Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,350 εγγεγραμμένα μέλη και 3,094,000 μηνύματα σε 96,228 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 815 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 420)
Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
157
37,38%
Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
210
50,00%
Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους
42
10,00%
Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους
11
2,62%

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,715 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 21:49, 07-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Η υπογραφή σου άλλα λέει :p
Αχ αυτή η υπογραφή μου, όλο ίντριγκες σπέρνει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 559 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 16:33, 17-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Νόμιζα οτι το παρά φύση ισχύει μόνο για τους άντρες, οτι για τις γυναίκες είναι κάτι φυσιολογικό. Κι οτι το να το κάνει αυτό ένας άντρας (δηλαδή να τον π... κάποιος) τον κάνει gay.
Κάτι τέτοιες απόψεις μου χαλάνε την πχιάτσα.

Αισθάνομαι αποτροπιασμένη.
Επιβεβαιώνω έτσι και τη γλωσσολογική καταγωγή του βασικού χαρακτηριστικού του φαινοτύπου μου.
I'll bow to the cock, eternally; unable to get away from the envy.

Είστε τόσο σωστός, δρ. Freud.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

necropethamenos (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη necropethamenos
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 181 μηνύματα.

O necropethamenos buuuuuuuuuuurp. έγραψε στις 22:56, 17-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Ο άντρας είναι άντρας και ο άντρας δεν θέλει να κάνει σεξ με άλλον άντρα.
Γουέλ, υπάρχει εκείνο το thread σχετικά με τον ορισμό του ανδρός. Και οκ, αυτό που γράφεις εδώ είναι ο δικός σου ορισμός στην καλύτερη, καμμία αντικειμενικότητα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,629 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 02:33, 18-02-09:

"Ο άντρας είναι άντρας
είναι άντρας"

Συγγνώμη για το άσχετο,
θυμήθηκα το πιο ηλίθιο ποιήμα του κόσμου (αυτό με το τριαντάφυλλο...
λολ? νέβαμάιντ. Συνεχίστε τη διαφωνία για πράγματα πέραν της ουσίας)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,715 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 23:26, 18-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από QsLv
Κάτι τέτοιες απόψεις μου χαλάνε την πχιάτσα.

Αισθάνομαι αποτροπιασμένη.
Επιβεβαιώνω έτσι και τη γλωσσολογική καταγωγή του βασικού χαρακτηριστικού του φαινοτύπου μου.
I'll bow to the cock, eternally; unable to get away from the envy.

Είστε τόσο σωστός, δρ. Freud.
Μπράβο βρε, έχεις μπει στην ψυχολογία μου!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Kolokythi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kolokythi
H Kolokythi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H Kolokythi έγραψε στις 23:59, 18-02-09:

Απάντησα "είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα"
Δεν θα επεκταθώ παραπάνω εδώ μιας και η απορία μου εμένα είναι άλλη..
Είμαι καινούρια στο φόρουμ και αν οι υπόλοιποι γνωρίζετε ενημερώστε με.
Πότε απαντούμε "Είμαι ο κουμπάκιας";; Είναι πολύ δελεαστική επιλογή ξέρετε... με τραβάει να την επιλέξω αλλά δεν γνωρίζω τι πάει να πεί.

Με συγχωρείτε για το οφ-τόπικ και για να μην τραβήξει κι άλλο αν έχει κάποιος την διάθεση να μου απαντήσει ας το κάνει με προσωπικό μήνυμα για να μην χαλάμε την κουβέντα!

Spiros Antono

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Spiros Antono
Ο Spiros Antono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 53 ετών . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O Spiros Antono έγραψε στις 17:59, 21-03-09:

θεωρω οτι οι ομοφυλοφυλοι ειναι ανωμαλια της φυσης και ετσι πρεπει να την αντιμετωπιζουμε και οποιος διαφωνει ας παει στο Village της Νεας Υορκης να δει πως συμπεριφερονται και μετα να μιλησει για καφρους

-9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,546 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 18:07, 21-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Spiros Antono
θεωρω οτι οι ομοφυλοφυλοι ειναι ανωμαλια της φυσης και ετσι πρεπει να την αντιμετωπιζουμε και οποιος διαφωνει ας παει στο Village της Νεας Υορκης να δει πως συμπεριφερονται και μετα να μιλησει για καφρους
Θεωρώ πως δε ξέρεις τι λες.

Θεωρώ επίσης πως η αμερικάνικη νοοτροπία είναι το πραγματικό λάθος της φύσης.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,225 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 18:11, 21-03-09:

Πώς θεωρείς δηλαδή ότι πρέπει να αντιμετωπίζουμε τους ομοφυλόφιλους; Γιατί εγώ τους αντιμετωπίζω όπως και τους ετεροφυλόφιλους. Κάνω λάθος;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Spiros Antono

Νεοφερμένος

Ο Spiros Antono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 53 ετών . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O Spiros Antono έγραψε στις 18:23, 21-03-09:

εχω ζησει στη Νεα Υοκη 10 χρονια και στο Village 2 χρονια και ξερω καλα τι λεω.whitedrum ευχαριστω για την ενημερωση.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,352 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:26, 21-03-09:

Γιατί είναι διαφορετικοί οι ομοφυλόφιλοι εκεί απ' ό,τι σε οποιοδήποτε άλλο μέρος του κόσμου;;;;;;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,225 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 18:33, 21-03-09:

Ναι, απλά δεν καταλαβαίνω τί ακριβώς είχαν οι συγκεκριμένοι και τους αντιμετώπιζες διαφορετικά. (Όσο για την ενημέρωση τίποτα, απλά για να μην γίνονται απανωτά posts)

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Spiros Antono

Νεοφερμένος

O Spiros Antono έγραψε στις 18:52, 21-03-09:

το Village ειναι το κεντρο τους ειναι το σημειο αναφορας τους εκει εγινε η πρωτη τους διαδηλωση στη δεκαετια του 60 ειναι η περιοχη που ελεγχουν με τον ενα η τον αλλο τροπο και ξερουμε καλα οταν μια καταπιεσμενη μοιονοτητα αποκταει δυναμη τι γινεται μετα .Το θεμα με τους ομοφυλοφυλους ειναι οτι δεν μενουν μονο στο τι κανουν στο κρεβατι τους αλλα θελουν κι αλα.Θελουν να μεγαλωσουν και παιδια και τι θα λενε στα παιδια τους οταν ολη η φυση γονιμοποιηται απο ετεροφυλα οντα΄;

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,352 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:53, 21-03-09:

το Village ειναι το κεντρο τους ειναι το σημειο αναφορας τους εκει εγινε η πρωτη τους διαδηλωση στη δεκαετια του 60 ειναι η περιοχη που ελεγχουν με τον ενα η τον αλλο τροπο και ξερουμε καλα οταν μια καταπιεσμενη μοιονοτητα αποκταει δυναμη τι γινεται μετα .Το θεμα με τους ομοφυλοφυλους ειναι οτι δεν μενουν μονο στο τι κανουν στο κρεβατι τους αλλα θελουν κι αλα.Θελουν να μεγαλωσουν και παιδια και τι θα λενε στα παιδια τους οταν ολη η φυση γονιμοποιηται απο ετεροφυλα οντα΄;
Εξακολουθώ να μη βλέπω γιατί οι ομοφυλόφιλοι της Νέας Υόρκης του σήμερα είναι διαφορετικοί.

Αν σε ενοχλεί το ότι απαιτούν δικαίωμα γάμου και υιοθεσίας, είναι άλλο ζήτημα, και πιο... παγκόσμιο.

Katerina Kechaya

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Katerina Kechaya
H Katerina Kechaya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H Katerina Kechaya έγραψε στις 18:55, 21-03-09:

Θεωρώ, ότι κάτι τέτοιες "οπτικές" μας έχουν φέρει στο σημείο που είμαστε. Και αυτές, οι ίδιες, είναι που δυστυχώς δε μας αφήνουν να πάμε παραπέρα.

Spiros Antono

Νεοφερμένος

O Spiros Antono έγραψε στις 19:02, 21-03-09:

ιο γνωστοι ομοφυλοφυλοι στην ελλαδα που δεν φοβουνται να πουν τις προτιμισεις τους ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου,Οταν γινουν χιλιαδες τοτε δεν θα διαφερουν απο της Νεας Υορκης αν αυτο θελεις

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Obscura

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 19:05, 21-03-09:

Το θεμα με τους ομοφυλοφυλους ειναι οτι δεν μενουν μονο στο τι κανουν στο κρεβατι τους αλλα θελουν κι αλα.Θελουν να μεγαλωσουν και παιδια
Κοίτα να δεις απαιτήσεις, ούτε άνθρωποι να ήτανε!

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Spiros Antono

Νεοφερμένος

O Spiros Antono έγραψε στις 19:15, 21-03-09:

pastel διευκρινησε το παραπερα.obscura δεν λεει κανεις οτι δεν ειναι ανθρωποι και οτι εχουν δικαιωματα ομως οπως δεν πρεπει να κλωνοποιηται ο ανθρωπος ετσι και αυτοι δεν πρεπει να εχουν παιδια

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Obscura

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 19:20, 21-03-09:

pastel διευκρινησε το παραπερα.obscura δεν λεει κανεις οτι δεν ειναι ανθρωποι και οτι εχουν δικαιωματα ομως οπως δεν πρεπει να κλωνοποιηται ο ανθρωπος ετσι και αυτοι δεν πρεπει να εχουν παιδια
Η κλωνοποίηση και η υιοθέτηση παιδιών είναι μια ασθενής και μη κατάλληλη αναλογία και δε συνιστά επιχείρημα. Και θα ήθελα πολύ να μάθω ποιος επιτέλους ορίζει τα "ΠΡΕΠΕΙ".

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

panp27

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη panp27
Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής ιατρικής στα τελειώματα... . Έχει γράψει 143 μηνύματα.

O panp27 έγραψε στις 14:15, 21-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Σε τι θα οδηγήσει; Να κάνει ο καθένας στη ζωή του αυτό με το οποίο ευχαριστιέται καλύτερα; Και που είναι το πρόβλημα;
Δεν θέλω να συνεχίσω το θέμα απλά αναφέρω ότι όπως η ομοφυλοφιλία, υπάρχουν καταστάσεις όπως η κοπρολαγνία, η νεκροφιλία ακόμα και η ευχαρίστηση του sex με ζώα (ας μην αναφέρω και την παιδοφιλία) που δεν δημιουργούν πρόβλημα σε κανέναν! δεν αφορούν κανένα! είναι δικαίωμα επιλογής! κ.ο.κ. Τώρα τι να πω? Να προτίνω να δοκιμάσεις για να δεις αν σου αρέσει? Πάντως σε κάποιους αρέσει...
Η καθημερινή πλύση εγκεφάλου από τους ψευτοκουλτουριάρηδες και δήθεν προοδευτικούς φαίνεται πλέον πως είναι κανόνας... και είναι πολύ αποτελεσματική...! Τι να πω, ο καθένας είναι ελέυθερος να κάνει τις επιλογές του... (εξού και ο θεός έδωσε την ελευθερία της επιλογής στον άνθρωπο, και απο κει και πέρα ο καθένας είναι υπεύθυνος γι' αυτές... και νομίζω τουλάχιστον σε αυτό miv δεν θα διαφωνίσεις)

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Θα πειραματιζόσασταν ποτέ για να βρείτε τη σεξουαλική σας ταυτότητα;"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 24-06-12 στις 08:18.

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 8,077 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 14:18, 21-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από panp27
Δεν θέλω να συνεχίσω το θέμα απλά αναφέρω ότι όπως η ομοφυλοφιλία, υπάρχουν καταστάσεις όπως η κοπρολαγνία, η νεκροφιλία ακόμα και η ευχαρίστηση του sex με ζώα (ας μην αναφέρω και την παιδοφιλία) που δεν δημιουργούν πρόβλημα σε κανέναν! δεν αφορούν κανένα! είναι δικαίωμα επιλογής! κ.ο.κ. Τώρα τι να πω? Να προτίνω να δοκιμάσεις για να δεις αν σου αρέσει? Πάντως σε κάποιους αρέσει...
Η καθημερινή πλύση εγκεφάλου από τους ψευτοκουλτουριάρηδες και δήθεν προοδευτικούς φαίνεται πλέον πως είναι κανόνας... και είναι πολύ αποτελεσματική...! Τι να πω, ο καθένας είναι ελέυθερος να κάνει τις επιλογές του... (εξού και ο θεός έδωσε την ελευθερία της επιλογής στον άνθρωπο, και απο κει και πέρα ο καθένας είναι υπεύθυνος γι' αυτές... και νομίζω τουλάχιστον σε αυτό miv δεν θα διαφωνίσεις)
Η διαφορά φίλε μου είναι στα συμβαλλόμενα μέρη. Ο νεκρός δεν ξέρω αν θα συμφωνούσε, το ζώο δεν ξέρω αν θα το επικροτούσε, το παιδί κατά 99% θα ήταν θύμα εξαναγκασμού, όσο για τα κόπρανα, δεν έχουν στόμα να μιλήσουν, για μένα είναι αποδεκτή η κοπρολαγνία. Και σαφώς όταν δύο άτομα σε πλήρη συνείδηση επιλέγουν, χωρίς να ενοχλούν κανέναν, να κάνουν κάτι μαζί, δεν είναι θέμα που εμπίπτει στη δική μου κρίση. Ούτε στη δική σου...
-----------------------------------------
Μια κοινωνική πραγματικότητα δεν έχει ανάγκη πλύσης εγκεφάλου. Και είτε το θέλεις είτε όχι, οι gay είναι κοινωνική ομάδα. Και ήταν ανέκαθεν βέβαια. Σε άλλες εποχές και άλλα μέρη αποδεκτοί, σε άλλες όχι.

agiostimotheos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη agiostimotheos
Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

O agiostimotheos έγραψε στις 14:28, 21-05-09:

Με την ίδια λογική της "δοκιμής" θα μπορούσε κάποιος να αρχίσει το κάπνισμα, να αρχίσει την χρήση ναρκωτικών και πολλά άλλα... να δει τελος πάντων τι λέει το κάθε ένα από αυτά... Συνήθως όμως κάποιος που ξεκινάει με αυτήν την λογική όπως καταλαβαίνεις μετά απλά "σκλαβώνεται" σε αυτό... βλ. καπνιστές, ναρκομανείς... που ακομα και αν θελήσουν να σταματήσουν αυτό που ξεκίνησαν για "δοκιμή" απλά δεν μπορούν... δηλαδή πλεον παύει "η ελευθερία της επιλογής" να υφίσταται!!! Άρα κάτι που ξενικάς ώς ελεύθερη επιλογή - δοκιμή καταλήγει να σου καταργήσει την δική σου ελευθερία...
Για να μην κουράζω περισσότερο, είναι θέμα επιλογής, θέμα ωριμότητας σκέψης κτλ...
Και ένα παράδειγμα... το κάπνισμα ξεκινάει συνήθως με αυτήν την λογική του πειραματισμού, συνεχίσει ως ευχαρίστηση καταλήγει ως εθισμός όπου και παύει πλέον το διακίωμα της ελευθερίας της επιλογής. "Tο κάπνισμα ενοχοποιείται για το 19% των θανάτων στην Eλλάδα, σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Oργανισμό Yγείας" Κάτι που ξεκινά ως επιλογή, ως απόλαυση καταλήγει ως θάνατος χωρίς να έχει διακίωμα επολογής... και όμως πλέον δεν μπορεί να κάνεις κάτι διότι ήταν... "επιλογή σου"!...

(Για να προλάβω κάποιους που θα πούν ότι είναι άκυρο το παράδειγμα τους προτρέπω να το ξανασκεφτούν "αντικειμενικά" και έχω την εντύπωση ότι θα αλλάξουν γνώμη...)
Nαι το ξανασκέυτικα και πάλι πιστεύω ότι δεν συγκρίνονται.
Οι ομοφυλοφιλοι δεν είναι εθισμένoi στην επιλόγη τους ούτε χρείαζονται απεξάρτιση είναι επιλογή και όχι πάθηση.

Όπως λειτουργείς εσύ όταν ερωτεύεσαι ένα κορίτσι όπως ζηλεύεις και όπως νίωθεις για αυτήν έτσι μάλλον θα νιώθουν και αυτοί απλώς για άτομα του ίδιου φύλου. Οι διαστροφές που αναφέρεις δεν χαρακτηρίζουν τους gay μόνο και δεν προβαίνουν μόνο αυτοί σε αυτές.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 24-06-12 στις 08:10. Αιτία: split

michael92 (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη michael92
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 20:57, 21-05-09:

Με την ίδια λογική της "δοκιμής" θα μπορούσε κάποιος να αρχίσει το κάπνισμα, να αρχίσει την χρήση ναρκωτικών και πολλά άλλα... να δει τελος πάντων τι λέει το κάθε ένα από αυτά... Συνήθως όμως κάποιος που ξεκινάει με αυτήν την λογική όπως καταλαβαίνεις μετά απλά "σκλαβώνεται" σε αυτό... βλ. καπνιστές, ναρκομανείς... που ακομα και αν θελήσουν να σταματήσουν αυτό που ξεκίνησαν για "δοκιμή" απλά δεν μπορούν... δηλαδή πλεον παύει "η ελευθερία της επιλογής" να υφίσταται!!! Άρα κάτι που ξενικάς ώς ελεύθερη επιλογή - δοκιμή καταλήγει να σου καταργήσει την δική σου ελευθερία...
Για να μην κουράζω περισσότερο, είναι θέμα επιλογής, θέμα ωριμότητας σκέψης κτλ...
Και ένα παράδειγμα... το κάπνισμα ξεκινάει συνήθως με αυτήν την λογική του πειραματισμού, συνεχίσει ως ευχαρίστηση καταλήγει ως εθισμός όπου και παύει πλέον το διακίωμα της ελευθερίας της επιλογής. "Tο κάπνισμα ενοχοποιείται για το 19% των θανάτων στην Eλλάδα, σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Oργανισμό Yγείας" Κάτι που ξεκινά ως επιλογή, ως απόλαυση καταλήγει ως θάνατος χωρίς να έχει διακίωμα επολογής... και όμως πλέον δεν μπορεί να κάνεις κάτι διότι ήταν... "επιλογή σου"!...

(Για να προλάβω κάποιους που θα πούν ότι είναι άκυρο το παράδειγμα τους προτρέπω να το ξανασκεφτούν "αντικειμενικά" και έχω την εντύπωση ότι θα αλλάξουν γνώμη...)
Έχω διαβάσει πως είναι γονιδιακό το θέμα. Δεν νομίζω τους ομοφυλόφιλους να τους βάρεσε να δοκιμάσουν με το ίδιο φύλο χωρίς να έχουν κάποια σεξουαλική ομοφυλοφιλική διέγερση. Ειδικά σε μια κοινωνία που οι ομοφυλόφιλοι είναι σε περιθοριωποίηση, κάποιος θα ήταν το λιγότερο τρελός να το δοκιμάσει όντας ετεροφυλόφιλος...

agiostimotheos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη agiostimotheos
Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 558 μηνύματα.

O agiostimotheos έγραψε στις 15:26, 22-05-09:

Αν φιληθούν 2 κορίτσια δύσκολα τις λες λεσβίες αν φιληθούν 2 αγόρια θα έχει να μιλαέι όλο το σχολείο για χρόνια...

Τα κορίτσια πειραματίζονται πιο πολύ.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη abracadabra!
H abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 135 μηνύματα.

H abracadabra! έγραψε στις 17:32, 22-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από agiostimotheos
Αν φιληθούν 2 κορίτσια δύσκολα τις λες λεσβίες αν φιληθούν 2 αγόρια θα έχει να μιλαέι όλο το σχολείο για χρόνια...

Ίσως επειδή δεν υπάρχει μέσα το θέμα του "ανδρισμού" που θα μειωθεί ανεπανόρθωτα και μπλα μπλα. Μάλιστα υπάρχει και καποιος είδος ρατσισμού προς τις αμφιφυλοφιλες γυναίκες.! Το κλίμα που υπάρχει από τους άντρες για τις bisexual γυναίκες, έχει κάνει αρκετές να το πω ηλίθιες;;; να γίνουν "bi" γιατί είναι στη μόδα. Όπως μόδα ήταν και πριν 1 χρόνο όταν βασιλευαν οι emo.

Προσοχή. Είμαι απλά εναντίον των "δήθεν".

Σε σημείο που έχουν πολλοί συγχίσει τον όρο "αμφι" και "ομοφυλοφιλος" όταν πρόκειται για γυναίκα. Αν κάποιος βλακας πχ σου κάνει καμάκι και του πεις, επειδή τον βαριέσαι, ότι είσαι ομοφυλόφιλη (και συνειρμικά ότι ΔΕΝ ενδιαφέρεσαι), η απάντηση συνήθως είναι "αα δεν με πειράζειιι". μπαχαχαχχ. τραγικό.

indrilgon

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη indrilgon
H indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Graphic designer και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 652 μηνύματα.

H indrilgon έγραψε στις 20:19, 22-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από agiostimotheos

Προφανώς, καταρχάς το γυναικιο σώμα προβάλετε πολύ περισσότερο από ότι το αντρικό (διαφημίσεις κ.τ.λ.π.). Εγώ προσωπικά πιο εύκολα θα παρατηρήσω μια ωραία γυναίκα στον δρόμο παρατηρήσω έναν ωραίο άντρα, χωρίς αυτό ωστόσο να σημαίνει κάτι…

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 23:15, 22-05-09:

Και σε φωτογραφίες στα περιοδικά πολλές φορές βλέπουμε 2 γυναίκες 'πολύ κοντά'.Άντρες ποτέ.

PAOKARA_Kilkis (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη PAOKARA_Kilkis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 274 μηνύματα.

O PAOKARA_Kilkis έγραψε στις 23:17, 22-05-09:

Λογικό είναι...προβάλλεται το ωραίο έτσι..και καλά κάνουν,,

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,294 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 23:18, 22-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από PAOKARA_Kilkis
Λογικό είναι...προβάλλεται το ωραίο έτσι..και καλά κάνουν,,
Πιστευεις οτι γυναικα-γυναικα ειναι οκ αλλα αντρας-αντρας οχι;

Johnsonb (John)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Johnsonb
Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Johnsonb έγραψε στις 00:54, 29-05-09:

Πιστεύω στην μητέρα φύση,πέος σε αίδοιο και τέλος.
Δεν μου στέκει το "Τι σεξουαλικές προτιμήσεις έχετε;" γιατί αν βγήκες άντρας αυτός είσαι,γι'αυτό φτιάχτικαν οι γυναίκες,αλλιώς τα human prototypes θα ήταν ο αδάμ κι ο χρήστος κι όχι ο αδάμ και η εύα.

Γουστάρω και εγώ btw να δω/βλέπω δυό γυναίκες να φιλιούνται και όχι μόνο γιατί το θεωρώ πιο πολύ σαν βίτσιο παρά ομοφυλοφιλία,κάτι που για μένα δεν υπάρχει εξαίρεση στους άντρες.:no1:

_ann_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη _ann_
H _ann_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 141 μηνύματα.

H _ann_ έγραψε στις 01:54, 29-05-09:

Johnsonb
γιατί αν βγήκες άντρας αυτός είσαι,γι'αυτό φτιάχτικαν οι γυναίκες,αλλιώς τα human prototypes θα ήταν ο αδάμ κι ο χρήστος κι όχι ο αδάμ και η εύα.
--------------------------------------------------------------------------------------
1.επειδη βγηκες αντρας παει να πει οτι εχεις ανδρικο μοριο..τπτ αλλο..
2.αρα πας συμφωνα με τα πρωτυπα που σου δειχνουν..αν σου ελεγαν αδαμ-χρήστος θα πηγαινες συμφωνα με αυτο το προτυπο..!!
εγω νομιζω οτι οσο αμφισβητουμε και ψαχνουμε οτιδηποτε αυτονοητο μας εμαθαν οι γονεις μας και η κοινωνια (τοσο πιο δυσκολη κανουμε τη ζωη μας και) τοσο πιο "αληθινες" ειναι οι επιλογες μας..πολλες επιλογες μας και αποψεις,μας τις εχουν "περασει" αλλοι.
και προχωραμε σε εναν δρομο ηδη χαραγμενο..!!ντοινγκ!εγω θαθελα να χαραξω το δικο μου δρομο!γιατι καθε δρομος εχει τη δικη του ιστορια!!(ειναι αργα..μην με παρεξηγειτε!)

beautiful loser (----)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη beautiful loser
Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,118 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε στις 02:15, 29-05-09:

Oτι πολλες αποψεις μας τις εχουνε περασει αλλοι εχει να κανει και με την γενετικη προδιαθεση , σε μια στειρα γη αλλωστε δεν μπορουν φυτρώσουν καρποι.Φυσικα το ενα δεν αναιρει το αλλο υπαρχουν τοσοι παραγοντες που οδηγουν στο τι ειμαστε.
Οσο για την σεξουαλικη επιλογη τετοιες εκνευριστικα απλες αποψεις που ακολουθουν την λογικη του "ή ετεροφυλοφιλος ή ομοφυλοφιλος" εχουν καταρριφθεί στην σεξολογια απ το 50 , και σημερα οι σεξολογοι θελουν να εδραιωσουν κλιμακαςμεγαλυτερης εμβελειας απ του κινσει

Johnsonb (John)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Johnsonb
Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Johnsonb έγραψε στις 12:12, 29-05-09:

2.αρα πας συμφωνα με τα πρωτυπα που σου δειχνουν..αν σου ελεγαν αδαμ-χρήστος θα πηγαινες συμφωνα με αυτο το προτυπο..!!
Δεν θα είχα πρόβλημα,αλλά αν οι πρώτοι άνθρωποι ήταν δύο άντρες,τότε εγώ,εσύ και όλοι δεν θα είχαμε γεννηθεί,εκτός αν ο δεύτερος ήταν κατασκευασμένος με μήτρα,αλλά και πάλι δεν κολλάει,γιατί την εύα την φτιάξανε για αυτόν τον σκοπό.

Πάντως πέρα από την πλάκα,ο δρόμος της προτίμησης είναι χαραγμένος από το φύλο από τους πρώτους ανθρώπους,τώρα αν σε κάποιον αρέσει το ίδιο φύλο ή και τα δύο,αυτό είναι καθαρά επιλογή του και μπορεί να κάνει αυτό που του αρέσει,χωρίς να πάει να πει αυτό ότι είναι normal.

xαρά

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xαρά
H xαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H xαρά έγραψε στις 13:12, 02-06-09:

συγγνωμη αλλα το να εισαι ομοφυλοφιλος δεν ειναι κατι κακο,δεν βλαπτει την υγεια και αντικειμενικα δεν θα επρεπε να ειναι κατακριτεο...μ λες οτι θα ηταν το ιδιο να γινεις ναρκομανης και το ιδιο να γινεις gay..δεν ειμαστε με τα καλα μας μ φαινεται...δικαιωμα και επιλογη π δεν βλαπτει κανεναν ειναι,οχι αυτοκαταστροφη..

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3,040 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 13:39, 02-06-09:

Χμμ, νομίζω πως σκέφτομαι όσο πιο αντικειμενικά γίνεται και μπορώ. Και πάλι όμως, καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα, συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Κοίτα κι εγώ είμαι υπέρμετρος υποστηρικτής του ''οι άνθρωποι είναι οι επιλογές τους σε αυτή τη ζωή''. Όμως, ποιός σου είπε πως η ομοφυλοφιλία είναι επιλογή; Γενικά, ποιός σου είπε πως η σεξουαλική προτίμιση είναι επιλογή, ή μάλλον για να μην είμαι και απόλυτος, είναι απαραίτητα επιλογή; Είναι αλήθεια πως ο πιθανός πειραματισμός μπορεί να αποτελέσει, εν τέλει, επιλογή. Όμως εσύ γενικεύεις, πολύ μάλιστα. Ποιός καταργεί το δικαίωμα του να επιλέγει όταν κάνει κάτι που αρέσει στον ίδιο;

Σκέψου κι εσύ λίγο αντικειμενικά άμα είναι.

Και για το θέμα, ετεροφυλόφιλος και δεν σκοπεύω να πειραματιστώ.

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 22:16, 16-08-09:

καλησπέρα!
καθόμουν χθές στον υπολογιστή ψάχνοντας για άρθρα σχετικά με την ομοφυλοφιλία (το θέμα με αφορά άμεσα.....ελπίζω να καταλάβατε) και έπεσα εδώ στη σελίδα του e-steki. Μου πήρε κάνα δίωρο να διαβάσω όλα τα posts, και θέλω και εγώ να προσθέσω κάτι από την προσωπική μου εμπειρία έστω και με κάποια καθυστέρηση...
Καταρχας να πω ότι είμαι μαθητής 17 χρονών, τώρα θα πάω στην τρίτη λυκείου...δεν θα μπω σε λεπτομέρειες σχετικά με τις δυσκολίες που πέρασα μέχρι να αποδεχτώ τα συναισθήματα μου, άλλωστε αφενός μεν είναι off-topic, αφετέρου με έχουν καλύψει (χρονια πριν ) οι χρήστες petros και nikolas, οι οποίοι περιγράφουν καταστάσεις με τις οποίες ταυτίζομαι σχεδον 100%^^
Επίσης θα ήθελα να πω και εγώ το αυτονόητο πως γκει γεννιέσαι και δεν γίνεσαι, ή τουλάχιστον γίνεσαι με έναν τρόπο που ξεπερνα τις δυνατότητες σου και που δεν εξαρτάται από εσένα....ειλικρινα μέχρι πριν 2 χρόνια προσπαθούσα απελπισμένα να αλλάξω τα συναισθήματά μου, προσπαθούσα μάταια να κανω σχέσεις με κορίτσια για τα οποία δεν ένιωθα τίποτα, μισούσα τον εαυτό μου κτλ κτλ αλλά, ό,τι και να λέγεται, τίποτα απολύτως δεν υπάρχει που να μπορείς να κανεις για να το ελέγξεις... κατα τ'άλλα είμαι ένα, ας πούμε, νορμάλ αγόρι της ηλικίας μου, και κανείς δεν υποψιάζεται κάτι για μένα, πέρα φυσικά από έναν φίλο μου στον οποίο έχω μιλήσει γι'αυτό το θέμα
Προς το παρόν δεν έχω πει βέβαια κάτι που να μην έχει αναφερθεί προηγουμένως, απλώς θέλησα να δώσω ένα μινι υπόβαθρο για το ποιος είμαι
Αυτό που θέλω να προσθέσω λοιπόν είναι το εξής.....και μου κάνει εντύπωση που δεν έχει γίνει ξανά αναφορά σε αυτό, καθώς θεωρώ ότι είναι ένα απ'τα μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι απανταχού ομοφυλόφιλοι, πέρα από τον ράτσισμό και τα συναφή...
Προσωπικά, αφού πέρασα μια περίοδο-κόλαση στο γυμνάσιο προσπαθώντας να καταλάβω ποιος είμαι και που πάω όσον αφορά το γεγονός ότι μου άρεσαν οι συμμαθητές και όχι οι συμμαθήτριες μου, και αφού τέλος πάντων αποδέχτηκα αυτό που είμαι προς το λύκειο, ειδικά χάρη σε πληροφορίες και βοήθεια από το διαδίκτυο, και αφού μάλιστα μίλησα στον καλύτερο μου φίλο (ο οποίος με αποδέχτηκε απόλυτα και έκτοτε είμαστε αχώριστοι) άρχισε για μένα μια άλλη περίοδος, εξίσου επώδυνη με την προηγούμενη...
Ερωτεύτηκα τον καλύτερό μου φίλο ! Και το χειρότερο?? Είναι str8!!! (δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό) Ουπςςς!!! πρόβλημα!!
Κι έτσι λοιπόν βρέθηκα στο εξής (φριχτό αν κάτσει να το σκεφτεί κανείς) δίλημμα.....ή δεν του λέω τίποτα και παραμένουμε φίλοι και εγώ πεθαίνω από την λύπη μου που δεν είναι δυνατόν να γίνει τίποτα ποτέ μαζί του, ή του λέω την αλήθεια και χάνω τον μοναδικό φίλο που με στήριξε όλα αυτά τα χρόνια, για τον απλούστατο λόγο ότι θα αισθανόταν πάρα πολύ άβολα να είναι μαζί μου (και εγώ έτσι θα αισθανόμουν)
Τώρα θα μου πείτε ότι το topic είναι η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία και όχι η παράθεση προσωπικών εμπειριών άρα είσαι off-topic
Να πω λοιπόν ότι όλο αυτό το παραθέτω ως απάντηση σε ένα post που διάβασα εδώ ότι στο κάτω κάτω της γραφής, το να είσαι γκέι δεν είναι και το τέλος του κόσμου, αρκεί να αποδεχτείς ότι δεν θα κάνεις οικογένεια....το να είσαι γκέι λοιπόν για μένα (και για την πλειονότητα θεωρώ), πέρα από χίλια-δυο άλλα πράγματα είναι και να αντιμετωπίζεις καθημερινά διλήμματα τέτοιου είδους (κ.α., όπως νά αποκαλυφτώ ή θα γίνω εντελώς ρεζίλι??, αυτός που μου αρέσει είναι γκέι ή πάλι αν του πω κάτι θα γίνω ρεζίλι?? κλπκλπ) τα οποία σε φέρνουν σε διχασμό και εμένα τουλάχιστον με έχουν κουράσει και με έχουν σημαδέψει ψυχολογικα με πολύ άσχημο τρόπο....αν δεν το έχεις ζήσει, είναι αδύνατον να καταλάβεις πόσο δύσκολο είναι να σου αρέσουν άτομα με τα οποία είναι βιολογικά αδύνατον να σου ανταποδώσουν τα αισθήματά σου και να γίνει κάτι με αυτά (εκτός βέβαια αν αρχίζω να βιάζω τον φίλο μου)...... και είδικα για έφηβους που ζουν σε δυσμενές οικογενειακό περιβάλλον ή που γενικά αντιμετωπίζουν και άλλα πράγματα στην ζωή τους, το να έχουν και αυτά τα διλήμματα πάνω απο το κεφάλι και να κλείνονται στον εαυτό τους απο τον φόβο του κοινωνικού αποκλεισμού, για αυτούς είναι όχι η σταγόνα αλλά ο καταρράκτης που 3εχειλίζει από το ποτήρι.... (πώς να μην αυτοκτονούν μετά?????)
Και όλα αυτά επειδή ορισμένοι "ηθικοί" θεωρούν την ομοφυλοφιλία ως στίγμα και φροντίζουν να κάνουν την ζωη αθώων ανθρώπων που δεν φταίξανε σε τίποτα κόλαση.....
Κατα τ'άλλα το να είσαι ομοφυλόφιλος είναι θέμα προσωπικής επιλογής.......Μα καλά, ποιος μαζόχας θα επέλεγε μια τέτοια ζωή???? ελεος δλδ, αν είναι δυνατόν να ακούγονται τέτοιες απόψεις, ότι ο καθένας κάνει τις επιλογές του στο κρεβάτι κτλ...ΞΥΠΝΗΣΤΕ, ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ
Έχω και κάτι άλλο να προσθέσω σχετικά με αυτό το θέμα, όμως πρώτα θα με ενδιέφερε να ακούσω και άλλες γνώμες..ελπίζω μόνο να μην καθυστέρησα πάρα πολυ και το θέμα να μην έχει τεθεί στην άκρη

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 23:16, 16-08-09:

Κατ' αρχάς καλησπέρα Gandalf και επίσης καλωσήρθες στο φόρουμ!

Αυτό που θέλω να προσθέσω λοιπόν είναι το εξής.....και μου κάνει εντύπωση που δεν έχει γίνει ξανά αναφορά σε αυτό, καθώς θεωρώ ότι είναι ένα απ'τα μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι απανταχού ομοφυλόφιλοι, πέρα από τον ράτσισμό και τα συναφή...
Αν παρατηρήσεις σε άλλα γκέυ φόρουμ, θα δεις ότι όντως είναι μερικές φορές αυτό πρόβλημα! Νομίζω ότι ο λόγος που δεν το είδαμε εδώ ακόμα (μέχρι τώρα) είναι ότι έχουμε λίγα ομοφυλόφιλα μέλη...ή τουλάχιστον όχι αρκετά που να το παραδέχονται ανοιχτά.

Προσωπικά, αφού πέρασα μια περίοδο-κόλαση στο γυμνάσιο προσπαθώντας να καταλάβω ποιος είμαι και που πάω όσον αφορά το γεγονός ότι μου άρεσαν οι συμμαθητές και όχι οι συμμαθήτριες μου, και αφού τέλος πάντων αποδέχτηκα αυτό που είμαι προς το λύκειο, ειδικά χάρη σε πληροφορίες και βοήθεια από το διαδίκτυο, και αφού μάλιστα μίλησα στον καλύτερο μου φίλο (ο οποίος με αποδέχτηκε απόλυτα και έκτοτε είμαστε αχώριστοι) άρχισε για μένα μια άλλη περίοδος, εξίσου επώδυνη με την προηγούμενη...
Ερωτεύτηκα τον καλύτερό μου φίλο ! Και το χειρότερο?? Είναι str8!!! (δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό) Ουπςςς!!! πρόβλημα!!
Πρέπει να σου πω ότι προσωπικά δεν μου έχει συμβεί ποτέ αυτό, γιατί συνήθως όσα παιδιά βλέπω ως...φίλους... μένουν φίλοι μετά και δεν μπορώ να τους δω από διαφορετική άποψη (ερωτικά δηλαδή). Πιστεύω ότι δεν αξίζει να χαλάσεις την δυνατή φιλία σου με αυτό το παιδί, απλώς επειδή σ' αρέσει!! Και θα αναφέρω μερικούς λόγους :

- Πόσοι στρ8 (άντρες) νομίζεις ότι είναι έτοιμοι να σε δεχτούν ως ομοφυλόφιλο, ακριβώς όπως είσαι? Να ξέρεις ότι (ακόμα) ο φίλος σου είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας!! Επίσης δεν νομίζω ότι ύστερα μπορείς να βρεις εύκολα άλλους φίλους, με τους οποίους θα έχεις το θάρρος να το αποκαλύψεις! Και δεν θα ξέρεις κιόλας αν θα σε δεχτούν! Είσαι διατεθειμένος να 'ξαναρχίσεις απ' το μηδέν?' (γιατί ξέχνα το ότι μπορεί να σε θέλει, εφόσον είναι στρ8!!)

- Η 3η λυκείου είναι μια ιδιαίτερη και κρίσιμη περίοδος της ζωής σου (ανάλογα και με τις εμπειρίες σου). Θα χρειαστείς καλούς φίλους να σε στηρίζουν και νομίζω ότι δεν είναι η κατάλληλη εποχή για να έχεις συναισθηματικές...'αναταράξεις'! Δεν θέλεις να έχεις στο πλευρό σου ένα άτομο το οποίο γνωρίζεις καλά, με το οποίο μπορείς να μοιραστείς τα μυστικά σου, να συζητήσετε, να κάνετε πλάκα κτλ? (εφόσον έχετε τόσο καλή σχέση, όσο λες)

- (συνέχεια του προηγούμενου) Γενικά πιστεύω ότι η 3η λυκείου δεν είναι για...'πολλά πολλά'. Μια χρονιά είναι (αρκετά δύσκολη) και θα περάσει! Πίστεψε με, μόλις τα πέρασα και οι μνήμες είναι νωπές ακόμα. Νομίζω ότι είναι καλύτερα να είσαι συναισθηματικά 'σταθερός', με τον φίλο σου κτλ, παρά να το πεις και να αισθάνεσαι τύψεις μετά/να σκέφτεσαι αν έκανες λάθος κτλ κτλ.

Απ' την άλλη βέβαια, υπάρχουν και άλλες απόψεις οι οποίες κατά καιρούς ακούγονται, αλλά δεν νομίζω ότι είναι αρκετά πιθανό να συμβεί μία από τις επόμενες περιπτώσεις :

- Η φιλία σας, αντί να χαλάσει, μπορεί να δυναμώσει και να έρθετε πιο κοντά μεταξύ σας (φιλικά πάντα ε) γιατί καταλαβαίνει ότι είσαι ειλικρινής μαζί του, και του τα λες όλα και αισθάνεσαι πολύ άνετα. Προσωπική άποψη : Αν ήμουν στρ8 και μου την έπεφτε ο γκέυ φίλος μου, θα φρίκαρα και θα ένιωθα τρομερά άβολα!!

- Μπορεί να είναι bi και να νιώθει τόσο έντονα την φιλία μαζί σου, που να θέλει να δοκιμάσει κάτι...παραπάνω. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι δύσκολο να συμβεί αυτό (το λεγόμενο happy ending) Ή μπορεί να είναι γκέυ και να μην το έχει καταλάβει αλλά να το πάρει χαμπάρι όταν του πεις τα αισθήματα σου..αυτό είναι εξαιρετικά (τελείως) απίθανο βέβαια νομίζω...

Κάτι άλλο που επίσης μπορεί να σε απασχολήσει, σε περίπτωση που 'δεν είστε φίλοι πια' (τουλάχιστον εμένα θα με απασχολούσε) είναι μήπως αρχίσει και λέει (είτε να του ξεφύγει, είτε από αφέλεια, είτε κατάλάθος, είτε επίτηδες είτε...) ότι είσαι γκέυ κτλ...Δεν θα μου άρεσε καθόλου να συμβεί. Αν και πιστεύω ότι αν είστε τόσο καλοί φίλοι, δεν νομίζω να συμβεί κάτι τέτοιο ακόμα και δεν θα βρίσκετε πια. Μια περίπτωση απλώς!

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 23:43, 16-08-09:

Gandalf, παιζει ρολο ποσο φιλος σου ειναι και τι ατομο ειναι. Εαν νομιζεις οτι ειναι σωστος, τοτε και να του το πεις, δεν θα χαλασει η φιλια σας. Ομως θα πρεπει και εσυ να μην τον βλεπεις ετσι, να τον ξεπερασεις και τελοσπαντων να μην τον κανεις να νιωθει αβολα. Αλλωστε, για ποσο καιρο νομιζεις οτι θα μπορεις να το του το κρυψεις ; Θα σε τρωει απο μεσα. Εκεινος μπορει και να το χει σκεφτει και απο μονος του αφου ειστε κολλητοι και ξερει οτι εισαι ομοφυλοφιλος.

Βεβαια...το να του το πεις ενω ξερεις οτι σιγουρα ειναι αμφιφυλοφιλος...σε τι αποσκοπει ; Αν πιστευεις οτι δεν θα ανταποδωσει οντας straight, τοτε γιατι του το λες ; Ξεπερασε το εως ενα καλο βαθμο εσυ, και πεστο του απο την αποψη να μη σε παρεξηγησει και οτι ηθελες να εισαι ειλικρινης μαζι του.

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,874 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:45, 16-08-09:

Gandalf, καταρχάς καλωσόρισες!

Δεν ισχύει ότι αυτό που αναφέρεις δεν συμβαίνει στους ετεροφυλόφιλους. Συμβαίνει, απλά σε μικρότερο βαθμό (οκ, πολύ μικρότερο, αλλά συμβαίνει). Πάντα υπάρχει η πιθανότητα να ερωτευτεί ένας έτερο κάποιον (αντίθετου φύλου) και να αποδειχτεί ομοφυλόφιλος.

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:53, 16-08-09:

Gandalf, παιζει ρολο ποσο φιλος σου ειναι και τι ατομο ειναι. Εαν νομιζεις οτι ειναι σωστος, τοτε και να του το πεις, δεν θα χαλασει η φιλια σας.
αυτη ειναι η αληθεια...αν ειναι πραγματικος φιλος δεν θα υπαρχει προβλημα...ειδικα αφουξερει οτι εισαι ομοφυλοφιλος..

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 00:46, 17-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17
Κατ' αρχάς καλησπέρα Gandalf και επίσης καλωσήρθες στο φόρουμ!

Και θα αναφέρω μερικούς λόγους :

- Πόσοι στρ8 (άντρες) νομίζεις ότι είναι έτοιμοι να σε δεχτούν ως ομοφυλόφιλο, ακριβώς όπως είσαι? Να ξέρεις ότι (ακόμα) ο φίλος σου είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας!! Επίσης δεν νομίζω ότι ύστερα μπορείς να βρεις εύκολα άλλους φίλους, με τους οποίους θα έχεις το θάρρος να το αποκαλύψεις! Και δεν θα ξέρεις κιόλας αν θα σε δεχτούν! Είσαι διατεθειμένος να 'ξαναρχίσεις απ' το μηδέν?' (γιατί ξέχνα το ότι μπορεί να σε θέλει, εφόσον είναι στρ8!!)

- Η 3η λυκείου είναι μια ιδιαίτερη και κρίσιμη περίοδος της ζωής σου (ανάλογα και με τις εμπειρίες σου). Θα χρειαστείς καλούς φίλους να σε στηρίζουν και νομίζω ότι δεν είναι η κατάλληλη εποχή για να έχεις συναισθηματικές...'αναταράξεις'! Δεν θέλεις να έχεις στο πλευρό σου ένα άτομο το οποίο γνωρίζεις καλά, με το οποίο μπορείς να μοιραστείς τα μυστικά σου, να συζητήσετε, να κάνετε πλάκα κτλ? (εφόσον έχετε τόσο καλή σχέση, όσο λες)

- (συνέχεια του προηγούμενου) Γενικά πιστεύω ότι η 3η λυκείου δεν είναι για...'πολλά πολλά'. Μια χρονιά είναι (αρκετά δύσκολη) και θα περάσει! Πίστεψε με, μόλις τα πέρασα και οι μνήμες είναι νωπές ακόμα. Νομίζω ότι είναι καλύτερα να είσαι συναισθηματικά 'σταθερός', με τον φίλο σου κτλ, παρά να το πεις και να αισθάνεσαι τύψεις μετά/να σκέφτεσαι αν έκανες λάθος κτλ κτλ.

βασικά παρέλειψα να πω ότι σιγά σιγά τον ξεπερνάω ύστερα από δύο χρόνια κολλήματος, έχω γνωρίσει ένα παιδί στο φροντιστήριο που πηγαίνω και μου χει αποσπάσει κάπως το ενδιαφέρον...και παίζει πολύ να είναι και εκείνος σαν εμένα (δν μου πολυαρέσει η λέξη γκέι, για κάποιο λόγο ακούγεται στα αυτιά μου περισσότερο ως βρισιά ), έχει μόνο κορίτσια φίλες, έχει κόλλημα με τη μόδα κτλ...είναι λίγο κραγμένος αλλά εγώ το βλέπω ως ευκαιρία να κάνω κάτι και να μιλήσω με κάποιον οπότε δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα...αλλα αυτή είναι μια άλλη ιστορία

όσο για τον φίλο με τον οποίο είχα το χοντρό κόλλημα, τον έχω ψαρέψει αμέτρητες φορές χωρίς αποτέλεσμα, για να καταλάβετε είναι το άκρως αντίθετο από εμένα όσον αφορά το χαρακτήρα και όσο μου αρέσουν εμένα τα αγόρια, άλλο τόσο του αρέσουν τα κορίτσια, γι αυτό είμαι πιο σίγουρος από ποτέ και έχω και άφθονες αποδείξεις (δεν χρειάζεται να πω πόσο με πλήγωνε κάθε φορά που συνειδητοποιούσα ότι ήταν εντελώς str...και δεν είναι και απ'τους τύπους που πειραματίζονται
και μια φορά που κάτι είχα αφήσει να υπονοηθεί (του είπα "για πλάκα" ότι θα ήμασταν ωραίο ζευγάρι αν ήταν σαν εμένα) είπε κατηγορηματικά πως έτσι όμως που έχουν τα πράγματα δεν υπάρχει περίπτωση να έκανε ποτέ κατι μαζί μου (πως δεν έκοψα καμμιά φλέβα εκείνη τη νύχτα ακόμα το σκέφτομαι)
γι'αυτό λοιπόν το θεωρώ χαζό να του πω κάτι που θα θέσει σε τέτοιο κίνδυνο την φιλία μας...δεν θέλω να είμαι αφελής, ξέρω ότι μετά από κάτι τέτοιο δεν θα είναι τίποτα πια το ίδιο μεταξύ μας...και έναν φίλο τον χρειάζομαι πραγματικά αυτή την στιγμή

και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου όταν λες ότι είναι ο μοναδικός (ή έστω από τους λίγους, να μην είμαστε απόλυτοι) str8 που θα με δεχτεί, για τον απλό λόγο ότι με ξέρει απο 1η γυμνασίου και ξέρει τι έχω περάσει, και ομολογουμένως με έχει στηρίξει πάρα πολύ και του είμαι ευγνώμων για αυτο.

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17
Απ' την άλλη βέβαια, υπάρχουν και άλλες απόψεις οι οποίες κατά καιρούς ακούγονται, αλλά δεν νομίζω ότι είναι αρκετά πιθανό να συμβεί μία από τις επόμενες περιπτώσεις :

- Η φιλία σας, αντί να χαλάσει, μπορεί να δυναμώσει και να έρθετε πιο κοντά μεταξύ σας (φιλικά πάντα ε) γιατί καταλαβαίνει ότι είσαι ειλικρινής μαζί του, και του τα λες όλα και αισθάνεσαι πολύ άνετα. Προσωπική άποψη : Αν ήμουν στρ8 και μου την έπεφτε ο γκέυ φίλος μου, θα φρίκαρα και θα ένιωθα τρομερά άβολα!!

- Μπορεί να είναι bi και να νιώθει τόσο έντονα την φιλία μαζί σου, που να θέλει να δοκιμάσει κάτι...παραπάνω. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι δύσκολο να συμβεί αυτό (το λεγόμενο happy ending) Ή μπορεί να είναι γκέυ και να μην το έχει καταλάβει αλλά να το πάρει χαμπάρι όταν του πεις τα αισθήματα σου..αυτό είναι εξαιρετικά (τελείως) απίθανο βέβαια νομίζω...

Κάτι άλλο που επίσης μπορεί να σε απασχολήσει, σε περίπτωση που 'δεν είστε φίλοι πια' (τουλάχιστον εμένα θα με απασχολούσε) είναι μήπως αρχίσει και λέει (είτε να του ξεφύγει, είτε από αφέλεια, είτε κατάλάθος, είτε επίτηδες είτε...) ότι είσαι γκέυ κτλ...Δεν θα μου άρεσε καθόλου να συμβεί. Αν και πιστεύω ότι αν είστε τόσο καλοί φίλοι, δεν νομίζω να συμβεί κάτι τέτοιο ακόμα και δεν θα βρίσκετε πια. Μια περίπτωση απλώς!

δεν τίθεται θέμα εμπιστοσύνης, είναι τάφος, αλλά και τα άτομα που θα μπορούσε μία στο εκατομμύριο να το πει μάλλον δεν θα το πίστευαν (αν σε κάτι είμαι καλός, είναι να το παίζω str8 ) και είναι και άτομα με τα οποία σε ένα χρόνο θα κόψω κάθε επαφή
όσο για τα υπόλοιπα, είναι σενάρια για παραμύθι της disney....

ΥΓ. Ειλικρινά δεν περίμενα τόσο γρήγορες απαντήσεις, εγώ νόμιζα πως θα τις έβλεπα σε κάτι μήνες Σας ευχαριστω!!! =]
Ελπίζω να κάλυψα και τους υπολοίπους και να μην σας κουράζω με την φλυαρία μου, αλλά ειλικρινά ήθελα μια ευκαιρία να μιλήσω για αυτό το θεμα ανοιχτά

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gandalf : 17-08-09 στις 01:10.

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 01:13, 17-08-09:

βασικά παρέλειψα να πω ότι σιγά σιγά τον ξεπερνάω ύστερα από δύο χρόνια κολλήματος, έχω γνωρίσει ένα παιδί στο φροντιστήριο που πηγαίνω και μου χει αποσπάσει κάπως το ενδιαφέρον...και παίζει πολύ να είναι και εκείνος σαν εμένα (δν μου πολυαρέσει η λέξη γκέι, για κάποιο λόγο ακούγεται στα αυτιά μου περισσότερο ως βρισιά ), έχει μόνο κορίτσια φίλες, έχει κόλλημα με τη μόδα κτλ...είναι λίγο κραγμένος αλλά εγώ το βλέπω ως ευκαιρία να κάνω κάτι και να μιλήσω με κάποιον οπότε δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα...αλλα αυτή είναι μια άλλη ιστορία
Πάντως νομίζω ότι αυτή είναι η καλύτερη μέθοδος για να ξεπεράσεις κάποιον, δηλαδή το να βρείς κάποιον άλλο!
...Εγώ έχω συνηθίσει πια την λέξη γκέι γιατί ο όρος ομοφυλόφιλος, εκτός απ' το ότι είναι τεραααστίος είναι και περισσότερος επιστημονικός Ένιγουει.. Πιστεύω ότι είναι μια καλή ευκαιρία για εσένα και για να βρείς κάποιον αλλά και για να ξεπεράσεις τον κολλητό σου!

ΥΓ. Ειλικρινά δεν περίμενα τόσο γρήγορες απαντήσεις, εγώ νόμιζα πως θα τις έβλεπα σε κάτι μήνες Σας ευχαριστω!!! =]
Ελπίζω να κάλυψα και τους υπολοίπους και να μην σας κουράζω με την φλυαρία μου, αλλά ειλικρινά ήθελα μια ευκαιρία να μιλήσω για αυτό το θεμα ανοιχτά
Δεν μας κουράζεις καθόλου! Είναι μια καλή ευκαιρία πιστεύω να 'δείξεις τον πραγματικό σου εαυτό' και τα συναισθήματα σου ανάμεσα σε αγνώστους που ούτε σε ξέρουν και δεν σε κρίνουν κιόλας

και μια φορά που κάτι είχα αφήσει να υπονοηθεί (του είπα "για πλάκα" ότι θα ήμασταν ωραίο ζευγάρι αν ήταν σαν εμένα) είπε κατηγορηματικά πως έτσι όμως που έχουν τα πράγματα δεν υπάρχει περίπτωση να έκανε ποτέ κατι μαζί μου (πως δεν έκοψα καμμιά φλέβα εκείνη τη νύχτα ακόμα το σκέφτομαι)
Πιστεύω ότι καλά έκανε και σου έκοψε την...'φόρα' για να μην έχεις και εσύ ψευδαισθήσεις ότι μπορεί να γίνει κάτι αλλά και για να είναι και αυτός εξηγημένος.

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 09:50, 17-08-09:

ρε παιδια να κανω μια αφελη ερωτηση παλι? γιναμε που γιναμε ρομπα στις ερωτησεις ας την κανω και αυτη..
υπαρχει περιπτωση καποιος να ειναι γκει και εμφανισιακα να μην σε παραπεμπει καθολου προς τα εκει? και αν ναι τι χαρακτηρηστικα εχει στον χαρακτηρα του αφου εμφανισιακα δεν εχει..?

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,874 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 09:58, 17-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
ρε παιδια να κανω μια αφελη ερωτηση παλι? γιναμε που γιναμε ρομπα στις ερωτησεις ας την κανω και αυτη..
υπαρχει περιπτωση καποιος να ειναι γκει και εμφανισιακα να μην σε παραπεμπει καθολου προς τα εκει? και αν ναι τι χαρακτηρηστικα εχει στον χαρακτηρα του αφου εμφανισιακα δεν εχει..?
Πρέπει να υπάρχει δηλαδή σώνει και ντε στερεότυπο;
Το μόνο κοινό χαρακτηριστικό όοοοολων των ομοφυλόφιλων, είναι ότι τους έλκει το ίδιο φύλο.
Οτιδήποτε άλλο έχει τις εξαιρέσεις του.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 10:07, 17-08-09:

οχι μωρε το ρωτησα γιατι ο φιλος πιο πανω ειπε οτι κανεις δεν θα τον πιστεψει οτι ειναι γκει.. εγω νομιζα οτι τους καταλαβαινεις καπως απο τον τροπο που μιλανε, που κινουνται στον χωρο , απο τον τροπο που ντυνονται.. δεν ξερω αν τα λεω σωστα..

pote ksana (Ούφ!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pote ksana
H Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H pote ksana έγραψε στις 10:24, 17-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight

Καλά,θα διαφωνήσω με την Michelle,ως πρός τα στερεότυπα. Φυσικά και υπάρχει διαφορά στην συμπεριφορά ενός ομο- κι ενός ετερο-φυλόφιλου. Σύμφωνα με τους ψυχολόγους και γενικά τους ερευνητές της ομοφυλοφιλίας, συνήθως ένας γκέι μπορεί να είναι είτε αυτός που έχει το πάνω χέρι είτε αυτός που ..υφίσταται την όλη κατάσταση..! Πως να το θέσω κιόλας κομψά; Οι ίδιοι οι γκέι κατατάσσουν τους εαυτούς τους στον ρόλο του παθητικού ή του ενεργητικού. Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν μπορεί να γίνει εναλλαγή ρόλων,αλλά γενικά υπάρχει μια τάση για διαχωρισμό ρόλων και συμπεριφορών ΚΑΙ στους γκέι. Όπως μπορεί να δει κανείς ένα στρέιτ ζευγάρι οπου η γυναίκα δουλεύει κι ο άντρας πλένει πιάτα,για παράδειγμα. Είτε στρέιτ είτε γκέι έχει κανείς τονισμένη είτε τη θηλυκή ή την αρσενική του πλευρά..
.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:34, 17-08-09:

@pote_ksana: Το ίδιο (όπως λες και μόνη σου) ισχύει για τους ετεροφυλόφιλους. Άρα πώς γίνεται να ξεχωρίζει τους gay από αυτούς;

@moonlight: Nope. Δεν είναι όλοι οι άνδρες ομοφυλόφιλοι θυληπρεπείς, ούτε όλες οι λεσβίες butches.

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 10:42, 17-08-09:

έχει κανείς τονισμένη είτε τη θηλυκή ή την αρσενική του πλευρά..
.
Δεν είναι όλοι οι άνδρες ομοφυλόφιλοι θυληπρεπείς
αστο καλο.. δηλ. πως μπορει καποιος να το καταλαβει αυτο?

gandalf

Δραστήριο Μέλος

O gandalf έγραψε στις 12:24, 17-08-09:

Ο μόνος σίγουρος τρόπος να καταλάβεις αν κάποιος είναι γκέι (αν κρυβεται) είναι να σου το πει ή να τον δεις να κάνει πράγματα με κάποιον άλλον...όλα τα άλλα είναι στερεότυπα (μιλάει κάπως, περπατάει κάπως, του αρέσουν τα χ πράγματα κλπ). Προσωπικά θεωρώ ότι προδοτικό είναι και το που κοιτάνε, αν πχ περάσει μια γκομενάρα κα δεν ρίξουν ούτε μια ματιά και ύστερα περάσει κάποιος όμορφος και τον κάνουν scan (και αυτό το κάνουν συνέχεια) τότε (πιθανόν) έχεις να κάνεις με κάποιον γκέι

απο κει και πέρα, εγώ πχ και είμαι αθλητικός τύπος, δεν δίνω δεκάρα για τη μόδα η για τα κουτσομπολιά, είμαι πολύ χαλαρός και στο ντύσιμό μου και γενικά (όσο μου χει πει και ο φίλος μου δλδ) τπτ δεν με προδίδει, πέρα ίσως από το γεγονός πως αποφεύγω συζητήσεις για γκόμενες και σχέσεις και πως αισθάνομαι άβολα με αυτές (κάτι τέτοιο όμως μπορεί να σημαίνει ανασφάλεια και όχι ότι ντε και καλά μου αρέσουν τα αγόρια). Α ναι, και ίσως με προδίδει ότι λατρεύω τ αρχαία και την ποίηση (βέβαια τότε και ο μπαμπινιώτης και όλοι οι φιλόλογοι και όλοι οι ποιητές και όλοι οι λογοτέχνες θα πρεπε να είναι γκέι αλλα τεσπα)...και δεν είναι ότι προσποιούμαι τον str8, μου βγαίνει φυσικά να συμπεριφέρομαι έτσι τουλάχιστον σε αρκετές πτυχές του...απλώς έχω τις προτιμήσεις μου

Είναι λάθος να νομίζει ο κόσμος ότι οι γκέι είναι κάπως, οι περισσότεροι είναι νορμάλ άνθρωποι και πρέπει να το ψάξεις πολύ για να βρεις ορισμένα σημάδια που να τους προδίδουν...υπάρχουν θυληπρεπείς άντρες που είναι 100 % str8 και νταλικιέρηδες που είναι γκέι...Και οι χαρακτήρες που παρουσιάζονται στα σήριαλ είναι μάλλον καρικατούρες για να γελάει ο κόσμος και δεν αντανακλούν την πραγματικότητα..Υπάρχουν και γκέι που φαίνονται από μίλια μακριά, υπάρχουν και άλλοι που συμμετέχουν σε ναζιστικά κινήματα (ειδικά αν δεν το αποδέχονται ότι είναι γκέι, εκεί να δεις πράγματα που κάνουν για να το καταπνίξουν)

Τα σημάδια που να προδίδουν το αν κάποιος είναι ομοφυλόφιλος και το περίφημο gaydar είναι ένα μείζον θέμα και θα μπορούσε να ανοιχτεί ένα καινούργιο topic γι αυτό άνετα, βέβαια είναι ένα θέμα υπερεξαντλημένο ειδικά αν κάποιος το ψάξει στο google
(δεν κάνω λόγο για λεσβίες αν προσέξατε, νιώθω ότι δεν έχω καμμία γνώση για αυτές)

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 13:04, 17-08-09:

Moonlight, προφανώς και γίνεται! Μπορεί πχ ένας γκέι να πηγαίνει γυμναστήριο, να έχει μηχανή, να παρακολουθεί ποδοσφαιρικούς αγώνες/αγώνες μπάσκετ κτλ. Να μην έχει καθόλου θυληπρεπή συμπεριφορά. Να ντύνεται κανονικά. Να κάνει παρέες περισσότερο με αγόρια (στρ8 φίλους εννοώ). Μπορεί ακόμα να μιλάει και για γκόμενες! (ναι, ναι καλά ακούσατε). Άντε μετά να καταλάβεις εσύ ότι είναι γκέι!

Σύμφωνα με τους ψυχολόγους και γενικά τους ερευνητές της ομοφυλοφιλίας, συνήθως ένας γκέι μπορεί να είναι είτε αυτός που έχει το πάνω χέρι είτε αυτός που ..υφίσταται την όλη κατάσταση..! Πως να το θέσω κιόλας κομψά; Οι ίδιοι οι γκέι κατατάσσουν τους εαυτούς τους στον ρόλο του παθητικού ή του ενεργητικού.
Και ανάμεσα σε έναν άντρα και μια γυναίκα...ο άντρας έχει το πάνω χέρι και η γυναίκα είναι εκείνη ..που υφίσταται την όλη κατάσταση?

Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν μπορεί να γίνει εναλλαγή ρόλων,αλλά γενικά υπάρχει μια τάση για διαχωρισμό ρόλων και συμπεριφορών ΚΑΙ στους γκέι.
Βέβαια, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι όλοι έχουμε και θηλυκό και αρσενικό στοιχείο μέσα μας. Δεν είναι απαραίτητο σε μία σχέση μεταξύ δύο γκέι ατόμων, ο ένας να έχει τονισμένη οποιαδήποτε πλευρά!

Όπως μπορεί να δει κανείς ένα στρέιτ ζευγάρι οπου η γυναίκα δουλεύει κι ο άντρας πλένει πιάτα,για παράδειγμα. Είτε στρέιτ είτε γκέι έχει κανείς τονισμένη είτε τη θηλυκή ή την αρσενική του πλευρά..
Σορρυ αλλά η γυναίκα που δουλεύει έχει τονισμένη την αρσενική της πλευρά, και ο άντρας που πλένει πιάτα, έχει τονισμένη την θηλυκή του πλευρά?!? Τα πιάτα δηλαδή πώς πρέπει να πλυθούν, μόνα τους? Η πχ ο άντρας (που απολύθηκε λόγω της οικονομικής κρίσης- λέμε τώρα) πρέπει να τα πλύνει?

μόνος σίγουρος τρόπος να καταλάβεις αν κάποιος είναι γκέι (αν κρυβεται) είναι να σου το πει ή να τον δεις να κάνει πράγματα με κάποιον άλλον...όλα τα άλλα είναι στερεότυπα (μιλάει κάπως, περπατάει κάπως, του αρέσουν τα χ πράγματα κλπ). Προσωπικά θεωρώ ότι προδοτικό είναι και το που κοιτάνε, αν πχ περάσει μια γκομενάρα κα δεν ρίξουν ούτε μια ματιά και ύστερα περάσει κάποιος όμορφος και τον κάνουν scan (και αυτό το κάνουν συνέχεια) τότε (πιθανόν) έχεις να κάνεις με κάποιον γκέι
Νομίζω ότι κοιτάνε είναι το πιο προδοτικό απ' όλα, γιατί το 99% των γκέι έχουν ένα ανοικτό ραντάρ και ψάχνουν για όμορφους άντρες μες στην εμβέλεια του (τσεκαρισμένα αυτά, λολ). Είναι πολύ δύσκολο να μην κοιτάξεις κάποιον όμορφο, όπως ακριβώς είναι δύσκολο σε ένα στρ8 να μην κοιτάξει τις τεράστιες βυζάρες της κοπέλας ή σε μία κοπέλα να κοιτάξει τον γυμνασμένο κώλο κάποιου

Είναι λάθος να νομίζει ο κόσμος ότι οι γκέι είναι κάπως, οι περισσότεροι είναι νορμάλ άνθρωποι και πρέπει να το ψάξεις πολύ για να βρεις ορισμένα σημάδια που να τους προδίδουν...υπάρχουν θυληπρεπείς άντρες που είναι 100 % str8 και νταλικιέρηδες που είναι γκέι...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolas17 : 17-08-09 στις 13:11.

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους