Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

ΣΥΡΙΖΑ: Ενωτικό Κοινωνικό Μέτωπο

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:18, 14-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
.. Αν δεν κάνει ο Τσίπρας αυτά που λέει, θα τον καταδικάσεις ναι ή όχι; ...
Ναι, αν δεν
- αποκαταστήσει τα περί μετενέργειας (εργασιακές σχέσεις, συλλογικές συμβάσεις κλπ),
- επαναφέρει από το αρχείο το "σκάνδαλο Ζήμενς",
- αποκαταστήσει και βαθαίνει τις λειτουργίες του δημοκρατικού πολιτεύματος,
- διενεργήσει λογιστικό έλεγχο του χρέους,
- επαναδιαπραγματευτεί το χρέος και τους όρους αποπληρωμής του,
- φορολογήσει τους κατέχοντες, τουλάχιστον όσο και τα "συνήθη υποζύγια",
- ασκήσει πολιτικές πλήρους απασχόλησης, με παράλληλη αγαθοεργή διαχείριση της ανεργίας,
- αποκαταστήσει την προ μνημονίου "εθνική κυριαρχία" της χώρας,
- καταπολεμήσει αποτελεσματικά την εγκληματικότητα, με παράλληλη αγαθοεργή διαχείριση του μεταναστευτικού και
- απαλλάξει την κοινωνία από ένα Δημόσιο: γραφειοκρατικό, εξουσιαστικό, σπάταλο, ανορθολογικό, απολίτιστο,
κομματικοκρατικό!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 10:32, 14-06-12:

Αντιμετωπίζω κι εγώ τα ίδια ερωτήματα που θέτουν αρκετοί συμφορουμίτες, όπως τα διάβασα στα προηγούμενα ποστ του θέματος. Το κυριότερο ήταν εκείνο του Βάλντερ, το οποίο ετέθη με το παράδειγμα της 3Ε. Πράγματι, εάν κάποιος παρατηρήσει την πορεία των κομμάτων και των πολιτικών οι οποίοι ζητούν σήμερα την ψήφο μας, θα παρατηρήσει ότι ενώ το όλο κομματικό κατεστημένο της δήθεν μεταπολίτευσης έχει απαξιωθεί πλήρως στη συνείδηση του λαού, το ίδιο σύστημα, στηριζόμενο στα ίδια άτομα, καταφέρνει ακόμη να μπαλώνει τα κουρέλια του και να εκπροσωπεί "δικαιωματικά" τον ίδιο λαό, ο οποίος δεν το εμπιστεύεται. Μόνη εξαίρεση δυστυχώς η ΧΑ, η οποία όμως έβγαλε στην επιφάνεια ό,τι χειρότερο υφέρπει στον πάτο του καζανιού της κοινωνίας. Σάμπως ο κοχλασμός που προήλθε από τη φωτιά που μας άναψαν οι προδότες του δικομματισμού και κυρίως ο καταραμένος Παπαντρέο, έφερε στον αφρό όλα τα κατακάθια.

Από την αρχή είχα την άποψη ότι μέσα απ' όλη αυτήν τη διαδικασία θα έπρεπε να προκύψει κάτι νέο, με εντελώς νέα πρόσωπα, που θα προέρχονταν από τις τάξεις του λαού κι όχι από κομματικά θερμοκήπια. Πάλεψα γι' αυτήν την προοπτική, όμως δυστυχώς οι συνήθειες και οι εξαρτήσεις τόσων δεκαετιών φαίνεται ότι ακόμη κυριαρχούν. Έτσι λοιπόν, είναι δεδομένη η αμφιβολία περί του κατά πόσον ένα κόμμα όπως ο ΣΥΡΙΖΑ, με συνεπή συστηματική έως σήμερα πορεία, θα κάνει μια πραγματική υπέρβαση και θα υπερασπιστεί τα πραγματικά συμφέροντα του λαού ή εάν θ' αποδείξει περίτρανα ότι ήταν κι αυτό άλλο ένα από τ' αναχώματα του σάπιου συστήματος. Πολλές φορές έχω σκεφτεί "τι δουλειά έχω εγώ σ' ένα κόμμα που περιλαμβάνει την Κατσέλη και τον Καστανίδη ή που υποστηρίζεται ανοιχτά από τον γελοίο Κουλούρη;"

Από την άλλη πλευρά, ποιες είναι οι πραγματικές επιλογές τούτη την ώρα; Να μην ψηφίσω κάποιον ΕΙΚΑΖΟΝΤΑΣ ότι ΜΠΟΡΕΙ να είναι μέρος του συστήματος ή ότι δεν έχει τους κατάλληλους ανθρώπους για να εφαρμόσουν το δύσκολο πρόγραμμα που απαιτείται για τη διάσωση της χώρας και τελικά να καταλήξω να πριμοδοτήσω κάποιους για τους οποίους είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι αποτελούν τον κύριο κορμό του προδοτικού κι εθελόδουλου πολιτικού κατεστημένου και που ΓΝΩΡΙΖΩ ότι πρόκειται να συνεχίσουν να με καταστρέφουν, εμένα προσωπικά, τους συντοπίτες μου και τη χώρα μου και που έχουν ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ να ξεπουλήσουν την περιουσία της χώρας σε ξένους ηγεμόνες; Πόσο λογικό μπορεί να είναι αυτό; "Επειδή εσύ μπορεί να με προδώσεις, θα υποστηρίξω εκείνον που σίγουρα θα με προδώσει", έχει τούτο κάποιο, έστω ελάχιστο, νόημα; Το μόνο που θα καταφέρω έτσι θα είναι τελικά να πριμοδοτήσω μακροπρόθεσμα τη ΧΑ, η οποία θα καταλήξει στη συνείδηση του απλού ανθρώπου ν' αποτελεί την μόνη εξωσυστημική αντιπολίτευση, πράγμα που μου φαίνεται πραγματικά αισχρό και αποτρόπαιο.

Το δεύτερο κύριο ερώτημα, το οποίο πολύ σωστά απάντησε ο Νίκος, είναι κατά πόσον θα μπορέσει ο ΣΥΡΙΖΑ να υλοποιήσει όσα λέει. Είμαι βέβαιος ότι ΔΕΝ θα μπορέσει!! Αυτό που έχει όμως σημασία, είναι ότι εάν οι άλλοι κάνουν έστω και τα μισά απ' όσα έχουν ορκιστεί στους ξένους αφεντάδες τους, η κατάσταση θα ξεφύγει από κάθε έλεγχο, τουλάχιστον από τον έλεγχο του λαού αυτής της χώρας και θα περάσει στα χέρια ξένων αποικιοκρατικών δυνάμεων, που θα μας συμπεριφερθούν όπως σε όλους τους λαούς των δημοκρατιών Μπανάνας τις οποίες έχουν δημιουργήσει σε όλο τον πλανήτη, εδώ και αρκετές δεκαετίες.

Για να το θέσω πιο ωμά, αν κι αποσπασματικά και μόνον ως παράδειγμα, θα πω ότι αυτήν τη στιγμή χρωστάω ένα χιλιάρικο για το Χαράτσι. Εάν αυτό ισχύσει για άλλα δύο χρόνια, τότε περνάω το όριο των 3000 που αποφάσισε η "υπηρεσιακή" κυβέρνηση του γιου του δοσίλογου Πικραμένου (φίλου του Γιόζεφ Γκαίμπελς και διακινητή ολόκληρου του ναζιστικού προπαγανδιστικού υλικού κατά την κατοχή, ενός ανθρώπου δηλαδή που μεγάλωσε μέσα σε πλούτη βαμμένα με το αίμα του ελληνικού λαού) και αυτομάτως χάνω το σπίτι μου. Εάν λοιπόν βγει ο εθελόδουλος Αντωνάκης, εγώ και χιλιάδες άλλοι Έλληνες, έχουμε εξασφαλισμένη περίοπτη θέση στο Hotel Αστέρια, μιας και κάθε βράδυ θα τα θαυμάζουμε, κοιμώμενοι κάτω από γέφυρες. Επίσης, το πιθανότερο είναι ότι θα ξαναδώ τον ηγέτη της φάρμας των ζώων, τον απεχθή Βενιζέλο σε θέση υπουργού, άσε τη Μητσοτάκαινα που θα βγαίνει με το σαρδόνιο χαμόγελο του πατέρα της να μας λέει πόσο καλό είναι για εμάς που υποφέρουμε και πόσο δίκαιο είναι να μας παίρνουν τα σπίτια. Ε όχι, αυτό δεν το αντέχω και δεν έχω κανένα λόγο να το πριμοδοτήσω με οποιονδήποτε τρόπο.

Ακόμη λοιπόν κι αν το μόνο που θα κάνει ο Αλέξης ως πρωθυπουργός είναι να ξεκινήσει μια διαδικασία εξόδου από τα μνημόνια και να καταργήσει τα παράνομα και παράλογα χαράτσια, είμαστε ήδη όλοι κερδισμένοι και θα υπάρχει προοπτική για το μέλλον, έστω θα πάρουμε όλοι μια ανάσα. Θα μου πει κάποιος "Μα φτάνει να ξεκινήσει απλά η διαδικασία;" Όχι δεν φτάνει, ωστόσο παρατήρησε κανείς πόσο άλλαξε το σκηνικό σε Ελλάδα και Ευρώπη, και μόνο με το αποτέλεσμα των προηγούμενων εκλογών, όταν απλά τα δύο πρώην μεγάλα κόμματα πήραν τα... τρία τους; Μέχρι και ο Βενιζέλος θυμήθηκε ότι υπάρχει περιθώριο διαπραγμάτευσης του μνημονίου. Βλέπετε ότι η Ισπανία πήρε βοήθεια για τις τράπεζές της, χωρίς να δεχτεί να μπει σε μνημόνιο; Γιατί όχι κι εμείς που να πάρει η οργή; Ακόμη και μέσα στα πλαίσια του καπιταλιστικού συστήματος, υπήρχαν και καλύτερες λύσεις από αυτό το αίσχος που μας επέβαλαν οι παπανδρεϊστές κι αυτό υπογραμμίζει το πόσο προδότες και καθάρματα είναι.

Σε τελική ανάλυση, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι ένα κόμμα του 30%, απλά κατάφερε να συσπειρώσει γύρω του το μεγαλύτερο κομμάτι του αντιμνημονιακού μετώπου. Αυτό σημαίνει, ότι οι ψηφοφόροι του δεν είναι δεδομένοι σαν πρόβατα και πως εάν θέλει να παραμείνει στην κορυφή της πολιτικής πραγματικότητας, θα πρέπει να κάνει πράγματα για να ικανοποιήσει τους λόγους για τους οποίους ψηφίστηκε από τόσο κόσμο. Δεν έχει δηλαδή δικό του μηχανισμό, δεν προλαβαίνει να ταΐσει συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες, δεν έχει την πολυτέλεια χαριστικών παροχών προς ημετέρους και γνωρίζει πάρα πολύ καλά ότι το 25 από το 30% θα τον αντιμετωπίσουμε με κριτικό πνεύμα και με το δάχτυλο στη σκανδάλη. Ξέρει πολύ καλά ότι σε περίπτωση προδοσίας θα μας βρει όλους μπροστά του, με τον ίδιο τρόπο που μας βρήκε και το άθλιο δικομματικό σύστημα εδώ κι ένα χρόνο και γνωρίζει από πρώτο χέρι πόσο άσχημο θα είναι αυτό για λογαριασμό του.

Κακά τα ψέματα λοιπόν. Ψηφίζω ΣΥΡΙΖΑ όχι επειδή τον αγάπησα ξαφνικά, όχι επειδή δεν έχω καμμία ένσταση για τη στάση και τις απόψεις του, αλλά ως στρατηγική επιλογή, μια κίνηση τακτικής, σαν να παίζω μια παρτίδα σκάκι. Οι αλλαγές δεν γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη. Εδώ έχει γίνει όμως ήδη μια αρχή για ν' απεγκλωβιστεί ο κόσμος από το κλασικό δίπολο της προδοσίας και της υποτέλειας και να κινηθεί προς πιο ριζοσπαστικούς δρόμους. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι το πρόβλημα είναι πανευρωπαϊκό και συνεπώς υπάρχει σημαντική πιθανότητα ένα ΟΧΙ από την ελληνική κυβέρνηση να κινήσει αλυσιδωτές θετικές εξελίξεις σε όλη την ευρωζώνη, η οποία θα πρέπει ν' αναδιπλωθεί και να βάλει νερό στο κρασί της, προκειμένου να γλιτώσει από τη διάλυση και τις τρομερές συνέπειες που αυτή θα έχει για τις ισχυρές χώρες, εκείνες δηλαδή που μέχρι στιγμής καρπώνονται την υπεραξία του Ευρώ. Η τυφλή υποστήριξη δεν έχει πλέον καμμία θέση ανάμεσά μας. Η κριτική συμπαράταξη όμως είναι αυτή τη στιγμή το ζητούμενο, καθώς το διακύβευμα είναι τεράστιο και δεν έχουμε την πολυτέλεια της αποστασιοποίησης λόγω διαφορών σε δευτερεύοντα ζητήματα. Ας δώσουμε χώρο στο νέο να δοκιμαστεί και να εξελιχθεί, ας ρίξουμε το παλιό, το καταρρακωμένο και το αποτυχημένο στον Καιάδα της πολιτικής απαξίωσης κι ας αποδείξουμε στους επικυρίαρχους και στα παπαγαλάκια τους ότι δεν πρόκειται ποτέ ξανά να υποκύψουμε σε τρομοκρατικούς εκβιασμούς, σε γκακστερικές απειλές και σε ωμά ψευδοδιλήμματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 14-06-12 στις 11:21.
11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 11:37, 14-06-12:

Με το που έκλεισε η κάνουλα των αφελών δανείων και η βρύση μετατράπηκε σε μέγγενη, οδηγούμαστε σ' ένα σημείο που τα αιτήματα της εξουσιαζόμενης τάξης δεν μπορούν να ικανοποιηθούν απ' την άρχουσα τάξη δίχως να αμφισβητηθεί η εξουσία της. Ρωτώ απλά, τι είναι αυτό που θα έκανε τον εφοπλιστή Ρέστη να πληρώσει τους φόρους του; Θα μπορούσε να είναι μία κυβέρνηση Τσίπρα που θα καταργούσε τον αντίστοιχο νόμο του 1967;

Η απάντηση είναι μάλλον όχι, όπως φάνηκε άλλωστε απ' την περιπαιχτική δήλωση: "για να τα πάρει πρέπει πρώτα να τα βρει". Αυτό που θα έκανε τον Ρέστη να το φυσάει και να μην κρυώνει θα ήταν μία λαϊκή επανάσταση. Ο εξαθλιωμένος λαός, οι κολασμένοι αυτής της πατρίδας που επιτέλους θα βρουν τη χειραφέτησή τους. Τις διευθύνσεις των γραφείων του τις ξέρουμε, σε όποιο μέρος της γης να πάει να κρυφτεί θα είναι μόνος, κι η χώρα απαλλαγμένη απ' την κακία του.

Οφείλουμε να είμαστε σήμερα μεταρρυθμιστές στο βαθμό που επιδιώκουμε να δημιουργήσουμε τις πιο ευνοϊκές συνθήκες και ένα όσο το δυνατό μεγαλύτερο αριθμό συνειδητοποιημένων ανθρώπων, έτσι ώστε να μπορέσει να έχει ικανοποιητική έκβαση μια λαϊκή εξέγερση ενάντια στην υφιστάμενη εξουσία και στα προνόμια. Θα φανεί δυστυχώς μετά τις εκλογές ότι οι υπάρχοντες θεσμοί δεν βελτιώνονται. Γινόμαστε εξεγερμένοι για τους καταστρέψουμε εντελώς, να καταργήσουμε κάθε μορφή, κυριαρχίας ανθρώπου από άνθρωπο και κάθε είδος παρασιτισμού πάνω στην ανθρώπινη εργασία, κι επειδή θέλουμε να το πετύχουμε αυτό όσο το δυνατό πιο γρήγορα, όσο υπάρχει ακόμα πατρίδα για να παλέψεις.

Η ψήφος στο Σύριζα είναι σαν το χαπάκι αναισθησίας που παίρνεις πριν μπεις στο χειρουργείο. Τίποτα σπουδαίο ουσιαστικά αλλά ας γίνουμε λίγο αισιόδοξοι, έστω και για ένα ΣΚ.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:49, 14-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
... όλο κομματικό κατεστημένο της δήθεν μεταπολίτευσης έχει απαξιωθεί πλήρως στη συνείδηση του λαού, το ίδιο σύστημα, στηριζόμενο στα ίδια άτομα, καταφέρνει ακόμη να μπαλώνει τα κουρέλια του και να εκπροσωπεί "δικαιωματικά" τον ίδιο λαό, ο οποίος δεν το εμπιστεύεται....
Το ζήτημα λοιπόν αφορά τη σχέση, που μπορεί να αποκτήσει ο ίδιος ο λαός και η κοινωνία του, με τον εαυτό του. Εκτός πια κι αν βρίσκεται σε κατάσταση, να μην εμπιστεύεται ούτε καν τον εαυτό του/της! Αλλά πως μπορεί συμβαίνει κάτι τέτοιο, όταν πχ μπαίνει κάθε μέρα στα δημόσια μέσα μαζικής μεταφορά και ακούει από τα διάφορα megaφωνα: "Παρακαλείσθε να προσέχετε τα προσωπικά σας αντικείμενα...";;; Δυστυχώς ήδη πάσχουμε από τέτοια ενεργά φοβικά σύνδρομα στο "συλλογικό ασυνείδητό" μας, χάρη στη τριετή επιστημονικά μεθοδευμένη ψυχοπλάκωσή μας, που μόνον κάποιοι ήρωες μπορούν να κλείσουν την αυλαία αυτής της εθνοκρατικής μας τραγωδίας! ( Ελπίζω να μη χρειαστεί και μαζικά "αδικοχυμένο αίμα"! )

...Μόνη εξαίρεση δυστυχώς η ΧΑ, η οποία όμως έβγαλε στην επιφάνεια ό,τι χειρότερο υφέρπει στον πάτο του καζανιού της κοινωνίας. Σάμπως ο κοχλασμός που προήλθε από τη φωτιά που μας άναψαν οι προδότες του δικομματισμού και κυρίως ο καταραμένος Παπαντρέο, έφερε στον αφρό όλα τα κατακάθια.

...
Κάποτε διατύπωσα την εκτίμηση, ότι η ΧΑ αποτελεί εξτρίμ μηχανισμό των παρακρατικών δραστηριοτήτων, που έχουν ασκηθεί στη χώρα από το "δικομματισμό" και τους "διεθνείς πάτρωνές" του, ειδικά από την εποχή των Ολυμπιακών Αγώνων 2004. Υποψιάζομαι μάλιστα (όχι αβάσιμα! ), ότι στους χρηματοδότες της εκλογικής της ανόδου, μεταξύ άλλων, είναι και κύκλοι συμφερόντων, που αφενός αποτελούσαν τις "ασύμμετρες απειλές" (2006- Εύβοια και Πελοπόννησος ) και αφετέρου συνέβαλαν τα μάλλα, για να γίνει πρωθυπουργός ο ΓΑΠ. Κατά την έννοια αυτή εκτιμάται, ότι η "κοινοβουλευτική ΧΑ" είναι συγκοινωνούν δοχείο, βασικά, του ΠΑΣΟΚ. Αυτού, που κάποια ημέρα, δικαστικοί και ιστορικοί, θα φέρουν στο φως τα πεπραγμένα του: μία κανονική εκκαθάριση του δλδ, ως ένα οποιοδήποτε άλλο αστικό σωματείο(ή εταιρία μη κερδοσκοπικού σκοπού!).

Από την αρχή είχα την άποψη ότι μέσα απ' όλη αυτήν τη διαδικασία θα έπρεπε να προκύψει κάτι νέο, με εντελώς νέα πρόσωπα, που θα προέρχονταν από τις τάξεις του λαού κι όχι από κομματικά θερμοκήπια. ...
Μακάρι να φθάσουμε ως λαός και κοινωνία, να καλλιεργούμε εκτός θερμοκηπίου, τους υπηρέτες μας!

...Πάλεψα γι' αυτήν την προοπτική, όμως δυστυχώς οι συνήθειες και οι εξαρτήσεις τόσων δεκαετιών φαίνεται ότι ακόμη κυριαρχούν. Έτσι λοιπόν, είναι δεδομένη η αμφιβολία περί του κατά πόσον ένα κόμμα όπως ο ΣΥΡΙΖΑ, με συνεπή συστηματική έως σήμερα πορεία, θα κάνει μια πραγματική υπέρβαση και θα υπερασπιστεί τα πραγματικά συμφέροντα του λαού ή εάν θ' αποδείξει περίτρανα ότι ήταν κι αυτό άλλο ένα από τ' αναχώματα του σάπιου συστήματος. Πολλές φορές έχω σκεφτεί "τι δουλειά έχω εγώ σ' ένα κόμμα που περιλαμβάνει την Κατσέλη και τον Καστανίδη ή που υποστηρίζεται ανοιχτά από τον γελοίο Κουλούρη;"

...
Προσωπικά όμως στο ΣΥΡΙΖΑ, ακριβώς αυτό που με έλκει είναι οι "Συνιστώσες", ως πηγή ζωής μίας χρήσιμης πάντα "Συνισταμένης". Έτσι περίπου δε νοείται και η Κοινωνία; Μακάρι ο ΣΥΡΙΖΑ να αντέξει, απ' αυτή την άποψη, από τους κινδύνους του λεγόμενου "δημοκρατικού συγκεντρωτισμού" και την εχθρότητα όλων των "παραδοσιακών κόμματων", αυξάνοντας των αριθμό των "συνιστωσών" του, μέχρι πρακτικά να καταλήξει ο αρχαιοελληνικός θεσμός της "εκκλησίας του λαού": μέχρι την άμεση δημοκρατία!

.....
Κακά τα ψέματα λοιπόν. Ψηφίζω ΣΥΡΙΖΑ όχι επειδή τον αγάπησα ξαφνικά, όχι επειδή δεν έχω καμμία ένσταση για τη στάση και τις απόψεις του, αλλά ως στρατηγική επιλογή, μια κίνηση τακτικής, σαν να παίζω μια παρτίδα σκάκι... ... Η τυφλή υποστήριξη δεν έχει πλέον καμμία θέση ανάμεσά μας. Η κριτική συμπαράταξη όμως είναι αυτή τη στιγμή το ζητούμενο, καθώς το διακύβευμα είναι τεράστιο και δεν έχουμε την πολυτέλεια της αποστασιοποίησης λόγω διαφορών σε δευτερεύοντα ζητήματα. Ας δώσουμε χώρο στο νέο να δοκιμαστεί και να εξελιχθεί, ας ρίξουμε το παλιό, το καταρρακωμένο και το αποτυχημένο στον Καιάδα της πολιτικής απαξίωσης κι ας αποδείξουμε στους επικυρίαρχους και στα παπαγαλάκια τους ότι δεν πρόκειται ποτέ ξανά να υποκύψουμε σε τρομοκρατικούς εκβιασμούς, σε γκακστερικές απειλές και σε ωμά ψευδοδιλήμματα
Συμπαρατάσσομαι!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:59, 14-06-12:

Εξέφρασες με τον καλύτερο και συντακτικά οργανωμένο τρόπο ό,τι ατάκτως απασχολούσε το νου μας.
Έγραψες και έσκισες.
Περιττό να πω ότι έχει φύγει fwd σε mail.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 13:16, 14-06-12:

Πάμε μωρή αρρώστια!!!Έτσι χώσε .Θέλω την γενέτειρα μου με τη δύναμη του λαού και όχι με τη δύναμη των λίγων .Την επόμενη φορά που θα κατέβω Ελλάδα θέλω γαμώτη μου την ελπίδα να κυριαρχεί.

Χώσε μαρή Άλεξ.Το νέο σποτάκι του ΣΥΡΙΖΑ που μόλις βγήκε στο νετ.Δείτε μόνο τη γλώσσα που χρησιμοποιεί

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 13:40, 14-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Βασίλη μου, η Δράση είναι μνημονιακό κόμμα, άρα εκ των πραγμάτων δεν αποτελεί πλέον επιλογή μου όσο κι αν οι υπόλοιπες προτάσεις του συμπίπτουν με τις καπιταλιστικές μου απόψεις. Φυσικά και δεν ενθαρρύνω καμία επιστροφή στη ΝΔ και στο ΠΑΣΟΚ αν το ΣΥΡΙΖΑ αποτύχει. Θεωρώ πως ότι αποτυγχάνει πρέπει να μπαίνει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας, μόνιμα.

Αρχική Δημοσίευση από Nightcrawler
τελειως ακυρη αστοχη και με μια ,θα τολμουσα να πω, provocateur διαθεση ερωτηση.

Η απαντηση ειναι και πρεπει να ειναι ναι! Ο πυρηνας της λαικης συνειδησης ειναι και πρεπει να ειναι η διαρκης αμφισβητηση. Ειτε το κομμα που θα βγει λεγεται ΣυΡιΖα ειτε ΚΚΕ ειτε Ανταρσυα ειτε δεν ξερω γω ποιο αλλο (αναφερομαι παντα στον αναφερομενο ως αριστερο ιδεολογικο χωρο) δεν σημαινει πως αυτοματα θα λυθουν τα προβληματα μας. Ισα ισα που τοτε θα ειναι πιο εντονη η αναγκη της αμφισβητησης καθως θα ειναι μια κυβερνηση η οποια (θεωρητικα παντα) θα εξυπηρετει να συμφεροντα της κοινωνιας και οχι των μεγαλολεφταδων οπως θα συμβει με μια αστικη φιλελευθερη κυβερνηση. Εκτος αμα πιστευει κανεις οτι το καθηκον του σαν πολιτης τελειωνει στις εκλογες.

Αυτη ειναι η πραγματικη δημοκρατια.
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι όταν ξεκινάς το μήνυμά σου κατηγορώντας τον άλλο ότι προσπαθεί να σπείρει τη διχόνοια και την ταραχή σε ένα thread, τον προδιαθέτεις αρνητικά απέναντι σε όλο σου το πόστ. Παρόλαυτά θα σου πω ότι όχι, τουλάχιστον εγώ δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση. Πρέπει κάποια στιγμή να μάθουμε να φιλτράρουμε απόψεις και να απαντάμε όχι με βάση ποιός το είπε, αλλά με βάση το τί ειπώθηκε κι αν είναι σωστό ή λάθος, ακόμα κι από κάποιον που δεν συμπαθούμε σαν πρόσωπο.

Για να προχωρήσω στην ουσία της απάντησης, όχι δεν θεωρώ ότι είναι άκυρη, ούτε άστοχη μια ερώτηση η οποία κινείται ακριβώς στο πνεύμα της διαρκούς αμφισβήτισης την οποία πολύ σωστά εκφράζεις στο υπόλοιπο μήνυμά σου. Αν ήταν όντως άκυρη, άστοχη και δίχως προσφορά στο διάλογο, ερώτηση δεν θα έκανε τον κόπο να απαντήσει κανείς σε αυτή. Οφείλουμε να ξεχωρίζουμε τους πραγματικούς συνειδητοποιημένους ψηφοφόρους από τους ασυνείδητους και τους πορωμένους πολωτικούς προπαγανδιστές που δεν ακούνε τίποτε άλλο πέρα από τη φωνή τους, ακόμα κι αν αυτοί είναι νεοδημοκράτες, ΔΗΜΑΡίτες ή ΣΥΡΙΖαίοι.

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει μεγαλύτερη ζημιά για το ΣΥΡΙΖΑ και για την προσπάθεια αλλαγής, από το να συμπεριλάβει στους κόλπους και στις κάλπες του πολωτικά και παρωπιδισμένα άτομα. Το λέω ειλικρινά. Προτιμώ να ψηφίσει όλος ο λαός ΣΥΡΙΖΑ αρκεί να το κάνει από συνείδηση κι όχι από τυφλή υποταγή στο νέο, στο ανατρεπτικό, στο σέξυ Αλέξη Τσίπρα και λοιπές μπούρδες.

Ειδικά δε, όταν όλο αυτό γίνεται μέσω νετ που δεν ξέρεις ποιός είναι ο μπήξε που έχει τόση πόρωση με τον σέξυ Αλέξη και τι παίζει από πίσω απ' την τόση επιμονή, οφείλεις να τον ξεχωρίσεις από τον δήξε που το ρίχνει Τσίπρα γιατί κοντεύουν τα χαράτσια να του πάρουν το σπίτι. Είναι σα να συγκρίνουμε το λίπασμα με ένα παστίτσιο.

Τέλοσπάντων, για να μη σε κουράζω με την εμβόλιμη κριτική για απόψεις άλλων στην απάντηση σε σένα, να πω ότι καταλήγεις σωστά και σύμφωνα με τις ηθικές μου και τις αξίες μου, και τολμώ να πω και με τις ανησυχίες μου.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Είναι πολύ εύκολη η απάντηση στο ερώτημά σου. Εγώ θεωρώ δεδομένο ότι δεν πρόκειται να κάνει όσα λέει κι όμως θα τον ψηφίσω. Για να ξεβρομίσει ο τόπος απ' το παλαιοκομματικό κράτος, να αλλάξουν πρόσωπα και να περάσει το Αντιμνημονιακό μήνυμα. Το πιο σημαντικό, αυτό το +50 στις βουλευτικές καρέκλες να μην το καρπωθεί ο κάθε εθελόδουλος Πλεύρης, Βορίδης, Άδωνης αλλά να πάει σε νέα, άφθαρτα πρόσωπα.

Μετά θα γραφτώ στο ΕΠΑΜ για να γυρίσουμε σε Εθνικό Νόμισμα με το σωστό τρόπο και στις μεθεπόμενες θα ψηφίσω ΑΝΤΑΡΣΥΑ για να στείλω τους αντιφρονούντες στη Γυάρο.

Ψεύτικη η εικόνα της κατάρρευσης της οικονομίας
Μη ψαρώνεις, όλα είναι αναστρέψιμα, αν γίνουν με το σωστό τρόπο.
Νίκο αν και σε εκτιμώ ιδιαίτερα για τις απόψεις σου, η πρότασή σου για τους αντιφρονούντες με ξύνισε και ελπίζω να είναι απλό χιούμορ αν κρίνω από το γλωσσίδι.

Κατα τ' άλλα συμφωνώ με την αντιδραστικότητα της πρώτης παραγράφου σου, αν και δεν πιστεύω ότι όλοι στο ΣΥΡΙΖΑ είναι άφθαρτοι. Θεωρώ ότι άνθρωπος που έχει θητεύσει στην Ελληνική Βουλή έστω και για μια ημέρα, πριν το 2012, οτι έχει φθαρεί άμεσα ή έστω και έμμεσα. Αυτή η άποψη ενισχύεται πολύ δε περισσότερο από το γεγονός ότι η πληροφόρηση που έχει ο λαός για τους πολιτευόμενους και εν δυνάμει βουλευτές του κάθε κόμματος, είναι περιορισμένη και ασύμμετρη. Δεν μπορούμε κοινώς, να γνωρίζουμε αν και οι αυριανοί 300 ήταν όλοι "καλά και φρόνιμα παιδιά" και "αγνοί αγωνιστές". Άλλοι είναι, άλλοι μπορεί να μην είναι. Από κάθε κόμμα.

Δεν ψαρώνω για την οικονομία. Το ψάρι δεν πνίγεται στη θάλασσά του. Ανησυχώ για το αν υπάρχει όντως άνθρωπος να κάνει τα πράγματα με το σωστό τρόπο.

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Ναι, αν δεν
- αποκαταστήσει τα περί μετενέργειας (εργασιακές σχέσεις, συλλογικές συμβάσεις κλπ),
- επαναφέρει από το αρχείο το "σκάνδαλο Ζήμενς",
- αποκαταστήσει και βαθαίνει τις λειτουργίες του δημοκρατικού πολιτεύματος,
- διενεργήσει λογιστικό έλεγχο του χρέους,
- επαναδιαπραγματευτεί το χρέος και τους όρους αποπληρωμής του,
- φορολογήσει τους κατέχοντες, τουλάχιστον όσο και τα "συνήθη υποζύγια",
- ασκήσει πολιτικές πλήρους απασχόλησης, με παράλληλη αγαθοεργή διαχείριση της ανεργίας,
- αποκαταστήσει την προ μνημονίου "εθνική κυριαρχία" της χώρας,
- καταπολεμήσει αποτελεσματικά την εγκληματικότητα, με παράλληλη αγαθοεργή διαχείριση του μεταναστευτικού και
- απαλλάξει την κοινωνία από ένα Δημόσιο: γραφειοκρατικό, εξουσιαστικό, σπάταλο, ανορθολογικό, απολίτιστο,
κομματικοκρατικό!
Μου άρεσε πολύ το πόστ σου Νωέα διότι απάντησες με συγκεκριμένα σημεία στην ερώτησή μου. Πολύ συγκεκριμένος, απλός και σαφής.

Να σε ρωτήσω όμως κάτι συγκεκριμένο:

Μιλάς για δημόσιο στο τέλος και την ανάγκη να "απαλλάξει την κοινωνία από ένα Δημόσιο: γραφειοκρατικό, εξουσιαστικό, σπάταλο, ανορθολογικό, απολίτιστο, κομματικοκρατικό!" και συμφωνώ μαζί σου. Μακάρι να το κάνει.

Ρωτάω λοιπόν...

Οι 100.000 προσλήψεις που έχει υποσχεθεί, πως θα βοηθήσουν να ελαφρυνθεί το ήδη βεβαρυμένο δημόσιο; Το ίδιο και με την κατάργηση των Συμπράξεων Δημοσίου-Ιδιωτικού τομέα, σε τι θα βοηθήσει αυτό; Θα γίνει το κράτος τόσο καλός και ανταγωνιστικός επενδυτής/επιχειρηματίας;

Ακριβώς η απάντηση που περίμενα όταν έκανα την ερώτησή μου. Αυτό ήθελα ακριβώς, μαζί με του Νωέα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 14:02, 14-06-12:

Νίκο αν και σε εκτιμώ ιδιαίτερα για τις απόψεις σου, η πρότασή σου για τους αντιφρονούντες με ξύνισε και ελπίζω να είναι απλό χιούμορ αν κρίνω από το γλωσσίδι.
Έλα ρε, σιγά μην το εννοώ. Έμμεση αναφορά ήταν σε κάτι άλλους τύπους εδώ μέσα που παρουσιάζουν την αντισυστημική Αριστερά ως δράκουλα των Καρπαθίων που θα τους πιει το αίμα.

Κατα τ' άλλα συμφωνώ με την αντιδραστικότητα της πρώτης παραγράφου σου, αν και δεν πιστεύω ότι όλοι στο ΣΥΡΙΖΑ είναι άφθαρτοι. Θεωρώ ότι άνθρωπος που έχει θητεύσει στην Ελληνική Βουλή έστω και για μια ημέρα, πριν το 2012, οτι έχει φθαρεί άμεσα ή έστω και έμμεσα. Αυτή η άποψη ενισχύεται πολύ δε περισσότερο από το γεγονός ότι η πληροφόρηση που έχει ο λαός για τους πολιτευόμενους και εν δυνάμει βουλευτές του κάθε κόμματος, είναι περιορισμένη και ασύμμετρη. Δεν μπορούμε κοινώς, να γνωρίζουμε αν και οι αυριανοί 300 ήταν όλοι "καλά και φρόνιμα παιδιά" και "αγνοί αγωνιστές". Άλλοι είναι, άλλοι μπορεί να μην είναι. Από κάθε κόμμα.
Κοίτα όλα είναι σχετικά στη ζωή. Άφθαρτος δεν είναι κανείς γιατί όλοι κάποια στιγμή πεθαίνουμε. Σε σχέση με το θάνατο κάθε πολιτικός είναι φθαρμένος, ολοένα πιο κοντά του. Σε σχέση με την Ντοράκλα, ένας πρωτοεμφανιζόμενος βουλευτής του Σύριζα είναι άφθαρτος και με διαφορά! Αν εννοείς ότι το σύστημα διαφθείρει ούτως ή άλλως οπότε με το που θα παρουσιαστούν τα νεόπουλα, τσουπ, θ' αρχίσουν να ζέχνουν σαν τα γουρουνάκια, αυτό ναι, δεν ξέρω, μπορεί και να συμβαίνει. Είναι όμως τόσο φορτισμένες οι συνθήκες που όλοι κοιτάνε να ξεπλύνουν τη βρώμα τους. Όσοι έχουν λιγότερη, θα την σκαπουλάρουν πιο ανώδυνα.

Δεν ψαρώνω για την οικονομία. Το ψάρι δεν πνίγεται στη θάλασσά του. Ανησυχώ για το αν υπάρχει όντως άνθρωπος να κάνει τα πράγματα με το σωστό τρόπο.
Υπάρχει λαός, εγώ εσύ ο δίπλα. Εμείς θα τους πιέσουμε, θα τους βάλουμε το αγγούρι στον πισινό και θα σχιστούν να κάνουν το σωστό. Ήδη η Λαγκάρντ μιξοκλαίει γιατί οι Έλληνες λέει δεν πληρώνουν φόρους και ο Πικραμένος εκτός από πολιτικό πραξικόπημα που κάνει υπογράφοντας συμβάσεις ως υπηρεσιακός πρωθυπουργός, τρομοκρατεί με ποινικές διώξεις. Όταν θα τρομοκρατήσει το δικό του κωλαράκι όμως ο λαός, εκεί θα γελάμε!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giosx
Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 651 μηνύματα.

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 16:19, 14-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Έλα ρε, σιγά μην το εννοώ. Έμμεση αναφορά ήταν σε κάτι άλλους τύπους εδώ μέσα που παρουσιάζουν την αντισυστημική Αριστερά ως δράκουλα των Καρπαθίων που θα τους πιει το αίμα.
Όσο για το αγγούρι νικολάκη, μας τόχουν χωμένο πολύ-πολύ βαθειά.... Μόνο με εγχείρηση βγαίνει (όπως ο Καρκίνος),αλλά απο τη δευτέρα θα δούμε αν η εγχείρηση πέτυχε αλλά ο ασθενής απεβίωσε λόγω της ανεπάρκειας του όλου χειρουργικού τήμ, της υπεραισιοδοξίας του σέξυ μαέστρου (3το ετούς αιώνιου φοιτητάκου με ¨καλή πρόθεση") αλλά χωρίς εμπειρία στην περίπτωση σηψαιμίας/γάγγραινας, λόγω μακροχρόνιας χρήσης κομματικών ναρκοληπτικών ιδεοληψιών του ασθενή, αλλά και εκτεταμένης ρύπανσης απο σκουπίδια και μικρόβια στο σπίτι του αλλά ακόμη και στο χειρουργείο, που αφέθηκαν να υπάρχουν ασύδοτα και να πολλαπλάσιάζονται, λόγω ασύγγνωστης και πάλι ελληνικής αβελτηρίας (αναβλητικότητας/ωχ.αδερφισμού/δε.βαριέσαι/κρίμα.είναι) φιλοζωίας;;; + φιλανθρωπίας!! με πινελιές ηθικής και πνευματικής κατρακύλας...... Κάποιοι με λέτε ότι σας κατέβει... εγώ λέω ότι γράφει η ιστορία (όχι των νικητών)μην βιαστείτε, διαβάστε αντί να μασάτε εγκληματικό κομμ.τικό κουτόχορτο.
ΥΓ: Ασύγγνωστο έγκλημα εδώ: http://el.wikipedia.org/wiki/Γεώργιος_Γιαννούλης
Αραγε έμμεσα, θα συμβεί το ίδιο στον sexymotherfucker και στο χειρουργικό τήμ, αν η Πατρίδα τελικά τα φτύσει;;; και λόγω ρίσκου!!

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 23:33, 14-06-12:

ΠΑΝΙΚΑΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos__ : 15-06-12 στις 00:06.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 04:40, 15-06-12:

Βασίλη μου, η Δράση είναι μνημονιακό κόμμα, άρα εκ των πραγμάτων δεν αποτελεί πλέον επιλογή μου όσο κι αν οι υπόλοιπες προτάσεις του συμπίπτουν με τις καπιταλιστικές μου απόψεις. Φυσικά και δεν ενθαρρύνω καμία επιστροφή στη ΝΔ και στο ΠΑΣΟΚ αν το ΣΥΡΙΖΑ αποτύχει. Θεωρώ πως ότι αποτυγχάνει πρέπει να μπαίνει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας, μόνιμα.
Λολ γενικά μιλούσα δεν πήγαινε σε σένα. Αν κάποιος θέλει να τη δεί δεξιά έχει καλύτερες εναλλακτικές αυτό λέω. Νομίζω ήμουν ξεκάθαρος αν ο ΣΥΡΙΖΑ δεν αποδειχτεί αντάξιος των περιστάσεων, ναι πάμε για άλλον. Ούτε θέμα πελατειακών σχέσεψων παίζει εδώ ούτε τίποτα όποιον σου κάνει το ψηφίζεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vassilis498 : 15-06-12 στις 07:25. Αιτία: ξέχασα ένα "δεν" λολ
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 09:11, 15-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Panos__
ΠΑΝΙΚΑΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ

Αυτό το σποτάκι θα μείνει στην ιστορία!
Γεια σου Τσίπρα Λέων!

Συνημένες Εικόνες

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:08, 15-06-12:

καλατο συριζα ηδη κωλοτουμπιαζει αφου ξεχασε την καταγγελια του μνημονιου

ο μητροπουλος ελεγε στην τηλεοραση
οτι θα καταργησουμε τελειως τις κοινωνιοκτονες -ζιζανιοκτονες κλπ- πολιτικες του μνημονιου θα τελειωσουμε το μνημονιο θα το καταργησουμε εντλως

και χωρις να πειραχθουν καθολου οι σχεσεις με τους ευρωπαιους και να μην διακοπει καθολου η ευρωπαικη χρηματοδοτηση,,

καλα για ποσο μ@λ@κες μας περνανε?

Ο ΣΥΡΙΖΑ τρέμει τώρα την έξοδο από το Ευρώ

Το θέμα είναι ότι για άλλη μια φορά στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ, ο κ. Σταθάκης εν προκειμένω, βγήκε χθες στο δελτίο ειδήσεων του Mega και δήλωσε ότι “ουδέποτε είπαμε πως θα καταγγείλαμε μονομερώς το μνημόνιο¨!
εχει να πεσει κωλοτουμπα που θα παει συννεφο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:33, 15-06-12:

καλα θα διωξουν το ενα μνημονιο οι συριζαιοι και θα ερθει χειροτερο εκδικησης.. απο τους ευρωπαιους
τα χρεη δεν φευγουν,παιδες,,ειτε με ευρω ειθτε δραχμη.
τα ιδια και περισσοτερα θα ειναι

δεν υπαρχει διαφυγη
απλα με εθνικο νομισμα θα μας πηδηξουν ακομα περισσοτερο αφου δεν θα εχουμε καμια δυναμη στην ευρωπη,,απλα μια τριτοκοσμικη χωρα θα ειμαστε

μονο με δουλειες αναπτυξη και νεο πλουτο θα βγουμε απο το βουρκο,,
και η αναπτυξη δεν γινεται απο το κρατος που δεν εχει λεφτα
αλλα απο ιδιωτες
ο τσιπρας το ειπε διακριτικα ,οτι αναπτυξη και δουλειες δεν μπορω να δωσω λογω υφεσης τα πρωτα χρονια και κοροιδευε το σαμαρα που ειπε για 150000 θεσεις εργασιας
και μιλησε και για σδιτ ουσιαστικα αλλα το ειπε αλλιως,,μας δουλευει

οποτε το συριζα θα ταιζει με επιδοματα ανεργιας τον κοσμο γιατι οι κακοι καπιτελιστες δεν θα επενδυσουν ποτέ εδω,,

Καταργώντας (για μια ακόμη φορά) τα ΜΑΤ
Και ο Ανδρέας Παπανδρέου είχε τάξει το 1981 τη «διάλυση των ΜΑΤ». Τελικώς τα μετονόμασε σε ΥΜΕΤ. Και το προεκλογικό πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ, που παρουσίασε η πρώην βουλευτής του ΠΑΣΟΚ κ. Σοφία Σακοράφα, τάζει «Διάλυση των ΜΑΤ- ΥΜΕΤ και απαγόρευση χρησιμοποίησης άλλων ειδικών δυνάμεων για την καταστολή λαϊκών κινητοποιήσεων».Φυσικά, αν ο ΣΥΡΙΖΑ γίνει κυβέρνηση, η υλοποίηση αυτής της υπόσχεσης (κατ’ αρχάς) θα καθυστερήσει. Το πρόβλημα θα δημιουργηθεί μόλις η αριστερή κυβέρνηση αναγκαστεί να χρησιμοποιήσει τα ΔΜΤ («Δημοκρατικές Μονάδες Τάξης», ή όπως αλλιώς μετονομάσει τα ΜΑΤ). Τότε ο ΣΥΡΙΖΑ -κατά την προσφιλή του τακτική- θα αρχίσει τις καταγγελίες. Θα ισχυριστεί ότι υπάρχει «ακροδεξιό σχέδιο εκτροπής της δημοκρατίας» και θα πείσει ότι τα «δημοκρατικά κλομπ» είναι διαφορετικά από τα «κλομπ εφαρμογής του Μνημονίου».
Η αλήθεια είναι ότι στις πρώτες συγκεντρώσεις των «Αγανακτισμένων» θα υπάρχουν πολλοί ακροδεξιοί. Και οργανωμένοι και «οιονεί». Οι οργανωμένοι έμαθαν πολλά από τις τακτικές του «αντάρτικου των διαδηλώσεων» που υπέθαλψε στα «αγωνιστικά» του χρόνια ο ΣΥΡΙΖΑ. Θα υπάρχουν κουκουλοφόροι (για την «προστασία από τα δακρυγόνα») με διαφορετικό πολιτικό πρόσημο από τους μασκοφόρους των προηγούμενων διαδηλώσεων, αλλά εξίσου βίαιοι. Θα υπάρχουν, όμως, και ειρηνικοί διαδηλωτές, «οιονεί ακροδεξιοί», που νομίζουν ότι τα δεινά τους οφείλονται σε συνωμοσία των Εβραίων, της Λέσχης Μπίλντεμπεργκ, της Νέας Τάξης κ.λπ. Ανάμεσά τους θα διαδηλώνουν και ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ, που πίστεψαν όσα το κόμμα δίδασκε τα προηγούμενα χρόνια, ότι δηλαδή το Μνημόνιο φταίει για τα χάλια της Ελλάδος. Ολοι αυτοί θα ξανανιώσουν τη «νόμιμη βία του κράτους», η οποία σε φάση καταστολής δεν ξεχωρίζει τα ξερά από τα χλωρά· δεν μπορεί να διακρίνει τους ειρηνικούς από τους «μαχητικούς» διαδηλωτές, τους ακροδεξιούς που είναι κατά των μέτρων του Μνημονίου από τους αριστερούς που επίσης είναι κατά των ίδιων μέτρων.
Η λέξη «Μνημόνιο», που προαναφέραμε, είναι σχηματική. Ακόμη κι αν ο ΣΥΡΙΖΑ καταγγείλει τη δανειακή σύμβαση, θα αναγκαστεί να εφαρμόσει δρακόντειο πρόγραμμα λιτότητας. Φυσικά θα μιλήσει για «καμένη γη που παρέλαβε», για «σχέδιο υπονόμευσης της δραχμής», πράγματα γνωστά από την περίοδο 1981-1985 (ποιος είπε ότι η μίμηση του Ανδρέα Παπανδρέου θα είναι μόνο προεκλογική.
Η οικονομική πραγματικότητα θα οδηγήσει σε κοινωνικές συγκρούσεις πιο σκληρές από τις προηγούμενες. Μην ξεχνάμε το 1985, όταν η χώρα είδε πάλι τον χάρο με τα μάτια της, ο νεοπροσφιλής του ΣΥΡΙΖΑ Ανδρέας Παπανδρέου κατέβασε τα ΥΜΕΤ στους δρόμους, διέσπασε τη ΓΣΕΕ, πέρασε Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου για την ακύρωση των Συλλογικών Συμβάσεων.
Οι διαφορές με τη σημερινή κατάσταση είναι μόνο ως προς τα μεγέθη. Το πρόγραμμα σταθεροποίησης της οικονομίας τότε άργησε τρία χρόνια, διότι το 1981 το χρέος ήταν στο 26% του ΑΕΠ. Το δάνειο που αναγκαστήκαμε να ζητήσουμε από τους εταίρους της ΕΟΚ ήταν μόλις 2 δισ. δολάρια, λιγότερο δηλαδή από το φετινό πρωτογενές έλλειμμα και ψίχουλα μπροστά στην δανειακή σύμβαση που θέλει να καταγγείλει ο ΣΥΡΙΖΑ. Με άλλα λόγια, μιας περιπέτειας, μύριες έπονται και θα τις πληρώσουμε όλοι, με πρώτους αυτούς που πίστεψαν ότι θα καταργηθούν τα ΜΑΤ.
Ούτε ο κ. Τσίπρας θέλει τα ελλείμματα

αντε να ξυπναμε
ειδικα για τα ματ,,το πιστευω απολυτα
οτι θα ριχνουν ακομα περισσοτερο ξυλο και πιο φανατικα σε αμφισβητιες της "εξουσιας του λαου "
και φυσικα στους δεξιους ακροδεξιους που τολμανε να διαδηλωσουν και να ορμανε να πλακωσουν τους αριστερους..

αναρχια..μπαχαλο..

ΧΑΟΣ

Και σε επιτροπή η Δούρου (μέσω του Λιάνη) με την κόρη του Ακη!
παρεα με την κορη του Ακη επι Λιάνη κανανε εκδηλωσεις κλπ
άαυθαρταα..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 15-06-12 στις 11:12.
Παράθεση

thalalla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη thalalla
H thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H thalalla έγραψε στις 17:59, 15-06-12:

Απο το να εικάζουμε πως οι νέοι θα είναι σαν τους παλιούς είναι καλύτερα νομίζω να τους δώσουμε μια ευκαιρία.
Οι παλαιότεροι μας έχουν δείξει τα σχέδια τους έχουν βάλει τις υπογραφές τους έχουν σχεδόν ολοκληρώσει το έργο τους.
Εμείς σαν κοινωνία δεν πρέπει να τους αφήσουμε να μας αποτελειώσουν.
Πάνω απο όλα είναι ο άνθρωπος, ο οποίος πρέπει να σταματήσει να ζεί υπο το κράτος του πανικού και του φόβου.
Αυτό δεν είναι ζωή αυτό είναι κτηνωδία.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  527610_10150921140343637_1857161721_n.jpg
Εμφανίσεις:  208
Μέγεθος:  51,5 KB

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 651 μηνύματα.

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 21:07, 15-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από thalalla
Απο το να εικάζουμε πως οι νέοι θα είναι σαν τους παλιούς είναι καλύτερα νομίζω να τους δώσουμε μια ευκαιρία.
Εξ όνυχος γνωρίζεις τον λέοντα... Οταν γνωρίζεις την προΐστορία και το "έργο" της Αριστεράς, δεν της δίνεις ευκαρία για άλλον ένα αδελφοκτόνο εμφύλιο πόλεμο τύπου 1946-49.
Οι παλαιότεροι μας έχουν δείξει τα σχέδια τους έχουν βάλει τις υπογραφές τους έχουν σχεδόν ολοκληρώσει το έργο τους.
Ο Εμφύλιος που λέω απο πάνω, ή αποπομπή μας απο τη Δύση θα ολοκληρωθεί, αν της δοθεί η ευκαιρία διακυβέρνησης με εφαρμογή αυτών που λέει το πρόγραμμά της.
Εμείς σαν κοινωνία δεν πρέπει να τους αφήσουμε να μας αποτελειώσουν.
Αυτό λέω κι εγώ, για να έχουμε την ευκαιρία νεκρανάστασης πλέον της Πατρίδας, πρέπει να εχουμε Συμμάχους κι όχι περιπέτειες!!
Πάνω απο όλα είναι ο άνθρωπος, ο οποίος πρέπει να σταματήσει να ζεί υπο το κράτος του πανικού και του φόβου.
Αυτό λέω κι εγώ, γιαυτό πρέπει να φύγουν όλοι οι "Ξένοι" και Λαθραίοι, που μας κλέβουν και μας δολοφονούν καθημερινά, όπως τον π.χ πρόσφατα τα 2αδέρφια, τον φαρμακοποιό του ΣΥΡΙΖΑ κλπ κλπ άπειρες οι περιπτώσεις... για 20 χρόνια ως τώρα!!
Αυτό δεν είναι ζωή αυτό είναι κτηνωδία.
Αυτό λέω κι εγώ, γιαυτό έγραψα το απο πάνω, και θα αυτοτιμωρηθούμε χειρότερα, χάνοντας τους ελάχιστους πλέον Συμμάχους που μας έχουν απομείνει στη Δύση, γιατί "USSR" δεν υπάρχει πλέον!!
Αυτή είναι η Ελπίδα του Πατρώτη που αγαπά τον τόπο του
,
όχι του ανερμάτιστου αυτοκαταστροφικού ιδεοληπτικού και μη ρεαλιστικού, ουτοπικού ΣΥΡΙΖΑ.

Μου αρέσει το παραμύθι του, είναι μπαλκονάτος αλλά... Δεν εμπιστεύομαι τις υποσχέσεις του..!!!
Αυτή εδώ η χώρα δεν έχει πλέον άλλο την πολυτέλεια επικίνδυνων και ακραίων, τύπου Τσίπρα. Δεν είμαστε πλέον στο σημείο όπου μπορούμε να ψηφίσουμε ακίνδυνα κάποιον για πειραματισμό, από οργή,αγανάκτηση και για τιμωρία των άλλων κτλ.
Τυχόν πρωτιά του ΣΥΡΙΖΑ μεθαύριο σημαίνει απλά επιστροφή σε μια εξαιρετικά υποτιμημένη δραχμή, καλπάζοντα πληθωρισμό, διάλυση τραπεζικού συστήματος, αποκλεισμό από τις αγορές επ' αόριστον κλπ. Περιθωριοποίηση στην Ευρώπη όπου κάποιοι ευχαρίστως θα μας χρησιμοποιήσουν σαν αποδιοπομπαίο τράγο και λόγω ΣΕΝΓΚΕΝ δεν θα μας δέχονται, είπατε τίποτε;; οι Έλληνες να θέλουν Διαβατήριο και Βίζα!! στην Ενωμένη Ευρώπη;; εξαιτίας του Τσίπρα;;.
Επιπλέον βάλτε την Φτώχεια και εξαθλίωση σε επίπεδα Λατινικής Αμερικής, όσο για την εγκληματικότητα, αυτή σχεδόν την πλησιάζουμε...!!
Για να μην πούμε για πιθανές καταστροφές στην εξωτερική πολιτική και τα εθνικά θέματα - έχετε δει τις θέσεις αυτού του μορφώματος επί αυτών; Ή την μετατροπή της Ελλάδας σε ξέφραγο αμπέλι υποδοχής λαθρομεταναστών, χωρίς πολιτισμική και εθνική ταυτότητα, με τεράστια εγκληματικότητα και οριστική κατάλυση της έννομης τάξης.
Ο ΣΥΡΙΖΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΦΘΑΡΤΗ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΟΜΜΑΤΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΝΟΘΥΛΕΥΜΑ ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΩΝ ΜΑΡΞΙΣΤΩΝ, ΒΙΑΙΩΝ ΑΝΤΙ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΩΝ και ΑΚΡΑΙΩΝ ΕΠΙΔΟΞΩΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΩΝ, ΜΕ ΟΛΙΓΗ από ΑΦΕΛΕΙΣ ΟΥΤΟΠΙΣΤΕΣ.
Οι λίγοι "σοβαροί" είναι η βιτρίνα για την υποκλοπή της ψήφου των Ελλήνων.
Όσο για τιμιότητα: Ο Τσίπρας γόνος επιχειρηματία και μέτοχος κατασκευαστικής το παίζει προλετάριος - όπως και ο μέντορας του Αλαβάνος, ο πιο πλούσιος απο παλιά, πολιτικός αρχηγός. Η Δούρου "σύμβουλος" σε ινστιτούτα υπουργείων με τον Τσοχατζόπουλο. Οι δε Παπαδημούληδες αφού τα κονόμησαν για χρόνια στην Ευρωβουλή τώρα είναι λάβροι κατά των Ευρωπαίων.
Η ψήφος ποτέ δεν ήταν αστεία υπόθεση για τον συνειδητοποιημένο Πολίτη και σίγουρα όχι τώρα. Ας το συνειδητοποιήσουμε όμως για καλά: ΨΉΦΟΣ ΣΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ = ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ και ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΗ.
ΥΓ:Η οικονομίες κάνουν κύκλους τώρα είμαστε στα σκατά λόγω εγκληματικών λαθών ή και σκοπιμοτήτων, αν θέλετε, όμως η ελπίδα υπάρχει όταν έχουμε Συμμάχους γιατί είμαστε μικρή χώρα κι ότι έγραψα είναι ήδη δημοσιευμένο, δεν λέω κάτι νέο και αναγκαστικά θα ψηφίσω Χρυσή Αυγή, ως αντίβαρο στην έλλειψη σοβαρότητας στην πιθανή Κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ.... Τα χθεσινά πόστ μου .εδώ και εδώ έλεγαν τον πρόλογο του σημερινού κι ας μην βιαστεί κάποιος να αρχίσει χαρακτηρισμούς φασιστικούς και προβοκατόρικους, γιατί θα απαντήσω κατάλληλα... και ανάλογα.!! Γιατί συμφωνώ και με αυτό..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giosx : 15-06-12 στις 21:59. Αιτία: συμπλήρωση
Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gandalf
Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 23:30, 15-06-12:

Για μένα ο ΣΥΡΙΖΑ είναι από τα πλέον οπισθοδρομικά κόμματα που υπάρχουν αυτή την στιγμή στην Ελλάδα. Απλά διαιωνίζει τα της προηγούμενης 30ετίας -άκρατη ψηφοθηρία/υποσχεσιολογία/λαικισμός όσο δεν πάει/χάιδεμα αυτιών των ψηφοφόρων και των συνδικάτων, κι όλα αυτά από έναν λαοπλάνο με πολιτικό λόγο αντάξιο πρωτάρη σε φοιτητική παράταξη, ή μάλλον μαθητή που προσπαθεί να εκλεγεί για το 15μελές. Νομίζω ότι το φαινόμενο ΣΥΡΙΖΑ είναι η απόλυτη επικράτηση του λαικισμού και της επίκλησης στο συναίσθημα σε μια εποχή που κινδυνεύουμε να πάμε μαζικά για φούντο - αυτό είναι το "νέο" που φέρνει ο ΣΥΡΙΖΑ?
Συμφωνώ επίσης σε αυτό που έγραψε ο παραπάνω "Ο ΣΥΡΙΖΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΦΘΑΡΤΗ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΟΜΜΑΤΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΝΟΘΥΛΕΥΜΑ ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΩΝ ΜΑΡΞΙΣΤΩΝ, ΒΙΑΙΩΝ ΑΝΤΙ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΩΝ και ΑΚΡΑΙΩΝ ΕΠΙΔΟΞΩΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΩΝ, ΜΕ ΟΛΙΓΗ από ΑΦΕΛΕΙΣ ΟΥΤΟΠΙΣΤΕΣ". Δεν είναι βέβαια πλέον απλώς ένα συνοθύλευμα όλων αυτών μιας και τον προτιμά ένα 25% της κοινωνίας, άλλα έτσι ξεκίνησε και αυτός είναι ο πυρήνας του. Τώρα για το πόση πρόοδο θα φέρει ένα κόμμα που εκθειάζει την Βενεζουέλα του Τσάβες..Δεν λέω φυσικά αυτά για να υποστηρίξω το έργο των 2 προηγούμενων κομμάτων, για τα οποία επίσης έχω την χειρίστη άποψη.

Πέρα από αυτό, στο πρόγραμμά του υπάρχουν θέσεις που θεωρώ τουλάχιστον επικίνδυνες, όπως αφοπλισμός της αστυνομίας και νομιμοποίηση κι εγκατάσταση των λαθρομεταναστών με πρόνοια του κράτους - θέσεις που αν εφαρμόσει, απλά θα έχει εξασφαλίσει ένα 20% της ΧΑ στις επόμενες εκλογές. Τουλάχιστον ελπίζω αν βγει να σοβαρευτεί λίγο - ήδη έχει φάει το κράξιμο της ζωής του για τα οικονομικά και έχει γίνει κάπως πιο μετριοπαθές - και να γίνει και μια κυβέρνηση συνεργασίας που νομίζω είναι η καλύτερη λύση.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 23:37, 15-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από giosx
Ο ΣΥΡΙΖΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΦΘΑΡΤΗ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΟΜΜΑΤΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΝΟΘΥΛΕΥΜΑ ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΩΝ ΜΑΡΞΙΣΤΩΝ, ΒΙΑΙΩΝ ΑΝΤΙ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΩΝ και ΑΚΡΑΙΩΝ ΕΠΙΔΟΞΩΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΩΝ, ΜΕ ΟΛΙΓΗ από ΑΦΕΛΕΙΣ ΟΥΤΟΠΙΣΤΕΣ.
Ξέχασες φίλε τὸ παλαιοκομματικὸ ΠΑΣΟΚ ποὺ περιλαμβάνει καὶ συνεργάτες τοῦ Ἄκη τὸ ὁποῖο ἀναβαπτίσθηκε πολιτικὰ μέσα ἀπὸ τὸν «ἄφθαρτο» ΣΥΡΙΖΑ...

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 23:41, 15-06-12:

Αυτοί που κατακρίνουν τον ΣΥΡΙΖΑ, έχουν το θάρρος να μας πουν τι θα ψηφίσουν; Εγώ πχ που τον έχω κατακρίνει αρκετές φορές μέσα από τα post μου και λέω πάντοτε ότι διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ σε εθνικά και μεταναστευτικά θέματα και όχι μόνο (έχω κατηγορήσει και τον δήθεν δημοκρατισμό του Τατσόπουλου και άλλων μελών του που κατεβάζουν ως ψηφοφόρους Τούρκους ακροδεξιούς!!!), ψήφισα Αν.Ελ. στις προηγούμενες εκλογές. Πλέον όμως έχω φτάσει στο σημείο να μην εμπιστεύομαι αρκετά ούτε αυτούς και είμαι πιο αναποφάσιστος από ποτέ με αποτέλεσμα ακόμα να μην έχω καταλήξει. Εσείς που καταφέρεστε με τέτοιο πάθος εναντίον του ΣΥΡΙΖΑ, πείτε μας σας παρακαλώ και τι ψηφίζετε και γιατί. Γιατί αν είστε κρυφοπασόκοι ή κρυφονεοδημοκράτες, να ξέρουμε αν είναι να σας πάρουμε στα σοβαρά ή όχι.

Αυτό που είπε το παιδί από πάνω, πως αν ο ΣΥΡΙΖΑ μας προδώσει και αυτός, στις επόμενες εκλογές η χ.α. θα πάρει 20% δεν είναι καθόλου αστείο ούτε σενάριο φαντασίας. Είναι ενδεχόμενη πραγματικότητα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 23:49, 15-06-12:

Γιατί ἀπευθύνεσαι γενικὰ ἀγαπητὲ Zed; Ἔγω ἔχω πεῖ πάντως ξεκάθαρα τὸ τί θὰ ψηφίσω καὶ τὸ ἔχω αἰτιολογήσει ὅπως ἐγὼ θεωρῶ σωστά. Θὰ ψηφίσω Ν.Δ. γιατὶ θεωρῶ ὅτι αὐτὴν τὴ στιγμὴ εἶναι ἡ λιγότερο χειρότερη ἐπιλογή. Σὲ μιὰ τέτοια κρίσιμη περίοδο δὲν κοιτᾷς ποιός σοῦ χαϊδεύει τὰ αὐτιὰ, ἀλλὰ ποιός ἔχει ἀφ' ἑνὸς τὶς πιὸ λογικὲς θέσεις καὶ ἀφ' ἑτέρου ποιός θὰ μποροῦσε νὰ διαχειρισθῇ καταλληλότερα μιὰ τέτοια κατάσταση. Καὶ μόνο φυσιογνωμικὰ κρίνοντας πάντως, δὲν πιστεύω ὅτι ὁ Ἀντώνης Σαμαρᾶς εἶναι ἕνας ἄνθρωπος ὁ ὁποῖος θὰ ξεπουλήσῃ τὴν πατρίδα του. Σὲ ἀντίθεση μὲ τὸν παιδαριογέροντα Τσίπρα ὁ ὁποῖος ἔχει δείξει τόσα χρόνια τὶς ἐθνομηδενιστικὲς θέσεις του ὅπως εἶπες κι ἐσύ.

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 00:02, 16-06-12:

Έτσι γενικά θέλω να απευθυνθώ. Αφού θες συγκεκριμένα, να σου απευθυνθώ συγκεκριμένα λοιπόν.

Μήπως το 2011 έφερνε λίγο σε ΣΥΡΙΖΑ ο Αντωνάκης;

Το πουλί μας και την υπογραφή μας προσέχουμε πού τα βάζουμε. Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.

Καὶ μόνο φυσιογνωμικὰ κρίνοντας πάντως, δὲν πιστεύω ὅτι ὁ Ἀντώνης Σαμαρᾶς εἶναι ἕνας ἄνθρωπος ὁ ὁποῖος θὰ ξεπουλήσῃ τὴν πατρίδα του.
Την υπογραφή του ο Αντωνάκης την έβαλε τόσο μα τόσο εύκολα...

Αυτοδιαψεύδεσαι. Όπως και ο ίδιος ο Κομανέτσης. Μνημόνιο = ξεπούλημα πατρίδας. Πρέπει να είσαι τραγικά άσχετος από body language πάντως για να μας λες ότι "φυσιογνωμικά" δεν εξαπατεί...

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O gandalf έγραψε στις 00:22, 16-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zed
Αυτοί που κατακρίνουν τον ΣΥΡΙΖΑ, έχουν το θάρρος να μας πουν τι θα ψηφίσουν; Εγώ πχ που τον έχω κατακρίνει αρκετές φορές μέσα από τα post μου και λέω πάντοτε ότι διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ σε εθνικά και μεταναστευτικά θέματα και όχι μόνο (έχω κατηγορήσει και τον δήθεν δημοκρατισμό του Τατσόπουλου και άλλων μελών του που κατεβάζουν ως ψηφοφόρους Τούρκους ακροδεξιούς!!!), ψήφισα Αν.Ελ. στις προηγούμενες εκλογές. Πλέον όμως έχω φτάσει στο σημείο να μην εμπιστεύομαι αρκετά ούτε αυτούς και είμαι πιο αναποφάσιστος από ποτέ με αποτέλεσμα ακόμα να μην έχω καταλήξει. Εσείς που καταφέρεστε με τέτοιο πάθος εναντίον του ΣΥΡΙΖΑ, πείτε μας σας παρακαλώ και τι ψηφίζετε και γιατί. Γιατί αν είστε κρυφοπασόκοι ή κρυφονεοδημοκράτες, να ξέρουμε αν είναι να σας πάρουμε στα σοβαρά ή όχι.

Αυτό που είπε το παιδί από πάνω, πως αν ο ΣΥΡΙΖΑ μας προδώσει και αυτός, στις επόμενες εκλογές η χ.α. θα πάρει 20% δεν είναι καθόλου αστείο ούτε σενάριο φαντασίας. Είναι ενδεχόμενη πραγματικότητα.
εγώ την Δημιουργία Ξανά θεωρώ το σοβαρότερο κόμμα μέχρι στιγμής και μάλλον για εκεί το πάω, αν και ομολογώ πως είμαι αρκετα προβληματισμένος. Και η Δημ.Αρ μου είναι συμπαθής ιδεολογικά, αν και ο Κουβέλης με έχει απογοητεύσει τελευταία. Ο Σαμαράς προσωπικά δεν μου εμπνέει καμμία εμπιστοσύνη, άλλα αν μ έβαζες να επιλέξω μεταξύ ΝΔ κα ΣΥΡΙΖΑ, θα το ριχνα ΝΔ δαγκωτό, ο ΣΥΡΙΖΑ εμένα με φοβίζει και εξήγησα γιατί - θεωρώ πως η εφαρμογή μίας φιλομεταναστευτικής-"χαλαροαστυνομικής" πολιτικής είναι εμμέσως ψήφος στην Χ.Α, εκτός αν κάποιος ζει στον κόσμο του και δεν βλέπει τι γίνεται. Μόνο και μόνο για τα ζητήματα ασφάλεια και μετανάστευση σαφώς προτιμώ την ΝΔ και τους Αν. Ελ αν θες, κάποιον πιο δεξιό τέλος πάντων.
Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να παίρνουμε ή όχι κάποιον στα σοβαρά ανάλογα με το αν ψηφίζει ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ, αν το πάμε έτσι κι εγώ μπορώ να υποστηρίξω ότι είναι εντελώς αστείο να παίρνουμε στα σοβαρά κάποιον που ψηφίζει ΚΚΕ ή ΣΥΡΙΖΑ, άλλα νομίζω ότι είναι πολύ ρηχή αυτή η προσέγγιση.

Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 00:36, 16-06-12:

“Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα”
  1. Ναι ρε. Το σκέφτηκα. Το σκέφτηκα καλά. Θα ψηφίσω τον Αλέξη Τσίπρα. Μαζί με τις συνιστώσες. Και τη συνισταμένη. Και τον κύκλο. Τους βαρέθηκα όλους. Μόνο ο ΣΥΡΙΖΑ θα μας χαρίσει την ευημερία, την ευτυχία και την ευμάρεια που είχαμε και μας έκλεψαν.
  2. Μόνο ο ΣΥΡΙΖΑ εγγυάται το να γίνουμε τόσο καλός επίγειος παράδεισος που θα τον δει ο Θεός και από τη ντροπή του θα ρίξει λουκέτο στον επουράνιο.
  3. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί όταν το παλικάρι από την Παιανία υπερασπίστηκε το σπίτι του από τους κλέφτες που τοποθέτησαν ευγενικά το μαχαίρι στο λαιμό της μάνας του, έβγαλε ανακοίνωση που τον χαρακτήριζε ως δολοφόνο.
  4. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί μου αρέσει που ακούγονται πολλά, διαφορετικά και ενδιαφέροντα. Ο Λαφαζάνης σου λέει ότι θα κάψει το μνημόνιο και ο Παπαδημούλης ότι θα το επαναδιαπραγματευθεί. Είναι δυνατόν να πλήξεις ποτέ;
  5. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί τους αρέσει ο τζόγος όπως και σε όλους τους Έλληνες. Ο βουλευτής Μπαλάφας είπε πως θα κόψουμε τους εξοπλισμούς και θα ρισκάρουμε με την Τουρκία. Και η Τουρκία θα ρισκάρει μαζί μας αλλά ο ΟΠΑΠ θα το δίνει 1,05. Όταν ο Τούρκος θα σηκώσει 10 αεροπλάνα και εσύ ένα ανεμόπτερο, ούτε καν παραδοσιακό ντέρμπι δεν το λες. Καλά έκανε ο βουλευτής Μπαλάφας – εσύ τον ψήφισες φίλτατε Έλληνα – καθώς η Τουρκία είναι υπόδειγμα καλού γείτονα. Μας στέλνει καθημερινά τουρίστες και τα αεροπλάνα της περιπολούν πάνω από τα νησιά μας και αν συμβεί το παραμικρό ειδοποιούν τις ελληνικές αρχές να επέμβουν.
  6. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί είναι βαθιά θρησκευόμενος. Κατά την ορκωμοσία στη βουλή μόλις είδε τον Σταυρό, του ήρθε αναγούλα.
  7. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί καλά θα κάνει να πάρει 1.200 ευρώ το χρόνο από όσους έχουν 20.000. Εγώ έχω στην τράπεζα 19. Βέβαια όταν πέσαμε να φάμε τον ΓΑΠ, μας είχε ζητήσει 2%. Τα χίλια διακόσια στις είκοσι χιλιάδες είναι 6%. Εντάξει θα σου πω την αλήθεια έχω 5 19αρια σε διαφορετικές τράπεζες και δεν θα με βρει ποτέ. Εσύ βέβαια, μπορείς να τον ψηφίσεις.
  8. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θέλουν την αποστρατικοποίηση των νησιών. Αυτό άλλωστε είναι ένα πάγιο αίτημα της Τουρκίας με το οποίο τα παιδιά των συνιστωσών συντάσσονται πλήρως. Και εμείς κυρίες και κύριοι, τους ακούμε τους γείτονές μας και τους κάνουμε τα χατίρια και ρισκάρουμε.
  9. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί είναι πολύ πληκτική η ήρεμη ζωή. Δεν αντέχεται ρε φίλε. Μου λείπουν οι μολότοβ, οι πυρκαγιές στο κέντρο της Αθήνας, τα μπάχαλα. Νοσταλγώ τους μετανάστες της Υπατίας, τι ωραίο σόου τότε, και το πώς μπλοκάρεται μια επένδυση για ένα έργο. Ευτυχώς που δεν έγινε το γήπεδο του Παναθηναϊκού και το έργο της διπλής ανάπλασης καθώς θα καταστρεφόταν η αποικία των χιλιάδων κορμοράνων που κατοικούσαν στον Βοτανικό. Οι ευαίσθητοι καταγγέλοντες του Σύριζα, φαντάσου δηλαδή, ούτε καν έμεναν στην περιοχή αλλά για λόγους ευαισθησίας δεν δίστασαν να βγουν μπροστά για χάρη των πτηνών.
  10. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί πιστεύω ότι όντως οι Ευρωπαίοι μπλοφάρουν. Το είδες και με την απόλυτη διάλυση του συστήματος υγείας. Είναι ψέματα όσα γράφονται για τα φάρμακα των καρκινοπαθών. Η αλήθεια είναι πως από το περίσσευμα των χρημάτων, η διαφωνία ήταν αν θα πληρώνουν 2 ευρώ συμβολικά ή αν θα ήταν τελείως δωρεάν.
  11. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί λατρεύω τη γνώση του στην αγγλική γλώσσα. Να, τώρα τον φαντάζομαι να μιλάει στο γιούρογκρουπ και τρέμω. Και οι Ευρωπαίοι θα τρέμουν βέβαια. Από τα γέλια. Μαντάμ Μέρκελ, σπάστα και ξαναρίχτα αγαπούλα.. Όταν είχαμε τον Γιώργο Παπανδρέου σας χάλαγε. Για αυτό θα βγάλουμε τον Αλέξη που δεν έχει ιδέα.
  12. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί δεν θέλω να χαθούν παλιόφιλοι από το παρελθόν. Το ένδοξο παρελθόν που ζούσαμε στα δέκα αστέρια. Ο Φωτόπουλος, ο μέγας άρχοντας του συνδικαλισμού στην Ελλάδα, πηγαίνει στον Αλέξη. Κάτι θα ξέρει. Ο Κοτσακάς ήταν επι ΠΑΣΟΚ υφυπουργός Εργασίας και υπουργός Αιγαίου. Οι συκοφάντες λένε πως ήταν και στενός συνεργάτης του Άκη αλλά αυτά μην τα πιστεύεις. Ο Χωραφάς εκτός από συνεργάτης ήταν και σύμβουλος του Άκη αλλά αυτά είναι αθλιότητες. Ο Γιώργης ο Ραφτόπουλος ήταν άλλος ένας διακεκριμένος συνδικαλιστής, πρώην πρόεδρος της ΓΣΕΕ γαρ και παραλίγο να μας αφήσει χρόνους από τη 17Ν. Περασμένα ξεχασμένα. Τον Κουρουμπλή και την Κατσέλη τους ξέρεις. Τους είδες στα έδρανα του ΠΑΣΟΚ. Θα τους ξαναδείς στα έδρανα του Αλέξη.
  13. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί μου αρέσει ως άποψη ο αριθμός των 12 συνιστωσών. Θέλω να τολμήσω να είμαι η 13η συνιστώσα. Και δεν είμαι μαυρόγατα. Μου αρέσει αυτός ο συμβολισμός που ούτε καν ξέρεις ποιος είναι ποιος. Κάτι σαν μυστική αδελφότητα.
  14. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θέλω να ελπίζω πως θα είμαι ένας από τους 100.000 που θα προσλάβει στο Δημόσιο. Κατά προτίμηση στην Ολυμπιακή γιατί από μικρός μου άρεσαν τα αεροπλάνα.
  15. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θα ξαναφέρει στο κράτος εταιρείες όπως η Ολυμπιακή και ο ΟΤΕ. Αξέχαστες εποχές. Τότε που κάθε πτήση της ΟΑ ήταν ένα έπος. Εντάξει το αεροπλάνο πέταγε, ήταν θέμα χρόνου. Αορίστου αλλά χρόνου. Κανονίζαμε θυμάμαι ένα σωρό πράγματα πριν από την πτήση καθώς ξέραμε ότι μετά από 3 ώρες από την προγραμματισμένη ώρα θα πέταγε. Ξέρεις πόσοι Έλληνες επιμορφώθηκαν τότε διαβάζοντας βιβλία στο αεροδρόμιο; Να γιατί έπεσε το επίπεδο της παιδείας μας. Θυμάμαι και εκείνον τον ΟΤΕ. Τι ωραία… Δεν είχαμε καμία εξάρτηση από την τεχνολογία. Τους φώναζες να σου επισκευάσουν το αναλογικό τηλέφωνο και έρχονταν μετά από 20 μέρες..
  16. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θα πάρει λέει πίσω τον ΟΤΕ. Δεν ξέρω πως ακριβώς θα πετάξει έξω τη Ντόιτσε τελεκομ. Θα την πληρώσει; Θα της κάνει έξωση; Θα φέρει τον Κασιδιάρη να τη βγάλει έξω;
  17. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί ο φόρος στο 1% του τζίρου των επιχειρήσεων και όχι ας πούμε στα καθαρά κέρδη, είναι μια μικρή λεπτομέρεια που όσες εταιρείες την κουτσοβγάζουν ισα ισα, θα αγοράσουν λουκέτα στα χρώματα του ουράνιου τόξου. Καλά λέει. Όλοι οι Έλληνες την είδαν επιχειρηματίες. Κάθε μισό μέτρο και μαγαζί. Ε, όχι. Να πάτε να γίνετε υπάλληλοι ρε!
  18. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί ούτε ένας στην Ευρώπη, ακόμα και στα συγγενή και αδελφά κόμματα του Αλέξη, δεν άκουσα να κάνουν μια δήλωση στήριξης, κάτι. Άρα έχει δίκιο! Μόνος του και όλοι σας ρε!
  19. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί ήταν αναφανδόν υπερ του σχεδίου Ανάν. Οι Κύπριοι που το απέρριψαν ήταν ηλίθιοι που δεν άκουσαν τον Αλέξη και τώρα θα είχαν από τρεις πόρσε ο καθένας. Αν είχαν δεχθεί το σχέδιο Ανάν, σήμερα θα μπορούσαν οι Κύπριοι να έχουν ΑΟΖ; Ε; Ε;
  20. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί έχει άποψη. Θέλει να καταγγείλει μια δανειακή σύμβαση κατά τη στιγμή που έχουμε πάρει ήδη πάνω από τα μισά και μας κούρεψαν πάνω από 100 δις χρέος. Είμαι σίγουρος ότι αυτή η καταγγελία θα γίνει δεκτή με ζητωκραυγές στην Ευρώπη.
  21. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί και εγώ ρε αδερφέ δεν γουστάρω την ελληνική τηλεόραση. Θέλει λέει να ζητήσει 500 εκατομμύρια για τηλεοπτικές άδειες. Τα έσοδα από τις διαφημίσεις την ιδιωτικής τηλεόρασης είναι 100 εκατομμύρια και δίνουμε στην κρατική 300. Μέχρι τα 500 υπάρχει μια σχετική απόσταση αλλά είμαι σίγουρος πως θα βρεθεί ένας τρόπος να καλυφθεί. Στο κάτω κάτω της γραφής πολλοί είναι. Και τα κανάλια και οι δημοσιογράφοι. Ας μείνουν οι 902 και η Αυγή, άντε και για λόγους παράδοσης ο Ριζοσπάστης και είμαστε μια χαρά.
  22. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί έχω κάτι γνωστούς στην Ιταλία και στη Γερμανία και μου γράφουν στο δίκτυο: Άντε να γυρίσετε στη δραχμή να πάρουμε τσάμπα ένα εξοχικό στη Σαντορίνη και στη Μύκονο.
  23. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θα χορηγήσει ταξιδιωτικά έγγραφα στους λαθρομετανάστες. Ως επίσημο ταξιδιωτικό έγγραφο ενός κράτους, τα τελευταία δέκα χιλιάδες χρόνια είναι το διαβατήριο. Οπότε να τους δώσουμε και την υπηκοότητα, να τους αφήσουμε εδώ, έτσι και αλλιώς χάλια την έχουμε κάνει την Ελλάδα, και να φύγουμε εμεις. Άλλωστε έχουμε τόσο μεγάλη ακτογραμμή που όλοι χωράμε. Ισα ισα που η χώρα μας είναι αραιοκατοικημένη. Από τα 11 εκατομμύρια τα 8 είναι στην Αθήνα. Έτσι θα κάνουμε την πραγματική αποκέντρωση. Αντί να φύγουν οι Πακιστανοί από την Αθήνα, που είναι πάρα πολύ δύσκολο πια, ας φύγουν οι Έλληνες. Να πάνε στα χωριά τους να καλλιεργήσουν ραπανάκια.
  24. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί ούτε και σε μένα αρέσουν οι παρελάσεις και νομίζω ότι ήταν πολύ πιο διασκεδαστικό το θέαμα νεράντζια vs πολιτικών. Το ότι ανοίγει ο ασκός του Αιόλου και μπορεί αύριο να έχουμε το μάτς Χρυσαυγίτες vs Συριζαίων θα είναι μια καλή αρχή για να ξεχρεώσει το ελληνικό κράτος αφού όλος ο πλανήτης θα το παίζει στοίχημα.
  25. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί λατρεύω το τι λένε για το μνημόνιο. Θα το καταγγείλουμε. Όχι μωρέ, θα κάνουμε πολιτική καταγγελία. Θα το επαναδιαπραγματευθούμε. Θα το ξαποστείλουμε στον αγύριστο. Δεν θα πάμε με τσαμπουκά στην Ευρώπη. Χάρηκα Καλιαμάγκουρας.
  26. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θέλει να κάνει δραστικές περικοπές στις αμυντικές δαπάνες και να επιδιώξει την πραγματικά καλή γειτονία με τους Τούρκους. Και αυτοί το θέλουν είναι η αλήθεια. Τη Θράκη να την κάνουν Κόσοβο. Στο Καστελόριζο αν κηρύξουμε ΑΟΖ θα γίνει πόλεμος. Τα πολεμικά τους πλοία κόβουν βόλτες μέχρι το Σούνιο και τα πολεμικά αεροπλάνα τους στέλνουν φιλιά καθημερινά πάνω από τα νησιά μας.
  27. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θέλει να καταργήσει την στρατιωτική θητεία και να την αντικαταστήσει με την κοινωνική υπηρεσία. Σύμφωνοι. Να κάνουμε όλοι σεμινάρια για μάγειρες, σερβιτόροι και μπαρμεν να σερβίρουμε τους Τούρκους. Επίσης επειδή «πρέπει να προστατεύεται η άρνηση στράτευσης» λέω να γίνουμε ολοι Ιαχωβάδες και Σαϊεντολόγοι.
  28. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί βλέπω την αλλαγή τακτικής του Μουρίνιο και τη λατρεύω. Ο Στρατούλης ήθελε τις καταθέσεις, ο Σταθάκης την έκτακτη εισφορά και ο Μήλιος το 1%. Ακους τίποτα για αυτά τις τελευταίες μέρες;
  29. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θα αφοπλίσει τους αστυνομικούς, θα καταργήσει τα ΜΑΤ και θα αποσύρει τα χημικά. Εγώ λέω να καταργήσει κατευθείαν την αστυνομία. Δεν χρειάζεται. Ο κόσμος μας είναι ούτως ή άλλως υπέροχος. Να γκρεμίσει επίσης τον Κορυδαλλό και όλες τις φυλακές και να τα κάνει αμφιθέατρα ομιλιών των πεφωτισμένων συνιστωσών. Τη δημόσια τάξη μπορούν να την αναλάβουν οι κουκουλοφόροι και 500.000 Πακιστανοί για να αυτοπροστατεύονται από τους εγκληματίες Έλληνες που θα τους την πέφτουν καθημερινά. Φυσικά, οι Πακιστανοί θα κοστίζουν τα μισά από όσα μας κοστίζει αυτή τη στιγμή η Ελληνική Αστυνομία.
  30. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί πολλοί πιστεύουν πως αν καταγγείλεις το μνημόνιο, δεν θα γυρίσεις στη δραχμή και ότι απλώς οι ξένοι μπλοφάρουν και φυσικά θα συνεχίσουν να σουν δίνουν τα χρήματα των φορολογούμενων πολιτών τους. Πως σου φαίνεται αυτό τώρα που το διαβάζεις; Ξαναδιάβασε το. Το έκανες; Ωραία. Πήγαινε στον καθρέπτη. Πήγαινε. Ε, μα πήγαινε! Είσαι ενας κούκλος! Μουτζώσου τώρα.
  31. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί πιστεύει πως αν προτείνει στον Ερντογάν μορατόριουμ μείωσης εξοπλισμών, αυτό θα υλοποιηθεί άμεσα και νομίζω πως όσα όπλα περισσεύουν στον Ρετσέπ Ταγίπ, θα μας τα χαρίσει λόγω αμοιβαίας και ιστορικής αγάπης. Λεπτομέρεια: Η τουρκική βιομηχανία όπλων απασχολεί 70.000 άτομα, έχει ετήσιο κύκλο εργασιών 8 δις δολάρια και κάνει εξαγωγές περί το 1,1 δις δολάρια το 2011. [ Πηγή το περιοδικό Επίκαιρα ]
  32. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί με τα ταξιδιωτικά έγγραφα που θα εφοδιάσει τους λαθρομετανάστες, θα τους δώσει τη δυνατότητα να γνωρίσουν την Ελλάδα μας. Μύκονο, Πάρο, Σαντορίνη το καλοκαίρι και στην Αθήνα το χειμώνα
  33. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί οι ξένοι μπλοφάρουν. Μια από τις μεγαλύτερες τράπεζες της Αυστραλοίας διέκοψε τις συναλλάγες της με τις ελληνικές και μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες ασφάλισης πιστώσεων, η Euler Hermes ανέστειλε τις δραστηριότητές της σε ό,τι αφορά τις εισαγωγές στην Ελλάδα Σε απλά ελληνικά αυτό σημαίνει ότι τέρμα οι πιστώσεις στις εισαγωγές αλλά πρέπει να υπάρχει κασέρι αγαπούλα μου. Cash αν δεν το κατάλαβες.
  34. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί λένε πως θα αναγκάσουν τους εφοπλιστές να πληρώσουν. Σε λιγότερο από 12 ώρες, τα πλοία θα αλλάξουν σημαία.
  35. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί έχει τον Τατσόπουλο που τα λέει ωραία. Αδερφή ο Κολοκοτρώνης και το 1821 ουσιαστικά δεν υπήρχε. Λέει ο άνθρωπος ότι πριν 1780 δεν υπήρχε ελληνικό έθνος. Και τον ψήφισαν αυτόν τον τύπο…
  36. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θέλει να κρατικοποιήσει τις τράπεζες. Ας του πει κάποιος ότι είναι ζημιογόνες και δεν λέει να μπούμε σε τέτοιο κόπο, να μωρέ, γιατί θα μπουν στο κρατικό μας έλλειμμα.
  37. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί είναι κομάντο. Τόσα χρόνια στα πανεπιστήμια, αγγλικά δεν έμαθε, αλλά καταλήψεις έκανε και με μεγάλη επιτυχία. Ε, ήρθε η ώρα να καταλάβει την Ευρώπη.
  38. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θα μειώσει τους εξοπλισμούς με την Τουρκία αλλά θέλει και αυτός να κηρύξει ΑΟΖ. Σε μια μέρα ο μισός τουρκικός στρατός θα επισκεφτεί χωρίς εισιτήριο το μουσείο της Ακρόπολης. Ο άλλος μισός θα είναι για μπάνια στη Γαύδο.
  39. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θα καταργήσει τα θρησκευτικά από τα σχολεία. Έλα ντε! Τι τα θέλουμε πια; Βαρεμάρα σκέτη είναι. Λέω να αφαιρέσουμε και την ιστορία. Να μαθαίνει ο μαθητής την παγκόσμια ιστορία και όχι για το Ελλαδιστάν. Και όταν προοδεύσουμε αρκετά να γράφουμε στα γκρικλις γιατί τα ελληνικά, και μάλιστα τα σωστά ελληνικά, είναι τόσο δύσκολα που δεν αντέχονται…
  40. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί έτσι θα κάνει και η συντριπτική πλειοψηφία των δημοσίων υπαλλήλων που γνωρίζω. Κάτι θα ξέρουν αυτοί, δεν μπορεί.
  41. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί οι ριψογιαούρτηδες που διαθέτει, σε αυτό το σπορ είναι πρωταθλητές κόσμου.
  42. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί ενώ όλος ο πλανήτης μας φωνάζει πάμε στα βράχια αλλά εμείς νομίζουμε ότι αυτά είναι μέρος της παγκόσμιας σκοτεινής συνομωσίας
  43. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί μου αρέσει που οι συνιστώσες του είναι πολίτες του κόσμου. Πάνε εκδρομές στα Σκόπια και διαμαρτύρονται για τη «Μακεδονία». Επίσης δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα με την «τουρκική μειονότητα της Θράκης». Είμαι πολύ περίεργος να δω αν οι συνιστώσες γνωρίζουν τον εθνικό ύμνο. Ακόμα και μια στροφή δηλαδή από αυτόν.
  44. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί αν μας κόψουν τα δανεικά οι Ευρωπαίοι είμαι σίγουρος πως ο Αλέξης και οι πεφωτισμένες συνιστώσες θα βρουν τρόπο για αυξήσεις και επιμηκύνσεις χορήγησης επιδομάτων.
  45. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θα κουρέψει τα δάνεια ιδιωτών και επιχειρήσεων. Αν αυτό είναι το 30% για παράδειγμα, σε μια μέρα οι τράπεζες θα εμφανίσουν επιπλέον ζημιά 40 δις.
  46. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί έτσι όπως το πάει θα τυπώσει επιπλέον ευρώ. Τι; Δεν μπορεί; Όλα τα μπορεί!
  47. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θα φορολογήσει λέει τα κεφάλαια που θα φύγουν στο εξωτερικό. Κάποιος καλός άνθρωπος ας του εξηγήσει για την ελεύθερη διακίνηση κεφαλαίων εντος της Ευρωζώνης.
  48. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί είναι επαναστάτες. Μέλη της διοικούσας επιτροπής υπερασπίστηκαν τη 17Ν. Σύμφωνοι, αυτό το κατήγγειλε πρώτα η ΖιμενσοΝτόρα. Απάντηση όμως δεν πήρε.
  49. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θα επανακρατικοποιήσει τις ζημιογόνες ΔΕΚΟ. Γιατί να αφήσουμε τα ελλείμματα στους ιδιώτες;
  50. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θα καταργήσει τα χαράτσια. Και πως θα βρει τα λεφτά για να τα καλύψει;
  51. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί δυστυχώς υπάρχουν ακόμα Έλληνες που πιστεύουν ότι ο Αλέξης θα τους τηλεμεταφέρει στις δεκαετίες του 80 και του 90 που περνούσαμε λίγο ως πολύ υπέροχα….
www.suspect.gr – Welcome and be yourself

Παράθεση

thalalla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη thalalla
H thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H thalalla έγραψε στις 02:13, 16-06-12:

Επειδή η ανυποταγή της Ελλάδας μπορεί να εμπνεύσει για άλλη μια φορά ολόκληρο τον κόσμο.

«Οι επιλογές που αντιμετωπίζουν οι Έλληνες είναι δύσκολες κι οδυνηρές. Πλην όμως είναι ιστορικής σημασίας, όχι μόνο για το μέλλον της Ελλάδας, αλλά και για το σύνολο της Ευρώπης και για ολόκληρο τον κόσμο», τονίζει ο Νόαμ Τσόμσκι στο μήνυμα που στέλνει μέσω της εφημερίδας «Αυγή», ενόψει των εκλογών της 17ης Ιουνίου.

Στο μήνυμά του ο κορυφαίος Αμερικανός διανοητής ασκεί δριμεία κριτική στους Ευρωπαίους ηγέτες για τις πολιτικές λιτότητας που εφαρμόζουν, οι οποίες «θα υπονομεύσουν το κοινωνικό συμβόλαιο που κατακτήθηκε ύστερα από πολύχρονους λαϊκούς αγώνες».

Επισημαίνει ότι η Ελλάδα υπήρξε «το κύριο θύμα» αυτών των «βάρβαρων προγραμμάτων» και επιπλέον ότι βρίσκεται «στην πρώτη γραμμή των εξελισσόμενων κινημάτων σε όλη την Ευρώπη». Τέλος, στρέφει το βλέμμα με ενδιαφέρον στην ελληνική εκλογική διαδικασία της 17ης Ιουνίου, επισημαίνοντας το ιστορικό βάρος της για «ολόκληρο τον κόσμο».

Συγκεκριμένα στο μήνυμά του ο Νόαμ Τσόμσκι, καθηγητής του Τεχνολογικού Ινστιτούτου της Μασαχουσέτης (ΜΙΤ), αναφέρει:

«Από το οικονομικό κραχ του 2008 μέχρι σήμερα, οι Ευρωπαίοι ηγέτες εμμένουν στην εφαρμογή πολιτικών λιτότητας, τορπιλίζοντας με αυτόν τον τρόπο την προοπτική να υπάρξει ανάκαμψη και τιμωρώντας τους πληθυσμούς τους. Οι εφαρμοζόμενες πολιτικές θα υπονομεύσουν το κοινωνικό συμβόλαιο που κατακτήθηκε ύστερα από πολύχρονους λαϊκούς αγώνες. Αυτή η έκβαση άλλωστε -όπως έχουν παραδεχθεί κατά καιρούς κι ανοικτά- μπορεί να αποτελεί και το κυρίαρχο κίνητρο για το όλο εγχείρημα.

Η Ελλάδα υπήρξε το κύριο θύμα αυτών των καταστρεπτικών κι από πολλές απόψεις βάρβαρων προγραμμάτων. Την ίδια στιγμή, βρίσκεται στην πρώτη γραμμή των εξελισσόμενων κινημάτων σε όλη την Ευρώπη, που αμφισβητούν τα συγκεκριμένα προγράμματα κι επιδιώκουν την ανατροπή τους. Οι επιλογές που αντιμετωπίζουν οι Έλληνες είναι δύσκολες και οδυνηρές. Πλην όμως είναι ιστορικής σημασίας, όχι μόνο για το μέλλον της Ελλάδας, αλλά για το σύνολο της Ευρώπης και για ολόκληρο τον κόσμο.

Νόαμ Τσόμσκι, 5 Ιουνίου 2012»

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:56, 16-06-12:

τι σημαινει ξεπουλημα?
το θεμα ειναι σωστη πολιτικη για αναπτυξη
αν παει καλα η οικονομια,,ολα τα αλλα ερχονται,,

παντως η γερμανικη εφημεριδα που ειπε ψηφιστε σαμαρα καθαρα το εκανε για να βοηθησει τσιπρα που ειχε προχθες συνεντευξη
και οχι γιατι τον πληρωσε ο τσιπρας φυσικα

αλλα γιατι απλα οι γερμανοι πιστευουν-αδικα ?- οτι ο συριζα ως ακραιο κομμα θα κανει πιο ευκολο για τους γερμανους να μας πεταξουν εκτος ευρωπης

και γιαυτο το στηριζουν..
ετσι ωμα..

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 11:28, 16-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
τι σημαινει ξεπουλημα?

παντως η γερμανικη εφημεριδα που ειπε ψηφιστε σαμαρα καθαρα το εκανε για να βοηθησει τσιπρα που ειχε προχθες συνεντευξη
και οχι γιατι τον πληρωσε ο τσιπρας φυσικα

αλλα γιατι απλα οι γερμανοι πιστευουν-αδικα ?- οτι ο συριζα ως ακραιο κομμα θα κανει πιο ευκολο για τους γερμανους να μας πεταξουν εκτος ευρωπης
Μνημόνιο = ξεπούλημα, δεν το διάβασες κι εσύ, σαν τον Χρυσοχοΐδη.

Λέει εφημερίδα να ψηφίσουμε Σαμαρά για να βοηθήσει τον Τσίπρα; Διαβάζεις αυτά που γράφεις;

Έχεις την παραμικρή ιδέα τι θα συμβεί αν μας πετάξουν από την ΕΕ; Όχι.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 13:18, 16-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από gandalf
Για μένα ο ΣΥΡΙΖΑ είναι από τα πλέον οπισθοδρομικά κόμματα που υπάρχουν αυτή την στιγμή στην Ελλάδα. Απλά διαιωνίζει τα της προηγούμενης 30ετίας -άκρατη ψηφοθηρία/υποσχεσιολογία/λαικισμός όσο δεν πάει/χάιδεμα αυτιών των ψηφοφόρων και των συνδικάτων, κι όλα αυτά από έναν λαοπλάνο με πολιτικό λόγο αντάξιο πρωτάρη σε φοιτητική παράταξη, ή μάλλον μαθητή που προσπαθεί να εκλεγεί για το 15μελές. Νομίζω ότι το φαινόμενο ΣΥΡΙΖΑ είναι η απόλυτη επικράτηση του λαικισμού και της επίκλησης στο συναίσθημα σε μια εποχή που κινδυνεύουμε να πάμε μαζικά για φούντο - αυτό είναι το "νέο" που φέρνει ο ΣΥΡΙΖΑ?
Επίκληση στο συναίσθημα ε; Αναρωτιέμαι, αφού η τρέχουσα προεκλογική περίοδος πέρασε χωρίς ν' ακουστεί ούτε ένα σοβαρό οικονομικό επιχείρημα από την άλλη πλευρά, πέρα από τα συνεχόμενα τρομολαγνικά μηνύματα και την αρνητική διαφήμιση στην οποία επιδόθηκε η ΝΔ, αντί να προσπαθήσει να προβάλει τις δικές της θέσεις. Έτσι λοιπόν, τα ερωτήματα που μου γεννάει η ανάγνωση αυτής της δημοσίευσης είναι τα εξής απλά:
  • Η άκρατη τρομολαγνεία, δεν αποτελεί επίκληση στο συναίσθημα και μάλιστα στο κατώτερο και πλέον κτηνώδες, εκείνο του φόβου;

• Η αρνητική διαφήμιση δεν αποτελεί τακτική οπισθοδρομική και παρωχημένη, η οποία διαιωνίζει την διάλυση της πολιτικής σκέψης και την παράδοση στο βαθιά απολίτικο; Θυμάσαι άραγε αγαπητέ συμφορουμίτη, πότε ακριβώς τέθηκε το δίλημμα "Καραμανλής ή Τακνς"; Θα σου θυμίσω εγώ: Το 1974. Πες μου τώρα εάν μπορείς ότι τα εκβιαστικά διλήμματα αποτελούν καινοτομία και το απαύγασμα της πολιτικής υπευθυνότητας και θα το συζητήσουμε.

• Η όψιμη ανακάλυψη του μεταναστευτικού προβλήματος, από εκείνους που με την "φιλοευρωπαϊκή" τους πολιτική δημιούργησαν την οξύτατη αυτή κατάσταση και ουδέποτε εξέφρασαν την παραμικρή ανησυχία επ' αυτού, ο ξαφνικός υπερθεματισμός των θέσεων της Χ.Α. επί του θέματος, δεν αποτελούν αποδείξεις λαϊκισμού;

• Οι περήφανες κωλοτούμπες δεν αποτελούν αδιάψευστους οιωνούς εξαπάτησης;

• Η εξώθηση του λαού προς το απολίτικο και το χάιδεμα των κατώτερων ζωωδών του ενστίκτων, δεν πριμοδοτεί τη Χ.Α.; Μα ακριβώς αυτή είναι η βάση της πολιτικής της τακτικής και το επίκεντρο της ιδεολογικής της στόχευσης, αυτό που λέμε "Target Group";

• Όταν η πλειοψηφία των ξένων κι Ελλήνων οικονομολόγων (ακόμη και των νεοφιλελεύθερων) έχει αποφανθεί ότι το ελληνικό χρέος ΔΕΝ είναι βιώσιμο, ενώ η έξοδος της χώρας απ' το Ευρώ αποτελεί τη μόνη της ελπίδα και ότι το Ευρώ πνέει τα λοίσθια όσο η Ευρωζώνη ακολουθεί αυτήν την τακτική, ενώ είναι γενική η διαπίστωση ότι τα μνημόνια μας φέρνουν πιο κοντά στη χρεωκοπία κι έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα απ' αυτό που υποτίθεται ότι στοχεύουν, μήπως η επαγγελία συνέχισης της ίδιας πορείας αποτελεί πισωγύρισμα προς τη δεκαετία του '50;

• Για ποιο λόγο όλοι θυμήθηκαν ότι υπάρχουν περιθώρια διαπραγμάτευσης, μόνο όταν ο ελληνικός λαός ψήφισε κατ' αρχήν εναντίον των μνημονίων και των δανειακών συμβάσεων; Ο Αντωνάκης τα έλεγε αρχικά, για να καταλήξει να αποφανθεί ότι δεν υπάρχει άλλος δρόμος εκτός από το προδοτικό δεύτερο μνημόνιο. Τώρα που το αυγό έφτασε στα πισινά ξαναθυμήθηκε ότι υπάρχει περιθώρια διαπραγμάτευσης. Για ποιο λόγο πιστεύεις ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος δεν σε κοροϊδεύει; Τι άλλο χρειάζεσαι για να στοιχειοθετήσεις το αδίκημα της δημαγωγίας;

• Η εκ των προτέρων υπογραφή δέσμευσης προς ξένα διευθυντήρια, δεν αποτελεί πράξη υποταγής; Για ποιο λόγο πιστεύεις ότι θα πάρει κάποιος στα σοβαρά ως συνομιλητή ή διαπραγματευτή κάποιον αποδεδειγμένα εθελόδουλο; Άραγε η Γερμανία μας αγαπάει τόσο πολύ και θέλει τόσο το καλό μας, ώστε να μας πιέζει ασφυκτικά να ψηφίσουμε συγκεκριμένο κόμμα; Η υπερψήφιση λοιπόν ενός τέτοιου κόμματος, δεν αποτελεί εκδήλωση χατζηαβατισμού εκ μέρους των ψηφοφόρων;

Συμφωνώ επίσης σε αυτό που έγραψε ο παραπάνω "Ο ΣΥΡΙΖΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΦΘΑΡΤΗ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΟΜΜΑΤΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΝΟΘΥΛΕΥΜΑ ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΩΝ ΜΑΡΞΙΣΤΩΝ, ΒΙΑΙΩΝ ΑΝΤΙ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΩΝ και ΑΚΡΑΙΩΝ ΕΠΙΔΟΞΩΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΩΝ, ΜΕ ΟΛΙΓΗ από ΑΦΕΛΕΙΣ ΟΥΤΟΠΙΣΤΕΣ". Δεν είναι βέβαια πλέον απλώς ένα συνοθύλευμα όλων αυτών μιας και τον προτιμά ένα 25% της κοινωνίας, άλλα έτσι ξεκίνησε και αυτός είναι ο πυρήνας του. Τώρα για το πόση πρόοδο θα φέρει ένα κόμμα που εκθειάζει την Βενεζουέλα του Τσάβες..Δεν λέω φυσικά αυτά για να υποστηρίξω το έργο των 2 προηγούμενων κομμάτων, για τα οποία επίσης έχω την χειρίστη άποψη.
Θα ήθελες και θα μπορούσες άραγε να μας κάνεις μια συγκριτική παράθεση της οικονομικής κατάστασης της σημερινής Ελλάδας του Ευρώ, μ' εκείνη της Βενεζουέλας ή της Βολιβίας; Ειδάλλως για ποιο λόγο κατηγορείς τους άλλους για λαϊκισμό;

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Γιατί ἀπευθύνεσαι γενικὰ ἀγαπητὲ Zed; Ἔγω ἔχω πεῖ πάντως ξεκάθαρα τὸ τί θὰ ψηφίσω καὶ τὸ ἔχω αἰτιολογήσει ὅπως ἐγὼ θεωρῶ σωστά. Θὰ ψηφίσω Ν.Δ. γιατὶ θεωρῶ ὅτι αὐτὴν τὴ στιγμὴ εἶναι ἡ λιγότερο χειρότερη ἐπιλογή. Σὲ μιὰ τέτοια κρίσιμη περίοδο δὲν κοιτᾷς ποιός σοῦ χαϊδεύει τὰ αὐτιὰ, ἀλλὰ ποιός ἔχει ἀφ' ἑνὸς τὶς πιὸ λογικὲς θέσεις καὶ ἀφ' ἑτέρου ποιός θὰ μποροῦσε νὰ διαχειρισθῇ καταλληλότερα μιὰ τέτοια κατάσταση. Καὶ μόνο φυσιογνωμικὰ κρίνοντας πάντως, δὲν πιστεύω ὅτι ὁ Ἀντώνης Σαμαρᾶς εἶναι ἕνας ἄνθρωπος ὁ ὁποῖος θὰ ξεπουλήσῃ τὴν πατρίδα του. Σὲ ἀντίθεση μὲ τὸν παιδαριογέροντα Τσίπρα ὁ ὁποῖος ἔχει δείξει τόσα χρόνια τὶς ἐθνομηδενιστικὲς θέσεις του ὅπως εἶπες κι ἐσύ.
Έχεις διαβάσει τις προβλέψεις του δεύτερου μνηνονίου (δανειακής σύμβασης); Πες μου, δεν ενέχει εθνικούς κινδύνους αυτή; Η παραίτηση από την εθνική κυριαρχία δεν είναι ξεπούλημα της χώρας; Η εταιρεία εκποίησης περιουσίας του δημοσίου; Η ιδιωτικοποίηση κοινωνικών αγαθών όπως το νερό, ο ηλεκτρισμός, η υγεία δεν αποτελεί ξεπούλημα; Η διάθεση της ιδιωτικής περιουσίας στις ορέξεις των δανειστών δεν αποτελεί ξεπούλημα επίσης; Οι Ειδικές Οικονομικές Ζώνες; Η διάλυση του στρατεύματος, της παιδείας και της υγείας; Άλλοι έχουν εκφράσει εθνομηδενιστικές θέσεις κι άλλοι τις έχουν εφαρμόσει, στο όνομα της φαντασιακής Ευρώπης, που δεν εγγυάται καν τα σύνορά μας, ενώ με τις συνθήκες Δουβλίνο 1 και 2 μετέτρεψε τη χώρα μας σε χωματερή ανθρώπων. Ο Τσίπρας έφερε τους μετανάστες εδώ ή μήπως είναι παράλογο να αρνείται κανείς τη βία και την εξόντωση ως λύσεις σ' ένα τεράστιο πρόβλημα;

Έτσι γενικά θέλω να απευθυνθώ. Αφού θες συγκεκριμένα, να σου απευθυνθώ συγκεκριμένα λοιπόν.

Μήπως το 2011 έφερνε λίγο σε ΣΥΡΙΖΑ ο Αντωνάκης;

Το πουλί μας και την υπογραφή μας προσέχουμε πού τα βάζουμε. Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.
Την υπογραφή του ο Αντωνάκης την έβαλε τόσο μα τόσο εύκολα...
Το πικρόχολο αστείο σ' αυτό το βίντεο είναι ότι εδώ ο Αντωνάκης έλεγε την αλήθεια, όμως όλοι γνωρίζαμε (ψάξτε λίγο τις περυσινές μας δημοσιεύσεις) ότι δεν τα εννοεί. Μήπως γνωρίζαμε να διαβάζουμε τη γλώσσα του σώματος και του κόμματος καλύτερα από όσους την επικαλούνται οψίμως;

θεωρώ πως η εφαρμογή μίας φιλομεταναστευτικής-"χαλαροαστυνομικής" πολιτικής είναι εμμέσως ψήφος στην Χ.Α, εκτός αν κάποιος ζει στον κόσμο του και δεν βλέπει τι γίνεται. Μόνο και μόνο για τα ζητήματα ασφάλεια και μετανάστευση σαφώς προτιμώ την ΝΔ και τους Αν. Ελ αν θες, κάποιον πιο δεξιό τέλος πάντων.
Μέχρι σήμερα η λέξη "ασφάλεια" μάλλον αναφέρεται στην ασφάλεια του πολιτικού σάπιου συστήματος από την οργή του λαού, παρά στην εξασφάλιση έστω και στοιχειωδών ελευθεριών και δικαιωμάτων στο λαό. Θέλεις κι άλλα χημικά στη μούρη; Α, ξέρω εσύ δεν ήσουν εκεί και δεν τα έχεις δοκιμάσει, οπότε μάλλον ζήλεψες τη τσάμπα μαστούρα που μας παρέχει ασφαλώς το κράτος μέσω των δυνάμεων καταστολής του. Ας μη μιλήσουμε για την αγαστή σύμπνοια των Ματατζήδων με τους Χρυσαυγίτες, γιατί τότε οι απόψεις που εκφέρεις εκτίθενται στο επίπεδο της συστηματικής προπαγάνδας, στην εκστρατεία τρομοκράτησης μέσω ψεύδους, της οποίας θέλω να σε θεωρώ θύμα κι όχι θύτη...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:25, 16-06-12:

Λέει εφημερίδα να ψηφίσουμε Σαμαρά για να βοηθήσει τον Τσίπρα; Διαβάζεις αυτά που γράφεις;
εγω ξερω οτι ο τσιπρας εκανε παρτυ με τη δηλωση
μην κανεις τον αφελη,,δεν πιστευω οτι εισαι..

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 14:20, 16-06-12:

Έλα Άγγελε, πάρε κανά αυτόγραφο από τον Σαμαρά να ηρεμήσεις.

Εχθές έστειλα ένα mail σε όλες τις επαφές μου, όπου εξηγούσα γιατί να μην ψηφίσουν νδ άτομα τα οποία, παρόλο που δηλώνουν αντιμνημονιακά, φοβούνται μην βγει αριστερή κυβέρνηση. Παρέθεσα το κείμενο του Great Chaos που λέει γιατί θα ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ. Στην ουσία στόχος δεν ήταν να τους στείλω στον ΣΥΡΙΖΑ, αλλά μακριά από τα αποδεδειγμένα προδοτικά κόμματα. Με πήρε τηλ ένας καλός μου φίλος ο οποίος σε ετούτες τις εκλογές το σκεφτόταν να ρίξει χ.α. και μου λέει θα γελάσεις, αλλά τελικά μάλλον για Τσίπρα με βλέπω.

Και μετά βλέπω βιντεάκια σαν αυτά και απογοητεύομαι...

Βέβαια, θα μου πείτε ότι όλα αυτά είναι πταίσματα μπροστά στα αίσχη της νδ και του πασοκ. Αλλά όταν για κάτι λέμε τα θετικά, να λέμε και τα αρνητικά.
Υ.Γ.: Είναι ντροπή να κατηγορείς την χ.α. και την ίδια στιγμή να δίνεις χειραψίες με τους Τούρκους ακροδεξιούς...

Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,142 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 15:18, 16-06-12:

το συριζα δε θα βγει σε καλο και θα το δειτε..

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 15:27, 16-06-12:

Ρε συ Αγγελε μπορει και να χεις δικιο.
Θα ρθει η καταστροφη του κοσμου αν γυρισουμε στη δραχμη.
Το χω παραδεχθει κι εγω στο παρελθον οτι με φοβιζει αυτο το σεναριο.
Αλλα και αυτην την υποτελεια δεν την αντεχω αλλο ρε πραγματικα.
Θα το πω και ας ακουστει μελο.
Πληγωνεται η αξιοπρεπεια μου.
Φτανει πια.

Δεν ξερω τι να σου πω ...αν και δεν ημουν ποτε ιδιαιτερα πατριωτισσα με ποναει που μας εξευτελιζουν ετσι .Εσυ το δεχεσαι;
Ισως ηρθε η ωρα να κανουμε καποιες θυσιες.
Και εννοω πραγματικες θυσιες.
Γιατι θυσια δεν ειναι για μενα να χαμηλωνουμε το κεφαλι, να μας ξεβρακωνουν απο τα πολλα χαρατσια, να μας μειωνουν τους μισθους, να μας αφηνουν ανεργους και να μας λενε καντε υπομονη και οτι αυτο ειναι για το καλο της χωρας. Αυτο δεν ειναι θυσια, αυτοι μας το παρουσιαζουν ετσι. Αυτο ειναι κοροιδια.
Για ποσο καιρο μπορεις να αντεξεις αυτην την κατασταση;
Να παιρνεις λιγα ψωροευρω και να ερχεται η Μερκελ στο σπιτι σου και να σου λεει και ποτε θα....

Ενταξει δυο χρονια το δοκιμασαμε και αυτο και δεν οδηγησε πουθενα.Και να πω οτι η "θυσια" εγινε απο ολους δικαια ...ας παει στα κομματια.
Αλλα εδω λεμε οτι οι πλουσιοι εγιναν πλουσιοτεροι και οι φτωχοι φτωχοτεροι.
Τι αλλο να περιμενουμε πια;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:32, 16-06-12:

καταλαβαινω τι λες

αλλα η ευρωπη ειναι μια ομαδα.
αν παμε με την νοοτροπια να διωξουμε τους κατακτητες σαν πολεμο θα την πατησουμε χειροτερα..

δεν εινσι υποτελεια,,
ειμαι κατα του ναι σε ολα,,αλλα και του οχι σε ολα

μια ομαδα ειναι η ευρωπη μεσα σε αυτη πρεπει να παρουμε τους καλυτερους ορους και βα δυναμωσουμ αναπτυχθουμε
με φωνες και κραυγες -μονο- δεν βγαινει τιποτα

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 15:45, 16-06-12:

καταλαβαινω τι λες

αλλα η ευρωπη ειναι μια ομαδα.
Η ιστορια Αγγελε εχει αποδειξει δυστυχως απειρες φορες οτι δεν υπαρχουν ομαδες αναμεσα στα κρατη.
Και να σου θυμισω οτι εδω μιλαμε για τη Γερμανια, μια χωρα με μαυρο παρελθον και ανεκαθεν επεκτατικες βλεψεις.

αν παμε με την νοοτροπια να διωξουμε τους κατακτητες σαν πολεμο..
Λυπαμαι αλλα απο δω και περα ολα αυτα που γινονται για μενα σημαινει πολεμος.
Ειμαι ετοιμη για ολα.
Φτανει, φτανει, φτανει.

δεν εινσι υποτελεια,
Ειναι.

Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 16:08, 16-06-12:

Όχι Αλέξη δεν είσαι ένας από εμάς…

Το άρθρο που ακολουθεί δημοσιεύτηκε σε προσωπικό blog (http://aioakimides.posterous.com/138124837) ενός νέου ανθρώπου, ενός νέου Έλληνα που είναι της γενιάς Τσίπρα αλλά που βρίσκεται έτη φωτός μακριά από αυτόν. Είναι ένα κείμενο που αξίζει κανείς να διαβάσει για να καταλάβει ότι οι νέοι στην Ελλάδα δεν ψηφίζουν όλοι Τσίπρα. Υπάρχουν και κάποιοι που έχουν… τσίπ(ρ)α. Και δεν εντυπωσιάζονται από τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα του… Ανδρέα του 2012. Είναι αυτοί που έχουν παράσημα στην κοινωνία. Διαβάστε για να καταλάβετε: «Ο Τσίπρας είναι τριαντάρης όπως κι εγώ. Γεννηθήκαμε περίπου την ίδια εποχή, έχουμε ζήσει στην Ελλάδα τα ίδια χρόνια, μεγαλώσαμε στην ίδια πόλη, οπότε μάλλον θα έπρεπε να χαιρόμουν που ενδεχομένως ένας από την γενιά μου είναι κοντά στο να γίνει πρωθυπουργός. Όμως δεν…χαίρομαι με αυτή την προοπτική – του ‘ναντίων ανησυχώ βαθύτατα. Αλέξη δε σε νιώθω έναν από εμάς.
Όταν εγώ αγωνιζόμουν να τελειώσω το σχολείο και το πανεπιστήμιο – να δώσω μαθήματα και να μην χάσω την εξεταστική, εσύ πρωτοπορούσες στις καταλήψεις. Τι να πρωτοθυμηθώ από τις καταλήψεις, τους δικούς σας αγώνες, την ανταπόκριση που είχαν και την Παιδεία που βρίσκεται σήμερα. Όταν εσύ Αλέξη μετά τις σπουδές, έψαχνες να δώσεις στην κομματική σου διαδρομή επαγγελματική συνέχεια εγώ είχα την αγωνία να βρω δουλειά στον ιδιωτικό τομέα. Όταν έδινες το πολιτικό σου στίγμα για πορείες και διαμαρτυρίες στο κέντρο της Αθήνας εγώ δεν μπορούσα να πάω στη δουλειά μου και οι δουλειές πολλών άλλων τριαντάρηδων πριν ανοίξουν κλείνανε. Όταν μας έπνιγε το μεγάλο ακυβέρνητο κράτος εσύ μας μιλούσες για άλλες 200 χιλ. νέες θέσεις εργασίας στο δημόσιο και έδινες ελπίδα εκεί που σήμερα υπάρχει τέλμα.
Γι’ αυτό ανησυχώ Αλέξη, γιατί για μένα είσαι το παρελθόν χωρίς ρυτίδες. Είσαι αυτό που αντιστεκόταν όλα τα χρόνια που θυμάμαι στο ανίκανο σύστημα που κυβερνούσε και του έδινε το άλλοθι να μην κάνει αυτά που έπρεπε. Και αν θες η πετυχημένη σου διαδρομή για μένα δείχνει την απόλυτη αποτυχία του συστήματος για την οποία φυσικά δεν είσαι υπεύθυνος αλλά σίγουρα είσαι και συ συμμέτοχος.
Αλέξη, δεν αμφισβητώ τις προθέσεις και τις ικανότητές σου, σέβομαι ότι είσαι αριστερός, ένα πράγμα δε συγχωρώ από άνθρωπο της γενιάς μου – να λέει συνειδητά ψέματα – .
Και αν σου δοθεί η ευκαιρία να κυβερνήσεις, για να πετύχεις και να βοηθήσεις τη γενιά μας, που την έχει ακρωτηριάσει η κρίση, θα είσαι καταδικασμένος να κάνεις όπως οι προηγούμενοι, ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που μας λες τόσο καιρό…

Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 16:12, 16-06-12:

Πάντως το ωραίο είναι ότι μια ανάσα πριν τις εκλογές, το θρεντ του ΣΥΡΙΖΑ έπιασε τα 443 ποστ, και θρεντ της ΝΔ απλά δεν υπάρχει!

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 16:45, 16-06-12:

Και μετά βλέπω βιντεάκια σαν αυτά και απογοητεύομαι...

Βέβαια, θα μου πείτε ότι όλα αυτά είναι πταίσματα μπροστά στα αίσχη της νδ και του πασοκ. Αλλά όταν για κάτι λέμε τα θετικά, να λέμε και τα αρνητικά.
Υ.Γ.: Είναι ντροπή να κατηγορείς την χ.α. και την ίδια στιγμή να δίνεις χειραψίες με τους Τούρκους ακροδεξιούς...
Έγραψα παραπάνω, ότι διατηρώ διάφορες επιφυλάξεις για τη στάση του ΣΥΡΙΖΑ γενικότερα και θα ήθελα επ' ευκαιρία να δηλώσω ότι η κυριότερη ένστασή μου είναι οι εθνομηδενιστικές θέσεις τις οποίες έχουν κατά καιρούς εκφράσει κάποιες συνιστώσες του. Το μόνο ευτύχημα είναι πως διαπίστωσα ότι οι περισσότεροι εθνομηδενιστές έχουν πάει κατά ΔΗΜ.ΑΡ. πλευρά, με αρχηγό την κατάπτυστη Ρεπούση. Δυστυχώς όμως, κάποιοι αμετανόητοι "αριστεροί" παραφυλάνε στη γωνία για να περάσουν τις προδοτικές τους θέσεις.

Για ένα να είσαι σίγουρος φίλε μου: Προσωπικά εγώ, όπως και όλοι όσοι πήραμε τους δρόμους εδώ κι ένα χρόνο, οραματιζόμενοι την ανατροπή του σάπιου πολιτικού κατεστημένου, δεν έχουμε ακόμη κρεμάσει τα "όπλα" (πολιτικά και ιδεολογικά εννοώ) κάτω απ' το εικόνισμα. Αντιθέτως τ' ακονίζουμε και θα τα έχουμε καλολαδωμένα έτοιμοι να σταθούμε σθεναρά απέναντι σε όποιον, με πρόσχημα την προκλητή οικονομική μας κατάρρευση, τολμήσει να παραχωρήσει εθνικό χώρο σε οποιονδήποτε. Πέστε με φασίστα ή υπερεθνικιστή εάν θέλετε, όμως το εθνικό κράτος ήταν η μεγαλύτερη κατάκτηση του ελληνικού λαού και δεν θα το απεμπολήσουμε για χάρη κανενός. Εάν σας φαίνεται τούτη μου η θέση ακραία ή "κρυπτοχρυσαυγίτικη", θα σας θέσω ένα κουίζ: Ρωτήστε τους Κούρδους και τους Παλαιστίνιους κατά πόσον ένας λαός μπορεί να είναι ελεύθερος χωρίς να διαθέτει ανεξάρτητη πατρίδα με λαϊκή κυριαρχία...

Για την ώρα πάντως θεωρώ ότι οι προβλέψεις των δανειακών συμβάσεων-μνημονίων αποτελούν έμπρακτο εθνομηδενισμό, παραχωρώντας κάθε νομική άμυνα του λαού και της χώρας, όχι απλά σε μια υπερεθνική Ευρωκρατορία, αλλά σε ιδιωτικά τραπεζικά-τοκογλυφικά συμφέροντα, σε εταιρείες με έδρα το Μεγάλο Δουκάτο του Λουξεμβούργου και υπό το κράτος του Βρετανικού αποικιοκρατικού "δικαίου". Σε τελική ανάλυση, το 5% των κλασικών οπαδών του ΣΥΡΙΖΑ, δεν μπορεί να υπερισχύσει στο 25% ημών των υπόλοιπων. Στο χέρι μας είναι να υποχρεώσουμε τον Τσίπρα και το κόμμα του να υπηρετήσει την πατριωτική υπόθεση, εάν δεν θέλει να ξαναγυρίσει στο 4.5% και κάτω. Δεν θα μας επιβάλλει την πολιτική του στόχευση το κάθε αριστερίστικο γκρουπούσκουλο. Στον ΣΥΡΙΖΑ αυτήν τη στιγμή ανοίγονται περιθώρια ώστε να μπολιάσουμε τις τάξεις του με τις δικές μας θέσεις. Εάν τελικά αποδειχτεί ότι δεν μπορούμε να το κάνουμε ικανοποιητικά, τότε ο δρόμος παραμένει ανοιχτός για νέες αλλαγές στο πολιτικό σκηνικό, αρκεί να μην κάνουμε το σφάλμα να γυρίσουμε προς τα πίσω, στην εθελόδουλη και ξενόδουλη πολιτική ηγεσία αυτού του τόπου.

Αρχική Δημοσίευση από Τάσος97
το συριζα δε θα βγει σε καλο και θα το δειτε..
Ο αγώνας συνεχίζεται και θα συνεχίζεται μέχρι της τελικής δικαίωσης. Η ψήφος στο ΣΥΡΙΖΑ σε τούτες τις εκλογές αποτελεί απλά ένα πρώτο βήμα για την απεξάρτηση από τους δοσίλογους και τους σφωγκοκολάριους της κάθε φράου Μέρκελ, εκείνους που δέχονται έξωθεν εντολές, που υπογράφουν εν λευκώ την εθνική μας ανεξαρτησία και που ελπίζουν σε ξένες εξωθεσμικές παρεμβάσεις προκειμένου να εκλεγούν, καθώς γνωρίζουν ότι τα ερείσματά τους στον ελληνικό λαό ολοένα και εξαντλούνται. Τα επόμενα βήματα μπορεί να περιλαμβάνουν τον ΣΥΡΙΖΑ, μπορεί και όχι. Να είμαστε όμως σίγουροι ότι πλέον ΔΕΝ υπάρχουν ανώδυνες λύσεις, παρά μόνο θυσίες χωρίς αποτέλεσμα απ' τη μια και αγώνες με προοπτική απ' την άλλη. Ο λαός πρέπει να πάρει τα πράγματα στα χέρια του και να μην περιμένει από ποικιλώνυμους προστάτες και σωτήρες να τον χειραγωγήσουν. Τέρμα πια στην απολίτικη λογική της ανάθεσης. Ο κάθε πολίτης θα πρέπει να γίνει ένας πολιτικός, εάν δεν θέλουμε νταβατζήδες επαγγελματίες εκπρόσωπους-απρόσωπους.

Ας σταματήσουμε να σκεφτόμαστε με τους όρους πολιτικής ακινησίας και μονιμότητας στους οποίους μας εκπαίδευσε το σαθρό πολιτικό κατεστημένο της "Μεταπολίτευσης". Το πολιτικό σκηνικό του άμεσου και του απώτερου μέλλοντος θα είναι πιο ρευστό, πιο κριτικό και πιο σκεπτόμενο και κανείς δεν θα μπορεί να έχει τη σιγουριά της "παραδοσιακής" ψήφου.

Καλή ψήφο, ό,τι κι αν ψηφίσετε, και καλή λευτεριά για την πατρίδα μας. Ας δώσουμε όμως όλοι την υπόσχεση, σ' εαυτούς και αλλήλους, ότι από τη Δευτέρα θα εργαστούμε και θ' αγωνιστούμε για μια πραγματική διέξοδο της χώρας από το αδιέξοδο στο οποίο μας έχουν οδηγήσει...

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

O parafernalia έγραψε στις 17:10, 16-06-12:

Αν πιστέψω τα δημοσιεύματα που θέλουν τον ΣΥΡΙΖΑ άκρα αριστερά, τότε με την ψήφο μου θα ανατρέψω τον καπιταλισμό!

Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

O gandalf έγραψε στις 17:53, 16-06-12:

Ε
Μέχρι σήμερα η λέξη "ασφάλεια" μάλλον αναφέρεται στην ασφάλεια του πολιτικού σάπιου συστήματος από την οργή του λαού, παρά στην εξασφάλιση έστω και στοιχειωδών ελευθεριών και δικαιωμάτων στο λαό. Θέλεις κι άλλα χημικά στη μούρη; Α, ξέρω εσύ δεν ήσουν εκεί και δεν τα έχεις δοκιμάσει, οπότε μάλλον ζήλεψες τη τσάμπα μαστούρα που μας παρέχει ασφαλώς το κράτος μέσω των δυνάμεων καταστολής του. Ας μη μιλήσουμε για την αγαστή σύμπνοια των Ματατζήδων με τους Χρυσαυγίτες, γιατί τότε οι απόψεις που εκφέρεις εκτίθενται στο επίπεδο της συστηματικής προπαγάνδας, στην εκστρατεία τρομοκράτησης μέσω ψεύδους, της οποίας θέλω να σε θεωρώ θύμα κι όχι θύτη...
Σπουδάζω στην νομική οπότε καθημερινά στο κέντρο είμαι εδώ και 2 χρόνια. Πέρνα μια βόλτα έξω απ'την σχολή μου να δεις τι γίνεται.

Το ότι η αστυνομία υπερβάλλει για την καταστολή των διαδηλώσεων και ρίχνει χημικά σε παππούδες αντί να πιάνει κάναν έμπορο ναρκωτικών ή κάναν ληστή δεν αποτελεί λόγο αφοπλισμού της αστυνομίας και απαγόρευσης χρήσης βίας. Αποτελεί επιχείρημα ανακατεύθυνσης της βίας αυτής προς κάτι πιο ουσιαστικό. Ο ΣΥΡΙΖΑ από την άλλη στο πρόγραμμά του γενικά προτείνει αφοπλισμό της αστυνομίας και απαγόρευση χρήσης βίας σε όλες τις περιπτώσεις (προφανώς για να χαιδέψει το αναρχοαντιεξουσιαστικό-εαακίστικο κοινό του), κάτι που θεωρώ τουλάχιστον επικίνδυνο μόνο και μόνο να το λέει κανείς . Εάν κάποιος μπει στο σπίτι σου πάρε τηλ τον Σκουρλέτη να σε σώσει. Εσένα μπορεί να μην σε έχει αγγίξει το πρόβλημα, άλλα η εγκληματικότητα πλέον αποτελεί καθημερινότητα για πολλούς, και μιλάω από προσωπική εμπειρία και όχι από αυτά που λεν τα κανάλια. Δεν θέλω χημικά στην μούρη, πόσω μάλλον όμως δεν θέλω έναν ληστή με ένα καλάσνικοφ στην μούρη.

Η απαξίωση της αστυνομίας γενικά ως σώμα από τον ΣΥΡΙΖΑ αποτελεί ίσως έναν απο τους κυριότερους λόγους που ποτέ μου δεν θα τον ψήφιζα. Οι διαδηλώσεις είναι μία αρνητική όψη, άλλα το ότι 300 ματατζήδες κάνουν τον χαβαλέ τους δεν σημαίνει ότι πρέπει να αγνοήσουμε και όλους εκείνους που θέτουν εαυτόν σε κίνδυνο ζωής για έναν ελεεινό μισθό.

Όσο για την αγαστή σύμπνοια ματατζήδων και Χαυγιτών, την θεωρώ όντως πολύ ανησυχητική. Άλλα εξίσου ανησυχητική θεωρώ και την αγαστή συνεργασία ΣΥΡΙΖΑ- κουκουλοφόρων και τρομοκρατών (βλ Κουφοντίνα, 17 Νοέμβρη, Κούρτοβικ, Πυρήνες Φωτιάς) που ο ΣΥΡΙΖΑ ευθέως ποτέ δεν έχει καταδικάσει.

Παράθεση

Irodis

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Irodis
Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 685 μηνύματα.

O Irodis Άδραξε τη Μέρα ! έγραψε στις 19:18, 16-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Alchemist
Απολαυστικότατο, απλά.
Συγκλονιστηκό !
Με όσα αναφέρονται και βλέπουμε ...
Ευλπιστώ να μην βγουν αυτοί οι προδότες γιατί θα πάψει να υπάρχει Ελλάδα μετά...

Την Ελλάδα δεν την κάνει η έκταση της μικρή ή μεγάλη αλλά η ιστορία και ο πολιτισμός της και όταν
πας να τα καταστρέψεις τις ρίζες αυτές τότε πεθαίνεις ακόμα και αν σε έκταση γίνεις 10απλή από ότι σήμερα !

Παράθεση

panoslarissa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη panoslarissa
Ο panoslarissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O panoslarissa έγραψε στις 19:29, 16-06-12:

γελαω πραγματικα με οσους προσπαθουν να κρατησουν ζωντανο αυτο το σαπιο πολιτικο συστημα και πολεμουν τον τσιπρα και την αριστερα.Τοσο πολυ φοβαστε ρε;οταν ο συριζα ηταν στο 7% γιατι δε λεγατε τιποτα και τον θεωρουσατε κομπαρσο;Τωρα που τρεμετε το συριζα ε;περαστικα σας.Τουλαχιστον θα δοκιμασουμε κατι καινουριο,οχι αλλο αυτη τη σαπιλα που μας εφτασε στα σκατα.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:11, 16-06-12:

Σπουδάζω στην νομική οπότε καθημερινά στο κέντρο είμαι εδώ και 2 χρόνια. Πέρνα μια βόλτα έξω απ'την σχολή μου να δεις τι γίνεται.

Το ότι η αστυνομία υπερβάλλει για την καταστολή των διαδηλώσεων και ρίχνει χημικά σε παππούδες αντί να πιάνει κάναν έμπορο ναρκωτικών ή κάναν ληστή δεν αποτελεί λόγο αφοπλισμού της αστυνομίας και απαγόρευσης χρήσης βίας. Αποτελεί επιχείρημα ανακατεύθυνσης της βίας αυτής προς κάτι πιο ουσιαστικό. Ο ΣΥΡΙΖΑ από την άλλη στο πρόγραμμά του γενικά προτείνει αφοπλισμό της αστυνομίας και απαγόρευση χρήσης βίας σε όλες τις περιπτώσεις (προφανώς για να χαιδέψει το αναρχοαντιεξουσιαστικό-εαακίστικο κοινό του), κάτι που θεωρώ τουλάχιστον επικίνδυνο μόνο και μόνο να το λέει κανείς . Εάν κάποιος μπει στο σπίτι σου πάρε τηλ τον Σκουρλέτη να σε σώσει. Εσένα μπορεί να μην σε έχει αγγίξει το πρόβλημα, άλλα η εγκληματικότητα πλέον αποτελεί καθημερινότητα για πολλούς, και μιλάω από προσωπική εμπειρία και όχι από αυτά που λεν τα κανάλια. Δεν θέλω χημικά στην μούρη, πόσω μάλλον όμως δεν θέλω έναν ληστή με ένα καλάσνικοφ στην μούρη.

Η απαξίωση της αστυνομίας γενικά ως σώμα από τον ΣΥΡΙΖΑ αποτελεί ίσως έναν απο τους κυριότερους λόγους που ποτέ μου δεν θα τον ψήφιζα. Οι διαδηλώσεις είναι μία αρνητική όψη, άλλα το ότι 300 ματατζήδες κάνουν τον χαβαλέ τους δεν σημαίνει ότι πρέπει να αγνοήσουμε και όλους εκείνους που θέτουν εαυτόν σε κίνδυνο ζωής για έναν ελεεινό μισθό.

Όσο για την αγαστή σύμπνοια ματατζήδων και Χαυγιτών, την θεωρώ όντως πολύ ανησυχητική. Άλλα εξίσου ανησυχητική θεωρώ και την αγαστή συνεργασία ΣΥΡΙΖΑ- κουκουλοφόρων και τρομοκρατών (βλ Κουφοντίνα, 17 Νοέμβρη, Κούρτοβικ, Πυρήνες Φωτιάς) που ο ΣΥΡΙΖΑ ευθέως ποτέ δεν έχει καταδικάσει.
Δυστυχώς για μένα, ο τρόπος που το θέτεις δεν μου αφήνει περιθώρια αντιδικίας, εάν θέλω να διατηρήσω μια ελάχιστη αντικειμενικότητα. Ο ακραίος τρόπος με τον οποίο γενικά αντιμετωπίζουμε τις ιδέες μας οι περισσότεροι, του τύπου "όλα ή τίποτα", έχει διαβρώσει το νου μας και δεν μας αφήνει συχνά να διακρίνουμε λεπτές αποχρώσεις. Έτσι, χωρίς να σε γνωρίζω υπέθεσα ότι μιλούσες μ' εκείνη την τρομοκρατική σιγουριά ότι πρέπει να θυσιάσουμε την ελευθερία και τα κοινωνικά δικαιώματα έναντι της ασφάλειας. Χαίρομαι που έκανα λάθος. Μου αρέσει πάντοτε να διαβάζω ισορροπημένες απόψεις, εξ ου και η θετική μου ψήφος.

Τώρα, το θέμα του αφοπλισμού της αστυνομίας, μου έκανε κι εμένα αρνητική εντύπωση, ειδικά στις μέρες που ζούμε. Η εξαγγελία πάλι της παύσης χρήσης απαγορευμένων χημικών, που έχουν χαρακτηριστεί επικίνδυνα διεθνώς, με βρίσκει απολύτως σύμφωνο. Οι παράξενες εξαγγελίες πάντως, είναι εύκολες για ένα κόμμα που συνήθισε να είναι στην αντιπολίτευση, όχι όμως για μια κυβέρνηση. Σωστά είπες ότι μάλλον γίνονται για να ικανοποιηθούν τα "αντιμπατσικά" αισθήματα μιας ακραίας πτέρυγας του παλιού ΣΥΡΙΖΑ, του 4.5%. Εντάξει, έχω πει κι άλλες φορές ότι δυστυχώς ή ευτυχώς η πολιτική σκοπιμότητα δικαιολογεί κάποιες υπερβολές και κάποιες φρούδες εξαγγελίες. Μέσα σε τόση πόλωση, τι να περιμένει κανείς από το πολιτικό παιχνίδι; Ίσως να διαφωνείς με αυτό, όμως στ' αλήθεια, εγώ που είπα όλη την αλήθεια στο λαό, όπως τη σκεφτόμουν, τι κέρδισα άραγε; Φοβάμαι ότι η πολιτική θα παραμείνει βρόμικο παιχνίδι, όπως και νά 'χει. Το διακύβευμα είναι τεράστιο και ο αντίπαλος ύπουλος κι αδίστακτος, για να απαιτούμε από έναν υποψήφιο πρωθυπουργό να λέει τα πάντα όπως τα σκέφτεται.

Θεωρώ ωστόσο ότι το να κάνεις προεκλογικές εξαγγελίες είναι πολύ διαφορετικό από το να κυβερνάς. Θέλω να πιστεύω ότι αυτές τις υπερβολές στον πολιτικό του λόγο ο Τσίπρας θ' αναγκαστεί εκ των πραγμάτων να τον αφήσει στην άκρη, όταν θα κληθεί να πάρει στους ώμους του την τεράστια ευθύνη ενός ολόκληρου λαού και μιας χώρας στα όρια της εξαθλίωσης και της εξαφάνισης. Κανονικά ούτε κι εγώ θα ψήφιζα ΣΥΡΙΖΑ, άσχετα εάν δεν είμαι ακριβώς φίλος της αστνομίας, όμως δυστυχώς δεν βλέπω καλύτερη λύση. Φίλε μου, όποιος και να βγει, χρειάζεται πολλή δουλειά αυτή η χώρα για να φύγει η σαπίλα, απ' όλους μας. Απλά θεωρώ ότι η μνημονιακή ψήφος θα μας βυθίσει για πάντα στο τέλμα της υποτέλειας, σε μια Ευρωκρατορία που όχι μόνο δεν έχει σκοπό να ξηλώσει τα λαμόγια και τους σάπιους, αλλά τους στηρίζει και τους προωθεί με κάθε τρόπο...

Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 20:35, 16-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από panoslarissa
γελαω πραγματικα με οσους προσπαθουν να κρατησουν ζωντανο αυτο το σαπιο πολιτικο συστημα και πολεμουν τον τσιπρα και την αριστερα.Τοσο πολυ φοβαστε ρε;οταν ο συριζα ηταν στο 7% γιατι δε λεγατε τιποτα και τον θεωρουσατε κομπαρσο;Τωρα που τρεμετε το συριζα ε;περαστικα σας.Τουλαχιστον θα δοκιμασουμε κατι καινουριο,οχι αλλο αυτη τη σαπιλα που μας εφτασε στα σκατα.
Κι εγώ με τα καραγκιοζιλίκια σας..... Για να κρατήσετε ζωντανό αυτό το σάπιο πολιτικό σύστημα, πολεμάτε το Εθνος και τη Χρυσή Αυγή. Τόσο πολύ φοβάστε ρέ; Οταν έφτασε στο 7% βγάλατε τη φιδίσια γλωσσάρα και όλο το μίσος όλοι σας, ενάντια στο μοναδικό πατριωτικό κόμμα και σπέρνατε ενοχικό τρόμο γιατί ψηφίσαν έτσι και είναι αυτό και είναι το άλλο κλπ κλπ. Το φαρμακοποιό του συριζα (εκεί που πέρισυ έπεσαν 2"μπάτσοι") μόνο η ΧΑ τον τίμησε, εσείς όχι μόνο ούτε 1 δάκρυ, αλλά λέτε για επαγγελματίες δολοφόνους κλπ κλπ ούτε κάν ότι ήταν αλλοδαποί. Τώρα όχι απλά ξαναμπαίνει είναι που τρέμετε τη ΧΑ ε;... Περαστικά σας.
Τουλάχιστον θα δοκιμάσουμε κάτι καινούργιο, την αντίσταση στη βρωμιά και τη σαπίλα της αναρχοσυμμοριτοαριστεράς, που μας έφτασε στα σκατά παλιότερα με τον εμφύλιο και απο την μεταπολίτευση και δώθε, με τους εκβιασμούς της σε άτολμους διαχειριστές της 2κομματικής εξουσίας, για να μην γίνονται ποτέ οι μεταρυθμίσεις που χρειάζεται η πατρίδα, ανάλογα με τις κοινωνικοοικονομικοδιεθνείς συνθήκες....επιβίωσης, αλλά και στον νέο εμφύλιο που ετοιμάσατε.
Ε δεν θα σας περάσει!! Υπάρχει αντίσταση στον ανθελληνισμό και τη συρρίκνωση του έθνους απο τις άκρως επικίνδυνες συνιστώσες....
Για χρόνια βλέπω γραμμένα ανεύθυνα συνθήματα, "πόλεμος ταξικός-βάρκιζα" κλπ κλπ.
Αλλά τώρα ξεσαλλώσατε....περπατώντας στο κενό της κινούμενης άμμου, της ψήφου αγανάκτησης....
Ο πόλεμος τώρα θα αρχίσει και δεν θα είναι ταξικός, αλλά επιβίωσης της πατρίδας. Είστε ανεύθυνοι !!
Αρκετά σας ανεχθήκαμε, φτάνει πιά, θέλω νάχω την πατρίδα μου...με όλες τις εδαφικές συνιστώσες της έστω και πάμφτωχη, παρά νάμαι σαν τους αγαπημένου σας παλαιστίνιους, χωρίς ή μερική πατρίδα!!
Απο τους πειραματισμούς, με τις καταστροφικές συνιστώσες του συριζα....

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gandalf

Δραστήριο Μέλος

O gandalf έγραψε στις 21:39, 16-06-12:

από που κι ως πού το να είναι κάποιος κατά του ΣΥΡΙΖΑ σημαίνει ότι είναι υπέρ και της πολιτικής σαπίλας? Αμάν πια με το άσπρο-μαύρο, έχει μπουχτίσει η ελληνική ιστορία με τις δυαδικές αντιλήψεις...

Δυστυχώς για μένα, ο τρόπος που το θέτεις δεν μου αφήνει περιθώρια αντιδικίας, εάν θέλω να διατηρήσω μια ελάχιστη αντικειμενικότητα. Ο ακραίος τρόπος με τον οποίο γενικά αντιμετωπίζουμε τις ιδέες μας οι περισσότεροι, του τύπου "όλα ή τίποτα", έχει διαβρώσει το νου μας και δεν μας αφήνει συχνά να διακρίνουμε λεπτές αποχρώσεις. Έτσι, χωρίς να σε γνωρίζω υπέθεσα ότι μιλούσες μ' εκείνη την τρομοκρατική σιγουριά ότι πρέπει να θυσιάσουμε την ελευθερία και τα κοινωνικά δικαιώματα έναντι της ασφάλειας. Χαίρομαι που έκανα λάθος. Μου αρέσει πάντοτε να διαβάζω ισορροπημένες απόψεις, εξ ου και η θετική μου ψήφος.

Τώρα, το θέμα του αφοπλισμού της αστυνομίας, μου έκανε κι εμένα αρνητική εντύπωση, ειδικά στις μέρες που ζούμε. Η εξαγγελία πάλι της παύσης χρήσης απαγορευμένων χημικών, που έχουν χαρακτηριστεί επικίνδυνα διεθνώς, με βρίσκει απολύτως σύμφωνο. Οι παράξενες εξαγγελίες πάντως, είναι εύκολες για ένα κόμμα που συνήθισε να είναι στην αντιπολίτευση, όχι όμως για μια κυβέρνηση. Σωστά είπες ότι μάλλον γίνονται για να ικανοποιηθούν τα "αντιμπατσικά" αισθήματα μιας ακραίας πτέρυγας του παλιού ΣΥΡΙΖΑ, του 4.5%. Εντάξει, έχω πει κι άλλες φορές ότι δυστυχώς ή ευτυχώς η πολιτική σκοπιμότητα δικαιολογεί κάποιες υπερβολές και κάποιες φρούδες εξαγγελίες. Μέσα σε τόση πόλωση, τι να περιμένει κανείς από το πολιτικό παιχνίδι; Ίσως να διαφωνείς με αυτό, όμως στ' αλήθεια, εγώ που είπα όλη την αλήθεια στο λαό, όπως τη σκεφτόμουν, τι κέρδισα άραγε; Φοβάμαι ότι η πολιτική θα παραμείνει βρόμικο παιχνίδι, όπως και νά 'χει. Το διακύβευμα είναι τεράστιο και ο αντίπαλος ύπουλος κι αδίστακτος, για να απαιτούμε από έναν υποψήφιο πρωθυπουργό να λέει τα πάντα όπως τα σκέφτεται.

Θεωρώ ωστόσο ότι το να κάνεις προεκλογικές εξαγγελίες είναι πολύ διαφορετικό από το να κυβερνάς. Θέλω να πιστεύω ότι αυτές τις υπερβολές στον πολιτικό του λόγο ο Τσίπρας θ' αναγκαστεί εκ των πραγμάτων να τον αφήσει στην άκρη, όταν θα κληθεί να πάρει στους ώμους του την τεράστια ευθύνη ενός ολόκληρου λαού και μιας χώρας στα όρια της εξαθλίωσης και της εξαφάνισης. Κανονικά ούτε κι εγώ θα ψήφιζα ΣΥΡΙΖΑ, άσχετα εάν δεν είμαι ακριβώς φίλος της αστνομίας, όμως δυστυχώς δεν βλέπω καλύτερη λύση. Φίλε μου, όποιος και να βγει, χρειάζεται πολλή δουλειά αυτή η χώρα για να φύγει η σαπίλα, απ' όλους μας. Απλά θεωρώ ότι η μνημονιακή ψήφος θα μας βυθίσει για πάντα στο τέλμα της υποτέλειας, σε μια Ευρωκρατορία που όχι μόνο δεν έχει σκοπό να ξηλώσει τα λαμόγια και τους σάπιους, αλλά τους στηρίζει και τους προωθεί με κάθε τρόπο...
χαίρομαι κι εγώ γιατί επιτέλους βλέπω μία λογική εξήγηση (από τις λίγες) για τις οποίες κάποιος μπορεί να ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ. =] Κι εγώ ελπίζω να σοβαρευτεί εάν γίνει κυβέρνηση, νομίζω θα τον εξαναγκάσουν οι περιστάσεις εξάλλου. Κι αν καταφέρει και βγάλει το πρόγραμμά του ακόμα καλύτερα. Εμένα προσωπικά δεν με πείθει καθόλου ο πολιτικός του λόγος του Τσίπρα και ούτε θεωρώ πως έχει το πολιτικό ανάστημα για να στηρίξει την χώρα σε αυτή την περίοδο, άλλα ίσως η όλη ιστορία να είναι ένα γερό χαστούκι για τους ευρωπαίους και ίσως εκπλαγούμε θετικά. Θα δούμε από αύριο.

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed

O Zed Lie to me... έγραψε στις 10:58, 17-06-12:

Μια χαρά τα λέγαμε. Όταν είχε τον Αλαβάνο, τον αριστερό με την μεγαλύτερη περιουσία από πολιτικούς αρχηγούς, όταν είχε φίδια όπως η Δαμανάκη, όταν έμπαζε στην Νομική τους λαθραίους και πέταγε έξω τους νόμιμους φοιτητές, όταν όταν όταν... Αλλά βρες μου ένα κόμμα το οποίο να μην έχει κατηγορηθεί για κάτι. Ένα βρες μου. Μέχρι και για την Δημιουργία Ξανά έγραψε κάποιος εδώ ένα τεράστιο post το οποίο την κατακρίνει σε πολλά. Απλά, τώρα επιλέγουμε στρατηγικά.

Παράθεση

stacey_af

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stacey_af
H stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.

H stacey_af λα λα λα έγραψε στις 13:20, 17-06-12:

αληθεια τωρα πιστευετε ο κ. ΣΥΡΙΖΑ (που πιστευω πως θα βγει) θα κανει δουλεια στη χωρα;

εγω προσωπικα εχω καποιες επιφυλαξεις (οπως και για ολους, δεν θελω να εμπιστευτω κανεναν)

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 13:37, 17-06-12:

Ο ΣΥΡΙΖΑ θα προσπαθήσει όσο μπορεί να εφαρμόσει μετριοπαθείς λύσεις, ωστόσο φοβάμαι ότι στην κατάσταση που έχουμε φτάσει, μόνο ακραίες λύσεις μπορούν να μας βοηθήσουν. Θα δούμε, θα δούμε, το θέμα είναι ότι από κάπου πρέπει να γίνει μια αρχή για έξοδο από την κατάσταση ομηρίας στην οποία βρίσκεται η χώρα κι ο λαός μας. Κανείς δεν πιστεύει στα σοβαρά ότι εν μία νυκτί θα λυθούν τα προβλήματά μας...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:39, 17-06-12:

εγω περιμενω να τα κανει ακομα χειροτερα απο τον βλακα Γαπ,που αρχισε με ουτοπικες υποσχεσεις και ονειρα και κατεληξε φιασκο

μονο που εδω η προσγειωση θα ειναι πολυ γρηγοροτερη και οδυνηρη..

Παράθεση

Insomnie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomnie
Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,411 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 13:48, 17-06-12:

εγω περιμενω να τα κανει ακομα χειροτερα απο τον βλακα Γαπ,που αρχισε με ουτοπικες υποσχεσεις και ονειρα και κατεληξε φιασκο

μονο που εδω η προσγειωση θα ειναι πολυ γρηγοροτερη και οδυνηρη..
Kαι μετά θα μας γράψεις:"Νια-νια-νια-νια,σας το 'πα,σας το 'πα!"

Παράθεση

stacey_af

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stacey_af
H stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.

H stacey_af λα λα λα έγραψε στις 13:48, 17-06-12:

Κανείς δεν πιστεύει στα σοβαρά ότι εν μία νυκτί θα λυθούν τα προβλήματά μας...
Οποιος το πιστευει αυτο σιγουρα ζει στον κοσμο του (και νομιζω οτι εναι και πολλοι) γιατι τα πραγματα δεν αλλαζουν τοσο ευκολα και πολυ φοβαμαι οτι δεν προκειται να αλλαξουν προς το καλυτερο.
Ελπιζω και ευχομαι να μην γινουν ετσι. .

Παράθεση

Morelo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Morelo
Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 872 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 14:36, 17-06-12:

Είμαι σίγουρος ότι ο Σύριζα και αυτό εκφράζεται και απο πολλές συνιστώσες του ότι έχει σίγουρα ένα plan b το οποίο εμπεριέχει την επιστροφή σε εθνικό νόμισμα,τη δραχμή αλλά δεν τον ομολογεί δημοσίως λόγω προκατάληψης και τρομολαγνίας που έχει δεχθεί όλος ο κόμος απο τους άπαντες.
Δεν ξέρω αν αυτό στην προκειμένη περίπτωση είναι η βέλτιστη λύση,αλλά απο την άλλη σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι τον Σαμαρά σε κυβέρνηση συνευθύνης(χαχά) με τον Μπένι και τον Κουβέλη ο οποίος είναι με το ένα πόδι στο μνημόνιο και με το άλλο πόδι στο αντιμνημόνιο οι οποίοι θα συνεχίσουν την ίδια πορεία που έχουμε μέχρι στιγμής.
Ας αλλάξει επιτέλους το πολιτικό σκηνικό,τόσα χρόνια ΝΔ-ΠΑΣΟΚ πήξαμε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους