Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,797 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σπισισμός - μία μορφή διάκρισης με ιστορία

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 04:12, 16-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από tofugirl
Παρομοίως τις απεχθάνομαι. Έχεις σκεφτεί όμως ποτέ πόσο αντίδραση πέφτει μόλις βρεθεί χορτοφάγος στην παρέα; Αν το δεις λίγο μέσα από τα δικά μας τα μάτια νομίζω πως κι εσύ θα βρισκόσουν σε θέση άμυνας και θα προσπαθούσες να επιχειρηματολογήσεις για την απόφασή σου όταν όλοι σε πειράζουν και σου επιτίθενται. Σε πληροφορώ ότι τουλάχιστον σε εμένα μου τυχαίνει άλλοι να ξεκινούν πάντα να με ρωτούν ή να μου χώνουν το κρέας στη μούρη και να με ρωτάνε "μα δεν το ζηλεύεις" ;;; Τη στιγμή που εγώ δεν θέλω καν να το συζητήσω. Είναι πιεστική καμία φορά η κατάσταση Και δυστυχώς τις περισσότερες φορές δεν μπορείς και να ασχολείσαι. Χαμογελάς και κάνεις το χαζό. Αλλά υπάρχουν άλλες που σε προκαλούν με το έτσι θέλω ...σε debate.
Εγώ πάντως κυρίως το αντίθετο έχω δει. Και γενικά κυρίως το αντίθετο "φαίνεται". Πχ μπορεί να σχολιάσει ένας παμφάγος ότι του φαίνεται περίεργο και να αρχίσει ο vegan με αναλύσεις επι αναλύσεων όσον αφορά το γιατί το κρέας είναι κακό, θα αρχίσει ουσιαστικά να τον προσβάλλει για το "κακό που κάνει στη φύση" τρώγοντας κρέας ενώ ο άνθρωπος δεν είπε τίποτα, απλά οτι του φάνηκε παράξενο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 04:25, 16-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Άσε που προσωπικά, όσους vegans έχω γνωρίσει, έχουν έναν τέτοιο φανατισμό με τη διατροφή τους και προσπαθούν τόσο πολύ να πείσουν τους άλλους να ακολουθήσουν τον τρόπο διατροφής τους που προσωπικά μου θυμίζει θρησκεία (και τις θρησκείες τις απεχθάνομαι).
Εγώ πάλι θα το έλεγα και φανατικό κομματισμό...
Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Kαι μια και είπαμε για θρησκείες :
Μήπωςκαι ο χριστιανισμος πρεπει να γίνει vegan και αντι για
"....σώμα και αίμα χριστου..." οταν κοινωναμε, να λέει :
"...σόγια και αίμα χριστου..." ;

[...]Εγώ δυστυχώς έχω υπάρξει και κρεοφάγος.
Όσο για το άλλο που λες, δεν διαφωνώ, μακάρι να μειωνόταν η κατανάλωση του κρέατος και στο 50%. Πάλι συνολικό κέρδος θα υπήρχε για ζώα, ανθρώπους και πλανήτη.
Τι σε έκανε να σταματήσεις να τρως κρέας; Πότε ήταν το κρίσιμο σημείο;(περίεργος, αν θες απαντάς)
Η τελευταία σου πρόταση είναι αυτή που μας χρειάζεται. Αρκεί να μειώσουμε την κατανάλωση, άρα και την παραγωγή άρα και τον θάνατο τον ζώων και όλοι θα είμαστε ικανοποιημένοι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tofugirl
H tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H tofugirl έγραψε στις 05:38, 16-12-07:

Εγώ πάντως κυρίως το αντίθετο έχω δει. Και γενικά κυρίως το αντίθετο "φαίνεται". Πχ μπορεί να σχολιάσει ένας παμφάγος ότι του φαίνεται περίεργο και να αρχίσει ο vegan με αναλύσεις επι αναλύσεων όσον αφορά το γιατί το κρέας είναι κακό, θα αρχίσει ουσιαστικά να τον προσβάλλει για το "κακό που κάνει στη φύση" τρώγοντας κρέας ενώ ο άνθρωπος δεν είπε τίποτα, απλά οτι του φάνηκε παράξενο.

Δεν αμφιβάλλω οτι μπορεί να υπάρχουν και τέτοια άτομα. Δεν είναι όλοι οι χορτοφάγοι ίδιοι, αλίμονο. Αλλά δεν πιστεύω πως αυτό που περιγράφεις είναι η πλειοψηφία.
Δόξα το μανιτού, δεν έχω δει κάτι τέτοιο στο περιβάλλον μου.

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H tofugirl έγραψε στις 05:39, 16-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Εγώ πάλι θα το έλεγα και φανατικό κομματισμό...

Τι σε έκανε να σταματήσεις να τρως κρέας; Πότε ήταν το κρίσιμο σημείο;(περίεργος, αν θες απαντάς)
Θα σου απαντήσω με πμ...Γιατί αρχίζω να νιώθω πως είμαι στο μικροσκόπιο

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:12, 16-12-07:

Παρεπιπτόντως η δουλειά μου είναι άσχετη με το βιγκανισμό και όταν έγινα βίγκαν δούλευα όντως 12 ώρες την ημέρα. Αλλά βρήκα χρόνο να τρώω σωστά και με συμπόνοια οπότε το επιχείρημα δεν πιάνει. Η πλειοψηφία των βίγκαν που γνωρίζω είναι σκληρά εργαζόμενοι.

Δεν τρώει και τόσο χρόνο, γιατί καταρχήν δεν γίνεται αυτός ο συνδιασμός τροφών που φαντάζεσαι. Τέλοσπάντων, νομίζω για να κρίνεις την βίγκαν διατροφή, πρέπει να τη δοκιμάσεις πρώτα. Εγώ δυστυχώς έχω υπάρξει και κρεοφάγος.

Όσο για το άλλο που λες, δεν διαφωνώ, μακάρι να μειωνόταν η κατανάλωση του κρέατος και στο 50%. Πάλι συνολικό κέρδος θα υπήρχε για ζώα, ανθρώπους και πλανήτη.
Εδώ θα ήταν πολύ χρήσιμο να γνωρίζαμε σε ποια ηλικία έγινες χορτοφάγος, και όχι εσύ απαραίτητα, αλλά γενικότερα. Περισσότερο σημασία έχει πόσα χρόνια πλήρους διατροφής έχεις ζήσει (+κρεατοφαγία δηλαδή).
Είναι εντελώς διαφορετικό για έναν άνθρωπο να ζήσει 25 χρόνια τρώγοντας τα πάντα και ξαφνικά να αποχωρίζεται κάποια είδη διατροφής, και εντελώς διαφορετικό να ξεκινά τη ζωή του από το μηδέν ως χορτοφάγος. Στην πρώτη περίπτωση ο οργανισμός, έχει ήδη αποκτήσει - αποθηκεύσει κάποιες βασικές και απαιτούμενες ουσίες που σιγά σιγά καλύπτουν για ένα χρονικό διάστημα τα κενά που δημιουργεί.
Αλήθεια, πολύ θα ήθελα να γνωρίζω, αν θα εφάρμοζες μια τέτοια διατροφή στο νεογέννητο παιδί σου, αν υπάρχει παιδίατρος που την υποστηρίζει, και από τι ακριβώς θα αποτελούταν αυτή η διατροφή.

Παρομοίως τις απεχθάνομαι. Έχεις σκεφτεί όμως ποτέ πόσο αντίδραση πέφτει μόλις βρεθεί χορτοφάγος στην παρέα; Αν το δεις λίγο μέσα από τα δικά μας τα μάτια νομίζω πως κι εσύ θα βρισκόσουν σε θέση άμυνας και θα προσπαθούσες να επιχειρηματολογήσεις για την απόφασή σου όταν όλοι σε πειράζουν και σου επιτίθενται. Σε πληροφορώ ότι τουλάχιστον σε εμένα μου τυχαίνει άλλοι να ξεκινούν πάντα να με ρωτούν ή να μου χώνουν το κρέας στη μούρη και να με ρωτάνε "μα δεν το ζηλεύεις" ;;; Τη στιγμή που εγώ δεν θέλω καν να το συζητήσω. Είναι πιεστική καμία φορά η κατάσταση Και δυστυχώς τις περισσότερες φορές δεν μπορείς και να ασχολείσαι. Χαμογελάς και κάνεις το χαζό. Αλλά υπάρχουν άλλες που σε προκαλούν με το έτσι θέλω ...σε debate.
Στην παρέα μας υπάρχει μια κοπελιά χορτοφάγος (τρώει μόνο κοτόπουλο), όμως οι αντιλήψεις του καθενός είναι σεβαστές, κι αν ειπωθεί κάτι σχετικό, θα έχει μόνο το χαρακτήρα του αστεϊσμού και τίποτα περισσότερο.

...καλή ώρα.

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tofugirl έγραψε στις 19:46, 13-01-08:

Deadhead Pirate τώρα είδα ότι με είχες ρωτήσει κάτι επί προσωπικού.
Είμαι χορτοφάγος 5 χρόνια, δυομιση χρόνια βίγκαν, είμαι από τους καινούργιους αν το θέλεις, γιατί έχω γνωρίσει άτομα που είναι βίγκαν εκ γεννετής ή 20 και 30 χρόνια. Ωχριώ μπροστά τους.

Όσο για το παιδί που ρωτάς, φυσικά και θα το μεγαλώσω βίγκαν,
με τη βοήθεια γιατρού που ξέρει από βίγκαν εγκυμοσύνες και βίγκαν μωρά/παιδιά,
ακολουθώντας το παράδειγμα τόσων άλλων βίγκαν μαμάδων.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 19:55, 13-01-08:

Πάντως αυτό που λες μου φαίνεται περίεργο. Έχω κάμποσους χορτοφάγους στον κύκλο μου και κανείς δεν προσπαθεί να τους πείσει για κάτι, κανείς δεν ασχολείται βασικά. Αλλά δεν είναι κι αυτοί άτομα που προσπαθούν να δημιουργήσουν ενοχές στους άλλους. Η πρώην συγκάτοικός μου όταν έκανε τραπέζια μαγείρευε και κρέας. Αντίστοιχα κι εγώ όταν ήταν αυτή σε τραπεζώματα έφτιαχνα μόνο 1 πιάτο με κρέας κι όλα vegetarian. Μήπως εσύ προκαλείς αυτή την συμπεριφορά και τα debates? Δεν σε ξέρω, δεν στο λέω εχθρικά. Just think about it!

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H tofugirl έγραψε στις 19:56, 13-01-08:

Ευχαριστώ για την προτροπή.
Πάντως εγώ κρέας δεν θα μαγείρευα για κανέναν. Τώρα αν κάποιος θέλει να το δει αυτό ως "στενομυαλιά" ή φανατισμό, είναι δικαίωμά του. Έχω μάθει να μην κάνω έκπτωση στα ιδανικά μου, όπως και πολλοί άνθρωποι σε πολλά διαφορετικά θέματα.

Πιστέυω πως δεν το έχω εγώ το πρόβλημα, γιατί τότε δεν θα είχα τόσους φίλους βίγκανς και μη-βίγκανς. Ευτυχώς από κοινωνική ζωή μία χαρά τα πάμε.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 21:09, 13-01-08:

Moυ θυμίζετε τη σκηνή από το "Νόττινγκ Χιλλ", όπου μια σούπερ-βίγκαν αναφέρει πως τρώει μόνο ότι πέφτει από τα δέντρα.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 21:41, 13-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Moυ θυμίζετε τη σκηνή από το "Νόττινγκ Χιλλ", όπου μια σούπερ-βίγκαν αναφέρει πως τρώει μόνο ότι πέφτει από τα δέντρα.
Η οποία νομίζω δήλωσε fruitarian που είναι διαφορετικό όπως μας είπε και η tufogirl

Παράθεση

Poniro Ksotikouli (Allstar)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Poniro Ksotikouli
Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O Poniro Ksotikouli έγραψε στις 09:44, 21-01-08:

Και εγώ συνήθως ως χορτοφάγος στην άμυνα είμαι.

Anyway, συμφωνώ με την tofugirl στα περισσότερα από όσα πρόλαβα να διαβάσω. Απλά ξέρω πως δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι σύντομα σε αυτό το θέμα, για διάφορους λόγους (οικονομικούς, βολέματος όλων μας κτλ.).

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 22:56, 21-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
μερικές φορές από τα δέντρα πέφτουν νεράιδες

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 14:52, 23-01-08:

πάντως σκέφτηκα ότι τα δέντρα είναι και αυτά οργανισμοί, αλλά σε αντίθεση με πολλά ζώα δε μπορούμε να γνωρίζουμε εάν νιώθουν και αισθάνονται.
Γιατί λοιπόν κάποιος να τα τρώει? Αυτά δεν έχουν δικαιώματα όπως τα ζώα? Το ότι δε μπορούν να εκφραστούν είναι δικαιολογία για να τα βάζουμε στο τραπέζι μας?

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη catlin
H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 10:14, 16-02-13:

και πάνω που σκεφτόμουν να ανοίξω ένα ανάλογο θέμα

ας το ξεθάψω λοιπόν

Ομιλία του Gary Yourofsky στις 07/08/2010 στο πανεπιστήμιο GA Tech. της Georg σχετικά τη χρήση ζωικών προϊόντων

απόσπασμα από την ομιλία
Ο στόχος μου είναι απλός:αυτό που θέλω να κάνω είναι να επανασυνδέσω τους ανθρώπους με τα ζώα.Να ξυπνήσουν κάποιες αισθήσεις,κάποια συναισθήματα,και η λογική που έχουν θαφτεί και κατασταλεί σκοπίμως από την κοινωνία μας.Και ο λόγος που λεώ να "επανασυνδέσω" είναι επειδή ο καθένας εδώ κάποτε υπήρξε αληθινός υποστηρικτής των δικαιωμάτων των ζώων.Και αυτό ήταν όταν ήμασταν παιδιά.Τότε βλέπαμε τα ζώα με δέος.Μας έκαναν,να γελάμε,να χαμογελάμε,να χαχανίζουμε.Μας έκαναν χαρούμενους.Και υπήρξε η στιγμή στη ζωή μας που θα κάναμε τα πάντα για να τα κάνουμε ευτυχισμένα,για να τα προστατεύσουμε από τη βαναυσότητα.'Η τουλάχιστον να αναγνωρίσουμε τη βαναυσότητα που υπόκεινται.Αν κάποιος ήτανε κακός απέναντι σ ένα ζώο όταν ήμασταν μικροί θα ουρλιάζαμε και θα κλαίγαμε.
Κι αυτό επειδή όλοι κάποτε καταλαβαίναμε το σωστό και το λάθος σε σχέση με τη μεταχείρηση των ζώων.Μέχρι που κάποιος μας είπε και μας δίδαξε διαφορετικά.Κάποιος μας είπε να αγνοούμε τον πόνο τους,να περιπαίζουμε και να δικαιολογούμε τη δυστυχία τους,να γελοιοποιούμε την ίδια τους την ύπαρξη.Σ΄αυτό,λοιπόν,θέλω να επικεντρωθείτε σήμερα,αύριο,πλέον: "τι στο διάολο συνέβη στην πορεία ? Ποιος μας δίδαξε να είμαστε γεμάτοι αδιαφορία και μίσος ? "Είμαι σίγουρος ότι όλοι μπορούμε να συμφωνήσουμε σ΄ένα πράγμα τουλάχιστον αυτή τη στιγμή ,ότι το μίσος στην πιο αγνή μορφή του είναι μαθημένη συμπεριφορά:ο σεξισμός.ο ρατσισμός.(όταν τα παιδιά παίζουν στις κούνιες δεν τα ενδιαφέρει στο ελάχιστο το χρώμα του δέρματος των φίλων τους ή η θρησκευτική τους προέλευση).ο σπισισμός.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους