Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Παιδοφιλία / Παιδεραστία

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 12:22, 16-12-07:

Τις τελευταίες ημέρες, δυστυχώς, γίναμε θεατές μια απίστευτης υπόθεσης παιδεραστίας στην Αθήνα, όπου μια μητέρα εξέδιδε την ίδια της την κόρη σε έναν 80χρονο (ο οποίος μάλιστα είχε πληρώσει κάτι χιλιάδες ευρώ προκαταβολικά για να έχει αποκλειστικά δικαιώματα(!!!!!!) πάνω στο παιδί), έναν ιερέα και λοιπούς παιδεραστές.

Θεώρησα λοιπόν ότι είναι χρήσιμο να κάνουμε μια κουβεντούλα πάνω στο θέμα της παιδεραστίας / παιδοφιλίας και την ψυχολογική σύνθεση των ατόμων αυτών.

Τι άτομα είναι λοιπόν οι παιδεραστές, κατά τη γνώμη σας; Τι είδους αντιλήψεις έχουν απέναντι στο έγκλημα που διαπράττουν, ώστε αργότερα εμφανίζονται να έχουν μηδαμινές τύψεις; Ποιοί είναι οι παράγοντες της παιδοφιλίας/παιδεραστίας; Κατά πόσο φταίει η κοινωνία (που σιωπά), η οικογένεια (που πιθανόν βιάζει σωματικά και ψυχικά το παιδί), το ίδιο το άτομο, αλλά και η φύση; Γιατρεύεται η παιδεραστία;

Θεώρησα χρήσιμο να παραθέσω μερικές πληροφορίες για την παιδοφιλία και την παιδεραστία, που νομίζω θα θέσουν μια βάση πάνω στην οποία μπορεί να στηριχτεί η κουβεντούλα στην συνέχεια...

Ορισμός της παιδοφιλικής αποκλίνουσας συμπεριφοράς

Όσον αφορά την επίσημη περιγραφή των συμπτωμάτων της παιδοφιλίας, σύμφωνα με το DSM-IV αυτά είναι η ύπαρξη των παρακάτω για περίοδο τουλάχιστον 6 μηνών:
  • Επαναλαμβανόμενες σεξουαλικές φαντασιώσεις, ορμές ή συμπεριφορές που περιλαμβάνουν σεξουαλική δραστηριότητα σχετιζόμενη με παιδιά (γενικότερα ηλικίας κάτω των 13 ετών).
  • Αυτές οι φαντασιώσεις, ορμές ή συμπεριφορές διαταράσσουν την ομαλή λειτουργικότητα του ατόμου σε προσωπικό ή κοινωνικό επίπεδο και αποκλίνουν από την αναμενόμενη κοινωνική συμπεριφορά βάσει του κοινωνικού πλαισίου.
  • Το άτομο είναι τουλάχιστον 16 ετών και τουλάχιστον 5 χρόνια μεγαλύτερο από το παιδί που εμπλέκεται στις σεξουαλικές ορμές του.
Θα πρέπει να τονίσουμε πως η παραπάνω περιγραφή ΔΕΝ είναι νομικού χαρακτήρα και σε καμία περίπτωση δεν υποδηλώνει πως για να θεωρηθεί κάποιος παιδεραστής από το νόμο θα πρέπει να έχει αυτή τη συμπεριφορά για έξι ολόκληρους μήνες. Η συμπτωματολογία αφορά καθαρά τον ψυχολογικό ορισμό της παιδοφιλικής συμπεριφοράς. Και βεβαίως αν κάποιος παρενοχλήσει σεξουαλικά ένα παιδί δεν σημαίνει ότι έχει το ακαταλόγιστο αν καλύπτει τον παραπάνω ορισμό.

Βεβαίως είναι καλό να ξεκαθαρίσουμε την παιδοφιλία από την παιδεραστία. Παιδόφιλος μπορεί να χαρακτηριστεί κάποιος που διεγείρεται σεξουαλικά από ανήλικα παιδιά, έχει ερωτικές φαντασιώσεις που περιλαμβάνουν παιδιά και όλα όσα αναφέραμε στον γενικότερο ορισμό της παιδοφιλίας. Από τη στιγμή όμως που το εν λόγω άτομο ασελγήσει πάνω σε ανήλικο τότε θεωρείται και παιδεραστής και όχι απλά παιδόφιλος. Με δυο λόγια η διαφορά του ενός χαρακτηρισμού από τον άλλο είναι ότι ο όρος “παιδοφιλία” δεν περιλαμβάνει απαραίτητα την προσπάθεια σεξουαλικής επαφής με ανήλικο, ενώ ο πιο ειδικός όρος “παιδεραστία” αναφέρεται ακριβώς στην σεξουαλική πράξη.

Πιθανά αίτια παιδεραστίας
Για άλλη μια φορά, όπως συμβαίνει σχεδόν σε όλες τις ψυχικές διαταραχές όσον αφορά την αιτιολογία τους, παρατηρούμε το γνωστό δίπολο “Φύση VS Περιβάλλον”. Φυσικά τις περισσότερες φορές είναι πραγματικά δύσκολο να ξεχωρίσει κανείς που είναι τα όρια της φύσης και που του περιβάλλοντος, όπως επίσης δύσκολο είναι και να οριστεί ο τύπος της συσχέτισής τους.

Φύση
Μια πρόσφατη έρευνα υποστηρίζει ότι οι εγκέφαλοι των παιδεραστών έχουν λιγότερη λευκή ουσία (white matter) από τους “κανονικούς” εγκεφάλους. Με τον όρο λευκή ουσία ονομάζουμε όλες εκείνες τις περιοχές του εγκεφάλου στις οποίες υπάρχουν κυρίως οι άξονες και οι δενδρίτες των νευρικών κυττάρων (τα “καλώδια σύνδεσης” και “επικοινωνίας” μεταξύ των νευρικών κυττάρων και των εγκεφαλικών περιοχών γενικότερα). Λαμβάνοντας υπόψη τα αποτελέσματα αυτής της έρευνας, αλλά και άλλων ερευνών που έδειξαν ότι οι παιδεραστές έχουν χαμηλότερο IQ, είναι 3 φορές πιο πιθανό να είναι αριστερόχειρες αλλά και πιο… κοντοί(!) από τον μέσο πληθυσμό, τότε μπορούμε να πούμε πως ίσως τελικά η παιδεραστία να οφείλεται και σε συγκεκριμένη εγκεφαλική ανάπτυξη και άρα ίσως να υπάρχει προδιάθεση για την συγκεκριμένη διαταραχή.

Περιβάλλον
Επίσης το περιβάλλον του παιδεραστή , ιδιαίτερα κατά την παιδική ηλικία, φαίνεται πως παίζει μεγάλο ρόλο στην ανάπτυξη αυτής της σεξουαλικής διαταραχής. Συγκεκριμένα, έρευνες έδειξαν πως έως και το 67% των παιδεραστών έχουν κακοποιηθεί σεξουαλικά κατά την παιδική τους ηλικία. Κάποιος θα περίμενε πως εφόσον το παιδί έχει κακοποιηθεί σεξουαλικά, αυτό θα λειτουργούσε ανασταλτικά. Δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά όμως ότι τέτοιου είδους πράξεις δεν λειτουργούν ανασταλτικά. Διαφορετικά όλα τα κακοποιημένα παιδιά θα είχαν γίνει παιδεραστές. Αυτό που μπορούμε να υποθέσουμε όμως είναι ότι για μερικά παιδιά αντιδρούν αλλιώς στην σεξουαλική τους κακοποίηση. Νιώθουν ότι αυτά είναι οι υπαίτιοι για την αποτρόπαια αυτή πράξη. Εφόσον ενστερνιστούν κάτι τέτοιο είναι πολύ πιο εύκολο να προσπαθήσουν να επαναλάβουν το ίδιο μοντέλο σε άλλα παιδάκια που “πάνε γυρεύοντας”.

Χρήσιμα επιπλέον στοιχεία
Οι περισσότεροι παιδεραστές έχουν παρανοϊκές ιδέες, όπως ότι τα παιδιά που κακοποίησαν ήθελαν να συμμετέχουν στην πράξη με τη θέλησή τους, ότι η εμπειρία αυτή θα είναι χρήσιμη για τα παιδιά, ότι τα παιδιά δεν θυμούνται τίποτα γιατί δεν κατάλαβαν τι έγινε κτλ. Φυσικά αυτές οι ιδέες δεν είναι τίποτα άλλο πέρα από μηχανισμούς άμυνας του “Εγώ” του παιδεραστή που ενεργοποιούνται σε μια προσπάθεια να προστατέψουν τον ήδη διαταραγμένο ψυχισμό του ατόμου.

Κάτι πάρα πολύ σημαντικό που πρέπει να γνωρίζουμε όλοι μας, και κυρίως οι γονείς, είναι ότι σε πάνω από τις μισές περιπτώσεις σεξουαλικής κακοποίησης παιδιού (έως και 70%) ο παιδεραστής είναι άτομο του οικείου περιβάλλοντος και όχι ξένος! Αυτό ισχύει και για τον βιασμό ενηλίκων γενικότερα. Αυτό ίσως έρχεται σε αντίθεση με τις αντιλήψεις των περισσοτέρων στην κοινωνία μας, μιας και ο βιασμός ή η σεξουαλική κακοποίηση γενικότερα συνήθως είναι συνδεδεμένα με άγνωστους δράστες που επιτίθενται στα θύματά τους σε διάφορους κοινούς χώρους ή τα δελεάζουν ώστε να καταφέρουν τον ανώμαλο σκοπό τους.

Περισσότερες πληροφορίες/πηγές/links μπορείτε να βρείτε στο σχετικό post μου στο "Ψυχολογείν"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:00, 16-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Τις τελευταίες ημέρες, δυστυχώς, γίναμε θεατές μια απίστευτης υπόθεσης παιδεραστίας στην Αθήνα, όπου μια μητέρα εξέδιδε την ίδια της την κόρη σε έναν 80χρονο (ο οποίος μάλιστα είχε πληρώσει κάτι χιλιάδες ευρώ προκαταβολικά για να έχει αποκλειστικά δικαιώματα(!!!!!!) πάνω στο παιδί), έναν ιερέα και λοιπούς παιδεραστές.
Δε μπορώ καν να το σχολιάσω αυτό το περιστατικό
Όταν το άκουσα μόνο δάκρυα έτρεχαν και είχα μια τάση για εμμετό

Γιαυτό θα σταθώ στο θεωρητικό ερώτημα
Τι άτομα είναι λοιπόν οι παιδεραστές, κατά τη γνώμη σας; Τι είδους αντιλήψεις έχουν απέναντι στο έγκλημα που διαπράττουν, ώστε αργότερα εμφανίζονται να έχουν μηδαμινές τύψεις; Ποιοί είναι οι παράγοντες της παιδοφιλίας/παιδεραστίας; Κατά πόσο φταίει η κοινωνία (που σιωπά), η οικογένεια (που πιθανόν βιάζει σωματικά και ψυχικά το παιδί), το ίδιο το άτομο, αλλά και η φύση; Γιατρεύεται η παιδεραστία;
Κατά τη γνώμη μου λοιπόν είναι άρρωστα άτομα. Ακόμα κι αν πρόκειται για άτομα τα οποία έχουν υποστεί κακοποίηση στο παρελθόν σαν παιδιά και οι ίδιοι, σημαίνει πολύ περισσότερο ότι υπάρχει τραύμα το οποίο με αυτόν τον τρόπο προσπαθούν να ξορκίσουν.

Δεν ξέρω πως μπορεί να σκέφτονται ώστε στη συνέχεια να κοιμούνται ήσυχοι και χωρίς τύψεις... φαντάζομαι όμως ότι οι σκέψεις τους είναι παράγωγα της αρρώστια τους και είναι πιθανό να σκέφτονται μέχρι και το ότι κάνουν "καλό" στο παιδί.

Οποιοσδήποτε σιωπά σε ένα έγκλημα για μένα είναι εξίσου εγκληματίας.. άρα η οποιαδήποτε κοινωνία που σιωπά μάλλον είναι άρρωστη και σάπια από μόνη της και δίνει πρόσφορο έδαφος σε άρρωστα άτομα να κάνουν τις εγκληματικές τους σκέψεις έργο.
Η δε οικογένεια είναι σίγουρα επίσης άρρωστη. Μόνο μια διανοητικά καθυστερημένη μάνα θα έδινε το παιδί της για βιασμό έναντι χρηματικού ποσού.
Δε μπορώ να φανταστώ ότι μια υγιής σε όλα της μητέρα κάνει τέτοιο έγκλημα.
Μια μάνα που απλά δεν νιώθει μάνα δεν βιάζει το παιδί της... "απλά" το πετάει σε κάποιο σκουπιδοντενεκέ ή κάποιο ίδρυμα

Απ ότι φαίνεται.. η φύση δεν είναι τέλεια... και δεν είναι τα πάντα ποιημένα με σοφία...
Το ίδιο το άτομο αν πραγματικά αντιλαμβανόταν το μέγεθος του κακού θα έπρεπε να αυτοκτονήσει

όσο για το τελευταίο ερώτημα.. αν γιατρεύεται... δεν μπορώ να έχω άποψη
και δεν ξέρω καν αν θέλω να πω "μακάρι να γιατρεύεται" γιατί αυτό θα σημαίνει ότι το γνωστοποιημένα άρρωστο άτομο, θα κυκλοφορεί πλέον άνετα και ελεύθερα ανάμεσα μας με χαρτί γιατρού ότι ιάθηκε... κάτι που ειλικρινά δε μου αρέσει σαν σκέψη.

Για το δικό μου μυαλό, η παιδεραστία είναι το χειρότερο απ όλα τα εγκλήματα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 18:21, 16-12-07:

Ο βιασμός ενός παιδιού είναι πραγματικά ό,τι χειρότερο, εδώ γυναίκες μεγάλης ηλικίας που βιάζονται δυσκολεύονται να το ξεπεράσουν και τρέχουν σε ψυχολόγους

Όσον αφορά τους παιδόφιλους (αυτούς που έχουν αυτές τις επιθυμίες χωρίς να τις εκπληρώνουν), υπάρχει κανένα ειδικό ίδρυμα που να τους προσφέρει ψυχολογική και ψυχιατρική βοήθεια;

Γενικά, για αυτά τα άτομα που δε μπορούν να γιατρευτούν, πιστεύω ότι η καλύτερη λύση είναι να τους εξαλείψουν με κάποιο τρόπο τη σεξουαλική ορμή (κάτι σαν ευνουχισμός αλλά χωρίς την αφαίρεση τον οργάνων, το βρίσκω λίγο τριτοκοσμικό ).
Χωρίς να είμαι ειδικός, ίσως είναι το καλύτερο και για τους ίδιους αφού ύστερα δε θα έχουν αυτές τις ορμές να τους βασανίζουν, αλλά και για την κοινωνία.

Το γεγονός ότι δεν αισθάνονται τύψεις, πιστεύω ότι οφείλεται στο ότι έτσι έχουν μεγαλώσει, με αυτές τις επιθυμίες και έχουν εξαλείψει με το πέρασμα των χρόνων οτιδήποτε τους ενοχοποιεί για αυτό που αισθάνονται.

-petros

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tofugirl
H tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H tofugirl έγραψε στις 18:29, 16-12-07:

Είναι πραγματικά πολύ μεγάλο το θέμα. Δυστυχώς πρόκειται για ψυχικα άρρωστα άτομα και ειδικά στην Ελλάδα δεν είμαι σίγουρη ότι υπάρχει έστω ένα ίδρυμα ή κάποιοι ψυχολόγοι που να ασχολούνται ίσως με τέτοιες περιπτώσεις; Και πάλι από την άλλη, πως γίνεται να τους περιορίσει η κοινωνία; Δεν γίνεται να τους βρεις και να τους βάλεις όλους στη φυλακή ή σε ιδρύματα όπου δεν θα αποτελούν κίνδυνο...είναι τόσο περίπλοκο.

Αυτό που κάνουν στο εξωτερικό πάντως είναι ότι τους βάζουν φυλακή, βρίσκονται από συνεχή ψυχιατρική παρακολούθηση και όταν βγουν και μείνουν σε μία γειτονιά, το αστυνομικό τμήμα ειδοποιεί όλη τη γειτονιά για το άτομο αυτό...και πολλές φορές κάνουν συμβούλιο και τον διώχνουν από την περιοχή....Οπότε...Δεν ξέρω. Φαύλος κύκλος μου φαίνεται.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:09, 16-12-07:

Προσωπικά πιστεύω ότι οι παιδεραστές, δεν θα έπρεπε να κλείνονται στη φυλακή, αλλά να πηγαίνουν αποκλειστικά σε ψυχιατρικά ιδρύματα, ειδικά όταν το έγκλημα τους αφορά παιδιά κάτω απο 11 ετών, που είναι 100% σαφές ότι πρόκειται για ψυχική ασθένεια. Ειδικά δεδομένης της έρευνας που πόσταρε ο Μοναχός, που λίγο πολυ δείχνει ότι δεν είναι επιλογή τους αλλά εκ γενετής πάθηση, το βρίσκω λίγο σκληρό να τους τιμωρεί η κοινωνία για κάτι που δεν επέλεξαν, όσο αποτρόπαιη κι αν είναι η πράξη τους (που είναι). Βέβαια θα μου πείτε, θα έπρεπε να είχαν ελέγξει τις ορμές τους και όντως συμφωνώ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:11, 16-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Γενικά, για αυτά τα άτομα που δε μπορούν να γιατρευτούν, πιστεύω ότι η καλύτερη λύση είναι να τους εξαλείψουν με κάποιο τρόπο τη σεξουαλική ορμή (κάτι σαν ευνουχισμός αλλά χωρίς την αφαίρεση τον οργάνων, το βρίσκω λίγο τριτοκοσμικό ).
Πολύ σωστό αυτό!
Ειδικά αν γινόταν να είναι προσωρινό, μιας και δεν ξέρεις ποτέ, μπορεί κάποτε να βρεθεί θεραπεία.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 19:19, 16-12-07:

Ποιος ειναι πιο αρρωστος τελικα : ο παιδεραστης ή ο γονιος που δινει το παιδι του σε παιδεραστη ;

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 19:20, 16-12-07:

Ο διαχωρισμός που κάνει το DSM-IV μεταξύ παιδεραστή και παιδόφιλου με κάνει να απορώ. Είναι μια από τις πολλές ανοησίες του DSM-IV, λες και για τον ομοφυλόφιλο που ερεθίζεται στη θέα αντρών, αλλά δεν κάνει σεξ με άντρες, θα έπρεπε να διατυπωθεί άλλος όρος εκτός από αυτόν του ομοφυλόφιλου. Και προσοχή, δεν συγχέω ομοφυλοφιλία με παιδοφιλία, μη σπεύσετε να με εκτελέσετε, απλά το δίνω ως παράδειγμα για να καταλάβουμε πόσο ηλίθιο σκεπτικό έχει το DSM-IV. Και κάτι ακόμα. Διάβασα για νομιμοποίηση του κόμματος παιδόφιλων στην Ολλανδία και έπεσα από την καρέκλα ! Αναγνώριση κόμματος παιδοφίλων από το τοπικό δικαστήριο της Χάγης ως συνήθως ο λόγος είναι η ελευθερία, τα δικαιώματα και σούπα μούπες. Αν όμως διαβάζω σωστά, το κόμμα τους λέγεται κόμμα παιδοφίλων και όχι παιδεραστών και στόχοι του κόμματος είναι :
- Η νομιμοποίηση της σεξουαλικής επαφής μεταξύ ενηλίκων και ανηλίκων από 12 ετών
- Η νομιμοποίηση της κατοχής παιδικού πορνογραφικού υλικού για προσωπική χρήση

Ε ; Μην μου πεις, όλο και καλύτερα ε ; Πρόοδος, απελευθέρωση.
Περισσότερες πληροφορίες :
Το χαμόγελο του παιδιού

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 20:57, 16-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Δεν ξέρω πως μπορεί να σκέφτονται ώστε στη συνέχεια να κοιμούνται ήσυχοι και χωρίς τύψεις... φαντάζομαι όμως ότι οι σκέψεις τους είναι παράγωγα της αρρώστια τους και είναι πιθανό να σκέφτονται μέχρι και το ότι κάνουν "καλό" στο παιδί.
Πολύ σωστή σκέψη... Άλλωστε το αναφέρω και στο σχετικό εισαγωγικό κείμενο. Είναι πολύ συνηθισμένο οι παιδεραστές να πιστεύουν διάφορα εντελώς αστήριχτα πράγματα, όπως το ότι το παιδί τους προκάλεσε(!!!), ότι το έκαναν για το καλό του (π.χ. για να το σκληραγωγήσουν ή για... σεξουαλική διαπαιδαγώγηση(!!!)), ότι το παιδί είναι μικρό και δεν καταλαβαίνει κτλ. Είναι σαφώς ένας μηχανισμός άμυνας, για να μπορούν να είναι ήσυχοι, όπως πολύ σωστά αναφέρεις...

όσο για το τελευταίο ερώτημα.. αν γιατρεύεται... δεν μπορώ να έχω άποψη
και δεν ξέρω καν αν θέλω να πω "μακάρι να γιατρεύεται" γιατί αυτό θα σημαίνει ότι το γνωστοποιημένα άρρωστο άτομο, θα κυκλοφορεί πλέον άνετα και ελεύθερα ανάμεσα μας με χαρτί γιατρού ότι ιάθηκε... κάτι που ειλικρινά δε μου αρέσει σαν σκέψη.
Σε γενικές γραμμές φαίνεται ότι δεν "γιατρεύεται", μιας και η σεξουαλική κατεύθυνση είναι μια πολύ βασική ανθρώπινη ορμή, βαθιά ριζωμένη στο είναι του ατόμου. Αλλά νομίζω πως τα πάντα εξαρτώνται από την περίπτωση. Αν για παράδειγμα κάποιος έγινε παιδόφιλος λόγω της διαταραγμένης σχέσης που είχε με τους γονείς του ή λόγω σεξουαλικής κακοποίησης (που πιθανότατα την έχει συνειδητά-αλλά όχι ασυνείδητα-ξεχάσει αν ήταν σε μικρή ηλικία) και καταφέρει να εστιάσει σε αυτό ως αίτιο της ανώμαλης σεξουαλικής συμπεριφοράς του, τότε θεωρητικά θα μπορούσε να υπάρξει ίαση. Δυστυχώς όμως δεν έχω υπόψη μου συγκεκριμένες κλινικές περιπτώσεις που κάποιοι προσπάθησαν να "γιατρέψουν"...

Χωρίς να είμαι ειδικός, ίσως είναι το καλύτερο και για τους ίδιους αφού ύστερα δε θα έχουν αυτές τις ορμές να τους βασανίζουν, αλλά και για την κοινωνία.
Χμ... Βασικά εφόσον υπάρχουν συγκεκριμένες ορμόνες και εγκεφαλικές περιοχές οι οποίες ρυθμίζουν σε μεγάλο βαθμό την σεξουαλική ορμή, και πάλι θεωρητικά θα μπορούσε να υπάρξει τέτοια παρέμβαση. Δεν θέλω να πάρω θέση επ' αυτού, μιας και δεν έχω συγκεκριμένη άποψη ακόμη...

Αρχική Δημοσίευση από tofugirl
Είναι πραγματικά πολύ μεγάλο το θέμα. Δυστυχώς πρόκειται για ψυχικα άρρωστα άτομα και ειδικά στην Ελλάδα δεν είμαι σίγουρη ότι υπάρχει έστω ένα ίδρυμα ή κάποιοι ψυχολόγοι που να ασχολούνται ίσως με τέτοιες περιπτώσεις; Και πάλι από την άλλη, πως γίνεται να τους περιορίσει η κοινωνία; Δεν γίνεται να τους βρεις και να τους βάλεις όλους στη φυλακή ή σε ιδρύματα όπου δεν θα αποτελούν κίνδυνο...είναι τόσο περίπλοκο.
Σαφώς και δεν υπάρχουν ιδρύματα στην Ελλάδα! Εδώ δεν υπάρχουν επαρκείς ειδικοί χώροι για άλλα ζητήματα ψυχικής υγείας, πιο συνηθισμένα (κακοποίηση γυναικών, ψυχικές διαταραχές, μαθησιακά προβλήματα κ.α.), θα υπάρχουν για παιδεραστές;

Η λύση "τους πετάω στην φυλακή" είναι μεν κάποια λύση (αδύνατο να επιτευχθεί μακροχρόνια, όπως λες) αλλά για εμένα είναι μια λύση του τύπου "κρύβω το πρόβλημα κάτω από το χαλάκι". Δηλαδή, δεν νομίζω πως το πρόβλημα θα λυθεί έτσι, μιας και δεν το χτυπάμε στην ρίζα του. Είναι σαν να λέμε ότι θα εξαλείψουμε την εγκληματικότητα αν φουλάρουμε τις φυλακές, χωρίς ταυτόχρονα να προσπαθήσουμε να πάρουμε μετρα εναντίον των πρωταρχικών αιτιών που δημιουργούν το πρόβλημα.
Αρχική Δημοσίευση από tofugirl
Αυτό που κάνουν στο εξωτερικό πάντως είναι ότι τους βάζουν φυλακή, βρίσκονται από συνεχή ψυχιατρική παρακολούθηση και όταν βγουν και μείνουν σε μία γειτονιά, το αστυνομικό τμήμα ειδοποιεί όλη τη γειτονιά για το άτομο αυτό...και πολλές φορές κάνουν συμβούλιο και τον διώχνουν από την περιοχή....Οπότε...Δεν ξέρω. Φαύλος κύκλος μου φαίνεται.
Ουφ... και αυτό περίεργο ειναι... Από τη μία προστατεύεις τα παιδάκια, αλλά από την άλλη στιγματίζεις το άτομο, κάτι που μπορεί να το ωθήσει και πάλι να επαναλάβει την πράξη του, ως "αντίποινα" για την κακή συμπεριφορά (κ ως αποτέλεσμα εσωτερικοποίησης της ταυτότητας του "κακού"). Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τους πρώην φυλακισμένους που η κοινωνία δεν μπορεί να τους δεχτεί πίσω, με αποτέλεσμα να τους ωθεί και πάλι στην παρανομία

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Προσωπικά πιστεύω ότι οι παιδεραστές, δεν θα έπρεπε να κλείνονται στη φυλακή, αλλά να πηγαίνουν αποκλειστικά σε ψυχιατρικά ιδρύματα, ειδικά όταν το έγκλημα τους αφορά παιδιά κάτω απο 11 ετών, που είναι 100% σαφές ότι πρόκειται για ψυχική ασθένεια. Ειδικά δεδομένης της έρευνας που πόσταρε ο Μοναχός, που λίγο πολυ δείχνει ότι δεν είναι επιλογή τους αλλά εκ γενετής πάθηση, το βρίσκω λίγο σκληρό να τους τιμωρεί η κοινωνία για κάτι που δεν επέλεξαν, όσο αποτρόπαιη κι αν είναι η πράξη τους (που είναι). Βέβαια θα μου πείτε, θα έπρεπε να είχαν ελέγξει τις ορμές τους και όντως συμφωνώ.
Τα αίτια όμως δεν είναι καθαρά γενετικά, έτσι; Οπότε δεν μπορείς να πεις ότι ο άλλος απλά έτσι γεννήθηκε ή ότι δεν φέρει μερίδιο ευθύνης. Θα έλεγα ότι ανάλογα με το βαθμό της πράξης (κατέβασμα παιδικής πορνογραφίας, αυτοϊκανοποίηση σε δημόσιο χώρο, σεξουαλική παρενόχληση, βιασμός κτλ), θα πρέπει να υπάρχει και ανάλογη αντιμετώπιση που σίγουρα θα πρέπει να περιλαμβάνει και ψυχολογική παρακολούθηση και βεβαίως και εγκλεισμό σε ανάλογο ίδρυμα (ψυχιατρικό ίδρυμα ή φυλακή).

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Ποιος ειναι πιο αρρωστος τελικα : ο παιδεραστης ή ο γονιος που δινει το παιδι του σε παιδεραστη ;
Δεν περιμένεις απάντηση σε αυτό, έτσι;

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Ο διαχωρισμός που κάνει το DSM-IV μεταξύ παιδεραστή και παιδόφιλου με κάνει να απορώ. Είναι μια από τις πολλές ανοησίες του DSM-IV, λες και για τον ομοφυλόφιλο που ερεθίζεται στη θέα αντρών, αλλά δεν κάνει σεξ με άντρες, θα έπρεπε να διατυπωθεί άλλος όρος εκτός από αυτόν του ομοφυλόφιλου.
Εχμ... βασικά κάποιος που ερεθίζεται στην θέα ατόμων του ίδιου φύλου δεν θεωρείται ομοφυλόφιλος (βασικά δεν υπάρχει καν ψυχιατρικός ορισμός της ομοφυλοφιλίας μιας και έπαψε να θεωρείται ψυχική διαταραχή εδώ και μερικές δεκαετίες). Γενικά στην συμβουλευτική ψυχολογία (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος γι' αυτό) ομοφυλόφιλος θεωρείται κάποιος όταν έχει προσπαθήσει να έρθει σε σεξουαλική επαφή με άτομο του ίδιου φύλου παραπάνω από μία φορές (δηλαδή ακόμη και αν προσπαθήσει μια φορά και μετά σταματήσει, δεν θωρείται ομοφυλόφιλος). Στην περίπτωση που κάποιος ερεθίζεται στη θέα ατόμων του ίδιου φύλου μιλάμε για ομοφυλοφιλικές τάσεις και όχι για ομοφυλοφιλία.

Προσωπικά το βρίσκω σωστό, μιας και υπάρχει τεράστιο κενό ανάμεσα στο να θέλεις να κάνεις κάτι και εν τέλει να το κάνεις.

Και μια διευκρίνηση για το DSM (το οποίο παραείναι "ιατρικίστικο" βεβαίως). Δεν κάνει διαχωρισμό ανάμεσα σε παιδοφιλία και παιδεραστία, καθώς η παιδεραστία σαφώς εμπίπτει στην παιδοφιλία. Τον διαχωρισμό τον έκανα εγώ, μιας και πολλές φορές υπάρχει σύγχυση ανάμεσα στους δύο όρους. Οπότε, blame me...

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Και κάτι ακόμα. Διάβασα για νομιμοποίηση του κόμματος παιδόφιλων στην Ολλανδία και έπεσα από την καρέκλα ! Αναγνώριση κόμματος παιδοφίλων από το τοπικό δικαστήριο της Χάγης ως συνήθως ο λόγος είναι η ελευθερία, τα δικαιώματα και σούπα μούπες. Αν όμως διαβάζω σωστά, το κόμμα τους λέγεται κόμμα παιδοφίλων και όχι παιδεραστών και στόχοι του κόμματος είναι :
- Η νομιμοποίηση της σεξουαλικής επαφής μεταξύ ενηλίκων και ανηλίκων από 12 ετών
- Η νομιμοποίηση της κατοχής παιδικού πορνογραφικού υλικού για προσωπική χρήση

Ε ; Μην μου πεις, όλο και καλύτερα ε ; Πρόοδος, απελευθέρωση.
Περισσότερες πληροφορίες :
Το χαμόγελο του παιδιού
Βασικά επ' αυτού υπήρξε επίσημη απάντηση από την πρεσβεία της Ολλανδίας. Ουδέποτε ιδρύθηκε αυτό το κόμμα, μιας και οι εμπνευστές του δεν κατάφεραν να μαζέψουν ούτε καν τις 570 υπογραφές που απαιτούνται για την ίδρυση κόμματος στην εν λόγω χώρα.

Μπορείτε να δείτε την επίσημη απάντηση στην σελίδα του Χαμόγελου του Παιδιού (κάτω - κατω)

http://www.hamogelo.gr/default.asp?pid=50&newid=11

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:36, 16-12-07:

Δεν έχω να πω κάτι περισσότερο, αφού όλα τα παιδιά παραπάνω με κάλυψαν, με τις αναφορές τους.
Να τολμήσω μόνο μια πρόβλεψη:
Αυτή η μάνα, δεν θα περάσει καθόλου καλά στη φυλακή.
Ισως μάλιστα, η φυλακή η ίδια κρίνει την τιμωρία της.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 00:52, 17-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Δεν έχω να πω κάτι περισσότερο, αφού όλα τα παιδιά παραπάνω με κάλυψαν, με τις αναφορές τους.
Να τολμήσω μόνο μια πρόβλεψη:
Αυτή η μάνα, δεν θα περάσει καθόλου καλά στη φυλακή.
Ισως μάλιστα, η φυλακή η ίδια κρίνει την τιμωρία της.
οφφ τοπικ...
επί Δουρή είχε αποκαλυφθεί από άλλο κρατούμενο ότι αυτά τα άτομα δεν περνάνε καθόλου καλά στη φυλακή...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 01:19, 17-12-07:

ε καλά... αυτό είναι κοινό μυστικό. Φαντάζομαι είναι κάτι σαν τον "ηθικό κώδικα" μεταξύ των φυλακισμένων...

Υ.Γ. Ποιος είναι ο Δουρής ρε παιδιά; Κανένας υπουργός; Είμαι μικρό κ άβγαλτο ακόμη

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 01:20, 17-12-07:

ε καλά... αυτό είναι κοινό μυστικό. Φαντάζομαι είναι κάτι σαν τον "ηθικό κώδικα" μεταξύ των φυλακισμένων...

Υ.Γ. Ποιος είναι ο Δουρής ρε παιδιά; Κανένας υπουργός; Είμαι μικρό κ άβγαλτο ακόμη
Ένας πατέρας που βίαζε τον γιό του και τελικά τον σκότωσε κι όλας ....καταλάθος (αν θυμάμαι καλά)

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:51, 17-12-07:

Ένας πατέρας που βίαζε τον γιό του και τελικά τον σκότωσε κι όλας ....καταλάθος (αν θυμάμαι καλά)
Και λίγες μέρες μετά την προφυλάκιση του βρέθηκε απαγχονισμένος στην τουαλέτα της φυλακής.....
Νομίζω όμως οτι το περιστατικό σρο Ιλιον είναι ακόμα πιο φρικτό και καταδικαστέο.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:54, 17-12-07:

Προσωπικά είμαι πολύ ευαίσθητη με το θέμα, έζησα απο πολύ κοντά περιστατικό όπου μία 8χρονη κοπελίτσα βιάστηκε απο έναν 75χρονο ο οποίος έδωσε 20εκ. δρχ τότε για να κάνει το κοριτσάκι παρθενοραφή και να σοπάσει η μάνα. Αυτό που θυμάμε τότε ήταν ότι όλο το χωριό δεν μηλούσε στο κοριτσάκι επειδή το θεωρούσαν "σκάρτο" και θυμάμε χαρακτηριστικά την θεία μου να μου λέει, Μαρίνα μακρυά της γιατί την βίασαν και θα γίνουμε βούκινο άν κάνουμε παρέα μαζί της...

Οταν πέρασαν τα χρόνια στο σιγκεκριμένο χωριό άκουσα πολλα, το παιδί του ταχυδρόμου το 10χρονο αγόρι βιάστηκε απο έναν 60χρονο και το παιδί έκανε κοντά στις 15 απόπειρες αυτοκτονίας και έτρεχε σε άσυλα, πάλι οι γονείς το σώπασαν, υοθετημένα παιδιά απο την Αιθυοποία πάλι βιαζόντουσαν συνεχώς απο τον παπού της οικογενείας και πολλά ακόμα που κανένας μα κανένας δεν μήλησε.

Αυτά γίνοντε παντού όχι μόνο στο χωριό που είχα μεγαλώσει αλλα σε κάθε χωριό έχει την δική του ιστορία με γέρους παιδεραστές.

Πιστέυω ότι αυτου του ήδους συμπεριφορές είναι απο αρρώστημένους ανθρώπους που δεν με αφορά η κάθε ψύχωση που έχουν αλλα με αφορά η στήρωση μιάς τέτοιας μάνας και ευνουχισμός σε αυτούς του συχαμένους ανθρώπους.

Μακάρι να υπήρχε τρόπος να αποδειχτεί η ενοχή όλων των γονειών που σωπαινουν για να μην χαλάσουν την φήμη τους και όλων των παπούδων και νέων που κάνουν τέτοια πράγματα σε ανήλικα παιδακια.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 11:57, 17-12-07:

http://www.hri.org/E/1996/96-02-27.d...ce/greece3.htm

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:27, 17-12-07:

δημόσιο εξευτελισμό και μετά σε λάκο με θηρία που θα τους κατασπαράξουν ζωντανούς. Δεν κάνω πλάκα...

Δεν είμαι υπέρ της βίας γενικά αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να δεχτώ ότι θα πάθουν τίποτα λιγότερο τέτοια υποκείμενα [γιατί άνθρωποι δεν είναι]... Δεν με νοιάζει η επιφάνεια τους, δεν με νοιάζει το όνομα τους ,δεν με νοιάζει αν είναι "Στο μυαλό τους" και είναι άρρωστοι.

Είναι σιχαμένα κτήνη τέτοιοι άνθρωποι και δεν μπορώ να δεχτώ ότι θα περάσουν και καλά σε κάποιο ίδρυμα για ψυχικές ασθένειες. Για τη μητέρα που το κάνει ... τι να πω... τα λόγια οργής και αηδίας δεν φτάνουν...

Δεν συμφωνώ με το υπάρχον σωφρονιστικό ίδρυμα της Ελλάδας αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις σχεδόν χαίρομαι που υπάρχει και επιτρέπει την "καλοπέραση" τέτοιων "μανάδων" και τέτοιων παππούδων.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:31, 17-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
Δεν συμφωνώ με το υπάρχον σωφρονιστικό ίδρυμα της Ελλάδας αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις σχεδόν χαίρομαι που υπάρχει και επιτρέπει την "καλοπέραση" τέτοιων "μανάδων" και τέτοιων παππούδων.
Σίγουρα έτσι είναι, όμως αυτό θα έπρεπε να είναι κάτι που θα το αναλάμβανε η πολιτεία και όχι οι άγραφοι κανόνες της φυλακής.
Αν μιλήσουμε σοβαρά, και αφού ξεπεράσουμε την οργή και το θυμό μας (όσο μπορεί αυτό να γίνει), ποια πιστεύετε οτι θα πρέπει να είναι η τιμωρία της;

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 12:46, 17-12-07:

δημόσιο εξευτελισμό και μετά σε λάκο με θηρία που θα τους κατασπαράξουν ζωντανούς. Δεν κάνω πλάκα...

Δεν είμαι υπέρ της βίας γενικά αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να δεχτώ ότι θα πάθουν τίποτα λιγότερο τέτοια υποκείμενα [γιατί άνθρωποι δεν είναι]... Δεν με νοιάζει η επιφάνεια τους, δεν με νοιάζει το όνομα τους ,δεν με νοιάζει αν είναι "Στο μυαλό τους" και είναι άρρωστοι.

Είναι σιχαμένα κτήνη τέτοιοι άνθρωποι και δεν μπορώ να δεχτώ ότι θα περάσουν και καλά σε κάποιο ίδρυμα για ψυχικές ασθένειες. Για τη μητέρα που το κάνει ... τι να πω... τα λόγια οργής και αηδίας δεν φτάνουν...

συμφωνώ απολύτως
Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Αν μιλήσουμε σοβαρά, και αφού ξεπεράσουμε την οργή και το θυμό μας (όσο μπορεί αυτό να γίνει), ποια πιστεύετε οτι θα πρέπει να είναι η τιμωρία της;
Με βάση το υπάρχον σύστημα: Ισόβια (πραγματικά ισόβια όμως, μέσα μέχρι να ψοφήσει) χωρίς καμία άδεια πενθήμερη κλπ. Επίσης ένα ωραιότατο λιντσάρισμα από όποιους μπορέσουν να την πλησιάσουν

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 14:02, 17-12-07:

Προσωπικα τετοιες τιμωριες/χαρακτηρισμους θα εβαζα σε ατομα που ειναι υγυη και κανουν συνειδητα αποτροπαια εγκληματα παντως ειδους.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:10, 17-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Προσωπικα τετοιες τιμωριες/χαρακτηρισμους θα εβαζα σε ατομα που ειναι υγυη και κανουν συνειδητα αποτροπαια εγκληματα παντως ειδους.
προσωπικά το μυαλό μου δεν φτάνει να κατανοήσει πως μπορεί να είναι κανείς έτσι άρρωστος [δεν το λέω επιθετικά προς εσένα προς Θεού, απλά όντως έτσι νιώθω] και αν ακόμα είναι όντως ασθένεια είναι από αυτές που είναι σιχαμένες και ... ας πρόσεχε.

Δεν θέλω να κάνω αντιπαράθεση, απλά ειλικρινά, έχοντας πολύ κοντινό μου πρόσωπο να έχει πέσει θύμα σεξουαλικής κακοποίησης σε πολύ μικρή ηλικία, και ξέροντας ότι ο "κύριος" αυτός πάτησε στη φοβία της και γνωρίζοντας τι έχει αφήσει μέσα στην ψυχή της αυτό το πράγμα [και είναι πλέον μεγάλη γυναίκα] ενώ ο "κύριος" αυτός συνέχισε να ζει τη ζωούλα του και να το παίζει σπουδαίος και τρανός στην κοινωνία που έζησε [πλέον έχει πεθάνει], ειλικρινά, όταν ακούω τέτοιες ειδήσεις και όταν γίνονται τέτοιες συζητήσεις θέλω να πάω να τους βρω και να τους κόψω φέτες ζωντανούς. Και αυτούς που το κάνουν και κάτι τέτοια κτήνη σαν αυτή τη γυναίκα που εξέδιδε το παιδί [δεν νομίζω ότι για αυτήν χωράει αμφιβολία...]

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 14:50, 17-12-07:

Aυτος που περιγραφεις μαλλον εμπιπτει στην κατηγορια που ανεφερα, και οχι στους αρρωστους που εχουν χασει τον ελεγχο ή την επαφη με την πραγματικοτητα, οποτε δεν διαφωνουμε.

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 15:11, 17-12-07:

Η όλη υπόθεση είναι συγκλονιστική και τα όσα έγιναν είναι καταδικαστέα από όλους.
Το μεγάλο ερώτημα είναι όμως τι κάνει η κοινωνία για να αποτρέψει αυτά τα φαινόμενα. Από κάποια ρεπορτάζ φάνηκε ότι υπήρχαν και παλιότερα καταγγελίες για αυτή την οικογένεια, και οι υπηρεσίες αδιαφόρησαν.

Παράθεση

Flucker

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Flucker
Ο Flucker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O Flucker έγραψε στις 11:57, 03-02-08:

Η παιδεραστία.
Ενα στα τέσσερα παιδιά στα πλοκάμια της...

Το φαινόμενο της παιδικής σεξουαλικής κακοποίησης παρατηρείται σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα από όσο γνωρίζουμε, όμως καλύπτεται από έντονη μυστικότητα. Τέσσερα στα 5 παιδιά που κακοποιούνται σεξουαλικά, δεν θα μιλήσουν σε κανέναν κατά τη διάρκεια της παιδικής ηλικίας. Ακόμη και στις περιπτώσεις που τα παιδιά μιλούν, ελάχιστα περιστατικά φτάνουν να απασχολήσουν την αστυνομία, τις κοινωνικές υπηρεσίες ή τους ψυχολόγους. Η παιδική κακοποίηση καταγράφεται από τις αρχές της ανθρώπινης ιστορίας, όμως πρόσφατα οι άνθρωποι άρχισαν να ασχολούνται, όσο ασχολούνται βέβαια_.

Σύμφωνα με έρευνες. 1 στα 4 παιδιά που αναφέρονται ως κακοποιημένα κακοποιούνται από το βιολογικό γονέα, ενώ τα 89% των δραστών είναι άντρες. Επίσης στο 22% των περιστατικών ο δράστης ήταν κάτω των 26 ετών. Τα κορίτσια κακοποιούνται με συχνότητα 3 φορές υψηλότερη από ό,τι τα αγόρια. Συνήθως μεγαλύτερο κίνδυνο να κακοποιηθούν σεξουαλικά αντιμετωπίζουν τα παιδιά από ηλικία 3 ετών και πάνω. Στις ΗΠΑ τα καταγεγραμμένα περιστατικά σεξουαλικής κακοποίησης που αναφέρονται είναι 2 στα 1000 παιδιά.

Η παιδική σεξουαλική κακοποίηση περιλαμβάνει παρενοχλήσεις με ή χωρίς άγγιγμα.
Με άγγιγμα.
*Το άγγιγμα των γεννητικών οργάνων του παιδιού ή άλλων απόκρυφων σημείων.
* Το παιδί εξαναγκάζεται να αγγίζει τα σεξουαλικά όργανα του θύτη.
*Τοποθέτηση αντικειμένων, δάχτυλα, γλώσσα κτλ. μέσα στον κόλπο, τον πρωκτό ή το στόμα του παιδιού.

Χωρίς άγγιγμα.
*Το να δείχνει κανείς πορνογραφικό υλικό σε ένα παιδί.
*Το να επιδεικνύει κανείς τα γεννητικά όργανά του σε ένα παιδί.
*Το να ενθαρρύνει κανείς το παιδί ν` ακούει ή να παρακομουθεί σεξουαλικές πράξεις
*Το να παρακολουθεί κανείς ένα παιδί την ώρα που ξεντύνεται ή χρησικοποιεί την τουαλέτα.

Ϋποπτα σημάδια ότι ένα παιδί κακοποιείται σεξουαλικά.
*Σεξουαλική δραστηριότητα με παιγνίδια ή αντικείμενα.
*Εφιάλτες, προβλήματα ύπνου.
*Απομάκρυνση ή έντονη προσκόλληση σε κάποιον ενήλικα.
*Ασυνήθιστη μυστικοπάθεια
*Ασυνήθιστος φόβος σε συγκεκριμένες τοποθεσίες ή άτομα.
*Ξαφνική απώλεια όρεξης.
*Να μην θέλει να μείνει μόνο με ένα συγκεκριμένο άτομο.
*Αυτοτραυματισμός (κάψιμο, κόψιμο)
*Τάση φυγής από το σπίτι
*Σωματικοί μώλωπες ή πόνοι.
*Ξαφνική ενούρηση τα βράδια.

Οπως αναφέρει μια μητέρα
«Η συμπεριφορά του παιδιού μου άλλαξε. Έκλαιγε δυνατά και κρεμόταν από πάνω μου, όποτε την άφηνα με την μπέιμπι σίτερ που είχαμε εδώ και μερικές βδομάδες.Αποδείχτηκε ότι η μπέιμπι σίτερ είχε αρχίσει να την κακοποιεί σεξουαλικά και της είπε ότι δεν θα την αγαπώ αν μιλήσει. Το καημένο φοβόταν να μιλήσει. Κοιτώντας πίσω βλέπω τώρα τα συμπτώματα. Μακάρι να γνώριζα νωρίτερα τι έπρεπε να προσέξω.»

Η βλάβη που υφίσταται το παιδί μετά τη σεξουαλική κακοποίηση είναι πολύ σοβαρή όχι μόνο στη συναισθηματική και σωματική του ανάπτυξη, αλλά και στην εμπιστοσύνη του προς τους ενήλικες, ιδιαίτερα αν ο δράστης είναι κάποιος που αγαπά. Όσο νωρίτερα εντοπίζεται η σεξουαλική κακοποίηση και αρχίσει η θεραπευτική διαδικασία τόσο το καλύτερο για το παιδί.

Πρόσφατη έρευνα στον Καναδά έδειξε ότι περισσότερα από το 40% των καταδικασμένων δραστών για σεξουαλική κακοποίηση σε παιδιά είχαν επίσης κακοποιηθεί και οι ίδιο ως παιδιά.. Κάποιοι δράστες έχουν κακοποιήσει περισσότερα από 70 παιδιά, μέχρι κάποιο από αυτά να μιλήσει. Αν ο δράστης είναι μέλος της οικογένειας, η γονέας, είναι ιδιαίτερα οδυνηρό για το παιδί και ακόμη πιο δύσκολο να πει όχι. Μια άλλη μητέρα αναφέρει. «νόμιζα ότι ο Γιώργος ήταν η απάντηση στα όνειρά μου. Ένας υπέροχος άντρας που λάτρευε τα παιδιά μου. Πάντα έπαιρνε το γιο μου έξω γιατί το παιδί το χρειαζόταν, όπως έλεγε. Όταν ο γιος μου μου είπε ότι τον κακοποιούσε σεξουαλικά, δεν μπρούσα να το πιστέψω».

Υο προφίλ του παιδεραστή.
*Δεν αφήνει στα παιδιά προσωπικό χώρο.
*Εξαναγκάζει τα παιδιά σε υπερβολικά χάδια, φιλιά, αγκαλιές ακόμη και όταν το παιδί δεν θέλει.
*Δείχνει υπερβολικό ενδιαφέρον για τη σεξουαλική ανάπτυξη του παιδιού
*Επιμένει συχνά να περάσει χρόνο μόνος με το παιδί
*Επιτίθεται λεκτικά στο παιδί
*Δείχνει υπερβολικό ενδιαφέρον σε ένα παιδί.

Από το περ. Check up

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:09, 02-10-09:

Οι άνθρωποι αυτοί είναι ψυχικά άρρωστοι και τις περισσότερες φορές δεν ελέγχουν τις πράξεις τους. Όπως θα νιώθαμε οίκτο και λύπηση για κάποιον σχιζοφρενή, θεωρώ οτι αυτό πρέπει να νιώθουμε και για τους παιδόφιλους. Είναι κάτι που δεν μπορούν να εμποδίσουν. Η διαφορά έγκειται στο οτι το αποτέλεσμα της διαταραχής τους είναι τρομακτικό. Νομίζω οτι θα έπρεπε να υπάρχουν ιδρύματα για αυτούς τους ανθρώπους όπου θα παρέχονται φάρμακα και ψυχολογική υποστήριξη. Πάντως η απόδειξη οτι είναι όντως ψυχική διαταραχή - γιατί κάποιοι δεν το πιστεύουν - είναι οτι, αν είναι φυλακισμένοι και πάρουν κάποια άδεια, κάνουν ακριβώς τα ίδια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

summer life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη summer life
Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O summer life έγραψε στις 19:31, 18-12-09:

Ντροπή και έσχος για αυτούς που ασελγούν σε παιδιά. Αυτοί δεν είναι άξιοι να λέγονται άνθρωποι. Σε τέτοιες περιπτώσεις η τιμωρία πρέπει να είναι βαριά. ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει το δικαίωμα να καταστρέφει και να σημαδεύει ετσι τη ζωη ενός παιδιού. Αυτός που το κάνει θα ήθελε να βρίσκεται στη θέση αυτού του παιδιού?? Μη κάνεις ότι δεν θες να σου κάνουν οι άλλοι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:07, 07-09-10:

Νόμος που προβλέπει τον υποχρεωτικό χημικό ευνουχισμό σε παιδεραστές που έχουν καταδικαστεί για βιασμό ή αιμομιξία, τέθηκε σήμερα σε ισχύ στην Πολωνία.

Ο σχετικός νόμος είχε εγκριθεί από το πολωνικό κοινοβούλιο τον περασμένο Σεπτέμβριο.

Σύμφωνα με το νέο νόμο, όποιος έχει καταδικαστεί για βιασμό ανηλίκου κάτω των 15 ετών ή βίασε μέλη της οικογένειάς του, θα υποβάλλεται, από σήμερα, σε αναγκαστική ψυχολογική και φαρμακευτική θεραπεία για τη μείωση της σεξουαλικής του ορμής καθώς θα εκτίει το υπόλοιπο της φυλάκισής του. Η ʽθεραπείαʼ θα είναι ενέσιμη και θα εξουδετερώσει τη λειτουργία των όρχεων, ώστε το άτομο να καταστεί ανίκανο σεξουαλικά.

Επιπρόσθετα με το νέο νόμο η καταδίκη για βιασμό ανηλίκων από τρία χρόνια αυξήθηκε στα δεκαπέντε. Ο νόμος προβλέπει ποινές φυλάκισης έως και τριών ετών για όσους έχουν καταδικαστεί για απόπειρα αποπλάνησης ανηλίκων κάτω των 15 ετών στο Διαδίκτυο.

Για την ψήφιση του νέου νόμου ο πολωνός πρωθυπουργός Ντόναλντ Τούσκ, έθεσε το αμφιλεγόμενο ζήτημα του χημικού ευνουχισμού σε καταδικασθέντα για παιδεραστία, ενός 45χρονου, που κατηγορήθηκε για συνεχή βιασμό και απομόνωση της κόρης της 21χρονης κόρης του επί πέντε χρόνια.

Η νεαρή πολωνή έμεινε δύο φορές έγκυος και τα δύο παιδιά της, ήταν αποτέλεσμα του βιασμού από τον πατέρα της.
Πηγή: http://echedoros-a.blogspot.com/2010/06/blog-post_2907.html

Τι λέτε εσείς για αυτό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:10, 07-09-10:

Μάλλον είμαι κατά, καθώς θεωρώ ότι 1) δεν είναι μέτρο σωφρονισμού 2) είναι μη αντιστρέψιμο, άρα τι γίνεται σε περίπτωση δικαστικής πλάνης; 3) προσβάλλει βάναυσα βασικά ανθρώπινα δικαιώματα και την ατομική αξιοπρέπεια

Θα το συζητούσα ίσως μόνο σε πολύ χοντρές περιπτώσεις όπως αυτή που αναφέρεται στο άρθρο, με μηδαμινές πιθανότητες δικαστικής πλάνης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,023 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 15:26, 07-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Σύμφωνα με το νέο νόμο, όποιος έχει καταδικαστεί για βιασμό ανηλίκου κάτω των 15 ετών ή βίασε μέλη της οικογένειάς του, θα υποβάλλεται, από σήμερα, σε αναγκαστική ψυχολογική και φαρμακευτική θεραπεία για τη μείωση της σεξουαλικής του ορμής καθώς θα εκτίει το υπόλοιπο της φυλάκισής του. Η ʽθεραπείαʼ θα είναι ενέσιμη και θα εξουδετερώσει τη λειτουργία των όρχεων, ώστε το άτομο να καταστεί ανίκανο σεξουαλικά.
Τι νόημα έχει από τη στιγμή που είναι στη φυλακή και προφανώς δε μπορεί να κάνει κακό το άτομο;
Επίσης βρίσκω σχετικά αυστηρό το μέτρο να θεωρείται παιδεραστής κάποιος που πάει πχ με μία 14χρονη (δλδ παρά 1 χρόνο από το νομικά καθορισμένο όριο, να καταλήγει κανείς να ευνουχίζεται φαρμακευτικά).

-petros

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:29, 07-09-10:

Τι νόημα έχει από τη στιγμή που είναι στη φυλακή και προφανώς δε μπορεί να κάνει κακό το άτομο;
Φαντάζομαι για τότε που θα βγει.

Παράθεση

maria.... (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria....
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.

H maria.... έγραψε στις 15:38, 07-09-10:

Επίσης βρίσκω σχετικά αυστηρό το μέτρο να θεωρείται παιδεραστής κάποιος που πάει πχ με μία 14χρονη (δλδ παρά 1 χρόνο από το νομικά καθορισμένο όριο, να καταλήγει κανείς να ευνουχίζεται φαρμακευτικά).
Λογικα θα τον εχουν στην φυλακη μεχρι να του κανουν ψυχολογικες θεραπειες ωστε να μην ξανακανει κακο...μαλλον για αυτον το λογο.Δυστυχως ομως,αν καποιος ειναι εθισμενος σε αυτο,δεν μπορει να αλλαξει.Παντως αυτο με τη φαρμακευτικη θεραπεια ειμαι κατα,μπορεις και με αλλον τροπο να αποτρεψεις τον ανθρωπο απο αυτην την κακη πραξη.

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 16:04, 07-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Μάλλον είμαι κατά, καθώς θεωρώ ότι 1) δεν είναι μέτρο σωφρονισμού 2) είναι μη αντιστρέψιμο, άρα τι γίνεται σε περίπτωση δικαστικής πλάνης; 3) προσβάλλει βάναυσα βασικά ανθρώπινα δικαιώματα και την ατομική αξιοπρέπεια

Θα το συζητούσα ίσως μόνο σε πολύ χοντρές περιπτώσεις όπως αυτή που αναφέρεται στο άρθρο, με μηδαμινές πιθανότητες δικαστικής πλάνης.
Για ποια αξιοπρέπεια μιλάς; Πόση αξιοπρέπεια έχει ένας παιδεραστής;
Είμαι και εγώ κατά, αλλά για τελείως διαφορετικούς λόγους:
1) Πρέπει να δίνεται μία δεύτερη ευκαιρία για σχετικά φυσιολογική (πλήρως, όμως, επιτηρούμενη) ζωή σε έναν άνθρωπο.
2) Ο χημικός ευνουχισμός από μόνος του δεν κάνει τίποτα. Μπορεί κιόλας να προκαλέσει την οργή του ευνουχισμένου και να βιάζει πάλι παιδιά με άλλο τρόπο. Δεν είναι ο μόνος τρόπος τα γεννητικά του όργανα.
3) Ακόμη και σε περίπτωση που ο παιδεραστής έχει εγκληματήσει ξανά μετά την πρώτη του καταδίκη, πάλι δεν πρέπει να γίνεται χημικός ευνουχισμός, όχι πλέον για τους παραπάνω λόγους, αλλά γιατί σε τέτοια περίπτωση ανάλογα με το σύναγμα της χώρας πρέπει ή να θανατώνεται ή θα πρέπει να εφαρμόζεται ισόβιος (πραγματικά ισόβιος, όμως) εγκλεισμός σε φυλακή, χωρίς να μπορεί να βγαίνει καθόλου έξω.

Παράθεση

maria.... (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria....
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.

H maria.... έγραψε στις 16:29, 07-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από exc
Για ποια αξιοπρέπεια μιλάς; Πόση αξιοπρέπεια έχει ένας παιδεραστής;
Είμαι και εγώ κατά, αλλά για τελείως διαφορετικούς λόγους:
1) Πρέπει να δίνεται μία δεύτερη ευκαιρία για σχετικά φυσιολογική (πλήρως, όμως, επιτηρούμενη) ζωή σε έναν άνθρωπο.
2) Ο χημικός ευνουχισμός από μόνος του δεν κάνει τίποτα. Μπορεί κιόλας να προκαλέσει την οργή του ευνουχισμένου και να βιάζει πάλι παιδιά με άλλο τρόπο. Δεν είναι ο μόνος τρόπος τα γεννητικά του όργανα.
3) Ακόμη και σε περίπτωση που ο παιδεραστής έχει εγκληματήσει ξανά μετά την πρώτη του καταδίκη, πάλι δεν πρέπει να γίνεται χημικός ευνουχισμός, όχι πλέον για τους παραπάνω λόγους, αλλά γιατί σε τέτοια περίπτωση ανάλογα με το σύναγμα της χώρας πρέπει ή να θανατώνεται ή θα πρέπει να εφαρμόζεται ισόβιος (πραγματικά ισόβιος, όμως) εγκλεισμός σε φυλακή, χωρίς να μπορεί να βγαίνει καθόλου έξω.
Αξιοπρεπεια ολα τα ατομα εχουν και κανενας δεν μπορει να τους παραβιασει τα φυσικα δικαιωματα,παρα μονο το ιδιο ατομο.Οσο για τους λογους που λες συμφωνω γιατι οπως λες πρεπει να δινεται μια δευτερη ευκαιρια αλλα να τον επιβλεπουν για οτι και αν κανει,αλλα και να μην επεμβαινουν σε αθεμιτα μεσα οπως τα γεννητικα οργανα.Οσο για τον τελευταιο λογο που λες συμφωνω εν μερει,δεν μπορεις να θανατωνεις καποιον,δημοκρατια υπαρχει,αλλα μπορεις να τον φυλακιζεις διςισοβια για ολη του τη ζωη,χωρις να ττον θανατωνεις.

Παράθεση

worshipperjesus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη worshipperjesus
Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O worshipperjesus έγραψε στις 18:48, 07-09-10:

Επιτέλους, η δικαιοσύνη ξεφεύγει από τη συνηθισμένη φυλάκιση και επιστρέφει σε παραδοσιακές μορφές τιμωρίας.

Φαρμακευτικός και χειρουργικός ευνουχισμός, εγγραφή σε δημόσια μητρώα και άλλες νέες ισχυρότερες μορφές δικαιοσύνης.

Έχουμε στερήσει στη δικαιοσύνη όπλα όπως η ηλεκτρική καρέλκα, το κάψιμο στην πυρά ενώ τα βασανιστήρια θεωρούνται "απολίτιστα".

Χαίρομαι που επιτέλους εξετάζουμε νέες μορφές τιμωρίας.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:08, 24-07-11:

Διά νόμου στη Ν.Κορέα ο «χημικός ευνουχισμός» των καταδικασθέντων για παιδεραστία
Discuss.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 18:42, 24-07-11:

Παραβίαση ποιου ανθρώπινου δικαιώματος?

Όταν κάποιος χρησιμοποιεί κάτι ως όπλο για να διαπράξει ένα έγκλημα, τότε αυτό του αφαιρείται στα πλαίσια της τιμωρίας του είτε ως φυσικό μέσο είτε ως δυνατότητα σωστά?

Από τη στιγμή που δεν κόβουν χέρια όπως στο φονταμενταλιστικό Ισλάμ, ούτε μιλάμε για χειρουργικό ευνουχισμό (άρα μη αναστρέψιμο), ειλικρινά δεν βλέπω τίποτα το κακό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 20:17, 24-07-11:

Αν ο παιδεραστής είναι κλεισμένος στην φυλακή και έχει σωστή ψυχιατρική παρακολούθηση σε τι ακριβώς αποσκοπεί το συγκεκριμένο μέτρο;

Αν πάλι βγει ποιός εγγυάται ότι θα λαμβάνει την αγωγή του; Κανείς I guess.
Οπότε και πάλι δεν βλέπω ποιό είναι το νόημα του μέτρου.

Για μένα το ζητούμενο είναι να μην δοθεί οποιουδήποτε είδους ελευθερία στα συγκεκριμένα άτομα αν υπάρχει και η παραμικρή υπόννοια ότι μπορούν να ξαναβλάψουν.

Και κάτι άσχετο (αλλά σχετικό) προς τις μαμάδες που πιθανώς διαβάσουν την ανάρτησή μου: με τόσους άρρωστους ανθρώπους που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, είστε με τα καλά σας να ανεβάζετε φωτός των ανήλικων παιδιών/ανιψιών σας σε profile pictures σε διάφορα websites κοινωνικής δικτύωσης; Δύσκολο είναι να κυκλοφορήσουν μετά σε δίκτυα διακίνησης παιδικού πορνογραφικού υλικού; Χρειάζεται προσοχή.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 22:17, 24-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Αν ο παιδεραστής είναι κλεισμένος στην φυλακή και έχει σωστή ψυχιατρική παρακολούθηση σε τι ακριβώς αποσκοπεί το συγκεκριμένο μέτρο;
Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τις επιστημονικές-πρακτικές λεπτομέρειες, αλλά ίσως πρόκειται για μια αγωγή που ίσως χρειάζεται χρόνο για να δράσει, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι υπάρχουν πάντα οι διαδικασίες αναστολής, υπό όρους αποφυλάκισης κλπ

Αν πάλι βγει ποιός εγγυάται ότι θα λαμβάνει την αγωγή του; Κανείς I guess.
Οπότε και πάλι δεν βλέπω ποιό είναι το νόημα του μέτρου.
Αν το κράτος θέλει μπορεί να εγγυηθεί. Το πρώτο και απλούστερο που μου έρχεται στο νου είναι η υποχρεωτική εμφάνιση σε νοσοκομείο για την λήψη της αγωγής όπως η εμφάνιση στο τμήμα σε άλλες περιπτώσεις. Σε περίπτωση που κάποιος δεν εμφανιστεί στην ώρα του, άμεση σύλληψη και φυλάκιση με αναστολή όλων των πιθανών ευεργετημάτων (αναστολές κλπ)

Για μένα το ζητούμενο είναι να μην δοθεί οποιουδήποτε είδους ελευθερία στα συγκεκριμένα άτομα αν υπάρχει και η παραμικρή υπόννοια ότι μπορούν να ξαναβλάψουν.
Εδώ και πάλι μπορεί να έχουμε "αγανακτισμένους" των ανθρωπίνων δικαιωμάτων γιατί η μόνη λύση θα ήταν οι όποιες δυνατότητες ελάφρυνσης ποινής ισχύουν για άλλους κατάδικους απλά να μην ισχύουν για τους παιδεραστές δημιουργώντας φυλακισμένους δύο ταχυτήτων.

Και κάτι άσχετο (αλλά σχετικό) προς τις μαμάδες που πιθανώς διαβάσουν την ανάρτησή μου: με τόσους άρρωστους ανθρώπους που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, είστε με τα καλά σας να ανεβάζετε φωτός των ανήλικων παιδιών/ανιψιών σας σε profile pictures σε διάφορα websites κοινωνικής δικτύωσης; Δύσκολο είναι να κυκλοφορήσουν μετά σε δίκτυα διακίνησης παιδικού πορνογραφικού υλικού; Χρειάζεται προσοχή.
Έλα μου ντε!

Μαμάδες που ως εξοικειωμένες με το διαδίκτυο βάλθηκαν να κάνουν σταρ τα βλαστάρια τους
και από την άλλη
Μαμάδες που αγνοούν τί κάνουν και τί ανεβάζουν τα παιδιά τους στα προφίλ τους και με ποιές (αν υπάρχουν) συνθήκες προστασίας απορρήτου των λογαριασμών τους στους χώρους κοινωνικής δικτύωσης
σε κάθε περίπτωση όμως
Μαμάδες που σε μεγάλο βαθμό δεν συμβουλεύουν/προειδοποιούν/συζητούν με τα παιδιά τους τους κινδύνους που αναφέρεις

(δες κι αυτό...)
http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=70450

Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,636 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 22:33, 24-07-11:

Κανεις δεν εχει το δικαιωμα να καταστρεψει το πουλι καποιου.
Peace bro.

Στα σοβαρα ωρα ,ουτε εχει το διαιωμα να κατασρεψει την ψυχικη και σωματικη υγεια καποιου.
Ειτε βαζοντας καποιον σε ""λευκο κελι"" ειτε ριχνοντας του χημικα ετσι ωστε να πεθανει μετα απο πεντε χρονια απο καρκινο.

Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,670 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 18:49, 11-07-17:

Αξίζει να διαβαστεί νομίζω. Εμένα με προβλημάτισε αρκετά.
You’re 16. You’re a Pedophile. You Don’t Want to Hurt Anyone. What Do You Do Now?
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 422 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 16:37, 18-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Emilouko
Αξίζει να διαβαστεί νομίζω. Εμένα με προβλημάτισε αρκετά.
You’re 16. You’re a Pedophile. You Don’t Want to Hurt Anyone. What Do You Do Now?

Το διάβασα μονορούφι! Πάρα πολύ ενδιαφέρον και σοκαριστικό συνάμα!

Δεν ξέρω, ως τώρα θεωρούσα ότι η παιδοφιλία είναι διαστροφή που σχετίζεται με τα βιώματα, ίσως με την ανατροφή κλπ, όμως σύμφωνα με αυτό το άρθρο, υπάρχουν άτομα που γεννιούνται έτσι.
Άρα σε αυτή την περίπτωση ούτε η πρόληψη μπορεί να βοηθήσει...

εσύ emilouko ως πιο αρμόδια στον τομέα της ψυχολογίας τι πιστεύεις?
Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,670 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 17:39, 18-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από miss marple
Το διάβασα μονορούφι! Πάρα πολύ ενδιαφέρον και σοκαριστικό συνάμα!

Δεν ξέρω, ως τώρα θεωρούσα ότι η παιδοφιλία είναι διαστροφή που σχετίζεται με τα βιώματα, ίσως με την ανατροφή κλπ, όμως σύμφωνα με αυτό το άρθρο, υπάρχουν άτομα που γεννιούνται έτσι.
Άρα σε αυτή την περίπτωση ούτε η πρόληψη μπορεί να βοηθήσει...

εσύ emilouko ως πιο αρμόδια στον τομέα της ψυχολογίας τι πιστεύεις?
Αρμόδια δεν με λες. Δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη και κανείς δεν μπορεί να έχει γιατί εκλείπουν ερευνητικά δεδομένα.
Γενικά, ακόμη και στο χώρο θεωρώ ότι είναι ακόμη ταμπού σαν θέμα. Φαντάσου , στο μάθημα της ψυχοπαθολογίας ενώ υπήρχε στις διαταραχές δεν ασχολήθηκε καθόλου η καθηγήτρια. Ντάξει, θα πει ότι δεν προλάβαινα αλλά θεωρώ ότι θα μπορούσε να το θίξει σαν θέμα μαζί και με άλλες παραφιλίες που αγνοήθηκαν.
Κοίτα, εγώ προσωπικά θεωρώ ότι κάθε συμπεριφορά είναι αποτέλεσμα αλληλεπίδρασης DNA και περιβάλλοντος. Τώρα, στην παιδοφιλία δεν ξέρω κατά πόσο υπερισχύει το ένα έναντι του άλλου γιατί όπως είπα δεν υπάρχουν και δεδομένα να ενισχύσουν την εκάστοτε θέση.
Και στο άρθρο νομίζω σε ένα σημείο αναφέρεται το ότι δεν υπάρχουν έρευνες,γιατί τα άτομα που πάσχουν από αυτό δεν βγαίνουν να μιλήσουν λόγω του στίγματος.Οπότε τα δεδομένα περιορίζονται μόνο σε όσους έχουν προβεί σε παιδεραστία.
Πρόληψη παιδεραστίας ως ένα βαθμό μπορεί να γίνει θεωρώ. Φαντάσου όσοι είχαν τέτοιες τάσεις να μπορούσαν να μιλήσουν για αυτές ανοιχτά και ως ένα σημείο να τις διαχειριστούν ή και να τις εξαλείψουν. Μιλάω για άτομα όπως το παιδί του άρθρου που και ο ίδιος θα ήθελε να μπορεί να συνάψει υγιείς σχέσεις με ενήλικα άτομα και όχι να βασανίζεται. Όταν νιώθεις καταδικασμένος εξ'αρχής είναι πιο εύκολο να υποκύψεις σε εγκληματικές πράξεις, οπότε ίσως αν είχαν κάποια στήριξη τα πράγματα θα ήταν καλύτερα.
Γενικότερα, με προβλημάτισε πολύ το άρθρο. Σκέφτομαι πόσα άτομα εκεί έξω έχουν τέτοιες τάσεις και δεν μπορούν να μιλήσουν γι' αυτό (ούτε καν σε ψυχολόγο με τέτοια αντιμετώπιση που υπάρχει). Είναι επικίνδυνο αυτό που συμβαίνει όχι μόνο για τους ίδιους αλλά και ιδιαίτερα για τα παιδιά.

Υ.Γ Να ξεκαθαρίσω ότι μιλάω για παιδοφιλία και όχι για παιδεραστία.
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 22:56, 18-07-17:

Οπότε τα δεδομένα περιορίζονται μόνο σε όσους έχουν προβεί σε παιδεραστία.
Και εχουν πιαστει/καταγγελθει. Οποτε τυπικα οτι στοιχεια εχουμε αφορουν τα πιο βιαια περιστατικα. Πραγμα που στρεβλωνει αρκετα την εικονα.

Σκέφτομαι πόσα άτομα εκεί έξω έχουν τέτοιες τάσεις και δεν μπορούν να μιλήσουν γι' αυτό (ούτε καν σε ψυχολόγο με τέτοια αντιμετώπιση που υπάρχει).
Αν κρινουμε απο τα ποσοστα της εκλησιας καπου 5%...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους