Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,448 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,377 μηνύματα σε 92,659 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 463 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 408)
Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
149
36,52%
Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
206
50,49%
Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους
42
10,29%
Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους
11
2,70%

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:45, 18-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από quaker
Δεν ειναι φυσιολογικοι. Οπως δεν μπορω να με πεισει ενας παιδεραστης για τις "αγαθοεργιες" του, ετσι δεν θα με πεισει και ενας ομοφυλοφιλος.
Τραλαλά τραλαλά. Τα έχουμε πει αυτά, ξεκίνα από την πρώτη σελίδα την ανάγνωση και μετά απαντάς. Η ομοφυλοφιλία ΔΕΝ μπορεί να συγκριθεί με την παιδεραστεία γιατί η πρώτη περίπτωση αφορά δύο συναινούντες ενήλικες και η δεύτερη ένα ανήλικο. Μη συγκρίνεις πορτοκάλια με μήλα για λόγους εντυπωσιασμού. Και να είσαι σίγουρος οτι κανείς ομοφυλόφιλος δεν έχει διάθεση να πείσει εσένα, τη ζωή του θέλει να κάνει απλά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 16:50, 18-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
συμφωνω..
αλλο να δεχτουμε την υπαρξη της ..
και αλλο η φανερα "ενημερωση" -ή αλλιως προπαγανδα-για τη φυσιολογικοτητα της..
Αρκετή προπαγάνδα έχει υποστεί η κοινωνία εδώ και δεκαετίες για τη μη φυσιολογικότητά της ομοφυλοφιλίας.

Καιρός και για προπαγάνδα υπέρ της φυσιολογικότητας.
Άλλωστε στο 2011 είμαστε, αλίμονο αν ακόμα γινόταν μόνο προπαγάνδα κατά της.

-petros

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

quaker

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη quaker
Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O quaker έγραψε στις 17:50, 18-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Τραλαλά τραλαλά. Τα έχουμε πει αυτά, ξεκίνα από την πρώτη σελίδα την ανάγνωση και μετά απαντάς. Η ομοφυλοφιλία ΔΕΝ μπορεί να συγκριθεί με την παιδεραστεία γιατί η πρώτη περίπτωση αφορά δύο συναινούντες ενήλικες και η δεύτερη ένα ανήλικο. Μη συγκρίνεις πορτοκάλια με μήλα για λόγους εντυπωσιασμού. Και να είσαι σίγουρος οτι κανείς ομοφυλόφιλος δεν έχει διάθεση να πείσει εσένα, τη ζωή του θέλει να κάνει απλά.
Δεν εχει σημασια η ηλικια αλλα η ανωμαλια της πραξης, δηλαδη η αποκλιση απο την υγιη συμπεριφορα.
Οκ, αν υπαρχει προβλημα με τη παιδοφιλια λογω ηλικιας, τοτε πες νεκροφιλια η κτηνοβασια, εκει θα κολλησουμε?
Δεν θελω να πειστω, απλα ενοχλουμαι να βλεπω γυρω μου καποιους να προσπαθουν να με πεισουν για το φυσιολογικο της ανωμαλιας. Ας πουνε γουσταρουμε να ειμαστε ανωμαλοι, και ληγει το θεμα.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,162 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 18:08, 18-02-11:

Μάξιμε ένα λεπτό. Εσύ σαν ετεροφυλόφιλος χρειάστηκε ποτέ να πείσεις κάποιον με επιχειρήματα και παρουσιάζοντας τη δική σου ιστορία σεξουαλικότητας ώστε να έχεις κάποια δικαιώματα; Και απαντώ με σιγουριά: όχι. όταν πήγες να παντρευτείς ας πούμε, σε ρώτησε κανείς να του πεις πώς έφτασες να ερεθίζεσαι από γυναίκες για να σου δώσει την άδεια; Όχι. Ποιος είναι ο λόγος που οι ομοφυλόφιλοι είναι αναγκασμένοι να προβούν σε αυτές τις (εξευτελιστικές και προσωπικές για μένα) πράξεις ώστε να έχουν δικαίωμα σε κάτι που εσένα σου δόθηκε χωρίς κάποια ενέργεια;
Πες τα ρε Himela!!

Γιατί να πρέπει να αποδείξουν τη φυσιολογικότητά τους;;;
Και σε ποιούς;;;
Σε αυτούς που διατείνονται για τη φυσιολογικότητά τους απλά και μόνο επειδή είναι ετεροφυλόφιλοι;;
Και που ξέρω εγώ τα βράδια τι κάνουν στην κρεβατοκάμαρά τους;
Έχει καταντήσει γελοία αυτή η κουβέντα..είναι ανεπίτρεπτο να κρίνουμε τις προσωπικές στιγμές κάποιον ανθρώπων ως άλλη Ιερά Εξέταση.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

quaker

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο quaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O quaker έγραψε στις 20:22, 18-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από diotima
Πες τα ρε Himela!!

Και σε ποιούς;;;
Σε αυτούς που διατείνονται για τη φυσιολογικότητά τους απλά και μόνο επειδή είναι ετεροφυλόφιλοι;;
Έχει καταντήσει γελοία αυτή η κουβέντα..είναι ανεπίτρεπτο να κρίνουμε τις προσωπικές στιγμές κάποιον ανθρώπων ως άλλη Ιερά Εξέταση.
Μα ποιος ειπε οτι πρεπει ντε και καλα να αποδειξουν τη φυσιολογικοτητα τους?
Ειναι σα να προσπαθεις να με πεισεις οτι ενας σχιζοφρενης ειναι φυσιολογικος, και να με θεωρεις ρατσιστη επειδη δεν το δεχομαι.
Δεν χρειαζεται να αποδειχτει καμια φυσιολογικοτητα.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 20:25, 18-02-11:

εμας ρωτας ?του ομοφυλοφιλους και την κοινοτητα τους ρωτα..

Ειναι σα να προσπαθεις να με πεισεις οτι ενας μαζοχιστης ειναι φυσιολογικος, και να με θεωρεις ρατσιστη επειδη δεν το δεχομαι.
λογικα πραγματα..

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katalinos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 476 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 21:05, 18-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny Cash
Γιατί πιστεύεις ότι η ομοφυλοφιλία έχει την ανάγκη να πείσει για το οτιδήποτε;
Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Γιατι είναι οφθαλμοφανές και σε όλα τα θέματα που αφορούν την ομοφυλοφιλία, βλέπεις να υπάρχει η τάση, εναγωνίως θα έλεγα, για τουλάχιστον προβολή της ομοφυλοφιλίας.
αυτό είναι αλήθεια
έχω να καταγγείλω επίσης ότι σε ένα τόπικ με θέμα την μαγειρική , υπάρχει η τάση , εναγωνίως θα έλεγα , για τουλάχιστον προβολή κάποιων συνταγών

(να μην επεκταθώ περισσότερο και θίξω διάφορα μέλη)

Δεν θελω να πειστω, απλα ενοχλουμαι να βλεπω γυρω μου καποιους να προσπαθουν να με πεισουν για το φυσιολογικο της ανωμαλιας. Ας πουνε γουσταρουμε να ειμαστε ανωμαλοι, και ληγει το θεμα.
+1
τα είπες όλα , φιλάρα
τώρα μένει μόνο να το πεις

π.σ.
πολλά θες

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,162 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 21:07, 18-02-11:

Μα ποιος ειπε οτι πρεπει ντε και καλα να αποδειξουν τη φυσιολογικοτητα τους?
Ειναι σα να προσπαθεις να με πεισεις οτι ενας σχιζοφρενης ειναι φυσιολογικος, και να με θεωρεις ρατσιστη επειδη δεν το δεχομαι.
Δεν χρειαζεται να αποδειχτει καμια φυσιολογικοτητα.
Δηλαδή εσύ μόλις έγραψες αυτό που είχες να πεις,το ξανακοίταξες και είπες "ααα τι έξυπνο και λογικό επιχείρημα"...

Επίσης προσπάθησε να διαβάζεις προσεκτικότερα τα προηγούμενα ποστ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diotima : 18-02-11 στις 21:18. Αιτία: μα δεν ξέρει να διαβάζει;;;
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,115 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 21:50, 18-02-11:

Α καλά!!! Το χαβά τους ορισμένοι!
Μάξιμε, quaker και λοιποί... ιεροεξεταστές πιστεύετε ό,τι θέλετε. Τζάμπα έχασα το χρόνο μου εδώ πέρα να σας δώσω πέντε πληροφορίες επιστημονικού περιεχομένου για το θέμα γιατί όλο για την φύση και την φυσιολογικότητα μιλάτε αλλά από ενημέρωση... 0 εις το πηλίκον!!! Και ούτε που μπήκε στον κόπο ένας να γράψει ένα σχόλιο για τα στοιχεία, να ψάξει, να τσεκάρει τι λέει η επιστήμη. Με γράψατε κανονικά όλοι σας και συνεχίσατε το παραλήρημα "εγώ νομίζω", "εγώ πιστεύω", "εγώ θεωρώ"...κλπ χωρίς ίχνος λογικού επιχειρήματος. Και σας λέω ότι το θέμα του τί νιώθει φυσιολογικό ο καθένας είναι υποκειμενικό και συνεχίζετε εσείς να λέτε τα δικά σας. Δεν θα κάνετε εσείς υποδείξεις τι θα κάνουν οι άνθρωποι στο κρεβάτι τους.

Πείτε ό,τι θέλετε. Να ξέρετε ότι αυτές οι λογικές τρέφουν τον ρατσισμό, τον κοινωνικό αποκλεισμό, τις διακρίσεις και τα διαιωνίζουν. Και μετά διαμαρτύρονται ορισμένοι για τα κοινωνικά προβλήματα της Ελλάδας. Άντε να δούμε πότε θα βγάλετε την μαρμελάδα από τ' αυτιά σας...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pop corn : 18-02-11 στις 22:58.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

quaker

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O quaker έγραψε στις 23:24, 18-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από pop corn
Μάξιμε, quaker και λοιποί... ιεροεξεταστές πιστεύετε ό,τι θέλετε. Τζάμπα έχασα το χρόνο μου εδώ πέρα να σας δώσω πέντε πληροφορίες επιστημονικού περιεχομένου για το θέμα γιατί όλο για την φύση και την φυσιολογικότητα μιλάτε αλλά από ενημέρωση... 0 εις το πηλίκον!!! Και ούτε που μπήκε στον κόπο ένας να γράψει ένα σχόλιο για τα στοιχεία, να ψάξει, να τσεκάρει τι λέει η επιστήμη. Με γράψατε κανονικά όλοι σας και συνεχίσατε το παραλήρημα "εγώ νομίζω", "εγώ πιστεύω", "εγώ θεωρώ"...κλπ χωρίς ίχνος λογικού επιχειρήματος. Και σας λέω ότι το θέμα του τί νιώθει φυσιολογικό ο καθένας είναι υποκειμενικό και συνεχίζετε εσείς να λέτε τα δικά σας. Δεν θα κάνετε εσείς υποδείξεις τι θα κάνουν οι άνθρωποι στο κρεβάτι τους.

Πείτε ό,τι θέλετε. Να ξέρετε ότι αυτές οι λογικές τρέφουν τον ρατσισμό, τον κοινωνικό αποκλεισμό, τις διακρίσεις και τα διαιωνίζουν. Και διαμαρτύρονται ορισμένοι για τα κοινωνικά προβλήματα της Ελλάδας. Άντε να δούμε πότε θα βγάλετε την μαρμελάδα από τ' αυτιά σας...
Τις διαβασα τις πληροφοριες, και μπορω να σου πω οτι ειναι ασχετες με το θεμα συζητησης.
Εδω δεν με ενδιαφερει να συζητησω σε τι οφειλεται η ομοφυλοφιλια, ουτε σε τι οφειλεται ο μαζοχισμος, η σχιζοφρενεια η οτιδηποτε αλλο. Με ενδιαφερει να αναφερω οτι αποτελουν αποκλινουσες συμπεριφορες του ανθρωπου, οι οποιες διαφερουν απο το φυσιολογικο, δηλαδη τη συμπεριφορα που εχει το συντριπτικο κομματι της πλειοψηφιας της κοινωνιας.
Οπως λοιπον και να το κανουμε, οι παραπανω συμπεριφορες συνιστουν ανωμαλιες, και οποιος θελει να πεισει περι του αντιθετου, οτι δηλαδη ειναι ομαλες συμπεριφορες, θα πρεπει να παραθεσει αποδειξεις οτι η συντριπτικη πλειοψηφια της κοινωνιας εχει αυτες τις συμπεριφορες.
Εαν νομιζεις οτι αυτο τρεφει τον ρατσισμο, ειναι δικαιωμα σου, εγω παντως δεν επιθυμω να ισοπεδωσω τις τασεις των συμπεριφορων στο ονομα μιας δηθεν προοδευτικοτητας η οποια βασιζεται στη σχιζοφρενικη εξισωση των παντων, χωρις κανενα απολυτως οριο.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 00:33, 19-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από katalinos
έχω να καταγγείλω επίσης ότι σε ένα τόπικ με θέμα την μαγειρική , υπάρχει η τάση , εναγωνίως θα έλεγα , για τουλάχιστον προβολή κάποιων συνταγών.....
Θέλεις και τα λες ή σου ξεφεύγουνε; H ομοφυλοφιλία σε παραλληλισμό με την μαγειρική και η προσπάθεια (κάποιων) να την καταστήσουν "εύπεπτη" και αθώα, σε αναζήτηση αναλογιών με....πετυχημένες συνταγές του τσελεμεντέ!

Βράσε φασόλια καταλίνε, αλλά άφησε τις αναλύσεις του απευθυσμένου και τα φτηνιάρικα ευφυολογήματα, η αγχίνοια με τον ανόητο αστεϊσμό απέχει όσο μια βόλτα με λεωφορείο τίγκα στους πακιστανούς, και την νέα 458 Italia!

Βέβαια, γούστα είναι αυτά....

Αρχική Δημοσίευση από katalinos
να μην επεκταθώ περισσότερο
Ναι, άστο καλύτερα!

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Heptamer
Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 525 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 00:41, 19-02-11:

Ετσι, και αν φτασουμε σε σημειο να ειμαστε 90% γκει και 10% στρεητ, τοτε το φυσιολογικο θα ειναι να ειναι καποιος γκει.
Ομως κατι τετοιο φυσικα δεν θα γινει με βαση τα τωρινα δεδομενα ποτε.
Με τον ισχυοντα ρυθμο "εκσυγχρονισμου"/"προοδευτισμου" των σεξουαλικων ηθων και εθιμων,φρονω πως η ομοφυλοφιλια σε ικανο μελλοντικο χρονο θα καταστει ισοτιμη σεξουαλικη νορμα,με οτι αυτο συνεπαγεται - ή τουλ. η ζυγαρια θα γειρει αρκετα υπερ της.
H παρεκκλιση θα αναβαθμιστει σε φυσιολογικοτητα.

Δηλ. θα ειμαστε πολιτισμενα,συγχρονα,δημοκρατικα,απελευθερωμενα Σοδομα και Γομορρα.

Ο οικουμενικος νομος (τα ομοια απωθουνται - τα ανομοια ελκονται) θα ακυρωθει στους ανθρωπους....

Ισοτιμια συνεπαγεται πλεον δυνατοτητα επιλογης σεξουαλικης νορμας (απο τις δυο πλεον προσφερομενες) για τα παιδια που θα κληθουν να διαμορφωσουν σεξουαλικη και φυλικη ταυτοτητα / συνειδητοτητα. Οι σχεσεις σε βαθος χρονου θα πολτοποιηθουν,να μαζοποιηθουν,θα γινουν απλα,γενικα και αοριστα σχεσεις ανθρωπων - ο ορος σχεση / ελξη θα ειναι ανεξαρτητος του φυλου,σε αντιθεση με σημερα,ενω η (δια συνουσιας) αναπαραγωγη θα αντικατασταθει ολο και πιο πολυ απο την τεχνητη γονιμοποιηση,οπου ανδρες και γυναικες (σε σχεσεις ...γενικως!) απλα θα συνεισφερουν (σπερματοζ)ωαρια για επωαση / κυηση / δημιουργια νεας ζωης σε εργαστηριο.

Ευτυχως,δε θα επιζησω τετοιους "προοδευτισμους". Και αυτοι που τους ενστερνιζονται,ισως και να ανοιγουν οχι εναν αλλα πολλους ασκους του Αιόλου....

Και να ετοιμαστουν για ναυάγια....

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

H pop corn έγραψε στις 01:42, 19-02-11:

Τις διαβασα τις πληροφοριες, και μπορω να σου πω οτι ειναι ασχετες με το θεμα συζητησης.

Εδω δεν με ενδιαφερει να συζητησω σε τι οφειλεται η ομοφυλοφιλια, ουτε σε τι οφειλεται ο μαζοχισμος, η σχιζοφρενεια η οτιδηποτε αλλο. Με ενδιαφερει να αναφερω οτι αποτελουν αποκλινουσες συμπεριφορες του ανθρωπου, οι οποιες διαφερουν απο το φυσιολογικο, δηλαδη τη συμπεριφορα που εχει το συντριπτικο κομματι της πλειοψηφιας της κοινωνιας.
Οπως λοιπον και να το κανουμε, οι παραπανω συμπεριφορες συνιστουν ανωμαλιες, και οποιος θελει να πεισει περι του αντιθετου, οτι δηλαδη ειναι ομαλες συμπεριφορες, θα πρεπει να παραθεσει αποδειξεις οτι η συντριπτικη πλειοψηφια της κοινωνιας εχει αυτες τις συμπεριφορες.
Εαν νομιζεις οτι αυτο τρεφει τον ρατσισμο, ειναι δικαιωμα σου, εγω παντως δεν επιθυμω να ισοπεδωσω τις τασεις των συμπεριφορων στο ονομα μιας δηθεν προοδευτικοτητας η οποια βασιζεται στη σχιζοφρενικη εξισωση των παντων, χωρις κανενα απολυτως οριο.
Ούτε σε τοίχο να μίλαγα...

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer
Με τον ισχυοντα ρυθμο "εκσυγχρονισμου"/"προοδευτισμου" των σεξουαλικων ηθων και εθιμων,φρονω πως η ομοφυλοφιλια σε ικανο μελλοντικο χρονο θα καταστει ισοτιμη σεξουαλικη νορμα,με οτι αυτο συνεπαγεται - ή τουλ. η ζυγαρια θα γειρει αρκετα υπερ της.
H παρεκκλιση θα αναβαθμιστει σε φυσιολογικοτητα.
Δηλ. θα ειμαστε πολιτισμενα,συγχρονα,δημοκρατικα,απελευθερωμενα Σοδομα και Γομορρα.
Ο οικουμενικος νομος (τα ομοια απωθουνται - τα ανομοια ελκονται) θα ακυρωθει στους ανθρωπους....
Ισοτιμια συνεπαγεται πλεον δυνατοτητα επιλογης σεξουαλικης νορμας (απο τις δυο πλεον προσφερομενες) για τα παιδια που θα κληθουν να διαμορφωσουν σεξουαλικη και φυλικη ταυτοτητα / συνειδητοτητα. Οι σχεσεις σε βαθος χρονου θα πολτοποιηθουν,να μαζοποιηθουν,θα γινουν απλα,γενικα και αοριστα σχεσεις ανθρωπων - ο ορος σχεση / ελξη θα ειναι ανεξαρτητος του φυλου,σε αντιθεση με σημερα,ενω η (δια συνουσιας) αναπαραγωγη θα αντικατασταθει ολο και πιο πολυ απο την τεχνητη γονιμοποιηση,οπου ανδρες και γυναικες (σε σχεσεις ...γενικως!) απλα θα συνεισφερουν (σπερματοζ)ωαρια για επωαση / κυηση / δημιουργια νεας ζωης σε εργαστηριο.
Ευτυχως,δε θα επιζησω τετοιους "προοδευτισμους". Και αυτοι που τους ενστερνιζονται,ισως και να ανοιγουν οχι εναν αλλα πολλους ασκους του Αιόλου....
Και να ετοιμαστουν για ναυάγια....
Μισό για να καταλάβω πώς σκέφτεστε οι ομοφοβικοί. Δηλαδή αυτό που φοβάστε είναι μήπως στο μέλλον η ομοφυλοφιλία επικρατήσει της ετεροφυλοφιλίας; Μην γίνουν τα παιδιά σας ομοφυλόφιλοι; Μην ανησυχείτε ρε παιδιά, δεν είναι ιός η ομοφυλοφιλία να εξαπλώνεται έτσι. Σεξουαλική διαφορετικότητα είναι που πάντα είχε ένα σταθερό ποσοστό στις κοινωνίες, το ίδιο θα συνεχίσει να έχει και στο μέλλον. Μην τα μεγαλοποιείτε τα πράγματα. Το να αποδέχεται ένας άνθρωπος μία συμπεριφορά και να τη σέβεται δεν σημαίνει ότι την προβάλλει ως κάτι το υπερπροοδευτικό ή το τρέντυ. Ποιος είπε ότι τα μελλοντικά παιδιά θα είναι όλα ομοφυλόφυλα; Αλλά κάποια θα είναι. Κι αυτά δεν θα πρέπει να ντρέπονται για τον προσανατολισμό τους ούτε θα πρέπει να υφίστανται την απαξίωση και τον ομοφοβισμό των άλλων παιδιών που εξ' αιτίας σας θα έχουν υιοθετήσει κι αυτά (ας ελπίσουμε να έχω άδικο σ' αυτό).

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 02:07, 19-02-11:

Μάξιμε ένα λεπτό. Εσύ σαν ετεροφυλόφιλος χρειάστηκε ποτέ να πείσεις κάποιον με επιχειρήματα και παρουσιάζοντας τη δική σου ιστορία σεξουαλικότητας ώστε να έχεις κάποια δικαιώματα;
Απέσπασες την ομολογία μου. Ταπεινώς όχι.
Και απαντώ με σιγουριά:
Ε, όχι και να μας τρελάνεις, αυτό δεν το ανέχομαι.
Θα πρέπει να δηλώσεις ξεκάθαρα, αν είσαι σίγουρη για την σε υπερθετικό βαθμό υποστήριξη της ομοφυλοφιλίας από εσένα αρχικά. Και αυτό γιατι απαντάς με σιγουριά. Από τη μια μεριά υπέρμαχη της ομοφυλοφιλίας και από την άλλη σιγουριά για έναν άνδρα. Ε, όχι αυτό πάει πολύ. Άλλη μια γυναίκα είσαι και αυτό δε σε εξουσιοδοτεί να ομιλείς επι παντός επι - στητού.
όχι. όταν πήγες να παντρευτείς ας πούμε, σε ρώτησε κανείς να του πεις πώς έφτασες να ερεθίζεσαι από γυναίκες
Οι γυναίκες οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν αρχικά ενημερωτικές. Η μια στα οκτώ μου ψαχούλευε το τσουτσούνι μου, η άλλη ζαλιζότανε με τα καταπράσινα μάτια μου, η άλλη ζαλιζότανε με τον αθεράπευτο ρομαντισμό μου, ώσπου αργότερα με χτύπησε και εμένα κατακούτελα το βέλος για κάποιες φορές.
Αλλά τώρα πια, εφαρμόζω το ρητό που λέει ότι : <<στην δουλειά σου και την γειτονιά σου, Α ΠΑ ΠΑ ΠΑ ΠΑ. ΠΟΤΕ !>>
για να σου δώσει την άδεια; Όχι.
Με κάνεις να νοιώθω σαν εκείνους τους επιβήτορες που ενώ ετοιμάζονται να παραδώσουν, όχι την σκυτάλη, αλλά τα χούγια στους επερχόμενους και ατενίζουν τις ομορφιές της ζωής τους, γιατί δεν πρόσεχαν τους φράχτες στην ζωή τους. Και αυτό γιατι πάντα υπήρχαν οι φράχτες και ποτέ δεν θα πάψουν να υπάρχουν.
Οσο για εμένα, ήμουν επινοητικότατος και ποτέ δεν αποτέλεσαν πρόβλημα οι φράχτες.
Ποιος είναι ο λόγος που οι ομοφυλόφιλοι είναι αναγκασμένοι να προβούν σε αυτές τις (εξευτελιστικές και προσωπικές για μένα) πράξεις ώστε να έχουν δικαίωμα σε κάτι που εσένα σου δόθηκε χωρίς κάποια ενέργεια;
Σε αυστηρώς προσωπικό επίπεδο, είναι προφανές ότι αποδέχομαι ότι προκύπτει από τις αταξίες τους, εξ’ άλλου το έχω δηλώσει επανειλημμένως.
Αρα <<ντεν έκο αυτοκίνητο καρντιά μου>>, ε συγνώμη τι να κάνω, συνειρμούς διάφορους κάνει ο άνθρωπος στα (γεράματα).

Αρα, δεν μπορώ να κάνω κάτι για εσένα καλό μου.

Οοοόπααα! Μποορώ να κάνω και μια παραγγελιά ; .
Η ομοφυλοφιλία ΔΕΝ μπορεί να συγκριθεί με την παιδεραστεία
Αααά, εδώ πάμε αρκετά ανησυχητικά ! Και ποιος σου είπε εσένα ότι οι παιδεραστία είναι αμέτοχη με την ομοφυλοφιλία ;
Ο κατ’ εξακολούθηση βιασμός ενός αγοριού, ΤΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙΑΖΕΙ !
Αρα, εδώ αρχίζει το κουβάρι να ξετυλίγεται καλύτερα.
γιατί η πρώτη περίπτωση αφορά δύο συναινούντες ενήλικες και η δεύτερη ένα ανήλικο. .
Συνήθως η συντριπτική πλειοψηφία των ομοφυλόφιλων έχει αποκτήσει την έξη αυτή πριν ανδρωθεί. Δηλαδή δεν αφορά η ομοφυλοφιλία δύο ενήλικες μόνο.
…Και να είσαι σίγουρος οτι κανείς ομοφυλόφιλος δεν έχει διάθεση να πείσει εσένα, τη ζωή του θέλει να κάνει απλά.
Αν θέλει να κάνει την ζωή του, εμένα δεν μου πέφτει λόγος.
Εσύ γιατί κόπτεσαι τόσο; Μου φαίνεται ότι δικηγορείς :

Αρχική Δημοσίευση από diotima
Πες τα ρε Himela!!

Και σε ποιούς;;;
Α! Εσύ καλό μου είσαι αδιόρθωτη.
Εδώ δεν εξετάζουμε τις προσωπικές τους στιγμές.
Ας κάνουν ότι θέλουν και να μη μου ζαλίζουν το άνω και κάτω κεφάλι.
Το άνω γιατι εδώ εξετάζουμε γενικά την ομοφυλοφιλία και το κάτω γιατι δεν το αφήνουν ήσυχο. Ολο κρίσεις και επικρίσεις είστε.
Γιατί πηγαίνει ίσια, γιατί έχει δικαιώματα παντρειάς. κ.λ.π. κ.λ.π. κ.λ.π.. Σε λιγο θα μας πείτε γιατί πηδάει, αλλά και γιατί ξενοπηδάει.
Αμάν είστε! ΟΥΦ ! Με κουράζετε τσάμπα και άδικα.

Μάξιμε, quaker και λοιποί... ιεροεξεταστές πιστεύετε ό,τι θέλετε. Τζάμπα έχασα το χρόνο μου εδώ πέρα να σας δώσω πέντε πληροφορίες επιστημονικού περιεχομένου για το θέμα γιατί όλο για την φύση και την φυσιολογικότητα μιλάτε αλλά από ενημέρωση... 0 εις το πηλίκον!!!
Εσύ, πάλι με ζαλίζεις με τα επιχειρήματα σου.
Γνωρίζεις ότι η Διεθνής επιστημονική κοινότητα τι λέει για την ομαλή ανάπτυξη της σεξουαλικότητας;
ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΤΕΡΖΗΣ!
Θα σού θυμίσω, ήταν παλιόκαιρος …. Άσχετο!

Λόγω του ότι δεν είναι σε θέση τα νεαρά παιδιά να διαχειριστούν αυτό το μεγάλο θέμα της σεξουαλικότητας και προς αποφυγή μετάδοσης των σεξουαλικώς μεταδιδόμενων νοσημάτων, αλλά και γιατι στα 18 και αφού έχουν γνωρίσει χαρακτήρες και εκμεταλλεύσιμες εις βάρος τους συμπεριφορές, μπορούν να τις φιλτράρουν προς το συμφέρον τους πάντα, καλύτερα και προτείνει τα 18 χρόνια για έναρξη.

Αυτό δεν είναι δικό μου και ούτε εγώ το προτείνω.
Απλά το αναφέρω ως επιστημονικώς αποδεκτό και αυτό γιατι έχει προκύψει μετά από έρευνες σε διεθνές επίπεδο μάλιστα.

Αρα, από πού ως πού καταλογίζεις ευθύνες εσύ ;
Με την σειρά μου και πάντα αμυνόμενος, γιατι εσύ επιτίθεσαι, σου λέω ότι δεν έχω δει επιχειρήματα ισχυρά από εσένα.
Ολο λόγια είσαι και τίποτα ποιο πολύ.
Και ούτε που μπήκε στον κόπο ένας να γράψει ένα σχόλιο για τα στοιχεία, να ψάξει, να τσεκάρει τι λέει η επιστήμη. Με γράψατε κανονικά όλοι σας και συνεχίσατε το παραλήρημα "εγώ νομίζω", "εγώ πιστεύω", "εγώ θεωρώ"...κλπ χωρίς ίχνος λογικού επιχειρήματος. Και σας λέω ότι το θέμα του τί νιώθει φυσιολογικό ο καθένας είναι υποκειμενικό και συνεχίζετε εσείς να λέτε τα δικά σας. Δεν θα κάνετε εσείς υποδείξεις τι θα κάνουν οι άνθρωποι στο κρεβάτι τους.Πείτε ό,τι θέλετε. Να ξέρετε ότι αυτές οι λογικές τρέφουν τον ρατσισμό, τον κοινωνικό αποκλεισμό, τις διακρίσεις και τα διαιωνίζουν. Και μετά διαμαρτύρονται ορισμένοι για τα κοινωνικά προβλήματα της Ελλάδας. Άντε να δούμε πότε θα βγάλετε την μαρμελάδα από τ' αυτιά σας...
Όχι δά και στο κρεβάτι των ομοφυλόφιλων να μπούμε, όχι δα!
Εδώ φίλε μου καλείσαι να πάρεις εσύ θέση και να πεις αν συμφωνείς και ποιο χρονικά αποδεκτό όριο έναρξης της ομοφυλοφιλίας θεωρείς αποδεκτό.
Δεν ξέρω πώς κρίνεις τα ποιο πάνω, αλλά αυτό το θέμα δε μοιάζει με τα άλλα. Εδώ υπάρχει μια ελευθερία κινήσεων για όλους όσους συμφωνώ, φυσικά και για εμένα.
Κάντε ότι θέλετε στο κρεβάτι σας.
Στη ποιο πάνω δήλωση δεν μπορείς να με κατηγορήσεις για ρατσισμό ή και για ομοφοβία ακόμα.
Είμαι άνδρας και θα απολάμβανα κάθε τακτική ανάμεσα σε δύο παλαιστές της Ελληνορωμαϊκής.
Ποτέ όμως περιπτύξεις ανάμεσα σε δύο άνδρες.
Αυτό σε άνδρες δεν ταιριάζει. Θεωρώ ότι είναι απόδειξη εκφυλισμού .

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Θέλεις και τα λες ή σου ξεφεύγουνε; H ομοφυλοφιλία σε παραλληλισμό με την μαγειρική και η προσπάθεια (κάποιων) να την καταστήσουν "εύπεπτη" και αθώα, σε αναζήτηση αναλογιών με....πετυχημένες συνταγές του τσελεμεντέ!

Βράσε φασόλια καταλίνε, αλλά άφησε τις αναλύσεις του απευθυσμένου και τα φτηνιάρικα ευφυολογήματα, η αγχίνοια με τον ανόητο αστεϊσμό απέχει όσο μια βόλτα με λεωφορείο τίγκα στους πακιστανούς, και την νέα 458 Italia!

Βέβαια, γούστα είναι αυτά....

Ναι, άστο καλύτερα!
Τι μου θύμησες τώρα!

Μια φασολάδα στο Καϊμάκτσαλαν, την Βίγλα, την Βασιλίτσα, με μπούκοβο και για καπάκι κόκκινο καλό κρασί, είναι όλα τα λεφτά φίλε μου. Όλα τα λεφτά.

Να κλείσω και με κάτι καλό, γιατί λίγο ακόμα για να τσιτωθώ ποιο πάνω.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο von Sentonof! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 525 μηνύματα.

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 02:12, 19-02-11:

Μισό για να καταλάβω πώς σκέφτεστε οι ομοφοβικοί.
Προσωπικα δεν τσιμπαω με τετοιους χαρακτηρισμους....δε με θεωρω ομοφοβικο,επειδη εχω ενστασεις. Και ο ορος ομοφοβικος - αν και αντιλαμβανομαι πως χρησιμοποιειται ως αμυνα - ειναι αδοκιμος.
Δηλαδή αυτό που φοβάστε είναι μήπως στο μέλλον η ομοφυλοφιλία επικρατήσει της ετεροφυλοφιλίας; Μην γίνουν τα παιδιά σας ομοφυλόφιλοι; Μην ανησυχείτε ρε παιδιά, δεν είναι ιός η ομοφυλοφιλία να εξαπλώνεται έτσι. Σεξουαλική διαφορετικότητα είναι που πάντα είχε ένα σταθερό ποσοστό στις κοινωνίες, το ίδιο θα συνεχίσει να έχει και στο μέλλον.
Αυτο για το σταθερο ποσοστο,ειναι εξοχως αφελες. Οταν η ομοφυλοφιλια καταστει ισχυουσα νορμα,αρα επιλογη,μπορει να μη εξαπλωθει ως ιος,αλλα σιγουρα θα εχει εναν ικανο αριθμο...προσχωρημενων. Μιλαμε σαφως με ορους μελλοντος,άρα εικαζουμε,ομως και στο 50% να πεσουμε μεσα,ειναι αρκετο.
Σαφως και οι ομοφυλοφιλοι δε θα εκτοπισουν τους ετεροφυλοφιλους.....το πολυ πολυ να εξισορροπηθουν τα πραγματα. Και εκει ειναι το θεμα.
Μην τα μεγαλοποιείτε τα πράγματα. Το να αποδέχεται ένας άνθρωπος μία συμπεριφορά και να τη σέβεται δεν σημαίνει ότι την προβάλλει ως κάτι το υπερπροοδευτικό ή το τρέντυ.
Η αποδοχη μιας συμπεριφορας,μοιραια συνεπαγεται και κοινωνικη / θεσμικη παγιωση της. Κανεις δεν αρνηθηκε στις παρεκκλισεις να υπαρχουν. Αλλα να εχουν επιγνωση ακριβως της παρεκκλισης τους.
Ποιος είπε ότι τα μελλοντικά παιδιά θα είναι όλα ομοφυλόφυλα; Αλλά κάποια θα είναι. Κι αυτά δεν θα πρέπει να ντρέπονται για τον προσανατολισμό τους ούτε θα πρέπει να υφίστανται την απαξίωση και τον ομοφοβισμό των άλλων παιδιών που εξ' αιτίας σας θα έχουν υιοθετήσει κι αυτά (ας ελπίσουμε να έχω άδικο σ' αυτό).
Σαφως και δε θα ειναι ολα. Καποια ομως θα ειναι,αφου αν η ομοφυλοφιλια παγιωθει,θα αποτελει επιλογη. Τονιζω συνεχως το θεμα επιλογη,επειδη ακριβως θεμα επιλογης θα ειναι μελλοντικα,απο τη στιγμη που η ομοφυλοφιλια εξισωθει με την ετεροφυλοφιλια. Και απο τη στιγμη που υπαρξει επιλογη,σημαινει πως τοσο η ομοφυλοφιλια,οσο και η ετεροφυλοφιλια θα ειναι αποδεκτη (και επιλεξιμη) σεξουαλικη συμπεριφορα για τα παιδια.

Τα πραγματα ειναι απλα:αν εχεις μπροστα σου μονο ενα καλαθι με πορτοκαλια και πρεπει να διαλεξεις καποιο καλαθι,ειναι λογικο να διαλεξεις το υπαρχον καλαθι. Αν ομως σου τοποθετησουν διπλα και ενα αλλο καλαθι με νεκταρινια,τοτε αυτοματως εχεις τη δυνατοτητα της επιλογης:διαλεγεις ειτε το ενα ειτε το αλλο. Σαφως και ο πλουραλισμος στις επιλογες ειναι κατι καλο - ωστοσο αναρωτιεμαι αν ειδικα σε αυτο το πεδιο ειναι καλο να υπαρχει τετοιος.....

Παράθεση

quaker

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O quaker έγραψε στις 13:22, 19-02-11:

Δηλαδη, οι "ετεροφοβικοι", προσπαθουν να πεισουν τους "ομοφοβικους", οτι η αρρωστια που εχει ενα μερος του πληθυσμου, ειναι κατι το φυσιολογικο, και μαλιστα θα πρεπει να εκτιθενται τα παιδια ωστε να διαλεξουν αν θα ειναι υγιη η ομοφυλοφιλα στη ζωη τους.

Ούτε σε τοίχο να μίλαγα...
Ναι, αλλα αδυνατεις να απαντησεις.
Και εγω σε τοιχο βλεπω οτι μιλαω.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:07, 19-02-11:

Μισό για να καταλάβω πώς σκέφτεστε οι ομοφοβικοί.
να καταλαβω..
ομοφοβικος ειναι οποιος δεν θεωρει την ομοφυλοφιλια φυσιολογικη και την θεωρει παρεκκλιση?
γιατι τοτε πολλοι ψυχιατροι ομοφοβικοι θα βγουν..
και πανω απο 90% του παγκοσμιου πληθησμου και γιατρων ειναι ομοφοβικοι,

εγω δεν ειπα αυτους που υποστηριζουν ως φυσιολογικη την ομοφυλοφιλια φοβικους ή αλλη νοσηρη ψυχολογικη κατασταση.. εσυ γιατι λες εμας ετσι?

Κάντε ότι θέλετε στο κρεβάτι σας.
Στη ποιο πάνω δήλωση δεν μπορείς να με κατηγορήσεις για ρατσισμό ή και για ομοφοβία ακόμα.
Είμαι άνδρας και θα απολάμβανα κάθε τακτική ανάμεσα σε δύο παλαιστές της Ελληνορωμαϊκής.
Ποτέ όμως περιπτύξεις ανάμεσα σε δύο άνδρες.
Αυτό σε άνδρες δεν ταιριάζει. Θεωρώ ότι είναι απόδειξη εκφυλισμού .
+1000000000000000000000

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 14:56, 19-02-11:

Δηλαδη, οι "ετεροφοβικοι", προσπαθουν να πεισουν τους "ομοφοβικους", οτι η αρρωστια που εχει ενα μερος του πληθυσμου, ειναι κατι το φυσιολογικο, και μαλιστα θα πρεπει να εκτιθενται τα παιδια ωστε να διαλεξουν αν θα ειναι υγιη η ομοφυλοφιλα στη ζωη τους.
να καταλαβω..
ομοφοβικος ειναι οποιος δεν θεωρει την ομοφυλοφιλια φυσιολογικη και την θεωρει παρεκκλιση?
γιατι τοτε πολλοι ψυχιατροι ομοφοβικοι θα βγουν..
[B]και πανω απο 90% του παγκοσμιου πληθησμου και γιατρων ειναι ομοφοβικοι,
Η ομοφυλοφιλία δε θεωρείται ασθένεια εδώ και περίπου 50 χρόνια.
εγω δεν ειπα αυτους που υποστηριζουν ως φυσιολογικη την ομοφυλοφιλια φοβικους ή αλλη νοσηρη ψυχολογικη κατασταση.. εσυ γιατι λες εμας ετσι?
Και τι σημαίνει για εσένα η ομοφοβία Άγγελε;
Επίσης όταν εσύ κατηγορείς τους ομοφυλόφιλους (ένα δηλαδή σημαντικό ποσοστό του πληθυσμού) ότι είναι άρρωστοι, κάνεις κάτι διαφορετικό;

Οι σχεσεις σε βαθος χρονου θα πολτοποιηθουν,να μαζοποιηθουν,θα γινουν απλα,γενικα και αοριστα σχεσεις ανθρωπων - ο ορος σχεση / ελξη θα ειναι ανεξαρτητος του φυλου,σε αντιθεση με σημερα,ενω η (δια συνουσιας) αναπαραγωγη θα αντικατασταθει ολο και πιο πολυ απο την τεχνητη γονιμοποιηση,οπου ανδρες και γυναικες (σε σχεσεις ...γενικως!) απλα θα συνεισφερουν (σπερματοζ)ωαρια για επωαση / κυηση / δημιουργια νεας ζωης σε εργαστηριο.

Πέρα από την πλάκα, από που προκύπτει το συμπέρασμα περί πολτοποίησης των σχέσεων;
Ίσα ίσα που σε μια κοινωνία ισοτιμίας ομοφυλοφιλίας και ετεροφυλοφιλίας ο καθένας θα καταλήγει εκεί που πραγματικά θα νιώθει καλύτερα. Το πολύ πολύ αν αυξηθούν οι ομοφυλόφιλοι, σχετικά περισσότεροι ετερόφυλοι έρωτες - σε σχέση με σήμερα- να μην καταφέρουν να "δέσουν" γιατί ένας εκ των δύο θα έχει άλλες σεξουαλικές προτιμήσεις.

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 19-02-11 στις 15:08.
Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

H pop corn έγραψε στις 16:55, 19-02-11:

Προσωπικα δεν τσιμπαω με τετοιους χαρακτηρισμους....δε με θεωρω ομοφοβικο,επειδη εχω ενστασεις. Και ο ορος ομοφοβικος - αν και αντιλαμβανομαι πως χρησιμοποιειται ως αμυνα - ειναι αδοκιμος.
Η στάση ορισμένων σε αυτό το τόπικ χαρακτηρίζεται ως ομοφοβική. Ψάξε να βρεις τι σημαίνει και θα δεις αν είναι αδόκιμος.
Αυτο για το σταθερο ποσοστο,ειναι εξοχως αφελες. Οταν η ομοφυλοφιλια καταστει ισχυουσα νορμα,αρα επιλογη,μπορει να μη εξαπλωθει ως ιος,αλλα σιγουρα θα εχει εναν ικανο αριθμο...προσχωρημενων. Μιλαμε σαφως με ορους μελλοντος,άρα εικαζουμε,ομως και στο 50% να πεσουμε μεσα,ειναι αρκετο.
Σαφως και οι ομοφυλοφιλοι δε θα εκτοπισουν τους ετεροφυλοφιλους.....το πολυ πολυ να εξισορροπηθουν τα πραγματα. Και εκει ειναι το θεμα.

Η αποδοχη μιας συμπεριφορας,μοιραια συνεπαγεται και κοινωνικη / θεσμικη παγιωση της. Κανεις δεν αρνηθηκε στις παρεκκλισεις να υπαρχουν. Αλλα να εχουν επιγνωση ακριβως της παρεκκλισης τους.

Σαφως και δε θα ειναι ολα. Καποια ομως θα ειναι,αφου αν η ομοφυλοφιλια παγιωθει,θα αποτελει επιλογη. Τονιζω συνεχως το θεμα επιλογη,επειδη ακριβως θεμα επιλογης θα ειναι μελλοντικα,απο τη στιγμη που η ομοφυλοφιλια εξισωθει με την ετεροφυλοφιλια. Και απο τη στιγμη που υπαρξει επιλογη,σημαινει πως τοσο η ομοφυλοφιλια,οσο και η ετεροφυλοφιλια θα ειναι αποδεκτη (και επιλεξιμη) σεξουαλικη συμπεριφορα για τα παιδια.

Τα πραγματα ειναι απλα:αν εχεις μπροστα σου μονο ενα καλαθι με πορτοκαλια και πρεπει να διαλεξεις καποιο καλαθι,ειναι λογικο να διαλεξεις το υπαρχον καλαθι. Αν ομως σου τοποθετησουν διπλα και ενα αλλο καλαθι με νεκταρινια,τοτε αυτοματως εχεις τη δυνατοτητα της επιλογης:διαλεγεις ειτε το ενα ειτε το αλλο. Σαφως και ο πλουραλισμος στις επιλογες ειναι κατι καλο - ωστοσο αναρωτιεμαι αν ειδικα σε αυτο το πεδιο ειναι καλο να υπαρχει τετοιος.....
Ναι, αλλα αδυνατεις να απαντησεις.
Και εγω σε τοιχο βλεπω οτι μιλαω.
Πόσο παραπληροφορημένοι και άσχετοι μπορείτε να είστε; Έχετε διαβάσει ποτέ στη ζωή σας για ένα φαινόμενο το οποίο καταδικάζετε με τέτοια μανία; Τι είναι αυτές οι μπούρδες που διαβάζω και έχετε το θράσος ορισμένοι να τα παρουσιάζετε και σαν επιστημονικά δεδομένα; (κάπου διάβαζα ότι η Ιατρική θεωρεί την ομοφυλοφιλία αρρώστια την στιγμή που η παγκόσμια ιατρική κοινότητα έχει πάψει να την θεωρεί ασθένεια εδώ και πολλά χρόνια). Μακάρι τουλάχιστον να γνωρίζατε τι σημαίνει ελευθερία επιλογών.

Πάρτε και μια παρουσίαση που βρήκα τώρα μιας ψυχολόγου (ευαισθητοποίηση σε θέματα σεξουαλικού προσανατολισμού).
Sexual Orientation: Myths & Realities
Έτσι για να μπουν κάποια πράγματα στη θέση τους...

quaker: Καθόλου ετεροφοβικοί. Απλά πλήρως εξοικιωμένοι και έχοντες γνώση εννοιών όπως ελευθερία, διαφορετικότητα, ισότητα - ισοτιμία.

Παράθεση

quaker

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O quaker έγραψε στις 17:16, 19-02-11:

Φυσικα και ειμα εξοικειωμενος στην διαφορετικοτητα. Αυτο ακριβως ειναι η ομοφυλοφιλια, κατι διαφορετικο απο το φυσιολογικο. Διαφωνεις?
Επισης ειμαι εξοικειωμενος με τη διαφορετικοτητα ενος παιδεραστη, ενος κτηνοβατη, ενος σαδιστη και οποιουδηποτε αλλου εκφυλισμενου. Ειναι διαφορετικοι, και ακριβως αυτη τη διαφορετικοτητα δεν επιθυμω να μου την πλασαρουν ως κατι το φυσιολογικο.
Ελευθερια και ισοτητα ειναι λεξεις που δεν πρεπει να χρησιμοποιουνται αφειδως.
Φυσικα και απο μενα εχεις ελευθερια να κανεις οτι θες στο κρεβατι σου, αλλα δεν εχεις ελευθερια να υιοθετησεις παιδακι το οποιο θα ειναι αναγκασμενο να ζει σε μια ανωμαλη οικογενεια.
Τελος, το τι λεει ο καθε ψυχολογος δεν με ενδιαφερει, γιατι απλα ειναι γνωμη του. Και ο ψυχολογος στη σχολη μου, λεει αυτα που μεταφερω εδω, καθως εχει πολλους ασθενεις ομοφυλοφιλους, στους οποιους βλεπει αρρωστια στην ψυχη τους.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:54, 19-02-11:

Και τι σημαίνει για εσένα η ομοφοβία Άγγελε;
Επίσης όταν εσύ κατηγορείς τους ομοφυλόφιλους (ένα δηλαδή σημαντικό ποσοστό του πληθυσμού) ότι είναι άρρωστοι, κάνεις κάτι διαφορετικό;
ομοφοβια....φοβια ειναι κατι σοβαρο,,και οχι αποψη απλα..
λεμε υψοφοβια,κλειστοφοβια,αραχνοφοβια κλπ.. θελεις ιατρικη αναλυση και ορισμο?

η ομοφοβια συνηθως δεν ειναι,,απλα ειναι η αποψη ανθρωπων οτι η ομοφυλ. δεν ειναι φυσιολογικη..
δεν ειναι φοβια με την ιατρικη εννοια του ορου,,
απλα φτιαχτηκε ο ορος για κοινωνικους λογους απο τις ομοφυλοφιλικες οργανωσεις..

Χαχα,,το περιμενα οτι θα το πεις αυτο..

δεν ειπα οτι εχουν ψυχολογικο προβλημα-οπως η φοβια πχ- αυτοι που υποστηριζουν την φυσιολογικοτητα της ομοφυλοφιλιας,,που μπορει να ειναι για ιδεολογικους λογους και πολλους αλλους.. αλλα οι ομοφυλοφιλοι!

δηλαδη λες οτι ολοι οσοι υποστηριζουν την φυσιολογικοτητα και τα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων ειναι ομοφυλοφιλοι?

(μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια φιλε..)

Παράθεση

pop corn

Περιβόητο Μέλος

H pop corn έγραψε στις 18:28, 19-02-11:

Φυσικα και ειμα εξοικειωμενος στην διαφορετικοτητα. Αυτο ακριβως ειναι η ομοφυλοφιλια, κατι διαφορετικο απο το φυσιολογικο. Διαφωνεις?
Επισης ειμαι εξοικειωμενος με τη διαφορετικοτητα ενος παιδεραστη, ενος κτηνοβατη, ενος σαδιστη και οποιουδηποτε αλλου εκφυλισμενου. Ειναι διαφορετικοι, και ακριβως αυτη τη διαφορετικοτητα δεν επιθυμω να μου την πλασαρουν ως κατι το φυσιολογικο.
Ελευθερια και ισοτητα ειναι λεξεις που δεν πρεπει να χρησιμοποιουνται αφειδως.
Φυσικα και απο μενα εχεις ελευθερια να κανεις οτι θες στο κρεβατι σου, αλλα δεν εχεις ελευθερια να υιοθετησεις παιδακι το οποιο θα ειναι αναγκασμενο να ζει σε μια ανωμαλη οικογενεια.
Τελος, το τι λεει ο καθε ψυχολογος δεν με ενδιαφερει, γιατι απλα ειναι γνωμη του. Και ο ψυχολογος στη σχολη μου, λεει αυτα που μεταφερω εδω, καθως εχει πολλους ασθενεις ομοφυλοφιλους, στους οποιους βλεπει αρρωστια στην ψυχη τους.
Η συλλογιστική σου πορεία εμπεριέχει λογικό σφάλμα. Το ότι είναι διαφορετικό δεν σημαίνει ότι δεν είναι φυσιολογικό. Σκέψου το γεγονός πως υπάρχουν άνθρωποι με διαφορετικό χρώμα δέρματος. Επίσης υπάρχει το διαφορετικό χρώμα ματιών. Υπάρχει το διαφορετικό αριστερόχειρας - δεξιόχειρας. Ωστόσο, και αυτός με το διαφορετικό χρώμα είναι εξίσου άνθρωπος, και αυτός με το διαφορετικό χρώμα ματιών βλέπει και ο άλλος μπορεί να γράφει ανεξάρτητα ποιο χέρι χρησιμοποιεί. Ομοίως, η ομοφυλοφιλία αποτελεί έκφανση της διαφορετικότητας. Η σεξουαλικότητα δηλ. ενός ανθρώπου προσανατολίζεται σε άτομο του ίδιου φύλου αντί του άλλου. Ακριβώς αυτά που νιώθει ένας ετεροφυλόφιλος για ένα άτομο του άλλου φύλου τα νιώθει και ένας ομοφυλόφιλος απλά για άτομο του ίδιου φύλου. Αυτό δεν τον καθιστά ανώμαλο ή μη φυσιολογικό. Και υπενθιμίζω για πολλοστή φορά ότι μη φυσιολογικό μπορεί να είναι για σένα που έχεις άλλο προσανατολισμό, ομοίως ένας ομοφυλόφιλος δεν θεωρεί φυσιολογικό για τον εαυτό του να έλκεται από άτομα του άλλου φύλου (λόγω προσανατολισμού) αλλά ούτε ο ένας ούτε ο άλλος μπορείτε να μιλήσετε αντικειμενικά για το φυσιολογικό. Στην φύση παρουσιάζεται και η ομοφυλοφιλία ως συμπεριφορά, είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι.

Για το θέμα των παιδιών που έθιξες δεν απαντάω ακόμη επειδή βρίσκομαι σε πορεία διαμόρφωσης της άποψης μου.

Αλήθεια για τον ψυχολόγο στη σχολή σου; Τι περίεργο, γιατί εδώ και χρόνια η ομοφυλοφιλία έχει πάψει να θεωρείται ψυχιατρικό πρόβλημα. Από πότε έχει να παρακολουθήσει τις τρέχουσες εξελίξεις της επιστήμης του; Επίσης η ψυχολόγος του σύνδεσμου που παρέθεσα ασχολείται όπως βλέπεις με την ευαισθητοποίηση γονέων, όχι με τους παράγοντες που σχετίζονται με την ομοφυλοφιλία. Αυτό όπως γράφει και η ίδια, αποτελεί κατα κύριο λόγο αντικείμενο της Βιολογίας η οποία σήμερα μιλάει για βιολογική βάση του σεξουαλικού προσανατολισμού.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pop corn : 19-02-11 στις 18:39. Αιτία: επανάληψη λέξης
Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 14:35, 21-02-11:

1.Η στάση ορισμένων σε αυτό το τόπικ χαρακτηρίζεται ως ομοφοβική. Ψάξε να βρεις τι σημαίνει και θα δεις αν είναι αδόκιμος.

2. Πόσο παραπληροφορημένοι και άσχετοι μπορείτε να είστε; Έχετε διαβάσει ποτέ στη ζωή σας για ένα φαινόμενο το οποίο καταδικάζετε με τέτοια μανία; Τι είναι αυτές οι μπούρδες που διαβάζω και έχετε το θράσος ορισμένοι να τα παρουσιάζετε και σαν επιστημονικά δεδομένα; (κάπου διάβαζα ότι η Ιατρική θεωρεί την ομοφυλοφιλία αρρώστια την στιγμή που η παγκόσμια ιατρική κοινότητα έχει πάψει να την θεωρεί ασθένεια εδώ και πολλά χρόνια). Μακάρι τουλάχιστον να γνωρίζατε τι σημαίνει ελευθερία επιλογών.

3. Καθόλου ετεροφοβικοί. Απλά πλήρως εξοικιωμένοι και έχοντες γνώση εννοιών όπως ελευθερία, διαφορετικότητα, ισότητα - ισοτιμία.

4. Για το θέμα των παιδιών που έθιξες δεν απαντάω ακόμη επειδή βρίσκομαι σε πορεία διαμόρφωσης της άποψης μου.
1. H λέξη προέρχεται απο τις (h)omo και φοβία,δηλ. φοβικός εναντι των ομοφυλόφιλων.
Αδόκιμος ορος (και εκ του πονηρου ισως,προκειμενου να ενισχυσει τις τυψεις των....αλλων),επειδη τοσο στις παρουσες δημοθοινίες όσο και παντού αλλου,δεν εκφραζεται φόφος απέναντι στους ομοφυλοφιλους. Κανεις δεν τους φοβαται - εμου συμπεριλαμβανομενου. Το ολο θεμα εγκειται στην (μερικη / ολικη) σεξουαλικη ισοτιμια / αποδοχή/ένταξή τους.

2. Το ομοφυλοφιλικο φαινομενο, βρισκει συχνή εμφανιση και εκφραση τις τελευταιες δεκαετιες και εκει οπου ανθουν οι ελευθεριες. Ως τετοιο δεν εχει προλαβει να εξεταστει διεξοδικα,πραγμα το οποιο θα γινει με τον καιρο, εως οτου η επιστημη αποφανθει τελεσιδικα. Συνεπως,τα οποια ιατρικα πορισματα θα αναθεωρουνται συνεχως και αυτα που βλεπουν το φως (θετικα ή αρνητικα) εχουν προσκαιρη ισχυ.Θεωρω εξοχως απερισκεπτο / επιπολαιο καποιος να τα επικαλειται ως θεσφατα στην (υπερ ή κατα των ομοφυλοφιλων) επιχειρηματολογια του.

3. Πληρως εξοικειωμενοι....στα χαρτιά / αναγνωσματα...

Στην πραξη,ολες αυτες οι ωραιες εννοιουλες ειναι κενα γραμματα. Ειτε δεν υπαρχουν,ειτε καταπιεζονται είτε - ακομα χειροτερα - χρησιμοποιουνται προπαγανδιστικα /κατασταλτικα κ.ο.κ.

Και οι εννοιες αυτες ειναι ανυπαρκτες / ανεφαρμοστες για το συνολο σχεδον του παγκοσμιου πληθυσμου (ετεροφυλοφιλους + ομοφυλοφιλους). Δεν ειναι λιγακι "φοβικο" / εξοχως συμφεροντολογικο,να κανουν επικληση τους οι ομοφυλοφιλοι μονο για τη μεριδα / "συντεχνιουλα" τους και οχι για ολους?

Αν προκειται να εστιαζουμε σε τετοιες λεκτικες κορωνες,καλο θα ειναι να (αποφασισουμε να) τις εφαρμοσουμε πρωτα κατα προτεραιοτητα συνολικα,ωστε να μπορουμε να τις επικαλουμαστε και μερικα. Δε μπορουμε να μιλαμε βολικα για ελευθερία, διαφορετικότητα, ισότητα - ισοτιμία και ολα τα βαρυγδουπα για μια πληθυσμιακη υποομαδα,οταν ουσιαστικα εχουμε αποτυχει να τα εδραιωσουμε στην ομαδα....

4. ...η οποια φυσικω τω τροπω (κατα πασα πιθανοτητα) θα ειναι υπερ (της υιοθεσιας) - γιατι τα θελουμε ΟΛΑ βρε αδερφε!

Και γιατι θα αντικειται στην ισοτιμια - ισοτητα........

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:46, 21-02-11:

1. H λέξη προέρχεται απο τις (h)omo και φοβία,δηλ. φοβικός εναντι των ομοφυλόφιλων.
Αδόκιμος ορος (και εκ του πονηρου ισως,προκειμενου να ενισχυσει τις τυψεις των....αλλων),επειδη τοσο στις παρουσες δημοθοινίες όσο και παντού αλλου,δεν εκφραζεται φόφος απέναντι στους ομοφυλοφιλους. Κανεις δεν τους φοβαται - εμου συμπεριλαμβανομενου. Το ολο θεμα εγκειται στην (μερικη / ολικη) σεξουαλικη ισοτιμια / αποδοχή/ένταξή τους.
Να υποθέσω ότι διαφωνείς και με τον όρο ξενοφοβία για τους ρατσιστές;
Επιπλέον, είναι κοινότατο φαινόμενο στην ψυχολογία οι άνθρωποι που είναι φανατικά κατά της ομοφυλοφιλίας να το κάνουν διότι προσπαθούν να καταπιέσουν δικές τους υποβόσκουσες ομοφυλοφιλικές τάσεις, εξ'ου και ο φόβος = φόβος για ανεπιθύμητο σεξουαλικό προσανατολισμό του υποκειμένου.

2. Το ομοφυλοφιλικο φαινομενο, βρισκει συχνή εμφανιση και εκφραση τις τελευταιες δεκαετιες και εκει οπου ανθουν οι ελευθεριες. Ως τετοιο δεν εχει προλαβει να εξεταστει διεξοδικα,πραγμα το οποιο θα γινει με τον καιρο, εως οτου η επιστημη αποφανθει τελεσιδικα. Συνεπως,τα οποια ιατρικα πορισματα θα αναθεωρουνται συνεχως και αυτα που βλεπουν το φως (θετικα ή αρνητικα) εχουν προσκαιρη ισχυ.Θεωρω εξοχως απερισκεπτο / επιπολαιο καποιος να τα επικαλειται ως θεσφατα στην (υπερ ή κατα των ομοφυλοφιλων) επιχειρηματολογια του.
Εκεί όπου "ανθούν οι ελευθερίες", απλά δεν έχουν λόγο να το κρύψουν και "φαίνονται" περισσότερο. Το ποσοστό είναι παντού το ίδιο και υπάρχει από την αρχαιότητα.
Όσον αφορά την ιατρική, ναι, κάθε επιστήμη μπορεί να ανατραπεί στο μέλλον, αλλά σίγουρα το τρέχον στιγμιότυπο της ιατρικής είναι μακράν πιο έγκυρο και λογικά συνεπές από τις προκαταλήψεις σου και των ομοίων σου.

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 15:11, 21-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
1. Να υποθέσω ότι διαφωνείς και με τον όρο ξενοφοβία για τους ρατσιστές;
Επιπλέον, είναι κοινότατο φαινόμενο στην ψυχολογία οι άνθρωποι που είναι φανατικά κατά της ομοφυλοφιλίας να το κάνουν διότι προσπαθούν να καταπιέσουν δικές τους υποβόσκουσες ομοφυλοφιλικές τάσεις, εξ'ου και ο φόβος = φόβος για ανεπιθύμητο σεξουαλικό προσανατολισμό του υποκειμένου.

2. Όσον αφορά την ιατρική, ναι, κάθε επιστήμη μπορεί να ανατραπεί στο μέλλον, αλλά σίγουρα το τρέχον στιγμιότυπο της ιατρικής είναι μακράν πιο έγκυρο και λογικά συνεπές από τις προκαταλήψεις σου και των ομοίων σου.
1. Και η ξενοφοβια ειναι αδοκιμος ορος. Δεν εκφραζει ουσιαστικα αυτο που πρεπει.
Ο οποιοσδηποτε δεν αποδεχεται (για τον οποιοδηποτε λογο) εναν ξενο,δεν το κανει επειδη φοβαται μην του μοιασει.

Ακομα και η αιτιολογηση αυτη να ισχυει - να φοβουνται οι υγιεις μηπως "κολλησουν" και "αρρωστησουν" -,αφορα μονο ενα πολυ μικρο μερος. Δε νομιζω η πλειοψηφια των ανθισταμενων να φοβουνται μην το "γυρισουν". Ως εκ τουτου ο ορος αυτος δεν αποδιδει τη σωστη σταση της ανθισταμενης πλειοψηφιας. Δε μπορουμε να της χρεωσουμε ως φοβο την οποια αντιρρηση της...

2. Οσο το φαινομενο ειναι εν τη παγιωση του και μεχρις οτου παρει την τελικη του μορφη - αρα και την τελεσιδικη αποφαση της επιστημης (ΑΝ ποτε την παρει...) - εγω θα εμμενω,θα διατηρω επιφυλαξεις. Γιατι θελω να σχηματισω τελεσιδικη και οχι ρευστη / στιγμιοτυπη και διαρκως σε διαδικασια διορθωσης/αναθεωρησης αποψη - τουλ. για ενα τοσο σημαντικο θεμα.

Οσοι δεν εχουν διαμορφωσει τελεσιδικη γνωμη,ειναι ευκολο να αναθεωρησουν.

Οσοι εχουν διαμορφωσει τελεσιδικη αποψη - εστω και στιγμιοτυπη - ποσο ευκολο θα ειναι αραγε να την ανακυκλωσουν???

(οι σημερινοι νεοι πιθανον να μπορουν να κανουν κωλοτουμπες....)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Heptamer : 21-02-11 στις 16:59.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:16, 21-02-11:

ειναι μια περιπτωση και αυτη..
αλλα δεν ειναι ολοι ετσι..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:21, 21-02-11:

1. Και η ξενοφοβια ειναι αδοκιμος ορος. Δεν εκφραζει ουσιαστικα αυτο που πρεπει.
Ο οποιοσδηποτε δεν αποδεχεται (για τον οποιοδηποτε λογο) εναν ξενο,δεν το κανει επειδη φοβαται μην του μοιασει.

Ακομα και η αιτιολογηση αυτη να ισχυει - να φοβουνται οι υγιεις μηπως "κολλησουν" και "αρρωστησουν" -,αφορα μονο ενα πολυ μικρο μερος. Δε νομιζω η πλειοψηφια των ανθισταμενων να φοβουνται μην το "γυρισουν". Ως εκ τουτου ο ορος αυτος δεν αποδιδει τη σωστη σταση της ανθισταμενης πλειοψηφιας. Δε μπορουμε να της χρεωσουμε ως φοβο την οποια αντιρρηση της...
Ουσιαστικά όλα σε φόβο ανάγονται. Σε φόβο μην του μοιάσεις, σε φόβο μην του μοιάσουν οι γύρω σου (πχ φωνασκίες τύπου "καταστρέφουν τις κοινωνικές δομές!"), σε φόβο μη σου κάνει κακό κτλ
Επίσης, ο φόβος για προσωπική ομοφυλοφιλία δεν είναι τόσο συνειδητός όσο υπονοείς, είναι στις περισσότερες περιπτώσεις υποβόσκων και καταπιεσμένος.

2. Οσο το φαινομενο ειναι εν τη παγιωση του και μεχρις οτου παρει την τελικη του μορφη - αρα και την τελεσιδικη αποφαση της επιστημης (ΑΝ ποτε την παρει...) - εγω θα εμμενω,θα διατηρω επιφυλαξεις. Γιατι θελω να σχηματισω τελεσιδικη και οχι ρευστη / στιγμιοτυπη και διαρκως σε διαδικασια διορθωσης/αναθεωρησης αποψη - τουλ. για ενα τοσο σημαντικο θεμα.

Οσοι δεν εχουν διαμορφωσει τελεσιδικη γνωμη,ειναι ευκολο να αναθεωρησουν.

Οσοι εχουν διαμορφωσει τελεσιδικη αποψη - εστω και στιγιοτυπη - ποσο ευκολο θα ειναι αραγε να την ανακυκλωσουν???

(οι σημερινοι νεοι πιθανον να το μπορουν....)
Δε νομίζω ότι δεν έχεις διαμορφώσει άποψη.

Το "φαινόμενο" δεν είναι εν τη παγίωση του, είναι ίδιο κι απαράλλαχτο εδώ και χιλιάδες χρόνια και δεν συναντάται καν μόνο στο ανθρώπινο είδος. Έχω κουραστεί να λέω τα ίδια και τα ίδια. Αν τη βρίσκεις να εθελοτυφλείς, be my guest.

ειναι μια περιπτωση και αυτη..
αλλα δεν ειναι ολοι ετσι..
how ironic να το λες εσύ αυτό

Παράθεση

Heptamer (von Sentonof!)

Πολύ δραστήριο μέλος

O Heptamer von Sentonof έγραψε στις 16:11, 21-02-11:

1. Ουσιαστικά όλα σε φόβο ανάγονται. Σε φόβο μην του μοιάσεις, σε φόβο μην του μοιάσουν οι γύρω σου (πχ φωνασκίες τύπου "καταστρέφουν τις κοινωνικές δομές!"), σε φόβο μη σου κάνει κακό κτλ
Επίσης, ο φόβος για προσωπική ομοφυλοφιλία δεν είναι τόσο συνειδητός όσο υπονοείς, είναι στις περισσότερες περιπτώσεις υποβόσκων και καταπιεσμένος.

1. Το "φαινόμενο" δεν είναι εν τη παγίωση του, είναι ίδιο κι απαράλλαχτο εδώ και χιλιάδες χρόνια και δεν συναντάται καν μόνο στο ανθρώπινο είδος. Έχω κουραστεί να λέω τα ίδια και τα ίδια. Αν τη βρίσκεις να εθελοτυφλείς, be my guest.
1. Σε διαβεβαιώ παντως πως σε εμένα ουτε υποβοσκουν,ουτε καταπιεζονται τετοιες τασεις!!
Αν λοιπόν "φοβαμαι",δεν ειναι απο αυτο!

2. Ηταν σε λανθανουσα / καταπιεσμενη κατασταση εδω και χιλιαδες χρονια.
Ωστοσο,τώρα βγαινει ουσιαστικα στο φως και τωρα φωτιζεται απο την επιστημονικη κοινοτητα.
Αρα,τώρα ουσιαστικα ειναι παρόν,αρα τωρα μελεταται.

Οπου το φαινομενο απανταται στη φυση,ειναι μεμονωμενο και για συγκεκριμενο λογο και σκοπο - δηλ. υπαρχει καποια αιτια.
Αυτο δε σημαινει πως αποτελει κανονικοτητα.

I am your guest Admina!!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:20, 21-02-11:

Ουσιαστικά όλα σε φόβο ανάγονται. Σε φόβο μην του μοιάσεις, σε φόβο μην του μοιάσουν οι γύρω σου (πχ φωνασκίες τύπου "καταστρέφουν τις κοινωνικές δομές!"), σε φόβο μη σου κάνει κακό κτλ
κανεις φάουλ τωρα..
η φοβια ανεβαζει παλμους ,ιδρωνεις κλπ αλλα συμπτωματα..οποτε αλλο ο φοβος απεναντι στην ομοφυλοφιλια πχ και αλλο η φοβια ..
ή μιλαμε επιστημονικα ή οχι..
οποτε η ευκολια να ονομαζουν την αποψη(που μπορει να ειναι και λαθος,,αλλα 'αποψη ειναι..) οτι η ομοφυλοφιλια ειναι σεξουλικη διαστροφη οπως ο μαζοχισμος ή η παιδοφιλια.. δειχνει εμπαθεια βασικα..και οχι σοβαρη λογικη σκεψη..

οποτε μονο με γνωση αλλαζεις την αποψη αυτη αν θελεις.. παντως οχι με το λες τον αλλο φοβικο..

Το "φαινόμενο" δεν είναι εν τη παγίωση του, είναι ίδιο κι απαράλλαχτο εδώ και χιλιάδες χρόνια και δεν συναντάται καν μόνο στο ανθρώπινο είδος. Έχω κουραστεί να λέω τα ίδια και τα ίδια. Αν τη βρίσκεις να εθελοτυφλείς, be my guest.
ξερεις με επιστημονικα δεδομενα οτι δεν αλλαξε καθολου το ποσοστο ομοφυλοφιλων ανα τους αιωνες?εγω αλλη εντυπωση ειχα...

επισης παντα παντα υπηρχαν σε ζωα και ανθρωπους τερατογενεσεις φυχικες και αλλες ανωμαλιες εκ γεννετης ή απο το περιβαλλον..
αυτο δεν τις κανει φυσιολογικες..

οποτε το επιχειρημα δεν πιανει..χρησιμοποιησε αλλο..

θες να αναλυσεις τι εννοεις ή να μην το συνεχισουμε?

προσωπικα δεν εχω καμια φοβια προς τους ομοφυλοφιλους,,εχω συναντησει τετοιους και δεν ειχα κανενα προβλημα ούτε συμπτωματα αγοραφοβιας,υψοφοβιας κλπ μπουρδες..

και στο νετ απο οτι βλεπω.η ομο(φυλοφιλο)φοβια -για να τα λεμε σωστα.
δεν ειναι φοβια βασικα απλα η αντιπαθεια και διακριση προς τους γκευ,,οπως ο ρατσιμος αντισημιτισμος σεξισμος κλπ σε -ισμος..δηλαδη ειναι κοινωνικο φαινομενο,,αλλα οχι ιατρικο..

Αλλα φοβία δεν ειναι..(εκτος απο πολυ λιγες περιπτωσεις..)
http://www.empowher.com/community/as...-other-phobias
http://answers.yahoo.com/question/in...4163706AAvspZe
Homophobia is a term that was coined in 1972 by psychologist and gay activist George Weinberg to describe prejudice against people who are gay. I think of it as being like racism. And you can't catch racism either. It's a conscious choice.
η ομοφοβια ειναι φοβια όσο ειναι και η ξενοφοβία..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 21-02-11 στις 16:36.
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 16:44, 21-02-11:

Ομοφοβικός, δεν θεωρώ οτι είναι όρος.

Είναι ταμπέλα!

Αλλο είναι να έχει φοβία κάποιος-α για οτιδήποτε, π.χ. ύψος, κλειστούς χώρους, σκυλιά και οποιοδήποτε ζώο και άλλο να μας κολλάτε μια ταμπέλα που δεν δεχόμαστε ότι αντιπροσωπεύει την αλήθεια.

Για να χαρακτηρίσεις κάποιον ότι είναι κλειστοφοβικός ή φοβάται τα σκυλιά (όπως είχα πάθει κάποτε εγώ ) και άλλο να προσπαθούμε και επιζητούμε κάποιον ισότιμο διάλογο ματαίως εδώ μέσα.

Φοβία νοιώθει κάποιος όταν κατά το ερέθισμα, χάνει τον έλεγχο του και η ισορροπία του κλονίζεται.
Όταν ήμουν εγώ κάτω από την επίδραση του φόβου μου από τα σκυλιά, κοκάλωνα – ίδρωνα και μόνο στο γαύγισμα ενός μικρού σκυλιού που βρίσκονταν γύρω μου, μπρος – στο πλάι ή πίσω μου.
Οσο μικρό και αν ήταν, το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο, δε μπορούσα να αντιδράσω, αλλά και ένα βήμα δεν μπορούσα να κάνω.

Αρα, φοβία μπορούμε να πούμε ότι είναι ακραία και συνοδευόμενη με αδυναμία ελέγχου, έκφραση και όχι συμπεριφορά.

Οπότε το να μας αποκαλείτε ομοφοβικούς, δηλώνει δική σας αδυναμία, γιατι από την μια είναι επιθετικός χαρακτηρισμός και από την άλλη δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, γιατι όταν καταθέτει κάποιος απόψεις, το μόνο που επιτρέπεται είναι η ανάλογη απάντηση και τίποτα ποιο πολύ, αλλά ούτε και ποιο λίγο.
Εσείς μας έχετε ταράξει σε χαρακτηρισμούς της ταμπέλας <<ΟΜΟΦΟΒΙΚΟΙ>>.

Το μόνο που χρειάζεται εδώ μέσα είναι ένας σωστός διάλογος και από όλους μας εξαρτάται.

Το "φαινόμενο" δεν είναι εν τη παγίωση του, είναι ίδιο κι απαράλλαχτο εδώ και χιλιάδες χρόνια
Εδώ έχω κάποιες αμφιβολίες. Για παράδειγμα, στην Πομπηϊα, υπήρχαν πορνεία που μέσα υπήρχαν εκτός από κοπέλες και νεαροί. Μετά από ατυχή πόλεμο επέλεγαν οι νικητές ανάμεσα στους σκλάβους και νεαρούς.
Σήμερα δε βλέπω αποτελέσματα έρευνας που να αφορούν τι απογίνονται τα κακοποιημένα παιδιά ;
Σαφώς και οι θύτες είναι ετεροφυλόφιλοι, αυτό όμως δεν μας υποχρεώνει να δούμε την ενδεχόμενη ομοφυλοφιλική συμπεριφοράτων κακοποιημένων παιδιών ως βιολογική επιλογή.
Είναι ένα δείγμα που αποδέχεται ομοφυλοφιλικές συμπεριφορές και με τον ποιο βίαιο τρόπο.
Γενάται το ερώτημα, αν αυτό το δείγμα είναι γνωστό απο την μια και αν λαμβάνεται στις μετρήσεις υπ' όψη.

Αρα, το θέμα της ομοφυλοφιλίας που εξετάζουμε, δεν είναι τόσο επιφανειακό.
Ποσώς με ενδιαφέρει το να με αποκαλείτε ομοφοβικό.
Αντιμετωπίστε καθαρά το θέμα, καταθέστε τις απόψεις σας και αν κάποια στιγμή σταματήσω να σας ενοχλώ εγώ ο <<κατά εσάς ομοφοβικός>> και σαφώς όχι κατά εμένα γιατι πλέον φοβάμαι μοναχά Έναν, Τον Θεό, τότε δε θα χαλάσει και ο κόσμος.
και δεν συναντάται καν μόνο στο ανθρώπινο είδος. Έχω κουραστεί να λέω τα ίδια και τα ίδια
Αν εξομοιώνεις το ανθρώπινο είδος ως πιθηκοειδές, με τα ζώα που έχουν αγελοειδή συμπεριφορά, τότε θα πρέπει να κατατάξεις και σε ράτσες το ανθρώπινο είδος. Πλούσιο είναι το δείγμα και ατελείωτο.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:47, 21-02-11:

μα και στα υπολοιπα απο τους ανθρωπους ζωα ανωμαλια ειναι..
οπως και πολλες αλλες..

και να μην αφησω κατω τιποτα..

ναι,,υπηρχε και αυτη η αποψη των ψυχολογων που μου ελεγαν πριν κατι χρονια,,
αλλα οταν μου τη λεγανε γινομουν χειροτερα.. και απο οτι ψυχιατρικα διαβασα μετα
και τα σκεφτηκα παρρααα πολλυ αυτα τα θεματα χρονια..

ο γιατρος πρεπει να καταλαβαινει πότε καποιος ειναι μεσα βαθια ομοφυλοφιλος,και πότε οχι..
μην συνεχισω..

και ειτε ειμαι ομοφυλοφιλος ειτε οχι,,η αληθεια δεν αλλαζει,,,το οτι η ομοφυλοφιλια βλαπτει ψυχικα τον ανθρωπο..

δηλαδη αν ημουν μαζοχιστης θα αλλαζε η αληθεια οτι ο μαζοχισμος βλαπτει?
αν ημουν παιδεραστης θα αλλαζε η αληθεια οτι η παιδεραστια βλαπτει?

αλλα χρειαζεται μεγαααλο κουραγιο,,για να κανεις κατι τετοιο και να παραδεχεσαι οτι ειναι λαθος και σε βλαπτει,,και ας μην μπορεις να το αλλαξεις και ας ζεις με αυτο..

κατι που σημερα δεν το εχουν ούτε καν αυτοι που καπνιζουν,,θα το εχουν αλλοι με ψυχικα προβληματα?

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Scandal έγραψε στις 18:13, 21-02-11:

μα και στα υπολοιπα απο τους ανθρωπους ζωα ανωμαλια ειναι..
οπως και πολλες αλλες..

και να μην αφησω κατω τιποτα..

ναι,,υπηρχε και αυτη η αποψη των ψυχολογων που μου ελεγαν πριν κατι χρονια,,
αλλα οταν μου τη λεγανε γινομουν χειροτερα.. και απο οτι ψυχιατρικα διαβασα μετα
και τα σκεφτηκα παρρααα πολλυ αυτα τα θεματα χρονια..

ο γιατρος πρεπει να καταλαβαινει πότε καποιος ειναι μεσα βαθια ομοφυλοφιλος,και πότε οχι..
μην συνεχισω..

και ειτε ειμαι ομοφυλοφιλος ειτε οχι,,η αληθεια δεν αλλαζει,,,το οτι η ομοφυλοφιλια βλαπτει ψυχικα τον ανθρωπο..

δηλαδη αν ημουν μαζοχιστης θα αλλαζε η αληθεια οτι ο μαζοχισμος βλαπτει?
αν ημουν παιδεραστης θα αλλαζε η αληθεια οτι η παιδεραστια βλαπτει?

αλλα χρειαζεται μεγαααλο κουραγιο,,για να κανεις κατι τετοιο και να παραδεχεσαι οτι ειναι λαθος και σε βλαπτει,,και ας μην μπορεις να το αλλαξεις και ας ζεις με αυτο..

κατι που σημερα δεν το εχουν ούτε καν αυτοι που καπνιζουν,,θα το εχουν αλλοι με ψυχικα προβληματα?
Μην μπερδεύεις τις παραφιλίες με την ομοφυλοφιλία. Όπως μπορείς να διαβάσεις η δεύτερη δεν εντάσσεται πλέον σε αυτές, ώστε να τις φέρνεις ως σχετικό παράδειγμα με την ομοφυλοφιλία.

Οι ψυχολόγοι/ψυχιάτροι με τους οποίους μίλησες απ' ότι έχω καταλάβει υποστηρίζανε το σωστό (ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι κακό ή ασθένεια - ασχέτως που κάνανε λάθως διάγνωση ότι είσαι ομοφυλόφιλος). Συνεπώς έχεις έλθει σε επαφή με την επιστημονική κοινότητα (το λέω γιατί ενίοτε μας παρέθετες απόψεις από επιστήμονες που υποστήριζαν το αντίθετο από αυτό που έχει παγιώσει η επιστήμη). Οι εν λόγω ψυχολόγοι/ψυχιάτροι ήταν άντρες ή γυναίκες; (εντελώς για στατιστικούς λόγους)

Δεν κάνουν κάποιο λάθος οι ομοφυλόφιλοι, αυτό που τους καλεί το βάθος τους κάνουν και ζουν μια χαρά και με αυτό χωρίς να χρειάζεται να δώσουν και εξηγήσεις (δυστυχώς ακόμα υπάρχουν οικογένειες που κατακρίνουν τα ομοφυλόφιλα παιδιά τους - ευτυχώς και ο μέσος κάφρος υποστηρίζει "ας κάνουν ό,τι θέλουν στο κρεβάτι τους" ασχέτως βέβαια ότι δε μιλάει για τα παιδιά του ).
Τέλος, να πω ότι χρειάζεται μεγάλο κουράγιο να αποδεχτεί κάποιος την ομοφυλοφιλία του σε ένα κοινωνικό περιβάλλον που ακόμα δε την έχει αποδεχτεί (και δη στους γονείς του).

-petros

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:20, 21-02-11:

Οι εν λόγω ψυχολόγοι/ψυχιάτροι ήταν άντρες ή γυναίκες;
και γυναικες και ανδρες..

Όπως μπορείς να διαβάσεις η δεύτερη δεν εντάσσεται πλέον σε αυτές, ώστε να τις φέρνεις ως σχετικό παράδειγμα με την ομοφυλοφιλία.
εγω το διαβαζω,,
ελα ομως που συνεχιζω -και οχι μονο εγω- να πιστευω οτι η αφαιρεση της ομφ απο τη λιστα των παραφιλιων,εγινε κατω απο τις πιεσεις της ομοφυλοφιλικης κοινοτητας και με περισσοτερο κοινωνικα κριτηρια παρα επιστημονικα καθαρα..

ειχε αναφερθει και εδω με ποσο οριακη πλειοψηφια οι ανωτερη οργανωση ψυχιατρων-ή ψυχολογων νομιζω στην αμερικη ειχε βγαλει την ομοφυλοφιλια απο τις αρρωστιες..

αν θελετε να τις ξαναβαλω δω αυτες τις αποψεις..

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Scandal έγραψε στις 20:40, 21-02-11:

Μα πραγματικά συνδέεις την ομοφυλοφιλία με τις παραφιλίες που αναφέρονται στη wiki;
Εγώ όσο αντικειμενικά και αν το δω, ουδεμία σύνδεση βρίσκω, αφού, η ομοφυλοφιλία είναι ακριβώς σαν την ετεροφυλοφιλία με διαφορά στο θέμα των φύλων. Υπάρχει το στοιχείο του έρωτα και του συναισθήματος.

Η επιστήμη έχει προχωρήσει και μου φαίνεται πολύ αναμενόμενη η αφαίρεση της ομοφυλοφιλίας από καταλόγους ασθενειών και παραφιλιών. Δε θα μπορούσα να φανταστώ μια κοινωνία αρκετά εξελιγμένη σαν τη σημερινή να στιγματίζει ακόμα τους ομοφυλόφιλους κατατάσσοντάς τους στους ασθενείς, πόσο μάλλον να εντάσσει και την ομοφυλοφιλία στις... παραφιλίες.

Πολύ διαδεδομένη παραφιλία πάντως!
a, επίσης και πολύ διαδεδομένη ψυχική ασθένεια!

Αυτά που λες δεν αναιρούν το γεγονός ότι πλέον δε θεωρείται ασθένεια ούτε παραφιλία
Μ' αρέσει που επιμένεις ενώ και ο ίδιος έχεις συναντήσει κάμποσους ψυχολόγους/ψυχιάτρους και σου έχουν εξηγήσει τη θέση της ψυχιατρικής. Ασφαλώς και μια μειοψηφία θα εξακολουθεί να πιστεύει κάτι διαφορετικό, δεν είναι τίποτα το περίεργο.
Anyway, δεν περιμένω να σε πείσω (άλλωστε έχεις αποδείξει ότι δε θέλεις να παραδεχτείς το προφανές), απλά αυτή η χαζή σύνδεση της ομοφυλοφιλίας με τις παραφιλίες έχει ξανά αποτελέσει -άκυρον- επιχείρημα από άλλους και γι' αυτό ήθελα να το επισημάνω...

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 21-02-11 στις 21:22.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:54, 21-02-11:

Εγώ όσο αντικειμενικά και αν το δω, ουδεμία σύνδεση βρίσκω, αφού, η ομοφυλοφιλία είναι ακριβώς σαν την ετεροφυλοφιλία με διαφορά στο θέμα των φύλων. Υπάρχει το στοιχείο του έρωτα και του συναισθήματος.
γιατι, εχουν διαφορετικα γεννετικα οργανα οι ομοφυλοφιλοι?

το σημειωμενο ξερεις οτι δεν ισχυει,,μην κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου..

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 23:06, 21-02-11:

υψοφοβιας κλπ μπουρδες..

η ομοφοβια ειναι φοβια όσο ειναι και η ξενοφοβία..
Έχω να δηλώσω ότι είσαι ανφερ που αναφέρεσαι στην υψοφοβία σαν μπούρδα. Έχω χρόνια υψοφοβία και δεν είναι σωστό να με κοροϊδεύεις και να μου λες ότι είμαι δειλός και μπούρδας γιατί μόνο και μόνο που πηγαίνω στην ταράτσα απομακρύνομαι από τις άκρες επειδή φοβάμαι μην γίνει σεισμός, γλιστρίσω και πέσω από κάτω.

Επίσης έχω να δηλώσω ότι η ομοφοβία όπως και η ξενοφοβία έχουν σαν στόχο τον Άλλο-διαφορετικό και τον δαιμονοποιούν σαν εχθρό και υπαίτιο των δεινών τους, πράγμα που δεν ισχύει. Αντιθέτως αν πέσεις από την ταράτσα μου θα γίνεις χίλια κομματάκια οπότε η υψοφοβία έχει κάποια βάση σαν φόβος. Την επόμενη φορά που θα με πουν κότοπουλο Άγγελε θα τους πω ότι είναι ομοφοβικοί και θα τους ταπώσω.

Άρα πρέπει να αναδιπλωθείς και να μην δεχτείς τον κοινωνικό ρατσισμό σαν πάθηση γιατί δεν είναι!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 00:20, 22-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Μην μπερδεύεις τις παραφιλίες με την ομοφυλοφιλία. Όπως μπορείς να διαβάσεις η δεύτερη δεν εντάσσεται πλέον σε αυτές, ώστε να τις φέρνεις ως σχετικό παράδειγμα με την ομοφυλοφιλία.
Και με ποιο τρόπο ξεχωρίζεις την ομοφυλοφιλία απο την παραφιλία ;
Και πού βρίσκεται η διαχωριστική γραμμή σε ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων που ο ένας είναι παθητικός και ο άλλος ενεργητικός ομοφυλόφιλος ;
Μπορεί σε αυτή την σχέση να έχει εγκλωβιστεί ο ενεργητικός και αυτό συμβαίνει για πολλούς λόγους, π.χ. οικονομικούς.
Οι ψυχολόγοι/ψυχιάτροι με τους οποίους μίλησες απ' ότι έχω καταλάβει υποστηρίζανε το σωστό
Πόσες διαφορετικές εκδοχές φανερώνει το σωστό ; Είναι τόσο υποκειμενικό, ώστε ο κάθε ένας να ισχυρίζεται ότι αυτό που λέει είναι σωστό.
Αρα το σωστό για ένα άτομο ή μια ομάδα ατόμων, είναι λάθος για ένα ή περισσότερα άτομα.
(ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι κακό ή ασθένεια - ασχέτως που κάνανε λάθως διάγνωση ότι είσαι ομοφυλόφιλος)
Η ομοφυλοφιλία δεν είναι ασθένεια. Είναι εκφυλιστική συμπεριφορά
Δεν κάνουν κάποιο λάθος οι ομοφυλόφιλοι, αυτό που τους καλεί το βάθος τους κάνουν και ζουν μια χαρά και με αυτό χωρίς να χρειάζεται να δώσουν και εξηγήσεις (δυστυχώς ακόμα υπάρχουν οικογένειες που κατακρίνουν τα ομοφυλόφιλα παιδιά τους - ευτυχώς και ο μέσος κάφρος υποστηρίζει "ας κάνουν ό,τι θέλουν στο κρεβάτι τους" ασχέτως βέβαια ότι δε μιλάει για τα παιδιά του ).
Και βέβαια κάνουν λάθος.
Λειτουργούν με χαλασμένη πυξίδα και …..
Αλλά θα σε παρακαλέσω να διευκρινήσεις σε ποιον αναφέρεσαι όταν λες και ο μέσος κάφρος υποστηρίζει "ας κάνουν ό,τι θέλουν στο κρεβάτι τους".
Υπενθυμίζω ότι την συγκεκριμένη φράση θα βρείτε σε προηγούμενη τοποθέτηση μου.
Αρα, φίλε μου Πέτρο, το να ζητήσεις συγνώμη, θεωρώ ότι είναι το μικρότερο που είσαι υποχρεωμένος να κάνεις.
Από εμένα πάντως, εισπράττεις ένα μεγάλο ευχαριστώ!

Παράθεση

DriveIn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DriveIn
Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O DriveIn έγραψε στις 06:47, 22-02-11:

Ζουν ανάμεσα μας ή ζούμε ανάμεσα τους;
Θεωρείτε οτι η ομοφυλοφιλία είναι αδυναμία σε έναν άνδρα ή όχι;
Πιστεύετε οτι ένας ομοφυλόφιλος είναι σε θέση να γράψει την ιστορία του ;
Εχει το αναγκαίο θάρρος για να την υποστηρίξει ;
Θα απορρίπτατε έναν ομοφυλόφιλο ή όχι ;
Εχετε έρθει κοντά με κάποιον ομοφυλόφιλο;
Αν ναι, εξελίχθηκε η σχέση σας ομαλά ;
Αν όχι, ποια προβλήματα προέκυψαν ;
Τι είναι ρε συ, εξωγήινοι και ζούμε ή ζουν ανάμεσά μας...; Άνθρωποι είναι, όπως όλοι μας. Δεν τίθεται θέμα "αδυναμίας", αυτό είναι παντελώς βλακώδες και μη επιστημονικά τεκμηριωμένο. Όταν από μικρό παιδάκι οι ορμόνες σου δείχνουν ότι έχεις σαφή τάση και προτίμηση στο να αρέσκεσαι σε κοριτσίστικα και όχι αγορίστικα πράγματα, τότε μάλλον η Φύση σού δείχνει έναν αλλιώτικο δρόμο. Υπάρχουν αμέτρητα παραδείγματα ομοφυλόφιλων στην Ιστορία, που άφησαν το στίγμα τους στο Παγκόσμιο Γένος. Πιστεύω πως σήμερα, έχει τουλάχιστον περισσότερο θάρρος από άλλα πιο "σκοτεινά" χρόνια. Ανάλογα το άτομο, υπάρχουν εξαίρετοι και πολύ σοβαροί ομοφυλόφιλοι που δεν δίνουν την παραμικρή λαβή για κακοπροαίρετα σχόλια. Σε προσωπικό επίπεδο, όχι. Αλλά σίγουρα όλοι μας λίγο/πολύ θα έχουμε συναναστραφεί στην καθημερινότητά μας με έναν ομοφυλόφιλο.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:01, 22-02-11:

περιεγως συμφωνω μαζι σου drive in..

Άρα πρέπει να αναδιπλωθείς και να μην δεχτείς τον κοινωνικό ρατσισμό σαν πάθηση γιατί δεν είναι!
μα αυτο ακριβως λεω..οτι δεν ειναι παθηση..

και για τις μπουρδες που ειπα,,δεν εννοουσα την υψοφοβια..που ειναι πολυ σοβαρη.. οπως και εγω εχω μια αραχνοφοβια,,ελαφρια ομως

μπουρδες εννοουσα οτι η ομοφοβια δεν εχει τα συμπτωματα μια πραγματικης φοβιας..

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Scandal έγραψε στις 11:58, 22-02-11:

Και με ποιο τρόπο ξεχωρίζεις την ομοφυλοφιλία απο την παραφιλία ;
Και πού βρίσκεται η διαχωριστική γραμμή σε ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων που ο ένας είναι παθητικός και ο άλλος ενεργητικός ομοφυλόφιλος ;
Μπορεί σε αυτή την σχέση να έχει εγκλωβιστεί ο ενεργητικός και αυτό συμβαίνει για πολλούς λόγους, π.χ. οικονομικούς.
Την ξεχωρίζω από τις παραφιλίες, όπως ακριβώς ξεχωρίζω και την ετεροφυλοφιλία από αυτές.
Για τους απλούστατους λόγους ότι γίνεται μεταξύ ατόμων έτοιμων να συνευρεθούν σεξουαλικά, υπάρχει η ίδια συναισθηματική έλξη μεταξύ τους με αυτή δύο ετεροφυλόφιλων ατόμων και τέλος δεν συμβαίνει κάτι ακραίο κατά τη σεξουαλική πράξη.
Ακόμα και η λέξη ομοφυλόφιλος έχει ΑΚΡΙΒΩΣ αντίστοιχα συνθετικά με τη λέξη ετεροφυλόφιλος (και επιπλέον δεν τελειώνει ούτε σε -ισμός, -μανία, ούτε σε -φιλία με πρώτο συνθετικό κάτι που δεν προσεγγίζει άνθρωπο).
Και μη μου βάλεις στη συζήτηση την παιδοφιλία γιατί έχω έτοιμο το αντεπιχείρημα ότι η παιδοφιλία δεν αναφέρεται αποκλειστικά σε ομοφυλόφιλους, αλλά και σε ετεροφυλόφιλους.
Τέλος, όπως αναφέρεται και στο link που παρέθεσα:
Από τη λίστα έχει αφαιρεθεί με τη συγκατάθεση των ψυχιάτρων η ομοφυλοφιλία, περιοριζόμενη ως παραφιλία μόνο όταν συνδυάζεται με κάποια από την προαναφερθείσα κατηγοριοποίηση.
(όπως ακριβώς και η ετεροφυλοφιλία)
Εσύ με ποιο τρόπο συνδέεις την ομοφυλοφιλία με την παραφιλία; Σου φαίνονται παράλογα τα επιχειρήματά μου;

Πάντως αν σου άλλαξα γνώμη ότι δεν είναι τελικά δόκιμος ο όρος ομοφυλοφιλία για να χαρακτηρίσει αυτά τα διαστροφικά έκφυλα όντα, μπορείς να εισηγηθείς στον Μπαμπινιώτη να ρίξει στο τραπέζι νέες έννοιες, πιο σχετικές με αυτό που περιγράφουν.
Τι πάει να πει ότι είναι εγκλωβισμένος για οικονομικούς λόγους; Ότι πηδάει για τα λεφτά;

Πόσες διαφορετικές εκδοχές φανερώνει το σωστό ; Είναι τόσο υποκειμενικό, ώστε ο κάθε ένας να ισχυρίζεται ότι αυτό που λέει είναι σωστό.
Αρα το σωστό για ένα άτομο ή μια ομάδα ατόμων, είναι λάθος για ένα ή περισσότερα άτομα.
Όταν λέω ότι οι εν λόγω ψυχιάτροι υποστήριζαν το σωστό, εννοούσα ότι υποστήριζαν αυτό που υποστηρίζει η ίδια τους η επιστήμη.
Αλλά θα σε παρακαλέσω να διευκρινήσεις σε ποιον αναφέρεσαι όταν λες και ο μέσος κάφρος υποστηρίζει "ας κάνουν ό,τι θέλουν στο κρεβάτι τους".
Υπενθυμίζω ότι την συγκεκριμένη φράση θα βρείτε σε προηγούμενη τοποθέτηση μου.
Αρα, φίλε μου Πέτρο, το να ζητήσεις συγνώμη, θεωρώ ότι είναι το μικρότερο που είσαι υποχρεωμένος να κάνεις.
Από εμένα πάντως, εισπράττεις ένα μεγάλο ευχαριστώ!
Είπα ο "μέσος κάφρος", εννοώντας προφανώς τον... μέσο κάφρο είτε πανελλαδικώς είτε παγκοσμίως, δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε εσένα. Όταν έγραφα τη φράση δε θυμόμουν καν ότι είχες γράψει κάτι σχετικό.

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 22-02-11 στις 12:42.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:18, 22-02-11:

Τι πάει να πει ότι είναι εγκλωβισμένος για οικονομικούς λόγους; Ότι πηδάει για τα λεφτά;
οχι,,πηδαει αλμα εις μηκος...

αρχιζει να μου φαινεται λιγο αστεια η ολη συζητηση..

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 18:07, 22-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από DriveIn
Τι είναι ρε συ, εξωγήινοι και ζούμε ή ζουν ανάμεσά μας...; .
Εϊναι άνθρωποι, όπως όλοι όσοι υοθετούν ή αν θες εκδηλώνουν κάποια παρέκκλιση από την ερωτική συμπεριφορά η οποία προκύπτει από το φύλο που έχουν.
Είναι επιλογή τους; Είναι γενετικό θέμα ; Είναι κάτι που έχει προκύψει από την περιέργεια που έχουν οι νεαροί κατά την διερεύνηση των σεξουαλικών τους αποριών ;
Τελικά κατάθεσε και εσύ την γνώμη σου. Ετσι απλά.
Άνθρωποι είναι, όπως όλοι μας. Δεν τίθεται θέμα "αδυναμίας", αυτό είναι παντελώς βλακώδες και μη επιστημονικά τεκμηριωμένο.
Και τι θεωρείς επιστημονικά τεκμηριωμένο και αποστασιοποιημένο από φιλική στάση υπέρ της ομοφυλοφιλικής κοινότητας ;
Μπορείς εσύ να καταθέσεις μια και μόνο περίπτωση που κάποιος ξεκίνησε την ομοφυλοφιλική δραστηριότητα του ;
Αλλά και ανάμεσα σε έναν παθητικό και έναν ενεργητικό άνδρα, μπορείς να εξετάσεις τις διαφορές αλλά και ομοιότητες ;
Πριν αρκετά χρόνια, οι παθητικοί εξαγόραζαν τις υπηρεσίες των ενεργητικών.
Σήμερα, είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα.
Αλλά η εναγώνια προσπάθεια που γίνεται ώστε να αποκτήσουν (δικαιώματα), δείχνει ότι έχει και την οικονομικώς ωφελιμιστική πλευρά του το ζήτημα.

Όμως εδώ εξετάζουμε γενικά την ομοφυλοφιλία.

Αν γυρίσεις λίγο πίσω, θα δεις και άλλες απόψεις που αφορούν στο θέμα.

Μην αντιδράς σαν χαμάλης στην αγορά και δείξε το επίπεδο που διαθέτεις.

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Την ξεχωρίζω από τις παραφιλίες, όπως ακριβώς ξεχωρίζω και την ετεροφυλοφιλία από αυτές.
Για τους απλούστατους λόγους ότι γίνεται μεταξύ ατόμων έτοιμων να συνευρεθούν σεξουαλικά,
Ενας στρ8, από έναν παθητικό, έχει κατά την άποψη μου διαφορετική συμπεριφορά.
Και αυτό γιατι η πράξη λίγη διαφορά έχει γι’ αυτόν.
Οπου βρει Ο ο στρ8 και σε νεαρή ηλικία, δεν το έχει σε τίποτα να τοποθετήσει το μαραφέτι του.
Μπορεί άνετα να βρίσκεται ανάμεσα και σε μια κοπέλα κάποιες φορές. Αλλά μη θαρρείς ότι αυτή η σεξουαλική συμπεριφορά δεν επηρεάζει τον στρ8.

Και πώς ξεχωρίζεις τα άτομα που είναι έτοιμα να συνευρεθούν σεξουαλικά;
υπάρχει η ίδια συναισθηματική έλξη μεταξύ τους με αυτή δύο ετεροφυλόφιλων ατόμων και τέλος δεν συμβαίνει κάτι ακραίο κατά τη σεξουαλική πράξη.
Τι είναι αυτά που μου λες Πέτρο. Η φιλία, είναι κάτι που νοιώθουν όλοι οι φυσιολογικοί άνθρωποι, άνδρες και γυναίκες. Για να αποδείξει την φιλία κάποιος δεν είναι απαραίτητο να κάτσει στον φίλο του, αλλά ούτε και ο φίλος πρέπει να τα ρίξει στον συναισθηματικώς φορτισμένο φίλο. Τι θα θεωρούσες ακραίο ; Μήπως έχουμε ορίσει ως αφετηρία για τον έρωτα προκειμένου να έχουμε κάτι σταθερό και μετά να κάνουμε συγκρίσεις ;
Αν αποδεχτούμε κάτι ως σταθερό, τότε θα είμαστε σε θέση να δούμε την απόσταση της πράξης από αυτό και κατά συνέπεια θα είμαστε σε θέση να ορίσουμε και το ακραίο.

Εσύ με ποιο τρόπο συνδέεις την ομοφυλοφιλία με την παραφιλία; Σου φαίνονται παράλογα τα επιχειρήματά μου;
Η λέξη ομοφυλοφιλία για εμένα είναι ξεκάθαρη και δηλώνει σεξουαλικές προτιμήσεις.
Αντιθέτως η παραφιλία, είναι συγκάλυψη αυτών των προτιμήσεων και τίποτ’ άλλο.
Πάντως αν σου άλλαξα γνώμη ότι δεν είναι τελικά δόκιμος ο όρος ομοφυλοφιλία για να χαρακτηρίσει αυτά τα διαστροφικά έκφυλα όντα, μπορείς να εισηγηθείς στον Μπαμπινιώτη να ρίξει στο τραπέζι νέες έννοιες, πιο σχετικές με αυτό που περιγράφουν.
Οσο για τον Μπαμπινιώτη, μεσάζοντες σε θέματα που εξετάζω, δε βάζω. Ιδιαίτερα όταν δεν παρουσιάζουν και τόσο μεγάλη αξία. Τότε είναι που απαξιώ να συζητήσω με μεσάζοντες και αυτό γιατι δε βλέπω να έχει κάποια δυσκολία το θέμα.

Θα μπορούσα να πω με σιγουριά Πέτρο, ότι παρακάμπτεις στην εξέταση του θέματος, παιδιά με αδύναμους χαρακτήρες, παιδιά που στην περιέργεια τους οφείλεται η έναρξη ομοφυλοφιλικών εμπειριών, παρακάμπτεις και παιδιά που έχουν υποστεί σεξουαλική κακοποίηση.

Δεν μπορείς έτσι απλά να ισοπεδώνεις τα πράγματα δίνοντας ορισμούς οι οποίοι δεν έχουν και πρακτική σημασία για εμένα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 22-02-11 στις 23:16.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:37, 22-02-11:

Για τους απλούστατους λόγους ότι γίνεται μεταξύ ατόμων έτοιμων να συνευρεθούν σεξουαλικά,
ακυρο αυτο..

γιατι και ο μαζοχισμος κλπ,,μεταξυ ενηλικων συναινούντων γινεται...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:40, 22-02-11:

ακυρο αυτο..

Ώχου ρε Άγγελε με το σαδισμό/μαζοχισμό. Το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων είναι ελαφρά σαδιστές και/ή μαζοχιστές στο σεξ. Πχ το spanking που αρέσει στους περισσότερους άντρες, μια (πολύ ελαφριά) μορφή σαδισμού είναι.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Scandal έγραψε στις 18:42, 22-02-11:

ακυρο αυτο..

Άκυρο είναι αυτό που λες εσύ.

Ο μαζοχισμός αναφέρεται τόσο σε ομοφυλόφιλα όσο και σε ετεροφυλόφιλα άτομα.
Η διαφορά στην κατηγοριοποίηση είναι προφανής.

Πιστεύω εξήγησα επαρκώς τους λόγους για τους οποίους η ομοφυλοφιλία δεν είναι ούτε θεωρείται παραφιλία.

-petros

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:50, 22-02-11:

Ώχου ρε Άγγελε με το σαδισμό/μαζοχισμό. Το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων είναι ελαφρά σαδιστές και/ή μαζοχιστές στο σεξ. Πχ το spanking που αρέσει στους περισσότερους άντρες, μια (πολύ ελαφριά) μορφή σαδισμού είναι.
ενταξει,,δεν τα ξερω τοσο καλα
εσυ τα ξερεις καλυτερα αυτα ...
(να κανουν ή να παίρνουν?)

Πιστεύω εξήγησα επαρκώς τους λόγους για τους οποίους η ομοφυλοφιλία δεν είναι ούτε θεωρείται παραφιλία.
απλα λεω για επιχειρηματα..
η πραξη μεταξυ συναινουντων ενηλικων μπορει να ειναι οσο διαστροφικη μπορουμε να φανταστουμε..
να ειμαστε ακριβεις..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:52, 22-02-11:

ενταξει,,δεν τα ξερω τοσο καλα
εσυ τα ξερεις καλυτερα αυτα ...
(να κανουν ή να παίρνουν?)
Περίεργο, θα περίμενε κανείς ότι ως παρθένος βλέπεις περισσότερο porn από όσους είναι ενεργοί σεξουαλικά.

(να κάνουν)

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:53, 22-02-11:

Περίεργο, θα περίμενε κανείς ότι ως παρθένος βλέπεις περισσότερο porn από όσους είναι ενεργοί σεξουαλικά.
ισως..
αλλα εσυ μιλας για καθημερινους ανδρες,,για κανονικη ζωη οχι ταινιες..

γιαυτο σε ρωταω..λογω πειρας..

(να κάνουν)
ααα,αυτο καπως λογικο μου φαινεται..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:58, 22-02-11:

ισως..
αλλα εσυ μιλας για καθημερινους ανδρες,,για κανονικη ζωη οχι ταινιες..

γιαυτο σε ρωταω..λογω πειρας..
Το τι porn κυκλοφορεί είναι ενδεικτικό του τι ερεθίζει το μέσο άνθρωπο. Πχ η κοπρολαγνεία είναι πολύ σπάνια σεξουαλική προτίμηση και ως εκ τούτου οι περισσότερες τσόντες δεν την περιλαμβάνουν (ευτυχώς ). Αλλά BDSM στην πολύ ελαφριά μορφή του είναι κοινότατο, κρίνοντας και από το τι porn κυκλοφορεί, και από συζητήσεις με φίλους και από προσωπική εμπειρία. Θα έλεγα ότι δεν έχω γνωρίσει μέχρι στιγμής άνθρωπο (άνδρα ή γυναίκα) που να μην έχει μια έστω ελάχιστη τάση προς κάτι τέτοιο.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:01, 22-02-11:

αν δεν φτανει σε αρρωστα επιπεδα,,παθολογικα κλπ,,ενταξει,,υπαρχει ακομα και σε ψυχολογικο επιπεδο συχνα..

Πχ η κοπρολαγνεία είναι πολύ σπάνια σεξουαλική προτίμηση και ως εκ τούτου οι περισσότερες τσόντες δεν την περιλαμβάνουν (ευτυχώς )
ναι,,,φαντασου βρωμα..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    tripangel147

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους