Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,944 εγγεγραμμένα μέλη και 3,086,557 μηνύματα σε 95,607 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 491 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 410)
Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
151
36,83%
Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
206
50,24%
Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους
42
10,24%
Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους
11
2,68%

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,072 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 23:10, 15-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Ερώτηση, γιατί είναι φυσιολογικό να είναι κάποιος με μία γυναίκα και να την πέρνει και απο τις δύο "μεριές" της και αφύσικο να χρησιμοποιεί ένας άντρας το ίδιο τις δικές του μεριές;

Απλή ερώτηση κάνω, όλες οι γυναίκες το κάνουν, γιατί όχι και οι άντρες;
Υπάρχουν πολλές απόψεις, και όπως είπε ο θρυλικός Ελευθέριος Ανεβλαβής οι απόψεις είναι σαν τις κωλοτρυπίδες, ο καθένας έχει και από μία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 23:29, 15-11-07:

δεν υπάρχει ορισμός του φυσιολογικού. το τι είναι "φυσιολογικό" ορίζεται από 2 παράγοντες συνήθως:
α)το κοινωνικά αποδεκτό = φυσιολογικό
β)αυτο που βοηθά την εξέλιξη του είδους ή εξηγείται με την δαρβνική θεωρία περί επιβίωσης κτλ = φυσιολογικό

καλά, για το Α δεν χρειάζεται να επιχειρηματολογήσει κανείς ιδιαίτερα για να αποδείξει ότι είναι λανθασμένο. Αρκεί να πω ότι ο παράγοντας αυτός δεν είναι σταθερός μιας και οι κοινωνίες αλλάζουν, και άρα μια αλήθεια δεν μπορεί να σταθεί σε αυτό και μόνο σε αυτό

Για το Β, νομίζω ότι ο ορισμός είναι περιορισμένος, γιατί πάρα πολλά πράγματα που γίνονται στην φύση γίνονται χωρίς κάποιο προφανή λόγο (δεν έχουν ως σκοπό την εξέλιξη του είδους, την αναπαραγωγή, την επιβίωση κτλ), όχι μόνο στον άνθρωπο, αλλά και στα υπόλοιπα ζώα του πλανήτη. Αν και, ακόμη και αν το δεχτουμε το Β ως καλό επιχείρημα, τότε μπορούμε να πούμε ότι ο πρωκτικός έρωτας είναι μια άσκηση επιβίωσης και εξέλιξης του είδους, μιας και μαθαίνει στους ανθρώπους να είναι ανθεκτικοί στον πόνο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,072 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 00:02, 16-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
τότε μπορούμε να πούμε ότι ο πρωκτικός έρωτας είναι μια άσκηση επιβίωσης και εξέλιξης του είδους, μιας και μαθαίνει στους ανθρώπους να είναι ανθεκτικοί στον πόνο
Ανθεκτικοί στον πόνο ; 'Οχι κάτι άλλο κρύβεται από πίσω. Για την ευχαριστησή τους το κάνουν οι άνθρωποι μ'αυτό τον τρόπο, όχι για να πονάνε. Εσύ πιστεύεις ότι διατηρεί ο άλλος μια επώδυνη σεξουαλική συμπεριφορά για να υποφέρει ; Αυτό μου θυμίζει ασκητική θρησκευτική κοινότητα. Κανείς δεν θέλει να πονάει πιστεύω, δεν υπάρχει καν ο μαζοχισμός σε πλανητικό ον, ούτε σε άντρα ούτε σε γυναίκα, αυτά είναι κατασκευάσματα των επιστημονικών αυθεντιών που διατυπώνουν κατά καιρούς τέτοιες απόψεις εφόσον όπως έχουμε πει είναι ψυχικά συγγενείς με τους ιερείς.
Στο λεξικό από ανοησία έχει καταγραφεί ως σεξουαλική διαταραχή και κάθε διαταραχή ανύπαρκτη είναι για μένα. Τα χουμε ξαναπεί. Πονάει αλλά του αρέσει, πάει να πει ότι δεν πονάει.
(Πότε θα υπάρξει ένας κλάδος Φιλοσοφία του Σεξ να ξεκαθαρίσουν όλα αυτά. Συνιστώ ένα πολύ καλό βιβλίο, λέγεται "Η μεταφυσική του φύλου". Εκεί θα διαβάσετε και για αυτό το θέμα και για τους άντρες είναι πολύ καλό να μάθουν περισσότερα για την ουσία του άντρα, ομοφυλόφιλου και μη, και της γυναίκας. ομοφυλόφιλης και μη, και τα βαθύτερα αίτια σεξουαλικών συμπεριφορών καθώς και τη σχέση της Μεταφυσικής με το σεξ). Tύφλα να χει ο Ασκητής είναι αυτό το βιβλίο και αναφέρεται και σε αυτά τα θέματα. Ο πόνος και στα δυο φύλα είναι αναπόφευκτος με πολλές έννοιες και όχι μεταφορικές.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 00:56, 16-11-07:

Ακριβώς αυτό είναι το point... με τη συγκεκριμένη συμπεριφορά ο πόνος γίνεται ευχαρίστηση κ παύει να είναι πόνος.

Το ότι η συγκεκριμένη πρακτική είναι άμεσα σχετιζόμενη με τον πόνο νομίζω πως γίνεται καλύτερα αντιληπτό αν αφαιρέσουμε το περιβάλλον μέσα στο οποίο συμβαίνει η πράξη. Για παράδειγμα (επειδή δεν μπορώ να μιλήσω άνετα για το συγκεκριμένο θέμα) ας πάρουμε τον μαζοχισμό. Σε κάποιον αρέσει να τον δένουνε στο κρεβάτι, να τον χτυπάνε κτλ κατά τη διάρκεια του σεξ. Αυτό όμως δεν σημαίνει αυτόματα ότι του αρέσει το ξύλο σε κάθε περίπτωση.

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 01:40, 16-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
"Η μεταφυσική του φύλου".
Του Julius Evola.
Εξαιρετικο βιβλιο αλλα "θαμμενο" γιατι ο Εβολα ακολουθησε τον φασισμο σε μια περιοδο της ζωης του.
Κι οντως, ο Ασκητης κι ο καθε ειδους ταξερωολακιειμαιφοβερος φαινονται παντελως ηλιθιοι μετα το διαβασμα της Μεταφυσικης του Φυλου.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:41, 16-11-07:

Πιστέυω ότι εκτως απο την αναπαραγωγη του όποιου είδους υπάρχει και η ανάγκη για απόλαυση, αυτή κυνηγάνε οι άνθρωποι, κάνουν πράγματα που τους ευχαριστούν και τους κάνουν να είναι ευτυχισμένοι, όταν λοιπόν η ευχαρίστηση πετύχει τότε δεν υπάρχει τίποτα παράλογο ή αφύσικο..

Εγώ π.χ. έχω πάθος για το μπόουλιγκ, με φτιάχνει, με χαλαρώνει με κάνει να νοιώθω υπεροχα, όταν λοιπόν χτυπήσω το χέρι που παίζω και συνεχίσω να παίζω για τους άλλους είμαι μία ξεροκέφαλη, όλοι λένε ότι κάνω κακό στον εαυτό μου, ΕΓΩ όμως το βλέπω σαν ανάγκη, σαν αγάπη, που όσο κιαν οι άλλοι το βλέπουν παράλογο το κάνω...

Ετσι είναι λοιπόν και η ομοφυλοφιλία, δεν μπορείς να στερίσεις απο κάποιον το πάθος, την χαρά και την ευχαρίστηση επειδή κάποιοι θεωρούν ότι είναι λάθος, για να το κάνει ο άλλος έχει τον λόγο του, την χαρά του, ποιός είμαι εγώ που θα του την στερίσω; ή θα διαφωνίσω με αυτό;

Γνώμη μου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 10:22, 16-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
Του Julius Evola.
Εξαιρετικο βιβλιο αλλα "θαμμενο" γιατι ο Εβολα ακολουθησε τον φασισμο σε μια περιοδο της ζωης του.
Κι οντως, ο Ασκητης κι ο καθε ειδους ταξερωολακιειμαιφοβερος φαινονται παντελως ηλιθιοι μετα το διαβασμα της Μεταφυσικης του Φυλου.
Julius Evola, εκδόσεις Οξύ, πού αλλού ; Αγοράστε το όλοι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,884 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 11:50, 16-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Julius Evola, εκδόσεις Οξύ, πού αλλού ; Αγοράστε το όλοι.
Thanks για τις πληροφορίες.

-petros

Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BrokenHeart
Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 184 μηνύματα.

O BrokenHeart έγραψε στις 12:24, 16-11-07:

Δέχομαι την ομοφυλοφιλία. Όμως δεν την επικροτώ. Όπως κάποιοι άλλοι ανέφεραν, είναι μία "ανωμαλία" που ερχέται ενάντια στη φύση. Στις μέρες μας, τείνει να θεωρηθεί φυσιολογική. Τί να κάνουμε....

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 15:12, 16-11-07:

Ποιος είναι ο ορισμός της "ανωμαλίας";

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 17:40, 16-11-07:

http://en.wikipedia.org/wiki/Anomalous_phenomenon

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 23:12, 16-11-07:

Μάλιστα... Δεν διάβασα όλο το άρθρο της Wikipedia, αλλά νομίζω ότι μιλήσαμε πολλές φορές για το πόσο λάθος είναι αυτός ο ορισμός

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:48, 17-11-07:

αν και το έχω ξαναγράψει.... θα το πω άλλη μια φορά...
ο ορισμός μια χαρά είναι κατ εμέ.... το πως το μεταφράζουμε στο μυαλό μας είναι το πρόβλημα όπου για τον μέσο αστό, "ανωμαλία" είναι κάτι μιαρό και ντροπής πράγματα....

ανωμαλία είναι να σου πέφτουν και τα μαλλιά απ τα 25
ανωμαλία είναι να έχεις και 50 κιλά παραπάνω απ ότι πρέπει
ανωμαλία είναι πάρα πολλά πράγματα κι όχι απαραίτητα κάτι συνηφασμένο με το "κακό κι απαίσιο" επειδή ονομάζουμε ανώμαλο και τον τύπο που είναι 50 χρονών και την βρίσκει με 2χρονα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:09, 17-11-07:

+1

Ειναι ο ορισμος λαθος, ή μηπως απλα αυτο εχουμε ορισει με αυτη τη λεξη ;

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 17:25, 17-11-07:

Επειδή ο όρος "ανωμαλία" υποκρύπτει επιθετικότητα και επίσης δεν πιστεύω ότι μπορεί να οριστεί επαρκώς στον άνθρωπο, αφού η νοημοσύνη του τον οδηγεί σε δραστηριότητες που δεν έχουν ως άμεσο στόχο την επιβίωση και την αναπαραγωγή του είδους κι επίσης αυτό που ορίζει ο μέσος όρος ως φυσιολογικό είναι κάτι που αλλάζει ανά εποχή (o tempora, o mores), μήπως θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιούμε τον όρο "παρέκκλιση" ή "απόκλιση";

Αυτό το λέω, γιατί με βάση τα όσα διάβασα στις λίγες τελευταίες σελίδες, ως ανωμαλία μπορεί να στοιχειοθετηθεί ακόμη και η τέχνη ή η αισθητική, αφού δεν παράγουν κάποιο χειροπιαστό αποτέλεσμα υπέρ της διαιώνισης του είδους.

Θα ήθελα επίσης να καταθέσω την αντίρρησή μου για το κατά πόσον ένας ομοφυλόφιλος γεννιέται. Οι περιπτώσεις που συμβαίνει κάτι τέτοιο για καθαρά γενετικούς λόγους είναι εξαιρετικά σπάνιες, δεν γνωρίζω καν αν κάτι τέτοιο έχει αποδειχτεί ξεκάθαρα. Ωστόσο, η επιλογή της σεξουαλικότητας στον άνθρωπο, όπως και σε άλλα θηλαστικά και πτηνά, γίνεται σε πολύ μικρή ηλικία, ακολουθώντας κάποιους αυτοματισμούς, στους οποίους συμμετέχει και το περιβάλλον, ώστε πράγματι σε πολλούς φαίνεται ότι γεννήθηκαν έτσι.

Ουσιαστικά βέβαια λέμε το ίδιο πράγμα, αφού ο αυτοματισμός της σεξουαλικής επιλογής σε ηλικία που οι περισσότεροι δυσκολευόμαστε καν να θυμηθούμε, δεν μπορεί να ισοδυναμεί με πραγματική συνειδητή επιλογή, όπως το εννοούμε ως ενήλικες.

Παράθεση

MiSparrow (Μυρτώ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MiSparrow
H Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H MiSparrow έγραψε στις 18:02, 17-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από BrokenHeart
Δέχομαι την ομοφυλοφιλία. Όμως δεν την επικροτώ. Όπως κάποιοι άλλοι ανέφεραν, είναι μία "ανωμαλία" που ερχέται ενάντια στη φύση. Στις μέρες μας, τείνει να θεωρηθεί φυσιολογική. Τί να κάνουμε....
Διαβάζοντας αυτή και τις επόμενες απαντήσεις σκεφτόμουν ότι μάλλον η συζήτηση επικεντρώθηκε υπερβολικά σε ορισμούς κτλ. οι οποίοι είναι ούτως ή άλλως υποκειμενικοί.

Όσον αφορά τη συγκεκριμένη απάντηση του BrokenHeart τη δέχομαι ως προσωπική άποψη (την οποία συμμερίζονται προφανώς και πολλοί άλλοι) απλώς θα επισημάνω το εξής:

Όταν είμαι με την κοπέλα μου νοιώθω απόλυτως φυσιολογικά και όμορφα. Αντιθέτως, όταν είχα επιχειρήσει παλιότερα να βγω με συμμαθητές μου ένιωθα παράξενα και άβολα. Τώρα αν αυτό θεωρείται ενάντια στη φύση, δεν ξέρω..Ξέρω όμως σίγουρα ότι δεν είναι ενάντια στη δική μου φύση!

Τώρα για το αν τείνει να θεωρηθεί φυσιολογικό, νομίζω ότι αν πράγματι συνέβαινε αυτό δεν θα άνοιγε καν αυτό το thread..

Φιλικά πάντα

<οφτοπικ>Στην Αθήνα δέν έχω internet γι'αυτό δεν παρακολουθώ συστηματικά τις δημοσιεύσεις..</οφτοπικ>

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 466 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 16:59, 20-11-07:

Τελικά εδώ μέσα είμαστε πολύ ανοιχτόμυαλοι, εν συγκρίσει με άλλους..

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 19:38, 20-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από MiSparrow
Όταν είμαι με την κοπέλα μου νοιώθω απόλυτως φυσιολογικά και όμορφα. Αντιθέτως, όταν είχα επιχειρήσει παλιότερα να βγω με συμμαθητές μου ένιωθα παράξενα και άβολα. Τώρα αν αυτό θεωρείται ενάντια στη φύση, δεν ξέρω..Ξέρω όμως σίγουρα ότι δεν είναι ενάντια στη δική μου φύση!

Τώρα για το αν τείνει να θεωρηθεί φυσιολογικό, νομίζω ότι αν πράγματι συνέβαινε αυτό δεν θα άνοιγε καν αυτό το thread..

Φιλικά πάντα
+1000000

Δεν είμαι ομοφυλόφιλη αλλα συμφωνώ μαζί σου, είναι κατα πόσο νοιώθεις καλά εσυ(μηλάω γενικά) και όχι οι άλλοι που είναι γύρο.

Να πώ κάτι γύρο απο τον κανόνα περι ανωμαλίας, και η μαλάκινση είναι ασθένεια αλλα την λένε σε κάποιον όταν θέλουν να μιλήσουν αρνητικα, δυστηχώς στην περίπτωση της λέξης και του κανόνα "ανωμαλία" μπορεί κάποιος να έχει βγάλει τον κανόνα αλλα κάποιοι άλλοι τον έχουν κάνει βρυσιά και την ριχνουν σε όποιον είναι αντίθετος με τις ιδέες τους

Γνώμη μου

Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nefnef
H Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H nefnef έγραψε στις 02:20, 05-01-08:

Ομοφυλόφιλος γίνεσαι δε γεννιέσαι . και -

και φυσικά δεν είμαι κατά των ανθρώπων που κάνουν αυτήν την επιλογή...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:32, 05-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από nefnef
Ομοφυλόφιλος γίνεσαι δε γεννιέσαι . και -

και φυσικά δεν είμαι κατά των ανθρώπων που κάνουν αυτήν την επιλογή...
Περίεργο να έχεις τόσο απόλυτη άποψη για κάτι για το οποιο ούτε η επιστήμη δεν έχει αποφανθεί ακόμα...
Το βασίζεις κάπου ή είναι αυθαίρετο;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 02:50, 05-01-08:

http://www.narth.com/index.html
Αν μη τι αλλο, εχει ενδιαφερον.

Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H nefnef έγραψε στις 02:57, 05-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Περίεργο να έχεις τόσο απόλυτη άποψη για κάτι για το οποιο ούτε η επιστήμη δεν έχει αποφανθεί ακόμα...
Το βασίζεις κάπου ή είναι αυθαίρετο;
Πιστεύω πως ο άνθρωπος είναι προϊόν των κοινωνικών του σχέσεων, πράγμα που σημαίνει πως όταν γεννιόμαστε δεν έχουμε ιδιότητες, αλλά τις αποκτάμε με την επαφή μας με το περιβάλλον! Άρα, και οποιαδήποτε "παραφυλία" αναπτύξει ο άνθρωπος οφείλεται στα βιώματά του!
Τώρα όσον αφορά την επιστήμη, δεν υπάρχει κάτι ξεχωριστό στους ανθρώπους που είναι γκέι, οργανικά εννοώ! Επομένως, η προτίμησή τους αυτή πρέπει να προέρχεται από τη συνείδησή τους, είναι δηλαδή μια ψυχολογική κατάσταση! Και καμιά ψυχολογική κατάσταση δεν είναι επίκτητη...

Και, τέλος, η επιστήμη επηρεάζεται από τα φιλοσοφικά ρεύματα. έτσι ένας ιδεαλιστής ψυχολόγος, ο οποίος πιστεύει πως ο άνθρωπος έχει ψυχή και γεννιέται καλός ή κακός, έξυπνος ή κουτός, μπορεί να πιστεύει ότι μπορεί ο άνθρωπος να γεννιέται και γκέι, όμως αυτό δεν αποδεικνύεται!! Κι αφού αυτό δεν αποδεικνύεται, ένας υλιστής ψυχολόγος θα πιστεύει πως ο άνθρωπος δε γεννιέται γκέι...και γι αυτό η επιστήμη δεν έχει αποφανθεί ακόμα!
Κι επειδή είμαι φαν της λογικής... γκέι δε γεννιέσαι μα γίνεσαι!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 03:09, 05-01-08:

Αγαπητή nefnef, ίσως να έχεις παρατηρήσει ότι κάποιοι ομοφυλόφιλοι έχουν πιο θηλυκά χαρακτηριστικά, λεπτή φωνή και πιο ανοιχτή λεκάνη. Αυτό οφείλεται στο ότι έχουν περισσότερες γυναικείες ορμόνες από τον μέσο άντρα και κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να υποστηρίξουμε ότι είναι επίκτητο. Για την ακρίβεια αυτό παρατηρείται και σε όλα τα ζώα, όχι μόνο στον άνθρωπο. Πιστεύεις ότι και στα ζώα φταίνε ψυχολογικοί παράγοντες; Εγώ πάλι θεωρώ ότι είναι πιθανόν εκ γενετής κάποιος να έχει περισσότερες θηλυκές ορμόνες γι' αυτό και εμφανίζει μια τέτοια συμπεριφορά.

Παράθεση

Iduna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iduna
H Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H Iduna (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 03:12, 05-01-08:

Τι με νοιαζει τι κανει ο καθενας στο κρεβατι εαν δεν εχω σκοπο να κοιμηθω μαζι του;
Απο κει και περα ομως μου την σπαει να βλεπω οποιονδηποτε ανθρωπο, οποιασδηποτε σεξουαλικης προτιμησης να προκαλει ενω δεν υπαρχει λογος, απλα να θελει να φανει βρε παιδι μου. Λες και μ' ενδιαφερει. Αλλα οτιδηποτε ε, στρειτ η ομοφυλοφιλος.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H nefnef έγραψε στις 03:33, 05-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann
Αγαπητή nefnef, ίσως να έχεις παρατηρήσει ότι κάποιοι ομοφυλόφιλοι έχουν πιο θηλυκά χαρακτηριστικά, λεπτή φωνή και πιο ανοιχτή λεκάνη. Αυτό οφείλεται στο ότι έχουν περισσότερες γυναικείες ορμόνες από τον μέσο άντρα και κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να υποστηρίξουμε ότι είναι επίκτητο. Για την ακρίβεια αυτό παρατηρείται και σε όλα τα ζώα, όχι μόνο στον άνθρωπο. Πιστεύεις ότι και στα ζώα φταίνε ψυχολογικοί παράγοντες; Εγώ πάλι θεωρώ ότι είναι πιθανόν εκ γενετής κάποιος να έχει περισσότερες θηλυκές ορμόνες γι' αυτό και εμφανίζει μια τέτοια συμπεριφορά.
Το ότι κάποιος έχει περισσότερες θηλυκές ορμόνες δε σημαίνει πως είναι γκέι (ή το αντίστροφο), γιατί υπάρχουν παραδείγματα και είναι και πολλά... Κι εγώ τυχαίνει να έχω φίλο γκέι, που δε θα μπορούσε να είναι πιο "άντρας" από όσο είναι. αυτό τι σημαίνει, πως είναι στρέιτ και μου λέει ψέματα;
Ακόμα, τα ζώα δε ζουν σε κοινωνίες, οι οποίες στηρίζονται σε κανόνες, ούτε έχουν τόσο ανεπτυγμένη συνείδηση όσο ο άνθρωπος...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:02, 05-01-08:

Ακόμα, τα ζώα δε ζουν σε κοινωνίες, οι οποίες στηρίζονται σε κανόνες, ούτε έχουν τόσο ανεπτυγμένη συνείδηση όσο ο άνθρωπος...
ακριβώς για αυτό το λόγο τα ζώα δεν μπορούν να "γίνουν" αλλά γενιούνται ομοφυλόφιλα
ο άνθρωπος δεν είναι κάτι το ξεχωριστό επειδή έχει το χάρισμα του λόγου... είναι απλά άλλη μια ομάδα ζώων στον πλανήτη μας.
Δε μπορεί λοιπόν κάποιος να ισχυριστεί ότι τα ζώα γεννιούνται ενώ ο άνθρωπος γίνεται
Είναι άτοπο

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 15:34, 05-01-08:

Το ότι κάποιος έχει περισσότερες θηλυκές ορμόνες δε σημαίνει πως είναι γκέι (ή το αντίστροφο), γιατί υπάρχουν παραδείγματα και είναι και πολλά... Κι εγώ τυχαίνει να έχω φίλο γκέι, που δε θα μπορούσε να είναι πιο "άντρας" από όσο είναι. αυτό τι σημαίνει, πως είναι στρέιτ και μου λέει ψέματα;
Μα δεν είπα ότι όλοι οι ομοφυλόφιλοι έχουν εκ γεννετής αυτές τις σεξουαλικές προτιμήσεις, απλώς είπα ότι δεν είναι αποκλειστικά επίκτητο χαρκατηριστικό. Από εκεί και πέρα για το υπόλοιπο μήνυμα σου με κάλυψε απόλυτα η Κακή Επιρροή που σου το εξηγεί και καλύτερα από ότι εγώ.

Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H nefnef έγραψε στις 16:41, 05-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
ακριβώς για αυτό το λόγο τα ζώα δεν μπορούν να "γίνουν" αλλά γενιούνται ομοφυλόφιλα
ο άνθρωπος δεν είναι κάτι το ξεχωριστό επειδή έχει το χάρισμα του λόγου... είναι απλά άλλη μια ομάδα ζώων στον πλανήτη μας.
Δε μπορεί λοιπόν κάποιος να ισχυριστεί ότι τα ζώα γεννιούνται ενώ ο άνθρωπος γίνεται
Είναι άτοπο
όλα τα ζώα δεν πηγαίνουν με ζώα του ίδιου φύλου? υπάρχουν κατηγορίες και στα ζώα?!

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 16:53, 05-01-08:

όλα τα ζώα δεν πηγαίνουν με ζώα του ίδιου φύλου? υπάρχουν κατηγορίες και στα ζώα?!
Νομίζω αυτό ακριβως λέει και η Κακή Επιρροή
τα ζώα γεννιούνται ομοφυλόφυλα (δεν γίνονται), ο άνθρωπος είναι ζώο, άρα....ο άνθρωπος γεννιέται ομοφυλόφυλος, δεν γίνεται.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 16:57, 05-01-08:

Γιατί δηλαδή πρέπει οπωσδήποτε να πιάσουμε ένα από τα δύο άκρα; Η συμπεριφορική κ κοινωνική μάθηση εφαρμόζεται στην πράξη σε όλο το ζωικό βασίλειο, είτε μιλάμε για ανθρώπους, είτε για ζώα, οπότε η αλήθεια είναι κάπου στο ενδιάμεσο της "φύσης" κ της "μάθησης". Ο κάθε παράγοντας παίζει το δικό του ρόλο...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 17:10, 05-01-08:

αν και το έχω ξαναγράψει.... θα το πω άλλη μια φορά...
ο ορισμός μια χαρά είναι κατ εμέ.... το πως το μεταφράζουμε στο μυαλό μας είναι το πρόβλημα όπου για τον μέσο αστό, "ανωμαλία" είναι κάτι μιαρό και ντροπής πράγματα....

ανωμαλία είναι να σου πέφτουν και τα μαλλιά απ τα 25
ανωμαλία είναι να έχεις και 50 κιλά παραπάνω απ ότι πρέπει
ανωμαλία είναι πάρα πολλά πράγματα κι όχι απαραίτητα κάτι συνηφασμένο με το "κακό κι απαίσιο" επειδή ονομάζουμε ανώμαλο και τον τύπο που είναι 50 χρονών και την βρίσκει με 2χρονα
Και γιατί πρέπει να συγκρίνουμε την ομοφυλοφιλία με τα παραδείγματα ανωμαλιών που ανέφερες;

Εννοώ για παράδειγμα ότι όταν σκέφτομαι την ομοφυλοφιλία την σκέφτομαι ως μια κατάσταση όπως:
  • Είσαι ξανθός ή μελαχρινός
  • Είσαι κοντός ή ψηλός
  • Σου αρέσουν τα πεπόνια ή τα μανταρίνια
  • Γεννιέσαι Αλβανός ή Έλληνας
κτλ

Δηλαδή ειναι μια κατάσταση που δεν εμπεριέχει καθόλου την έννοια της ανωμαλίας, έστω κ αν μιλάμε για απόκλιση από την συνήθη πρακτική της κοινωνίας

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:12, 05-01-08:

εννοείς ότι όλα τα ζώα είναι ομοφυλόφιλα ? όχι... δεν είναι
δεν πάνε όλα τα ζώα με του ίδιου φύλου.. απλά ΚΑΠΟΙΑ είναι ομοφυλόφιλα και πάνε με του ίδιου φύλου.
μήπως εννοείς ότι τα ζώα δεν έχουν την "ανθρώπινη λογική" του να πάνε με διαφορετικού φύλου, κι άρα όπου βρουν τρύπα το χώνουν? όχι...ούτε αυτο ισχύει, γιατί η φύση έχει ορίσει το να πηγαίνουν τα αρσενικά με τα θηλικά για την αναπαραγωγή του είδους.
Για άλλη μια φορά.... ΚΑΠΟΙΑ ζώα δεν πάνε με τα ζώα του άλλου φύλου αλλά με του ιδίου και ορίζονται ως ομοφυλόφιλα. Αυτό είναι κάτι λοιπόν που δεν έχει διαμορφωθεί απο κοινωνικοπολιτικούς παράγοντες κι απο διαφημίσεις.... άρα γεννιούνται

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:16, 05-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Και γιατί πρέπει να συγκρίνουμε την ομοφυλοφιλία με τα παραδείγματα ανωμαλιών που ανέφερες;

Εννοώ για παράδειγμα ότι όταν σκέφτομαι την ομοφυλοφιλία την σκέφτομαι ως μια κατάσταση όπως:
  • Είσαι ξανθός ή μελαχρινός
  • Είσαι κοντός ή ψηλός
  • Σου αρέσουν τα πεπόνια ή τα μανταρίνια
  • Γεννιέσαι Αλβανός ή Έλληνας
κτλ

Δηλαδή ειναι μια κατάσταση που δεν εμπεριέχει καθόλου την έννοια της ανωμαλίας, έστω κ αν μιλάμε για απόκλιση από την συνήθη πρακτική της κοινωνίας
πιθανά δεν κατάλαβες τι εννοώ...
το να είσαι ξανθός, στην πραγματικότητα είναι "ανωμαλία" μιας που δεν υπάρχει αρκετή μελανίνη
το να είσαι πολύ κοντός είναι επίσης "ανωμαλία" γιατί δεν έχεις την δυνατότητα πχ να πιάσεις τα φρούτα απ τα δέντρα (τραβηγμένο παράδειγμα αλλα για να καταλάβεις τι λέω)
το να σου αρέσουν τα μανταρίνια ή τα πεπόνια είναι απλά θέμα γεύσης κι όχι ανωμαλία
το σε ποια χώρα γεννήθηκες επίσης είναι άσχετο....

"ανωμαλία" είναι οτιδήποτε απ τη φύση είναι φτιαγμένο με τέτοιο τρόπο που δεν είναι όπως η πλειοψηφία. Η οποία πλειοψηφία όμως είναι έτσι για συγκεκριμένους λόγους που θεωρούνται αναγκαίοι απ την ίδια τη φύση

δεν ξέρω αν τώρα κατάλαβες ή αν στα έκανα χειρότερα

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 18:08, 05-01-08:

Καταλαβαίνω πως το εννοείς, απλά για εμένα δεν τίθεται καν θέμα ανωμαλίας όταν κάποιος παραβαίνει τον κανόνα... Ίσα-ίσα μπορεί να είναι είναι κ ο εξελικτικός κρίκος για το μέλλον. Αν δεν υπήρχαν οι ριψοκίνδυνοι, δεν θα είχαμε ανακαλύψει την φωτιά, αν δεν υπήρχαν τα "ανώμαλα" ψηλά ανθρωποειδή τότε θα ήμασταν ακόμη 1,30 με τα χέρια στην ανάταση κ.ο.κ.

Αλλά και πάλι μπλέκεται το ερώτημα του πως ορίζουμε την ανωμαλία (στο οποίο αναφερθήκατε κ πιο πάνω) κ με ποιες άλλες ιδέες την έχουμε συνδέσει στο μυαλό μας. Γι' αυτό καλύτερα σε τέτοιες περιπτώσεις νομίζω αρμόζει καλύτερα κάποια ορολογία του τύπου "απόκλιση"...

ΟΚ... Thx

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,644 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:20, 05-01-08:

όλα τα ζώα δεν πηγαίνουν με ζώα του ίδιου φύλου?

Υπερβολικά γενικό κατά την άποψή μου... και αν ψάξουμε μπορούμε προφανώς να βρούμε έστω και ένα ζώο που είναι αμιγώς ετεροφυλόφιλο.

Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H nefnef έγραψε στις 21:29, 05-01-08:

εννοείς ότι όλα τα ζώα είναι ομοφυλόφιλα ? όχι... δεν είναι
δεν πάνε όλα τα ζώα με του ίδιου φύλου.. απλά ΚΑΠΟΙΑ είναι ομοφυλόφιλα και πάνε με του ίδιου φύλου.
μήπως εννοείς ότι τα ζώα δεν έχουν την "ανθρώπινη λογική" του να πάνε με διαφορετικού φύλου, κι άρα όπου βρουν τρύπα το χώνουν? όχι...ούτε αυτο ισχύει, γιατί η φύση έχει ορίσει το να πηγαίνουν τα αρσενικά με τα θηλικά για την αναπαραγωγή του είδους.
Για άλλη μια φορά.... ΚΑΠΟΙΑ ζώα δεν πάνε με τα ζώα του άλλου φύλου αλλά με του ιδίου και ορίζονται ως ομοφυλόφιλα. Αυτό είναι κάτι λοιπόν που δεν έχει διαμορφωθεί απο κοινωνικοπολιτικούς παράγοντες κι απο διαφημίσεις.... άρα γεννιούνται
Πως το ξέρεις αυτό?

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος

Υπερβολικά γενικό κατά την άποψή μου... και αν ψάξουμε μπορούμε προφανώς να βρούμε έστω και ένα ζώο που είναι αμιγώς ετεροφυλόφιλο.
Ναι. αλλά αυτό το ζώο δεν ήθελε ή δεν έτυχε???

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,644 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 21:34, 05-01-08:

Ναι. αλλά αυτό το ζώο δεν ήθελε ή δεν έτυχε???
Όσον αφορά το συγκεκριμένο ισχυρισμό (ισοδύναμα μπορεί να διατυπωθεί: "Για οποιοδήποτε ζώο έχουμε την απόλυτη βεβαιότητα ότι είναι ομοφυλόφιλο") αρκεί να βρεθεί ένα τουλάχιστον που δεν είναι ομοφυλόφιλο.
Γιατί, κατά τη γνώμη σου, μπορεί να ισχύει αυτό στα ζώα κι όχι στον άνθρωπο;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 21:55, 05-01-08:

Καποια ζωα πανε με ιδιου φυλλου.
Αυτο ομως δεν ειναι αποδειξη, οτι ΚΑΙ στον ανθρωπο ειναι εκ γεννετής. Το πολυ πολυ, ενδειξη.

Επισης, εχει σημασια οπως ειπε ο Μοναχος, τι οριζουμε σαν ανωμαλια.
Μερικοι οριζουν ανωμαλια, οτιδηποτε ξεφευγει απο την πλειοψηφια κατα πολυ.
Αλλοι, οτιδηποτε δε δεχονται προσωπικα.
Αλλοι πιστευουν οτι στην ουσια, τιποτα δεν ειναι ανωμαλια. Διοτι αν κοιταξουμε την εικονα απο λιγο πιο πισω, οτιδηποτε συμβαινει, για οποιοδηποτε λογο στη φυση....ειναι φυσιολογικο ! Σκεφτειτε οτιδηποτε, και αν πατε προς τα πισω για την προελευση του, θα καταληξετε παλι στην φυση, στην εξελιξη κλπ.

Αν τωρα βρεθουν δεδομενα που μας δειχνουν οτι κατι δεν ειναι καν σχεδιασμενο για να συμβαινει (και απλα ο ανθρωπος φλιπαρε και τα κανει ολα σημερα), τοτε το συζηταμε.

Η φυση ξερει. Αν κατι δεν εχει σχεδιατει να ειναι συμβατο, δεν θα προχωρησει στην επομενη φουρνιά.

Φυσικα δεν ειναι υποχρεωτικο να μας αρεσουν και ολα. Αλλά αν βλεπουμε τον καθενα σαν μια οντοτητα,ενα πλασμα, μια ψυχη, τοτε ας το σεβαστουμε ως τετοιο.

Ποιος ξερει...μπορει αργοτερα να μην υπαρχει ή να μην εχει καμια σημασια το φυλλο.
Οκ...πολυ αργοτερα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:16, 05-01-08:

Πως το ξέρεις αυτό?
έχει τύχει και το έχω διαβάσει σε κανα δυο βιβλία και έχει τύχει και το έχω δει σε 3-4-5-6-7 ντοκιμαντέρ...

Παράθεση

MiSparrow (Μυρτώ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MiSparrow
H Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H MiSparrow έγραψε στις 14:40, 08-01-08:

Έχει τόση σημασία αν γεννιέται κανείς ομοφυλόφυλος ή γίνεται?

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 426 μηνύματα.

O teo έγραψε στις 21:35, 26-05-08:

δεν ξερω. αμα νοιωσω κατι εντονο με καποιο ατομο του ιδιου φυλου βαβαιος θα εκανα και σχεση .

δεν μου φενεται παραξενο να εχουνε σχεση γυναικα με γυναικα ή αντρα με αντρα ή αντρα με γυναικα

ο καθενας επιλεγη αυτο που θελει και πορευεται αναλογα

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 22:00, 26-05-08:

Είμαι γυναίκα και μου αρέσουν οι άνδρες- αυτό είναι statement

Από εκεί και περα δεν θα κρίνω τι κάνει στο κρεβάτι του ο καθένας- είναι αναφαίρετο δικαίωμά του. Πάντως, στη Μύκονο που είχα δει κάτι ομολογουμένως πολύ ωραίους άνδρες να κρατιούνταιο χεράκι χεράκι και να κάθονται αγκαλιασμένοι μου είχε φανεί γλυκό- είναι κι αυτοί άνθρωποι με αισθήματα... Τι να κάνουμε, είναι απλά διαφορετικοί- πρέπει να μάθουμε να αποδεχόμαστε τη διαφορετικότητα των άλλων, αλλιώς δεν πρόκειται να πάμε ποτέ μπροστά!

Παράθεση

Sel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sel
Ο Sel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O Sel έγραψε στις 11:32, 27-05-08:

η ομοφυλοφυλια μου φαινεται κατι απιστευτα αποθητικο. Δεν μπορω να φανταστω δηλαδη να αγγαλιαζω τριχωτους μαντραχαλαδες

Oμως καποιους τους αρεσει και δεν μπορω να τους κατακρινω γιατι βασικα δεν καταλαβαινω τι βρισκουν και τι αισθανονται.
Παντως ο αποτροπιασμος μου ειναι φυσικος και οχι ιδεολογικος

Οτι αισθανομαι λεω σορυ αν εθιξα κανεναν

Η απαντηση μου ειναι οτι ειμαι αντρας και δεν εχω προβλημα μαζι τους περισσοτερο απο οσο θα ειχα με ενα οποιοδηποτε ατομο που δεν μπορω να επικοινωνησω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sel : 27-05-08 στις 11:37.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,630 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:26, 27-05-08:

Δεν μπορω να φανταστω δηλαδη να αγγαλιαζω τριχωτους μαντραχαλαδες

Oύτε οι ομοφυλόφιλοι νομίζω το φαντάζονται αυτό
τα χαλάουα κάνουν θραύση.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sel
Ο Sel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O Sel έγραψε στις 19:52, 27-05-08:

ειναι ωραιο πραγμα να υπαρχει ενα κλιμα αποδοχης των παντων και ολοι να ζουμε σε μια κατασταση ασυγκρατητης ευτυχιας.
Δεν ξερω ομως αν ειναι τοσα απλα τα πραγματα και ποσες γυναικες ονειρευονται να κανουν γκευ το γιο τους.
Αν ξερει καποιος εστω και μια να μου το πει.
Θα μπορουσα να κανω τον χαρουμενο σε ολα αλλα στο συγκεκριμενο θεμα επειδη εχει δυστυχια μεσα του δεν μπορω.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 19:59, 27-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Sel
ειναι ωραιο πραγμα να υπαρχει ενα κλιμα αποδοχης των παντων και ολοι να ζουμε σε μια κατασταση ασυγκρατητης ευτυχιας.
Δεν ξερω ομως αν ειναι τοσα απλα τα πραγματα και ποσες γυναικες ονειρευονται να κανουν γκευ το γιο τους.
Αν ξερει καποιος εστω και μια να μου το πει.
Θα μπορουσα να κανω τον χαρουμενο σε ολα αλλα στο συγκεκριμενο θεμα επειδη εχει δυστυχια μεσα του δεν μπορω.

Όλες οι μανάδες του κόσμου θέλουν τα παιδιά τους να είναι ευτυχισμένα! Όσο στενοχωριούνται όταν γίνεται μουσικός ή ζωγράφος αντί για γιατρός ή δικηγόρος, τόσο θα στενοχωρηθούν για το αν βγει ομοφυλόφιλος.
Δεν το "κάνουν" γκευ το παιδί τους, απλά έτσι είναι από τη φύση του. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν το αγαπάνε!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 19:59, 27-05-08:

ποσες γυναικες ονειρευονται να κανουν γκευ το γιο τους
Μα δεν τον κάνεις gay απλά συμβαίνει και έχει διαφορετικές προτιμήσεις...γεννιέται έτσι...
και όπως για σε σενα φαίνεται περίεργο να πηγαίνει άντρας με άντρα έτσι και ένας gay δε θα μπορεί να καταλάβει πώς εσύ πηγαίνεις με γυναίκες...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δανάη : 28-05-08 στις 16:53.
Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 559 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 12:12, 01-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Δανάη
Μα δεν τον κάνεις gay απλά συμβαίνει και έχει διαφορετικές προτιμήσεις...γεννιέται έτσι...
και όπως για σε σενα φαίνεται περίεργο να πηγαίνει άντρας με άντρα έτσι και ένας gay δε θα μπορεί να καταλάβει πώς εσύ πηγαίνεις με γυναίκες...
Δεν γεννιέται κατ'ανάγκην. Μπορεί να είναι απόρροια κοινωνικών επιδράσεων, προσωπικών απόψεων ή εμπειριών ή οτιδήποτε.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:10, 01-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από QsLv
Δεν γεννιέται κατ'ανάγκην. Μπορεί να είναι απόρροια κοινωνικών επιδράσεων, προσωπικών απόψεων ή εμπειριών ή οτιδήποτε.
Whatever......και..??
Τι θες να πεις με αυτο...?

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 559 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 14:50, 01-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Whatever......και..??
Τι θες να πεις με αυτο...?
Ήταν μια απλή επισήμανση, λολ.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    tropical

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους