Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,816 μέλη και 2,410,275 μηνύματα σε 74,999 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 187 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 420)
Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
157
37,38%
Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
210
50,00%
Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους
42
10,00%
Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους
11
2,62%

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,468 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 17:54, 03-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michael
καθόλου. Υπάρχουν και ομοφυλόφυλοι αντρες που ντύνονται γυναίκες. Καλά με τους τραβεστί εννοείτε ότι έχω πρόβλημα.
Αυτό που περιγράφεις όμως είναι τραβεστί, όχι ομοφυλόφιλος... Οι ομοφυλόφιλοι είναι καθ'όλα συνηθισμένοι άνδρες που απλά έλκονται απο άντρες και όχι γυναίκες...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Michael

Νεοφερμένος

Ο Michael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Michael έγραψε: στις 17:56, 03-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αυτό που περιγράφεις όμως είναι τραβεστί, όχι ομοφυλόφιλος... Οι ομοφυλόφιλοι είναι καθ'όλα συνηθισμένοι άνδρες που απλά έλκονται απο άντρες και όχι γυναίκες...
και ακριβώς επειδή έλκονται από αντρες ντυνονται γυναικες. Για αυτούς μιλάω οτι έχω πρόβλημα όχι με όλους.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,468 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 18:03, 03-08-06:

Το να έλκεται κάποιος απο άντρες ούτε γυναίκα τον κάνει, ούτε νιώθει απαραίτητα γυναίκα.

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε: στις 18:05, 03-08-06:

Να βάλεις τότε "και ακριβώς επειδή έλκονται από άντρες ΜΕΡΙΚΟΙ ντυνονται γυναικες".
Ένας ομοφυλόφιλος που ντύνεται σαν γυναίκα είναι η εξαίρεση στον κανόνα και όχι ο κανόνας.

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε: στις 18:06, 03-08-06:

Προσωπικά, πιο λογικό μου φαίνεται να είναι θέμα γονιδίων.
Μα αν ήταν θέμα γονιδίων δεν θα έπρεπε να είναι κληρονομικό???
Κι επιπλέον, το dna μας δεν καθορίζει τον χαρακτήρα μας, το σώμα μας καθορίζει.

Michael

Νεοφερμένος

Ο Michael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Michael έγραψε: στις 18:08, 03-08-06:

Το να έλκεται κάποιος απο άντρες ούτε γυναίκα τον κάνει, ούτε νιώθει απαραίτητα γυναίκα.
δεν είπα αυτό. Είναι ξεκάθαρο για ποια ομάδα μιλάω.

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 18:11, 03-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Μα αν ήταν θέμα γονιδίων δεν θα έπρεπε να είναι κληρονομικό???
Κι επιπλέον, το dna μας δεν καθορίζει τον χαρακτήρα μας, το σώμα μας καθορίζει.
άρα τα απορρίψαμε και τα τρία και καταλήξαμε οτι η ομοφυλοφιλία προκαλείται απο άγνωστες δυνάμεις στο υπερπέραν!

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε: στις 18:16, 03-08-06:

άρα τα απορρίψαμε και τα τρία και καταλήξαμε οτι η ομοφυλοφιλία προκαλείται απο άγνωστες δυνάμεις στο υπερπέραν!
Οκ, δεν ξανα απαντάω.

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 18:18, 03-08-06:

adespoto δεν σε ειρωνεύτηκα, εκανα πλάκα γενικώς με το θέμα.

lilith (Ισιδώρα Π.)

Δραστήριο Μέλος

H Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H lilith έγραψε: στις 18:39, 03-08-06:

Αν και σε καμμία περίπτωση, δεν θα μπορούσα να θεωρηθώ καινούρια στο e-steki.gr, δεν είχα δει, μέχρι σήμερα το θέμα αυτό...,
γι΄ αυτό και μέχρι τώρα, δεν είχα συμμετάσχει πουθενά, παρ΄ όλο που πολλές απόψεις, από όσες κατάφερα να διαβάσω,
με καλύπτουν απολύτως...

Νομίζω όμως, πως θα ήταν καλό να επισημάνουμε και κάτι επιπλέον, το οποίο θεωρώ, ότι παρ΄ όλη την αρνητική του πλευρά,
έχει και κάτι θετικό...

Και πιο συγκεκριμένα, αναφέρομαι στα ΜΜΕ, τα οποία όπως πολύ σωστά αναφέρατε, κατά κανόνα χρησιμοποιούν...
τη διαφορετικότητα των ομοφιλοφίλων, για το όφελός τους..., όπως άλλωστε χρησιμοποιούν και κάθε είδους διαφορετικότητα ή ιδιαιτερότητα...,
αφού είναι γνωστό πιστεύω σε όλους μας, πως δεν έχουν καμμία ηθική αναστολή..., όταν πρόκειται για το οικονομικό όφελος τους...

Αυτό όμως, έχει και ένα επιπλέον αποτέλεσμα..., ήτε το θέλουν ήτε όχι...

Το ότι, ο πολύς κόσμος..., ο κάθε βιοπαλεστής..., ο κάθε αμόρφωτος άνθρωπος.... κλπ, κλπ, κλπ,
ο κάθε στενοκέφαλος ακόμα..., γιατί όχι άλλωστε, ο οποίος για διάφορους λόγους..., τους οποίους αυτή τη στιγμή,
δεν έχει κανένα νόημα να αναλύσουμε, γιατί θα φύγουμε εντελώς από το θέμα μας, έχει με αυτόν τον τρόπο την ευκαιρία,
χωρίς να ψάζει... και χωρίς να σκεφθεί βαθύτερα..., τις συνθήκες που μπορεί να έχουν δημιουργήσει την προσωπικότητα
και γενικότερα την υπόσταση ενός άλλου ανθρώπου..., με αυτόν τον τρόπο, τα τελευταία χρόνια, έχει τη δυνατότητα να δει, έστω και έτσι,
ότι η διαφορετικότητα είναι δικαίωμα του καθενός μας και ότι δεν είναι πια προνόμοιο μόνο των ετεροφιφόφιλων,
το δικαίωμα στην εργαστία, το δικαίωμα στη ζωή..., ή το να αποκτήσεις μια θέση σε αυτή την κοινωνία...,
ακόμα και αν μέσα από αυτήν,
αντιμετωπίζεις και την ειρωνία και πολλές φορές, ακόμα και τον χλευασμό κάποιων έξυπνων...,
οι οποίοι με την στάση τους,
μόνο την σεξουαλική τους ταυτότητα σαν ετεροφιλόφιλοι..., δεν γίνεται να εξασφαλίσουν...

Θέλω δηλαδή να επισημάνω, ότι σταδιακά..., δημιουργείται κάποια σχετική εξοικίωση..., η οποία κατά την άποψή μου,
ακόμα και με αυτόν τον τρόπο..., βοηθά στην αποδοχή των ιδιαιτεροτήτων γενικά.

Και βέβαια, είναι στο χέρι του καθενός από μας, με την στάση μας και την συμπεριφορά μας,
να καταφέρουμε να δημιουργήσουμε καλύτερες εντυπώσεις στον καθένα, ή και το αντίθετο...

Με αυτόν δηλαδή τον τρόπο, τους δίνεται η ευκαιρία, να αποδείξουν με την στάση τους... και με την συμπεριφορά τους...,
πως όλοι οι ομοφιλόφιλοι δεν είναι ίδιοι..., δεν είναι όλοι προκλητικοί... και ότι βέβαια η ομοφιλοφιλία, δεν είναι χαρακτηριστικό...,
το οποίο, κατ΄ ανάγκη, στερεί και την σοβαρότητα του ατόμου...

Είναι επομένως, κατά κάποιο τρόπο, και δικό τους, ένα μεγάλο ποσοστό αυτής της ευθύνης..., και μέσω των ΜΜΕ,
έχουν την δυνατότητα να το διαφοροποιήσουν..., τουλάχιστον, αν όχι να το αλλάξουν...

Και γνωρίζοντας παιδιά, σαν τους περισσότερους από εσάς..., αλλά και σαν τον Πέτρο, στον οποίο θέλω και εγώ να δώσω και εγώ προσωπικά, τα συγχαρητήριά μου,
για την συμπεριφορά του..., όχι μόνο στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά και γενικά σε όλο το forum, μπορώ πλέον να πιστεύω και όχι μόνο να ελπίζω...,
ότι ο κόσμος αυτός, θα γίνει καλύτερος...

Σας ευχαριστώ...

.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lilith : 03-08-06 στις 18:47.

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε: στις 18:52, 03-08-06:

Όντως και τα τρία απορρίφθηκαν! Εγώ πάντως πιστεύω ότι οφείλεται και στα τρία. Αν και έχω την εντύπωση ότι το οικογενειακό περιβάλλον και γενικότερα οι εμπειρίες παίζουν τον σημαντικότερο ρόλο. Κρίνοντας από τον μοναδικό γκέι που γνωρίζω, θεωρώ ότι η συμπεριφορά και τα πρότυπα που έλαβε από τους γονείς του σε μικρή ηλικία διαμόρφωσαν την σεξουαλικότητά του.

Επίσης έχω διαβάσει ότι αγόρια που υπέστησαν βιασμό έγιναν ομοφυλόφιλοι, και δεν μπορώ να το καταλάβω
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Palladin : 03-08-06 στις 18:54.

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε: στις 19:53, 03-08-06:

Εγώ πιστεύω ότι η ομοφιλοφιλία, όπως και όλες (το 99% σίγουρα)οι διάφορες καταστάσεις, είναι συνδυασμός γενετικού υπόβαθρού και περιβαλλοντικών επιδράσεων.
Μπορεί στη φύση να εμφανίζεται ως "φυσιολογική συμπεριφορά", για να ελεγχθεί η μεγάλη αύξηση του πληθυσμού ενός είδους, καθώς μετά το είδος αυτό θα έχει πρόβλημα στο να βρει τροφή.Προφανώς και κάτι τέτοιο δεν ισχύει για τον άνθρωπο, όπως δεν ισχύει γενικότερα η φυσική επιλογή πια.
Η ομοφιλοφιλία σταμάτησε να θεωρείται ψυχική ασθένεια, όπως και πολλά άλλα, γιατί ανακαλύφθηκε η γενετική.

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε: στις 21:33, 03-08-06:

Προφανώς και κάτι τέτοιο δεν ισχύει για τον άνθρωπο, όπως δεν ισχύει γενικότερα η φυσική επιλογή πια.
Μήπως χρείαζεται να αναφέρω ότι η Γή έχει πρόβλημα υπερπλυθησμού? Ότι οι Κινέζοι έχουν βάλει όριο σε κάθε οικογένεια να έχει το πολύ ένα παιδί? Ότι σε λίγο (στο όχι πολύ μακρινό μέλλον) δεν θα μας χωράει ο πλανήτης μας?

Εάν δεν μπορείτε να σκεφτείτε τους ομοφυλόφιλους εώς άτομα που γεννήθηκαν έτσι, και συνεπώς δεν μπορούν να αλλάξουν (είτε το θέλουν είτε όχι) σκεφτείτε τουλάχιστον ότι βοηθάνε ενεργά στην μείωση της αύξησης του πλυθησμού της Γής, για να έχουμε ένα καλύτερο αύριο όλοι μας. (που το πήγα το θέμα πάλι)

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε: στις 21:45, 03-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17
Μήπως χρείαζεται να αναφέρω ότι η Γή έχει πρόβλημα υπερπλυθησμού? Ότι οι Κινέζοι έχουν βάλει όριο σε κάθε οικογένεια να έχει το πολύ ένα παιδί? Ότι σε λίγο (στο όχι πολύ μακρινό μέλλον) δεν θα μας χωράει ο πλανήτης μας?

Εάν δεν μπορείτε να σκεφτείτε τους ομοφυλόφιλους εώς άτομα που γεννήθηκαν έτσι, και συνεπώς δεν μπορούν να αλλάξουν (είτε το θέλουν είτε όχι) σκεφτείτε τουλάχιστον ότι βοηθάνε ενεργά στην μείωση της αύξησης του πλυθησμού της Γής, για να έχουμε ένα καλύτερο αύριο όλοι μας. (που το πήγα το θέμα πάλι)
Εχμ, στην Ελλάδα νομίζω έχουμε πρόβλημα υπογεννητικότητας. Ή μήπως προτείνεις να φέρουμε κανένα εκατομμύριο κινέζους εδώ πέρα για να το λύσουμε κι αυτό?

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε: στις 21:50, 03-08-06:

Ενώ αυτό που προτείνεις εσύ είναι να "πείσουμε" κάπως τους ομοφυλόφιλους να γίνουν ετεροφυλόφιλους και έτσι θα λυθεί το πρόβλημα υπογεννητικότητας που έχουμε? Επίσης, η Ελλάδα δεν είναι το κέντρο του κόσμου. Αλλού υπάρχουν σοβαρά προβλήματα υπεργεννητικότητας. Πρέπει να υπάρχει ισσοροπία για μια εναρμονισμένη και όχι ραγδαία αύξηση του πλυθησμού σε όλη την Γή. Επίσης πρέπει να σου υπενθιμήσω ότι παντού υπάρχουν ομοφυλόφιλοι και ότι η φύση δεν σκέφτεται "Το Ελλαδιστάν(?) έχει πρόβλημα υπογεννητικότητας, συνεπώς θα στείλουμε εκεί λιγότερους ομοφυλόφιλους". Τα ποσοστά ομοφυλοφίλων σε όλη την Γη είναι σχετικά κοντά - εάν όχι ίδια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolas17 : 03-08-06 στις 21:52.

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε: στις 21:53, 03-08-06:

Ενώ αυτό που προτείνεις εσύ είναι να "πείσουμε" κάπως τους ομοφυλόφιλους να γίνουν ετεροφυλόφιλους και έτσι θα λυθεί το πρόβλημα υπογεννητικότητας που έχουμε? Επίσης, η Ελλάδα δεν είναι το κέντρο του κόσμου. Αλλού υπάρχουν σοβαρά προβλήματα υπεργεννητικότητας. Πρέπει να υπάρχει ισσοροπία για μια εναρμονισμένη και όχι ραγδαία αύξηση του πλυθησμού σε όλη την Γή .
Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο. Τώρα αν θεωρείς σοβαρό το επιχείρημά σου οτι οι ομοφυλόφιλοι συμβάλλουν στην μείωση του πληθυσμού της γης, τότε θεωρείς και οτι το να υπάρχουν πολλοί ομοφυλόφιλοι θα μας λύσουνε και το πρόβλημά μας. Αν όλοι ήταν ομοφυλόφιλοι τώρα δεν θα υπήρχες.

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε: στις 22:00, 03-08-06:

Είμαι σίγουρος ότι δεν ανέφερα πουθενά οτι θεωρώ το επιχείρημα αυτό σοβαρό. Εάν είδες και στο πόστ μου με αριθμό 354 γράφω στο τέλος

(που το πήγα το θέμα πάλι)
Απλώς το αναφέρω μιας και είναι ένα επειχήρημα που ισχύει για τα ζωά. Επίσης μην θεωρείς ότι το φαγητό πάνω στην Γή είναι ατέλειωτο και δεν θα τελειώσει ποτε.

τότε θεωρείς και οτι το να υπάρχουν πολλοί ομοφυλόφιλοι θα μας λύσουνε και το πρόβλημά μας. Αν όλοι ήταν ομοφυλόφιλοι τώρα δεν θα υπήρχες.
Δεν είπα πουθενά να γίνουμε όλοι ομοφυλόφιλοι. Απλώς ένα μικρό ποσοστό των ανθρώπων να είναι ομοφυλόφιλοι βοηθάει να κρατήσουμε σε κάποια επίπεδα τον πλυθησμό του πλανήτη μας που όλο και αυξάνεται περισσότερο.

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε: στις 22:07, 03-08-06:

Απλώς το αναφέρω μιας και είναι ένα επειχήρημα που ισχύει για τα ζωά. Επίσης μην θεωρείς ότι το φαγητό πάνω στην Γή είναι ατέλειωτο και δεν θα τελειώσει ποτε.
Αυτό είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση, γιατί εγώ πιστεύω οτι το φαγητό στη γη δεν θα μας φτάσει γιατί έχουμε καταστρέψει τη γη για να τρώνε τώρα κάποιοι με χρυσά κουτάλια, όχι λόγω υπερπληθυσμού. Άλλωστε το φαγητό δεν είναι κάτι δεδομένο σε μια συγκεκριμένη ποσότητα και τέλος.

Στο θέμα μας τώρα. Εμένα οι ομοφυλόφιλοι δεν μου προξενούν πρόβλημα με το να υπάρχουν και να κάνουν ο,τι γουστάρουν. Απλά θα μου φαινότανε κάπως ας πούμε το παιδί μου να ήταν ομοφυλόφιλος. Ούτε και θα ενθάρρυνα κάποιο παιδί που δεν έχει ξεκαθαρίσει μέσα του την σεξουαλική του ταυτότητα να γίνει ομοφυλόφιλος. Πιστεύω οτι ακόμη κι αν δεν το συζητήσεις με κανέναν, σε μερικά χρόνια θα ξεκαθαρίσεις από μόνος σου τι θέλεις.

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 22:23, 03-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Απλά θα μου φαινότανε κάπως ας πούμε το παιδί μου να ήταν ομοφυλόφιλος. Ούτε και θα ενθάρρυνα κάποιο παιδί που δεν έχει ξεκαθαρίσει μέσα του την σεξουαλική του ταυτότητα να γίνει ομοφυλόφιλος. Πιστεύω οτι ακόμη κι αν δεν το συζητήσεις με κανέναν, σε μερικά χρόνια θα ξεκαθαρίσεις από μόνος σου τι θέλεις.
Και μένα θα μου φαινόταν κάπως να ήταν το παιδί μου.... Θα με στεναχωρούσε ιδιαίτερα....
Ομως δεν ξέρω αν και κατά πόσο μιλάμε για τους ίδιους λόγους....

Βλέποντας το πως αντιμετωπίζει η πλειοψηφία τους ομοφυλόφιλους, δεν θα χαιρόμουν αν ήταν το παιδί μου γιατί θα ήξερα ότι περνάει από χίλια κύμματα καθημερινά και ότι έχει μικρότερες πιθανότητες από ένα συνομίληκο του να είναι ευτυχισμένο....
Δε θα μου άρεσε να γνωρίζω ότι η κοινωνία το αντιμετωπίζει ως "πρόβλημα" ως "μίασμα" ως "άρρωστο" ως "μη φυσιολογικό"....
Και δεν θα μου άρεσε όχι για μένα... αλλά για το ίδιο το ανθρώπινο πλάσμα που ανεξαρτήτως ερωτικών επιθυμιών, έχει καρδιά... ψυχή... αισθήματα... ευαισθησίες... πράγμα που σημαίνει ότι θα πληγωνόταν καθημερινά...
Πράγμα που σημαίνει ότι για όλη του τη ζωή θα έπρεπε να παλεύει για να είναι αποδεκτό....
Και μόνο που σκέφτομαι κάποιες φορές πόσα πρέπει να περάσουν κάποιοι συνάνθρωποι μας απλά και μόνο επειδή είναι διαφορετικοι απ τα κοινωνικά πρότυπα και τον Μέσο Ορο... με πιάνει απελπισία για όλους τους... φυσιολογικούς...

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 07:37, 04-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Και μένα θα μου φαινόταν κάπως να ήταν το παιδί μου.... Θα με στεναχωρούσε ιδιαίτερα....
Ομως δεν ξέρω αν και κατά πόσο μιλάμε για τους ίδιους λόγους....

Βλέποντας το πως αντιμετωπίζει η πλειοψηφία τους ομοφυλόφιλους, δεν θα χαιρόμουν αν ήταν το παιδί μου γιατί θα ήξερα ότι περνάει από χίλια κύμματα καθημερινά και ότι έχει μικρότερες πιθανότητες από ένα συνομίληκο του να είναι ευτυχισμένο....
Δε θα μου άρεσε να γνωρίζω ότι η κοινωνία το αντιμετωπίζει ως "πρόβλημα" ως "μίασμα" ως "άρρωστο" ως "μη φυσιολογικό"....
Και δεν θα μου άρεσε όχι για μένα... αλλά για το ίδιο το ανθρώπινο πλάσμα που ανεξαρτήτως ερωτικών επιθυμιών, έχει καρδιά... ψυχή... αισθήματα... ευαισθησίες... πράγμα που σημαίνει ότι θα πληγωνόταν καθημερινά...
Πράγμα που σημαίνει ότι για όλη του τη ζωή θα έπρεπε να παλεύει για να είναι αποδεκτό....
Και μόνο που σκέφτομαι κάποιες φορές πόσα πρέπει να περάσουν κάποιοι συνάνθρωποι μας απλά και μόνο επειδή είναι διαφορετικοι απ τα κοινωνικά πρότυπα και τον Μέσο Ορο... με πιάνει απελπισία για όλους τους... φυσιολογικούς...
Ακριβώς αυτό.
Επίσης αν ήταν το μοναδικό μου παιδί ίσως να με πείραζε και που δεν θα είχα εγγόνια

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Chemwizard, Cupid, Scandal, Τάσος97

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους