Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,102 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,201 μηνύματα σε 74,658 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 420)
Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
157
37,38%
Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
210
50,00%
Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους
42
10,00%
Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους
11
2,62%

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:03, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Εγω παντως διαβαζοντας την συζητηση δεν καταλαβα οτι οσοι διαφωνουσαν με τις αποψεις σου,εχουν επιφανειακο ενδιαφερον για τους ομοφυλοφυλους και τους προτιμουν αφανεις και γκετοποιημενους..
Εγώ το έχω καταλάβει εδώ και καιρό, διαβάζοντας το παρόν θέμα και δεν αναφέρομαι αναγκαστικά σε όσους διαφώνησαν με τις δικές μου απόψεις, όπως θέλεις να παρουσιάσεις. Λίγοι είναι εξοικειωμένοι με την ομοφυλοφιλία, στην πραγματικότητα, μην ακούς όσα τρυφερά λέγονται εδώ μέσα...

το λαθος σου για μενα (που ξεσηκωσε και τοσες αντιδρασεις) ηταν η κριτικη σου με πολυ σκληρο και επιθετικο υφος προς το συγκεκριμενο χρηστη..
Μπορείς να πάρεις το πρώτο μου ποστ στο θέμα και να μου υποδείξεις πού ακριβώς βρίσκεται ο επιθετικός τόνος; Θα σου ήμουν υπόχρεος. Διότι εγώ προσωπικά έχω εντελώς διαφορετική άποψη. Εάν θέλεις μάλιστα να πάρουμε ένα ένα τα ποστ και να τα αναλύσουμε, πολύ ευχαρίστως αγαπητέ...

Εγω καταλαβα οτι ο gandalf λεει οτι αν ηταν επιλογη η ομοφυλοφυλια ενω θα του ηταν σεβαστη, δεν θα του ηταν λογικη, επειδη ποιος ανθρωπος (αν δεν του εβγαινε απο μεσα του) θα επελεγε να γινει ομοφυλοφυλος και να βιωσει ολο αυτον τον ρατσισμο και την περιθωροποιηση?

Αυτο καταλαβα τουλαχιστον εγω..Ο gandalf μπορει να μας το εξηγησει και καλυτερα..
Τραβηγμένη απ' τα μαλλιά εξήγηση. Ας συνεχίσει ο καθένας μας να λέει λοιπόν όσα ψέματα θέλει στον εαυτό του. Σίγουρα αυτό δεν επηρεάζει τους άλλους, παρά μόνο τον ίδιο. Εγώ το είπα απ' την αρχή: Το πρόβλημα πάντα ξεκινά από μέσα μας κι όχι απ' έξω μας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:06, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από negative
Πιστεύεις ότι η ομοφυλοφιλία είναι στάση ζωής?

Επίσης θα ήθελα μια απάντηση στην ερώτηση αυτή από σένα αλλά και από όποιον άλλον θα ήθελε να δώσει...
Έχω απαντήσει ήδη και στα δυο ερωτήματά σου, μέσα στα ποστ μου, ακόμη κι αν δεν απευθυνόμουν ειδικά σε σένα. Δεν νιώθω ότι χρειάζεται να δώσω περαιτέρω εξηγήσεις για το τι πιστεύω και τι όχι.
Κανείς πιο τυφλός από αυτόν που δε θέλει να δει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 23:12, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos

Έτσι αποδεικνύεται ότι κάποιος είναι συμφιλιωμένος με την ομοφυλοφιλία του;

Δεν χρειάζεται να σου απαντήσω τίποτε άλλο, παρά μόνο ότι εάν το ίδιο attitude και την ίδια οργή που επιδεικνύεις εδώ μέσα απέναντί μου, εκ του ασφαλούς και ανωνύμως βεβαίως, τα είχες και irl, η θέση σου στην κοινωνία θα ήταν παλληκάρι μου πολύ καλύτερη από αυτήν που είναι τώρα...
???
αυτό που είπα είναι ότι αν ημουν str8 και θεωρούσα ότι η ομοφυλοφιλία ήταν επιλογή δεν θα την θεωρούσα και την καλύτερη επλογή που μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος, παρόλα αυτά θα την σεβόμουν 100%. Δεν νομίζω ότι αυτή η διατύπωση υποδηλώνει ότι δεν είμαι συμφιλιωμένος με την ομοφυλοφιλία μου. Αν δεν ήμουν και προσπαθούσα να την αρνηθώ δεν θα καθόμουν να την υπερασπίζομαι. Άλλα τέλος πάντων, αφού είσαι πεπεισμένος, μπορείς να θεωρείς ότι θέλεις, δεν νοιάζομαι ποσώς, το θέμα μας άλλωστε είναι η ομοφυλοφιλία και δεν τιτλοφορείται "έχει ο gandalf αποδεχτεί τον εαυτό του" (κάτι που μεταξύ μας δεν ενδιαφέρει και κανέναν)

Όσο για το άλλο που λες, πού γνωρίζεις εσύ ποιο είναι το κοινωνικό μου standing???? Και μάλιστα τόσο καλά ώστε να λες ότι επιδέχεται βελτίωσης? Είπα εγώ ποτέ μου ότι έχω πρόβλημα με την παρούσα θέση μου στην κοινωνία? Τέσπα μην μου απαντήσεις, ας το λήξουμε εδώ και ας αφήσουμε κάναν άλλον να πει την γνώμη του.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

negative

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη negative
Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 23:40, 24-09-09:

Ως πότε παλικάρια η ομοφυλοφιλία θα θεωρείται ... στάση ζωής όπως ψωνίζω μόνο burberry, διαβάζω μόνο vogue και παρακολουθώ america's top model. Η ομοφυλοφιλία δεν είναι στάση ζωής όπως πιστά μπορεί να ακολουθεί κάποιος τις αξίες του κομουνισμού η καπιταλισμού. Είναι απλά μια διαφορετική σεξουαλική ταυτότητα....
Μπορούμε να συζητάμε,να διαφωνούμε η να συμφωνούμε για πολλές δεκαετίες ακόμα, ότι η ομοφυλοφιλία είναι επιλογή...και ταυτόχρονα σε κοινωνίες άλλων χωρών όχι μόνο να έχουν λυθεί τέτοιες.....''απορίες'' αλλά να αποδέχονται και να σέβονται ολοκληρωτικά την διαφορετικότητα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 23:43, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από gandalf
αν ήταν θέμα επιλογής η ομοφυλοφιλία βεβαίως και θα ήταν απόλυτα σεβαστή, όπως επίσης και τα δικαιώματα του ανθρώπου που το επέλεξε. Σίγουρα όμως δεν θα ήταν και μια πολύ λογική επιλογή, προσωπικά θα την χαρακτήριζα κακή επιλογή να διαλέξει κάποιος να είναι ομοφυλόφιλος, δεν θα καταλάβαινα ποτέ μου τα κίνητρα του. Εννοείται πως θα σεβόμουν τις επιλογές του όμως, δεν είναι δουλειά μου να παρέμβω στα προσωπικά του.
Μ'αυτο που λες gandalf, εχει δικιο να εχει ο χαος ενστασεις σχετικα με την 100% αποδοχη σου της ιδιαιτεροτητας σου σαν ενα ξεχωριστο ατομο.

Αλλα πως γινεται να μην εχεις αμφιβολιες για σενα και να μην εχεις φτιαξει μια σαφη εικονα οταν εισαι ηδη 17 χρονων και ανακαλυπτεις ολα αυτα τα πραγματα που συμβαινουν μεσα σου και γυρω σου. Οταν ανακαλυπτεις τη φυση του εαυτου σου και αρχιζεις και ψαχνεις σιγα-σιγα την θεση που σου αρμοζει να εισαι. Βλεπεις ολον αυτον τον διαχωρισμο που γινεται, βλεπεις ενα περιθωριο να ερχεται και δεν το θες. Κανεις δεν το θελει..

Γι'αυτο, ενω εδω φαινεται καθαρα στα λογια σου ενα πισωγυρισμα απεναντι στην ιδιαιτερη φυση σου, εμενα μου φαινεται 100% λογικο να γινεται αυτο. Ειναι ολη αυτη η αντιμετωπιση των ομοφυλοφιλων που εχεις δει, ο παραγκονισμος και ο εξεφτελισμος(που σιγα-σιγα αρχιζει και εκλειπτει) που δεχονται και σε κανουν να ερχεσαι σε αμφισβητιση εστω για μια στιγμη με την ιδιαιτεροτητα σου. Και νομιζω οτι εχεις κανει ηδη αρκετα βηματα μπροστα και δεν χρειαζεται στην ηλικια που εισαι να κερδισεις τον κοσμο ολο. Θα προτεινα να αφησεις να περασουνε μερικα χρονια και οσο ανεξαρτοποιησαι οικονομικα και ωριμαζεις να συμφιλιωνεσαι και να γινεσαι οσο γινεται ενα με τον εαυτο σου.

Ο χαος μιλησε γενικα οτι το σημαντικοτερο κομματι ειναι η απολυτη και ευσυνειδητη αποδοχη του εαυτου μας. Για αυτην την επιτευξη ο δρομος ειναι τεραστιος και πρεπει τα πραγματα να μπουνε ενα-ενα με τη σειρα..

Και συγκεκριμενα εσυ εχεις ηδη κατακτησει αρκετα. Μην σε κυριευει το λογικο αχγος που εχεις για το μελλον σου και αρχιζεις αγωνες που ο καιρος τους δεν εχει ερθει ακομη..

Καλως ή κακως, απο μια συζητηση σ'ενα φορουμ δεν θα λυθουν και πολλα πραγματα. Η μαχη θα κερδιθει εκει εξω και σιγα-σιγα..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 23:55, 24-09-09:

Βρε παιδιά...το ότι κάποιος έχει αποδεχτεί τον εαυτό του δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να δει κάποια αρνητικά στοιχεία που υπάρχουν στην κοινωνία και αρνητικές απόψεις που αφορούν την ομοφυλοφιλία..Ή κάποιες δυσκολίες που προκύπτουν και είναι ολοφάνερες....

Μην μπερδεύουμε το ένα με το άλλο...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:00, 25-09-09:

Ως πότε παλικάρια η ομοφυλοφιλία θα θεωρείται ... στάση ζωής
Στάση ζωής, είναι η αποδοχή αυτού που είσαι. Δεν χαρακτήρισα την ομοφυλοφιλία στάση ζωής, φίλτατε. Η αποδοχή ή η άρνησή της όμως είναι στάση ζωής. Ο gandalf αναγνώρισε τη διαφορετικότητά του και την αποδέχτηκε, κι αυτό, είναι μια στάση ζωής.
Διάβαζε προσεκτικότερα τα ποστ μου πριν βγάλεις άστοχα συμπεράσματα.

negative

Δραστήριο Μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 00:03, 25-09-09:

Αυτό είναι αυτογνωσία....όχι στάση ζωής φιλτάτη .....
καληνύχτα

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Περιβόητο Μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 00:12, 25-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Βρε παιδιά...το ότι κάποιος έχει αποδεχτεί τον εαυτό του δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να δει κάποια αρνητικά στοιχεία που υπάρχουν στην κοινωνία και αρνητικές απόψεις που αφορούν την ομοφυλοφιλία..Ή κάποιες δυσκολίες που προκύπτουν και είναι ολοφάνερες....

Μην μπερδεύουμε το ένα με το άλλο...
Δεν το μπερδεψε κανεις.

Ειναι γεγονος οτι οσο πιο καλα τα εχεις με τον εαυτο σου, οσο πιο κοντα του εισαι και οσο πιο ευσυνειδητη εικονα εχεις αυτου που εισαι τοσο λιγοτερο θα σε πειραζουν τα αρνητικα σχολια και οι αποψεις γι'αυτο που εισαι..

Δεν γινεται να μην σε πειραξουν.. Εκτος κι αν εισαι ο Βουδας..

Αρα ειναι μια λυση και ενας δρομος αφου ειναι πολυ δυσκολο εως και ουτοπικο να αλλαξεις τις μαζικες αντιλληψεις,(χωρις να σταματας να παλευεις για τα δικαιωματα σου μεσα σ'αυτες) να γνωριζεις, να συμφιλιωνεσαι και να προχωρας μαζι με τον εαυτο σου.

Το προβλημα που υπαρχει γυρω απ'το θεμα της ομοφυλοφιλιας εχει πολλα παρακλαδια. Απλα εχουμε πεσει με τα μουτρα απο πανω και το αναλυουμε απο ολες τις μεριες ταυτοχρονα και ετσι δεν βγαινουν ευκολα συμπερασματα..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 00:31, 25-09-09:

Πες τα ρε Ράσκαλ, νομίζω ότι συνόψισες το όλο ζήτημα με τον καλύτερο τρόπο.

Η διαδικασία είναι μακρά, επώδυνη και διαρκεί για χρόνια. Ο Γκάνταλφ έχει πράγματι κάνει τεράστιες προόδους από την εποχή που μας περιέγραψε ότι ανακάλυψε τη διαφορετικότητά του, μέχρι και σήμερα. Ήδη έχει βρει, όπως τόνισε πολλές φορές θετικά σημεία σε αυτήν και άρχισε να πείθει τον εαυτό του να την αποδεχτεί ως κάτι το συστατικό του κι όχι ως κάτι που η φύση τον υποχρέωσε (τα δύο αυτά ίσως μοιάζουν τα ίδια, όμως έχουν τεράστια διαφορά στη φόρτιση).

Δυστυχώς στη συζήτηση, αν είναι να βγάλουμε κάτι απ' αυτήν, υπάρχει ένα πολύ λεπτό σημείο, όταν μιλάμε για το πού βρίσκεται ο εαυτός μας και πού βρίσκονται οι "άλλοι". Όσον αφορά τον κοινωνικό περίγυρο, στον οποίο εγώ επικεντρώθηκα κυρίως, ισχύουν πράγματι τα όσα έγραψα. Στο βαθμό που αποδέχεσαι τον εαυτό σου, η επιρροή των άλλων σιγά σιγά γίνεται όλο και μικρότερη, μέχρι που στο τέλος σταματάει πια να σε νοιάζει.

Όμως υπάρχει ένα σημείο, μια γκρίζα ζώνη θα έλεγα, όπου τα όρια μεταξύ ημών και των άλλων γίνονται θολά κι επικαλύπτονται. Το σημείο αυτό είναι δυστυχώς η οικογένεια, για το οποίο είπε αρκετά ο Γκάνταλφ, ωστόσο απέφυγα έως τώρα να το θίξω, θέλοντας να τελειώσουμε τη συζήτηση για τον απλό κοινωνικό περίγυρο. Είτε μας αρέσει είτε όχι, οι γονείς και τ' αδέλφια μας, έχουν μια προνομιακή θέση μέσα μας, σε βαθμό που η μη αποδοχή από αυτούς έχει άμεση αντανάκλαση στο εσωτερικό μας, τέτοια που δεν μας επιτρέπει να δούμε τον εαυτό μας ως κάτι εντελώς ξεχωριστό από αυτούς. Η σχέση μας με τους γονείς μας μάς ακολουθεί και μας στοιχειώνει σε όλη σχεδόν τη διάρκεια της ζωής μας και δεν είναι καθόλου εύκολο κανείς ν' αποστασιοποιηθεί απ' αυτούς, ακόμη κι αν τους κόψει την καλημέρα. Στην καλύτερη περίπτωση, οι πιο τυχεροί και οι πιο σοφοί, φτάνουν να ξεπεράσουν σε κάποιο βαθμό αυτόν τον δεσμό, σε αρκετά ώριμη ηλικία και τότε πάλι θα έχουν να το καυχιούνται.

Είχα την τύχη να έχω γονείς που ήξερα πως θα μ' αποδέχονταν ακόμη κι αν έκανα πράγματα που θα τους φαίνονταν απορριπτέα (πράγμα που μου δόθηκε η ευκαιρία να διαπιστώσω και στην πράξη μόλις στα 40 μου). Ήξερα ότι ακόμη και εάν ήμουν ομοφυλόφιλος, ή ό,τι άλλο, θα συνέχιζαν να μ' αγαπούν έστω κι αν αυτό τους πλήγωνε. Αυτός ήταν και ο λόγος, όπως υπονόησε και ο Γκάνταλφ σε κάποιο από τα ποστ του, που είχα τόσο θράσος απέναντι σε όλον τον υπόλοιπο περίγυρο κι έπαιρνα το ρόλο του ομοφυλόφιλου, του περιθωριακού, του καταφρονεμένου, σε μια ένδειξη έμπρακτης συμπαράστασης προς τον αδικημένο και κοινωνικής προβοκάτσιας όπως εκτενώς εξήγησα.

Οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι με τους οποίους έχω συζητήσει, έχουν ακριβώς αυτό το παράπονο και την πληγή μέσα τους: Το ότι οι γονείς τους τούς απέρριψαν επειδή δεν ταίριαζαν στην νόρμα που εκείνοι είχαν ορίσει ως το "αποδεκτό". Αυτό είναι νομίζω που δημιουργεί και τον μεγαλύτερο τρόμο σ' ένα νέο παιδί, όταν συνειδητοποιεί τη διαφορετικότητά του. Όλα τ' άλλα, περί ανόητων συμμαθητών και καφρικού περίγυρου, είναι απλά εκλογικεύσεις που ως σκοπό τους έχουν τη μετάθεση του προβλήματος από αυτούς που αγαπάμε, σε εκείνους που στην πραγματικότητα δεν μας νοιάζουν και πολύ.

Φίλε Γκάνταλφ, όλα τα πράγματα γίνονται εξελικτικά και με τα χρόνια. Θα σου πω απλά ότι όπως έλεγε ο Έρμαν Έσσε, κάθε άνθρωπος, κάθε άνθρωπος ανεξαιρέτως, δεν μπορεί να ενηλικιωθεί εάν προηγουμένως δεν "σκοτώσει" μέσα του τους γονείς του, έννοια η οποία είναι ιδιαίτερα δυσνόητη στην πράξη και ίσως ακόμη και παρεξηγήσιμη.

Ο σκοπός μου δεν ήταν να σ' εκνευρίσω (αν και μεταξύ μας τα κατάφερα καλά σ' αυτό ). Σε είχα δει ν' ανοίγεις την καρδιά σου και σκέφτηκα πως προσωπικά δεν μου έφτανε να σε χτυπήσω συγκαταβατικά στην πλάτη και να σου πω πόσο σου συμπαραστέκομαι, ή πόσο σε λυπάμαι όπως είναι η συνήθης τακτική των αδιάφορων. Σκοπός μου ήταν να πάμε ένα θέμα συζήτησης που μέχρι τώρα είχε κινηθεί μόνο σε τούτο το επιφανειακό επίπεδο, στην καλύτερη περίπτωση και σε ανούσιες αντιπαραθέσεις στην χειρότερη, ένα βήμα προς τα μέσα, λίγο πιο βαθιά. "Όποιος αγαπά παιδεύει" λέει η παροιμία. Ελπίζω να συγχωρήσεις τη χαοτική παλαβομάρα μου και το γεροντικό μου πείσμα...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 01:46, 25-09-09:

Πες τα ρε Ράσκαλ, νομίζω ότι συνόψισες το όλο ζήτημα με τον καλύτερο τρόπο.

Η διαδικασία είναι μακρά, επώδυνη και διαρκεί για χρόνια. Ο Γκάνταλφ έχει πράγματι κάνει τεράστιες προόδους από την εποχή που μας περιέγραψε ότι ανακάλυψε τη διαφορετικότητά του, μέχρι και σήμερα. Ήδη έχει βρει, όπως τόνισε πολλές φορές θετικά σημεία σε αυτήν και άρχισε να πείθει τον εαυτό του να την αποδεχτεί ως κάτι το συστατικό του κι όχι ως κάτι που η φύση τον υποχρέωσε (τα δύο αυτά ίσως μοιάζουν τα ίδια, όμως έχουν τεράστια διαφορά στη φόρτιση).

Δυστυχώς στη συζήτηση, αν είναι να βγάλουμε κάτι απ' αυτήν, υπάρχει ένα πολύ λεπτό σημείο, όταν μιλάμε για το πού βρίσκεται ο εαυτός μας και πού βρίσκονται οι "άλλοι". Όσον αφορά τον κοινωνικό περίγυρο, στον οποίο εγώ επικεντρώθηκα κυρίως, ισχύουν πράγματι τα όσα έγραψα. Στο βαθμό που αποδέχεσαι τον εαυτό σου, η επιρροή των άλλων σιγά σιγά γίνεται όλο και μικρότερη, μέχρι που στο τέλος σταματάει πια να σε νοιάζει.

Όμως υπάρχει ένα σημείο, μια γκρίζα ζώνη θα έλεγα, όπου τα όρια μεταξύ ημών και των άλλων γίνονται θολά κι επικαλύπτονται. Το σημείο αυτό είναι δυστυχώς η οικογένεια, για το οποίο είπε αρκετά ο Γκάνταλφ, ωστόσο απέφυγα έως τώρα να το θίξω, θέλοντας να τελειώσουμε τη συζήτηση για τον απλό κοινωνικό περίγυρο. Είτε μας αρέσει είτε όχι, οι γονείς και τ' αδέλφια μας, έχουν μια προνομιακή θέση μέσα μας, σε βαθμό που η μη αποδοχή από αυτούς έχει άμεση αντανάκλαση στο εσωτερικό μας, τέτοια που δεν μας επιτρέπει να δούμε τον εαυτό μας ως κάτι εντελώς ξεχωριστό από αυτούς. Η σχέση μας με τους γονείς μας μάς ακολουθεί και μας στοιχειώνει σε όλη σχεδόν τη διάρκεια της ζωής μας και δεν είναι καθόλου εύκολο κανείς ν' αποστασιοποιηθεί απ' αυτούς, ακόμη κι αν τους κόψει την καλημέρα. Στην καλύτερη περίπτωση, οι πιο τυχεροί και οι πιο σοφοί, φτάνουν να ξεπεράσουν σε κάποιο βαθμό αυτόν τον δεσμό, σε αρκετά ώριμη ηλικία και τότε πάλι θα έχουν να το καυχιούνται.

Είχα την τύχη να έχω γονείς που ήξερα πως θα μ' αποδέχονταν ακόμη κι αν έκανα πράγματα που θα τους φαίνονταν απορριπτέα (πράγμα που μου δόθηκε η ευκαιρία να διαπιστώσω και στην πράξη μόλις στα 40 μου). Ήξερα ότι ακόμη και εάν ήμουν ομοφυλόφιλος, ή ό,τι άλλο, θα συνέχιζαν να μ' αγαπούν έστω κι αν αυτό τους πλήγωνε. Αυτός ήταν και ο λόγος, όπως υπονόησε και ο Γκάνταλφ σε κάποιο από τα ποστ του, που είχα τόσο θράσος απέναντι σε όλον τον υπόλοιπο περίγυρο κι έπαιρνα το ρόλο του ομοφυλόφιλου, του περιθωριακού, του καταφρονεμένου, σε μια ένδειξη έμπρακτης συμπαράστασης προς τον αδικημένο και κοινωνικής προβοκάτσιας όπως εκτενώς εξήγησα.

Οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι με τους οποίους έχω συζητήσει, έχουν ακριβώς αυτό το παράπονο και την πληγή μέσα τους: Το ότι οι γονείς τους τούς απέρριψαν επειδή δεν ταίριαζαν στην νόρμα που εκείνοι είχαν ορίσει ως το "αποδεκτό". Αυτό είναι νομίζω που δημιουργεί και τον μεγαλύτερο τρόμο σ' ένα νέο παιδί, όταν συνειδητοποιεί τη διαφορετικότητά του. Όλα τ' άλλα, περί ανόητων συμμαθητών και καφρικού περίγυρου, είναι απλά εκλογικεύσεις που ως σκοπό τους έχουν τη μετάθεση του προβλήματος από αυτούς που αγαπάμε, σε εκείνους που στην πραγματικότητα δεν μας νοιάζουν και πολύ.

Φίλε Γκάνταλφ, όλα τα πράγματα γίνονται εξελικτικά και με τα χρόνια. Θα σου πω απλά ότι όπως έλεγε ο Έρμαν Έσσε, κάθε άνθρωπος, κάθε άνθρωπος ανεξαιρέτως, δεν μπορεί να ενηλικιωθεί εάν προηγουμένως δεν "σκοτώσει" μέσα του τους γονείς του, έννοια η οποία είναι ιδιαίτερα δυσνόητη στην πράξη και ίσως ακόμη και παρεξηγήσιμη.

Ο σκοπός μου δεν ήταν να σ' εκνευρίσω (αν και μεταξύ μας τα κατάφερα καλά σ' αυτό ). Σε είχα δει ν' ανοίγεις την καρδιά σου και σκέφτηκα πως προσωπικά δεν μου έφτανε να σε χτυπήσω συγκαταβατικά στην πλάτη και να σου πω πόσο σου συμπαραστέκομαι, ή πόσο σε λυπάμαι όπως είναι η συνήθης τακτική των αδιάφορων. Σκοπός μου ήταν να πάμε ένα θέμα συζήτησης που μέχρι τώρα είχε κινηθεί μόνο σε τούτο το επιφανειακό επίπεδο, στην καλύτερη περίπτωση και σε ανούσιες αντιπαραθέσεις στην χειρότερη, ένα βήμα προς τα μέσα, λίγο πιο βαθιά. "Όποιος αγαπά παιδεύει" λέει η παροιμία. Ελπίζω να συγχωρήσεις τη χαοτική παλαβομάρα μου και το γεροντικό μου πείσμα...
Ααα, μπραβο να βαζουμε και τον παραγοντα οικογενοια, γονεις και αδερφια οταν μιλαμε για την εικονα που εχουμε σχηματισει για τον εαυτο μας, γιατι καθε φορα που παω να μιλησω εδω μεσα για γονεις που δεν ξερουν που παν τα τεσσερα πεφτουν ολοι να με φανε..

Μικρη παρεμβαση οφ-τοπικ αν και δεν ειναι και τοσο..

Για εναν ομοφυλoφιλο ειναι πολυ σημαντικο η αποδοχη του απ'την οικογενοια του. Oπως για καθε ιδιαιτερο παιδι κυριως.. Γι'αυτο εχω την εντυπωση χωρις να μιλαω απο μεσα οτι το καλυτερο θα ηταν η οικογενια να το μαθει οσο γινεται αργοτερα.. Οταν αρχισει καποιος να παταει στα ποδια του και δεν ειναι τοσο πολυ εξαρτημενη η αυτοεικονα του απ'τους δικους του (παντα ειναι, αλλα οχι το ιδο σημαντικη ή τουλαχιστον διαφορετικα αντιμετωπισιμη οσο περνανε τα χρονια) νομιζω ειναι το καλυτερα χρονικο σημειο για την αποκαλυψη μιας προκειμενης ομοφιλοφιλιας..
Γιατι να υποστεις την βαρια ατμοσφαιρα που θα υπαρχει στο σπιτι οσο εσυ μεγαλωνεις και αναπτυσεσαι;; Ειναι κατι που θα σε στιγματισει οσο να 'ναι.. Εκτος κι αν οι γονεις σου ειναι αρκετα ανοιχτομυαλοι και μ'αυτο το τροπο σου βαλουν φτερα στα ποδια! Αλλα σε καμια περιπτωση δεν χρειαζεται να το ρισκαρεις.. (προσωπικη αποψη)

Ολα αυτα χωρις να ξερω πως ειναι να εισαι ομοφυλοφιλος σε μια οικογενια αλλα γνωριζοντας ποσο μεγαλη επιδραση ασκουν στην αυτοεικονα σου τα κοντινα σου προσωπα που αγαπας πιο πολυ απ'ολους σε κρισιμες ηλικιες οπως αυτης, της εφηβειας.. Και καλο ειναι να μην παιζουμε με εμας.. Ειναι οτι πιο σημαντικο εχουμε..

υγ Ο δευτερος ενικος που χρησιμοποιησα σε αρκετα σημεια δεν πηγαινε πουθενα συγκεκριμενα..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 20:38, 25-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από rascal_gd
Μ'αυτο που λες gandalf, εχει δικιο να εχει ο χαος ενστασεις σχετικα με την 100% αποδοχη σου της ιδιαιτεροτητας σου σαν ενα ξεχωριστο ατομο.

Αλλα πως γινεται να μην εχεις αμφιβολιες για σενα και να μην εχεις φτιαξει μια σαφη εικονα οταν εισαι ηδη 17 χρονων και ανακαλυπτεις ολα αυτα τα πραγματα που συμβαινουν μεσα σου και γυρω σου. Οταν ανακαλυπτεις τη φυση του εαυτου σου και αρχιζεις και ψαχνεις σιγα-σιγα την θεση που σου αρμοζει να εισαι. Βλεπεις ολον αυτον τον διαχωρισμο που γινεται, βλεπεις ενα περιθωριο να ερχεται και δεν το θες. Κανεις δεν το θελει..

Γι'αυτο, ενω εδω φαινεται καθαρα στα λογια σου ενα πισωγυρισμα απεναντι στην ιδιαιτερη φυση σου, εμενα μου φαινεται 100% λογικο να γινεται αυτο. Ειναι ολη αυτη η αντιμετωπιση των ομοφυλοφιλων που εχεις δει, ο παραγκονισμος και ο εξεφτελισμος(που σιγα-σιγα αρχιζει και εκλειπτει) που δεχονται και σε κανουν να ερχεσαι σε αμφισβητιση εστω για μια στιγμη με την ιδιαιτεροτητα σου.

Καλως ή κακως, απο μια συζητηση σ'ενα φορουμ δεν θα λυθουν και πολλα πραγματα. Η μαχη θα κερδιθει εκει εξω και σιγα-σιγα..
Πιστεύω ότι το θέμα μας δεν είναι ο gandalf...ούτε το πόσα κιλά ζυγίζει η αποδοχή του.Θα ήταν ποιο δημοκρατικό εάν μιλάγαμε χωρίς να φέρνουμε το συγκεκριμένο μέλος ως παράδειγμα..
Ένας έφηβος λοιπόν ανακαλύπτει τον κόσμο όπως και το μέσα του, αλλά δεν αμφιβάλει για την σεξουαλική του φύση....απλά τον πονάει πάντα σε σχέση με την αρνητική γνώμη -αντίδραση της οικογένειας του όπως των φίλων του κλπ.
Κάποιοι μπαίνουν στην αυτογνωσία ποιο νωρίς κάποιοι ποιο αργά και κάποιοι καθόλου...αυτό σίγουρα δεν έχει να κάνει με το εάν είναι str8 ή gay κάποιος.Έχει να κάνει με την παιδεία και αρχές που του έδωσε η οικογένεια του αλλά και με το πόσο δυνατός είναι ώστε να δει την δική του αλήθεια.
Η φύση του εαυτού μας είναι πολλά πράγματα όχι μόνο ότι αφορά το sex.
Το αντικείμενο του πόθου του καθενός δεν θα αλλάξει ποτέ, ούτε μπορεί να δημιουργηθεί....το μόνο που μπορεί να αλλάξει είναι ο τρόπος που θα το αγαπάμε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 20:57, 25-09-09:

Εγώ πάντως περιμένω τα 10 εκ μετρητά απο την Σύμπιλ για να το γυρίσω. Γιατι, για να είμαστε και προχωρημένοι και μέσα στα τρεντ της εποχής, πας όστις στρειτ είναι απλά ενας ανεκδήλωτος γκέυ, κάποιος που δεν έχει ανακαλύψει ακόμη το πραγματικό του είναι μέσα του κλπ κλπ. Δεκα εκ. ευρώ είναι αυτά...

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 12:53, 26-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Εγώ πάντως περιμένω τα 10 εκ μετρητά απο την Σύμπιλ για να το γυρίσω. Γιατι, για να είμαστε και προχωρημένοι και μέσα στα τρεντ της εποχής, πας όστις στρειτ είναι απλά ενας ανεκδήλωτος γκέυ, κάποιος που δεν έχει ανακαλύψει ακόμη το πραγματικό του είναι μέσα του κλπ κλπ. Δεκα εκ. ευρώ είναι αυτά...

Αφού πας όστις στρειτ είναι απλά ένας ανεκδήλωτος γκέυ , γιατί περιμένεις ακόμα τα 10 εκ μετρητά ;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 13:38, 26-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
Αφού πας όστις στρειτ είναι απλά ένας ανεκδήλωτος γκέυ , γιατί περιμένεις ακόμα τα 10 εκ μετρητά ;
Δεν είναι, θεωρείται, από τους γκέυ

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:46, 26-09-09:

Δεν είναι, θεωρείται, από τους γκέυ
Να με συγχωρας, αλλα αυτη ειναι μια ολοτελα δικη σου θεωρια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 13:54, 26-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Να με συγχωρας, αλλα αυτη ειναι μια ολοτελα δικη σου θεωρια.
Οχι ολότελα δική μου. Στο παρόν θέμα έχει υποστηριχτεί εμμέσως πλήν όμως σαφώς με χίλιους τρόπους. Βαρέθηκα να το διαβάζω πια

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:56, 26-09-09:

Οχι ολότελα δική μου. Στο παρόν θέμα έχει υποστηριχτεί εμμέσως πλήν όμως σαφώς με χίλιους τρόπους. Βαρέθηκα να το διαβάζω πια
Τι λες?
Δεν υποδεικνυεις και σε εμας τα μηνυματα εκεινα που αναφερουν αυτο που υποστηριζεις?
Διοτι κουβεντα στηριζομενη σε ανακριβειες δε γινεται.

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 13:59, 26-09-09:

Τι λες? Δεν υποδεικνυεις και σε εμας τα μηνυματα εκεινα που αναφερουν αυτο που υποστηριζεις? Διοτι κουβεντα στηριζομενη σε ανακριβειες δε γινεται.
Σιγά μην κάτσω να κάνω αυτή τη δουλειά. Αυτό κι αν το βαριέμαι. Περιληπτικά λοιπόν.
Δεν λένε οποιονδήποτε κατηγορεί τους γκέυ ομοφοβικό; Δεν έχει ειπωθεί ότι ομοφοβικοί είναι αυτοί που φοβούνται ότι υποσυνείδητα είναι και οι ίδιοι γκέυ; Γκιβ μι α μπρεικ

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:00, 26-09-09:

Αστο ρε buggs!εισαι ομοφυλοφιλος αλλα δεν το ξερεις!
ειναι σαν το κερατο που ο ενδιαφερομενος το μαθαινει παντα τελευταιος..

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 14:04, 26-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Αστο ρε buggs!εισαι ομοφυλοφιλος αλλα δεν το ξερεις!
Μη μιλάς μωρέ. Πώς θα παρω ύστερα τα 10 εκ. από τη Συμπιλ

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 14:10, 26-09-09:

Πιστεύω ότι το θέμα μας δεν είναι ο gandalf...ούτε το πόσα κιλά ζυγίζει η αποδοχή του.Θα ήταν ποιο δημοκρατικό εάν μιλάγαμε χωρίς να φέρνουμε το συγκεκριμένο μέλος ως παράδειγμα..
Ένας έφηβος λοιπόν ανακαλύπτει τον κόσμο όπως και το μέσα του, αλλά δεν αμφιβάλει για την σεξουαλική του φύση....απλά τον πονάει πάντα σε σχέση με την αρνητική γνώμη -αντίδραση της οικογένειας του όπως των φίλων του κλπ.
Κάποιοι μπαίνουν στην αυτογνωσία ποιο νωρίς κάποιοι ποιο αργά και κάποιοι καθόλου...αυτό σίγουρα δεν έχει να κάνει με το εάν είναι str8 ή gay κάποιος.Έχει να κάνει με την παιδεία και αρχές που του έδωσε η οικογένεια του αλλά και με το πόσο δυνατός είναι ώστε να δει την δική του αλήθεια.
Η φύση του εαυτού μας είναι πολλά πράγματα όχι μόνο ότι αφορά το sex.
Το αντικείμενο του πόθου του καθενός δεν θα αλλάξει ποτέ, ούτε μπορεί να δημιουργηθεί....το μόνο που μπορεί να αλλάξει είναι ο τρόπος που θα το αγαπάμε.

Σίγουρα φίλε, δεν είναι ο Γκάνταλφ ή οποιοσδήποτε άλλος που κρίνεται μέσα σ' αυτό το θέμα και κακώς έχει έκληφθεί από κάποιους έτσι η συζήτησή μας.

Πιστεύω ότι το ζήτημα της ομοφυλοφιλίας είναι γενικά παρεξηγημένο, τόσο από τους μη ομοφυλόφιλους υποστηρικτές της, όσο και από τους πολέμιούς της. Μιλάμε για ομοφυλοφιλία, όμως στην πλειοψηφία μας, ελάχιστη γνώση έχουμε, όπως είναι φυσικό, για το τι σημαίνει να είναι κανείς ομοφυλόφιλος και πώς αυτός νιώθει. Από τη στιγμή που βρίσκεται κάποιος ομοφυλόφιλος που έχει την καλή διάθεση να συζητήσει το ζήτημα μαζί μας και να μας εκθέσει τις παραμέτρους που διέπουν την κατάστασή του, θεωρώ ότι είναι μια μοναδική ευκαιρία για όλους μας να ξεφύγουμε από τα στερεότυπα της γενικόλογης αποδοχής ή απόρριψης και να εμβαθύνουμε έτσι ώστε να μάθουμε όλοι περισσότερα και να γίνουμε κατά τι σοφότεροι επί του ζητήματος, ειδικά εφόσον κάποιοι, πέρα από προσωπικό θέμα, το θεωρούν και κοινωνικό πρόβλημα.

Έτσι λοιπόν, ο μόνος λόγος που ο συγκεκριμένος συνομιλητής κατέλαβε κεντρική θέση στη συζήτησή μας, είναι αυτός και μόνο αυτός. Οι όποιες αντιρρήσεις ή ενστάσεις μας, δεν απευθύνονται σ' εκείνον προσωπικά, ούτε τον αμφισβητούν ως άτομο και ως προσωπικότητα, αν και κατανοώ απόλυτα ότι για έναν άνθρωπο που έχει βιώσει στη ζωή του κοινωνική απόρριψη και κατακραυγή, είναι απολύτως αναμενόμενο το να αντιμετωπίζει τις μη αρεστές από εκείνον θέσεις, αυτές έστω με τις οποίες ο ίδιος διαφωνεί, με αρκετή καχυποψία, ως προς τις προθέσεις που υποκρύπτουν.

Από τη δική μου πλευρά, έθεσα κάποιες νέες παραμέτρους στη συζήτησή μας, ορμώμενος από κάποια πράγματα που είχε προηγουμένως πει ο Γκάνταλφ, όχι όμως περιοριζόμενος αποκλειστικά σε όσα έβγαιναν από εκεί. Όσα έχω μέχρι στιγμής πει, στηρίζονται κατά το μεγαλύτερο ποσοστό σε συμπεράσματα που έχω βγάλει από την πραγματική ζωή, κάνοντας παρέα με ομοφυλόφιλους και συζητώντας μαζί τους. Τα έχω εκθέσει και σ' εκείνους, άλλοι τα παραδέχτηκαν, άλλοι διαφώνησαν μαζί μου, ωστόσο κανείς δεν παρεξηγήθηκε μέχρι τώρα. Ίσως σε μια ζωντανή συζήτηση, υπάρχουν κάποια άλλα στοιχεία που δείχνουν στον άλλον ποιο είναι το πνεύμα με το οποίο του μιλάς κι έτσι περιορίζουν κατά πολύ τη δημιουργία έχθρας και προκατάληψης.

Σημειώνω το απόσπασμά σου που έχω υπογραμμίσει παραπάνω, το οποίο αντικατοπτρίζει σε πολύ μεγάλο βαθμό αυτά που υποστήριξα μέχρις εδώ.

Θα ήθελα να ρωτήσω όμως και κάτι άλλο, απευθυνόμενος σ' όλους τους συνομιλητές. Κατά τη διάρκεια της συζήτησης, ακούστηκε η άποψη ότι είναι πολύ διαφορετικό να δέχεται κάποιος διακρίσεις και κοινωνική απόρριψη και κατακραυγή για κάτι που αφορά τις πολιτικές του απόψεις, την στάση του έναντι της κοινωνίας ή τη συμπεριφορά του, από το να δέχεται τις ίδιες διακρίσεις για κάτι που αφορά ξεκάθαρα την προσωπική του ζωή. Είδα και αρκετούς να συμφωνούν μέσω της ψήφου τους με αυτήν την άποψη. Ωστόσο προσωπικά δεν μπορώ καθόλου να καταλάβω πού ακριβώς βρίσκεται αυτή η διαφορά. Θα μπορούσε κάποιος να μου το εξηγήσει λίγο αναλυτικότερα;

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:39, 26-09-09:

Σιγά μην κάτσω να κάνω αυτή τη δουλειά. Αυτό κι αν το βαριέμαι. Περιληπτικά λοιπόν.
Δεν λένε οποιονδήποτε κατηγορεί τους γκέυ ομοφοβικό; Δεν έχει ειπωθεί ότι ομοφοβικοί είναι αυτοί που φοβούνται ότι υποσυνείδητα είναι και οι ίδιοι γκέυ; Γκιβ μι α μπρεικ

Αυτο λοιπον ειναι ομοφοβια:
Ο όρος ομοφοβία περιλαμβάνει αρνητικές στάσεις απέναντι στους ομοφυλόφιλους.
Η ομοφοβία γενικά αναφέρεται στην ιδεοληπτική εχθρότητα, τον παράλογο φόβο και την αρνητική στάση προς τους ομοφυλόφιλους.
Η προκατάληψη για την ομοφυλοφιλική σεξουαλικότητα ενισχύεται κοινωνικά και αφορά αρνητικές συμπεριφορές που συχνά εμπεριέχουν πράξεις φυσικής βίας προς τους ομοφυλόφιλους, χλευασμό, επιθετικότητα.

Ο ομοφοβικός έχοντας ένα συνεχή θυμό που κρύβει φόβο και απειλή θεωρεί τον ομοφυλόφιλο ως εκείνον που του δείχνει αυτό που δε θέλει να είναι φοβούμενος ότι μπορεί κάποια στιγμή ότι μπορεί να γίνει σαν κι αυτόν, δηλαδή ομοφυλόφιλος.

Πολλές φορές ο ομοφοβικός αναπτύσσει μία υπέρμετρη σεξουαλική συμπεριφορά, θορυβώδη και υπερβολική προς τη γυναικεία αναζήτηση, αισθανόμενος ότι έτσι πείθει τόσο τον εαυτό του όσο και το περιβάλλον του ότι δεν είναι ομοφυλόφιλος.

Η έντονη αυτή φοβική του αντίδραση μπορεί να προκαλέσει εικόνα πανικού (ομοφοβικός πανικός), εάν κάποιος αστειευόμενος μαζί του, του αφήσει υπονοούμενα για ομοφυλοφιλική δική του εικόνα.

Χαρακτηριστικό είναι ακόμη και η παρερμηνευτικότητά του, που μέσα σε αυτή καθηλώνεται ιδεοληπτικά, φθάνοντας ακόμη και στα όρια της παράνοιας, βλέποντας τον εαυτό του να χλευάζεται ή να θεωρείται από τους άλλους ως ομοφυλόφιλος.

Συνήθως, μιλάει υποτιμητικά για τις γυναίκες, δίνοντας την εντύπωση του μισογύνη μέσα σε μία εσωτερική, φοβική του αντίδραση μήπως κάποια φορά αποτύχει στη σεξουαλική επαφή και καταλάβει η γυναίκα ότι μπορεί να έχει ομοφυλοφιλικές τάσεις.

Ο ομοφοβικός άνδρας ζει πάντα την τραγικότητα της ομοφυλοφιλικής αποκάλυψης, βιώνει συνεχώς την ανάγκη της αντρικής επιβεβαίωσης, ενώ σε υπερβολικές αντιδράσεις του εμπλέκεται σεξουαλικά με ομοφυλόφιλο, έχοντας έντονη επιθετικότητα μαζί του, φτάνοντας ακόμη και στην αφαίρεση της ζωής του ομοφυλόφιλου, για να αποδείξει στον εαυτό του ότι αυτός ομοφυλόφιλος δεν είναι.

Είναι πράγματι, μία επικίνδυνη φιγούρα που παρεισφρύει μέσα στους χώρους των ομοφυλοφίλων με σκοπό επιθετικό και βίαιο, δικαιώνοντας τον εαυτό του ως άνδρα, κυρίαρχο και δυνατό.

Η σεξουαλική του επιλογή είναι ετεροφυλοφιλική, αλλά ουσιαστικά μέσα στον έντονο φόβο και την εκλυτική, αγωνιώδη εμμονή του, φαίνεται να μην μπορεί να απολαύσει τη σεξουαλική του συμπεριφορά, δολοφονώντας ουσιαστικά όχι μόνο τον ομοφυλόφιλο που τον απειλεί, αλλά τον ίδιο τον εαυτό του που μέσα σε καταναγκαστικές εμμονές στα όρια της ψυχωσικής εκτροπής είναι μπερδεμένος και κυνηγημένος από αυτό που πιστεύει ότι πρέπει κάθε μέρα να δείχνει στον εαυτό του ότι δεν είναι.

Βεβαίως και η ψυχιατρική φροντίδα και οι ψυχοθεραπευτικοί μηχανισμοί θεωρούνται απαραίτητοι τρόποι θεραπευτικής βοήθειας που θα τον απαλλάξουν από αυτήν την καταστροφική εμμονή και την επικινδυνότητα μέσα στην αυξημένη πιθανότητα να προκαλέσει βία, βαρβαρότητα και δολοφονική στάση σε έναν ανυποψίαστο ομοφυλόφιλο που θα παρασυρθεί στο παιγνίδι του, χάνοντας τη ζωή του.
Ο ομοφοβικός άνδρας που αντιλαμβάνεται το πρόβλημά του έχει καλή πρόγνωση και πορεία, εφόσον πράγματι αποδεχτεί το πρόβλημα και αναζητήσει την απαιτούμενη θεραπεία.
(Πηγη: http://www.askitis.gr/index.php/site/topicshow/omofoba/)
Πρωτο το κρατουμενο...

Δευτερον, καλο ειναι οταν υποστηριζεις πως καποιοι εχουν αναφερθει σε κατι συγκεκριμενο, να παραθετεις και τα γραφομενα τους, διοτι διαφορετικα ειναι απλα εικασιες και τιποτα παραπανω.

Και τριτον, μαλλον μιλας για την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη που καποια στιγμη ειχε αναφερει απο τον epote (http://www.e-steki.gr/showpost.php?p...&postcount=849).
Δηλαδη:
Η Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή (ΙΨΔ), που ανήκει στις αγχώδεις διαταραχές, είναι μια κατάσταση που μερικές φορές μπορεί να είναι αρκετά σοβαρή και να επιμένει για χρόνια. Το άτομο που πάσχει από ΙΨΔ παγιδεύεται από μιά σειρά επαναληπτικών σκέψεων(ιδεοληψίες - obsessions) και συμπεριφορών(ψυχαναγκασμοί - compulsions), που αν και δίχως νόημα ακόμη και για τον ίδιο τον πάσχοντα, προκαλούν μεγάλη δυσφορία και είναι πολύ δύσκολο να ξεπεραστούν. (πηγη:http://www.mednet.gr/psycho/ocd.htm).
Οπως καταλαβαινεις δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που εσυ υποστηριζεις.

Δυστυχως οχι δε σου γκιβ ε μπρεικ, διοτι πρεπει να ξερουμε για τι πραγμα γραφουμε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 15:00, 26-09-09:

Θα ήθελα να ρωτήσω όμως και κάτι άλλο, απευθυνόμενος σ' όλους τους συνομιλητές. Κατά τη διάρκεια της συζήτησης, ακούστηκε η άποψη ότι είναι πολύ διαφορετικό να δέχεται κάποιος διακρίσεις και κοινωνική απόρριψη και κατακραυγή για κάτι που αφορά τις πολιτικές του απόψεις, την στάση του έναντι της κοινωνίας ή τη συμπεριφορά του, από το να δέχεται τις ίδιες διακρίσεις για κάτι που αφορά ξεκάθαρα την προσωπική του ζωή. Είδα και αρκετούς να συμφωνούν μέσω της ψήφου τους με αυτήν την άποψη. Ωστόσο προσωπικά δεν μπορώ καθόλου να καταλάβω πού ακριβώς βρίσκεται αυτή η διαφορά. Θα μπορούσε κάποιος να μου το εξηγήσει λίγο αναλυτικότερα;
Ναι,είναι τελείως διαφορετικό και μη συγκρίσιμο για μένα..όχι γιατί κάποιο είναι λιγότερο σημαντικό ,αλλά γιατί δεν συγκρίνοντε.
Φαντάσου σε έναν κόσμο να θεωρείτε ντροπή η αγάπη σου για μια γυναίκα?Αφύσικο.... και να νιώθεις ελλιπής μπρος σε αυτούς που θεωρούνται φυσιολογικοί...
Ο έρωτας που τώρα το θεωρείς κάτι δεδομένο να είσαι αναγκασμένος να τον γεύεσαι κρυφά...μην σε δει κανείς.....μη σε πάρει κανένα μάτι...Φαντάσου επίσης να είσαι με το ταίρι σου σε ένα αμάξι και να σου κάνει έλεγχο η αστυνομία....όχι γιατί σε θεωρεί ύποπτο για κάποιο έγκλημα....αλλά ύποπτο επειδή είσαι ομοφυλόφιλος.Φαντάσου το κράτος να παρεμβαίνει στο κρεβάτι σου ..που για μένα δεν υπάρχει τίποτα ποιο ιδιωτικό..
Σου έχω αναφέρει πολλά ...φαντάσου...γιατί δεν μπορείς να το ζήσεις...όχι γιατί υστερείς φυσικά σε κάτι αλλά γιατί ποτέ δεν το έχεις ζήσει απλά..
Ο έρωτας ίσως να είναι ποιο πάνω από όλες τις πολιτικές απόψεις..ίσως τελικά να είναι η σημαντικότερη όλων...

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 15:27, 26-09-09:

Νεράιδα, περιληπτικά είπα ότι εσύ σε ολόκληρο σεντόνι, μάλιστα παριστάνωντας ότι με διορθώνεις κιόλας ενώ λέμε το ίδιο.

Μια ακομη παρατήρηση. Από τις ψήφους πολλές είναι γυναικών που δεν έχουν πρόβλημα με τους γκέυ. Και ρωτώ, με τους άντρες ή με τις γυναίκες γκέυ; Γιατί εγώ σαν άντρας δεν έχω πρόβλημα με τις γυναίκες γκέυ, ίσα ίσα, τα γκέυ στιγμιότυπα στις ταινίες πορνό είναι γνωστό ότι αρέσουν στην συντριπτική πλειοψηφία των ανδρών θεατών.

-9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:11, 26-09-09:

Νεράιδα, περιληπτικά είπα ότι εσύ σε ολόκληρο σεντόνι, μάλιστα παριστάνωντας ότι με διορθώνεις κιόλας ενώ λέμε το ίδιο.
Παριστανοντας??? Μα με συγχωρας, αλλα εχω ενα μικρο θεματακι με οτιδηποτε ανακριβες αναφερεται και βασει αυτου βγαινουν αυθαιρετα, συνεπως, συμπερασματα.
Εαν πιστευεις οτι κανω λαθος, υποδειξε μου σε ποιο σημειο ακριβως λεμε το ιδιο πραγμα...
Και αυτη τη φορα δε θα χρειαστει να ψαξεις, στο εχω δωσει στο πιατο. Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να το διαβασεις και να το κατανοησεις.
Διοτι δε γινεται να διαβαζουμε το ιδιο πραγμα και αντιλαμβανομαστε το ακριβως αντιθετο.

Μια ακομη παρατήρηση. Από τις ψήφους πολλές είναι γυναικών που δεν έχουν πρόβλημα με τους γκέυ. Και ρωτώ, με τους άντρες ή με τις γυναίκες γκέυ; Γιατί εγώ σαν άντρας δεν έχω πρόβλημα με τις γυναίκες γκέυ, ίσα ίσα, τα γκέυ στιγμιότυπα στις ταινίες πορνό είναι γνωστό ότι αρέσουν στην συντριπτική πλειοψηφία των ανδρών θεατών.
Μηπως θα επρεπε να σκεφτεις για ποιο λογο εχεις θεματακι με την ανδρικη ομοφυλοφιλια και οχι με τη γυναικεια?

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 16:49, 26-09-09:

Δεν κατανοώ την λογική της παρατήρησης σου αυτής...μήπως θα μπορούσες να την αναλύσεις?

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:59, 26-09-09:

Η ομοφοβία γενικά αναφέρεται στην ιδεοληπτική εχθρότητα, τον παράλογο φόβο και την αρνητική στάση προς τους ομοφυλόφιλους.
το οτι πιστευεις οτι κατι ειναι βλαπτικο .δεν ειναι ιδεοληψια απαραιτητα..αλλα βολευει να βγαλουμε ολους που δεν θεωρουν καλη την ομοφυλοφιλια ψυχικα αρωστους...οποιος φασισμος..

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 17:01, 26-09-09:

γιατί η ομοφυλοφιλία που είναι....... βλαπτική κατά εσένα?

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 17:27, 26-09-09:

Βλαπτικο για ποιον βρε Αγγελε?

Και αν μου πεις για τον εαυτο του,ακομα και να το δεχτω αυτο (που δεν το δεχομαι),εσυ τι προβλημα εχεις αν καποιος ακολουθει κατι που ειναι βλαπτικο για τον εαυτο του?

Ποτε θα μαθουμε να κρινουμε εναν ανθρωπο για τις πραξεις του (αν αυτες εχουν αντικτυπο στην κοινωνια και σε εμας), και οχι για το τι κανει στο σπιτι του και στο κρεββατι του???

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 18:13, 26-09-09:

όχι πάλι αυτή η συζήτηση για το αν είναι βλαπτική η ομοφυλοφιλία!!!! την έχουμε τραβήξει από τα μαλλιά!

Και ειδικά με συνομιλητές τον άγγελο και τον buggs που αρέσκονται μάλλον σε αυθαίρετες διατυπώσεις και όχι σε λογικά επιχειρήματα. Η συζήτηση αυτή είναι εξάλλου υπεραναλυμένη στις προηγούμενες σελίδες. Άλλωστέ έχει ο δίκιο jrot και, ακομα και να ταν βλαπτική, δεν έχει καμμία σημασία, διότι έτσι γεννιούνται οι gay και δεν γίνεται να το αλλάξει κανείς αυτό.

Εγώ πάντως δεν επανέρχομαι στο να αντικρούω για 10η φορά τις δηλώσεις πέρι βλαπτικότητας και μεταδοτικότητας της ομοφυλοφιλίας, τις απόψεις μου τις έχω εκφράσει ήδη.

Είναι προφανής άλλωστε ο φόβος αυτών που διατυπώνουν τις διατυπώσεις αυτές , και το μόνο που γίνεται ξεκάθαρο είναι ότι όσοι κάνουν τέτοιες δηλώσεις και εκφράζουν τέτοιες απόψεις είναι βαθύτατα ανασφαλείς και με την δικιά τους σεξουαλικότητα. Βρωμάει από μακρυά ότι ορισμένοι προσπαθούν να νιώσουν σίγουροι για την σεξουαλικότητά τους κατακρίνοντας το διαφορετικό, με άλλα λόγια βρωμάει η ανασφάλεια , και ειλικρινά λυπάμαι τα άτομα αυτά, που λόγω δογματικών αντιλήψεων δεν θα μπορούν να νιώσουν ποτέ σιγουριά για αυτό που είναι.

Ας αποκαταστήσουν πρώτα λοιπόν τους φόβους και τις ανασφάλειές τους που αφορούν την δικιά τους σεξουαλικότητα, και μετά ας βγουν να κατακρίνουν την σεξουαλικότητα των άλλων.

Ευτυχώς πάντως που οι φοβίες τους δεν φαίνεται να έχουν αντίκρυσμα , στην κοινωνία του e-steki τουλάχιστον

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 18:27, 26-09-09:

Αυτο λοιπον ειναι ομοφοβια:.....
Ο ομοφοβικός έχοντας ένα συνεχή θυμό που κρύβει φόβο και απειλή θεωρεί τον ομοφυλόφιλο ως εκείνον που του δείχνει αυτό που δε θέλει να είναι φοβούμενος ότι μπορεί κάποια στιγμή ότι μπορεί να γίνει σαν κι αυτόν, δηλαδή ομοφυλόφιλος. klp klp

Αρχική Δημοσίευση από gandalf
....Είναι προφανής άλλωστε ο φόβος αυτών που διατυπώνουν τις διατυπώσεις αυτές , και το μόνο που γίνεται ξεκάθαρο είναι ότι όσοι κάνουν τέτοιες δηλώσεις και εκφράζουν τέτοιες απόψεις είναι βαθύτατα ανασφαλείς και με την δικιά τους σεξουαλικότητα. Βρωμάει από μακρυά ότι ορισμένοι προσπαθούν να νιώσουν σίγουροι για την σεξουαλικότητά τους .... κλπ κλπ
Εαν πιστευεις οτι κανω λαθος, υποδειξε μου σε ποιο σημειο ακριβως λεμε το ιδιο πραγμα...
Εντάξει τώρα;

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 18:40, 26-09-09:

Ναι buggs, αλλά δεν το λέει η κυρα Μαριγώ που έχει το ψιλικατζίδικο απέναντι....η νεράιδα έχει παραθέσει ότι αφορά την ομοφοβία από κάποιο ινστιτούτο ψυχικής υγείας.....θέλεις να διαφωνήσεις και με την ψυχιατρική ?
Εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω το τόσο μεγάλο μένος που σε διακατέχει κατά της ομοφυλοφιλίας και το γεγονός ότι την θεωρείς απειλή.....προς εσένα?προς στο ανθρώπινο είδος? και δικαιολογώντας όλο αυτό πλάθεις διάφορα σενάρια.....του τύπου... κάποιοι άγνωστοι -ανώνυμοι θέλουν να κάνουν όλους τους str8 άντρες gay....μήπως είναι τελικά όλο αυτό λίγο παρανοϊκό?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη negative : 26-09-09 στις 19:04.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:03, 26-09-09:

Ο ομοφοβικός έχοντας ένα συνεχή θυμό που κρύβει φόβο και απειλή θεωρεί τον ομοφυλόφιλο ως εκείνον που του δείχνει αυτό που δε θέλει να είναι φοβούμενος ότι μπορεί κάποια στιγμή ότι μπορεί να γίνει σαν κι αυτόν, δηλαδή ομοφυλόφιλος. klp klp
Δεν έχει ειπωθεί ότι ομοφοβικοί είναι αυτοί που φοβούνται ότι υποσυνείδητα είναι και οι ίδιοι γκέυ
Εαν αυτα τα δυο σημαινουν το ιδιο πραγμα, λεω να γυρισω ξανα στα θρανια...

και το μόνο που γίνεται ξεκάθαρο είναι ότι όσοι κάνουν τέτοιες δηλώσεις και εκφράζουν τέτοιες απόψεις είναι βαθύτατα ανασφαλείς και με την δικιά τους σεξουαλικότητα. Βρωμάει από μακρυά ότι ορισμένοι προσπαθούν να νιώσουν σίγουροι για την σεξουαλικότητά τους
Το αυτο ισχυει και γι αυτη τη δηλωση του Γκανταλφ σε σχεση με τη δικη σου...

Ελεος...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 26-09-09 στις 19:08. Αιτία: και κατι τελευταιο...βαρεθηκα να αναλυω τα αυτονοητα, ας τον αναλαβει κανενας αλλος...

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 19:25, 26-09-09:

Ναι buggs, ..... Εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω το τόσο μεγάλο μένος που σε διακατέχει κατά της ομοφυλοφιλίας ....
Μένος; Απλά δεν μου αρέσει. Αν μου άρεσε θα ήμουν κι εγώ γκέυ, απλά δεν τα λέω τώρα ή δυσνόητα πάλι; Μάλλον κάπόιοι άλλοι έχουν μένος με την επιλογή μου ότι ναι ρε αδερφέ, είναι δυνατόν και σε κάποιους να μήν αρέσει να είναι γκέυ. Χωρίςνα είναι ομοφοβικοί,παρανοικοί, κρυφογκέυ,ασυνείδητοι γκέυ, βλαμένοι ή ότι άλλο

Εαν αυτα τα δυο σημαινουν το ιδιο πραγμα, λεω να γυρισω ξανα στα θρανια....
Λές να βοηθήσει; Γιατί λένε απολύτως το ίδιο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Buggs : 26-09-09 στις 19:31.

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 19:28, 26-09-09:

Θέλεις να απαντήσεις byggs..?

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 19:29, 26-09-09:

Ναι,είναι τελείως διαφορετικό και μη συγκρίσιμο για μένα..όχι γιατί κάποιο είναι λιγότερο σημαντικό ,αλλά γιατί δεν συγκρίνοντε.
Φαντάσου σε έναν κόσμο να θεωρείτε ντροπή η αγάπη σου για μια γυναίκα?Αφύσικο.... και να νιώθεις ελλιπής μπρος σε αυτούς που θεωρούνται φυσιολογικοί...
Ο έρωτας που τώρα το θεωρείς κάτι δεδομένο να είσαι αναγκασμένος να τον γεύεσαι κρυφά...μην σε δει κανείς.....μη σε πάρει κανένα μάτι...Φαντάσου επίσης να είσαι με το ταίρι σου σε ένα αμάξι και να σου κάνει έλεγχο η αστυνομία....όχι γιατί σε θεωρεί ύποπτο για κάποιο έγκλημα....αλλά ύποπτο επειδή είσαι ομοφυλόφιλος.Φαντάσου το κράτος να παρεμβαίνει στο κρεβάτι σου ..που για μένα δεν υπάρχει τίποτα ποιο ιδιωτικό..
Σου έχω αναφέρει πολλά ...φαντάσου...γιατί δεν μπορείς να το ζήσεις...όχι γιατί υστερείς φυσικά σε κάτι αλλά γιατί ποτέ δεν το έχεις ζήσει απλά..
Ο έρωτας ίσως να είναι ποιο πάνω από όλες τις πολιτικές απόψεις..ίσως τελικά να είναι η σημαντικότερη όλων...
Φαίνονται εύλογα αυτά που λες, αλλά...

...οι δικές μου εμπειρίες μου δείχνουν διαφορετικά πράγματα.

Μου έχει συμβεί να με προπηλακίζουν και να με βρίζουν στο δρόμο, επειδή είχα μακριά μαλλιά και φορούσα μπλουζάκι μέταλ συγκροτήματος (στη δεκαετία του '80). Να με σταματάν μπάτσοι μαζί με τους φίλους μου, γιατί τους φαινόμασταν ύποπτοι, για τους ίδιους ακριβώς λόγους (πάλι στη δεκαετία του '80).

Να μας σταματάνε και να μας ψάχνουν για ναρκωτικά το αυτοκίνητο, 4 η ώρα το πρωί στην εθνική οδό, επειδή ερχόμασταν από τη συναυλία των Black Sabbath στη Μαλακάσα, αυτή τη φορά στη δεκαετία του 2000.

Στο στρατό μαζεύτηκαν τέσσερις-πέντε με λοστούς και στυλιάρια και ήρθαν νύχτα στο θάλαμο να με χτυπήσουν στον ύπνο μου, επειδή λέει ήμουν σατανιστής. Αιτία; Επειδή διάβαζα λέει παράξενα βιβλία, επιστημονικής φαντασίας και φάνταζυ κι επειδή και πάλι άκουγα τη σατανική μουσική μέταλ. Ευτυχώς ήμουν σκαστός εκείνο το βράδυ και δεν με βρήκαν εκεί (ο καλύτερος τρόπος ν' αποφύγεις το κακό, είναι λέει να μην είσαι εκεί τη στιγμή που συμβαίνει). Αυτό κατά τη δεκαετία του '90.

Δεν νομίζω ότι κάποιος από αυτούς που κόπτονται εδώ μέσα περί διακρίσεων, έχουν υποστεί ποτέ τέτοιες διακρίσεις στο πετσί τους.

Μα, θα μου πεις, αυτά δεν είναι περί ερωτικού. Ήταν όμως για τη μουσική και για τα βιβλία μου, με τα οποία η σχέση μου ήταν ερωτική. Είπες πολλά "φαντάσου", όμως εγώ τα έχω ζήσει, πιθανώς εσύ να τα φαντάζεσαι...

Θέλεις να μιλήσουμε περί ερωτικού; Μου έχει συμβεί τουλάχιστον πέντε φορές, οι δύο μέσα στο προηγούμενο έτος, να με κάνουν κάποιοι ρεζίλι επειδή φιλιόμουν με το αίσθημα μέσα στο μετρό της Αθήνας. Τη μία από αυτές, ο τύπος πήγε να φωνάξει την αστυνομία...

Έχω δει ετερόφυλα ζευγαράκια να φιλιούνται σε πάρκα και όλοι να τους κοιτούν στραβά, ως να ήταν για κάτι ένοχοι. Έχω δει επίσης ομόφυλα ζευγαράκια, ιδιαίτερα γυναικών, να περπατούν χεράκι χεράκι, να φιλιούνται δημοσίως και στη χειρότερη περίπτωση να τους κοιτάν το ίδιο στραβά όπως και τους παραπάνω. Σε παραλία ήμασταν παρέα, μαζί μας ένα ομόφυλο ζευγάρι, ο ένας 35, ο άλλος 17 και να φέρονται όπως οποιοδήποτε νεοερωτευμένο ζευγάρι, να φιλιούνται, ν' αγκαλιάζονται, να κοιτιούνται με τρυφερότητα στα μάτια. Ο κόσμος κοίταζε λίγο παραξενεμένος (ελπίζω να μην το θεωρείς παρενόχληση κι αυτό) και μετά γυρνούσε το κεφάλι κι ασχολείτο με τις δουλειές του.

Σε γενικές γραμμές η εκδήλωση ερωτικών περιπτύξεων δημοσίως δεν είναι ιδιαίτερα αποδεκτή από την κοινωνία, τουλάχιστον από τους μεγαλύτερους σε ηλικία, και πάντα τα κάθε είδους ζευγαράκια γίνονται αντικείμενο χλευασμού και κοροϊδίας. Άλλωστε και τα περισσότερα ετερόφυλα ζευγάρια που βλέπεις στο δρόμο, κατά συντριπτική πλειοψηφία φροντίζουν να μην εκδηλώνονται ερωτικά δημοσίως.

Έχω δει από την άλλη ανθρώπους να γίνονται αντικείμενο χλευασμού και περιφρόνησης, επειδή ήταν φτωχοί και ατημέλητοι. Έχω δει γκαίη καλοντυμένους να μπαίνουν σε hi μαγαζιά και να τους κάνουν υποκλίσεις, ενώ str8 κοινούς θνητούς να τρώνε πόρτα σαν να ήταν απόβλητα.

Σχετικά με τον έρωτα, έχω να πω ότι όταν είσαι παράξενος, φρίκουλας, αναρχόσκυλο, με ιδέες που δεν συνάδουν με τον κοινωνικό μέσο όρο, σου είναι ιδιαίτερα δύσκολο να βρεις το έτερον ήμισυ, μια γυναίκα που να έχει δηλαδή τα ίδια γούστα με σένα και να μη σε θεωρεί ως αξιοθέατο, σε σημείο που να σου δημιουργούνται αισθήματα απομόνωσης και μειονεξίας. Συνεπώς η πολιτική θέση και στάση έχει άμεση συσχέτιση με την ερωτική ζωή.

Ο καθένας θεωρεί το δικό του πρόβλημα ότι είναι το σοβαρότερο του κόσμου, φαντάζεται τον εαυτό του ως τον πλέον αδικημένο από την κοινωνία και πλέκει γύρω από το άτομό του ένα δράμα, που τον εξυπηρετεί στον αυτοοικτιρμό του, χαρακτηριστικό των περίσσότερων ανθρώπων, ασχέτως φύλου και σεξουαλικής προτίμησης. Μια παρόμοια τάση μυθιστορηματικής δραματοποίησης διαβλέπω και μέσα εδώ.

Θα συμφωνήσω ωστόσο με το τελευταίο που είπες: Το 1974, αμέσως μετά τη μεταπολίτευση, ο πατέρας μου ρώτησε το Μάνο Χατζηδάκι: Μα καλά Μάνο, επί δικτατορίας, όπου το πρόβλημα του κόσμου ήταν καθαρά πολιτικό, εσύ βρήκες να γράψεις τον "Μεγάλο Ερωτικό"; Εκείνος του αποκρίθηκε: "Δεν υπάρχει φίλε μου πιο πολιτικό πράγμα από τον έρωτα", αφήνοντάς τον άναυδο. Πράγματι λοιπόν, ο έρωτας είναι κατά βάθος πολιτική υπόθεση, γι' αυτό και δεν βρίσκω καμμία ουσιώδη διαφορά ανάμεσα σε διακρίσεις για λόγους πολιτικούς και σε διακρίσεις για λόγους ερωτικούς.

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη: Σύμφωνα με όσα μας παρέθεσε η Νεράιδα, η ομοφοβία είναι περίπτωση που χρήσει ψυχολογικής παρακολούθησης. Διάβασα για έντονες φοβίες, ιδεοληψίες, παράνοια και πανικό. Μάλιστα, οι ομοφοβικοί έχουν ανάγκη από "ψυχιατρική φροντίδα και οι ψυχοθεραπευτικοί μηχανισμοί θεωρούνται απαραίτητοι τρόποι θεραπευτικής βοήθειας που θα τον απαλλάξουν από αυτήν την καταστροφική εμμονή και την επικινδυνότητα".

Εδώ μέσα από την άλλη, έχω δει να κατηγορούνται άνθρωποι ως ομοφοβικοί, δηλαδή ως ψυχασθενείς. Αυτό δεν αποτελεί μορφή διάκρισης και προσωπικής επίθεσης, κοινωνικής απαξίωσης και απομόνωσης;

Ακόμη και αν οι αγαπητοί συνομιλητές δεχτούμε πως είναι κάτι τέτοιο, δεν τους αξίζει αγάπη, κατανόηση και συμπαράσταση στο υποτιθέμενο πρόβλημά τους; Είναι θεμιττό να κατακρεουργούμε ανθρώπους που χρήζουν της υποστήριξης και της στοργής μας; Μόνο οι ομοφυλόφιλοι αξίζουν αυτών των ανθρωπιστικών μας αξιών; Οι ομοφοβικοί δεν έχουν δικαιώματα;

Απλές ερωτήσεις, περιμένω απλές απαντήσεις, ήρεμα παρακαλώ...

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 19:48, 26-09-09:

Δεν θα διαφωνήσω σε αυτά που λες.....δεν μου λες κάτι τρελό....ούτε κάτι το οποίο δεν μου είναι οικείο....το διαφορετικό έχει πολλά πρόσωπα.Είναι όντος έτσι.....
Όπως ότι.....δεν υπάρχει τελικά ποιο πολιτικό πράγμα από τον έρωτα.....πιθανότατα γιατί σε γυμνώνει, σε απαλλάσσει από όλα τα καθωσπρέπει που σου κολλάνε διάφοροι κατά καιρούς....σε κάνει να εκτίθεσαι και να δυναμώνεις,σε κάνει να δίνεις χώρο και χρόνο στο ταίρι σου..να παραμερίζεις το εγώ σου.
Τελικά ναι ο έρωτας είναι η μεγαλύτερη πολίτικη πράξη...που σίγουρα δεν αρμόζει στους δειλούς.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη negative : 26-09-09 στις 20:06.

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 19:52, 26-09-09:

.... Μόνο οι ομοφυλόφιλοι αξίζουν αυτών των ανθρωπιστικών μας αξιών; Οι ομοφοβικοί δεν έχουν δικαιώματα;
Οι στρέιτ; Ή μήπως μόνο αυτές οι δυο κατηγορίες ανδρών υπάρχουν; Πρέπει να το παραδεχτώ επιτέλους, ναι ναι ναι...

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 19:59, 26-09-09:

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη: Σύμφωνα με όσα μας παρέθεσε η Νεράιδα, η ομοφοβία είναι περίπτωση που χρήσει ψυχολογικής παρακολούθησης. Διάβασα για έντονες φοβίες, ιδεοληψίες, παράνοια και πανικό. Μάλιστα, οι ομοφοβικοί έχουν ανάγκη από "ψυχιατρική φροντίδα και οι ψυχοθεραπευτικοί μηχανισμοί θεωρούνται απαραίτητοι τρόποι θεραπευτικής βοήθειας που θα τον απαλλάξουν από αυτήν την καταστροφική εμμονή και την επικινδυνότητα".

Εδώ μέσα από την άλλη, έχω δει να κατηγορούνται άνθρωποι ως ομοφοβικοί, δηλαδή ως ψυχασθενείς. Αυτό δεν αποτελεί μορφή διάκρισης και προσωπικής επίθεσης, κοινωνικής απαξίωσης και απομόνωσης;

Ακόμη και αν οι αγαπητοί συνομιλητές δεχτούμε πως είναι κάτι τέτοιο, δεν τους αξίζει αγάπη, κατανόηση και συμπαράσταση στο υποτιθέμενο πρόβλημά τους; Είναι θεμιττό να κατακρεουργούμε ανθρώπους που χρήζουν της υποστήριξης και της στοργής μας; Μόνο οι ομοφυλόφιλοι αξίζουν αυτών των ανθρωπιστικών μας αξιών; Οι ομοφοβικοί δεν έχουν δικαιώματα;

Απλές ερωτήσεις, περιμένω απλές απαντήσεις, ήρεμα παρακαλώ...
Αν κάποιος χρήζει ψυχιατρικής βοήθειας...εγώ προσωπικά αδυνατώ να του την δώσω.Υπάρχουν άνθρωποι όμως που μπορούν και είναι εις θέσιν.
Όλοι έχουν δικαιώματα αλλά το σημαντικότερο δικαίωμα πρέπει να το διεκδικήσουμε μονοί μας ...δεν θα μας το χαρίσει κανείς.
Όσα για κάποιους συνομιλητές στο e-steki δεν μπορώ να σου πω ότι πάσχουν από ομοφοβία το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι αυτά τα οποία γράφουν .....για μένα ...δεν έχουν λογική..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη negative : 26-09-09 στις 20:05.

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 20:03, 26-09-09:

Οι στρέιτ; Ή μήπως μόνο αυτές οι δυο κατηγορίες ανδρών υπάρχουν; Πρέπει να το παραδεχτώ επιτέλους, ναι ναι ναι...
Δεν βοηθάς τον διάλογο με τέτοιου είδους αντιδράσεις ούτε και εσένα να κατανοήσεις το διαφορετικό..όποιο και εάν είναι αυτό.Το διαφορετικό από σένα δεν είναι απειλή....είναι απλά κάτι άλλο...αλλά σίγουρα δεν είναι εχθρός ..μόνο εάν το επιθυμήσεις εσύ.

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:52, 26-09-09:

δηλαδη θεωρεις μη καλο το να τον παιρνεις απο πισω εισαι πρωκτοφοβικος?
αντιπαθεις την ομοφυλοφιλια εισαι ψυχικα αρρωστος...
ωραιος που ειναι ο κοσμος...τοτε το 80-90% των ανθρωπων και λαων στον κοσμο ειναι ομοφοβικοι και ιδεοψυχαναγκασμενοι και ψυχικα αρρωστοι...

φανταστητε...στο μελλον να μιλας στο δρομο κατα της ομοφυλοφιλιας θα σου φορανε ζουρλομανδυα και θα σε κλεινουν στο ιδρυμα. υποχρεωτικα για να "σωφρονιστεις" ....
ωραιος που θα ηταν ο κοσμος τοτε..Ε gandalf?

σας θυμιζουν καποιες εποχες και καθεστωτα τετοιες εικονες?

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 21:03, 26-09-09:

Επειδή διάβαζα λέει παράξενα βιβλία, επιστημονικής φαντασίας και φάνταζυ κι επειδή και πάλι άκουγα τη σατανική μουσική μέταλ. Ευτυχώς ήμουν σκαστός εκείνο το βράδυ και δεν με βρήκαν εκεί (ο καλύτερος τρόπος ν' αποφύγεις το κακό, είναι λέει να μην είσαι εκεί τη στιγμή που συμβαίνει). Αυτό κατά τη δεκαετία του '90.

Μα, θα μου πεις, αυτά δεν είναι περί ερωτικού. Ήταν όμως για τη μουσική και για τα βιβλία μου, με τα οποία η σχέση μου ήταν ερωτική. Είπες πολλά "φαντάσου", όμως εγώ τα έχω ζήσει, πιθανώς εσύ να τα φαντάζεσαι...

Σχετικά με τον έρωτα, έχω να πω ότι όταν είσαι παράξενος, φρίκουλας, αναρχόσκυλο, με ιδέες που δεν συνάδουν με τον κοινωνικό μέσο όρο, σου είναι ιδιαίτερα δύσκολο να βρεις το έτερον ήμισυ, μια γυναίκα που να έχει δηλαδή τα ίδια γούστα με σένα και να μη σε θεωρεί ως αξιοθέατο, σε σημείο που να σου δημιουργούνται αισθήματα απομόνωσης και μειονεξίας. Συνεπώς η πολιτική θέση και στάση έχει άμεση συσχέτιση με την ερωτική ζωή.

Πράγματι λοιπόν, ο έρωτας είναι κατά βάθος πολιτική υπόθεση, γι' αυτό και δεν βρίσκω καμμία ουσιώδη διαφορά ανάμεσα σε διακρίσεις για λόγους πολιτικούς και σε διακρίσεις για λόγους ερωτικούς.
Πόσο σε καταλαβαίνω....νωπά βιώματα...και πόσο συμφωνώ με όλα αυτά. Ευτυχώς που δεν σε έχουν υποχρεώσει ποτέ πάντως να διαβάζεις βιβλιαράκια φτηνιάρικης Ψυχολογίας και να σε εξετάζουν μάλιστα μετά να δουν αν πράγματι είσαι μελετηρός μαθητής τη μέρα που αποφάσισαν ότι η βιβλιοθήκη σου αποτελείται κυρίως από σκουπίδια, σατανικά πονήματα ή έργα ψυχοπαθών....Ασφαλώς ο έρωτας είναι πολιτική υπόθεση κατά βάθος....

και μετά λένε ότι δεν είσαι το alter ego μου

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 21:16, 26-09-09:

αντιπαθεις την ομοφυλοφιλια εισαι ψυχικα αρρωστος...
ωραιος που ειναι ο κοσμος...τοτε το 80-90% των ανθρωπων και λαων στον κοσμο ειναι ομοφοβικοι και ιδεοψυχαναγκασμενοι και ψυχικα αρρωστοι...

φανταστητε...στο μελλον να μιλας στο δρομο κατα της ομοφυλοφιλιας θα σου φορανε ζουρλομανδυα και θα σε κλεινουν στο ιδρυμα. υποχρεωτικα για να "σωφρονιστεις" ....

σας θυμιζουν καποιες εποχες και καθεστωτα τετοιες εικονες?
Δεν έχει να κάνει με συμπάθεια και αντιπάθεια το όλο θέμα....το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων στην γη είναι ετεροφυλόφιλοι...αυτό δεν σημαίνει αγαπητέ μου ότι πρέπει να τάσσονται κατά των ομοφυλοφίλων....
Η ύπαρξη της ομοφυλοφιλίας στους αιώνες ,όπως και στο σήμερα δεν σου επιβάλει ότι πρέπει να γίνεις και εσύ ομοφυλόφιλος....δεν είναι εφικτό αυτό άλλωστε.
Δεν γίνετε ως ενήλικας str8 να σηκωθείς ένα πρωί και να είσαι gay....το αντιλαμβάνεσαι αυτό?

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 06:16, 27-09-09:

Αν κάποιος χρήζει ψυχιατρικής βοήθειας...
.........αυτά τα οποία γράφουν .....για μένα ...δεν έχουν λογική..
Δεν έχει να κάνει με συμπάθεια και αντιπάθεια το όλο θέμα....το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων στην γη είναι ετεροφυλόφιλοι...αυτό δεν σημαίνει αγαπητέ μου ότι πρέπει να τάσσονται κατά των ομοφυλοφίλων....
Δεν βοηθάς τον διάλογο με τέτοιου είδους αντιδράσεις ούτε και εσένα να κατανοήσεις το διαφορετικό...

Εσύ δεν βοηθάς το διάλογο νεγκατιβ, το υποδηλώνει αραγε και το νικ σου; Το όλο τεράστιο θέμα έχθρας που έχεις εγείρει δεν είναι παρα μια προτίμηση την οποία εσύ δεν θέλεις να δεχτείς. Και την βομβαρδίζεις με κάθε τρόπο όπως χαρακτηριστικά είπε ο Αγγελος στο χιουμοριστικότατο ποστ του.

....φανταστητε...στο μελλον να μιλας στο δρομο κατα της ομοφυλοφιλιας θα σου φορανε ζουρλομανδυα και θα σε κλεινουν στο ιδρυμα. υποχρεωτικα για να "σωφρονιστεις" ....
Αν κάποιος τάσσεται υπέρ της ομοφυλοφιλίας τότε πως ο ίδιος δεν είναι γκέυ; Ή λέει ψέματα στον εαυτό του ή στους αλλους. Εσύ είσαι που αυτήν την προτίμηση, να είσαι στρέιτ, και να είσαι στρέιτ ακριβώς επειδή δεν σου αρέσει να είσαι γκέυ, αλλιώς θα ήσουν γκέυ, την ονομάζεις "παράνοια", "ψυχοπάθεια", "μενος" κλπ κλπ

Αν είναι κάτι που αντιπαθώ στους γκέυ, όταν το κάνουν, και το θεωρώ και εχθρικό και απειλή για την κοινωνία, είναι αυτό. Η πλυση εγκεφάλου, ο φασισμός της άπόψης. Εγώ δέχομαι τις προτιμήσεις σου, εσκεμμένα το παραβλέπεις για να οδηγείς διαρκώς στην επιχειρηματολογία σου. Ότι και άν έκανες που δεν θα με αφορούσε, και σε γκρεμό να πήδαγες , όσο οι επιπτώσείς είναι μόνο σε σένα απο μένα θα ήσουν ελεύθερος να το κάνεις. Ούτε παράφρονα σε είπα ούτε τίποτα. Όμως αυτές οι επιπτώσεις δεν είναι μόνο για σένα ούτε περιορίζονται στο κρεβάτι σου, και στην δική σου προσωπική ζωή. Να βγάζεις όλο το κόσμο που δεν είναι γκέυ, και δεν είναι επειδή δεν του αρέσει, ότι κάτι πρέπει να τρέχει μαζί τους.

Πάρτο απόφαση. Η φύση δεν μας έκανε γκέυ εμάς τους άντρες. Οσοι είναι γκευ κάτι τρέχει μαζί τους. Αυτό είναι στο οποίο σου αντιστέκομαι και ΘΑ σου αντιστέκομαι. Γιατί αυτό είναι σαφέσατατα απέιλή για την κοινωνία. Η επιχειρούμενη ανατροπή του τί είναι φυσιολογικό και τί όχι. Ειδικά με τέτοιες μεθόδους απροκαλυπτης βίας.

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:48, 27-09-09:

δεν μπορει να κλεινουμε στοματα που λενε αποψη λεγοντας την αποψη ιδεοληψια...φανταστητε να το κανουμε με καθε ανθρωπο που λεει μια αποψη που διαφωνουμε...να του λεμε.."Εισαι τρελος,επικινδυνος διαταραγμενος και χωστε τον μεσα.."

κατερριψε-ή προσπαθησε τουλαχιστον- με επιστημονικα επιχειρηματα και αποδειξεις την αποψη μου ,αλλα οχι αποκαλωντας την ιδεοληψια..

Θα τρεμουν τα κοκκαλα του Βολταιρου..

οι ομοφυλοφιλοι μπορουν να κανουν οτι θελουν αν το κανουν μονο στον εαυτο τους,αλλα δεν μπορουν να μου κανουν πλυση εγκεφαλου και να με αναγκασουν να αλλαξω αποψη κλεινοντας μου το στομα ή αποκαλωντας την αποψη μου ιδεοληψια και εμενα ψυχικα αρρωστο...

αλλωστε ειτε σας αρεσει ειτε οχι ,η πλειοψηφια της ανθρωποτητας στη Γη ειναι κατα της ομοφυλοφιλιας...(Ασια,ινδια, κινα, αφρικη, νοτια αμερικη, μην το ξεχναμε,ανατολικη ευρωπη ,ελλαδα.)δεν μπορειτε να βγαλετε μερικα δις ανθρωπων ιδεοψυχαναγκασμενα και ψυχολογικα αρρωστους επειδη δεν συμφωνουν με την πολιτικα ορθη αποψη των "προοδευτικων "κοινωνιων της δυσης...οι κοινωνιες αυτες ειναι μειοψηφεια στον κοσμο μην το ξεχνατε..

τα εχουμε ξαναζησει αυτα σε ακραια καθεστωτα και στην Αμερικη του Μπους στα περι Τρομοκρατιας..ελεγες κατι και σε τραβαγαν μεσα...

η κακως εννοουμενη προοδευτικοτητα δεν μπορει να καταλυσει την ελευθερια της εκφρασης γνωμης,εκτος αν θελουμε να μην αποκαλουμαστε Δημοκρατια αλλα δικτατορια ή κατι αλλο..

τετοιο κοσμο θελετε?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 27-09-09 στις 09:59.

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 10:16, 27-09-09:

κατερριψε-ή προσπαθησε τουλαχιστον- με επιστημονικα επιχειρηματα και αποδειξεις την αποψη μου ,αλλα οχι αποκαλωντας την ιδεοληψια..
και

η πλειοψηφια της ανθρωποτητας στη Γη ειναι κατα της ομοφυλοφιλιας...(Ασια,ινδια, κινα, αφρικη, νοτια αμερικη, μην το ξεχναμε,ανατολικη ευρωπη ,ελλαδα.)δεν μπορειτε να βγαλετε μερικα δις ανθρωπων ιδεοψυχαναγκασμενα και ψυχολογικα αρρωστους
Πιστευω να βλεπεις την αντιφαση σου ε?

Αν οχι here it goes:

quοte 1) χρησημοποιησε λογικη και επιχειρηματα για να αντικρουσεις την αποψη μου
quote 2) argumentum ad populus, το νουμερο 2 λογικο σφαλμα εβερ

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 13:36, 27-09-09:

Εσύ δεν βοηθάς το διάλογο νεγκατιβ, το υποδηλώνει αραγε και το νικ σου; Το όλο τεράστιο θέμα έχθρας που έχεις εγείρει δεν είναι παρα μια προτίμηση την οποία εσύ δεν θέλεις να δεχτείς. Και την βομβαρδίζεις με κάθε τρόπο όπως χαρακτηριστικά είπε ο Αγγελος στο χιουμοριστικότατο ποστ του.
Δεν βοηθώ τον διάλογο επειδή έχω ψευδώνυμο .....negative.....?τώρα αυτό είναι επιχείρημα κατά των δικών μου.....?και περιμένεις να το πάρω σοβαρά?

Αν κάποιος τάσσεται υπέρ της ομοφυλοφιλίας τότε πως ο ίδιος δεν είναι γκέυ; Ή λέει ψέματα στον εαυτό του ή στους αλλους. Εσύ είσαι που αυτήν την προτίμηση, να είσαι στρέιτ, και να είσαι στρέιτ ακριβώς επειδή δεν σου αρέσει να είσαι γκέυ, αλλιώς θα ήσουν γκέυ, την ονομάζεις "παράνοια", "ψυχοπάθεια", "μενος" κλπ κλπ
Buggs αυτή η αντίληψη -σκεπτικό ότι όλοι οι ετεροφυλόφιλοι για να είναι ,''γνήσιοι'' ετεροφυλόφιλοι πρέπει να τάσσονται κατά των gay αντρών αλλά όχι των γυναικών βλέποντας τες σε μια πορνό ταινία(όπως ανέφερες σε παλαιότερο ποστ σου) ....γιατί διαφορετικά κάτι τρέχει με την σεξουαλικότητα τους.....με παραπέμπει σε χρόνια σκοτεινά και καθόλου δημοκρατικά θα έλεγα...

Πράτο απόφαση. Η φύση δεν μας έκανε γκέυ εμάς τους άντρες. Οσοι είναι γκευ κάτι τρέχει μαζί τους. Αυτό είναι στο οποίο σου αντιστέκομαι και ΘΑ σου αντιστέκομαι. Γιατί αυτό είναι σαφέσατατα απέιλή για την κοινωνία. Η επιχειρούμενη ανατροπή του τί είναι φυσιολογικό και τί όχι. Ειδικά με τέτοιες μεθόδους απροκαλυπτης βίας.
Εδώ τώρα κάτι γίνετε.....κάτι που προσπαθείς να μου πεις αλλά δεν το αντιλαμβάνομαι γιατί δεν νομίζω ότι είσαι εις θέσιν να κρίνεις το φυσιολογικό και το αφύσικο...
Αντιλαμβάνομαι ότι χρησιμοποιείς κάποιες λειτουργίες της φύσης(που λυπάμαι αλλά δημιουργός της δεν είσαι εσύ)για να αιτιολογήσεις την σαφέστατη απειλή της κοινωνίας για σένα ,που λέγετε ομοφυλοφιλία...
Ακόμα δεν έχω καταλάβει σε τι ακριβώς απειλεί την κοινωνία μας η ομοφυλοφιλία ....μπορείς να μου δώσεις μια ξεκάθαρη απάντηση σε παρακαλώ?

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 15:44, 27-09-09:

η κακως εννοουμενη προοδευτικοτητα δεν μπορει να καταλυσει την ελευθερια της εκφρασης γνωμης,εκτος αν θελουμε να μην αποκαλουμαστε Δημοκρατια αλλα δικτατορια ή κατι αλλο..
τετοιο κοσμο θελετε?
Για να φρεσκάρεις την μνήμη σου περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων...

ΑΡΘΡΟ 1
Όλοι οι άνθρωποι γεννιούνται ελεύθεροι και ίσοι στην αξιοπρέπεια και τα δικαιώματα. Είναι προικισμένοι με λογική και συνείδηση, και οφείλουν να συμπεριφέρονται μεταξύ τους με πνεύμα αδελφοσύνης.

ΑΡΘΡΟ 2
Κάθε άνθρωπος δικαιούται να επικαλείται όλα τα δικαιώματα και όλες τις ελευθερίες που προκηρύσσει η παρούσα Διακήρυξη, χωρίς καμία απολύτως διάκριση, ειδικότερα ως προς τη φυλή, το χρώμα, το φύλο, τη γλώσσα, τις θρησκείες, τις πολιτικές ή οποιεσδήποτε άλλες πεποιθήσεις, την εθνική ή κοινωνική καταγωγή, την περιουσία, τη γέννηση ή οποιαδήποτε άλλη κατάσταση.
Δεν θα μπορεί ακόμα να γίνεται καμία διάκριση εξαιτίας του πολιτικού, νομικού ή διεθνούς καθεστώτος της χώρας από την οποία προέρχεται κανείς, είτε πρόκειται για χώρα ή εδαφική περιοχή ανεξάρτητη, υπό κηδεμονία ή υπεξουσία, ή που βρίσκεται υπό οποιονδήποτε άλλον περιορισμό κυριαρχίας.

πηγή http://www.redcross.gr/default.asp?pid=44&la=1

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:49, 27-09-09:

καποιοι ειπανε εδω οτι δεν εχουμε το δικαιωμα να κρινουμε τη ζωη καποιου..αυτο δεν ειναι δημοκρατικο..αν ο θεωρησει προσβολη ας μου κανει μηνυση...

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους