Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,148 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,649 μηνύματα σε 96,015 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 430 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 414)
Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
155
37,44%
Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
206
49,76%
Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους
42
10,14%
Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους
11
2,66%

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:23, 22-09-09:

Κατ' αρχάς φίλε Γκάνταλφ, θα σε παρακαλούσα να χαμηλώσεις τους τόνους όταν μου απευθύνεσαι και να μου δείξεις τον σεβασμό που έχω δείξει μέχρι στιγμής σ' εσένα. Το μόνο που αποκαλύπτει ο τρόπος σου είναι ότι μάλλον έχω αγγίξει κάποια ευαίσθητη χορδή, άρα είμαι αρκετά εύστοχος και ίσως αυτό να πληρώνω με τούτη την ανοίκεια συμπεριφορά σου.

Κατ' αρχάς, εάν είχες κάνει τον κόπο να συγκρατήσεις την οργή σου και να διαβάσεις αυτά που έγραψα πριν με προπηλακίσεις με κορφές και με κανέλες, θα είχες ίσως προσέξει ότι μου την είχε πέσει ο διπλανός μου στο σχολείο. Εσύ κόλλησες στην ξανθιά όμως και δεν είδες τίποτε πέρα από εκεί.

Επίσης, συμφώνησες με την Isiliel ότι όλες οι αλλαγές έγιναν μέσα σου κι όχι στο περιβάλλον σου. Αν είναι έτσι, τότε σε τι διαφωνείς μαζί μου και μάλιστα σ' αυτόν τον έξαλλο τόνο; Πρέπει να μετανιώνω κάθε φορά που ενδιαφέρομαι για κάποιον άνθρωπο; Είσαι σίγουρος ότι τα όσα λέω δεν είναι μετά λόγου γνώσης; Μήπως είναι η αλλαζονεία της ηλικίας που τα ξέρει όλα;

Όταν μου λες "αυτό δεν το επέλεξα, μου προέκυψε", είναι σαν να λες "δεν φταίω εγώ, ο θεούλης μ' έκανε ομοφυλόφιλο", έχει δηλαδή έναν απολογητικό τόνο και βλέπω ότι το αντιμετωπίζεις ακριβώς ως κάτι το επίκτητο, ως κάτι που δεν σου αρέσει. Εάν σου άρεσε, θα έλεγες "Αυτός είμαι εγώ και σ' όποιον αρέσει". Εάν ήταν το πραγματικό σου Θέλημα, θα ήσουν έτοιμος να το υπερασπιστείς και θα ήσουν και υπερήφανος γι' αυτό. Ξέρεις, κι εγώ κάποια μέρα, γύρω στα 15 ανακάλυψα έντρομος ότι ήμουν αναρχικός, αντίχριστος και αντιδραστικός, απροσάρμοστος στην κοινωνία και πάντοτε σημείο αμφιλεγόμενο. Δεν ταίριαζα με τον περίγυρό μου· αυτά που για εκείνους ήταν σωστά, για μένα ήταν λάθος και τούμπαλιν. Δεν ένιωσα ότι το επέλεξα, έτσι διαμορφώθηκα από την μέχρι τότε πορεία μου, από τα οικογενειακά μου προβλήματα, από τις ορμόνες της εφηβείας μου αν θέλεις. Ως παιδί πάλι ήμουν πολύ καλοσυνάτο και τακτικό, ώστε τίποτε δεν προοιωνιζόταν το τέρας στο οποίο έπιασα τον εαυτό μου να μεταμορφώνεται από τη μια στιγμή στην άλλη. Νομίζεις ότι εάν δεν το αποδεχόμουν ως το Θέλημά μου, ως τον πραγματικό μου εαυτό και δεν στεκόμουν να το υπερασπιστώ, ότι θα ήμουν λιγότερο θύμα κοινωνικού ρατσισμού επειδή ήμουν ετεροφυλόφιλος; Μεγάλη ιδέα έχεις φίλε για την ομοφυλοφιλία σου, άραξε και λίγο...

Δεν κατανοώ ειλικρινά την απαίτηση που έχεις να σε αποδεχτούν όλοι ανεξαιρέτως για αυτό που είσαι. Κανένας μα κανένας δεν είναι πλήρως αποδεκτός απ' όλους ανεξαιρέτως. Ο Διογένης ο Κυνικός ζητιάνευε από τ' αγάλματα, για να εξασκηθεί στην άρνηση των ανθρώπων. Γεννιόμαστε μόνοι και πεθαίνουμε μόνοι κι αυτό ισχύει για όλους όσους διαφέρουν σημαντικά από το μέσο όρο, όπως απέδειξε και η συμπεριφορά σου απέναντί μου.

Θα σε παρακαλούσα να μου απαντήσεις με ηρεμία και φιλική διάθεση. Εάν πρόκειται να διαβάσω και πάλι το ύφος του προηγούμενου ποστ που μου απηύθυνες, καλύτερα να με αγνοήσεις και να μην μου απαντήσεις καθόλου...

Φιλικά,
Όττο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 09:27, 23-09-09:

Ο Διογένης ο Κυνικός ζητιάνευε από τ' αγάλματα, για να εξασκηθεί στην άρνηση των ανθρώπων. Γεννιόμαστε μόνοι και πεθαίνουμε μόνοι

οπως επισης να προσθεσω πως ποτε δεν προκειται να ικανοποιηθουν οι ανθρωποι απο τιποτα και τα σχολια τους θα δινουν και θα περνουν. αν εισαι ομοφυλοφιλος θα σε κραξουν , αν εισαι ελευθερος και στρειτ θα πουν μα ποτε επιτελους θα παντρευτει , αν παντρευτεις θα πουν μα ποτε θα κανει παιδι , αν κανει παιδι μα ποτε θα κανει και δευτερο , αν χωρισει θα αρχισουν τα ψου ψου γιατι χωρισε , αν υιοθετησει παιδι , αν κανει παιδι εκτος γαμου , αν τσακωθηκε , αν βγηκε εξω με τον ταδε , αν σπουδασε , αν δεν σπουδασε , αν δουλευει , αν δεν δουλευει ........ να συνεχισω??????????????????

συμπερασμα? = οτι κανει κανεις το κανει για τον εαυτο του και οχι για κανενα αλλο. το κανει γιατι νιωθει αυτος καλα και οι υπολοιποι τα παραπονα τους στον δημαρχο και στις κουτσομπολες που πινουν καφε.
ειναι σκληρος ο κοσμος εκει εξω και τα σχολια ακομα πιο σκληρα αλλα ποιος σε νοιαζεται οταν κλεισει η πορτα σου και εισαι μονος? ο εαυτος σου ειναι και αντε και η οικογενεια σου.

δε πανα να λενε. αφου και να μην κανεις τιποτα παλι θα λενε οποτε ο καθενας κανει αυτο που τον κανει ευτυχισμενο γιατι στην τελικη μια ζωη την εχουμε και αυτη ειναι πολυ μικρη και γεματη προβληματα. λιγες ειναι οι χαρες και πρεπει να τις εκμεταλλευομαστε οσο μπορουμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:40, 23-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight

οπως επισης να προσθεσω πως ποτε δεν προκειται να ικανοποιηθουν οι ανθρωποι απο τιποτα και τα σχολια τους θα δινουν και θα περνουν. αν εισαι ομοφυλοφιλος θα σε κραξουν , αν εισαι ελευθερος και στρειτ θα πουν μα ποτε επιτελους θα παντρευτει , αν παντρευτεις θα πουν μα ποτε θα κανει παιδι , αν κανει παιδι μα ποτε θα κανει και δευτερο , αν χωρισει θα αρχισουν τα ψου ψου γιατι χωρισε , αν υιοθετησει παιδι , αν κανει παιδι εκτος γαμου , αν τσακωθηκε , αν βγηκε εξω με τον ταδε , αν σπουδασε , αν δεν σπουδασε , αν δουλευει , αν δεν δουλευει ........ να συνεχισω??????????????????

συμπερασμα? = οτι κανει κανεις το κανει για τον εαυτο του και οχι για κανενα αλλο. το κανει γιατι νιωθει αυτος καλα και οι υπολοιποι τα παραπονα τους στον δημαρχο και στις κουτσομπολες που πινουν καφε.
ειναι σκληρος ο κοσμος εκει εξω και τα σχολια ακομα πιο σκληρα αλλα ποιος σε νοιαζεται οταν κλεισει η πορτα σου και εισαι μονος? ο εαυτος σου ειναι και αντε και η οικογενεια σου.

δε πανα να λενε. αφου και να μην κανεις τιποτα παλι θα λενε οποτε ο καθενας κανει αυτο που τον κανει ευτυχισμενο γιατι στην τελικη μια ζωη την εχουμε και αυτη ειναι πολυ μικρη και γεματη προβληματα. λιγες ειναι οι χαρες και πρεπει να τις εκμεταλλευομαστε οσο μπορουμε.
Μπαρντόν, αλλά μία τέτοια νεκρανάσταση του Διογένη, εκείνου του περίφημου Ανθρώπου με το φαναράκι, δεν έχω υπόψη να ματάγινε, τόσο απρόσμενα! Αλλά, καμάρι μου, στις κουτσουμπόλες που δεν πίνουν καφέ,ποιους στέλνεις;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 09:49, 23-09-09:

τους ιδιους , οσους εχουν παραπονα να πηγαινουν σε οσους πινουν ή δεν πινουν καφε και σχολιαζουν τον κοσμακι που εχει πιο σοβαρα πραγματα να ασχοληθει και που προφανως αυτοι δεν εχουν ( που μαλλον εχουν αλλα ποτε κανεις δεν κοιταζει το παλουκι στο ματι του αλλα το σκαθαρακι στου αλλου)

και μπαρτον αλλα μπας και δεν καταλαβα την ερωτηση πρωτη φορα δηλ. που θα συμβει κατι τετοιο

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:55, 23-09-09:

τους ιδιους , οσους εχουν παραπονα να πηγαινουν σε οσους πινουν ή δεν πινουν καφε και σχολιαζουν τον κοσμακι που εχει πιο σοβαρα πραγματα να ασχοληθει και που προφανως αυτοι δεν εχουν ( που μαλλον εχουν αλλα ποτε κανεις δεν κοιταζει το παλουκι στο ματι του αλλα το σκαθαρακι στου αλλου)

και μπαρτον αλλα μπας και δεν καταλαβα την ερωτηση πρωτη φορα δηλ. που θα συμβει κατι τετοιο
Όχι, όχι...την "διέλυσες" μάλιστα θα έλεγα, με το "κοσμάκι που έχει πιο σοβαρά πράγματα να ασχοληθεί" και το "παλούκι στο μάτι"!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:21, 23-09-09:

Εγω παλι δεν καταλαβα την Μουνλαιτ...
Δηλαδη αυτοι που εχουν παραπονα τι κανουν ακριβως? Κοιτανε την καμπουρα του αλλου? Και τι σχεση εχει με το "Γεννιόμαστε μόνοι και πεθαίνουμε μόνοι"?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 10:31, 23-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Δηλαδη αυτοι που εχουν παραπονα τι κανουν ακριβως? Κοιτανε την καμπουρα του αλλου? Και τι σχεση εχει με το "Γεννιόμαστε μόνοι και πεθαίνουμε μόνοι"?
οχι μωρε κοριτσακι μου
ειναι μια εκφραση δεν ξερω αν την εχετε εσεις και ισως γιαυτο να μην εγινε κατανοητη. εμεις λεμε κανε αυτο που θες και σε κανει να νιωθεις καλυτερα σαν ανθρωπο και αν καποιος εχει παραπονο με αυτο που κανεις να παει να το πει στον δημαρχο( εδω λεμε το ονομα εμεις αλλα εσεις δεν το ξερετε οποτε δεν το λεω) εκφραση ειναι που σημαινει μη σε νοιαζει οτι και αν πουνε οι αλλοι..

το γενιομαστε μονοι και πεθαινουμε μονοι με την εννοια την μεταφορικη εγω το δανειστηκα απο τον χαος ως προς το οτι , αν επιλεξουμε κατι στη ζωη μας μπορει και να ειμαστε μονοι σ'αυτο αλλα σημμασια εχει να το υποστηριζουμε αν το πιστευουμε πραγματικα.

ολα αυτα αναφερονταν ουσιαστικα στο θεμα της ομοφυλοφιλιας απλα το εκανα πιο ευρυ..

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 10:35, 23-09-09:

με αλλα λογια ο κοσμος ειναι κακος και γι αυτο καλο ειναι να κοιταει ο καθενς την ζωη του και να μην δινει δεκαρα για την γνωμη τον αλλων.

η απαντηση του νωευς ειναι κατατοπιστικοτατη!

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:48, 23-09-09:

Εγώ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει ο Gandalf κι ο κάθε Gandalf να κάνει γνωστό σε κάθε φίλο ή γνωστό τη σεξουαλική του προτίμηση. Δηλαδή εγώ αν γνωρίσω τώρα κάποιον και γίνουμε φίλοι θα του πω, κοίταξε να δεις, εμένα μου αρέσει αυτό κι αυτό στο κρεβάτι; Μιλάμε για φιλικές σχέσεις και σε αυτό φτάνει μόνο ο χαρακτήρας κι η συμπεριφορά κάποιου. Νομίζω οτι άθελά μας τον έχουμε στιγματίσει τον Gandalf, προσπαθούμε να του βρούμε λάθος συμπεριφορές με το ζόρι, αμφισβητούμε οτι έχει αποδεχτεί ή όχι τον εαυτό του, τον έχουμε βγάλει "προβληματικό" κατά μία έννοια, κι όλα αυτά σε ένα φόρουμ, σε άτομο που δεν γνωρίζουμε και από άτομα που δε γνωρίζει. Λυπάμαι πάρα πολύ γι' αυτή τη διαπίστωση. Εγώ σε αυτόν βλέπω ένα ώριμο νεαρό παιδί που πήρε κάτι "αρνητικό" για την κοινωνία και το μετέτρεψε σε θετικό. Κι αντί να τον επαινούμε, πάμε με το ζόρι να του βγάλουμε ανασφάλειες και προβλήματα. Και μετά λέτε οτι η κοινωνία δεν έχει να κάνει με την ψυχοσύνθεσή μας...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:56, 23-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Αλλά, καμάρι μου, στις κουτσουμπόλες που δεν πίνουν καφέ,ποιους στέλνεις;
Ε σορρυ, αλλα εσυ τι θα καταλαβαινες?

οχι μωρε κοριτσακι μου
ειναι μια εκφραση δεν ξερω αν την εχετε εσεις και ισως γιαυτο να μην εγινε κατανοητη. εμεις λεμε κανε αυτο που θες και σε κανει να νιωθεις καλυτερα σαν ανθρωπο και αν καποιος εχει παραπονο με αυτο που κανεις να παει να το πει στον δημαρχο( εδω λεμε το ονομα εμεις αλλα εσεις δεν το ξερετε οποτε δεν το λεω) εκφραση ειναι που σημαινει μη σε νοιαζει οτι και αν πουνε οι αλλοι..

το γενιομαστε μονοι και πεθαινουμε μονοι με την εννοια την μεταφορικη εγω το δανειστηκα απο τον χαος ως προς το οτι , αν επιλεξουμε κατι στη ζωη μας μπορει και να ειμαστε μονοι σ'αυτο αλλα σημμασια εχει να το υποστηριζουμε αν το πιστευουμε πραγματικα.

ολα αυτα αναφερονταν ουσιαστικα στο θεμα της ομοφυλοφιλιας απλα το εκανα πιο ευρυ..
Ναι, τωρα καταλαβα τι εννοεις και δε θα ελεγα οτι διαφωνω...ομως υπαρχει και ενα "αλλά"...
Συμφωνω, οτι πρεπει να επιλεγουμε αυτο που θα μας κανει να νοιωθουμε καλα, αυτο που πιστευουμε οτι ειναι καλυτερο για την προσωπικη μας εξελιξη, αδιαφορωντας για τον περιγυρο, αλλά οταν οι επιλογες μας μας οδηγουν στη μοναξια, μηπως α. κατι δεν παει καλα με αυτες μας τις επιλογες? Μηπως β. αυτοι που κρινουν τις επιλογες μας αυτες και μας οδηγουν στην απομονωση εχουν εσφαλμενα κριτηρια?
Καποιες φορες συμβαινει το α. και καποιες φορες το β.
Στο θεμα της ομοφυλοφιλιας, επειδη δεν ειναι θεμα επιλογης, απο την αποψη, οτι ετσι γεννηθηκες, προφανως εκεινοι που δε σε δεχονται, σε κατακρινουν και σε τοποθετουν στο περιθωριο, ειναι αυτοι που εχουν λαθος...

Παντως, η "μοναξια" ειναι βαρυ τιμημα και νομιζω οτι απο τους περισσοτερους δεν αντεχεται ...

Τωρα περι του "Γεννιομαστε μονοι, πεθαινουμε μονοι", να σχολιασω μονο οτι μπορει να μην παιρνουμε κανεναν μαζι μας οταν "φευγουμε", αλλα ολοι θελουμε καθ' ολη τη διαρκεια της ζωης μας να εχουμε διπλα μας ατομα που νοιαζονται για εμας, οπως επισης και εμεις νοιζομαστε για εκεινα...

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Εγώ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει ο Gandalf κι ο κάθε Gandalf να κάνει γνωστό σε κάθε φίλο ή γνωστό τη σεξουαλική του προτίμηση. Δηλαδή εγώ αν γνωρίσω τώρα κάποιον και γίνουμε φίλοι θα του πω, κοίταξε να δεις, εμένα μου αρέσει αυτό κι αυτό στο κρεβάτι; Μιλάμε για φιλικές σχέσεις και σε αυτό φτάνει μόνο ο χαρακτήρας κι η συμπεριφορά κάποιου.
Δε νομιζω οτι αυτο ηταν το θεμα μας...
Αυτο που θιγεται, αν δεν απατωμαι, ειναι το να μη χρειαζεται να κρυβει κανεις την σεξουαλικη του ταυτοτητα, προσποιουμενος κατι αλλο απο αυτο που ειναι.
Να αντιμετωπιζεται απο την κοινωνια επιτελους οπως ενας ετεροφυλοφιλος, ωστε σε περιπτωση που γινει αντιλληπτος, κατ οποινδηποτε τροπο, ο σεξουαλικος του προσανατολισμος, να μην περιθωριοποιηθει και γενοκοτερα να μην υπαρξουν επιπτωσεις στην κοινωνικη, επαγγελματικη ζωη του, λογω αυτης της διαφορετικοτητας.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:21, 23-09-09:

οταν οι επιλογες μας μας οδηγουν στη μοναξια, μηπως α. κατι δεν παει καλα με αυτες μας τις επιλογες? Μηπως β. αυτοι που κρινουν τις επιλογες μας αυτες και μας οδηγουν στην απομονωση εχουν εσφαλμενα κριτηρια?
Καποιες φορες συμβαινει το α. και καποιες φορες το β.
Στο θεμα της ομοφυλοφιλιας, επειδη δεν ειναι θεμα επιλογης, απο την αποψη, οτι αυτο ετσι γεννηθηκες, προφανως εκεινοι που δε σε δεχονται, σε κατακρινουν και σε τοποθετουν στο περιθωριο, ειναι αυτοι που εχουν λαθος...
Αν και δεν συμφωνώ απόλυτα με τις επιλογές που θέτεις, ακόμη κι αν δεχτούμε ότι έτσι έχουν τα πράγματα, δεν μπορείς να αλλάξεις την κοινωνία από τη μια μέρα στην άλλη και η ζωή σου δε μπορεί να περιμένει να τη ζήσεις αργότερα, όταν οι θέσεις σου θα είναι περισσότερο αρεστές. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ενισχύσεις το θέλημά σου με πίστη, αποφασιστικότητα και επιχειρήματα.
Εφ' όσον πρέπει να ζήσεις σήμερα, το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να ελιχθείς κάπου ανάμεσα στα "πρέπει" της θέλησής σου και στα "πρέπει" της κοινωνίας.
Τι άλλο είναι άλλωστε η προσαρμογή;

Ο gadalf Himela, δείχνει μια αξιοσημείωτη ωριμότητα, αφού νιώθει πολύ καλά, ότι όλη αυτή η επίφαση αποδοχής, δεν είναι ακόμη, παρά μια σαπουνόφουσκα, μια μόδα.
Η πραγματική αποδοχή θα έρθει μέσα από το διάλογο και τη συμβίωση των αντιθέτων. Μέσα από την αμφισβήτηση και όχι χωρίς αυτήν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

negative

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη negative
Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 455 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 11:24, 23-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Αν και δεν συμφωνώ απόλυτα με τις επιλογές που θέτεις, ακόμη κι αν δεχτούμε ότι έτσι έχουν τα πράγματα
Τι εννοείς ακριβώς Isiliel?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:33, 23-09-09:

Αν οι επιλογές μου με οδηγούσαν στη μοναξιά, την αποτυχία, τη δυστυχία κτλ, μόνο μέσα μου θα έψαχνα να βρω τη λύση. Πουθενά αλλού. Όταν μεταθέτεις το πρόβλημα στο περιβάλλον, στην άδικη κοινωνία, στην κακή σου την τύχη, στο γείτονα, εκ των πραγμάτων περιμένεις και τη λύση απ' αυτούς. Αυτό απαιτεί πολύ χρόνο, που συνήθως δεν τον έχω(ουμε). Προτιμώ να λύνω τα προβλήματά μου, με τις δυνάμεις μου (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ξέρω να ζητάω βοήθεια).
Την τελευταία φορά που έκανα το αντίθετο, μου πήρε 10 χρόνια να ορθοποδήσω και δεν πρόκειται να το επαναλάβω.

Η κοινωνική ευθύνη είναι δεδομένη. Κοινωνία όμως είμαστε εγώ, εσύ ο άλλος.
"Γίνε", λένε, "η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο".

Παράθεση

negative

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 455 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 11:37, 23-09-09:

Δεν διαφωνώ σε αυτό ...απλά ήθελα να μάθω εάν πιστεύεις στο να είναι κάποιος ομοφυλόφιλος είναι τελικά επιλογή?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:43, 23-09-09:

Αν και δεν συμφωνώ απόλυτα με τις επιλογές που θέτεις, ακόμη κι αν δεχτούμε ότι έτσι έχουν τα πράγματα, δεν μπορείς να αλλάξεις την κοινωνία από τη μια μέρα στην άλλη και η ζωή σου δε μπορεί να περιμένει να τη ζήσεις αργότερα, όταν οι θέσεις σου θα είναι περισσότερο αρεστές. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ενισχύσεις το θέλημά σου με πίστη, αποφασιστικότητα και επιχειρήματα.
Εφ' όσον πρέπει να ζήσεις σήμερα, το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να ελιχθείς κάπου ανάμεσα στα "πρέπει" της θέλησής σου και στα "πρέπει" της κοινωνίας.
Τι άλλο είναι άλλωστε η προσαρμογή;
Ναι να προσαρμοστουμε...δεν αντιλεγω.
Αλλα στο συγκεκριμενο θεμα να προσαρμοστει κανεις πως?
Πως θα νοιωσει "ελευθερος" και συγχρονως να μη βρεθει προ της απομονωσης, αφου η κοινωνια μας δεν ειναι ακομα ετοιμη να τον δεχτει ετσι οπως ειναι?
Οταν η ζωη μου ειναι αρρητα συνδεδεμενη με την κοινωνια και εκεινη κρινει εμενα, πως να συνδυασω την "ελευθερια" μου και τις λαθεμενες προσταγες της?!
Ετσι ως εχουν τα πραγματα σημερα, ειτε θα μεινω πιστος σε εμενα και θα πρεπει να πληρωσω το τιμημα αυτης της επιλογης μου με απομονωση και οχι μονο ειτε θα καταπιεστω και θα ζησω μια ζωη μιση...
Και γιατι ολα αυτα? Γιατι να μην μπορουμε να ανοιξουμε σαν κοινωνια τα ματια μας και τα αυτια μας?! Αυτο το "γιατι" με παιδευει...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:43, 23-09-09:

@negative: Απάντησα στις επιλογές που έθεσε στη συζήτηση η Νεράιδα (η οποία τόνισε πως δεν θεωρεί την ομοφυλοφιλία επιλογή). Δεν έχω άποψη γι' αυτό που με ρωτάς κι επειδή έχω γνωρίσει αρκετούς ομοφυλόφιλους, σέβομαι τη δική τους θέση που λέει ότι μόνο επιλογή δεν είναι.
Και για να στο πω πιο απλά, δεν αισθάνομαι ότι έχω την επιλογή να γίνω ομοφυλόφιλη.
Άρα δε βλέπω γιατί να ισχύει το ανάποδο.

Διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη παρ' όλ' αυτά, για τις νεαρές ηλικίες και τις επιρροές από το περιβάλλον.

Διαβάστε αν έχετε χρόνο, το υπέροχο βιβλίο του Ταχάρ Μπεν Τζελούν: Το κορίτσι της Άμμου.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:51, 23-09-09:

Ο τροπος με τον οποιο κανεις θα χειριστει αυτην τη διαφορετικοτητα εχει να κανει με επιλογες...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 11:55, 23-09-09:

Ας μιλήσω λίγο επιθετικά στον Great Chaos ελπίζω να μην παρεξηγηθεί.

Σε έχω δει κατα καιρούς να μιλάς με απαξιωτικό τόνο για την κοινωνία και την δημοκρατία σαν κάτι το κακό. Δηλαδή με την δικιά σου λογική να σε πω και εγώ αδύναμο που δεν τα παράτησες όλα για να πας να ζήσεις μόνος σου ερημίτης στο βουνό ή που δεν κάνεις και μια επανάσταση βρε αδερφέ για να αλλάξει το πολιτικό τοπίο που τόσο μισείς. Εσύ τι διαφορά έχεις με τον Gandalf και δεν άρχισες στην (ώριμη ηλικία των άντα που είσαι ικανότερος να παρακάμψεις τις απόψεις των άλλων) την μεγάλη επανάσταση στα πάντα; Εγώ μπορώ να σου πω ότι εντελώς στείρα λογική να κάθεσαι και να κλαίγεσαι όπως παρομοίως αναφέρθηκες στο άλλο μέλος σε ένα φόρουμ για τα χάλια των πάντων. Γιατί δεν το κάνεις; Μάντεψε, ζεις σε μια κοινωνία στην οποία δεν μπορείς να λειτουργείς σαν απροσάρμοστος και να προβάλλεις τις απόψεις σου μόνο και μόνο για να προκαλείς. Καλώς κάνει ο gandalf και δεν προσπαθεί να επιβάλλει και να προβάλλει την επιλογή του. Θα ήταν πολύ όμορφη η κοινωνία αν ηταν απαλλαγμένη από κάθε είδους στερεότυπο αλλά επειδή δεν πρέπει να είμαστε ουτοπιστές και να μην κάνουμε κηδεία με ξένα κόλυβα θα πρέπει να προσέχουμε αν η προσπάθεια να φτιάξουμε άλλους ήρωες τελικά βλάψει κάποιους άλλους. No more heroes anymore που λένε και οι stranglers

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

negative

Πολύ δραστήριο μέλος

O negative έγραψε στις 12:27, 23-09-09:

@negative: Απάντησα στις επιλογές που έθεσε στη συζήτηση η Νεράιδα (η οποία τόνισε πως δεν θεωρεί την ομοφυλοφιλία επιλογή). Δεν έχω άποψη γι' αυτό που με ρωτάς κι επειδή έχω γνωρίσει αρκετούς ομοφυλόφιλους, σέβομαι τη δική τους θέση που λέει ότι μόνο επιλογή δεν είναι.
Και για να στο πω πιο απλά, δεν αισθάνομαι ότι έχω την επιλογή να γίνω ομοφυλόφιλη.

Διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη παρ' όλ' αυτά, για τις νεαρές ηλικίες και τις επιρροές από το περιβάλλον.

Διαβάστε αν έχετε χρόνο, το υπέροχο βιβλίο του Ταχάρ Μπεν Τζελούν: Το κορίτσι της Άμμου.
Δεν είναι επιλογή το να είσαι ομοφυλόφιλος..δεν το επιλέγεις σου έρχεται μπρος σου και πρέπει να το δεις....αυτή είναι η μόνη επιλογή που μπορεί να έχεις.
Οι περισσότεροι σε αυτή την χώρα έχουν επιφυλάξεις περί επιρροών περιβάλλοντος.....που παίζουν καθοριστικό ρόλο για την σεξουαλική ταυτότητα του εφήβου και αργότερα ενήλικου.
Αλλά αυτό πάλι μας βάζει σε διαδικασία επιφύλαξης και αμφισβήτησης....είσαι ομοφυλόφιλος άρα κάτι συνέβη στο κοντινό σου περιβάλλον....κάτι που σε ώθησε προς σε του την σου την επιλογή?
Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο βελτιώνει τα πράγματα.....μια συνεχόμενη επιφύλαξη.
Αντίθετα μια τέτοια στάση περιθωριοποιεί αυτούς τούς ανθρώπους.....τους βάζει σε γκέτο.
Τους περιορίζει σε συγκεκριμένους χώρους.
Και ξέρεις τι σημαίνει αυτό Isiliel?
Δυσλειτουργία στην επικοινωνία...δυσλειτουργία στον έρωτα ...συσσώρευση θυμού προς όλους και απέναντι στον εαυτό του που όχι μόνο δεν είναι αρεστός αλλά ανώμαλος.
Είναι πολύ σωστό να λέμε σε κάποιον να αναλάβει τις ευθύνες του εαυτού του αλλά μην ξεχνάμε ποτέ...με τα σημερινά δεδομένα..ότι εμείς τον έχουμε γεμίσει με δυσλειτουργίες που τον κάνουν ανίκανο στο να κάνει αυτό που για σένα είναι το κανονικό.
Η αρχή φυσικά γίνετε από την μαμά και από τον μπαμπά γιατί και αυτοί πριν από όλους δεν δέχονται το ίδιο τους το παιδί θεωρώντας το ....το γνωστό..
Παρόλα αυτά είμαι υπέρ στο ότι κάποιος άνθρωπος πρέπει να ξεπερνά όλα αυτά για να μπορεί να είναι ελεύθερος..
Εάν λοιπόν Isiliel το δικό σου παιδί ήταν ομοφυλόφιλο θα έφερες ευθύνη εσύ?
Υ.Γ. Αυτό το''έχω γνωρίσει αρκετούς ομοφυλόφιλους'' μοιάζει σαν να λέει κάποιος ...αυτό το σπάνιο είδος ζώου το έχω δει από κοντά......

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:29, 23-09-09:

δεν αισθάνομαι ότι έχω την επιλογή να γίνω ομοφυλόφιλη.

Μα και τι μας νοιάζει εμάς αν κάποιος έγινε ομοφυλόφιλος ή αν έγινε στην πορεία; Ποιοι είμαστε εμείς (εγώ κι εσύ κι όλοι) να κατακρίνουμε κάποιον με βάση τη σεξουαλική του ταυτότητα; Ο μόνος λόγος που κάποιος κατακρίνεται είναι αν κάνει κάτι εκτός νόμου, και γι' αυτό υπάρχουν τα δικαστήρια. Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω, εξηγήστε τό μου σας παρακαλώ. Ποια είμαι εγώ κι η κάθε εγώ να κρίνω οτι ο Gandalf κι ο κάθε Gandalf νιώθει έτσι ή αλλιώς, γιατί έγινε ή αν γεννήθηκε ομοφυλόφιλος, τι επιρροές είχε πάνω του η κοινωνία, αν πρέπει ή αν δεν πρέπει αυτό να τον προβληματίζει, αν αποδέχεται ή όχι τον εαυτό του και να νουθετούμε κι όλας το πώς θα το κάνει αυτό; Σε τι διαφέρει αυτός ο άνθρωπος από μένα που κανείς δε βγήκε να με πείσει ντε και σώνει οτι έχω πρόβλημα κι οτι φταίω εγώ ή το κακό μου ριζικό; Πότε επιτέλους θα καταλάβουμε οτι οι ομοφυλόφιλοι είναι κι αυτοί άνθρωποι και κανείς δε μας δίνει το δικαίωμα να τους κατακρίνουμε και να τους αποστασιοποιούμε; Συγνώμη για τον τόνο μου, αλλά μιλάμε τόσην ώρα και δε βρίσκω το λόγο, δε βρίσκω το θέμα. Αν κάποιος βγει και πει "έχω πρόβλημα με το τάδε θέμα", σαφώς μας δίνει το δικαίωμα να τον κρίνουμε (κρίνουμε, όχι κατακρίνουμε). Στην προκειμένη γιατί ο Gandalf έγινε σημείο αναφοράς και με το ζόρι του βγάλαμε πρόβλημα; (Gandalf, με συγχωρείς που αναφέρω συνεχώς το όνομά σου, αλλά με έχεις βάλει για δικηγόρο αν δεν το θυμάσαι). Μιλάω γενικά τέλος πάντων.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,568 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 14:30, 23-09-09:

Οτιδήποτε μη φυσιολογικό είναι φυσικό να προκαλεί αρνητικές αντιδράσεις. Οταν όμως πολλοί αρχίσουν να κάνουν κάτι μη φυσιολογικό, τότε αλλάζει η φύση του φυσιολογικού. Ετσι σε λίγο (τι σε λίγο, ίσως έχει ηδη αρχίσει) αντιδράσεις θα προκαλεί το να είσαι στρέιτ.

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:35, 23-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Οτιδήποτε μη φυσιολογικό είναι φυσικό να προκαλεί αρνητικές αντιδράσεις. Οταν όμως πολλοί αρχίσουν να κάνουν κάτι μη φυσιολογικό, τότε αλλάζει η φύση του φυσιολογικού. Ετσι σε λίγο (τι σε λίγο, ίσως έχει ηδη αρχίσει) αντιδράσεις θα προκαλεί το να είσαι στρέιτ.
Έλα ρε μπαγκς .... γιατί υπερβάλλεις έτσι;

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,568 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 15:09, 23-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Έλα ρε μπαγκς .... γιατί υπερβάλλεις έτσι;
Λές έ; Μπορεί βρε παιδί μου. Ομως σε πέντε μόλιςλεπτά μετά τη δημοσίευση του ποστ μου εχω ήδη 2 αρνητικές απαντήσεις και ένα -2 καπάκι

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:13, 23-09-09:

@negative: Καλά το κατάλαβα ότι επρόκειτο για ερώτηση-παγίδα
Χρειαζόσουν ένα στοιχείο για να με κατατάξεις σε μια "παράταξη";
Γιατί θα πρέπει εγώ να αποφανθώ οριστικά τι ακριβώς είναι η ομοφυλοφιλία, όταν η επιστήμη δεν τα έχει καταφέρει ακόμη; Για τίποτα δεν είμαι σίγουρη, πόσο μάλλον για την ομοφυλοφιλία!
Το περιβάλλον επηρεάζει ακόμη και τα γονίδιά μας! Πόσο μάλλον τη σεξουαλική μας ταυτότητα.
Τα φύλα πέραν της βιολογικής τους διάστασης, δεν παύουν να είναι και ένας κοινωνικός ρόλος που μάθαμε να παίζουμε. Μας έδειξαν πώς να είμαστε άνδρες ή γυναίκες ή ...whateva και τι σημαίνει αυτό.
Σε προηγούμενο μήνυμά μου, διαχώρισα την ταυτότητα του φύλου, από το ρόλο του φύλου κι από τον σεξουαλικό προσανατολισμό.
Αλλά:
Αρχική Δημοσίευση από Himela
Μα και τι μας νοιάζει εμάς αν κάποιος έγινε ομοφυλόφιλος ή αν έγινε στην πορεία;
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Με ρώτησες αν πιστεύω ότι είναι θέμα επιλογής και σου απάντησα. Ούτε προσωπική εμπειρία έχω, ούτε μπορώ να βασιστώ σε κάποια επιστημονική μελέτη. Πιστεύω αυτούς που το ζουν και μου έκαναν την τιμή να μοιραστούν την εμπειρία τους μαζί μου. (Εσένα μπορεί να σου φαίνεται ότι μιλάω για σπάνια είδη ζώων, εγώ μιλάω για φίλους που είχα όλα αυτά τα χρόνια. Πρόσεχε λοιπόν πώς μιλάς για τους φίλους μου )
Είτε είναι θέμα επιλογής, είτε όχι, είναι μια διαφορετική κατάσταση που από μένα είναι σεβαστή.
Τι ορίζεται ως "κανονικό" και τι θεωρώ εγώ ως τέτοιο, δε θυμάμαι να το ανέφερα πουθενά.
Τα υπόλοιπα λοιπόν, είναι δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:17, 23-09-09:

Λές έ; Μπορεί βρε παιδί μου. Ομως σε πέντε μόλιςλεπτά μετά τη δημοσίευση του ποστ μου εχω ήδη 2 αρνητικές απαντήσεις και ένα -2 καπάκι
Τι "ομως" βρε συ Μπαγκς?! Φυσικο επομενο ηταν...
Ξερεις, η συζητηση εχει περασει σε αλλο επιπεδο απο αυτο που προσπαθεις παλι να τη θεσεις...
Εχουμε φυγει απο το φυσιολογικο ή μη και εχουμε περασει στο πως οφειλει η κοινωνια μας να αντιμετωπιζει τους ομοφυλοφιλους και πως οι τελευταιοι θα παψουν να αισθανονται δεσμιοι αυτης της διαφορετικοτητας αυτης.
Εσυ λοιπον, υποστηριζεις τον κοινωνικο ρατσισμο που βιωνουν μεχρι σημερα?

Παράθεση

negative

Πολύ δραστήριο μέλος

O negative έγραψε στις 15:20, 23-09-09:

Isiliel Γιατί έχεις ανάγκη μια επιστημονική έρευνα?Για να βεβαιωθείς σε τι και για ποιον λόγο?
Δεν κάνω ερωτήσεις παγίδες ..απλά ήθελα να καταλάβω πως σκέφτεσαι..

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 15:22, 23-09-09:

Εσυ λοιπον, υποστηριζεις τον κοινωνικο ρατσισμο που βιωνουν μεχρι σημερα?
Οι στρέιτ βιώνουν κοινωνικό ρατσισμο γλυκιά μου, σήμερα, το ειπα ξεκάθαρα στο ποστ μου. Σε ποιά εποχή έχεις μείνει εσύ; Κάποτε, ίσως, πρίν πενήντα χρόνια, που ακόμη οι γκέυ υπόκειντο διωγμούς. Σήμερα είναι μόδα και ιν. Το ξέρεις.

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 15:27, 23-09-09:

Το -2 το πήρες όχι γιατί απειλείται η κοινωνία από τους ομοφυλόφιλους, ούτε γιατί οι στρέιτ πλέον θεωρούνται μη φυσιολογικοί. Το πήρες για την απολυτότητα και την ειρωνεία που διατρέχει το μήνυμά σου.
Το να μη θέλεις εσύ να συναναστρέφεσαι με ομοφυλόφιλους είναι δικαίωμά σου. Το να τους κρίνεις όμως και να τους χαρακτηρίζεις ως απειλή για την κοινωνία, δεν είναι δικαίωμα σου. Ούτε δικό σου, ούτε κανενός.
Και στο κάτω κάτω αυτοί δεν ασχολούνται με το κρεββάτι σου, εσύ γιατί πρέπει να το κάνεις;
Αλίμονο Μπαγκς, αν οι άνθρωποι κρίνονται μόνο από τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:31, 23-09-09:

Το να τους κρίνεις όμως και να τους χαρακτηρίζεις ως απειλή για την κοινωνία
σαφως και εχει δικαιωμα..οποιον γουσταρω κρινω..για οτι κανεις κρινεσαι...Δημοκρατια εχουμε και λεμε την αποψη μας..τι ειπε ο Βολταιρος?το θυμαστε?εις το ονομα της διαφορετικοτητας και της "προοδευτικοτητας ξεχναμε την ελευθερια εκφρασης γνωμης?

Νομίζω οτι έχουμε δημοκρατία, τόσο για να μιλάμε, όσο και για να κάνουμε ό,τι θέλουμε στο κρεβάτι μας
νομιζεις..

μπορω να σου πω αρκετα πραγματα που αν τα πεις δημοσια ή στο δρομο ή κυριως σε καναλια θα σου βουλωσουν το στομα με χιλιους τροπους..

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:31, 23-09-09:

Οι στρέιτ βιώνουν κοινωνικό ρατσισμο γλυκιά μου, σήμερα, το ειπα ξεκάθαρα στο ποστ μου. Σε ποιά εποχή έχεις μείνει εσύ; Κάποτε, ίσως, πρίν πενήντα χρόνια, που ακόμη οι γκέυ υπόκειντο διωγμούς. Σήμερα είναι μόδα και ιν. Το ξέρεις.
Μόδα; Ο Χριστός κι η μάνα του... Εμένα όσο μόδα κι αν είναι, και ο Θεός ο ίδιος να μου το ζητήσει, δεν μπορώ να με φανταστώ να κοιμάμαι με κοπέλα. Τώρα εσύ πώς θεωρείς οτι κάποιος κάνει έρωτα με κάποιον άλλον επειδή το προστάζει η μόδα, δεν το καταλαβαίνω.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:33, 23-09-09:

Εγω και παρα πολλοι αλλοι βρισκομαστε εν ετη 2009 και διαβαζοντας τετοιες δηλωσεις δε θελουμε να πιστεψουμε οτι η ελλειψη παιδειας εχει κανει τοσο μα τοσο μεγαλο κακο...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 15:34, 23-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Το να μη θέλεις εσύ να συναναστρέφεσαι με ομοφυλόφιλους είναι δικαίωμά σου. Το να τους κρίνεις όμως και να τους χαρακτηρίζεις ως απειλή για την κοινωνία, δεν είναι δικαίωμα σου. Ούτε δικό σου, ούτε κανενός.

Α εδώ θα τα χώσω γερά. Συναναστράφηκα πολλές φορές με ομοφυλόφιλους. Και συναναστρέφομαι ακόμη. Πρέπει να σε πληροφορήσω ότι τους βρίσκω άνθρωπους ντελικάτους, συνήθως με πολύ προσεγμένους τρόπους και, τους φανερούς τουλάχιστον, πολύ ενδιαφέροντες.

Αυτό που με ανησυχεί είναι η επιμονή των κρυφών γκέυ, να αλλάξουν τους άλλους, όσο και το πλήθος τους. Μια μόδα σεξουαλικότητας αμφίβολη, κάπόιες απόψεις περί "προχωρημένης" σεξουαλικής άπόψης, που αφήνει να εννοηθεί ότι πάς στρέιτ και ξενέρωτος ούτε λίγο ούτε πολύ. Και όλα αυτά πίσω από ένα μεγάλο, τεράστιο ψέμα. Το παραπέτασμα της υποτιθέμενης "δημοκρατικής" συζήτησης. Οτι δηλαδή εκφράζουν άποψη και φυσικά ειναι δικαίωμα τους.

Όμως δεν είναι το ίδιο να είμαι καπνιστής και να λέω ότι το κάπνισμα δεν βλάπτει, με το να λέω τα ίδια αλλα να μήν είμαι, επειδη ακριβώς πιστεύω ότι με βλάπτει.

Παράθεση

negative

Πολύ δραστήριο μέλος

O negative έγραψε στις 15:37, 23-09-09:

Δεν ήξερα ότι οι στρέιτ βιώνουν τέτοιο ρατσισμό τελικά......μάλιστα....δηλαδή οι στρειτ σήμερα δεν μπορούν να παντρευτούν ,δεν μπορούν να κάνουν έρωτα δεν μπορούν να περπατήσουν ελεύθερα στον δρόμο με το ταίρι τους δεν μπορούν να βγουν με το ταίρι τους για ένα ποτό παρά μόνο σε συγκεκριμένα μπαρ ... περιορισμένου αριθμού, δεν μπορούν να βρουν δουλειά..δεν μπορούν να φέρουν το ταίρι τους στο σπίτι των γονιών τους....γενικά οι στρειτ σήμερα βιώνουν έναν απίστευτο ρατσισμό για αυτή την αφύσικη σεξουαλική τους ταυτότητα.......μήπως τελικά οι gay ευθύνονται για τούτη την οικονομική παγκόσμια κρίση?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ophelia : 23-09-09 στις 17:06. Αιτία: αφαίρεση quote εκτός θέματος...
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:42, 23-09-09:

αν πας στο κοσμο του θεατρου και του θεαματος γινεται το αντιθετο..αν δεν εισαι γκευ -ειδικα οι ανδρες δεν προχωρας..ο Φυσσουν το ειχε πει καθαρα σε μια συνεντευξη..οτι αν δεν περασουν καποια "εξεταση" και κριση δεν γινονται ηθοποιοι πολλοι νεοι...

μη γελιομαστε...

Παράθεση

negative

Πολύ δραστήριο μέλος

O negative έγραψε στις 15:46, 23-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
αν πας στο κοσμο του θεατρου και του θεαματος γινεται το αντιθετο..αν δεν εισαι γκευ -ειδικα οι ανδρες δεν προχωρας..ο Φυσσουν το ειχε πει καθαρα σε μια συνεντευξη..οτι αν δεν περασουν καποια "εξεταση" και κριση δεν γινονται ηθοποιοι πολλοι νεοι...

μη γελιομαστε...
Με την ίδια λογική και μια γυναίκα που θέλει να γίνει ηθοποιός αν δεν περάσει από μερικά κρεβάτια σκηνοθετών δεν θα κάνει καριέρα ποτέ....αλλά ξέχασα....εδώ στο κρεβάτι πάνω υπάρχει άντρας γυναίκα...είναι όλα οκ...

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,895 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 15:53, 23-09-09:

Θα ήταν ενδιαφέρον να ακούσουμε τις εμπειρίες του Άγγελου, του Buggs και των λοιπών - 100% μόνο! - straight του forum, όσον αφορά τον κοινωνικό ρατσισμό που μέχρι σήμερα έχουν βιώσει για τις σεξουαλικές τους αυτές προτιμήσεις.
Ξεκινήστε αν θέλετε από την παιδική σας ηλικία και καταλήξτε στο σήμερα.

-petros

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 15:55, 23-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
σαφως και εχει δικαιωμα..οποιον γουσταρω κρινω..για οτι κανεις κρινεσαι...Δημοκρατια εχουμε και λεμε την αποψη μας..τι ειπε ο Βολταιρος?το θυμαστε?εις το ονομα της διαφορετικοτητας και της "προοδευτικοτητας ξεχναμε την ελευθερια εκφρασης γνωμης?
Η Δημοκρατία αγαπητέ μου δεν είναι μόνο εκεί που μας συμφέρει. Εφόσον λοιπόν θεωρείς εαυτόν δημοκράτη, δεν κατανοώ για ποιο λόγο έχεις θέμα με τους ομοφυλόφιλους;

Α εδώ θα τα χώσω γερά. Συναναστράφηκα πολλές φορές με ομοφυλόφιλους. Και συναναστρέφομαι ακόμη. Πρέπει να σε πληροφορήσω ότι τους βρίσκω άνθρωπους ντελικάτους, συνήθως με πολύ προσεγμένους τρόπους και, τους φανερούς τουλάχιστον, πολύ ενδιαφέροντες.
Αυτούς λοιπόν βλέπω ότι τους κρίνεις σφαιρικά και χαίρομαι γι' αυτό.

Αυτό που με ανησυχεί είναι η επιμονή των κρυφών γκέυ, να αλλάξουν τους άλλους, όσο και το πλήθος τους. Μια μόδα σεξουαλικότητας αμφίβολη, κάπόιες απόψεις περί "προχωρημένης" σεξουαλικής άπόψης, που αφήνει να εννοηθεί ότι πάς στρέιτ και ξενέρωτος ούτε λίγο ούτε πολύ. Και όλα αυτά πίσω από ένα μεγάλο, τεράστιο ψέμα. Το παραπέτασμα της υποτιθέμενης "δημοκρατικής" συζήτησης. Οτι δηλαδή εκφράζουν άποψη και φυσικά ειναι δικαίωμα τους.
Ποιός είπε βρε καλό μου ότι οι στρέιτ είναι ξενέρωτοι; Μα να σοβαρευτούμε. Δεν είμαι ομοφυλόφιλη, ούτε και πρόκειται να γίνω γιατί απλά μου αρέσουν τα αγοράκια. Όπως και σε σένα αρέσουν τα κοριτσάκια. Πρόκειται ποτέ να γίνεις εσύ; Όχι ... τότε τι φοβάσαι; Αυτό θέλω να μου εξηγήσεις.

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 791 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 16:13, 23-09-09:

Το θέμα κλειδώνεται μέχρι να καθαριστεί και να πέσουν οι τόνοι...

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 16:18, 24-09-09:

Το θέμα ξεκλειδώθηκε ,
καλή συνέχεια και δεκτή κάθε κριτική στα επιχειρήματα και όχι στον ίδιο τον συνομιλητή

Παράθεση

negative

Πολύ δραστήριο μέλος

O negative έγραψε στις 16:44, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
.....και δεκτή κάθε κριτική στα επιχειρήματα και όχι στον ίδιο τον συνομιλητή
Όταν κάποιος θα παραθέσει τα επιχειρήματα του θα χαρώ να τα διαβάσω..... αλλά θα διαφωνήσω κάθετα με χαρακτηρισμούς που διαθέτουν από ολίγην έως πολύ δόση παραληρήματος..

Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 17:44, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Κατ' αρχάς φίλε Γκάνταλφ, θα σε παρακαλούσα να χαμηλώσεις τους τόνους όταν μου απευθύνεσαι και να μου δείξεις τον σεβασμό που έχω δείξει μέχρι στιγμής σ' εσένα.....
.... τούτη την ανοίκεια συμπεριφορά σου.
......Κατ' αρχάς, εάν είχες κάνει τον κόπο να συγκρατήσεις την οργή σου και να διαβάσεις αυτά που έγραψα πριν με προπηλακίσεις με κορφές και με κανέλες....
.....διαφωνείς μαζί μου και μάλιστα σ' αυτόν τον έξαλλο τόνο; Πρέπει να μετανιώνω κάθε φορά που ενδιαφέρομαι για κάποιον άνθρωπο;
Μήπως είναι η αλαζονεία της ηλικίας που τα ξέρει όλα;
.....Εάν πρόκειται να διαβάσω και πάλι το ύφος του προηγούμενου ποστ που μου απηύθυνες, καλύτερα να με αγνοήσεις και να μην μου απαντήσεις καθόλου.....
αφήνω τα υπόλοιπα μέλη του e-steki να διαβάσουν τα προηγούμενα post μου και να βγάλουν μόνοι τα συμπεράσματά τους.
Από κει και πέρα όταν κάνεις λόγο περί οργής και αυθάδειας και ανοίκειας συμπερίφορας και για κορφές και κανέλες ο μόνος που προδίδει την τσαντίλα του είσαι εσύ και κάνας άλλος, και αν το post μου ήταν όντως τόσο προκλητικό παρακαλώ τους διαχειριστές να το διαγράψουν πάραυτα. Το μόνο σφάλμα που αναγνωρίζω είναι η αναφορά στην ξανθιά και γι'αυτό ζητώ συγγνώμη. Η μόνη αλαζονεία ηλικίας από την άλλη που διακρίνω είναι η δικιά σου, που θεωρείς ότι λόγω κάποιον εμπειριών σου μπορείς να κρίνεις ένα άτομο που ούτε καν γνωρίζεις, και δη παραποιώντας αυτά που λέει 100% αλλά και το ύφος αυτών που λέει 100% για να αποδείξεις ότι.....????
είμαι στην πραγματικότητα κατατεθλιμμένος και δε έχω αποδεχτεί τον εαυτό μου? ότι ζω στον κόσμο μου? ότι παρόλο που έχω γράψει τόσα ποστ υπερασπιζόμενος την ομοφυλοφιλία, στην πραγματικότητα είμαι κατά της?? μήπως είμαι και κρυφοstr8??

Όταν μου λες "αυτό δεν το επέλεξα, μου προέκυψε", είναι σαν να λες "δεν φταίω εγώ, ο θεούλης μ' έκανε ομοφυλόφιλο", έχει δηλαδή έναν απολογητικό τόνο και βλέπω ότι το αντιμετωπίζεις ακριβώς ως κάτι το επίκτητο, ως κάτι που δεν σου αρέσει.
ορίστε λοιιπόν που παραποιείς τα λεγόμενα μου.

Ακριβώς επειδή δεν είναι επίκτητη η ομοφυλοφιλία δεν την θεωρώ κάτι κακό. Έχω εξάλλου επαναλάβει χιλιάδες φορές (πράγμα που συστηματικά αγνοείς, δες τα προηγούμενα ποστ μου) ότι χάρη στην ομοφυλοφιλία αναπτύχθηκαν κάποιες πτυχές του χαρακτήρα μου τις οποίες εγώ τις θεωρώ ξεχωριστές. Ούτε απολογητικό τόνο εγώ διακρίνω, ούτε λέω πουθενά ότι δεν μου αρέσει που είμαι gay. Στους άλλους δεν αρέσει απότι φαίνεται, και εκεί είναι το πρόβλημα στο οποίο εστιάζω.

Μεγάλη ιδέα έχεις φίλε για την ομοφυλοφιλία σου, άραξε και λίγο...
Τελικά αποφάσισε, έχω μεγάλη ιδέα για την ομοφυλοφιλία μου ή την θεωρώ κάτι κακό? Κομπάζω τελικά για αυτήν ή την θεωρώ κατάρα??

Ξέρεις, κι εγώ κάποια μέρα, γύρω στα 15 ανακάλυψα έντρομος ότι ήμουν αναρχικός, αντίχριστος και αντιδραστικός, απροσάρμοστος στην κοινωνία και πάντοτε σημείο αμφιλεγόμενο. Δεν ταίριαζα με τον περίγυρό μου· αυτά που για εκείνους ήταν σωστά, για μένα ήταν λάθος και τούμπαλιν. Δεν ένιωσα ότι το επέλεξα, έτσι διαμορφώθηκα από την μέχρι τότε πορεία μου, από τα οικογενειακά μου προβλήματα, από τις ορμόνες της εφηβείας μου αν θέλεις. Ως παιδί πάλι ήμουν πολύ καλοσυνάτο και τακτικό, ώστε τίποτε δεν προοιωνιζόταν το τέρας στο οποίο έπιασα τον εαυτό μου να μεταμορφώνεται από τη μια στιγμή στην άλλη. Νομίζεις ότι εάν δεν το αποδεχόμουν ως το Θέλημά μου, ως τον πραγματικό μου εαυτό και δεν στεκόμουν να το υπερασπιστώ, ότι θα ήμουν λιγότερο θύμα κοινωνικού ρατσισμού επειδή ήμουν ετεροφυλόφιλος;
μήπως, λέω ΜΗΠΩΣ, το δικό σου θέμα αφορά άμεσα τον κοινωνικό σου περίγυρο και την καθεστηκυία τάξη των πραγμάτων?? Μήπως το δικό μου θέμα δεν αφορά κανέναν απολύτως παρά ΜΟΝΟΝ εμένα και η κοινωνία κανονικά δεν θα πρεπε να δίνει δεκάρα για το τι κάνω στην προσωπική μου ζωή??? Μήπως το δικό σου θέμα και το δικό μου δεν έχουν καμμία απολύτως σχέση και δεν θα πρεπε να γίνεται καν λόγος για σύγκριση των δύο???

Δεν κατανοώ ειλικρινά την απαίτηση που έχεις να σε αποδεχτούν όλοι ανεξαιρέτως για αυτό που είσαι. Κανένας μα κανένας δεν είναι πλήρως αποδεκτός απ' όλους ανεξαιρέτως. . Γεννιόμαστε μόνοι και πεθαίνουμε μόνοι κι αυτό ισχύει για όλους όσους διαφέρουν σημαντικά από το μέσο όρο, όπως απέδειξε και η συμπεριφορά σου απέναντί μου.
θα σε παρακαλέσω άλλη φορά να χρησιμοποιείς το εργαλείο "παράθεση" γιατί δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι. Δεν έχω καμμία απαίτηση να με αποδεχτούν όλοι ανεξαιρέτως, στα παπα(ούτσια!!) μου να γίνω γενικά αποδεκτός, δεν την χρειάζομαι άλλωστε την γενική αποδοχή, όπως επίσης έχω ξαναεπαναλάβει αν ανατρέξεις σε προηγούμενα ποστ, και ούτε με ενδιαφέρει να ξέρει ο οποιοσδήποτε ότι είμαι ομοφυλόφιλος και να με κάνει αποδεκτό, εκτός βέβαια από πολύ στενα πρόσωπα.

Το μόνο μου αίτημα είναι να μην θεωρείται γενικότερα η ομοφυλοφιλία αφορμή να στιγματιστεί κάποιος και κυρίως να μην στερούμεθα των δικαιωμάτων μας.

Αλλά και μιλώντας και για τον στιγματισμό, πέρα από αυτούς που είναι και οι ίδιοι ομοφυλόφιλοι δεν έχει κανείς την παραμικρή ιδέα τι σημαίνει να λες ότι είσαι gay και να φοβάσαι ότι οι άλλοι προεξοφλούν την "καταδίκη" σου, θεωρώντας σε ψυχολογικά άρρωστο και διεστραμμένο για ένα θέμα που αφορά την προσωπική σου ζωή και μόνο και όχι την κοινωνία και τους θεσμούς της. (για να σε προλάβω πριν μου πεις ότι δέχτηκες και εσύ τον κοινωνικό ρατσισμό λόγω της στάσης σου). Είμαι παρανοικό αυτό το αίτημα?? Είναι, πάντα θα υπάρχει κόσμος που θα την θεωρεί αρρώστια, δες και τα ποστ των άγγελος και buggs και θα καταλάβεις πόσο παρανοικό είναι το να έχω μια τέτοια απαίτηση, αλλά τουλάχιστον αξίζει έστω και διαδικτυακά να επιχειρηματολογήσω περί του εναντίου, απλά γιατί μπορεί κάποια μέρα ένας έφηβος gay που ψάχνεται να δει αυτήν την σελίδα και τις απαράδεκτες απόψεις που διατυπώνονται κατά καιρούς σε αυτήν και σε άλλες και τότε να καταστραφεί πραγματικά (αυτό ορισμένοι αδυνατούν δυστυχώς να το καταλάβουν). Ας υπάρχει τουλάχιστον και η θετική άποψη περί του θέματος, ότι η ομοφυλοφιλία δεν έχει τίποτα κακό, και ας καταφέρει όποιος ψάχνεται να αποδεχτεί αυτό που είναι ένα λεπτό νωρίτερα.

Δεν το κάνω όλο αυτό, για να το πω διαφορετικά, για να αποδείξω στην κοινωνία του e-steki ή στον εαυτό μου ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι αρρώστια. Το κάνω πρωτίστως για να βοηθήσω άλλους νεαρούς (και νεαρές, γιατί όχι?) που βρίσκονται σε διάσταση, όπως ψαχνόμουν και εγώ κάποτε και έτυχε να πληροφορηθώ επί του θέματος. Το αν θα πείσω και τον άγγελο και τον buggs και οποιονδήποτε άλλον είναι δευτερευούσης σημασίας για μένα, αν γίνει και αυτό βέβαια τότε έχει καλώς. Η προσωπική αποδοχή είναι η κάλλιστη αρχή, και το πιστεύω περίτρανα. Όμως καλό δεν θα ταν να υπάρχει και μια διευκόλυνση από την κοινωνία? ίσως όχι τόσο στο θέμα της αποδοχής, δεν μπορούμε κάποιον να τον πιέσουμε με το ζόρι, αλλά στην εξασφάλιση των δικαιωμάτων μας να ζούμε όπως και οι άλλοι και να μην χρειάζεται να κρύβουμε τις σχέσεις μας από τον περίγυρο? Γιατί δεν λέω, καλή και η προσωπική αποδοχή, τι να την κανεις όμως αν συναντάς εμπόδια στο να ζήσεις στον αισθηματικό τομέα όπως και οι υπόλοιποι? Κάτι δεν πρέπει να γίνει και γι'αυτό? (δεν αναφέρομαι σε σένα chaos, είναι γενικότερο αυτό που λέω)

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:06, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από gandalf
Ακριβώς επειδή δεν είναι επίκτητη η ομοφυλοφιλία δεν την θεωρώ κάτι κακό.
Ερώτημα προς όλους: Γιατί εάν δεν ήταν (ή δεν είναι) επίκτητη η ομοφυλοφιλία, εάν ήταν καθαρά θέμα επιλογής, θα μιλούσαμε για κάτι κακό; Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.
Ίσα-ίσα που και τότε θα έπρεπε να είναι απολύτως σεβαστή, αν θέλουμε να λέμε ότι σεβόμαστε τον Άνθρωπο.

δεν έχει κανείς την παραμικρή ιδέα τι σημαίνει να λες ότι είσαι gay και να φοβάσαι ότι οι άλλοι προεξοφλούν την "καταδίκη" σου, θεωρώντας σε ψυχολογικά άρρωστο και διεστραμμένο για ένα θέμα που αφορά την προσωπική σου ζωή και μόνο και όχι την κοινωνία και τους θεσμούς της.
Φίλε gandalf, έρχεσαι στα λόγια μου... Εάν (ο οποιοσδήποτε εσύ) "φοβάσαι ότι οι άλλοι προεξοφλούν" μάλλον εσύ προεξοφλείς την αρνητική τους στάση. Και τότε ποιος είναι ο προκατειλημμένος με τη στρεβλή θεώρηση;

Τελικά εσύ τι ακριβώς προτείνεις; Ποιες είναι οι προϋποθέσεις που θα σε έκαναν να μη φοβάσαι ότι οι άλλοι προεξοφλούν την καταδίκη σου;

Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 21:37, 24-09-09:

Ερώτημα προς όλους: Γιατί εάν δεν ήταν (ή δεν είναι) επίκτητη η ομοφυλοφιλία, εάν ήταν καθαρά θέμα επιλογής, θα μιλούσαμε για κάτι κακό; Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.
Ίσα-ίσα που και τότε θα έπρεπε να είναι απολύτως σεβαστή, αν θέλουμε να λέμε ότι σεβόμαστε τον Άνθρωπο.

Φίλε gandalf, έρχεσαι στα λόγια μου... Εάν (ο οποιοσδήποτε εσύ) "φοβάσαι ότι οι άλλοι προεξοφλούν" μάλλον εσύ προεξοφλείς την αρνητική τους στάση. Και τότε ποιος είναι ο προκατειλημμένος με τη στρεβλή θεώρηση;

Τελικά εσύ τι ακριβώς προτείνεις; Ποιες είναι οι προϋποθέσεις που θα σε έκαναν να μη φοβάσαι ότι οι άλλοι προεξοφλούν την καταδίκη σου;
αν ήταν θέμα επιλογής η ομοφυλοφιλία βεβαίως και θα ήταν απόλυτα σεβαστή, όπως επίσης και τα δικαιώματα του ανθρώπου που το επέλεξε. Σίγουρα όμως δεν θα ήταν και μια πολύ λογική επιλογή, προσωπικά θα την χαρακτήριζα κακή επιλογή να διαλέξει κάποιος να είναι ομοφυλόφιλος, δεν θα καταλάβαινα ποτέ μου τα κίνητρα του. Εννοείται πως θα σεβόμουν τις επιλογές του όμως, δεν είναι δουλειά μου να παρέμβω στα προσωπικά του.

Όσο για την ύπαρξη γενικότερης αρνητικής άποψης για τους gay ειδικά σε μεγαλύτερες ηλικίες αυτό κανείς δεν το αμφισβητεί.Αλλα και όταν ακούω τον αδερφό μου να βρίζει κάθε τρεις και λίγο τους gay, την γιαγιά μου να τους ταυτίζει με σατανιστές, τα παιδιά από το σχολείο μου να θέλουν να βρίσουν κάποιον και να τον αποκαλούν gay, και χιλιάδες άλλα παραδείγματα απτην καθημερινότητά μου, πώς μπορείς να μου λες εσύ να μην προεξοφλώ ως ένα βαθμό την αρνητική αποδοχή μου από πολλούς ανθρώπους? Δεν την προεξοφλώ γενικά και αόριστα φυσικά, ξέρω πολλά άτομα που δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να ανοιχτώ άλλωστε. Το ότι δεν ανοίγομαι είναι προσωπική μου επιλογή προς το παρόν την οποία την έχω αναλύσει πολλάκις, δεν θα επανέλθω σε προειπομένα πράγματα. Νομίζω έχω κάθε δικαίωμα να παραμένω κρυφός και να αποκαλύπτομαι μόνο σε άτομα που αγαπάω και εμπιστεύομαι , αυτωνών η αποδοχή είναι που με ενδιαφέρει εξάλλου, και μόνοσε αυτούς μπορώ να ανοιχτώ τόσο για τα προσωπικά μου. Αλήθεια, αρέσει σε πολλούς εδώ μέσα να βγαίνουν και να διαλαλούν την προσωπική τους ζωή? Εσύ βγαίνεις και διαδίδεις τα προσωπικά σου στον περίγυρό σου? Όχι φαντάζομαι, και δεν βρίσκω λόγο να το κάνω ούτε και εγώ, ούτε θα ενθάρρυνα ποτέ μου κάποιον άλλον να βγάζει στην φόρα την προσωπική του ζωή. Αν εσύ το θεωρείς δέον βέβαια...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:06, 24-09-09:

Το ότι δεν ανοίγομαι είναι προσωπική μου επιλογή προς το παρόν την οποία την έχω αναλύσει πολλάκις, δεν θα επανέλθω σε προειπομένα πράγματα.
Αντίστοιχα κι εγώ σε προηγούμενό μου ποστ, σου είπα ότι καλά κάνεις και δεν ανοίγεσαι σε όλους, πράγμα που θα θεωρούσα ανοησία, αφού κανένας μας δεν το κάνει. (Ελπίζω να διάβασες προσεκτικά τα ποστ μου, όπως απαιτείς από εμάς να κάνουμε).

Είναι διαφορετικό όμως να βγεις με ένα πανό που θα γράφει "Ομοφυλόφιλος" στο Σύνταγμα, διαφορετικό να ακούς σε μια παρέα μομφές για τους ομοφυλόφιλους και να πάρεις θέση και διαφορετικό επίσης να δέχεσαι τις μομφές στον κύκλο σου με συγκατάβαση και να συμμετέχεις κιόλας.

Θέλω να γίνει κατανοητό πως σε καμία περίπτωση δεν μιλάω προσωπικά για σένα. Μιλάω για οποιονδήποτε έχει να υποστηρίξει μια στάση ζωής.

π.χ. εγώ (αυτό δε σημαίνει ότι θα πρέπει απαραίτητα να το κάνεις και εσύ) αν είχα έναν αδερφό που έβριζε μια σημαντική πτυχή της προσωπικότητάς μου, θα ένιωθα την ανάγκη να του μιλήσω. Να του πω, πως η αδερφή που αγαπάει και εκτιμάει για χίλιους δύο λόγους, (εγώ δηλαδή) είναι κομμάτι αυτού που εκείνος λοιδορεί. Να τον προβληματίσω, να τον φέρω σε σύγκρουση με αυτά που πιστεύει κι αυτά που αγαπά... ποιος ξέρει, μπορεί έτσι να αποκτούσα έναν ακόμη σύμμαχο.

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 527 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 22:07, 24-09-09:

αν ήταν θέμα επιλογής η ομοφυλοφιλία βεβαίως και θα ήταν απόλυτα σεβαστή, όπως επίσης και τα δικαιώματα του ανθρώπου που το επέλεξε. Σίγουρα όμως δεν θα ήταν και μια πολύ λογική επιλογή, προσωπικά θα την χαρακτήριζα κακή επιλογή να διαλέξει κάποιος να είναι ομοφυλόφιλος..
Υπομονή!

Ο καιρός γάρ εγγύς που η ομοφυλοφιλία - ολοένα και εξαπλωνόμενη - θα καταστει (επιτέλους!!??) επιλογή..... - και θα λυθούν (υποτιθεται) τα πάντα.

Μεχρι τότε,μοιραία κάποιοι θα σηκώσουν το σταυρό του (ομοφυλόφιλου) μαρτυρίου....

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,030 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:10, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Ας μιλήσω λίγο επιθετικά στον Great Chaos ελπίζω να μην παρεξηγηθεί.

Σε έχω δει κατα καιρούς να μιλάς με απαξιωτικό τόνο για την κοινωνία και την δημοκρατία σαν κάτι το κακό. Δηλαδή με την δικιά σου λογική να σε πω και εγώ αδύναμο που δεν τα παράτησες όλα για να πας να ζήσεις μόνος σου ερημίτης στο βουνό ή που δεν κάνεις και μια επανάσταση βρε αδερφέ για να αλλάξει το πολιτικό τοπίο που τόσο μισείς. Εσύ τι διαφορά έχεις με τον Gandalf και δεν άρχισες στην (ώριμη ηλικία των άντα που είσαι ικανότερος να παρακάμψεις τις απόψεις των άλλων) την μεγάλη επανάσταση στα πάντα; Εγώ μπορώ να σου πω ότι εντελώς στείρα λογική να κάθεσαι και να κλαίγεσαι όπως παρομοίως αναφέρθηκες στο άλλο μέλος σε ένα φόρουμ για τα χάλια των πάντων. Γιατί δεν το κάνεις; Μάντεψε, ζεις σε μια κοινωνία στην οποία δεν μπορείς να λειτουργείς σαν απροσάρμοστος και να προβάλλεις τις απόψεις σου μόνο και μόνο για να προκαλείς. Καλώς κάνει ο gandalf και δεν προσπαθεί να επιβάλλει και να προβάλλει την επιλογή του. Θα ήταν πολύ όμορφη η κοινωνία αν ηταν απαλλαγμένη από κάθε είδους στερεότυπο αλλά επειδή δεν πρέπει να είμαστε ουτοπιστές και να μην κάνουμε κηδεία με ξένα κόλυβα θα πρέπει να προσέχουμε αν η προσπάθεια να φτιάξουμε άλλους ήρωες τελικά βλάψει κάποιους άλλους. No more heroes anymore που λένε και οι stranglers
Ο Φαντασμένος δεν βρήκε φαίνεται επαρκή ερείσματα σε όσα έγραψα σε τούτο το θέμα, ώστε να μου επιτεθεί κι επέλεξε να επιδοθεί σε μια εφ' όλης της ύλης εναντίωση στις πολιτικές θέσεις που έχω εκφράσει σε άλλα θέματα του φόρουμ. Σ' αυτήν την πρόκληση είμαι υποχρεωμένος ν' απαντήσω και θα επιχειρήσω να το κάνω με αμιγώς πολιτικά επιχειρήματα, μιας και είμαστε στο Πολιτικό-Κοινωνικό φόρουμ και μέρες που είναι σηκώνει μια καλή πολιτική συζήτηση.

Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη για το μέγεθος της απάντησής μου, όμως όπως έχω πει και παλιότερα, ο λαϊκισμός έχει πάντοτε το πλεονέκτημα της απλοϊκότητας, ενώ η αντίκρουσή του απαιτεί βαθιά ανάλυση ώστε να συλλάβει κανείς τις αντινομίες στις οποίες υποπίπτει.

Έχουμε και λέμε λοιπόν...

Είναι η δεύτερη φορά Φαντασμένε που μου απευθύνεσαι μέσα σ' αυτό το θέμα, όπως επίσης είναι η δεύτερη φορά που μου ζητάς να μη σε παρεξηγήσω, αναγνωρίζοντας προφανώς ότι το ύφος και τα υπονοούμενά σου είναι όντως παρεξηγήσιμα. Δεν θα πρέπει όμως ν' ανησυχείς, αφού οι προθέσεις σου είναι τόσο ευανάγνωστες, που δεν υπάρχει κανένα περιθώριο παρεξήγησής τους.

Στην προσπάθειά σου λοιπόν να εμφανιστείς ως κήνσορας των εν γένει πολιτικών μου αντιλήψεων, κατασκεύασες ένα εντυπωσιακά πομφολυγώδες συνονθύλευμα έωλων ιδεολογημάτων, που ακροβατεί μεταξύ πολιτικού και απολίτικου, κάπου ανάμεσα στον προοδευτισμό και τον ωχαδερφισμό. Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ενώ στην αρχή του κειμένου σου μου ασκείς δριμεία κριτική εγκαλώντας με διότι δεν ξεκίνησα ακόμη την Οκτωβριανή Επανάσταση ή επειδή δεν έχω πάρει τα βουνά ως άλλος Βελουχιώτης, καταλήγεις συμβουλεύοντας τους ομοφυλόφιλους να κρυφτούν, να σιωπήσουν και να παραμείνουν λάθρα βιώσαντες, επειδή λέει η κοινωνία είναι σκληρή, κακή και σαρκοβόρα. Ωστόσο, όλοι σχεδόν οι υπερψηφίσαντες το κείμενό σου έχουν προηγουμένως διακυρήξει σε κάθε τόνο ότι για τα δεινά των ομοφυλόφιλων ευθύνεται αυτή η ίδια κοινωνία.

Προκαλεί λοιπόν εύλογη απορία, πώς συμβιβάζεται από τη μία να κατηγορούμε την κοινωνία ότι δεν έχει ακόμη εξελιχθεί όσο θα έπρεπε, ενώ από την άλλη να προτρέπουμε τους άμεσα θιγόμενους να μην κουνησουν καν το δαχτυλάκι τους για την βελτίωση της θέσης τους, αλλά να βγάλουν απλά το σκασμό.

Μια τέτοια ερμαφρόδιτη πολιτική αντίληψη, εξυπηρετεί μόνον όσους θέλουν αφενός να επιδείξουν εκ του ασφαλούς τον προοδευτισμό και την πονόψυχη φιλανθρωπία τους, προτιμούν αφετέρου να κρύβουν τους ομοφυλόφυλους όπως τη σκόνη κάτω απ' το χαλί, προκειμένου να μην ενοχλείται η ηθική τους και να μην διαταρράσεται η ησυχία τους.

Επί το ειδικότερον τώρα:

1) Ασκείς κριτική στις απόψεις που έχω διατυπώσει σε άλλα θέματα, περί της ποιότητας της (μη) δημοκρατίας μας.

Απορία προκαλεί το γεγονός ότι ενώ δεν βρήκες ν' αντιτάξεις κανένα επιχείρημα υπέρ της αρρωστημένης δημοκρατίας σας, την οποία υποστηρίζετε μηχανικά σάμπως γριά σε κώμα που την κρατούν τα τέκνα της διασωληνωμένη, προκειμένου να μη χάσουν την παχυλή της σύνταξη, διάλεξες το παρόν thread ως μη όφειλες, για να ξεσπαθώσεις εναντίον μου. Ίσως να πίστευες ότι μέσα εδώ διαθέτεις το λεγόμενο "λαϊκό έρεισμα", ώστε να πάρεις κουράγιο να κάνεις κάτι τέτοιο. Είναι κι αυτό μια επανάσταση, όπως και να το κάνουμε...

2) Αμφισβητείς την πολιτική μου δράση και την ιδεολογική μου συνέπεια.

Πέραν του γεγονότος ότι για να πάρει κανείς το ύφος του τιμητή των αγώνων των άλλων, οφείλει προηγουμένως να εκθέσει τους δικούς του αγώνες, γνωρίζεις πολύ καλά ότι είναι ανέφικτο να μιλήσω δημοσίως μεν, ανωνύμως δε, για την όποια πολιτική μου δράση, τις τυχόν διώξεις που έχω υποστεί εξαιτίας της και το οιοδήποτε προσωπικό τίμημα που έχω πληρώσει για την υπεράσπιση των ιδεών μου. Κατά συνέπεια, αυτό αποτελεί ένα μακιαβελικής έμπνευσης χτύπημα κάτω απ' τη ζώνη, που μόνο σκοπό έχει τη δημιουργία εντυπώσεων.
Εκτός απ' αυτό όμως, παραγνωρίζεις το γεγονός ότι το επαναστατικό προτσές απαιτεί, πριν από την εκδήλωση μιας επανάστασης, τον καθορισμό μιας ιδεολογικής πλατφόρμας, με επαναστατικό προσανατολισμό, η οποία να στηρίζεται σε νέες ιδέες και σκέψη out of the box. Παραγνωρίζεις επίσης, το γεγονός ότι το ίδιο προτσές προαπαιτεί τη δημιουργία μιας κρίσιμης μάζας, ενός πυρήνα δηλαδή ανθρώπων αποφασισμένων να δράσουν και να υποστούν το τίμημα της δράσης αυτής, ανθρώπων με λίγα λόγια πρόθυμων να ξεβολευτούν με κάποιον τρόπο.

Όσες φορές ωστόσο δοκίμασα, εδώ μέσα ή αλλού, να εκφράσω ιδέες που διαφοροποιούνται από τις στείρες κατεστημένες αντιλήψεις της αριστεράς των ιστορικών συμβιβασμών και της συναίνεσης, βρήκα απέναντί μου τους αγωνιστές των σαλονιών, οι οποίοι θεωρούν ότι θ' αλλάξουν την κοινωνία, πατώντας τα κουμπιά του τηλεκοντρόλ της τηλεόρασής τους.

3) Με κατηγορείς για κλάψα, υπογραμμίζοντας μάλιστα τη σχετική λέξη, μην τυχόν και το εύρημά σου, διαφύγει της προσοχής.

Το να προσπαθεί ωστόσο κάποιος ν' αποδείξει ότι ειδικά εγώ κλαίγομαι μέσα εδώ, ισοδυναμεί με το ν' αποδείξει ότι οι ελέφαντες χτίζουν τις φωλιές τους πάνω σε δένδρα, φορώντας ροζ πουά σωβρακάκια. Έτσι, αντιπαρέρχομαι αυτήν σου την αιτίαση, απλά γελώντας τρανταχτά.

4) Με κατηγορείς ότι απαίτησα συγκεκριμένη συμπεριφορά, από συγκεκριμένο χρήστη.

Το μόνο που έκανα ήταν να εκθέσω κάτι που έχω κάνει εγώ προσωπικά, μια προσωπική μου δηλαδή ιστορία, προτείνοντας μια άλλη οδό αντιμετώπισης των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν οι ομοφυλόφιλοι από την κοινωνία και να υπογραμμίσω το αυτονόητο, ότι ο δρόμος για την επίλυση των προσωπικών προβλημάτων του καθενός από εμάς, ξεκινά από μέσα κι όχι από έξω μας. Άλλοι συμφώνησαν, άλλοι διαφώνησαν, σίγουρα όμως δεν έπιασα κανέναν από το λαιμό.

Εντούτοις, η προσέγγιση που πρότεινα, αυτή της αυτοοργάνωσης και του λεγόμενου "outing" δεν είναι δικής μου επινόησης, ούτε και κάτι το καινοτόμο, αφού αποτελεί θέση των ακτιβιστικών ομοφυλοφιλικών κινημάτων εδώ και δεκαετίες. Εντύπωση μου προκαλεί το γεγονός ότι η ιδέα του outing, σόκαρε τόσο πολύ και προκάλεσε τόσες αντιδράσεις. Ίσως έτσι να υπογραμμίζεται για μία ακόμη φορά, η άποψη ότι το όψιμο ενδιαφέρον για τους ομοφυλόφιλους είναι επιφανειακό και προσχηματικό, αποτέλεσμα μόδας όπως έχει ειπωθεί, ενώ στην πραγματικότητα οι περισσότεροι θα τους προτιμούσαν αφανείς και ίσως γκετοποιημένους. Οι ομοφυλόφιλοι σπάνια βρίσκουν πραγματική πολιτική στήριξη και γνήσια ανθρώπινη κατανόηση, ενώ συχνότερα αντιμετωπίζονται από τους "προοδευτικούς" με οίκτο και συγκατάβαση, χαρακτηριστικά της αστικής διανόησης.

5) Μου λες ότι "ζεις σε μια κοινωνία στην οποία δεν μπορείς να λειτουργείς σαν απροσάρμοστος και να προβάλλεις τις απόψεις σου μόνο και μόνο για να προκαλείς".

Ξεχνάς όμως, ότι η πολιτική πρόκληση (προβοκάτσια) αποτελεί ισχυρό μέσον για την ιδεολογική ζύμωση (αγκιτάτσια), πράγμα που αποτελεί θέσφατο για όλα τ' ακτιβιστικά κινήματα ανά τον κόσμο, ξεκινώντας από τα συχνά Happenings της Greenpeace, μέχρι τις γυμνές ποδηλατοδρομίες στους δρόμους των μεγαλουπόλεων. Αυτό δείχνει και πόση σχέση έχεις με τον ακτιβισμό και κατά πόσον είσαι ο κατάλληλος για να κάνεις κριτική στους άλλους επί τέτοιων ζητημάτων.

Τέλος, το "No more heroes anymore" είναι πράγματι το αγαπημένο άσμα των μεταξωτοβρακοφόρων προοδευτικών του καναπέ, προκειμένου να διασκεδάσουν την πλήξη των ιδεών τους και την πολιτική τους χλιαρότητα...

Επί του πιεστηρίου:
αν ήταν θέμα επιλογής η ομοφυλοφιλία βεβαίως και θα ήταν απόλυτα σεβαστή, όπως επίσης και τα δικαιώματα του ανθρώπου που το επέλεξε. Σίγουρα όμως δεν θα ήταν και μια πολύ λογική επιλογή, προσωπικά θα την χαρακτήριζα κακή επιλογή να διαλέξει κάποιος να είναι ομοφυλόφιλος, δεν θα καταλάβαινα ποτέ μου τα κίνητρα του.
Έτσι αποδεικνύεται ότι κάποιος είναι συμφιλιωμένος με την ομοφυλοφιλία του;

Δεν χρειάζεται να σου απαντήσω τίποτε άλλο, παρά μόνο ότι εάν το ίδιο attitude και την ίδια οργή που επιδεικνύεις εδώ μέσα απέναντί μου, εκ του ασφαλούς και ανωνύμως βεβαίως, τα είχες και irl, η θέση σου στην κοινωνία θα ήταν παλληκάρι μου πολύ καλύτερη από αυτήν που είναι τώρα...

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 22:32, 24-09-09:

whatever.

Τέλος, το "No more heroes anymore" είναι πράγματι το αγαπημένο άσμα των μεταξωτοβρακοφόρων προοδευτικών του καναπέ, προκειμένου να διασκεδάσουν την πλήξη των ιδεών τους και την πολιτική τους χλιαρότητα...
Ευχαριστώ για τον χαρακτηρισμό, το να είσαι δημοκράτης σήμερα είναι κακό, το ξέρω, ο μηδενισμός έκανε πολλούς να μισούν τον Άλλο και να βλέπουν πάνω του όλα τα στραβά και ανάποδα για την δικιά τους αποτυχία. Δεν το λέω εγώ το λέει ο Λίποβατς σε διάφορα βιβλία του. Αλλά να σου πω: ίσως να έχω πολιτική χλιαρότητα αλλά το θεωρώ σαν πλεονέκτημα. Βλέπεις την ρημάδα την δημοκρατία που μισείς εγώ την υπερασπίζομαι και την θεωρώ κατάκτηση.

Ελπίζω να ανοίξεις ένα θέμα και εκεί να σου παραθέσω εκτενέστερα γιατί θεωρώ ότι οι απόψεις σου είναι επικίνδυνες για την κοινωνία και γιατί εν μέρει ρέπουν προς την μισαλλοδοξία (κατηγορώ τις απόψεις σου σαν μισαλλόδοξες και όχι εσένα τον ίδιο για να μην παρεξηγηθείς)

Ελπίζω να είσαι εσύ ακτιβιστής και άσε με εμένα στο καναπέ...

Θα στο επαναλάβω: μην κάνεις κηδεία με ξένα κόλυβα είναι λάθος...

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 22:34, 24-09-09:

Εντούτοις, η προσέγγιση που πρότεινα, αυτή της αυτοοργάνωσης και του λεγόμενου "outing" δεν είναι δικής μου επινόησης, ούτε και κάτι το καινοτόμο, αφού αποτελεί θέση των ακτιβιστικών ομοφυλοφιλικών κινημάτων εδώ και δεκαετίες. Εντύπωση μου προκαλεί το γεγονός ότι η ιδέα του outing, σόκαρε τόσο πολύ και προκάλεσε τόσες αντιδράσεις. Ίσως έτσι να υπογραμμίζεται για μία ακόμη φορά, η άποψη ότι το όψιμο ενδιαφέρον για τους ομοφυλόφιλους είναι επιφανειακό και προσχηματικό, αποτέλεσμα μόδας όπως έχει ειπωθεί, ενώ στην πραγματικότητα οι περισσότεροι θα τους προτιμούσαν αφανείς και ίσως γκετοποιημένους. Οι ομοφυλόφιλοι σπάνια βρίσκουν πραγματική πολιτική στήριξη και γνήσια ανθρώπινη κατανόηση, ενώ συχνότερα αντιμετωπίζονται από τους "προοδευτικούς" με οίκτο και συγκατάβαση, χαρακτηριστικά της αστικής διανόησης.
Χαος,αν και η απαντηση σου ηταν προς τον φαντασμενο θα μου επιτρεψεις να παρεμβω..

Εγω παντως διαβαζοντας την συζητηση δεν καταλαβα οτι οσοι διαφωνουσαν με τις αποψεις σου,εχουν επιφανειακο ενδιαφερον για τους ομοφυλοφυλους και τους προτιμουν αφανεις και γκετοποιημενους..

Απλα σου ειπανε οτι ωραια τα λογια,απλα καμια φορα στην πραξη ειναι πολυ ζορικα να τα κανει καποιος..Πχ το σωστο για εναν ομοφυλοφυλο θα ηταν να μην το κρυβει απο πουθενα..Ειναι ευκολο να το πεις πχ στους γονεις σου που ειναι 60βαλε χρονων και στο μυαλο τους ομοφυλοφυλος=ανωμαλος..Ειναι ευκολο να το δειξεις σε μια μικρη πολη-χωριο στην οποια θα στιγματιστεις? Ειδικα πχ να εχεις ενα επαγγελμα που εξαρτασαι απο τον γυρω κοσμο..Πχ ελευθερος επαγγελματιας σε κλειστη κοινωνια ή δασκαλος..Συμφωνω οτι θα πρεπει ο καθενας μας να παλεψει για τα δικαιωματα του,χωρις να περιμενει την εκ του ουρανου λυση,αλλα το λαθος σου για μενα (που ξεσηκωσε και τοσες αντιδρασεις) ηταν η κριτικη σου με πολυ σκληρο και επιθετικο υφος προς το συγκεκριμενο χρηστη..

Έτσι αποδεικνύεται ότι κάποιος είναι συμφιλιωμένος με την ομοφυλοφιλία του;

Δεν χρειάζεται να σου απαντήσω τίποτε άλλο, παρά μόνο ότι εάν το ίδιο attitude και την ίδια οργή που επιδεικνύεις εδώ μέσα απέναντί μου, εκ του ασφαλούς και ανωνύμως βεβαίως, τα είχες και irl, η θέση σου στην κοινωνία θα ήταν παλληκάρι μου πολύ καλύτερη από αυτήν που είναι τώρα...
Εγω καταλαβα οτι ο gandalf λεει οτι αν ηταν επιλογη η ομοφυλοφυλια ενω θα του ηταν σεβαστη, δεν θα του ηταν λογικη, επειδη ποιος ανθρωπος (αν δεν του εβγαινε απο μεσα του) θα επελεγε να γινει ομοφυλοφυλος και να βιωσει ολο αυτον τον ρατσισμο και την περιθωροποιηση?

Αυτο καταλαβα τουλαχιστον εγω..Ο gandalf μπορει να μας το εξηγησει και καλυτερα..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:43, 24-09-09:

Όσοι δεν προσκυνούν το κατεστημένο της αριστεράς των πλουτοκρατών, είναι επικίνδυνοι για την κοινωνία, μια κοινωνία όμως που την διαχειρίζεστε εσείς και οι άλλοι συνδαιτυμόνες στο τραπέζι της μάσας και της απάτης και πάει από το κακό στο χειρότερο, μηδενιστές ενώ εσείς πηγαίνετε σ' εκλογές όπου κανείς δεν ελπίζει σε τίποτε και μισαλλόδοξοι, ενώ εσείς ανέχεστε τη διαφορετικότητα όταν φυσικά δεν σας ενοχλεί στην νιρβάνα σας. Αυτή είναι η δημοκρατία που υπερασπίζεσαι Φαντασμένε κι αυτή η δημοκρατική σου αντίληψη κι άσε τα whateva για κανέναν λιγότερο σκληραγωγημένο από μένα.]

Α, και δεν μισώ τη δημοκρατία. Τη δήθεν δημοκρατία των ανισοτήτων και της αγελαίας ψήφου, αυτή των υπηκόων και όχι των πολιτών, μισώ. Αυτή που εσύ τόσο αγαπάς. Να τη χαίρεσαι...

Όσο για την αποτυχία, οψόμεθα φιλαράκο...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

negative

Πολύ δραστήριο μέλος

O negative έγραψε στις 22:54, 24-09-09:

Θέλω να γίνει κατανοητό πως σε καμία περίπτωση δεν μιλάω προσωπικά για σένα. Μιλάω για οποιονδήποτε έχει να υποστηρίξει μια στάση ζωής.
Πιστεύεις ότι η ομοφυλοφιλία είναι στάση ζωής?

Επίσης θα ήθελα μια απάντηση στην ερώτηση αυτή από σένα αλλά και από όποιον άλλον θα ήθελε να δώσει...
Αρχική Δημοσίευση από negative
Isiliel Γιατί έχεις ανάγκη μια επιστημονική έρευνα?Για να βεβαιωθείς σε τι και για ποιον λόγο?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους