Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,462 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,701 μηνύματα σε 92,668 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 441 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 408)
Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
149
36,52%
Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
206
50,49%
Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους
42
10,29%
Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους
11
2,70%

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,748 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 05:52, 28-07-12:

ωραια ερωτηση!!!!!
δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα,κι εχω δηλωσει και στα παιδια μου,οτι,οτι κι αν επιλεξουν να ειναι εγω θα μαι μαζι τους.
αυτο που θα μ ενοχλουσε στα παιδια μου περισσοτερο θα ηταν ενας πολυ εκεντρικος ομοφυλλοφιλος,που θα ''φωναζει''γιαυτο που ειναι,η μια πολυ αντρουα λεσβια που θα χει αξυριστες μασχαλες και θα περπατα σαν τον μπομπ το μαστορα.
ομως μ ενοχλει το ιδιο ενας αντρας που εχει ανοιχτο πουκαμισο με αλυσιδιτσα,τριχουμπα παντου σε κοινη θεα,στενο παντελονι και καθισμα ποδιων πολυ ανοιχτο επισης σε κοινη θεα,που βγαινει απο ενα αμαξι τσιτα η μουσικη μ ενα μαλι καγκελο απ τον αφρο.
οπως θα μ ενοχλουσε και η γκομεναρα θεα που πρεπει να μας το δειξει οτι ειναι θεα,λες και δε το ξερει,περπατοντας πανω-κατω σε τεραστια γοβοιδες τακουνια,με απιστευτο μινακι και μαυρισμα σολαριουμ και στυλ οτι βρηκα το βαλα.
γενικα μου τη δινει οτιδηποτε ''φωναζει'' αυτο που ειναι,δεν εγκρινω τον κρυφο ομοφυλλοφιλο προς θεου,αλλα ενα τυπακο η μια τυπισσα που θα γουσταρει αυτο που ειναι,χωρις ενοχες,χωρις να πρεπει να αποδειξει τιποτα και σε κανεναν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,774 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 05:55, 28-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ciela
ανθρωποι εχουν φτασει και στην αυτοκτονια γι αυτό το λογο.
Αυτό ξανά πες το.Τα στατιστικά ειδικά στη Β.Αμερική είναι πραγματικά απογοητευτικά ανάμεσα στους έφηβους LGBT. Eκεί το debate για τα δικαιώματα των gay είναι στο απόγειο τα τελευταία χρόνια.Το θέμα πλέον είναι hot potato με ακραίες δημόσιες τοποθετήσεις και από τα 2 άκρα.Αποτέλεσμα αυτού τα διασταυρούμενα πυρά να βρίσκουν τους εφήβους που παλεύουν με τη σεξουαλικότητα τους .Πλέον σε μερικές περιφέρειες έχουν ξεπεράσει το ποσοστό της αυτοχειρίας (είτε επιτυχήμενης είτε απόπειρας) από το πληθυσμό που υποφέρει από major depression...Mιλάμε για διαστάσεις επιδημίας.

Φανταστήτε πχ τώρα έναν νεαρό ή μια νεαρή που είναι μπερδεμένοι με το σεξουαλικό τους προσανατολισμό να διαβάζουν τις απόψεις του giosx etc τι impact θα μπορούσαν να έχουν πάνω τους.Το τραγικό δεν είναι οι απόψεις αυτές καθε αυτές αλλά η συχνότητα με την οποία η άγνοια,η ομοφοβία,ο ομοαρνητισμός και η προκατάληψη εμφανίζεται στη κοινωνία.Ειδικά στην Ελλάδα φαντάζομαι πρέπει να είναι δράμα το θέμα.

Μακάρι πάντως και κάποιος φορέας να αναλάβει ένα it gets better campaign προσαρμοσμένη στα Ελληνικά δεδομένα γιατί οι LGBT έφηβοι μας είναι ιδιαίτερα επίφοβοι για να φτάσουν ακόμα και στο απενενοημένο διάβημα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:22, 28-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης

αλλά απο τη στιγμή που δε σου χώνουν το λιλί τους
στον θέλω να πιστεύω παρθένο κώλο σου
προς τι τόση ξινίλα?
''Ειπαμε.....

Καθε αντίδραση....
κάθε συμπεριφορά....
κάθε άποψη....
έχει τους δικούς της....
βαθείς......

προσωπικούς.....

λόγους....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giosx
Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 20:03, 28-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Panos__
Αυτό ξανά πες το.Τα στατιστικά ειδικά στη Β.Αμερική είναι πραγματικά απογοητευτικά ανάμεσα στους έφηβους LGBT. Eκεί το debate για τα δικαιώματα των gay είναι στο απόγειο τα τελευταία χρόνια.Το θέμα πλέον είναι hot potato με ακραίες δημόσιες τοποθετήσεις και από τα 2 άκρα.Αποτέλεσμα αυτού τα διασταυρούμενα πυρά να βρίσκουν τους εφήβους που παλεύουν με τη σεξουαλικότητα τους .Πλέον σε μερικές περιφέρειες έχουν ξεπεράσει το ποσοστό της αυτοχειρίας (είτε επιτυχήμενης είτε απόπειρας) από το πληθυσμό που υποφέρει από major depression...Mιλάμε για διαστάσεις επιδημίας.

Φανταστήτε πχ τώρα έναν νεαρό ή μια νεαρή που είναι μπερδεμένοι με το σεξουαλικό τους προσανατολισμό να διαβάζουν τις απόψεις του giosx etc τι impact θα μπορούσαν να έχουν πάνω τους.Το τραγικό δεν είναι οι απόψεις αυτές καθε αυτές αλλά η συχνότητα με την οποία η άγνοια,η ομοφοβία,ο ομοαρνητισμός και η προκατάληψη εμφανίζεται στη κοινωνία.Ειδικά στην Ελλάδα φαντάζομαι πρέπει να είναι δράμα το θέμα.

Μακάρι πάντως και κάποιος φορέας να αναλάβει ένα it gets better campaign προσαρμοσμένη στα Ελληνικά δεδομένα γιατί οι LGBT έφηβοι μας είναι ιδιαίτερα επίφοβοι για να φτάσουν ακόμα και στο απενενοημένο διάβημα.
[...]
Μπερδεμένοι είπαμε είναι αυτοί που μπήκαν στο λούκι απο απιτήδειο/α πρίν γνωρίσουν τη φύση τους για τα καλά (δλδ στην εφηβεία)..., φυσικό είναι μετά να δολιχοδρομούν δλδ να έχουν ενοχές για τις κουταμάρες που θα μπορούσαν να μην είχαν γίνει άν η δράση ανώμαλων, δεν τους είχε αγγίξει.
Υπεύθυνοι για τα ψυχολογικά αυτά αλλά και αυτοκτονίες, είναι αυτοί που τούς μπέρδεψαν, όχι εγώ !!
Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
''Ειπαμε.....

Καθε αντίδραση....
κάθε συμπεριφορά....
κάθε άποψη....
έχει τους δικούς της....
βαθείς......

προσωπικούς.....

λόγους....
[...] όχι δεν τον άρπαξα γιαυτό έχω αυτούς τους προσωπικούς λόγους..
Πείτε μας την ανάλογη εμπειρία να ενστερνιστούμε.

...[...]

ΥΓ: Βάζω κι αυτό το "ωραίο" βιντεάκι εμένα μου άρεσε πάντως για μην με λέτε "ομοφοβικό" και λοιπές @@ριές.. που αποκαλύπτει ξεκάθαρα ότι έχω πεί για την "υπερ-επείγουσα" ανάγκη στο νεανικό αρσενικό σέξ...!!
Υπάρχουν βέβαια και αντίστοιχα για την "επείγουσα" ανάγκη στο νεανικό θηλυκό σέξ...!!

Με προβληματίζει το λίγο αργότερα, όταν και οι 2 teenagers θα δούν ότι έχουν πέραση και στα θηλυκά !!
Εκεί πλέον θα αρχίσουν τα προσωπικά τους αδιέξοδα επιλογών, καθώς και η συνέχεια στο μέλλον....
θάναι το αποτέλεσμα των δικών τους επιλογών κι όχι της δικής μου ή άλλων κριτικής...

Εντάξει όλοι οι πλασαδόροι... μπορούν να συνεχίσουν το παιχνίδι της αλλοτρίωσης με :
"ένα it gets better campaign προσαρμοσμένη στα Ελληνικά δεδομένα" (
designed?? by Panos__ τι impact θα μπορούσαν να έχουν πάνω τους ?? )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 29-07-12 στις 21:05. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,608 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 21:51, 28-07-12:

τζιοσχ, θα σε στενοχωρήσω.

(καθώς επίσης και τους φίλους γκέϊ)

εάν κατά τα πρώτα στάδια της εγκυμοσύνης,
κατασταλεί η τεστοστερόνη και το έμβρυο είναι άρρεν,
οι πιθανότητες να γεννηθεί ένα θηλυπρεπές ή γκέι αγόρι
αυξάνονται δραματικά,
ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΟΥΝ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ
ΘΑ ΕΙΝΑΙ (ως επι τω πλείστω) ΘΗΛΥΚΕΣ.

επίσης, σε μια άλλη μελέτη στη Γερμανία, το 70 διαπιστώθηκε ότι
οι μητέρες που υπέφεραν από έντονο στρες κατά το αρχικό στάδιο
της εγκυμοσύνης, είχαν εξαπλάσιες πιθανότητες να γεννήσουν
ομοφυλόφιλο αγόρι.
Έρευνες του καθηγητή Έλις του τμήματος Κοινωνιολογίας
στο Πανεπιστήμιο της Β.Ντακότα διαπίστωσαν ότι το άγχος στην εγκυμοσύνη
σημαίνει γκέϊ βρέφος.
Αν το έμβρυο είναι θηλυκό, το κορίτσι θα είναι όλο θηλυκότητα και θα έχει
σίγουρα μειωμένη χωρική ικανότητα.

Με άλλα λόγια, θα είναι πολύ τρυφερή και με αναπτυγμένο το ένστικτο της μητρότητας
αλλά δε θα μπορεί να παρκάρει και να βρει το νότο.

όλα αυτά οδηγούν σε μια θεωρία περί του γονιδίου της ομοφυλοφιλίας
για την οποία δεν ξέρω πόσοι και τι γνωρίζετε.

ΈΧΕΙ μια αξιοπρόσεχτη βάση και καταρρίπτει επι της αρχής
το παραμύθιασμα ότι η ομοφυλοφιλία είναι επιλογή.

υγ. το μοναδικό βέβαια ερωτηματικό για μένα
για τη θεωρία αυτή είναι ότι εφόσον η ομοφυλοφιλία
δημιουργείται στη μήτρα και είναι υπεύθυνο κάποιο γονίδιο
που φέρει τους ίδιους γεννετικούς δείκτες σε κάποιο του χρωμόσωμα,
ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΟΝΟΖΥΓΩΤΕΣ ΔΙΔΥΜΟΙ
ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΚΕΙ,
πράγμα που δε συμβαίνει στο 30-40% των ομοφυλόφιλων αρρένων διδύμων!!

τι σκατά?

(δίνονται κάποιες εξηγήσεις για αυτό από αξιότιμους γενετιστές
με βάση τη θεωρία της διεισδυτικότητας:

τα γονίδια έχουν ένα ποσοτικό δείκτη που ονομάζεται διεισδυτικότητα
ο οποίος υπολογίζει τη δύναμη του γονιδίου να εκδηλωθεί
και προσδιορίζει τις πιθανότητες να μεταβληθεί σε επικρατούν γονίδιο.
Πχ. ο τύπος γονιδίου που προκαλεί την ασθένεια του Χάντιγκτον έχει
διεισδυτικότητα 100%, ενώ το γονίδιο που προκαλεί διαβήτη τύπου 1
έχει μόνο 30%.
Αυτό σημαίνει ότι αν δύο μονοζυγώτες δίδυμοι έχουν το γονίδιο Χαντ.
και το γονίδιο του διαβήτη, έχουν και οι δύο 100% πιθανότητες να προσβληθούν
από Χαντ. και μόνο 30% να εκδηλώσουν διαβήτη.
τώρα όσοι φέρουν το γονίδιο της ομοφιλοφιλίας, όπως ονομάζεται τώρα,
έχουν 50%-70% πιθανότητες να γίνουν γκέι και η θεωρία αυτή εξηγεί
γιατί δεν είναι γκέι όλοι οι μονοζυγώτες δίδυμοι αδελφοί.

Υπολογίζεται ότι το 10% των αρρένων φέρουν το γονίδιο της ομοφυλ.
και οι μισοί από αυτούς θα γίνουν γκέι λόγω του δείκτη 50%-70% διεισδυτικότητας
του γονιδίου.

για τα παραπάνω είμαι λίγο δύσπιστος γιατί δεν είναι το ίδιο ποσοτικά μετρήσιμη
η χάντιγκτον με την ομοφυλοφιλία...υπάρχουν και κοινωνικοί περιορισμοί.

Εργαστηριακά πειράματα σε ποντίκια και μαιμούδες πάντως έχουν αποδείξει
ότι αυτή η ακολουθία γεγονότων συμβαίνει και σε άλλα είδη.
Αν και η διεξαγωγή πειραμάτων μεταβολής του φύλου σε ανθρώπους
είναι παράνομη και ηθικά κατακριτέα,
γνωρίζουμε ότι τέτοια πειράματα έχουν διεξαχθεί επιτυχώς στη Ρωσία
και κατέληξαν στα ίδια πορίσματα..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,774 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 22:07, 28-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από giosx
Βάζω κι αυτό το "ωραίο" βιντεάκι
Έκανες και κάτι καλό.Φυσικά να υποθέσω ότι το πραγματικά ωραίο βιντεάκι το έβαλες για λόγους ένστασης ε ; και σκέφτομαι ότι ίσως αν είχα δείξει έγκαιρα τέτοιο υλικό στον Καναδό 16χρονο που έχασα ίσως τώρα να ήταν μαζί μας.

Υποθέτω δε έθεσα σωστά το ''παλεύουν'' με τη σεξουαλικότητα τους οι έφηβοι μας.Να το θέσω στη βάση λοιπόν του ότι παλεύουν την ομοφοβία,την άγνοια και την απόρριψη που εισπράτουν από τη κοινωνία.Φαντήστε να είστε ένας έφηβος και να βομβαρδίζεστε στο σπίτι,στο σχολείο,στις εξόδους κοκ με θέσεις που σου λένε λίγο πολύ ''δεν υπάρχει μέλλον για εσένα,είσαι ανώμαλος,δεν έχεις δικαίωμα στην προσωπική ευτυχία,είσαι παρίας,δεν υπάρχει ελπίδα''.

Εκεί έρχεται λοιπόν η επιστήμη της Ψυχολογίας η οποία κάνει πραγματικό αγώνα για να δείξει πάνω κάτω αυτά που φαίνοντε στο βιντεάκι παραπάνω...με μια θεραπευτική προσσέγιση που την ονομάζουμε Gay Affirmative Therapy.Βλέπεις οι έφηβοι μας που παλεύουν με τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό έχουν ανάγκη να δουν ότι υπάρχει ελπίδα,ότι έχουν δικαίωμα στη προσωπική ευτυχία,να αποδεχτούν τη σεξουαλικότητα τους,να σβήσουν την εσωτερικευμένη ομοφοβία τους και τελικά να φτάσουν στην ενεργή διεκδίκιση του σεξουαλικού τους προσανατολισμού όπως τα παλικάρια στο βίντεο πιο πάνω.Δυστυχώς δεν είναι όλοι το ίδιο τυχεροί όπως οι έφηβοι στο κλιπάκι.Ειδικά παιδιά που ζουν σε κλειστές συντηριτικές κοινωνίες ίσως ποτέ δε φτάσουν στο σημείο της πλήρους αποδοχής του ευατού τους και δυστυχώς κάποιοι μεγαλώνουν με μια εσωτερικευμένη ομοφοβία τόσο ισχυρή η οποία έχει πραγματικά δραματικές επιπτώσεις στην ενήλικη ζωή τους.

Θα μου επιτρέψεις λοιπόν να πάρω το βιντέακι στο προσωπικό μου αρχείο και να κάνω το κατάλληλο editing ώστε να το χρησιμοποιήσω σε παρουσιάσεις μου για LGBT εφήβους.

@Δεσμώτη καταλαβαίνεις ότι καλό και χρυσό το cherry picking κάποιων ερευνών και ακόμα πιο καλή η προσωπική σου προσπάθεια για να φτάσεις στο νήμα της αιτιολογίας εμφάνισης του σεξουαλικού προσανατολισμού μεταξύ άλλων .Αλλά στη προκειμένη πρέπει να δούμε το θέμα πιο ολιστικά.Για αυτό να σε παραπέμψω στο ποστ μου από τoν American Psychological Association όπου βλέπουμε πως βάσει του meta-analysis του κύριου ερευνητικού όγκου για την αιτιολογία εμφάνισης συγκεκριμένου σεξουαλικού προσανατολισμού,τελικά δε προτάσεται ούτε το βιολογικό ούτε το γενετικό component αλλά ο συσχετισμός αυτών με διάφορους άλλους παράγοντες.

Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη GetOuttaMyWay
Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,728 μηνύματα.

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε στις 22:27, 28-07-12:

Ρίχνοντας μια απλη ματιά στο συγκεκριμένο θέμα πολύ γρήγορα συνηδητοποιώ την έλλειψη βασικότατων γνώσεων που υπάρχει στα άτομα της Ελλάδας σχετικά με πολύ βασικά και θεμελιώδη πράγγματα γύρω απο το σεξ, τη σεξουαληκότητα και το φύλο. Αυτό που με ανησυχεί πολύ περισσότερο είναι πως τα περισσότερα άτομα δεν έχουν επίγνωση της άγνοιάς τους και θεωρούν πως γνωρίζουν περισσότερα απο όσα ξέρουν στην πραγματηκότητα, φτάνουν μάλιστα σε σημείο να τα υποστηρίζουν με θέρμη και να τα θεωρουν σωστά . Από όλα αυτά ένα είναι το συμπέρασμα : Σεξουαλική Αγωγή στα Σχολεία εδώ και τώρα! Τέλος στις γενειές και γενειές παιδιών που μεγαλώνουν με ταμπού και ενοχές γύρω απο το σεξ και τη σεκσουαληκότητα!
Θα ήθελα επίσης να πώ στον Πάνο να σταματησει να γράφει στο φόρουμ γιατί υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα από τα φροντηστήρια gender and sexuality studies σε αρχάριες/ους.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 22:34, 28-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από GetOuttaMyWay
Θα ήθελα επίσης να πώ στον Πάνο να σταματησει να γράφει στο φόρουμ γιατί υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα από τα φροντηστήρια gender and sexuality studies σε αρχάριες/ους.
Ξέρεις όμως τη δύναμη έχει το νετ.Καλό και θεμιτό είναι να υπάρχουν και στο τραπέζι θέσεις που χρόνια προσπαθεί να προωθήσει η Ψυχολογία.Άρα όχι θα συνεχίσω.Μπορεί κάποιος έφηβος εκεί έξω να κάνει τον κόπο να διαβάσει

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,728 μηνύματα.

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε στις 22:41, 28-07-12:

Ξέρεις όμως τη δύναμη έχει το νετ.Καλό και θεμιτό είναι να υπάρχουν και στο τραπέζι θέσεις που χρόνια προσπαθεί να προωθήσει η Ψυχολογία.Άρα όχι θα συνεχίσω.Μπορεί κάποιος έφηβος εκεί έξω να κάνει τον κόπο να διαβάσει
Θα συμφωνήσω σε αυτό το σημείο μαζί σου, ακούγονται τόσες πολλές μπούρδες και ανακριβιες σε αυτο το θέμα και είναι καλό που και που να ακούγεται και κάτι επιστημονικά τεκμηριωμένο!

Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

O Δεσμώτης έγραψε στις 22:52, 28-07-12:

Αλλά στη προκειμένη πρέπει να δούμε το θέμα πιο ολιστικά.
γιατί ΠΡΕΠΕΙ?

μας ενδιαφέρει η αλήθεια ή να μην στενοχωρήσουμε μερικούς?

Για αυτό να σε παραπέμψω στο ποστ μου από τoν American Psychological Association όπου βλέπουμε πως βάσει του meta-analysis του κύριου ερευνητικού όγκου για την αιτιολογία εμφάνισης συγκεκριμένου σεξουαλικού προσανατολισμού,τελικά δε προτάσεται ούτε το βιολογικό ούτε το γενετικό component αλλά ο συσχετισμός αυτών με διάφορους άλλους παράγοντες.
καταρχήν ενώ με κατηγορείς ότι κάνω cherry picking ερευνών,
στο τέλος μου παραθέτεις το δικό σου φραμπουάζ και γεμίζεις και τη μυτούλα σου
τούρτα μπισκοτίνο.

τι να κάνω που οι υπόλοιπες δε με καλύπτουν?
Μονορούφι να τις πιω με κλειστά μάτια?

οι γκεϊ και οι λεσβίες δεν επιλέγουν το σεξουαλικό προσανατολισμό τους,
όπως δεν τον επιλέγουν και οι ετεροφυλόφιλοι.
Οι επιστήμονες και οι ειδικοί της ανθρώπινης σεξουαλικότητας συμφωνούν ότι
η ομοφυλοφιλία είναι ένας αμετάβλητος προσανατολισμός.
Οι ερευνητές πιστεύουν ότι ο ομοφυλοφιλικός προσανατολισμός διαμορφώνεται
κατά κύριο λόγο στη μήτρα και ότι οι ομοφυλοφιλικές τάσεις εδραιώνονται
σε ηλικία πέντε περίπου ετών και δεν ελέγχονται από το άτομο.

Επι αιώνες ολόκληρους εφαρμόζονταν διάφορες μέθοδοι για την καταστολή
των ομοφυλοφιλικών τάσεων των "ασθενών", όπως ο ακρωτηριασμός του στήθους,
ο ευνουχισμός, η φαρμακευτική αγωγή, η αφαίρεση της μήτρας, η λοβοτομή,
η ψυχοθεραπεία, τα ηλεκτροσόκ, η προσευχή, η εξομολόγηση και ο εξορκισμός.

Καμία θεραπεία δεν απέδωσε. Στην καλύτερη περίπτωση, κάποιοι αμφιφυλόφιλοι
περιόρισαν τη σεξουαλική τους δραστηριότητα αποκλειστικά στους εκπροσώπους
του άλλου φύλου ή κάποιοι ομοφυλόφιλοι εξωθήθηκαν στην αγαμία λόγω ενοχών
και φόβου, και πολλοί άλλοι στην αυτοκτονία.

Οι πιθανότητες να είστε ετεροφυλόφιλος εσείς, είναι 90%.
Σκεφτείτε τις δυσκολίες που θα αντιμετώπιζατε αν νιώθατε σεξουαλική έλξη
για εκπροσώπους του φύλου σας και θα καταλάβετε πως είναι πρακτικά
αδύνατον να δημιουργηθούν αισθήματα τα οποία δεν υφίστανται ήδη.

Αν ήταν επιλογή, όπως ισχυρίζονται πολλοί, γιατί να διαλέξει ένας λογικός
άνθρωπος έναν τρόπο ζωής που θα τον εκθέσει σε τόση εχθρότητα,
προκατάληψη και διακρίσεις?

Αιτία είναι οι ορμόνες, όχι οι ανθρώπινες επιλογές.

Κι αν θέλετε μιλάμε και για συγκρίσεις DNA γκεϊ, που έγιναν
λ.χ. στο Εθνικό Ινστιτούτο Καρκίνου των ΗΠΑ που αποδεικνύει
αδιάσειστα ότι η πιθανότητα να εκδηλωθεί το γονίδιο με πλήρη
διεισδυτικότητα, εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την παρουσία της
τεστοστερόνης από την έκτη εως την έβδομη εβδομάδα της κύησης.
Επιπλέον, υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να συμβάλλουν στην εκδήλωση
του γονιδίου άλλοι παράγοντες, όπως η κοινωνική διαπαιδαγώγηση
τα πρώτα χρόνια της ζωής, συνήθως πριν την ηλικία των 5
(ωστόσο σε πολύ μικρότερο βαθμό κ μόνο σαν συσχέτιση με τον γενετικό παράγοντα)

ΚΙ ΑΥΤΑ, Πανούλη δεν είναι μια αφηρημένη προτίμηση σε επιπόλαιες
μελέτες.

Έτσι, για να μπορούμε να έχουμε και άποψη γιατί φεριπείν το Μάρντι Γκρας
του Σίδνεϊ,
είναι ενα περιφερόμενο τσίρκο γραφικών γκει ανθρώπων που δε σκαμπάζουν
για το τι είναι και τι κάνουν.

Παράθεση

eco-warrior (Μπάμπης ή Αμφιάραος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eco-warrior
Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 771 μηνύματα.

O eco-warrior ... έγραψε στις 00:09, 29-07-12:

Οι ερευνητές πιστεύουν ότι ο ομοφυλοφιλικός προσανατολισμός διαμορφώνεται
κατά κύριο λόγο στη μήτρα και ότι οι ομοφυλοφιλικές τάσεις εδραιώνονται
σε ηλικία πέντε περίπου ετών και δεν ελέγχονται από το άτομο.
Δεσμώτα, γιατί αυτή η διάκριση; Ποια η διαφορά μετάξυ ομοφυλοφιλικού προσανατολισμού και τάσεως;

Εκείνος/η δηλάδη με τις εδραιωθείσες ομοφυλοφιλικές τάσεις, είναι εκείνος/η που τελικώς εκδηλώνει -ή έστω έχει επίγνωση- της ομοφυλοφιλίας του/της;

(χάσκω ολίγον...)

Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

O Δεσμώτης έγραψε στις 01:57, 29-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από eco-warrior
Δεσμώτα, γιατί αυτή η διάκριση; Ποια η διαφορά μετάξυ ομοφυλοφιλικού προσανατολισμού και τάσεως;

Εκείνος/η δηλάδη με τις εδραιωθείσες ομοφυλοφιλικές τάσεις, είναι εκείνος/η που τελικώς εκδηλώνει -ή έστω έχει επίγνωση- της ομοφυλοφιλίας του/της;
οι έρευνες δείχουν ότι το αρχικό πρότυπο του σώματος και του εγκεφάλου του
εμβρύου είναι θηλυκών προδιαγραφών.
Με αποτέλεσμα οι άντρες να έχουν μερικά ανενεργά θηλυκά χαρακτηριστικά
όπως οι θηλές.
Οι άντρες έχουν επίσης μαστικούς αδένες που δεν λειτουργούν, αλλά διατηρούν
τις προϋποθέσεις να παράγουν γάλα.

Έχουν καταγραφεί χιλιάδες περιπτώσεις έκκρισης γάλακτος από άντρες
αιχμαλώτους πολέμου, το ήπαρ των οποίων, λόγω ασιτίας, υπολειτουργούσε
και δεν κατάφερε να καταστείλει τις απαραίτητες για το θηλασμό ορμόνες.

όπως γνωρίζουμε τώρα, 6 με 8 βδομάδες μετά τη σύλληψη, το άρρεν έμβρυο
λαμβάνει μια ισχυρή δόση αντρικών ορμονών *αρρενογόνες* και σχηματίζουν
πρώτα όρχεις, στη συνέχεια μια δεύτερη δόση που αρρενοποιεί το θηλυκό
πρότυπο του εγκεφάλου.

Εάν το άρρεν έμβρυο δεν λάβει την κατάλληλη στιγμή την απαραίτητη ποσότητα
αρσενικών ορμονών, τότε θα συμβεί ένα από τα δύο:

1. θα γεννηθεί αγόρι με εγκεφαλική δομή περισσότερο γυναικεία παρά αντρική,
με άλλα λόγια ένα αγόρι που κατά πάσα πιθανότητα θα γίνει γκέι κατά την εφηβεία.

2. θα γεννηθεί ένα γενετικό αγόρι με εντελώς γυναικείο εγκέφαλο και αντρικά γεννητικά
όργανα. Το άτομο αυτό θα είναι διαγενετικό.
Πρόκειται για άτομα που βιολογικά ανήκουν στο ένα φύλο, αλλά γνωρίζουν ότι ανήκουν
στο άλλο.
Αν ψάξεις λίγο τη γενετίστρια Αν Μοιρ και τα ευρήματα της βιβλιογραφικά,
(στο συγκλονιστικό Φύλο του Εγκεφάλου)
τεκμηριώνει πολλές περιπτώσεις γενετικά αρρένων που γεννήθηκαν με όλα τα εξωτερικά γνωρίσματα
του θήλεος και ανατράφηκαν σαν κορίτσια, για να ανακαλύψουν ξαφνικά πως είχαν πέος
που "εμφανίστηκε" στην εφηβεία.

Το παραπάνω γενετικά αυτό παράδοξο ανακαλύφθηκε στη Δομινικανή Δημοκρατία
και μια μελέτη με αντικείμενο τους γονείς αυτών των "κοριτσιών" έδειξε ότι τα ανέθρεψαν
σαν κορίτσια και ενθάρρυναν στερεότυπες συμπεριφορές όπως το γυναικείο ντύσιμο
και το παιχνίδι με τις κούκλες.

Οι γονείς αυτοί σοκαρίστηκαν όταν βρέθηκαν με γιους στην εφηβεία,
τότε δηλ. που ανέλαβαν τον έλεγχο οι αντρικές ορμόνες και οι "κόρες"
απέκτησαν ξαφνικά πέος και μεταμορφώθηκαν σε άντρες τόσο στην εμφάνιση
όσο και στη συμπεριφορά. (αυτό εννοούμε τάση)

Η ΑΛΛΑΓΗ ΑΥΤΗ ΣΥΝΕΒΗ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ
ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.

Το γεγονός ότι τα περισσότερα από αυτά τα "κορίτσια" πέρασαν απρόσκοπτα
την υπόλοιπη ζωή τους ως άντρες αποδεικνύει ότι η κοινωνική τους διαπαιδαγώγηση
και ανατροφή άσκησε περιορισμένη επίδραση στη ζωή τους όταν ενηλικιώθηκαν.

Είναι προφανές ότι ο καθοριστικός παράγοντας που διαμόρφωσε τη συμπεριφορά τους
ήταν η βιολογία.

η τάση είναι αυτό που τελικά επισυμβαίνει ως αποτέλεσμα μιας θεωρίας,
ο προσανατολισμός είναι γεννετικά γραμμένος, όμως.

υγ. χωνέψτε το, δεν υπάρχουν πειστικές αποδείξεις ότι η ανατροφή
επηρεάζει τις πιθανότητες ενός παιδιού να γίνει ομοφυλόφιλος.
Υπάρχουν όμως βιολογικές, βρίθουν βασικά αλλά αν έχεις ματάκια
του χαμαιλέοντα δε πρόκειται να ευθυγραμιστούν σε αυτές
αλλά θα κοιτούν λοξά μπας και περάσει καμιά μύγα να χάψουμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 29-07-12 στις 21:24. Αιτία: split
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 05:58, 29-07-12:

Υπάρχουν όμως βιολογικές, βρίθουν βασικά αλλά αν έχεις ματάκια
του χαμαιλέοντα δε πρόκειται να ευθυγραμιστούν σε αυτές
αλλά θα κοιτούν λοξά μπας και περάσει καμιά μύγα να χάψουμε.
Αν και είμαστε λίγο οφ τόπικ....άντε λοιπόν να σε διασκεδάσω κατ εξαίρεση μιας και έχει κολλήσει η βελόνα.Πάμε ένα μικρό literature review ώστε να καταλάβεις γιατί ο APA στο fact-sheet του μιλάει για το άγνωστο με βάρκα την ελπίδα σε ότι αφορά την ακριβή αιτιολογία εμφάνισης του σεξουαλικού προσανατολισμού.

Τι θέλω να πω...ότι η έρευνα σήμερα δε μας έχει δώσει καταληκτικές ή επαρκείς απαντήσεις για την ακριβή αιτιολογία της εμφάνισης της ομοφυλοφιλίας και γενικότερα για τους λόγους που δημιουργήται ο άλφα ή βήτα σεξουαλικός προσανατολισμός.Η academia ''τρώγεται'' μεταξύ της για να καταλήξουμε στο μόνο λογικό συμπέρασμα του ΑPA ύστερα φυσικά από το meta-analysis όλων των ερευνητικών συμπερασμάτων μέχρι σήμερα (το τελευταιό review του ΑPA για το συγκεκριμένο fact-sheet έγινε τον Ιανουάριο του 2012)
What causes a person to have a particular sexual orientation?

There is no consensus among scientists about the exact reasons that an individual develops a heterosexual, bisexual, gay, or lesbian orientation. Although much research has examined the possible genetic, hormonal, developmental, social, and cultural influences on sexual orientation, no findings have emerged that permit scientists to conclude that sexual orientation is determined by any particular factor or factors. Many think that nature and nurture both play complex roles; most people experience little or no sense of choice about their sexual orientation

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos__ : 29-07-12 στις 06:32.
Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

O Δεσμώτης έγραψε στις 10:29, 29-07-12:

An endocrinology study by Garcia-Falgueras and Swabb postulated that "In humans, the main mechanism responsible of sexual identity and orientation involves a direct effect of testosterone on the developing brain".

In a 1991 study, Simon LeVay demonstrated that a tiny clump of neurons of the anterior hypothalamus—which is believed to control sexual behavior and linked to prenatal hormones— known as the interstitial nuclei of the anterior was, on average, more than twice the size in heterosexual men when contrasted to homosexual men. Due to this area also being nearly twice the size in heterosexual men than in heterosexual women, the implication is that the sexual differentiation of the hypothalamus in homosexuals is in a female direction. In 2003 scientists at Oregon State University announced that they had replicated his findings in sheep.

Garcia-Falgueras and Swaab state that "from these examples it appears that the direct action of testosterone on the developing brain in boys and the lack of such action on the developing brain in girls are crucial factors in the development of male and female gender identity and sexual orientation . . . ." Countless studies have been run on peripheral levels of sex steroids in male and female homosexuals, a considerable number of which claimed to find "less ‘male hormone’ and/or more ‘female hormone’ in male homosexuals and vice versa in female homosexuals"
άλλη μια σημαντική ορμονική εξήγηση:

Gay men have more older brothers on average, a phenomenon known as the fraternal birth order effect. It has been suggested that the greater the number of older male siblings the higher the level of androgen fetuses are exposed to. Ray Blanchard identified the association and referred to it as the fraternal birth order effect. The theory is that the more older brothers a man has, the greater the probability is that he will have a homosexual orientation.It has been estimated that 15 percent of homosexuality is due to fraternal birth order.
The fraternal birth order effect is the strongest known biodemographic predictor of sexual orientation.According to several studies, each older brother increases a man's odds of having a homosexual orientation by 28–48%.
σημαντικό correlation το 38% για κάθε ένα μεγαλύτερο αδελφό, χμ?

συνεχίζει...
The effect has been found even in males not raised with their biological brothers, suggesting an in-utero environmental causation. To explain this finding, a maternal immune response has been hypothesized.
Male fetuses produce H-Y antigens which may be involved in the sexual differentiation of vertebrates
υπάρχει contrary evidence, σε αυτό βέβαια. (γμτ. )

Πάντως αυτό που είναι πολύ σημαντικό να τονισθεί,
παρά τις αψιμαχίες μεταξύ των ομάδων born gay και gay by choice
είναι η σαφής διαφοροποίηση ενός πειράματος για
τον καθορισμό του homosexual προσανατολισμού,
από τον καθορισμό πχ. μιας ασθένειας
καθώς μπορεί να είναι gay είτε ο ψυχολόγος που διενεργεί ένα πείραμα (γκούχου)
είτε ο ορμονολόγος ή ο ειδικός γενετιστής,
είτε ακόμη να μην παίρνονται ακριβή στοιχεία καθώς
είναι άλλο να λες στο γιατρό σου ''έχω διαβήτη'' κι άλλο
είμαι γκέι, πόσο μάλλον στα πλαίσια ενός πειράματος
κι ως γνωστό με λάθος δεδομένα λάθος ο γυαλός,
λάθος και το αρμενίζειν.

Με δυο λόγια:
Sexual patterns are to some extent a product of society’s expectations
αν και το πάτερν μπορεί να είναι και η προσπάθεια να αποδείξεις το δικό σου εξπεκτέησον.
ΌΧΙ όμως όταν
Gay men have also been shown to have higher levels of circulating androgens and larger penises, on average, than hetero men.
γκλουπ.

έλα γαμώ τα άμπστρακτ, μας φάγανε οι τοιούτοι?
πάω να τον μετρήσω και μετά να κάνω search review
για gay average penis size.

παρόλα αυτά, έχουμε data (παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Byne and Parsons
να καταρρίψουν κάθε προηγούμενη προσπάθεια) από έρευνες που δείχνουν ότι
το φύλο του εγκεφάλου επηρεάζεται με ορμόνες και μπορούμε να προσδιορίσουμε τη σεξουαλικότητα
του εμβρύου πριν από τη γέννησή του με μια απλή ένεση την κατάλληλη στιγμή.
(το ότι κάτι τέτοιο είναι ηθικά, δεοντολογικά και ανθρωπιστικά λάθος, δε συζητιέται.)

πχ στα ποντίκια που τα προτιμούμε γιατί
1. έχουν ορμόνες, γονίδια και ένα ΚΝΣ όπως οι άνθρωποι
2. ο εγκέφαλός τους δεν αναπτύσσεται στη μήτρα σαν του ανθρώπου
αλλά μετά τη γέννηση, πράγμα που μας επιτρέπει να δούμε τι συμβαίνει.

αν ευνουχίσεις ένα αρσενικό ποντίκι θα νομίζει πως είναι θηλυκό,
θα γίνει κοινωνικό και θα καταπιαστεί με το χτίσιμο της φωλιάς του.
Αν χορηγήσεις τεστοστερόνη σε ένα νεογέννητο θηλυκό ποντίκι
θα νομίζει πως είναι αρσενικό, θα γίνει επιθετικό και θα προσπαθεί
να καβαλήσει τα άλλα θηλυκά.

Ορισμένα θηλυκά πουλιά, όπως τα καναρίνια, δεν κελαηδούν, αλλά
αν τους χορηγήσεις σε νεαρή ηλικία τεστοστερόνη, θα κελαηδούν σαν αρσενικά.
ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΕΙΔΗ Η ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ
ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥΣ.

ΘΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ?

Απλώς για να επιτύχουμε αυτά τα αποτελέσματα αλλαγής φύλου
ο εγκέφαλος πρέπει να μεταβληθεί σε εμβρυακό στάδιο.
Ανάλογα πειράματα σε ενήλικα αρσενικά ποντίκια, πουλιά
και μαϊμούδες δεν έφεραν το ίδιο εντυπωσιακά αποτελέσματα,
γιατί ο εγκέφαλος είχε ρυθμιστεί κατά το εμβρυακό στάδιο.

ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΡΥΘΜΙΖΕΤΑΙ ΑΠΌ ΤΗΝ ΕΚΤΗ
ΩΣ ΤΗΝ ΟΓΔΟΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ.
Αυτό σημαίνει ότι στα μεγαλύτερα σε ηλικία ποντίκια δεν αλλάζει
πολύ ο εγκέφαλος, όπως και στους μεγαλύτερους σε ηλικία ανθρώπους.

όσο για το

downloads.frc.org/EF/EF08L41.pdf
το οποίο ήταν και η κύρια πηγή των quotes σου,
το διάβασα, με προσήλωση,
είμαι σε φάση underlining και θα επανέλθω
γιατί οσμίζομαι ότι το διδυμάκι κάνει μια στείρα κριτική
αντικρούοντας έρευνες σχετικές με το gay gene
κ προτάσσοντας social/enviromental causes,
προφανώς γιατί αυτό είναι το προσδοκούμενο,
αυτό είναι που θέλουν να αποδείξουν
και προκειμένου να το κάνουν,
ΑΝΤΙ ΝΑ ΣΤΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΜΑ,
κρίνουν όλες τις αντιπάλου δέοντος έρευνες,
και στο τέλος αυτοβραβεύονται λέγοντας:

ΆΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΟΙ ΕΠΙΓΕΝΕΤΙΚΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ
ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟΙ ΟΣΟ ΤΟ COMPLEXITY ΕΝΟΣ ΜΙΓΜΑΤΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΩΝ
γιατί?

γιατί απορρίψαμε ότι ο ομοφυλοφιλικός προσδιορισμός
εδράζεται στο XQ28 χρωμόσωμα,
απορρίψαμε τον LeVay για 32 λόγους
δε μας έπεισε ο Hamer για 17 λόγους
(ποιο γονίδιο ρε πατατούφα!), άσε που δεν τον έκαναν replicated.
ούτε ο Bailey & Pillard για 54 λόγους,

και μετά μια πολιτική αντζέντα πίσω από την προώθηση
του Gay Gene, έρχεται να σώσει την ανάλυσή του.

ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΛΕΩ ΕΓΩ ΑΥΤΑ?

ΕΥΚΟΛΗ ΚΡΙΤΙΚΗ.

Ένα essay που ναι μεν φαίνεται κοπιώδες και σοβαρό,
αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου πολύ απλά γιατί δείχνει το σκοπό
του ακριβώς στο summary των αποκαλύψεων:

“This is not meant to imply that one consciously decides one’s sexual orientation. Instead, sexual orientation is assumed to be shaped and reshaped by a cascade of choices made in the context of changing circumstances in one’s life and enormous social and cultural pressures.”

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δεσμώτης : 29-07-12 στις 10:40.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Irodis

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Irodis
Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 686 μηνύματα.

O Irodis Άδραξε τη Μέρα ! έγραψε στις 10:49, 29-07-12:

Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους
Ότι θέλουν να κάνουν στο σπίτι τους και όχι στο δημόσιο χώρο είναι κάτι αισχρό και αιδιαστηκό ...

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 15:38, 29-07-12:

αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου
Ναι ρε συ διατήρησε τις.Απλά τι σου έδειξα ;Αυτό που και εγώ και ο μέσος επαγγελματίας ψυχικής υγείας που ασχολήται με τη μελέτη της ανθρώπινης σεξουαλικότητας ξέρει,δηλαδή πως ένα επιχείρημα ο άλλος μπορεί να στο στήνει στον τοίχο ακαδημαικά για το θέμα της αιτιολογίας του σεξουαλικού προσανατολισμού στον αιώνα τον άπαντα. Ειδικά τον LeVay τον έχει πολεμίσει η academia για το θέμα όσο κανέναν άλλο.Το να αποδειχτεί καταληκτικά η βιολογική και γενετική βάση κατά την άποψη του LeVay δίνει ένα ''moral advantage'' στους υποστηρικτές του γκει ακτιβισμού .Πχ όταν τον είχα ρωτήσει στο Austin γιατί έχει αφιερώσει τη ζωή του με τόσο πάθος στο ζήτημα (μη ξεχνάς είναι γκει ο ίδιος) μου απάντησε πως αυτή είναι η καλύτερη απάντηση στους gay haters.

Kαταλαβαίνεις ότι η έρευνα και από τις 2 πλευρές μπορεί να είναι ακόμα και πολιτικά υποκεινούμενη ανάλογα με την ατζέντα του καθενός μιας και το θέμα έχει τρομέρες πολιτικές διαστάσεις διεθνώς.Μπορώ πχ να σε πάω μια βδομάδα έτσι αν θέλεις συνεχίζοντας με το review των databases του BPS,CPA,όλο το Journal of Clinical Psychology κοκ .Οτιδήποτε μου προτάσεις ως επιχείρημα εσύ να σου βάζω από 10 references σε κάθε ποστ που στο καταρρίπτουν ακαδημαικά και να σε αναγκάζω να μπαίνεις στο τρυπάκι να μου κάνεις κριτική.

ο ΑΡΑ όμως παραμένει impartial και αυτός είναι ο σκοπός αλλά και η υπεύθυνη στάση της Ψυχολογίας όσο εγώ και ο κάθε άλλος πχ σε αναγκάζει να μπαίνεις σε ατελείωτο academic debate.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos__ : 29-07-12 στις 15:48.
Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Διακεκριμένο μέλος

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε στις 15:44, 29-07-12:

Ρίξτε μια γνωστή τρελοματιά στα βασικά της queer theory και θα καταλαβετε πως αυτά για τα οποία κάνετε διάλογο έχουν ξεπεραστει προ πολου! Judith Butler Rulez

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 16:30, 29-07-12:

Πίσω τώρα στο σοβαρό κομματάκι της αυτοκτονίας ανάμεσα στους LGBT εφήβους .Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει το παραμικρό provision η καμπάνια για το ζήτημα.Εδώ ο Σύλλογος Ελλήνων Ψυχολόγων βαριέται που ζει και ούτε καν έχει μεταφράσει στα Ελληνικά το fact-sheet του APA το οποίο οι Ψυχολόγοι ανά τον κόσμο το έχουν ως guideline για το ζήτημα.

Παρακάτω μια σχετική καμπάνια από ΗΠΑ για το ζήτημα της αυτοκτονίας των νεαρών και εφήβων LGBT και τις τραγικές διαστάσεις του φαινομένου.

Και εδώ μερικές από τις δραματικές επιπτώσεις της εσωτερικευμένης ομοφοβίας από τις προσωπικές εμπειρίες της Chely Wright και το τι πέρασε μέχρι να αποδεχτεί το γεγονός ότι είναι gay

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 17:30, 30-07-12:

Πάντως γνωστό τσοντο-site έχει τις εξής κατηγορίες: gay (gangbang, shemales, interracial, etc) και straight (latina, teen, facials, lesbians, etc)

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 19:33, 30-07-12:

Οι ομοφοβικοί άραγε, να φοβούνται και άλλα απορρυπαντικά;

η LGBT oργάνωση Ελλάδας είδα σήμερα has it down as ''oμοερωτοφοβία''.Οι φιλόλογοι να διορθώσουν παρακαλώ

Παράθεση

Τίτης

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τίτης
Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

O Τίτης έγραψε στις 20:04, 30-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Πάντως γνωστό τσοντο-site έχει τις εξής κατηγορίες: gay (gangbang, shemales, interracial, etc) και straight (latina, teen, facials, lesbians, etc)
Το να δεις τσόντα με λεσβίες είναι φυσιολογικό.Το να δεις τσόντα με gay είναι άρρωστο

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 20:32, 30-07-12:

Mε άλλα λόγια, λες ότι οι λεσβίες δεν είναι gay...? Kαι τι είναι, κουμπάρες?

Και δεν έχει σημασία αν δεν ειναι στην πραγματικοτητα λεσβίες οι πορνοσταρ, παρουσιάζονται σαν να ειναι

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,778 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 20:35, 30-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Τίτης
Το να δεις τσόντα με λεσβίες είναι φυσιολογικό.Το να δεις τσόντα με gay είναι άρρωστο
Για να δεις τι άρρωστα που είναι κάποια αγοράκια, κράζουνε τους ομοφυλόφιλους άντρες, αλλά τις λεσβίες μια χαρά απλώνονται στο καναπέ και τις χαζεύουν

Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 00:28, 31-07-12:

Κάνα μάτς καμμιά ταινιάρα ναί.., αλλά τις τριβάδες (λεσβίες) δεν τις βλέπουμε..εκτός αν περιμένουμε να πάρουμε σειρά.. πως σού ρθε;;

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη εμμα_τριντεντ
H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,132 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 00:55, 31-07-12:

γιοσχ, προσπάθησε να αποφεύγεις το α' πληθυντικό

γενικά στο λέω, με αγάπη

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,778 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 01:04, 31-07-12:

Κάνα μάτς καμμιά ταινιάρα ναί.., αλλά τις τριβάδες (λεσβίες) δεν τις βλέπουμε..εκτός αν περιμένουμε να πάρουμε σειρά.. πως σού ρθε;;
εξίσου αρρωστημένο

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 01:10, 31-07-12:

Συνιστά ένα κοινωνικό φαινόμενο. Καλό θα ήταν να μην το βλέπουμε ρατσιστικά, γιατί -κατά κανόνα- όσοι/ες το υφίστανται δεν φταίνε για την κατάστασή τους. Γενικώς το θέμα απαιτεί πολύ συζήτηση. Για την ώρα πάω να φτιάξω ένα χαμομήλι και στη συνέχεια να την πέσω, γιατί είμαι και κάποιας ηλικίας.

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 499 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 03:34, 31-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από ZoeXal
Για να δεις τι άρρωστα που είναι κάποια αγοράκια, κράζουνε τους ομοφυλόφιλους άντρες, αλλά τις λεσβίες μια χαρά απλώνονται στο καναπέ και τις χαζεύουν
Μου μυρίζει ομοφοβία....

Παράθεση

αρετή γρηγ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη αρετή γρηγ
H αρετή γρηγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H αρετή γρηγ τίποτα δεν είναι έτσι όπως φαίνεται... έγραψε στις 03:46, 01-08-12:

Η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι το άγνωστο στην σημερινή κοινωνία και δεν θεωρήτε από τους περισσότερους τουλάχιστον κάτι κακό... Αρχικά η δική μου γνώμη είναι πως ο κάθε ένας έχει το δικαίωμα να επιλέγει την ερωτική του ζωή χωρίς να ακούει τους άλλους... Εγώ χαίρομαι όταν βλέπω άτομα που έχουν επιλέξει να είναι ομοφυλόφιλοι αλλά όταν έχουν γύρω τους άτομα να τους στιρίζουν...

Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 11:41, 01-08-12:

ο ΑΡΑ όμως παραμένει impartial και αυτός είναι ο σκοπός αλλά και η υπεύθυνη στάση της Ψυχολογίας όσο εγώ και ο κάθε άλλος πχ σε αναγκάζει να μπαίνεις σε ατελείωτο academic debate.
Να προσθέσω κι εγώ αυτά για να σου εφιστήσω την προσοχή σχετικά με τις θεωρίες, υποθέσεις και εκτιμήσεις.
Που συνίσταται λοιπόν η απόδειξη;
Όσο για την αντικειμενικότητα και την ποιότητα της επιστημονικής πληροφορίας που παρέχει η (APA) American Psychological Association, διάβασε εδώ: Ο πρώην πρόεδρος της Αμερικάνικης Ψυχολογικής Ένωσης, λέει ότι αυτή ελέγχεται από το κίνημα για τα «δικαιώματα των ομοφυλοφίλων»

Ενδιαφέρον έχει και τούτο: Τα παιδιά που μεγαλώνουν με ομοφυλόφιλα ζευγάρια έχουν 7 φορές περισσότερες πιθανότητες να αναπτύξουν "μη ετεροφυλόφιλες προτιμήσεις"

Και αυτό το κερασάκι στην τούρτα, για τον μύθο της "ομοφυλοφιλίας" στα ζώα
Ας αρχίσουν τώρα, λοιπόν οι χοροί και τα ξεφαντώματα... Πανούλη.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:05, 01-08-12:

ωωω
πανος__ σε ταπωσε τωρα...

υγ. γιοσχ, το αρθρο όπου παραπεμπεις
παραπεμπει με τη σειρά του αλλού

http://www.conservapedia.com/Homosex...n_animals_myth

Δεν ξερω μαγκες εαν γνωριζετε την κονσερβαπηντια και το επικ τρολλινγκ που εχει δεχθεί ανα τους καιρους.
θα τη συζητησουμε περισσοτερο στο μελλον.
φανταζομαι.

Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 23:22, 02-08-12:

ΦΩΤΟ: Το… λεσβιακό φιλί στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων!

Η σειρά "Brookside", που παιζόταν το 1994 στο Ηνωμένο Βασίλειο, ήταν η πρώτη σειρά, στην οποία είχε μεταδοθεί για πρώτη φορά, λεσβιακό φιλί.
Την επίμαχη σκηνή λοιπόν, αποφάσισε να προβάλει στην τελετή έναρξης-την οποία παρακολούθησαν πάνω από 1 δισεκατομμύριο τηλεθεατές σε όλο τον κόσμο- ο σκηνοθέτης Danny Boyle. Δεν σκέφτηκε όμως ότι εκτός από τις δυτικές χώρες, την παρακολούθησαν και οι αραβικές χώρες, στις οποίες η ομοφυλοφιλία είναι… παράνομη, με αποτέλεσμα να σοκάρει τους τηλεθεατές του αραβικού κόσμου.
Δείτε την φωτογραφία:

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

O Δεσμώτης έγραψε στις 23:31, 02-08-12:

εμένα με φτιάχνει πάντως.

μακάρι να άνοιγε τώρα μια κάμερα και να τους έκανα
την πρόταση:

"Will, you, Mary, Me" -- invitation to an orgy.

Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 23:35, 02-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από portokaladas

μακάρι να άνοιγε τώρα μια κάμερα και να τους έκανα
την πρόταση:

"Will, you, Mary, Me" -- invitation to an orgy.
Το σχόλιό σου είναι Ρατσιστικά Σεξιστικό....
Πού 'ναι οι fame fatal να τον "σκίσουν" ως αρχαίες μαινάδες;;

Παράθεση

άντζυ

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη άντζυ
H άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 480 μηνύματα.

H άντζυ εσύ, εσύ ότι μισώ, εσύ ότι γυρεύω.! ! ! έγραψε στις 23:35, 02-08-12:

Το τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του είναι δική του υπόθεση και όχι δική μου...οπότε δεν με νοιάζει αν κάποιος είναι ομοφυλόφιλος αρκεί να μην προκαλεί με την επιλογή του...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:10, 03-08-12:

αν ηταν πραγματικα λεσβιες
και σε έγραφαν δεν θα σου αρεσαν
παω στοιχημα..

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 18:18, 03-08-12:

επιστημονικής πληροφορίας που παρέχει η (APA) American Psychological Association
Ε αυτό είναι κλασικό επιχείρημα συνομωσιολόγων και φανατικών αντιπάλων των LGBT δικαιωμάτων.Το άκρο του να αμφισβητήται μια ολόκληρη επιστήμη είναι συχνό συνομωσιολογικό φαινόμενο και δε το βλέπεις μόνο με την αμφισβήτηση της επιστημονικής πληροφορίας που παρέχει και επικοινωνεί ο σημαντικότερος σύλλογος Ψυχολογίας διεθνώς.

Σε κάθε περίπτωση όσο ο καθένας μπαίνει σε πολεμική για το επιστημονικό κύρος ενός ολόκληρου discipline αυτό που πρέπει να τονιστεί είναι πως η Ψυχολογία έχει ερευνητικά και καταληκτικά καταστήσει σαφές πως η ομοφυλοφιλία αποτελεί μια μη παθολογική έκφραση της ανθρώπινης σεξουαλικότητας και μια φυσιολογική αλλά και θεμιτή βιωματική εμπειρία για τον άνθρωπο.Αυτό είναι αδιαφηλονίκητο και φαίνεται από το ευρύ επιστημονικό έργο 5 δεκαετιών και πλέον.

Από την άλλη είναι σαφές πως η πολιτική του APA (όπως και κάθε υγιούς φορέα της Ψυχολογίας) θα πρέπει να κινήται στη σφαίρα της προώθησης του ψυχολογικού αλλά και ευρύτερου well-being όλων των κοινωνικών ομάδων που ενδέχεται να είναι θύματα διακρίσεων στη κοινωνία μας.Ο ρόλος της Ψυχολογίας αλλά και η συμβολή της στη κοινωνία δε περιορίζεται στην έρευνα ή τη συμβουλευτική αλλά επεκτείνεται στην ενεργή διαφύλαξη της καλής ψυχολογικής λειτουργικότητας τέτοιων κοινωνικών ομάδων στη βάση πάντα της σωστής επιστημονικής ενημέρωσης.

Η Ψυχολογία είναι σαφές πως εκ προοιμίου θα αποτελεί τον φυσικό σύμμαχο της LGBT κοινότητας και ειδικά σε ότι αφορά τους έφηβους gay που βιώνουν εξαιρετικές προκλήσεις στο διάβα της ενηλικίωσης τους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos__ : 03-08-12 στις 18:32.
Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 22:00, 05-08-12:

εγω δεν εχω κανενα προβλημα αρκει να μην ειναι υπερβολικοι του τυπου
κομμωτης:ελα χρυση μου να σου κανω ανταυγειες και να κουνιεται σαν μαουνα
κανενας δεν πρεπει να διατυμπανιζει την προσωπικη του ζωη ούτε οι στρειτ ουτε οι γκει ουτε οι μπαι ουτε κι εγω δεν ξερω ποιος
δεν θα βγω στο εμπορικο να δωσω γλωσσοφιλο με ενναν ωραιο για να δειξω οτι ειμαι στρειτ
πρωτα απο ολα για να συνεχισει η προσωπικη μου ζωη να ειναι προσωπικη
και δευτερον γιατι εχει κανει ορεξη να δει το καινουριο μου αμορε?

Παράθεση

Theoritikos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Theoritikos
Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O Theoritikos έγραψε στις 22:36, 05-08-12:

πρέπει να σεβόμαστε το διαφορετικό , καλό θα ήταν βέβαια οι ομοφυλόφιλοι να μην αποτελούν παραδείγματα προς μίμηση γιατί αρέσει δεν μας αρέσει η ομοφυλοφιλία είναι διαστροφή που οφείλεται σε γονιδιακούς λόγους κατά την άποψη μου, η ίδια η φύση δεν την "εγκρίνει"

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

H just smile! full of tears έγραψε στις 22:57, 05-08-12:

φιλε μου theoritikos απτην μια αφηνεις να εννοηθει οτι εισαι υπερ, απο την αλλη αποκαλεις την ομοφυλοφιλια διαστροφη.εμενα προσωπικα με εχεις μπερδεψει μπορει να μπερδευτηκα μονη μου.τελος παντων καληνυχτουδια

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:18, 06-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από nancaki@papaki
κανενας δεν πρεπει να διατυμπανιζει την προσωπικη του ζωη ούτε οι στρειτ ουτε οι γκει ουτε οι μπαι ουτε κι εγω δεν ξερω ποιος
δεν θα βγω στο εμπορικο να δωσω γλωσσοφιλο με ενναν ωραιο για να δειξω οτι ειμαι στρειτ
Το να είναι η δική σου προσωπική ζωή προσωπική είναι δικαίωμα σου. Το να το επιβάλλεις στους άλλους είναι φασισμός.

Έχοντας ζήσει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου στην Ελλάδα, πολύ το χαίρομαι που στις περισσότερες Δυτικές χώρες ο κόσμος αναφέρεται στο boyfriend και girlfriend του με την ίδια openness που ο Έλληνας αναφέρεται στον/στην σύγυγο. Δηλαδή, όχι μόνο σε στενούς φίλους, αλλά ακόμα και σε συναδέλφους στη δουλειά ή στον οποιονδήποτε, αν χρειαστεί.

Αυτό το "ας κάνουν ό,τι θέλουν αλλά στην προσωπική τους ζωή" ζέχνει συντηρητισμό και πουριτανισμό. Ο πραγματικά ανοιχτόμυαλος άνθρωπος δεν σοκάρεται από δημόσιες εκφράσεις Έρωτα, απεναντίας χαίρεται γι'αυτούς, διότι ο Έρωτας είναι χαρά και ευτυχία, όχι ντροπή.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 13:17, 06-08-12:

Δηλαδή ένας άντρας που θα σε πει χρυσή μου και θα κουνιέται σαν μαούνα διατυμπανίζει την σεξουαλικότητά του, ενώ μια γυναίκα νια νιαου βρε γατούλα ή ένας άντρας γαμάω και δέρνω, όχι.
Μήπως υπάρχει μια αντίφαση σύμφωνα με αυτό το σκεπτικό στα λεγόμενά σου;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

H just smile! full of tears έγραψε στις 15:50, 06-08-12:

εγω αφησα να παρεξηγηθουν τα λεγομενα μου επειδη δεν προχωρησα στην αναλυση.
1)ολοι ειναι ιδιοι για μενα γκει στρειτ μπααι ολοι
2)δεν ειμαι πουριτανη απλα θελω να μην υπογραμμιζουμε την σεξουαλικη μας ταυτοτητα ούτε γκει ουτε στρειτ γιατι στο κατω κατω δεν ειναι ωραιο να φιλιεσαι στη μεση του παγκου με τα πορτοκάλια(φερεσαι ρατσιστικα προς το συγκεκριμενο προιον με το να εμποδιζεις την πωληση του)και να εινα υποχρεωμενος να σε δει.αλλο ρρομαντισμος αλλο φασισμος

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 16:21, 06-08-12:

ο Έρωτας είναι χαρά και ευτυχία

νταξ, λολ
μπαν τωρα

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 01:08, 07-08-12:

Όσο περίεργο και να φαίνεται για το παρακάτω ενημερώθηκα μέσω email από τον Βρετανικό Ψυχολογικό Σύλλογο ως τη πρώτη προσπάθεια που έχει γίνει ποτέ από επίσημο φορέα στην Ελλάδα για τη καταπολέμιση των διακρίσεων βάσει του σεξουαλικού προσανατολισμού στους έφηβους και νεαρούς ενήλικες (!).

Well done λοιπόν στη Γενική Γραμματεία Νέας Γένιας για το νέο πρόγραμμα αλλά και για τη πρώτη γραμμή ψυχολογικής υποστήριξης και συμβουλευτικής για έφηβους και νεαρούς LGBT στην Ελλάδα.To 1528.

Παρακαλώ όσοι LGBT έφηβοι νιώθουν την ανάγκη να συζήτησουν ,είναι καταβεβλημένοι ή εμφανίζουν ιδεοληψία γύρω από την αυτοκτονία να επικοινωνούν άμεσα με το 1528 για βοήθεια καθώς και γενικά όποιος ενδιαφέρεται για θέματα σεξουαλικού προσανατολισμού.

Η Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς στο πλαίσιο της πολιτικής της για την καταπολέμηση των κοινωνικών διακρίσεων και τη βελτίωση της καθημερινότητας των νέων, εκπονεί πρόγραμμα με αντικείμενο την προώθηση του σεβασμού στη σεξουαλική διαφορετικότητα αποσκοπώντας στην εκκίνηση του δημόσιου διαλόγου αναφορικά με τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι ομοφυλόφιλοι νέοι στην ελληνική κοινωνία. Το πρόγραμμα με τίτλο «Ζούμε όπως κι εσύ» υλοποιείται για το 2012 σε συνεργασία με τον μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα φορέα «Θετική Φωνή».

Η Γενική Γραμματείας Νέας Γενιάς, επιδιώκει μέσω του συγκεκριμένου προγράμματος να επικοινωνήσει τόσο στις νέες και στους νέους όσο και στην ευρύτερη κοινωνία το μήνυμα ότι η σεξουαλική διαφορετικότητα είναι δικαίωμα και δεν πρέπει να αποτελεί αιτία διακρίσεων και κοινωνικού αποκλεισμού, εμποδίζοντας τελικά τους νέους ομοφυλόφιλους να «ζουν όπως και οι άλλοι». Φαινόμενα όπως η βία, σωματική και ψυχολογική, και ο ρατσισμός, που συχνά στιγματίζουν τους νέους και τους οδηγούν στο περιθώριο ακόμα και στην αυτοκτονία, θα αναδειχθούν στο πλαίσιο του προγράμματος με σκοπό να αναζητηθούν τρόποι αντιμετώπισής τους.

Ο σεβασμός στη διαφορετικότητα, η καταπολέμηση των διακρίσεων και η προώθηση ενός συστήματος αξιών με σκοπό την κατανόηση των κοινωνικών ωφελειών που προκύπτουν από την διαφορετικότητα κάθε μορφής αποτελεί άλλωστε και μία από τις θεμελιώδεις αρχές της Ευρωπαϊκής Ένωσης και ένα συνεχές ζητούμενο στο πλαίσιο μιας ευνομούμενης ευρωπαϊκής κοινωνίας με ανθρώπινο πρόσωπο.

Το πρώτο στάδιο του προγράμματος συνίσταται στη διοργάνωση εκστρατείας ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης με στόχο να προβάλλει την εικόνα της συντροφικότητας μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου και να εξοικειώσει την κοινή γνώμη με αυτήν την καθημερινή και ανθρώπινη διάσταση της σχέσης μεταξύ ατόμων του ιδίου φύλου, σε αντίθεση με το συχνά προβεβλημένο από τα ΜΜΕ και άλλες πηγές στερεότυπο σχέσης που ενέχει χαρακτήρα χυδαιότητας ή αποτελεί αντικείμενο διακωμώδησης ή κοινωνικού στιγματισμού.

Η εκστρατεία περιλαμβάνει καταχωρήσεις δημιουργικών στον τύπο, διανομή φυλλαδίων και άλλου ενημερωτικού υλικού στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη και άλλες πόλεις καθώς και τη διοργάνωση ημερίδων με θέμα τη συμβίωση των gay και των λεσβιών εφήβων με τις οικογένειές τους μετά την ανακοίνωση της σεξουαλικής τους ταυτότητας (coming out), με σκοπό τη στήριξη των ίδιων και την ευαισθητοποίηση των οικογενειών τους.

Η επιλογή εκπόνησης του εν λόγω προγράμματος αποτελεί ένα ρηξικέλευθο βήμα υπέρ της προάσπισης των δικαιωμάτων των νέων που διεκδικούν τον σεβασμό στη διαφορετικότητα της σεξουαλικής τους ταυτότητας που πραγματοποιείται για πρώτη φορά από κρατικό φορέα, το οποίο φιλοδοξεί να αποτελέσει ταυτόχρονα ένα νέο δίαυλο προσέγγισης και επικοινωνίας με ένα σημαντικό μέρος της νεολαίας που υφίσταται διακρίσεις.

Τηλεφωνική Γραμμή Υποστήριξης για LGBT νέους και νέες : 1528

Από σήμερα 1 Αυγούστου 2012 τίθεται σε πιλοτική λειτουργία η Τηλεφωνική Γραμμή Υποστήριξης για LGBT (lesbian, gay, bisexual, transgender) νέους και νέες :1528 και απευθύνεται σε άτομα με διαφορετικό σεξουαλικό προσανατολισμό ή/και ταυτότητα φύλου, στις οικογένειές τους αλλά και στους εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων.

Καλώντας το 1528, οι νέοι και οι νέες με διαφορετικό σεξουαλικό προσανατολισμό ή/και ταυτότητα φύλου, οι οικογένειές τους, αλλά και οι εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων, λαμβάνουν ολοκληρωμένη ειδική συμβουλευτική ενημέρωση και ψυχολογική υποστήριξη αναφορικά με την αποδοχή της σεξουαλικής διαφορετικότητας και την ορθή διαχείριση περιστατικών αρνητικής διάκρισης σε σχέση με τον διαφορετικό σεξουαλικό προσανατολισμό και την ταυτότητα, στην οικογένεια, στο σχολείο, στο πανεπιστήμιο και στον εργασιακό χώρο.

Αναλυτικά, η Τηλεφωνική Γραμμή Υποστήριξης παρέχει:

1. συμβουλευτική υποστήριξη στα άτομα με διαφορετικό σεξουαλικό προσανατολισμό, τις οικογένειές τους και τους εκπαιδευτικούς

2. ενημέρωση σχετικά με τα δικαιώματά τους

3. παροχή πληροφοριών σχετικά με ζητήματα που τους αφορούν

4. παραπομπή σε άλλες υπηρεσίες και φορείς, όταν αυτό κρίνεται αναγκαίο

Το ωράριο που θα λειτουργεί η γραμμή είναι Δευτέρα έως Παρασκευή από τις 12:00 έως τις 20:00

Η γραμμή υποστήριξης είναι μία πρωτοβουλία της ΟΛΚΕ και της ΓΓΝΓ και δημιουργήθηκε στα πλαίσια της πολιτικής της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς για την καταπολέμηση των κοινωνικών διακρίσεων και του σχετικού προγράμματός της «Ζούμε όπως κι Εσύ»

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Capture.JPG
Εμφανίσεις:  63
Μέγεθος:  76,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Capture2.JPG
Εμφανίσεις:  43
Μέγεθος:  53,2 KB  
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lilDayDreamer

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lilDayDreamer
H lilDayDreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H lilDayDreamer έγραψε στις 01:07, 10-08-12:

Γεια σας και απο μενα λοιπόν Παρότι ομολογώ πως δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες είπα να απαντήσω λίγο πιο γενικά(ουσιαστικά θα γράψω ένα κατεβατό και θα μοιράζω μπισκότα σοκολάτας σε όποιον καταφέρει να το διαβάσει όλο)

Οι κύριοι λόγοι που κάποιος είναι "κατά" περιγράφονται πάνω κάτω στις εξής φράσεις : " αυτά είναι ανωμαλίες της φύσης και θα πρεπε να διορθώνοντε όχι να θεωρούντε φυσιολογικά" "είναι αηδιαστικό και αρρωστημένο" " αν ήταν έτσι ο Θεός θα έκανε τον Αδαμ και τον Πανάγο!" αnd my personal favorites: " Δεν έχω πρόβλημα επιλογή τους είναι αλλά.... 1)αλλά όχι και να μας το περνάνε για φυσιολογικό 2) αλλά δεν θέλω να μου την πέφτει ο Γιώργος γιατί θα τον σπασω στον ξύλο 3) αλλά να μην το διαφημίζουν γιατί υπάρχουν και μικρά παιδιά 4) άλλα όχι και να παντρευόνται (και επίλεξα τα πιο πολιτισμένα που δεν περιλαμβάνουν κρέμασμα στην πλατεία και δημόσιο λιθοβολισμο ^^)
Ας τα πάρουμε λίγο απο την αρχή λοιπόν.
Είναι η ομοφυλοφιλία επιλογή ή γενετική ανωμαλία;
Έστω ότι είναι επιλογή. ΠΟΙΟΣ άνθρωπος θα ξύπναγε ένα ωραίο πρωινό και μην έχοντας τι άλλο να κάνει θα συλλογιζότανε με τις τσίμπλες στα μάτια και τον ήχο από το ξυπνητήρι δίπλα του να του θυμίζει πόσο άδικος είναι ο κόσμος :"χμμμ σήμερα αποφάσισα να γίνω γκέι... Έτσι ρε παιδί μου γουστάρω να μην μπορώ να παντρευτώ και να με φωνάζουν π--στη αν τολμήσω να κρατήσω το χέρι του ανθρωπού μου δημόσια. Καλά για το να τον φιλήσω ούτε λόγος, εκέι ξύλο! Άσε που μπορεί να φάω και ξύλο απο τον πατέρα μου να "μπώ στον ίσιο δρόμο". Τέλεια. Τώρα ας φάω πρωινό και ξεκινάω να μαι γκέι απο άυριο να χωρίσω πρώτα με την Μαριγούλα!" Ε όχι ρε παιδία. Αυτός δεν έιναι γκέι. ΜΑΖΩΧΑΣ είναι ( με όλο το σεβασμό στους αγαπητούς μαζώχιστες). Ή μήπως είδε τον Ψινάκη και το ζευγάρι της "Πολυκατοικίας" στην τηλεόραση και θαμπώθηκε απο την γκλάμουριά και το πήρε απόφαση; Οπότε για μένα το θέμα της επιλογής τρώει Χ. Αφού λοιπόν δεν είναι επιλογή τότε είναι κάτι το οποίο δεν επιλέγουμε αλλά μας επιλέγει, να το πούμε και έτσι... οπότε πάμε στην δέυτερη επιλογή
Γενετική ανωμαλία-λάθος της φύσης.
Έστω λοιπόν αυτή τη φορά ότι γκέι δεν γίνεσε αλλά γεννίεσαι. Γεγονός είναι ότι οι ομοφυλόφιλοι αποτελούν ένα σημαντικό αριθμό ατόμων (γιατί αν δεν ήταν δεν θα κάναμε εμείς σήμερα αυτή τη συζήτηση) δεν πάυουν όμως να είναι μειωνότητα. Οι περισσότεροι άνθρωποι λοιπόν γεννιούνται ετεροφυλόφιλοι. Αυτό λοιπόν για πολλούς μεταφράζεται αυτόματα ως ένα λάθος της φύσης το οποίο πρέπει να εξαλειφθεί και να αλλάξει. Το κύριο επιχείρημα σε αυτό είναι ότι τα ομοφυλόφιλα άτομα δεν μπορούν να αναπαραχθούν με τους παραδοσιακούς* θα λέγαμε τρόπους (έξου και το γνωστό "μα καλά αφού δεν κάνουν παιδιά οι "άτιμοι" πως πληθαίνουν;") Με αυτήν την λογική όμως για ποίο λόγο οι στείροι άνθρωποι δεν αντιμετωπίζονται ρατσιστικά; Ούτε αυτοί/αυτές μπορούν να κάνουν παιδιά. Συνεπώς δεν μπορούν να κάνουν "οικογένια". Συνεπώς θα πρεπε να τους στερηθεί αυτό το δικαίωμα και να τους εξαλείψουμαι και αυτούς! Τα λέω σωστά;
Οπότε ναί, είναι διαφορετικό όμως τι πρόβλημα δημιουργεί; Κάποιο σωματικό; δεν νομίζω.(και όσο για το AIDS δεν θα μπω καν στο κόπο. Προφυλακτικά λέγονται- USE THEM) Κάποιο νοητικό ίσως; Και πάλι δεν νομίζω.. θα αριάδιαζα καμιά δεκαρία γκέι/ επιστήμονες αλλά θα υπονούσα ότι είναι όλοι έξυπνοι ένω ουσιαστικά μπορούν να είναι εξίσου έξυπνοι και εξίσου πανηλίθιοι με κάθε άλλον. Κάποιο ψυχολογικό τότε; Κιόμως όχι δεν αυτοκτονεί κάποιος γιατί αγαπάει τον Γιάννη αλλά γιατί εμείς τον βρίζουμε για αυτό.εμείς τον κατηγορούμε.εμείς τον απομονώνουμε.
Γιατί λοιπόν το αντιμετωπίζουμε σαν κάποιου είδους ασθένιας απο την στιγμή που πρακτικά δεν βλάπτει κανέναν και όχι σαν να έχεις διαφορετικό χρώμα ματιών ή φακίδες ας πούμε; Και εδώ να συμπληρώσω πως όχι η αιτία δεν μπορεί να γίνει και σκοπός για να προλάβω το "ναι αλλά αν το δεχτούμε για φυσιολογικό θα γίνουν όλοι γκέι και τότε τι θα γίνει ρε κοπελία? δεν έιναι σωστά πράγματα αυτά." συγνώμη φίλε μου αλλά πρώτον δεν μπορείς να θεωρείς κάτι λάθος απλά και μόνο γιατί υπάρχει, δεύτερόν όχι δεν ειναι κολλητικό και τρίτον αν το μόνο πράγμα που σε κάνει να γουστάρεις γυναίκες ειναι ότι το να γουστάρεις τον Χρήστο δεν είναι κοινώνικά αποδεχτό τότε i've got some bad news for you...

Και κάτι ακόμα (για να το προλάβω και αυτό) το ότι η Μαρία θα παντρευτεί την Ελένη ΔΕΝ σημαίνει πως το επόμενο βήμα είναι να παντρευτεί η Δέσπινα τον σκύλο της! Γιατί το χω ακούσει και αυτό. Ειλικρινά τώρα ποίος λογικός συνειρμός καταλήγει εκεί; Αυτά ακούω και φοβάμαι για το μέλλον της ανθρωπότητας ώρες ώρες. Και για να σοβαρευτώ αυτό που θελω να πω είναι να μην συγκρινουμε ανόμοια πράγματα. Άλλο ομοφυλοφυλία άλλο νεκροφιλία άλλο παιδεραστία άλλο το να έχεις ερωτευτεί τρελά το μαξιλάρι σου αλλά να βρίσκεσαι σε δίλημα γιατί έχεις ήδη σοβαρή σχέση με το καναρίνι σου. Ομοφυλοφιλία= ρομαντική σχέση ανάμεσα σε δύο άτομα. δυο άτομα που ερωτεύονται το ένα το άλλο. Το πτώμα λοιπόν αμφιβάλω για το αν θα μπορέσει ποτέ να σου κάνει ερωτική εξομολόγηση (και το μαξιλάρι...και το καναρινι-άντε αυτό να σου κάνει καμιά καντάδα τα πρωινά τυχερε ) Όσο για την παιδοφιλία δεν ασχοληθώ καν. Το πρόβλημα με την παιδοφιλία ειναι ότι υπάρχει έλξη σε άτομα για τα οποία δεν θα πρεπε ΓΕΝΙΚΑ να υπάρχει τέτοιου είδους έλξη. Παιδία. Τα παιδία δεν μπορούν να συναινεσουν ούτε να ερωτευτούν και δεν θα πρεπε να τα ερωτευεται κανεις. Μιλάμε λοιπόν για βιασμό. Ο βιασμός είναι έγκλημα. Αυτό τα λέει όλα.
Και για να τελείωνω γιατί κουράστηκα μέχρι και γω που τα γράφω... Το οτι υπήρχε ο Αδαμ και η Ευα αρχικά ΔΕΝ είναι επιχείρημα... γιατί αν το πάρουμε έτσι και αυτοί μετα 2 γίους κάνανε...ήταν και οι μόνοι άνθρωποι στο κόσμο....
Ε αυτάααα... τα σοκολατάκια τελείωσαν καθώς έγραφα την απαντήση (νομ νομ) συγνώμη

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 01:13, 10-08-12:

Γιατι εσυ οταν φιλιεσαι με καποιον εξω το κανεις για να σε δουνε οι αλλοι?

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 55 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,579 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 21:49, 10-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Και απο που περίμενες να καταλάβεις ότι είναι ομοφυλόφιλοι;;; Μήπως να ντυνόντουσαν με γυναικεία ρούχα ή να φαιρόντουσαν αντίστοιχα; Οποιοσδήποτε γύρω σου μπορεί να είναι ομοφυλόφιλος και να μη το ξέρεις... δε παίζει και τόσο η εμφάνιση.
Αγαπητέ Πέτρο εχω ανακαλύψει, ύστερα απο χρόνια που το μελετάω, στοιχεία στην συμπεριφορά και συγκεκριμένες αντιδράσεις που μου δείχνουν με απίστευτη ακρίβεια τους κρυφους ομοφυλόφιλους. Το εκπληκτικο΄είναι ότι συνήθως αυτές τις συμπεριφορές δεν τις παρουσιάζουν οι φανεροί ομοφυλοφιλοι. Κάτι που με οδηγάει (προσωπικά τουλάχιστον μεχρι να μελετηθεί αρκετά το ζήτημα, και να αποφανθεί κάποιος με πολλα πτυχία ωστε να μην μπορούν εύκολα να τον "ταπώσουν"), στο συμπέρασμα ότι η κρυφή ομοφυλοφιλία είναι η σοβαρή κοινωνική διαταραχή και όχι η ομοφυλοφιλία αυτή καθεαυτή :-) Θερμούς χαιρετισμούς

Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

O Δεσμώτης έγραψε στις 14:19, 11-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
οι φανεροί ομοφυλοφιλοι
Σε αυτό το σημείο, θα ήθελα να αποτίσω φόρο τιμής σ'ένα τραγούδι με το οποίο γαλουχήθηκαν
οι ομοφυλόφιλοι:

αϊ σέι γουα ΓΟΥΑΤ ιν δε μπατ.

εξτρα τρακ

τσαχπινιά, χάρη, σπάσιμο μέσης, όλα κομπλέ, την αγαπώ.

Παράθεση

Iratus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iratus
Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η . Έχει γράψει 403 μηνύματα.

O Iratus έγραψε στις 20:04, 12-08-12:

Γελάω πραγματικά μ αυτούς που λένε:Δεν έχω πρόβλημα με τους gay,αρκεί ο γιος μου να μη βγει πούστης.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    tripangel147

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους