Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,817 εγγεγραμμένα μέλη και 3,055,213 μηνύματα σε 93,258 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 914 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 408)
Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
149
36,52%
Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
206
50,49%
Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους
42
10,29%
Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους
11
2,70%

pop corn

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη pop corn
H pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,115 μηνύματα.

H pop corn έγραψε στις 17:27, 16-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ειναι πολλα τα ερωτηματα..
πχ ενας ανδρας τραβεστυ που παει με γυναικα θεωρειται λεσβια?
Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Το μεγαλύτερο ερώτημα είναι πως λέγεται η γυναίκα αυτή...
Απόκαμα να κατοικώ σε λέξεις τσιμεντένιες
Να χω επίπλωση από λέξεις
ξύλου. Να ερωτεύομαι από έρωτα. Και να μεθώ
Μονάχα με μεθύσι. Αχ δώσε μας
Τη χάρη της ανωνυμίας,Κύριε,
Σύντριψε τώρα δια παντός τον τύραννο της γλώσσας και άφησε
Να ξεχυθούν τα σωθικά των όντων μιαίνοντας
Ταυτότητες και ονόματα. Το χάραγμα
Του τελευταίου κυττάρου.
Ελεύθερα
Να τρέξουν τα ποτάμια
Επάλληλων σημασιών. Κι όταν αγγίζεις αίσθημα
Να είναι σάρκα μόνο, σάρκα που ερωτεύεται
Χωρίς τη χροιά του έρωτα
Χωρίς καμιά προπαιδεία συνειρμών.

Χωρίς τ' αχρεία εκείνα ρουλεμάν
Της ομιλίας.

(από το ποίημα "αρχή ασοφίας" του Αντώνη Φωστιέρη)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,774 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 18:35, 16-04-11:

ειναι πολλα τα ερωτηματα..
πχ ενας ανδρας τραβεστυ που παει με γυναικα θεωρειται λεσβια?
η παρενδυσια (οπως λεγεται η διαταραχη που βιωνει στα Ελληνικα ο τραβεστι αντρας) δεν πρεπει να συγχεεται με την διαταραχη ταυτοτητας φυλου (τρανσεξουαλισμος).Στην συντριπτικη πλειοψηφια τους τα παρενδυτικα ατομα παρουσιαζουν ετεροφυλοφιλο σεξουαλικο προσανατολισμο.Αρα για να απαντησω στην ερωτηση σου θα συνεχιζει να λεγεται ετεροφυλοφιλος παρενδυτικος αντρας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:20, 16-04-11:

παρενδυτικος που μοιαζει πια με γυναικα λογω ορμονων?

παντως εχω ακουσει και δει στην τηλεοραση τετοια περιπτωση..γιαυτο,,,ποσο μπερδεμενη μπορει να ειναι η ψυχολογια..

ενα λεσβιακο ζευγαρι γυναικων..οπου η μια ειναι γνησια και η αλλη ιμιτασιόν..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,774 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 02:55, 17-04-11:

παρενδυτικος που μοιαζει πια με γυναικα λογω ορμονων?
προφανως η συγκεκριμενη περιπτωση δεν αφορα παρενδυτικο αντρα αλλα ανθρωπο σε μεταβατικο σταδιο πριν την αλλαγη φυλου,κατι που θα συνιστα περιπτωση τρανσεξουαλισμου αρα ο ορος τραβεστι που εθεσες αρχικα ειναι μη δοκιμος.

Μην ξεχνας οτι σημερα δεχομαστε οτι η ανθρωπινη σεξουαλικοτητα δεν παραμενει στατικη.Γνωριζουμε πως κατα την διαρκεια της ζωης μας η σεξουαλικη ελξη που νιωθουμε προς το ενα η το αλλο φυλο η και τα δυο μεταβαλεται συνεχως.Στις περισσοτερες των περιπτωσεων ομως we are fairly consistent ως προς το ποιο απο τα δυο φυλα μας ελκει περισσοτερο κ μεχρι ποιο βαθμο η αν μας ελκουν και τα δυο φυλα εξισου.

Η ανθρωπινη σεξουαλικοτητα ειναι εξαιρετικα πολυπλοκη για να προσεγγιστει επιφανειακα.Σε καθε περιπτωση τα πραγματα ειναι εξατομικευμενα και η γνωση που εχουμε σημερα για την ανθρωπινη σεξουαλικοτητα ειναι απλα βοηθητικη και σε καμια περιπτωση δεν μπορει να εχει απολυτη εφαρμογη σε κανενα μας.Ο ανθρωπος ειναι ιδιαιτερα πολυπλοκος αναφορικα με τον σεξουαλικο του προσανατολισμο αυτο ειναι και ενα απο τα πραγματα για τα οποια μπορει να μας πληροφορησει η Ψυχολογια σημερα με αρκετη σιγουρια.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Incendioo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Incendioo
Ο Incendioo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Incendioo έγραψε στις 12:27, 17-04-11:

Ζούν ανάμεσα μας...άλλά είναι άνθρωποι! Απλά έχουν διαφορετικές προτιμήσεις...Πως εμένα μου αρέσει το μπλε και του άλλου το κόκκινο...έτσι είναι και οι ομοφυλόφιλοι με τους straight...σε άλλους αρέσει το αντίθετο φύλο, και σε άλλους το όμοιο του...
Έχω επαφή με κάποιον ομοφυλόφιλο και τα πηγαίνουμε πολύ καλά...καμία διαφορά! είμαστε φίλοι!
Υπάρχουν πολλοί μου δεν μπορούν να υποστηρίξουν το είναι τους...αλλά υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που το λένε και το χαίρονται! Κι αυτά τα άτομα αξίζουν για μένα! Γιατί οι άλλοι...απλά δεν ξέρουν τον εαυτό τους έτσι όπως θα έπρεπε...!
Είναι άνθρωποι..τίποτα κάτω..τίποτα πάνω..! ακριβώς το ίδιο!
Και καλά θα κάνουμε να το δεχτούμε...γιατί πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,897 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:20, 17-04-11:

Η ανθρωπινη σεξουαλικοτητα ειναι εξαιρετικα πολυπλοκη για να προσεγγιστει επιφανειακα.Σε καθε περιπτωση τα πραγματα ειναι εξατομικευμενα και η γνωση που εχουμε σημερα για την ανθρωπινη σεξουαλικοτητα ειναι απλα βοηθητικη και σε καμια περιπτωση δεν μπορει να εχει απολυτη εφαρμογη σε κανενα μας.Ο ανθρωπος ειναι ιδιαιτερα πολυπλοκος αναφορικα με τον σεξουαλικο του προσανατολισμο αυτο ειναι και ενα απο τα πραγματα για τα οποια μπορει να μας πληροφορησει η Ψυχολογια σημερα με αρκετη σιγουρια.
συμφωνω..

Πως εμένα μου αρέσει το μπλε και του άλλου το κόκκινο...έτσι είναι και οι ομοφυλόφιλοι με τους straight...σε άλλους αρέσει το αντίθετο φύλο, και σε άλλους το όμοιο του...
δεν ειναι τοσο απλο...αμα ηταν δεν θα ειχαμε τοσα κοινωνικα θεματα παγκοσμιως ..

γιατί πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν!
σωστο και αυτο..απλα καλο ειναι να διατηρουνται σε καποια καλα για την κοινωνια ποσοστα..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Incendioo

Νεοφερμένος

Ο Incendioo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Incendioo έγραψε στις 14:45, 17-04-11:

δεν ειναι τοσο απλο...αμα ηταν δεν θα ειχαμε τοσα κοινωνικα θεματα παγκοσμιως ..
Γι' αυτό το λέω...δεν θα έπρεπε να έχουμε κοινονικά προβλήματα...
Είναι απλό...απλά δεν το καταλαβαίνουν...

Παράθεση

MetalChest (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MetalChest
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 403 μηνύματα.

O MetalChest έγραψε στις 14:57, 17-04-11:

Ζουν ανάμεσα μας ή ζούμε ανάμεσα τους;
Και τα δύο. Κανονικοί άνθρωποι είναι.
Θεωρείτε οτι η ομοφυλοφιλία είναι αδυναμία σε έναν άνδρα ή όχι;
Σωματική σίγουρα όχι. Πνευματική πάλι όχι! Δεν αλλάζει κάτι αν μοιράζεσαι το κρεβάτι σου με άτομο του ίδιου φύλου.
Πιστεύετε οτι ένας ομοφυλόφιλος είναι σε θέση να γράψει την ιστορία του ;
Ναι.
Εχει το αναγκαίο θάρρος για να την υποστηρίξει ;
Γιατί να μην το έχει;
Θα απορρίπτατε έναν ομοφυλόφιλο ή όχι ;
Δεν θα απέρριπτα κανέναν άνθρωπο.
Εχετε έρθει κοντά με κάποιον ομοφυλόφιλο;
Όχι αλλά είμαι ανοιχτός. Οι περισσότεροι είναι πολύ ανοιχτόμυαλοι. Δεν μιλάω για κραγμένες, τονίζω.

Ο άνδρας είναι άνδρας και τον μειώνει το σκύψιμο και η αναζήτηση άνδρα προς σεξουαλική ικανοποίηση.
απλά δεν θα έβλεπα ποτέ χαλαρά την ομοφυλοφιλία, γιατι υποβιβάζει τον άνδρα και κάποιες φορές τον αναγκάζει να κάνει μεγάλες και επιβλαβείς γι’ αυτόν υποχωρήσεις.
Επειδή λες την άποψη σου με σωστά ελληνικά, δε σημαίνει πως κι αυτά που λές είναι σωστά. Αυτή είναι η άποψη σου, σταμάτα να το λες σα να είναι ΓΕΓΟΝΟΣ γιατί δεν είναι.
Άρα, εσένα σε υποβιβάζει να σκύβεις και εσένα θα σε έκανε να κάνεις υποχωρήσεις.
Οι υποχωρήσεις και τα μέτρα του καθενός διαφέρουν σε μεγάλο βαθμό. Μπορεί εσένα να σου αρέσει το κρέας και του άλλου η μακαρονάδα. Αν δεν φας κρέας, θα είναι μόνο για σένα υποχώρηση και όχι για τον άλλον. Και δεν νομίζω να είναι επιβλαβής η υποχώρηση. Υπάρχουν πάντα υποκατάστατα.

GET OVER IT. Υπάρχουν απο πάντα άνθρωποι με διαφορετικές σεξουαλικές προτιμήσεις. ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΕΣ. Όχι διατροφικές(μακριά τα πρόστυχα μυαλά!), κοινωνικές, ψυχαγωγικές κτλ προτιμήσεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 17-04-11 στις 15:30. Αιτία: merge
Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη papas
Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 1,768 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 19:16, 17-04-11:

Ζουν αναμεσα μας,μιας και αυτοι ειναι ανθρωποι.

Εξαρταται το πως επικαλεισαι εσυ την αδυναμια.Πχ,αν ειναι ψυχικη αδυναμια,οχι.Αν ειναι κοινωνικη,με τα δεδομενα της κοινωνιας μας και του επαγγελματικου χωρου,ειναι.

Γιατι οχι;

Αμα εχει τα κοτσια,θα την υποστηριξει.Αλλιως,ας κατσει στη ντουλαπα του.

Γενικα,οχι.Αλλα,αν ο αλλος ομοφυλοφιλος συμπεριφερεται ακραια απεναντι μου,οπως εντονη εκδηλωση ερωτισμου,ενω δεν ενδιαφερομαι,τοτε ναι.

Με πολλους.

Αν ναι, εξελίχθηκε η σχέση σας ομαλά ;
Ναι,δεν υπηρξε καποιο προβλημα.Μην σας πω,μαλιστα,οτι μερικα γκει ατομα ειναι πιο ανοιχτομυαλα απο τα κανονικα ατομα.

Παράθεση

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Roben twn Xazwn
Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 146 μηνύματα.

O Roben twn Xazwn έγραψε στις 19:18, 17-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από papas
Ναι,δεν υπηρξε καποιο προβλημα.Μην σας πω,μαλιστα,οτι μερικα γκει ατομα ειναι πιο ανοιχτομυαλα απο τα κανονικα ατομα.

λολ

γλώσσα λανθάσουσα , την προκατάληψη λέγει

Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 1,768 μηνύματα.

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 19:29, 17-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από r3mk3ft3s
λολ

γλώσσα λανθάσουσα , την προκατάληψη λέγει
Αν δεν προσδιοριζα,ομως,σε ποια ατομα αναφερομαι,δεν θα ειναι πολυ αοριστο;

Παράθεση

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Roben twn Xazwn
Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 146 μηνύματα.

O Roben twn Xazwn έγραψε στις 19:32, 17-04-11:

μπορεί αλλά μου αρέσουν οι αοριστίες

εκτός από όταν προέρχονται από πολιτικό

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 6,449 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 19:36, 17-04-11:

Eπειδή πολλά ποστ σε αυτό το θέμα έχουν γραφτεί και διαπραγματεύονται τις ενδεδειγμένες προσφωνήσεις και το πώς είναι ο σωστός και εξειδικευμένος χαρακτηρισμός,
θα ήθελα να catαθέσω και μία cult εκδοχή, που πολύ την έχω απολαύσει!...
http://www.youtube.com/watch?v=pfNhT...eature=feedwll

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 19:41, 17-04-11:

Εξαρταται το πως επικαλεισαι εσυ την αδυναμια.Πχ,αν ειναι ψυχικη αδυναμια,οχι.Αν ειναι κοινωνικη,με τα δεδομενα της κοινωνιας μας και του επαγγελματικου χωρου,ειναι.
Εδω μπορω εν μερη να συμφωνησω.Παντα φυσικα εξαρταται για ποιου ειδους κοινωνια μιλαμε.Αλλο η Ελληνικη πχ κ αλλο η Βρετανικη.Γενικοτερα παντως οπως διαβαζα προσφατα απο eurostat οι αντιληψεις/ανεκτικοτητα πλεον του μεσου Ελληνα για τους ομοφυλοφιλους ειναι οριακα ''θετικες'' συγκριτικα με τις αρνητικες.Νομιζω φτανει κοντα στο 60% η αποδοχη πλεον κ στην Ελλαδα.Φυσικα Β.Ευρωπη μιλαμε για πολυ υψηλοτερα ποσοστα.

Εδω ερχεται πλεον η συστηματικη ενημερωση για την καταπολεμηση της ομοφοβιας.Απαξ κ γινει αυτο στην Ελλαδα πλεον θεωρω οτι η ''κοινωνικη'' υποσταση της ''αδυναμιας'' θα παψει να υφισταται σε μεγαλο βαθμο.Πλεον κ στην Ελλαδα εχουν αρχισει να γινονται πολλα βηματα προς την κατευθυνση αυτη απο οτι αντιλαμβανομαι.

Παράθεση

Incendioo

Νεοφερμένος

O Incendioo έγραψε στις 19:46, 17-04-11:

Σωστά...Συμφωνώ απόλυτα...Πρέπει να γίνει αυτό...δεν ξέρω γιατί κολλάνε σε λεπτομέρειες...

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 19:52, 17-04-11:

Παντως κατι πηρε το αυτι μου οτι ο Συλλογος Ελληνων Ψυχολογων κ μαζι καποιοι αλλοι φορεις κρατικοι θα αρχισουν συντομα διαφημιστικη καμπανια με μυνηματα που θα στοχευουν στην εξικοιωση του κοινου με την ομοφυλοφιλια.

Εδω ενα επιτυχημενο απο εξωτερικο.
http://www.youtube.com/watch?v=EudyzgGLAko

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 20:11, 17-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Incendioo
Σωστά...Συμφωνώ απόλυτα...Πρέπει να γίνει αυτό...δεν ξέρω γιατί κολλάνε σε λεπτομέρειες...
Γιατι το ζητουμενο δεν ειναι μονο η προβολη της αποδοχης,αλλα και του τροπου με τον οποιο θα παρουσιασουν το ολο concept στην ελληνικη κοινωνια.

Αρχική Δημοσίευση από panos28
Παντως κατι πηρε το αυτι μου οτι ο Συλλογος Ελληνων Ψυχολογων κ μαζι καποιοι αλλοι φορεις κρατικοι θα αρχισουν συντομα διαφημιστικη καμπανια με μυνηματα που θα στοχευουν στην εξικοιωση του κοινου με την ομοφυλοφιλια.

Πιστευω οτι θα ειναι αποτυχημενη η προσπαθεια τους,αυτη την περιοδο.Διοτι αυτη τη στιγμη απασχολουν αλλα θεματα τον μεσο Ελληνα πολιτη,οπως ειναι η ανεργια,η δουλεια,η οικονομικη κριση,πως θα βρει τροπο να καβατζωσει την απεναντι.Δεν θα κατσει να ενδιαφερθει για ενα ''δευτερευον'' ζητημα,που στην τελικη,μπορει και να μην τον αφορα.Ακομη,η χωρα μας δεν ειναι προετοιμασμενη για τετοιου τυπου διαφημισεις,επειδη η Ελληνικη κοινωνια δεν εχει αποδεχτει την εννοια της διαφορετικοτητας,ειτε αυτη αφορα στην εξωτερικη εμφανιση ενος ατομου,ειτε στην ιδεολογικη προσεγγιση ενος θεματος.Εξαλλου,αυτο μπορουμε να το παρατηρησουμε απο το σχολειο κιολας,που θεωρειται ως μια μικρογραφια της κοινωνιας.

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 20:19, 17-04-11:

Πιστευω οτι θα ειναι αποτυχημενη η προσπαθεια τους,αυτη την περιοδο.Διοτι αυτη τη στιγμη απασχολουν αλλα θεματα τον μεσο Ελληνα πολιτη,οπως ειναι η ανεργια,η δουλεια,η οικονομικη κριση,πως θα βρει τροπο να καβατζωσει την απεναντι.Δεν θα κατσει να ενδιαφερθει για ενα ''δευτερευον'' ζητημα,που στην τελικη,μπορει και να μην τον αφορα.Ακομη,η χωρα μας δεν ειναι προετοιμασμενη για τετοιου τυπου διαφημισεις,επειδη η Ελληνικη κοινωνια δεν εχει αποδεχτει την εννοια της διαφορετικοτητας,ειτε αυτη αφορα στην εξωτερικη εμφανιση ενος ατομου,ειτε στην ιδεολογικη προσεγγιση ενος θεματος.Εξαλλου,αυτο μπορουμε να το παρατηρησουμε απο το σχολειο κιολας,που θεωρειται ως μια μικρογραφια της κοινωνιας.
Νομιζω οτι η ζωη δεν μπορει να μεινει στατικη λογο της κρισης στην Ελλαδα κ μονο.Προβληματα υπηρχαν κ παντα θα υπαρχουν οχι μονο στην Ελληνικη κοινωνια αλλα κ παγκοσμιως.Καπως ετσι προχωραει γενικα η κοινωνια.

Οσο για το εαν η Ελλαδα ειναι ετοιμη η οχι,πλεον αυτο ως επιχειρημα δεν με πειθει.Νομιζω αρκετα βηματα εχουν γινει πια κ στην Ελλαδα.Ηδη συντομα θα κανουν τα συμφωνα συμβιωσης κτλ.Νομιζω στα ψηφισματα ειναι το θεμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos__ : 17-04-11 στις 20:38.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

papas

Διακεκριμένο μέλος

O papas Κρουαζιέρα να σε πάω... :D έγραψε στις 20:25, 17-04-11:

Νομιζω οτι η ζωη δεν μπορει να μεινει στατικη λογο της κρισης στην Ελλαδα κ μονο.Προβλημα υπηρχαν κ παντα θα υπαρχουν οχι μονο στην Ελληνικη κοινωνια αλλα κ παγκοσμιως.Καπως ετσι προχωραει γενικα η κοινωνια.

Οσο για το εαν η Ελλαδα ειναι ετοιμη η οχι,πλεον αυτο ως επιχειρημα δεν με πειθει.Νομιζω αρκετα βηματα εχουν γινει πια κ στην Ελλαδα.Ηδη συντομα θα κανουν τα συμφωνα συμβιωσης κτλ.Νομιζω στα ψηφισματα ειναι το θεμα.
Μονο που στην Ελλαδα,οι Ελληνες προσπαθουν να λυσουν τα προβληματα που αφορουν αμεσα αυτους και το μελλον τους.Δεν εστιαζουν σε αλλα θεματα,που μπορει να αφορουν διαφορετικους τομεις,αλλα κοιτανε το πως θα επιβιωσουν.Αν,πραγματι,υπηρχε η προοδος στην Ελληνικη κοινωνια,μπορει αυτη τη στιγμη να μην βρισκομασταν σε μια ακραια μορφη αποσαθρωσης των ιδεων και των αξιων,αλλα σε μια ηπιοτερη μορφη της.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 6,449 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 20:33, 17-04-11:

Μονο που στην Ελλαδα,οι Ελληνες προσπαθουν να λυσουν τα προβληματα που αφορουν αμεσα αυτους και το μελλον τους.Δεν εστιαζουν σε αλλα θεματα,που μπορει να αφορουν διαφορετικους τομεις,αλλα κοιτανε το πως θα επιβιωσουν.Αν,πραγματι,υπηρχε η προοδος στην Ελληνικη κοινωνια,μπορει αυτη τη στιγμη να μην βρισκομασταν σε μια ακραια μορφη αποσαθρωσης των ιδεων και των αξιων,αλλα σε μια ηπιοτερη μορφη της.
Γ'αυτόν ακριβώς τον λόγο, συνήθως οι ¨περίοδοι κρίσης¨ παρέχουν γόνιμο έδαφος για γενικότερη επαναδιαπραγμάτευση... Και ίσως και να προλειαίνουν το έδαφος με μία ευρύτερη διάθεση αλλαγής, επαναπροσδιορισμού και αλληλεγγύης....Οπότε ίσως οι συνθήκες να μην είναι τόσο ενάντιες όσο φαίνονται για ένα τέτοιο εγχείρημα!

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 20:36, 17-04-11:

@papas

Κ αυτο δεν με πειθει ως επιχειρημα.Δεν νομιζω οτι μπορουμε να προσαπτουμε γενικευμενα χαρακτηριστικα σε ενα ολοκληρο εθνος.Στερεοτυπικη ως σκεψη που φαινεται αυτη η λογικη.Φανταζομαι οτι ανεξαρτητα απο τους τροπους που διαλεγει καποιος να αφοσιωθει στα προβληματα του μια τετοια καμπανια σε οποιαδηποτε περιοδο κ να γινει, τους αποδεκτες της θα τους εχει.Εξαλλου απο καπου παντα γινεται η αρχη.Κ η αρχη ειναι παντα το τωρα.

Παράθεση

Incendioo

Νεοφερμένος

O Incendioo έγραψε στις 21:51, 17-04-11:

Πολύ πετυχημένο και ωραίο! Μ' αρέσει που το ξαναδείχνουν κιόλας! xD
Εγώ πιστεύω πως όσο και να προσπαθήσουν...ο μέσος Έλληνας πολίτης...τον ρατσισμό τον έχει στο αίμα του...και δεν νομίζω να μπορέσει ποτέ να αλλάξει αυτό...Μακάρι δηλαδή...αλλά δεν νομίζω..!

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 23:31, 17-04-11:

Παντως κατι πηρε το αυτι μου οτι ο Συλλογος Ελληνων Ψυχολογων κ μαζι καποιοι αλλοι φορεις κρατικοι θα αρχισουν συντομα διαφημιστικη καμπανια με μυνηματα που θα στοχευουν στην εξικοιωση του κοινου με την ομοφυλοφιλια
Πως το είπες αυτό; Eξοικείωση, δηλαδή εκμάθηση κυρίως με ....πρακτική εξάσκηση ώστε να μας γίνει οικεία και να την συνηθίσουμε; Και το είπαν αυτό ψυχολόγοι και κάποιοι άλλοι (!) κρατικοί (!!) φορείς!
Πάνο, δεν μας τα λες καλά (εσύ και οι ...άλλοι ψυχολόγοι) ή στην καλύτερη περίπτωση, δεν γνωρίζεις καλά....Ελληνικά!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 17-04-11 στις 23:33. Αιτία: Mαξίμ, ετοιμάσου για......εξοικείωση!!!!!!!!!!!!
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 01:59, 18-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Πως το είπες αυτό; Eξοικείωση, δηλαδή εκμάθηση κυρίως με ....πρακτική εξάσκηση ώστε να μας γίνει οικεία και να την συνηθίσουμε; Και το είπαν αυτό ψυχολόγοι και κάποιοι άλλοι (!) κρατικοί (!!) φορείς!
Πάνο, δεν μας τα λες καλά (εσύ και οι ...άλλοι ψυχολόγοι) ή στην καλύτερη περίπτωση, δεν γνωρίζεις καλά....Ελληνικά!

.
Ναι,πολυ πιθανον τα Ελληνικα μου δεν ειναι καλα,εξαλλου ειμαι στην ξενιτεια πανω απο δεκαετια,ομως ναι τι εχει η λεξη εξοικειωση και σε πειραξε?Νομιζω οτι το να εξοικειωθει το κοινο με εικονες που προωθουν θεσεις κατα της ομοφοβιας και οι οποιες δειχνουν την πραγματικοτητα (οτι δλδ η ομοφυλοφιλια υπαρχει γυρω μας) ειναι απολυτα θεμιτες ωστε να υπαρχει καταπολεμηση της ομοφοβιας και της αγνοιας απεναντι στο διαφορετικο.

Οσο για τα θαυμαστικα κ την εκπληξη που σου προκαλεσε το οτι αυτο θα γινει υπο την αιγιδα κρατικου φορεα,θα προσπαθησω να βρω το αρθρακι που ελεγε εαν θυμαμαι καλα για το Υπουργειο Εσωτερικων.

Νομιζω η αντιδραση σου ειναι δυσαναλογη,εκτος εαν δεν προσεξες η δεν καταλαβες ακριβως τι εννοω.Φυσικα μπορει κ να φταινε κ τα Ελληνικα μου,στον βαθμο ομως που ειναι δυνατο,προσπαθω να εκφραζομαι προσεχτικα στην Ελληνικη γλωσσα.

*Παντως στα γρηγορα να ενα αρθρακι για τις θεσεις του Πρωθυπουργου της Ελλαδας για την ομοφυλοφιλια

http://www.papandreou.gr/papandreou/...m=-1&rm=-1&l=2

Ομοφυλοφιλία και περιθωριοποίηση
Στην εποχή της παγκοσμιοποίησης του διεθνούς οικονομικού συστήματος όπου το φαινόμενο της περιθωριοποίησης και του αποκλεισμού κοινωνικών ομάδων αποκτά μεγάλες διαστάσεις τόσο στις ανεπτυγμένες χώρες όσο και στις αναπτυσσόμενες, ο σεβασμός της διαφορετικότητας πρέπει να αποτελεί μια μορφή έκφρασης της κοινωνικής αλληλεγγύης η οποία είναι απαραίτητη για τη εξασφάλιση της μελλοντικής συνοχής των κοινωνιών. Επομένως περισσότερο από ποτέ η σημασία της ανεκτικότητας και του σεβασμού των ισότιμων δικαιωμάτων όλων και ειδικότερα αν αυτά εστιάζουν στην σεξουαλική προτίμηση, αποκτά όλο και μεγαλύτερη αξία. Σήμερα, η μεγάλη πλειοψηφία των ειδικών πιστεύει ότι ο ομοφυλόφιλος άντρας και η ομοφυλόφιλη γυναίκα πρέπει να θεωρηθούν σε σχέση με την κληρονομικότητα, με το περιβάλλον στο οποίο ζουν και φυσικά με τις θετικές επιλογές που κάνουν στο αν θα αποδεχτούν και σε ποιο βαθμό τα συναισθήματά τους. Συγχρόνως εμφανίστηκε και ένα ενδιαφέρον για την ομοφυλοφιλία ως κοινωνικό φαινόμενο. Κοινωνιολόγοι, ανθρωπολόγοι, ιστορικοί και ερευνητές έχουν επισημάνει, ανάμεσα σε πολλά άλλα και το πως έχει μεταβληθεί η άποψή μας για την ομοφυλοφιλία σε σχέση με το χρόνο καθώς και τις σημαντικές διαφορές που υπάρχουν στην αντιμετώπισή της από διαφορετικούς πολιτισμούς. Έτσι η συζήτηση για ένα θέμα ταμπού, όπως η ομοφυλοφιλία, παίρνει διαστάσεις μεγαλύτερες από ότι θα περίμενε κανείς σ’ έναν κόσμο που τα ουσιαστικά προβλήματα (οικονομικά, πολιτικά, οικολογικά) είναι τεράστια και πιεστικά. Είναι προφανές όμως ότι στη συνείδηση του μέσου ανθρώπου το ερώτημα του χαρακτηρισμού της απόκλισης από τον γενικό κανόνα παραμένει αναπάντητο, αλλά δραματικά ενδιαφέρον. Ποιοι δεν ανέχονται το ρατσισμό, τον αποκλεισμό, τις διακρίσεις και την προβολή; Ίσως τα πολιτικά κόμματα, οι πολιτικοί και πολιτευτές, οι κληρικοί, οι δημοσιογράφοι και γενικά οι διανοούμενοι θα πρέπει να αντιληφθούν και να σεβαστούν την ομοφυλοφιλία ως διαφορά με δικαίωμα ή αλλιώς να μην περιμένουν την κατανόηση ή τη στήριξη σε τυχόν εκκλήσεις τους. Πρέπει να βρουν το θάρρος να αναφερθούν στην ομοφυλοφιλία όταν κατονομάζουν τις διάφορες ομάδες πολιτών και υπολογίζουν στη στήριξή τους. Αυτό σε όποια πολιτική ή θρησκευτική παράταξη ανήκουν. Σήμερα, γνωρίζουν ότι ο αγώνας για την δική τουε ελευθερία έχει πάρει άλλη μορφή. Οι νέοι ομοφυλόφιλοι έχουν να παλέψουν το ρατσισμό, την ξενοφοβία, τον αυταρχισμό, την καταστολή, τον οικονομικό αποκλεισμό, τη θρησκευτική μισαλλοδοξία, τον εθνικισμό, το φασισμό, την καταστροφή του περιβάλλοντος, την αισθητική τρομοκρατία, τη βαρετή ομοιομορφία, τις μικροαστικές αξίες, το φανατισμό, τη συντήρηση, το μιμητισμό και την άγνοια του άλλου, του ξένου, του διαφορετικού μαζί με εκατομμύρια ανθρώπων άλλων ομάδων.
ΕΝΤΙΤ

Μολις βρηκα και το βιντεακι για την καμπανια κ τις θεσεις της Κυβερνησης για το συμφωνο στα ομοφυλοφιλα ζευγαρια.

http://www.youtube.com/watch?v=uKcYFd6cNVY

κ εδω το κειμενο που αναφερεται στην καμπανια απο αποψη Κυβερνησης οπως δωθηκε απο την απομαγνητοφωνηση.

Γ. ΛΙΒΑΝΟΣ: Να συμπληρώσω κάτι για το θέμα των διακρίσεων που θέσατε ως ερώτημα. Η Γραμματεία έχει θέσει στο επίκεντρο των στρατηγικών της επιλογών για το έτος που πέρασε, αλλά και για το επόμενο, περιθωριοποιημένες ομάδες νέων. Μέσα σ' αυτό έχουμε εντάξει και καμπάνια κατά των διακρίσεων των ομοφυλόφιλων. Για πρώτη φορά η Γενική Γραμματεία συμμετείχε με stand στο Φεστιβάλ Υπερηφάνειας, που διοργανώθηκε τον Ιούνιο στην πλατεία Κλαυθμώνος, ως ένα δείγμα ότι δεν αποτελεί πλέον ταμπού για το κράτος η ομοφυλοφιλία.

Έχει σχεδιάσει - και το επόμενο διάστημα θα δείτε - μια καμπάνια, η οποία θα προάγει το πρότυπο της συντροφικότητας μεταξύ ζευγαριών του ίδιου φύλου.

http://www.gaywebtv.gr/index.php/201...11-10-07-58-47

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos__ : 18-04-11 στις 02:34. Αιτία: προσθηκη βιντεο
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 02:57, 18-04-11:

να ενα αρθρακι για τις θεσεις του Πρωθυπουργου.....
Οι νέοι ομοφυλόφιλοι έχουν να παλέψουν το ρατσισμό, την ξενοφοβία, τον αυταρχισμό, την καταστολή, τον οικονομικό αποκλεισμό, τη θρησκευτική μισαλλοδοξία, τον εθνικισμό, το φασισμό, την καταστροφή του περιβάλλοντος, την αισθητική τρομοκρατία, τη βαρετή ομοιομορφία, τις μικροαστικές αξίες, το φανατισμό, τη συντήρηση, το μιμητισμό και την άγνοια του άλλου, του ξένου, του διαφορετικού
Ούτε ο Μαρτίνος Λούθηρος δεν βρέθηκε αντιμέτωπος με τόσα και τέτοια προβλήματα!
Όσο για τις "θέσεις", να μου επιτρέψεις να πιστεύω ότι δεν είναι ικανός ούτε καν να γνωρίζει τι σημαίνει η λέξη, πόσο μάλλον να γράφει (ο ίδιος) όλες αυτές τις μπούρδες!
Να τις.....υπογράφει, ίσως!

εξαλλου ειμαι στην ξενιτεια πανω απο δεκαετια
Εσύ όμως, με πάνω από μια δεκαετία στην ξενητειά, γιατί κόπτεσαι.....
Απαξ κ γινει αυτο στην Ελλαδα
Ετοιμάζεσαι για....επιστροφή;

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 18-04-11 στις 02:58. Αιτία: στην ξενητειά βραδιάζει πιο νωρίς!
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 03:20, 18-04-11:

Περα απο την πολιτικη η οποια μου ειναι παγερα αδιαφορη απλα εκανα παραθεση το σημειο που μιλαει για την καμπανια (κ το οποιο βλεπω δεν το σχολιασες) απαντωντας στο σημειο που εκφραζεις εκπληξη οτι κρατικος φορεας υποστηριζει καμπανια που προωθει το προτυπο των ομοφυλοφιλων σχεσεων ως προσπαθεια να καταπολεμηθει η ομοφοβια.

Για την Ψυχολογια εξαλλου οπως ειπα τοσο στην Ελλαδα οσο κ διεθνως ειναι ακρογωνιαιος λιθος της πολιτικης ολων των Ψυχολογικων συλλογων η καταπολεμιση του στιγματος κ της ομοφοβιας.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 03:45, 18-04-11:

Περα απο την πολιτικη η οποια μου ειναι παγερα αδιαφορη
ακρογωνιαιος λιθος της πολιτικης
Mάλιστα....

απλα εκανα παραθεση για την καμπανια....
οτι κρατικος φορεας υποστηριζει καμπανια....
εκφραζεις εκπληξη
Πάνο, όχι άλλες...."εκπλήξεις", αρκετά με τους ομοφυλόφιλους και οι συν αυτοίς .... "καμπάνιες"!

να καταπολεμηθει η ομοφοβια
η καταπολεμιση του στιγματος κ της ομοφοβιας
Μοιάζουμε να φοβόμαστε τους.....όμοιους μας;

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 08:55, 18-04-11:

*Παντως στα γρηγορα να ενα αρθρακι για τις θεσεις του Πρωθυπουργου της Ελλαδας για την ομοφυλοφιλια
¨Οι νέοι ομοφυλόφιλοι έχουν να παλέψουν το ρατσισμό, την ξενοφοβία, τον αυταρχισμό, την καταστολή, τον οικονομικό αποκλεισμό, τη θρησκευτική μισαλλοδοξία, τον εθνικισμό, το φασισμό, την καταστροφή του περιβάλλοντος, την αισθητική τρομοκρατία, τη βαρετή ομοιομορφία, τις μικροαστικές αξίες, το φανατισμό, τη συντήρηση, το μιμητισμό και την άγνοια του άλλου, του ξένου, του διαφορετικού μαζί με εκατομμύρια ανθρώπων άλλων ομάδων. ¨[quote=panos28;2613785]

χα χα χα χα χα χα χα χα!!!
Τραγικό το κείμενο!! Κύριε Παπανδρέου, ο βερμπαλιστής κύριος που σας γράφει τα κείμενα έκανε copy-paste από βιβλίο έκθεσης ιδεών στο θέμα ¨φαινόμενα κοινωνικής παθογένειας και όχι μονο, που μαστίζουν την ανθρωπότητα¨ και τα κότσαρε όλα στο κεφάλι των gay...
(Η καταστροφή του περιβάλλοντος πού κολλάει;;; Την βιώνει περισσότερο ένας gay από έναν straight;;;Εκτός αν είναι και αυτή ρατσίστρια και στοχοποιεί τους gay... ή θέλει να πει ο ποιητής ¨τα έχουν όλα στο κεφάλι τους, έχουν να αντιμετωπίσουν και την καταστροφή περιβάλλοντος...¨; ...έχω πολλούς λόγους να πιστεύω ότι ο Λαλιώτης θα σας έγραφε καλύτερο κείμενο...)
Κατα τ'άλλα, το ζητούμενο είναι να γίνουν αποδεκτοί ως ισότιμοι οι gay, ή να κερδίσουν και την συμπόνοια και να τους δούν σαν απροστάτευτα κουταβάκια;;; Γιατί αυτό το τραβηγμένο από τα μαλλιά κείμενο,εκεί στοχεύει...Και δεν νομίζω και οι ίδιοι οι gay να το ήθελαν αυτό...
Οκ, μην πάμε και στο άλλο άκρο! Άτομα με τα ίδια δικαιώματα είναι-θα έπρεπε να είναι, άνθρωποι όπως όλοι... Κανένα πρόβλημα δεν έχω με τους gay, έχω δύο κολλητούς gay, μιά χαρα τα λέμε για γκόμενους και όχι μόνο, αλλά ούτε σε βάθρο ζητάνε να μπουν και να γίνουν must και ήρωες, ούτε να αποκαθηλώνονται συνεχώς και από την θέση που -θα έπρεπε να- είναι... οκ, cool...

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 14:36, 18-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Άτομα με τα ίδια δικαιώματα είναι-θα έπρεπε να είναι, άνθρωποι όπως όλοι... Κανένα πρόβλημα δεν έχω με τους gay, έχω δύο κολλητούς gay, μιά χαρα τα λέμε για γκόμενους και όχι μόνο, αλλά ούτε σε βάθρο ζητάνε να μπουν και να γίνουν must και ήρωες, ούτε να αποκαθηλώνονται συνεχώς και από την θέση που -θα έπρεπε να- είναι... οκ, cool...
Σαφώς και απολαμβάνουν τα ίδια δικαιώματα, όπως έχουν και τις ίδιες υποχρεώσεις ως πολίτες απέναντι στους νόμους του κράτους, όπως εσύ κι εγώ πχ, πάντα ίσχυει αυτό δεν τίθεται θέμα αλλά κάποιους (gay) δεν τους....αρκεί, θέλουν να τους αντιμετωπίζουν σαν...ομοφυλόφιλους με ειδικές διατάξεις κατ εξαιρεση, ίσως επειδή μπορούν να κατουράνε σε πηγάδι

Όταν το συνειδητοποιήσουν αυτό (κομματάκι δύσκολο) τα.....προοδευτικά μυαλά των "υπερμάχων" του κινήματος της ομοφυλοφιλίας, θα κατανοήσουν ποιοί είναι στην πραγματικότητα οι "φοβικοί" και ποιοί απλώς βρίσκουν οξύμωρο την δια νόμου σύζευξη ας πούμε, και πηγαίνοντας για το σπίτι οι.....νεόνυμφοι να περνάνε από κάποιο ορφανοτροφείο να διαλέγουν και μωρό για να είναι κομπλέ (μίξερ κομπλέ) η οικογένεια!

Ολισθαίνω προς άλλο θέμα αλλά είτε το θέλουμε είτε όχι, οι κοινωνίες των ανθρώπων θα αποτελούνται και θα διαιωνίζονται
(με φυσικό τρόπο τουλάχιστον) από ζευγάρια θηλυκού-αρσενικού εσαεί, άρα η νομοθετική κάλυψη είναι εκ των ων ουκ άνευ!
Το.....vizio, τα γούστα και οι παραλλαγές δεν είναι καταδικαστέες φυσικά, αλλά "νομιμοποιούνται" ΜΟΝΟ στην λογική (και αισθητικη) του καθενός, κι έτσι πρέπει!

Πάμε παρακάτω τώρα.....

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 18-04-11 στις 14:52. Αιτία: δεν θυμάμαι
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 16:25, 18-04-11:

Κατανοεις φανταζομαι οτι υφισταται διαφορα μεταξυ πολιτικης ενος επιστημονικου συλλογου και αυτης των πολιτικων κομματων.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 16:31, 18-04-11:

Κατανοεις φανταζομαι οτι υφισταται διαφορα μεταξυ πολιτικης ενος επιστημονικου συλλογου και αυτης των πολιτικων κομματων.
Εγώ πάντως δεν κατανοώ κάποια τέτοια διαφορα. Ίσα-ίσα η πολιτική των πάσης φύσεως «επιστημονικών συλλόγων» τροφοδοτεί την πολιτική των κομμάτων... Ή μήπως δεν είναι έτσι;

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 16:34, 18-04-11:

Σαφώς και απολαμβάνουν τα ίδια δικαιώματα
Στην Σουηδια κ εδω αναφερεσαι η εκει σε εσας στην Ελλαδα?Απο οσο γνωριζω μεχρι σημερα ζευγαρια ιδιου φυλου στην Ελλαδα δεν εχουν καμια νομικη κατοχυρωση εναντι των παντρεμενων ετεροφυλων ζευγαριων.Ειναι ξεκρεμαστοι σε θεματα εργασιακα,φορολογικα,κληρονομικα κτλ καθως ακομα σε μια πλειθωρα αλλων θεματων που εμπιπτουν στη σφαιρα των ανθρωπινων δικαιωματων κ στην σφαιρα του σεβασμου της αξιοπρεπειας της ανθρωπινης ζωης (πχ δικαιωματα συντροφων να βλεπουν τους συντροφους τους στην εντατικη,φυλακες κτλ).

Ολα τα παραπανω δειχνουν πως η ισονομια κ η ισοπολιτεια που πρεπει να απολαμβανουν ολοι οι πολιτες μιας ευνομουμενης χωρας δεν υφιστανται στην Ελλαδα.Ευτυχως ομως που συντομα το θεμα τουλαχιστον σε πρωτη φαση θα κλεισει με την ψηφιση του συμφωνου συμβιωσης κ για τους ομοφυλοφιλους.

Ολισθαίνω ......... άρα η νομοθετική κάλυψη είναι εκ των ων ουκ άνευ!

.
Ω ναι!!Και τι ολισθηση μαλιστα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 18-04-11 στις 17:43. Αιτία: merge
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 17:38, 18-04-11:

Σαφώς και απολαμβάνουν τα ίδια δικαιώματα, όπως έχουν και τις ίδιες υποχρεώσεις ως πολίτες απέναντι στους νόμους του κράτους, όπως εσύ κι εγώ πχ, πάντα ίσχυει αυτό δεν τίθεται θέμα αλλά κάποιους (gay) δεν τους....αρκεί, θέλουν να τους αντιμετωπίζουν σαν...ομοφυλόφιλους με ειδικές διατάξεις κατ εξαιρεση, ίσως επειδή μπορούν να κατουράνε σε πηγάδι

Όταν το συνειδητοποιήσουν αυτό (κομματάκι δύσκολο) τα.....προοδευτικά μυαλά των "υπερμάχων" του κινήματος της ομοφυλοφιλίας, θα κατανοήσουν ποιοί είναι στην πραγματικότητα οι "φοβικοί" και ποιοί απλώς βρίσκουν οξύμωρο την δια νόμου σύζευξη ας πούμε, και πηγαίνοντας για το σπίτι οι.....νεόνυμφοι να περνάνε από κάποιο ορφανοτροφείο να διαλέγουν και μωρό για να είναι κομπλέ (μίξερ κομπλέ) η οικογένεια!

Ολισθαίνω προς άλλο θέμα αλλά είτε το θέλουμε είτε όχι, οι κοινωνίες των ανθρώπων θα αποτελούνται και θα διαιωνίζονται
(με φυσικό τρόπο τουλάχιστον) από ζευγάρια θηλυκού-αρσενικού εσαεί, άρα η νομοθετική κάλυψη είναι εκ των ων ουκ άνευ!
Το.....vizio, τα γούστα και οι παραλλαγές δεν είναι καταδικαστέες φυσικά, αλλά "νομιμοποιούνται" ΜΟΝΟ στην λογική (και αισθητικη) του καθενός, κι έτσι πρέπει!

Πάμε παρακάτω τώρα.....

.
Άουτς!
Αλήθειες που πονάνε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marina289 : 18-04-11 στις 18:52. Αιτία: με τρόπο που -άουτς!- πονάει...
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 18:58, 18-04-11:

Άουτς!
Αλήθειες που πονάνε...
Η ''αληθεια'' του φιλου μας.Ο παραδιπλα σου εχει αλλη ''αληθεια'' κ ο ακομα πιο περα ακομα πιο διαφορετικη.Αντιληψεις παρα ''αληθειες'' μου φαινονται τα οσα λεει ο φιλος μας στο παραπανω ποστ.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 19:06, 18-04-11:

Η ''αληθεια'' του φιλου μας.Ο παραδιπλα σου εχει αλλη ''αληθεια'' κ ο ακομα πιο περα ακομα πιο διαφορετικη.Αντιληψεις παρα ''αληθειες'' μου φαινονται τα οσα λεει ο φιλος μας στο παραπανω ποστ.
Συμφωνώ! So what; Πέρα από την πλάκα, -γιατί με τέτοια διάθεση το έγραψα το περί αλήθειας - προσωπικές (αντι)θέσεις, αν θέλουμε να ακριβολογούμε και να το βαφτίσουμε με πιο αποδεκτό όρο,καθόλα σεβαστές, η ¨αλήθεια¨ δεν είναι παγκόσμια σταθερά, ούτε ποσοτικό ή ποιοτικό δεδομένο, νομίζω ίσως εδώ συμφωνούμε...Η υποκειμενικότητα του καθενός είναι η αλήθεια του, και το gayλίκι -όταν υπάρχει- επίσης... Σεβαστά και τα δύο ...
Δεν υπάρχει λόγος να το σοβαρεύουμε... Μας διαβάζουν οι gay και γελάνε φιλάρεσκα, φιλήδονα, αυτάρεσκα!
Καλό θα ήταν όταν ενιστάμεθα για στρουθοκαμηλισμό, να μην το κάνουμε επιλεκτικά ξεδιαλέγοντας τομείς που μας ενοχλεί... Γινόμαστε υπέρμαχοι της άρσης του ¨στρουθοκαμηλισμου¨ που αντιμετωπίζουν ή κουβαλάνε οι gay, την ώρα που στρουθοκαμηλίζοντας πίσω από την ανωνυμία του αρνητικού προσήμου του συστήματος αξιολόγησης ( ; ) , καταψηφίζουμε ανώνυμα την αλήθεια του άλλου, που τυγχάνει απλά να μην συνάδει με την δική μας,-so what...- αλλά αυτό δεν την κάνει -ευτυχώς- μη σεβαστή εκμαυλίζοντάς την ανώνυμα...-αντίφαση διχασμού-

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marina289 : 18-04-11 στις 19:23.
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 478 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 22:07, 18-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Αν ναι, εξελίχθηκε η σχέση σας ομαλά ;
Αν όχι, ποια προβλήματα προέκυψαν ;
Ζούν ανάμεσά μας.
Εξαρτάται από τον άνδρα. Αν είναι παντρεμένος με γυναίκα και παιδιά, ναι το θεωρώ αδυναμία.
Εξαρτάται από την προσωπικότητα του ομοφυλόφιλου, δεν έχουν όλοι τα ίδια κότσια να το παραδεχθούν, πόσο μάλλον να γράψουν την ιστορία τους και να την υποστηρίξουν.
Δεν θα τον απέρριπτα.
Ναι έχω έρθει.
Όχι η σχέση μας δεν εξελίχθηκε ομαλά.
Ένα ήταν το πρόβλημα, ήταν πολύ μισογύνης, τουλάχιστον απέναντι στις γυναίκες φίλες που προσπαθούσε να κάνει δεν φερόταν σωστά, θα έλεγα πως τις ζήλευε αρκετά και τις υποτιμούσε....αυτό με ενοχλούσε πολύ και ενώ είχα όλη την καλή διάθεση να μην τον απορρίψω από φίλο και γνωστό, εκείνος έκανε ότι ήταν δυνατόν για να γίνει αντιπαθής.
Σημ: ενώ ήταν ομοφυλόφιλος και το παραδεχόταν (άλλωστε βαφόταν ελαφριά κιόλας), όταν π.χ. έβλεπε τον άνδρα μου να έρχεται στην δουλειά μου ή κάποιον άλλο άνδρα, γύριζε την συζήτηση στα ποδοσφαιρικά και έκανε τον δήθεν άνδρα γιατί ντρεπόταν για λογαριασμό του, αυτό το θεωρούσα υποκριτικό. Και κρατούσε το ανδρικό του όνομα, από την στιγμή που εκτός εργασίας φορούσε φούστες, άλλη υποκρισία δηλαδή.
Παραδέχομαι μόνο αυτούς που έχουν τα κότσια να στηρίξουν τις επιλογές τους, όποιες κι αν είναι αυτές.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 01:11, 19-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από IL PENSIERO
Ζούν ανάμεσά μας.
Εξαρτάται από τον άνδρα. Αν είναι παντρεμένος με γυναίκα και παιδιά, ναι το θεωρώ αδυναμία.
Εξαρτάται από την προσωπικότητα του ομοφυλόφιλου, δεν έχουν όλοι τα ίδια κότσια να το παραδεχθούν, πόσο μάλλον να γράψουν την ιστορία τους και να την υποστηρίξουν.
Δεν θα τον απέρριπτα.
Ναι έχω έρθει.
Όχι η σχέση μας δεν εξελίχθηκε ομαλά.
Ένα ήταν το πρόβλημα, ήταν πολύ μισογύνης, τουλάχιστον απέναντι στις γυναίκες φίλες που προσπαθούσε να κάνει δεν φερόταν σωστά, θα έλεγα πως τις ζήλευε αρκετά και τις υποτιμούσε....αυτό με ενοχλούσε πολύ και ενώ είχα όλη την καλή διάθεση να μην τον απορρίψω από φίλο και γνωστό, εκείνος έκανε ότι ήταν δυνατόν για να γίνει αντιπαθής.
Σημ: ενώ ήταν ομοφυλόφιλος και το παραδεχόταν (άλλωστε βαφόταν ελαφριά κιόλας), όταν π.χ. έβλεπε τον άνδρα μου να έρχεται στην δουλειά μου ή κάποιον άλλο άνδρα, γύριζε την συζήτηση στα ποδοσφαιρικά και έκανε τον δήθεν άνδρα γιατί ντρεπόταν για λογαριασμό του, αυτό το θεωρούσα υποκριτικό. Και κρατούσε το ανδρικό του όνομα, από την στιγμή που εκτός εργασίας φορούσε φούστες, άλλη υποκρισία δηλαδή.
Παραδέχομαι μόνο αυτούς που έχουν τα κότσια να στηρίξουν τις επιλογές τους, όποιες κι αν είναι αυτές.
Βιωματική η αφήγηση σου και ποιος μπορεί να την απορρίψει ή να προσθέσει κάτι; Κανείς !
Μα και η κρίση δεν έχει θέση εδώ.

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 03:07, 19-04-11:

εκτός εργασίας φορούσε φούστες, άλλη υποκρισία δηλαδή.
Απλα αξιζει να αναφερθει οτι η ομοφυλοφιλια δεν εχει σχεση ουτε με φουστες,ουτε με ελαφρυ η βαρυ μεικ απ κ γενικα κατι απο τα παραπανω.Η ομοφυλοφιλια αναφερεται στον σεξουαλικο προσανατολισμο καποιου ατομου.

Το οτι ο φιλος σου φορουσε φουστες η βαφοταν δεν εχει σχεση με την συντριπτικη πλειοψηφια των ομοφυλοφιλων αντρων που δεν φορουν φουστα η βαφονται οπως κ αντιστοιχα με την συντριπτικη πλειοψηφια των ομοφυλοφιλων γυναικων που δεν εμφανιζουν αντρικη συμπεριφορα.Η σεξουαλικοτητα δεν εχει σχεση με την κοινωνικη συμπεριφορα αλλα αφορα την ελξη ως προς το ενα η το αλλο φυλο η και τα δυο.Οποιαδηποτε συγχηση των δυο δινει ευφορο εδαφος για παραπληροφορηση κ διαμορφωση αναληθων στερεοτυπων.Πχ τηλεοραση κτλ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos__ : 19-04-11 στις 03:18.
Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 478 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 09:06, 19-04-11:

Απλα αξιζει να αναφερθει οτι η ομοφυλοφιλια δεν εχει σχεση ουτε με φουστες,ουτε με ελαφρυ η βαρυ μεικ απ κ γενικα κατι απο τα παραπανω.Η ομοφυλοφιλια αναφερεται στον σεξουαλικο προσανατολισμο καποιου ατομου.

Το οτι ο φιλος σου φορουσε φουστες η βαφοταν δεν εχει σχεση με την συντριπτικη πλειοψηφια των ομοφυλοφιλων αντρων που δεν φορουν φουστα η βαφονται οπως κ αντιστοιχα με την συντριπτικη πλειοψηφια των ομοφυλοφιλων γυναικων που δεν εμφανιζουν αντρικη συμπεριφορα.Η σεξουαλικοτητα δεν εχει σχεση με την κοινωνικη συμπεριφορα αλλα αφορα την ελξη ως προς το ενα η το αλλο φυλο η και τα δυο.Οποιαδηποτε συγχηση των δυο δινει ευφορο εδαφος για παραπληροφορηση κ διαμορφωση αναληθων στερεοτυπων.Πχ τηλεοραση κτλ.
Παρεξήγηση Πάνο, δεν ξέρω αν πρόσεξες.... λέω πως ο ίδιος παρ' ότι είχε κάνει την επιλογή του δεν είχε το σθένος να την υποστηρίξει. Την φούστα την αναφέρω γιατί μου φαίνεται ενοχλητικό ενώ είχε κατασταλάξει σε μια εικόνα ντρεπόταν γι' αυτήν. Θα ήταν καλύτερο ακόμη και για τον ίδιο να αποδεχθεί τον εαυτό του. Έδειχνε και ο ίδιος διχασμένος με την ζωή του, ενώ θα έπρεπε μέσα του να το έχει ξεκάθαρο. Φυσικά και εννοείται πως δεν φορούν φούστα όλοι οι ομοφυλόφιλοι. Και φυσικά η σεξουαλικότητα δεν έχει να κάνει με την κοινωνική συμπεριφορά, εδώ όμως αναφέρω πως ο ίδιος δεν υποστήριζε την επιλογή του, πόσο μάλλον να την αναγνώριζαν - υποστήριζαν οι άλλοι.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 16:07, 19-04-11:

Παρεξήγηση Πάνο, δεν ξέρω αν πρόσεξες.... λέω πως ο ίδιος παρ' ότι είχε κάνει την επιλογή του δεν είχε το σθένος να την υποστηρίξει. Την φούστα την αναφέρω γιατί μου φαίνεται ενοχλητικό ενώ είχε κατασταλάξει σε μια εικόνα ντρεπόταν γι' αυτήν. Θα ήταν καλύτερο ακόμη και για τον ίδιο να αποδεχθεί τον εαυτό του. Έδειχνε και ο ίδιος διχασμένος με την ζωή του, ενώ θα έπρεπε μέσα του να το έχει ξεκάθαρο. Φυσικά και εννοείται πως δεν φορούν φούστα όλοι οι ομοφυλόφιλοι. Και φυσικά η σεξουαλικότητα δεν έχει να κάνει με την κοινωνική συμπεριφορά, εδώ όμως αναφέρω πως ο ίδιος δεν υποστήριζε την επιλογή του, πόσο μάλλον να την αναγνώριζαν - υποστήριζαν οι άλλοι.
Σε αυτη την περιπτωση ναι ειναι μεγαλη συζητηση.Σχετιζεται φανταζομαι περισσοτερο με την προσωπικοτητα η τον χαρακτηρα του φιλου σου η επιλογη του αυτη.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 19:51, 19-04-11:

Πάμε παρακάτω τώρα.....
Πολύ αισιόδοξος είσαι φίλε!!!!

Σε αυτη την περιπτωση ναι ειναι μεγαλη συζητηση.....

Σχετιζεται φανταζομαι περισσοτερο με την προσωπικοτητα η τον χαρακτηρα του φιλου σου η επιλογη του αυτη.
Όποτε μας βολεύει αφορά "σεξουαλική επιλογή" (λες και πρόκειται για....προτίμηση χρώματος) ή "σεξουαλικό προσανατολισμό" (πχ η κρεβατοκάμαρα πρέπει να κοιτάζει πάντα ανατολικά) όποτε μας εξυπηρετεί είναι θέμα προσωπικότητας (αχ αυτά τα παιδικά βιώματα φταίνε για όλα) ή χαρακτήρα (κακή ποιότητα ομοφυλόφιλου)....ιντερέσο κανονικό!

Βλέπεις Πάνο, όπως πολύ σωστά γράφει και ο Πατρεύς, ότι η πολιτική είναι.....πολιτική και ενυπάρχει παντού και πάντα!
Απόδειξη το γεγονός ότι πριν καλά καλά την αφορήσεις την είχες ήδη επικαλεστεί δυο σειρές παρακάτω, και ούτε καν χαμπάρι το πήρες...συνεχίζοντας ακόμη να την κάνεις δεκανίκι σε ΚΑΘΕ σου φράση!

Μαρίνα μου, δεν ήθελα να σε πονέσει**, ελπίζω να πόνεσες....γλυκά!

**η αλήθεια

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 19-04-11 στις 19:57. Αιτία: γουστάρω να ψυχολογώ....ψυχολόγους!
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 20:13, 19-04-11:

Μαρίνα μου, δεν ήθελα να σε πονέσει**, ελπίζω να πόνεσες....γλυκά!

**η αλήθεια

.
Σε μια συζήτηση που πραγματεύεται τα παρα φύσει , η ηδονή είναι οδύνη και η οδύνη ηδονή ....
-και μαζί και οι υποκειμενικές daemonικές σου αλήθειες-

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 23:35, 19-04-11:

Σε μια συζήτηση που πραγματεύεται τα παρα φύσει , η ηδονή είναι οδύνη και η οδύνη ηδονή ...
Υποκλίνομαι-----><-----ιαμονίλκοπΥ

Μετά.....προσοχής!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 20-04-11 στις 07:15. Αιτία: είναι δύσκολο να το εξηγήσω
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 02:50, 20-04-11:

Πολύ αισιόδοξος είσαι φίλε!!!!

Όποτε μας βολεύει αφορά "σεξουαλική επιλογή" (λες και πρόκειται για....προτίμηση χρώματος) ή "σεξουαλικό προσανατολισμό" (πχ η κρεβατοκάμαρα πρέπει να κοιτάζει πάντα ανατολικά) όποτε μας εξυπηρετεί είναι θέμα προσωπικότητας (αχ αυτά τα παιδικά βιώματα φταίνε για όλα) ή χαρακτήρα (κακή ποιότητα ομοφυλόφιλου)....ιντερέσο κανονικό!

Βλέπεις Πάνο, όπως πολύ σωστά γράφει και ο Πατρεύς, ότι η πολιτική είναι.....πολιτική και ενυπάρχει παντού και πάντα!
Απόδειξη το γεγονός ότι πριν καλά καλά την αφορήσεις την είχες ήδη επικαλεστεί δυο σειρές παρακάτω, και ούτε καν χαμπάρι το πήρες...συνεχίζοντας ακόμη να την κάνεις δεκανίκι σε ΚΑΘΕ σου φράση!

.
Δεν γνωριζω τον συγκεκριμενο ανθρωπο για να μιλησω με σιγουρια ειναι η αληθεια.Περα ομως απο τις λεκτικες ακροβασιες (ελπιζω να το ειπα σωστα στα Ελληνικα να μην εισαι κ παραπονουμενος) η ουσια φανταζομαι ειναι οτι τα στερεοτυπα εχουν αρκετα σημαντικο αντικτυπο στην διαμορφωση μη αντικειμενικης εικονας.

Αυτο που εχει ομως ενδιαφερον ειναι αρχικα να απομονωνονται και να αμφισβητουνται στερεοτυπικες αποψεις οπως αντιλαμβανομαι ειναι οι δικες σου για το θεμα ωστε να μπορουμε να εξοικειονομαστε με το διαφορετικο κατι που οπως αναφερα ειναι παγεια πολιτικη επιστημονικων συλλογων .

Νομιζω ειναι χρηστικο να μην μενουμε σε λεκτικους ακροβατισμους αλλα να συμβαλλουμε στην γνωση που θα προωθει θεσεις κατα της ομοφοβιας οι οποιες θα βοηθουσαν στην εξαλλειψη του φοβου για το διαφορετικο.

ΥΓ.Παραπανω εχω κανει μπολντ τις λεξεις για τις οποιες ως τωρα εχεις προχωρησει σε λεκτικο ακροβατισμο ως μια προσπαθεια (οπως την αντιλαμβανομαι τουλαχιστον) να πεις κατι χωρις ιδιαιτερη σημασια στον διαλογο.

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 03:06, 20-04-11:

Σε μια συζήτηση που πραγματεύεται τα παρα φύσει
Τα οποια παρα φυσει ειναι?Βοηθησε με λιγο διοτι ειλικρινα δεν καταλαβαινω σε τι ακριβως αναφερεσαι.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 03:34, 20-04-11:

ΥΓ.Παραπανω εχω κανει μπολντ τις λεξεις για τις οποιες ως τωρα εχεις προχωρησει σε λεκτικο ακροβατισμο ως μια προσπαθεια (οπως την αντιλαμβανομαι τουλαχιστον) να πεις κατι χωρις ιδιαιτερη σημασια στον διαλογο.
Παλια του τεχνη κοσκινο...
Νοου γουορις!

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

O _daemon_ . έγραψε στις 07:09, 20-04-11:

να συμβαλλουμε στην γνωση που θα προωθει θεσεις κατα της ομοφοβιας οι οποιες θα βοηθουσαν στην εξαλλειψη του φοβου για το διαφορετικο.
Αααααα μα εσύ διακατέχεσαι από ευγενείς προθέσεις, και το απώτερο σημείο προς το οποίο κατευθύνονται οι προσπάθειες σου είναι ένα πραγματικό ιδεώδες!
Έχεις όραμα Πάνο και αυτό σε τιμά, δηλώνω τυχερός που σε συνάντησα, στην εποχή μας δυστυχώς instructor δεν συναπαντάς εύκολα, μιας και τους έχουν πάρει με τις τομάτες.....

Συνέχισε την καλή προσπάθεια, αλλά βρε καημένε κι εσύ βρήκες παράδειγμα για να στηρίξεις την....διδασκαλία στον αγώνα σου να απαλλάξεις τον κόσμο από τις φοβίες του!
Η ομοφυλοφιλία όπως την εννοούμε εδώ, δηλαδή άντρας να απαυτώνει άνδρα πχ (αχ μη σοκάρεστε παιδιά μου φανταστείτε απλώς την σκηνή και καταπολεμήστε τις φοβίες σας) δεν εντάσσεται στην διαφορετικότητα, αλλά στην σφαίρα της ψυχικής διαταραχής! Κάπου έχεις μπερδέψει τα...πτυχία σου Πάνο!

Παραπανω εχω κανει μπολντ τις λεξεις για τις οποιες ως τωρα εχεις προχωρησει σε λεκτικο ακροβατισμο ως μια προσπαθεια να πεις κατι χωρις ιδιαιτερη σημασια στον διαλογο.
Όσο και να προσπαθήσω, ότι και να πω, έχεις....αποκρυσταλλωμένη άποψη και σαφή γνώμη, είναι προφανές πως τίποτα δεν έχει ιδιαίτερη σημασία για σένα Πάνο, εκτός από τις....ιδέες σου!

Neraido-υστερογράφημα
Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Παλια του τεχνη .....
Καλή κυρά, μη δένεσαι τόσο πολύ, μάθε να προχωράς!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 20-04-11 στις 07:19. Αιτία: μου φτιάξατε τη μέρα
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 08:43, 20-04-11:

ψυχικής διαταραχής!
Αν θελεις δες εδω τι λεει η επιστημη της Ψυχολογιας.Ειναι το ποστ 314 στην σελιδα 32 σε περιπτωση που το εχασες.Θεωρω οτι ειναι ιδιαιτερα σημαντικο να απομωνονται τετοιες αντιληψεις και να υπαρχει απαντηση καθε φορα που εγειρονται ωστε να υπαρχει καταπολεμηση της ομοφοβιας κ γενικοτερα των προβληματικων αντιληψεων για το διαφορετικο.Νομιζω ειναι προς το γενικοτερο κοινωνικο συμφερον.

Διαβασα εν ταχυ οσο περισσοτερο μπορουσα το νημα κ ειδα αρκετα σχολια τα οποια ειναι αδυνατον να απαντηθουν σημειο σημειο.Θα επιχειρησω ομως μια τοποθετηση.

Σε γενικες γραμμες ας αναφερουμε καποια αρχικα πραγματα που ισως βοηθησουν τον διαλογο.Αναφορικα με την φυσιολογικοτητα η οχι της μη ετεροφυλοφιλης σεξουαλικοτητας,ειτε αυτη ειναι αμφιφυλοφιλη ειτε ομοφυλοφιλη.Εκει γνωριζουμε σημερα απο την επιστημη της Ψυχολογιας οτι η φυσιολογικη ανθρωπινη σεξουαλικοτητα κινειται along a continuum που περιλαμβανει απο την απολυτη ετεροφυλοφιλια και φτανει στην απολυτη ομοφυλοφιλια περιλαμβανοντας ενδιαμεση σεξουαλικη ελξη για οποιοδηποτε απο τα δυο φυλα σε διαφορους βαθμους.Η ανθρωπινη σεξουαλικοτητα γνωριζουμε σημερα οτι ειναι emergent και δεν αποτελει αποτελεσμα συνειδητης επιλογης. Καλα σχεδιασμενη Ψυχολογικη ερευνα εχει καταδειξει παγκοσμιως κ σε βαθος χρονου οτι η μη ετεροφυλοφιλη σεξουαλικοτητα δεν συνδεεται απο μονη της με καποια Ψυχοπαθολογια και πως η ομοφυλοφιλια οπως κ η αμφιφυλοφιλια δεν αποτελουν διαταραχες.Αυτες ειναι οι επισημες θεσεις της Ψυχολογιας και της Ψυχιατρικης κ ολοι οι φορεις των δυο επιστημων προσπαθουν συστηματικα τις τελευταιες δεκαετιες να εξαπλωσουν αυτη την γνωση.

Αναφορικα με σχολια τυπου ''δεν ειναι φυσιολογικο,αποτελει αδυναμια,ειναι μιασμα κτλ'' που διαβασα εδω καθως και η ρητορικη μισους που συνανταται γενικα απο μερικες μεριδες της κοινωνιας φρονω ειναι αποτελεσμα ειτε κεκαλυμεννης ομοφοβιας η outright ομοφοβιας , παραπληροφορησης αλλα και συγκεκριμενων αντιληψεων .Ο Αμερικανικος και Βρετανικος Ψυχολογικος Συλλογος αλλα και ολοι οι Ψυχολογικοι κ Ψυχιατρικοι συλλογοι παγκοσμιως προσπαθουν συστηματικα να καταπολεμισουν το στιγμα και την ομοφοβια στην βαση της σωστης πληροφορησης.

Σχετικα με το δικαιωμα στον γαμο η τελοσπαντων στην νομικη εξισωση των ομοφυλοφιλων σχεσεων εκει το θεμα περιπλεκεται καθως τιθεται σε βασεις περισσοτερο κοινωνιολογικες.Σε καθε περιπτωση δεν φανταζει καλα ευνομουμενη και ωριμη κοινωνια να μην εξισωνει νομικα τουλαχιστον τα ομοφυλοφιλα ζευγαρια εναντι των ετεροφυλοφιλων. Στην Ελλαδα το θεμα υπηρξε ταμπου για πολλα χρονια και η δυναμη της Ελληνορθοδοξης εκκλησιας να διαμορφωνει συνειδησεις στην Ελλαδα,ο συντηριτισμος καθως κ η παραπληροφορηση μεταξυ πολλων αλλων ειχαν φτασει την Ελλαδα για πολλα χρονια να μην μπαινει καν σε κοινωνικο διαλογο για μια επιτακτικη αναγκη που αφορα γνωστους μας,συναδελφους μας,φιλους μας,αδερφια μας,γονεις μας η ακομα κ εμας τους ιδιους κ γενικα ανθρωπους με τους οποιους συναναστρεφομαστε καθημερινα κ οι οποιοι ενδεχεται να ειναι ανοιχτα η οχι ομοφυλοφιλοι.Παντως σημερα τα πραγματα στην Ελλαδα εχουν ηδη αλλαξει κ απο οτι μαθαινω συντομα σε πρωτη φαση το συμφωνο συμβιωσης θα επεκταθει και στα ομοφυλοφιλα ζευγαρια εξισωνοντας τα νομικα εναντι των παντρεμενων ζευγαριων.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos__ : 20-04-11 στις 08:54.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:55, 20-04-11:

Η ομοφυλοφιλία όπως την εννοούμε εδώ, δηλαδή άντρας να απαυτώνει άνδρα πχ (αχ μη σοκάρεστε παιδιά μου φανταστείτε απλώς την σκηνή και καταπολεμήστε τις φοβίες σας) δεν εντάσσεται στην διαφορετικότητα, αλλά στην σφαίρα της ψυχικής διαταραχής! Κάπου έχεις μπερδέψει τα...πτυχία σου Πάνο!
μα και οι διαστροφες διαφορετικοτητα ειναι..

δεν πρεπει να ειμαστε ανεκτικοι στο διαφορετικο γενικα σε ολα..αλλα οπου δεν βλαπτεται ο ανθρωπος και η κοινωνια.

διαφορετικος ειναι και ο βιαστης,σαδιστης,παιδοφιλος..
ειστε ανεκτικοι μαζι του?θα σας ενοχλουσε να εκανε "σεξ" με ενα παιδι μπροστα σας?

δεν ειναι "ό,τι διαφορετικο και καλο,," ή ό,τι διαφορετικο και κακο" πρεπει να μελεταμε τα αποτελεσματα-συνεπειες της καθε συμπεριφορας,και να την ανεχομαστε αναλογως..

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 15:30, 20-04-11:

...........................................................................................
Πάνο, απευθύνομαι σε εσένα για να σε ρωτήσω τα ποιο κάτω.

1. Τι κάνει ένα νέο να δοκιμάσει για πρώτη φορά ;

(εννοώ να επιτρέψει εισχώρηση πέους στον πρωκτό του)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Cupid, Νίκοs

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους