Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,349 εγγεγραμμένα μέλη και 3,071,930 μηνύματα σε 94,396 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 799 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 409)
Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
150
36,67%
Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
206
50,37%
Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους
42
10,27%
Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους
11
2,69%

Dimitris_Väinämöinen (Δημητρης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris_Väinämöinen
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 970 μηνύματα.

O Dimitris_Väinämöinen Όλα είναι ψευδαίσθηση... έγραψε στις 16:51, 15-07-12:

Εγω την ομοφυλοφιλια δεν την θεωρω φυσιολογικη. Δεν μου δημιουργουν τοσο συναισθηματα αποστροφης οι ομοφυλοφιλοι αλλα περισσοτερο μου γεννουν συναισθηματα λυπης (γιατι πιστευω πραγματικα οτι γεννιεσαι ομοφυλοφιλος και δεν ειναι επιλογη). Παρολα αυτα σεβομαι απολυτα τα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων αρκει να μην ''ενοχλουν''. Η αληθεια ειναι οτι μια απορια που εχω σχετικα με αυτο το θεμα ειναι: Πως γινεται να υπαρχουν σημερα τοσοι πολλοι ομοφυλοφιλοι? (θα μου πειτε οτι παλια κρυβοντουσαν αλλα και ετσι να ειναι γιατι στο ανθρωπινο ειδος τοτε να υπαρχει γενικα σε τοσο μεγαλο βαθμο αυτο το '''φαινομενο'')

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 16:57, 15-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris_Väinämöinen
Εγω την ομοφυλοφιλια δεν την θεωρω φυσιολογικη. Δεν μου δημιουργουν τοσο συναισθηματα αποστροφης οι ομοφυλοφιλοι αλλα περισσοτερο μου γεννουν συναισθηματα λυπης (γιατι πιστευω πραγματικα οτι γεννιεσαι ομοφυλοφιλος και δεν ειναι επιλογη). Παρολα αυτα σεβομαι απολυτα τα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων αρκει να μην ''ενοχλουν''. Η αληθεια ειναι οτι μια απορια που εχω σχετικα με αυτο το θεμα ειναι: Πως γινεται να υπαρχουν σημερα τοσοι πολλοι ομοφυλοφιλοι? (θα μου πειτε οτι παλια κρυβοντουσαν αλλα και ετσι να ειναι γιατι στο ανθρωπινο ειδος τοτε να υπαρχει γενικα σε τοσο μεγαλο βαθμο αυτο το '''φαινομενο'')
τι εννοείς "να μην "ενοχλούν" " ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 16:58, 15-07-12:

Παρολα αυτα σεβομαι απολυτα τα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων αρκει να μην ''ενοχλουν''.
Τι εννοεις να "μην ενοχλουν" ???

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 16:59, 15-07-12:

Οταν εννοεις να μην ενοχλουν?

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 17:01, 15-07-12:

Μην το ξαναρωτησει αλλος.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 970 μηνύματα.

O Dimitris_Väinämöinen Όλα είναι ψευδαίσθηση... έγραψε στις 17:05, 15-07-12:

Παιδια μην παει το μυαλο σας στο κακο δεν ειμαι ομοφοβικος Γενικα το ειπα δηλαδη να σεβεται να δικαιωματα (οπως και ενας straight) των αλλων ανθρωπων.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

grotesque_mask (in bianco e nero)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη grotesque_mask
H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,014 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 17:19, 15-07-12:

και γιατί σου προξενούν λύπη; εσύ επέλεξες να είσαι straight?

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,162 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 17:20, 15-07-12:

Ρε καντε ενα κοπο και διαβαστε καποιες σελιδες πισω.
Εχουν πει κιαλλοι για την "ενοχληση" απο τους γκει.
Ποσο γελοιο ;ρ

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 17:28, 15-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από diotima
Ρε καντε ενα κοπο και διαβαστε καποιες σελιδες πισω.
Εχουν πει κιαλλοι για την "ενοχληση" απο τους γκει.
Ποσο γελοιο ;ρ
"Ενοχληση" για μενα ειναι γενικα οταν μπροστα μου μπαλαμουτιαζονται με γλωσσοφιλα, χουφτωματα κτλ

Αλλα ο οποιοσδηποτε.

Straigth και gay.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Dimitris_Väinämöinen Όλα είναι ψευδαίσθηση... έγραψε στις 17:49, 15-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από grotesque_mask
και γιατί σου προξενούν λύπη; εσύ επέλεξες να είσαι straight?
Τους λυπαμαι γιατι δεν τους αρεσουν οι γυναικες. Θεωρω οτι δεν ειναι επιλογη το να εισαι στρειτ ή γκει. Ετσι γεννιεται κανεις.

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
"Ενοχληση" για μενα ειναι γενικα οταν μπροστα μου μπαλαμουτιαζονται με γλωσσοφιλα,
χουφτωματα κτλ

Αλλα ο οποιοσδηποτε.

Straigth και gay.
Ακομα και αν γινει αυτο που λες αναγνωριζω το δικαιωμα που εχουν στον ερωτα. Βεβαια ως θεαμα δεν θα μου αρεσε -οπως στους περισσοτερους να πουμε την αληθεια- να βλεπω 2 ανδρες να φιλιονται.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,774 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 19:45, 15-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από gandalf

Εξάλλου δεν μπορώ να εξηγήσω διαφορετικά το ότι οι περισσότεροι γκέι έχουν και κάποια εγγενή φυσικά χαρακτηριστικά (όπως φωνή, κινήσεις, ψυχολογικές-συναισθηματικές αντιδράσεις), εκτός αν ισχυρίζεται κανείς ότι η χροιά της φωνής αλλάζει από τα κοινωνικά πρότυπα και ότι στην πραγματικότητα οι γκέι που πχ έχουν ψιλή φωνή μιλάνε σαν νταλικιέρηδες στην πραγματικότητα άλλα το κρύβουν.
Μιας και είσαι γκέι είναι λίγο περίεργο να ακούς μια τέτοια ''διαπίστωση'' από έναν LGBT άτομο.Προφανώς και υπάρχει κάποιος γεννετικός συσχετισμός σε ότι αφορά την αιτιολογία της ομοφυλοφιλίας αλλά δε γνωρίζουμε τον βαθμό που γενετικοί παράγοντες ευθύνοντε για την εμφάνιση αυτής.Ξέρουμε όμως ότι είναι πολυπαραγωντική στη φύση της η εμφάνιση της.

Δεν έχουν οι περισσότεροι γκέι τα εγγενή χαρακτηριστικά που περιγράφεις...απλά αυτοί είναι εκείνοι που ίσως το δικό σου γκεινταρ σε κάνει να πιάσεις και κατ επέκταση να προχωράς σε κάποια γενίκευση.Η πραγματικότητα είναι πως η συντριπτική πλειοψηφία των gay,bi and lesbian ατόμων είναι gender compliant σε ότι αφορά τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις.Μάλλον τη μειοψηφία των γκει αντρών αφορούν τα παραπάνω εγγενή χαρακτηριστικά που λες διοτί ίσως ξεχνάς την ''σκιώδη'' πλειοψηφία που δεν ''φαίνεται'' από κινήσεις,φωνή,mannerisms κτλ.

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 19:53, 15-07-12:

"Ενοχληση" για μενα ειναι γενικα οταν μπροστα μου μπαλαμουτιαζονται με γλωσσοφιλα, χουφτωματα κτλ

Αλλα ο οποιοσδηποτε.

Straigth και gay.

Τον καθενα τον ενοχλει και απο κατι.Αυτο δεν σημαινει οτι θα παψει να συμβαινει κιολας.
Γιαυτο,κοιτα να το συνηθισεις.

15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη GetOuttaMyWay
Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,728 μηνύματα.

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε στις 19:55, 15-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Panos__
Μιας και είσαι γκέι είναι λίγο περίεργο να ακούς μια τέτοια ''διαπίστωση'' από έναν LGBT άτομο.
Και τι εχουν τα lgbt άτομα για να μην ακους μια τέτοια ''διατύπωση'' .Βλέπω να υπερισχύει όλο και περισσότερο το στερεότυπο που θέλει τα Lgbt άτομα ενημερωμένα και με διαδακτορικό σε gender studies .

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,774 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 20:01, 15-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από GetOuttaMyWay
Και τι εχουν τα lgbt άτομα για να μην ακους μια τέτοια ''διατύπωση'' .Βλέπω να υπερισχύει όλο και περισσότερο το στερεότυπο που θέλει τα Lgbt άτομα ενημερωμένα
Συμφωνώ μαζί σου,απλά ήταν για να γίνω εμφατικός.''Πλάγια'' χτυπούσα ,ακριβώς πάνω σε αυτό που λές

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 20:20, 15-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse

Τον καθενα τον ενοχλει και απο κατι.Αυτο δεν σημαινει οτι θα παψει να συμβαινει κιολας.
Γιαυτο,κοιτα να το συνηθισεις.
Το πιο ακυρο σχολιο που μου εχουν κανει!!!!

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 20:28, 15-07-12:

Το πιο ακυρο σχολιο που μου εχουν κανει!!!!
Η πιο ακυρη δικαιολογια.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 20:47, 15-07-12:

Τεσπα,
επειδη σε εκτιμω ιδιαιτερα δεν το συνεχιζω.

Παρερμηνευσες το νοημα του ποστ μου προφανως.

Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη GetOuttaMyWay
Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,728 μηνύματα.

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε στις 23:19, 15-07-12:

Ποιά είναι η αποψή σας για την ομοφιλοφιλία ; Αυτή η ερώτηση είναι πλέον so '90s για να μη πω '80s !
Η σωστή απάντηση στο ερώτημα αυτό είναι η εξής. Η αποψή μου με την ομοφιλοφιλία είναι η ίδια με την ετεροφιλοφία και με οποιανδήποτε άλλο σεξουαλκό/ερωτικό προσανατολισμο .
Σε περίπτωση που δεν δώσετε την παραπάνω ερώτηση έχετε μείνει μερικά χρονάκια πίσω.

Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 00:13, 16-07-12:

Μιας και είσαι γκέι είναι λίγο περίεργο να ακούς μια τέτοια ''διαπίστωση'' από έναν LGBT άτομο.Προφανώς και υπάρχει κάποιος γεννετικός συσχετισμός σε ότι αφορά την αιτιολογία της ομοφυλοφιλίας αλλά δε γνωρίζουμε τον βαθμό που γενετικοί παράγοντες ευθύνοντε για την εμφάνιση αυτής.Ξέρουμε όμως ότι είναι πολυπαραγωντική στη φύση της η εμφάνιση της.

Δεν έχουν οι περισσότεροι γκέι τα εγγενή χαρακτηριστικά που περιγράφεις...απλά αυτοί είναι εκείνοι που ίσως το δικό σου γκεινταρ σε κάνει να πιάσεις και κατ επέκταση να προχωράς σε κάποια γενίκευση.Η πραγματικότητα είναι πως η συντριπτική πλειοψηφία των gay,bi and lesbian ατόμων είναι gender compliant σε ότι αφορά τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις.Μάλλον τη μειοψηφία των γκει αντρών αφορούν τα παραπάνω εγγενή χαρακτηριστικά που λες διοτί ίσως ξεχνάς την ''σκιώδη'' πλειοψηφία που δεν ''φαίνεται'' από κινήσεις,φωνή,mannerisms κτλ.
Δεν έχουν όλα τα εγγενή που αναφέρω άλλα συνήθως κάποιο έχουν. Και μιλάω με βάση όσους έχω γνωρίσει.. Δεν εννοώ ότι τα έχουν σε βαθμό που να μην μιλάμε πια για gender compliance, σε καμμιά περίπτωση.. πάντως είμαι σε θέση να αντιλαμβάνομαι και αρκετά λεπτές αποχρώσεις/διαφορές ως προς αυτά τα χαρακτηριστικά και γενικά δεν πέφτω έξω, ενώ οι στρέητ αντιλαμβάνονται τις χοντρές περιπτώσεις κυρίως, μιλώντας από προσωπική εμπειρία πάντα. Οπότε κι αυτοί που δεν "φαίνονται", πιθανόν εγώ να μπορώ να τους εντοπίσω.Θέλω να πω ότι συμφωνώ μαζί σου ουσιαστικά, απλά μιλάω και για πολύ μικρότερη ένταση αυτών των χαρακτηριστικών. Φυσικά εγώ κοιτάω κι άλλα πράγματα για να καταλάβω αν κάποιος είναι ή όχι, άλλα αυτό δεν είναι του θέματος.

Τέλος πάντων, δεν μ ενδιαφέρει τόσο προσωπικά εάν είναι όντως γενετικό ή παίζει ρόλο και το περιβάλλον, πιθανόν να είναι συνδυασμός των δύο, αν και για το περιβάλλον δεν μπορώ να φανταστώ κάτι. Τρία πράγματα δεν δέχομαι με τίποτα:

-ότι είναι στο χέρι μου με οποιονδήποτε τρόπο
-ότι έχει να κάνει με τα πρότυπα που περνάει η οικογένεια στο παιδί (γτ τότε τ αδέρφια μου να μην είναι? και τ αδέρφια όσων είναι γκέι?)
-ότι έχει να κάνει να κάνει με κάποιου είδους "μόδα".

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:44, 16-07-12:

Προσωπικά όπως βλέπω τους ετεροφυλόφιλους (όπως είμαι εγώ) έτσι βλέπω και τους ομοφυλόφιλους γυναίκες/άνδρες, ισότιμα. Επιλογή του καθενός να κάνει ο,τι θέλει κι όπως το θέλει στη ζωή του. Το δυσάρεστο γεγονός για εκείνους είναι πως ακόμα στην Ελλάδα αντιμετωπίζονται ως κάτι το διαφορετικό κι αυτό τους φέρνει στη μακροχρόνια δύσκολη θέση να κουβαλούν βαρύ σταυρό στη ζωή τους. Αυτό σε αρκετούς έχει επιπτώσεις στη συμπεριφορά τους.
Παρ'ολ'αυτά, ενώ τους αντιμετωπίζω ως ίσους, όσους έχει τύχει να γνωρίσω (ελάχιστοι- ίσως έπεσα τις εξαιρέσεις) είναι εντελώς μακριά απο τις δικές μου φιλοσοφίες και συμπεριφορές και δεν έχω ταιριάξει. Κι ετσι δεν μπορώ να πώ πολλά εφόσον αυτοί που γνώρισα δεν είχαν την παρέα μου και δεν είχα τη δική τους. Θα μου πεις, ίσως έτυχε και πως έχει να κάνει με τον άνθρωπο, ανεξαρτήτως ερωτικών επιλογών. Εγώ όμως παρατήρησα κοινές συμπεριφορές που με κάνει να πιστεύω πως τελικά και οι ερωτικές επιλογές, αλλά κυριώς η κοινωνική αποδοχή ή απόρριψη σου διαμορφώνουν τον χαρακτήρα και τη συμπεριφορά με τα χρόνια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 16-07-12 στις 00:57.
Παράθεση

nansy_astr

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nansy_astr
H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,712 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 02:46, 16-07-12:

Δεν έχω κανένα θέμα με την ομοφυλοφιλία. Για μένα είναι το ίδιο όπως είναι όλοι οι άλλοι.Απλά από όσους γκέι ξέρω οι κοπέλες είναι αρκετά επιθετικές και σχετικά κακεντρεχείς με άλλες γκέι κοπέλες.

Και στο γκέι πράιντ πήγα και πέρασα όμορφα. Χαιρόμουν που έβλεπα άτομα να μπορούν επιτέλους να δείξουν αυτό που είναι χωρίς να ντρέπονται και το τι θα πούν οι άλλοι.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 12:36, 16-07-12:

Κι εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους.
Στη σχολή που σπούδασα ήταν όοοοολοι σχεδόν ομοφυλόφιλοι, και όταν έβλεπαν μια κοπέλα να φιλιέται με έναν άντρα, έλεγαν μεταξύ τους "Κοίτα, ανώμαλοι!". Είχε πλάκα αυτό, δεν το κρύβω.

Γενικά πιστεύω πως ότι κάνει κανείς στο κρεββάτι του δεν αφορά κανέναν, όλοι έχουν δικαίωμα στην αγάπη, και η αγάπη είναι πάντα κάτι καλό, όποια είναι η μορφή της.

Παράθεση

Vicky13 (Βίκυ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Vicky13
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 488 μηνύματα.

H Vicky13 έγραψε στις 13:39, 16-07-12:

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αν κάποιος διαπιστώσει ότι είναι ομοφυλόφιλος it's ok από εμάς !
Όμως θα πρέπει να ψάξουμε γιατί αρκετά άτομα γίνονται ομοφυλόφιλα , διότι δυστυχώς δεν είναι φυσιολογικό....

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nansy_astr

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nansy_astr
H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,712 μηνύματα.

H nansy_astr Lux and Veritas. έγραψε στις 13:45, 16-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Vicky13
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αν κάποιος διαπιστώσει ότι είναι ομοφυλόφιλος it's ok από εμάς !
Όμως θα πρέπει να ψάξουμε γιατί αρκετά άτομα γίνονται ομοφυλόφιλα , διότι δυστυχώς δεν είναι φυσιολογικό....
define φυσιολογικό.

και οι περισσότεροι δεν είναι ομοφυλόφιλοι αλλά αμφιφυλόφιλοι. Και αυτό γίνεται κυρίως η σημερινή κυρίως νεολαία τους αρέσει να έχουν εμπειρίες και πειραματίζονται πιο έντονα πάνω σε αυτό.

Πιστεύω πως είναι μια μόδα....ή μια κακή συνήθεια αφού πλέον ακούω για ολοκληρωμένες σχέσεις από τα 13.

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 13:58, 16-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Vicky13
Φυσιολογικο ειναι οτι υπαρχει στην φυση.Η ομοφυλοφιλια υπαρχει στην φυση,και μαλιστα εχει υπαρξει και στο ζωικο βασιλειο σε ποσοστα 1-3%.Το οτι κατι αδυνατουμε να το αποδικωποιησουμε,η δεν εμφανιζεται σε μεγαλη συχνοτητα,δεν σημαινει οτι δεν ειναι φυσιολογικο.

Δεν γινεσαι,γεννιεσαι.Επιστημονικες ερευνες εχουν δειξει οτι ειναι ενας συνδυασμος βιολογικων και περιβαλλοντικων παραγοντων,με κυριαρχο το βιολογικο στοιχειο.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:27, 16-07-12:

Φυσιολογικο ειναι οτι υπαρχει στην φυση.Η ομοφυλοφιλια υπαρχει στην φυση,και μαλιστα εχει υπαρξει και στο ζωικο βασιλειο σε ποσοστα 1-3%.Το οτι κατι αδυνατουμε να το αποδικωποιησουμε,η δεν εμφανιζεται σε μεγαλη συχνοτητα,δεν σημαινει οτι δεν ειναι φυσιολογικο.

Δεν γινεσαι,γεννιεσαι.Επιστημονικες ερευνες εχουν δειξει οτι ειναι ενας συνδυασμος βιολογικων και περιβαλλοντικων παραγοντων,με κυριαρχο το βιολογικο στοιχειο.
Είσαι σίγουρος, ότι δεν γίνεσαι αλλά γεννιέσαι? Σε ένα σεμινάριο ψυχολογίας που κάνω, ο δάσκαλος έλεγε ότι γίνεσαι, δεν γεννιέσαι. Ότι δηλαδή γενιόμαστε και η σεξουαλική μας ταυτότητα καθορίζεται στην αρχή της ζωής μας.
(Χωρίς όμως να επιμένω, λέω απλά τί μας είπανε).

Παράθεση

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Demlogic
Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η . Έχει γράψει 597 μηνύματα.

O Demlogic λ έγραψε στις 15:28, 16-07-12:

Ειμαι αντρας και μειωνεται ο ανταγωνισμος

Παράθεση

MetalChest (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MetalChest
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 403 μηνύματα.

O MetalChest έγραψε στις 15:30, 16-07-12:

Και άμα γίνεσαι, δηλαδή, τί έγινε? Και εγώ πιστεύω πως το μεγαλύτερο ποσοστό γίνεται, όχι γεννιέται, αλλά η γνώμη μου δεν αλλάζει! Βασικά, πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος να συζητιέται καν. Κάνουμε λες και πρόκειται για τον τρίτο παγκόσμιο πόλεμο! Αντί για αγοράκι, η κοπελίτσα θέλει μια άλλη κοπελίτσα και αντίστοιχα το αγοράκι. ΚΑΙ?

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:31, 16-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Demlogic
Ειμαι αντρας και μειωνεται ο ανταγωνισμος
Μα και οι ομοφυλόφιλοι άντρες είναι. Άλλωστε τον άντρα δεν τον κάνει το ποιον αγαπάει, αλλά άλλα πράγματα..

Παράθεση

MetalChest (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

O MetalChest έγραψε στις 15:33, 16-07-12:

Η φύση κάνει τον άντρα. Και αυτό δεν αλλάζει. Με όποιον και αν "πάει", άντρας θα παραμείνει. Τώρα πως θέλει η κοινωνία τον άντρα και τη γυναίκα και το πως έχουν διαμορφωθεί οι κανόνες που πρέπει να ακολουθούν για να είναι αποδεκτοί είναι άλλο θέμα.

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 15:47, 16-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Είσαι σίγουρος, ότι δεν γίνεσαι αλλά γεννιέσαι? Σε ένα σεμινάριο ψυχολογίας που κάνω, ο δάσκαλος έλεγε ότι γίνεσαι, δεν γεννιέσαι. Ότι δηλαδή γενιόμαστε και η σεξουαλική μας ταυτότητα καθορίζεται στην αρχή της ζωής μας.
(Χωρίς όμως να επιμένω, λέω απλά τί μας είπανε).
Δεν ειπα οτι ειναι στειρα βιολογικη επιιλογη,ειπα οτι ειναι ενας συνδυασμος βιολογικων και περιβαλλοντικων παραγοντων,με κυριαρχο το βιολογικο στοιχειο.Τωρα δεν ξερω ο ψυχολογος τι γνωσεις εχει απο βιολογια και ιατρικη

Παράθεση

MetalChest (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

O MetalChest έγραψε στις 15:49, 16-07-12:

Βασικά, η σεξουαλικότητα είναι περισσότερο αντικείμενο της ψυχολογίας παρά της ιατρικής και της βιολογίας, αν δεχτούμε πως "γίνεσαι".

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:55, 16-07-12:

Δεν ειπα οτι ειναι στειρα βιολογικη επιιλογη,ειπα οτι ειναι ενας συνδυασμος βιολογικων και περιβαλλοντικων παραγοντων,με κυριαρχο το βιολογικο στοιχειο.Τωρα δεν ξερω ο ψυχολογος τι γνωσεις εχει απο βιολογια και ιατρικη
Κι εμένα η άποψή μου είναι πως είναι θέμα ψυχολογίας, όχι βιολογίας.

Παράθεση

Loukritia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loukritia
H Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Loukritia έγραψε στις 16:03, 16-07-12:

Είμαι περίεργη να δω την προέλευση των ερευνών αυτών

Ό,τι υπάρχει στη Φύση είναι φυσικό, όχι φυσιολογικό. Φυσιολογικό είναι ό,τι προάγει την επιβίωση του είδους, κατά κύριο λόγο.
Η ομοφυλοφιλία δεν είναι φυσιολογική για κανέναν λόγο.

Όσον αφορά το "γεννιέμαι, δεν γίνομαι", πέραν του ότι έχω αμφιβολίες για τη γενετική φύση της ομοφυλοφιλίας, αυτή (εάν υπάρχει), θα έγκειται σε επίπεδα ανδρογόνων γενικότερα, φαντάζομαι, ή σε κάποιο προβληματικό γονίδιο που θα σχετίζεται με τα ένστικτα αναπαραγωγής.
Προσωπικά την θεωρώ επιλογή, με πολύ μικρή τη συμμετοχή γονιδίων (που αιτιολογεί την ύπαρξή της από αρχαιοτάτων χρόνων, όπως και σε άλλα είδη ζώων). Αλλά ακόμη και από γεννήσεως να υπάρχει, αυτό δεν την καθιστά φυσιολογική, και ορμονικά προβλήματα που μπορεί να οδηγήσουν σε αυτήν διορθώνονται με ορμονικές θεραπείες, όπως τόσα άλλα προβλήματα του ανθρώπινου οργανισμού.

Σήμερα, επίσης, τα ΜΜΕ και η δημόσια ζωή έχουν γεμίσει με εκδηλώσεις που "απενοχοποιούν" την ομοφυλοφιλία ως "μόδα" ,με καραγκιοζιλίκια τύπου Gay Parade (του οποίου τα έξοδα είναι δημόσια!) και τηλεοπτικές εκπομπές που την προβάλλουν την θηλυπρεπή συμπεριφορά στους άνδρες ως "αστεία", και την ανδροπρεπή συμπεριφορά στις γυναίκες ως "πρόοδο". Είναι λογικό ακόμη και να υιοθετούνται τέτοιες στάσεις ζωής, τη στιγμή που τόσος κόσμος επηρεάζεται σε άλλα κι άλλα. Στην ομοφυλοφιλία θα κολλήσει;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 16:18, 16-07-12:

Κι εμένα η άποψή μου είναι πως είναι θέμα ψυχολογίας, όχι βιολογίας.

Για να δουμε τι λεει το Royal College of Psychiatrists:

Despite almost a century of psychoanalytic and psychological speculation, there
is no
substantive evidence to support the suggestion that the nature of
parenting or early childhood experiences play any role in the formation of a
person’s fundamental heterosexual or homosexual orientation
http://www.rcpsych.ac.uk/pdf/Submiss...%20England.pdf

Πιστευω εχουμε ξεκαθαρισει εδω και χρονια,οτι τα ποσοστα τα παιρνει η βιολογια

Ό,τι υπάρχει στη Φύση είναι φυσικό, όχι φυσιολογικό. Φυσιολογικό είναι ό,τι προάγει την επιβίωση του είδους, κατά κύριο λόγο.
Η ομοφυλοφιλία δεν είναι φυσιολογική για κανέναν λόγο.
Εξηγησα παραπανω.Οτι υπαρχει στην φυση ειναι φυσιολογικο,ανεξαρτητα απο την συχνοτητα η την δυνατοτητα να το μελετησει επ'ακριβως ο ανθρωπος.Η ομοφυλοφιλια δεν εχει καμια επιπτωση στον ανθρωπινο οργανισμο,ωστε να τον επηρεασει στο κομματι της επιβιωσης,αρα δεν μπορει να χαρακτηριστει ασθενεια.Οτι δεν επηρεαζει την επιβιωση του ανθρωπου,ειναι φυσιολογικο.Εχει χαρακτηριστει ως φυσιολογικη,εσυ μπορει να λες οτι θες
Ο καρκινος πχ ειναι ασθενεια,επειδη απειλει την ζωη του ανθρωπου.

Σήμερα, επίσης, τα ΜΜΕ και η δημόσια ζωή έχουν γεμίσει με εκδηλώσεις που "απενοχοποιούν" την ομοφυλοφιλία ως "μόδα" ,με καραγκιοζιλίκια τύπου Gay Parade (του οποίου τα έξοδα είναι δημόσια!) και τηλεοπτικές εκπομπές που την προβάλλουν την θηλυπρεπή συμπεριφορά στους άνδρες ως "αστεία", και την ανδροπρεπή συμπεριφορά στις γυναίκες ως "πρόοδο". Είναι λογικό ακόμη και να υιοθετούνται τέτοιες στάσεις ζωής, τη στιγμή που τόσος κόσμος επηρεάζεται σε άλλα κι άλλα. Στην ομοφυλοφιλία θα κολλήσει;
Δεν καταλαβαινω προς τι αυτο το αρνητικο υφακι και αυτη η εκτοξευση μυδρων.Ειναι μια φυσιολογικη συμπεριφορα,κατι που αιτιολογησα παραπανω.

Αλλά ακόμη και από γεννήσεως να υπάρχει, αυτό δεν την καθιστά φυσιολογική, και ορμονικά προβλήματα που μπορεί να οδηγήσουν σε αυτήν διορθώνονται με ορμονικές θεραπείες, όπως τόσα άλλα προβλήματα του ανθρώπινου οργανισμού.
Γιατι να διορθωσουμε κατι που δεν απειλει την ζωη του ανθρωπου?

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:23, 16-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Loukritia
Προσωπικά την θεωρώ επιλογή, με πολύ μικρή τη συμμετοχή γονιδίων (που αιτιολογεί την ύπαρξή της από αρχαιοτάτων χρόνων, όπως και σε άλλα είδη ζώων). Αλλά ακόμη και από γεννήσεως να υπάρχει, αυτό δεν την καθιστά φυσιολογική, και ορμονικά προβλήματα που μπορεί να οδηγήσουν σε αυτήν διορθώνονται με ορμονικές θεραπείες, όπως τόσα άλλα προβλήματα του ανθρώπινου οργανισμού.
Λουκριτία, για να καταλάβω, πιστεύεις δηλαδή ότι η ομοφυλοφιλία "θεραπεύεται" με ορμονικές θεραπείες?
Γιατί δεν μπορεί να εννοείς αυτό..

Επίσης, είναι δικαίωμά σου να έχεις τη δική σου γνώμη, την οποία σέβομαι απόλυτα, αλλά μερικές φορές το διαφορετικό δεν είναι κακό. Δεν σημαίνει πως ότι δεν το καταλαβαίνουμε, δεν είναι και σωστό.
Ούτε οι άνθρωποι και τα ζώα κάνουν έρωτα για να κάνουν απογόνους.
Τότε δεν θα έκανε κανείς έρωτα, παρά μόνο για να πιασει παιδί.
Η αγάπη πού είναι σε όλα αυτά? Η καψούρα? Οι πεταλουδίτσες οι πράσινες, οι κόκκινες και οι κίτρινες?

Η δική μου γνώμη είναι πως όταν υπάρχει αμοιβαία αγάπη, όποια κι αν είναι η μορφή της, είναι καλό.\
Η αγάπη είναι καλό πράγμα.
Οι παρωπίδες και οι απαρχαιμένες απόψεις δεν είναι καλές.

Παράθεση

Loukritia

Δραστήριο Μέλος

H Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Loukritia έγραψε στις 16:27, 16-07-12:

Εξηγησα παραπανω.Οτι υπαρχει στην φυση ειναι φυσιολογικο,ανεξαρτητα απο την συχνοτητα η την δυνατοτητα να το μελετησει επ'ακριβως ο ανθρωπος.Η ομοφυλοφιλια δεν εχει καμια επιπτωση στον ανθρωπινο οργανισμο,ωστε να τον επηρεασει στο κομματι της επιβιωσης,αρα δεν μπορει να χαρακτηριστει ασθενεια.Οτι δεν επηρεαζει την επιβιωση του ανθρωπου,ειναι φυσιολογικο.Εχει χαρακτηριστει ως φυσιολογικη,εσυ μπορει να λες οτι θες
Ο καρκινος πχ ειναι ασθενεια,επειδη απειλει την ζωη του ανθρωπου.
Την επιβίωση του είδους λέω. Φυσιολογικό είναι αυτό, που εάν υπήρχε μόνο του ως χαρακτηριστικό χωρίς καμία απολύτως παραλλαγή, θα οδηγούσε στην επιβίωση του είδους. Επομένως η ομοφυλοφιλία δεν είναι φυσιολογική.

Δεν καταλαβαινω προς τι αυτο το αρνητικο υφακι και αυτη η εκτοξευση μυδρων.
Το υφάκι του "έξυπνου" έχουν όσοι προσπαθούν να πείσουν ότι πρόκειται περί φυσιολογικής συμπεριφοράς, όχι εγώ. Και ναι, τα gay parade είναι καραγκιοζιλίκια. Η γελοία συμπεριφορά μού δίνει άλλον έναν λόγο να "καταδικάσω" την ομοφυλοφιλία. Εάν φέρονταν σαν φυσιολογικοί άνθρωποι και δεν έκαναν τέτοιες μαλακίες (χωρίς βέβαια να εννοώ ότι τις κάνουν όλοι ανεξαρτήτως οι ομοφυλόφιλοι) ίσως είχα πολύ καλύτερη άποψη γι' αυτούς.

Λουκριτία, για να καταλάβω, πιστεύεις δηλαδή ότι η ομοφυλοφιλία "θεραπεύεται" με ορμονικές θεραπείες?
Γιατί δεν μπορεί να εννοείς αυτό..
Εννοώ ότι το επιχείρημα περί γονιδιακής φύσης-επιπέδων ορμονών δεν στέκει, διότι γενικότερα οι ορμονικές διακυμάνσεις πάσης φύσεως διορθώνονται. Όχι το ότι οι gay πρέπει να υποβληθούν σε ορμονικές θεραπείες!

Οι παρωπίδες και οι απαρχαιμένες απόψεις δεν είναι καλές.
Δεν έχω παρωπίδες. Παρωπίδες είναι το γεγονός πως μια συγκεκριμένη αντίληψη έχει επικρατήσει ως "προοδευτική", τη στιγμή που μόνο πρόοδο δεν φέρνει.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 16:32, 16-07-12:

Την επιβίωση του είδους λέω. Φυσιολογικό είναι αυτό, που εάν υπήρχε μόνο του ως χαρακτηριστικό χωρίς καμία απολύτως παραλλαγή, θα οδηγούσε στην επιβίωση του είδους. Επομένως η ομοφυλοφιλία δεν είναι φυσιολογική.

Το υφάκι του "έξυπνου" έχουν όσοι προσπαθούν να πείσουν ότι πρόκειται περί φυσιολογικής συμπεριφοράς, όχι εγώ. Και ναι, τα gay parade είναι καραγκιοζιλίκια. Η γελοία συμπεριφορά μού δίνει άλλον έναν λόγο να "καταδικάσω" την ομοφυλοφιλία. Εάν φέρονταν σαν φυσιολογικοί άνθρωποι και δεν έκαναν τέτοιες μαλακίες (χωρίς βέβαια να εννοώ ότι τις κάνουν όλοι ανεξαρτήτως οι ομοφυλόφιλοι) ίσως είχα πολύ καλύτερη άποψη γι' αυτούς.
Επειδη εσυ θετεις ως σκοπο σου την επιβιωση του ειδους,πρεπει να το θετουμε ολοι?Αλλο η προσωπικη επιβιωση του ανθρωπου,και αλλο οι ιδεοληψιες περι ''επιβιωσης του ειδους''.Στην φυση δεν υπαρχει σωστο και λαθος,η φυση δεν ειπε ''πρεπει να επιβιωσει το ανθρωπινο ειδος''.
Η ομοφυλοφιλια δεν επηρεαζει την προσωπικη επιβιωση του ανθρωπου,αρα ειναι φυσιολογικη.Δεν θα παιζουμε την κολοκυθια τωρα.
Περι ''επιβιωσης του ειδους'' εσυ το εχεις θεσει ως προσωπικο στοχο,δεν ειναι κανονας

Δεν κανω τον κοπο να σχολιασω σε αυτη την ρατσιστικη συμπεριφορα.Εμενα προσωπικα με προσβαλλει η συμπεριφορα σου.

Παράθεση

Loukritia

Δραστήριο Μέλος

H Loukritia έγραψε στις 16:38, 16-07-12:

Επειδη εσυ θετεις ως σκοπο σου την επιβιωση του ειδους,πρεπει να το θετουμε ολοι?Αλλο η προσωπικη επιβιωση του ανθρωπου,και αλλο οι ιδεοληψιες περι ''επιβιωσης του ειδους''.Στην φυση δεν υπαρχει σωστο και λαθος,η φυση δεν ειπε ''πρεπει να επιβιωσει το ανθρωπινο ειδος''.
Η ομοφυλοφιλια δεν επηρεαζει την προσωπικη επιβιωση του ανθρωπου,αρα ειναι φυσιολογικη.Δεν θα παιζουμε την κολοκυθια τωρα.
Περι ''επιβιωσης του ειδους'' εσυ το εχεις θεσει ως προσωπικο στοχο,δεν ειναι κανονας
Είναι φυσιολογικό το να τη βρίσκει κάποιος με το να αυτοακρωτηριάζεται; Με το να πηδιέται με ζώα; Η παιδοφιλία είναι φυσιολογική;
Η σχιζοφρένεια είναι φυσιολογική; Η παράνοια; Όλα αυτά δεν επηρεάζουν την προσωπική επιβίωση του ανθρώπου.

Είναι φυσιολογικά;
(Και για να το ξεκαθαρίσω επανειλημμένως, δεν συγκρίνω τα παραπάνω με την ομοφυλοφιλία)

Δεν κανω τον κοπο να σχολιασω σε αυτη την ρατσιστικη συμπεριφορα.Εμενα προσωπικα με προσβαλλει η συμπεριφορα σου.
Δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικά. Εσύ αποκάλεσες εξ αρχής "υφάκι" τον τρόπο έκφρασής μου χωρίς να σε νοιάζει εάν θα προσβληθώ εγώ από την αντιμετώπισή σου.

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 16:52, 16-07-12:

Είναι φυσιολογικό το να τη βρίσκει κάποιος με το να αυτοακρωτηριάζεται; Με το να πηδιέται με ζώα; Η παιδοφιλία είναι φυσιολογική;
Η σχιζοφρένεια είναι φυσιολογική; Η παράνοια; Όλα αυτά δεν επηρεάζουν την προσωπική επιβίωση του ανθρώπου.

Είναι φυσιολογικά;
(Και για να το ξεκαθαρίσω επανειλημμένως, δεν συγκρίνω τα παραπάνω με την ομοφυλοφιλία)

Δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικά. Εσύ αποκάλεσες εξ αρχής "υφάκι" τον τρόπο έκφρασής μου χωρίς να σε νοιάζει εάν θα προσβληθώ εγώ από την αντιμετώπισή σου.
Εισαι σιγουρη οτι η παρανοια και η σχιζοφρενεια δεν προκαλουν διαταραχες στην προσωπικη επιβιωση του ανθρωπου?
Πολλοι αυτοκτονουν,αλλοι αυτοτραυματιζονται.Πιστευω γνωριζεις τις επιπτωσεις των παραπανω.
Μπες σε μια ψυχιατρικη κλινικη και κρινε

Επισης,με το να αυτοακρωτηριαζεται εισαι παλι σιγουρη παλι? Για ακρωτηριασε ενα ακρο σου.Σιγα,θανατος απο αιμοραγια σιγουρα δεν επηρεαζει την επιβιωση σου.
Η ζωοφιλια απειλει την ζωη του ανθρωπου.Επισης και η παιδοφιλια,αφου το παιδι δεν ειναι αρκετα ανεπτυγμενο ωστε να αποκτησει σεξουαλικες επαφες.

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 17:25, 16-07-12:

Για να δουμε τι λεει το Royal College of Psychiatrists:

Despite almost a century of psychoanalytic and psychological speculation, there
is no
substantive evidence to support the suggestion that the nature of
parenting or early childhood experiences play any role in the formation of a
person’s fundamental heterosexual or homosexual orientation
http://www.rcpsych.ac.uk/pdf/Submiss...%20England.pdf

Πιστευω εχουμε ξεκαθαρισει εδω και χρονια,οτι τα ποσοστα τα παιρνει η βιολογια
Και για να δούμε τι λέει η καθ ύλην αρμόδια επιστήμη για τη μελέτη της ανθρώπινης σεξουαλικότητας.

To έχω ξαναβάλει αλλά δείτε το άλλη μία από τον ΑPA

What causes a person to have a particular sexual orientation?

There is no consensus among scientists about the exact reasons that an individual develops a heterosexual, bisexual, gay, or lesbian orientation. Although much research has examined the possible genetic, hormonal, developmental, social, and cultural influences on sexual orientation, no findings have emerged that permit scientists to conclude that sexual orientation is determined by any particular factor or factors. Many think that nature and nurture both play complex roles; most people experience little or no sense of choice about their sexual orientation
Δεν παίρνει η βιολογία τα ''ποσοστά''...για την ακρίβεια δε ξέρουμε ακριβώς ποιός τα παίρνει και σε τι βαθμό.. και να προσθέσω πως αν το μάθουμε καταληκτικά κάποτε ένα Νόμπελ θα το άξιζε η ανακάλυψη.

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 17:32, 16-07-12:

Και για να δούμε τι λέει η καθ ύλην αρμόδια επιστήμη για τη μελέτη της ανθρώπινης σεξουαλικότητας.

To έχω ξαναβάλει αλλά δείτε το άλλη μία από τον BPS

Δεν παίρνει η βιολογία τα ''ποσοστά''...για την ακρίβεια δε ξέρουμε ακριβώς ποιός τα παίρνει και σε τι βαθμό.. και να προσθέσω πως αν το μάθουμε καταληκτικά κάποτε ένα Νόμπελ θα το άξιζε η ανακάλυψη.
Ναι,το εχω ξαναδιαβασει.
Αρχικα ειχα πει οτι ειναι ενας συνδυασμος,και ακομη αυτο υποστηριζω.Απλως νομιζω,μια ακρως προσωπικη γνωμη,οτι υπερισχυουν οι βιολογικοι παραγοντες.

Το θεμα για μενα ηταν να ξεκαθαρισω εξ αρχης οτι ειναι κατι το φυσιολογικο,που πιστευω ενστερνιζεσαι και εσυ ο ιδιος φυσικα

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 17:47, 16-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από gandalf
Δεν έχουν όλα τα εγγενή που αναφέρω άλλα συνήθως κάποιο έχουν. Και μιλάω με βάση όσους έχω γνωρίσει.. Δεν εννοώ ότι τα έχουν σε βαθμό που να μην μιλάμε πια για gender compliance, σε καμμιά περίπτωση.. πάντως είμαι σε θέση να αντιλαμβάνομαι και αρκετά λεπτές αποχρώσεις/διαφορές ως προς αυτά τα χαρακτηριστικά και γενικά δεν πέφτω έξω, ενώ οι στρέητ αντιλαμβάνονται τις χοντρές περιπτώσεις κυρίως, μιλώντας από προσωπική εμπειρία πάντα. Οπότε κι αυτοί που δεν "φαίνονται", πιθανόν εγώ να μπορώ να τους εντοπίσω.Θέλω να πω ότι συμφωνώ μαζί σου ουσιαστικά, απλά μιλάω και για πολύ μικρότερη ένταση αυτών των χαρακτηριστικών. Φυσικά εγώ κοιτάω κι άλλα πράγματα για να καταλάβω αν κάποιος είναι ή όχι, άλλα αυτό δεν είναι του θέματος.
Πάντως είναι ενδιαφέρον αυτό που λες για το γκείνταρ.Δεν έχω λόγο να αμφιβάλω για αυτό που λες.Πάντως θυμάμαι πριν κανα χρόνο διάβαζα μια καινούργια έρευνα εδώ στη Βρετανία που έδειχνε με πολύ καλό στατιστικό συσχετισμό πως οι γκει τελικά δεν(!) έχουν το περίφημο γκέινταρ...

Προφανώς υπάρχουν και άλλες τόσες που αναφέρουν πως οι γκει έχουν το γκεινταρ.Προσωπικά είμαι λίγο biased λογο δουλειάς και τριβής με LGBT άτομα ώστε να δεχτώ πιο εύκολα ότι έχετε μια σχετική ευκολία να αναγνωρίζεται περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν έναν σεξουαλικό προσανατολισμό πέραν του ετεροφυλόφιλου.

Και μιας και σε έχουμε εδώ... θεωρείς πως μπορείς εύκολα να αναγνωρίσεις και γυναίκες με ομοφυλόφιλο σεξουαλικό προσανατολισμό ή περιορίζεται μόνο στους άντρες ;

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 11:57, 17-07-12:

εδω που τα λεμε, και μενα δε μου φαινεται σωστος ο θεσμος του πραηντ

περισσοτερα στο αντιστοιχο τοξικ

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 12:02, 17-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
εδω που τα λεμε, και μενα δε μου φαινεται σωστος ο θεσμος του πραηντ

περισσοτερα στο αντιστοιχο τοξικ
Εδω που τα λεμε,ο καιρος φαινεται συννεφιασμενος

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:12, 17-07-12:

Εδω που τα λεμε,ο καιρος φαινεται συννεφιασμενος

ναι ωρα να βαλουμε και κανα παλτο, δε βρισκεις;
χ_χ

υγ. πολυ ευκολα εκστομιζεις το "ρατσιστης".

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 12:15, 17-07-12:

Για την υιοθεσία παιδιών από τους ομοφυλόφιλους πως νιώθετε?

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 12:21, 17-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes

υγ. πολυ ευκολα εκστομιζεις το "ρατσιστης".
Οταν αναφερεσαι με τετοιο λεξιλογιο,και λανθασμενα ,προς κατι διαφορετικο και μαλιστα επιστημονικα ορθο και λογικο,αυτο ειναι ρατσισμος,και δεν τον ανεχομαι.

Παράθεση

*StarFalLeN* (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη *StarFalLeN*
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O *StarFalLeN* έγραψε στις 12:23, 17-07-12:

Αρχικά , να ναι καλά οι άνθρωποι και να είναι ευτυχισμένοι δεν υπάρχει κατ'εμε το αλλόκοτο το μη φυσιολογικό, ο καθένας ό,τι αισθάνεται και αγαπά. Όσον αφορά στην υιοθεσία , ακούγεται γενικά οτι το καλύτερο είναι ένα παιδί να μεγαλώνει και με μητρικό και πατρικό πρότυπο , χωρίς βέβαια να παραβλέπουμε το γεγονός οτι πολλές είναι οι "πετυχημένες" οικογένειες ομοφυλόφιλων.

Υ.Γ : Μικρή η ζωή και αυτά μικροπράγματα

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 12:36, 17-07-12:

ο γιος του Ελτον τζον και του φιλου του ειναι μια κουκλιτσα στα ροζ παντως

υγ. λολνταξ, το ξεφτυλισα
αληθεια, γιατι ευνοηθηκε ο ελτ τζ στο θεμα
και αλλα ζευγαρια περιμενουν χρονια για να εξεταστουν;
(τουλ. συμφωνα με το γκουγκλ)

υγ2.
Οταν αναφερεσαι με τετοιο λεξιλογιο,και λανθασμενα ,προς κατι διαφορετικο και μαλιστα επιστημονικα ορθο και λογικο,αυτο ειναι ρατσισμος,και δεν τον ανεχομαι.
ωραιοκ.
νοιωθεις οτι, η μεχρι τωρα ενασχοληση σου
-τουλ. αυτο λεω μεχρι να παρεις το χαρτι-
σε καθιστα ικανο να διακρινεις καθαρα
τι ειναι το διαφορετικο, τι το επιστημονικα σωστό
τι το επιστημονικα λαθος
και τι 'ρατσισμος';

φιλικα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Vicky13

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους