Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,145 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,498 μηνύματα σε 96,000 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 712 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 414)
Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
155
37,44%
Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
206
49,76%
Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους
42
10,14%
Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους
11
2,66%

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 13:10, 17-08-09:

gaydar
τι ειναι αυτο?

α και αμα ενας αντρας λες δεις μια γυναικα ή τελοσπαντων εχει διπλα του μια γυναικα και δεν... τοτε σιγουρα μιλαμε για γκει? ασχετως αν δεν κανει σκαν αντρες?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 791 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 13:16, 17-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
τι ειναι αυτο?

α και αμα ενας αντρας λες δεις μια γυναικα ή τελοσπαντων εχει διπλα του μια γυναικα και δεν... τοτε σιγουρα μιλαμε για γκει? ασχετως αν δεν κανει σκαν αντρες?
Όχι βρε Μουν μου... Δηλαδή εσύ όποτε περνάει ένας άντρας από δίπλα σου, πρέπει σόι και ντε να τον καρφώνεις;; Αποκλείεται το να είναι κάποιος στρέιτ και απλά να περνάει φάση που βαριέται;! Τώρα, αν τύχει και κοιτάξει μπροστά σου κάποιον άντρα σαν ξερολούκουμο και αρχίσει να σκανάρει τότε μάλλον... Αλλά και πάλι, ενδείξεις είναι όλα αυτά, όχι αποδείξεις...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 13:16, 17-08-09:

Το gaydar είναι υποτίθεται η ικανότητα των γκέι αντρών και καταλαβαίνουν ποίοι είναι γκέι και ποίοι όχι. Βέβαια εγώ νομίζω ότι δεν ισχύει και πολύ γιατί υπάρχουν και γκέι που φαίνονται τελείως στρ8 όπως είπαμε, οπότε δύσκολο να το καταλάβεις! (βέβαια ίσως φταίει και ότι το δικό μου είναι τελείως χαλασμένο)

Όχι, εγώ συχνά παρατηρώ και γυναίκες δίπλα μου και μερικές φορές σχολιάζω κιόλας όταν είναι όμορφες ή είναι ωραία ντυμένες! Οπότε όλα είναι σχετικά! Και το σκαν σε άντρες σχετικό είναι μερικές φορές, μπορεί να κοιτάει κάποιος τους φέτες κοιλιακούς του άλλου, τα μπράτσα ή κάτι τέτοιο

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 13:30, 17-08-09:

gaydar=gay radar= ικανότητα που (υποτίθεται) έχουν οι γκέι να αναγνωρίζουν έναν άλλον γκέι .Γι αυτό λένε πως αν νομίζεις πως κάποιος είναι γκέι, ρώτα έναν τρίτο (γκέι) να τον δει και ναστο επιβεβαιώσει. Βέβαια δεν ξέρω πόσο ακριβές είναι αυτό, αν και κατά την γνώμη μου πρέπει να υπάρχει ένας τρόπος να αναγνωρίζονται μεταξύ τους (αλλιως τι κάνανε στον μεσαίωνα που αν έλεγαν κάτι τους καίγανε στην πυρά?? λογικά κινούνταν με την διαίσθηση, με το gaydar τους)

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
σίγουρη δεν μπορείς να είσαι ποτέ, μπορεί να τσεκάρει μια γυναίκα πολύ δικαριτικά και εσυ να μην το παίρνεις χαμπάρι και χίλιες δυο άλλες περιπτώσεις (μπορεί να μην του λέει τπτ και να μην έχει λόγο να την κοιτάξει) Θεωρώ πάντως πως αν τσεκάρει άντρες και τον πιάνεις συχνά να το κάνει αυτό και αντίστοιχα τις γυναίκες ούτε που τις κοιτάει υπάρχει μία πιθανότητα, επαναλαμβάνω, μία πιθανότητα να είναι γκέι/λεσβία. Μην βασιστείς όμως σε αυτό μόνο, ο πιο ασφαλής τρόπος είναι να ρωτήσεις
Και όπως είπε και ο nikolas, και εγώ σχολιάζω όμορφες κοπέλες (όμορφα αγόρια δεν μπορώ να σχολιάσω προφανώς) και μπορεί να τις χαζεύω, οπότε και πάλι μηδέν στο τετράγωνο, καταλήγεις από την αρχή....Το να προσπαθείς να καταλάβεις αν κάποιος είναι γκέι είναι πάρα πολυ επίπονο και συνήθως δεν οδηγεί πουθενα αν ο άλλος κρύβεται....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gandalf : 17-08-09 στις 13:35.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 14:26, 17-08-09:

Σε ολες αυτες τις περιπτωσεις, καλο ειναι να χρησημοποιουμε παντα λεξεις οπως "ισως", "μοιαζει" "φαινεται να" κλπ.
Γιατι κανενας δεν πεφτει παντα μεσα, και φυσικα δεν φαινονται ολοι οι ομοφυλοφιλοι απο ενδυμασια,και συμπεριφορα.

Το οτι στην πλειοψηφια το καταλαβαινεις απο μανιερισμους,τροπο κινησης,ομιλιας,αποψεων κλπ δε θα το ελεγα στερεοτυπο. Στερεοτυπο γινεται εαν το θεωρησουμε οτι ειναι απολυτο κριτηριο (και φανταζομαι αυτο ηθελε να πει η Michele)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 14:31, 17-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Το οτι στην πλειοψηφια το καταλαβαινεις απο μανιερισμους,τροπο κινησης,ομιλιας,αποψεων κλπ δε θα το ελεγα στερεοτυπο. Στερεοτυπο γινεται εαν το θεωρησουμε οτι ειναι απολυτο κριτηριο (και φανταζομαι αυτο ηθελε να πει η Michele)
αυτό βασικά εννοώ και εγώ, ότι τρόποι κίνησης κλπ σου δίνουν μια ιδέα, παρ'όλα αυτά δεν μπορείς ποτέ να είσαι 100% σίγουρος εκτός αν ρωτήσεις και αν δεν ρωτήσεις μόνο εικασίες μπορείς να κάνεις (εκτός πια αν μιλάμε για πολύ κραγμένους)

Παράθεση

pote ksana (Ούφ!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pote ksana
H Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H pote ksana έγραψε στις 23:18, 17-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από gandalf
αυτό βασικά εννοώ και εγώ, ότι τρόποι κίνησης κλπ σου δίνουν μια ιδέα, παρ'όλα αυτά δεν μπορείς ποτέ να είσαι 100% σίγουρος εκτός αν ρωτήσεις και αν δεν ρωτήσεις μόνο εικασίες μπορείς να κάνεις (εκτός πια αν μιλάμε για πολύ κραγμένους)
Gandalf,σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου. (Επίσης μ'αρέσει ο τρόπος που γράφεις.)
Αν βασιστείς στα στερεότυπα (θηλυπρεπές περπάτημα,κουτσομπολιό,ναζάκια) είσαι μόνο 50% σίγουρος οτι έχεις να κάνεις με γκέι. Αλλά υπάρχουν και οι ενδείξεις που δεν αφορούν το φύλο, αλλά είναι στάνταρ και στα δύο φύλα,ετερό ή ομό. Αυτό έλεγα πρίν, και λόγω κακής διατύπωσης μπέρδεψα την Michelle..
Δεν είμαι γκέι για να ξέρω από πρώτο χέρι,αλλά έχω δευτεροξάδελφο που είναι ομοφυλόφιλος και φίλη που είναι λεσβία. Ο μεν ξαδελφός είναι ο θηλυπρεπής γκέι,που κάνει παρέα με κορίτσια, δεν έπαιζε μικρός με αυτοκινητάκια,και τον συγκινεί η κλασσική μουσική,αλλά η δε φίλη, παίρνεις όρκο οτι είναι στρέιτ,γιατί φοράει συνέχεια φούστες, έχει μακριά μαλλιά και βάφεται άψογα,σαν επαγγελματίας μακιγιέζ. Τα στερεότυπα λοιπόν του φύλου δεν καλύπτουν και τους δύο!
Έχω κάνει συζητήσεις επι συζητήσεων με την φίλη μου που είναι λεσβία και έχω πειστεί οτι μάλλον μόνο ένας γκέι μπορεί να καταλάβει έναν γκέι αν δεν υπάρχουν 'φανερές' ενδείξεις. Απ΄όσο μου έχει πεί, μια λεσβία καταλαβαίνει μια άλλη λεσβία από τον τρόπο που θα την κοιτάξει- όπως κοιτάζει ένας στρέιτ άντρας μια γυναίκα,ή μια στρέιτ γυναίκα έναν άντρα, με υπονοούμενο. Κάτι που συμβαίνει όταν φλερτάρουν οι στρέιτ, θα συμβεί και στον γκέι. Πχ, όπως ένας στρέιτ άντρας νιώθει άβολα όταν είναι μόνος με γυναίκα αλλά νιώθει οκ όταν είναι με άντρες, έτσι κι ένας γκέι νιώθει άβολα μόνος με άντρα,αλλά η συντροφιά των γυναικών είναι οκ γι'αυτόν. Τρίτη ένδειξη είναι το γεγονός οτι ένας γκέι/λεσβία, θα απορρίπτει άτομα του αντίθετου φύλου χωρίς λόγο,και θα είναι χωρίς σχέση για πολλά χρόνια. Η φίλη μου ειδικά, επειδή δεν μπορούσε να πεί οτι δεν της αρέσουν οι άντρες,έλεγε οτι δήθεν είναι ερωτευμένη με κάποιον χωρίς ανταπόκριση επί 4 χρόνια και δεν θέλει να βρεί άλλον,μάλιστα είχε κάνει την Χριστίνα, Χρήστο...
Και το gaydar,φαντάζομαι,βασίζεται σ'αυτά τα 3 σημάδια.

Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

O gandalf έγραψε στις 00:14, 18-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από pote ksana
Gandalf,σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου. (Επίσης μ'αρέσει ο τρόπος που γράφεις.)
είμαι καλός στην έκθεση αν και όταν μιλάω είμαι πιο άχαρος δυστυχώς...

Αν βασιστείς στα στερεότυπα (θηλυπρεπές περπάτημα,κουτσομπολιό,ναζάκια) είσαι μόνο 50% σίγουρος οτι έχεις να κάνεις με γκέι. Αλλά υπάρχουν και οι ενδείξεις που δεν αφορούν το φύλο, αλλά είναι στάνταρ και στα δύο φύλα,ετερό ή ομό. Αυτό έλεγα πρίν, και λόγω κακής διατύπωσης μπέρδεψα την Michelle..

Έχω κάνει συζητήσεις επι συζητήσεων με την φίλη μου που είναι λεσβία και έχω πειστεί οτι μάλλον μόνο ένας γκέι μπορεί να καταλάβει έναν γκέι αν δεν υπάρχουν 'φανερές' ενδείξεις. Απ΄όσο μου έχει πεί, μια λεσβία καταλαβαίνει μια άλλη λεσβία από τον τρόπο που θα την κοιτάξει- όπως κοιτάζει ένας στρέιτ άντρας μια γυναίκα,ή μια στρέιτ γυναίκα έναν άντρα, με υπονοούμενο. Κάτι που συμβαίνει όταν φλερτάρουν οι στρέιτ, θα συμβεί και στον γκέι. Πχ, όπως ένας στρέιτ άντρας νιώθει άβολα όταν είναι μόνος με γυναίκα αλλά νιώθει οκ όταν είναι με άντρες, έτσι κι ένας γκέι νιώθει άβολα μόνος με άντρα,αλλά η συντροφιά των γυναικών είναι οκ γι'αυτόν. Τρίτη ένδειξη είναι το γεγονός οτι ένας γκέι/λεσβία, θα απορρίπτει άτομα του αντίθετου φύλου χωρίς λόγο,και θα είναι χωρίς σχέση για πολλά χρόνια. Η φίλη μου ειδικά, επειδή δεν μπορούσε να πεί οτι δεν της αρέσουν οι άντρες,έλεγε οτι δήθεν είναι ερωτευμένη με κάποιον χωρίς ανταπόκριση επί 4 χρόνια και δεν θέλει να βρεί άλλον,μάλιστα είχε κάνει την Χριστίνα, Χρήστο...
Και το gaydar,φαντάζομαι,βασίζεται σ'αυτά τα 3 σημάδια.
σύμφωνώ με όλα! και ειδικά το βλέμμα το έχω προσέξει κι εγώ ο ίδιος, ξέρω έναν τύπο απ'το φροντιστήριο που πηγαίνω που, αν και δεν το χει πει ότι είναι γκέι, είναι λιγάκι κραγμένος, ασχολείται πολύ με τη μόδα και τις μάρκες, είναι ντυμένος στην τρίχα, κάνει παρέα μόνο με κορίτσια, χρησιμοποιεί όλη την ώρα εκφράσεις όπως μωρί, είχε πετάξει μια φορά κάτι για ομοφυλόφιλα λιοντάρια (κόντεψαν να μου πεταχτούν τα μάτια από τς κόγχες όταν το άκουσα αυτό από ένα 17χρονο αγόρι) κτλ κτλ...μόνο μπροστά σε άλλα κορίτσια όλα αυτα (και σε μένα που πλέον με έχει συνηθίσει, στην αρχή όμως με ντρεπόταν πολύ) Άλλα αν εμένα κάτι μου βαράει είναι ο τρόπος που με κοιτάει, ειλικρινά σαν να υπάρχει κάτι θυληκό στο βλέμμα του που δεν υπάρχει στους υπόλοιπους φίλους μου..... και δεν ξέρω.... για κάποιο λόγο είμαι βέβαιος ότι κάτι έχει καταλάβει για έμενα, παρόλο που δεν έχω δώσει κάποια ένδειξη...
η αλήθεια είναι πως μέχρι πρόσφατα δεν μου έκανε κλικ αισθηματικά, όμως αφού το σκέφτηκα καλύτερα θεωρώ πως είναι μια ευκαιρία να κάνω κάτι και να μιλήσω με κάποιον που με καταλαβαίνει...ο χρόνος θα δείξει, κάτσε ν' αρχίσει πρώτα η σχολική χρονιά (είμαι νινί ακομα!!)
το τελικό συμπέρασμα είναι βέβαια πως για να βρει ένας γκέι έναν άλλον πρέπει να στύβει το κεφάλι του να καταλάβει αν ο άλλος είναι γκέι ή όχι (πριν αρχίσει φυσικά να αναρωτιέται αν του αρέσει του αλλουνού ή όχι)....φαντάζεσαι να του πω κάτι και να πει πως δεν είναι γκέι???? θα γίνω απίστευτη ρόμπα, να δω μετά πως θα κάνουμε μάθημα στην ίδια αίθουσα....όλα αυτά όπως καταλαβαίνεις είναι φοβερά κουραστικά, για εμένα τουλάχιστον...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,224 μηνύματα.

H WhiteDrum Never ever έγραψε στις 02:29, 18-08-09:

Gandalf. Τί εστί "κραγμένη"; Δεν το θεωρείς κάπως υποτιμιτικό;

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 03:02, 18-08-09:

η αλήθεια είναι πως μέχρι πρόσφατα δεν μου έκανε κλικ αισθηματικά, όμως αφού το σκέφτηκα καλύτερα θεωρώ πως είναι μια ευκαιρία να κάνω κάτι και να μιλήσω με κάποιον που με καταλαβαίνει...ο χρόνος θα δείξει, κάτσε ν' αρχίσει πρώτα η σχολική χρονιά (είμαι νινί ακομα!!)
Πιστεύω ότι είναι μια καλή ευκαιρία, είτε είναι γκέι είτε όχι, να γνωρίσεις ένα ακόμα παιδί και να αναπτύξεις σχέσεις και με άλλους! Ακόμα καλύτερα βέβαια αν είναι γκέι, γιατί θα μπορείς να έχεις είτε έναν γκέι φίλο είτε αγόρι, αν όλα πάνε καλά..

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,072 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 08:01, 18-08-09:

Ο μεν ξαδελφός είναι ο θηλυπρεπής γκέι,που κάνει παρέα με κορίτσια, δεν έπαιζε μικρός με αυτοκινητάκια,και τον συγκινεί η κλασσική μουσική,
Τί σχέση έχει το μουσικό γούστο με την ομοφυλοφιλία ; Με συγκινεί και εμένα η κλασσική μουσική, αλλά και η ροκ. 'Αμα άκουγα δηλαδή μόνο ροκ θα ήμουν str8 ;

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:52, 18-08-09:

που κάνει παρέα με κορίτσια
Δηλαδή δεν θα ήθελες να κάνεις παρέα με τον σύντροφο σου; Θέλεις απλά σεξ; Τότε γιατί είσαι υπερ των σχέσεων και όχι απλά των fuck buddies, one night stands or something like it;
Ποία η διαφορά ενός fuck buddy με μια σχέση αν αφαιρέσουμε την έννοια φιλία, παρέα κτλ κτλ;

και τον συγκινεί η κλασσική μουσική

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:32, 18-08-09:

παντως η το ερωτημα της δημοσκοπησης ειναι λαθος...αλλο τι γνωμη εχετε για την ομοφυλοφιλια..αλλο τη γνωμη εχετε για τους ομοφυλοφιλους...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 11:42, 18-08-09:

Τι εννοεις ακριβως αγγελε?

Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

O gandalf έγραψε στις 11:46, 18-08-09:

Gandalf. Τί εστί "κραγμένη"; Δεν το θεωρείς κάπως υποτιμιτικό;
έχεις δίκιο..παρασύρθηκα, γιατί ομολογουμένως είναι ο πιο συνηθισμένος (αν και υποτιμητικός, θα συμφωνήσω 100%) όρος για έναν γκέι που φαίνεται ότι είναι γκέι (και ο όρος γκέι εμένα δεν μου αρέσει καθόλου, μου ακούγεται υποτιμητικός επίσης)....
θα χρησιμοποιώ άλλα επίθετα άλλη φορά (πάντως σε καμμία περίπτωση δεν το εννοούσα υποτιμητικά!)

Τί σχέση έχει το μουσικό γούστο με την ομοφυλοφιλία ; Με συγκινεί και εμένα η κλασσική μουσική, αλλά και η ροκ. 'Αμα άκουγα δηλαδή μόνο ροκ θα ήμουν str8 ;
και εγώ προσωπικά λατρεύω linkin park και rhcp και έχω μαύρα μεσάνυχτα από κλασσική μουσική
γι'αυτό λέμε και στα προηγούμενα post πως όλα αυτά είναι στερεοτυπικές ενδείξεις που συχνά σε οδηγούν σε λάθος εκτιμήσεις, μόνο αν τον ρωτήσεις και σου το πει ότι είναι γκέι μπορείς να είσαι βέβαιος.....το θέμα είναι πώς στο καλό κάνεις μια τέτοια ερώτηση??? (οέο?)

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,072 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:02, 18-08-09:

το θέμα είναι πώς στο καλό κάνεις μια τέτοια ερώτηση??? (οέο?)
Τους ρωτάς στα ίσια υποθέτω ή συχνάζεις μόνο σε clubs/bars για ομο ;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:06, 18-08-09:

Τι εννοεις ακριβως αγγελε?

ειμαι κατα μιας συμπεριφορας ή συνηθειας..αλλα οχι κατα του ανθρωπου //.ειμαι κατα των ναρκωτικων αλλα αγαπω και προσπαθω να βοηθησω τους ναρκομανεις..ειμαι κατα καποιων στοιχειων ή γουστου ενος χαρακτηρα αλλα οχι κατα του ανθρωπου...

υπαρχει τεραστια διαφορα...

Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

O gandalf έγραψε στις 12:08, 18-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Τους ρωτάς στα ίσια υποθέτω ή συχνάζεις μόνο σε clubs/bars για ομο ;
φαντάζεσαι εγώ 17 χρονών που είμαι να τρέχω σε gay club?????
φαντάζεσαι να τον ρωτήσω ευθέως τον τύπο (με τον οποίο είμαστε στο ίδιο τμήμα) και να μου πει πως δεν είναι??? πώς θα κάνουμε μάθημα μαζί μετα?? δεν είναι τόσο απλό, μάλλον μέσω ηγουμενίτσας πρέπει να το πας το όλο θέμα στην ηλικία μου αλλά και πάλι...

Παράθεση

pote ksana (Ούφ!)

Δραστήριο Μέλος

H Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H pote ksana έγραψε στις 12:25, 18-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove

Νομίζω οτι ήμουν σαφής σ'αυτά που έγραψα.Αν απομονώνεις μια φράση μου, χωρίς να κάνεις τον κόπο να διαβάσεις τα υπόλοιπα δεν φταίω εγώ που βγάζεις λάθος συμπεράσματα. Να το αναλύσω ακόμα πιο πολύ,λοιπόν.

1η προκείμενη: Ο γκει ξαδελφός μου ικανοποιεί τα στερεότυπα για τους γκέι,αφού σύμφωνα με το στερεότυπο όταν κάνεις παρέα με κορίτσια και περπατάς με 'σπασμένη' μέση είσαι γκέι.
2η προκείμενη: Η λεσβία φίλη μου δεν ικανοποιεί τα στερεότυπα,αφού δεν είναι καθόλου αρρενωπή,αντιθέτως είναι ιδιέταιρα θηλυκή.

1ο συμπέρασμα: Η στερεότυπη συμπεριφορά δεν είναι κριτήριο ομοφυλοφιλίας.
2ο συμπέρασμα: Διάβασε πάλι απ'την αρχή την καταχώρηση μου και θα συμπεράνεις ότι ΥΠΑΡΧΟΥΝ γκέι κριτήρια,αλλά δεν είναι τα ίδια με τα γκέι ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ.

και εγώ προσωπικά λατρεύω linkin park και rhcp και έχω μαύρα μεσάνυχτα από κλασσική μουσική
γι'αυτό λέμε και στα προηγούμενα post πως όλα αυτά είναι στερεοτυπικές ενδείξεις που συχνά σε οδηγούν σε λάθος εκτιμήσεις, μόνο αν τον ρωτήσεις και σου το πει ότι είναι γκέι μπορείς να είσαι βέβαιος.....το θέμα είναι πώς στο καλό κάνεις μια τέτοια ερώτηση??? (οέο?)
Αυτό είναι που ήθελα να πω,συμπυκνωτικά.

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ειμαι κατα μιας συμπεριφορας ή συνηθειας..αλλα οχι κατα του ανθρωπου //.ειμαι κατα των ναρκωτικων αλλα αγαπω και προσπαθω να βοηθησω τους ναρκομανεις..ειμαι κατα καποιων στοιχειων ή γουστου ενος χαρακτηρα αλλα οχι κατα του ανθρωπου...

Υπάρχει μηδέν διαφορά.
Σ'αρέσουν οι άντρες= είσαι ομοφυλόφιλος=σ'αρέσει το γκειλίκι και το εξασκείς.
Σ'αρέσουν τα ναρκωτικά=είσαι ναρκομανής=σ'αρεσει η δόση και την παίρνεις.

Πρώτη φορά ακούω να είναι κανείς γκέι ή ναρκομανής με το ζόρι-χωρίς να θέλει!!!!!!!
Αυτοί που δηλώνουν κατά των γκέι,ενώ είναι γκέι,κατ'εμέ είναι για φτύσιμο.

Επίσης το να παίρνεις δόση και να νιωθεις άσχημα είναι λογικό.
Να είσαι γκέι και να νιώθεις άσχημα είναι αδικαιολόγητο. Και δεν φταίει ποτέ ο γκέι γι'αυτό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 18-08-09 στις 13:54. Αιτία: merge- Βλέπε επιλογή ------>ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ <-----για παραπάνω προσθήκες =)
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

O gandalf έγραψε στις 12:46, 18-08-09:

Να είσαι γκέι και να νιώθεις άσχημα είναι αδικαιολόγητο. Και δεν φταίει ποτέ ο γκέι γι'αυτό.
όταν λες νιώθεις άσχημα εννοείς φαντάζομαι ότι είναι αδικαιολόγητο να νιώθεις άσχημα με τον εαυτό σου...

γιατί εγώ νιώθω πολύ άσχημα που είμαι γκέι, όχι επειδή είναι κακό να είσαι γκέι, αλλά με την έννοια του ότι δεν μπόρεσα να χαρώ κάποια πράγματα που χάρηκαν οι συνομήλικοί μου και που τα τελευταία 4-5 χρόνια έχω (ψυχολογικά) περάσει τα πάνδεινα....

για να γίνω πιο σαφής, νιώθω άσχημα κυρίως λόγω της στάσης που τηρεί η κοινωνία και λόγω των δυσκολιών που υπάρχουν (ειδικά στην ηλικία μου) του να βρεις κάποιον να μιλήσεις

όμως δεν νιώθω άσχημα με τον εαυτό μου εδώ και καιρό, καθώς συνειδητοποίησα ότι δεν μπορώ να αλλάξω αυτό που είμαι και πως το ότι είμαι αυτό που είμαι ξεπερνάει κατα πολύ τις δικές μου δυνάμεις και επιλογές και πως οφείλω να κάνω ότι καλύτερο μπορώ ώστε να βγει κάτι καλό απο αυτή την ιστορία....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gandalf : 18-08-09 στις 12:53.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:16, 18-08-09:

Υπάρχει μηδέν διαφορά.
δηλαδη εσυ μισεις τους ναρκομανεις και πρεπει να τους εξολοθρευσεις?ξερεις αυτη η λογικη ποσους αιωνες πισω μας γυρνα?τοτε που καιγαμε τους ανθρωπους για να εξαγνιστει η κοινωνια...
εγω μισω τα ναρκωτικα και θελω να εξαφανισω απο προσωπου γης!να κανω το ιδιο και με τους ναρκομανεις?αυτο μου λες?να βγω στο δρομο και να σκοτωνω ναρκομανεις,οπως παλιασκοτωναν ψυχολογικα αρρωστους ανθρωπους,ομοφυλοφιλους κλπ?

σαν ειναι καποιος αρρωστος και αντι να τον θεραπευεις να τον σκοτωνεις...

ο διαχωρισμος συμπεριφορας και του ιδιου του ανθρωπου ειναι κατακτηση της σημερινης κοινωνιας...

οπως λεει και η εκκλησια..πολεμαμε την αμαρτια οχι τον αμαρτωλο...

Πρώτη φορά ακούω να είναι κανείς γκέι ή ναρκομανής με το ζόρι-χωρίς να θέλει!!!!!!!
Αυτοί που δηλώνουν κατά των γκέι,ενώ είναι γκέι,κατ'εμέ είναι για φτύσιμο.
ναι αλλα υπαρχει εθισμος και θελεις βοηθεια..θελεις δηλαδη να μην θεωρουνται αρρωστοι οι ναρκομανεις πχ?-οκ!να τους χωνουμε φυλακη ως απλα κατηγορουμενους επειδη καταναλωνουν παρανομη ουσια!υπαρχει εθισμος και ψυχικες διεργασιες που θελει να απαλαγει ενας ανθρωπος απο αυτες και δεν μπορει το τσιγαρο πχ...μπορει να τις ξεκινησε με τη θεληση του ,αλλα μετα εχασε τον ελεγχο και θελει βοηθεια για να βγει απο τη φυλακη των ουσιων πχ ή του μυαλου του...

υπαρχουν πραγματα ουσιες και συμπεριφορες που υπερβαινουν τη θεληση μας...
δεν ειμαστε Θεοι...

και οσο για την ομοφυλοφιλια..ειμαι κατα της συμπεριφορας οχι κατα των ανθρωπων που την κανουν ,οι οποιοι θα μπορουσαν να ειναι και φιλοι μου αν ειναι καλου χαρακτηρα και τα παμε καλα....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 18-08-09 στις 13:26.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 13:18, 18-08-09:

Αυτό που αναφέρει ο Άγγελος είναι το (εξ Αμερικής νομίζω) 'hate the sin, not the sinner' με την έννοια να 'μισούμε την αμαρτία αλλά όχι τον αμαρτωλό'. (βέβαια αυτό είναι λίγο οφφτόπικ γιατί άλλο καταλαβαίνω εγώ ως 'αμαρτία', άλλο ο Άγγελος κτλ κτλ)

φαντάζεσαι εγώ 17 χρονών που είμαι να τρέχω σε gay club?????
Εγώ πάλι δεν θα σου πρότεινα ούτε μεγαλύτερος να πηγαίνεις σε γκέι κλαμπ πάντως (δεν ξέρω, εγώ έχω συνηθίσει να πηγαίνω σε...κανονικά μέρη και μου κακοφαίνεται κάπως...καμία όρεξη δεν έχω να πάω σε κάποιο πάντως). Ίσως όταν μεγαλώσεις λίγο (ενηλικιωθείς κίολας) να ξανασκεφτείς να πας.

φαντάζεσαι να τον ρωτήσω ευθέως τον τύπο (με τον οποίο είμαστε στο ίδιο τμήμα) και να μου πει πως δεν είναι??? πώς θα κάνουμε μάθημα μαζί μετα?? δεν είναι τόσο απλό, μάλλον μέσω ηγουμενίτσας πρέπει να το πας το όλο θέμα στην ηλικία μου αλλά και πάλι...
Καλά βρε παιδί μου και εσύ, δεν τον ρωτάς ευθέως. Κατ' αρχάς κάνετε παρέα, και το πας απ' εκεί. Τον παρακολουθείς στο σχολείο ποιους/ποιες κοιτάει, βλέπεις τι θέματα συζητάει μαζί με τις φίλες του, τι θέματα θα συζητάει μαζί σου. Μπορείς ακόμα και να τον ρωτήσεις αν υπάρχει καμιά κοπέλα (ή τι ωραία βυζι@ έχει η απέναντι κοπέλα και να δεις την αντίδραση του - καλά αυτό ίσως όχι γιατί μπορεί να σε περάσει για στρ. Αναλύεις όλα τα παραπάνω και βγάζεις ένα συμπέρασμα. (Καλά, το ξέρω ότι ακούγεται εύκολο στην θεωρία αλλά πάντα είναι δυσκολότερο στην πράξη!) Εγώ πιστεύω πάντως ότι η φιλική τριβή μαζί του θα σου δώσει παραπάνω στοιχεία για τον σεξουαλικό του προσανατολισμό!

όμως δεν νιώθω άσχημα με τον εαυτό μου εδώ και καιρό, καθώς συνειδητοποίησα ότι δεν μπορώ να αλλάξω αυτό που είμαι και πως το ότι είμαι αυτό που είμαι ξεπερνάει κατα πολύ τις δικές μου δυνάμεις και επιλογές και πως οφείλω να κάνω ότι καλύτερο μπορώ ώστε να βγει κάτι καλό απο αυτή την ιστορία....
Χμμμ..αυτό εγώ πάλι δεν το κατάλαβα. Δεν είσαι δηλαδή, 'εντάξει' που είσαι ομοφυλόφιλος? Δεν το έχεις αποδεχτεί? Απλά το δέχεσαι με την έννοια ότι 'ε, εντάξει, δεν μπορώ να το αλλάξω ούτως ή άλλως, οπότε πρέπει να το δεχτώ'? (Δεν τα λέω ειρωνικά αυτά)

Αυτό που μάλλον θέλω να πω είναι ότι (σιγά-σιγά) είναι καλύτερο να αποδεχτείς ότι αυτό είναι ένα κομμάτι του εαυτού σου, μέρος του χαρακτήρα σου..και ότι δεν έχεις πρόβλημα με αυτό!

Παράθεση

pote ksana (Ούφ!)

Δραστήριο Μέλος

H pote ksana έγραψε στις 13:23, 18-08-09:

δηλαδη εσυ μισεις τους ναρκομανεις και πρεπει να τους εξολοθρευσεις?ξερεις αυτη η λογικη ποσους αιωνες πισω μας γυρνα?τοτε που καιγαμε τους ανθρωπους για να εξαγνιστει η κοινωνια...
Να τους .....εξολοθρεύσω; Όχι,βέβαια! Δεν τους μισώ.
Το να καταλαβαίνεις τον άλλο όμως δεν σημαινει οτι τον δικαιολογείς. Γιατί ένας ναρκομανής το επιλέγει. Ο ομοφυλόφιλος όμως όχι.

Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

O gandalf έγραψε στις 13:27, 18-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17

Καλά βρε παιδί μου και εσύ, δεν τον ρωτάς ευθέως. Κατ' αρχάς κάνετε παρέα, και το πας απ' εκεί. Τον παρακολουθείς στο σχολείο ποιους/ποιες κοιτάει, βλέπεις τι θέματα συζητάει μαζί με τις φίλες του, τι θέματα θα συζητάει μαζί σου. Μπορείς ακόμα και να τον ρωτήσεις αν υπάρχει καμιά κοπέλα (ή τι ωραία βυζι@ έχει η απέναντι κοπέλα και να δεις την αντίδραση του - καλά αυτό ίσως όχι γιατί μπορεί να σε περάσει για στρ. Αναλύεις όλα τα παραπάνω και βγάζεις ένα συμπέρασμα. (Καλά, το ξέρω ότι ακούγεται εύκολο στην θεωρία αλλά πάντα είναι δυσκολότερο στην πράξη!) Εγώ πιστεύω πάντως ότι η φιλική τριβή μαζί του θα σου δώσει παραπάνω στοιχεία για τον σεξουαλικό του προσανατολισμό!
αυτό ακριβώς κάνω!

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17
Χμμμ..αυτό εγώ πάλι δεν το κατάλαβα. Δεν είσαι δηλαδή, 'εντάξει' που είσαι ομοφυλόφιλος? Δεν το έχεις αποδεχτεί? Απλά το δέχεσαι με την έννοια ότι 'ε, εντάξει, δεν μπορώ να το αλλάξω ούτως ή άλλως, οπότε πρέπει να το δεχτώ'? (Δεν τα λέω ειρωνικά αυτά)

Αυτό που μάλλον θέλω να πω είναι ότι (σιγά-σιγά) είναι καλύτερο να αποδεχτείς ότι αυτό είναι ένα κομμάτι του εαυτού σου, μέρος του χαρακτήρα σου..και ότι δεν έχεις πρόβλημα με αυτό!
από που κατάλαβες εσύ ότι δεν έχω αποδεχτεί τον εαυτό μου??...Μα αυτό ακριβώς αυτό λέω, ότι έχω αποδεχτεί το εαυτό μου και ότι είμαι μια χαρά με αυτο που είμαι και αν για κάτι νιώθω άσχημα είναι για τα δύσκολα χρόνια που (όχι μόνο εγώ αλλά και οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι θεωρώ) πέρασα και για την γνώμη που η κοινωνία έχει για εμάς...δεν ανέφερα πουθενά, αν διαβάσεις τι έγραψα, ότι δεν έχω αποδεχτεί τον εαυτό μου...αυτό που χονδρικά θέλω να πω είναι ότι το ότι είμαι γκέι περισσότερες στεναχώριες παρά χαρες (για την ακρίβεια καμία χαρά σχεδόν) μου έχει προσφέρει, προς το παρόν τουλάχιστον

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:30, 18-08-09:

(εξ Αμερικής νομίζω) 'hate the sin, not the sinner'
εξ Αμερικης?
Ο Χριστος και η εκκλησια μας το λεει χιλιετιες τωρα..πλησιαζω και θεραπευω την αμαρτια ή βλαπτικη συμπεριφορα..αλλα αγαπαω τον ανθρωπο.

Γιατί ένας ναρκομανής το επιλέγει. Ο ομοφυλόφιλος όμως όχι.
δεν ισχυει παντα αυτο..υπηραν ατομα που μετα εντονη ερωτικη απογοητευση(οχι ολοι βεβαια,καποιοι)εγιναν ομοφυλοφιλοι..αυτοι το επελεξαν κατα ενα μερος...

Να τους .....εξολοθρεύσω; Όχι,βέβαια! Δεν τους μισώ.
Το να καταλαβαίνεις τον άλλο όμως δεν σημαινει οτι τον δικαιολογείς.
αφου αντιπαθεις τα ναρκωτικα ,γιατι δεν αντιπαθεις τους ναρκομανεις?ετσι μιλησες πριν..
αλλο αγαπη -ως αδελφια κατω απο τον ιδιο δημιουργο ...-και αλλο δικαιολογια...

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 13:32, 18-08-09:

αυτό που χονδρικά θέλω να πω είναι ότι το ότι είμαι γκέι περισσότερες στεναχώριες παρά χαρες (για την ακρίβεια καμία χαρά σχεδόν) μου έχει προσφέρει, προς το παρόν τουλάχιστον
Εντάξει το καταλαβαίνω αυτό γιατί είσαι μικρός και οι 'γκέι χαρές' θα έρθουν μέσα απ' τις εμπειρίες που θα έχεις Όσο μεγαλώνεις και αποκτάς περισσότερη εμπειρία θα το καταλαβαίνεις αυτό, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς!

πλησιαζω και θεραπευω την αμαρτια ή βλαπτικη συμπεριφορα..αλλα αγαπαω τον ανθρωπο.
Άγγελε, υπάρχει κάποιο γενικά αποδεκτό πλαίσιο για το τι είναι αμαρτία ή βλαπτική συμπεριφορά? (εκτός από φόνους, βιασμούς, εγκλήματα, κακουργήματα κτλ κτλ που αναφέρονται ρητά στους νόμους)

Παράθεση

pote ksana (Ούφ!)

Δραστήριο Μέλος

H pote ksana έγραψε στις 13:33, 18-08-09:

ναι αλλα υπαρχει εθισμος και θελεις βοηθεια..θελεις δηλαδη να μην θεωρουνται αρρωστοι οι ναρκομανεις πχ?-οκ!να τους χωνουμε φυλακη ως απλα κατηγορουμενους επειδη καταναλωνουν παρανομη ουσια!υπαρχει εθισμος και ψυχικες διεργασιες που θελει να απαλαγει ενας ανθρωπος απο αυτες και δεν μπορει το τσιγαρο πχ...μπορει να τις ξεκινησε με τη θεληση του ,αλλα μετα εχασε τον ελεγχο και θελει βοηθεια για να βγει απο τη φυλακη των ουσιων πχ ή του μυαλου του...

υπαρχουν πραγματα ουσιες και συμπεριφορες που υπερβαινουν τη θεληση μας...
δεν ειμαστε Θεοι...
Τι υπερβαίνει την θέλησή μας; Όταν πηδάς απ'τον γκρεμό δεν ξέρεις οτι θα σκοτωθείς; Όταν πηδάς απ'το γκρεμό,τι να την κάνεις τη μετάνοια ενώ είσαι μετέωρος. Μην πηδήσεις καθόλου. Τα ναρκωτικά τα επιλέγουνε,δεν τους βάζεις το μαχαίρι στο λαιμό. Ναρκωτικά κάνεις,όχι Κάμελ. Αν ξέρεις οτι θα εθιστείς στο τσιγάρο ή το σεξ,και δεν θα μπορείς να βαλεις φρένο, λες δεν πειράζει. Αν όμως ξέρεις οτι θα εθιστείς στα ναρκωτικά,κι όμως τα αρχίσεις, είσαι άξιος της τύχης σου.

Και πάλι,την ομοφυλοφιλία δεν την επιλέγεις. Δεν είναι εθισμός,είναι φυσικό χαρακτηριστικό,που ζούμε! Τα ναρκωτικά μόνο φυσιολογικά δεν είναι.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:37, 18-08-09:

Τι υπερβαίνει την θέλησή μας;
απειρα πραγματα..οπως η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη πχ.. σκεφτεσαι πραγματα που δεν θελεις και σε στενοχωρουν..

Ναρκωτικά κάνεις,όχι Κάμελ
το τσιγαρο ΕΙΝΑΙ ΝΑΡΚΩΤΙΚΟ..απλα πιο ελαφρυ...

ναρκωτικά μόνο φυσιολογικά δεν είναι.
φισιολογικοτατες ουσιες εδω και χιλιαδες χρονια ειναι..

Και πάλι,την ομοφυλοφιλία δεν την επιλέγεις. Δεν είναι εθισμός,είναι φυσικό χαρακτηριστικό,που ζούμε!
αποψη σου...καποιοι στραβωσαν ηθελημενα..σου ειπα πριν,,ερωτικη απογοητευση..

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 13:40, 18-08-09:

Χα! Και τι είπαν? 'Από αύριο, θα είμαι ομοφυλόφιλος', επειδή δεν μου κάθισε η Χ?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pote ksana (Ούφ!)

Δραστήριο Μέλος

H pote ksana έγραψε στις 13:44, 18-08-09:

απειρα πραγματα..οπως η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη πχ.. σκεφτεσαι πραγματα που δεν θελεις και σε στενοχωρουν..

Μλκειες. Ο Θεός μας έδωσε λογική,βούληση και αυτεξούσιο. Δεν μπορείς να πεις ''Αχ,δεν φταίω εγώ που πήρα ναρκωτικά,φταίει το μυαλό μου''. Το μυαλό σου είσαι εσύ. Είσαι οτι δηλώσεις. Είσαι οι πράξεις σου. Τις οποίες εσύ-κι όχι εγώ,κι όχι η μαμά σου,κι όχι οι σκοτεινές δυνάμεις- επιλέγεις. Τελεία. Ο Διάβολος μας έστειλε τους πειρασμούς,κι ο Θεός τη λογική.

το τσιγαρο ΕΙΝΑΙ ΝΑΡΚΩΤΙΚΟ..απλα πιο ελαφρυ...

Ναι; Ο παππούς μου έκανε ένα πακέτο τσιγάρα τη μέρα απ'τα 16 του,αλλά πέθανε στα 80. Ξέρεις πόσα 20χρονα πεθαίνουν απο ναρκωτικά; Δεν είναι ίσα κι όμοια.

φισιολογικοτατες ουσιες εδω και χιλιαδες χρονια ειναι..

Και ο καρκίνος είναι φυσιολογική ασθένεια,αντίδραση της φύσης. Όμως ποτέ επιθυμητή κατάσταση,νομίζω.

Αχαχαχα! Το άλλο με τον Τοτό;

Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

O gandalf έγραψε στις 13:49, 18-08-09:

δεν γίνεται να αλλάξεις τον σεξουαλικό σου προσανατολισμό....μπορεί κάποιοι να πειραματίστηκαν μετά από κάποια απογοήτευση όπως λες, σε καμμία περίπτωση όμως δεν είναι λεσβίες-γκέι εφόσον μετά συνειδητοποιησαν ότι τους έλκει περισσότερο το άλλο φύλο...
και αν συνειδητοποίησαν μέσω πειραματισμού ότι τους έλκει το ίδιο φύλο, αυτό σημαίνει πως ήταν πάντα ομοφυλόφιλοι και πως δεν έγιναν εκείνη την στιγμή...απλώς δεν το είχαν αποδεχτεί και το καταπίεζαν μέσα τους (γι'αυτο πιθανόν κιόλας να είχαν ερωτική απογοήτευση στις σχεσεις τους με το άλλο φύλο....)

ο σεξουαλικός προσανατολισμός δεν επιλέγεται, δεν μεταβάλλεται!!! αν ένα αγόρι είναι str8 και το ντύνεις με φουστίτσες και το βάζεις να παίζει με barbie από μωρό πάλι str8 θα σου βγει (με χίλια δυο άλλα κόμπλεξ βέβαια) και αν ένα αγόρι μεγαλώσει μέσα σε μια str8 οικογένεια, παίζοντας από μικρό με στρατιωτάκια και videogames, ποδόσφαιρο, basket, έχει φίλους που μιλάνε συνεχώς για γκόμενες και έναν αδερφό που βρίζει τους ομοφυλόφιλους με κάθε ευκαιρία δεν σημαίνει ότι δεν θα βγει γκέι!!!(εγώ είμαι αυτός ο τελευταίος)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gandalf : 18-08-09 στις 13:59.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,224 μηνύματα.

H WhiteDrum Never ever έγραψε στις 14:11, 18-08-09:

Σ'αρέσουν οι άντρες= είσαι ομοφυλόφιλος=σ'αρέσει το γκειλίκι και το εξασκείς.
...
Αν όμως ξέρεις οτι θα εθιστείς στα ναρκωτικά,κι όμως τα αρχίσεις, είσαι άξιος της τύχης σου.
...
Μλκειες. Ο Θεός μας έδωσε λογική,βούληση και αυτεξούσιο. Δεν μπορείς να πεις ''Αχ,δεν φταίω εγώ που πήρα ναρκωτικά,φταίει το μυαλό μου''. Το μυαλό σου είσαι εσύ. Είσαι οτι δηλώσεις. Είσαι οι πράξεις σου.
"σ'αρέσει το γκειλίκι";;; Σε τί μεσαίωνα εκφράσεων έχουμε πέσει για ένα τόσο ευαίσθητο κοινωνικό ζήτημα; Και τί ακριβώς σημαίνει πάλι "εξασκώ το γκεϊλίκι ναπούμε" ; Λες και το αντιμετωπίζουν οι ομοφυλόφιλοι ως σκοπό, έχουν και χρονοδιάγραμμα και πρόγραμμα συμπεριφοράς και κινήσεων. Δεν είναι σύνολο όμοιων, ούτε παρόμοιων ανθρώπων. Εγώ δηλαδή εξασκώ το στρεητιλίκι; Ουάου, haven't noticed.

Ποιος πραγματικά είναι άξιος της τύχης του και ποιοι είμαστε εμείς που θα το δηλώσουμε; Τα παραδείγματα δεν είναι πάντα επιτυχημένα και "άξιος της τύχης του" <-- σχήμα οξύμορο, καθώς η τύχη είναι ακαθόριστη.Τhere you go.

Ας βάλουμε στην άκρη τον Θεό για μια στιγμή, εδώ συζητάμε άνθρωποι για ανθρώπους και η εφαρμογή του "θελήματος" του Θεού περισσεύει. Το μυαλό (aka εγκέφαλος) δεν είναι βιβλιαράκι με σκέψεις και απόψεις αλλά μάζα κυττάρων, τόσο απτό και επικίνδυνο, ανεξερεύνητο ως ένα σημείο. Μυαλό = (επίσης) ψυχολογία. Αν δεν περπατήσεις στα παπούτσια του άλλου δεν μπορείς να διανοηθείς (άρα ούτε και να κατανοήσεις) την διαδρομή που τον έφερε στην καταστροφή ή στην ευημερία.

Και για να μην ξαναγίνει σύγχυση της ομοφυλοφιλίας με τα ναρκωτικά (αν είναι δυνατόν) παραθέτω τα αντίστοιχα θέματα. Οι απαντήσεις περί ναρκωτικών εκεί λοιπόν

Ναρκωτικά και Ρατσισμός
Ναρκωτικά και παιδιά
Ναρκωτικά και εξαρτήσεις
Κανονικό ναρκωτικό η άκακο;;

και οσο για την ομοφυλοφιλια..ειμαι κατα της συμπεριφορας οχι κατα των ανθρωπων που την κανουν
....
Ο Χριστος και η εκκλησια μας το λεει χιλιετιες τωρα..πλησιαζω και θεραπευω την αμαρτια ή βλαπτικη συμπεριφορα..αλλα αγαπαω τον ανθρωπο.
Ποια είναι η συμπεριφορά την οποία αποστρέφεσαι; Έχεις σκεφτεί ποτέ (αν και μας το έχουν πει ομοφυλόφιλα άτομα εδώ μέσα ήδη) την ψυχολογική πίεση και την κοινωνική κατακραυγή που τους οδηγούν σε οποιοδήποτε ξέσπασμα; Δεν έχουν όλοι ψυχικό σθένος από ατσάλι και οι μηχανισμοί ψυχολογικής αυτοάμυνας ενεργοποιούνται ποικιλοτρόπως.
Ωχ, το τελευταίο που είπες μου θύμισε το gay convertion, ό,τι πιο απάνθρωπο και βλακώδες υπάρχει. Ο Χριστός δεν το είπε, η Εκκλησία ναι. Αν αγαπάμε τον άνθρωπο τον αγαπάμε ως έχει, εφόσον δεν παρουσιάζει βλαπτική συμπεριφορά προς τους υπόλοιπους.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:59, 18-08-09:

Αν αγαπάμε τον άνθρωπο τον αγαπάμε ως έχει, εφόσον δεν παρουσιάζει βλαπτική συμπεριφορά προς τους υπόλοιπους.
προς τον εαυτο του?

Ποια είναι η συμπεριφορά την οποία αποστρέφεσαι; Έχεις σκεφτεί ποτέ (αν και μας το έχουν πει ομοφυλόφιλα άτομα εδώ μέσα ήδη) την ψυχολογική πίεση και την κοινωνική κατακραυγή που τους οδηγούν σε οποιοδήποτε ξέσπασμα; Δεν έχουν όλοι ψυχικό σθένος από ατσάλι και οι μηχανισμοί ψυχολογικής αυτοάμυνας ενεργοποιούνται ποικιλοτρόπως.
εγω ειμαι κατα της ομοφυλοφιλιας,που παει να επιβαλει η μοδα -για διαφορους λογους-ως μη βλαπτικη για τον ανθρωπο που την εξασκει...δικαιωμα μου ειναι..χουντα εχουμε?αυτη ειναι η αποψη μου και πολλων αλλων ανθρωπων και καποιων ψυχιατρων ακομα...

δεν θα πειραξω ουτε σκοτωσω ποτε κανενα επειδη ειναι ομοφυλοφιλος..αυτο ειναι παραλογο.αλλα δεν μπορει κανεις να με αναγκασει να δεχτω ως μη βλαπτικη για τον ανθρωπο την ομοφυλοφιλια...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 18-08-09 στις 15:15. Αιτία: split για off
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

O gandalf έγραψε στις 15:11, 18-08-09:

θα ήθελα να πω, όσον αφορά το θέμα της θρησκείας-εκκλησίας , πως σέβομαι απόλυτα τον θεμελιώδη ρόλο που έχει παίξει στη διαμόρφωση του ελληνικού έθνους και πως πιστεύω στον Χριστό και τον Θεό γενικότερα

παρόλα αυτά, θεωρώ πως η εκκλησία στο θέμα της ομοφυλοφιλίας, όπως και σε πολλά άλλα άλλωστε, διατηρεί (επίσημα τουλάχιστον) θέσεις που αν δεν είναι απαράδεκτες θα τις χαρακτηρίσω το λιγότερο παρωχημένες και ξεπερασμένες.....Από πότε ο Χριστός είπε κάτι κακό για τους ομοφυλόφιλους??? δεν δίνω δέκάρα για το τι λένε οι απόστολοι και γενικότερα όσοι έζησαν μετά τον Χριστό σε αυτό το θέμα, και πόσο μάλλον οι παπάδες που βγαίνουν στην τηλεόραση και που ισχυρίζονται πως με περιμένει η αιώνια κόλαση εμένα και όλους τους απανταχού ομοφυλόφιλους. (ο Καβάφης, ο Καζαντζάκης, ο Μέγας Αλέξανδρος και πολλοί άλλοι είμαι βέβαιος πως καίγονται στην πυρά αυτή την στιγμή)

το να θεωρείται αμαρτία η ομοφυλοφιλία είναι σαν να θεωρείται ξερω γω αμαρτία το να γεννηθείς αριστερόχειρας (σε κάποια χωριά το θεωρούν αμαρτία!! ξέρω ένα παιδί που η γιαγιά του το εξόρκιζε για να γίνει δεξιόχειρας)ή το να γεννηθείς με μωβ (λέμε τώρα) μάτια...

προς τον εαυτο του?
με ποιον τρόπο βλάπτω τον εαυτό μου και δεν το ξερα???

προς το παρόν με έχουν βλάψει όλοι οι υπόλοιποι με τις απόψεις που τόσο άδικα εκφράζουν και με την αρνητική στάση που τηρούν απέναντι στην ομοφυλοφιλία, εγώ όμως τον εαυτό μου ποτέ μου δεν έχω βλαψει

Kαι αν κάποτε πήγα να τον βλάψω, αυτό έγινε όταν προσπάθησα να αλλάξω (χωρίς αποτέλεσμα και με μεγάλη ψυχική οδύνη) τον προσανατολισμό μου και να ξαναγίνω str8...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gandalf : 18-08-09 στις 15:19.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:12, 18-08-09:

με ποιον τρόπο βλάπτω τον εαυτό μου και δεν το ξερα???
αν τον βλαπτεις θα το καταλαβεις εσυ ο ιδιος στην πορεια της ζωης σου...

Από πότε ο Χριστός είπε κάτι κακό για τους ομοφυλόφιλους???
απο τι ξερω δεν υπαρχει αναφορα ουτε για καλο ουτε για κακο...αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι καλο...απλα δεν γινεται αναφορα...

και να σε ρωτησω κατι..πρωκτικο σεξ κανεις?γιατι αν ναι.ο πρωκτος μας δεν εχει φτιαχτει για ζευγαρωμα..
το φορουμ μιλαει για τεοια θεματα ανοιχτα σε αλα θεματα..αν θελουμε να τα συζητησουμε ολα ανοιχτα μην μας πιασουν οι σεμνοτυφιες τωρα...ή ειμαστε χωρις ταμπου και τα συζηταμε ΟΛΑ η οχι...

και ξανα λεω..οτι εηω και οι περισσοτεροι ελληνες-ευρωπαιοι και αμερικανοι και ασιατες βασικα πιστεουν οτι η ομοφυλοφιλια ειναι βλαπτικη για τον ανθρωπο που την κανει...

σε καμια περιπτωση δεν ειμαι κατα εσου ή καποιου αλλου ομοφυλοφιλου....ανθρωποι ειμαστε ολοι..και ο Χριστος ειπε αγαπατε αλληλους...ολουσ δηλαδη,,ανεξαρτητα απο συμπεριφορες.....χωρις να σημαινει οτι θεωρουμε καλες για τον ανθρωπο ολες τις συμπεριφορες..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 18-08-09 στις 16:20.
Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

O gandalf έγραψε στις 16:43, 18-08-09:

και να σε ρωτησω κατι..πρωκτικο σεξ κανεις?γιατι αν ναι.ο πρωκτος μας δεν εχει φτιαχτει για ζευγαρωμα..
το φορουμ μιλαει για τεοια θεματα ανοιχτα σε αλα θεματα..αν θελουμε να τα συζητησουμε ολα ανοιχτα μην μας πιασουν οι σεμνοτυφιες τωρα...ή ειμαστε χωρις ταμπου και τα συζηταμε ΟΛΑ η οχι...
και ξανα λεω..οτι εηω και οι περισσοτεροι ελληνες-ευρωπαιοι και αμερικανοι και ασιατες βασικα πιστεουν οτι η ομοφυλοφιλια ειναι βλαπτικη για τον ανθρωπο που την κανει...

Έντελως άστοχη η αναφορά σου στο πρωκτικό σεξ διότι:
1. πρωκτικό σεξ κάνουν και οι str8 (και η πλειοψηφία που εσύ επικαλείσαι δεν το θεωρεί διόλου βλαπτικό, το αντίθετο θα λεγα....ή μήπως είναι μόνο βλαπτικό στην περίπτωση των ομοφυλοφίλων??? )

2. αναφέρεσαι μόνιμα στους ομοφυλόφιλους άντρες. Και οι ομοφυλόφιλες γυναίκες που δεν κάνουν "βλαπτικο" πρωκτικό σεξ, αλλά στο σεξ χρησιμοποιούν μέσα που έχουν "φτιαχτεί για ζευγάρωμα"?? (το αιδοίο τους) αυτές επιτρέπεται να υπάρχουν ετσι?
μια και μιλάς με πλειοψηφίες, να σου πω λοιπόν ότι η πλειοψηφία των ανδρών θεωρεί το λεσβιακό σεξ ιδιαίτερα διεγερτικό....άρα κατ'εσένα, που επικαλείσαι την πλειοψηφία των ασιατών ευρωπαίων αμερικανών, το λεσβιακό σεξ επιτρέπεται να υπάρχει, εφόσον στην πλειοψηφία αρέσει, έτσι δεν είναι???

3. Αποτι ξέρω ούτε το στόμα ούτε τα χέρια, ούτε τα δάκτυλα, ούτε το γυναικείο στήθος δεν έχουν φτιαχτεί για ζευγάρωμα......παρόλα αυτά μια χαρά χρησιμοποιούνται στο σεξ και δεν βλέπω κανέναν να τα κατακρίνει λέγοντας πως "δεν είναι όργανα για ζευγάρωμα" (μη μου πεις ότι είσαι κατά του στοματικού σεξ )
Άσε που όλα αυτά τα όργανα αρέσουν και στην πλειοψηφία (των ευρωπαίων, ασιατών, αμερικανών)

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,895 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 17:36, 18-08-09:

Μερικές απορίες προς τα λεγόμενα του Άγγελου:
1. Για ποιους λόγους θεωρείς και θεωρείται βλαπτική από τους περισσότερους Ευρωπαίους και Ασιάτες η ομοφυλοφιλία; Πρώτη φορά το ακούω αυτό.
2. Είναι βλαπτικό το πρωκτικό σεξ; (προφανώς δεν αναφέρεσαι σε ακραίες καταστάσεις ναι; ).
3. Με την παραδοχή ότι μεταξύ δύο ομόφυλων και δύο ετερόφυλων που κάνουν πρωκτικό σεξ, δεν υπάρχει "καμία" διαφορά: Το πρωκτικό σεξ μεταξύ των πρώτων θεωρείται βλαπτική ομοφυλοφιλία ενώ των δεύτερων απλά ετεροφυλοφιλία; Πως γίνεται αυτό;

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 18-08-09 στις 17:41.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

O gandalf έγραψε στις 18:01, 18-08-09:

εγω ειμαι κατα της ομοφυλοφιλιας, που παει να επιβαλει η μοδα , για διάφορους λόγους, ως μη βλαπτική
omg, τώρα μόλις το είδα αυτο!!!

Η μόδα πάει να επιβάλει την ομοφυλοφιλία??????????????
εγώ όποτε ανοίγω την τηλεόραση ή παπάδες θα δώ να κατακεραυνώνουν τους ομοφυλοφίλους ή ψυχολόγους να λένε ότι πρόκειται για "διαστροφή" ή τηλεοπτικά σήριαλ και κουτσομπολίστικες εκπομπές που παρουσιάζουν τους gay ως καρικατούρες και ως πηγή γέλιου με τη γελοιότητά τους

και να τους ενθάρρυνε η μόδα (που δεν τους ενθαρρύνει) δεν έχει καμμία διαφορά, γκέι γεννιέσαι, δεν γίνεσαι έτσι και αλλιώς (χωνέψτε το πια, πόσες φορές θα το ξαναπούμε), άρα και να υπήρχε η μόδα στην οποία αναφέρεσαι, μην ανησυχείς, δεν πρόκειται να αυξηθεί ο αριθμός μας και να καταλάβουμε την ανθρωπότητα!!! δεν μπα να κολλήσουν πόστερ σε όλη την αθήνα "Ι LOVE GAYS", δεν πα να καθιερωθεί και εθνική γιορτή για την ομοφυλοφιλία, δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι, όσοι ήμασταν κάποτε τόσοι είμαστε και τώρα. Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε να αυξηθούμε, ούτε να μειωθούμε, δεν πα να βγει όλη "ιεροσύνη" να διακηρύττει , δεν πα να πολλαπλασιαστούν οι ρατσιστικές καμπάνιες κατά της ομοφυλοφιλίας (εκτός αν αρχίσουν γενοκτονίες)...

ως μη βλαπτική

φαντάζεσαι να κολλήσουν και ετικέτες στα προφυλακτικά ??

"Το Υπουργείο Υγείας προειδοποιεί: η ομοφυλοφιλία βλάπτει σοβαρά την υγεία"

κάνει και στιχάκι!!! (ομοφυλοφιλία-υγεία)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gandalf : 18-08-09 στις 18:11.
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pote ksana (Ούφ!)

Δραστήριο Μέλος

H pote ksana έγραψε στις 19:43, 18-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
"σ'αρέσει το γκειλίκι";;; Σε τί μεσαίωνα εκφράσεων έχουμε πέσει για ένα τόσο ευαίσθητο κοινωνικό ζήτημα; Και τί ακριβώς σημαίνει πάλι "εξασκώ το γκεϊλίκι ναπούμε" ; Λες και το αντιμετωπίζουν οι ομοφυλόφιλοι ως σκοπό, έχουν και χρονοδιάγραμμα και πρόγραμμα συμπεριφοράς και κινήσεων. Δεν είναι σύνολο όμοιων, ούτε παρόμοιων ανθρώπων. Εγώ δηλαδή εξασκώ το στρεητιλίκι; Ουάου, haven't noticed.
Ποιος πραγματικά είναι άξιος της τύχης του και ποιοι είμαστε εμείς που θα το δηλώσουμε; Τα παραδείγματα δεν είναι πάντα επιτυχημένα και "άξιος της τύχης του" <-- σχήμα οξύμορο, καθώς η τύχη είναι ακαθόριστη.Τhere you go.
Ας βάλουμε στην άκρη τον Θεό για μια στιγμή, εδώ συζητάμε άνθρωποι για ανθρώπους και η εφαρμογή του "θελήματος" του Θεού περισσεύει. Το μυαλό (aka εγκέφαλος) δεν είναι βιβλιαράκι με σκέψεις και απόψεις αλλά μάζα κυττάρων, τόσο απτό και επικίνδυνο, ανεξερεύνητο ως ένα σημείο. Μυαλό = (επίσης) ψυχολογία. Αν δεν περπατήσεις στα παπούτσια του άλλου δεν μπορείς να διανοηθείς (άρα ούτε και να κατανοήσεις) την διαδρομή που τον έφερε στην καταστροφή ή στην ευημερία.
[...] θα'πρεπε να σας βγάζει το μάτι ο διανοητικός Μεσαίωνας ορισμένων εδω μέσα.
Κι επειδή έχασα πολύ χρόνο απ'τη ζωή μου για να ασχοληθώ με το επιφανειακό του πράγματος, σημασία δεν έχει πως θα το θέσουμε αλλά η ουσία. [...]
Το πρόβλημα σας είναι λοιπόν η ευθύνη στην επιλογή τρόπου ζωής.
[...]
Δυστυχώς,πολύ δυστυχώς,αλήθεια,ο άνθρωπος καθορίζει την τύχη του με τις πράξεις του, εκτός απο εκείνους οι οποίοι κατηγορούν την 'κακούργα' κοινωνία για την αποτυχία τους. Η χρήση ουσιών όπως τα ναρκωτικά,είναι κάτι που -θα λέω μέχρι να μαλλιάσει η γλώσσα μου-,το επιλέγεις. Τη στιγμή που κρατάς το τσιγάρο στο χέρι,δεν υπάρχει η θεά Τύχη με τα σκοινάκια στο χέρι,που θα στο φέρει στο στόμα λες και είσαι μαριονέτα. Ούτε θα σου πέσει η ένεση ηρωίνης απ'τον ουρανό,σαν το μάννα, και θα πείς 'Δε βαριέσαι,ας την χτυπήσω!'. Πάς και την αγοράζεις. Τελεία. Τελεία..

Όσο για τα ψυχαναγκαστικά αίτια.. όλοι πέφτουμε στα πατώματα.. αλλά δεν παίρνουμε ναρκωτικά. Αν ήταν έτσι, θα είχα πάρει ναρκωτικά,όταν χώρισα με τον επι 2 χρόνια φίλο μου, ή όταν απέτυχα στις πανελλήνιες το '07,ή όταν πέθανε ο κολλητός μου από λευχαιμία. Όχι. Οι δυσκολίες είναι για να σε κάνουν δυνατό. Κάθεσαι,σκέφτεσαι,κλείνεσαι σε 4 τοίχους,φιλοσοφείς,και πάς παρακάτω σοφότερος/η.

Εγώ συμφωνώ,καμμία σχέση ναρκωτικά-ομοφυλοφιλία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 18-08-09 στις 19:57. Αιτία: αφαίρεση κειμένου-προσαρμογή στους όρους χρήσης
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 22:39, 18-08-09:

δεν ισχυει παντα αυτο..υπηραν ατομα που μετα εντονη ερωτικη απογοητευση(οχι ολοι βεβαια,καποιοι)εγιναν ομοφυλοφιλοι..αυτοι το επελεξαν κατα ενα μερος...
Διαβασες καποια ερευνα γιαυτο ; Πως ξερεις οτι δεν τον ειχαν μεσα τους και απλα η ερωτικη απογοητευση (ως θεμα χρονου πια) ηταν απλά το εναυσμα ;

εγω ειμαι κατα της ομοφυλοφιλιας,που παει να επιβαλει η μοδα -για διαφορους λογους-ως μη βλαπτικη για τον ανθρωπο που την εξασκει...δικαιωμα μου ειναι..χουντα εχουμε?αυτη ειναι η αποψη μου και πολλων αλλων ανθρωπων και καποιων ψυχιατρων ακομα...
Δεν θυμαμαι εαν ηταν σε αυτο το τοπικ, αλλά ειχαμε συζητησει το θεμα οτι η μοδα προσπαθει να επιβαλλει την ομοφυλοφιλια και να την παρουσιασει ως μη βλαπτικη...και δεν ειχες πεισει κανεναν οτι αυτη σου η εντυπωση εχει καποια βαση. Τωρα λες οτι ειναι και ψυχιατρων. Θα ηταν ενδιαφερον να δουμε μια, οχι επειδη θα ειναι σωστη επειδη ειναι ψυχιατρου, αλλα για να δουμε πως την τεκμηριωνει, μηπως και ξεχασαμε κατι.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:02, 18-08-09:

το πρβκτικο σεξ ειναι παραφυσει επισημως...
μεταξυ οποιονδηποτε...και μην μιλησουμε οτι το ειτζ κολαει κατα μεγαλη πλειοψηφεια ετσι..επειδη δεν υπαρχει αμυνα του οργανισμου οπως στο αιδειο..

ολοι σχεδον οι αρρωστοι απο ειτζ ειναι ή ομοφυλοφιλοι ήναρκομανεις αν δεν ειναι ομοφυλοφιλοι ή εχουν κανει κατι τεοιο καποτε..

μιας επιστημονας που επασχε απο ειτζ..το ερευνησε..πηγε σε ολες τις κλινικες και προσπαουσε να βρει στρειτ μη ναρκομανη αρωστο αο ειτζ..και δεν εβρισκε!και μολις αρχισε να διαδιδει αυτα τα απο τλεσματα την απκλεισαν απο ολα τα ιατρικα περιοδικα ,..

και ο στοματικο σεξ παλι διαστροφη ειναι..και για τον ιδιο λογο με το πρωκτικο-μη φυσικες ανοσιακες αντιστασεις
μολυνει πολυ συχνα και ευκολα απο τον κανονικο τροπο με τον κολπο..

επισης παλι ειναι διαστροφη να σε ελκει να κανουν σεξ μεταξυ τους γυναικες..
και οι γυναικες ακριβως επειδη δεν παραβιαζουν τοσο οσο οι ανδρες ομοφυλοφιλοι τν φυση τους οταν κανουν "ερωτα" πιο ευκολα γινονται απο στρειτ γκει και αντιστροφως.

ερευνα μεταλλαγης ανθρωπινης σεξουαλικοτητας εδειξε οτι οι γυναικες αλλαγουν πιο ευκολα και συχνα προσανατολισμο..ενω οι ανδρες..αν γινει δυσκολα αλλαζει..

και ερωτω γιατι ειναι τοσο περισσοτεροι οι τραβεστι που απο ανδρες γινονται γυναικες και πολλλοι λιγοι το αντιστροφο?

εχω την εντυπωση οτι οι ανδρες ομοφυλοφιλοι -οχι που εδειξαν καποια ομοφυλοφιλικη συμπεριφορα καποτε-ειναι περισσοτεροι απο τις γυναικες..

και τελος..τα "γεννιεσαι ,δεν γινεσαι"στις περισοτερες συμπεριφορες και χαρακτηριστικα του ανθρωπου..και κυριως τα ψυχολογικα-οπως η ομοφυλοφιλια-παντα υπαρχει ενα ποσοστο επηροης του περιβαλοντος σε καποιες περιπτωσεις....

και επισης το οτι γεννιεσαι με αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και καλο για σενα..απειρες ανωμαλιες σωματος και ψυχης ειναι εκ γεννετης..αυτο δεν τις κανει μη ανωμαλιες..

το ξερω gadalf οτι προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι αυο που κανεις ειναι καλο για σενα..αλλα μην προσπαθεις να πεισεις και ολον τον αλλο κοσμο.δοξα το θεώ δεν ειμαστε ολοι ιδιοι
http://theamapati.wordpress.com/2006/12/18/181206/

Μαίρη Παπαγιαννίδου: “Αποκαλύπτοντας το AIDS”

Δεκεμβρίου 18th, 2006 Αφάσιος Γράψτε ένα σχόλιο Go to comments
Μαρία Κ. [a.k.a. Μαίρη Παπαγιαννίδου]: Πώς νίκησα το AIDS [εκδ. Καστανιώτη]
Η Μ. Παπαγιαννίδου είναι δημοσιογράφος στο Βήμα [πολιτιστικά-κριτική βιβλίου]. Δεν διάβασα ακόμη το βιβλίο της. Χτές το “Ε” της Ελευθεροτυπίας δημοσίευσε μια “συνέντευξή” της. Ισχυρίζεται ότι το AIDS είναι μια απάτη – κατασκεύασμα του ιατροφαρμακευτικού κατεστημένου.
Στο ενδιαφέρον site της HivWave – Αποκαλύπτοντας το AIDS θα βρείτε πολύ περισσότερες πληροφορίες. Παραθέτω κάποια αποσπάσματα της ομιλίας της την ημέρα που παρουσιάστηκε το βιβλίο της:
«Διαβάζω και γράφω συστηματικά και εξ επαγγέλματος 20 ΧΡΟΝΙΑ τώρα. Παρόλα αυτά, για το AIDS δεν είχα να πω τίποτε από το 1995 που βρέθηκα οροθετική.
Και ξαφνικά, γράφω το 2006 το «Πώς νίκησα το AIDS». Ιατρικό θαύμα; Καθόλου.
Απλώς χρειάστηκε να σβήσω όλες τις πληροφορίες που μας παρέχονται σε μορφή πλύσης εγκεφάλου, και να εξετάσω τα γεγονότα. Δεν μπορεί ο καθένας να το κάνει. Αλλά εγώ είχα ζήσει με το AIDS πάρα πολύ καιρό. [...]
Ήμουν βέβαιη ότι δεν είχα συναντήσει ποτέ πουθενά άντρα ετεροφυλόφιλο οροθετικό μη ναρκομανή.
Αποφάσισα να το εξιχνιάσω. Και έθεσα το ερώτημα στην ιστοσελίδα μου http://hivwave.gr/ευθέως: ας μου απαντήσει ανωνύμως οποιοσδήποτε γνωρίζει κάποιον ή είναι ο ίδιος. Ήθελα να προχωρήσω τη ζωή μου μαζί με κάποιον, όλο και πιο επίμονα τώρα.
Οσο περνούσε ο καιρός, τόσο συνειδητοποιούσα κάτι φοβερά ενοχλητικό. Ότι όλοι επαναλαμβάνουμε ένα ψέμα αδιαμαρτύρητα. Μέχρι σήμερα, μετά από 120.000 επισκέψεις από όλο τον κόσμο, δεν με έχει διαψεύσει κανείς.
Και το χειρότερο από όλα είναι η ΣΙΩΠΗ όλων των επισήμων οργανισμών που με επισκέφτονται. Δεν διαφωνούν, ούτε συμφωνούν, ούτε έχουν τίποτε να πουν. Αφήνουν τον κόσμο να πιθανολογεί.[...]
Ξέρετε πόσα συμπτώματα AIDS έχουμε στην Ελλάδα από το 1981 που εμφανίστηκε;
Συνολικά, άντρες και γυναίκες, το 2005 ήταν 7.718 κρούσματα, σύμφωνα με τις επίσημες στατιστικές του ΚΕΕΛ. Ας πούμε 8.000 περιπτώσεις μέσα σε 25 χρόνια. Μάλιστα τα επίσημα αποτελέσματα του 1999 φέρονται να είναι ίδια με αυτά του 2005. Δηλαδή, μηδενική αύξηση. Οι δε περιπτώσεις θανάτων από το AIDS στην Ελλάδα, είναι λιγότερες από 100 ανά χρόνο.
Στις στατιστικές, πάλι, πάντα ο αριθμός των αντρών οροθετικών είναι μεγαλύτερος από των γυναικών, ενώ στην αληθινή ζωή δεν κυκλοφορεί κανείς άντρας ετεροφυλόφιλος οροθετικός – γιʼ αυτό και κανείς δεν μου απάντησε…»
http://www.hivwave.gr/pages/index.php

και ενα σαιτ με πολυ καλες αποψεις κατα τη γνωμη μου

http://www.psyche.gr/omosex_oldforum.htm

http://www.alopsis.gr/modules.php?na...ticle&sid=1050

ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ

Με τον όρο Ομοφυλοφιλία αναφερόμαστε στην ερωτική έλξη και πρακτικές, που απευθύνονται συνειδητά και αποκλειστικά σε άτομα του ίδιου φύλου. Ομοφυλοφιλική συμπεριφορά μπορεί να υπάρχει παράλληλα με ερωτική έλξη και πρακτικές προς το αντίθετο φύλλο, ή οι δύο μορφές ερωτικής συμπεριφοράς να εναλλάσσονται κατά την διάρκεια της ζωής του ατόμου (αμφισεξουαλική συμπεριφορά).
Ο όρος ομοφυλοφιλία επινοήθηκε από τον Ούγγρο ιατρό Benkert (υπό το ψευδώνυμο Kerteny) και αντικατέστησε τους μέχρι τότε χαρακτηρισμούς που ευθέως παρέπεμπαν στην σεξουαλική ασυδοσία, ασέλγεια, ακολασία, λαγνεία, αισχρότητα, ανωμαλία, διαστροφή. Στην ελληνική γλώσσα από την αρχαιότητα έως πρόσφατα χρησιμοποιούντο οι ορισμοί κίναιδος και αρσενοκοίτης (7).
Η ομοφυλοφιλία συμπεριλήφθηκε ως ψυχιατρική διαταραχή (κοινωνιοπαθητική διαταραχή προσωπικότητας) στην πρώτη έκδοση του Διαγνωστικού και Στατιστικού Εγχειριδίου των Ψυχιατρικών Διαταραχών (DSM-I) της Αμερικανικής Ψυχιατρικής Εταιρείας, το 1952. Στην δεύτερη έκδοση (DSM-II) το 1968, η ομοφυλοφιλία συμπεριλήφθηκε στις σεξουαλικές αποκλίσεις (που δεν είναι δυνατόν να υποκαταστήσουν την φυσιολογική συμπεριφορά). Το 1973, μετά από μεγάλες πιέσεις από το κίνημα των ομοφυλοφίλων, αποφασίστηκε με ψηφοφορία στην Αμερικανική Ψυχιατρική Εταιρεία και 58% πλειοψηφία (περίπου 10.000 ψήφοι) να μην θεωρείται πλέον η ομοφυλοφιλία ψυχιατρική διαταραχή. Έτσι, η τρίτη έκδοση του Διαγνωστικού και Στατιστικού εγχειριδίου των Ψυχιατρικών Διαταραχών (DSM-III) το 1980 περιελάμβανε μόνο τον όρο «εγω-δυστονική» ομοφυλοφιλία, στην γενική κατηγορία των «ψυχοσεξουαλικών διαταραχών», εννοώντας ότι εφʼ όσον το άτομο δεν ενοχλείται από την ομοφυλοφιλία του, δεν συνιστά αυτή ψυχιατρική διαταραχή. Στην επόμενη αναθεωρημένη έκδοση (DSM-III-R) τo 1987 και ο όρος «εγω-δυστονική ομοφυλοφιλία» παύει να υφίσταται. Γίνεται μόνο μία αναφορά σε «σημαντική και επίμονη δυσφορία ως προς τον σεξουαλικό προσανατολισμό». To 1992 η κατηγορία «ομοφυλοφιλία» αφαιρείται και από την Διεθνή Ταξινόμηση των Ασθενειών (ICD-10), του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (WHO) (. Το 1997 η Αμερικανική Ψυχολογική Εταιρεία υποστήριξε το δικαίωμα των ομόφυλων γάμων (που όμως δεν έχουν νομοθετηθεί μέχρι σήμερα). Το 1998 και το 2000, η Αμερικανική Ψυχιατρική Εταιρεία, μετά από πρόταση των ομοφυλοφίλων και αμφισεξουαλικών ψυχιάτρων της εταιρείας, δημοσίευσε την αντίθεσή της σε θεραπείες που έχουν στόχο να αλλάξουν τις σεξουαλικές προτιμήσεις των ομοφυλοφίλων, αποδεχόμενη όμως ότι σε ορισμένες περιπτώσεις αυτό είναι απαραίτητο (9). Ορισμένοι ψυχίατροι φθάνουν στο σημείο νʼ αρνούνται την θεραπεία ακόμη και όταν τους ζητείται (10). Αντίθετα, μεγάλη μερίδα ψυχιάτρων θεωρεί την άρνηση αυτή ανήθικη και αντιδεοντολογική (.
Πρόσφατη έκδοση (10) του γνωστού βιβλίου Ψυχιατρικής των Kaplan & Sadock, αφιερώνει διπλάσιο χώρο από προηγούμενες εκδόσεις στην ομοφυλοφιλία (παρά το ότι δεν κατατάσσεται πλέον στις ψυχιατρικές διαταραχές), αναπτύσσοντας την άποψη περί «φυσιολογικότητας» της ομοφυλοφιλίας. Χαρακτηριστικά αναφέρει: «οι περισσότερες θεωρίες κατά το πρώτο μισό του 20ου αιώνα αντιμετώπισαν την ομοφυλοφιλία σαν μία μορφή ψυχοπαθολογίας, ή ένα σταμάτημα της ανάπτυξης. Κατά το δεύτερο μισό, θεωρίες έξω από την Ιατρική και την Ψυχιατρική, διαμόρφωσαν την «μοντέρνα» άποψη περί της ομοφυλοφιλίας, ως φυσιολογικής παραλλαγής της σεξουαλικότητας». Η άποψη αυτή βασίστηκε σε «φιλοσοφικά, κοινωνιολογικά και πολιτικά δεδομένα».Υποστηρίχτηκε από τα κινήματα για τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων μέσα σε ένα κλίμα έντονης συναισθηματικής φόρτισης. Οι πολιτικές και ηθικές διαμάχες γύρω από το θέμα αυτό έφθασαν σε άκρα, εμποδίζοντας και συσκοτίζοντας κάθε προσπάθεια αντικειμενικής επιστημονικής διερεύνησης. Από την μία πλευρά, οι ομοφυλόφιλοι συχνά αντιμετωπίστηκαν σαν πολίτες δεύτερης κατηγορίας, που άξιζαν το μίσος, την απομόνωση και την περιφρόνηση. Από την άλλη πλευρά, οι υποστηρικτές της ομοφυλοφιλίας θεωρούν τους εαυτούς τους σύγχρονους διαφωτιστές και αποκλειστικούς εκπροσώπους των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και χαρακτηρίζουν κάθε ένα με διαφορετική άποψη ως καταπιεστή, καταπατητή των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, οπισθοδρομικό, «ομοφοβικό». Στο βιβλίο που προαναφέραμε συνιστάται στους γιατρούς να μην δείχνουν με κανένα τρόπο ότι θεωρούν φυσιολογικές τις σχέσεις μόνο μεταξύ ανδρών-γυναικών, να επιβεβαιώνουν τις σεξουαλικές προτιμήσεις των ασθενών τους, καθώς επίσης, να έχουν στην αίθουσα αναμονής περιοδικά φιλικά προς την ομοφυλοφιλία!
Ακόμα χειρότερα, στο ίδιο βιβλίο προτείνεται η χορήγηση φαρμάκων που βοηθούν την στύση σε ομοφυλοφίλους που πάσχουν από AIDS, «επειδή παρουσιάζουν μείωση στην σεξουαλική λειτουργία καθώς η νόσος εξελίσσεται»! Είναι όμως γνωστό ότι ιδίως σε τελικά (όπως και σε αρχικά) στάδια η νόσος είναι εξαιρετικά μεταδοτική και πρόσφατη έρευνα έδειξε ότι η χορήγηση τέτοιων φαρμάκων (με συνέπεια σεξουαλική δραστηριότητα) συνδέεται με αυξημένη μετάδοση της νόσου (11,12). Είναι απαράδεκτο και αντιδεοντολογικό να σύρεται η ιατρική επιστήμη πίσω από άλλες σκοπιμότητες και αντί να ωφελεί, να βλάπτει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 18-08-09 στις 23:22.
-8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,895 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 23:49, 18-08-09:

μεταξυ οποιονδηποτε...και μην μιλησουμε οτι το ειτζ κολαει κατα μεγαλη πλειοψηφεια ετσι..επειδη δεν υπαρχει αμυνα του οργανισμου οπως στο αιδειο..
Το ότι είναι "παράφυση" (όπως και το στοματικό, οι προσέλκυση από λεσβίες και ό,τι άλλο ανέφερες), δε τα καθιστά και βλαβερά. Πως συνάγεται αυτό το συμπέρασμα;
ολοι σχεδον οι αρρωστοι απο ειτζ ειναι ή ομοφυλοφιλοι ήναρκομανεις αν δεν ειναι ομοφυλοφιλοι ή εχουν κανει κατι τεοιο καποτε..
Αν έχει κάποιος ή κάποια aids μάτια μου, με όποιον ή όποια και να πάει, θα τον κολλήσει από όπου κι αν του/της μπει (αιδοίο, πρωκτός).
Το συμπέρασμα είναι ότι η έλλειψη προφυλάξεων και η κοινή χρήση συρίγγων αυξάνει τις πιθανότητες να κολλήσει κανείς aids. Όχι ότι η ομοφυλοφιλία και η χρήση ναρκωτικών προκαλούν aids και κατά συνέπεια είναι βλαπτικές για το λόγο αυτό.
Για να σε ενημερώσω, οι μεν τοξικομανείς μπορούν εύκολα να κολλήσουν λόγω της κοινής χρήσης σύριγγας (συνεπώς ένας με aids κολλάει τους άλλους λόγω του αίματος που μένει μέσα σε αυτή) και οι δε ομοφυλόφιλοι λόγω του μεγάλου αριθμού των σεξουαλικών συντρόφων (συνεπώς ένας που πάει με πολλούς αρκεί για να μολύνει 10δες άλλους) και της πρωκτογεννητικής σεξουαλική επαφής (πηγή η livepedia). Ο πρωκτός μπορεί εύκολα να υποστεί τραυματισμό και κατά συνέπεια να μεταδοθεί ο ιός. Σε ποια "άμυνα του οργανισμού όπως στο αιδοίο" αναφέρεσαι;

Ακόμα δε μας είπες πως προκύπτει ότι η ομοφυλοφιλία, το πρωκτικό σεξ κτλ είναι βλαπτικά. Εκτός κι αν το μόνο επιχείρημά σου είναι αυτό περί του aids που εν τέλει αποδείχνεται αβάσιμο.
Δεν έχω ακούσει κανέναν να υποστηρίζει την άποψη και θαρρώ ότι δε χρειάζεται ούτε ο gandalf ούτε ο οποιοσδήποτε άλλος να κάνει κάποια "προσπάθεια" να πείσει είτε τον εαυτό του είτε τους άλλους ότι αυτό που κάνει δεν είναι... βλαπτικό.
Η απροσεξία και η ημιμάθεια μπορούν να βλάψουν.

Ποιο το point του πρώτου άρθρου;
Όσο για το 2ο, το έχεις ξανά αναφέρει (ψυχίατρος - κολάζ αν θυμάσαι ) , σου είχα απαντήσει και δεν ξανά έλαβα απάντηση από τότε.

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 18-08-09 στις 23:57.
Παράθεση

pote ksana (Ούφ!)

Δραστήριο Μέλος

H pote ksana έγραψε στις 23:59, 18-08-09:

και ο στοματικο σεξ παλι διαστροφη ειναι..

δοξα το θεώ δεν ειμαστε ολοι ιδιοι

Αυτό λέω κι εγώ

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 00:09, 19-08-09:

Γρήγορη απορία : Πως είχαν οι ομοφυλόφιλοι το 1973 τέτοια ισχύ ώστε να ανατρέψουν και να επηρεάσουν ολόκληρο αμερικάνικο ψυχιατρικό σύλλογο??

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 00:28, 19-08-09:

Σε ποια "άμυνα του οργανισμού όπως στο αιδοίο" αναφέρεσαι;
εντονα οξινο περιβαλλον που σκοτωνει πολλα μικροβια....

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,630 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 00:51, 19-08-09:

ερευνα μεταλλαγης ανθρωπινης σεξουαλικοτητας εδειξε οτι οι γυναικες αλλαγουν πιο ευκολα και συχνα προσανατολισμο..ενω οι ανδρες..αν γινει δυσκολα αλλαζει..

..."ερευνα έδειξε"?
Πως λέμε "το άκουσα τον μάκη που το άκουσε από τον τάκη που το έμαθε απο τον σάκη κλπ"

Κατά τα άλλα, κανονικά δεν έπρεπε να σε χαλάει ρε μαν. Όσο περισσότεροι οι "τοιούτοι",
τόσο περισσότερες οι διαθέσιμες γυναίκες.
Σωστά;
Πάμε μαζί... Ιτ'ς οου-κέι το μπι γκέι

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 01:15, 19-08-09:

Bασικα η μεταδοση του HIV γινεται συχνα με πρωκτικο επειδη λογω τριβης δημιουργουνται μικροσκοπικες ασυνεχειες στους βλενογονους, οχι επειδη το αιδοιο εχει καποια αμυνα εναντιον του.

I think not.

και ο στοματικο σεξ παλι διαστροφη ειναι..και για τον ιδιο λογο με το πρωκτικο-μη φυσικες ανοσιακες αντιστασεις
μολυνει πολυ συχνα και ευκολα απο τον κανονικο τροπο με τον κολπο..
Τι εννοεις ; Ποιος μολυνει ποιον ; Το στομα εχει και πολλα μικροβια αλλα και πολλες αμυνες.

και ερωτω γιατι ειναι τοσο περισσοτεροι οι τραβεστι που απο ανδρες γινονται γυναικες και πολλλοι λιγοι το αντιστροφο?
Γιατι σαν αντρες τους βγηκε το λαδι απο τις γυναικες και ειδαν οτι συμφερει να γινουν γυναικες να τελειωνει το προβλημα ! Παντως μη νομιζεις οτι ειναι τεραστια η διαφορα. 1 προς 2 ή προς 3 ειναι.

και επισης το οτι γεννιεσαι με αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και καλο για σενα..απειρες ανωμαλιες σωματος και ψυχης ειναι εκ γεννετης..αυτο δεν τις κανει μη ανωμαλιες..
Το "ανωμαλια" εχει νοημα σαν λεξη, που της εχουμε δωσει εμεις. Και αφορα κατι οχι που απλα διαφερει, αλλα και που ειναι δυσλειτουργικο. Ενας ομοφυλοφιλος, δεν ειναι δυσλειτουργικο ον. Να αναπαραχθει με το "ταιρι" του δε μπορει μονο.

Η σελιδα της Παπαγιαννιδου για τον HIV που κολλαει ;

Παράθεση

pote ksana (Ούφ!)

Δραστήριο Μέλος

H pote ksana έγραψε στις 11:44, 19-08-09:

Με μια πρόχειρη έρευνα στο ίντερνετ (από τη Βικιπαίδεια βασικά),διαβάζεις ότι :
  • Στο στόμα,υπάρχουν ήδη μικροοργανισμοί που δεν είναι βλαβεροί για τον άνθρωπο. Για τα βλαβερά μικρόβια πάλι,υπάρχει μια ουσία στο σάλιο,η λυσοζύμη,που διασπά ό,τι επικίνδυνο εισέρχεται στο στόμα. Και,επίσης,για ότι καταλήγει στο στομάχι,υπάρχει η πλέον όξινη ουσία του ανθρώπινου σώματος,το υδροχλωρικό οξύ,που έχει διαβρωτικές ιδιότητες- καταλύει και καταστρέφει όλα τα μικρόβια που ίσως εισέλθουν.
  • Σχετικά με τον πρωκτό,η μόνη βλάβη που θα μπορούσε να επέλθει από ομοφυλοφυλική συμπεριφορά,θα ήταν η χαλάρωση του σφιγκτήρα,που και πάλι δεν είναι στάνταρ επακόλουθο,αλλά συνέπεια σεξουαλικής κατάχρησης, υπερ-κορεσμού. Και με αιδοίο το ίδιο θα συνέβαινε.. Αλλά ειδικά,για θέμα μικροβίων, είναι δεδομένο οτι στο έντερο υπάρχουν ωφέλιμα μικρόβια (φυσιολογική μικροχλωρίδα),τα οποία 'ανταγωνίζονται' ξενόφερτα μικρόβια,αλλά και τα εντερικά υγρά που εγκλωβίζουν τα μικρόβια αυτά και τα αποβάλλουν με βλεννοειδείς εκκρίσεις.
Άρα,δεν τίθεται θέμα βλάβης του οργανισμού,εκτός απο τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα,που και πάλι δεν αφορούν αποκλειστικά τους γκέι,όπως ξέρουμε..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pote ksana : 19-08-09 στις 11:45. Αιτία: επέλθει,όχι προέλθει
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,644 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 12:51, 19-08-09:

επισης παλι ειναι διαστροφη να σε ελκει να κανουν σεξ μεταξυ τους γυναικες..
Αν είναι έτσι, ομολογώ χωρίς φόβο και πάθος ότι είμαι ένας διεστραμμένος.

ps: ποιος ορίζει τι είναι "καλό"-"κακό" για κάποιον, συναρτήσει των σεξουαλικών του προτιμήσεων;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:10, 19-08-09:

Γιατι σαν αντρες τους βγηκε το λαδι απο τις γυναικες και ειδαν οτι συμφερει να γινουν γυναικες να τελειωνει το προβλημα ! Παντως μη νομιζεις οτι ειναι τεραστια η διαφορα. 1 προς 2 ή προς 3 ειναι.
δεν με πειθεις...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους