Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,804 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,681 μηνύματα σε 93,223 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 817 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 408)
Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
149
36,52%
Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
206
50,49%
Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους
42
10,29%
Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους
11
2,70%

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 19:21, 09-02-11:

Μαλακίες.Αυτή η συμπεριφορά υφίσταται γιατί η κοινωνία δεν τους επιτρέπει να παντρευτούν.Διαφορετικά ο αριθμός θα πέσει,don't u think?
στις χωρες που επιτρεπεται ο γαμος ομοφυλοφ.. στην καλιφορνια νομιζω,,και αλλου,,οπως ειπα..και εχω ακουσει απο ανθρωπους που εζησαν εκει..

οι ομοφυλοφιλοι δεν εχουν σεξουλικη συμπεριφορα οπως οι ετερο..
αυτο ακριβως λεω.. οτι σε χωρες μερη που κυκλοφορουν ελευθερα στους δρομους με γαμους παρελασεις κλπ..παλι οι ομοφυλοφιλοι δεν ειναι οπως οι ετεροφυλοφιλοι..

αλλα αυτο ειναι απο πραγματα που διαβασα και εδω..οχι προσωπικα..οποτε δεν μπορω να προχωρησω αλλο..

οπως εχει εμπειρια απο εξωτερικο ας πει κατι..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 14:47, 10-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Εγώ προσωπικά, έχοντας γνωρίσει και ομοφυλόφιλους και ετεροφυλόφιλους δε βλέπω κάποια διαφορά.

Αυτό που έχω παρατηρήσει πάντως είναι ότι οι άντρες (ομοφυλόφιλοι και ετεροφυλόφιλοι) ενδιαφέρονται συνήθως να αλλάζουν ερωτικούς συντρόφους, σε σχέση με τις γυναίκες. Αυτό το έχω παρατηρήσει κυρίως για τους άνδρες και τις γυναίκες μεγάλης ηλικίας. Αντιθέτως η νεότερη γενιά ετεροφυλόφιλων κοριτσιών, ενδιαφέρονται εξίσου με τους άντρες να αλλάζουν ερωτικούς συντρόφους (φυσικά σε κάθε περίπτωση υπάρχουν και οι εξαιρέσεις).
Αν και κάτι μου λέει ότι και πάλι κρίνω βάσει του στενού μου κύκλου...

Δε μου λένε κάτι οι έρευνες από τη στιγμή που στη καθημερινότητά μου έχω συναντήσει το αντίθετο. Εσύ τι εμπειρίες έχεις με ομοφυλόφιλα άτομα; Μου δίνεις την εντύπωση ότι είσαι όπου φυσάει ο άνεμος των -αναξιόπιστων πολλές φορές- ερευνών και των απόψεων που ακούς από εδώ κι από εκεί και τις κάνεις κολλάζ συνθέτοντας μια δήθεν εμπεριστατωμένη άποψη.

Δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς όταν λες ταραγμένη σεξουαλική ζωή. Το πολυπληθής που το καταλαβαίνω, δε το βρίσκω αρνητικό και δε μπορώ να καταλάβω γιατί το παρουσιάζεις ως τέτοιο. Γιατί είναι κακό να πηγαίνει κανείς με πολλούς; Δε νομίζεις ότι κι αυτή είναι μια συντηρητική τοποθέτηση που μάλλον δεν ταιριάζει με την εποχή μου ζούμε; (και μη μου πεις pls για τις ασθένειες, είναι στο χέρι του καθενός που έχει σεξουαλική ζωή, να παίρνει τις σχετικές προφυλάξεις)

Τέλος, δε βρίσκω κακή την "γκετοποίηση" των ομοφυλόφιλων (πχ με την ύπαρξη κέντρων διασκέδασης για gay). Άνθρωποι είναι κι αυτοί, αποτελούν μειοψηφία και αναζητούν άτομα με τις ίδιες προτιμήσεις είτε για να συζητήσουν για τους κοινούς προβληματισμούς τους (εδώ σε ένα βαθμό αφορά την κοινωνία), αλλά και για να γνωριστούν και να συνάψουν σχέσεις. Δεν έχει σχέση πόσο ελεύθερη είναι μια χώρα.
Κάτι μου λέει ότι και πάλι δεν κρίνεις αντικειμενικά την ομοφυλοφιλία. Για πες μου λίγο και τι άποψη έχεις για τα πορνεία (των ετεροφυλόφιλων ντε)

-petros
οχι βρε εχεις δικειο το πιο καλο ειναι ολοι να περνουμε ολους...τι κακο εχει να πηγαινεις με πολλους δηλαδη...ελεος... εσυ εχεις παρει σβαρνα ολους/ολες στην πολη σου?

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
...και πήγε; Αν πήγαινε ποιος δεν θα ήταν ο σωστός; Οι ομοφυλόφιλοι που πληρώνουν ή αυτός που πληρώθηκε;
οχι βεβαια,υπαρχουν και ανθρωποι που δεν ξεπουλιουνται για το χρημα....

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Μαλακίες.Αυτή η συμπεριφορά υφίσταται γιατί η κοινωνία δεν τους επιτρέπει να παντρευτούν.Διαφορετικά ο αριθμός θα πέσει,don't u think?

Είναι εκνευριστικό το να μην τους επιτρέπετε να έχουν κάτι,αλλά μετά να χρησιμοποιείτε πως όσον αφορά αυτό το κάτι είναι χειρότεροι από τους ετεροφυλόφιλους.
στις περισσοτερες χωρες εχουν το δικαιωμα γαμου...και τι σημασια εχει ο γαμος ?μπορουν απλα να ειναι με καποιον και χωρις γαμο αλλα οι περισσοτεροι δεν εχουν σταθερες σχεσεις και για να το πω και στα λαικα τους περνουν ολουσ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 10-02-11 στις 15:00. Αιτία: merge
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,115 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 15:57, 10-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από *natalia5555*
οχι βρε εχεις δικειο το πιο καλο ειναι ολοι να περνουμε ολους...τι κακο εχει να πηγαινεις με πολλους δηλαδη...ελεος... εσυ εχεις παρει σβαρνα ολους/ολες στην πολη σου?
οχι βεβαια,υπαρχουν και ανθρωποι που δεν ξεπουλιουνται για το χρημα....
Κάτσε ρε συ, τα έχεις μπερδέψει. Ο πληρωμένος "έρωτας" είναι κάτι επίσης μακροχρόνιο που δεν έχει να κάνει με την σεξουαλική προτίμηση. Και ετεροφυλόφυλοι πληρώνουν ή πληρώνονται για να κάνουν σεξ. Αυτό έχει να κάνει με τον άνθρωπο, όχι με την ομοφυλοφιλία. Το αν είναι κατακριτέο ή όχι, είναι άλλο θέμα αλλά δεν μπορείς να το αποδίδεις στον σεξουαλικό προσανατολισμό. Άλλο ομοφυλοφιλία, άλλο πληρωμένος "έρωτας"...

Αρχική Δημοσίευση από *natalia5555*
στις περισσοτερες χωρες εχουν το δικαιωμα γαμου...και τι σημασια εχει ο γαμος ?μπορουν απλα να ειναι με καποιον και χωρις γαμο αλλα οι περισσοτεροι δεν εχουν σταθερες σχεσεις και για να το πω και στα λαικα τους περνουν ολουσ...
Τι λές! Ο γάμος ομοφυλόφιλων επιτρέπεται στην Νότια Αφρική, στην Ολλανδία, στο Βέλγιο, στην Ισπανία, στον Καναδά και πολύ πρόσφατα απ' όσο ξέρω στην στην Σουηδία και στην Νορβηγία. Μια χούφτα χώρες σε όλο τον πλανήτη δηλαδή...

Α, μάλιστα! Ο γάμος τι σημασία έχει για τους ετεροφυλόφιλους; Την ίδια έχει και για τους ομοφυλόφιλους. Γενικά, ο γάμος επιτρέπει κάποιες νομικές κατοχυρώσεις για την περιουσία των συζύγων (π.χ τι θα γίνει σε περίπτωση θανάτου του ενός), την διατροφή, τα παιδιά (αν υπάρχουν), επιδόματα από την εργασία και ένα σωρό άλλα. Ένας παντρεμένος ετεροφυλόφιλος απολαμβάνει αυτές τις διευκολύνσεις, το θεωρείς σωστό να μην τις απολαμβάνει και ένας ομοφυλόφιλος; Δηλαδή λόγω διαφορετικής σεξουαλικότητας να υφίσταται διακρίσεις από το κράτος; Κράτος δικαίου σου λέει μετά (όχι ότι έχουμε, αλλά λέω...)

Υ.Γ Αρνητική ψήφος δικιά μου...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:45, 10-02-11:

Τι λές! Ο γάμος ομοφυλόφιλων επιτρέπεται στην Νότια Αφρική, στην Ολλανδία, στο Βέλγιο, στην Ισπανία, στον Καναδά και πολύ πρόσφατα απ' όσο ξέρω στην στην Σουηδία και στην Νορβηγία. Μια χούφτα χώρες σε όλο τον πλανήτη δηλαδή...
ακριβως αυτο..

γιατι να παει η Ελλαδα με την μειοψηφια των υπερπροοδευτικων χωρων..?

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

H pop corn έγραψε στις 17:09, 10-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ακριβως αυτο..
γιατι να παει η Ελλαδα με την μειοψηφια των υπερπροοδευτικων χωρων..?
Γιατί να πάει με την πλειοψηφία των κομπλεξικών;;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 18:49, 11-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Diotima, με το που σε διάβασα, σε λάτρεψα!!!! Μπορεί να γίνεις και η αιτία να ξαναρχίσω να γράφω στο φόρουμ (κόντευα να πεθάνω από ανία)
Απαγορεύεται το φλερτάρειν ασυστόλως ...
Όμως επέτρεψε την παρομοίωση της δικής μου εκδοχής περί (κακούργας) κενωνίας.....
Η κοινωνία λοιπόν θα έλεγα ότι είναι σαν το πέος.... Όταν σκληραίνει σε γ@μ@ει, όταν μαλακώνει δεν αντέχεται!
Το αντίδοτο δια του κινδύνου που προκύπτει εκ των ορθωμένων πεών και προς αποφυγήν της επικινδύνου και ανεπιθύμητου εισχώρησης των εις τον πισινό μας και περι ού ο λόγος, λέγω ότι το αντίδοτον είναι, άπαξ δια παντός ο ανα χείρας κρατηθείς χάραξ.
Όταν πίπτει βιαίως εις την κεφαλήν επικινδύνου προς εισχώρησην εις τον πισινόν μας πέους, φέρει τα μέγιστα αποτελέσματα. Θα έλεγον ότι φυλάττει Θερμοπύ…. γκχ ε συγνώμην ήθελα να είπω, πισινούς.
Για όσους ενδιαφέρονται και ουχί δια τους φίλια προσκείμενους προς τα πέη.
Αποκλεισμένε χρήστη Μαξίμ, πάψε να φορτώνεσαι στους ώμους σου το (βαρύ) όνομα Άνδρας, υπάρχουν κάποια παιδιά που δεν γίνονται άνδρες, τι να κάνουμε να τα ....πετάξουμε από την πολυκατοικία στον ακάλυπτο; Όχι βέβαια, xρειάζονται στοργή (ενίοτε και προδέρμ)!!!
Η πυξίς, κοινώς πυξίδα, θα έλεγα ότι είναι απαραίτητη προς τους σημερινούς επίδοξους άνδρες της προδέρμ.
Τώρα....πως μπορεί μια άποψη, ιδέα, προκατάληψη έστω, να με εμποδίζει να ανεβαίνω τα σκαλιά που οδηγούν στην ταράτσα, απ όπου θα ατενίζω τον ουρανό και θα νιώσω την ελευθερία που δεν μπορώ στον 2ο που μένω (πρόλαβε ο αχώνευτος ο Σωτηρόπουλος γμτ και έκλεισε τον 4ο) μόνο η.....diotima το γνωρίζει, που έχει, κατά τα φαινόμενα, εντρυφήσει στις κατόψεις πολυκατοικιών και προφίλ....βοοειδών!
Το μόνο που δύναμαι να είπω, είναι επι των βοοειδών.
Οποτεδήποτες, κάποτες εις το μακρυνόν παρελθόν, αι βοειδόψωλαι απετέλεσαν, ισχυρόν παράγοντα καταστολής και πρόληψης. Αποξηραμέναι και στριφογυριστές, περίπου ένα μέτρο, όπου έπιπτον, επροξένουν ζημίας ουκ ευκαταφρόνητας.

Υποστηρίζω την επαναφορά της τιμωρίας δια της βοειδόπουτσ….ντιτ… ας.

Αλλά και για να σοβαρευόμαστε λίγο, θέλω να πω, για όσους καταθέτουν τις απόψεις τους εδώ, ότι ενώ εγώ έχω δηλώσει και έχω αποδεχτεί την ύπαρξη της ομοφυλοφιλίας, ήρθε να ταράξει τα ήδη φραπεδιασμένα νερά, μια διάλεξη από καταξιωμένη καθηγήτρια της ιατρικής και μέλλος διεθνούς οργάνωσης για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα.

Εκεί να δείτε την αντίδραση του παχέως εντέρου στις βίαιες εισχωρήσεις του πέους.

Εκεί να δείτε την ευκολία μετάδοσης των νοσημάτων.

Βλενόρια – Σύφιλη (είχε εξαλειφθεί από την Ελλάδα και αδυνατούσαν να βρουν δείγμα για τους φοιτητές της Ιατρικής, τελευταία υπάρχει και μάλιστα αυξάνουν τα κρούσματα) – Κονδυλώματα – Ηπατίτιδες και γιατί να συνεχίσω ;

Δε φτάνουν αυτά ;

Υ.Γ. ΗΡΘΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ !

Είναι εκνευριστικό το να μην τους επιτρέπετε να έχουν κάτι,αλλά μετά να χρησιμοποιείτε πως όσον αφορά αυτό το κάτι είναι χειρότεροι από τους ετεροφυλόφιλους.
Παντρευτούν δεν παντρευτούν, ανεξάρτητα απο το ποιοι είναι καλύτεροι ή χειρότεροι, ομοφυλόφιλοι - ετεροφυλόφιλοι,
τα προβλήματα απο την σεξουαλική χρήση του παχέως εντέρου, δε θα αλλάξουν ποτέ.
Πάντα θα παραμένουν προβλήματα και πολλές φορές θα ακολουθούν κάποιους για ολόκληρη την ζωή.

Φύσιν - παραφύσιν, όπως και αν την ονοματίσουμε, δε θα πάψει ποτέ να κουβαλάει προβλήματα, είτε είναι ψυχολογικά είτε αφορούν το σώμα και παθήσεις του.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 19:26, 11-02-11:

Εννοείται Μάξιμε,πως το πρωκτικό σεξ δεν είναι κάτι το φυσικό.Δεν είναι σχεδιασμένο αυτό το μέρος του σώματος για είσοδο,αλλά για έξοδο.

Λογικά οι ομοφυλόφιλοι το γνωρίζουν αυτό όμως.Αναρωτιέμαι γιατί πιστεύεις πως ο βούρδουλας θα βοηθήσει,από τη στιγμή που ο άλλος είναι κατασκευασμένος έτσι για κάποιο λόγο να ελκύεται από άτομα του ιδίου φύλου.

ΥΓ1)Πιστεύω ότι ο γάμος ομοφυλοφίλων θα παράγει τα εξής οφέλη:Θα νιώθουν οι ομοφυλόφιλοι ισότιμοι πολίτες.(Επίσης θα πάψουν και να διαμαρτύρονται.)Θα γίνουν πολλοί δεσμοί σταθεροί και θα σταματήσουν να διασπείρονται τα νοσήματα τόσο ταχέως.Θα τακτοποιηθούν πολλά πρακτικά/νομικά θέματα.

ΥΓ2)Αν είσαι ανόητος γενικά,και δεν προσέχεις,το σώμα σου θα το βλάψεις έτσι κι αλλιώς.Πιθανολογώ πως και μιας γυναίκας ο κόλπος μπορεί να έχει πρόβλημα αν ο επιβήτορας της είναι άτακτος.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:48, 11-02-11:

Εννοείται Μάξιμε,πως το πρωκτικό σεξ δεν είναι κάτι το φυσικό.Δεν είναι σχεδιασμένο αυτό το μέρος του σώματος για είσοδο,αλλά για έξοδο.

Λογικά οι ομοφυλόφιλοι το γνωρίζουν αυτό όμως.Αναρωτιέμαι γιατί πιστεύεις πως ο βούρδουλας θα βοηθήσει,από τη στιγμή που ο άλλος είναι κατασκευασμένος έτσι για κάποιο λόγο να ελκύεται από άτομα του ιδίου φύλου.
αλλαγη πλευσης βλεπω ..

αφυσικο και βλαπτικο το πρωκτικο σεξ?μια επιλογη ειναι!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 19:54, 11-02-11:

αλλαγη πλευσης βλεπω ..

αφυσικο και βλαπτικο το πρωκτικο σεξ?μια επιλογη ειναι!
Τον πρωκτό η φύση δεν τον έφτιαξε για είσοδο.Ανατομία δε θα μου μάθεις εσύ.

Η ομοφυλοφιλία όμως υπάρχει,και ΔΕΝ είναι επιλογή το κέρατο μου,τα έχουμε πει χιλιάδες εκατομμύρια φορές.Ο άλλος γεννιέται έτσι,η βιολογική του σύσταση,αν το θες έτσι,του γεννά την έλξη στο ίδιο φύλο.Αυτή ικανοποιείται με ό,τι υπάρχει διαθέσιμο,εν προκειμένω με τον πρωκτό.(Συγγνώμη προς όσους τρώνε βραδινό)

Το ότι το σέβομαι απόλυτα,ισχυει εξ αρχής,και δεν αλλάζει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 14-02-11 στις 12:39. Αιτία: Μεταφορά σε οφ τόπικ
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katalinos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 476 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 20:24, 11-02-11:

Τον πρωκτό η φύση δεν τον έφτιαξε για είσοδο
+1
είναι για έξοδο - εξού και κάποιοι άνθρωποι μιλάνε από εκεί

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 20:50, 11-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Απαγορεύεται το φλερτάρειν ασυστόλως ...
Βασικά απαγορεύεται το ....απαγορεύεται που επιτρέπεται δια του παραθύρου της "προσαρμογής", δηλαδή ο εξαναγκασμός σε συμφωνία! Φυσικά πάντα μπορείς να κόπτεσαι υπέρ του πλουραλισμού, αλλά ως εκεί που δεν σου χαλάνε την σούπα!

Μη με τσιγκλάς Μαξίμ, για θα κάθομαι να γράφω πανωκατωσέντονα με θέμα τις προϋποθέσεις επιβολής απαιτήσεων, όροι λέγονται και τους επικαλείσαι έχοντας εν τάξει την συνείδηση (ορώ-όρος) δια της προβατοποίησης βοοειδών και αρχίζεις να σαλαγάς το κοπάδι!!!
Τελειοποιείς μάλιστα το "σύστημα" δια της μεθόδου δημιουργίας ψευδαισθήσεων στα προβατοποιημένα βοοειδή, ότι και καλά είναι....λύκοι (που φυλάνε τα οικόσιτα)
Και αφού δεν έχουν τι να φυλάξουνε στο τέλος, βλέπεις στα 10 (βόδια) τα 8 αναβαπτίσθηκαν σε ....τσακαλόλυκους, έχεις επιβάλλει την "τάξη" και νομίζεις πως είσαι ικανός να χειρίζεσαι και....ανθρώπους!!
Κούνια που σε κούναγε, θα έλεγα, εμφανώς προς εσένα, αλλά ευτυχώς είσαι αρκετά έξυπνος για να μην το πάρεις προσωπικά!

Μήπως ολισθήσαμε από το φλέγον θέμα της ομοφυλοφιλίας; Δεν νομίζω....

ΥΓ
Αρχική Δημοσίευση από katalinos
+1 είναι για έξοδο - εξού και κάποιοι άνθρωποι μιλάνε από εκεί
Δεν άκουσα τι είπες...;

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 14-02-11 στις 12:40. Αιτία: "Δεν επιθυμώ να ομιλούν δια το άτομόν μου" :P
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 01:37, 12-02-11:

Για μένα δε θα άλλαζε κάτι,αν ήσουν ομοφυλόφιλος ή όχι.Δε με νοιάζει αν είσαι.Δηλώνεις στρειτ,θεωρείσαι στρειτ,τέλος.Ενώ εσύ συνηθίζεις να κρίνεις τους άλλους,με βάση το τι μπορεί να δεχθείς και τι όχι.Αυτή είναι η διαφορά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 14-02-11 στις 12:52. Αιτία: Σπλιτ για οφ τόπικ
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 23:03, 13-02-11:

Η ομοφυλοφιλία όμως υπάρχει,και ΔΕΝ είναι επιλογή το κέρατο μου,τα έχουμε πει χιλιάδες εκατομμύρια φορές.
Θα συμφωνήσω οτι δεν είναι επιλογή.
Θα συμπληρώσω και θα πω, οτι προκύπτει τις περισσότερες φορές, απο λανθασμένο πειραματισμό και εδώ θα λέγαμε : η περιέργεια σκότωσε την γάτα.
Γιατι δεν μπορείς να μου πεις οτι ένας νεαρός έχει ταυτιστεί με το φύλλο του και αυτό λόγω γονιδίων ή και DNA.
Πειράματα με τόσο σοβαρά θέματα, απλά δεν γίνονται.
Ο άλλος γεννιέται έτσι,η βιολογική του σύσταση,αν το θες έτσι,του γεννά την έλξη στο ίδιο φύλο.Αυτή ικανοποιείται με ό,τι υπάρχει διαθέσιμο,εν προκειμένω με τον πρωκτό.(Συγγνώμη προς όσους τρώνε βραδινό)
Εχεις ακούσει ιστορίες που αφορούν το πώς κατέληξε κάποιος και έγινε ομοφυλόφιλος ;
Η διαφορά με τις κοπέλες είναι οτι ενώ δυο κοπέλες σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή της ζωής τους θελήσουν να πειραματιστούν, πιάνονται χεράκι - χεράκι, κάνουν ότι κάνουν και μπορούν κάλλιστα να αλλάξουν οποιαδήποτε στιγμή θελήσουν.
Ενώ δύο νεαροί αν πειραματιστούν και αυτό συνεπάγεται εισχωρήσεις, είναι ζήτημα χρόνου να προσδιορίσει ο ένας ή και οι δύο σεξουαλικές προτιμήσεις που όπως και εσύ ποιο πάνω παραδέχθηκες οτι η φύση δεν τις έχει συμπεριλάβει ως ορθές.
Το ότι το σέβομαι απόλυτα,ισχυει εξ αρχής,και δεν αλλάζει.
Εδώ υπάρχει διαφορετική προσέγγιση και είναι η εξής.
Σεβασμό στον άνθρωπο, όποιος είναι αυτός. Αλλά όταν προσπαθείς να κατευθύνεις την κουβέντα όπου εσύ θέλεις, όχι φίλε μου, σεβασμό απο εσένα στους συνομιλητές σου και αποδοχή απο μέρους σου, των όποιων επιχειρημάτων όπως οι ασθένειες που προκύπτουν απο την χρήση του σωλήνα αφόδευσης ως υποκατάστατου και προς σεξουαλική ικανοποίηση.
Σε αυτά τα επιχειρήματα σεβασμό και σε όλους εκείνους που ως επιστήμονες είναι αντίθετοι με την διαστρέβλωση που επιχειρείτε.
Σεβασμό επίσης και στο άτομό σου, γιατι όταν μου λες οτι είσαι μορφωμένο άτομο και μεταχειρίζεσαι φτηνά υπονοούμενα και χαρακτηρισμούς, όπως τρολ που δε γνωρίζω αλλά και δεν τραβάω κανένα ζόρι να μάθω.
Στο εξής λοιπόν νεαρέ, επιβάλλεται απο εσένα να ανεβάσεις τον πήχη, όσο ποιο ψηλά τόσο ποιο καλά.
Ευχαριστώ !

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 14-02-11 στις 12:53. Αιτία: Διαγραφή quote προς οφ τόπικ
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:32, 13-02-11:

Η διαφορά με τις κοπέλες είναι οτι ενώ δυο κοπέλες σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή της ζωής τους θελήσουν να πειραματιστούν, πιάνονται χεράκι - χεράκι, κάνουν ότι κάνουν και μπορούν κάλλιστα να αλλάξουν οποιαδήποτε στιγμή θελήσουν.
Ενώ δύο νεαροί αν πειραματιστούν και αυτό συνεπάγεται εισχωρήσεις, είναι ζήτημα χρόνου να προσδιορίσει ο ένας ή και οι δύο σεξουαλικές προτιμήσεις που όπως και εσύ ποιο πάνω παραδέχθηκες οτι η φύση δεν τις έχει συμπεριλάβει ως ορθές.
ακιβως αυτο,,
το εχω πει τοσες φορες με την μηδενικη ερωτικη εμπειρια μου..
και νομιζω οτι ισχυει..

γιαυτο και οι γυναικες συχνα θεωρουν τους ανδρες σαν τον εαυτο τους στο θεμα του σεξουαλικου πειραματισμου..αν με καταλαβατε τι εννοω..

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:56, 14-02-11:

Το θέμα ανοίγει ξανά. Παρακαλώ να μην υπάρξουν ξανά χαρακτηρισμοί προς πρόσωπα ή σχολιασμοί ψήφων γιατί θα είμαστε πολύ αυστηροί από δω και πέρα.

Ευχαριστώ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 14-02-11 στις 20:13.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 15:24, 16-02-11:

Για μένα δε θα άλλαζε κάτι,αν ήσουν ομοφυλόφιλος ή όχι.Δε με νοιάζει αν είσαι.Δηλώνεις στρειτ,θεωρείσαι στρειτ,τέλος.Ενώ εσύ συνηθίζεις να κρίνεις τους άλλους,με βάση το τι μπορεί να δεχθείς και τι όχι.Αυτή είναι η διαφορά.
Η διαφορά κατα εμένα έγκειται στο ότι εγώ πιστεύω οτι, δύο νεαροί αν πειραματιστούν σε παραφύσιν εμπειρίες και εθιστούν σε αυτές, σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ να τις δεχτώ ως εγγεγραμμένες στο DNA τους. Ενώ εσύ υποστηρίζεις το αντίθετο.

Παρ' όλα αυτά τους δέχομαι ως ομοφυλόφιλους.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 17:03, 16-02-11:

Η διαφορά κατα εμένα έγκειται στο ότι εγώ πιστεύω οτι, δύο νεαροί αν πειραματιστούν σε παραφύσιν εμπειρίες και εθιστούν σε αυτές, σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ να τις δεχτώ ως εγγεγραμμένες στο DNA τους. Ενώ εσύ υποστηρίζεις το αντίθετο.

Παρ' όλα αυτά τους δέχομαι ως ομοφυλόφιλους.
Η διαφορά σε εμένα βρίσκεται στο ότι η πεποίθηση σου περί μη βιολογικής προδιάθεσης της ομοφυλοφιλίας (και η αναφορά σε αυτή σαν παραφύσιν) αυτόματα οδηγεί στο συμπέρασμα περί μη κοινωνικής αποδοχής του φαινομένου (αφού κακά τα ψέματα το θεωρείς παρά φύσιν και κοινωνικά αν μπορεί να μου επιτραπεί αυτός ο νεολογισμός). Με λίγα λόγια το πρόβλημα δεν είναι στην φύση αλλά στην κοινωνία.

Το έχω ξαναπεί: Η γυναίκα είναι κατώτερη βιολογικά από τον άντρα (πιο αργή, πιο αδύναμη και νομίζω και με μικρότερο εγκέφαλο, αν και για αυτό δεν είμαι σίγουρος). Μια τέτοια κατωτερότητα όμως δεν την τοποθετεί αυτόματα σαν πολίτη β' κατηγορίας όπως και μια ιδιαιτερότητα/ανωμαλία/συμπεριφορά (διαλέγεις εσύ τη λέξη) δεν καθιστά τους ανθρώπους αυτούς πειραματόζωα ή πολίτες β' κατηγορίας.

Προφανώς και δεν τους αποδέχεσαι. Σε περίπτωση που αναφερόμουν στα παιδιά σου και έλεγα ότι υπάρχει η πιθανότητα να ήταν ομοφυλόφιλοι, όσο και αν τους αποδέχεσαι, θα εξοργιζόσουν από αυτή την αναφορά. Και αυτό δεν το λέω έγω, το λένε όλα αυτά που έχεις γράψει κατά καιρούς στο θέμα όπως και η συντριπτική ποσοτική υπεροχή των ποστ σου για αυτό το ζήτημα σε σχέση με τα άλλα μέλη. Καλά αν προσθέσεις και τα ποστ του Άγγελου υπάρχει η πιθανότητα να έχετε γράψει περισσότερα από όλα τα άλλα μέλη μαζί είναι αρκετά μεγάλη.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 17:33, 16-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Edmund
Το έχω ξαναπεί: Η γυναίκα είναι κατώτερη βιολογικά από τον άντρα...
Μια τέτοια κατωτερότητα όμως δεν την τοποθετεί αυτόματα σαν πολίτη β' κατηγορίας....
Σε περίπτωση που αναφερόμουν στα παιδιά σου και έλεγα ότι υπάρχει η πιθανότητα να ήταν ομοφυλόφιλοι, όσο και αν τους αποδέχεσαι, θα εξοργιζόσουν από αυτή την αναφορά. Και αυτό δεν το λέω έγω....
Έντμουντ, αν μη τι άλλο έχεις το θάρρος της γνώμης σου, κάτι που ....αυτόματα οδηγεί στο συμπέρασμα περί μεγάααααλης αυτοπεποίθησης, γι αυτό και σε καμαρώνω όποτε γράφεις!

Καταλήγουμε λοιπόν βάσει της συλλογιστικής σου ότι, οι κατώτεροι οργανισμοί πρέπει να ...προστατεύονται, αλλά παρ όλο το υψηλό αίσθημα δικαιοσύνης που σε διακατέχει, δεν μας διευκρίνησες ακόμη.....στα λόγια ή στα έργα;
Nα το διατυπώσω διαφορετικά, ακολουθώντας πάλι την "τακτική' σου....εάν τσάκωνες τον γιό σου πχ, να φιλιέται με τον ταχυδρόμο παθιασμένα, ενώ οι συνταξιούχοι ξεροσταλιάζανε με το αυτί στο κουδούνι, διότι ως γνωστόν ο ταχυδρόμος χτυπάει πάντα μια φορά, με ποιόν θα τα έβαζες, με τον γιό σου ή με τον ταχυδρόμο;

Έλα Έντμουντ, περιμένω απάντηση αντάξια της φήμης του fantasmenoy που τόσο άσπλαχνα απαρνήθηκες!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 16-02-11 στις 17:40. Αιτία: θα σας πω αργότερα..... ;-0
Παράθεση

quaker

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη quaker
Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O quaker έγραψε στις 18:02, 16-02-11:

Ουδεμία σύνδεση έχει η ομοφυλοφιλία με την νεκροφιλία και τα λοιπά που ανέφερες. Οι συντηρητικοί της σημερινής κοινωνίας τα συνδέουν αυτά μεταξύ τους, στην προσπάθειά τους να δηλώσουν την αποστροφή τους για το φαινόμενο το οποίο αν κρίνω από τα παραπάνω λεγόμενα, μάλλον δεν κατανοείται ούτε στοιχειωδώς.
Ακόμα και οι αρχαίοι Έλληνες, όπως αναφέρθηκε παραπάνω για το Συμπόσιο του Πλάτωνα, έχουν μιλήσει απενεχοποιημένα για την ομοφυλοφιλία.

Τέλος, δε νομίζω αυτά που ανέφερες να είναι αποτέλεσμα γενετικής ανωμαλίας.

Μάξιμε, στον ομοφυλοφιλικό έρωτα, όπως και στον ετεροφυλοφιλικό, εμφανίζεται τόσο η ενεργητική πράξη όσο και η παθητική. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί εξηγείς την ομοφυλοφιλία ως αδυναμία του ατόμου να ταυτιστεί με το φύλο του επειδή λέει το έχουν μάθει να βλέπει τα πράγματα με θηλυκό τρόπο (όπως εξηγείς).

-petros
Κοιτα, στη φυση ομαλο θεωρειται αυτο που εχει μεγαλο δειγμα του πληθυσμου.
Καλως η κακως ετσι ειναι. Η ομοφυλοφιλια ειναι μια αποκλινουσα συμπεριφορα. Οπως και να το κανουμε.
Το οτι καποιοι ομοφυλοφιλοι μπορει να θεωρουν οτι δεν ειναι το ιδιο με τους νεκροφιλους, δικαιωμα τους ειναι. Εξαλλου το ιδιο θα πιστευουν οι νεκροφιλοι για αυτους.
Το θεμα ειναι, οτι απο εναν ετεροφυλοφιλο παρατηρητη, και οι δυο συμπεριφορες φαινονται ανωμαλες.
Ο οποιος παρατηρητης φυσικα αντιπροσωπευει τη πλειονοτητα του πληθυσμου.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:33, 16-02-11:

Το έχω ξαναπεί: Η γυναίκα είναι κατώτερη βιολογικά από τον άντρα (πιο αργή, πιο αδύναμη και νομίζω και με μικρότερο εγκέφαλο, αν και για αυτό δεν είμαι σίγουρος)
μια αρνητικη ψηφος ηρθε απο εμενα φιλε..

καλα πραγματικα πιστευεις το παραπανω?

γεννετικα το θηλυκο ειναι ισχυροτερο απο το αρσενικο,,,αλλοιωνεται δυσκολοτερα,(και στραβωνει προς ομοφιλοφιλιες δυσκολοτερα,,γιαυτο η πλειοψηφια των γκευ ειναι ανδρες και τρανσεξουαλ προς γυναικες),ειναι η βαση της ζωης..

για να μην πω την αποδεδειγμενα ανωτερη κατασκευη του γυναικειου εγκεφαλου στο θεμα της επικοινωνιας γλωσσας κλπ..και σε πολλα αλλα

και μετα λετε εμενα φαλλοκρατη

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

H pop corn έγραψε στις 20:02, 16-02-11:

Το έχω ξαναπεί: Η γυναίκα είναι κατώτερη βιολογικά από τον άντρα (πιο αργή, πιο αδύναμη και νομίζω και με μικρότερο εγκέφαλο, αν και για αυτό δεν είμαι σίγουρος). Μια τέτοια κατωτερότητα όμως δεν την τοποθετεί αυτόματα σαν πολίτη β' κατηγορίας όπως και μια ιδιαιτερότητα/ανωμαλία/συμπεριφορά (διαλέγεις εσύ τη λέξη) δεν καθιστά τους ανθρώπους αυτούς πειραματόζωα ή πολίτες β' κατηγορίας.
Ζήσαμε να τ' ακούσουμε κι αυτό!
Συγκεκριμένα για το μέγεθος του εγκεφάλου. Οι άντρες έχουν λίγο μεγαλύτερο εγκέφαλο από τις γυναίκες. Αυτό δεν τις καθιστά κατώτερες. Όσον αφορά την ταχύτητα και την δύναμη, το ζήτημα έχει να κάνει με την εξελικτική πορεία του ανθρώπου. Οι άντρες από τότε που ζούσαν σε σπήλαια έπρεπε να βρίσκουν τροφή, γεγονός που πολλές φορές σήμαινε ότι έπρεπε να διανύσουν μεγάλες αποστάσεις, να τρέξουν, να χειριστούν όπλα, εργαλεία..κλπ. Άρα λοιπόν ο άντρας στις πρωτόγονες κοινωνίες ως κυνηγός - τροφοσυλλέκτης εξελίχθηκε με μικρότερη λεκάνη (που επιτρέπει το τρέξιμο - ταχύτητα) ενώ οι γυναίκες με μεγαλύτερη (μητρότητα).

Αρχική Δημοσίευση από quaker
Κοιτα, στη φυση ομαλο θεωρειται αυτο που εχει μεγαλο δειγμα του πληθυσμου.
Καλως η κακως ετσι ειναι. Η ομοφυλοφιλια ειναι μια αποκλινουσα συμπεριφορα. Οπως και να το κανουμε.
Σωστό, άλλο το "θεωρείται", άλλο το "είναι". Επίσης, αν από αύριο άρχιζαν όλοι να σκοτώνουν ανθρώπους, αυτός που δεν θα το έκανε θα ήταν ο "ανώμαλος". Αλλά θα θεωρούταν "ανώμαλος", δεν σημαίνει ότι θα ήταν κιόλας. Το αναφέρω ως παράδειγμα για να εξηγήσω ότι επειδή η πλειοψηφία του πληθυσμού θεωρεί κάτι ως σωστό ή λάθος, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι όντως.

Το θεμα ειναι, οτι απο εναν ετεροφυλοφιλο παρατηρητη, και οι δυο συμπεριφορες φαινονται ανωμαλες.
ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ. Αυτό που έχω ξαναπεί πολλές φορές: ότι το φυσιολογικό είναι υποκειμενικό για τον καθένα. Αν είσαι ετεροφυλόφιλος έλκεσαι από άτομα του άλλου φύλου, αν είσαι ομοφυλόφιλος τότε έλκεσαι από του ιδίου. Τόσο απλά.
(Η χρήση β' ενικού γίνεται για αμεσότητα. Δεν απευθύνομαι προσωπικά σε κάποιον)

Ο οποιος παρατηρητης φυσικα αντιπροσωπευει τη πλειονοτητα του πληθυσμου.
Δεν μπορεί ένας παρατηρητής να αντιπροσωπεύει την πλειονότητα του πληθυσμού γιατί υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις, ιδέες, στάσεις απένατι σ' ένα ζήτημα, χαρακτήρες...κλπ. Με την ίδια λογική που εσύ θεωρείς αφύσικη την ομοφυλοφιλία ενώ εγώ την θεωρώ απολύτως φυσιολογική (σε σημείο που θα ανησυχούσα αν δεν υπήρχε). Κανένας από τους 2 μας δεν μπορεί να αντιπροσωπεύσει τον άλλο ακριβώς γι' αυτό το λόγο: ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ! Στις ιδέες, στις επιλογές, σε όλα. Κι αυτή είναι και η ομορφιά...

Παράθεση

quaker

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O quaker έγραψε στις 20:11, 16-02-11:

Ενταξει μην κολλας σε λεξεις, ημουν ξεκαθαρος.
Στο υποθετικο σου παραδειγμα, αν ολοι σκοτωναν, ναι αυτο θα ηταν το φυσιολογικο.
Δεν προκειται ομως να γινει αυτο, οπως δεν προκειται να ειναι σε ενα πληθυσμο ολοι ομοφυλοφιλοι.
Παντα ειναι σταθερα τα ποσοστα αποκλινουσων συμπεριφορων.

Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

H pop corn έγραψε στις 23:47, 16-02-11:

Ενταξει μην κολλας σε λεξεις, ημουν ξεκαθαρος.
Στο υποθετικο σου παραδειγμα, αν ολοι σκοτωναν, ναι αυτο θα ηταν το φυσιολογικο.
Δεν προκειται ομως να γινει αυτο, οπως δεν προκειται να ειναι σε ενα πληθυσμο ολοι ομοφυλοφιλοι.
Παντα ειναι σταθερα τα ποσοστα αποκλινουσων συμπεριφορων.
Για την ακρίβεια δεν είναι ξεκάθαρο. Είπες ότι στην φύση θεωρείται φυσιολογικό. Στην κοινωνία θες να πεις ότι θεωρείται φυσιολογικό. Αυτό ναι, το δέχομαι. Στις κοινωνίες υπάρχουν στερεότυπα. Αλλά το τί οι κοινωνίες θεωρούν φυσιολογικό, δεν μπορείς να το πεις και για τη φύση. Δεν το ξέρεις.

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 525 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 00:10, 17-02-11:

ΥΓ1)Πιστεύω ότι ο γάμος ομοφυλοφίλων θα παράγει τα εξής οφέλη:Θα νιώθουν οι ομοφυλόφιλοι ισότιμοι πολίτες.(Επίσης θα πάψουν και να διαμαρτύρονται.)Θα γίνουν πολλοί δεσμοί σταθεροί και θα σταματήσουν να διασπείρονται τα νοσήματα τόσο ταχέως.Θα τακτοποιηθούν πολλά πρακτικά/νομικά θέματα.
Ισότιμοι πολίτες είναι ούτως ή άλλως.
Απλά,δεν είναι ισότιμοι ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΑ.
Ο γάμος,για τον οποίο τόσο κόπτονται,θα τους δώσει αυτό ακριβώς:θα εξισωσει τη νορμα τους με την φυσιολογικη (την ετεροφυλη).

(τα έχουμε (εχω) αναλύσει παλαιοτερα σε παράπλευρο θεμα)
Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που τάσσονται κατά της ανδρικής ομοφυλοφιλίας (άνδρες & γυναίκες) :
1. Θεωρείτε αντικειμενικό το να είστε κατά αυτής αλλά αδιάφοροι ή υπέρ της γυναικείας;
2. Θεωρείτε ωραίο το ανδρικό σώμα (ανεξάρτητα της σεξουαλικής σας κατεύθυνσης) ;
-petros
1. Δεν ειναι αντικειμενικο,σαφώς!
Κατα τα (ιατρικως,κοινωνικως & Co) ισχύοντα,ειμαστε κατά της ανδρικης ομοφυλοφιλιας,επειδη "τσαλακώνει" την ισχυρη φυλική εικονα του άνδρα. Ειμαστε ανεκτικοι στη γυναικεία τέτοια,επειδη η γυναικα οτι και να κανει,

α) δε μπορει να "τσαλακώσει" το φυλο της - με την εννοια της ζημιας που υφισταται ο ανδρας

βου) η έκφραση της γυναικειας ομοφυλοφιλιας δεν εμπεριεχει στοιχεια σκληροτητας/(κατακτητικης) βιαιοτητας,αμιγους συνουσιασκης ενεργητικοτητας,οπως η ανδρική,αλλα ειναι παθητική,αέρινη,αθώα,αποπνεει εντονο συναισθηματισμό και φυσικα αποτελει και καλη ανδρικη οπτικη διέγερση

γου) η (ανδροκρατουμενη) κοινωνια επιτρεπει τετοιες παρεκτροπες στη γυναικα,αφου μεσα εκει η γυναικεια σεξουαλικοτητα (δια μεσου της υφισταμενης ανδρικης ηθικης) ειναι εκ των πραγματων απολυτα ελεγξιμη.

2. Ως ετεροφυλόφιλος,ενα αντικειμενικά (δηλ. με τις ισχυουσες περι ωραιου νορμες) ωραιο ανδρικο σωμα,θα το δω επισης ωραιο. Οπως και ενα γυναικειο.
Ως ομοφυλοφιλος,δε μπορω να αποφανθώ.
Ωστόσο,αν θεωρησουμε πως το αντικειμενικα ωραιο αποτελει αξια που διαπερνα ολο το φασμα της σεξουαλικοτητας,φρονώ πως δε θα ειχα διαφορετικη αποψη.

Αρχική Δημοσίευση από pop corn
Σωστό, άλλο το "θεωρείται", άλλο το "είναι". Επίσης, αν από αύριο άρχιζαν όλοι να σκοτώνουν ανθρώπους, αυτός που δεν θα το έκανε θα ήταν ο "ανώμαλος". Αλλά θα θεωρούταν "ανώμαλος", δεν σημαίνει ότι θα ήταν κιόλας. Το αναφέρω ως παράδειγμα για να εξηγήσω ότι επειδή η πλειοψηφία του πληθυσμού θεωρεί κάτι ως σωστό ή λάθος, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι όντως.
Συνεπώς δηλ,ΔΕΝ υπαρχουν φυσιολογικότητες. Απλα (ρευστες και υπο αναθεωρηση) ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ φυσιολογικότητας??

Ενα τετοιο σκεπτικο άλμα - που παρακάμπτει εντεχνως τους σκοπελους της καθε λογης φυσιολογικοτητας - βολεύει σαφώς ως επιχειρημα.Αλλα δημιουργει αλλα ερωτηματικα.

Και τι ΕΙΝΑΙ τοτε φυσιολογικο? Πως θα το ορισουμε ΑΠΟΛΥΤΑ?

Πως αυτο που θα θεωρησουμε ως απολυτο ΕΙΝΑΙ,δε θα αποτελει απλα μια ΘΕΩΡΗΣΗ?

Μηπως τελικα αυτο το "ειναι φυσιολογικο",στο μυαλο μας,στην κριση μας,ταυτιζεται / ΕΙΝΑΙ αυτο που λεμε/οριζουμε/ζουμε ως "φυσιολογικο"?

Συνηθως βεβαια,εμεις οι ανθρωποι παιρνουμε τη φυση ως σημειο αναφορας για τις φυσιολογικοτητες (ή τις ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ των). Δεν υπαρχει ισχυροτερη βαση δομησης.

Φαντασιακη θεσμιση της φυσιολογικοτητας......αυτο δεν το ανελυσε ο Καστοριαδης και καλουμαστε να καταπιανομαστε τωρα εμεις.....ωιμέ!!!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 00:58, 17-02-11:

Η διαφορά κατα εμένα έγκειται στο ότι εγώ πιστεύω οτι, δύο νεαροί αν πειραματιστούν σε παραφύσιν εμπειρίες και εθιστούν σε αυτές, σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ να τις δεχτώ ως εγγεγραμμένες στο DNA τους.
Σε αυτές τις σειρές απάντησες και με την σαφήνεια που ομολογώ οτι μου είναι ακαταλαβίστικη.
[QUOTE]
Η διαφορά σε εμένα βρίσκεται στο ότι η πεποίθηση σου περί μη βιολογικής προδιάθεσης της ομοφυλοφιλίας (και η αναφορά σε αυτή σαν παραφύσιν) αυτόματα οδηγεί στο συμπέρασμα περί μη κοινωνικής αποδοχής του φαινομένου (αφού κακά τα ψέματα το θεωρείς παρά φύσιν και κοινωνικά αν μπορεί να μου επιτραπεί αυτός ο νεολογισμός). Με λίγα λόγια το πρόβλημα δεν είναι στην φύση αλλά στην κοινωνία.
Φαντασμένε, σε ρωτώ ευθέως.
Ποια σχέση έχει η βούρτσα με το φορητό, ε γκχ γκχ συγνώμη αλλά αφού αποφάσισα το γράφω, με το φορητό πιπί ;

Εδώ αποδεικνύεται οτι τελείς υπο σοβαροτάτη σύγχυση.
Είναι επιστημονικά αποδεκτό το γεγονός της ανωτερότητας του γυναικείου σώματος.
Σαφώς και αναφέρομαι στο γυναικείο σώμα. Πριν μερικές δεκαετείες, η γυναίκα δούλευε όλη την ημέρα στα χωράφια, γενούσε στα χωράφια, φρόντιζε το νοικοκυριό της όταν επέστρεφε απο την δουλειά της,
και δεν αναφέρομαι οτι ο ξεκούραστος άνδρας της με τις ορέξεις του, αδιαφορούσε για την κούραση της.
Ποια σχέση βλέπεις να υπάρχει ανάμεσα σε μια γυναίκα, πολίτη Β΄ κατηγορίας κατα δική σου παραδοχή με την οποία σε καμιά περίπτωση δεν συμφωνώ και σε έναν ομοφυλόφιλο άνδρα :

Προφανώς και δεν τους αποδέχεσαι.
Βγάζεις συμπεράσματα δικά σου.
Εχω δηλώσει, οτι αποδέχομαι τους ομοφυλόφιλους.
Αυτό όμως είναι τελείως διαφορετικό απο την εξέταση του πώς προκύπτει η ομοφυλοφιλία σε έναν άνδρα.

Αν για παράδειγμα έχεις κάποιον φίλο σου ομοφυλόφιλο, πάρε την ιστορία του και βάλε μας σε πειρασμό, να αποφασίσουμε αν είναι επίκτητη ή όχι.
Απέδειξε οτι διαθέτεις ανοιχτό μυαλό και είσαι σε θέση να αντιμετωπίσεις προκλίσεις ευθέως και απαντώντας σε όλα.
Δίχως να αφήνεις αναπάντητα ερωτήματα, αλλά το κυριώτερο θα έλεγα να μην υπεκφεύγεις, όπως έκανες με την ποιο πάνω απάντηση σου.
Σε περίπτωση που αναφερόμουν στα παιδιά σου .....
Ασε το σόϊ μου και τα παιδιά μου ήσυχα, γιατι θα σου ρίξω μπουνιά στο μάτι.

Εγώ και εσύ είμαστε εδώ και το γνωρίζω οτι αγαπιόμαστε πολύ.

Και κάτι άσχετο.

Η σκηνοθεσία ήταν μια μεγάλη μου αγάπη, αλλά δεν είμαι σκηνοθέτης.
Τί να δηλώσω, ψυλοκαλικοτής ; Δεν μπορώ, γιατι δεν μου δίνουν δυνατότητα ελεύθερης επιλογής.
Οπότε διάλεξα και δήλωσα σκηνοθέτης.
Αυτά για την ερώτηση που μου έκανε ο φίλος Πέτρος, αλλά και για να μην υπάρχουν αμφιβολίες.

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 01:37, 17-02-11:

[...]

@pop corn

ακατανόητα τα περισσότερα που λες. Γνωρίζω μερικά πράγματα περί εξέλιξης γιατί τα παραθέτεις; Απαντάς σε τι; Και τι σχέση έχει η εξελικτική θεωρία με την θέση της γυναίκας/ομοφυλόφιλου/ετεροφυλοφιλου στην σύγχρονη κοινωνία; Ότι να ναι

@ Μάξιμος

Εδώ αποδεικνύεται οτι τελείς υπο σοβαροτάτη σύγχυση.
Είναι επιστημονικά αποδεκτό το γεγονός της ανωτερότητας του γυναικείου σώματος.
Σαφώς και αναφέρομαι στο γυναικείο σώμα. Πριν μερικές δεκαετείες, η γυναίκα δούλευε όλη την ημέρα στα χωράφια, γενούσε στα χωράφια, φρόντιζε το νοικοκυριό της όταν επέστρεφε απο την δουλειά της,
και δεν αναφέρομαι οτι ο ξεκούραστος άνδρας της με τις ορέξεις του, αδιαφορούσε για την κούραση της.
Ποια σχέση βλέπεις να υπάρχει ανάμεσα σε μια γυναίκα, πολίτη Β΄ κατηγορίας κατα δική σου παραδοχή με την οποία σε καμιά περίπτωση δεν συμφωνώ και σε έναν ομοφυλόφιλο άνδρα :
Προφανώς αγνοείς ότι πάντα η χοντροκομμένη απάντηση του συντηρητισμού σε μια αποδοχή η μια εξίσωση των υποκειμένων που συνθέτουν την κοινωνία ανάγεται ή στο φυσικό δίκαιο ή στη βιολογία: έτσι οι γυναίκες δεν μπορούσαν να ψηφίσουν γιατί έχουν ελαφρότητα και αδυναμία να διαβουλευτούν για σοβαρά θέματα ενώ οι άντρες παραδοσιακά το κάνουν αυτό καλύτερα, οι μαύροι ήταν κατώτεροι λόγω της διαφορετικότητας του και της ομοιότητας τους (για τα λευκά αφεντικά τους) με πίθηκους και οι ομοφυλόφιλοι είναι επικίνδυνοι για την κοινωνία λόγω της "πάθησης" τους. Το ότι τα δύο πρώτα είναι ευρέως αποδεκτά και αναχρονιστικά δεν σημαίνει ότι πρέπει να σε πιάνει η ευθιξία σου.

@ Άγγελος
μια αρνητικη ψηφος ηρθε απο εμενα φιλε..

καλα πραγματικα πιστευεις το παραπανω?

γεννετικα το θηλυκο ειναι ισχυροτερο απο το αρσενικο,,,αλλοιωνεται δυσκολοτερα,(και στραβωνει προς ομοφιλοφιλιες δυσκολοτερα,,γιαυτο η πλειοψηφια των γκευ ειναι ανδρες και τρανσεξουαλ προς γυναικες),ειναι η βαση της ζωης..

για να μην πω την αποδεδειγμενα ανωτερη κατασκευη του γυναικειου εγκεφαλου στο θεμα της επικοινωνιας γλωσσας κλπ..και σε πολλα αλλα

και μετα λετε εμενα φαλλοκρατη
και από εμένα μια αρνητική ψήφος φίλε. Αν δεν κατάλαβες τι εννοούσα your problem Mexican! Eat buritos!!!

Ναι είμαι ένα φαλλοκρατικό γουρούνι. Θέλει η γυναίκα ελευθερία; Μεγάλωσε της την κουζίνα

Btw Άγγελε έχεις ψάξει υπερβολικά πολύ την γενετική για το θηλυκό και το αρσενικό. Θα φτιάξεις την νέα Ντόλι σε έκδοση κατσίκας-μοσχούλας;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 17-02-11 στις 18:41. Αιτία: αφαιρέθηκε τμήμα που απαντούσε σε δημοσίευση off-topic
Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

H pop corn έγραψε στις 03:01, 17-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer
Και τι ΕΙΝΑΙ τοτε φυσιολογικο? Πως θα το ορισουμε ΑΠΟΛΥΤΑ?
Πως αυτο που θα θεωρησουμε ως απολυτο ΕΙΝΑΙ,δε θα αποτελει απλα μια ΘΕΩΡΗΣΗ?
Μηπως τελικα αυτο το "ειναι φυσιολογικο",στο μυαλο μας,στην κριση μας,ταυτιζεται / ΕΙΝΑΙ αυτο που λεμε/οριζουμε/ζουμε ως "φυσιολογικο"?
Συνηθως βεβαια,εμεις οι ανθρωποι παιρνουμε τη φυση ως σημειο αναφορας για τις φυσιολογικοτητες (ή τις ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ των). Δεν υπαρχει ισχυροτερη βαση δομησης.
Φαντασιακη θεσμιση της φυσιολογικοτητας......αυτο δεν το ανελυσε ο Καστοριαδης και καλουμαστε να καταπιανομαστε τωρα εμεις.....ωιμέ!!!
Δεν ορίζεται αγαπητέ απόλυτα και αντικειμενικά η φυσιολογικότητα. Για μένα δεν υφίσταται καν ως έννοια. Στην ζωή υπάρχουν μόνο διαβαθμίσεις, δυνατότητες κι επιλογές κι ο καθένας διαλέγει τι ακολουθεί ανάλογα με τις προτιμήσεις του. Το έχω αναλύσει και έχω αναφέρει παραδείγματα πολλάκις σε προηγούμενα ποστ μου, οπότε δεν νομίζω ότι είναι δίκαιο να λες ότι το χρησιμοποιώ για βόλεμα. Αντίθετα πιστεύω είναι ένα λογικό και καλώς υποστηριγμένο επιχείρημα. Κουράστηκα να γράφω τα ίδια και τα ίδια.

Σε αυτό που λες, αν πάρεις τη φύση ως σημείο αναφοράς και τι ορίζεται ως φυσιολογικό με κριτήριο αν συμβαίνει στη φύση τότε με βάση αυτό, μπορούμε να πούμε ότι η ομοφυλοφιλία είναι φυσιολογική αφού συνέβαινε πάντα στη φύση από τότε που υπάρχουν οι άνθρωποι.

Αλλά ακόμα κι αυτό είναι ένας σχετικός ορισμός. Έχεις δεχτεί ένα σημείο αναφοράς που κι αυτό δεν ξέρεις αν είναι αντικειμενικό. Υπάρχει αντικειμενικό στη φύση;

Αφού ο καθένας κρίνει βάσει προσωπικών ιδεών, εμπειριών,..κλπ, βλέπει τα πράγματα υπό άλλη οπτική γωνία. Αφού είπαμε πως υπάρχει διαφορετικότητα. Για την ακρίβεια, αυτό είναι πολύ μεγάλο θέμα και δεν υπάρχει ο χρόνος και η διάθεση να αναλυθεί.

Επίσης οι συζητήσεις για ζητήματα που αφορούν την κοινωνία δεν είναι μαθηματικά για να λες παράδειγμα και αντιπαράδειγμα.
Τα Μαθηματικά ισχύουν παντού. Και στις κοινωνικοπολιτικές αναλύσεις. Και είναι καλό στις συζητήσεις να ακολουθούμε την μαθηματική λογική για να αποφεύγουμε τα εσφαλμένα αυθέραιτα συμπεράσματα.

@pop corn
ακατανόητα τα περισσότερα που λες. Γνωρίζω μερικά πράγματα περί εξέλιξης γιατί τα παραθέτεις; Απαντάς σε τι; Και τι σχέση έχει η εξελικτική θεωρία με την θέση της γυναίκας/ομοφυλόφιλου/ετεροφυλοφιλου στην σύγχρονη κοινωνία; Ότι να ναι
Κατ' αρχάς εσύ βγήκες off topic με τις αναφορές για βιολογικές διαφορές αντρών - γυναικών και εγώ απάντησα σε αυτές αυτό που θεωρούσα ότι είναι λάθος. Off topic στο off topic. ΟΚ, ίσως έπρεπε να στείλω π.μ. Απλά ήθελα να σου πω ότι οι διαφορές των φύλων δεν σημαίνουν βιολογική ανωτερότητα ή κατωτερότητα του ενός ή του άλλου.

Και το ίδιο ισχύει για αυτό που είπες Άγγελε, κάτι περί γυναικείας "ανωτερότητας". Το ίδιο πράγμα λέτε, απλά αντίστροφα. Οι βιολογικές διαφορές δεν σημαίνει ότι κάποιος είναι ανώτερος (είτε ο άντρας είτε η γυναίκα).

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 08:57, 17-02-11:

Για να το λύσουμε αυτό το θέμα:

Η γυναίκα έχει λιγότερο ανεπτυγμένο μυικό σύστημα από τον άνδρα, συνεπώς είναι όντως λιγότερο γρήγορη και δυνατή. Η γυναίκα έχει όντως μικρότερο εγκέφαλο από τον άνδρα, αλλά ξέρεις τι λένε, το μέγεθος δεν μετράει Άλλωστε το λες κι εσύ εδώ:

Δεν έχει σημασία πόσο μέγεθος είναι ο εγκέφαλος σου αγαπητέ μάστορα. Σημασία έχει πόσο χρησιμοποιείς.
Έρχεσαι στα λόγια μου λοιπόν.

Αλίμονο όταν δεν λες κάτι σαν αντεπιχείρημα να καταρρίπτεις το επιχείρημα με τη φίλη της φίλης σου της οποίας την διανοητική ικανότητα δεν αμφισβήτησα παρά μόνο την σωματική της διάπλαση σαν μικρότερη ενός αρσενικού.
Και για να φτάσω στο δια ταύτα: το γεγονός ότι μία γυναίκα είναι "πιο αργή, πιο αδύναμη και με μικρότερο εγκέφαλο" σημαίνει ότι είναι βιολογικά κατώτερη;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:18, 17-02-11:

Edmund, κατάλαβα τι ήθελες να πεις, μόνο από τη γενικότερη εικόνα που έχω από σένα τα λίγα χρόνια που σε γνωρίζω εδώ μέσα.
Με τον τρόπο που εξέφρασες το επιχείρημά σου, πολύ φοβάμαι πως ήταν εύκολο να παρεξηγηθεί.

Αν για παράδειγμα έχεις κάποιον φίλο σου ομοφυλόφιλο, πάρε την ιστορία του και βάλε μας σε πειρασμό, να αποφασίσουμε αν είναι επίκτητη ή όχι.
Θα δοθεί και πιστοποιητικό μετά το πέρας της αξιολόγησης;
Θα ακολουθήσουν αντίστοιχα τεστ όπου θα πάρουμε τις ιστορίες ετερόφυλων και θα αποφασίσουμε εάν ο ανδρισμός τους είναι επίκτητος ή όχι;
Πώς θα υπογράψουμε; Θεός, φύση, τύχη, επιστήμη, ή λίγο απ' όλα;

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 12:46, 17-02-11:

[QUOTE]
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Edmund, κατάλαβα τι ήθελες να πεις, μόνο από τη γενικότερη εικόνα που έχω από σένα τα λίγα χρόνια που σε γνωρίζω εδώ μέσα.
Με τον τρόπο που εξέφρασες το επιχείρημά σου, πολύ φοβάμαι πως ήταν εύκολο να παρεξηγηθεί.
Μεγάλα παιδιά είμαστε και μπορούμε να εξηγήσουμε όποιο επιχείρημα τεθεί προς διερεύνηση.
Βέβαια χάρες και ειδικότερα όταν συζητάμε ανοιχτά, σε κανέναν δεν μπορούμε να κάνουμε.
Ετσι απλά.
Θα δοθεί και πιστοποιητικό μετά το πέρας της αξιολόγησης;
Αρχισαν τα δύσκολα καταλαβαίνω.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:49, 17-02-11:

Άρχισαν τα δύσκολα για ποιον;

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 15:58, 17-02-11:

[...]

Οργώστε λοιπόν το θέμα και για ερέθισμα του εγκεφαλικού συστήματος, λέω και μια ιστοριούλα.

Δυο νεαροί, κάθονται στο DVD και κοιτούν περιπτύξεις και αμφι-εισχωρήσεις πεών.
Κάποια στιγμή αρχίζουν να γίνονται τολμηροί και το αποτέλεσμα είναι η μύηση δια της περιέργειας, στο φλέγον θέμα μας, που είναι η δοκιμή.
Μια από δω, μια από εκεί, καθώς είναι και φιλαράκια, η εντρύφηση στο θέμα γίνεται καλύτερα δια της επανάληψης, οπότε ανταλλάσσουν επισκέψεις με αποτέλεσμα να γίνει συνήθεια θέλετε, κάτι άλλο ποιο μεγάλο, τέλος πάντων θα κάνω την ερώτηση για να μη σας κουράσω περισσότερο.

Τις πταίει ;

1. Το DVD ;
2. Το DNA ;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 17-02-11 στις 18:40. Αιτία: αφαιρέθηκε τμήμα που απαντούσε σε δημοσίευση off-topic
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:02, 17-02-11:

Μάξιμε να σου απαντήσω με ερώτηση: Εσύ πιστεύεις οτι κάποτε νεότερος ή στην ηλικία που είσαι θα μπορούσες να προχωρήσες σε περίπτυξη με κάποιον φίλο σου επειδή είδες κάποιο dvd τη στιγμή που σου αρέσουν και σε ερεθίζουν οι γυναίκες;

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,162 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 16:08, 17-02-11:

[...]

Οργώστε λοιπόν το θέμα και για ερέθισμα του εγκεφαλικού συστήματος, λέω και μια ιστοριούλα.

Δυο νεαροί, κάθονται στο DVD και κοιτούν περιπτύξεις και αμφι-εισχωρήσεις πεών.
Κάποια στιγμή αρχίζουν να γίνονται τολμηροί και το αποτέλεσμα είναι η μύηση δια της περιέργειας, στο φλέγον θέμα μας, που είναι η δοκιμή.
Μια από δω, μια από εκεί, καθώς είναι και φιλαράκια, η εντρύφηση στο θέμα γίνεται καλύτερα δια της επανάληψης, οπότε ανταλλάσσουν επισκέψεις με αποτέλεσμα να γίνει συνήθεια θέλετε, κάτι άλλο ποιο μεγάλο, τέλος πάντων θα κάνω την ερώτηση για να μη σας κουράσω περισσότερο.

Τις πταίει ;

1. Το DVD ;
2. Το DNA ;
DNA:Το dna αν δεχτούμε ότι είχαν την προδιάθεση και με το dvd στο ρόλο του εναύσματος,βγήκαν τα γούστα τους στην επιφάνεια.
DVD:Δεν μπορώ να ενοχοποιήσω ένα dvd..Γιατί αν το κάνω τότε θα αναγκαστώ να εξηγήσω περαιτέρω πράγματα.
ΒΙΤΣΙΟ:Τέλος θα επισημάνω και την περίπτωση του βίτσιου,γιατί τα γούστα διαφέρουν από άτομο σε άτομο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 17-02-11 στις 18:38. Αιτία: αφαιρέθηκε τμήμα της παράθεσης
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,845 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 16:17, 17-02-11:

Πρώτη φορά το ακούω πάντως ότι η ομοφυλοφιλία είναι τόσο εθιστική.

-petros

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,876 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:57, 17-02-11:

Μάξιμε, οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι που γνωρίζω κατάλαβαν ότι είναι ομοφυλόφιλοι πολύ πριν οποιαδήποτε σεξουαλική εμπειρία, πριν μάθουν καν τι είναι το σεξ καλά καλά. Πώς αρχίσες εσύ να καταλαβαίνεις τι εστί βερύκοκο όταν άρχισες να βλέπεις αλλιώς τη Μαιρούλα, ε ένας άνδρας ομοφυλόφιλος ένιωσε το ίδιο για τον Κωστάκη. Χωρίς να έχει λάβει χώρα κανένας πειραματισμός και χωρίς να έχει παίξει ρόλο κανένα ...DVD.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,162 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 23:02, 17-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Μάξιμε, οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι που γνωρίζω κατάλαβαν ότι είναι ομοφυλόφιλοι πολύ πριν οποιαδήποτε σεξουαλική εμπειρία, πριν μάθουν καν τι είναι το σεξ καλά καλά. Πώς αρχίσες εσύ να καταλαβαίνεις τι εστί βερύκοκο όταν άρχισες να βλέπεις αλλιώς τη Μαιρούλα, ε ένας άνδρας ομοφυλόφιλος ένιωσε το ίδιο για τον Κωστάκη. Χωρίς να έχει λάβει χώρα κανένας πειραματισμός και χωρίς να έχει παίξει ρόλο κανένα ...DVD.
Καλά μην το λες αυτό γιατί βάσει των κοινωνικών προτύπων,πολλοί μπερδεμένοι ομοφυλόφιλοι δοκίμασαν τη μαιρούλα (και μπορεί για χρόνια να δοκίμαζαν τη μαιρούλα) ως που μια μέρα εμφανίστηκε ο νικολάκης και κατάλαβαν που παν τα τέσσερα.
Σίγουρα δεν έπαιξε ρόλο το εν λόγω δβδ.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,876 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:13, 17-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από diotima
Καλά μην το λες αυτό γιατί βάσει των κοινωνικών προτύπων,πολλοί μπερδεμένοι ομοφυλόφιλοι δοκίμασαν τη μαιρούλα (και μπορεί για χρόνια να δοκίμαζαν τη μαιρούλα) ως που μια μέρα εμφανίστηκε ο νικολάκης και κατάλαβαν που παν τα τέσσερα.
Σίγουρα δεν έπαιξε ρόλο το εν λόγω δβδ.
Και πάλι όμως, το κατάλαβαν αυτό πριν κάνουν actually σεξ με το Νικολάκη, συνήθως, άρα ούτε σε αυτή την περίπτωση στέκει το "επιχείρημα" του Μάξιμου ότι τρώγοντας έρχεται η όρεξη.

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 23:53, 17-02-11:

@ καλειδοσκόπιο

Και για να φτάσω στο δια ταύτα: το γεγονός ότι μία γυναίκα είναι "πιο αργή, πιο αδύναμη και με μικρότερο εγκέφαλο" σημαίνει ότι είναι βιολογικά κατώτερη;
Εάν αυτό που σε προβληματίζει είναι η ασυνείδητη ταύτιση του όρου "βιολογικά κατώτερη" στον όρο "κοινωνικά κατώτερη" μπορώ να σου προτείνω τον όρο βιολογικά λιγότερο ικανή να επιβιώσει σε κινδύνους που απειλούν την ίδια της τη ζωή σε κατάσταση φυσικού δικαίου και με περισσότερες πιθανότητες να εκτεθεί σε τέτοιους κινδύνους.

Δεν δίνω κάποιο αξιολογικό χαρακτηρισμό στον όρο "βιολογικά κατώτερη" εφόσον εκ των προτέρων αρνούμαι την αξιολόγηση του υποκειμένου σαν ίσος ή όχι στα πλαίσια της κοινωνικής συμβίωσης. Για την ακρίβεια απορρίπτω την βιολογία σαν κριτήριο αξιολόγησης σε οτιδήποτε αφορά την κοινωνική σύνθεση μιας και η ιστορία έχει αποδείξει ότι οι καταχρήσεις όταν τα πράγματα αξιολογούνται με αυτό το κριτήριο είναι απίστευτες.

ΚΑΙ για να ολοκληρώσω και τον αρχικό συλλογισμό μου και να βγω από το κίνδυνο να φανούν τα μηνύματα μου εκτός θέματος είναι εντελώς ανόητο να αξιολογείται σαν αποδεκτή ή όχι η ομοφυλοφιλία από βιολογικής πλευράς μιας και αυτό ουσιαστικά μόνο αντιφάσεις οδηγεί και καμία ουσιαστική ερμηνεία που να προσπαθεί να έχει σα στόχο την αλήθεια και όχι την πειθώ για το θέμα. Όπως ενοχλεί μερικές γυναίκες να θεωρούνται βιολογικά κατώτερες (αφού όπως και να το κάνουμε μπαίνει μέσα η αναγωγή στο κοινωνικά κατώτερες, προσπάθησα 100 φορές να σπάσω αυτή τη σύνδεση αλλά μάλλον έχει κάνει καλή δουλειά ο χυδαίος επιστημονισμός και ο ανόητος θετικισμός που επικαλείται σαν πανάκεια όλων τον κοινωνικοπολιτικών προβλημάτων η αγαπητή χρήστρια pop corn) έτσι και η ομοφυλοφιλία είναι πιθανό να θεωρείται μη αποδεκτή κοινωνικά επειδή ακριβώς μπορεί να ερμηνευτεί σαν γενετική ανωμαλία εγγεγραμμένη στο dna και άρα να θεραπευτεί ή να απορριφθεί επειδή δεν έχει βιολογική βάση (βλ. Μάξιμος). Το αν η ομοφυλοφιλία είναι αποδεκτή ή όχι, αν η ισότητα των φύλων είναι αναγκαία ή όχι ή αν η ισότητα των ανθρώπων ανεξάρτητα από το χρώμα τους είναι απαραίτητη ή όχι δεν θεμελιώνεται στην βιολογία ούτε στα φανταστικά παραδείγματα περί ομοφυλοφιλίας συγγενικού σου προσώπου αλλά στην ελευθερία που έχει ο καθένας να δράσει στο χώρο που ζει και να έχει τα ίδια δικαιώματα με τους άλλους ανεξαρτήτως ενός βιολογικού ή μη χαρακτηριστικού του, ειδικά όταν δεν εγκληματούν.

Με λίγα λόγια καλή η βιολογία και σημαντική στην ανθρωπότητα αλλά δεν εξηγεί τίποτα πέρα από αυτά που θέλει η ίδια να εξηγήσει και δεν μπορεί να εξηγήσει πράγματα που εκ των πραγμάτων δεν έχει δημιουργηθεί για να ερευνήσει! Οπότενες την επόμενη φορά που προσπαθήσει κάποιος να εξηγήσει τη θεωρία της σχετικότητας με βάση το ελληνικό Σύνταγμα θα ήταν καλό να του πουν ευγενικά ότι αυτό δεν στέκει.

End of game. Hasta la vista baby!

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 01:01, 18-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Μάξιμε να σου απαντήσω με ερώτηση: Εσύ πιστεύεις οτι κάποτε νεότερος ή στην ηλικία που είσαι θα μπορούσες να προχωρήσες σε περίπτυξη με κάποιον φίλο σου επειδή είδες κάποιο dvd τη στιγμή που σου αρέσουν και σε ερεθίζουν οι γυναίκες;
Όχι καλή μου, δε πρόκειται να σου απαντήσω και αυτό γιατι αποφεύγεις να τοποθετηθείς, με αποτέλεσμα να τραβάμε αλλού γι’ αλλού.
DVD ή DNA ;
Απλούστερη ερώτηση δε νομίζω να μπορούσα να κάνω.
Θα προσθέσω ακόμα κάτι και αυτό είναι η ηλικία που πιστεύετε ότι ένα αγόρι ταυτίζεται με το φύλο του. Και μη μου πεις από γεννησιμιού του, γιατι απλά θα σου πω ότι κάνεις λάθος.
Αρα, συμπερασματικά λέω ότι αρχίζει να φαίνεται φως στον ορίζοντα.
Η συμφωνία μας να ξέρεις ότι είναι δεδομένη, αν δεν αποφεύγεις να τοποθετηθείς.

Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

H pop corn έγραψε στις 02:11, 18-02-11:

ΚΑΙ για να ολοκληρώσω και τον αρχικό συλλογισμό μου και να βγω από το κίνδυνο να φανούν τα μηνύματα μου εκτός θέματος είναι εντελώς ανόητο να αξιολογείται σαν αποδεκτή ή όχι η ομοφυλοφιλία από βιολογικής πλευράς μιας και αυτό ουσιαστικά μόνο αντιφάσεις οδηγεί και καμία ουσιαστική ερμηνεία που να προσπαθεί να έχει σα στόχο την αλήθεια και όχι την πειθώ για το θέμα. Όπως ενοχλεί μερικές γυναίκες να θεωρούνται βιολογικά κατώτερες (αφού όπως και να το κάνουμε μπαίνει μέσα η αναγωγή στο κοινωνικά κατώτερες, προσπάθησα 100 φορές να σπάσω αυτή τη σύνδεση αλλά μάλλον έχει κάνει καλή δουλειά ο χυδαίος επιστημονισμός και ο ανόητος θετικισμός που επικαλείται σαν πανάκεια όλων τον κοινωνικοπολιτικών προβλημάτων η αγαπητή χρήστρια pop corn) έτσι και η ομοφυλοφιλία είναι πιθανό να θεωρείται μη αποδεκτή κοινωνικά επειδή ακριβώς μπορεί να ερμηνευτεί σαν γενετική ανωμαλία εγγεγραμμένη στο dna και άρα να θεραπευτεί ή να απορριφθεί επειδή δεν έχει βιολογική βάση (βλ. Μάξιμος). Το αν η ομοφυλοφιλία είναι αποδεκτή ή όχι, αν η ισότητα των φύλων είναι αναγκαία ή όχι ή αν η ισότητα των ανθρώπων ανεξάρτητα από το χρώμα τους είναι απαραίτητη ή όχι δεν θεμελιώνεται στην βιολογία ούτε στα φανταστικά παραδείγματα περί ομοφυλοφιλίας συγγενικού σου προσώπου αλλά στην ελευθερία που έχει ο καθένας να δράσει στο χώρο που ζει και να έχει τα ίδια δικαιώματα με τους άλλους ανεξαρτήτως ενός βιολογικού ή μη χαρακτηριστικού του, ειδικά όταν δεν εγκληματούν.
Α μα σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Ανεξάρτητα από το αν είναι ή όχι φυσιολογική η ομοφυλοφιλία, είναι κάθε δικαίωμα των ομοφυλόφυλων να κάνουν αυτό που νιώθουν και να απολαμβάνουν ίση κοινωνικοπολιτική, νομική..κλπ αντιμετώπιση με τους ετεροφυλόφιλους στα πλαίσια μιας κοινωνίας. Το είπαμε αυτό. Αλλά σε αυτή τη συζήτηση όπου το θέμα της ομοφυλοφιλίας είναι γενικά και αόριστα, ειπώθηκε εκτός των άλλων, και το ζήτημα της φύσης της ομοφυλοφιλίας ως ανθρώπινης (και όχι μόνο) σεξουαλικής συμπεριφοράς. Σε αυτό λοιπόν, όπως καταλαβαίνεις, απαντήσεις δίνει η επιστήμη (Βιολογία κατά κύριο λόγο). Με πειράματα, παρατηρήσεις, στατιστικά δεδομένα,...και λοιπές μεθόδους προσπαθεί να φτάσει όσο πιο κοντά μπορεί στην καρδιά του "προβλήματος". Αλλά αυτό είναι ανεξάρτητο από το αν πρέπει να είναι αποδεκτή η ομοφυλοφιλία στην κοινωνία.

off topic:
Επίσης, το ανόητο σχολιάκι για τον Θετικισμό άστο στην άκρη καλύτερα γιατί πρόκειται για ολόκληρο επιστημονικό φιλοσοφικό ρεύμα του οποίου η ανάλυση ξεφεύγει κατά πολύ από το παρόν τόπικ και πως να το κάνουμε...ντροπής πράγμα να το χαρακτηρίζεις και ανόητο. Λες και τόσοι επιστήμονες που τον θεμελίωσαν ήταν ανόητοι!! Αυτό που είπα εγώ στο ποστ μου είναι ότι στην προσπάθεια να κατανοήσουμε ένα φαινόμενο (είτε αυτό είναι φυσικό, είτε χημικό, είτε κοινωνικό..κλπ) και να το προσεγγίσουμε όσο είναι δυνατόν πιο αντικειμενικά, χρησιμοποιούμε επιστημονικές μεθόδους και λογική που δεν χρησιμοποιούνται μόνο στα Μαθηματικά ή στην Φυσική, χρησιμοποιούνται ΚΑΙ στην Κοινωνιολογία και γενικά σε όλες τις επιστήμες είτε είναι Θετικές είτε όχι.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 10:34, 18-02-11:

..... Σε αυτό λοιπόν, όπως καταλαβαίνεις, απαντήσεις δίνει η επιστήμη (Βιολογία κατά κύριο λόγο). Με πειράματα, παρατηρήσεις, στατιστικά δεδομένα,...και λοιπές μεθόδους προσπαθεί να φτάσει όσο πιο κοντά μπορεί στην καρδιά του "προβλήματος". ..............
Ναι προσπαθεί και η ημέρα που η ανακάλυψη του γονιδίου στο οποίο θα αποδοθεί η ευθύνη της ομοφυλοφιλικής συμπεριφοράς των ανθρώπων, εμένα προσωπικά θα με κάνει να δηλώσω δημόσια ότι αποδέχομαι όλα όσα λέτε και αφορούν εκ γενετής ευθύνες στην εκδήλωση της ομοφυλοφιλίας.

Ως τότε, προσπαθήστε να με πείσετε. Εχετε δρόμο μακρύ.

Παράθεση

quaker

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O quaker έγραψε στις 11:06, 18-02-11:

Για την ακρίβεια δεν είναι ξεκάθαρο. Είπες ότι στην φύση θεωρείται φυσιολογικό. Στην κοινωνία θες να πεις ότι θεωρείται φυσιολογικό. Αυτό ναι, το δέχομαι. Στις κοινωνίες υπάρχουν στερεότυπα. Αλλά το τί οι κοινωνίες θεωρούν φυσιολογικό, δεν μπορείς να το πεις και για τη φύση. Δεν το ξέρεις.
Το να ειναι ενα ποσοστο 90% που δεν θελγεται απο ατομα του ιδιου φυλου, προς το παρον ειναι φυσιολογικο.
Αν αντιστραφουν τα δεδομενα, τοτε και παλι θα λεμε οτι ειναι φυσιολογικο.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:38, 18-02-11:

Αν αντιστραφουν τα δεδομενα, τοτε και παλι θα λεμε οτι ειναι φυσιολογικο.
ακριβως..

η φυσιλογικοτητα δεν παει με ην πλειοψηφια.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,376 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:03, 18-02-11:

Ως τότε, προσπαθήστε να με πείσετε. Εχετε δρόμο μακρύ.
Γιατί πιστεύεις ότι η ομοφυλοφιλία έχει την ανάγκη να πείσει για το οτιδήποτε;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

quaker

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O quaker έγραψε στις 12:32, 18-02-11:

ακριβως..

η φυσιλογικοτητα δεν παει με ην πλειοψηφια.
Oχι παει. Το αν θα κρινουμε εναν ως σχιζοφρενη, αυτο θα γινει ξεχωριζοντας την περιπτωση του απο τους υπολοιπους.
Εαν γινουμε ολοι σχιζοφρενεις, τοτε θα θεωρουμαστε φυσιολογικοι.
Η εαν ολοι ειμαστε κατω του 1,50, τοτε καποιος που θα ειναι 1,70 θα ειναι πανυψηλος.
Ετσι, και αν φτασουμε σε σημειο να ειμαστε 90% γκει και 10% στρεητ, τοτε το φυσιολογικο θα ειναι να ειναι καποιος γκει.
Ομως κατι τετοιο φυσικα δεν θα γινει με βαση τα τωρινα δεδομενα ποτε.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 15:31, 18-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny Cash
Γιατί πιστεύεις ότι η ομοφυλοφιλία έχει την ανάγκη να πείσει για το οτιδήποτε;
Γιατι είναι οφθαλμοφανές και σε όλα τα θέματα που αφορούν την ομοφυλοφιλία, βλέπεις να υπάρχει η τάση, εναγωνίως θα έλεγα, για τουλάχιστον προβολή της ομοφυλοφιλίας.
Εγώ θεωρώ αδυναμία από τους ομοφυλόφιλους, να μην είναι σε θέση να πουν την δική τους ιστορία, αλλά και να την υποστηρίξουν.
Αναφέρονται σε υποθέσεις, δηλ. επικαλούνται αμφισβητούμενες έρευνες για να την υποστηρίξουν.
Επίσης θεωρώ, ότι φανερώνουν αδυναμία οι ομοφυλόφιλοι να πείσουν το ευρύ κοινό, γιατι δεν είναι τεκμηριωμένα τα επιχειρήματα τους.

Αλλά θα πω και ότι η ομοφυλοφιλία, για όσο καλύπτεται σε προσωπικό επίπεδο, δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Όμως, όταν πρόκειται να διεκδικήσει, χρειάζεται την έξωθεν καλή μαρτυρία, δηλ. ένα προφίλ που να της δίνει ταυτότητα, να της δίνει κύρος ή διαφορετικά φυσιολογικότητα.

Εδώ υπάρχουν οι διαφορές που αναγκαστικά η ομοφυλοφιλία εναγωνίως προσπαθεί να πείσει.

Άλλο είναι η αναμφισβήτητη ύπαρξη της και άλλο η προσπάθεια που διαφαίνεται καθαρά εδώ μέσα για <<ενημέρωση>>, εγώ θα έλεγα διαστρέβλωση της κοινής γνώμης.

Κάποιες φορές τα θέματα που βγαίνουν στο ευρύ κοινό, είναι απλά για να του αποσπάσουν την προσοχή, από τα σημαντικά προβλήματα της κοινωνίας μας.
Σήμερα, δεν αντιμετωπίζουμε απλά προβλήματα, αλλά ισοπέδωση σε όλα όσα θεωρούσαν οι προηγούμενες γενεές ως δεδομένα και θεμελιωμένα κεκτημένα, όπως ήταν το οκτάωρο και ένα σωρό άλλα, τα οποία δε χρειάζεται να απαριθμήσω.

Αρα ως συμπέρασμα θέλω να πω ότι η ομοφυλοφιλία βρίσκεται στο προσκήνιο σήμερα, αφ’ ενός μεν για λόγους χειραγώγησης της κοινωνίας και αυτό επιτυγχάνεται αποσπώντας την προσοχή από την φλέγουσα επικαιρότητα, αφ’ ετέρου δε για την διάδοση της σε περισσότερο ποσοστό και αυτό γιατι όταν δεν υπάρχουν αντίθετες γνώμες, τότε φανερώνεται η ομοφυλοφιλία ως φυσική, πράγμα που δεν είναι.

Υπάρχει η ομοφυλοφιλία, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να υποστηρίξει την φυσιολογικότητα της, ούτε την εκ γενετής προέλευση της, πλην των περιπτώσεων που αποδεδειγμένα υπάρχουν γενετικές ανωμαλίες, π.χ. χίμαιρες.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:01, 18-02-11:

Αλλά θα πω και ότι η ομοφυλοφιλία, για όσο καλύπτεται σε προσωπικό επίπεδο, δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Όμως, όταν πρόκειται να διεκδικήσει, χρειάζεται την έξωθεν καλή μαρτυρία, δηλ. ένα προφίλ που να της δίνει ταυτότητα, να της δίνει κύρος ή διαφορετικά φυσιολογικότητα.

Εδώ υπάρχουν οι διαφορές που αναγκαστικά η ομοφυλοφιλία εναγωνίως προσπαθεί να πείσει.

Άλλο είναι η αναμφισβήτητη ύπαρξη της και άλλο η προσπάθεια που διαφαίνεται καθαρά εδώ μέσα για <<ενημέρωση>>, εγώ θα έλεγα διαστρέβλωση της κοινής γνώμης.
συμφωνω..
αλλο να δεχτουμε την υπαρξη της ..
και αλλο η φανερα "ενημερωση" -ή αλλιως προπαγανδα-για τη φυσιολογικοτητα της..

και στη δευτερη περιπτωση διαφωνω καθετως..

οποτε ναι..
οι ομοφυλοφιλοι προσπαθουν να αποδειξουν-επιβαλλουν στην υπολοιπη κοινωνια -και ισως και στον εαυτο τους- οτι η ομοφυλοφιλια ειναι κατι εντελως φυσικο και οσο φυσικο ειναι η ελξη των δυο φυλων..

και εκει εχουμε καθαρη συγκρουση...
οσο και αν προσπαθουμε να λειανουμε τις γωνιες..

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:03, 18-02-11:

Εγώ θεωρώ αδυναμία από τους ομοφυλόφιλους, να μην είναι σε θέση να πουν την δική τους ιστορία, αλλά και να την υποστηρίξουν.
Αναφέρονται σε υποθέσεις, δηλ. επικαλούνται αμφισβητούμενες έρευνες για να την υποστηρίξουν.
Επίσης θεωρώ, ότι φανερώνουν αδυναμία οι ομοφυλόφιλοι να πείσουν το ευρύ κοινό, γιατι δεν είναι τεκμηριωμένα τα επιχειρήματα τους.

Μάξιμε ένα λεπτό. Εσύ σαν ετεροφυλόφιλος χρειάστηκε ποτέ να πείσεις κάποιον με επιχειρήματα και παρουσιάζοντας τη δική σου ιστορία σεξουαλικότητας ώστε να έχεις κάποια δικαιώματα; Και απαντώ με σιγουριά: όχι. όταν πήγες να παντρευτείς ας πούμε, σε ρώτησε κανείς να του πεις πώς έφτασες να ερεθίζεσαι από γυναίκες για να σου δώσει την άδεια; Όχι. Ποιος είναι ο λόγος που οι ομοφυλόφιλοι είναι αναγκασμένοι να προβούν σε αυτές τις (εξευτελιστικές και προσωπικές για μένα) πράξεις ώστε να έχουν δικαίωμα σε κάτι που εσένα σου δόθηκε χωρίς κάποια ενέργεια;

Παράθεση

quaker

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O quaker έγραψε στις 16:27, 18-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Μάξιμε ένα λεπτό. Εσύ σαν ετεροφυλόφιλος χρειάστηκε ποτέ να πείσεις κάποιον με επιχειρήματα και παρουσιάζοντας τη δική σου ιστορία σεξουαλικότητας ώστε να έχεις κάποια δικαιώματα; Και απαντώ με σιγουριά: όχι. όταν πήγες να παντρευτείς ας πούμε, σε ρώτησε κανείς να του πεις πώς έφτασες να ερεθίζεσαι από γυναίκες για να σου δώσει την άδεια; Όχι. Ποιος είναι ο λόγος που οι ομοφυλόφιλοι είναι αναγκασμένοι να προβούν σε αυτές τις (εξευτελιστικές και προσωπικές για μένα) πράξεις ώστε να έχουν δικαίωμα σε κάτι που εσένα σου δόθηκε χωρίς κάποια ενέργεια;
Δεν ειναι φυσιολογικοι. Οπως δεν μπορω να με πεισει ενας παιδεραστης για τις "αγαθοεργιες" του, ετσι δεν θα με πεισει και ενας ομοφυλοφιλος.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Νίκοs

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους