Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,708 μηνύματα σε 74,626 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η γυναίκα πρέπει να..

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 13:32, 03-12-07:

Η γυναίκα πρέπει να είναι κυρία στο σαλόνι, καλή μαγείρισσα στην κουζίνα και π*****α στο κρεβάτι.

Το ρητό είναι γνωστό και πολλοί/ες θα πείτε ότι είναι φαλλοκρατικό, σεξιστικό και αντιφεμινιστικό.
(Λία για σένα δουλεύω ).
Τέτοιου είδους ρητά ή με αφήνουν αδιάφορη ή με εκνευρίζουν γιατί δημιουργούν ηλίθια στερεότυπα αλλά εν προκειμένω ίσως και να υπάρχει κάποια ουσία στο βάθος.
Πιστεύω ότι έχει μια βάση και προσδίδει στη σύγχρονη γυναίκα τους ρόλους στους οποίους αν ανταπεξέλθει ως περιγράφεται μπορεί και να θεωρείται πετυχημένη σε διάφορους τομείς.
Τι εννοεί και πώς το βλέπει ο ποιητής -εγώ δλδ-..

α) κυρία στο σαλόνι : να μπορεί να στέκεται κοινωνικά και να ξέρει πώς να "πλασσάρει'' τον εαυτό της στην εργασία της.
Να έχει γενικά ένα καλό επαγγελματικό και κοινωνικό προφίλ.

β) καλή μαγείρισσα στην κουζίνα: κυριολεκτικά και μεταφορικά. Η γυναίκα για μένα είναι η ψυχή της οικογένειας και αυτή που κρατάει τη συνοχή της. Καλή σύντροφος και καλή μητέρα.

γ) π****α στο κρεβάτι: δεν έχω να πω τίποτα επ' αυτού. Συμφωνώ απόλυτα και το ανάλυσε πολύ καλύτερα πριν από μένα η Κουέ.

Συμφωνείτε, διαφωνείτε, κάτι άλλο? Εκφραστείτε ελεύθερα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:37, 03-12-07:

Συμφωνώ εν μέρει. Βασικά διαφωνώ με το κομμάτι της μαγείρισσας, αν και μαγειρεύω καλά Κι αυτό γιατί θεωρώ πως πλέον αυτός ο ρόλος έχει κάπως ξεπεραστεί και η γυναίκα πλέον δεν μπορεί να είναι η νοικοκυρά που ήταν καπότε (κι αυτό είναι καλό κατ' εμέ) - συμφωνώ όμως πως περισσότερο από την γυναίκα εξαρτάται η συνοχή της οικογένειας, απλά ξέρω πολλές γυναίκες που δεν έχουν πρώτη προτεραιότητά τους το σπίτι κι όμως έχουν μια πολύ ευτυχισμένη οικογένεια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:50, 03-12-07:

Συμφωνώ κι εγώ. Και, στο θέμα του μαγειρέματος, ενώ όντως έχει ξεπεραστεί αυτός ο ρόλος, έχει για μένα άλλη υπόσταση το φαγάκι που θα κάνει η γυναικα-μαμά, κι άλλο του άντρα. Είναι πιο... μαμαδίστικο!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:05, 03-12-07:

Για εμενα ειναι αρκετα σωστο. Δλδ εγω σαν αντρας, θελω η γυναικα μου να ειναι "κυρια στο σαλονι", δλδ κυρια οπουδηποτε, ειτε αυτον ειναι στην δουλεια της, ειτε στην κοινωνια ειτε απεναντι μου κλπ. Να ειναι "καλη μαγειρισα στην κουζινα" δλδ φροντιζει εμενα και τα παιδια μας (αυτο δεν παει να πει οτι πρεπει εγω να τα ξυνω ολη μερα και να την φωναζω μεχρι και για να μου αλαξει καναλι στην tv... φανταζομαι καταλαβενε τι ενοω με το φροντιζει...) και το να ειναι πουτ@ν@ στο κρεβατι φανταζομαι ολοι το καταλαβενουμε...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 14:14, 03-12-07:

Eγω δεν τα θεωρω στερεοτυπα...πλην αυτου περι μαγειρεματος, οπου καποτε "επρεπε" να ισχυει μιας και η κοινωνικη θεση της γυναικας ηταν κατωτερη/περιορισμενη στο σπιτι και στο νοικοκυριο, οποτε θελοντας και μη επρεπε ή τελικα μαθενε να μαγειρευει.
Πλεον αυτο δεν ισχυει.Οι περισσοτερες κοπελες που ξερω δεν ξερουν να μαγειρευον και πραγματικα δεν το θεωρω τραγικο.
Ετσι κι αλλιως ξερω να μαγειρευω εγω, οποτε!

Στα αλλα δυο δεν πιστευω οτι ακουγεται κατι το παραλογο ή κατι που δεν ισχυει αναλογικα και για τον αντρα.
Ποια γυναικα δεν θα ηθελε εναν αντρα που να μπορει να σταθει με αξιοπρεπεια σε εναν οποιοδηποτε κοινωνικο κυκλο χωρις να ειναι εντελως καφρος?
Ασχετα με το τι δουλεια κανει και το οικονομικο status του.Για εμενα η αξιοπρεπης συμπεριφορα καποιου ειναι ανεξαρτητη αυτων.
Ε το ιδιο θελει και ενας αντρας απο μια γυναικα.Δεν βλεπω κατι το κακο.

Το να ειναι πορνη στο κραβατι, χρησιμοποιειται με την εννοια του να μπορει να διεγειρει εναν αντρα και να ξερει "τσαλιμια".Κατι που υποτιθεται οτι ισχυει για τις πορνες, μιας και με τοσες εμπειριες...
Αλλα και παλι αυτο ισχυει και για τους αντρες πλεον.Τι να το κανει μια γυναικα εαν ο αντρας ειναι μεσα-εξω τελος?

Αυτο που πρεπει να καταλαβουμε ειναι οτι οταν ενας αντρας χργησιμοποιει την παραπανω εκφραση ειναι λογικο να λεει τι θελει ενας αντρας απο μια γυναικα.
Σαν αντρας, λεει τι επιθυμει.

Καλλιστα οι γυναικες θα μπορουσαν να πουν θελω εναν αντρας "Κυριο στο σαλονι,μαγειρα στην κουζινα και πολυβολο στο κρεβατι."

Απλως η διαφορα ειναι οτι οι γυναικες δεν χρειαζονται πολλα μπλα μπλα και "παροιμιες".
Τα καταφερνουν διχως αυτα.
Εμεις ολο λογια ειμαστε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 14:36, 03-12-07:

Εμένα πάντως μου τη δίνουν όλα αυτά τα διάφορα ρητά τύπου "πρέπει να είσαι","δεν πρέπει να είσαι", "πρέπει να γίνεις" ή "μη γίνεις" (εξαιρούνται αυτά που φέρουν και κάποια σύντομη αιτιολόγηση).
Τα βρίσκω εντελώς προπαγανδιστικά και όταν τα ακούω από κάποιον μου δίνει την εντύπωση ότι πουλάει πνεύμα.

Ο καθένας μπορεί να κάνει και να γίνει ό,τι θέλει, σύμφωνα με αυτό που θεωρεί σωστό και ταιριάζει στο περιβάλλον του. Ανάλογα με τις πράξεις του θα δείξει αν θα έχει ή όχι επιτυχία στους διάφορους τομείς της καθημερινότητας του.

-petros

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:48, 03-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Ο καθένας μπορεί να κάνει και να γίνει ό,τι θέλει, σύμφωνα με αυτό που θεωρεί σωστό και ταιριάζει στο περιβάλλον του. Ανάλογα με τις πράξεις του θα δείξει αν θα έχει ή όχι επιτυχία στους διάφορους τομείς της καθημερινότητας του.

-petros
Σωστο αυτο, αλλα αν μια γυναικα επιλεξη να μην ειναι αξιοπρεπης, να μην φροντιζει καθολου την οικογενια της με κανεναν απολυτος τροπο, και στο κρεβατι να ειναι πουτ@ν@, αλλα ποτε με τον συζιγο της, συγνωμη αλλα εγω δεν θα την ηθελα για γυναικα μου....

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 14:54, 03-12-07:

θελετε τωρα να απαντησω σοβαρα σε αυτα τα ερωτηματα;

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 14:54, 03-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mario

Καλλιστα οι γυναικες θα μπορουσαν να πουν θελω εναν αντρας "Κυριο στο σαλονι,μαγειρα στην κουζινα και πολυβολο στο κρεβατι."

Απλως η διαφορα ειναι οτι οι γυναικες δεν χρειαζονται πολλα μπλα μπλα και "παροιμιες".
Τα καταφερνουν διχως αυτα.

Μπα, έχω ακούσει ένα αντίστοιχο για τις γυναίκες που λέει ότι θέλουν ένα Jaguar στο γκαράζ, μια αλεπού στη ντουλάπα, έναν τίγρη στο κρεβάτι κι ένα βόδι που να πληρώνει για όλα τα παραπάνω...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 15:37, 03-12-07:

Όσο σεξιστικό και να ακούγεται, όταν μου το είπε το αμόρε μου ότι με γουστάρει γιατί τα τηρώ, ένιωσα να με κολακεύει παρά να με υποτιμάει....

Ο λόγος όμως που θα σε επιλέξει ο σύντροφός σου δεν νομίζω ότι είναι καθαρά αυτά τα τρία "πρέπει" αλλά γιατί σε εσένα έχει βρει το πακέτο που ψάχνει και είναι ερωτευμένος πραγματικά μαζί σου....

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:42, 03-12-07:

Σόρρυ, αλλά οι μεγαλύτεροι σεφ στον κόσμο είναι άνδρες.

Η άποψή μου...; Η δικιά μου γυναίκα πρέπει να... μ' αγαπάει. Αλλιώς δεν θα 'ναι γυναίκα μου.
Όλα τα άλλα τα βρίσκουμε.

Κι όσον αφορά στο κρεβάτι.. εκεί ειδικά δεν πρέπει να λέμε "πρέπει να". Όπως βγαίνει, ανάλογα με τη χημεία που υπάρχει.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:48, 03-12-07:

Ρε παιδια, αυτα τα τρια ειναι απλα ενδεικτικα.
Σαφως και ο αλλος σε σενα ειναι καλο να βρισκει το πακετο...και αυτα μεσα σε αυτο ειναι.
Ας μην κρυβομαστε....πισω απο το δαχτυλο μας....
Ποιος αντρας δεν τα θελει απο μια γυναικα...και ποια γυναικα δε τα επιζητει σε εναν αντρα αντιστοιχα?!

Αρχική Δημοσίευση από Idril
Μπα, έχω ακούσει ένα αντίστοιχο για τις γυναίκες που λέει ότι θέλουν ένα Jaguar στο γκαράζ, μια αλεπού στη ντουλάπα, έναν τίγρη στο κρεβάτι κι ένα βόδι που να πληρώνει για όλα τα παραπάνω...
Δεν τα λεει ασχημα...
Αρκει να ειναι Saab αντι Jaguar!!!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:56, 03-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Κι όσον αφορά στο κρεβάτι.. εκεί ειδικά δεν πρέπει να λέμε "πρέπει να". Όπως βγαίνει, ανάλογα με τη χημεία που υπάρχει.
Άμα μείνεις στο όπως βγαίνει.. κάηκες. Γιατί με άλλους βγαίνει φλόγα κεριού και μ' άλλους πυροτέχνημα! Κι αν δίνεις αρκετή σημασία στο σεξ, και σου 'χει τύχει κι ένα πυροτέχνημα ή απλά είσαι της ..ενημέρωσης, αποκλείεται να συμβιβαστεις με ..φλόγα κεριού, ακόμα κι αν όλα τα υπόλοιπα φυσάνε.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:59, 03-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Άμα μείνεις στο όπως βγαίνει.. κάηκες. Γιατί με άλλους βγαίνει φλόγα κεριού και μ' άλλους πυροτέχνημα! Κι αν δίνεις αρκετή σημασία στο σεξ, και σου 'χει τύχει κι ένα πυροτέχνημα ή απλά είσαι της ..ενημέρωσης, αποκλείεται να συμβιβαστεις με ..φλόγα κεριού, ακόμα κι αν όλα τα υπόλοιπα φυσάνε.
Το "πρέπει να" το είπα με την έννοια "να υποχρεώσω την άλλη να...".

Δεν είπα to stick with it αν δεν σ' αρέσει.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:00, 03-12-07:

Η άποψή μου...; Η δικιά μου γυναίκα πρέπει να... μ' αγαπάει. Αλλιώς δεν θα 'ναι γυναίκα μου.
Όλα τα άλλα τα βρίσκουμε.

δηλαδή αν γυναικά σου ταΐζει τα παιδιά σας μόνο σουβλάκια (έστω ότι είναι ευθύνη της γιατί εσύ δουλεύεις ως πιο αργά από ότι εκείνη), εκθέτει την οικογένεια σας όπου βρεθεί κι όπου σταθεί και κάνει και χαλαρό έως απαίσιο σεξ ΑΛΛΑ... σε λατρεύει, θα μείνεις μαζί της... αυτό μας λες?

χλωμό σε βρίσκω....

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 16:06, 03-12-07:

Το "πρέπει να" το είπα με την έννοια "να υποχρεώσω την άλλη να...".

Δεν είπα to stick with it αν δεν σ' αρέσει.
ρε Ζιορζ, δεν ειναι θεμα υποχρεωσης απο κανεναν απο τους δυο, εαν το δεις ετσι, ζητα που καηκες λεμε!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 17:42, 03-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
δηλαδή αν γυναικά σου ταΐζει τα παιδιά σας μόνο σουβλάκια (έστω ότι είναι ευθύνη της γιατί εσύ δουλεύεις ως πιο αργά από ότι εκείνη), εκθέτει την οικογένεια σας όπου βρεθεί κι όπου σταθεί και κάνει και χαλαρό έως απαίσιο σεξ ΑΛΛΑ... σε λατρεύει, θα μείνεις μαζί της... αυτό μας λες?

χλωμό σε βρίσκω....
Οπως το καταλαβα εγω, υπονοειται οτι τετοια γυναικα χλωμο να την αγαπουσε ο ιδιος, in the first place. Αρα θα ειχε μια γυναικα που θα ηταν τουλαχιστον οκ στους σημαντικους τομεις. Ποσοι απο μας λατρευουν ατομα που τα κανουν ολα θαλασσα ;

Ασχημο πραγμα το "πρεπει" παντως...

ΥΓ: souvlaki rulez

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Circadian (Ηλίας)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Circadian
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O Circadian έγραψε στις 00:59, 04-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Η γυναίκα πρέπει να είναι κυρία στο σαλόνι, καλή μαγείρισσα στην κουζίνα και π*****α στο κρεβάτι.

Το ρητό είναι γνωστό και πολλοί/ες θα πείτε ότι είναι φαλλοκρατικό, σεξιστικό και αντιφεμινιστικό.
Είναι λίγο, αλλά ξέρω κι ένα χειρότερο: "Η γυναίκα πρέπει να' χει τα μάτια μισάνοιχτα, τα πόδια ορθάνοιχτα και στο μυαλό μεσάνυχτα". Μη σχολιάσετε, δεν το ενστερνίζομαι σε καμία περίπτωση.

Τέτοιου είδους ρητά ή με αφήνουν αδιάφορη ή με εκνευρίζουν γιατί δημιουργούν ηλίθια στερεότυπα αλλά εν προκειμένω ίσως και να υπάρχει κάποια ουσία στο βάθος.
Το μόνο ουσιώδες που μπορώ να εντοπίσω στο ρήτο είναι το σκέλος περί σεξ. Για να γουστάρω μια γυναίκα πρέπει να σπάμε τα σανίδια στο κρεβάτι, αλλιώς δεν πα' να 'ναι καλή χρυσή και άγια... άμα στο κρεβάτι κάνει αγγαρεία, να την βράσω. Για μένα πάλι, όμως, ούτε το σεξ αρκεί. Αν εκτός κρεβατιού δεν μπορούμε να είμαστε και φιλαράκια, να αμπελοφιλοσοφούμε και να καλαμπουρίζουμε, τότε ξανά να την βράσω. Βαριέμαι και ξενερώνω τάχιστα με τις γυναίκες που δεν έχουν να επιδείξουν τίποτα παραπάνω εκτός από σωματικά προσόντα και σεξουαλικές επιδόσεις.

Το αν θα είναι κυρία στο σαλόνι με αφήνει αδιάφορο. Αυτά είναι για όσους θέλουν λούσα, μόστρα και βιτρίνες. Δε λέω να ρεύεται και μπροστά στον κόσμο.

Το μαγείρεμα καλό μεν, σαφώς μη απαραίτητο δε. Η αλήθεια πάντως είναι πως η μαγειρική κι η νοικοκυροσύνη εκφράζουν και κάποιες πτυχές της προσωπικότητας μας. Και στα δύο φύλα. Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μια κοπέλα μου έφτιαχνε ένα ενδιαφέρον και περιποιημένο γεύμα. Νομίζω αυτό ισχύει και αντιστρόφως.

Η γυναίκα για μένα είναι η ψυχή της οικογένειας και αυτή που κρατάει τη συνοχή της. Καλή σύντροφος και καλή μητέρα.
Άμα την κρατάει μόνη της συνοχή της οικογένειας θα της τσακιστούν τα ποδάρια.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 01:18, 04-12-07:

Προβληματίστηκα τώρα. Είναι και περασμένη η ώρα Βασικά δεν μπορώ να πω οτι το βρίσκω φαλλοκρατικό. Απλά με χαλάει λιγάκι αυτό το "πρέπει".... Και γενικά αυτή η κατηγοριοποίηση. Δεν τα βρίσκω λανθασμένα αυτά. Είναι όμως κάτι που με ξενίζει και δεν μπορώ να εντοπίζω τι ακριβώς...

Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nefnef
H Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H nefnef έγραψε στις 21:54, 06-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από prime

Το ρητό είναι σεξιστικό γιατί αναφέρεται σε όσα η γυναίκα πρέπει να είναι και όλα αυτά μέσα στο σπίτι!!!

Αν έλεγε ο άνθρωπος πρέπει να είναι πολιτισμένος, να μαγειρεύει καλά και να κάνει καλό σεξ... τότε θα 'ταν οκ!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:59, 07-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από nefnef
Αν έλεγε ο άνθρωπος πρέπει να είναι πολιτισμένος, να μαγειρεύει καλά και να κάνει καλό σεξ... τότε θα 'ταν οκ!!
Δεν μιλαμε ομως για τον ανθρωπο, μιλαμε για την θεση τις γυναικας στην οικογενια
Με το σκεπτικο σου και το να πεις οτι ο αντρας πρεπει να ειναι στοργικος, τρυφερος και προστατευτικος (η οτι αλλο θελετε απο εναν αντρα) ειναι και αυτο σεξιστικο, ενω αν λεγαμε ο ανθρωπος πρεπει να ειναι στοργικος, τρυφερος και προστατευτικος θα ητανε οκ...

Καλη η ισοτιτα, αλλα αντρας και γυναικα διαφερουμε, δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτα ισοι σε καπια θεματα...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:16, 07-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Καλη η ισοτιτα, αλλα αντρας και γυναικα διαφερουμε, δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτα ισοι σε καπια θεματα...
Αν μας έλεγες ότι δεν μπορούμε να είμαστε όμοιοι δεν θα είχα αντίρρηση. Έτσι όπως το γράφεις όμως...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:59, 07-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
Αν μας έλεγες ότι δεν μπορούμε να είμαστε όμοιοι δεν θα είχα αντίρρηση. Έτσι όπως το γράφεις όμως...
νομίζω όμως ότι αυτό ήθελε να πει

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:55, 07-01-08:

Εμένα τώρα γιατί μου φαίνεται ότι είναι αφόρητα άδικο αυτό το ρητό? Η γυναίκα πρέπει να δουλέψει, να μαγειρεύει, να καθαρίσει, να είναι καλή μάνα, καλή σύντροφος, και μετά όλα αυτά…πρέπει να είναι και ξεκούραστη ψυχολογικά και σωματικά για να πετάξει με χάρη α λα Monica Bellucci κάτω τα εσώρουχα διότι έτσι κάνει μια καλή ερωμένη…
...είναι απλά ένα ρητό που δείχνει πώς θα ήταν μια βιονική γυναίκα ή ίσως η θεά Κάλλη με τα 40 χέρια…

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:34, 07-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
νομίζω όμως ότι αυτό ήθελε να πει
έτσι το κατάλαβα κι εγώ, παρόλαυτα σε "λεπτά" ζητήματα είναι μεγίστης σημασίας η προσοχή στην έκφραση

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:23, 07-01-08:

Ε συ γνωμη βρε ξουρουζου, μια λαθος λεξη!

@roumana ισως να ειναι αδικο, αλλα ειναι αυτο που δειχνει μια γυναικα τελια στα ματια ενος αντρα (οχι ολων, των περισσοτερων μαλλον), και δειχνει και το τι ζηταει ενας αντρας απο μια γυναικα. Απο εκει και περα, οτι μπορει η καθεμια, δεν θα αναγκασει κανεις καμια να κανει κατι που δεν θελει/δεν μπορει...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:43, 07-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Ε συ γνωμη βρε ξουρουζου, μια λαθος λεξη!
Που αλλάζει ΟΛΟ το νόημα...

δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω ότι έχει τεράστια σημασία μερικές φορές ακόμα και μία λέξη[γιατί αλλάζει όλο το νόημα ] γιατί όσες φορές δοκίμασα να το κάνω εδώ μέσα ουδέποτε κατάφερα να το κάνω και μάλλον παρεξηγηθηκα, αν και δεν είχα πρόθεση να την πω σε κανένα

whateva go on with your conv

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:54, 07-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
Που αλλάζει ΟΛΟ το νόημα...

δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω ότι έχει τεράστια σημασία μερικές φορές ακόμα και μία λέξη[γιατί αλλάζει όλο το νόημα ] γιατί όσες φορές δοκίμασα να το κάνω εδώ μέσα ουδέποτε κατάφερα να το κάνω και μάλλον παρεξηγηθηκα, αν και δεν είχα πρόθεση να την πω σε κανένα

whateva go on with your conv
Στην συγκεκριμενη προταση εχεις δικιο, αλλα πιστευω εγινα κατανοητος και παλι

Παράθεση

Iduna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iduna
H Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H Iduna (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 16:54, 07-01-08:

Η γυναικα πρεπει να ειναι σωστη στους τομεις της ζωης της τους οποιους επελεξε ν' απαπτυξει και ν' ασχοληθει.
Οτιδηποτε αλλο την διαταζει και δεν ειναι στα πλαισια της οποιας ηθικης και ανθρωπιας καλυτερα να το κανει παραπερα διοτι θεωρειται φασιστικο.
Απλα πραγματα.
Το μονο που αξιζει να υπογραμμιστει (και δε το λεω τεκμηριωμενα αλλα απο "ενστικτο") ειναι το οτι η γυναικα πρεπει να ειναι καλη μανα.

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tofugirl
H tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H tofugirl έγραψε στις 18:43, 07-01-08:

Τέτοια ρητά είναι σεξιστικά & αναπαράγουν στερεότυπα που δυστυχώς τα λουζόμαστε όλοι μας άνδρες και γυναίκες στην καθημερινή ζωή. Ο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να διαλέγει να είναι καλός και σωστός στους τομείς που τον ενδιαφέρουν, τον κάνουν ευτυχισμένο και να είναι ελεύθερος να είναι ο εαυτός του.

Δυστυχώς με τέτοια στερεότυπα που υπάρχουν για το πως πρέπει να είναι μία γυναίκα και για το πως πρέπει να είναι ένας άντρας, έτσι όπως επιβάλλονται από την οικογένεια, τα ΜΜΕ και τον κοινωνικό περίγυρο, είναι πολύ θλιβερό να βλέπω ειδικά τόσους νέους ανθρώπους σε καλούπια. Πραγματικά θλιβερό.

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 00:05, 08-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από tofugirl
Τέτοια ρητά είναι σεξιστικά & αναπαράγουν στερεότυπα που δυστυχώς τα λουζόμαστε όλοι μας άνδρες και γυναίκες στην καθημερινή ζωή. Ο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να διαλέγει να είναι καλός και σωστός στους τομείς που τον ενδιαφέρουν, τον κάνουν ευτυχισμένο και να είναι ελεύθερος να είναι ο εαυτός του.

Δυστυχώς με τέτοια στερεότυπα που υπάρχουν για το πως πρέπει να είναι μία γυναίκα και για το πως πρέπει να είναι ένας άντρας, έτσι όπως επιβάλλονται από την οικογένεια, τα ΜΜΕ και τον κοινωνικό περίγυρο, είναι πολύ θλιβερό να βλέπω ειδικά τόσους νέους ανθρώπους σε καλούπια. Πραγματικά θλιβερό.
Συμφωνάω απολύτως!

Και τα περί ανομοιότητας αντρών-γυναικών είναι ιστορίες για αγρίους για μένα. Με πρόσχημα την ανομοιότητα φεσώνονται (ή κερδίζουν, ανάλογα την οπτική γωνία) τα φύλα τις διάφορες σταθερά συναρτημένες μ'αυτά ιδιότητές τους.

Δε θα είχα κανένα πρόβλημα με τις οποιεσδήποτε κατεστημένες απόψεις επι του θέματος (aka δε με αφορά τι θα πιστεύει ο διπλανός μου), αλλά είναι εξοργιστική η επίμονη προσπάθεια επιβολής τους (δεν υποκρύπτεται υποννοούμενο λωλ).-

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,247 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:35, 03-03-10:

Θεωρώ οτι το ρητό αυτό συνάδει με μια άλλη εποχή, γιατί σήμερα η γυναίκα πρέπει ΚΑΙ να δουλεύει. Αν δε δουλεύει, ναι συμφωνώ πως πρέπει να πληροί αυτές τις προϋποθέσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 14:00, 03-03-10:

Η γυναίκα πρέπει (αχ πόσο σιχαίνομαι αυτή τη λέξη) να κάνει αυτό που θέλει.
Ότι και αν είναι αυτό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Noisette : 03-03-10 στις 14:02. Αιτία: ξέχασα κάτι
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 15:14, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Θεωρώ οτι το ρητό αυτό συνάδει με μια άλλη εποχή, γιατί σήμερα η γυναίκα πρέπει ΚΑΙ να δουλεύει. Αν δε δουλεύει, ναι συμφωνώ πως πρέπει να πληροί αυτές τις προϋποθέσεις.

Δηλαδή αν δεν καίει φλάντζες, υποτιμημένη και κακοπληρωμένη σε μερική απασχόληση, ή έστω αξιοπρεπώς αμοιβόμενη με 10ωρα στάνταρ και βλέπουμε, θα πρέπει να το παίζει δούλα-κυρά-πόρνη ωσάν να μην αποτελεί αντικείμενο εργασίας και μάλιστα χωρίς ωράρια και χωρίς κανένα περιορισμό στα καθήκοντα και τις ευθύνες η ενασχόληση με το σπίτι και την ανατροφή των παιδιών ?

Οι γυναίκες που για κάποιο λόγο, προσωρινά ή μόνιμα δεν εργάζονται εκτός σπιτιού δεν εισφέρουν μετρήσιμη εργασία στην οικογένεια?
Και η συμμόρφωση τους με το τριπλό πρότυπο θα πρέπει να είναι διαρκής ή ισχύουν οι εθνικές και θρησκευτικές εορτές και αργίες?
(χίλια συγνώμη αλλά... δεν κρατήθηκα)

Τί μου θυμίζει, τί μου θυμίζει...
Α ναι! το επικών αντιπαραθέσεων και εξόχως ενδιαφερουσών επιχειρηματολογιών "Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει?" (http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=3396)

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,247 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:21, 03-03-10:

Τίποτα δεν πρέπει να κάνει. Μιλάμε για την περίπτωση που θέλει να ανοίξει ένα σωστό σπιτικό. Αλλιώς ας κάνει ό,τι θέλει, ας ξημεροβραδιάζεται στα μπουζούκια.

Δεν καταλαβαίνω με τι διαφωνείς.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 16:04, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Τίποτα δεν πρέπει να κάνει. Μιλάμε για την περίπτωση που θέλει να ανοίξει ένα σωστό σπιτικό. Αλλιώς ας κάνει ό,τι θέλει, ας ξημεροβραδιάζεται στα μπουζούκια.

Δεν καταλαβαίνω με τι διαφωνείς.
Δηλ. αν θες να ανοίξεις σωστό σπιτικό οφείλεις να πάρεις μαθήματα savoir-vivre από τον Ζαμπούνη, μαγειρικής από τον Μαμαλάκη και σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης από την Τίνα Σπάθη (εκτός κι αν δουλεύεις οπότε επιτρέπεται μικρή χαλάρωση)? Τουλάχιστον μου λύθηκε η απορία για την αιτία της πληθώρας διαζυγίων.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:07, 03-03-10:

Έλα ρε συ, καταλαβαίνεις τι εννοώ. Δε λέμε να γίνεις η super woman, αλλά κάποια πράγματα πρέπει να τα προσφέρεις για να κρατήσεις έναν άντρα. Είπαμε φεμινισμός οκ, αλλά κάποια πράγματα είναι σταθερές αξίες. Τέλος πάντων, είμαι μάλλον κάπως πουριτανή σε αυτό το θέμα.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 16:10, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Η γυναίκα πρέπει (αχ πόσο σιχαίνομαι αυτή τη λέξη) να κάνει αυτό που θέλει.
Ότι και αν είναι αυτό.
Αφού λοιπόν η γυναίκα Μάρω πρέπει να κάνει αυτό που θέλει, συνεπάγεται σιωπηλά ότι και ο άντρας πρέπει να κάνει ό,τι θέλει. Κάνε λοιπόν μια σχέση στην οποία κι εσύ και ο σύντροφός σου θα κάνετε ό,τι θέλετε. Είμαι πολύ περίεργος να δω πού θα καταλήξει...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:14, 03-03-10:

Σε αντιπαραβολή με το αντίστοιχο θέμα που έχουμε περί ανδρών: Τι είναι αυτό που κάνει τον Άντρα; τι θα λέγατε ότι είναι αυτό που κάνει μια γυναίκα;

(θαρρώ είναι υπερβολή να ανοίξω νέο θέμα )

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 16:14, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Αφού λοιπόν η γυναίκα Μάρω πρέπει να κάνει αυτό που θέλει, συνεπάγεται σιωπηλά ότι και ο άντρας πρέπει να κάνει ό,τι θέλει. Κάνε λοιπόν μια σχέση στην οποία κι εσύ και ο σύντροφός σου θα κάνετε ό,τι θέλετε. Είμαι πολύ περίεργος να δω πού θα καταλήξει...
Αν κατάλαβα καλά, αντιδιαστέλλεις το "πρέπει" με το "θέλω".
Θα μπορούσες να μας πεις τί είναι αυτό που θεωρείς ότι πρέπει να κάνει και ο άνδρας λοιπόν?

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 16:15, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από pitg21
Εννοείται Πέτρο ότι και ο άντρας πρέπει να κάνει ότι θέλει. Δεν το ανέφερα επειδή μιλάμε για γυναικες εδω.
Επειδή δεν γίνεται να στεριώσει μία τέτοια σχέση....το ζητούμενο (κατ'εμε) είναι να βρείς εναν άνθρωπο με τις ίδιες επιθυμίες. Και έτσι ολοι θα είναι ευχαριστημένοι κάνοντας αυτο που θέλουν.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 16:27, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Σε αντιπαραβολή με το αντίστοιχο θέμα που έχουμε περί ανδρών: Τι είναι αυτό που κάνει τον Άντρα; τι θα λέγατε ότι είναι αυτό που κάνει μια γυναίκα;

(θαρρώ είναι υπερβολή να ανοίξω νέο θέμα )
Η δύναμη.
Η εσωτερική δύναμη να ανταπεξέρχεται στις δυσκολίες, να αντέχει τον πόνο, το δικό της και των άλλων, να τους φροντίζει ακόμα κι όταν συντρίβεται μέσα της.
Η ευαισθησία.
Η δυνατότητα να βλέπει πίσω από τις λέξεις, βαθειά στα βλέμματα, να αγγίζει ένα χέρι και να καταλαβαίνει όσα δε λέγονται με λόγια.
Η αγάπη.
Η ευρεία, άφθονη αγάπη που αναβλύζει από αυτήν και περιβάλλει τους άλλους. Με τη μορφή φροντίδας, ή ακόμα και μιας καλής σκέψης, ενός χαμόγελου.
Η αντοχή.
Αυτή που κάνει μια γυναίκα να θυμάται, να φροντίζει, να προλαβαίνει.

Μα πάνω απ' όλα,
Η Θυσία.
(Που κάθε μια μας έχει κάνει, ή θα κάνει, τις δικές της...)

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:53, 03-03-10:

Δηλαδή όλα τα παραπάνω δεν θα μπορούσαν να χαρακτηρίζουν και έναν άνδρα;

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 17:53, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Δηλαδή όλα τα παραπάνω δεν θα μπορούσαν να χαρακτηρίζουν και έναν άνδρα;
Φυσικά!
Απλά για κάποιους λόγους που έγκεινται σε κοινωνικούς παράγοντες όπως αναπαραγωγή προτύπων, επιλογή και υπηρέτηση ρόλων, κοινωνικές και οικογενειακές δομές κλπ οι γυναίκες εμφανίζονται συχνότερα και με περισσότερο ανεπτυγμένα αυτά τα χαρακτηριστικά καθώς υποχρεώνονται εκ των συνθηκών να τα χρησιμοποιήσουν για λόγους νοητικής και συναισθηματικής επιβίωσης.

Αναπόφευκτα, κατά συνέπεια, το παράδειγμα τους περνάει στις κόρες τους αναπαράγοντας και εμπλουτίζοντας το φαινόμενο και δίνοντας του διάρκεια και ένταση στο χώρο και στο χρόνο με τους περιορισμούς του εκάστοτε δεδομένου κοινωνικού συστήματος.

Και για να μιλήσω απλά, χρησιμοποιώντας παραδείγματα που έχω ζήσει στο κατσάβραχο της χερσονήσου του Αίμου.
  • Ποιός φροντίζει έναν βαριά και χρόνια άρρωστο σε μια οικογένεια?
  • Ποιός ασχολείται με ένα σωρό εθιμικά και λεπτομέρειες στην ακολουθία κηδεία - μνημόσυνα - φροντίδα τάφου?
  • Ποιός ταυτόχρονα με όλα οφείλει να φροντίζει τα παιδιά της οικογένειας στις καθημερινές τους ανάγκες αλλά και στα μεγάλα τους προβλήματα φροντίζοντας να ακούει, να καταλαβαίνει, να παρηγορεί?
  • Ποιός είναι αυτός που πρώτος από όλους θα ανακάμψει, έκων - άκων μετά από ένα συντριπτικό γεγονός και θα επαναλάβει τα καθημερινά του καθήκοντα απλά γιατί δεν γίνεται αλλοιώς και γιατί πρέπει να "λειτουργήσει" το σπίτι και η οικογένεια?
  • Ποιός σηκώνεται πρώτος το πρωί και ξαπλώνει τελευταίος το βράδυ έχοντας συμπληρώσει τις λιγότερες ώρες ανάπαυσης μέσα στην ημέρα αν και οι δύο ενήλικες του σπιτιού είναι εργαζόμενοι?
  • Πόσο εκτός πραγματικότητος είναι όσα ρώτησα παραπάνω?

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 18:03, 03-03-10:

β) καλή μαγείρισσα στην κουζίνα: κυριολεκτικά και μεταφορικά. Η γυναίκα για μένα είναι η ψυχή της οικογένειας και αυτή που κρατάει τη συνοχή της. Καλή σύντροφος και καλή μητέρα.

γ) π****α στο κρεβάτι: δεν έχω να πω τίποτα επ' αυτού. Συμφωνώ απόλυτα και το ανάλυσε πολύ καλύτερα πριν από μένα η Κουέ.
αφου δημιουργεις ρολους, θα πρεπει να δεχεσαι οτι υπαρχουν γενικοτερα διαφορες μορφες διακρισεων. αρα η σεξιστρια.

ο σεξισμος δεν ειναι ειναι παντοτε τοσο... προφανης, με την εννοια οτι "η γυναικα ειναι κατωτερη"
σεξιστικη ειναι και η... ψευδαισθηση του "ιπποτισμου", και της ψευδαισθησης οτι η γυναικα ειναι το "αδυναμο" φυλο και πρεπει να συνοδευεται, π.χ. οταν γυριζει σπιτι.

τελος, κατι... οριακα σχετικο, δεν υπαρχει...οδηγια για την προσφορα θεσεων στα Μ.Μ.Μ. για τις γυναικες, αλλα για οσα ατομα τα χρειαζονται

Ποιός φροντίζει έναν βαριά και χρόνια άρρωστο σε μια οικογένεια?
ενα μελος της οικογενειας, ξερω δυο περιπτωσεις πολυ κοντινες μου, στην πρωτη το εκανε γυναικα, στη δευτερη αντρας.

Ποιός ασχολείται με ένα σωρό εθιμικά και λεπτομέρειες στην ακολουθία κηδεία - μνημόσυνα - φροντίδα τάφου
στην οικογενειακη μας περιπτωση... κατι οικογενειακοι φιλοι που το πιστευαν. αντρογυνο

Ποιός ταυτόχρονα με όλα οφείλει να φροντίζει τα παιδιά της οικογένειας στις καθημερινές τους ανάγκες αλλά και στα μεγάλα τους προβλήματα φροντίζοντας να ακούει, να καταλαβαίνει, να παρηγορεί?
δυστυχως, συνηθεστερα, η γυναικα

Ποιός είναι αυτός που πρώτος από όλους θα ανακάμψει, έκων - άκων μετά από ένα συντριπτικό γεγονός και θα επαναλάβει τα καθημερινά του καθήκοντα απλά γιατί δεν γίνεται αλλοιώς και γιατί πρέπει να "λειτουργήσει" το σπίτι και η οικογένεια?
αυτο δεν μπορεις να το γνωριζεις εκ των προτέρων

Ποιός σηκώνεται πρώτος το πρωί και ξαπλώνει τελευταίος το βράδυ έχοντας συμπληρώσει τις λιγότερες ώρες ανάπαυσης μέσα στην ημέρα αν και οι δύο ενήλικες του σπιτιού είναι εργαζόμενοι?
και παλι εξαρταται (αν εχει ποδοσφαιρο το βραδυ ή οχι)αυτη τη στιγμη παντως απο ολη την οικογενεια, εγω ειμαι αυτος που κοιμαμαι πιο αργα απ ολους, αν και ξυπναω πιο αργα και απο τους υπολοιπους

Πόσο εκτός πραγματικότητος είναι όσα ρώτησα παραπάνω?
δεδομενου οτι αντιλαμβανεσαι οτι υπαρχει μονο ενος ειδους οικογενεια, ειναι αρκετα εκτος πραγματικοτητος

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Η δύναμη.
Η εσωτερική δύναμη να ανταπεξέρχεται στις δυσκολίες, να αντέχει τον πόνο, το δικό της και των άλλων, να τους φροντίζει ακόμα κι όταν συντρίβεται μέσα της.
Η ευαισθησία.
Η δυνατότητα να βλέπει πίσω από τις λέξεις, βαθειά στα βλέμματα, να αγγίζει ένα χέρι και να καταλαβαίνει όσα δε λέγονται με λόγια.
Η αγάπη.
Η ευρεία, άφθονη αγάπη που αναβλύζει από αυτήν και περιβάλλει τους άλλους. Με τη μορφή φροντίδας, ή ακόμα και μιας καλής σκέψης, ενός χαμόγελου.
Η αντοχή.
Αυτή που κάνει μια γυναίκα να θυμάται, να φροντίζει, να προλαβαίνει.

Μα πάνω απ' όλα,
Η Θυσία.
(Που κάθε μια μας έχει κάνει, ή θα κάνει, τις δικές της...)
παντως οσα αναφερεις εδω, ανηκουν λιγο στον ιδεατο κοσμο των μυθιστορηματων.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 04-03-10 στις 10:32. Αιτία: Συνεχόμενα ποστ - Χρησιμοποίησε το κουμπάκι "επεξεργασία":)
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 18:58, 03-03-10:

Εδώ ο κόσμος χάνεται και το μ@υνι χτενίζεται. Καλά, ρε παιδιά, ακόμη θα μένουμε στη διανομή των "πρέπει" με κριτήρια φύλου; Και πότε λοιπόν θα τα υπερβούμε;

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 19:29, 03-03-10:

Σύμφωνοι, ας μιλήσουμε λοιπόν επί πιο προσωπικού επιπέδου.
Συνήθως προτιμώ να μην το κάνω καθώς η επιθυμία μου εδώ δεν είναι να εκθέτω προσωπικές ιστορίες, αφού δε νομίζω ότι είναι αρκετά συναρπαστικές για να ενδιαφέρουν οποιονδήποτε, αλλά να παραθέτω απόψεις και τεκμηριωμένα επιχειρήματα, ωστόσο, αναγνωρίζοντας το γεγονός ότι οι αντιλήψεις μας για τη ζωή διαμορφώνονται σε μεγάλο βαθμό από τα βιώματά μας, ...
δώσε κλώτσο ν' αρχινίσει λοιπόν!

Αρχική Δημοσίευση από Φιλιον_Τερας
ενα μελος της οικογενειας, ξερω δυο περιπτωσεις πολυ κοντινες μου, στην πρωτη το εκανε γυναικα, στη δευτερη αντρας.
Η κόρη στην πρώτη περίπτωση με βοήθεια στα διαδικαστικά των νοσοκομείων από τον πατέρα καθώς ήταν ανήλικη και μαθήτρια με ό,τι αυτό συνεπάγεται, η σύζυγος στη δεύτερη, η αδελφή της ασθενούς στην τρίτη καθώς ο σύζυγος δεν άντεχε τον πόνο της συντρόφου του, η κόρη στην τέταρτη. Εδώ λέω να σταματήσω την απαρίθμηση.

στην οικογενειακη μας περιπτωση... κατι οικογενειακοι φιλοι που το πιστευαν. αντρογυνο
Δυστυχώς πιστεύεις or not, κάποια πράγματα πρέπει να τα κάνεις γιατί υπάρχει και ο κοινωνικός περίγυρος και πρέπει να γίνουν καθώς πρέπει. Εγώ πάντως τα έκανα. Μόνη μου. Στα 17 μου την πρώτη φορά.

δυστυχως, συνηθεστερα, η γυναικα
Αχά, να που δεν ζω κάπου αλλού τελικά...

αυτο δεν μπορεις να το γνωριζεις εκ των προτέρων
Εκτός αν το έχεις δει να συμβαίνει φίλε μου και να βγάζεις τις δικές σου στατιστικές...Να σηκώνεσαι το άλλο πρωί, (και δε μιλάω μόνο για μένα εδώ, βάζω και τις άλλες 3 περιπτώσεις που εκ του προχείρου ανέφερα), και να ξεκινάς. Γιατί τα παιδιά πρέπει να πάνε σχολείο, οι λογαριασμοί πρέπει να πληρωθούν, οι δουλειές πρέπει να γίνουν, η δουλειά σου σε περιμένει, τα ρούχα δεν θα σιδερωθούν μόνα τους επειδή εσύ πενθείς, ή έπαθες κι εγώ δεν ξέρω τί... το φαγητό δεν σκοπεύει να μπει μονάχο του στην κατσαρόλα...

και παλι εξαρταται (αν εχει ποδοσφαιρο το βραδυ ή οχι)αυτη τη στιγμη παντως απο ολη την οικογενεια, εγω ειμαι αυτος που κοιμαμαι πιο αργα απ ολους, αν και ξυπναω πιο αργα και απο τους υπολοιπους
Καλό! Αν μάλιστα πριν πέσεις για ύπνο βάζεις κι ένα πλυντήριο ρούχων κι ένα πιάτων (για να εκμεταλλευθείς τη νυχτερινή χρέωση στη ΔΕΗ) και απλώνεις το πρωί για να στεγνώσουν, συγχαίρω και μακαρίζω τη μανούλα σου!

δεδομενου οτι αντιλαμβανεσαι οτι υπαρχει μονο ενος ειδους οικογενεια, ειναι αρκετα εκτος πραγματικοτητος
Έχω περάσει από το στάδιο της αντίληψης στο στάδιο του βιώματος.
Αν πάλι αποδειχθώ εκτός πραγματικότητος, θα το χαρώ πολύ που οι συνομήλικες μου της οικογενείας Μαίρης Παναγιωταρά είναι πια τόσο λίγες..

Παράθεση

Mefistofelis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mefistofelis
Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 281 μηνύματα.

O Mefistofelis έγραψε στις 21:44, 03-03-10:

Γενικότερα οι γυναίκες έχουν αυτοκτονικές τάσεις. Διεκδίκησαν την εργασία, φορτώσαν δηλαδή άλλο ένα 8ωρο στα βάρη του, σαν καλά θύματα που είναι, και τώρα βλέπω σωρηδών να συμφωνούν σε στερεοτυπικές απαιτήσεις που τις θέλουν πολυεργαλεία. Ο άντρας τι πρέπει να είναι; Αφέντης, και τίποτα άλλο.
Καλή φάση.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 22:15, 03-03-10:

Δυστυχώς πιστεύεις or not, κάποια πράγματα πρέπει να τα κάνεις γιατί υπάρχει και ο κοινωνικός περίγυρος και πρέπει να γίνουν καθώς πρέπει. Εγώ πάντως τα έκανα. Μόνη μου. Στα 17 μου την πρώτη φορά.
εγω παλι δεν το εκανα. πρωτον γιατι σεβαστηκα τον πατερα μου που δεν το ηθελε και εμενα που δεν θα το αντεχα. αυτο στα 15 μου. ο κοινωνικος περιγυρος που πραγματικα τον ηξερε, το γνωριζε και το δεχτηκε, οι υπολοιποι πηγαν στο διαολο ετσι και αλλιως.

Γιατί τα παιδιά πρέπει να πάνε σχολείο, οι λογαριασμοί πρέπει να πληρωθούν, οι δουλειές πρέπει να γίνουν, η δουλειά σου σε περιμένει, τα ρούχα δεν θα σιδερωθούν μόνα τους επειδή εσύ πενθείς, ή έπαθες κι εγώ δεν ξέρω τί... το φαγητό δεν σκοπεύει να μπει μονάχο του στην κατσαρόλα...
εγω γνωριζω οτι κατα τη διαρκεια της ασθενειας το καταστημα κρατηθηκε απο την...αδερφη μου και με τη βοηθεια μας ξαδερφης. εγω δυστυχως ειχα σχολειο εκεινη την περιοδο και η μητερα μου ουσιαστικα εμενε στο νοσοκομειο, ολα αυτα που αναφερεις εγιναν απο εμας, πριν, και παλι απο ολους μας μετα.

παντως, οσον αφορα το ποδοσφαιρο ηταν ακρως ηρωνικο, αφου με αφηνει πλεον αδιαφορο. απο εκει και περα, οχι δεν βαζω πλυντηρια, ουτε σιδερωνω, παρ ολα αυτα εγω θα ειμαι αυτος που συνηθως θα απλωσει-μαζεψει ρουχα, θα σκουπισει/ξεσκονισει/σφουγγαρισει, θα μαζεψει νεροχύτες θα παει σκουπιδια κ.ο.κ.

Έχω περάσει από το στάδιο της αντίληψης στο στάδιο του βιώματος.
Αν πάλι αποδειχθώ εκτός πραγματικότητος, θα το χαρώ πολύ που οι συνομήλικες μου της οικογενείας Μαίρης Παναγιωταρά είναι πια τόσο λίγες..
για να μπορεις να βιωνεις, πρεπει να αντιλαμβανεσαι, αν απλα βιωνεις τοτε εχεις απλα μια αποψη, αυτη που μονο βλεπεις.

δεν λεω οτι η δικια μου "μητερα-γυναικα-εργαζομενη-insert title here" δεν κανει τιποτα. ακομα, θεωρω, οτι κανει τα περισσοτερα σε αυτη την οικογενεια, αφου ειναι και αυτη που φερνει εισοδημα στο σπιτι. σεβομαι και εκτιμω αφανταστα τοσο τη δουλεια που εκανε μαζι μας, οσο και ολη της τη σταση και στο παρελθον και στο παρον. τον περισσοτερο χρονο τον περασαμε μαζι της, αφου ο πατερας μου λογω εργασιας πολλες φορες εφευγε και μηνα απο την Ελλαδα.

ομως, οταν ειχε τη δυνατοτητα να μας εχει κοντα του, το εκανε. περναγε χρονο μαζι μας, μας επαιρνε μαζι του στο εξωχικο, για να μπορει και η μητερα μου να βγει και αυτη με τους δικους της φιλους, μαγειρευε κ.ο.κ.

το γεγονος οτι στις μερες μας η ισοτητα... ειναι ενα ανυπαρκτο πραγμα, νομιζω οτι θα συμφωνησεις οτι μπορει να περιγραφει απο τα δικα σου λεγομενα :
Δυστυχώς πιστεύεις or not, κάποια πράγματα πρέπει να τα κάνεις γιατί υπάρχει και ο κοινωνικός περίγυρος και πρέπει να γίνουν καθώς πρέπει. Εγώ πάντως τα έκανα. Μόνη μου. Στα 17 μου την πρώτη φορά
γιατι καμια αλλαγη σε νοοτροποιες δεν εγινε επειδη "πρεπει να γινουν τα πραματα καθως πρεπει", αφου στο τελος, κανενας στη κοινωνια δεν θα μεγαλωσει τα παιδια μου με αυτες τις αρχες, ασχετα αν θεωρητικα του μοιαζουν ιδεατες

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:19, 03-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
  • Ποιός φροντίζει έναν βαριά και χρόνια άρρωστο σε μια οικογένεια?
  • Ποιός ασχολείται με ένα σωρό εθιμικά και λεπτομέρειες στην ακολουθία κηδεία - μνημόσυνα - φροντίδα τάφου?
  • Ποιός ταυτόχρονα με όλα οφείλει να φροντίζει τα παιδιά της οικογένειας στις καθημερινές τους ανάγκες αλλά και στα μεγάλα τους προβλήματα φροντίζοντας να ακούει, να καταλαβαίνει, να παρηγορεί?
  • Ποιός είναι αυτός που πρώτος από όλους θα ανακάμψει, έκων - άκων μετά από ένα συντριπτικό γεγονός και θα επαναλάβει τα καθημερινά του καθήκοντα απλά γιατί δεν γίνεται αλλοιώς και γιατί πρέπει να "λειτουργήσει" το σπίτι και η οικογένεια?
  • Ποιός σηκώνεται πρώτος το πρωί και ξαπλώνει τελευταίος το βράδυ έχοντας συμπληρώσει τις λιγότερες ώρες ανάπαυσης μέσα στην ημέρα αν και οι δύο ενήλικες του σπιτιού είναι εργαζόμενοι?
  • Πόσο εκτός πραγματικότητος είναι όσα ρώτησα παραπάνω?
Προσωπικά φρόντισα τη μάνα μου, κατά την περίοδο της πάλης της με τον καρκίνο, ξενύχτησα στο νοσοκομείο, όπως και ο πατέρας μου (όπου είδα πολλούς άντρες να κάνουν το ίδιο, σε μια μάλιστα περίπτωση κάποιος φρόντιζε τον ...πεθερό του, τον οποίο και υπεραγαπούσε), στο σπίτι έκανα το ...γερμανικό νούμερο, ενώ ο πατέρας μου έπαιρνε το 4:00-7:00, άλλαξα πάνες, ξεσκάτισα, έπλυνα, μέχρι που άφησε την τελευταία της πνοή στα χέρια μου και την αποχαιρέτησα για πάντα.

Για την κηδεία φροντίσαμε εγώ κι ο θείος μου, το ίδιο και για τα μνημόσυνα. Μάζεψα άμεσα τα κομμάτια μου, μέχρι να ξαναέρθει το παιδί στο σπίτι μου, για να μη βρει ατμόσφαιρα πένθους.

Σε δύο γάμους μέχρι τώρα (ή περίπου δύο), δεν υπήρξε καμμία μέρα που να κοιμήθηκε κάποιος αργότερα από τον άλλον, αν κι έτυχε λόγω διαφορετικών ωραρίων κάποιος (σε μια περίπτωση η γυναίκα, σε άλλη εγώ) να ξυπνάει νωρίτερα.

Δεν έχω κατανοήσει γιατί, ενώ έχουμε παραδείγματα κι απ' τα δύο φύλα, εσύ επιμένεις ν' αναπαράγεις στερεότυπα του παρελθόντος, με τόση αβάσταχτη μάλιστα βεβαιότητα...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πρώτη κίνηση από γυναίκα - Από Himela
      Το θέμα έχει λάβει 74 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-01-11 στις 20:07.
    • Όρια σε μια γυναίκα - Από FaNhS_ThE_GrEaT
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-06-10 στις 20:33.
    • Γυναίκα μετονομάστηκε σε ιστοσελίδα - Από statakos
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Επικαιρότητα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-07-09 στις 18:06.
    • Μουντιάλ VS. Γυναίκα - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 63 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία The Chat & Fun Section.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-07-06 στις 18:23.
    • Μια Γυναίκα για έναν άντρα... - Από kynofilos
      Το θέμα έχει λάβει 33 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-05-06 στις 00:21.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους