Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,038 εγγεγραμμένα μέλη και 3,035,252 μηνύματα σε 92,139 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 583 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 408)
Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
149
36,52%
Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους
206
50,49%
Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους
42
10,29%
Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους
11
2,70%

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 18:52, 03-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
άρα τα απορρίψαμε και τα τρία και καταλήξαμε οτι η ομοφυλοφιλία προκαλείται απο άγνωστες δυνάμεις στο υπερπέραν!
Όντως και τα τρία απορρίφθηκαν! Εγώ πάντως πιστεύω ότι οφείλεται και στα τρία. Αν και έχω την εντύπωση ότι το οικογενειακό περιβάλλον και γενικότερα οι εμπειρίες παίζουν τον σημαντικότερο ρόλο. Κρίνοντας από τον μοναδικό γκέι που γνωρίζω, θεωρώ ότι η συμπεριφορά και τα πρότυπα που έλαβε από τους γονείς του σε μικρή ηλικία διαμόρφωσαν την σεξουαλικότητά του.

Επίσης έχω διαβάσει ότι αγόρια που υπέστησαν βιασμό έγιναν ομοφυλόφιλοι, και δεν μπορώ να το καταλάβω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Palladin : 03-08-06 στις 18:54.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 19:53, 03-08-06:

Εγώ πιστεύω ότι η ομοφιλοφιλία, όπως και όλες (το 99% σίγουρα)οι διάφορες καταστάσεις, είναι συνδυασμός γενετικού υπόβαθρού και περιβαλλοντικών επιδράσεων.
Μπορεί στη φύση να εμφανίζεται ως "φυσιολογική συμπεριφορά", για να ελεγχθεί η μεγάλη αύξηση του πληθυσμού ενός είδους, καθώς μετά το είδος αυτό θα έχει πρόβλημα στο να βρει τροφή.Προφανώς και κάτι τέτοιο δεν ισχύει για τον άνθρωπο, όπως δεν ισχύει γενικότερα η φυσική επιλογή πια.
Η ομοφιλοφιλία σταμάτησε να θεωρείται ψυχική ασθένεια, όπως και πολλά άλλα, γιατί ανακαλύφθηκε η γενετική.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 21:33, 03-08-06:

Προφανώς και κάτι τέτοιο δεν ισχύει για τον άνθρωπο, όπως δεν ισχύει γενικότερα η φυσική επιλογή πια.
Μήπως χρείαζεται να αναφέρω ότι η Γή έχει πρόβλημα υπερπλυθησμού? Ότι οι Κινέζοι έχουν βάλει όριο σε κάθε οικογένεια να έχει το πολύ ένα παιδί? Ότι σε λίγο (στο όχι πολύ μακρινό μέλλον) δεν θα μας χωράει ο πλανήτης μας?

Εάν δεν μπορείτε να σκεφτείτε τους ομοφυλόφιλους εώς άτομα που γεννήθηκαν έτσι, και συνεπώς δεν μπορούν να αλλάξουν (είτε το θέλουν είτε όχι) σκεφτείτε τουλάχιστον ότι βοηθάνε ενεργά στην μείωση της αύξησης του πλυθησμού της Γής, για να έχουμε ένα καλύτερο αύριο όλοι μας. (που το πήγα το θέμα πάλι)

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 21:45, 03-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17
Μήπως χρείαζεται να αναφέρω ότι η Γή έχει πρόβλημα υπερπλυθησμού? Ότι οι Κινέζοι έχουν βάλει όριο σε κάθε οικογένεια να έχει το πολύ ένα παιδί? Ότι σε λίγο (στο όχι πολύ μακρινό μέλλον) δεν θα μας χωράει ο πλανήτης μας?

Εάν δεν μπορείτε να σκεφτείτε τους ομοφυλόφιλους εώς άτομα που γεννήθηκαν έτσι, και συνεπώς δεν μπορούν να αλλάξουν (είτε το θέλουν είτε όχι) σκεφτείτε τουλάχιστον ότι βοηθάνε ενεργά στην μείωση της αύξησης του πλυθησμού της Γής, για να έχουμε ένα καλύτερο αύριο όλοι μας. (που το πήγα το θέμα πάλι)
Εχμ, στην Ελλάδα νομίζω έχουμε πρόβλημα υπογεννητικότητας. Ή μήπως προτείνεις να φέρουμε κανένα εκατομμύριο κινέζους εδώ πέρα για να το λύσουμε κι αυτό?

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 21:50, 03-08-06:

Ενώ αυτό που προτείνεις εσύ είναι να "πείσουμε" κάπως τους ομοφυλόφιλους να γίνουν ετεροφυλόφιλους και έτσι θα λυθεί το πρόβλημα υπογεννητικότητας που έχουμε? Επίσης, η Ελλάδα δεν είναι το κέντρο του κόσμου. Αλλού υπάρχουν σοβαρά προβλήματα υπεργεννητικότητας. Πρέπει να υπάρχει ισσοροπία για μια εναρμονισμένη και όχι ραγδαία αύξηση του πλυθησμού σε όλη την Γή. Επίσης πρέπει να σου υπενθιμήσω ότι παντού υπάρχουν ομοφυλόφιλοι και ότι η φύση δεν σκέφτεται "Το Ελλαδιστάν(?) έχει πρόβλημα υπογεννητικότητας, συνεπώς θα στείλουμε εκεί λιγότερους ομοφυλόφιλους". Τα ποσοστά ομοφυλοφίλων σε όλη την Γη είναι σχετικά κοντά - εάν όχι ίδια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolas17 : 03-08-06 στις 21:52.
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 21:53, 03-08-06:

Ενώ αυτό που προτείνεις εσύ είναι να "πείσουμε" κάπως τους ομοφυλόφιλους να γίνουν ετεροφυλόφιλους και έτσι θα λυθεί το πρόβλημα υπογεννητικότητας που έχουμε? Επίσης, η Ελλάδα δεν είναι το κέντρο του κόσμου. Αλλού υπάρχουν σοβαρά προβλήματα υπεργεννητικότητας. Πρέπει να υπάρχει ισσοροπία για μια εναρμονισμένη και όχι ραγδαία αύξηση του πλυθησμού σε όλη την Γή .
Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο. Τώρα αν θεωρείς σοβαρό το επιχείρημά σου οτι οι ομοφυλόφιλοι συμβάλλουν στην μείωση του πληθυσμού της γης, τότε θεωρείς και οτι το να υπάρχουν πολλοί ομοφυλόφιλοι θα μας λύσουνε και το πρόβλημά μας. Αν όλοι ήταν ομοφυλόφιλοι τώρα δεν θα υπήρχες.

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 22:00, 03-08-06:

Είμαι σίγουρος ότι δεν ανέφερα πουθενά οτι θεωρώ το επιχείρημα αυτό σοβαρό. Εάν είδες και στο πόστ μου με αριθμό 354 γράφω στο τέλος

(που το πήγα το θέμα πάλι)
Απλώς το αναφέρω μιας και είναι ένα επειχήρημα που ισχύει για τα ζωά. Επίσης μην θεωρείς ότι το φαγητό πάνω στην Γή είναι ατέλειωτο και δεν θα τελειώσει ποτε.

τότε θεωρείς και οτι το να υπάρχουν πολλοί ομοφυλόφιλοι θα μας λύσουνε και το πρόβλημά μας. Αν όλοι ήταν ομοφυλόφιλοι τώρα δεν θα υπήρχες.
Δεν είπα πουθενά να γίνουμε όλοι ομοφυλόφιλοι. Απλώς ένα μικρό ποσοστό των ανθρώπων να είναι ομοφυλόφιλοι βοηθάει να κρατήσουμε σε κάποια επίπεδα τον πλυθησμό του πλανήτη μας που όλο και αυξάνεται περισσότερο.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 22:07, 03-08-06:

Απλώς το αναφέρω μιας και είναι ένα επειχήρημα που ισχύει για τα ζωά. Επίσης μην θεωρείς ότι το φαγητό πάνω στην Γή είναι ατέλειωτο και δεν θα τελειώσει ποτε.
Αυτό είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση, γιατί εγώ πιστεύω οτι το φαγητό στη γη δεν θα μας φτάσει γιατί έχουμε καταστρέψει τη γη για να τρώνε τώρα κάποιοι με χρυσά κουτάλια, όχι λόγω υπερπληθυσμού. Άλλωστε το φαγητό δεν είναι κάτι δεδομένο σε μια συγκεκριμένη ποσότητα και τέλος.

Στο θέμα μας τώρα. Εμένα οι ομοφυλόφιλοι δεν μου προξενούν πρόβλημα με το να υπάρχουν και να κάνουν ο,τι γουστάρουν. Απλά θα μου φαινότανε κάπως ας πούμε το παιδί μου να ήταν ομοφυλόφιλος. Ούτε και θα ενθάρρυνα κάποιο παιδί που δεν έχει ξεκαθαρίσει μέσα του την σεξουαλική του ταυτότητα να γίνει ομοφυλόφιλος. Πιστεύω οτι ακόμη κι αν δεν το συζητήσεις με κανέναν, σε μερικά χρόνια θα ξεκαθαρίσεις από μόνος σου τι θέλεις.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:23, 03-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Απλά θα μου φαινότανε κάπως ας πούμε το παιδί μου να ήταν ομοφυλόφιλος. Ούτε και θα ενθάρρυνα κάποιο παιδί που δεν έχει ξεκαθαρίσει μέσα του την σεξουαλική του ταυτότητα να γίνει ομοφυλόφιλος. Πιστεύω οτι ακόμη κι αν δεν το συζητήσεις με κανέναν, σε μερικά χρόνια θα ξεκαθαρίσεις από μόνος σου τι θέλεις.
Και μένα θα μου φαινόταν κάπως να ήταν το παιδί μου.... Θα με στεναχωρούσε ιδιαίτερα....
Ομως δεν ξέρω αν και κατά πόσο μιλάμε για τους ίδιους λόγους....

Βλέποντας το πως αντιμετωπίζει η πλειοψηφία τους ομοφυλόφιλους, δεν θα χαιρόμουν αν ήταν το παιδί μου γιατί θα ήξερα ότι περνάει από χίλια κύμματα καθημερινά και ότι έχει μικρότερες πιθανότητες από ένα συνομίληκο του να είναι ευτυχισμένο....
Δε θα μου άρεσε να γνωρίζω ότι η κοινωνία το αντιμετωπίζει ως "πρόβλημα" ως "μίασμα" ως "άρρωστο" ως "μη φυσιολογικό"....
Και δεν θα μου άρεσε όχι για μένα... αλλά για το ίδιο το ανθρώπινο πλάσμα που ανεξαρτήτως ερωτικών επιθυμιών, έχει καρδιά... ψυχή... αισθήματα... ευαισθησίες... πράγμα που σημαίνει ότι θα πληγωνόταν καθημερινά...
Πράγμα που σημαίνει ότι για όλη του τη ζωή θα έπρεπε να παλεύει για να είναι αποδεκτό....
Και μόνο που σκέφτομαι κάποιες φορές πόσα πρέπει να περάσουν κάποιοι συνάνθρωποι μας απλά και μόνο επειδή είναι διαφορετικοι απ τα κοινωνικά πρότυπα και τον Μέσο Ορο... με πιάνει απελπισία για όλους τους... φυσιολογικούς...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 07:37, 04-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Και μένα θα μου φαινόταν κάπως να ήταν το παιδί μου.... Θα με στεναχωρούσε ιδιαίτερα....
Ομως δεν ξέρω αν και κατά πόσο μιλάμε για τους ίδιους λόγους....

Βλέποντας το πως αντιμετωπίζει η πλειοψηφία τους ομοφυλόφιλους, δεν θα χαιρόμουν αν ήταν το παιδί μου γιατί θα ήξερα ότι περνάει από χίλια κύμματα καθημερινά και ότι έχει μικρότερες πιθανότητες από ένα συνομίληκο του να είναι ευτυχισμένο....
Δε θα μου άρεσε να γνωρίζω ότι η κοινωνία το αντιμετωπίζει ως "πρόβλημα" ως "μίασμα" ως "άρρωστο" ως "μη φυσιολογικό"....
Και δεν θα μου άρεσε όχι για μένα... αλλά για το ίδιο το ανθρώπινο πλάσμα που ανεξαρτήτως ερωτικών επιθυμιών, έχει καρδιά... ψυχή... αισθήματα... ευαισθησίες... πράγμα που σημαίνει ότι θα πληγωνόταν καθημερινά...
Πράγμα που σημαίνει ότι για όλη του τη ζωή θα έπρεπε να παλεύει για να είναι αποδεκτό....
Και μόνο που σκέφτομαι κάποιες φορές πόσα πρέπει να περάσουν κάποιοι συνάνθρωποι μας απλά και μόνο επειδή είναι διαφορετικοι απ τα κοινωνικά πρότυπα και τον Μέσο Ορο... με πιάνει απελπισία για όλους τους... φυσιολογικούς...
Ακριβώς αυτό.
Επίσης αν ήταν το μοναδικό μου παιδί ίσως να με πείραζε και που δεν θα είχα εγγόνια

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 510 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 21:37, 04-08-06:

Κι επιπλέον, το dna μας δεν καθορίζει τον χαρακτήρα μας, το σώμα μας καθορίζει.
Αυτό πού το διάβασες;;;

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DrJ7000
Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε στις 02:00, 08-08-06:

Στην κοιλάδα των φιδιών ζεί ένας μεγάλος αριθμός φιδιών(πρωτότυπο ε! ).Όμως τα αρσενικά φίδια είναι πολύ περισσότερα από τα θυλικά. Ο φυσικός ανταγωνισμός του ζευγαρώματος έχει οδηγήσει στο εξής φαινόμενο.Ορισμένα αρσενικά φίδια εκλύουν θυλικές οσμές και ορμόνες και οδηγούν άλλα αρσενικά φίδια να ζευγαρώσουν μαζί τους. Το αποτέλεσμα είναι τα αρσενικά αυτά να εξαντλούνται και τα άλλα αρσενικά, που εκλύουν τις θυλικές ορμόνες, να αποκτούν προβάδισμα στο ζευγάρωμα με τα πραγματικά θυλικά!

Καμιά φορά η φύση επινοεί λύσεις που μας εκπλήσουν...κάπου εκεί συγχέονται οι έννοιες "φυσιολογικό" , "αφύσικο".
Προσωπικά δεν έχω καταλήξει στην αιτία ύπαρξης ομοφυλόφιλων ανθρώπων αλλά έχω εμπιστοσύνη στη φύση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrJ7000 : 08-08-06 στις 02:11.
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 10:00, 08-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Nana
Αυτό πού το διάβασες;;;
Τι να σου πω, εγώ αυτό ξέρω και αυτό πιστεύω. Οτι ο χαρακστήρας μας δημιουργείται μετά τη γέννησή μας. Το μόνο που δέχομαι στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι η υπάρξη παραπάων ή λιγότερων ορμονών.

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 10:08, 08-08-06:

εχω ακουσει οτι η ομοφυλοφιλια οφειλεται και σε καποια γονιδια.αν ισχυει αυτο τοτε ειναι σιγουρα κατι οχι αφυσικο.γιατι αν ηταν αφυσικο τοτε δε θα υπηρχε μεσα στη φυσικη διαδικασια.απλα δεν ειναι συνηθισμενο. αλλιως πχ αν γεννιουνταν ολοι με συνδρομο down τοτε αυτοι που γενιουνται χωρις θα ηταν ''αφυσικοι''

Παράθεση

Aayla

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aayla
H Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H Aayla έγραψε στις 10:23, 08-08-06:

Το ότι πολλοί είναι ομοφυλόφιλοι απ΄όταν ήρθαν στο μάταιο τούτο κόσμο, το δέχομαι και το πιστεύω γιατί έχω η ίδια εμπειρία (στο Δημοτικό είχαμε 2 αγοράκια τα οποία συμπεριφερόντουσαν ακριβώς σαν κορίτσια. Μόνο στην εμφάνιση διέφεραν). Από κει και πέρα, πάρα πολλοί γίνονται ομοφυλόφιλοι επειδή απλώς τη βρίσκουν έτσι και δεν έχουν σχέση με ορμόνες και τέτοια (ή και αμφιφυλόφιλοι). Τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ.
Γενικά στη ζωή μου, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους. Θα τους συμπεριφερθώ όπως στον κάθε άλλο άνθρωπο. Δε θα κάνω διάκριση. Βαθιά μέσα μου, όμως δε σας κρύβω, ότι δεν παύω να το θεωρώ ως "ανωμαλία" το να πηγαίνουν γυναίκες με γυναίκες και άντρες με άντρες (χωρίς να θέλω να θίξω τους ομοφυλόφιλους αυτού του forum ).

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη DrJ7000
Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε στις 10:53, 08-08-06:

Πάνω σ αυτό που ανέφερε η adespoto για χαρακτήρα και σώμα: η διάκριση είναι αδύνατη.Όλες οι συμπεριφορές (ομοφυλοφιλικές,εγκληματικές κτλ)έχουν "σωματική βάση"
Για παράδειγμα διάφορες μελέτες έδειξαν οτι οι εγκληματίες είχαν μια χαρακτηριστική διέγερση ενός τμήματος του εγκεφάλου.Κάποια τμήματα λειτουργούσαν διαφορετικά απ΄οτι σε άλλους ανθρώπους.Μπορεί κανείς να ισχυριστεί λοιπόν οτι το dna αυξάνει την επιθετικότητα του ανθρώπου οπότε επηρεάζει και το χαρακτήρα του.
Γιατί λοιπόν εμένα να μου αρέσουν οι γυναίκες και στην adespoto οι άντρες; Λόγω ορμονών.
Γιατί η adespoto να έχει ήρεμη συμπεριφορά και εγώ να τσακώνομαι με το παραμικρλο και να είμαι ευέξαπτος; Λόγω πιθανής διαφορετικής εγκεφαλικής λειτουργίας ή ουσιών (τετοστερόνη) που με κάνουν πιο επιθετικό.

Γενικώς dna και χαρακτήρας είναι αλληλένδετα.Εξάλλου και οι συναισθηματικές λειτουργίες, οι νευρικές ακολουθίες,η ορμές κτλ είναι αποτέλεσμα σωματικών ουσιών και χημικών ενώσεων.
Πολλές μελέτες γίνονται αλλά ακόμη τα πράγματα δεν είναι τόσο ξεκαθαρα.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 06:59, 27-08-06:

Η γνώμη μου για την ομοφυλοφιλία; Αποτελεί προσωπικό δεδομένο του καθενός και φυσικά δεν πρέπει να κατακρίνεται κανείς για τις σεξουαλικές του προτιμήσεις. Προσωπικά μου κάνει το ίδιο αν έχω να κάνω με ομοφυλόφιλο ή ετεροφυλόφιλο. Γιατί θα πρέπει να το βλέπω ως κάτι διαφορετικό; Έχει δυο μάτια, δυο αυτιά, μια μύτη, ένα στόμα κτλ όπως όλοι μας! Το τι κάνει στο κρεβάτι του, για ποιο λόγο θα πρέπει να με νοιάζει;

Δεν έχω το δικαίωμα να κατευθύνω εγώ τη ζωή των άλλων. Το σώμα και η ψυχή τους ανήκει κ έχουν δικαίωμα να κάνουν αυτό που τους γεμίζει ως ανθρώπους και τους κάνει να αισθάνονται καλά με το είναι τους. Το να καταπιέζουμε τις ομοφυλοφιλικές τάσεις, καταπιέζει και ένα μεγάλο μέρος της προσωπικότητας του άλλου, το οποίο φυσικά στο μέλλον θα έρθει στην επιφάνεια, αργά ή γρήγορα..

Άσε που η πίεση που νιώθουν οι ομοφυλόφυλοι είναι ήδη πολύ μεγάλη κ είναι κρίμα να τους επιβαρύνουμε με έκφραση ρατσιστικών θέσεων απέναντί τους. Όπως ξέρουμε όλοι η κοινωνία μπορεί και είναι σκληρή απέναντι σε κάθε τι το διαφορετικό γιατί πολύ απλά η διαφορετικότητα σκοτώνει την ομοιομορφία της.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:59, 27-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Έχει δυο μάτια, δυο αυτιά, μια μύτη, ένα στόμα κτλ όπως όλοι μας!
Δηλαδή αν είχε ένα αυτί εσένα τι θα σε πείραζε??
Τον ίδιο μπορεί να τον πείραζε κι αυτο γιατί δεν του στέκονται τα γυαλιά

Πλάκα κάνω

Για να σοβαρευτούμε....
την έχω γράψει τη γνώμη μου και τώρα έχω ένα ακόμα λόγο να την υποστηρίζω ακόμα περισσότερο....
Πριν λίγες μέρες και ενόσω εδώ συζητούσαμε αυτο το θέμα, ήρθε ένας φίλος μου, που είμαστε φίλοι περί τα 12-14 χρόνια και μου εκμυστηρεύτηκε ότι ειναι ομοφυλόφιλος.....
Είχα κάποιες υποψίες στο παρελθόν αλλα φυσικά αν δεν ειναι τεκμηριωμένες.... δεν του λες του άλλου κατι....
ασε που πάντα είμαι υπερ του να μην πιέζω τους ανθρωπους και τις καταστάσεις και σκεφτόμουν οτι αν ειναι οντως ετσι κάποια στιγμή θα μου το πει.

ωφείλω να ομολογήσω οτι η ομολογία του με σόκαρε και με στεναχώρησε....
ΟΧΙ γιατι ο φίλος μου ειναι ομοφυλόφιλος... αλλά γιατι ενώ ειμαστε φίλοι τοσα χρόνια, ενώ ξέρει ποιες ειναι οι αποψεις μου για τους ομοφυλόφιλους, ενώ ξέρει καλά ποια ειμαι... δεν μου το ειπε τοσο καιρο...
Ενιωσα προς στιγμην οτι όλα αυτα τα χρονια με κοροϊδευει κι οτι δεν ειμασταν πραγματικοι φιλοι....
Στη συνέχεια βέβαια όσο το σκέφτομαι, καταλαβαίνω απόλυτα την στάση του.... τους φόβους του και τους ενδιασμούς του....
Βλεπω τι γινται γυρω μας και πως αντιμετωπίζονται οι ομοφυλόφιλοι και τους δικαιολογω....
όμως... τελικως θα έρθω να συμφωνήσω με αυτό που ειπώθηκε σε άλλο θέμα, ότι ο καθένας πρεπει να παλέψει για να κερδίσει την αποδοχή των άλλων.....

Ακόμα και οι ετεροφυλόφιλοι πάλεψαν για να μπορούν να κυκλοφορούν χέρι-χέρι....
Καποτε (κι οχι πολλα χρονια πισω) υπήρχε ο νόμος 4000 περί τεντυμποϊσμου....
Κάποιοι πάλεψαν κι αυτο έφυγε..... έτσι και τώρα....πρέπει καποιοι να παλέψουν για να κερδισουν καποια πραγματα!

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 10:04, 27-08-06:

Και τι θα κάνουμε βρε Καλή Επιρροή, θα φτιάξουμε έναν νόμο που δεν θα επιτρέπει να μας στραβοκοιτάζουν όταν κρατιόμαστε χέρι-χέρι?

Δεν είναι τόσο εύκολο όσο το λες να μας αποδεχτούν... εγώ εδώ ο ίδιος δεν μπορώ να αποδεχτώ τον ευατό μου, πως θα με αποδεκτούν οι άλλοι?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 11:59, 27-08-06:

Θα μπορούσε ίσως να υπάρξει νόμος πάντως για ρατσιστική αντιμετώπιση
Αν και μερικοί θα τον έλεγαν φασιστικό...

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 12:23, 27-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Θα μπορούσε ίσως να υπάρξει νόμος πάντως για ρατσιστική αντιμετώπιση
Αν και μερικοί θα τον έλεγαν φασιστικό...
δεν είναι καθόλου ρατσιστικό να υπάρχει ένας νόμος που ναποτρέπει την προσβολή κάποιου ατόμου. ρατσιστικό θα ήταν να απαγορευόνταν οποιαδήποτε γνώμη εναντίον της ομοφυλοφυλίας. κατά τ'αλλα όλοι έχουν το δικαίωμα να επιλέγουν μόνοι τους την προσωπική τους ζωή, όσο δεν ενοχλούν κάποιον άλλον. γιατί δηλαδή να βλέπουμε με μισό μάτι τονομοφυλοφιλο, όταν υπάρχουν ετεροφυλοφιλοι που γουστάρουν όργια, σαδισμούς, κτλ, κ δεν τους κατακρίνουμε απλά επειδή δεν φαίνονται στην εξωτερική τους εμφάνιση (γιατί στην κοινωνία που ζούμε, πιστεύω ακράδαντα ότι κάτι τέτοιο θα ήταν εξίσου ταμπου)!
τώρα, αποκει και πέρα, όπως λέει κ το σοφό μας κουεδίνι, ο καθένας πρέπει να παλεύει για τα δικαιώματα κ τις ελευθερίες του.

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 12:44, 27-08-06:

δεν είναι καθόλου ρατσιστικό να υπάρχει ένας νόμος που ναποτρέπει την προσβολή κάποιου ατόμου.
Δεν υπάρχει ήδη νόμος που να αποτρέπει την προσβολή των άλλων?

ο καθένας πρέπει να παλεύει για τα δικαιώματα κ τις ελευθερίες του
Δεν είναι τόσο έυκολο όσο φαίνετε ρε παιδιά από την μεριά σας..., πώς ακριβώς θέλετε να παλέψουμε δηλαδή? Πείτε μου έναν τρόπο να το κάνω

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,832 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 13:07, 27-08-06:

Σαφώς και κάθε μειωνότητα πρέπει να παλέψει για να ανακτήσει ή μάλλον να αποκτήσει τα δικαιώματα που στερείται αλλιώς θα παραμένουν όλα ίδια για αυτήν στο πέρασμα των χρόνων.

Στο εν λόγο θέμα, η μάχη δεν θεωρώ πως είναι τόσο οι διαδηλώσεις που κάνουν μεγάλες ομάδες ομοφυλόφιλων [αλήθεια, τι κερδίζουν από αυτό;].
Μάχη:
- η αποδοχή του εαυτού τους
- η ελεύθερη και παράλληλα αξιοπρεπή συμπεριφορά τους στους δημόσιους χώρους έστω και να είναι δακτυλοδειχτούμενοι και οι περισσοτεροι τους κοιτάζουν παράξενα.[βλ θέμα που άνοιξε ο Γιάννης με τους ομοφυλόφιλους που κατέβασαν τα χέρια τους μόλις τον είδαν να τους κοιτάει]. Εδώ φυσικά να πω πως άμα περιφέρονται συνεχώς στην ίδια περιοχή, οι κάτοικοι θα το συνηθίσουν και βλέπωντας τη σωστή συμπεριφορά όχι μόνο μπορούν να αλλάξουν γνώμη, αλλά να σταματήσουν να τους κοιτάνε παράξενα.
- η πολιτισμένη συζήτηση με τους ημιμαθείς ετεροφυλόφιλους στο εν λόγο θέμα. Σε σχεδόν όλες τις περιπτώσεις, το να γίνεσαι επιθετικός και να μειώνεις τον άλλον για τις λανθασμένες και αστήριχτες/αβάσιμες απόψεις του τον κάνεις να τις διατηρεί μόνο και μόνο από αντίδραση. Φυσικά αναφέρομαι για άτομα που θα παραδεχτούν το λάθος τους και δεν θα κλείνουν το μυαλό τους από τη περηφάνεια και τον εγωισμό, σε αυτή τη περίπτωση: αδιαφορία ή και βία σε περίπτωση που πέρα από τις απόψεις του επηρεάζει και τη ζώη του άλλου.

Η μάχη με λίγα λόγια είναι η αποδοχή του εαυτού τους και εν συνεχεία η ελεύθερη και σωστή περιφορά τους δημόσια αντιμετωπίζοντας σωστά τις καταστάσεις.

Σου έφτασαν nicola οι λόγοι;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:11, 27-08-06:

Ακόμα και τα άτομα που απο εγωισμό και μόνο δεν δέχονται να αλλάξουν άποψη, πιστευω οτι απο μέσα τους τα σκέφτονται αυτά που θα τους πεις και ίσως αλλάξουν αργότερα...

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 13:13, 27-08-06:

Και οι διαδηλώσεις βοηθούν Πέτρο έτσι ώστε να καταλάβει το κράτος και τα αφεντικά ότι η εκάστοτε μειονότητα, έχει δύναμη, γνώμη, δικαιώματα και είναι σε θέση να τα υποστηρίξει και να τα διεκδικήσει ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ.

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

O DiavolakoS έγραψε στις 13:14, 27-08-06:

το προβλημα με τους ετεροφυλοφιλους που δεν αποδεχονται τους ομοφυλοφιλους δεν ειναι επειδη δεν ''καταλαβαινουν'' ειναι επειδη δεν θελουν να καταλαβουν.. γιατι απλως δεν γουσταρουν

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:17, 27-08-06:

Αν δεν "γουστάρουν" τότε να μην ασχολούνται. Όχι να κατακρίνουν χωρίς να ξέρουν και οι ίδιοι γιατί.

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

O DiavolakoS έγραψε στις 13:20, 27-08-06:

δεν ασχολουνται.απλα εχουν τις αποψεις τους και την αισθητικη τους οπως ο καθε ανθρωπος.

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

O nikolas17 έγραψε στις 13:23, 27-08-06:

Εγώ τρόπους για να το κάνουμε ζήτησα, όχι λόγους

- Πώς μπορεί ένας ομοφυλόφιλος να αποδεκτεί τον ευατό του όταν θα ξέρει ότι κανένας δεν θα τον αποδέχεται μετά και θα πρέπει να ξεκινήσει σχεδόν απο το 0 σε θέματα [φιλικών] σχέσεων?

- Ο ομοφυλόφιλος δεν νομίζω όμως να σταματήσει ποτέ να γίνεται κέντρο προσοχής και δακτυλοδεικτούμενος και δεν νομίζω ότι εάν περιοριστεί σε μια περιοχή θα βοηθήσει πολύ.

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

O DiavolakoS έγραψε στις 13:24, 27-08-06:

- Πώς μπορεί ένας ομοφυλόφιλος να αποδεκτεί τον ευατό του όταν θα ξέρει ότι κανένας δεν θα τον αποδέχεται μετά και θα πρέπει να ξεκινήσει σχεδόν απο το 0 σε θέματα [φιλικών] σχέσεων?

- Ο ομοφυλόφιλος δεν νομίζω όμως να σταματήσει ποτέ να γίνεται κέντρο προσοχής και δακτυλοδεικτούμενος και δεν νομίζω ότι εάν περιοριστεί σε μια περιοχή θα βοηθήσει πολύ.
αν πιστευεις οτι δεν γινεται διαφορετικα πρεπει να ζησεις με αυτο...

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,832 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 13:27, 27-08-06:

Ανέφερα τρείς τρόπους μαζί με τους λόγους τους.

- Μπορεί αρκεί να έχει προσωπικότητα.
Πώς μπορεί ένας άνθρωπος να προχωράει στη ζωή του αν δεν έχει προσωπικότητα και δεν έχει αποδεχτεί τον εαυτό ώστε να αντιμετωπίζει τις ποικίλου μορφής καταστάσης και δυσκολίες που θα συναντά; Αυτό αφορά κάθε άνθρωπο και κάθε ειδικά μειωνότητα που στερείται δικαιωμάτων.

- Θα σταματήσει σε ~20 με 300 χρόνια.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:50, 27-08-06:

Γιατί έχεις την εντύπωση ότι είσε στην μοναδική μειωνότητα που ειναι δακτυλοδεικτούμενη???

Εχεις δει πως αντιμετωπίζει ο κόσμος τους ανθρώπους με κινητικά προβλήματα???
Είδες ποτέ να σέβονται τις ειδικές προσβάσεις σε καρότσια αναπήρων ή ειδικές θέσεις πάρκινγκ???
Εχεις δει πως κοιτάζει και πως μιλάει ο κόσμος για τους ΧΟΝΤΡΟΥΣ????
Εχεις δει πως κοιτάζει ο κόσμος τους ανθρώπους που ειναι τυφλοί ή ακόμα και μουγκοι και μιλάνε τη δική τους γλώσσα την νοηματική???
Εχεις δει νέους ανθρώπους να κοροϊδευουν κωφαλάλους???
Εχεις δει πως κοιτάζει ο κόσμος τους ασχημους??
Εχεις ακούσει πως μιλάνε για τις γυναίκες που εχουν παιδι εκτός γάμου????
Εχεις δει πως κοιτάζει ο κόσμος τους χωρίς μαλλιά απο χημειοθεραπείς για καρκίνο???

ΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ??????

Θα σου πρότεινα να σταματήσεις να σκέφτεσαι γύρω απ τον εαυτό σου με τον τρόπο που σκέφτεσαι... ειναι πολύ εγωιστικός!
Σόρρυ αν γίνομαι σκληρή αλλά ...... μάθε να ζεις με τον εαυτό σου όπως ειναι και παλεψε για κατι καλυτερο αν δεν σου αρεσει!

Οι ανθρωποι δεν ξεχωρίζουν απ τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις αλλά απ τον τρόπο που φέρονται και αντιμετωπιζουν τα προβλήματα τους!

Σταμάτα να οικτήρεις τον εαυτό σου!

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 14:03, 27-08-06:

Εχεις δει πως αντιμετωπίζει ο κόσμος τους ανθρώπους με κινητικά προβλήματα???
Είδες ποτέ να σέβονται τις ειδικές προσβάσεις σε καρότσια αναπήρων ή ειδικές θέσεις πάρκινγκ???
Εχεις δει πως κοιτάζει και πως μιλάει ο κόσμος για τους ΧΟΝΤΡΟΥΣ????
Εχεις δει πως κοιτάζει ο κόσμος τους ανθρώπους που ειναι τυφλοί ή ακόμα και μουγκοι και μιλάνε τη δική τους γλώσσα την νοηματική???
Εχεις δει νέους ανθρώπους να κοροϊδευουν κωφαλάλους???
Εχεις δει πως κοιτάζει ο κόσμος τους ασχημους??
Εχεις ακούσει πως μιλάνε για τις γυναίκες που εχουν παιδι εκτός γάμου????
Εχεις δει πως κοιτάζει ο κόσμος τους χωρίς μαλλιά απο χημειοθεραπείς για καρκίνο???
Και να συμπληρώσω:
Έχεις δει πώς κοιτάζει ο κόσμος τους κοντούς;
Έχεις δει πώς κοιτάζουν οι λευκοί τους μαύρους;
Έχεις δει πώς κοιτάζουν κάποιοι έλληνες τους Τούρκους;
Έχεις δει πώς κοιτάζουν τους φωνακλάδες;
Έχεις δει πώς συμπεριφέρονται σε διανοητικά καθυστερημένους ανθρώπους;
...Και πολλά πολλά άλλα.
Όλοι κρίνονται ανάλογα με κάποιο χαρακτηριστικό τους, και δυστυχώς αυτό δεν γίνεται να το αποτρέψουμε με νόμους αλλά ο καθένας όπως μπορεί με την προσωπικότητά του.

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

O DiavolakoS έγραψε στις 14:07, 27-08-06:

Και να συμπληρώσω:
Έχεις δει πώς κοιτάζει ο κόσμος τους κοντούς;
Έχεις δει πώς κοιτάζουν οι λευκοί τους μαύρους;
Έχεις δει πώς κοιτάζουν κάποιοι έλληνες τους Τούρκους;
Έχεις δει πώς κοιτάζουν τους φωνακλάδες;
Έχεις δει πώς συμπεριφέρονται σε διανοητικά καθυστερημένους ανθρώπους;
...Και πολλά πολλά άλλα.
Όλοι κρίνονται ανάλογα με κάποιο χαρακτηριστικό τους, και δυστυχώς αυτό δεν γίνεται να το αποτρέψουμε με νόμους αλλά ο καθένας όπως μπορεί με την προσωπικότητά του.
δεν ειναι το ιδιο..οι ομοφυλοφιλοι δεν εχουν κανενα σωματικο η διανοητικο προβλημα.ειναι διαφορετικοι οι λογοι..και δεν νομιζω οτι αυτο που λες εσυ και η ΚΕ να τους αρεσει.νομιζω..

Παράθεση

-Gynekofilos-

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη -Gynekofilos-
Ο -Gynekofilos- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O -Gynekofilos- έγραψε στις 14:11, 27-08-06:

αμα πω την γνωμη μου θα πεσουνε ολοι οι προοδευτικοι να κατακρινουνε και γιαυτο δεν λεω την αποψη το μονο που θα πω ειναι οτι ειμαι τελιως κατα στην ομοφυλοφιλια

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:18, 27-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από paikths
δεν ειναι το ιδιο..οι ομοφυλοφιλοι δεν εχουν κανενα σωματικο η διανοητικο προβλημα.ειναι διαφορετικοι οι λογοι..και δεν νομιζω οτι αυτο που λες εσυ και η ΚΕ να τους αρεσει.νομιζω..
ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΙΣΩΣ????
ακριβώς λοιπόν.... δεν εχουν κανενα απολύτως προβλημα!
Ειναι δακτυλοδεικτούμενοι όμως!!!

εγω δειχνα απλα ότι ειναι ΠΟΛΥΣ ο κοσμος γυρω μας που ειναι μειονότητα....
που ειναι δακτυλοδεικτούμενος....
ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ λόγο... δεν εχει σημασία!

Σημασία εχει οτι όλος αυτός ο κόσμος δεν κάθεται να φοβάται και να ανησυχει για το πως τους βλέπουν οι άλλοι!
Ρε συ, αυτοί δεν έχουν συναισθήματα? Αυτούς νομίζεις δεν τους "πονάει" όταν οι άλλοι τους κοιτάζουν κάπως?
Είναι ή δεν είναι κάτι που πρεπει να ζησουν με αυτο και δεν μπορουν να το αποφύγουν?
Πρέπει η δεν πρέπει να αποδεχτουν το ποιοι πραγματικα ειναι για να σταματησουν πλεον να ανησυχουν ποιος και γιατι τους κοιτάει....

Δεν εννοω οτι οι ομοφυλόφιλοι ειναι άρρωστοι....
εννοω οτι ειναι διαφορετικοι ....
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ ΆΛΛΟΙ!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:19, 27-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από -Gynekofilos-
αμα πω την γνωμη μου θα πεσουνε ολοι οι προοδευτικοι να κατακρινουνε και γιαυτο δεν λεω την αποψη το μονο που θα πω ειναι οτι ειμαι τελιως κατα στην ομοφυλοφιλια
Επειδή δεν κατάλαβα.... συγνωμη κι ολας....
σε τι πραγμα ακριβώς είσαι κατά?

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

O DiavolakoS έγραψε στις 14:24, 27-08-06:

ναι βρε κουε μου αλλα ειναι διαφορετικο.ρωτα τα παιδια να δεις αν τους αρεσει αυτη η ομαδοποιηση..ειναι ψυχολογικο το θεμα.πιστευω οτι ουτε καν θελουν να αισθανονται μειονοτητα

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:25, 27-08-06:

δεν συμφωνώ μαζί σου αλλά τεσ πα
θα μας πουν οι ίδιοι

Παράθεση

-Gynekofilos-

Νεοφερμένος

Ο -Gynekofilos- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O -Gynekofilos- έγραψε στις 14:26, 27-08-06:

το λεω ξεκαθαρα οτι ειμαι τελιως κατα στην ομοφυλοφιλια τι δεν καταλαβες ακριβως???

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

O DiavolakoS έγραψε στις 14:29, 27-08-06:

το λεω ξεκαθαρα οτι ειμαι τελιως κατα στην ομοφυλοφιλια τι δεν καταλαβες ακριβως???
οντως..

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:30, 27-08-06:

δεν καταλαβαινω πως μπορει να εισαι κατά σε κάτι τέτοιο....
είσαι κατά της φύσης που διαχωρίζει κάποιους ανθρώπους να έχουν άλλες προτιμήσεις απ ότι εσυ?
πως οριζεις την ομοφυλοφιλία για να εισαι κατα.....

σας απαγορεύω να εχετε διαφορετικα σεξουαλικά γουστα ενα πραγμα?
στον καιάδα όλοι?
εισαστε άρρωστοι?

αυτο εννοω και δεν εχω ιχνος ειρωνιας....

αλλο να μου πεις οτι γενικως εγω δε γουσταρω να τους εχω φιλους μου γιατι ειναι ανωμαλοι κι αλλο να μου πεις οτι ειμαι "κατα"

απλά η έκφραση ειμαι "κατά" των ομοφυλοφίλων με ξενίζει... με ξαφνιάζει....

εγώ για παράδειγμα είμαι κατά του ρατσισμού.... όμως ο ρατσισμός είναι επικτητος και ειναι ιδεα... ειναι κάτι που αλλαζει....
η ομοφυλοφιλια δεν αλλάζει.... γιαυτο τελος παντων δε σε καταλαβα....

τες πα

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

O DiavolakoS έγραψε στις 14:34, 27-08-06:

δεν συμφωνώ μαζί σου αλλά τεσ πα
θα μας πουν οι ίδιοι
δεν εχει σημασια! το οτι εχω δικιο δεν αλλαζει
και επισης το παιδι εχει νικνειμ γυναικοφιλος(γιατι κανεις πως δεν καταλαβαινεις )

Παράθεση

-Gynekofilos-

Νεοφερμένος

O -Gynekofilos- έγραψε στις 14:35, 27-08-06:

με το οτι ειμαι κατα εννοω οτι δεν τους γουσταρω και δεν τους παω δηλαδη πρεπει να εχω φιλο γκαι πρεπει να ειμαι προοδευτικος και εγω σαν ολους και καλα δεν εχω προβλημα μαζ ι τους εγω δεν γουσταρω τελος και ουτε θελω να το αναλυσω αλλο το εχω κανει σε αλλα φορα με πολλα ατομα και βαριεμαι να γραφω και να αναλυω τωρα τα πιστευω μου και τι νομιζω σωστο και τι οχι

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:37, 27-08-06:

και επισης το παιδι εχει νικνειμ γυναικοφιλος(γιατι κανεις πως δεν καταλαβαινεις )

δηλαδή το νικ του σημαίνει οτι έχει πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους?
και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω....
δηλαδή ειμαι μάλλον χαζή που δεν κατάλαβα οτι το νικ του είναι κράχτης....

να με σχωρνάτε αλλά συνήθως ξεκινάω να σκέφτομαι για τους ανθρώπους θετικα κι οχι αρνητικά....

αν μπορούσα να σκεφτω οτι το γυναικοφιλος σημαινει οτι σωνει και ντε μη μου μιλανε οι ομοφυλοφιλοι ίσως να μην τον ρωτουσα

Παράθεση

-Gynekofilos-

Νεοφερμένος

O -Gynekofilos- έγραψε στις 14:38, 27-08-06:

πεστα να τελειονουμε γιατι απο οτι καταλαβα εχει ορεξη για κουβεντα και φιλοσοφιες αλλα εγω δεν εχω ορεξη εχω και αλλα πραγματα να κανω δεν καθομαι με τον καθε τυχοντα να αναλυσω τι ειναι και τι δεν ειναι

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

O DiavolakoS έγραψε στις 14:39, 27-08-06:

οχουυυ πολυ το ζοριζεις το θεμα και συ

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:42, 27-08-06:

με το οτι ειμαι κατα εννοω οτι δεν τους γουσταρω και δεν τους παω δηλαδη πρεπει να εχω φιλο γκαι πρεπει να ειμαι προοδευτικος και εγω σαν ολους και καλα δεν εχω προβλημα μαζ ι τους εγω δεν γουσταρω τελος και ουτε θελω να το αναλυσω αλλο το εχω κανει σε αλλα φορα με πολλα ατομα και βαριεμαι να γραφω και να αναλυω τωρα τα πιστευω μου και τι νομιζω σωστο και τι οχι

δικαιωμα σου και σεβαστο το οτι δεν τους γουστάρεις... και γω δεν γουστάρω τις μπαμιες και δεν σηκωνω κουβεντα περι αυτου!
τώρα βέβαια γιατί δεν γουστάρεις να το συζητήσεις και να το αναλύσεις είναι ένα άλλο θέμα γιατί ειθιστε τα φορα να ειναι ακριβως για αυτο το λογο... για να συζηταμε διαφορετικές αποψεις....
αν ηταν να συμφωνουσαμε όλοι, θα ανοιγε ενα θεμα κι ολοι οι επομενοι θα απαντουσαν απο κατω ή απο πανω, ναι, μπραβο, σωστό κλπ....
Δεν ξερω εν ολιγης τι θέλει καποιος απο ενα φορα οταν βαριεται να συμετεχει σε αυτο Ειδικά οταν μπαινει στη διαδικασια αρχικα να απαντησει λέγοντας "δε θελω να απαντήσω"
Παρόλα αυτα, δε θελω να σε πιεσω φυσικά... ομως θέλω να μου απαντησεις σε μια και μονη ερωτηση αν δεν σου ειναι προβλημα...
Ξέρεις που οφείλετε η ομοφυλοφιλία, τι είναι και τι ακριβώς συμβαίνει και γιαυτο εχεις αποψη και εισαι κατα..... η απλά εισαι κατά για να μην ειμαστε εμεις οι υπολοιποι φιλελευθεροι υπερ?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:48, 27-08-06:

πεστα να τελειονουμε γιατι απο οτι καταλαβα εχει ορεξη για κουβεντα και φιλοσοφιες αλλα εγω δεν εχω ορεξη εχω και αλλα πραγματα να κανω δεν καθομαι με τον καθε τυχοντα να αναλυσω τι ειναι και τι δεν ειναι

excuse me...
αν δεν μιλας με τον κάθε τυχόντα...
τι κάνεις εδώ μέσα?

Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

O DiavolakoS έγραψε στις 14:49, 27-08-06:

excuse me...
αν δεν μιλας με τον κάθε τυχόντα...
τι κάνεις εδώ μέσα?
ελα ντε

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    harry akritas, tropical

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους