Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,683 μηνύματα σε 74,625 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Φοιτητική πιστωτική VISA

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,013 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 17:53, 27-04-12:

Παιδιά, είμαι φοιτητής και θα ήθελα να βγάλω μια φοιτητική πιστωτική VISA με μοναδικό σκοπό να τη χρησιμοποιήσω σε αγορές από καταστήματα, με δόσεις (κυρίως στο e-shop.gr). Το θέμα όμως είναι ότι:
- Έχω εισόδημα 313ευρώ το μήνα (δεν φαίνεται πουθενά όμως )
- Οι γονείς μου χρωστάνε σε κάποιες τράπεζες (όχι πάνω από 15.000ευρώ) και δεν είναι συνεπείς. Υπάρχει περίπτωση λόγω αυτού να μη μου βγάλουν;

Θα χαρώ να ακούσω προτάσεις και εμπειρίες από τράπεζες.
Ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yozerehs
Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,387 μηνύματα.

O yozerehs έγραψε στις 01:01, 02-09-12:

Σαν φοιτητής, υπάρχει η δυνατότητα να εκδοθεί κανονική πιστωτική κάρτα στο όνομά σου, χωρίς εγγυητές κ.λ.π..
Έχω εδώ και περίπου ένα χρόνο κανονική πιστωτική κάρτα, επειδή όμως είναι φοιτητική, έχει χαμηλό πιστωτικό όριο (450 ευρώ). Έχω την Eurobank Student Visa. Όσον αφορά τα δικαιολογητικά, χρειαζόταν για να εκδοθεί μόνο βεβαίωση σπουδών, αστυνομική ταυτότητα και ΑΦΜ. Έχει ετήσια συνδρομή 12 ευρώ (1 ευρώ ανά μήνα, αν δεν χρεωθεί/χρησιμοποιηθεί κάποιο μήνα η πιστωτική κάρτα όμως, δεν χρεώνεσαι με το 1 ευρώ).

Σου παραθέτω μερικά links από διάφορες φοιτητικές πιστωτικές κάρτες:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,013 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 14:47, 02-09-12:

Και ποια η διαδικασία να τη βγάλεις yoz; πχ έκανες online αίτηση και μετά πήγες σε υποκατάστημα Eurobank και στην έδωσαν; Τι σε ρωτούσαν;
Είχα κάνει online αίτηση πριν μήνες, αλλά όταν έμπαινα στη σελίδα μου έλεγε να επισκευθώ κάποιο κατάστημα Eurobank και δεν έχω πάει ακόμα.

Παράθεση

stevengrk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stevengrk
Ο stevengrk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O stevengrk έγραψε στις 18:23, 08-09-13:

Γειά σας . Είμαι νέο μέλος και θελω βοήθεια σε ένα θέμα.Ξέρει κανεις πόσο καιρό κάνει η eurobank να απαντήσει στην Online αίτηση για την εν λογω κάρτα? και ισχύει πως ζητάει μετά εγγαθαριστικό παρότι άλλα λέει εξ' αρχής? Ευχαριστώ για την απάντηση εκ των προτέρωμ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 09-09-13 στις 12:30. Αιτία: το μήνυμα προέρχεται από το συγχωνευμένο θέμα ''Απορία για φοιτητική πιστωτική κάρτα''
Παράθεση

eirini1992

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eirini1992
H eirini1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H eirini1992 έγραψε στις 13:14, 28-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από yozerehs
Σαν φοιτητής, υπάρχει η δυνατότητα να εκδοθεί κανονική πιστωτική κάρτα στο όνομά σου, χωρίς εγγυητές κ.λ.π..
Έχω εδώ και περίπου ένα χρόνο κανονική πιστωτική κάρτα, επειδή όμως είναι φοιτητική, έχει χαμηλό πιστωτικό όριο (450 ευρώ). Έχω την Eurobank Student Visa. Όσον αφορά τα δικαιολογητικά, χρειαζόταν για να εκδοθεί μόνο βεβαίωση σπουδών, αστυνομική ταυτότητα και ΑΦΜ. Έχει ετήσια συνδρομή 12 ευρώ (1 ευρώ ανά μήνα, αν δεν χρεωθεί/χρησιμοποιηθεί κάποιο μήνα η πιστωτική κάρτα όμως, δεν χρεώνεσαι με το 1 ευρώ).

Σου παραθέτω μερικά links από διάφορες φοιτητικές πιστωτικές κάρτες:
ειμαι φοιτητρια και εκανα αιτηση Online στην eurobank για φοιτητικη πιστωτικη καρτα....καποια στιγμη στα οικονομικα στοιχεια ειχε να δηλωσεις ποσο εισοδημα εχεις εγω δηλωσα 0 υπαρχει περιπτωση να μου αποριψουν την καρτα ειμαι φοιτητρια και ενδοιαφερομαι για φοιτητικη πιστωτικη καρτα....και τι δικαιολογητικα ζατανε ακριβως?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 28-12-13 στις 15:40. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 13:40, 28-12-13:

Εισαι η ιδια κοπελα μου ρωτουσε στο myphone?

Τα δικαιολογητικα τα εχουμε πει: ΑΦΜ, βεβαιωση περι μη υποχρεωσης καταβολης φορολογικης δηλωσης (αντι για εκκαθαριστικο), φοιτητικη και κανονικη ταυτοτητα και ενα λογαριασμο που να επιβεβαιωνει τη διευθυνση που δηλωνεις στην τραπεζα ακομα και αν μην ειναι στο ονομα σου...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DarthFederer : 29-12-13 στις 00:26.
Παράθεση

sakhs123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sakhs123
Ο sakhs123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O sakhs123 έγραψε στις 12:41, 17-03-14:

Παιδια Γεια σας.

ειχα βγαλει μια φιτικη πιστωτικη καρτα younique το 2007 και δν εχω πληρωσει τπτ ηταν 500 ευρω.δν μου εχει ερθει κατι σπιτι εξωδικο η κατι τετοιο.Μπορουν να μου κανουν τπτ?Δεν εχω τιποτα στο ονομα μου.ευχαριστω εκ των προτερων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:53, 17-03-14:

Σάκη,

Είτε μπορούν να σου κάνουν είτε όχι το σημαντικότερο πρόβλημα δεν είναι αυτό. Είναι ότι το υπόλοιπο λόγο κεφαλαιοποίηση των τόκων μπορεί να αυξηθεί ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ. Έτσι λοιπόν μπορεί τα 500€ να μην σου φαίνονται κάτι τρομερό αλλά αν το υπόλοιπο είναι από το 2007, όλα αυτά τα χρόνια ίσως να κοντεύει να αγγίξει και τα 1700€.

Το θεωρώ απίθανο να κινήσει η τράπεζα διαδικασίες για τέτοια πόσα, εξάλλου την συμφέρει αφού εισπράττει τόκους. Ωστόσο όταν έρθει η ώρα θα πρέπει να διαπραγματευτείς με βάση το τότε υπόλοιπο. Σου προτείνω λοιπόν να πας άμεσα στην τράπεζα και να ζητήσεις διακανονισμό.

Υ.γ.: Θεωρητικά ναι, μπορεί να κάνει κάτι .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

chhhris

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chhhris
Ο chhhris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O chhhris έγραψε στις 01:29, 05-03-15:

Καλησπερα και απο μενα , χρειαζομαι μια βοηθεια αν γινεται . Ειχα παρει πριν 3 χρονια μια πιστοτικη καρτα 300 ευρω απο το Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο . Δεν την πληρωσα . Πριν κατι μηνες πεθανε η γιαγια μου και μου αφησε ενα σπιτι . Δεν εχω κανει αποδοχη κλειρονομιας ακομη . Το σπιτι το πουλαω , βρηκα αγοραστη εχθες και δεν ξερω τι να κανω . Πρεπει να ανοιξω τη διαθηκη και να το πουλησω . Υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο προβλημα για αυτα τα 300 ευρω ? Τωρα με τους τοκους εγιναν 450 . Σας ευχαριστω !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 712 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 09:16, 05-03-15:

παρε τηλεφωνο την εταιρια της πιστωτικης και ρωτα. Δεν εχεις την επιλογη να πληρωσεις το ελαχιστο ποσο στον λογαριασμο; Δε νομιζω να ειναι πολλα. Στην δικη μου αν κανω αγορα 500 ευρω, το ελαχιστο ποσο που θα πρεπει να πληρωσω ειναι τα 10 ευρω για να εχω καλο credit rating, αλλα παντα πληρωνω ολοκληρο το ποσο στην ωρα του (και μαλιστα εχω και επιστροφη χρηματων καθε χρονο). Δεν πιστευω να εχεις θεμα με την διαθηκη λογω χρεους στην πιστωτικη. Ρωτα επισης και την τραπεζα σου ή/και την εφορια για να εισαι σιγουρος. Δεν φοβασαι ομως για τους φορους που θα πληρωσεις με το ανοιγμα της διαθηκης; Μπορει να ειναι μεγαλυτεροι απο τα 450 ευρω της πιστωτικης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:21, 05-03-15:

Ακουω πιστωτικες και με λουζει κρυος ιδρωτας, δεν ειχα ποτε μου και ουτε προκειται!! Μεγαλο αγχος, απαπα.
Εχεις? Αγοραζεις. Δεν εχεις? Δεν αγοραζεις! Απλα τα πραγματα!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 20:21, 05-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από chhhris
Καλησπερα και απο μενα , χρειαζομαι μια βοηθεια αν γινεται . Ειχα παρει πριν 3 χρονια μια πιστοτικη καρτα 300 ευρω απο το Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο . Δεν την πληρωσα . Πριν κατι μηνες πεθανε η γιαγια μου και μου αφησε ενα σπιτι . Δεν εχω κανει αποδοχη κλειρονομιας ακομη . Το σπιτι το πουλαω , βρηκα αγοραστη εχθες και δεν ξερω τι να κανω . Πρεπει να ανοιξω τη διαθηκη και να το πουλησω . Υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο προβλημα για αυτα τα 300 ευρω ? Τωρα με τους τοκους εγιναν 450 . Σας ευχαριστω !
Οχι γιατι τα χρεη απο τις τραπεζες δεν πανε στην εφορια. Μπορεις κανονικα να κανεις την πωληση χωρις προβλημα

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Ακουω πιστωτικες και με λουζει κρυος ιδρωτας, δεν ειχα ποτε μου και ουτε προκειται!! Μεγαλο αγχος, απαπα.
Υπαρχουν πολλοι λογοι να εχεις πιστωτικη

1)Ατοκες δοσεις
2)Προγραμματα Επιβραβευσης
3)Ασφαλεια σε συναλλαγες
4)Λεφτα σε ωρα αναγκης

Κακως εχουμε συνδεσει στην Ελλαδα τις πιστωτικες με την σπαταλη και την αγορα αχρειαστων αγαθων. Εμενα με πουλησε ο υπολογιστης μου πριν ενα μηνα. Αν δεν ειχα καρτα δεν θα μπορουσα να αγορασω αλλον και θα ξεμενα κανα τριμηνο χωρις υπολογιστη μεχρι να "εχω" λεφτα.

Το εργαλειο δεν ευθυνεται για τη χρηση που του κανουμε εμεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 712 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 04:47, 07-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Το οτι εχεις πιστωτικη δεν σημαινει απαραιτα οτι αγοραζεις με δανεικα. Πολλοι δεν την χρησιμοποιουν υπευθυνα και εχει παρεξηγηθει. Απο την στιγμη που φροντιζεις να πληρωνεις ολοκληρο τον λογαριασμο στην ωρα του, δεν εχεις ουτε αγχος, ουτε προβληματα. Εχω 2 πιστωτικες εδω και χρονια και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα. Αντιθετα μαλιστα τα πλεονεκτηματα τους ειναι παρα πολλα:

1. Χτιζω καλο credit rating και αν επιλεξω να παρω στεγαστικο δανειο θα εχω χαμηλοτερο επιτοκιο
2. Αγοραζω πραγματα/εισητηρια σε πολυ πιο χαμηλες τιμες online
3. Στην μια καρτα εχω επιστροφη χρηματων 2% στο τελος του ετους και στην αλλη εχω air miles
4. Δεν ανησυχω ποτε αν εχω αρκετα χρηματα στο πορτοφολι μου
5. Ξερω ποσα ξοδευω καθε μηνα και τακτοποιω καλυτερα το budget μου
6. Εχω ασφαλεια στις αγορες μου - αν καποιο προιον ειναι ελαττωματικο και δεν δεχονται επιστροφες ή χρεωκοπησει η εταιρια, εχω επιστροφη χρηματων απο την πιστωτικη - το ιδιο ισχυει και σε περιπτωση που συμβει κατι οταν ταξιδευω
7. Ασφαλεια στις ηλεκτρονικες αγορες - αν υπαρξει fraud δεν θα χασω τα λεφτα μου (κατι που δεν συμβαινει με τις χρεωστικες ή τις προπληρωμενες)
8. Απιστευτη ευκολια
9. Χρησιμη σε περιπτωση εκτακτης αναγκης

Τωρα αν κανεις σπαταλες, δεν πληρωνεις λογαριασμους και συσσωρευεις χρεος, ειναι οτι χειροτερο. Κανεις τις αγορες σου γνωριζοντας το budget σου και φροντιζεις να μη το ξεπερνας. Ασε που οι περισσοτερες πιστωτικες εχουν οριο, το οποιο πολλες φορες μπορεις να καθορισεις εσυ, οποτε ειναι δυσκολο να ξοδευεις καθημερινα τεραστια ποσα. Για τις καθημερινες μου αγορες εχω οριο τα 500 τον μηνα. Αν φτασω το οριο και θελησω να αγορασω κατι με 50, δεν θα μπορεσω να το κανω (εκτος αν μεταφερω 500 στον λογαριασμο της πιστωτικης και μηδενισω το οριο - κατι που σημαινει οτι αν δεν εχεις χρηματα, δεν μπορεις να ξοδεψεις παραπανω απο 500/μηνα).

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πιστωτική Κάρτα; - Από eimaimathitis
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-05-17 στις 19:38.
    • Ανάληψη από Πιστωτική κάρτα - Από Αννουλα
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ιστορίες καθημερινής τρέλας!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-06-08 στις 19:02.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους