Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,078 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,289 μηνύματα σε 92,207 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 245 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 408)
Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
149
36,52%
Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
206
50,49%
Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους
42
10,29%
Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους
11
2,70%

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 00:09, 26-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Για παράδειγμα,σε όλα τα ελληνικά σίριαλ(και στα ξένα το ίδιο συμβαίνει μάλλον)παρουσιάζεται ένας χαρακτήρας-άντρας που είναι ομοφυλόφιλος.Δηλαδή εντάξει,είπαμε να μη τους αποκλείουμε απ'το κοινωνικό σύνολο αλλά όχι και να μας πλασάρουν ότι το σωστό είναι να είσαι ομοφυλόφιλος.
Δηλαδή επειδή εμφανίζεται και ένας ομοφυλόφιλος σε κάθε( ; ) σήριαλ, αυτό αυτόματα σημαίνει ότι στον πλασάρουν ως σωστό; Δηλαδή οι υπόλοιποι 99 χαρακτήρες που είναι ετεροφυλόφιλοι δεν πλασάρουν έμμεσα (όπως και οι ομοφυλόφιλοι) τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις; Γιατί επικεντρώνεσαι στον 1 κ όχι στους 99;

Και εφόσον δεν πιστεύεις ότι η ομοφυλοφιλία είναι κάτι κακό ως πράξη τότε που είναι το πρόβλημα να προβάλλεται; Κανείς δεν πρόκειται να γίνει ομοφυλόφιλος από... μόδα

Αν ήταν η σεξουαλικότητα επιβαλλόταν τόσο εύκολα από το περιβάλλον τότε οι ομοφυλόφιλοι θα είχαν εξαφανιστεί αιώνες τώρα από τη βαρβατήλα του ανδρικού προτύπου που ήταν αυτή που προβαλλόταν από τον κοινωνικό περίγυρο.

Για να άντεξε η ομοφυλοφιλία τόσο στο χρόνο και να κατάφερε να ξεπεράσει τα αυστηρά κοινωνικά ετεροσεξουαλικά πρότυπα (που πολλές φορές προσπάθησαν ΒΙΑΙΑ να επιβληθούν, όπως π.χ. επί Ιεράς Εξέτασης και Ναζισμού) αυτό από μόνο του δείχνει ότι το περιβάλλον είναι απλά ένα πεδίο δράσης και όχι η γεννουσιουργός αιτία της ομοφυλοφιλίας (ή εν πάση περιπτώσει ότι δεν είναι το μόνο ή το πιο σημαντικό "αίτιο" της σεξουαλικότητας γενικότερα, μιας και είναι άτοπο να ξεχωρίζει η ομοφυλοφιλία από την ετεροφυλοφιλία και να ψάχνουμε για αίτια μόνο στην μία σεξουαλική έκδηλη συμπεριφορά και όχι στην άλλη).

Άρα δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να ανησυχεί κανείς ότι αυτό το σεξουαλικό πρότυπο θα γίνει το ισχυρότερο (πως θα μπορούσε άλλωστε μια μειονότητα του 10% να επηρεάσει την σεξουαλική προτίμηση του άλλου 90%, η οποία μάλιστα έχει τον δικό της λόγο ύπαρξης στην φύση- όπως και η ομοφυλοφιλία; )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jesus ate your cake (Χεσούς)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jesus ate your cake
H Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H Jesus ate your cake έγραψε στις 02:33, 26-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Πως ορίζεις το "φυσικό";
Φυσικο ειναι μαλλον το ορισμενο απ' τη φυση. Με λιγα λογια, στη φυση μονο τα αντιθετα οταν ενωθουν μπορουν να δημιουγησουν κατι: αν για παραδειγμα αναμειξουμε χωμα με χωμα δεν περνουμε τιποτα καινουριο. Το υλικο αυτο θα μεινει στη τρεχουσα κατασταση του και δεν προκειται να περασει σε κανενα ανωτερο επιπεδο. Απ' την αλλη, αν το χωμα το αναμειξουμε με νερο θα παρουμε κατι νεο, θα δημιουργηθουν για παραδειγμα σκουλικια και φυτα που σε αναμειξη χωματος με χωμα και νερου με νερο και θα εβγαινε τιποτα.

Αυτη ειναι και ολη η ιδεα, οτι δηλαδη απο το ενα στοιχειο δεν δημιουργειται κατι νεο και πιθανον "ανωτερο", σε αντιθεση με τη περιπτωση συνενωσης δυο αντιθετων. Τιποτα διαφορετικο δεν εχω να πω και για την σχεση γυναικων και ανδρων: ο ανθρωπος ειναι ενα "ημιτελες" {οτι ο αντρας μονος και η γυναικα μονη ειναι "ημιτελης" ειναι πιστευω προφανες και αν καποιος δεν μπορει να το κατανοησει δεν θα χασω το χρονο μου μαζι του, ας περιοριστει στην ανοητη αποψη πως τα παντα ειναι αποτελεσμα κοινωνικων συμβασεων} ων χωρισμενο σε δυο μερη, αυτο του ανδρα και της γυναικας και μονο κατα τη συνενωση τους μπορει να φτασει ενα υψηλοτερο σημειο. Τιποτα δεν εχει φτιαχτει για να ενωθει το το ομοιο του και τετοιου ειδους ενωσεις ειναι παντα στειρες. Για να το πω λιγο πεζα, ακομα και ανατομικα ο αντρας δημιουργηθηκε για τη γυναικα και το αντιστροφο. Η ενωση των δυο αντιθετων μερων του ανθρωπου θα δημιουργησει νεα ζωη, τι πιο υψηλο απ' αυτο ; H ενωση των δυο ομοιων ; Τιποτα. Αυτα ολα ισχυουν για τους αντρες και τις γυναικες, για τη πετρα και το νερο, για το ξυλο και τη φωτια και για τα παντα στο κοσμο. Ειναι απλα ενας κανονας που υπαρχει πριν απο εμας και θα εξακολουθει για παντα να υπαρχει. Αν ο καθενας το καταλαβαινε αυτο θα αφηναμε πισω μια και καλη και ομοφοβιες και φεμινισμους και φαλοκρατιες και γενικοτερα καθε @@ριά αυτου του ειδους.

Δεν εχω κατι ενατιων της ομοφυλοφιλιας εφοσον ειναι ενα καθαρα προσωπικο ζητημα που εμενα δεν επιρεαζει ουτε στο ελαχιστο. ο καθενας ας κανει ο,τι θελει, πραγματικα.

p.s Προσοχη για αστιεα ορθογραφικα και μισες λεξεις, ειναι καπως περασμενη η ωρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jesus ate your cake : 26-06-07 στις 02:40.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 12:36, 26-06-07:

Υπονοείς οτι οι ομοφυλόφιλοι δεν είναι "νορμαλ";
Πως ορίζεις το "φυσικό";
Πώς να είναι νορμάλ,το είπαμε έχουν ανωμαλία...
2ον φυσικό σε αυτή την περίπτωση εννοώ να είσαι ετεροφυλόφιλος
Μάριο εντάξει αυτό που είπες για τα σίριαλ αλλά γιατί τους προβάλλουν τότε?Τους 99 ετεροφυλόφιλους τους παρουσιάζουν γιατί είναι το φυσικό,είναι το νορμάλ.Πλασάρουν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις αλλά όπως είπα και πρν,είναι η πλειονότητα και θεωρείται φυσικό να είσαι ετεροφυλόφιλος
Νομίζω ότι έγινα σαφής

Παράθεση

Poniro Ksotikouli (Allstar)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Poniro Ksotikouli
Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O Poniro Ksotikouli έγραψε στις 13:04, 26-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Jesus ate your cake
Φυσικο ειναι μαλλον το ορισμενο απ' τη φυση. Με λιγα λογια, στη φυση μονο τα αντιθετα οταν ενωθουν μπορουν να δημιουγησουν κατι: αν για παραδειγμα αναμειξουμε χωμα με χωμα δεν περνουμε τιποτα καινουριο. Το υλικο αυτο θα μεινει στη τρεχουσα κατασταση του και δεν προκειται να περασει σε κανενα ανωτερο επιπεδο.Το υλικο αυτο θα μεινει στη τρεχουσα κατασταση του και δεν προκειται να περασει σε κανενα ανωτερο επιπεδο. Απ' την αλλη, αν το χωμα το αναμειξουμε με νερο θα παρουμε κατι νεο, θα δημιουργηθουν για παραδειγμα σκουλικια και φυτα που σε αναμειξη χωματος με χωμα και νερου με νερο και θα εβγαινε τιποτα.
Τι μάθαμε σήμερα: To χώμα και το νερό είναι "στοιχεία" αντίθετα.

Αυτη ειναι και ολη η ιδεα, οτι δηλαδη απο το ενα στοιχειο δεν δημιουργειται κατι νεο και πιθανον "ανωτερο", σε αντιθεση με τη περιπτωση συνενωσης δυο αντιθετων. Τιποτα διαφορετικο δεν εχω να πω και για την σχεση γυναικων και ανδρων: ο ανθρωπος ειναι ενα "ημιτελες" {οτι ο αντρας μονος και η γυναικα μονη ειναι "ημιτελης" ειναι πιστευω προφανες και αν καποιος δεν μπορει να το κατανοησει δεν θα χασω το χρονο μου μαζι του, ας περιοριστει στην ανοητη αποψη πως τα παντα ειναι αποτελεσμα κοινωνικων συμβασεων} ων χωρισμενο σε δυο μερη, αυτο του ανδρα και της γυναικας και μονο κατα τη συνενωση τους μπορει να φτασει ενα υψηλοτερο σημειο. Τιποτα δεν εχει φτιαχτει για να ενωθει το το ομοιο του και τετοιου ειδους ενωσεις ειναι παντα στειρες. Για να το πω λιγο πεζα, ακομα και ανατομικα ο αντρας δημιουργηθηκε για τη γυναικα και το αντιστροφο.

Και έπειτα, πρέπει να δεχτούμε πως και ο άνδρας και η γυναίκα είναι αντίθετα. Δεν είναι και οι δυο άνθρωποι, είναι "αντίθετα στοιχεία".
2 άνθρωποι δηλαδή μπορεί να είναι αντίθετοι, και να δημιουργήσουν κάτι μόνο αν είναι διαφορετικού φύλου. Όλοι οι άντρες είμαστε φιλαράκια, anyway, έτσι?

Η ενωση των δυο αντιθετων μερων του ανθρωπου θα δημιουργησει νεα ζωη, τι πιο υψηλο απ' αυτο ; H ενωση των δυο ομοιων ; Τιποτα. Αυτα ολα ισχυουν για τους αντρες και τις γυναικες, για τη πετρα και το νερο, για το ξυλο και τη φωτια και για τα παντα στο κοσμο. Ειναι απλα ενας κανονας που υπαρχει πριν απο εμας και θα εξακολουθει για παντα να υπαρχει. Αν ο καθενας το καταλαβαινε αυτο θα αφηναμε πισω μια και καλη και ομοφοβιες και φεμινισμους και φαλοκρατιες και γενικοτερα καθε @@ριά αυτου του ειδους.
Για να δικαιολογίσεις τα προηγούμενα λοιπόν, φτάνεις κάπου εδώ. Καταλήγεις λοιπόν πως το σημαντικότερο πράγμα είναι η δημιουργία ζωής..

Από όλα τα επιτεύγματα του ανθρώπου, από όλα όσα μπορούν να κάνουν 2 άνθρωποι μαζί, να δημιουργήσουν, να ζήσουν, η δημιουργία απογόνου, είναι για εσένα το "υψηλότερο".

Οπότε γυρνάμε στις σπηλιές να γεννοβολάμε, να κάνουμε και κάτι υψηλό κιόλα.

..

Στην πραγματικότητα βέβαια, όλοι οι οργανισμοί αναπαράγονται. Και δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Ο καθένας το κάνει, και με τον ίδιο ακριβώς, τυποποιημένο, κωδικοποιημένο μέσα του τρόπο. Δεν υπάρχει οτιδήποτε το υψηλό σε αυτή τη διαδικασία.

Και μερικοί οργανισμοί το κάνουν [/SURPRISE MODE ON] χωρίς αντίθετο φύλο!
So much for your wood and fire and water theory.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:18, 26-06-07:

Μάριο εντάξει αυτό που είπες για τα σίριαλ αλλά γιατί τους προβάλλουν τότε?Τους 99 ετεροφυλόφιλους τους παρουσιάζουν γιατί είναι το φυσικό,είναι το νορμάλ.Πλασάρουν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις αλλά όπως είπα και πρν,είναι η πλειονότητα και θεωρείται φυσικό να είσαι ετεροφυλόφιλος
Νομίζω ότι έγινα σαφής
Τα σίριαλ απλώς αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα όσο μπορούν. Αν ένας στους 10 ανθρώπους είναι ομοφυλόφιλος, τότε αυτό θα έπρεπε να ισχύει και στα σίριαλ. Βέβαια το πρότυπο ομοφυλόφιλου που προβάλλεται στα σίριαλ είναι κυρίως μια καρικατούρα που σκοπό έχει να προκαλέσει γέλιο και όχι να δείξει πως είναι στην πραγματικότητα ένας ομοφυλόφιλος, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία... Πάντως επι του θέματος με κάλυψε απόλυτα ο Μοναχός.
Όσο για το φυσικό, επιμένεις να μην μου λες πως το ορίζεις εσύ. Όχι, εγώ δεν δέχομαι οτι δεν είναι νορμαλ, ή οτι είναι ανωμαλία, απέδειξε το με επιχειρήματα αν μπορείς. Σου υπενθυμίζω οτι ομοφυλοφιλία υπάρχει και στα ζώα, και πραγματικά δεν μπορώ να βρώ κάποιο διαφορετικό ορισμό του φυσικού απο "αυτό που συμβαίνει στη φύση", και σύμφωνα με αυτό τον ορισμό, η ομοφυλοφιλία είναι μια απόλυτα φυσική παρέκκλιση. Το ότι κάτι δεν ισχύει για την πλειοψηφία δεν σημαίνει οτι είναι αφύσικο, μη νορμαλ κοκ. Σκέψου πχ και την αριστεροχειρία. Συμβαίνει σε εξίσου μικρό ποσοστό του πληθυσμού αλλά δεν νομίζω να τη θεωρείς αφύσικη, σωστά;

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 466 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 14:56, 26-06-07:

Νομίζω ότι έγινα σαφής

Κρίμα, κρίμα. Λυπάμαι πολύ που ακούω και διαβάζω καθημερινά τέτοιες απόψεις. Κι έχεις την ψευδαίσθηση πως έγινες και σαφής. Κρίμα.

Παράθεση

*marouli* (Μαρία με τα κιτρινα!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη *marouli*
H Μαρία με τα κιτρινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 128 μηνύματα.

H *marouli* έγραψε στις 15:01, 26-06-07:

Εγώ πάντως δεν εχω κανένα πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους!!Αν τύχαινε και αν μου ταίριαζε κάποιος στον χαρακτήρα θα έκανα παρέα μαζί του..
Δεν με αφορα τι κάνει ο άλλος στο κρεβάτι του απ'τη στιγμή που δεν ενοχλεί εμένα(και δεν το κάνει με τον δικό μου!! )και η γενικότερη συμπεριφορά του(ως προς εμένα πάντα) είναι οκ είμαι κι εγω οκ!!

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 20:33, 26-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Αρκτούρος
Κρίμα, κρίμα. Λυπάμαι πολύ που ακούω και διαβάζω καθημερινά τέτοιες απόψεις. Κι έχεις την ψευδαίσθηση πως έγινες και σαφής. Κρίμα.
Τα σίριαλ απλώς αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα όσο μπορούν. Αν ένας στους 10 ανθρώπους είναι ομοφυλόφιλος, τότε αυτό θα έπρεπε να ισχύει και στα σίριαλ. Βέβαια το πρότυπο ομοφυλόφιλου που προβάλλεται στα σίριαλ είναι κυρίως μια καρικατούρα που σκοπό έχει να προκαλέσει γέλιο και όχι να δείξει πως είναι στην πραγματικότητα ένας ομοφυλόφιλος, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία... Πάντως επι του θέματος με κάλυψε απόλυτα ο Μοναχός.
Όσο για το φυσικό, επιμένεις να μην μου λες πως το ορίζεις εσύ. Όχι, εγώ δεν δέχομαι οτι δεν είναι νορμαλ, ή οτι είναι ανωμαλία, απέδειξε το με επιχειρήματα αν μπορείς. Σου υπενθυμίζω οτι ομοφυλοφιλία υπάρχει και στα ζώα, και πραγματικά δεν μπορώ να βρώ κάποιο διαφορετικό ορισμό του φυσικού απο "αυτό που συμβαίνει στη φύση", και σύμφωνα με αυτό τον ορισμό, η ομοφυλοφιλία είναι μια απόλυτα φυσική παρέκκλιση. Το ότι κάτι δεν ισχύει για την πλειοψηφία δεν σημαίνει οτι είναι αφύσικο, μη νορμαλ κοκ. Σκέψου πχ και την αριστεροχειρία. Συμβαίνει σε εξίσου μικρό ποσοστό του πληθυσμού αλλά δεν νομίζω να τη θεωρείς αφύσικη, σωστά;
Αρκτούρε τουλάχιστον εγώ εκφράζω τις πραγματικές μου απόψεις και δεν εκφέρω γνώμη για πράγματα που δεν ξέρω και τα λέω μόνο και μόνο για να είμαι αρεστός στους άλλους Τώρα το πού κολλάει το αν έγινα σαφής...χωρίς σχόλιο.Γίνομαι σαφής σημαίνει ότι οι άλλοι καταλαβαίνουν τι λέω όχι ότι η άποψή μου είναι απαραίτητα σωστή...

Μισέλ,καταρχάς δε με νοιάζει τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του.Έτσι για να το ξεκαθαρίσω.Δεύτερον ομοφυλοφιλία δεν υπάρχει στη φύση.Αυτά είναι επιχειρήματα που χρησιμοποιούν οι ομοφυλόφιλοι για να υπερασπιστούν(προς Θεού,δε λέω ότι είσαι ομοφυλόφιλη )Κι όμως,η ομοφυλοφιλία είναι ανωμαλία,είτε θες να το δεχτείς είτε όχι.Όταν κάποιος γεννιέται με γιγαντισμό ή είναι νάνος,πάλι ανωμαλία είναι και το γεγονός αυτό δεν είναι διαφορετικότητα.Κάποιος που γεννιέται με ένα χέρι και πάλι ανωμαλία είναι.Το ίδιο ισχύει και στους ομοφυλόφιλους Η αριστεροχειρία δεν είναι ανωμαλία και αν πιστεύεις κάτι τέτοιο δεν καταλαβαίνω,δε μου το εξηγείς?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill_1992 : 26-06-07 στις 20:38.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:46, 26-06-07:

Αρκτούρε τουλάχιστον εγώ εκφράζω τις πραγματικές μου απόψεις και δεν εκφέρω γνώμη για πράγματα που δεν ξέρω και τα λέω μόνο και μόνο για να είμαι αρεστός στους άλλους Τώρα το πού κολλάει το αν έγινα σαφής...χωρίς σχόλιο.Γίνομαι σαφής σημαίνει ότι οι άλλοι καταλαβαίνουν τι λέω όχι ότι η άποψή μου είναι απαραίτητα σωστή...

Μισέλ,καταρχάς δε με νοιάζει τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του.Έτσι για να το ξεκαθαρίσω.Δεύτερον ομοφυλοφιλία δεν υπάρχει στη φύση.Αυτά είναι επιχειρήματα που χρησιμοποιούν οι ομοφυλόφιλοι για να υπερασπιστούν(προς Θεού,δε λέω ότι είσαι ομοφυλόφιλη )Κι όμως,η ομοφυλοφιλία είναι ανωμαλία,είτε θες να το δεχτείς είτε όχι.Όταν κάποιος γεννιέται με γιγαντισμό ή είναι νάνος,πάλι ανωμαλία είναι και το γεγονός αυτό δεν είναι διαφορετικότητα.Κάποιος που γεννιέται με ένα χέρι και πάλι ανωμαλία είναι.Το ίδιο ισχύει και στους ομοφυλόφιλους Η αριστεροχειρία δεν είναι ανωμαλία και αν πιστεύεις κάτι τέτοιο δεν καταλαβαίνω,δε μου το εξηγείς?
  1. Υπονοείς οτι όσοι δεν θεωρούμε αφύσικη την ομοφυλοφιλία το λέμε για να είμαστε αρεστοί στους άλλους;
  2. Η ομοφυλοφιλία δεν περιορίζεται στο κρεβάτι κάποιου και καλό ειναι να σταματήσει πια η χρήση της συγκεκριμένης έκφρασης. Ομοφυλόφιλος μπορεί να είναι και κάποιος που δεν έχει κάνει ποτέ του σεξ, όπως και στρείτ μπορεί να είναι κάποιος που έχει κάνει σεξ με άντρα. Δεν ορίζει μόνο το σεξ τον σεξουαλικό προσανατολισμό αλλά κυρίως πως νιώθει κάποιος, αν ερωτεύεται εκπροσώπους του ίδιου φύλου ή του αντίθετου, αν οι φαντασιώσεις του είναι ομοφυλοφιλικές ή όχι, αν έλκεται γενικά περισσότερο απο άτομα του ίδιου φύλου ή όχι. Μπορεί κάποιος να είναι ομοφυλόφιλος αλλά "στο κρεβάτι του" να πηγαίνει μόνο με το αντίθετο φύλο για λόγους κοινωνικών συμβάσεων.
  3. Oh yes, ομοφυλοφιλία υπάρχει στη φύση. Όχι μόνο μπορείς να ψάξεις εδώ για το σχετικό thread αλλά και θα στο επιβεβαιώσουν πολλοί ιδιοκτήτες κατοικίδιων (ακόμα και εγώ) Σε κάποια είδη μάλιστα παρατηρούνται ακόμα και μόνογαμικές ομοφυλοφιλικές σχέσεις.
  4. Τι διαφορά έχει η αριστεροχειρία απο την ομοφυλοφιλία εκτός του οτι το ένα έχει σχέση (και) με το σεξ και το άλλο όχι; Και τα δύο συμβαίνουν σε μικρό σχετικά ποσοστό του πληθυσμού, και τα δύο φαίνονται να είναι εκ γενετής ή έστω απο μικρή ηλικία... Τι κάνει το ένα ανωμαλία και το άλλο όχι;
  5. Γενικά μπορείς να πεις έστω και ένα ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΟ επιχείρημα για όσα υπσοτηρίζεις πέρα απο προκαταλήψεις και απολυτες, αστήρικτες θέσεις; Λυπάμαι αλλά δεν είναι "έτσι, επειδή έτσι νομίζεις".

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 10:05, 27-06-07:

Πιστεύω ότι ένας λόγος που οι περισσότεροι θεωρούμε νορμάλ ή φυσικό μόνο το να είσαι ετεροφυλόφυλος, είναι ότι προφανώς το γεγονός ότι αν ήμασταν όλοι αποκλειστικά ομοφυλόφυλοι δεν θα αναπαραγόταν το ανθρώπινο γένος (πώς τα λέω).
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να χαρακτηρίζουμε ανώμαλους όσους έχουν αυτή την διαφορετικότητα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:58, 27-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Πιστεύω ότι ένας λόγος που οι περισσότεροι θεωρούμε νορμάλ ή φυσικό μόνο το να είσαι ετεροφυλόφυλος, είναι ότι προφανώς το γεγονός ότι αν ήμασταν όλοι αποκλειστικά ομοφυλόφυλοι δεν θα αναπαραγόταν το ανθρώπινο γένος (πώς τα λέω).
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να χαρακτηρίζουμε ανώμαλους όσους έχουν αυτή την διαφορετικότητα
Με την ίδια λογική όμως θα έπρεπε να θεωρούμε και τους στείρους ανώμαλους και αφύσικους..

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

O Αρκτούρος έγραψε στις 15:01, 27-06-07:

1. Υπονοείς οτι όσοι δεν θεωρούμε αφύσικη την ομοφυλοφιλία το λέμε για να είμαστε αρεστοί στους άλλους;
  2. Η ομοφυλοφιλία δεν περιορίζεται στο κρεβάτι κάποιου και καλό ειναι να σταματήσει πια η χρήση της συγκεκριμένης έκφρασης. Ομοφυλόφιλος μπορεί να είναι και κάποιος που δεν έχει κάνει ποτέ του σεξ, όπως και στρείτ μπορεί να είναι κάποιος που έχει κάνει σεξ με άντρα. Δεν ορίζει μόνο το σεξ τον σεξουαλικό προσανατολισμό αλλά κυρίως πως νιώθει κάποιος, αν ερωτεύεται εκπροσώπους του ίδιου φύλου ή του αντίθετου, αν οι φαντασιώσεις του είναι ομοφυλοφιλικές ή όχι, αν έλκεται γενικά περισσότερο απο άτομα του ίδιου φύλου ή όχι. Μπορεί κάποιος να είναι ομοφυλόφιλος αλλά "στο κρεβάτι του" να πηγαίνει μόνο με το αντίθετο φύλο για λόγους κοινωνικών συμβάσεων.
  3. Oh yes, ομοφυλοφιλία υπάρχει στη φύση. Όχι μόνο μπορείς να ψάξεις εδώ για το σχετικό thread αλλά και θα στο επιβεβαιώσουν πολλοί ιδιοκτήτες κατοικίδιων (ακόμα και εγώ) Σε κάποια είδη μάλιστα παρατηρούνται ακόμα και μόνογαμικές ομοφυλοφιλικές σχέσεις.
  4. Τι διαφορά έχει η αριστεροχειρία απο την ομοφυλοφιλία εκτός του οτι το ένα έχει σχέση (και) με το σεξ και το άλλο όχι; Και τα δύο συμβαίνουν σε μικρό σχετικά ποσοστό του πληθυσμού, και τα δύο φαίνονται να είναι εκ γενετής ή έστω απο μικρή ηλικία... Τι κάνει το ένα ανωμαλία και το άλλο όχι;
  5. Γενικά μπορείς να πεις έστω και ένα ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΟ επιχείρημα για όσα υπσοτηρίζεις πέρα απο προκαταλήψεις και απολυτες, αστήρικτες θέσεις; Λυπάμαι αλλά δεν είναι "έτσι, επειδή έτσι νομίζεις".

Απάντησε για 'μένα η Michelle. Όσο για 'μένα λέω πάντα τις πραγματικές μου απόψεις κι όχι αυτές που θα με κάνουν αρεστές στα μάτια των άλλων.

[Συμβουλή: Είσαι λίγο απότομος και απόλυτος και όχι τίποτα άλλο, είσαι ακόμα μικρός και είναι κρίμα οι άνθρωποι να είμαστε στενόμυαλοι].

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:16, 27-06-07:

[Συμβουλή: Είσαι λίγο απότομος και απόλυτος και όχι τίποτα άλλο, είσαι ακόμα μικρός και είναι κρίμα οι άνθρωποι να είμαστε στενόμυαλοι].
Αυτό είναι καλό Αρκτούρε! Έχει ακόμα περιθώρια να αλλάξει!
Φαντάζεσαι να είχε αυτές τις απόψεις σε ηλικία 30+? Αυτό θα ήταν το πραγματικό κρίμα
Ξέρω ανθρώπους που τώρα είναι πολύ ανοιχτόμυαλοι και στην ηλικία του Βασίλη είχαν πολύ πιο στενόμυαλες απόψεις

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη briki
H briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H briki έγραψε στις 15:48, 27-06-07:

Το νορμάλ σημαίνει κάτι διαφορετικό για τον καθένα. Για να 'μαι ειλικρινής, με όσα έχω δει ως τώρα, έχω ξεχάσει και τον ακριβή ορισμό του. Παρόλα αυτά, αν και έχω φίλους gay και έμενα σε ένα σπίτι στο Λονδίνο με αρκετούς συγκατοίκους που 4 (9 ήμαστε όλοι) ήταν gay, θα μπορούσα να κατανοήσω, κάποιον που δεν έχει άμεση επαφή με gay ανθρώπους, να τους θεωρεί κάτι το όχι- νορμάλ, γιατί πρώτα απ' όλα είναι μία έννοια που τους ξενίζει. Αν πα΄ρουμε τα πράγματα "ορθολογικά και σύμφωνα με όσα έχουμε διδαχθεί, ο άντρας και η γυναίκα εν τη ενώση τους, συμβάλλουν στην αναπαραγωγή της ζωής, πράγμα που σημαίνει ότι για να συμβεί αυτό το πράγμα, χρειάζεται μία τέτοια ένωση, 2 ανθρώπων δηλαδή που ο ένας να έχει στο dna του ΧΧ και ο άλλος ΧΥ (αυτά, μεταξύ άλλων). Επομένως, σύμφωνα με το εθιμοτυπικό δίκαιο (το οποίο συντελεί κατά τρόπο ισάξιο, στην ρύθμιση μίας κοινωνίας, όχι απαραίτητα πολισμένης) είθισται η ένταξη του ανθρώπου, είτε αυτός είναι άντρας είτε γυναίκα, να γίνεται στην "ομαλή κοινωνικότητα" που χαρακτηρίζει τις οργανωμένες κοινωνίες.

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

O Αρκτούρος έγραψε στις 16:06, 27-06-07:

Αυτό είναι καλό Αρκτούρε! Έχει ακόμα περιθώρια να αλλάξει!
Φαντάζεσαι να είχε αυτές τις απόψεις σε ηλικία 30+? Αυτό θα ήταν το πραγματικό κρίμα
Ξέρω ανθρώπους που τώρα είναι πολύ ανοιχτόμυαλοι και στην ηλικία του Βασίλη είχαν πολύ πιο στενόμυαλες απόψεις

Ναι, έχεις δίκιο. Αλλά πιστεψέ με είναι και κακό. Όταν ξεκινάς μια ηλικία(την εφηβεία) με τέτοιες απόψεις, δεν ξέρω, εγώ το βλέπω "κάπως". Φυσικά αν είσαι όπως είπες 30 και πάνω και έχεις αυτές τις απόψεις, τότε είναι που δεν αλλάζουν. Βασικά αυτές τις απόψεις τις έχει το μεγαλύτερο ποσοστό της Ελλάδας. Κάτι που απαντάω συχνά όταν μιλάμε για ομοφυλοφιλία και σύκριση με ετεροφυλοφιλία και γενικά κατά πόσον είναι φυσιολογικό ή όχι, είναι να λέω λοιπόν πως όπως αυτός που είναι ετεροφυλόφιλος είναι έτσι από "μέσα" του, από τη φύση του δηλαδή, το ίδιο από τη φύση του είναι και ο ομοφυλόφιλος. Όλοι δηλαδή αισθανόμαστε αυτό που μας λέει η φύση μας και κανείς δεν μπορεί να μας κατηγορήσει γι'αυτό. Δεν ξέρω αν συμφωνείς.

(Είχε προβάλλει το ΣΚΑΪ ένα ντοκυμαντέρ για την ομοφυλοφιλία στη φύση, δεν ξέρω αν το είχες δει, σχετικά πρόσφατα, πολύ καλό. Το λέω γιατί κάπου ανέφερες ότι ομοφυλοφιλία υπάρχει και στη φύση γενικά. Και συμφωνώ μαζί σου).

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:13, 27-06-07:

Ναι, έχεις δίκιο. Αλλά πιστεψέ με είναι και κακό. Όταν ξεκινάς μια ηλικία(την εφηβεία) με τέτοιες απόψεις, δεν ξέρω, εγώ το βλέπω "κάπως". Φυσικά αν είσαι όπως είπες 30 και πάνω και έχεις αυτές τις απόψεις, τότε είναι που δεν αλλάζουν. Βασικά αυτές τις απόψεις τις έχει το μεγαλύτερο ποσοστό της Ελλάδας. Κάτι που απαντάω συχνά όταν μιλάμε για ομοφυλοφιλία και σύκριση με ετεροφυλοφιλία και γενικά κατά πόσον είναι φυσιολογικό ή όχι, είναι να λέω λοιπόν πως όπως αυτός που είναι ετεροφυλόφιλος είναι έτσι από "μέσα" του, από τη φύση του δηλαδή, το ίδιο από τη φύση του είναι και ο ομοφυλόφιλος. Όλοι δηλαδή αισθανόμαστε αυτό που μας λέει η φύση μας και κανείς δεν μπορεί να μας κατηγορήσει γι'αυτό. Δεν ξέρω αν συμφωνείς.

(Είχε προβάλλει το ΣΚΑΪ ένα ντοκυμαντέρ για την ομοφυλοφιλία στη φύση, δεν ξέρω αν το είχες δει, σχετικά πρόσφατα, πολύ καλό. Το λέω γιατί κάπου ανέφερες ότι ομοφυλοφιλία υπάρχει και στη φύση γενικά. Και συμφωνώ μαζί σου).
Συμφωνώ απόλυτα Αρκτούρε.
Σκέψου πάντως οτι αυτές τις απόψεις είναι κάτι σαν τη χριστιανική θρησκεία. Τις έχουν σχεδόν όλοι, τις μεταδίδουν οι γονείς και ο υπόλοιπος περίγυρος στα παιδιά και ενίοτε μάλιστα "ξινίζουν" όταν αυτά δεν τις ακολουθούν. Στα 14 δεν έχεις τη δύναμη (ή την κρίση) να αποσπαστείς απο αυτές τις δεδομένες αντιλήψεις και να διαμορφώσεις τις δικές σου. Ας μην τους κατηγορούμε για κάτι που είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο για την ηλικία τους. Απλά ας προσπαθήσουμε να τους βοηθήσουμε με επιχειρήματα να αναπτύξουν την κρίση τους και να ανοίξουν το μυαλό τους, ακόμη κι αν τελικά καταλήξουν σε διαφορετικη απο τη δική μας άποψη

ΥΓ: Δεν βλέπω τηλεόραση παρά μόνο για DVDs, οπότε λίγο χλωμό να πετύχω οποιοδήποτε ντοκυμαντέρ. Αν έβλεπα ΚΑΙ τηλεόραση, με τόσες ώρες που περνάω στο ιντερνετ όλη μου η ζωή θα ήταν μια οθόνη

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 19:55, 28-06-07:

οκ αρκτούρε εσύ από τότε που γεννήθηκες έχεις σωστές απόψεις
Εμένα με κάλυψε η briki,αυτό εννοώ φυσικό απλά δε μου ερχόταν
Αρχική Δημοσίευση από briki
Αν πα΄ρουμε τα πράγματα "ορθολογικά και σύμφωνα με όσα έχουμε διδαχθεί, ο άντρας και η γυναίκα εν τη ενώση τους, συμβάλλουν στην αναπαραγωγή της ζωής, πράγμα που σημαίνει ότι για να συμβεί αυτό το πράγμα, χρειάζεται μία τέτοια ένωση, 2 ανθρώπων δηλαδή που ο ένας να έχει στο dna του ΧΧ και ο άλλος ΧΥ (αυτά, μεταξύ άλλων). Επομένως, σύμφωνα με το εθιμοτυπικό δίκαιο (το οποίο συντελεί κατά τρόπο ισάξιο, στην ρύθμιση μίας κοινωνίας, όχι απαραίτητα πολισμένης) είθισται η ένταξη του ανθρώπου, είτε αυτός είναι άντρας είτε γυναίκα, να γίνεται στην "ομαλή κοινωνικότητα" που χαρακτηρίζει τις οργανωμένες κοινωνίες.

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

O Αρκτούρος έγραψε στις 22:19, 28-06-07:

οκ αρκτούρε εσύ από τότε που γεννήθηκες έχεις σωστές απόψεις
Εμένα με κάλυψε η briki,αυτό εννοώ φυσικό απλά δε μου ερχόταν

Κοίτα, δεν ξέρω γιατί το συνεχίζω, αλλά δεν νομίζω πουθενά να ανέφερα ότι οι απόψεις που λέω είναι και οι σωστές πάντα. Είναι απελευθερωμένες και λογικές θα έλεγα.

Εσύ μάλλον από τότε που γεννήθηκες έχεις άνεση στο να επιτίθεσαι με το λόγο σου χωρίς να εκφέρεις τεκμηριωμένες απόψεις

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 05:10, 29-06-07:

Δεν μου απάντησες όμως Bill... Πιστευεις δηλδή ότι και οι στείροι είναι ανώμαλοι και αφύσικοι;

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 07:16, 29-06-07:

Δεν μου απάντησες όμως Bill... Πιστευεις δηλδή ότι και οι στείροι είναι ανώμαλοι και αφύσικοι;
Επειδή αυτό απευθύνεται και σε μένα, όχι φυσικά. Πιστεύω όμως ότι γίναν στείροι από "λάθος" δηλ. η φύση σκόπευε να μας κάνει όλους ικανούς για αναπαραγωγή, αλλά στατιστικά σε κάποιο ποσοστό γίνεται κάποιο λάθος και άλλοι γενιούνται τυφλοί, άλλοι στείροι κλπ. Κανέναν όμως δεν θεωρώ ανώμαλο (ούτε τους ομοφυλόφιλους φυσικά). Απλά είναι κάτι που ξεφεύγει λίγο από τα αυστηρά όρια του "φυσιολογικού" δηλ. του κανόνα.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:19, 29-06-07:

Βρε παιδιά παίζουμε με τις λέξεις μου φαίνεται
το "λάθος" της φύσης είναι και "ανωμαλία"
η λέξη "ανωμαλία" δε σημαίνει πάντα και απαραίτητα κάτι κακό
τα χάσκυ από "ανωμαλία" έχουν ένα μάτι μπλε κι ένα καστανό κι είναι υπέροχα

ανωμαλία είναι όταν κάτι δεν είναι όπως θα έπρεπε βάση του ορισμού της φύσης κι ας το παράγει η ίδια η φύση
ανωμαλία είναι πως θα το κάνουμε, απλά δεν είναι απαραίτητα κακή!

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 08:42, 29-06-07:

ΚΕ μου συμφωνώ, απλά η φράση "είσαι ανώμαλος" έχει πάρει αρνητική έννοια

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:44, 29-06-07:

ναι αλλά εκεί είναι το πρόβλημα
στο πως έχει ο καθένας στο μυαλό του κάποια πράγματα
είναι μια ΑΠΛΗ λέξη που περιγράφει μια συγκεκριμένη κατάσταση

είναι ΑΝΩΜΑΛΙΑ να έχεις 30 κιλά επιπλέον!
Είναι ανωμαλία να σου πέφτουν τα μαλλιά απ τα 25 σου!
είναι ανωμαλία να τρως τα νύχια σου!!

είναι απλά μια λέξη! κακώς είναι τόσο ενοχλητική

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:03, 29-06-07:

Πιστευετε οτι ο Bill τη χρησιμοποιήσε με την ουδέτερη έννοια; Εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο...

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 13:35, 29-06-07:

Με την ουδέτερη τη χρησιμοποίησα.Δες εδώ
Κι όμως,η ομοφυλοφιλία είναι ανωμαλία,είτε θες να το δεχτείς είτε όχι.Όταν κάποιος γεννιέται με γιγαντισμό ή είναι νάνος,πάλι ανωμαλία είναι και το γεγονός αυτό δεν είναι διαφορετικότητα.Κάποιος που γεννιέται με ένα χέρι και πάλι ανωμαλία είναι.Το ίδιο ισχύει και στους ομοφυλόφιλους
Απλώς δεν εκφράστηκα πολύ σωστά...

Παράθεση

MiSparrow (Μυρτώ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MiSparrow
H Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H MiSparrow έγραψε στις 18:58, 22-07-07:

Η γνώμη μου είναι ότι η ανδρική ομοφυλοφιλία σοκάρει πολύ περισσότερο...
Ίσως βέβαια να έχει "συζητηθεί" πιο πολύ, ίσως να είναι και "της μόδας". Προσωπικά πάντως δε με ενοχλεί καθόλου, αντίθετα μάλιστα εκνευρίζομαι με αυτούς που αντιδρούν χλευαστικά και υποτιμιτικά(το θέτω ευγενικά) απέναντι σε ομοφυλόφιλους -γυναίκες ή άντρες!

Απ' την άλλη μεριά, η κολλητή μου πχ. με την οποία μοιραζόμαστε (σχεδόν) τα πάντα, θα σοκαριζόταν αν της έλεγα μια ωραία μέρα ότι μου αρέσουν οι γυναίκες (υποθετικά μιλάω). Νομίζω μάλιστα ότι η σχέση μας δν θα ήταν ποτέ η ίδια...

Τελικά ίσως το να αποδεχτείς το διαφορετικό δεν είναι μόνο θέμα παιδείας, αλλά και κοινωνικού περίγυρου κτλ. Ή μάλλον θέμα ωριμότητας...

Παράθεση

MiSparrow (Μυρτώ)

Νεοφερμένος

H Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H MiSparrow έγραψε στις 01:10, 06-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από MiSparrow
Απ' την άλλη μεριά, η κολλητή μου πχ. με την οποία μοιραζόμαστε (σχεδόν) τα πάντα, θα σοκαριζόταν αν της έλεγα μια ωραία μέρα ότι μου αρέσουν οι γυναίκες (υποθετικά μιλάω). Νομίζω μάλιστα ότι η σχέση μας δν θα ήταν ποτέ η ίδια...
Λοιπόν...της το είπα.
Δηλαδή της το έγραψα, άφησα το γράμμα στο μαξιλάρι της και έφυγα. Το ξέρω, ήταν δειλία αλλά δεν μπορούσα να της το πω προφορικά.
Η αντίδρασή της βέβαια ήταν κατά πολύ ωριμότερη και ψύχραιμη απ'ότι περίμενα. Μου απάντησε ότι δεν την ξάφνιασε και ότι δεν την πειράζει καθόλου!
Από κοντά δεν την έχω δει ακόμα (καθώς γύρισα Χανιά για 2 εβδομάδες), αλλά πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο μου απέδειξε ότι είναι πραγματική φίλη...

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:22, 06-10-07:

Όταν κάποιος εκτιμά κάποιον άλλον για τον χαρακτήρα του τότε οι σεξουαλικές του προτιμήσεις δεν τον ενδιαφέρουν ή αν τον ενδιαφέρουν θα τις θεωρεί ένα ενδιαφέρον στοιχείο του χαρακτήρα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:23, 06-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από MiSparrow
Λοιπόν...της το είπα.
Δηλαδή της το έγραψα, άφησα το γράμμα στο μαξιλάρι της και έφυγα. Το ξέρω, ήταν δειλία αλλά δεν μπορούσα να της το πω προφορικά.
Η αντίδρασή της βέβαια ήταν κατά πολύ ωριμότερη και ψύχραιμη απ'ότι περίμενα. Μου απάντησε ότι δεν την ξάφνιασε και ότι δεν την πειράζει καθόλου!
Από κοντά δεν την έχω δει ακόμα (καθώς γύρισα Χανιά για 2 εβδομάδες), αλλά πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο μου απέδειξε ότι είναι πραγματική φίλη...
Όταν κάποιος εκτιμάει έναν άνθρωπο, είναι οξύμωρο να τον ενδιαφέρουν οι σεξουαλικές του προτιμήσεις (εκτός αν μιλάμε για ερωτική σχέση). Μόνο εντελώς επιφανειακοί άνθρωποι (κατ'εμε) θα ενοχλούνταν.
Είναι καλό που το είπες έστω στη φίλη σου, φαντάζομαι θα νιώθεις κάπως "ανακουφισμένη" τώρα που δεν θα πρέπει να της κρύβεις κάτι, σωστά;

Παράθεση

MiSparrow (Μυρτώ)

Νεοφερμένος

H MiSparrow έγραψε στις 14:50, 06-10-07:

Όταν κάποιος εκτιμάει έναν άνθρωπο, είναι οξύμωρο να τον ενδιαφέρουν οι σεξουαλικές του προτιμήσεις (εκτός αν μιλάμε για ερωτική σχέση). Μόνο εντελώς επιφανειακοί άνθρωποι (κατ'εμε) θα ενοχλούνταν.
Είναι καλό που το είπες έστω στη φίλη σου, φαντάζομαι θα νιώθεις κάπως "ανακουφισμένη" τώρα που δεν θα πρέπει να της κρύβεις κάτι, σωστά;
Σωστά! Αν και απ'ότι κατάλαβα από την απάντηση της ήταν κάτι που μάλλον υποψιαζόταν. Σε κάθε περίπτωση όμως νιώθω σαφώς καλύτερα απέναντί της..
Περισσότερο μάλιστα γιατί μου απέδειξε (για άλλη μια φορά) το γιατί είναι η καλύτερή μου φίλη.
Ήταν δικό μου λάθος να πιστέψω ότι δεν θα το αποδεχόταν, εγώ υποτίμησα τη φιλία μας...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,169 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 16:25, 06-10-07:

Δεν ειναι ακριβως οτι υποτιμησες την φιλια σας...
Απλως οσο καλα και σιγουροι να αισθανομαστε για το οτιδηποτε στην θεωρια, οταν ερχεται η ωρα να το κανουμε πραξη λογικο ειναι να "τρομαζουμε".
Και ειδικα σε ενα θεμα οπου δυστυχως καθημερινες ιστοριες και παραδειγματα μας δειχνουν οτι πολλοι,παρα πολλοι συνανθρωποι μας δεν μπορουν να το καταλαβουν-αποδεχτουν.
Και ποσο μαλλον οταν το λες σε ενα ατομο που αγαπας και οχι καποιον αγνωστο.Γιατι ο αγνωστος και να φυγει, τον γειωνεις κανονικα.Ενω τον φιλο τρομαζεις μην τον χασεις.
Με λιγα λογια πιστευω πως εαν γενικοτερα η κοινωνια και ο κοσμος δεχοταν πιο "αναιμακτα" την ομοφυλοφιλια,δεν θα υπηρχε και τοσος φοβος καποιου να εκδηλωσει τις σεξουαλικες του προτιμησεις.

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 01:32, 09-10-07:

Εννοειται οτι δεν εχω κανενα προβλημα με τους ομοφυλοφυλους. Ας πραττει οπως νομιζει ο καθενας, αν ειναι κατι που τον εκφραζει και τον ευχαριστει.

Πρεπει ομως πιστευω να ξεκομπλεξαριστουν κι αυτοι ωστε να γινουν ποιο ευκολα αποδεκτοι απο την κοινωνια. Οπως δεν βγαινω εγω να φωναζω "Ειμαι αντρας", ετσι και αυτοι να μην βγαινουν να φωναζουν "ειμαι gay". Να το θεωρησουν και αυτοι οτι ειναι κατι το φυσιολογικο, γιατι αλλιως πολυ χλωμο το βλεπω. Ας αφησουν το κομπλεξ στους ομοφοβικους, και ας δειξουν αυτοι ανωτεροτητα.

Παράθεση

fatsoula (Χαρούλα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fatsoula
H Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H fatsoula έγραψε στις 11:02, 14-10-07:

Στην εποχή που ζούμε...το 2007 δυστυχώς υπάρχουν άτομα τα οποία πιστεύουν πως η ομοφυλοφιλία είναι αρρώστια...!!!Και πως άν πάνε στον ψυχολόγο θα διορθωθεί!
Αν είναι ποτέ δυνατόν να πιστεύουμε κάτι τέτοιο!
Οι ομοφυλόφιλοι υπήρχαν απο τα παλαιότερα χρόνια απλά τα τελευταία χρόνια έχουν εκδηλωθεί...!
Τώρα για το άν γεννίεσαι δεν ξέρω αλλά έχω ακούσει πολλά πάνω στο θέμα αυτό,το ότι γίνεσαι..το έχω σίγουρο!
Η δική μου γνώμη είναι...η εξής...!
Δέν έχω πρόβλημα με το τί κάνει ο καθένας στο κρεββάτι του,μάλιστα έχω και φίλους οπου είναι ομοφυλόφιλοι...!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 13:09, 14-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nosaltres
Εννοειται οτι δεν εχω κανενα προβλημα με τους ομοφυλοφυλους. Ας πραττει οπως νομιζει ο καθενας, αν ειναι κατι που τον εκφραζει και τον ευχαριστει.

Πρεπει ομως πιστευω να ξεκομπλεξαριστουν κι αυτοι ωστε να γινουν ποιο ευκολα αποδεκτοι απο την κοινωνια. Οπως δεν βγαινω εγω να φωναζω "Ειμαι αντρας", ετσι και αυτοι να μην βγαινουν να φωναζουν "ειμαι gay". Να το θεωρησουν και αυτοι οτι ειναι κατι το φυσιολογικο, γιατι αλλιως πολυ χλωμο το βλεπω. Ας αφησουν το κομπλεξ στους ομοφοβικους, και ας δειξουν αυτοι ανωτεροτητα.
Συμφωνω απολυτα στο πρωτο κομματι και οσων αφορα το δευτερο μερικες παρατηρησεις.
Δεν το κανουν ολοι οι αμοφυλοφιλοι αυτο.Δεν βγαινουν δηλαδη με ντουντουκες να φωναζουν "ειμαι gay,eimai γαυ"!
Oσοι το κανουν,αν το σκεφτεις αλλοι τοσοι υπαρχουν απο εμας που ψαχνουν την παραμικρη αφορμη για να δειξουν και να βροντοφωναξουν ποσο αντρες-γαμαουα ειναι.
Και τελος ο κυριος λογος που υπαρχουν και αυτοι που λες ειναι γιατι μεχρι τωρα ζουσαν και ζουν μεσα στον "στιγματισμο" και πολλες φορες στην περιθωριοποιηση τον φοβο, αρα και την καταπιεση.Οποτε λογο αυτης της πιεσης αντιδρουν "υπερβολικα" ας πουμε.(βλεπε gay parades)

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 17:16, 14-10-07:

Συμφωνω απολυτα με οσα λες. Και τους καταλαβαινω για την αντιδραση τους. Αλλα πιστευω οτι ποιο "εξυπνη" συμπεριφορα θα ηταν να φερονται ως φυσιολογικοι ανθρωποι σαν ολους τους αλλους (που ειναι αλλωστε), κια σιγουρα θα κερδισουν πολλα απο αυτο.

Παράθεση

fatsoula (Χαρούλα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fatsoula
H Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H fatsoula έγραψε στις 00:01, 15-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nosaltres
Αλλα πιστευω οτι ποιο "εξυπνη" συμπεριφορα θα ηταν να φερονται ως φυσιολογικοι ανθρωποι σαν ολους τους αλλους (που ειναι αλλωστε), κια σιγουρα θα κερδισουν πολλα απο αυτο.
Συμφωνώ με την άποψή σου....!
Απλά η κοινωνία μας δεν είναι ακόμα έτοιμη να τους αποδεχτεί!
Στα υπόλοιπα που ήθελα να πώ με καλύπτει η τελεταία πρόταση του Mario
''Και τελος ο κυριος λογος που υπαρχουν και αυτοι που λες ειναι γιατι μεχρι τωρα ζουσαν και ζουν μεσα στον "στιγματισμο" και πολλες φορες στην περιθωριοποιηση τον φοβο, αρα και την καταπιεση.''

Παράθεση

ioanna283 (Ιωάννα... :))

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ioanna283
H Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H ioanna283 επέστρεψε στο στέκι δυναμικά σκέφτηκε κι έγραψε στις 20:52, 16-10-07:

παιδιά τι να πω...
πρόβλημα μαζί τους δεν έχω κανένα...
κι όπως λέει η φιλενάδα μου η Λυδία η σπανιόλα
"αυτά τα πράγματα είναι θέμα επιλογής!!!και τι σε νοιάζει τώρα σένα τι κάνει ο άλλος στο κρεβάτι του?!?! θέμα γούστου είναι...πως λέμε...Σ'ΑΛΛΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΆΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ Η ΣΟΚΟΛΑΤΑ"
καλά μεταξύ μας εγώ έμεινα παγωτό όταν μου το πε αυτό μου φάνηκε πολύ προχώ αλλά αν το καλοσκεφτείς...ε ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ!

Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BrokenHeart
Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 184 μηνύματα.

O BrokenHeart έγραψε στις 18:50, 15-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
απο ποτε ενας ομοφυλοφιλος αντρας δεν ειναι φυσιολογικος; και ποιοι ειμαστε εμεις να κρινουμε τον καθεναν για της ιδεες και επιλογες του;
Το να πεις ότι κάτι δεν είναι φυσιολογικό, δε σημαίνει ότι το προσβάλλεις. Και όχι, δεν είναι φυσιολογική η ομοφυλοφιλία. Στη φύση, τα αρσενικά "πάνε" με τα θηλυκά. Έτσι, είναι η φύση...... Τώρα αν κάποιος/καποια είναι ομοφυλόφιλος / -λη, αυτό όντως είναι επιλογή του. Παραμένει όμως κάτι, μη φυσιολογικό.

(Δε θέλω να προσβάλλω τους ομοφυλόφιλους, ειλικρινά. Δεν έχω κάτι μαζί τους..... Απλώς, μιλω για την πραγματικότητα )

Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 184 μηνύματα.

O BrokenHeart έγραψε στις 18:55, 15-11-07:

Μα ρε παιδιά, κανείς δε κατηγόρησε τους ομοφυλόφιλους.....
Απλώς, ο dimitri, είπε ότι δεν είναι κάτι φυσιολογικό.... και δν είναι, όπως εξηγησα στο προηγούμενο ποστ μου

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:59, 15-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από BrokenHeart
Το να πεις ότι κάτι δεν είναι φυσιολογικό, δε σημαίνει ότι το προσβάλλεις. Και όχι, δεν είναι φυσιολογική η ομοφυλοφιλία. Στη φύση, τα αρσενικά "πάνε" με τα θηλυκά. Έτσι, είναι η φύση......
[Βιολογία] Ομοφυλοφιλία στη φύση

Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

O BrokenHeart έγραψε στις 19:04, 15-11-07:

Ναι, όμως, παραμένει μη φυσιολογικό. Το ότι παρατηρείται στη φύση δεν αναιρει τίποτα από αυτά που είπα. Αν όντως ήταν φυσιολογική, τώρα δε θα είχαμε ανοίξει τόσα threads για την ομοφυλοφιλία.......Θα ήταν κάτι το "φυσιολογικό"....

Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

O BrokenHeart έγραψε στις 19:21, 15-11-07:

Πως δεν τα αναιρεί; Είπες οτι δεν είναι φυσιολογική επειδή δεν παρατηρείται στη φύση!
A, ναι, αυτό δε το είδα . Ντάξει, παρατηρείται...... παραμένει όμως φυσιολογικο.....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:25, 15-11-07:

A, ναι, αυτό δε το είδα . Ντάξει, παρατηρείται...... παραμένει όμως φυσιολογικο.....
Συμφωνώ οτι παραμένει φυσιολογικό

Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

O BrokenHeart έγραψε στις 19:26, 15-11-07:

Ουχ....εννοώ ΜΗ φυσιολογικό
Νταξει, μη προσπαθείτε να με μεταπείσετε. Αυτό πιστεύω εγώ!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:31, 15-11-07:

Ουχ....εννοώ ΜΗ φυσιολογικό
Νταξει, μη προσπαθείτε να με μεταπείσετε. Αυτό πιστεύω εγώ!
Κατά τη γνώμη μου, όταν δεν μπορείς να αιτιολογήσεις επαρκώς και με επιχειρήματα την άποψη σου για κάτι, ίσως πρέπει να την ξανασκεφτείς.

Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

O BrokenHeart έγραψε στις 19:35, 15-11-07:

Οκ. Ίσως να μην μπορώ να αποδείξω ότι ΔΕΝ είναι φυσιολογικό......... Αποδείξτε μου όμως εσείς, ότι είναι φυσιολογικό......

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:43, 15-11-07:

Οκ. Ίσως να μην μπορώ να αποδείξω ότι ΔΕΝ είναι φυσιολογικό......... Αποδείξτε μου όμως εσείς, ότι είναι φυσιολογικό......
Ήδη σου έφερα ένα επιχειρήμα: Οτι συμβαίνει και στα ζώα. Πως ορίζεις το φυσιολογικό αν όχι κάτι που συμβαίνει στη φύση χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,390 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 19:57, 15-11-07:

Ερώτηση, γιατί είναι φυσιολογικό να είναι κάποιος με μία γυναίκα και να την πέρνει και απο τις δύο "μεριές" της και αφύσικο να χρησιμοποιεί ένας άντρας το ίδιο τις δικές του μεριές;

Απλή ερώτηση κάνω, όλες οι γυναίκες το κάνουν, γιατί όχι και οι άντρες;

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,832 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 22:43, 15-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Ερώτηση, γιατί είναι φυσιολογικό να είναι κάποιος με μία γυναίκα και να την πέρνει και απο τις δύο "μεριές" της και αφύσικο να χρησιμοποιεί ένας άντρας το ίδιο τις δικές του μεριές;

Απλή ερώτηση κάνω, όλες οι γυναίκες το κάνουν, γιατί όχι και οι άντρες;
Δεν είναι φυσιολογικός ο πρωκτικός έρωτας ούτε των ομοφυλόφιλων ούτε των ετεροφυλόφιλων. Απλά, όσον αφορά τους ετεροφυλόφιλους είναι κοινωνικά και πλειοψηφικά αποδεκτός.

Κανείς δε νοιάζεται για το τι είναι φυσιολογικό και τι όχι (ειδικά στο θέμα σεξ). Στο συγκεκριμένο θέμα των ομοφυλόφιλων, όταν κάποιος θέλει να κατακρίνει, χρησιμοποιεί πρώτα απ' όλα το επιχείρημα "δεν είναι φυσιολογικό, άρα είναι κακό", όταν στερείται άλλων επιχειρημάτων.

-petros

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 23:04, 15-11-07:

Γιατι τοση αγωνια για το "τι ειναι φυσιολογικο"?
Εαν θετει καποιος σαν τελμα την αποκτηση απογονων τοτε δεν ειναι φυσιολογικο.
Εαν μιλαμε για απολαυση και συναισθηματικη/ερωτικη/ψυχοσωματικη ολοκληρωση απολαυση ή κι εγω δεν ξερω τι αλλο, τοτε ειναι μια χαρα φυσιολογικο.
Ειδικα απο την στιγμη που η σεξουλικοτητα μας δεν εχει αντικτυπο σε καποιον "ασχετο", τριτο.
Εμεις κανουμε αμαν και πως να δημιουργουμε αυτα τα "αντικτυπα".

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    harry akritas, tropical

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους