Παστίτσιο με σόγια

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Μετά από απαίτηση,σας παρουσιάζω την συνταγή μου για παστίτσιο με σόγια αντί για κιμά.
Πάντα μου άρεσε το παστίτσιο αλλά παλαιότερα το έτρωγα με χοιρινο-μοσχαρίσιο κιμά. Πλέον σαν χορτοφάγος δεν μπορώ,για αυτό έκανα μερικές μετατροπές.
Αφιερωμένο εξαιρετικά στον Γιώργο και την Zucker.(που με πρήξανε:redface:)

Υλικά:
  • 1 κιλό μακαρόνια για παστίτσιο
  • 450-500 γραμμάρια σόγια
  • 2 Κουτιά κρέμα μπεσαμέλ
  • 1 κιλό τοματοπολτό
  • 3 λίτρα γάλα
  • 2 μέτρια κρεμμύδια
  • 1 ματσάκι μαϊντανό
  • 200-250 γραμμάρια σκληρό τριμμένο τυρί της αρεσκείας σας
  • Βούτυρο/Μαργαρίνη
  • Αλάτι-Πιπέρι

Εκτέλεση:

Μακαρόνια
Βράζουμε νερό σε μεγάλη κατσαρόλα για τα μακαρόνια,μόλις βράσει ρίχνουμε μία πρέζα αλάτι και λίγο λάδι(για να μήν κολλήσουν τα μακαρόνια),και ρίχνουμε τα μακαρόνια μέσα,ολόκληρα,χωρίς να τα σπάσουμε.Μόλις βράσουν(περίπου 8 λεπτά μετά),τα σουρώνουμε και βάζουμε λιγάκι βούτυρο/μαργαρίνη ή λάδι να μήν κολλήσουν και τα αφήνουμε να κρυώσουν.
DSC02266.jpg

Σόγια
Ρίχνουμε την σόγια σε μία κατσαρόλα,και βάζουμε για κάθε μέρος σόγιας 3 μέρη νερό,και το βάζουμε να πάρει μία βράση.Μόλις το νερό αρχίζει και βράζει,το κατεβάζουμε απο την φωτιά και σουρώνουμε την σόγια.
Ψιλοκόβουμε τα κρεμμύδια και τον μαϊντανο και τα τσιγαρίζουμε σε βαθύ τηγάνι μέχρι να ροδίσει το κρεμμύδι.Στη συνέχεια προσθέτουμε την σόγια,και μετά απο λίγο και τον τοματοπολτό,το ανακατεύουμε καλά καλά να πάει παντού η σάλτσα,και βάζουμε αλάτι,πιπέρι δοκιμάζοντας συνέχεια για να δούμε πόσο θέλουμε. Το αφήνουμε να σιγοβράσει σε μέτρια προς σιγανή φωτιά,μέχρι να εξατμιστεί το νερό απο το τηγάνι και να μείνει η σόγια με την σάλτσα.
DSC02262.jpg

Κρέμα μπεσαμέλ
Αδειάζουμε τα 3 λίτρα γάλα,και τα περιεχόμενα όλων τον φακέλων σε ένα μεγάλο μπωλ,και ανακατεύουμε με το μίξερ μέχρι να γίνει πηχτή και λεία η κρέμα μας.
DSC02268.jpg
Πάμε τώρα στο τελευταίο στάδιο της συνταγής:
Αλείφουμε ένα μεγάλο ταψί με βούτυρο ή μαργαρίνη.Απλώνουμε τα μισά μακαρόνια,σε σειρά ή χύμα,δεν έχει σημασία,αρκεί να καλύπτουν ομοιόμορφα τον πάτο.Μετά βάζουμε όλη την σόγια στο ταψί και την απλώνουμε ομοιόμορφα.Βάζουμε τα υπόλοιπα μακαρόνια να καλύπτουν την σόγια.Τέλος βάζουμε την κρέμα μπεσαμέλ και ξανά φροντίζουμε να είναι απλωμένη παντού το ίδιο.
Αλειφουμε με λίγο λιωμένο βούτυρο/μαργαρίνη και απλώνουμε απο πάνω τριμμένο τυρί,όσο μας αρέσει.
Το βάζουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 200 βαθμούς Κελσίου και το ψήνουμε για 45-60 λεπτά μέχρι να πάρει ένα καφετί χρώμα.

DSC02271.jpgDSC02272.jpg
DSC02275.jpgDSC02276.jpg
DSC02281.jpgDSC02284.jpg

Σημείωση:Οι δοσολογίες που ανέφερα είναι για πολύ μεγάλο παστίστιο,προσαρμόστε το ανάλογα στις δικές σας ανάγκες.
Στο σπίτι μου είμαστε τρία άτομα και μας φτάνει για 4 μέρες περίπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Είσαι χορτοφάγος και έβαλες γάλα και τυρί;
ή είσαι από αυτούς που δε τρώνε μόνο το κρέας; :mad:

Πάντως, και μόνο που φτιάχνεις παστίτσιο, συγχαρητήρια μπέιμπι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Είσαι χορτοφάγος και έβαλες γάλα και τυρί;
ή είσαι από αυτούς που δε τρώνε μόνο το κρέας; :mad:

Πάντως, και μόνο που φτιάχνεις παστίτσιο, συγχαρητήρια μπέιμπι!

Είμαι χορτοφάγος,όχι vegan.
Δηλαδή δεν τρώω σάρκα,αλλά συνεχίζω να καταναλώνω γαλακτοκομικά και αυγά.:redface::redface:

Σε ευχαριστώ Λάουρα μου:kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Φαινεται πολύ ωραίο, αλλά βρε παιδί μου γιατί έτοιμη μπεσαμέλ; Είναι λίγο μπελαλίδικη στο ανακάτεμα, αλλά είναι χίλιες φορές πιο νόστιμη και σίγουρα πιο υγιεινή, αφού θα ξέρεις τι έχει. :redface:

ΥΓ: Δεν μπορω να φάω φαγητό τεσσέρων ημερών, το πολύ δύο, μετά νιώθω πως δεν έχει μείνει τίποτα θρεπτικό και απλά τρώω θερμίδες :redface:
ΥΓ2: Πόσο καιρό έχω να φάω παστίτσιο.. αχ να χα ένα κομμάτι! :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Βασικά,δεν έχω φτιάξει ποτέ άλλη μπεσαμέλ πέρα απο την έτοιμη:redface:

Ξέχασα να πώ,υπολόγισα το κόστος των υλικών,και βγήκε γύρω στα 10-12 ευρώ.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Λοιπόν για την μπεσαμέλ θες ένα λίτρο γάλα, 6 με 7 κουταλιές σούπας αλεύρι για όλες τις χρήσεις, 6 κουταλιές σούπας βούτυρο, 1 κρόκο αυγού (προαιρετικά) και λίγο μοσχοκάρυδο. Για το ταψί σου τριπλασιάζεις τις ποσότητες :P (αλλά ΑΝ βάλεις αυγά μη βάλεις τρία, δύο φτάνουν)
Βάζεις το βούτυρο να λιώσει και προσθέτεις σιγά σιγά το αλεύρι ανακατεύοντας ΔΙΑΡΚΩΣ με ξύλινη κουτάλα να μη λιώσει μέχρι να σβωλιάσει. Ρίχνεις λίγο γάλα και ανακατεύεις να διαλυθούν οι σβώλοι. Ρίχνεις βασικά συνέχεια γάλα γιατί πήζει κα ανακατεύεις επίσης συνέχεια μέχρι να το βάλεις όλο. Τότε μπορείς να πάρεις μίξερ για να μη πιαστεί το χέρι σου, χαμηλώνεις την φωτιά λίγο και το ανακατεύεις μέχρι να πήξει λίγο (στο κρύωμα πήζει κι άλλο, οπότε υπολόγισε) και στο τέλος ρίχνεις τον κρόκο και το μοσχοκάρυδο. Αν βάλεις κρόκο ανακατεύεις άμεσα να μη σου ψηθεί.

Αυτιά, φώτο δεν έχω και δεν προβλέπεται, έχει πάρα πολλές θερμίδες και είναι στα απαγορευμένα φαγητά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την μίνι-συνταγή.:clapup:
Στο επόμενο παστίτσιο που θα κάνω,θα την δοκιμάσω!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,085 μηνύματα.
Mercury, επειδή ούτε εγώ τρώω κρέας η ιδέα σου μου φαίνεται άκρως ελκυστική.
Για να είμαι ειλικρινής, το είχα σκεφθεί να το δοκιμάσω κάποια στιγμή αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ έως τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σας. Εγώ είμαι ημιχορτοφάγος και πιστεύω ότι η σόγια μπορεί να αντικαταστήσει επάξια τον κιμά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
δοκίμασα να φάω μακαρόνια με κιμά σόγιας μια φορά....κατέληξα στο νοσοκομείο με οξεία γαστρεντερίτιδα :P!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top