Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,146 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,574 μηνύματα σε 96,011 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 892 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 414)
Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
155
37,44%
Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
206
49,76%
Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους
42
10,14%
Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους
11
2,66%

Τίτης

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τίτης
Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

O Τίτης έγραψε στις 17:54, 24-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από adele
Αυτό που λες είναι άκρως φασιστικό και άσχημο όμως. Οι αγκαλιές και τα φιλιά και τα πιασμένα χεράκια γιατί να σε ενοχλούν;
Το χυδαίο μόνο πρέπει να σε ενοχλεί, όπως και ενοχλεί τους περισσότερους από μας.
Το να φιληθούν διακριτικά είναι δικαίωμά τους, δεν μπορείς εσύ να τους το στερήσεις.
Έχουμε μάθει τα πάντα να τα βαφτίζουμε φασιστικά.
Κατά την γνώμη μου είναι καθαρά θέμα αισθητικής.Δεν έχω μεγαλώσει σε μια κοινωνία τόσο φιλελεύθερη όσο την δική σας,για να μην μου χαλάνε την αισθητική μου οι ομοφυλοφιλοι.Όπως επίσης μου την χαλάνε και οι τσόντες με τα βυζιά και τα μπούτια έξω,όπως οι τύποι με τρελά κουρέματα,αμέτριτα σκουλαρίκια και άθλιο ντύσιμο κτλ.Όπως αυτοί έχουν δικαίωμα να το κάνουν,έτσι και γω έχω το δικαίωμα να μην μου αρέσουν.Και προς Θεου ποτέ δεν κυνήγησα κανέναν ομοφυλόφιλο,ούτε πέτρες πέταξα,ούτε τον έδειρα.Απλά δεν μου αρέσει να τους βλέπω.So simple!!!
Μάθετε λοιπόν και σεις οι τόσο "φιλελεύθεροι" και "ανθρωπιστές" να σέβεστε και τις απόψεις των άλλων.
Επαναλαμβάνω,απλά δεν μου αρέσει να τους βλέπω.Με χαλάνε πως το λένε.Όπως την χαλάω εγώ σε χιλιάδες ανθρώπους που με βλέπουν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 19:07, 24-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Τίτης
Κατά την γνώμη μου είναι καθαρά θέμα αισθητικής.Δεν έχω μεγαλώσει σε μια κοινωνία τόσο φιλελεύθερη όσο την δική σας,για να μην μου χαλάνε την αισθητική μου οι ομοφυλοφιλοι.Όπως επίσης μου την χαλάνε και οι τσόντες με τα βυζιά και τα μπούτια έξω,όπως οι τύποι με τρελά κουρέματα,αμέτριτα σκουλαρίκια και άθλιο ντύσιμο κτλ.Όπως αυτοί έχουν δικαίωμα να το κάνουν,έτσι και γω έχω το δικαίωμα να μην μου αρέσουν.Και προς Θεου ποτέ δεν κυνήγησα κανέναν ομοφυλόφιλο,ούτε πέτρες πέταξα,ούτε τον έδειρα.Απλά δεν μου αρέσει να τους βλέπω.So simple!!!
Μάθετε λοιπόν και σεις οι τόσο "φιλελεύθεροι" και "ανθρωπιστές" να σέβεστε και τις απόψεις των άλλων.
Επαναλαμβάνω,απλά δεν μου αρέσει να τους βλέπω.Με χαλάνε πως το λένε.Όπως την χαλάω εγώ σε χιλιάδες ανθρώπους που με βλέπουν
Ναι,προφανως και φταιει το περιβαλλον που μεγαλωσες,δηλαδη το οικογενειακο περιβαλλον γιατι η κοινωνια μας μια χαρα τους αποδεχεται,αλλα δεν σημαινει οτι επειδη ετσι γαλουχηθηκες,με αυτα τα λανθασμενα προτυπα που δεν εχουν κανεναν συσχετισμο με την λογικη,ετσι θα παραμεινεις κιολας.

Ολοι εχουν δικαιωμα στην αλλαγη προς το καλυτερο
Η ρατσιστικη συμπεριφορα ειναι προβληματικη συμπεριφορα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 20:34, 24-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Τίτης
Σεβαστή η γνώμη σου τώρα που το ξεκαθάρισες. Αν απλώς δεν σου αρέσει δικαίωμα σου.
Αλλά απ' ότι διάβασα δεν σου αρέσουν πολλά, τα τρελά κουρέματα και τέτοια. Αυτό δεν νομίζεις πως είναι λίγο κουλό;
Ό,τι θέλει δεν κάνει ο καθένας στο κεφάλι του;
Δεν σε προσβάλλει. Αν καταλαβαίνεις πως το εννοώ.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lowbaper92

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lowbaper92
Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O lowbaper92 έγραψε στις 21:21, 24-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από adele
Σεβαστή η γνώμη σου τώρα που το ξεκαθάρισες. Αν απλώς δεν σου αρέσει δικαίωμα σου.
Αλλά απ' ότι διάβασα δεν σου αρέσουν πολλά, τα τρελά κουρέματα και τέτοια. Αυτό δεν νομίζεις πως είναι λίγο κουλό;
Ό,τι θέλει δεν κάνει ο καθένας στο κεφάλι του;
Δεν σε προσβάλλει. Αν καταλαβαίνεις πως το εννοώ.
Αυτό που λέει είναι ότι δεν αρέσει αισθητικά στον ίδιο.

Πολλά μπορεί να μη μας αρέσουν. Άλλον δεν του αρέσει να βλέπει ομοφυλόφιλα ζευγάρια να φιλιούνται, άλλον δεν του αρέσει να βλέπει περίεργα (κατά την υποκειμενική του θεώρηση) κουρέματα, άλλον δεν του αρέσει να βλέπει παχύσαρκους, άλλον δεν του αρέσει να βλέπει να φοράνε πράσινα μπλουζάκια. Ο καθένας με την τρέλα του. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να περιθωριοποιήσουμε αυτές τις ομάδες ή να απαγορεύουμε αυτές τις ενέργειες. Αυτό θα οδηγούσε στο να απαγορεύονται τα πάντα αφού θα υπήρχε έστω και ένας που να τον ενοχλεί.
Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι όταν κάτι δεν μας επηρεάζει άμεσα, δηλαδή δεν μας ζημιώνει υλικά και δεν μας προκαλεί φθορά, δεν έχουμε δικαίωμα να παρέμβουμε. Αν δε μας αρέσει και μας χαλάει την αισθητική, γυρνάμε το κεφάλι αλλού αλλιώς... ξυδάκι

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 22:58, 24-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από lowbaper92
Αυτό που λέει είναι ότι δεν αρέσει αισθητικά στον ίδιο.

Πολλά μπορεί να μη μας αρέσουν. Άλλον δεν του αρέσει να βλέπει ομοφυλόφιλα ζευγάρια να φιλιούνται, άλλον δεν του αρέσει να βλέπει περίεργα (κατά την υποκειμενική του θεώρηση) κουρέματα, άλλον δεν του αρέσει να βλέπει παχύσαρκους, άλλον δεν του αρέσει να βλέπει να φοράνε πράσινα μπλουζάκια. Ο καθένας με την τρέλα του. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να περιθωριοποιήσουμε αυτές τις ομάδες ή να απαγορεύουμε αυτές τις ενέργειες. Αυτό θα οδηγούσε στο να απαγορεύονται τα πάντα αφού θα υπήρχε έστω και ένας που να τον ενοχλεί.
Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι όταν κάτι δεν μας επηρεάζει άμεσα, δηλαδή δεν μας ζημιώνει υλικά και δεν μας προκαλεί φθορά, δεν έχουμε δικαίωμα να παρέμβουμε. Αν δε μας αρέσει και μας χαλάει την αισθητική, γυρνάμε το κεφάλι αλλού αλλιώς... ξυδάκι
Συμφωνώ σ'αυτό που λες 1000%!! Είναι παρατραβηγμένο αυτό που λέει, αυτό του είπα! Αν δε του αρέσει, οκ δικό του πρόβλημα. Άλλο όμως να μην σου αρέσει και άλλο να θες να τους εξοντώσεις όλους. Αλλά απ' ότι είπε και ο ίδιος δεν θέλει να τους "εξοντώσει" κιόλας.
(Το άβαταρ του πάντως άλλα λέει εδώ που τα λέμε.)

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,774 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 23:52, 24-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Γιατι δεν πρεπει να γινονται δημοσια?Αυτο οδηγει σε εναν ατελειωτο ηθικισμο,και το αναγει σε κατι ''κακο''.

Το να βλεπεις 2 ατομα να ερωτοτροπουν στον δρομο,δεν εχει καμια βλαβερη συνεπεια προς τους αλλους.(Λογικο )
Απλως ειναι θεμα εθισμου του ατομου,που δεν εχει συνηθισει σε κατι τετοιο.

Κοίτα προσωπικά συμφωνώ με το gist αυτών που λες αλλά σε ελαφρώς άλλη βάση.Αν και φυσικά καταννοώ ότι το θέμα της προσωπικής αισθητικής είναι ένα valid point και ο καθένας έχει δικαίωμα να μη του αρέσει κάτι που βλέπει συγκεκριμένα σε ότι αφορά τις εκφράσεις της ομοφυλόφιλης συντροφικότητας θα έλεγα είμαι αρκετά αιρετικός.

Θεωρώ ότι η Ελληνική κοινωνία (και η Βρετανική ακόμα) πρέπει συστηματικά να εκτείθεται στη θέαση ομοφυλόφιλης συντροφικότητας.Το πάω πιο πολιτικά και περισσότερο στον gay ακτιβισμό δηλαδή.Είναι θέμα ορατότητας των LGBT στην κοινωνία και αν η αντίληψη μου δεν είναι ιδιαίτερα skewed σε ότι αφορά την Ελληνική πραγματικότητα τότε θα έλεγα πως οι ομοφυλόφιλοι στην Ελλάδα είναι σχεδόν άορατοι.Πιστεύω ότι μέσα από την συστηματική δημοσιοποίηση και παρουσίαση της ομόφυλης συντροφικότητας (ακόμα και της πολιτικά υποκεινούμενης) η Ελληνική κοινωνία θα ''αναισθητοποιηθεί'' ευκολότερα αλλά και θα είναι μια αρχή για δημόσιο διάλογο για το θέμα με σκοπό τη διασφάλιση των gay δικαιωμάτων.Το θέμα στην Ελλάδα δεν συζητήτε καν όταν χώρες όπως Σλοβενία,Σλοβακία,Πορτογαλία κτλ που σε σημαντικούς ποιοτικούς δείκτες ανάπτυξης βρίσκοντε κάτω από την Ελλάδα,υπάρχει ήδη πολιτικός γάμος,σύμφωνο συμβίωσης κοκ.

Με λίγα λόγια ναι θέλω πχ να μπορώ να βλέπω την αδερφή μου να εκφράζει δημόσια και χωρίς φόβο την αγάπη της για την εκάστοτε σύντροφο της,θέλω να βλέπω 2 άντρες να εκφράζουν σε ένα υγιές πλαίσιο την συντροφικότητα τους δημόσια.Η κοινωνία θεωρώ πρέπει να προκληθεί για διάλογο και συζήτηση,να σπάσουν στερεοτυπίες,ομοαρνητισμός κοκ.Εκεί φυσικά έρχεται και ο ρόλος της Αριστεράς που πρέπει να συνεχίσει να είναι αρωγός σε ότι αφορά το tolerance και την αποδοχή του ομοερωτισμού ώστε επιτέλους και στην Ελλάδα βασικά νομικά δικαιώματα να διασφαλιστούν και για τα ομόφυλα ζευγάρια.Είναι δηλαδή πολιτική και ακτιβιστική η θεώρηση μου ως ένα βαθμό.

Όταν ακούω την άλλη να μου λέει ''οι παθητικοί είναι έτσι ενώ οι ενεργητικοί είναι γιουβέτσι'' μεταξύ άλλων τραγικών στερεοτυπικών και ανεδαφικών θεωρήσων τότε σκέφτομαι ότι ακόμα και ενα τσακ γραφικότητας σε ότι αφορά την δημόσια θέαση ομοερωτισμού δεν θα έβλαπτε απαραίτητα.Προφανώς δεν είναι και ο πιο ορθόδοξος τρόπος να προκαλέσεις την κοινωνία,αλλά υπάρχει τρομερή άγνοια εκεί έξω και ίσως το θέμα της μεγαλύτερης ορατότητας των gay στη κοινωνία να δώσει αφορμή για περισσότερο κοινωνικό διάλογο.Ομολογώ και γω ο ίδιος μέχρι το outing της αδερφής μου είχα κάποια μορφή άγνοιας και στερεοτυπικής θεώρησης άρα και ερευνητικά αν θέλετε φαίνεται πως όσο πιο πολύ είμαστε εκτεθειμένοι στην ομόφιλόφυλη συντροφικότητα και σε γνωριμίες gay ανθρώπων τόσο πιο πιθανό είναι να αποδειχτούμε ενεργά αρωγοί στη προσπάθεια διασφάλισης των δικαιωμάτων τους.

Πάντως για την ιστορία ελπίζω ο ΣΥΡΙΖΑ τώρα που είναι και ένα τσακ από το να είναι η επόμενη Κυβέρνηση στην Ελλάδα να κάνει πραγματικότητα αυτά που είχε υποσχεθεί προεκλογικά για κατάθεση νομοσχεδίου για κατοχύρωση διάφορων δικαιωμάτων,πολιτικού γάμου,σύμφωνου συμβίωσης αλλά και καμπάνιες προώθησης της ομοφιλόφυλης συντροφικότητας ως υγιούς πρότυπου ανθρώπινης συμπεριφοράς και βιωματικής εμπειρίας.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:01, 25-07-12:

Εκεί που πήγαινα να συμφωνήσω μαζί σου ρε Πάνο και είχα βάλει και τη θετική ψήφο, έμπλεξες την Αριστερά και το ΣΥΡΙΖΑ μέσα στο argument σου και το σκότωσες.

Η Αριστερά δεν είναι ο μόνος ή ο κύριος κοινωνικά προοδευτικός πολιτικός προσανατολισμός. Πχ οι φιλελεύθεροι (Φιλελευθερη Συμμαχία, Δράση, Δημιουργία Ξανά κτλ), ακόμα και στην Ελλάδα, ανέκαθεν ήταν υπέρ της LGBT κοινότητας και υποστήριζαν τα δικαιώματα τους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 25-07-12 στις 00:25.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,774 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 00:03, 25-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Εκεί που πήγαινα να συμφωνήσω μαζί σου ρε Πάνο και είχα βάλει και τη θετική ψήφο, έμπλεξες την Αριστερά και το ΣΥΡΙΖΑ μέσα στο argument σου και το σκότωσες.
Το ξέρω,το ξέρω ήταν το αδύναμο point μου

Αλλά είπα ότι ήταν ελαφρώς πολιτική ως και κομματική η θεώρηση ως ένα σημείο

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 00:20, 25-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Panos__
Κοίτα προσωπικά συμφωνώ με το gist αυτών που λες αλλά σε ελαφρώς άλλη βάση.Αν και φυσικά καταννοώ ότι το θέμα της προσωπικής αισθητικής είναι ένα valid point και ο καθένας έχει δικαίωμα να μη του αρέσει κάτι που βλέπει συγκεκριμένα σε ότι αφορά τις εκφράσεις της ομοφυλόφιλης συντροφικότητας θα έλεγα είμαι αρκετά αιρετικός.
Και εγω φυσικα σεβομαι και ειναι και λογικο,ο καθενας να εχει διαφορετικη οπτικη γωνια και διαισθηση των πραγματων,ετσι να οδηγει τον εαυτο του σε διαφορετικη γωνια βλεψης και κρισης.Ετσι αποκταει δικη του αισθητικη,οπως ολοι μας.Απλως,το να βλεπεις μια συμπεριφορα,διοτι δεν εχουμε να κανουμε με ενα βαζο,αν ειναι ασχημο η ομορφο,αλλα με μια συμπεριφορα 2 ατομων,δεν νομιζω να ειναι τοσο θεμα αισθητικης οσο θεμα εθισμου.Δηλαδη αμα μεγαλωναμε βλεποντας 2 ομοφυλοφιλους στον δρομο,δεν θα ειχαμε κανενα προβλημα.Η κοινωνια ομως τωρα εχει πατησει πανω σε αλλα θεμελια,και οτιδηποτε διαφορετικο την ξενιζει.

Θεωρώ ότι η Ελληνική κοινωνία (και η Βρετανική ακόμα) πρέπει συστηματικά να εκτείθεται στη θέαση ομοφυλόφιλης συντροφικότητας.Το πάω πιο πολιτικά και περισσότερο στον gay ακτιβισμό δηλαδή.Είναι θέμα ορατότητας των LGBT στην κοινωνία και αν η αντίληψη μου δεν είναι ιδιαίτερα skewed σε ότι αφορά την Ελληνική πραγματικότητα τότε θα έλεγα πως οι ομοφυλόφιλοι στην Ελλάδα είναι σχεδόν άορατοι.Πιστεύω ότι μέσα από την συστηματική δημοσιοποίηση και παρουσίαση της ομόφυλης συντροφικότητας (ακόμα και της πολιτικά υποκεινούμενης) η Ελληνική κοινωνία θα ''αναισθητοποιηθεί'' ευκολότερα αλλά και θα είναι μια αρχή για δημόσιο διάλογο για το θέμα με σκοπό τη διασφάλιση των gay δικαιωμάτων.Το θέμα στην Ελλάδα δεν συζητήτε καν όταν χώρες όπως Σλοβενία,Σλοβακία,Πορτογαλία κτλ που σε σημαντικούς ποιοτικούς δείκτες ανάπτυξης βρίσκοντε κάτω από την Ελλάδα,υπάρχει ήδη πολιτικός γάμος,σύμφωνο συμβίωσης κοκ.
Συμφωνω.Εξαλλου,γκει υπαρχαν παντα και παντου.Απλως οι κοινωνικες συνθηκες δεν τους αφηναν να ανεβουν στην επιφανεια,ως αποτελεσμα πολλοι απο αυτους ειτε να ''κρυβονται'' ειτε να νομιζουν οτι ειναι ''αρρωστοι'' κτλπ.Υπαρχει και μια γενικη αποκρυψη απο τα ΜΜΕ πανω σε αυτο το θεμα,ε και...δενει το πραμα.
Αναφορικα με τον γαμο,και την υιοθεσια παιδιων,εδω δεν ξερω,το θεμα εγκειται περισσοτερο στην ψυχολογικη συμπεριφορα των παιδιων,οχι τοσο στο συμβολαιο γαμου.

Με λίγα λόγια ναι θέλω πχ να μπορώ να βλέπω την αδερφή μου να εκφράζει δημόσια και χωρίς φόβο την αγάπη της για την εκάστοτε σύντροφο της,θέλω να βλέπω 2 άντρες να εκφράζουν σε ένα υγιές πλαίσιο την συντροφικότητα τους δημόσια.Η κοινωνία θεωρώ πρέπει να προκληθεί για διάλογο και συζήτηση,να σπάσουν στερεοτυπίες,ομοαρνητισμός κοκ.Εκεί φυσικά έρχεται και ο ρόλος της Αριστεράς που πρέπει να συνεχίσει να είναι αρωγός σε ότι αφορά το tolerance και την αποδοχή του ομοερωτισμού ώστε επιτέλους και στην Ελλάδα βασικά νομικά δικαιώματα να διασφαλιστούν και για τα ομόφυλα ζευγάρια.Είναι δηλαδή πολιτική και ακτιβιστική η θεώρηση μου ως ένα βαθμό.
Μα φυσικα και πρεπει.Δεν ειναι λιγες οι φορες που ο καθενας μας φιληθηκε στον δρομο με ενα γκομενακι
Ειτε μεσα στο λεωφορειο,ειτε δεν ξερω και εγω που αλλου.

Ετσι και αυτοι,δεν πρεπει να κρυβουν την συντροφικοτητα τους.

Όταν ακούω την άλλη να μου λέει ''οι παθητικοί είναι έτσι ενώ οι ενεργητικοί είναι γιουβέτσι'' μεταξύ άλλων τραγικών στερεοτυπικών και ανεδαφικών θεωρήσων τότε σκέφτομαι ότι ακόμα και ενα τσακ γραφικότητας σε ότι αφορά την δημόσια θέαση ομοερωτισμού δεν θα έβλαπτε απαραίτητα.Προφανώς δεν είναι και ο πιο ορθόδοξος τρόπος να προκαλέσεις την κοινωνία,αλλά υπάρχει τρομερή άγνοια εκεί έξω και ίσως το θέμα της μεγαλύτερης ορατότητας των gay στη κοινωνία να δώσει αφορμή για περισσότερο κοινωνικό διάλογο.Ομολογώ και γω ο ίδιος μέχρι το outing της αδερφής μου είχα κάποια μορφή άγνοιας και στερεοτυπικής θεώρησης άρα και ερευνητικά αν θέλετε φαίνεται πως όσο πιο πολύ είμαστε εκτεθειμένοι στην ομόφιλόφυλη συντροφικότητα και σε γνωριμίες gay ανθρώπων τόσο πιο πιθανό είναι να αποδειχτούμε ενεργά αρωγοί στη προσπάθεια διασφάλισης των δικαιωμάτων τους.
Ναι,αλλα η εκθεση σε πολλα ατομα γυριζει μπουμερανγκ ως αποτελεσμα να νιωσουν μεγαλυτερη αποστροφη προς τους ομοφυλοφιλους και μετα να την δουν ''σουπερ αντρες'',μεσα σε μια προσπαθεια διαχωρισμου και τονισμου της σεξουαλικης τους ταυτοτητας.Αυτο βεβαια εγω θα το εθετα σε ψυχολογικο προβλημα.
Απο την αλλη παλι,στον κοινωνικο περιγυρο,πιστευω δεν θα εβλαπτε.Αμα συνηθισει το ματι,οι συμπεριφορες που δεν βλαπουν περνανε ευκολα στην κοινωνια.Πιστευω ειναι καθαρα θεμα εθισμου και μονο.

Πάντως για την ιστορία ελπίζω ο ΣΥΡΙΖΑ τώρα που είναι και ένα τσακ από το να είναι η επόμενη Κυβέρνηση στην Ελλάδα να κάνει πραγματικότητα αυτά που είχε υποσχεθεί προεκλογικά για κατάθεση νομοσχεδίου για κατοχύρωση διάφορων δικαιωμάτων,πολιτικού γάμου,σύμφωνου συμβίωσης αλλά και καμπάνιες προώθησης της ομοφιλόφυλης συντροφικότητας ως υγιούς πρότυπου ανθρώπινης συμπεριφοράς και βιωματικής εμπειρίας.
Αντε να δουμε τι θα κανει και αυτος

Αρχικα,τα ατομα με παρωπιδες ας κατανοησουν οτι δεν υπαρχει τιποτα το μη φυσιολογικο στους ομοφυλοφιλους,διοτι αμα μπουν στο τρυπακι αυτης της εχθρας θα οδηγηθουν σε συμπεριφορες επικινδυνες για τον κοινωνικο περιγυρο.Και μετα βλεπουμε τι θα κανει και ο ΣΥΡΙΖΑ.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 00:44, 25-07-12:

Και εγω φυσικα σεβομαι και ειναι και λογικο,ο καθενας να εχει διαφορετικη οπτικη γωνια και διαισθηση των πραγματων,ετσι να οδηγει τον εαυτο του σε διαφορετικη γωνια βλεψης και κρισης.Ετσι αποκταει δικη του αισθητικη,οπως ολοι μας.Απλως,το να βλεπεις μια συμπεριφορα,διοτι δεν εχουμε να κανουμε με ενα βαζο,αν ειναι ασχημο η ομορφο,αλλα με μια συμπεριφορα 2 ατομων,δεν νομιζω να ειναι τοσο θεμα αισθητικης οσο θεμα εθισμου.Δηλαδη αμα μεγαλωναμε βλεποντας 2 ομοφυλοφιλους στον δρομο,δεν θα ειχαμε κανενα προβλημα.Η κοινωνια ομως τωρα εχει πατησει πανω σε αλλα θεμελια,και οτιδηποτε διαφορετικο την ξενιζει.

Συμφωνω.Εξαλλου,γκει υπαρχαν παντα και παντου.Απλως οι κοινωνικες συνθηκες δεν τους αφηναν να ανεβουν στην επιφανεια,ως αποτελεσμα πολλοι απο αυτους ειτε να ''κρυβονται'' ειτε να νομιζουν οτι ειναι ''αρρωστοι'' κτλπ.Υπαρχει και μια γενικη αποκρυψη απο τα ΜΜΕ πανω σε αυτο το θεμα,ε και...δενει το πραμα.
Αναφορικα με τον γαμο,και την υιοθεσια παιδιων,εδω δεν ξερω,το θεμα εγκειται περισσοτερο στην ψυχολογικη συμπεριφορα των παιδιων,οχι τοσο στο συμβολαιο γαμου.

Μα φυσικα και πρεπει.Δεν ειναι λιγες οι φορες που ο καθενας μας φιληθηκε στον δρομο με ενα γκομενακι
Ειτε μεσα στο λεωφορειο,ειτε δεν ξερω και εγω που αλλου.

Ετσι και αυτοι,δεν πρεπει να κρυβουν την συντροφικοτητα τους.

Ναι,αλλα η εκθεση σε πολλα ατομα γυριζει μπουμερανγκ ως αποτελεσμα να νιωσουν μεγαλυτερη αποστροφη προς τους ομοφυλοφιλους και μετα να την δουν ''σουπερ αντρες'',μεσα σε μια προσπαθεια διαχωρισμου και τονισμου της σεξουαλικης τους ταυτοτητας.Αυτο βεβαια εγω θα το εθετα σε ψυχολογικο προβλημα.
Απο την αλλη παλι,στον κοινωνικο περιγυρο,πιστευω δεν θα εβλαπτε.Αμα συνηθισει το ματι,οι συμπεριφορες που δεν βλαπουν περνανε ευκολα στην κοινωνια.Πιστευω ειναι καθαρα θεμα εθισμου και μονο.

Αντε να δουμε τι θα κανει και αυτος

Αρχικα,τα ατομα με παρωπιδες ας κατανοησουν οτι δεν υπαρχει τιποτα το μη φυσιολογικο στους ομοφυλοφιλους,διοτι αμα μπουν στο τρυπακι αυτης της εχθρας θα οδηγηθουν σε συμπεριφορες επικινδυνες για τον κοινωνικο περιγυρο.Και μετα βλεπουμε τι θα κανει και ο ΣΥΡΙΖΑ.
Πάντως τις προάλλες διάβαζα μια έρευνα από μια Γερμανική εταιρία Ψυχολογίας και φαίνεται πως η άποψη του κόσμου για τους γκει άλλαξε θεαματικά υπέρ τους μετά την νομική κατοχύρωση που έχουν τα γκει ζευγάρια στη Γερμανία (ξεχνάω τι τύπο έχουν, κάτι με σύμφωνο συμβίωσης).Άρα το γεγονός ότι μια ομοφυλόφιλη σχέση νομιμοποιείται και επίσημα στα μάτια του γενικού πληθυσμού δρα καταλυτικά υπέρ της αποδοχής τους.Προφανώς και αν η ομοφυλόφιλη συντροφικότητα προωθήτε ως μια υγιή και θεμιτή ανθρώπινη συμπεριφορά και με τη βοήθεια του νομικού πλαισίου τότε σίγουρα ο ομοαρνητισμός και ομοφοβία θα μειωθούν δραματικά.

Καλά για το θέμα της υπεραντίδρασης κάποιων (και ειδικά στην Ελλάδα της θρησκευτικής γραφικότητας και φαρισαικών οικογενειακών παραδόσεων) είναι αναμενόμενο.Εντάξει προφανώς η ομοφοβία είναι σχεδόν ένα τσακ να καταστεί διαταραχή στην ταξινόμηση των ψυχικών νοσημάτων αλλά ίσως θα έχουμε ακόμα και μερίδα γκει με εσωτερικευμένη ομοφοβία (ειδικά οι έφηβοι και νεαροί άντρες) που μπορεί και οι ίδιοι να αντιδράσουν αρνητικά.Αλλά αυτά είναι αναμενόμενα.Νομίζω ένας γενικότερος τζερτζελές δε βλάπτει.Φυσικά υπάρχει και ο κίνδυνος στο προσκήνιο να βγεί μια μερίδα γκει που θα συντηρήσει τα αρνητικά στερεότυπα (δυστυχώς υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι) αλλά όλα στο παιχνίδι.Θεωρώ το ζήτημα της ορατότητας των γκει στη κοινωνία και ειδικά στην Ελλάδα πολύ σημαντικό.

Σε ότι αφορά τον ΣΥΡΙΖΑ και την Αριστερά..well ναι σεβαστές οι προθέσεις πχ της ΔΡΑΣΗΣ κτλ αλλά αντικειμενικά νομίζω ότι μόνο μια ισχυρή ριζοσπαστική Κυβέρνηση της Αριστεράς μπορεί να επιφέρει τις αλλαγές στο νομικό πλαίσιο ώστε να διασφαλιστούν τα δικαιώματα των γκει.Αν θέλετε είναι και η πιο πιθανή να το κάνει βάσει κοινοβουλευτικής δύναμης,άρα δεν νομίζω ότι είναι και κακό οι γκει που ενδιαφέρονται για την πραγματοποίηση αυτών των πτυχών των δικαιωμάτων τους να συνασπίζοντε γύρω από τον ΣΥΡΙΖΑ.Ας το δουν δηλαδή και λίγο έξυπνα και πρακτικά το ζήτημα.Αλλά ας έχει,μιλάω καθαρά πολιτικά τώρα και το θέμα θα ξεφύγει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chill (Πάνος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Chill
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O Chill έγραψε στις 02:34, 25-07-12:

Αντί για σεντόνι θα πω την γνώμη μου με ένα τραγούδι
.
.
.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 08:19, 25-07-12:

Πάντως το πρόβλημα νομίζω δεν πηγάζει από τους νέους αλλά από την παραπληροφόρηση και το ρατσισμό που αντιμετωπίζουν οι ομοφυλόφιλοι από τους άντρες μεγαλύτερης ηλικίας - τους πατεράδες και τους παππούδες μας. Ειδικά στην ελληνική επαρχία το να σε κατηγορήσει κάποιος οτι είσαι ομοφυλόφιλος ισούται με το οτι δεν είσαι άντρας. Δεν ξέρω αν έχετε παρευρεθεί ποτέ σε συζητήσεις μεγάλων ανθρώπων σε χωριόή νησί,πάντως οι απόψεις τους σε ανατριχιάζουν και σε κάνουν να συνειδητοποιείς πόσο ουτοπικό είναι να θέλουμε κάποια στιγμή να αποδεχτούν οι Έλληνες τους γκέι.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 10:46, 25-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Πάντως το πρόβλημα νομίζω δεν πηγάζει από τους νέους αλλά από την παραπληροφόρηση και το ρατσισμό που αντιμετωπίζουν οι ομοφυλόφιλοι από τους άντρες μεγαλύτερης ηλικίας - τους πατεράδες και τους παππούδες μας. Ειδικά στην ελληνική επαρχία το να σε κατηγορήσει κάποιος οτι είσαι ομοφυλόφιλος ισούται με το οτι δεν είσαι άντρας. Δεν ξέρω αν έχετε παρευρεθεί ποτέ σε συζητήσεις μεγάλων ανθρώπων σε χωριόή νησί,πάντως οι απόψεις τους σε ανατριχιάζουν και σε κάνουν να συνειδητοποιείς πόσο ουτοπικό είναι να θέλουμε κάποια στιγμή να αποδεχτούν οι Έλληνες τους γκέι.
Ακριβώς όπως τα λες είναι τα πράγματα. Το βιώνω κι εγώ αυτό. Συγκεκριμένα κιόλας, έχω δει ένα σωρό κομπλεξικούς, που όποτε νιώθουν ότι απειλούνται από κάποιον, το πρώτο που έχουν να πουν είναι ότι είναι γκέι. Λες και αυτό είναι αρνητικός χαρακτηρισμός. Είμαστε πίσω στην Ελλάδα σε πολλά πράγματα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giosx
Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 14:33, 25-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Ακριβώς όπως τα λες είναι τα πράγματα. Το βιώνω κι εγώ αυτό. Συγκεκριμένα κιόλας, έχω δει ένα σωρό κομπλεξικούς, που όποτε νιώθουν ότι απειλούνται από κάποιον, το πρώτο που έχουν να πουν είναι ότι είναι γκέι. Λες και αυτό είναι αρνητικός χαρακτηρισμός. Είμαστε πίσω στην Ελλάδα σε πολλά πράγματα.
Μια χαρά τα λέτε..όμως.. ωραίο το φουστάνι σου Κώστα μου, θα λέγατε στο γιό σας;;
Αλλά γιατί δεν κάνετε σχέση με γκέΐ ;; να δείτε τη αλήθεια άμεσα δλδ κατάματα στη καθημερινότητα.
Εμένα με ανησυχεί μόνο ότι η φύση, (κακώς!) δεν τους αποδέχεται....
Ισως γιαυτό και δεν τους εφοδιάζει κατάλληλα, έτσι ώστε να αναπαραχθούν καθ' ομοίωσιν προτιμήσεων και όχι κατά παρέκλιση όπως θέλει η φύση.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:41, 25-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από giosx
Μια χαρά τα λέτε..όμως.. ωραίο το φουστάνι σου Κώστα μου, θα λέγατε στο γιό σας;;
Αλλά γιατί δεν κάνετε σχέση με γκέΐ ;; να δείτε τη αλήθεια άμεσα δλδ κατάματα στη καθημερινότητα.
Ισως γιαυτό και δεν τους εφοδιάζει κατάλληλα, έτσι ώστε να αναπαραχθούν καθ' ομοίωσιν προτιμήσεων και όχι κατά παρέκλιση όπως θέλει η φύση.
Αν το παιδί μου, μου έλεγε ότι είναι ομοφυλόφιλο, θα το αποδεχόμουν και θα το στήριζα. Δεν θα χαιρόμουν γι αυτό, ούτε φυσικα θα πανηγύριζα, όμως ούτε θα το έδιωχνα, ούτε θα του έφτιαχνα τάφο όπως κάνουν σε κάτι χωριά.
Όταν ρωτάς γιατί δεν κάνουμε σχέση με gay, τι ακριβώς εννοείς? Γιατί στον gay αρέσουν οι άντρες, και εμείς είμαστε γυναίκες. Προσωπικά έχω "σχέσεις" με gay, φιλικότατες σχέσεις.
Αυτό με τη φύση, ίσως και να χεις δίκιο. Όμως και τόσες γυναίκες υπάρχουν, ή και άντρες, με προβλήματα στην γονιμοποίηση. Τι σημαίνει, ότι δεν τους αποδέχεται η φύση?

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:56, 25-07-12:

Δεν είναι όλοι οι γκέι τα σούργελα που δείχνουν στην τηλεόραση ούτε όλοι οι ταξιτζήδες ταρίφες ούτε όλα τα παιδιά χωρισμένων γονιών ναρκομανείς και πάει λέγοντας. Αν πάλι το γιο μου τον έκανε ευτυχισμένο το φουστάνι του, μια χαρά θα του το έλεγα. Ξέρεις η ευτυχία δεν είναι εύκολο να κατακτηθεί στη ζωή κι όταν τη βρίσκεις πρέπει να την κρατάς με νύχια και με δόντια...

Κι αντιλέγω: αν εσένα το παιδί σου ήταν γκέι, θα σου άρεσε να το αντιμετωπίζουν όπως αντιμετωπίζεις εσύ τους γκέι;

Δεν μπορώ να κάνω σχέση με γκέι γιατί είμαι αμφιφυλόφιλη, μου αρέσουν οι άντρες. Γνωρίζω όμως γκέι ανθρώπους (που είναι και γυναίκες αλλά φυσικά τους άντρες τους φτιάχνει η ιδέα δυο λεσβιών ) και το μόνο πρόβλημα που έχουν είναι η αντιμετώπιση των άλλων.

Και ξαναρωτάω: εσύ ερωτεύεσαι και κάνεις σεξ μόνο για αναπαραγωγή; Έχεις πολλά παιδιά τότε έτσι;

Λοιπόν για να τελειώνουμε: μέχρι να πεθάνω θα προσπαθώ να κλείνω τα στόματα αυτών που νομίζουν οτι επειδή π....νε μια γυναίκα αντί για έναν άντρα είναι ανώτεροι. Κι όχι οτι με νοιάζει τι νιώθουν αυτοί για τον σούπερ ουάου αντρισμό τους αλλά το να κάνουν νέους ανθρώπους, εφήβους που τώρα αντιμετωπίζουν τη σεξουαλικότητά τους, να νιώθουν ενοχές για το ποιοι είναι, με τσαντίζει απίστευτα και το θεωρώ τρομερή αδικία.

Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 15:02, 25-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Αν το παιδί μου, μου έλεγε ότι είναι ομοφυλόφιλο, θα το αποδεχόμουν και θα το στήριζα. Δεν θα χαιρόμουν γι αυτό, ούτε φυσικα θα πανηγύριζα, όμως ούτε θα το έδιωχνα, ούτε θα του έφτιαχνα τάφο όπως κάνουν σε κάτι χωριά.
Όταν ρωτάς γιατί δεν κάνουμε σχέση με gay, τι ακριβώς εννοείς? Γιατί στον gay αρέσουν οι άντρες, και εμείς είμαστε γυναίκες. Προσωπικά έχω "σχέσεις" με gay, φιλικότατες σχέσεις.
Αυτό με τη φύση, ίσως και να χεις δίκιο. Όμως και τόσες γυναίκες υπάρχουν, ή και άντρες, με προβλήματα στην γονιμοποίηση. Τι σημαίνει, ότι δεν τους αποδέχεται η φύση?
Αρα θα τού'λεγες ωραίο το φουστάνι σου.... αλλά θάψαχνες για νύφη και αν σού φερνε ίσως ένα μαντράχαλο, θά δινες την ευχή σου.
Οσο για εγγονάκια ( δλδ τη συνέχεια σου), θα πίεζες την κόρη, αλλά έλα όμως που και η κόρη έχει δικαίωμα στη διαφορετικότητα..οπότε βαράτε βιολιντζήδες
Μετά αν είσαι λογική και ειλικρινής, θα δικαιολογήσεις τις άλλες απόψεις που δεν είναι κατ' ανάγκην φασιστικές και ρατσιστικές επειδή έτσι σού 'μαθαν.
Ρώτα να μάθεις καλύτερα, υπάρχουν πολλές gay παραλλαγές.
Βασικά του αρέσει να είναι γυναίκα για πολλούς λόγους του παρελθόντος, γιαυτό και τη μιμείται.., απο κεί ξεκίνα....

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:05, 25-07-12:

Αρα θα τού'λεγες ωραίο το φουστάνι σου.... αλλά θάψαχνες για νύφη και αν σού φερνε ίσως ένα μαντράχαλο, θά δινες την ευχή σου.
Οσο για εγγονάκια ( δλδ τη συνέχεια σου), θα πίεζες την κόρη, αλλά έλα όμως που και η κόρη έχει δικαίωμα στη διαφορετικότητα..οπότε βαράτε βιολιντζήδες
Μετά αν είσαι λογική και ειλικρινής, θα δικαιολογήσεις τις άλλες απόψεις που δεν είναι κατ' ανάγκην φασιστικές και ρατσιστικές επειδή έτσι σού 'μαθαν.
Ρώτα να μάθεις καλύτερα, υπάρχουν πολλές gay παραλλαγές.
Βασικά του αρέσει να είναι γυναίκα για πολλούς λόγους του παρελθόντος, γιαυτό και τη μιμείται.., απο κεί ξεκίνα....
Που ξέρεις αν θα ψανχε να βρει νύφη?
Πού ξέρεις αν θα πίεζε την κόρη?

Εσύ δεν τη ρωτάς τί θα έκανε, της ανακοινώνεις τί θα έκανε.
Λες να ξέρεις καλύτερα πως θα αντιδρούσε?

Παράθεση

Νεογέννητος

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Νεογέννητος
Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 844 μηνύματα.

O Νεογέννητος έγραψε στις 15:11, 25-07-12:

Το ζήτημα είναι η αποδοχή τους στην κοινωνία κι όχι η φυσικότητα του φαινομένου της ομοφυλοφιλίας. Σαφέστατα, η αναπαραγωγή στη φύση συντελείται μέσω της σύνδεσης αρσενικού - θηλυκού. Η φύση το όρισε, όχι οι άνθρωποι. Από εκεί και πέρα, δεν πρέπει να μας διαφεύγει το γεγονός ότι και η ομοφυλοφιλία υπάρχει εντός της φύσης και συναντάται σχεδόν σε όλα τα θηλαστικά. Άρα, είναι ένα φαινόμενο το οποίο δεν μπορούμε να το εξαλείψουμε και δεν νομίζω ότι έχουμε τη δικαιοδοσία να το κάνουμε.
Προσωπικά, σέβομαι την προσωπική ερωτική προτίμηση του καθενός, υπό την προϋπόθεση να εκδηλώνεται στα πλαίσια της ευπρέπειας και της σοβαρότητας, όπως τόνισα στην προηγούμενη δημοσίευσή μου.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,778 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 15:15, 25-07-12:

Εγώ δεν έχω πρόβλημα μαζί τους, ο κάθε άνθρωπος γεννιέται με ένα ένστικτο εκεί που σε τραβάει εκεί θα καταλήξεις, άλλα πιστεύω ότι δεν είναι επιλογή αλλά θέμα ορμονών, δηλαδή περισσότερες θηλυκές ορμόνες σε αντρικό σώμα και το αντίστροφο...
Δεν με ενοχλούν καθόλου, δεν με αφορά τι κάνουν στο κρεβάτι τους, ούτε αυτούς τι κάνω εγώ, αλλά έχω πρόβλημα με αυτούς που δείχνονται με τραγικούς τρόπους, βάφονται, κουνάνε κ*λαράκι στο περπάτημα, και γενικότερα με αυτούς που θηλυπρεπίζουν μέχρι αηδίας...
Είχα ξενερώσει αφάνταστα όταν είχα βγει με μια παρέα και ένα παιδί ήταν ομοφυλόφιλο, δεν θα σχολιάσω εμφάνιση μόνο η περούκα για μακριά του έλειπε, απλά σε κάποια φάση άρχισε να βήχει και του λέει η κολλητή του σιγά θα πνιγείς και απαντάει αυτός, απ'τα πολλά τσιμπουκι* θα ναι... Μπορεί να είναι αστείο, αλλά όταν το ακούς από ομοφυλόφιλο έρχονται στο μυαλό σου εικόνες αηδίας...

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:57, 25-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από ZoeXal
Είχα ξενερώσει αφάνταστα όταν είχα βγει με μια παρέα και ένα παιδί ήταν ομοφυλόφιλο, δεν θα σχολιάσω εμφάνιση μόνο η περούκα για μακριά του έλειπε, απλά σε κάποια φάση άρχισε να βήχει και του λέει η κολλητή του σιγά θα πνιγείς και απαντάει αυτός, απ'τα πολλά τσιμπουκι* θα ναι... Μπορεί να είναι αστείο, αλλά όταν το ακούς από ομοφυλόφιλο έρχονται στο μυαλό σου εικόνες αηδίας...
Θεωρείς το σεξ αηδία;

Βάλτε το στο μυαλό σας, οτιδήποτε γίνεται από δύο (ή και περισσότερους ) συναινούντες ενήλικες δεν αφορά κανέναν και αν το ευχαριστιούνται δεν πέφτει λόγος σε κανέναν.

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 16:00, 25-07-12:

Το σεξ όχι
Την εικόνα του να κάνει ένας άντρας στοματικό σε έναν άλλον ναι...
Το ότι δεν με νοιάζει τι κάνει στο κρεβάτι του, δεν σημαίνει ότι μου αρέσει, απλά δεν με ενδιαφέρει...

Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 16:03, 25-07-12:

Δεν είναι όλοι οι γκέι τα σούργελα που δείχνουν στην τηλεόραση ούτε όλοι οι ταξιτζήδες ταρίφες ούτε όλα τα παιδιά χωρισμένων γονιών ναρκομανείς και πάει λέγοντας. Αν πάλι το γιο μου τον έκανε ευτυχισμένο το φουστάνι του, μια χαρά θα του το έλεγα. Ξέρεις η ευτυχία δεν είναι εύκολο να κατακτηθεί στη ζωή κι όταν τη βρίσκεις πρέπει να την κρατάς με νύχια και με δόντια...
Εχεις μπερδέψει τα πάντα απο σουργελοτράνς μέχρι ταρίφες... για ΓΚΕΙ μιλάμε !! ούτε για ευτυχία...αλλά για συμπεριφορά+αναπαραγωγή.
Κι αντιλέγω: αν εσένα το παιδί σου ήταν γκέι, θα σου άρεσε να το αντιμετωπίζουν όπως αντιμετωπίζεις εσύ τους γκέι;
Δεν κατάλαβα;; !! Πως τους αντιμετωπίζω;; Γιατί η επίθεση;; Δεν είπα τίποτε εναντίον τους... άν δεν σ'αρέσει η κριτική, αυτό είναι φασισμός.
Δεν μπορώ να κάνω σχέση με γκέι γιατί είμαι αμφιφυλόφιλη, μου αρέσουν οι άντρες. Γνωρίζω όμως γκέι ανθρώπους (που είναι και γυναίκες αλλά φυσικά τους άντρες τους φτιάχνει η ιδέα δυο λεσβιών ) και το μόνο πρόβλημα που έχουν είναι η αντιμετώπιση των άλλων.
Η τέλεια αντίφαση !! Είσαι αμφιφυλόφιλη, λές ότι σου αρέσουν οι άντρες, αλλά όχι οι γκέι άνδρες. !! Και βάζεις για μαιντανό τι αρέσει ως ιδέα στους άνδρες... Δεν είσαι άνδρας, οπότε άστο καλύτερα.
Και ξαναρωτάω: εσύ ερωτεύεσαι και κάνεις σεξ μόνο για αναπαραγωγή; Έχεις πολλά παιδιά τότε έτσι;
Οτι νάναι λές.., το σέξ δεν είναι μόνο αναπαραγωγή, αλλά είναι η παγίδα της φύσης για να έχει σίγουρη την αναπαραγωγή, για τη διαιώνιση των ειδών. Όσο για τα παιδιά, είναι η προέκταση του Εγώ μας στην Αθανασία...
Λοιπόν για να τελειώνουμε: μέχρι να πεθάνω θα προσπαθώ να κλείνω τα στόματα αυτών που νομίζουν οτι επειδή π....νε μια γυναίκα αντί για έναν άντρα είναι ανώτεροι. Κι όχι οτι με νοιάζει τι νιώθουν αυτοί για τον σούπερ ουάου αντρισμό τους αλλά το να κάνουν νέους ανθρώπους, εφήβους που τώρα αντιμετωπίζουν τη σεξουαλικότητά τους, να νιώθουν ενοχές για το ποιοι είναι, με τσαντίζει απίστευτα και το θεωρώ τρομερή αδικία.
Λοιπόν για να τελειώνουμε οριστικά:
1. Πρώτη φορά ακούω ότι πρέπει να νιώθω ανώτερος για κάτι τόσο φυσιολογικό, το να ζευγαρώνω με γυναίκα είναι στη φύση μου, εκτός αν είμαι διεστραμμένος που προσωπικά δεν είμαι οπότε δεν έχεις επιχείρημα να μου κλείσεις το στόμα .
2. Κι αν δε σε νοιάζει, τι νοιώθουν αυτοί με τον σούπερ ουάου ανδρισμό τους.... γιατί σε κόφτει τόσο πολύ στο να μην νοιώθουν ενοχές οι έφηβοι που ανακαλύπτουν την "διαφορετική" σεξουαλικότητά τους, χάνεις τίποτε;; Η φύση όμως θα χάσει.!!
3. Η έλλειψη φαλλού έχει απασχολήσει πολύ την ψυχολογία..... και εκεί αποδίδει την "ιδιαιτερότητα" των
τριβάδων.
ΥΓ. Περί τριβάδων εδώ: επειδή η έλλειψη γνώσης, με τσαντίζει απίστευτα και το θεωρώ τρομερή αδικία.

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 16:03, 25-07-12:

Το σεξ όχι
Το ότι δεν με νοιάζει τι κάνει στο κρεβάτι του, δεν σημαίνει ότι μου αρέσει, απλά δεν με ενδιαφέρει...
Ε ειναι λιγο κινυ,σιγα
Σεξ ειναι και αυτο,αφου το απολαμβανουν,δεν υπαρχει λογος.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:06, 25-07-12:

Το σεξ όχι
Ξέρεις πόσα μα πόσα πράγματα ακούω καθημερινά γύρω μου που δε με ενδιαφέρουν; Κάτσε σε μια καφετέρια κι άκου τις συζητήσεις γύρω σου για μια ώρα: είμαι σίγουρη οτι το 80% των συζητήσεων θα σε εκνευρίσουν, θα σε πειράξουν, θα αδιαφορεείς για αυτές κλπ. Αυτό δε σημαίνει οτι πετάμε στα σκουπίδια ό,τι δε μας αφορά. Οι άγγλοι λένε "τα σκουπίδια του ενός είναι ο θησαυρός του άλλου". Κοινώς, περί ορέξεως μανιταρόπιτα.

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 16:09, 25-07-12:

Ε ειναι λιγο κινυ,σιγα
Σεξ ειναι και αυτο,αφου το απολαμβανουν,δεν υπαρχει λογος.
Κοίτα εδώ γενικεύει το θέμα, ο καθένας κάνει ότι θέλει στο κρεβάτι όπως προ είπα και με όποιον θέλει, δεν με νοιάζει αλλά δε σημαίνει ότι μου αρέσει, πχ εσύ μπορεί να γουστάρεις να κάνεις σεξ φορώντας τις κάλτσες σου, δεν με ενδιαφέρει αλλά δεν θα σου πω και μπράβο γιατί εμένα δεν μου αρέσει...
Αυτός παίρνει τσιμπουκι* και καλά κάνει δεν με νοιάζει, αλλά δεν είναι κάτι που μου αρέσει, απλώς δεν ασχολούμαι με αυτό

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:31, 25-07-12:

Εχεις μπερδέψει τα πάντα απο σουργελοτράνς μέχρι ταρίφες... για ΓΚΕΙ μιλάμε !! ούτε για ευτυχία...αλλά για συμπεριφορά+αναπαραγωγή.
Έφερα παραδείγματα συνήθους τσουβαλοποίησης ανθρώπων για να αποδείξω οτι η εικόνα που έχουμε από την τηλεόραση για τους γκέι δεν ισχύει.
Δε μιλάμε για ευτυχία; Συγνώμη αλλά εγώ ΘΕΛΩ να μιλήσω για ευτυχία γιατί αυτό είναι το πιο σημαντικό πράγμα για μένα. Και ξαναλέω, επειδή με την ευτυχία δεν παίζουμε, αν κάποιος τη βρίσκει με κάποιον του ιδίου φύλου, ΠΟΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ για να αντιταχθώ σε αυτό;
Στην τελική η αναπαραγωγή δεν είναι ο μοναδικός σκοπός της ζωής, οι άνθρωποι μορφώνονται, διασκεδάζουν, ζούνε, προσφέρουν. Σε ποιον αιώνα ζεις εσύ; Και σε ξαναρωτάω: εσύ όποτε ερωτεύεσαι μια γυναίκα το κάνεις για την αναπαραγωγή;
Δεν κατάλαβα;; !! Πως τους αντιμετωπίζω;; Γιατί η επίθεση;; Δεν είπα τίποτε εναντίον τους... άν δεν σ'αρέσει η κριτική, αυτό είναι φασισμός.
Όταν λες "αν ο γιος σου ήταν γκέι τι θα έκανες;" αυτό δεν ίναι πολύ κολακευτικό. Δεν τους έβρισες ας πούμε αλλά το ύφος σου είναι υποτιμητικό.
Επίσης "άλλο κρίνω κι άλλο κατακρίνω" και μην προσπαθείς να μου την πεις εμένα για πράγματα που στην έχουν πει άλλοι εδώ μέσα πλζ. Η κριτική στις ιδέες είναι θεμιτή.

Η τέλεια αντίφαση !! Είσαι αμφιφυλόφιλη, λές ότι σου αρέσουν οι άντρες, αλλά όχι οι γκέι άνδρες. !! Και βάζεις για μαιντανό τι αρέσει ως ιδέα στους άνδρες... Δεν είσαι άνδρας, οπότε άστο καλύτερα.
Αν μου αρέσει ένας άντρας που είναι γκέι (που σίγουρα μια φορά στη ζωή μου θα έχει συμβεί κι ας μην το ήξερα) και σε εκείνον αρέσουν οι άντρες καλέ μου άνθρωπε πώς μπορώ να κάνω σχέση μαζί του;

Και τι σημαίνει "δεν είμαι άντρας"; Για δικαιώματα των ανθρώπων μιλάμε, αλλάζουν τα δικαιώματα των ανθρώπων ανάλογα με το φύλο;
Οτι νάναι λές.., το σέξ δεν είναι μόνο αναπαραγωγή, αλλά είναι η παγίδα της φύσης για να έχει σίγουρη την αναπαραγωγή, για τη διαιώνιση των ειδών. Όσο για τα παιδιά, είναι η προέκταση του Εγώ μας στην Αθανασία...
Πρώτον εγώ λέω ό,τι νά 'ναι; Εσύ λες τόσην ώρα οτι ο μόνος σκοπός της ζωής είναι η αναπαραγωγή κι εγώ σε ρωτάω, μόνο για την αναπαραγωγή κάνεις σεξ εσύ; Υποθέτω προφυλακτικό δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ ε;

Δεύτερον: είναι η παγίδα της φύσης το σεξ; Δεν το ήξερα οτι η φύση με παγιδεύει.... Μάλλον εννοείς οτι το σεξ είναι ευχάριστο ώστε να αναπαράγονται οι άνθρωποι.

Τρίτον: τόσο μεγάλο και σημαντικό το θεωρείς το Εγώ σου που πρέπει ντε και σώνει να διαιωνιστεί;

Λοιπόν για να τελειώνουμε οριστικά:
1. Πρώτη φορά ακούω ότι πρέπει να νιώθω ανώτερος για κάτι τόσο φυσιολογικό, το να ζευγαρώνω με γυναίκα είναι στη φύση μου, εκτός αν είμαι διεστραμμένος που προσωπικά δεν είμαι οπότε δεν έχεις επιχείρημα να μου κλείσεις το στόμα .
[
Δεν είπα οτι πρέπει να νιώθεις ανώτερος, είπα οτι κάποιοι νιώθουν ανώτεροι για αυτό το λόγο.
Όπως εσένα είναι στη φύση σου να ερωτεύεσαι και να ζευγαρώνεις με γυναίκα, έτσι και στη φύση των ομοφυλόφιλων αντρών είναι να ερωτεύονται και να ζευγαρώνουν με άντρες. Εσένα σε ενοχλεί κανένας για την επιλογή σου; Εσύ γιατί ενοχλείς αυτούς για τη δική τους;

2. Κι αν δε σε νοιάζει, τι νοιώθουν αυτοί με τον σούπερ ουάου ανδρισμό τους.... γιατί σε κόφτει τόσο πολύ στο να μην νοιώθουν ενοχές οι έφηβοι που ανακαλύπτουν την "διαφορετική" σεξουαλικότητά τους, χάνεις τίποτε;; Η φύση όμως θα χάσει.!!
Με κόφτει τόσο πολύ γιατί δε γουστάρω άνθρωποι με μυαλά κολλημένα που δεν ξέρουν πού πάνε τα τέσσερα και που νομίζουν οτι κάποιοι είναι επειδή γονιμοποίησαν μια γυναίκα να δημιουργούν ψυχολογικά προβλήματα σε νέα παιδιά. Εσύ δηλαδή είσαι οκ με αυτό;

Τι θα χάσει η φύση; Ένα ακόμα ζώο (γιατί περί ζώου πρόκειται) σαν αυτό το αποπάνω που περιέγραψα; Να μας λείπει!

Στα υπόλοιπα περί τριβάδων που λες, δε γνωρίζω πράγματι.

Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 19:15, 25-07-12:

Επιμένεις να μην "καταλαβαίνεις" και διαστρεβλώνοντας, προσπαθείς να ενοχοποιήσεις μια λογικότατη και με ορθά επιχειρήματα απάντησή μου.
Δεν ενόχλησα κανέναν ούτε τον χαρακτήρησα ανώμαλο... μίλησα για ιδαιτερότητα.
Αν κάποιοι έχουν τη μύγα, αυτοί μυγιάζονται.
Εγώ τοποθετήθηκα αλλά και μίλησα για το Εγώ "μας" και ρώτησα κάποια πράγματα, εσύ έξακολουθείς να με προκαλείς σε προσωπικό επίπεδο.
Δεν σε κρίνω ως άτομο, αλλά για τις ιδέες σου όμως, έχω κάθε δικαίωμα να τις κρίνω, αφού είναι δημόσιες.
Όμως παραιτούμαι απ' αυτό πλέον, γιατί προΰποθέτει ακομπλεξάριστο ή χωρίς προδιάθεση συνομιλητή.
Δεν υπάρχει πλέον κοινό σημείο συζήτησης στην παράλογη αποδοχή του αφύσικου.
Σορρυ δεν θα παίξω άλλο τις κούκλες

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 20:08, 25-07-12:

Εχεις μπερδέψει τα πάντα απο σουργελοτράνς μέχρι ταρίφες... για ΓΚΕΙ μιλάμε !!
Για τους οποίους gay εσύ προφανώς δεν είσαι καθόλου μπερδεμένος...διότι

...ως γνωστόν οι gay φοράνε φουστάνια.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 20:36, 25-07-12:

Ε
Δηλαδή άν στο έλεγε αυτό κάποια φίλη σου..δεν θα είχες κανένα απολύτως πρόβλημα

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 11:57, 26-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Δηλαδή άν στο έλεγε αυτό κάποια φίλη σου..δεν θα είχες κανένα απολύτως πρόβλημα
Ούτε τώρα έχω πρόβλημα, δεν είπα ωχ τι πέταξε ο πούστ*ς και βάλτε τον στη πυρά, είπα ότι εμένα προσωπικά αυτό με ξενέρωσε γιατί είναι έξω από τη δική μου φύση, στη δική του είναι αποδεκτό, είναι φυσιολογικό να κάνει διάφορα στο κρεβάτι με το σύντροφο του, το δέχομαι αυτό αλλά δεν σημαίνει ότι μου αρέσει, ας είναι ότι είναι αλλά δεν θέλω να ξέρω πως και τι...

Αν μου έλεγε η φίλη μου τι; ότι βήχει από τα τσιμπούκι* που κάνει στο σύντροφο της; Θα της έλεγα να σκάσει γιατί είμαστε έξω και ακούγεται και πως δεν με νοιάζει, κάτι που θα έλεγα και σε αυτόν αν τον ήξερα καλύτερα και είχα το θάρρος..

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 12:09, 26-07-12:

Δεν υπάρχει πλέον κοινό σημείο συζήτησης στην παράλογη αποδοχή του αφύσικου.
Σορρυ δεν θα παίξω άλλο τις κούκλες
Η επιστημονικη κοινοτητα επαφιει την ομοφυλοφιλια στο φυσιολογικο.

Πηγαινε τωρα κρυψου κατω απο τα αρχαιολαγνα σεντονια σου.

Γιατι ενταξει,φυσιολογικο να μην γνωριζεις απο θετικες επιστημες,αλλα αυτοι οι ιδεαλισμοι που προβαλλεις,δεν μπορεις να καταλαβεις οτι δεν εχουν λογικη τεκμηριωση?

Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 14:31, 26-07-12:

Η επιστημονικη κοινοτητα επαφιει την ομοφυλοφιλια στο φυσιολογικο.

Πηγαινε τωρα κρυψου κατω απο τα αρχαιολαγνα σεντονια σου.

Γιατι ενταξει,φυσιολογικο να μην γνωριζεις απο θετικες επιστημες,αλλα αυτοι οι ιδεαλισμοι που προβαλλεις,δεν μπορεις να καταλαβεις οτι δεν εχουν λογικη τεκμηριωση?
Πήρε τη μπάλα άλλος για προβοκάτσιες..... οπότε αναγκαστικά θα απαντήσω, γιατί ο "σιωπών, συναινεί", εγώ όχι.!!
Ο κάθε τυχάρπαστος λέει το φυσιολογικό ανώμαλο και επικαλείται τη λογική!!
o tempora o mores
Δεν κρύβωμαι σε αρχαιολάγνα σεντόνια, ούτε σε βρωμιάρικα διεθνιστικά ανώμαλα επίσης.
Όταν "Η επιστημονικη κοινοτητα επαφιει την ομοφυλοφιλια στο φυσιολογικο", έχει διαβρωθεί η κοιλότητα της κοινότητας του κώλου.
Αν οι γεννήτορές μας (Μάνα+Πατέρας) ήταν "φυσιολογικοί" κατ' αυτή την έννοια, δεν θα υπήρχα εγώ αλλά κι ούτε οι "δήθεν" απελευθερωμένοι.
Τα δημογραφικά αποτελέσματα ήδη φαίνονται εδώ και 3 δεκαετίες στίς "ανεκτικές¨κοινωνίες και εντείνωνται...
Οσο για το τί γνωρίζω, σίγουρα γνωρίζω πολλά περισσότερα απο σένα που δεν γνωρίζεις ότι δεν γνωρίζεις,
γιατί: "ο ημιμαθής είναι χειρότερος τους αμαθούς".
Τοποθετήσου κοινωνικά κι όχι ιδεοληπτικά... άν έχεις γνωσιακό επίπεδο.
Αλλιώς άστο...., μην προβοκάρεις, θα το βρείς μπροστά σου.
Οι κοινωνίες πάνε μπροστά με γόνιμο διάλογο κι όχι με στείρα ιδεοληπτική (κομματική) αντιπαράθεση.
Γιαυτό η ελλαδική κοινωνία πέφτει όλοένα βαθύτερα στο βούρκο... έκανε πέρα τη λογική, χάριν της "δήθεν" λογικής.
Εγώ δεν λέω πουθενά!! ....να καούν στην πυρά οι ομοφυλόφιλοι, αλλά θέτω λογικά επιχειρήματα
αναπαραγωγής και κοινωνικές επιπτώσεις στα πόστς μου κι "εσείς" απαντάτε ξεσυλλόγιαστα με θολές δοξασίες.
Δεν υπάρχει κοινό πεδίο συζήτησης... γιατί (και διότι), μετρήθηκες-ζυγίστηκες και βρέθηκες λειψός.
Δεν μετέχω σε προκλήσεις.
Ζητούνται λογικοί Ανθρωποι για συζήτηση, όχι δήθεν "ευαισθητοποιήμένοι", γιατί ευαίσθητοι είναι όλοι.
Η πραγματικότητα είναι αμείλικτη κι οσοι δεν το βλέπουν, πλανώνται πλάνην οικτράν.

(ακαδημαΐκό το ερώτημα Τι κοινωνία θα παραδώσεις μωρή κοινωνία;;

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 14:49, 26-07-12:

Πήρε τη μπάλα άλλος για προβοκάτσιες..... οπότε αναγκαστικά θα απαντήσω, γιατί ο "σιωπών, συναινεί", εγώ όχι.!!
Ο κάθε τυχάρπαστος λέει το φυσιολογικό ανώμαλο και επικαλείται τη λογική!!
o tempora o mores
Δεν κρύβωμαι σε αρχαιολάγνα σεντόνια, ούτε σε βρωμιάρικα διεθνιστικά ανώμαλα επίσης.
Όταν "Η επιστημονικη κοινοτητα επαφιει την ομοφυλοφιλια στο φυσιολογικο", έχει διαβρωθεί η κοιλότητα της κοινότητας του κώλου.
Αν οι γεννήτορές μας (Μάνα+Πατέρας) ήταν "φυσιολογικοί" κατ' αυτή την έννοια, δεν θα υπήρχα εγώ αλλά κι ούτε οι "δήθεν" απελευθερωμένοι.
Τα δημογραφικά αποτελέσματα ήδη φαίνονται εδώ και 3 δεκαετίες στίς "ανεκτικές¨κοινωνίες και εντείνωνται...
Οσο για το τί γνωρίζω, σίγουρα γνωρίζω πολλά περισσότερα απο σένα που δεν γνωρίζεις ότι δεν γνωρίζεις,
γιατί: "ο ημιμαθής είναι χειρότερος τους αμαθούς".
Τοποθετήσου κοινωνικά κι όχι ιδεοληπτικά... άν έχεις γνωσιακό επίπεδο.
Αλλιώς άστο...., μην προβοκάρεις, θα το βρείς μπροστά σου.
Οι κοινωνίες πάνε μπροστά με γόνιμο διάλογο κι όχι με στείρα ιδεοληπτική (κομματική) αντιπαράθεση.
Γιαυτό η ελλαδική κοινωνία πέφτει όλοένα βαθύτερα στο βούρκο... έκανε πέρα τη λογική, χάριν της "δήθεν" λογικής.
Εγώ δεν λέω πουθενά!! ....να καούν στην πυρά οι ομοφυλόφιλοι, αλλά θέτω λογικά επιχειρήματα
αναπαραγωγής και κοινωνικές επιπτώσεις στα πόστς μου κι "εσείς" απαντάτε ξεσυλλόγιαστα με θολές δοξασίες.
Δεν υπάρχει κοινό πεδίο συζήτησης... γιατί (και διότι), μετρήθηκες-ζυγίστηκες και βρέθηκες λειψός.
Δεν μετέχω σε προκλήσεις.
Ζητούνται λογικοί Ανθρωποι για συζήτηση, όχι δήθεν "ευαισθητοποιήμένοι", γιατί ευαίσθητοι είναι όλοι.
Η πραγματικότητα είναι αμείλικτη κι οσοι δεν το βλέπουν, πλανώνται πλάνην οικτράν.

(ακαδημαΐκό το ερώτημα Τι κοινωνία θα παραδώσεις μωρή κοινωνία;;
Εγω μονο ενα βερμπαλιστικο υφος βλεπω και τιποτα παραπανω.
Και αλλου τα εντονα γραμματα και τα υπογραμμισμενα,εδω δεν πιανουν.Αυτα να τα πεις σε κανενα 5χρονο,που και αυτο με την καμια δεν θα σε πιστεψει.

Στις προηγουμενες σελιδες,εχω αναλυσει επιστημονικα πως και γιατι ειναι φυσιολογικη,με επιχειρηματα.Γυρνα και δες,μετα μπορεις να μιλησεις.
Προφανως,δεν εκανες καν το κοπο να τα δεις.

Επισης προφανως, και δεν μετεχεις σε προκλησεις,επειδη δεν μπορεις να κανεις μια σοβαρη αντιπαραθεση,με επιχειρηματα.Αυτο ειναι πασιφανες.

ΥΓ--> "ο ημιμαθής είναι χειρότερος τους αμαθούς"
Αυτο ισχυει για σενα,επισης

Παράθεση

Ciela

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 10:47, 27-07-12:

ολοι θα πεθανουμε καποτε, who cares ποιο ειναι το φυσιολογικο;; αφηστε τους ανθρωπους να κανουν ό,τι θέλουν. αφου δεν προσβάλλουν κανέναν ενιγουει. διαλεξαν εναν αλλο τροπο να δίνουν και να παίρνουν αγάπη, δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουμε τόσο θέμα. τι; πειράζει τα στεγάνα και τις νορμες που έχουμε βάλει για να ζούμε και να αναπαραγώμαστε σαν κοινωνια; ποσώς με ενδιαφέρει προσωπικα...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,630 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 11:25, 27-07-12:

ολοι θα πεθανουμε καποτε, who cares ποιο ειναι το φυσιολογικο

...εγω
απο την στιγμη που θα μας θυμουνται ,δλδ.

τι εννοω.
ο Καισαρας πχ, ήταν γκέης.
όχι ομοφυλόφιλος. ηταν full blown.
Εμφανιζοταν δλδ στην συγκλητο με smokey eyes και οι γερο-συντηρητικοί,
οπως ο κάτων o νεώτερος, τραβουσαν τα μαλλιά τους με το που οδηγείται η Δημοκρατία.
τρατζικ?

Δλδ, σκεφτειτε το.
Εαν δεν ηταν τοσο fabulous, θα ειχε ανακηρυξει τον εαυτό του Θεό;

τεσπαλολ. συνεχιστε

Παράθεση

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aniohaseo
Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Aniohaseo έγραψε στις 12:46, 27-07-12:

Η γνώμη σας...
Και μετά....
Η...ανάλυση σας
τεσπα που λέει κι ο φραπές,
Αφού θα πεθάνουμε όλοι who cares.... χαχαχαχα
Who cares για την γνώμη της επιστημονικής κοινότητας του φιλόσοφου πιο πάνω?
Who cares για τον καίσαρα του φραπέ κι αν τον έπαιρνε?
Who cares για το αν θα έχουμε να φάμε?

Ε λοιπον, cares μαλλον οποιος ζει!
Κι είναι πολλοί νομίζω...

Παράθεση

Ciela

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 13:45, 27-07-12:

λολ αλλο το φαι. πωπω αρπαχτηκατε ολοι απο τη φραση.
θελω να πω ενας ομοφυλοφιλος αγαπη δινει στην τελική με διαφορετικό τρόπο...
ας μην το κατακρινομε και αυτό.. η ζωή είναι μικρή για να κατακρίνουμε τους συνανθρώπους μας σεξουαλικά..
ας τους κατακρίνουμς για το ποσο εγωιστες, ποταποί, ηλίθιοι και αδιαφοροι είναι, όχι για το με ποιον κοιμουνται τα βραδυα.

εδιτ στον προηγουμενο: αλλο το να μη θες να ζησεις και αλλο το να ξερεις πως θα πεθανεις. εχει μεγαλη διαφορα. το ενα είναι πρόβλημα το αλλο αυτογνωσία.

και ναι ρε γαμωτο εχει σημασια να μη στιγματιζουμε αυτους τους ανθρωπους δημοσια.
ανθρωποι εχουν φτασει και στην αυτοκτονια γι αυτό το λογο. είναι ντροπη μας να περιθωριοπιουμε ανθρωπους μονο και μονο γι αυτο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 27-07-12 στις 21:55. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων
Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 15:52, 27-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ciela
και ναι ρε γαμωτο εχει σημασια να μη στιγματιζουμε αυτους τους ανθρωπους δημοσια.
ανθρωποι εχουν φτασει και στην αυτοκτονια γι αυτό το λογο. είναι ντροπη μας να περιθωριοπιουμε ανθρωπους μονο και μονο γι αυτο.
Αν δείς τον δικό σου με γοβάκια Μανόλο και πλισέ με πουά και μεςζ με πορτοκαλοκουραδί μαλλί, δεν θα τον κράξεις;; θα τον χωρίσεις ή όχι;;!!
Τι θα πείς ωραίο το φουστάνι σου "Κίτσο " μου;;
Αλλά σε κλανί θα πηγαινε και με την χχχ τσάντα πούχω στην ντουλάπα;;
Στη ντουλάπα θα τάχετε μαζί όπως και στο συρτάρι ή θα τα χωρίζεται σε μέγεθος;;
Εδώ λέμε την γνώμη μας, σύμφωνα με το τόπικ !!
Αν η γνώμη μας δεν αρέσει, τι να κάνουμε, ας απαντάει κοινό ομοφυλοφίλων να μην υπάρχει αντίθετη άποψη...
Το τί κάνουν αυτοί κι ο καθένας στον ιδιωτικό τους χώρο δεν αφορά κανέναν...
Οταν όμως είναι δημόσιο θέαμα, για όλους ισχύει η κριτική....
Γιατί δεν βγαίνουν και με τα @@ρια έκθετα τότε.. ή γυμνόστηθες, εκεί να δείς ρατσισμό....πλέον.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aniohaseo
Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Aniohaseo έγραψε στις 15:55, 27-07-12:

Χμμμ...
Τηλεόραση βλέπεις πρωι η μεσημέρι?
Για ποια περιθωριοποίηση μιλάς?
Καμπάνια γίνεται. Διαφήμιση.
Τεσπα.
Σεβασμός νομίζω χρειάζεται και αγάπη.
Πρός όλους.
Κι επειδη κόλλησα στο Who cares...
Ισως και λιγο παραπάνω care.

Παράθεση

marikon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marikon
H marikon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H marikon έγραψε στις 20:44, 27-07-12:

Αν δείς τον δικό σου με γοβάκια Μανόλο και πλισέ με πουά και μεςζ με πορτοκαλοκουραδί μαλλί, δεν θα τον κράξεις;; θα τον χωρίσεις ή όχι;;!!
Τι θα πείς ωραίο το φουστάνι σου "Κίτσο " μου;;
Αλλά σε κλανί θα πηγαινε και με την χχχ τσάντα πούχω στην ντουλάπα;;
Στη ντουλάπα θα τάχετε μαζί όπως και στο συρτάρι ή θα τα χωρίζεται σε μέγεθος;;
Εδώ λέμε την γνώμη μας, σύμφωνα με το τόπικ !!
Αν η γνώμη μας δεν αρέσει, τι να κάνουμε, ας απαντάει κοινό ομοφυλοφίλων να μην υπάρχει αντίθετη άποψη...
Το τί κάνουν αυτοί κι ο καθένας στον ιδιωτικό τους χώρο δεν αφορά κανέναν...
Οταν όμως είναι δημόσιο θέαμα, για όλους ισχύει η κριτική....
Γιατί δεν βγαίνουν και με τα @@ρια έκθετα τότε.. ή γυμνόστηθες, εκεί να δείς ρατσισμό....πλέον.
Μπορεί κάποιοι άνθρωποι να είναι διαφορετικοί αλλά πάνω απ' όλα ΟΛΟΙ είναι ίσοι και αξίζουν σεβασμό!!
Δεν νομίζω ότι χρειάζονται τέτοιου είδους υποτιμητικά σχόλια, είναι περιττά και χωρίς νόημα!! Και εννοείται πως είναι ελεύθεροι όλοι να εκφράζουν την άποψη τους αλλά εδώ δε βλέπω να υπάρχει ούτε άποψη ούτε κριτική... μόνο περίγελος χωρίς λόγο...

Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 21:04, 27-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από marikon
Μπορεί κάποιοι άνθρωποι να είναι διαφορετικοί αλλά πάνω απ' όλα ΟΛΟΙ είναι ίσοι και αξίζουν σεβασμό!!
Δεν νομίζω ότι χρειάζονται τέτοιου είδους υποτιμητικά σχόλια, είναι περιττά και χωρίς νόημα!! Και εννοείται πως είναι ελεύθεροι όλοι να εκφράζουν την άποψη τους αλλά εδώ δε βλέπω να υπάρχει ούτε άποψη ούτε κριτική... μόνο περίγελος χωρίς λόγο...
Κάτσε διάβασε τα πόστς κάμποσες σελίδες πίσω π.χ εδώ
και μην πιάνεσαι έτσι... διάβασε πρώτα!!
Εμένα αντιμετωπίζουν ρατσιστικά για να πάψω να αντιδρώ στο ανώμαλο...
Και δεν είπα πουθενά ότι να καούν να πνιγούν να εξαφανιστούν....κλπ κλπ Τίποτεεε.. τέτοιο!!
Απλά έθεσα ερωτήματα, θα μπορούσες να απαντήσεις εσύ σ'αυτά, αντί να βλέπεις τον περίγελω, κατά την άποψή σου!!

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,318 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 23:04, 27-07-12:

Και δεν είπα πουθενά ότι να καούν να πνιγούν να εξαφανιστούν....κλπ κλπ Τίποτεεε.. τέτοιο!!
Απλά έθεσα ερωτήματα, θα μπορούσες να απαντήσεις εσύ σ'αυτά, αντί να βλέπεις τον περίγελω, κατά την άποψή σου!!
Πως γίνεται κάθε φορά αυτοί που δεν θέλουν να δουν τους γκέι να πνιγούν, εξαφανιστούν κτλ και αποστρέφονται κάθε είδους περιθωριοποίηση τους, να σπαταλούν τόσα πατήματα πλήκτρων ώστε να βγάλουν την εμπάθεια τους για μια μερίδα του πληθυσμού η οποία δεν τους ενοχλεί είναι ένα φαινόμενο που ποτέ δεν μπόρεσα να κατανοήσω.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:27, 27-07-12:

Μια ερωτηση - οχι μονο προς εσενα, γενικως στους ανδρες που αποστρεφονται τους γκευ- Αν ο γιος σας επιθυμουσε ανδρες αυριο, τι θα κανατε?

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Πως γίνεται κάθε φορά αυτοί που δεν θέλουν να δουν τους γκέι να πνιγούν, εξαφανιστούν κτλ και αποστρέφονται κάθε είδους περιθωριοποίηση τους, να σπαταλούν τόσα πατήματα πλήκτρων ώστε να βγάλουν την εμπάθεια τους για μια μερίδα του πληθυσμού η οποία δεν τους ενοχλεί είναι ένα φαινόμενο που ποτέ δεν μπόρεσα να κατανοήσω.
Κάθε αντίδραση είναι αποτέλεσμα προσωπικής βαθιάς αιτίας. Καθε συμπεριφορά έχει λόγο δηλαδή. Και οι λόγοι ποικίλλουν. Για να το μάθεις, θα πρέπει να ρωτάς έναν έναν ξεχωριστά ένα ''γιατί''. Ούτε εγώ το καταννοώ, αλλά το έχω αποδεχτεί. Πως έτσι είναι η ζωή. Ετσι είναι και οι άνθρωποι της. Αλλοι έτσι κι άλλοι αλλιώς..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 27-07-12 στις 23:37.
Παράθεση

marikon

Νεοφερμένος

H marikon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H marikon έγραψε στις 23:34, 27-07-12:

Δεν πιάνομαι από πουθενά, αυτό διάβασα κ' αυτό σχολίασα! Και δε νομίζω να χρειάζεται να διαβάζουμε όλα τα posts για να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα!
Πάντως όντως δε διάβασα τα προηγούμενα αλλά ούτε είπα αυτά που αναφέρεις και σίγουρα δεν είδα κάποιο "σοβαρό" ερώτημα για ν' απαντήσω... εκτός αν περίμενες απάντηση για το φουστάνι του Κίτσου...

Παράθεση

marikon

Νεοφερμένος

H marikon έγραψε στις 00:24, 28-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus

Κάθε αντίδραση είναι αποτέλεσμα προσωπικής βαθιάς αιτίας. Καθε συμπεριφορά έχει λόγο δηλαδή. Και οι λόγοι ποικίλλουν. Για να το μάθεις, θα πρέπει να ρωτάς έναν έναν ξεχωριστά ένα ''γιατί''. Ούτε εγώ το καταννοώ, αλλά το έχω αποδεχτεί. Πως έτσι είναι η ζωή. Ετσι είναι και οι άνθρωποι της. Αλλοι έτσι κι άλλοι αλλιώς..
Indeed... That's life...!!! And people are strange...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 28-07-12 στις 08:45. Αιτία: Διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 00:41, 28-07-12:

120+ σελίδες με πόστς... και μούρθατε στο δήθεν απελεύθερο χωρίς να χρειάζεται να διαβάστε τίποτε.
Οποιος σχολιάζει φροντίζει να ενημερωθεί για τις τοποθετήσεις και να κάνει τοποθέτηση, όχι απλοικά είδα φώς και μπήκα...
...φερ' το πλεχτό να να το δώ... καλέ γιατί δεν έχεις λάστιχωτό εκεί;;;

Κανείς/μιά δεν ξυπνά γκέυ κάποιο πρωΐ.... υπάρχει προεργασία και υπέδαφος "ανάλογο" απο ετών, υπεύθυνη συνήθως είναι η "επιτήδεια εκμετάλλευση" της μη εγνωσμένης σεξουαλικής ταυτότητας, προσφέροντας υποκατάστατο απόλαυσης στο νεαρό άτομο, δλδ πρίν αυτό ταυτισθεί με ότι πρόβλεψε η φύση για το φύλο του..... μετά, όλα είναι απλότερα πλέον.
'Εξις δευτέρα φύσις = Η συνήθεια καταντά δεύτερη φύση
No further comment any more..... by me

Παράθεση

marikon

Νεοφερμένος

H marikon έγραψε στις 01:12, 28-07-12:

120+ σελίδες με πόστς... και μούρθατε στο δήθεν απελεύθερο χωρίς να χρειάζεται να διαβάστε τίποτε.
Οποιος σχολιάζει φροντίζει να ενημερωθεί για τις τοποθετήσεις και να κάνει τοποθέτηση, όχι απλοικά είδα φώς και μπήκα...
...φερ' το πλεχτό να να το δώ... καλέ γιατί δεν έχεις λάστιχωτό εκεί;;;

Κανείς/μιά δεν ξυπνά γκέυ κάποιο πρωΐ.... υπάρχει προεργασία και υπέδαφος "ανάλογο" απο ετών, υπεύθυνη συνήθως είναι η "επιτήδεια εκμετάλλευση" της μη εγνωσμένης σεξουαλικής ταυτότητας, προσφέροντας υποκατάστατο απόλαυσης στο νεαρό άτομο, δλδ πρίν αυτό ταυτισθεί με ότι πρόβλεψε η φύση για το φύλο του..... μετά, όλα είναι απλότερα πλέον.
'Εξις δευτέρα φύσις = Η συνήθεια καταντά δεύτερη φύση
No further comment any more..... by me
Στη 2η παράγραφο πολύ σωστά τα λες κ' δε νομίζω να διαφωνεί κανείς μ' αυτα! Στη τελική αυτό που σχολιάστηκε στην προκειμένη περίπτωση ήταν το "ύφος" σου το οποίο κ' επιβεβαιώνεται με τα, απαξιωτικά θα το χαρακτήριζα προσωπικά, σχόλια όπως τα "πλεχτά' κ' "no further comment any more... by me"
Αν θεωρείς ότι τα σχόλια σου είναι επιτυχημένα... μέγα λάθος! Εκτός θέματος κ' προφανώς την "έχεις δει" κάπως... Οπότε ναι, no further comments σε άτομα που γίνονται επιθετικά γιατί δε μπορούν να δεχτούν τη παραμικρή κριτική... Δεν πειράζει, ο καθένας με το πρόβλημα του...

Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 01:32, 28-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από marikon
Στη 2η παράγραφο πολύ σωστά τα λες κ' δε νομίζω να διαφωνεί κανείς μ' αυτα! Στη τελική αυτό που σχολιάστηκε στην προκειμένη περίπτωση ήταν το "ύφος" σου το οποίο κ' επιβεβαιώνεται με τα, απαξιωτικά θα το χαρακτήριζα προσωπικά, σχόλια όπως τα "πλεχτά' κ' "no further comment any more... by me"
Αν θεωρείς ότι τα σχόλια σου είναι επιτυχημένα... μέγα λάθος! Εκτός θέματος κ' προφανώς την "έχεις δει" κάπως... Οπότε ναι, no further comments σε άτομα που γίνονται επιθετικά γιατί δε μπορούν να δεχτούν τη παραμικρή κριτική... Δεν πειράζει, ο καθένας με το πρόβλημα του...
Λάθε Βιώσας - Επίκουρος
Ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα» (ένα ξέρω ότι δεν ξέρω τίποτα) Σωκράτης
(αγγλικά: All I know is that I know nothing ή I know nothing except the fact of my ignorance.)

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,603 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 02:24, 28-07-12:

τι έγινε πάλι εδώ μέσα?

ρε gorgi,

τι θα γίνει ρε?

όλοι σε απορρίπτουν?

όταν πεθάνεις να γράψεις στο μνήμα ignored!

μα τι σου συμβαίνει πια?

ξέρω ξέρω
Γέμισε ο τόπος φλώρους, με γαμάτες φανταστικές ζωές.
Ασταδιάλα ρε φαντάστικ-φλωρ.

ρε συ μπορεί η ομοφυλοφιλία να μην είναι επιλογή,
ή μπορεί να μην είναι βιολογία,

αλλά απο τη στιγμή που δε σου χώνουν το λιλί τους
στον θέλω να πιστεύω παρθένο κώλο σου
προς τι τόση ξινίλα?

πάμε άλλο ένα γύρο σουβλάκια;;

κι ένα καρφάκι τόσο δα:

Τον γιο σας τον παίρνουν συνέχεια στo London,
δεν εννοώ ότι δε σηκώνει το τηλ.
Εννοώ ότι είναι gay,αδερφή,πουστάραααααα,πως αλλιώς να το πω.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους