Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,961 εγγεγραμμένα μέλη και 3,086,899 μηνύματα σε 95,630 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 963 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 410)
Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
151
36,83%
Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
206
50,24%
Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους
42
10,24%
Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους
11
2,68%

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 20:50, 05-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από pop corn
Συγγνώμη, δεν παρατέθηκαν επιχειρήματα για το ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι κακό; Εγώ έδωσα και κάποια επιστημονικά στοιχεία, δεν είδα κανένα να σχολιάζει κάτι. Έτσι το περάσαμε. Θέλετε να δώσω κι άλλα;

...Αντιθέτως δεν είδα κανένα επιχείρημα (τουλάχιστον αξιόλογο) από την πλευρά των ομοφοβικών...
Με ποιον τρόπο καλή μου μπορείς να συγκρίνεις το πρωκτικό σεξ μιας γυναίκας με την πρωκτική συνεύρεση δύο ανδρών ;
Ως γυναίκα που είσαι σε ρωτάω και αυτό γιατι παίρνεις θέση σε ξένα λιβάδια.
Τί απο τα δύο θεωρείς φυσιολογικό ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,115 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 00:00, 06-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Με ποιον τρόπο καλή μου μπορείς να συγκρίνεις το πρωκτικό σεξ μιας γυναίκας με την πρωκτική συνεύρεση δύο ανδρών ;
Δεν συγκρίνονται Μάξιμε και δεν υπάρχει λόγος να συγκριθούν. Για ποιο λόγο να συγκρίνουμε π.χ το μήλο με το πορτοκάλι; Σε κάποιους αρέσει το μήλο, σε άλλους το πορτοκάλι. Τι σημασία έχει;
Τι εννοείς παίρνω θέση σε ξένα λιβάδια; Μια συζήτηση κάνουμε και καταθέτουμε την άποψή μας, την γνώση μας ή την εμπειρία μας πάνω στο θέμα. Καλό θα ήταν να αποκομήσουμε και κάτι χρήσιμο απ' αυτό. Και επαναλαμβάνω πως προς το παρόν δεν έχω δει επιχείρημα για ποιο λόγο θα πρέπε να να θεωρούμε την ομοφυλοφιλία ως κάτι αισχρό ή κακό ή ανώμαλο ...κλπ.

Το θέμα δεν είναι τι θεωρώ εγώ φυσιολογικό, αλλά τι είναι φυσιολογικό για τον καθένα να κάνει ώστε να νιώθει καλά. Ποια είμαι εγώ που θα κρίνω την ανάγκη ενός άντρα να είναι με κάποιον άλλο άντρα; Υποκειμενικό είναι το τι είναι φυσιολογικό. Γιατί όσο φυσιολογικό είναι για σένα (χρήση β' ενικού για αμεσότητα) να νιώθεις όμορφα κρατώντας το χέρι μιας γυναίκας, εξίσου φυσιολογικό είναι και για τον άλλο να νιώθει όμορφα φιλώντας έναν άντρα. Έτσι νιώθει. Και για την ακρίβεια, το ίδιο νιώθετε απλά είναι διαφορετικό το "αντικείμενο" του πόθου. Δεν καταλαβαίνω γιατί ό,τι είναι διαφορετικό πρέπει να είναι και αφύσικο...

Και στο κάτω κάτω, γιατί πρέπει να μας ενδιαφέρει αν είναι φυσιολογικό ή όχι; Αν εμείς νιώθουμε καλά με αυτό που είμαστε, τι μας νοιάζει τι είναι ο/η άλλος/η...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 01:44, 06-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από pop corn
Δεν συγκρίνονται Μάξιμε και δεν υπάρχει λόγος να συγκριθούν. Για ποιο λόγο να συγκρίνουμε π.χ το μήλο με το πορτοκάλι; Σε κάποιους αρέσει το μήλο, σε άλλους το πορτοκάλι. Τι σημασία έχει;
Εχεις δίκιο! Εμένα μου αρέσουν τα μούσμουλα. Γράψε άσχετοοοοοοοοοοοοοοοοοο.
Τι εννοείς παίρνω θέση σε ξένα λιβάδια;
Αναρωτιέσαι και αυτό είναι σε καλό δρόμο.
Μια συζήτηση κάνουμε και καταθέτουμε την άποψή μας, την γνώση μας ή την εμπειρία μας πάνω στο θέμα.
Η συμετοχή μας σε κάθε συζήτηση, απαιτεί απο εμάς και ανάλογες γνώσεις και εμπειρίες, προκειμένου να μορφώσουμε κάποια άποψη.
Καλό θα ήταν να αποκομήσουμε και κάτι χρήσιμο απ' αυτό.
Ως τώρα, έχεις αποκομίσει ως θετικό στοιχείο, τις απορίες.
Και επαναλαμβάνω πως προς το παρόν δεν έχω δει επιχείρημα για ποιο λόγο θα πρέπε να να θεωρούμε την ομοφυλοφιλία ως κάτι αισχρό ή κακό ή ανώμαλο ...κλπ.
Απλά αφύσικη χαρακτηρίζουμε την ομοφυλοφιλία. Οχι φυσιολογική.

Το θέμα δεν είναι τι θεωρώ εγώ φυσιολογικό, αλλά τι είναι φυσιολογικό για τον καθένα να κάνει ώστε να νιώθει καλά.
Φυσιολογικό είναι οτι ο πατέρας σου, ερωτεύθηκε την μητέρα σου και όχι τον κουμπάρο.
Ποια είμαι εγώ που θα κρίνω την ανάγκη ενός άντρα να είναι με κάποιον άλλο άντρα;
Εσύ για να προβάλεις τόσο σθεναρή άποψη, θα πρέπει να είσαι βαθύς γνώστης του θέματος.
Αναμένω την φώτηση απο εσένα.

-8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,162 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 02:48, 06-02-11:

Απλά αφύσικη χαρακτηρίζουμε την ομοφυλοφιλία. Οχι φυσιολογική.
Όρισέ μου τι είναι ένας "φυσιολογικός" άνθρωπος.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:07, 06-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από diotima
Δυστυχώς, καλή μου φίλη, δεν υπάρχει ακόμη μία κοινή παραδοχή, για το τι είναι "άνθρωπος"!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 10:16, 06-02-11:

ισως αυτος που κοιταζει ψηλα? προς τα πανω?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:08, 06-02-11:

και τα δυο παραφυσει ειναι συμφωνα με τον νομο και την ιατρικη..

ισως αυτος που κοιταζει ψηλα? προς τα πανω?
μπα,,απο οτι εψαξα.. ανδρ-ωπος.. αυτος που εχει οψη ανδρος.. hu-man που λεμε..

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 11:48, 06-02-11:

Θα σου πω τί θεωρώ αφύσικο. Αφύσικο θεωρώ ένας άντρας με οικογένεια και με ομοφυλοφιλικές εμπειρίες, να αφήνει την οικογένεια του, τις υποχρεώσεις του, αναζητώντας νεαρούς επιβήτορες προκειμένου να νοιώσει την ηδονή.

Αφύσικο επίσης θεωρώ, μια νεαρή κοπέλα να παίρνει θέση σε ένα τέτοιο θέμα.
Και αυτό γιατι απο την φύση της είναι αδύνατο να έχει γνώσεις και εμπειρίες τέτοιες που να την βοηθούν να αποκρυσταλλώσει την γνώμη της. Οπως ένας άνδρας, όσο και αν αγαπάει τα μωρά, όσο και αν είναι ψυχή και σώμα κοντά τους, αυτό που νοιώθει σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να πλησιάσει τα συναισθήματα της γυναίκας που κουβαλούσε τα παιδιά της 9 μήνες και βίωσε την γέννηση τους.

Ναι η ομοφυλοφιλία υπάρχει. Ποιος μπορεί να υποστηρίξει το αντίθετο. Ομως, άλλο είναι η παραδοχή της ύπαρξης και άλλο η παραδοχή του φυσιολογικού της πράξης.
Αν προσπαθήσουμε να μιλήσουμε για ίδια και διαφορετικά πράγματα, είμαστε αναγκασμένοι να αποδεχτούμε την διαφορετικότητα.
Η πράξη της ομοφυλοφιλίας, αυτή καθ' αυτή, για έναν άνδρα, αποτελεί απλά μια άλλη έκφραση διαφορετική απο αυτή που η φύση του τον έχει προικίσει.

Οι λόγοι της απόκλισης των ανδρών, είναι κάτι που χρειάζεται πολύ μεγάλη και προσεκτική συζήτηση.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:31, 06-02-11:

Ομως, άλλο είναι η παραδοχή της ύπαρξης και άλλο η παραδοχή του φυσιολογικού της πράξης.
αυτη ειναι η ουσια..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,884 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 12:57, 06-02-11:

Αφύσικο επίσης θεωρώ, μια νεαρή κοπέλα να παίρνει θέση σε ένα τέτοιο θέμα.
Και αυτό γιατι απο την φύση της είναι αδύνατο να έχει γνώσεις και εμπειρίες τέτοιες που να την βοηθούν να αποκρυσταλλώσει την γνώμη της. Οπως ένας άνδρας, όσο και αν αγαπάει τα μωρά, όσο και αν είναι ψυχή και σώμα κοντά τους, αυτό που νοιώθει σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να πλησιάσει τα συναισθήματα της γυναίκας που κουβαλούσε τα παιδιά της 9 μήνες και βίωσε την γέννηση τους.
Όσο ικανός είναι ένας άντρας ετεροφυλόφιλος να πάρει θέση επι της αντρικής ομοφυλοφιλίας, άλλο τόσο είναι και μια γυναίκα ετεροφυλόφιλη και μη. Γιατί ένας άντρας να είναι πιο ικανός, επειδή έχει πέος και πρωκτό ενώ η γυναίκα δεν έχει το πρώτο;
Μη σου πω κιόλας ότι η γυναίκα μπορεί να είναι και πιο αντικειμενική, δεδομένου ότι πολλοί άντρες κουβαλάνε ένα σωρό κόμπλεξ και μύθους στο μυαλό τους περί του ανδρισμού!

Όσον αφορά αυτό που λες για τη μητρότητα, το θεωρώ προσωπικά ΜΥΘΟ και αναιρείται μόνο με το γεγονός ότι υπάρχουν μητέρες αδιάφορες προς τα παιδιά τους (ναι, παρά το ότι τα κουβαλούσαν 9 μήνες στην κοιλιά τους). Η εξαίρεση εν προκειμένω αναιρεί τον κανόνα.

Σε αντιστοιχία πάντως με την άποψή σου ότι μια γυναίκα δε μπορεί να πάρει θέση επί της ανδρικής ομοφυλοφιλίας, εσύ πως μπορείς και παίρνεις θέση περί των συναισθημάτων μιας γυναίκας για τα παιδιά της και μας λες κιόλας ότι είναι δυνατότερα από αυτά που μπορεί να βιώσει ένας άντρας;

Γνωρίζω ότι οι σεξουαλικοί "δρόμοι" των ομοφυλόφιλων θεωρούνται παρά φύσιν από την ιατρική.
Ωστόσο θεωρώ πολύ σημαντικότερο γνώρισμα των ομοφυλόφιλων, τη συναισθηματική και ενδότερη (=σεξουαλική) έλξη τους για το ίδιο φύλο. Αυτή την έλξη τη θεωρώ πολύ φυσική αλλά και ανθρώπινη αν θες, που τους οδηγεί αυτόματα στο να επινοήσουν δρόμους για να την ικανοποιήσουν. Αυτοί οι "δρόμοι" όπως είναι γνωστόν είναι κοινοί για τους περισσότερους ομοφυλόφιλους αλλά και σε κάποιο βαθμό θυμίζουν την ετεροφυλόφιλη σεξουαλική πράξη (ενεργητικός-παθητικός ρόλος, στοματικός και πρωκτικός έρωτας, αλληλο-αυνανισμός).

Αυτό με οδηγεί στο (αν θες πες το φιλοσοφικό, εφόσον η θετική επιστήμη μας λέει άλλα), συμπέρασμα ότι ακόμα και το ομοφυλοφιλικό σεξ εμπεριέχει μια φυσιολογικότητα, κάτι το αναμενόμενο. Άλλωστε η ιατρική αν δεν κάνω λάθος, αναγνωρίζει ως σκοπό του σεξ μόνο την αναπαραγωγή και όχι τη συναισθηματική και γενικότερη ικανοποίηση του ανθρώπου και γι' αυτό κρίνει ως φυσιολογική μόνο την κλασσική οδό πέος-αιδοίο.

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 06-02-11 στις 13:13.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:21, 06-02-11:

Γνωρίζω ότι οι σεξουαλικοί "δρόμοι" των ομοφυλόφιλων θεωρούνται παρά φύσιν από την ιατρική.
εγω ειμαι με την ιατρικη..

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,830 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:50, 06-02-11:

...

Οι λόγοι της απόκλισης των ανδρών, είναι κάτι που χρειάζεται πολύ μεγάλη και προσεκτική συζήτηση.
Πράγματι, αφού από μία άποψη, έτσι κι αλλιώς, η συνουσία γενικά για τους ανθρώπους είναι πράξη εφάμαρτη. "Ουδείς αναμάρτητος" δλδ "υπό τον ουρανό"!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,884 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 15:21, 06-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Είσαι μεν με την ιατρική περί της φυσιολογικότητας του ομοφυλοφιλικού σεξ, όχι δε με την ψυχολογία η οποία δεν θεωρεί την ομοφυλοφιλία ασθένεια (η άποψη της οποίας ψυχολογίας θαρρώ ότι είναι πιο ζωτικής σημασίας για το θέμα).

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 06-02-11 στις 15:51.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 17:02, 06-02-11:

Ωρε Αγγελε !
Μην είσαι απο την Σπάρτη, τόσο Λακωνικός, ωρέ!
Να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω ;
Αφού ομιλεί η Ιατρική, εγώ τι θα μπορούσα να πώ;

Κατοχυρώθηκε ! Ε, συγνώμη, ήθελα να πώ, ΤΕΚΜΗΡΙΩΘΗΚΕ.

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Πράγματι, αφού από μία άποψη, έτσι κι αλλιώς, η συνουσία γενικά για τους ανθρώπους είναι πράξη εφάμαρτη. "Ουδείς αναμάρτητος" δλδ "υπό τον ουρανό"!
Καλέ μου φίλε Νωεύ, ας αφήσουμε τον Θεό ήσυχο για μια φορά, δίχως να διαχωρίσουμε τις πράξεις σε αμαρτωλές και μη. Εξʼ άλλου δεν είναι αυτό το θέμα. Αλλά και αν δεν πέσει κανείς, αν δεν <<αμαρτήσει>>, πως θα του δωθεί η ευκαιρία να (αγιάσει-μετανοήσει); Μορφώσει και αλλάξει γνώμη, θα έλεγα καλύτερα εγώ.

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Είσαι μεν με την ιατρική περί της φυσιολογικότητας του ομοφυλοφιλικού σεξ, όχι δε με την ψυχολογία η οποία δεν θεωρεί την ομοφυλοφιλία ασθένεια (η άποψη της οποίας ψυχολογίας θαρρώ ότι είναι πιο ζωτικής σημασίας για το θέμα).

-petros
Πέτρο, οι αρχαίοι υμών πρόγονοι, έλεγαν : << νους υγιής εν σώματι υγιή >>.
Δεν γνωρίζω να πω περισσότερα.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 18:01, 06-02-11:

....

Καλέ μου φίλε Νωεύ, ας αφήσουμε τον Θεό ήσυχο για μια φορά, δίχως να διαχωρίσουμε τις πράξεις σε αμαρτωλές και μη. Εξʼ άλλου δεν είναι αυτό το θέμα. Αλλά και αν δεν πέσει κανείς, αν δεν <<αμαρτήσει>>, πως θα του δωθεί η ευκαιρία να (αγιάσει-μετανοήσει); ...

...
( : Ελπίζω πως ο Θεός, παρά ταύτα, θα ανέχεται το χιούμορ!)
Δλδ, καλέ μου φίλε, θεωρείς πως η διάκριση σε "φυσιολογικούς" και "μη φυσιολογικούς" (εραστές) είναι μόνον ανθρώπινης τάξης και επιπέδου; Μήπως θα Τον αφήναμε ήσυχο, αν εφαρμόζαμε και για τις προσωπικές μας σεξ-προτιμήσεις, το "μη κρίνεις ίνα μη κριθείς";

Παράθεση

Zopy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zopy
H Zopy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Zopy πωω χαμός.. έγραψε στις 18:07, 06-02-11:

Ζουν ανάμεσα μας ή ζούμε ανάμεσα τους;
Θεωρείτε οτι η ομοφυλοφιλία είναι αδυναμία σε έναν άνδρα ή όχι;
Πιστεύετε οτι ένας ομοφυλόφιλος είναι σε θέση να γράψει την ιστορία του ;
Εχει το αναγκαίο θάρρος για να την υποστηρίξει ;
Θα απορρίπτατε έναν ομοφυλόφιλο ή όχι ;
Εχετε έρθει κοντά με κάποιον ομοφυλόφιλο;
Αν ναι, εξελίχθηκε η σχέση σας ομαλά ;
Αν όχι, ποια προβλήματα προέκυψαν ;
Απαντώντας με την σειρά:
-Κανένα από τα δύο. Δεν τους ξεχωρίζω από τους υπόλοιπους.
-Όχι. Είναι απλά προτιμήσεις.
-Εε... ναι; Γιατί όχι;
-Άλλοι ναι άλλοι όχι. Δυστυχώς η κοινωνία μας τους αντιμετωπίζει πολύ ρατσιστικά οπότε οι περισσότεροι ψιλοκρύβονται.
-Σαν φίλο; Όχι. Έχω φίλο ομοφυλόφιλο. Σαν...γκόμενα; Ναι, γιατί είμαι στρέιτ.
-Φιλικά; Ναι. Ερωτικά; Όχι.
-Στο φιλικό, ναι.
-Δεν προέκυψαν προβλήματα.

Γενικά πιστεύω ότι ο καθένας μας έχει το δικαίωμα και ΠΡΕΠΕΙ να ζήσει τη ζωή του όπως ο ίδιος γουστάρει. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους γκέι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 18:31, 06-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
( : Ελπίζω πως ο Θεός, παρά ταύτα, θα ανέχεται το χιούμορ!)
Δλδ, καλέ μου φίλε, θεωρείς πως η διάκριση σε "φυσιολογικούς" και "μη φυσιολογικούς" (εραστές) είναι μόνον ανθρώπινης τάξης και επιπέδου; Μήπως θα Τον αφήναμε ήσυχο, αν εφαρμόζαμε και για τις προσωπικές μας σεξ-προτιμήσεις, το "μη κρίνεις ίνα μη κριθείς";
Εσύ τώρα, ποιανού δικηγόρος είσαι ;
Οχι οτι φοβάμαι να αντιπαρατεθώ, αλλά να, με ξενίζεις κάπως. Ισως είναι απο τις λίγες φορές, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο απο το να απαντήσω.
Πάντως θα κάνω ακόμα μια προσπάθεια να ξεκαθαρίσω τα λεχθέντα μου.
Εχω αποδεχτεί την ύπαρξη της ομοφυλοφιλίας και έχω ξεκαθαρίσει οτι την αποδέχομαι, έτσι απλά.
Ακόμα ποιο απλά, δεν έκρινα κανέναν.
Απλοποιώντας δε τις απαντήσεις μου, προσπάθησα να συζητήσω για το τί είναι αποδεκτό ως φυσιολογικό ή μη.

Η ιατρική επιστήμη, με την συνδρομή του Πέτρου, έχει αποδεχτεί την ομοφυλοφιλία ως μη φυσιολογική και συγκεκριμένα την ονομάζει <<παραφύσιν>>.
Εγώ απλά το σημείωσα, φίλε μου Νωεύ.
Εσύ τί γνώμη έχεις επ' αυτού ;

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,405 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 20:02, 06-02-11:

[B]Η ιατρική επιστήμη, με την συνδρομή του Πέτρου, έχει αποδεχτεί την ομοφυλοφιλία ως μη φυσιολογική και συγκεκριμένα την ονομάζει <<παραφύσιν>>.
Ζήτω η επιστήμη! Μετά την "καθόλα εμπεριστατωμένη" επιστημονική συνδρομή του Πέτρου στην κουβέντα, δείτε κι αυτό...

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος πρώτο
http://www.youtube.com/watch?v=E16j7b-eHDM

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος δεύτερο
http://www.youtube.com/watch?v=KaFvc...eature=related

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος τρίτο
http://www.youtube.com/watch?v=u6xX_...eature=related

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος τέταρτο
http://www.youtube.com/watch?v=E3jJL..._order&list=UL

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος πέμπτο
http://www.youtube.com/watch?v=9q5cE...eature=related

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος έκτο
http://www.youtube.com/watch?v=Kz6CD..._order&list=UL

Λέτε οι μασώνοι κρυφογκέουλες του ΣΚΑΙ να διαβάλουν τη νεολαία μας με αντίχριστα, κακοηθή ντοκιμαντέρ;

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:30, 06-02-11:

Εσύ τώρα, ποιανού δικηγόρος είσαι ;
...
Εσύ τί γνώμη έχεις επ' αυτού ;

Της δια Ιησού Χριστού αλήθειας: Έξω από τη Βασιλειά του Θεού, όλα τα ανθρώπινα είναι "παρά φύσει", ακόμη και ο θάνατος!

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Scandal έγραψε στις 22:10, 06-02-11:

Νομίζω δεν έχει κατ' ονομάσει η ιατρική ειδικά την ομοφυλοφιλία ως παρά φύσιν. Αυτό που εννοούμε ο Άγγελος κι εγώ είναι ότι, απ' όσο γνωρίζουμε το πρωκτικό σεξ θεωρείται παρα φύσιν σεξουαλική τακτική, εξού και ο λόγος που αναφέρθηκε η ομοφυλοφιλια.

Προσωπικά την άποψη αυτή της ιατρικής (χμμ της ιατρικής είναι τελικά; ), δε τη θεωρώ σημαντική και γενικά δε λαμβάνεται σοβαρά υπόψιν. Συζητιέται από τον κόσμο κυρίως για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.

-petros

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 00:34, 07-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Ζήτω η επιστήμη! Μετά την "καθόλα εμπεριστατωμένη" επιστημονική συνδρομή του Πέτρου στην κουβέντα, δείτε κι αυτό...

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος πρώτο
http://www.youtube.com/watch?v=E16j7b-eHDM

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος δεύτερο
http://www.youtube.com/watch?v=KaFvc...eature=related

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος τρίτο
http://www.youtube.com/watch?v=u6xX_...eature=related

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος τέταρτο
http://www.youtube.com/watch?v=E3jJL..._order&list=UL

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος πέμπτο
http://www.youtube.com/watch?v=9q5cE...eature=related

Η ομοφυλοφιλία στην Φύση μέρος έκτο
http://www.youtube.com/watch?v=Kz6CD..._order&list=UL

Λέτε οι μασώνοι κρυφογκέουλες του ΣΚΑΙ να διαβάλουν τη νεολαία μας με αντίχριστα, κακοηθή ντοκιμαντέρ;
Η ιατρική επιστήμη, θεωρεί την σεξουαλική συνεύρεση δύο ανδρών, ως παραφύσιν συνεύρεση και κατα συνέπεια δεν την ονοματίζει φυσιολογική.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 07-02-11 στις 12:41. Αιτία: Αφαιρέθηκε ειρωνικό περιεχόμενο
-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:09, 07-02-11:

" Ο χαβάς κάθε ψωλής... είναι μία τρύπα... στο νερό!", έλεγε η προγιαγιά μου η Σουλτάνα, όταν στο χωριό μου, πριν από πενήντα χρόνια, σχολίαζαν κοντά της κάποιοι άντρες, τον μοναδικό γνωστό τους ομοφυλόφιλο!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:45, 07-02-11:

Είσαι μεν με την ιατρική περί της φυσιολογικότητας του ομοφυλοφιλικού σεξ, όχι δε με την ψυχολογία η οποία δεν θεωρεί την ομοφυλοφιλία ασθένεια (η άποψη της οποίας ψυχολογίας θαρρώ ότι είναι πιο ζωτικής σημασίας για το θέμα)
μα η ψυχολογια ειναι λιγοτερο ιατρικη επιστημη και περισσοτερο θεωρητικη..

κοινως βλεπει πιο πολυ κοινωνικα και το πολιτικως ορθο απο την ιατρικη..

και η ψυχιατρικη δεν εχει τελειωσει το θεμα της ομοφυλοφιλιας..εχω δει ψυχιατρους που λενε απλα" οτι δεν θεωρειται ασθενεια συμφωνα με την εξουσια τους" και αλλους που ή μασανε τα λογια τους..ή ειναι κατα.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,644 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 13:12, 07-02-11:

Το θέμα ανοίγει και πάλι. Συνεχίστε ήρεμα και μην με κάνετε να ξαναθυμώσω γιατί θα σας δαγκώσω.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:27, 07-02-11:

Συνεχίστε ήρεμα και μην με κάνετε να ξαναθυμώσω γιατί θα σας δαγκώσω.
και θα παθουμε λυσσα?

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Scandal έγραψε στις 16:49, 07-02-11:

μα η ψυχολογια ειναι λιγοτερο ιατρικη επιστημη και περισσοτερο θεωρητικη..

κοινως βλεπει πιο πολυ κοινωνικα και το πολιτικως ορθο απο την ιατρικη..

και η ψυχιατρικη δεν εχει τελειωσει το θεμα της ομοφυλοφιλιας..εχω δει ψυχιατρους που λενε απλα" οτι δεν θεωρειται ασθενεια συμφωνα με την εξουσια τους" και αλλους που ή μασανε τα λογια τους..ή ειναι κατα.
Ούτε η ψυχιατρική τη θεωρεί ασθένεια, jesus. Διάβασε το DSM - IV TR και το ICD-10 (κανένα δεν αναφέρει την ομοφυλοφιλία ως ασθένεια, αντιθέτως αν θυμάμαι καλά το πρώτο κάνει και σαφή αναφορά στο ότι η καθαυτού ομοφυλοφιλία δεν αποτελεί ασθένεια).

Κι εγώ έχω ρωτήσει irl μάλιστα δύο ψυχιάτρους και μία ψυχολόγο, πετυχημένους στο χώρο τους και οι δύο γέλασαν και μόνο που το άκουσαν (βέβαια και οι τρεις ήταν γυναίκες και μάλλον κατά τον φίλο Μάξιμο, αφύσικα τοποθετήθηκαν επί του θέματος ).

Παρά φύσιν σεξ κάνουν και οι ετεροφυλόφιλοι, χωρίς να καθίσταται η ετεροφυλοφιλία μη φυσιολογική.
Το πρωκτικό σεξ είναι γενικά γνωστό και ως παρά φύσιν. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί κολλήσατε εκεί ορισμένοι. Μάλλον σας αρέσει να παίζετε με τις λέξεις.
Εφόσον σας ενδιαφέρει τόσο το θέμα, μπορείτε να διαβάσετε εδώ την άποψη του γιατρού κ. Κωνσταντινίδη (ουρολόγος-ανδρολόγος) περί του αν αποτελεί το πρωκτικό σεξ παρά φύσιν, καθώς επίσης και αυτό το άρθρο περί του πόσο προσφιλές είναι το πρωκτικό σεξ στους κατά τα άλλα φυσιολογικούς ετεροφυλόφιλους.
Α, και αυτό το κείμενο-συμβουλή προς ένα ετεροφυλόφιλο ζευγάρι. Αν θυμάμαι καλά και το cosmopolitan σε έναν οδηγό του αναφέρεται και στο πρωκτικό σεξ - το είχα πετύχει παλιά όταν αγόραζε η αδελφή μου το εν λόγω περιοδικό.

Σε κάθε περίπτωση (ακόμα και άμα το πρωκτικό σεξ είναι τελικά παρά φύσιν), δεν καθίσταται η ομοφυλοφιλία μη φυσιολογική ως ύπαρξη.

Και ασφαλώς κανένας, είτε ομοφυλόφιλος είτε ετεροφυλόφιλος, δε νοιάζεται για τις ταμπελίτσες που βάζει μια μειοψηφία συντηρητικών στο τι θα κάνουν στο κρεβάτι τους. Ο κόσμος προχωράει καρδιές μου.

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 07-02-11 στις 17:46. Αιτία: *προσφιλές ;p
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:56, 07-02-11:

Ο κόσμος προχωράει καρδιές μου.

-petros
And yet μερικοί επιμένουν να παραμένουν μέσα στο μικρόκοσμό τους προσπαθώντας να συμπαρασύρουν κι άλλους μαζί τους για να νιώθουν πιο ασφαλείς. Τι σκας εσύ καλό μου;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:06, 07-02-11:

βέβαια και οι τρεις ήταν γυναίκες και μάλλον κατά τον φίλο Μάξιμο, αφύσικα τοποθετήθηκαν επί του θέματος ).
ρωτα περισσοτερο ανδρες..και ανεπισημως ,,να δεις τι θα σου πουν..

παντως -εχουμε δειξει εδω σελιδα με αναλυση ψυχιατρου γυναικας που ειναι θεωρει κοινωνικους τους λογους που δεν θεωρειται η ομοφυλοφιλια ασθενεια..

Ο κόσμος προχωράει καρδιές μου.
ναι ,καλέ ,προχωραει...

και δεν κοιταει τρυπες..οτι εχουμε το χρησιμοποιουμε..δεν ειναι ντροπη..

τι σημαινει παραφυσιν?

Γιουχουυυ? στον 21ο αιωνα ζουμε..

και όλες οι τρυπες κανουν για όλα! multitasking τρυπες..
(μου θυμισες σκηνη απο το "Εισαι το ταιρι μου ",και την προσπαθεια να κανει ραντεβου με κοπελα..)

Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,115 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 00:39, 08-02-11:

Ήμουν έτοιμη να αρχίσω να παραθέτω τόνους πληροφοριών Βιολογίας αλλά ο Πέτρος το έσωσε (κατά ένα μέρος) τελευταία στιγμή με την απάντηση του γιατρού. Θα αγνοήσω λοιπόν τις ειρωνίες του Μάξιμου και θα περιοριστώ να παραθέσω μερικά ακόμα στοιχεία.

Καταρχάς, ένα κείμενο από την Ελευθεροτυπία:
Η κοινωνία να «βγει από την ντουλάπα»
Υπάρχουν διάφορες έρευνες για το θέμα που θα μπορούσα να μιλήσω αλλά δεν έχω και πολύ χρόνο...
Εγώ αναφέρω ενδεικτικά την έρευνα του Dean Hammer το 1991 στην οποία βρήκε μια θέση του χρωμοσώματος Χ, την θέση Xq28 η οποία σύμφωνα με την εν λόγω έρευνα σχετίζεται με την ομοφυλοφιλία. Έχω ολόκληρο αφιέρωμα για αυτή την έρευνα αλλά προφανώς δεν μπορώ εδώ να μιλήσω αναλυτικά, μπορείτε να το ψάξετε και μόνοι σας.
Γνωστή είναι και η έρευνα του νευροβιολόγου Simon LeVay o οποίος εξέφρασε την άποψη ότι μία μικρή διαφορά στην δομή του εγκεφάλου σχετίζεται με τον σεξουαλικό προσανατολισμό.
Επίσης, υπάρχουν έρευνες που συσχετίζουν την ομοφυλοφιλία με τον αριθμό μεγαλύτερων αγοριών αδερφών ενός άντρα (ένας άντρας με πολλά μεγαλύτερα αδέρφια αγόρια, έχει περισσότερες πιθανότητες να είναι ομοφυλόφιλος). Σε άλλες έρευνες παρατηρήθηκαν αλλαγές στην αντίδραση ομοφυλόφιλων και ετεροφυλόφιλων ανθρώπων σε ανδρικές και γυναικείες ορμόνες, π.χ γυναικείες ορμόνες που ανιχνεύονται στον γυναικείο ιδρώτα ενεργοποιούν διαφορετική περιοχή του εγκεφάλου σε ομοφυλόφιλες γυναίκες την ίδια περιοχή που ενεργοποιούν και στους ετεροφυλόφιλους άντρες και το αντίστοιχο για αντρικές ορμόνες.

Καμία έρευνα δεν έχει επαληθευτεί προς το παρόν, απ' όσο γνωρίζω, αλλά σε κάθε περίπτωση αυξάνουν την πεποίθηση ότι η ομοφυλοφυλία έχει βιολογική βάση.

Πέρα από αυτό όμως, είτε είναι γενετική είτε επίκτητη, δεν καταλαβαίνω γιατί το διαφορετικό πρέπει να θεωρείται και αφύσικο. Είναι σαν να λέμε αν κάποιος είναι δεξιόχειρας ή αριστερόχειρας...Αλλά και οι δύο γράφουν κανονικά!!!
Ας ξεκολλήσουμε επιτέλους...

Η συμετοχή μας σε κάθε συζήτηση, απαιτεί απο εμάς και ανάλογες γνώσεις και εμπειρίες, προκειμένου να μορφώσουμε κάποια άποψη.

Και έχω αυτή την απάντηση από τον Μάξιμο!! Ο οποίος από την αρχή του τόπικ δεν ξέρει καν ο ίδιος γιατί κατηγορεί τους ομοφυλόφιλους πέρα από κάποια "εγώ θεωρώ", "εγώ νομίζω"κλπ..ίχνος επιχειρήματος!
ρωτα περισσοτερο ανδρες..και ανεπισημως ,,να δεις τι θα σου πουν..
παντως -εχουμε δειξει εδω σελιδα με αναλυση ψυχιατρου γυναικας που ειναι θεωρει κοινωνικους τους λογους που δεν θεωρειται η ομοφυλοφιλια ασθενεια..
Οι γυναίκες ψυχίατροι είναι λιγότερο επιστήμονες από τους άντρες;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 08-02-11 στις 08:14. Αιτία: Spoiler tag added για ευκολία στο scrolling - μορφοποίηση για ευκολία στην ανάγνωση
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 01:26, 08-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
And yet μερικοί επιμένουν να παραμένουν μέσα στο μικρόκοσμό τους προσπαθώντας να συμπαρασύρουν κι άλλους μαζί τους για να νιώθουν πιο ασφαλείς. Τι σκας εσύ καλό μου;
Το νερό καλή μου, μόνο στα ψηλά βουνά μπορείς να πεις οτι είναι αυτούσιο και γνήσιο.
Εκεί είναι πεντακάθαρο και ζωντανό.
Καθώς κατεβαίνει όμως, συμπαρασύρει ότι βρει στο διάβα του.
Οταν φτάσει να εκβάλει σε κάποιο μεγάλο ποταμό, τότε σε τίποτα δε θυμίζει το ξεκίνημα του.
Η δε μπόχα κάποιες φορές στις εκβολές, παρά το γεγονός οτι κάποιοι εκεί ζουν, εκεί δραστηριοποιούνται, εκεί αναπνέουν, είναι τόσο ανυπόφορη για αυτούς όμως που δεν έχουν μάθει, δεν έχουν συνηθίσει, δεν έχουν δηλητηριάσει τον οργανισμό τους.
Για τους άλλους, αυτούς που έχουν μάθει στη μπόχα, είναι συστατικό της ζωής τους, αναπόσπαστο κομμάτι τους.

Αλλά, υπάρχει και ένα άλλο δείγμα, αυτοί που ακολουθούν δίχως γνώμη, δίχως τις απαραίτητες δικλείδες ασφάλειας.
Αυτοί, ανίκανοι καθώς είναι να κρίνουν και να μορφώσουν άποψη, αποδέχονται και συμμετέχουν στο συμπόσιο που έχουν στήσει στην προβλήτα καθώς η σαπίλα που έχει συσσωρεύσει ο ποταμός, είναι ένα αποδεκτό φαινόμενο.

Θα κλείσω με κάτι που μου έλεγε ο σοφότατος παππούς μου.

[...]
Λυπάμαι καλή μου !
Λυπάμαι τόσο, ώστε να αδιαφορώ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 08-02-11 στις 20:35. Αιτία: Αφαίρεση πρότασης που παραβίαζε τους όρους χρήσης - δημιουργία flame
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 02:09, 08-02-11:

Μου έχει γίνει μαστούρα αυτός ο καθαρός αέρας και δεν αντέχω την μπόχα.
Λυπάμαι καλή μου !
Λυπάμαι τόσο, ώστε να αδιαφορώ, ακόμα
Μάξιμε...ζεις σε μια κοινωνία ανθρώπων.
Τα βουκολικά σου ένστικτα αποδεικνύουν την προέλευσή σου από τα συμπαθέστατα και αργόσχολα βοοειδή.
Μπορείς τώρα πια να ξαναγυρήσεις στο βουνό απ'όπου κατέβηκες.Στα λιβάδια με τον καθαρό αέρα μπορείς να μασάς ανενόχλητος το χορτάρι σου.
Αρκετά έδωσες σε αυτό το φόρουμ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 08-02-11 στις 12:47. Αιτία: Αφαίρεση πρότασης από quote που παραβίαζε τους όρους χρήσης
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:39, 08-02-11:

Οι γυναίκες ψυχίατροι είναι λιγότερο επιστήμονες από τους άντρες;;
αυτο καταλαβες εσυ?

απλα οι γυναικες δυστυχως συχνοτερα πανε με το πολιτικως ορθο ειδικα στο θεμα των ομοφυλοφιλων ..και δεν πανε κοντρα..γιατι ειναι κατι ξενο απο αυτες,μακρια..

αυτο εχω δει και εδω στο φορουμ νομιζω..

απο τους καθαρους υποστηρικτες της ομοφυλοφιλιας στο φορουμ ως φυσιολογικης κλπ ,η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι γυναικες και ελαχιστοι ανδρες..
και οποιος καταλαβε καταλαβε..

[...]

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 08-02-11 στις 20:37. Αιτία: Αφαίρεση σχολίου που διαγράφηκε παραπάνω.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Scandal έγραψε στις 16:09, 08-02-11:

αυτο καταλαβες εσυ?

απλα οι γυναικες δυστυχως συχνοτερα πανε με το πολιτικως ορθο ειδικα στο θεμα των ομοφυλοφιλων ..και δεν πανε κοντρα..γιατι ειναι κατι ξενο απο αυτες,μακρια..

αυτο εχω δει και εδω στο φορουμ νομιζω..

απο τους καθαρους υποστηρικτες της ομοφυλοφιλιας στο φορουμ ως φυσιολογικης κλπ ,η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι γυναικες και ελαχιστοι ανδρες..
και οποιος καταλαβε καταλαβε..
Oι άντρες είναι γνώστες της ομοφυλοφιλίας ενώ οι γυναίκες όχι;

Μου φαίνεται τελείως άκυρη η προσπάθειά σου να καταρρίψεις μια τεράστια ομάδα απόψεων (αυτή των γυναικών) με χρήση επιχειρήματος-τσουβαλιάσματος.

Μη ξεχνάς ότι και η κυρία Καλλιόπη Προκοπάκη (εκείνη η παιδο-ψυχίατρος που έχει κάνει έρευνα περί της θέσης της ψυχιατρικής επί της ομοφυλοφιλίας) που μας είχες παραθέσει το άρθρο της, ήταν γυναίκα. Αφού έχεις τέτοια άποψη για τις γυναίκες γιατί παρέθεσες το άρθρο της; Μήπως απλά ήσουν επιλεκτικός στο τι θα παρουσιάσεις;

Τελικά να ακολουθήσω τις απόψεις των ψυχολόγων και ψυχιάτρων που γνωρίζω και είναι γυναίκες, να ρωτάω περισσότερο άντρες ή να πάω στην Προκοπάκη μπας και με κάνει... άντρα;

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που τάσσονται κατά της ανδρικής ομοφυλοφιλίας (άνδρες & γυναίκες) :
1. Θεωρείτε αντικειμενικό το να είστε κατά αυτής αλλά αδιάφοροι ή υπέρ της γυναικείας;
2. Θεωρείτε ωραίο το ανδρικό σώμα (ανεξάρτητα της σεξουαλικής σας κατεύθυνσης) ;

-petros

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 16:15, 08-02-11:

..Η δε μπόχα κάποιες φορές...
'Άνδρες Γαλιλαίοι...", εκεί που δεν υπάρχει "μπόχα" για τα σκουλήκια, δε σημαίνει πως δεν υπάρχει και για τους μεταξοσκώληκες!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:23, 08-02-11:

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που τάσσονται κατά της ανδρικής ομοφυλοφιλίας (άνδρες & γυναίκες) :
1. Θεωρείτε αντικειμενικό το να είστε κατά αυτής αλλά αδιάφοροι ή υπέρ της γυναικείας;
2. Θεωρείτε ωραίο το ανδρικό σώμα (ανεξάρτητα της σεξουαλικής σας κατεύθυνσης) ;
1. Οχι,,ανωμαλια ειναι και τα δυο, παρα φυσει διαστροφη σωματος και μυαλου.. απλα η ανδρικη ειναι ισχυροτερη και πιο συχνη και λιγοτερο αναστρεψιμη λογω eισχωρησης και πιο εντονης επιθετικης σεξουλικοτητας.. η γυναικεια ειναι ελαφρυτερη και πιο ευμεταβλητη σε συνεπειες..απο πολλες αποψεις..

2. ωραιο μπορει να βλεπει καποιος και το σωμα ενος σκυλου..δεν σημαινει οτι ερεθιζεται σεξουλικα απο αυτο.. αλλο το ενα αλλο το αλλο.. ενα φυσικα γυμνασμενος ανδρας ναι,,μπορεις να πεις οτι εχει ωραιο καλογυμνασμενο σωμα..

Μη ξεχνάς ότι και η κυρία Καλλιόπη Προκοπάκη (εκείνη η παιδο-ψυχίατρος που έχει κάνει έρευνα περί της θέσης της ψυχιατρικής επί της ομοφυλοφιλίας) που μας είχες παραθέσει το άρθρο της, ήταν γυναίκα. Αφού έχεις τέτοια άποψη για τις γυναίκες γιατί παρέθεσες το άρθρο της; Μήπως απλά ήσουν επιλεκτικός στο τι θα παρουσιάσεις;
α,,τη θυμηθηκαμε τωρα τη ψυχιατρο ?
δεν ειπα ολες οι γυναικες,,αλλα οι περισσοτερες απο οτι εχω δει..

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 16:50, 08-02-11:

[...]

Αγαπητοί μου,η κοινωνία είναι σαν μια πολυκατοικία.
Σε κάθε όροφο υπάρχουν απόψεις,ιδέες,προκαταλήψεις που καθυστερούν την ανάβασή προς τα πάνω...Γιατί,σκοπός του ανρθώπου είναι να ανεβαίνει τα σκαλοπάτια που θα τον οδηγήσουν στην ταράτσα.
Εκεί θα δει τον ουρανό.Θα νιώσει την ελευθερία του.
Έτσι κάπως λοιπόν,είμαστε εμείς...
[...]

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 08-02-11 στις 20:40. Αιτία: Δημιουργία flame.
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 18:20, 08-02-11:

η κοινωνία είναι σαν μια πολυκατοικία.
Σε κάθε όροφο υπάρχουν απόψεις,ιδέες,προκαταλήψεις που καθυστερούν την ανάβασή προς τα πάνω...Γιατί,σκοπός του ανρθώπου είναι να ανεβαίνει τα σκαλοπάτια που θα τον οδηγήσουν στην ταράτσα.
Εκεί θα δει τον ουρανό.Θα νιώσει την ελευθερία του.
Έτσι κάπως λοιπόν,είμαστε εμείς...
[...]
Diotima, με το που σε διάβασα, σε λάτρεψα!!!! Μπορεί να γίνεις και η αιτία να ξαναρχίσω να γράφω στο φόρουμ (κόντευα να πεθάνω από ανία)
Όμως επέτρεψε την παρομοίωση της δικής μου εκδοχής περί (κακούργας) κενωνίας.....
Η κοινωνία λοιπόν θα έλεγα ότι είναι σαν το πέος.... Όταν σκληραίνει σε γ@μ@ει, όταν μαλακώνει δεν αντέχεται!

Αποκλεισμένε χρήστη Μαξίμ, πάψε να φορτώνεσαι στους ώμους σου το (βαρύ) όνομα Άνδρας, υπάρχουν κάποια παιδιά που δεν γίνονται άνδρες, τι να κάνουμε να τα ....πετάξουμε από την πολυκατοικία στον ακάλυπτο; Όχι βέβαια, xρειάζονται στοργή (ενίοτε και προδέρμ)!!!

Τώρα....πως μπορεί μια άποψη, ιδέα, προκατάληψη έστω, να με εμποδίζει να ανεβαίνω τα σκαλιά που οδηγούν στην ταράτσα, απ όπου θα ατενίζω τον ουρανό και θα νιώσω την ελευθερία που δεν μπορώ στον 2ο που μένω (πρόλαβε ο αχώνευτος ο Σωτηρόπουλος γμτ και έκλεισε τον 4ο) μόνο η.....diotima το γνωρίζει, που έχει, κατά τα φαινόμενα, εντρυφήσει στις κατόψεις πολυκατοικιών και προφίλ....βοοειδών!

***Άγγελε

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 08-02-11 στις 20:42. Αιτία: Αφαίρεση παραθέσεων που διαγράφησαν παραπάνω
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:55, 08-02-11:

Αποκλεισμένε χρήστη Μαξίμ, πάψε να φορτώνεσαι στους ώμους σου το (βαρύ) όνομα Άνδρας, υπάρχουν κάποια παιδιά που δεν γίνονται άνδρες, τι να κάνουμε να τα ....πετάξουμε από την πολυκατοικία στον ακάλυπτο; Όχι βέβαια, xρειάζονται στοργή (ενίοτε και προδέρμ)!!!
εισαι σοφος..
συνονοματε..

μακαρι να ειχα το ηρεμο μυαλο σου..

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:36, 08-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_

Υπάρχουν επίσης κάποιοι άντρες που μπορούν λέγοντας κάτι εμφανώς αντιρατσιστικό να υπονοούν κάτι άκρως ρατσιστικό. Δεν είναι εύκολο αλλά να που γίνεται.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:45, 08-02-11:

Σημείωση Συντονιστή:
Παρακαλώ η συζήτηση να περιοριστεί στο σχολιασμό των απόψεων και να αποφευχθούν προσωπικές επιθέσεις και υπονοούμενα.

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 21:09, 08-02-11:

οι ομοφυλοφιλοι μαλιστα..μου ειναι τελειως αδιαφοροι...δεν με πειραζουν οποτε ας κανουν οτι θελουν,δικο τουσ προβλημα....αφου δεν ενοχλουν κανεναν ..αλλα εχω ακουσει αρκετες φορες οτι πολλοι ομοφυλοφιλοι πλησιαζουν αγορια 16-17-18 χρονων και τουσ προτεινουν χρηματα για να κανουν σεξ μαζι τους....αυτο ομως δεν το θεωρω καθολου σωστο..μαλιστα ειχα και γνωστο που μου ειπε οτι τον πλησιασε καποιος και του προτεινε αρκετα γερη αμοιβη για να παει μαζι του....

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Scandal έγραψε στις 22:24, 08-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από *natalia5555*
οι ομοφυλοφιλοι μαλιστα..μου ειναι τελειως αδιαφοροι...δεν με πειραζουν οποτε ας κανουν οτι θελουν,δικο τουσ προβλημα....αφου δεν ενοχλουν κανεναν ..αλλα εχω ακουσει αρκετες φορες οτι πολλοι ομοφυλοφιλοι πλησιαζουν αγορια 16-17-18 χρονων και τουσ προτεινουν χρηματα για να κανουν σεξ μαζι τους....αυτο ομως δεν το θεωρω καθολου σωστο..μαλιστα ειχα και γνωστο που μου ειπε οτι τον πλησιασε καποιος και του προτεινε αρκετα γερη αμοιβη για να παει μαζι του....
Κι εγώ έχω ακούσει πολλές φορές ότι πολλοί ετεροφυλόφιλοι βιάζουν γυναίκες.

-petros

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 23:54, 08-02-11:

Κι εγώ έχω ακούσει πολλές φορές ότι πολλοί ετεροφυλόφιλοι βιάζουν γυναίκες.

-petros
συγκρινεις τους βιαστες με τους ομοφυλοφιλους?δεν ειπα οτι προσπαθουν να βιασουν αλλα δωροδοκουν για να κανουν σεξ

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Scandal έγραψε στις 00:05, 09-02-11:

συγκρινεις τους βιαστες με τους ομοφυλοφιλους?δεν ειπα οτι προσπαθουν να βιασουν αλλα δωροδοκουν για να κανουν σεξ
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν έχει σημασία ο προσδιορισμός ομοφυλόφιλος/ετεροφυλόφιλος.
Εσύ κατηγορείς τους ομοφυλόφιλους ότι δωροδοκούν επειδή λέει είναι ομοφυλόφιλοι, ενώ δεν κατηγορείς τους ετεροφυλόφιλους ότι βιάζουν γυναίκες λόγω ετεροφυλοφιλίας.

Γιατί, οι ετεροφυλόφιλοι δε δωροδοκούν για να κάνουν σεξ; Μάλιστα είναι και θεσμοθετημένο (πχ τα πορνεία).
Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχουν επίσημα πορνεία με εκδιδόμενους άντρες (για γυναίκες και άντρες ομοφυλόφιλους), ή έχω μείνει πίσω;

-petros

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,546 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 00:10, 09-02-11:

Αυτό το κάνουν και κάτι περίεργες 40άρες σε κάτι μπαράκια και καφέ στο κολωνάκι.

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,405 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 10:35, 09-02-11:

....αυτο ομως δεν το θεωρω καθολου σωστο..μαλιστα ειχα και γνωστο που μου ειπε οτι τον πλησιασε καποιος και του προτεινε αρκετα γερη αμοιβη για να παει μαζι του....
...και πήγε; Αν πήγαινε ποιος δεν θα ήταν ο σωστός; Οι ομοφυλόφιλοι που πληρώνουν ή αυτός που πληρώθηκε;

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:33, 09-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
...και πήγε; Αν πήγαινε ποιος δεν θα ήταν ο σωστός; Οι ομοφυλόφιλοι που πληρώνουν ή αυτός που πληρώθηκε;
Σύμφωνα με το "πνεύμα των Αγορών", και οι δύο, αρκεί να έμειναν αμοιβαία ικανοποιημένοι!
(Οφ τόπικ: "Ζήτω η ελευθερία των Αγορών", όπως λένε και διάφοροι "Φιλελεύθεροι" !!!)

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:22, 09-02-11:

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν έχει σημασία ο προσδιορισμός ομοφυλόφιλος/ετεροφυλόφιλος.
προσπαθεις ,πασχιζεις να τα κανεις ιδια.αλλα δεν ειναι..

να ξαναδειξω ολες τις ερευνες που δειχνουν οτι οι ομοφυλοφιλοι εχουν κατα πλειοψηφεια πολυ πιο ταραγμενη και πολυπληθή σεξουαλικη ζωη ?
αυτη η συμπεριφορα πιστευω οτι ειναι μεσα στη φυση της ομοφυλοφιλιας...ενω εσυ οπως και οι περισσοτεροι υποστηρικτες της ,προσπαθουν να αποδειξουν οτι δεν ειναι στη φυση της ,αλλα υπαρχει μονο λογω κοινωνιας.. και οτι αν ηταν ολα τοσο ελευθερα στους ομ/λους οπως στους ετερο θα ηταν τα ιδια ποσοστα και παρομοια συμπεριφορα..

αλλα απο οτι εχω διαβασει και εδω,στις πολυ ελευθερες χωρες της ομοφυλοφιλιας,πχ Καναδας ,Καλιφορνια παλι γκετοποιουνται οι ομοφυλοφιλοι και παρολη την ελευθερια τους συνεχιζουν να εχουν ακραια σεξουλικη συμπεριφορα ,πορνειες κλπ σε σχεση -σε ποσοστα με τους ετερο..

Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,303 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 14:51, 09-02-11:

να ξαναδειξω ολες τις ερευνες που δειχνουν οτι οι ομοφυλοφιλοι εχουν κατα πλειοψηφεια πολυ πιο ταραγμενη και πολυπληθή σεξουαλικη ζωη ?
αυτη η συμπεριφορα πιστευω οτι ειναι μεσα στη φυση της ομοφυλοφιλιας...
Μαλακίες.Αυτή η συμπεριφορά υφίσταται γιατί η κοινωνία δεν τους επιτρέπει να παντρευτούν.Διαφορετικά ο αριθμός θα πέσει,don't u think?

Είναι εκνευριστικό το να μην τους επιτρέπετε να έχουν κάτι,αλλά μετά να χρησιμοποιείτε πως όσον αφορά αυτό το κάτι είναι χειρότεροι από τους ετεροφυλόφιλους.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Scandal έγραψε στις 15:41, 09-02-11:

αυτη η συμπεριφορα πιστευω οτι ειναι μεσα στη φυση της ομοφυλοφιλιας...ενω εσυ οπως και οι περισσοτεροι υποστηρικτες της ,προσπαθουν να αποδειξουν οτι δεν ειναι στη φυση της ,αλλα υπαρχει μονο λογω κοινωνιας.. και οτι αν ηταν ολα τοσο ελευθερα στους ομ/λους οπως στους ετερο θα ηταν τα ιδια ποσοστα και παρομοια συμπεριφορα..

αλλα απο οτι εχω διαβασει και εδω,στις πολυ ελευθερες χωρες της ομοφυλοφιλιας,πχ Καναδας ,Καλιφορνια παλι γκετοποιουνται οι ομοφυλοφιλοι και παρολη την ελευθερια τους συνεχιζουν να εχουν ακραια σεξουλικη συμπεριφορα ,πορνειες κλπ σε σχεση -σε ποσοστα με τους ετερο..
Εγώ προσωπικά, έχοντας γνωρίσει και ομοφυλόφιλους και ετεροφυλόφιλους δε βλέπω κάποια διαφορά.

Αυτό που έχω παρατηρήσει πάντως είναι ότι οι άντρες (ομοφυλόφιλοι και ετεροφυλόφιλοι) ενδιαφέρονται συνήθως να αλλάζουν ερωτικούς συντρόφους, σε σχέση με τις γυναίκες. Αυτό το έχω παρατηρήσει κυρίως για τους άνδρες και τις γυναίκες μεγάλης ηλικίας. Αντιθέτως η νεότερη γενιά ετεροφυλόφιλων κοριτσιών, ενδιαφέρονται εξίσου με τους άντρες να αλλάζουν ερωτικούς συντρόφους (φυσικά σε κάθε περίπτωση υπάρχουν και οι εξαιρέσεις).
Αν και κάτι μου λέει ότι και πάλι κρίνω βάσει του στενού μου κύκλου...

Δε μου λένε κάτι οι έρευνες από τη στιγμή που στη καθημερινότητά μου έχω συναντήσει το αντίθετο. Εσύ τι εμπειρίες έχεις με ομοφυλόφιλα άτομα; Μου δίνεις την εντύπωση ότι είσαι όπου φυσάει ο άνεμος των -αναξιόπιστων πολλές φορές- ερευνών και των απόψεων που ακούς από εδώ κι από εκεί και τις κάνεις κολλάζ συνθέτοντας μια δήθεν εμπεριστατωμένη άποψη.

Δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς όταν λες ταραγμένη σεξουαλική ζωή. Το πολυπληθής που το καταλαβαίνω, δε το βρίσκω αρνητικό και δε μπορώ να καταλάβω γιατί το παρουσιάζεις ως τέτοιο. Γιατί είναι κακό να πηγαίνει κανείς με πολλούς; Δε νομίζεις ότι κι αυτή είναι μια συντηρητική τοποθέτηση που μάλλον δεν ταιριάζει με την εποχή μου ζούμε; (και μη μου πεις pls για τις ασθένειες, είναι στο χέρι του καθενός που έχει σεξουαλική ζωή, να παίρνει τις σχετικές προφυλάξεις)

Τέλος, δε βρίσκω κακή την "γκετοποίηση" των ομοφυλόφιλων (πχ με την ύπαρξη κέντρων διασκέδασης για gay). Άνθρωποι είναι κι αυτοί, αποτελούν μειοψηφία και αναζητούν άτομα με τις ίδιες προτιμήσεις είτε για να συζητήσουν για τους κοινούς προβληματισμούς τους (εδώ σε ένα βαθμό αφορά την κοινωνία), αλλά και για να γνωριστούν και να συνάψουν σχέσεις. Δεν έχει σχέση πόσο ελεύθερη είναι μια χώρα.
Κάτι μου λέει ότι και πάλι δεν κρίνεις αντικειμενικά την ομοφυλοφιλία. Για πες μου λίγο και τι άποψη έχεις για τα πορνεία (των ετεροφυλόφιλων ντε)

-petros

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    tropical

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους