Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Συμπληρώματα διατροφής

arm_power

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη arm_power
Ο arm_power αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O arm_power έγραψε στις 01:47, 17-08-05:

Αναφέρομαι στα συμπληρώματα διατροφής που χρησημοποιούν αυτοί που πάνε γυμναστήριο. Κάποιοι λένε οτι δεν πειράζουν την υγεία μάλιστα βοηθάνε για να κάνει κανείς καλό σώμα. Άλλοι πάλι υποστιρήζουν οτι είναι βλαβερά για την υγεία και πως βλάπτουν καρδιά, συκώτι, τα νεφρά κτλ. Τι πιστεύτε εσείς? Βοηθάνε η όχι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:57, 17-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από arm_power
Αναφέρομαι στα συμπληρώματα διατροφής που χρησημοποιούν αυτοί που πάνε γυμναστήριο. Κάποιοι λένε οτι δεν πειράζουν την υγεία μάλιστα βοηθάνε για να κάνει κανείς καλό σώμα. Άλλοι πάλι υποστιρήζουν οτι είναι βλαβερά για την υγεία και πως βλάπτουν καρδιά, συκώτι, τα νεφρά κτλ. Τι πιστεύτε εσείς? Βοηθάνε η όχι?
Εμένα με ανησυχουν απο την στιγμή που λένε οτι προσφέρουν μεγάλη βελτιωσή στις αθλητικές ικανότητες κτλ κτλ. Κάτι δεν μου κόλλαει ωστε να τα θεωρώ αθώα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:19, 17-08-05:

Κοιτα να δεις, και η ντοπα δεν κανει κακο αμα την χρησιμοποιησεις τοσο οσο πρεπει. Δλδ αμα περνεις ενα συμπληρομα διατροφης το 6 μηνω δεν νομιζω να σου κανει τπτ. Αμα παλι περνεις 3-4 την ημερα ειναι πια νοτπα.

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 02:22, 17-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Αμα παλι περνεις 3-4 την ημερα ειναι πια νοτπα.
Μα εσυ δεν είπες οτι η ντοπα δεν κάνει κακο;

Κοιτα να δεις, και η ντοπα δεν κανει κακο αμα την χρησιμοποιησεις τοσο οσο πρεπει.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:23, 17-08-05:

Όσο κοιτάς τα συστατικά και είσαι βέβαιος ότι είναι φυσικά και δεν προκαλούν μεγάαααλες αλλαγές (πχ εφεδρίνη-μακριααααα παρ'οτι κι αυτή είναι απο "φυσικά" συστατικά) τότε είναι εντάξει κατα τη γνώμη μου.

Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rattlehead
Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε στις 02:39, 17-08-05:

Κατά με τα χίλια.. Σπάνια θα βρεις κάτι 100% φυσικό. Όλα αυτά δημιουργούν προβλήματα για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν αναπτύσσεται ομοιόμορφα ο οργανισμός αλλά αναπτύσσονται π.χ. υπερβολικά οι μύες με αποτέλεσμα ο υπόλοιπος οργανισμός να μην μπορεί να ανταπεξέλθει. Θα φέρω παράδειγμα ένα παιδί που έπερνε συμπληρώματα που του είχαν προτείνει από το γυμναστήριο, ο γιατρός του είπε να τα σταματήσει και δεν τα σταμάτησε και στα 23 απέκτησε πρόβλημα με την καρδιά του. Και δεν είναι μόνο η καρδιά.. Φανταστείτε να πάρεις 3-4 κιλά σε μύες απότομα. Τα προβλήματα στη σπονδυλική στήλη θα είναι τραγικά. Το να κάνεις κάτι που δε γίνεται με φυσικό τρόπο όπως και να το κάνουμε θα έχει επιπτώσεις. Και όταν οι επιπτώσεις αφορούν την υγεία μας δε ρισκάρουμε.. Ίσως σε μικρές ποσότητες αυτά τα συμπληρώματα να μην έχουν σημαντικές παρενέργειες αλλά τότε δε θα είναι και ορατά τα αποτελέσματά τους οπότε δεν υπάρχει λόγος να τα παίρνουμε!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:46, 17-08-05:

Ναι, ειπα οτι η ντοπα κανει καλο αρει να ειναι σε κανονικα επιπεδα. Δλδ αμα κανεις μια "θεραπια" ενος μηνα και να περνεις συνολο 300ml αυξειντικης μεσα σε αυτον τον μηνα και το κανεις μια φορα στα 10 χρονια κανει καλο. Αμα ομως περνεις την ιδια ποσοτιτα μια φορα στους 6 μηνες καταστρεφεις τον οργανισμο σου. Αφτο πιστευω πως υσχιει και για τα συμπλυροματα. 1 φορα τον χρονο αμα χρησιμοποιησεις πιστυεω πως θα σου κανει καλο, αλλα αμα περνεις καθε μερα μαλλον σου χαλαει τον οργανισμο

Παράθεση

arm_power

Νεοφερμένος

O arm_power έγραψε στις 02:44, 19-08-05:

Χαιρετω την παρεα. Σας ευχαρηστω για τις απόψεις σας, ήταν ενδιαφερουσες. Να πω ομως την δικια μου γνωμη. Εγω βασικα έχω χρησημοποιησει μια φορα κρεατινη και δυο πακέτα αμινοξέα, απ'οσο καταλάβα δεν με πειραξαν στην υγεια, μεχρι τωρα τουλαχιστον καλα ειμαι. Τωρα αυτο που θελω να πω ειναι οτι στην ουσια ειναι αχρηστα, απο την στιγμη που καποιος θα τρωει σωστα, θα προπονειται και ξεκουραζεται οσο χριαζεται και βεβαια αν εχει και την καταλληλη ψυχολογια πιστευω οτι μπορει να δει μεγαλες αλλαγες στο σωμα του. Αν βεβαια δεν ξερει κανεις που να ξοδέψει τα χρηματα μπορει απλα να συμπληρωσει ολα τα παραπανω με καποιο η καποια συμπληρωματα. Καλο θα ταν παντα να τον συμβουλευει καποιος εμπειρος και οχι καποιος που θελει να πουλεισει το προιον του.

Αυτα νομιζω ειχα να πω... βασικα και αλλα μπορω να πω αλλα δεν βαριεσαι...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 09:09, 19-08-05:

Χαιρετω την παρεα. Σας ευχαρηστω για τις απόψεις σας, ήταν ενδιαφερουσες. Να πω ομως την δικια μου γνωμη. Εγω βασικα έχω χρησημοποιησει μια φορα κρεατινη και δυο πακέτα αμινοξέα, απ'οσο καταλάβα δεν με πειραξαν στην υγεια, μεχρι τωρα τουλαχιστον καλα ειμαι. Τωρα αυτο που θελω να πω ειναι οτι στην ουσια ειναι αχρηστα, απο την στιγμη που καποιος θα τρωει σωστα, θα προπονειται και ξεκουραζεται οσο χριαζεται και βεβαια αν εχει και την καταλληλη ψυχολογια πιστευω οτι μπορει να δει μεγαλες αλλαγες στο σωμα του. Αν βεβαια δεν ξερει κανεις που να ξοδέψει τα χρηματα μπορει απλα να συμπληρωσει ολα τα παραπανω με καποιο η καποια συμπληρωματα. Καλο θα ταν παντα να τον συμβουλευει καποιος εμπειρος και οχι καποιος που θελει να πουλεισει το προιον του.

Αυτα νομιζω ειχα να πω... βασικα και αλλα μπορω να πω αλλα δεν βαριεσαι...
Πρώτα απο όλα καλώς ήρθες στην παρέα μας. Αυτός που μπορεί να σου πεί μια πιό ολοκληρωμένη άποψη είναι ίσως ένας γυμναστής η γιατρός. Δεν υπάρχει χημικό φάρμακο χωρίς παρενέργεια και εγώ δηλώνω κατά. Τα συμπληρώματα πάντως αν είναι να χρησιμοποιούνται είναι σε καταστάσεις που έχεις "κολήσει" και παρότι πηγένεις τακτικά γυμναστήριο δεν βλέπεις σοβαρές αλλαγές.

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 16:24, 19-08-05:

συμπληρώματα διαστροφής.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:24, 19-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από ]ifrit[
συμπληρώματα διαστροφής.
που κολλάει αυτό;

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 23:43, 19-08-05:

Στο τίτλο. (ίσως)

Παράθεση

arm_power

Νεοφερμένος

O arm_power έγραψε στις 02:21, 20-08-05:

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Ο γυμναστής που λες λογικά θα σου πει να παρεις συμπληρωματα γιατι συνηθως και οι ίδιοι συνεργάζονται με μαγαζιά που πουλάνε τέτοια είδοι και λογικά βγάζουν κάποιο κέρδος απο αυτο. Κάλό είναι να ρωτήσεις και καποιον γιατρό ή κατι τέτοιο. Βέβαια ποτέ δεν ρωτας μόνο ένα ή δυο άτομα, καλύτερα πάντα να ρωτάς αρκετά ατομα και έτσι να σχηματίζεις την δικιά σου γνώμη. Ναι συμφωνώ οτι αν δεν βλεπεις κάποια προόδο μπορείς να στραφείς στα συμπληρώματα εφόσον όμως έχεις εξαντλήσει όλες τις υπόλοιπες παράγοντες προόδου(φαγητό, προπόνηση, ξεκούραση, ψυχολογία).

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 02:13, 25-09-05:

Είμαι μέλος σε γυμναστήριο και κάνω βάρη.Το πρώτο που μου είπε ο γυμναστής οταν με ανέλαβε ήταν:<<ΠΟΤΕ μα ποτέ μην πάρεις συμπληρώματα διατροφής για να κάνεις σώμα.Είναι σκέτη τρέλα>>.Έχω μιλήσει και με ιατρούς και μου λένε το ίδιο.Επίσης ακόμη και τα συμπληρώματα βιταμινών που πουλάνε στα φαρμακεία δεν είναι ότι καλύτερο.Μου συστήνουν (οι ιατροί)να τα αποφεύγω σε περιπτώσεις που δεν χρειάζεται να παίρνω απαραιτήτος.

Παράθεση

zxr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zxr
Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O zxr έγραψε στις 18:13, 07-12-05:

Κοιτα να δεις, και η ντοπα δεν κανει κακο αμα την χρησιμοποιησεις τοσο οσο πρεπει. Δλδ αμα περνεις ενα συμπληρομα διατροφης το 6 μηνω δεν νομιζω να σου κανει τπτ. Αμα παλι περνεις 3-4 την ημερα ειναι πια νοτπα.
Δεν υπάρχει ολίγο έγκυος φίλε μου. Η ντόπα είναι ντόπα, είτε πολύ, είτε λίγο.

Δυστυχώς στον συγκεκριμένο τομέα δεν υπάρχει ενημέρωση για αυτό κι ο καθένας κάνει και λέει ότι θέλει.

Οι περισσότεροι που κάνουν βάρη πέρνουν συμπληρώματα πρωτεΐνης ή αμινοξέων για να "χτίσουν μύες". Πόσοι από αυτούς όμως ξέρουν ότι ένας αθλούμενος οργανισμός έχει ανάγκη μόνο 3 γραμμάρια πρωτεΐνης την ημέρα κι ότι μπορείς να τα πάρεις τρώγοντας απλά μια μπριτζολίτσα; (που είναι και πιο νόστιμη ). Για την ιστορία ένας μη αθλούμενος οργανισμός χρειάζεται 1,9 με 2 γραμμάρια.

Δυστυχώς τα συμπληρώματα επιφορτίζουν τον οργανισμό με επιπλέον συστατικά τα οποία προκειμένου να αφομοιώσει αναγκάζεται να υπερλειτουργεί προκαλώντας ανεπανόρθωτες βλάβες. Τα μεγαλύτερα θύματα είναι το συκώτι και τα νεφρά.

Στην πιο αθώα κατηγορία ανήκουν οι βιταμίνες και τα μεταλλικά άλατα. Και για αυτά όμως ισχύει το "Παν μέτρον άριστον".

Αν λοιπόν αθλήστε μια ισορροπημένη και πλήρης διατροφή και τίποτα παραπάνω είναι ό,τι χρειάζεται!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 18:59, 07-12-05:

Οποιος περιμενει απο συμπληρωματα διατροφης οπως υδατανθρακες και πρωτεινες να γινει "κτηνος"...καλημερα και παμε για καφε!
Παραλληλα με το γυμναστηριο επαιρνα.
Πρωτεινη μονο.
Και τα αποτελεσματα ηταν ανεπαισθητα.
Απλως με βοηθησε να παχυνω λιγο μιας και ειχα-εχω πολυ γρηγορο μεταβολισμο.
Και μαλιστα τις πρωτεινες τις πηρα ενω παραλληλα εχω προβλημα με το ενα νεφρο (οχι εντονο) και με την συγκαταθεση ιατρου.
(Aλλα καλλιτερα να μην την παιρνουν ατομα κατω των 18-20)
Οι καθαρες πρωτεινες ομως μονο.
Δηλαδη να περιεχουν πρωτεινες, υδατανθρακες,βιταμινες κτλ κτλ.
Οχι ομως κρεατινη κτλ κτλ.
Η κρεατινη παλι μπορει να προκαλεσει προβληματα κυριως μετα απο παρατεταμενη χρηση αλλα και την κρεατινη πρεπει να προσεχεις πως την παιρνεις.
Π.Χ. οχι μαζι με καφε, αλκοολ, μαζι με λιγη ζαχαρη κτλ κτλ.
Το ολο θεμα ειναι να κοιταξεις εαν το σκευασμα το εχει εγκρινει ο "οργανισμος υγειας" (δεν ξερω πως λεγεται στην Ελλαδα μιας και δεν εχω παρει απο εκει.)
Η ταπαινη μου γνωμη ειναι αν θες να παχυνεις να αφησεις τα σκευασματα και να κανεις καλλιτερη διατροφη.
Πολλα γευματα την μερα και οχι μονο δυο τρια μεγαλα.
Καλλιτερα περισσοτερα και λιγο μικροτερα.

Με τα παραπανω μην νομιζετε οτι ειμαι υπερμαχος των συμπληρωματων διατροφης.
Απλως καλο ειναι ο καθενας πριν κανει οτιδηποτε να ενημερωθει σωστα και να παρει γνωμες απο ειδικους.
Εγω π.χ. για το διαστημα που πηρα πρωτεινη και τον γιατρο συμβουλευτηκα και τσεκ απ για το νεφρο μου εκανα και δεν υπηρξε καμια επιβαριση και για συκωτι κτλ κτλ.
Απλως μην βασιστει κανεις σε αυτα για να γινει "μποντι"...
το εχασε το τρενο.
Και στα παντα κρατατε ενα μετρο, μιας και καομα και η υπερβολικη ληψη υδατανθρακων μπορει να σε στειλει "αδιαβαστο"...κυριολεκτικα ομως...
Και ξεχαστε το τι ακουτε μεσα στα gym απο τους αλλους "ειδικους"-μη χεσω- που γυμναζονται!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 07-12-05 στις 19:18.
Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Covenant
Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 475 μηνύματα.

O Covenant έγραψε στις 19:49, 07-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από zxr
Πόσοι από αυτούς όμως ξέρουν ότι ένας αθλούμενος οργανισμός έχει ανάγκη μόνο 3 γραμμάρια πρωτεΐνης την ημέρα κι ότι μπορείς να τα πάρεις τρώγοντας απλά μια μπριτζολίτσα; (που είναι και πιο νόστιμη ). Για την ιστορία ένας μη αθλούμενος οργανισμός χρειάζεται 1,9 με 2 γραμμάρια.
Θα διαφωνισω καθως γνωριζω κατι αλλο.
Ο καθε ανδρας (νομιζω οτι ηταν μονο για ανδρες) χρειαζεται τοσα γραμμαρια πρωτεινων επι το βαρος του σε κιλα.
Παραδειγμα : Ενας αντρας 60 κιλων χρειαζεται 60 x 1.0 = 60g πρωτεινης/ημερησιως.

Υπαρχουν 3 κατηγοριες αναγκων σε πρωτεινες,αναλογως με τις δραστηριοτητες που ακολουθει ο καθενας,με αποτελεσμα να χρησιμοποιειται διαφορετικος συντελεστης.
  • Κανονικος τυπος ανδρα,με φυσιολογικη σωματικη δραστηριοτητα χρειαζεται τοσα γραμμαρια πρωτεινης οσο ειναι το βαρος του πολλαπλασμενο με το 1.0
  • Αθλητικος τυπος με συχνη και εντονη σωματικη δραστηριοτητα ,συντελεστης 1.5
  • Bodybuilder ,συντελεστης 2.0

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 20:13, 07-12-05:

Ετσι ειναι οπως τα λες convenant....
Aνα κιλο θελει και ενα γραμμαριο πρωτεινης.
Και επισης σωστα και τα τλευταια που γραφεις.

Παράθεση

arm_power

Νεοφερμένος

O arm_power έγραψε στις 20:45, 12-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από zxr
Δυστυχώς στον συγκεκριμένο τομέα δεν υπάρχει ενημέρωση για αυτό κι ο καθένας κάνει και λέει ότι θέλει.

Οι περισσότεροι που κάνουν βάρη πέρνουν συμπληρώματα πρωτεΐνης ή αμινοξέων για να "χτίσουν μύες". Πόσοι από αυτούς όμως ξέρουν ότι ένας αθλούμενος οργανισμός έχει ανάγκη μόνο 3 γραμμάρια πρωτεΐνης την ημέρα κι ότι μπορείς να τα πάρεις τρώγοντας απλά μια μπριτζολίτσα; (που είναι και πιο νόστιμη ). Για την ιστορία ένας μη αθλούμενος οργανισμός χρειάζεται 1,9 με 2 γραμμάρια.
Μα αυτό ακριβώς κάνεις εσύ τώρα, "ο καθένας λέει ότι θελει". Και ένα πολύ μεγάλο (ΤΕΡΑΣΤΙΟ) λάθος που ανέφερες είναι αυτό για τις ποσότητες της πρωτείνης. (Παραπάνω μας ανέφερε τις σωστές ποσότητες ο Covenant )
Α! και η μπριζόλα περιέχει περισσότερες απο 3γραμμάρια πρωτείνες.

Παράθεση

Anemos75

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anemos75
Ο Anemos75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Anemos75 έγραψε στις 20:35, 15-12-05:

Επειδή διάβασα ορισμένες ανακρίβειες εδώ μέσα, νομίζω πως καλό είναι να πούμε μερικά πράγματα.

Καταρχήν, πρέπει να ξέρουμε ότι άλλο πράγμα η «ντόπα» και άλλο πράγμα τα συμπληρώματα διατροφής. Πολύ χοντρικά, η ντόπα είναι μία ουσία η οποία θα «παίξει» με τις ορμόνες και τον μεταβολισμό μας και σαν στόχο έχει την αύξηση των επιδόσεών μας. Τα συμπληρώματα διατροφής από την άλλη, είναι στην ουσία «φαγητό» με το οποίο τροφοδοτούμε το σώμα μας όταν δεν μπορούμε να πάρουμε ό,τι χρειαζόμαστε από τα κανονικά γεύματα.

Δεν θα ασχοληθώ καθόλου με την ντόπα μιας και εξ ορισμού είμαι αντίθετος. Η ντόπα είναι ΦΑΡΜΑΚΟ και ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΜΑΣ. Μ Α Κ Ρ Υ Α.

Τα συμπληρώματα διατροφής είναι οι βιταμίνες, οι πρωτεΐνες, τα αμινοξέα, τα διάφορα φυτικά παράγωγα που αποσκοπούν σε διάφορα πράγματα όπως το χαλάρωμα των νεύρων, το να κοιμόμαστε καλύτερα, να ξεκουράζονται οι αρθρώσεις από την καταπόνηση κτλ κτλ κτλ.

Συμπληρώματα ΠΡΕΠΕΙ να παίρνει ο άνθρωπος, ειδικά εάν δεν τρώει σωστά, αγχώνεται, γυμνάζεται, δουλεύει εντατικά κ.ο.κ.

Διάβασα σε προηγούμενο post από τον φίλο zxr σχετικά με το πόση πρωτεΐνη χρειάζεται ένας άνθρωπος. Τα ποσά που ανέφερες φίλε μου απλά δεν ισχύουν, χωρίς παρεξήγηση. Τα σωστά είναι αυτά που είπε ο Covenant και είναι αυτά που πρέπει να τηρούμε όσο μπορούμε.

Τα ίδια ισχύουν και για τις βιταμίνες. Εάν πάρετε μία συσκευασία και δείτε τι περιέχει, θα δείτε και την ΣΗΔ (Συνιστώμενη Ημερησία Δόση) η οποία είναι κάτι ΠΟΛΥ παρεξηγημένο. Η ΣΗΔ, αναφέρεται στο τι πρέπει να παίρνει ένας μέσος άνθρωπος, μέσου βάρους και ύψους ο οποίος δεν γυμνάζεται, απλά και μόνο για να ζει. Πρόκειται δηλαδή για τα άκρως χαμηλότερα όρια με τα οποία εξασφαλίζεται απλά το ότι... υπάρχουμε. Όπως γίνεται εύκολα κατανοητό λοιπόν, εάν γυμναζόμαστε, δουλεύουμε κτλ, οι απαιτήσεις ανεβαίνουν.

Με λίγα λόγια λοιπόν: Τα συμπληρώματα διατροφής είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, ειδικά στην σημερινή εποχή που, κακά τα ψέμματα, το φαγητό που τρώμε δεν είναι... φαγητό καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις έχει υποστεί αρκετή επεξεργασία ώστε να έχουν φύγει αρκετά θρεπτικά συστατικά που θα έπρεπε να είχε. Αυτό, εάν το συνδυάσουμε με το γεγονός ότι οι περισσότεροι άνθρωποι σήμερα δεν τρώνε πρωινό (κάτι που από μόνο του είναι έγκλημα), κάνουν βλακώδεις δίαιτες, δεν τρώνε φρούτα, πίνουν πολλούς καφέδες και ποτά, τρώνε ακατάλληλες τροφές, καπνίζουν, δεν κοιμούνται σωστά, κτλ κτλ κτλ, παίρνουμε μία γενική, δραματική εικόνα του τι συμβαίνει σήμερα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cuto

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cuto
Ο cuto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O cuto έγραψε στις 05:00, 19-12-05:

θα συμφωνησω με τους παραπανω,στο οτι ολα ξεκινουν απο τη διατροφη.εφοσον τρεφεσαι σωστα τιποτα αλλο δεν χρειαζεσαι ακομα κ στην περιπτωση που θελεις να "χτισεις" σωμα.Το ερωτημα ειναι βεβαια ποιος τρεφεται σωστα σημερα.Για υδατανθρακες που δινουν ογκο,ζυμαρικα κ οσπρια κ για πρωτεϊνες που δινουν γραμμωση κρεας κ πολυ κοτοπουλο,ειδικα στηθος.Τα συμληρωματα παντως αν οχι ολα,τα περισσοτερα περιεχουν μεσα κ ενα μικρο ποσοστο κρεατινης.
Επισης σε οποιουδηποτε τυπου αναβοληκα απλα βαζουμε "Χ".

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 13:57, 23-12-05:

εγώ έπαιρνα σέντρουμ

Παράθεση

cuto

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cuto
Ο cuto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O cuto έγραψε στις 17:30, 09-01-06:

το εχω ακουστα αλλα τι ακριβως ειναι?

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 12:50, 12-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από cuto
το εχω ακουστα αλλα τι ακριβως ειναι?
πολυβιταμίνη, έχει πολλά ιχνοστοιχέια μέσα, το διαφημίζει και η τηλεόραση

Παράθεση

MoDeViL (Μόδεστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MoDeViL
Ο Μόδεστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.

O MoDeViL im jim morrison, im dead. έγραψε στις 14:37, 12-01-06:

Κι εγώ έπαιρνα Centrum όταν ήμουν μικρός γιατί είχα κάτι ελλείψεις βιταμινών.
Πάντως ήταν πολύ τέλειο!!!(Junior Edition ) Bunny, αν έπαιρνες την Adult Edition() σε λυπάμαι...Είναι αηδία.Ενώ το παιδικό έχει και γεύση βατόμουρο!!!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 16:43, 12-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από MoDeViL
Κι εγώ έπαιρνα Centrum όταν ήμουν μικρός γιατί είχα κάτι ελλείψεις βιταμινών.
Πάντως ήταν πολύ τέλειο!!!(Junior Edition ) Bunny, αν έπαιρνες την Adult Edition() σε λυπάμαι...Είναι αηδία.Ενώ το παιδικό έχει και γεύση βατόμουρο!!!
γιατί καλέ με λυπάσαι??
παλιά έπαιρνα και έπρεπε να τα πιπιλάς σαν καραμέλα δεν θυμάμαι τί ήταν

τώαρ τα κατεβάζεις σαν χάπι

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 23:46, 06-03-06:

Δεν θα ασχοληθώ καθόλου με την ντόπα μιας και εξ ορισμού είμαι αντίθετος. Η ντόπα είναι ΦΑΡΜΑΚΟ και ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΜΑΣ. Μ Α Κ Ρ Υ Α.
η μαμα σου/κοπελια σου/εσυ οταν εχει περιοδο παιρνει mesulid/depon/ponstan?

αν ναι, τοτε πρεπει να ξερεις οτι εχεις ζωρισει το σωμα σου περισοτερο απο οτι ο τυπικος (πρωτ) αθλητης που παιρνει αναβολικα.

η νιμεσουλιδη και η παρακεταμολη ειναι απο τα ΠΛΕΟΝ τοξικα φαρμακα, ειδικα το depon εχει πολυ μικρο θευραπευτικο ευρος. Αλλα κανενας καραγκιοζης δημοσιογραφος δεν το λεει αυτο, το μονο που ξερουν ειναι να πεσουν να φανε το κεντερη λες και ηταν ο πρωτος η τελευταιος.

btw τα συμπληρωματα διατροφης ειναι μια ευκολια, τιποτα αλλο.

οι πρωτεινες ειναι ορος γαλακτος (ιδιο με αυτο που ταιζουν τα μωρα) αλλα με γευση. Τα αμινοξεα ειναι πρακτικα το ιδιο πραγμα αλλα σε ελευθερη μορφη (αμινοξυ = το συστατικο απο το οποιο αποτελητε μια πρωτεινη be it κρεας γαλα η το δερμα σου)

μακρια απο την εφεδρινη? Care to back that up η απλα το ακουσες στις ειδησεις?

ελεος, τα παντα, μπορουν να γινουν επικυνδηνα, ακομα και το νερο.

κ για πρωτεϊνες που δινουν γραμμωση κρεας κ πολυ κοτοπουλο,ειδικα στηθος.
ενας τυπικος αθλητης χρειαζεται περι τα 200 γρ πρωτεινης την ημερα. Αυτο ειναι περιπου 1.500-1.700 γρ κοτοπουλο στηθος την ημερα. Το οποιο κοστιζει στη καλυτερη περιπτοση γυρω στα 15-17 ευρω. Η αναλογη πρωτεινη σε συμπληρωμα κοστιζει περιπου 10 ευρω και δεν θελει μαγειρεμα. Αν σε ενδιαφερουν τα συμπληρωματα διατροφης να τα κοιταξεις σε αυτο το επιπεδο. Της βολικοτητας

Τα συμληρωματα παντως αν οχι ολα,τα περισσοτερα περιεχουν μεσα κ ενα μικρο ποσοστο κρεατινης.
κανεις λαθος. Αλλα και δικιο να ειχες καλο θα σου κανει, η κρεατινη λειπει απο το περισοτερο κοσμο λογο κακης διατροφης.

Επισης σε οποιουδηποτε τυπου αναβοληκα απλα βαζουμε "Χ".
πεστο αυτο στα @@ σου σε παρακαλω. Αληθεια. Γιατι ολη μερα παραγουν αναβολικα. I shit you not

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epote : 06-03-06 στις 23:54.
Παράθεση

vasiliki4887

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasiliki4887
H vasiliki4887 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Graphic designer . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H vasiliki4887 έγραψε στις 11:45, 27-03-08:

τι είναι άραγε? μας βοηθανε ή μας μας κοροιδεύουν? η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν έχω χρισιμιποιήσει αλλα είμαι σε φάση ποθ το πσάχνω για να πάρω. αν έχετε πάρει κάποιο και είχατε αποτελεσμα απλα πείτε το μου μπας και βγάλω άκρη.
ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!
είμαι καινούργια στο στέκι αντε βρε καλός με βρήκατε!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 31-03-08 στις 19:05. Αιτία: Σημείωση συντονιστή - Το παρόν προήλθε από συγχώνευση του θέματος "Συμπληρώματα Διατροφής" με το παρόν θέμα.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:52, 27-03-08:

Καλώς μας ήρθες!
Κατ' αρχήν έχε υπ' όψη ότι τα greeklish απαγορεύονται σε αυτό το site, οπότε αν θες κάνε μία "Επεξεργασία" στο κείμενό σου.

Κατά τ' άλλα τα συμπληρώματα διατροφής είναι αναγκαία σε έκτακτες καταστάσεις, πχ αρρώστια, ιδιαίτερη κούραση, κλπ. Αν κατά τ' άλλα τρώει κανείς σωστά και δεν έχει κάποιο πρόβλημα υγείας, δεν έχει και λόγο να τα πάρει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 12:08, 27-03-08:

Πρόσφατα είδα ένα ντοκυμαντέρ που μιλούσε για επιπτώσεις από συμπληρώματα διατροφής. Συγκεκριμένα εστίασε στην υπερβιταμίνωση και τις παρενέργειες που προκαλεί. Τα συμπληρώματα συνήθως περιέχουν βιταμίνες, σε πολλαπλάσιες ποσότητες από αυτές που χρειάζεται ο οργανισμός και αυτό μακροπρόθεσμα προκαλεί παρενέργειες.

Αυτό που κατάλαβα, είναι πως αν κάνεις σωστή διατροφή, δεν χρειάζεσαι συμπληρώματα, παρά μόνο σε περιπτώσεις όπως κάποια αρρώστια ή μια εγκυμσύνη στις γυναίκες. Και εκτός των άλλων, είναι καλύτερα να πάρεις μια βιταμίνη με φυσικό τρόπο, παρά μέσα από ένα χάπι.

Αν πάντως σκέφτεσαι να πάρεις κάτι τέτοιο, θα σου πρότεινα να πας πρώτα σε κάποιον ειδικό(γιατρό, διαιτολόγο, διατροφολόγο).

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:15, 27-03-08:

Οποιαδήποτε χημική ουσία λαμβάνεται από τον οργανισμό μας, αποδομήτε στη συνέχεια στο ήπαρ και τους νεφρούς.
Τα όργανα λοιπόν αυτά επιβαρύνονται ήδη πάρα πολύ συγκεντρώνοντας όλα τα "σκουπίδια" του οργανισμού.
Είναι μεγαλύτερη η ζημιά που προκαλούν τα συμπληρώματα, παρά η βοήθεια που προσφέρουν.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasiliki4887

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasiliki4887
H vasiliki4887 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Graphic designer . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H vasiliki4887 έγραψε στις 12:21, 27-03-08:

γεια σας παιδια ευχαριστώ για τις απαντησεις σας. Η αλήθεια είναι οτι διάβασα για το xs της power health η οποια εχει φυτικά προιόντα. Λοιπόν αυτό το προϊόν βοηθάει μαζί με διατροφή και άσκηση να κάνεις περισσότερες καυσεις με αποτέλεσμα να αλάζει και ο μεταβολισμός πιο εύκολα και είναι αποτοξινοτικό όπως επίσης καίει λύπος και όχι μυικό οστό.
γνωρίζετε κάτι για το συγκεκριμένω προϊόν?

Παράθεση

mike dellios

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mike dellios
Ο mike dellios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O mike dellios έγραψε στις 16:10, 27-04-09:

παιδια κιταξτε εγω πιγενα για ενα διαστημα στο γυμναστηριο για να αποκτισω και φυσικι καταστασι αλλα και μυικο ογκο στα ποδια διοτι ασχολουμε με το σκι και εκει θελει πολυ δυνατα ποδια αμα θελεις να διακριθεις.Λιπον για να μπενο στο θεμα λογο της εντονης σωματικης κουρασης απο την εντονη γυμναστικη αρχισα συμπληρωματα διατροφης οπος recovey με μικρη ποσοτητα πρςτεινης για να μοθ αναπληρονη τους μυες και να τουσ κσεκουραζι!Αργοτερα ηθελα πιο μεγαλο μυικο ογκο κ αρχισα πρωτεινη για 3ς μηνες περιπου την επερνα!Τορα σταματισα κ ουτε εχω γυναικομαστεια ουτε προβλημα στο ηπαρ ουτε νεφρα ουτε τιποτα!δν σου κανουν κακο το πολυ η κρεατινη κ ουτε αυτη νομιζω !Α και σινεχεια ετρωγα μπαρεσ ενεργειας με μικρη ποσοτητα πρωτεινης!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:38, 06-06-09:

Τα τελευταία χρόνια γίνεται συχνά λόγος για μια σχετικά νέα, αλλά πολλά υποσχόμενη κατηγορία λιπαρών οξέων, τα λεγόμενα ωμέγα 3 λιπαρά οξέα. Πολλά έχουν ακουστεί στα περιοδικά, στις εφημερίδες και στην τηλεόραση για τα ωμέγα 3 λιπαρά οξέα και πολλές είναι οι έρευνες που μπορεί να βρει κανείς για αυτά στη βιβλιογραφία. Επιπροσθέτως, μέσα στα τελευταία 8 χρόνια τα ωμέγα 3 λιπαρά οξέα αξιοποιήθηκαν από τις βιομηχανίες υγιεινών προϊόντων και τις φαρμακοβιομηχανίες για την παραγωγή συμπληρωμάτων διατροφής, αλλά και από τη βιομηχανία τροφίμων για τον εμπλουτισμό προϊόντων ευρείας κατανάλωσης, όπως το ψωμί και το γάλα.

Τι είναι όμως τελικά τα ωμέγα 3 και κατά πόσο αξίζει να ασχολούμαστε τόσο πολύ μαζί τους; Είναι όντως ωφέλιμα για τον οργανισμό μας και αν ναι πως μπορούμε να τα αξιοποιήσουμε σωστά για να προάγουμε την καλή υγεία μας;

Τα ωμέγα 3 λιπαρά οξέα ανήκουν στην κατηγορία των λιπαρών οξέων που δεν μπορεί να παράγει το σώμα μας, άρα πρέπει να τα προσλαμβάνουμε από την καθημερινή μας διατροφή. Τα τρία είδη ωμέγα 3 λιπαρών οξέων που είναι γνωστά είναι το άλφα λινολεϊκό οξύ (ALA) το εικοσαπεντανοϊκό οξύ (ΕPA) και το δεκαεξανοϊκό οξύ (DHA). Το άλφα λινολεϊκό οξύ βρίσκεται στον λιναρόσπορο καθώς και στο φυτοπλαγκτόν και τα φύκη. Τα άλλα δύο είδη λιπαρών οξέων (το εικοσαπεντανοϊκό οξύ και το δεκαεξανοϊκό οξύ) είναι ιχθυέλαια και τα βρίσκουμε σε λιπαρά ψάρια όπως το σκουμπρί, ο σολομός, η ρέγκα, ο φρέσκος τόνος και οι σαρδέλες. Όταν προσλαμβάνουμε άλφα λινολεϊκό οξύ (ALA) από τη διατροφή μας, αυτό μετατρέπεται σε εικοσαπεντανοϊκό οξύ (ΕPA) και δεκαεξανοϊκό οξύ (DHA), τα οποία είναι πιο εύκολα για χρήση από τον οργανισμό μας.

Είναι απαραίτητο να τονίσουμε ότι αυτό που παίζει μεγάλο ρόλο είναι η σωστή αναλογία πρόσληψης των ωμέγα 3 λιπαρών οξέων σε σχέση με τα ωμέγα 6 λιπαρά οξέα, μια άλλη απαραίτητη για τον οργανισμό κατηγορία λιπαρών οξέων που την προσλαμβάνουμε κυρίως από σπορέλαια, όπως το καλαμποκέλαιο, το ηλιέλαιο και το φυστικέλαιο. Αξίζει να κάνουμε ιδιαίτερη μνεία σε ένα από τα ωμέγα-6, λιπαρά οξέα, το Γάμμα Λινολεϊκό Οξύ, (GLA), που βρίσκεται κυρίως στο λάδι οινοθήρα (Evening Primose Oil ή EPO) και στο λάδι μπουράντζας (Borage Oil).

Πράγματι, το GLA, έχει αντιφλεγμονικές, αντιαρθριτικές, αντικαρκινικές και αντιδιαβητικές ιδιότητες, ενώ είναι πολύ σημαντικό για την υγεία και την ελαστικότητα του δέρματος, καθώς και για την υγεία και εμφάνιση των νυχιών.

Έρευνες έχουν δείξει ότι η Μεσογειακή διατροφή που ευνοεί την αυξημένη πρόσληψη φυτικών ελαίων, ξηρών καρπών και οσπρίων και τη μειωμένη πρόσληψη κόκκινου κρέατος, συνδέεται με την σωστή αναλογία πρόσληψης ωμέγα 3 λιπαρών οξέων σε σχέση με τα ωμέγα 6 λιπαρά οξέα. Η σωστή αναλογία πρόσληψης (που είναι 1-4 φορές περισσότερα ωμέγα 6 λιπαρά οξέα σε σχέση με τα ωμέγα 3 λιπαρά οξέα) έχει καρδιοπροστατευτική και αντιθρομβωτική δράση.

Επιπροσθέτως, είναι πλέον γεγονός ότι η αυξημένη πρόσληψη ωμέγα 3 λιπαρών οξέων, είτε μέσω κατανάλωσης 3 μερίδων λιπαρών ψαριών (σολομός, σαρδέλες, ρέγκα ή φρέσκος τόνος) εβδομαδιαίως ή με πρόσληψη κάποιου συμπληρώματος διατροφής πλούσιο σε ωμέγα 3 λιπαρά οξέα οδηγεί μακροπρόθεσμα σε μείωση της κακής (LDL) χοληστερίνης και των τριγλυκεριδίων.

Υπάρχουν ερευνητικές ενδείξεις ότι τα ωμέγα 3 λιπαρά οξέα έχουν αντιυπερτασική δράση και μπορούν να οδηγήσουν σε μείωση του κινδύνου θανάτου από εγκεφαλικό επεισόδιο κατά 50% αν καταναλώνονται σε ποσότητα 1500mg εβδομαδιαίως. Τα άτομα που πάσχουν από ζαχαρώδη διαβήτη μπορούν και αυτά να επωφεληθούν από τα ωμέγα 3 λιπαρά οξέα, καθώς υπάρχουν ενδείξεις ότι η κατανάλωση τους συντελεί στην καλύτερη ρύθμιση της γλυκόζης του αίματος και την αύξηση των επιπέδων της καλής (HDL) χοληστερίνης.

Δεν θα μπορούσαμε να παραλείψουμε την ωφέλιμη δράση των ωμέγα 3 λιπαρών οξέων στους πόνους που οφείλονται στην οστεοαρθρίτιδα, λόγω της συμβολής τους στη μείωση της φλεγμονής στην περιοχή της άρθρωσης. Ακόμα υπάρχουν ενδείξεις ότι τα ωμέγα 3 λιπαρά οξέα συντελούν στην αύξηση των επιπέδων ασβεστίου στα οστά και κατά συνέπεια συντελούν στην προφύλαξη της πυκνότητας των οστών και την μείωση του κινδύνου παρουσίας οστεοπόρωσης.

Έρευνες σε άτομα με διπολική κατάθλιψη και σχιζοφρένια έδειξαν μείωση των συμπτωμάτων και της δοσολογίας των ψυχοφαρμάκων μετά από χρήση συμπληρωμάτων ωμέγα 3 λιπαρών οξέων, παρόλα αυτά χρειαζόμαστε περισσότερα στοιχεία για να προσδιορίσουμε τη δοσολογία των ωμέγα 3 που ενδείκνυται για το βέλτιστο αποτέλεσμα.

Ακόμα η επικουρική δράση των ωμέγα 3 για την ίαση των εγκαυμάτων, τη μείωση της φωτοευαισθησίας από τις ακτίνες UV και τη θεραπεία κατά της ψωρίασης είναι πλέον ευρέως γνωστή, ενώ η προστατευτική τους δράση για ορισμένες μορφές καρκίνου όπως του προστάτη, του στήθους και του λεπτού εντέρου βρίσκεται υπό διερεύνηση.

Τέλος, αξίζει να αναφερθούμε σε ένα λιπαρό οξύ, το ελαϊκό οξύ (ωμέγα -9), το οποίο, μαζί με τα αντιοξειδωτικά του παρθένου ελαιόλαδου, έχει ευεργετικότατη επίδραση στο καρδιαγγειακό σύστημα, ενώ υπάρχουν ενδείξεις ότι μειώνει τον κίνδυνο του καρκίνου, ιδίως του ορθού και του παχέος εντέρου, του στήθος, του προστάτη του παγκρέατος και του ενδομητρίου.

Συμπερασματικά, τα οφέλη των ωμέγα λιπαρών οξέων, ιδίως των ωμέγα 3 λιπαρών οξέων είναι πολλαπλά, για αυτό καλό θα ήταν να τα εντάξουμε στη διατροφή μας, είτε με την πρόσληψη τους από τις τροφές, είτε με τη χρήση διατροφικών συμπληρωμάτων. Να θυμάστε ότι η κατανάλωση 2-3 μερίδων λιπαρών ψαριών, όπως ο σολομός και οι σαρδέλες, σε εβδομαδιαία βάση, είναι επαρκής για να έχουμε την ασπίδα προστασίας των ωμέγα 3 λιπαρών οξέων!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 20:30, 08-06-09:

Οποιαδήποτε χημική ουσία λαμβάνεται από τον οργανισμό μας, αποδομήτε στη συνέχεια στο ήπαρ και τους νεφρούς.
το μηλο ειναι χημικη ουσια? απο που αποδομητε αληθεια?

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 17:42, 10-06-09:

Το οτι ολες οι χημικες ουσιες αποδομουνται στο ηπαρ, δεν σημαινει οτι οτιδηποτε αποδομειται στο ηπαρ ειναι χημικη ουσια...
(βασικα δεν εχω ιδεα για το θεμα, σχολιαζω το πως ερμηνευσες την προταση)

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σιφακακις

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Σιφακακις
Ο Σιφακακις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Σιφακακις έγραψε στις 03:17, 13-06-09:

Εγω το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι οσοι λενε οτι ειναι κακο για την υγεια κλπ απλα δεν εχουν σωμα και το λιπος τους ξεχιλιζει. Παντα να κρατας ενα μετρο στα συμπλιρωματα ενοητε.. και υπαρχουν και πολυ επικινδυνα. Αλλα οι πρωτεινουλα κλπ ειναι απλα και ωραια και δεν διμιουργουν προβληματα.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 19:49, 14-06-09:

Αλλα οι πρωτεινουλα κλπ ειναι απλα και ωραια και δεν διμιουργουν προβληματα.

Μέχρι να γίνει το συκώτι σου ελβετικό τυρί. Μα δεν θέλω να τρομάξω κανέναν,
το χειρότερο με τα πρωτεϊνούχα - οπως το έχω δει εγώ τουλάχιστον - είναι οι αλλαγές
στην συμπεριφορά.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 01:33, 15-06-09:

να μαι στο γυμναστηριο και να βλεπω πιτσιρικια να θελουν να γινουν κορμια και να κοιταζουν τα προιοντα που ειναι μεσα σε κατι κουτια τεραστια που μονο την ετικετα να δεις τρομαζεις οχι να τα παρεις και να ρχεται μολις δει θυμα ο γυμναστης και να αρχιζει του μικρου ναι ειναι καλο αν θες μυικη μαζα και ειναι σαν μιλκ σεικ και αντι φαγητο το πινεις αυτο και σε βοηθα να ανοιξεις και και και

να τα ακουνε τα μικρα να ψηνονται οτι θα γινουν θεοι καλοκαιρινοι και να τα παιρνουν.... και λεω γω τωρα.. αφου απαγορευεται να τα πουλανε αυτα σε γυμναστηρια και αφου ειναι ανηλικα πως τα πουλας ρε φιλε

και γιατι ολοι νομιζουν οτι το κορμι γινεται ετσι και οχι με σωστη γυμναστικη και διατροφη.. ασε που αμα καποιος γινει φουσκωτος ειναι σκετη αηδια

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ανεξάρτητος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ανεξάρτητος
Ο ανεξάρτητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 44 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O ανεξάρτητος έγραψε στις 16:42, 12-07-09:

Για να θέσω εγώ μερικές ερωτήσεις:

Τι προκαλεί η υπερβολική κατανάλωση βιταμίνης C (μιας πολύ γνωστής και αθώας βιταμινούλας που κάνει και καλό στο κρυολόγημα)?

Τι προκαλεί η υπερβολική κατανάλωση πρωτεϊνών? (πάνω από 0,8-1 g/kg ιδανικού σωματικού βάρους)

Είναι εγκεκριμένα από κάποιον οργανισμό (ας πούμε ΕΟΦ) ως προς την σύσταση, τις ενδείξεις, και τις παρενέργειες τα συμπληρώματα διατροφής που κυκλοφορούν εδώ κι εκεί στα γυμναστήρια?

Να μην αναφερθώ στα στεροειδή, στην αυξητική ορμόνη ή στη θυροξίνη. Να μην αναφερθώ σε συνθετικά στεροειδή. Αν θέλεις να αυτοκτονήσεις μπορείς να το κάνεις και με άλλους ανώδυνους τρόπους. Η νεφρική ανεπάρκεια και η αιμοκάθαρση όπως και η κίρρωση του ήπατος και το ηπατοκυτταρικό καρκίνωμα είναι κακός τρόπος να πεθάνεις. Και μάλιστα νέος.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 18:54, 12-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από ανεξάρτητος
Τι προκαλεί η υπερβολική κατανάλωση βιταμίνης C (μιας πολύ γνωστής και αθώας βιταμινούλας που κάνει και καλό στο κρυολόγημα)?
Τι προκαλεί;

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 19:33, 12-07-09:

http://www.mednutrition.gr/content/view/1164/146/

@ανεξάρτητε , καλά δεν είπαμε να την παίρνεις και με την κουτάλα - μέτρο παντού χρειάζεται

όλα βλάπτουνε σε υπερβολικές ποσότητες

π.σ. εκτός από το σεκς

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 22:29, 21-03-14:

Πιστεύω ότι αν κάποιος/α διατρέφεται σωστά, τα συμπληρώματα διατροφής περιττεύουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη CaneSenpai
Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 624 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 02:30, 07-01-16:

Kαλησπερα! Μετα απο λιγο ψαξιμο και αρκετη σκεψη αποφασισα το καλοκαιρι να αγορασω μια πρωτεινη ογκου( Καλης ποιοτητας εννοειται) η οποια θα χρησιμοποιηθει 1 με 1.5 μηνα MAX . Η αποφαση αυτη προηλθε διοτι αυτην την στιγμη ειμαι περιπου 1.73 και μολις 52 κιλα. Οπως καταλαβαινετε τα κιλα μου ειναι αστεια σε σχεση με το υψος που εχω. Πραγματικα μπηκα 17 πριν μερικους μηνες και μοιαζω σαν 14-15. Δεν εχει ολοκληρωθει η αναπτυξη μου θελω να ελπιζω καθως δεν εχω πολλα γενια, λιγες τριχες στις μασχαλες και γενικα δεν εχω πολλα αντρικα στοιχεια. Καταρχας να τονισω οτι γυμναστηκα για 4-5 μηνες περσι και φυσικα τα αποτελεσματα ειναι αρκετα καλα χωρις να παρω πρωτεινη/κρεατινη και αλλα τετοια. Οποτε εχω καποιες γνωσεις πανω στην γυμναστικη. Το σχεδιο μου λοιπον ειναι να ξεκινησω λιγο λιγο απο την ανοιξη να γυμναζομαι στο σπιτι μου(1 ωρα πρπ και πιο λιγο ισως) ετσι ωστε να εχω συνιθισει μεχρι το καλοκαιρι. Με το που μπει ιουνιος λοιπον αγοραζω την πρωτεινη και γραφομαι κατευθειαν gym/personal trainer . Στοχος μου να φτιαχτει ενα ωραιο σωμα για την παραλια αλλα πιο πολυ να βαλω καποια κιλα. Δεν ειναι τοσο το σωματικο αλλα μου διαλυει την ψυχολογια αυτο το πραγμα. Για να μην λεω πολλα λοιπον θα ηθελα αποψεις απο ανθρωπους που εχουν παρει η ξερουν καποια πραγματα πανω στην πρωτεινη. Δεν θελω ακυρες απαντησεις και του τυπου " γιατι δεν τρως πιο πολυ, εισαι πολυ μικρος και αλλα..". Καταρχας θα εχω πολυ σωστη διατροφη,8 ωρες υπνο,αρκετη γυμναστικη και γενικα υγιεινη ζωη. Καθε αποψη καλοδεχουμενη βεβαια αρκει να ειναι λογικη Τι αλλο πρεπει να προσεξω?
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,288 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 06:53, 07-01-16:

θα πάρεις πρωτεΐνη όγκου η οποία έχει και υδατάνθρακες.
1 σκουπ το πρωί και 1,5 μετα την γυμναστική
το βασικό όμως δεν είναι τόσο η πρωτεΐνη όσο η γυμναστική.
το τέλειο θα ήταν να πήγαινες 3-4 φορες την βδομάδα γυμναστήριο και να γυμνάζεις μία τους μπροστα μυς δλδ δικέφαλους στήθος, και μία τους πίσω δλδ πλάτη τρικέφαλους
ώμους κάνε κάθε φορά χαλαρά όμως.

εγώ τουλάχιστον αυτό το πρόγραμμα κάνω

για κάποιον που γυμνάζετε ένα καλό συμπλήρωμα είναι και οι πολυβιταμίνες
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 624 μηνύματα.

O CaneSenpai έγραψε στις 09:24, 07-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
θα πάρεις πρωτεΐνη όγκου η οποία έχει και υδατάνθρακες.
1 σκουπ το πρωί και 1,5 μετα την γυμναστική
το βασικό όμως δεν είναι τόσο η πρωτεΐνη όσο η γυμναστική.
το τέλειο θα ήταν να πήγαινες 3-4 φορες την βδομάδα γυμναστήριο και να γυμνάζεις μία τους μπροστα μυς δλδ δικέφαλους στήθος, και μία τους πίσω δλδ πλάτη τρικέφαλους
ώμους κάνε κάθε φορά χαλαρά όμως.

εγώ τουλάχιστον αυτό το πρόγραμμα κάνω

για κάποιον που γυμνάζετε ένα καλό συμπλήρωμα είναι και οι πολυβιταμίνες
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Εχω ακουσει οτι για ογκο και καλα θελει λιγες επαναληψεις και καλες. Τωρα αυτο που ειπες μαλλον μερα παρα μερα θα πηγαινω γυμναστηριο.
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 14:01, 07-01-16:

Για σωστή αθλητική διατροφή ποια προσέγγιση ακολουθείτε, όσοι πηγαίνετε γυμναστήριο;

Χ γραμμάρια πρωτεϊνών/ υδατανθράκων/λιπαρών ανά κιλό σωματικού βάρους;
ή 3-4-5 ή χ γεύματα την ημέρα με λίγο από τα 3 μακροθρεπτικά συνστατικά, χωρίς να υπολογίζετε τίποτα;
ή απλά τρώτε "καθαρά";

Απλά ψάχνω για γνώμες, διότι για παράδειγμα η συνιστώμενη λήψη πρωτεΐνης(2 γρ/κιλό σωματικού βάρους), μου φαίνεται υψηλή.
Παράθεση

fmarulezkd

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 679 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 15:01, 07-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από CaneSenpai
Kαλησπερα! Μετα απο λιγο ψαξιμο και αρκετη σκεψη αποφασισα το καλοκαιρι να αγορασω μια πρωτεινη ογκου( Καλης ποιοτητας εννοειται) η οποια θα χρησιμοποιηθει 1 με 1.5 μηνα MAX . Η αποφαση αυτη προηλθε διοτι αυτην την στιγμη ειμαι περιπου 1.73 και μολις 52 κιλα. Οπως καταλαβαινετε τα κιλα μου ειναι αστεια σε σχεση με το υψος που εχω. Πραγματικα μπηκα 17 πριν μερικους μηνες και μοιαζω σαν 14-15. Δεν εχει ολοκληρωθει η αναπτυξη μου θελω να ελπιζω καθως δεν εχω πολλα γενια, λιγες τριχες στις μασχαλες και γενικα δεν εχω πολλα αντρικα στοιχεια. Καταρχας να τονισω οτι γυμναστηκα για 4-5 μηνες περσι και φυσικα τα αποτελεσματα ειναι αρκετα καλα χωρις να παρω πρωτεινη/κρεατινη και αλλα τετοια. Οποτε εχω καποιες γνωσεις πανω στην γυμναστικη. Το σχεδιο μου λοιπον ειναι να ξεκινησω λιγο λιγο απο την ανοιξη να γυμναζομαι στο σπιτι μου(1 ωρα πρπ και πιο λιγο ισως) ετσι ωστε να εχω συνιθισει μεχρι το καλοκαιρι. Με το που μπει ιουνιος λοιπον αγοραζω την πρωτεινη και γραφομαι κατευθειαν gym/personal trainer . Στοχος μου να φτιαχτει ενα ωραιο σωμα για την παραλια αλλα πιο πολυ να βαλω καποια κιλα. Δεν ειναι τοσο το σωματικο αλλα μου διαλυει την ψυχολογια αυτο το πραγμα. Για να μην λεω πολλα λοιπον θα ηθελα αποψεις απο ανθρωπους που εχουν παρει η ξερουν καποια πραγματα πανω στην πρωτεινη. Δεν θελω ακυρες απαντησεις και του τυπου " γιατι δεν τρως πιο πολυ, εισαι πολυ μικρος και αλλα..". Καταρχας θα εχω πολυ σωστη διατροφη,8 ωρες υπνο,αρκετη γυμναστικη και γενικα υγιεινη ζωη. Καθε αποψη καλοδεχουμενη βεβαια αρκει να ειναι λογικη Τι αλλο πρεπει να προσεξω?
Φίλε, ξεκίνησα γυμναστήριο στα 18 όντας 1,77 και 57 κιλά, οπότε έχω περάσει από τη θέση σου. Μπήκα με σκοπό να παχύνω, δεν πήρα ποτέ συμπληρώματα ούτε έκανα συστηματική διατροφή. Προσπαθούσα να τρώω πρωτεϊνούχα φαγητά (αυγά, τόνο κτλ) τουλάχιστον τις ημέρες γυμναστηρίου, αλλά μέχρι εκεί (πλέον ούτε αυτό ). Τον πρώτο χρόνο έφτασα 63kg, τώρα παίζω στα 69-70 με προβλεπόμενη ανοδική πορεία. Ξέρω ό,τι δε θέλεις να ακούσεις αυτό, αλλά γνώμη μου είναι να μη πάρεις σκευάσματα. Όντως είσαι ακόμα μικρός και θα τα βάλεις εύκολα, ειδικά αφού λες πως θα κάνεις και διατροφή. Το να πάρεις συμπλήρωμα για 1 μήνα σαν νέος στο γυμναστήριο δε λέει και πολλά. Αντιθέτως, μπορεί να σου δώσει την ιδέα ότι κάτι κάνει και να σε βάλει στο τρυπάκι του εύκολου αποτελέσματος. Πρόσεχε μη χάσεις τον εαυτό σου εκεί μέσα. Κάνε γυμναστική για να έχεις φυσική κατάσταση, με ευχάριστη παρενέργεια τα μπράτσα και όχι το ανάποδο.

Χ γραμμάρια πρωτεϊνών/ υδατανθράκων/λιπαρών ανά κιλό σωματικού βάρους;
ή 3-4-5 ή χ γεύματα την ημέρα με λίγο από τα 3 μακροθρεπτικά συνστατικά, χωρίς να υπολογίζετε τίποτα;
ή απλά τρώτε "καθαρά";
Δε το πολυκάνω, αλλά προτιμώ τα πολλά γεύματα.
Παράθεση

CaneSenpai

Διάσημο Μέλος

O CaneSenpai έγραψε στις 16:35, 07-01-16:

@fmarulezkd

Δεν αλλαζω γνωμη μην ανησυχεις Κοιταξε να δεις επελεξα την πρωτεινη γνωριζοντας οτι ειναι ακακη για την χρηση που θα κανω εγω. Εφοσον λοιπον θα ακουληθησω υγιεινη ζωη και χωρις καθολου ποτα/τσιγαρα με σκοπο τα καλυτερα δυνατα αποτελεσματα. Φυσικα και δεν θα εθιστω σε παραπανω περιεργες ουσιες γιατι ξερω απο τωρα οτι ολα αυτα μπορει να οδηγησουν μεχρι και σε θανατο. Εγω θελω πολυ απλα ενα ωραιο σωμα να φτιαξω να μου αυξηθει η αυτοπεποιθεση αλλα και η ενεργεια μου!
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 16:41, 07-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από CaneSenpai
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Εχω ακουσει οτι για ογκο και καλα θελει λιγες επαναληψεις και καλες. Τωρα αυτο που ειπες μαλλον μερα παρα μερα θα πηγαινω γυμναστηριο.
Για ογκο θελει φαγητο κυριως. Από επαναληψεις6-12 λενε οτι ειναι οι ιδανικες για μυικη υπερτροφια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη νικος ρεθυμνο : 07-01-16 στις 19:48. Αιτία: Προσθήκη.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους