Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,831 μέλη και 2,410,642 μηνύματα σε 75,028 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 192 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μια ελληνική λέξη ταξιδεύει στον κόσμο

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,557 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 15:43, 09-05-12:

Rise, πιασμενο και αυτο...!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,152 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε: στις 15:45, 09-05-12:

Ντέρτι.
Και μη μου πείτε dirty.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rainbowarrior

Διακεκριμένο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.

O Rainbowarrior έγραψε: στις 16:25, 09-05-12:

"Δήθεν".
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,715 μηνύματα.

O D_G έγραψε: στις 16:35, 09-05-12:

Το είχα ακούσει από έναν καθηγητή αγγλικών.
Ο Καφενές.
Δεν υπάρχει σε άλλη χώρα, και λένε: "In Greece call it kafenes"
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,742 μηνύματα.

H venividivici έγραψε: στις 23:42, 09-05-12:

Τι σκέφτηκα τώρα;

Χλαπαταγή

και
Ορυμαγδός......

Επίκαιρες όσο ποτέ.....
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε: στις 00:04, 10-05-12:

Ἐγὼ θὰ διάλεγα τὴ λέξη «λόγος»

Εἶναι ἐξιοσημείωτο τὸ ὅτι ὅταν ὁ Μαρτῖνος Λούθηρος μετέφρασε τὴν Ἁγία Γραφὴ στὰ Γερμανικά, στὴ φράση τοῦ Κατὰ Ἰωάννην Εὐαγγελίου «Ἐν ἀρχῇ ἦν ὁ Λόγος...» ἄφησε τὴ λέξη «Λόγος» ἀμετάφραστη στὰ Ἑλληνικά.

Νομίζω ὅτι ἡ λέξη «ratio» τῆς Ἀγγλικῆς γλώσσας (προέρχεται ἀπὸ τὰ Λατινικὰ βέβαια), δὲν μπορεῖ νὰ ἀποδώσῃ τὴ σημασιολογικὴ ποικιλία τῆς Ἑλληνικῆς λέξης.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chiyo

Δραστήριο Μέλος

H Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.

H Chiyo έγραψε: στις 00:13, 10-05-12:

χαρμολύπη.

νομίζω δεν υπάρχει στα αγγλικά
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 01:17, 10-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Ἐγὼ θὰ διάλεγα τὴ λέξη

"Εγερθουτω"
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rainbowarrior

Διακεκριμένο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.

O Rainbowarrior έγραψε: στις 01:43, 10-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Chiyo
χαρμολύπη.

νομίζω δεν υπάρχει στα αγγλικά

Η καθηγήτρια που μας κάνει λογοτεχνία κατεύθυνσης στο σχολείο χρησιμοποιεί συχνά αυτή τη λέξη.
Ομολογώ ότι πρώτη φορά από εκείνη την έμαθα, όπως και τη λέξη "φιλότητα", αλλά και διάφορες άλλες...
Λες να αναφερόμαστε στην ίδια;
Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,222 μηνύματα.

H Muxu Su έγραψε: στις 09:45, 10-05-12:

Aπορώ πως δεν έχει ακουστεί μέχρι τώρα..
σουβλάκι βρε παιδιά..πίτα γύρος
Α ρε Ελλαδάρα με τα ετοιματζίδικα που σου ανεβάζουν την χοληστερίνη και τα τριγλυκερίδια στα ύψη
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,557 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 09:59, 10-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ρίτα!!
Aπορώ πως δεν έχει ακουστεί μέχρι τώρα..
σουβλάκι βρε παιδιά..πίτα γύρος
Α ρε Ελλαδάρα με τα ετοιματζίδικα που σου ανεβάζουν την χοληστερίνη και τα τριγλυκερίδια στα ύψη
Αμα ειναι να το παμε στα φαγητα, καθε χωρα εχει ενα σορολεξης που δεν υπαρχουν σε αλλες γλωσσες...! Το ιδιο και ονοματα. Δεν εχει νοημα λοιπον!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Muxu Su

Περιβόητο Μέλος

H Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,222 μηνύματα.

H Muxu Su έγραψε: στις 10:05, 10-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Αμα ειναι να το παμε στα φαγητα, καθε χωρα εχει ενα σορολεξης που δεν υπαρχουν σε αλλες γλωσσες...! Το ιδιο και ονοματα. Δεν εχει νοημα λοιπον!
Εντάξει.. τότε νομίζω η λέξη καρπαζιά δεν υπάρχει αλλού!
Παράθεση

Rainbow Blues

Δραστήριο Μέλος

H Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Έμπορος . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H Rainbow Blues ... έγραψε: στις 10:13, 10-05-12:

μμμ.. ο νόστος???

μιας και θα ταξιδεύει η λέξη...
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos . έγραψε: στις 17:47, 10-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ρίτα!!
Εντάξει.. τότε νομίζω η λέξη καρπαζιά δεν υπάρχει αλλού!
clout συμφωνα με την μεταφραση του google, και συμφωνα με εδω 'To hit"

Αρχική Δημοσίευση από Rainbow Blues
μμμ.. ο νόστος???

μιας και θα ταξιδεύει η λέξη...
Το longing δεν μπορει να θεωριθει συνονιμο;
Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε: στις 17:58, 10-05-12:

Μάγκας , μαγκιά
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,043 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 18:12, 10-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Το longing δεν μπορει να θεωριθει συνονιμο;
Χμ, όχι. Ο νόστος είναι η 'επιστροφή στην πατρίδα', δεν νομίζω ότι υπάρχει αντιστοιχία.
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos . έγραψε: στις 18:27, 10-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Χμ, όχι. Ο νόστος είναι η 'επιστροφή στην πατρίδα', δεν νομίζω ότι υπάρχει αντιστοιχία.

Χμμ... Ο νοστος δεν ειναι ενα ταξιδη με συγκεκριμενο σκοπο, ο οποιος θεωρειτε πολυ ιδιετερος; Αν συνδεετε απαρετιτα με την επιστροφη στην πατριδα τοτε εχουμε και το homecoming.
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,393 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε: στις 08:36, 11-05-12:

Νομίζω η λέξη παιδεία δεν έχει αντίστοιχη, αλλού.

Οι Άγγλοι λένε "education" δηλαδή εκπαίδευση που είναι κάτι πιο εξειδικευμένο. Η παιδεία βγαίνει απ' το ρήμα 'παιδεύω' που αναφέρεται κυρίως στην αγωγή του πνεύματος.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

loco13 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O loco13 έγραψε: στις 10:14, 11-05-12:

ντέρτι!
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,043 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 10:36, 11-05-12:

Θα σε στεναχωρήσω. Είναι τούρκικη λέξη το ντέρτι.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους