Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,075 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,179 μηνύματα σε 92,200 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 906 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 408)
Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
149
36,52%
Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
206
50,49%
Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους
42
10,29%
Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους
11
2,70%

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:37, 03-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
γιατι αυτο το λενε ευκολοτερα και συνηθεστερα οι γυναικες ?μηπως γιατι δεν ις επηρεαζει αμεσα?όταν δεν βρισκεται άνδρα -και παραπονιεστε πολλες γιαυτο -θα καταλαβετε ποσο σας επηρεαζει....
ως τώρα δεν αντιμετώπισα πάντως τέτοιο πρόβλημα .
Τώρα αν αντιμετωπίσω στο μέλλον τι να σου πω(!). Δεν το εχω δει ποτέ έτσι πάντως [οι ομοφυλόφιλοι που "κλέβουν" τους άντρες από τις γυναίκες], και ούτε μου φαίνεται έτσι, τουλ στο δικό μου μικρόκοσμο.

Το μοναδικό πράγμα που με ενοχλεί γενικώς (είτε μιλάμε για ομοφυλόφιλους είτε για ετεροφυλόφιλους) είναι το "κιτς", αλλά αυτό το "συναντώ" σε όλες τις σεξουαλικές προτιμήσεις (αλλά και ΔΕΝ το συναντώ σε πολύ περισσότερους οπότε...)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:55, 03-02-09:

οι ομοφυλόφιλοι που "κλέβουν" τους άντρες από τις γυναίκες
εγω μιλαω για εξαπλωση της ομοφυλοφιλιας που υπαρχει συγκριτικα με τις περασμενες περιοδους(και ειδικα στα αρσενικα,και σε αυτο αποδεικνυομαστε ανισχυρο φυλο),όλοι οι ειδικοι το βλεπουν ,ότι είναι είναι ένα απο τα παραγωγα της μεγαλης αυξησης των προβληματω ν στις σχεσεις των ανθρωπων...απλα λιγοι το παραδεχονται δημοσιως..οι άνθρωποι δυσκολευονται-φοβουνται να κανουν σχεση με το άλλο φυλο και στρεφονται προς το ιδιο φυλο...παντα βεβαια θα υπαρχει ομοφυλοφιλια όπως και παντα αλλα τωρα οι κοικωνια το επιδεινωνει...

όλοι ξερουμε νομιζω ότι άτομα που απογοητευονται απο το άλλο φυλο ,μπορουν να στραβωσουν...και να στραφουν προς το ίδιο..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 03-02-09 στις 10:03.
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 10:05, 03-02-09:

γιατι αυτο το λενε ευκολοτερα και συνηθεστερα οι γυναικες ?μηπως γιατι δεν ις επηρεαζει αμεσα?όταν δεν βρισκεται άνδρα -και παραπονιεστε πολλες γιαυτο -θα καταλαβετε ποσο σας επηρεαζει....
Το γεγονός ότι οι άντρες παλιότερα δεν μπορούσαν το ίδιο εύκολα να αποδεχτούν την ομοφυλοφιλία τους αν ήταν καλό ήταν μόνο για το μάτι καλό. Ούτε θέλω να σκέφτομαι το ζόρι μιας γυναίκας παντρεμένης με έναν άντρα που στην πραγματικότητα δεν την ποθεί γιατί ποθεί το Μήτσο, ...ούτε μπορώ να διανοηθώ τι αντικρουόμενα μυνήματα παίρναν τα παιδιά τους από την μη ερωτική σχέση των γονιών τους.
Δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρχουν δεδομένα για αύξηση/ μείωση ή ότι άλλο της ομοφυλοφιλίας από την στιγμή που, ως ποινικό αδίκημα, ήταν κάτι που ελάχιστοι θα παραδέχονταν σε παλιότερες εποχές.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,217 μηνύματα.

H WhiteDrum Never ever έγραψε στις 10:13, 03-02-09:

όλοι ξερουμε νομιζω ότι άτομα που απογοητευονται απο το άλλο φυλο ,μπορουν να στραβωσουν...και να στραφουν προς το ίδιο..

Δίνεις τραγικές διαστάσεις σε μία απειροελάχιστη μερίδα του πληθυσμού. Και πιστεύω ότι υπάρχει σαφής διαχωρισμός μεταξύ των ατόμων που στρέφονται σε ομοφυλοφιλικές σχέσεις κατόπιν απογοήτευσης ή για πειραματισμό από αυτά που από τότε που θυμούνται τον εαυτό τους αισθάνονται έτσι.

Η γνώμη μου... Δεν τους αντιμετωπίζω διαφορετικά απ ότι τους υπόλοιπους. Στη σχολή μου γνωρίζω ένα gay ζευγάρι και δεν με ενόχλησε ποτέ η συμπεριφορά τους. Βέβαια δεν θα τους δει κανείς ποτέ σε τρυφερές στιγμές, αλλά πολύ απλά δεν έχουν την ανάγκη να δείξουν τί είναι σε αυτούς που δεν ξέρουν/δεν θέλουν να μάθουν.
Στο άλλο άκρο τώρα : όχι, δεν θα ψάξω για φιλεναδίτσο gay, δεν θα πάω σε gay bar για να παρατηρήσω (λες και είμαστε σε freakshow) , ούτε θα λιντσάρω κάποιον ομοφυλόφιλο. Απλά, δεν με ενδιαφέρει και πολύ το θέμα. Σέβομαι τον τρόπο ζωής τους, οκ. Με ενοχλεί σε αυτούς ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο ό,τι και στους straight ανθρώπους.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 10:15, 03-02-09:

όταν δεν βρισκεται άνδρα -και παραπονιεστε πολλες γιαυτο -θα καταλαβετε ποσο σας επηρεαζει....
Δε βλέπω τόσο μεγάλο κίνδυνο στο ότι αυξάνονται (υποτίθεται) οι gay. Πιστεύω ότι το ποσοστό πάνω κάτω ίδιο θα ήταν πάντα, απλά οι περισσότεροι δεν το έλεγαν και προτιμούσαν να κάνουν σχέσεις βιτρίνας με γυναίκες για να γλιτώσουν την κοινωνική κατακραυγή.

Ο πραγματικός κίνδυνος (και δε χρειάζομαι στατιστική να μου επιβεβαιώσει την ύπαρξη του γιατί τον βλέπω καθημερινά!) είναι ότι αυξάνονται οι straight μεν αλλα άβουλοι, μαμακηδες και καλομαθημένοι άντρες, των οποιων η συμπεριφορά έχει όλα όσα καταλογίζουν στους gay αλλα αρνούνται να το παραδεχτούν και νομίζουν ότι το γεγονός ότι κοιμούνται με γυναίκες τους κάνει εξ'ορισμού άντρες.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 10:26, 03-02-09:

Mιλάμε για βλακεία μεγατόνων,
εγώ που ξέρω τους άντρες εκ των έσω, δεν θα έμπλεκα ποτέ μαζί τους.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:26, 03-02-09:

εγω δεν θα πειραζα ποτε ομοφυλοφιλο αν δεν με πειραζε και αυτος..όμως κατακρινω την ομοφυλοφιλια ..δεν πειραζω τους ναρκομανεις ,αλλα τα ναρκωτικα είναι κακη συνηθεια..
άλλο το ένα άλλο το άλλο...
και εννοειται ποτε δεν θα χτυπαγα ή έβριζα καποιον ομοφυλοφιλο αν δε με είχε βλαψει...
άνθρωποι είναι ,απλα έχουν ψυχολογικο προβλημα....

Mιλάμε για βλακεία μεγατόνων,
εγώ που ξέρω τους άντρες εκ των έσω, δεν θα έμπλεκα ποτέ μαζί τους.
τι εννοεις?ότι δεν υπαρχουν καθολου τετοια φαινομενα?

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,217 μηνύματα.

H WhiteDrum Never ever έγραψε στις 10:34, 03-02-09:

Νευρολογικό ίσως... Υπάρχει κάποια σαφής αιτιολογία και δεν την ξέρουμε ακόμα; Άλλη λένε πρόβλημα στην υπόφυση του εγκεφάλου, άλλοι συνδυασμός παραγόντων και άλλοι .. άλλα.
Συμβαίνει σε όλα τα ζώα (ναι, και εμείς είμαστε, καλό ε; ) , επειδή θρώσκουμε άνω σημαίνει ότι δεν θα συμβεί και στο δικό μας είδος; Με ψυχολογικά προβλήματα το πολύ πολύ να αποπροσανατολιστείς και να στραφείς σε άτομα του ίδιου φύλου. Όχι όμως σε τέτοιο βαθμό όπως ένας ομοφυλόφιλος.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:48, 03-02-09:

Είναι γεγονός οτι οι γυναίκες είναι πιο ανοιχτές σε αυτό το θέμα γιατί για αυτές δεν είναι τόσο τρομερό να δουν δυο γυναίκες να κάνουν έρωτα (ίσως κάποιες θα το ήθελαν και σαν εμπειρία) αλλά για τους άντρες είναι απωθητικό η ιδέα δύο αντρών να κάνουν έρωτα. Λογικό είναι, άλλο το ένα άλλο το άλλο, άλλος ο τρόπος ερεθισμού της γυναίκας κι άλλος του άντρα. Γιατί ένας άντρας που ερεθίζεται από τη θέα ενός άλλου άντρα υπάρχει απειροελάχιστη πιθανότητα να ερεθιστεί και με μια γυναίκα, κακά τα ψέματα, αυτός ο άντρας πέρασε κάποιο "όριο" και κατατάσσεται πια στους gay. Και του λόγου το αληθές, αν μια γυναίκα πάει για μια φορά με μια άλλη γυναίκα, κανένας άντρας δε θα το θεωρήσει τροχοπέδη για να κάνει σοβαρή σχέση μαζί της (μάλλον θα το βρει και χαριτωμένο). Αν όμως μαθαίνατε για έναν άντρα που μόλις γνωρίσατε και σας αρέσει οτι κάποτε, για μια μόνο φορά, έκανε έρωτα με άντρα, πείτε ειλικρινά, θα συνεχίζατε μαζί του; Εγώ προσωπικά θα έτρεχα να σωθώ.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:27, 03-02-09:

μπραβο πες τα!τα γενετησια-αναπαραγωγικα ενστικτα του ανδρα είναι πολυ πιο ισχυρα και επιθετικα απο ότι στις γυναικες γιαυτο και όταν στραβωσουν είναι πιο σοβαρο...η γυναικα έχει δευτερο το σεξουαλικο μεσα της..μετα απο καποια ηλικια-50 πχ- οι γυναικες ούτε καν θελουν,απλα το χρισημοποιουν για να καρατανε τη σχεση και τον άνδρα...και βιολογικα παυουν να μπορουν,ενω ο άνδρας μπορει σωματικα και ψυχολογικα μεχρι να πεθανει να κανει σεξ με γυναικες....γιαυτο και το σεξουλαικο τον προσδιοριζει πολυ περισσοτερο...και όλες οι παρεκτροπες του..σκεφτητε,ποσο ακουγονται και φαινονται οι ομοφυλοφιλοι άνδρες και ποσο οι γυναικες?γιαυτο και τα "προοδευτικα " που λενε μερικες αποπανω μπορουν να τα πουν γιατι θεωρουν τους άνδρες σαν τον εαυτο τους..δεν καταλαβαινουν τη διαφορετικοτητα του σεξ στον άνδρα και τη γυναικα...

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:31, 03-02-09:

ο άνδρας μπορει σωματικα και ψυχολογικα μεχρι να πεθανει να κανει σεξ με γυναικες
Στα 75; Εγώ θα τις συμβούλευα να μην μπλέξουν μαζί του πάντως...

υγ. εκτός αν είναι πολυεκατομμυριούχος

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:47, 03-02-09:

δεν καταλαβαινουν τη διαφορετικοτητα του σεξ στον άνδρα και τη γυναικα...
Ακριβώς αυτή είναι η φράση-κλειδί.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:04, 03-02-09:

ότι είναι για τη γυναικα να μην μπορει να κανει παιδι...(που ξερουμε ποσο βαρυ ψυχολογικα κυριως ,και σωματικα είναι)το ίδιο είναι και ο άνδρας να μην μπορει να παει με γυναικα ή να πηγαινει με άνδρες!είναι η αρχεγονη βαση του ίδιου του φυλου μας(απο αυτη προσδιοριζεται το μεγαλυτερο κομματι του εαυτου μας,όσο και αν καποιοι "διανοούμενοι-εγκεφαλικοι-"κουλτουριαρηδες" τυποι μπορει να μην το παραδεχονται και το υποτιμουν καποιες φορες ) !χωρις αυτη -ειδικα στις πιο νεαρες ηλικιες-όλος ο εαυτος σου διαστρεφεται και φθειρεται και πρεπει να είσαι ισχυρος για να το αντεξεις και να μειωσεις τις φθορες...
οι ψυχολογικες και σωματικες επιπτωσεις του άνδρα όταν κανει σεξ με άνδρα είναι πολυ περισσοτερες και σοβαροτερες απο όταν μια γυναικα κανει σεξ με γυναικα...

Στα 75; Εγώ θα τις συμβούλευα να μην μπλέξουν μαζί του πάντως...

υγ. εκτός αν είναι πολυεκατομμυριούχος
κοντα 100 χρονων άνδρες-αντονυ κουιν πχ-μπορουν να γονιμοποιησουν γυναικα με τον φυσιολογικο τροπο-όταν στα 50 χρονια η γυναικα μονο με τεχνητη γονιμοποιηση ή και παρενθετη μητερα μπορει να κανει παιδι..
τι να κανουμε οι προδιαγραφες του άνδρα και της γυναικας είναι διαφορετικες .Γιαυτο άλλωστε και ερωτευονται μεταξυ τους..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 03-02-09 στις 16:10.
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:42, 03-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Αν όμως μαθαίνατε για έναν άντρα που μόλις γνωρίσατε και σας αρέσει οτι κάποτε, για μια μόνο φορά, έκανε έρωτα με άντρα, πείτε ειλικρινά, θα συνεχίζατε μαζί του; Εγώ προσωπικά θα έτρεχα να σωθώ.
Ειλικρινά, ΝΑΙ. Αν φυσικά με έλκυε κατά τα άλλα και έδειχνε ενδιαφέρον και αυτός.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 17:50, 03-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ειλικρινά, ΝΑΙ. Αν φυσικά με έλκυε κατά τα άλλα και έδειχνε ενδιαφέρον και αυτός.
Συγνώμη αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να το πιστέψω... Πώς θα έκανες έρωτα μαζί του τη στιγμή που θα σκεφτόσουν οτι κάποτε έκανε έρωτα με άντρα; Μόνο στην ιδέα να μάθαινα κάτι τέτοιο για το φίλο μου με πιάνει ανακατωσούρα...

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:58, 03-02-09:

Συγνώμη αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να το πιστέψω... Πώς θα έκανες έρωτα μαζί του τη στιγμή που θα σκεφτόσουν οτι κάποτε έκανε έρωτα με άντρα; Μόνο στην ιδέα να μάθαινα κάτι τέτοιο για το φίλο μου με πιάνει ανακατωσούρα...
Τώρα τι περίεργο επιχείρημα είναι αυτό;
Με την ίδια λογική θα έπρεπε να πηγαίνω μόνο με παρθένους διότι "πώς θα κάνω έρωτα μαζί τους από τη στιγμή που θα σκεφτόμουν ότι κάποτε έκανε έρωτα με άλλη γυναίκα;".
Απλά δεν μου φαίνεται αηδιαστικό το να κάνουν δύο άντρες σεξ, οπότε μάλλον γι'αυτό δεν το θεωρώ και τόσο τραγικό.
Θα είχα μόνο μια ανησυχία μήπως δεν είναι bi αλλά gay που θέλει να πειραματιστεί, αλλά φαντάζομαι αυτό θα το καταλάβαινα αργότερα από την όλη συμπεριφορά του.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 18:02, 03-02-09:

Τώρα τι περίεργο επιχείρημα είναι αυτό;
Με την ίδια λογική θα έπρεπε να πηγαίνω μόνο με παρθένους διότι "πώς θα κάνω έρωτα μαζί τους από τη στιγμή που θα σκεφτόμουν ότι κάποτε έκανε έρωτα με άλλη γυναίκα;".
Απλά δεν μου φαίνεται αηδιαστικό το να κάνουν δύο άντρες σεξ, οπότε μάλλον γι'αυτό δεν το θεωρώ και τόσο τραγικό.
Θα είχα μόνο μια ανησυχία μήπως δεν είναι bi αλλά gay που θέλει να πειραματιστεί, αλλά φαντάζομαι αυτό θα το καταλάβαινα αργότερα από την όλη συμπεριφορά του.
Προσπαθώ να το πω όσο πιο κομψά γίνεται αλλά μάλλον πρεπει να χρησιμοποιήσω πιο βαρειές εκφράσεις με κίνδυνο να γίνω χυδαία και να κοπώ στη λογοκρισία

Βρε κοριτσάκι μου, σκέψου πως αυτόν τον άντρα τον π... ένας άλλος άντρας ή π... αυτός έναν άλλον άντρα. Πώς μπορείς να το δεχτείς αυτό;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:11, 03-02-09:

Προσπαθώ να το πω όσο πιο κομψά γίνεται αλλά μάλλον πρεπει να χρησιμοποιήσω πιο βαρειές εκφράσεις με κίνδυνο να γίνω χυδαία και να κοπώ στη λογοκρισία

Βρε κοριτσάκι μου, σκέψου πως αυτόν τον άντρα τον π... ένας άλλος άντρας ή π... αυτός έναν άλλον άντρα. Πώς μπορείς να το δεχτείς αυτό;
Μα γιατί θα έπρεπε αυτό να με αηδιάζει ή να μην μπορώ να το δεχτώ; Πιό "αηδιαστικό" μου φαίνεται να τον πήδηξε γυναίκα με strapon παρά άνδρας (αλλά ούτε αυτό θα με έκανε να φύγω).
Ίσα ίσα που θα μου άρεσε που δεν έχει κόμπλεξ με τον ανδρισμό του όπως οι περισσότεροι άνδρες (Disclaimer: Αυτό είναι ικανή συνθήκη και όχι αναγκαία. Προφανώς δεν εννοώ ότι όποιος άνδρας δεν πάει με άνδρα έχει κόμπλεξ με τον ανδρισμό του! Εννοώ ότι όποιος έχει πάει, σίγουρα δεν έχει.).
Όπως είπα και παραπάνω, το μόνο που θα φοβόμουν είναι μήπως δεν είναι bi, αλλά gay που πειραματίζεται. Αν το ξεκαθάριζα αυτό δεν θα είχα κανένα άλλο πρόβλημα.
Και ούτε πάω να το παίξω "προοδευτική" ή κάτι άλλο όπως σίγουρα κάποιος από τους αναγνώστες θα με χαρακτηρίσει. Απλά δεν νιώθω να έχω πρόβλημα, δεν με ενοχλεί, και δεν μπορώ να το κάνω να με ενοχλεί με το ζόρι επειδή ενοχλεί την πλειοψηφία.

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 559 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 18:38, 03-02-09:

μετα απο καποια ηλικια-50 πχ- οι γυναικες ούτε καν θελουν,απλα το χρισημοποιουν για να καρατανε τη σχεση και τον άνδρα
Και οι γεροντοκόρες;

...και βιολογικα παυουν να μπορουν,ενω ο άνδρας μπορει σωματικα και ψυχολογικα μεχρι να πεθανει να κανει σεξ με γυναικες....
I hope we talk again 30 years later.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:45, 03-02-09:

Όσο κι αν πιέσω τον εαυτό μου, δε μπορώ ούτε κι εγώ να βρω έναν καλό λόγο που θα με πείραζε να έχει κοιμηθεί ο σύντροφός μου με έναν άντρα.

Ούτε θα έπεφτε στα μάτια μου ο ανδρισμός του.
Δε μπορώ καν να αντιληφθώ, τι ακριβώς είναι αυτό που σε ενοχλεί.
Έχει κάτι το μιαρό το ανδρικό κορμί;

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 19:22, 03-02-09:

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αυτούς που "σιχαίνονται" ή κατακρίνουν τους ομοφυλόφιλους: σιχαίνεστε εξ ίσου δύο ξανθιές κουκλάρες με D cup που ερωτοτροπούν μεταξύ τους; Δεν θυμάμαι αν έχει ειπωθεί.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,073 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 20:05, 03-02-09:

Εννοώ ότι όποιος έχει πάει, σίγουρα δεν έχει (κόμπλεξ)
Ακόμα και ο ενεργητικός στο σεξ με άλλον άντρα μία φορά στη χάση και στη φέξη για σένα είναι χωρίς κόμπλεξ; Πολύ αμφιβάλλω αν αυτός ειδικά δεν έχει κόμπλεξ. Εμένα αυτός ο τύπος μου φαίνεται πολύ μπερδεμένος, σπασμωδικός και θολός ψυχολογικά που μάλλον αποζητά επιβεβαίωση. Γι'αυτόν τον πολύ ειδικό τύπο ισχύουν μηχανισμοί ψυχολογικής απώθησης. Κάτι κρύβει που τότε τον ώθησε να πάει με άλλον άντρα, πολύ βαθύτερο από τους γονιδιακούς λόγους που ισχύουν για τους ομοφυλόφιλους. Πιστεύω όλοι αυτοί οι τύποι που πάνε μία φορά έτσι για πλάκα με έναν άντρα βρίσκονται σε πλήρη ψυχολογική σύγχιση. Παει δηλαδή κατά κύριο λόγο με γυναίκες, αλλά μία φορά στα δέκα χρόνια αμα του κάτσει, πηδάει και έναν άντρα; Για ποιό λόγο το κάνει άραγε ; Τι νόημα έχει μια τέτοια ερωτική εκδήλωση εκτός από ψυχολογικούς λόγους ; Ούτε bisexual μπορώ να τον ονομάσω αυτόν. Τελείως χύμα. Θα τον όριζες αυτόν ως ομοφυλόφιλο ; Εμένα μου ακούγεται γενικά κάτι πολύ άγουρο σεξουαλικά και καθόλου κατασταλαγμένο, που είτε για χάρη του βιώματος (αν θέλουμε το πιστεύουμε αυτό), είτε για λόγους ψυχολογικής εκτόνωσης θέλει να δει τον άλλον άντρα κυριαρχούμενο σεξουαλικά. Και μην χρησιμοποιείτε την λέξη "κάνει έρωτα" με άλλον άντρα. Το "κάνω έρωτα" ισχύει για τους straight, για τους gay και για τους bisexual ακόμα και εμπεριέχει συναισθηματική εμπλοκή, αλλά για τέτοιες περιπτώσεις υπό δοκιμήν μάλλον ισχύει το "άντε ας το δοκιμάσουμε κι αυτό". 'Οχι, υπάρχουν άπειροι άντρες που έχουν πάει με άλλους άντρες και είναι μέσα στο κόμπλεξ.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:10, 03-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Όσο κι αν πιέσω τον εαυτό μου, δε μπορώ ούτε κι εγώ να βρω έναν καλό λόγο που θα με πείραζε να έχει κοιμηθεί ο σύντροφός μου με έναν άντρα.

Ούτε θα έπεφτε στα μάτια μου ο ανδρισμός του.
Δε μπορώ καν να αντιληφθώ, τι ακριβώς είναι αυτό που σε ενοχλεί.
Έχει κάτι το μιαρό το ανδρικό κορμί;
Δεν μπορώ ούτε να φανταστώ οτι ο φίλος μου θα έβλεπε τον Brad Pitt ας πούμε και θα ερεθιζόταν, πόσω μάλλον να ξέρω οτι έχει κάνει έρωτα με άντρα. Μα αναρωτιέμαι, πώς είστε τόσο άνετες; Δεν έχω κανένα πρόβλημα με δύο άντρες να κάνουν έρωτα, αλλά από τη στιγμή που γίνει μια φορά για μένα αυτός ο άντρας είναι gay και δεν μπορώ καν να τον δω σαν άντρα. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση πώς δεν είπε καμιά γυναίκα οτι αυτό θα την απωθούσε... Να ξέρω οτι κάποιος π.... με άντρα και να τον δω ερωτικά;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:13, 03-02-09:

@DrStrangelove: Σύμφωνα με τον Kinsey, η σεξουαλικότητα δεν διαχωρίζεται σε 3 "κλάσεις" όπως έχουμε συνηθίσει να την διαχωρίζουμε υπεραπλουστεύοντας (ακόμα και σήμερα, 60 σχεδόν χρόνια μετά τις έρευνες του). Η σεξουαλικότητα χωρίζεται σε 7 "κλάσεις":
0 Exclusively heterosexual
1 Predominantly heterosexual, only incidentally homosexual
2 Predominantly heterosexual, but more than incidentally homosexual
3 Equally heterosexual and homosexual
4 Predominantly homosexual, but more than incidentally heterosexual
5 Predominantly homosexual, only incidentally heterosexual
6 Exclusively homosexual

Επιπλέον, θα μπορούσαμε να πούμε ότι υπάρχει και όγδοη "κλάση": Οι ασεξουαλικοί.

Οπότε αυτό που αναφέρεις δεν μου φαίνεται και τόσο περίεργο λόγω συχνότητας. Περίεργο ίσως να είναι αν θέλει κάθε φορά να έχει εκείνος τον ρόλο αυτού που "πηδάει" τον άλλο, για τους λόγους που αναφέρεις. Ωστόσο πόσες είναι αυτές οι περιπτώσεις;

ΥΓ: Το παραπάνω απαντάει και στη Himela, η οποία προφανώς θεωρεί όχι ότι υπάρχουν 3 "κλάσεις" σεξουαλικότητας, αλλά even worse, ότι στους άνδρες υπάρχουν μόνο δύο!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,073 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 20:26, 03-02-09:

@DrStrangelove: Σύμφωνα με τον Kinsey, η σεξουαλικότητα δεν διαχωρίζεται σε 3 "κλάσεις" όπως έχουμε συνηθίσει να την διαχωρίζουμε υπεραπλουστεύοντας (ακόμα και σήμερα, 60 σχεδόν χρόνια μετά τις έρευνες του). Η σεξουαλικότητα χωρίζεται σε 7 "κλάσεις":

Οπότε αυτό που αναφέρεις δεν μου φαίνεται και τόσο περίεργο λόγω συχνότητας. Περίεργο ίσως να είναι αν θέλει κάθε φορά να έχει εκείνος τον ρόλο αυτού που "πηδάει" τον άλλο, για τους λόγους που αναφέρεις. Ωστόσο πόσες είναι αυτές οι περιπτώσεις;
Πάρα πολλές ! Υποκρύπτουν δε τρομερή υποκρισία και φαρισαισμό, σε σημείο που στο παρελθόν τους αποκαλούσαν κωλομπαράδες διαχωρίζοντάς τους από τους "κακούς" ομοφυλόφιλους. Με τους διαχωρισμούς και τα επίπεδα του Kinsey που ανέφερες δεν διαφωνώ καθόλου, αλλά το κάθε "επίπεδο", πιο δόκιμος θα'ταν ο όρος κατηγορία, συνοδεύεται συνήθως από ένα πολύ συγκεκριμένο ψυχολογικό προφίλ, χωρίς να θέλω να υποβιβάσω ή να εξυψώσω κάποια κατηγορία απ'όλες αυτές. Τα ίδια κόμπλεξ που θα βρεις στις γυναίκες με τα ομοιώματα φαλών που ανέφερες, θα βρεις και στους άντρες με κανονικό φαλό. Ο επιβήτορας, είτε γυναίκα είτε άντρας δεν είναι ακομπλεξάριστος. Βλέπει το "αντικείμενό" του με άλλο μάτι, πάντως σπάνια αυτό του συναισθηματικού εραστή, εκτός αν μιλάμε για πιπεράτα προσυμφωνημένα παιχνιδάκια όταν πια έχουν πήξει Δεν είναι θέμα φύλου δηλαδή, όσο ιδιοσυγκρασίας και προσωπικότητας.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 20:34, 03-02-09:

Προσωπικά, αν και δεν αμφισβητώ αυτά περί κλάσεων σεξουαλικότητας, είμαι λίγο επιφυλακτική προς τους bisexual. Είχα διαβάσει για 1 έρευνα, σύμφωνα με την οποία, το συντριπτικό ποσοστό του δείγματος (ανδρών δηλωμένων bisexual) ερεθιζόταν μόνο με πορνογραφικό υλικό με σεξουαλικές περιπτύξεις μεταξύ ανδρών και το υλικό με ετεροφυλοφιλικές περιπτύξεις δεν τους δημιουργούσε καμία αίσθηση. Αυτό ενίσχυσε την άποψη που είχα ότι πολλοί που δηλώνουν bisexual είναι ουσιαστικά gay μη συνειδητοποιημένοι πλήρως ή ενοχοποιημένοι.

Gay μου έχει πει ότι δεν έχει πρόβλημα να κάνει σεξ με γυναίκα, ότι δεν το θεωρεί αηδιαστικό, αλλά δεν είναι αυτό που του δίνει ουσιαστική απόλαυση. Παρόλα αυτά δεν δηλώνει bisexual, αλλά καθαρά gay.

Οπότε για να απαντήσω στο αν θα προχωρούσα την σχέση με κάποιον με περιστασιακές ομοφυλοφιλικές σχέσεις θα πω ότι πιθανώς όχι, επειδή κατά μεγάλο ποσοστό δεν θα ήμουν ποτέ σίγουρη ότι την βρίσκει το ίδιο σεξουαλικά με γυναίκες (και κατά επέκταση με μένα) όσο με άντρες. Παρόλα αυτά, αν θεωρητικά υπήρχε κάποιος τρόπος να είμαι σίγουρη, δεν θα είχα πρόβλημα να είμαι μαζί του. Η μόνη διαφοροποίηση θα ήταν περισσότερη ανασφάλεια όσον αφορά ΣΜΝ επειδή τα ''κρούσματα'' είναι περισσότερα στους ομοφυλόφιλους .

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:40, 03-02-09:

@DrStrangelove:
Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι όταν είπα ότι προτιμώ την εικόνα δύο αντρών να κάνουν σεξ από μιας γυναίκας να πηδάει έναν άνδρα με strapon, δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να υπονοήσω ότι τα ζευγάρια που έχουν συμπεριλάβει τη συγκεκριμένη δραστηριότητα στο ερωτικό τους ρεπερτόριο έχουν κάποιο πρόβλημα, είτε η γυναίκα, είτε ο άνδρας! Απλά αναφέρθηκα στο τι μου φαίνεται πιο λογικό και τι ταιριάζει περισσότερο με την αισθητική μου.
Τον όρο "κλάση" τον χρησιμοποίησα με τη στατιστική του σημασία, και εντός εισαγωγικών πάντα, μιας και ούτε εγώ τον θεωρώ ο,τι καταλληλότερο.
Όσον αφορά τους εν λόγω άνδρες, πιθανόν να έχεις δίκιο και να μην έχουν ξεπεράσει ούτε αυτοί το κλασσικό κόμπλεξ με τον ανδρισμό, οπότε μπορείς να θεωρήσεις ότι δεν αναφερόμουν σε αυτούς. Αν διαπίστωνα πάντως ότι κάποιος εν δυνάμει μελλοντικός μου σύντροφος είχε τέτοια συμπεριφορά στο παρελθόν θα ήμουν σίγουρα επιφυλακτική απέναντι του για τυχόν αυταρχικές/φαλλοκρατικές τάσεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 21:37, 03-02-09:

Μπορεί να μου φέρετε όσες έρευνες κι όσες στατιστικές θέλετε. Για μένα άντρας που πήδηξε άντρα ή πηδήχτηκε με άντρα (για να το πω ανοιχτά) δεν είναι άντρας πια για μένα, όχι από άποψη ανδρισμού, αλλά εγώ δεν μπορώ να τον δω πια σαν άντρα, δηλαδή να τον ποθήσω σεξουαλικά. Υπάρχουν τόσοι άντρες εκεί έξω, άντρες που ερεθίζονται μόνο με γυναίκες, γιατί να πάω εγώ να επιλέξω αυτόν που πηδιέται περιστασιακά και με άντρες;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:49, 03-02-09:

Μπορεί να μου φέρετε όσες έρευνες κι όσες στατιστικές θέλετε. Για μένα άντρας που πήδηξε άντρα ή πηδήχτηκε με άντρα (για να το πω ανοιχτά) δεν είναι άντρας πια για μένα, όχι από άποψη ανδρισμού, αλλά εγώ δεν μπορώ να τον δω πια σαν άντρα, δηλαδή να τον ποθήσω σεξουαλικά. Υπάρχουν τόσοι άντρες εκεί έξω, άντρες που ερεθίζονται μόνο με γυναίκες, γιατί να πάω εγώ να επιλέξω αυτόν που πηδιέται περιστασιακά και με άντρες;
Υποθετική περίπτωση: έστω ότι ερωτεύεσαι τρελά κάποιον, είστε χρόνια μαζί, ο έρωτας παραμένει στο φούλ, το σεξ είναι καταπληκτικό, η επικοινωνία απίστευτη και κάποια στιγμή σου εκμυστηρεύεται ότι πριν σε γνωρίσει είχε πάει μερικές φορές και με άνδρες και ότι άνδρες και γυναίκες του αρέσουν εξίσου. Θα χώριζες;

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 21:58, 03-02-09:

Υποθετική περίπτωση: έστω ότι ερωτεύεσαι τρελά κάποιον, είστε χρόνια μαζί, ο έρωτας παραμένει στο φούλ, το σεξ είναι καταπληκτικό, η επικοινωνία απίστευτη και κάποια στιγμή σου εκμυστηρεύεται ότι πριν σε γνωρίσει είχε πάει μερικές φορές και με άνδρες και ότι άνδρες και γυναίκες του αρέσουν εξίσου. Θα χώριζες;
Καταρχήν δε θα είχα καταλάβει κάτι, τόσο μπούφος είμαι; Έστω οτι κρύβεται καλά. Θα ήταν ένα τεράστιο σοκ για μένα, ίσως να μη χώριζα, αλλά θα ήταν σαράκι που θα με έτρωγε, θα τρωγόμουν με τα ρούχα μου, δε θα μπορούσα να το χωνέψω με τίποτα, και μάλλον θα τσακωνόμασταν και θα φτάναμε στο χωρισμό.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 22:02, 03-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αυτούς που "σιχαίνονται" ή κατακρίνουν τους ομοφυλόφιλους: σιχαίνεστε εξ ίσου δύο ξανθιές κουκλάρες με D cup που ερωτοτροπούν μεταξύ τους; Δεν θυμάμαι αν έχει ειπωθεί.
Τώρα το είδα αυτό. Δεν είπα οτι σιχαίνομαι τους ομοφυλόφιλους, ίσα ίσα τους έχω υποστηρίξει πολύ σε αυτό το ποστ. Δε θα δεχόμουν όμως να κάνω σχέση με άντρα που κοιμήθηκε με άλλον άντρα. Προφανώς η ερώτηση ήταν για άντρες, και σίγουρα η απάντηση είναι όχι βέβαια, οι κουκλάρες που ερωτοτροπούν θα τους ερεθίσουν. Όμως θέλω να ρωτήσω εγώ κάτι τους άντρες: πώς μπορούν να σας ερεθίζουν δυο γυναίκες που στην τελική δε θα σας άφηναν ποτέ να τους κάνετε κάτι; Που (προφανώς) απεχθάνονται το πέος;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 00:32, 04-02-09:

σιχαινομαι και κατακρινω την ομοφυλοφιλια....όπως και τα ναρκωτικα ή τους πασης φυσεως εθισμους,όχι τους ανθρωπους, οι οποιοι θελουν βοηθεια...

-10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γλαύκη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γλαύκη
H Γλαύκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Γλαύκη έγραψε στις 02:00, 04-02-09:

,όχι τους ανθρωπους, οι οποιοι θελουν βοηθεια...
θα μας διευκόλυνες, αν εξηγούσες περαιτέρω τι εννοείς με αυτή την φράση.
Απορώ γιατί πραγματικά ακούγεται κάπως...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:23, 04-02-09:

οι άνθρωποι αυτοι είναι ψυχολογικα άρρωστοι-μιλαμε για γενετησια διαστροφη-...οποτε το ιδανικο γιαυτους θα ήταν ψυχολογικη βοηθεια...όπως και οι παιδεραστες,μαζοχιστες λπ πχ,αλλα επειδη δυσκολα πετυχαινει οι γιατροι τα έχουν παρατησει και το θεωρουν υποκριτικα ως μη παθηση....συνηθως βεβαια δεν ασχολησαι μαζι τους αν δε σε ενοχλουν ,απλα λεμε τι θα ήταν το ιδανικο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 04-02-09 στις 10:28.
-13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:07, 04-02-09:

Άγγελε με το ωραίο όνομα υπεραπλοποιείς μια κατάσταση και ένα γεγονός που υπάρχει από την αρχή του κόσμου. Επειδή εσύ δεν θα το έκανες ποτέ και δεν μπορείς να το εξηγήσεις, δεν το κάνει αρρώστεια ή διαταραχή. Μπορείς να καταλάβεις οτι αυτοί οι άνθρωποι έχουν τα ίδια συναισθήματα με μας, αγαπούν, λυπούνται, χαίρονται, ερωτεύονται; Οτι όλα όσα κάνουν στο κρεβάτι τους τα βασίζουν στην αγάπη, όπως ακριβώς κι εμείς;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:15, 04-02-09:

Η διαταραχη δεν είναι κατηγορια!(θεωρεις κατηγορια το να έχει καποιος ψυχολογικα προβληματα?αν είναι δυνατον!αυτο και αν είναι ρατσισμος!)και παντα υπαρχουν διαταραχες και διαστροφες στην φυση και τον άνθρωπο...αυτο δεν τις κανει μη διαστροφες και επωφελεις,απο επιβλαβεις για την ψυχικη και σωματικη υγεια...παντα υπηρχαν παιδεραστες και σεξουλικα διεστραμμενοι αυτο σημαινει πως δεν είναι διεστραμενοι και δεν τους βλαπτει αυτο?

http://omofylofilia.wordpress.com/

γνωμη ψυχιατρου..διαβασε την...

ένα δειγμα

Από την δεκαετία του 1980, η ομοφυλοφιλία σταδιακά ʽαποιατρικοποιήθηκεʼ, καθώς ο χαρακτηρισμός της ως ΄νόσουʼ θεωρήθηκε από τα ομοφυλοφιλικά κινήματα ως νέο στίγμα. Η διεθνής σύγχρονη προσπάθεια νομιμοποίησης της ομοφυλοφιλίας ως φυσιολογικής πρακτικής δεν βασίζεται σε επιστημονικά ιατρικά δεδομένα, αλλά σε «φιλοσοφικά-κοινωνικά» δεδομένα και ισχυρές πολιτικές πιέσεις. Τα αποτελέσματα της θεώρησης της ομοφυλοφιλίας ως φυσιολογικής και ισότιμης συμπεριφοράς και η νομοθέτηση πρακτικών όπως ο «γάμος» μεταξύ ομοφυλοφίλων και η δυνατότητα υιοθέτησης παιδιών μπορεί να έχουν σοβαρές συνέπειες στην δομή της κοινωνίας και στις ανθρώπινες σχέσεις
τα λεει όλα η κυρια..

Η ομοφυλοφιλία συμπεριλήφθηκε ως ψυχιατρική διαταραχή (κοινωνιοπαθητική διαταραχή προσωπικότητας) στην πρώτη έκδοση του Διαγνωστικού και Στατιστικού Εγχειριδίου των Ψυχιατρικών Διαταραχών (DSM-I) της Αμερικανικής Ψυχιατρικής Εταιρείας, το 1952. Στην δεύτερη έκδοση (DSM-II) το 1968, η ομοφυλοφιλία συμπεριλήφθηκε στις σεξουαλικές αποκλίσεις (που δεν είναι δυνατόν να υποκαταστήσουν την φυσιολογική συμπεριφορά). Το 1973 , μετά από μεγάλες πιέσεις από το κίνημα των ομοφυλοφίλων, αποφασίστηκε με ψηφοφορία στην Αμερικανική Ψυχιατρική Εταιρεία και 58% πλειοψηφία (περίπου 10.000 ψήφοι) να μην θεωρείται πλέον η ομοφυλοφιλία ψυχιατρική διαταραχή. Έτσι, η τρίτη έκδοση του Διαγνωστικού και Στατιστικού εγχειριδίου των Ψυχιατρικών Διαταραχών (DSM-III) το 1980 περιελάμβανε μόνο τον όρο «εγω-δυστονική» ομοφυλοφιλία, στην γενική κατηγορία των ʽψυχοσεξουαλικών διαταραχών΄ʼ, εννοώντας ότι εφʼ όσον

Παρά το ότι η ομοφυλοφιλία δεν θεωρείται πλέον ψυχιατρική διαταραχή, σχετίζεται με σημαντική ψυχιατρική νοσηρότητα. Πολλές πρόσφατες έρευνες έχουν επιβεβαιώσει ότι οι ομοφυλόφιλοι παρουσιάζουν πολύ συχνότερα κατάθλιψη, απόπειρες αυτοκτονίας, γενικευμένη αγχώδη διαταραχή, διαταραχή διαγωγής, χρήση ουσιών και αλκοολισμό. Tα προβλήματα αυτά είναι πολύ πιο έντονα στα αμφισεξουαλικά άτομα. (27,28,29). Η νόσηση με AIDS προσθέτει σημαντικά ψυχιατρικά και νευρολογικά προβλήματα(30).
Από την πλευρά τους οι υποστηρικτές της ομοφυλοφιλίας αρνούνται ότι οι ομοφυλόφιλοι έχουν ψυχιατρικά προβλήματα, ή αποδίδουν κάθε ψυχικό πρόβλημα των ομοφυλοφίλων στην πίεση που τους ασκείται και στην απόρριψη που εισπράττουν από την κοινωνία(10). Αυτή είναι μία υπόθεση, που δεν έχει ακόμη αποδειχθεί. Υπάρχουν και άλλες επιστημονικά διατυπωμένες υποθέσεις, όπως ότι η ομοφυλοφιλία αποτελεί απόκλιση από την φυσιολογική εξέλιξη, και συνδέεται και με άλλες αποκλίσεις στην ανάπτυξη, που μπορεί να οδηγήσουν σε ψυχική διαταραχή. (2.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 04-02-09 στις 15:28.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

necropethamenos (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη necropethamenos
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 181 μηνύματα.

O necropethamenos buuuuuuuuuuurp. έγραψε στις 15:54, 04-02-09:

Καταρχήν δε θα είχα καταλάβει κάτι, τόσο μπούφος είμαι; Έστω οτι κρύβεται καλά. Θα ήταν ένα τεράστιο σοκ για μένα, ίσως να μη χώριζα, αλλά θα ήταν σαράκι που θα με έτρωγε, θα τρωγόμουν με τα ρούχα μου, δε θα μπορούσα να το χωνέψω με τίποτα, και μάλλον θα τσακωνόμασταν και θα φτάναμε στο χωρισμό.
Κοίτα δεν θα καταλάβαινες πιθανότατα τίποτα γιατί δε νομίζω πως θα είχε κάτι να κρύψει! Δηλαδή αν μπλέξεις με κάποιον που γουστάρει μόνο γυναίκες περιμένεις να σου λέει συνέχεια "ΜΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ"; Προφανώς όχι.
Αν επομένως αυτός έβρισκε πως το παρελθόν του δεν είχε τίποτα το αφύσικο (όπως και θα έπρεπε) δεν θα φερόταν διαφορετικά απο τον οποιονδήποτε straight σύντροφο θα μπορούσες να έχεις.

Γιατί θα είχε τόσο τρομερή επίδραση πάνω σου κάτι τέτοιο; Τι διαφορά έχει για την δικιά σου σχέση μαζί του;

Τα περί ασθενέιας κτλ δεν τολμώ να τα σχολιάσω καν, αυτό το άρθρο θα αξιζε να το εκδόσει ο Λιακόπουλος.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 18:04, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από necropethamenos
Κοίτα δεν θα καταλάβαινες πιθανότατα τίποτα γιατί δε νομίζω πως θα είχε κάτι να κρύψει! Δηλαδή αν μπλέξεις με κάποιον που γουστάρει μόνο γυναίκες περιμένεις να σου λέει συνέχεια "ΜΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ"; Προφανώς όχι.
Αν επομένως αυτός έβρισκε πως το παρελθόν του δεν είχε τίποτα το αφύσικο (όπως και θα έπρεπε) δεν θα φερόταν διαφορετικά απο τον οποιονδήποτε straight σύντροφο θα μπορούσες να έχεις.

Γιατί θα είχε τόσο τρομερή επίδραση πάνω σου κάτι τέτοιο; Τι διαφορά έχει για την δικιά σου σχέση μαζί του;
Δεν μπορώ να φανταστώ οτι υπάρχει κάποιος άντρας που κάποτε είχε ομοφυλοφιλικές σχέσεις και ξαφνικά το γύρισε σε straight. Για μένα άπαξ και πηδήξεις άντρα ή πηδηχτείς με άντρα (σόρρυ για τις εκφράσεις) δεν είσαι πια άντρας. Αυτό νομίζω καλύπτει όλες τις απορίες που εξέφρασες.

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 181 μηνύματα.

O necropethamenos buuuuuuuuuuurp. έγραψε στις 19:27, 04-02-09:

Δεν μπορώ να φανταστώ οτι υπάρχει κάποιος άντρας που κάποτε είχε ομοφυλοφιλικές σχέσεις και ξαφνικά το γύρισε σε straight. Για μένα άπαξ και πηδήξεις άντρα ή πηδηχτείς με άντρα (σόρρυ για τις εκφράσεις) δεν είσαι πια άντρας. Αυτό νομίζω καλύπτει όλες τις απορίες που εξέφρασες.
Για αρχή να εξηγήσω κάτι. Δεν σου την λέω. Βρίσκω αυτά που λες αξιοπερίεργα αλλά αυτό είναι όλο.

Για τα παραπάνω, λέω να αρχίσω με την ταμπελοποίηση. Το που έχει βάλει το πέος του ο καθένας στο παρελθόν δεν τον κάνει ούτε gay ούτε straight ούτε bi. To ποιά προτίμηση έχει άνα πάσα στιγμή τον χαρακτηρίζει, κατ'εμέ κακώς.

Επίσης ο μόνος ορισμός του άντρα που μπορώ να αντιληφθώ είναι ο βιολογικός, πράγμα που δεν βλέπω να αλλάζει με το σέξ.

Αν μπορείς λοιπόν δώσε μου τον όρισμο του αντρός όπως τον εννοείς εσύ, για να δούμε τι είναι αυτό που αλλάζει ανάλογα με τις σεξουαλικές του προτιμήσεις - συγκεκριμένα τις προηγούμενες απο σένα! Τι ακριβώς είναι αυτό που παύει και δεν θα τον ήθελες πλέον;

Τέλος, υπάρχει κόσμος και κοσμάκης που έχει πάει με άντρες, μετά με γυναίκες και μετά πάλι με άντρες και γενικα που πάει με οποιονδήποτε του αρέσει ανα πάσα στιγμή. Είτε ανακατεμένα, είτε σε χωριστές περιόδους της ζωής του, είτε μια φορά στη ζωή του όλη κι όλη. Το οτι ΜΠΟΡΕΙ να αλλάξει προτίμηση (ή και το να προτιμά και τα 2 φύλα ταυτόχρονα) είναι κάτι που συμβαίνει, believe it or not!

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:25, 04-02-09:

Για αρχή να εξηγήσω κάτι. Δεν σου την λέω. Βρίσκω αυτά που λες αξιοπερίεργα αλλά αυτό είναι όλο.
Καλέ κάνε δουλειά σου

Το που έχει βάλει το πέος του ο καθένας στο παρελθόν δεν τον κάνει ούτε gay ούτε straight ούτε bi. To ποιά προτίμηση έχει άνα πάσα στιγμή τον χαρακτηρίζει
Δηλαδή με αυτό το σκεπτικό αν κάποιος βιάσει ένα παιδάκι και μετά δεν το ξανακάνει, δεν είναι πια παιδεραστής;

Αν μπορείς λοιπόν δώσε μου τον όρισμο του αντρός όπως τον εννοείς εσύ, για να δούμε τι είναι αυτό που αλλάζει ανάλογα με τις σεξουαλικές του προτιμήσεις - συγκεκριμένα τις προηγούμενες απο σένα! Τι ακριβώς είναι αυτό που παύει και δεν θα τον ήθελες πλέον;
Δεν είμαι καλή με τους ορισμούς, θα σου πω όμως οτι ένας άντρας για μένα is meant (πώς στο καλό είναι η ελληνική φράση να ερεθίζεται μόνο με γυναίκες. Γιατί πιστεύω οτι ο ερεθισμός του άντρα είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο που η γυναίκα δεν το έχει. Ένας άντρας λοιπόν που ερεθίζεται από άλλον άντρα για μένα παύει να είναι άντρας, πόσω μάλλον να πηδήξει άντρα ή να πηδηχτεί από άντρα. Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.

Το οτι ΜΠΟΡΕΙ να αλλάξει προτίμηση (ή και το να προτιμά και τα 2 φύλα ταυτόχρονα) είναι κάτι που συμβαίνει, believe it or not!
Το πιστεύω και το σέβομαι, απλά δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω.

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum Never ever έγραψε στις 22:05, 04-02-09:

Δεν είμαι καλή με τους ορισμούς, θα σου πω όμως οτι ένας άντρας για μένα is meant (πώς στο καλό είναι η ελληνική φράση να ερεθίζεται μόνο με γυναίκες. Γιατί πιστεύω οτι ο ερεθισμός του άντρα είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο που η γυναίκα δεν το έχει. Ένας άντρας λοιπόν που ερεθίζεται από άλλον άντρα για μένα παύει να είναι άντρας, πόσω μάλλον να πηδήξει άντρα ή να πηδηχτεί από άντρα. Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.
Εκμηδενίζεται ο ανδρισμός του δηλαδή; Εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί να το έκανε αυτό κάποιος κατα τ' άλλα ετεροφυλόφιλος, οπότε δεν με βάζει και σε βαθιές σκέψεις.. Θα είχα πολλούς ενδοιασμούς να συνάψω ερωτική σχέση μαζί του, αλλά αν δεν το ήξερα και μου το έλεγε ξαφνικά κάποια στιγμή δεν θα χώριζα, απλά θα έθετα κάποια ερωτήματα (του στυλ : πως προέκυψε; μπορεί να το ξαναέκανες ποτέ και θα ξεκαθάριζα και κάποια ευνόητα πραγματάκια (ότι δεν θέλω παράλληλα με εμένα να πάει ούτε με άλλον άντρα αλλά ούτε και με γυνάικα). Είναι σπάνιο κάποιος να πηγαίνει συστηματικά με άντρες και ξαφνικά να συνάψει ερωτική σχέση με γυναίκα. Όσο για το bi-sexual thing δεν το πίστεψα και ποτέ ιδιαίτερα..

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 00:34, 05-02-09:

Τέλος, υπάρχει κόσμος και κοσμάκης που έχει πάει με άντρες, μετά με γυναίκες και μετά πάλι με άντρες και γενικα που πάει με οποιονδήποτε του αρέσει ανα πάσα στιγμή.
Βασικά δέχομαι το γεγονός ότι τέτοια άτομα υπάρχουν. Μπορώ να δεχτώ επίσης ότι κάτι τέτοιο δεν είναι κατακριτέο. Δεν μπορώ να δεχτώ όμως να παρουσιάζετε το γεγονός, σα να είναι κάτι που το κάνουν πολλοί στον κόσμο, γιατί δε νομίζω να ισχύει. Πιστεύω ότι αυτό που ισχύει είναι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό όσων έχουν ΧΥ στα χρωμοσώματα τους, έχουν ετεροφυλοφιλικές προτιμήσεις, ένα μικρό ποσοστό ομοφυλοφιλικές και ένα ελάχιστο αμφιφυλοφιλικές σχέσεις.

Με κάλυψε απόλυτα ο Δρ, ότι τέτοια άτομα έχουν πολύ συγκεκριμένο ψυχολογικό προφίλ, το οποίο δεν βρίσκω γιατί δεν δέχεστε να το αποφεύγουν κάποιοι.

Ναι βρίσκω πολύ λογικό μια κοπέλα να ενοχλείται από το γεγονός ο φίλος της να έχει πάει (είτε παθητικά, είτε ενεργητικά) με έναν άλλο άντρα, ειδικά στην περίπτωση που θέλει τον άντρα της "βαρβάτο". Απλά όπως και να το κάνουμε, ένας άντρας που πάει με κάποιον άλλο άντρα, ειδικά αν είναι ο παθητικός, δεν είναι ο άντρας που θέλει να επιβάλλεται (χαρακτηριστικό του "βαρβάτου" άντρα). Δεν είναι απόλυτα λογικό λοιπόν για κάποιες γυναίκες, ένα τέτοιο αρσενικό να μην θεωρείται Άντρας;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 04:06, 05-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Βασικά δέχομαι το γεγονός ότι τέτοια άτομα υπάρχουν. Μπορώ να δεχτώ επίσης ότι κάτι τέτοιο δεν είναι κατακριτέο. Δεν μπορώ να δεχτώ όμως να παρουσιάζετε το γεγονός, σα να είναι κάτι που το κάνουν πολλοί στον κόσμο, γιατί δε νομίζω να ισχύει. Πιστεύω ότι αυτό που ισχύει είναι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό όσων έχουν ΧΥ στα χρωμοσώματα τους, έχουν ετεροφυλοφιλικές προτιμήσεις, ένα μικρό ποσοστό ομοφυλοφιλικές και ένα ελάχιστο αμφιφυλοφιλικές σχέσεις.
http://www.edgeboston.com/index.php?...&id=71703&pg=1
"If you look at the Kinsey Scale, which has been validated by a number or other sexuality studies, almost half of all men have some form of same sex experience in their lifetime that leads to orgasm."
Με κάλυψε απόλυτα ο Δρ, ότι τέτοια άτομα έχουν πολύ συγκεκριμένο ψυχολογικό προφίλ, το οποίο δεν βρίσκω γιατί δεν δέχεστε να το αποφεύγουν κάποιοι.
Εγώ πάντως περισσότερο ειδα να μην δέχεστε να μην το αποφεύγουν κάποιοι.

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O necropethamenos buuuuuuuuuuurp. έγραψε στις 10:24, 05-02-09:

Βασικά δέχομαι το γεγονός ότι τέτοια άτομα υπάρχουν. Μπορώ να δεχτώ επίσης ότι κάτι τέτοιο δεν είναι κατακριτέο. Δεν μπορώ να δεχτώ όμως να παρουσιάζετε το γεγονός, σα να είναι κάτι που το κάνουν πολλοί στον κόσμο, γιατί δε νομίζω να ισχύει.
Aπο προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω πως 2 γυναίκες με τις οποίες είχα σχέση γούσταραν και γυναίκες και είχαν και τέτοιου είδους εμπειρίες. Η μια μάλιστα με την οποία είχα μακροχρόνια σχέση απέκτησε και μερικές εμπειρίες επιπλέον ενώ ήμασταν μαζί, (δυστυχώς όχι με εμένα παρόντα, σνιφ) καθώς το κέρατο με γυναίκα δεν το θεωρώ καν κέρατο ξέρω ξέρω είμαι ψυχοπαθής.

Εκτός λοιπόν αν έχεις κάποιον λόγο να πιστεύεις πως αυτό είναι πιο συχνό στις γυναίκες παρά στους άντρες, το γεγονός οτι εγώ και μόνο είμαι βέβαιος για 2 τουλάχιστον άτομα μάλλον σημαίνει πως η στατιστική είναι με το μέρος μου

Ναι βρίσκω πολύ λογικό μια κοπέλα να ενοχλείται από το γεγονός ο φίλος της να έχει πάει (είτε παθητικά, είτε ενεργητικά) με έναν άλλο άντρα, ειδικά στην περίπτωση που θέλει τον άντρα της "βαρβάτο". Απλά όπως και να το κάνουμε, ένας άντρας που πάει με κάποιον άλλο άντρα, ειδικά αν είναι ο παθητικός, δεν είναι ο άντρας που θέλει να επιβάλλεται (χαρακτηριστικό του "βαρβάτου" άντρα). Δεν είναι απόλυτα λογικό λοιπόν για κάποιες γυναίκες, ένα τέτοιο αρσενικό να μην θεωρείται Άντρας;
Δεν είμαι σίγουρος για'υτο που θα πω αλλά νομίζω πως η σύνδεση της σεξουαλικής προτίμησης με την πρόθεση για επιβολή δεν σχετίζεται ιδιαίτερα. Έχεις μάλλον μια εντελώς στερεοτυπική εικόνα του ομοφυλόφιλου στο μυαλό σου.

Επίσης και μόνο η χρήση της λέξης "βαρβάτος" μου φέρνει μια ελαφριά αναγούλα, αλλά εντάξει, that's just me.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 10:49, 05-02-09:

http://www.edgeboston.com/index.php?...&id=71703&pg=1
"If you look at the Kinsey Scale, which has been validated by a number or other sexuality studies, almost half of all men have some form of same sex experience in their lifetime that leads to orgasm."
Βασικά αρνούμαι να το δεχτώ, αλλά δεν σας ενδιαφέρει, το ξέρω

Με μια πρόχειρη ματιά που έγραψα στο άρθρο, ουσιαστικά λέει ότι υπάρχουν όσοι ομοφυλόφιλοι όσο ετεροφυλόφιλοι και ο περισσότερος κόσμος είναι λίγο πολύ... αμφιφυλόφιλος. Ζω άραγε σε άλλο κόσμο;
καθώς το κέρατο με γυναίκα δεν το θεωρώ καν κέρατο ξέρω ξέρω είμαι ψυχοπαθής.
Δεν έχει νόημα αυτό, αλλά το καταλαβαίνεις πιστεύω
Εκτός λοιπόν αν έχεις κάποιον λόγο να πιστεύεις πως αυτό είναι πιο συχνό στις γυναίκες παρά στους άντρες, το γεγονός οτι εγώ και μόνο είμαι βέβαιος για 2 τουλάχιστον άτομα μάλλον σημαίνει πως η στατιστική είναι με το μέρος μου
Και έχεις γνωρίσει πόσες γυναίκες στη ζωή σου; Εκατοντάδες; Είσαι σίγουρος δηλαδή για 2 στις εκατοντάδες. Τι σου δείχνει εσένα στατιστικά αυτό;
Δεν είμαι σίγουρος για'υτο που θα πω αλλά νομίζω πως η σύνδεση της σεξουαλικής προτίμησης με την πρόθεση για επιβολή δεν σχετίζεται ιδιαίτερα. Έχεις μάλλον μια εντελώς στερεοτυπική εικόνα του ομοφυλόφιλου στο μυαλό σου.
Ανυπομονώ να με διαφωτίσεις λοιπόν, εσύ που ΔΕΝ έχεις στερεοτυπική εικόνα, αλλά... προοδευτική;

Ίσως απλά προτιμώ τους ξεκάθαρους ρόλους στο sex. Ο άντρας εισέρχεται και η γυναίκα δέχεται. Ξεκινάει άλλωστε αν θες, ότι το σπερματοζωάριο εισέρχεται στο ωάριο.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:49, 05-02-09:

Θυμήθηκα τώρα κάτι που θα το πω πιο πολύ για πλάκα, μην πέσετε να με φάτε: Κατά το "once a cheater, always a cheater" το "once gay, always a gay".

(Πλακίτσα).

Σοβαρά τώρα, ο καθένας έχει τα πιστεύω του και κανείς δεν πάει να πείσει κανέναν.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:14, 05-02-09:

Πόσοι το κάνουν ή το έχουν δοκιμάσει στον κόσμο δεν το ξέρω. Προσωπικά απάντησα με γνώμονα αν θα με πείραζε ή όχι ακόμη κι αν κανένας στον κόσμο δεν το είχε κάνει ποτέ. Δε μου φαίνεται καθόλου περίεργο ένας άνθρωπος να βλέπει ένα κορμί του ιδίου φύλου με το δικό του, γοητευτικό και ελκυστικό ακόμη κι αν ερεθίζεται σεξουαλικά από άτομα του αντίθετου φύλου.

Ούτε μπορώ να φαναστώ ότι κρίνεται η "βαρβατίλα" του από κάτι τέτοιο.
Μάλλον αναφέρεσαι περισσότερο σε κοινωνικούς ρόλους παρά στην ουσία.

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O necropethamenos buuuuuuuuuuurp. έγραψε στις 20:51, 05-02-09:

Δεν έχει νόημα αυτό, αλλά το καταλαβαίνεις πιστεύω
έχει, αλλά νομίζω είναι οφτόπικ. Συνοπτικά, δεν πιστεύω πως υπάρχει λογική δικαιολόγηση για την οποία είναι κανείς κτητικός με την γυναίκα του, είναι καθαρά ενστικτώδες και παράλογο. Απλώς ο νεαντερταλ μέσα μου δε θέλει να πάει η γυναίκα του με άλλον άντρα - θα ήθελα να μην είναι έτσι αλλά είναι. Αφού όμως ο νεαντερταλ μέσα μου δεν έχει το ίδιο πρόβλημα αν πρόκειται για γυναίκες παύει να υφίσταται και η έννοια του κέρατου.

Και έχεις γνωρίσει πόσες γυναίκες στη ζωή σου; Εκατοντάδες; Είσαι σίγουρος δηλαδή για 2 στις εκατοντάδες. Τι σου δείχνει εσένα στατιστικά αυτό;
Εμμμ, όχι. Δεν έχω γνωρίσει εκατοντάδες. Και απο όσες έχω γνωρίσει δεν είναι πάνω απο 10, άντε να πουμε 15, που έχω κάνει μια τέτοια κουβέντα. Και απο αυτές μπορώ να εγγυηθώ μόνο για αυτές που είχα σχέση μαζί τους γιατί δεν λέει ο κόσμος εύκολα κάτι τέτοιο!

Η στατιστική μου επομένως αφορά μονο τις γυναίκες με τις οποίες έιχα σχέση (περιλαμβάνω και το απλό σεξ) και, πολύ πολύ δυστυχώς, δεν ήταν εκατοντάδες.

Ανυπομονώ να με διαφωτίσεις λοιπόν, εσύ που ΔΕΝ έχεις στερεοτυπική εικόνα, αλλά... προοδευτική;

Ίσως απλά προτιμώ τους ξεκάθαρους ρόλους στο sex. Ο άντρας εισέρχεται και η γυναίκα δέχεται. Ξεκινάει άλλωστε αν θες, ότι το σπερματοζωάριο εισέρχεται στο ωάριο.
gay people are people. people vary. gay people vary.

και

το τί κάνεις στο κρεβάτι σου δεν καθορίζει ή αντικατοπτρίζει σώνει και καλά το πώς είσαι συνόλικα σαν άνθρωπος

και

το τι ρόλο παίρνεις στο σεξ σήμερα δεν καθορίζει το τι ρόλο θα έχεις πάντα και σε όλες τις περιπτώσεις.

τα περι ξεκάθαρων ρόλων είναι η απόδειξη για την στερεοτυπικότητα που προανέφερα.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,832 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 20:56, 05-02-09:

Συμφωνώ με την πράσινη φράση αυτή καθεαυτή όμως το ότι ισχύει αυτή δε μπορεί να αναιρέσει ότι μπορεί να το κάνουν πολλοί.
Εγώ από την άλλη πιστεύω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό όσων έχουν ΧΥ έχει ετερ/κες προτιμήσεις, αλλά το ποσοστό των gay και ειδικά των αμφί είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από αυτό που λέμε "ελάχιστο" ("στατιστικά" από τον δικό μου κόσμο).
Δεν είναι λογικό. Αφορά την ατομική της αντίληψη, την οποία θεωρώ ότι κανείς δε θα έπρεπε να "κρίνει" ζητώντας λογικές εξηγήσεις (όχι μόνο μιας κοπέλας με την παραπάνω αντίληψη αλλά γενικά την αντίληψη κάθε ανθρώπου). Είναι κάτι το οποίο δεν επιδέχεται απόδειξης διότι αυτά τα "λογικά κριτήρια" διαφέρουν μέχρι και εκ διαμέτρου στον καθένα μας.

Θα συμφωνήσω με αυτό:
Δεν είμαι σίγουρος για'υτο που θα πω αλλά νομίζω πως η σύνδεση της σεξουαλικής προτίμησης με την πρόθεση για επιβολή δεν σχετίζεται ιδιαίτερα.
Υπάρχουν άντρες ομοφυλόφιλοι που θέλουν να επιβάλλονται. (tops)
Υπάρχουν άντρες ομοφυλόφιλοι που θέλουν να τους επιβάλλονται. (bottoms)
Υπάρχουν άντρες ομοφυλόφιλοι που θέλουν και τα δύο (versatiles).
Τα ίδια και για τις γυναίκες ομοφυλόφιλες.
Υπάρχουν γυναίκες ετεροφυλόφιλες που θέλουν να τους επιβάλλονται οι άντρες και αντίστοιχα ετερο/λοι άντρες που θέλουν να επιβάλλονται στις γυναίκες.
Υπάρχουν γυναίκες ετεροφυλόφιλες που θέλουν να επιβάλλονται στον άντρα (τελείως όμως) και αντίστοιχα άντρες ετερο/λοι που θέλουν να τους επιβάλλονται οι γυναίκες.
(Για το αν υπάρχουν ετερ/λες που θέλουν και τα δύο δε γνωρίζω)

Και επειδή τα παραπάνω αποτελούν γεγονός, η σεξουαλική προτίμηση με την πρόθεση για επιβολή δεν σχετίζονται απαραίτητα.

-petros

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 21:15, 05-02-09:

Δε μου φαίνεται καθόλου περίεργο ένας άνθρωπος να βλέπει ένα κορμί του ιδίου φύλου με το δικό του, γοητευτικό και ελκυστικό ακόμη κι αν ερεθίζεται σεξουαλικά από άτομα του αντίθετου φύλου.
Και εγώ μπορώ να καταλάβω αν ένας άντρας είναι γοητευτικός ή ελκυστικός, χωρίς όμως να νιώθω εγώ ότι με γοητεύει ή με ελκύει. Αν συνέβαινε και αυτό, δεν θα με θεωρούσα ετεροφυλόφιλο. Είναι κάτι που δεν έχω καταλάβει;
Ούτε μπορώ να φαναστώ ότι κρίνεται η "βαρβατίλα" του από κάτι τέτοιο.
Μάλλον αναφέρεσαι περισσότερο σε κοινωνικούς ρόλους παρά στην ουσία.
Η οποία ουσία ποια είναι;

Τον όρο "βαρβατίλα" τον έθεσα για να κάνω ξεκάθαρο αυτό που ήθελα να πω, με λίγα λόγια. Ήμουν σίγουρος ότι θα κολλήσετε εκεί, αλλά δεν πειράζει
Απλώς ο νεαντερταλ μέσα μου δε θέλει να πάει η γυναίκα του με άλλον άντρα - θα ήθελα να μην είναι έτσι αλλά είναι. Αφού όμως ο νεαντερταλ μέσα μου δεν έχει το ίδιο πρόβλημα αν πρόκειται για γυναίκες παύει να υφίσταται και η έννοια του κέρατου.
Αυτό λέω λοιπόν ότι δεν βγάζει νόημα. Από τη στιγμή που θεωρείς ότι οποιαδήποτε σεξουαλική προτίμηση σε χαρακτηρίζει και αφού το να πάει η ετεροφυλοφιλική γυναίκα σου με άλλο άντρα το θεωρείς απάτη, το να πάει η αμφιφυλοφιλική γυναίκα σου με άλλη γυναίκα θα έπρεπε να το θεωρείς επίσης απάτη. Ουσιαστικά δηλαδή ο νεάτερνταλ μέσα σου, ενοχλείται όταν η γυναίκα του προτιμάει κάποιον άλλο σύντροφο αντ' αυτού. Για την αμφιφυλοφιλική γυναίκα, μια άλλη γυναίκα με την οποία πάει, είναι επίσης σύντροφος. Ή όχι;
Εμμμ, όχι. Δεν έχω γνωρίσει εκατοντάδες. Και απο όσες έχω γνωρίσει δεν είναι πάνω απο 10, άντε να πουμε 15, που έχω κάνει μια τέτοια κουβέντα. Και απο αυτές μπορώ να εγγυηθώ μόνο για αυτές που είχα σχέση μαζί τους γιατί δεν λέει ο κόσμος εύκολα κάτι τέτοιο!
Άρα οι περισσότερες γυναίκες που έχεις γνωρίσει έχουν πάει με άλλη γυναίκα, απλά όσες δεν στο είπαν, τους ήταν δύσκολο να το παραδεχτούν;
το τί κάνεις στο κρεβάτι σου δεν καθορίζει ή αντικατοπτρίζει σώνει και καλά το πώς είσαι συνόλικα σαν άνθρωπος
Σύμφωνοι, αλλά τι σχέση έχει αυτό;
τα περι ξεκάθαρων ρόλων είναι η απόδειξη για την στερεοτυπικότητα που προανέφερα.
Και εγώ περιμένω να μου πεις εσύ που δεν έχεις στερεότυπα, ποια είναι η σωστή άποψη.
Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Συμφωνώ με την πράσινη φράση αυτή καθεαυτή όμως το ότι ισχύει αυτή δε μπορεί να αναιρέσει ότι μπορεί να το κάνουν πολλοί.
Εγώ από την άλλη πιστεύω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό όσων έχουν ΧΥ έχει ετερ/κες προτιμήσεις, αλλά το ποσοστό των gay και ειδικά των αμφί είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από αυτό που λέμε "ελάχιστο" ("στατιστικά" από τον δικό μου κόσμο).
Δεκτό, αλλά και πάλι δεν είναι "κόσμος και κοσμάκης".
Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Υπάρχουν άντρες ομοφυλόφιλοι που θέλουν να επιβάλλονται. (tops)
Υπάρχουν άντρες ομοφυλόφιλοι που θέλουν να τους επιβάλλονται. (bottoms)
Υπάρχουν άντρες ομοφυλόφιλοι που θέλουν και τα δύο (versatiles).
Τα ίδια και για τις γυναίκες ομοφυλόφιλες.
Υπάρχουν γυναίκες ετεροφυλόφιλες που θέλουν να τους επιβάλλονται οι άντρες και αντίστοιχα ετερο/λοι άντρες που θέλουν να επιβάλλονται στις γυναίκες.
Υπάρχουν γυναίκες ετεροφυλόφιλες που θέλουν να επιβάλλονται στον άντρα (τελείως όμως) και αντίστοιχα άντρες ετερο/λοι που θέλουν να τους επιβάλλονται οι γυναίκες.
(Για το αν υπάρχουν ετερ/λες που θέλουν και τα δύο δε γνωρίζω)

Και επειδή τα παραπάνω αποτελούν γεγονός, η σεξουαλική προτίμηση με την πρόθεση για επιβολή δεν σχετίζονται απαραίτητα.
Μα συμφωνώ, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί σας φαίνεται τόσο παράξενο που μία κοπέλα δεν θα ήθελε τον άντρα της να έχει πάει με άλλο άντρα. Αν θεωρεί ότι ο άντρας πρέπει να "είναι από πάνω" (δεν μας έκανε η βαρβατίλα ) δεν είναι λογικό να μην θεωρεί άντρα κάποιον που ήταν "από κάτω";

Επίσης, άσχετο, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω έναν ομοφυλόφιλο που είναι top (καλά το είπα; ). Αφού θέλει να "τον βάζει" γιατί δεν τον βάζει σε μια γυναίκα;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    harry akritas, tropical

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους