Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,666 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Emo

Molka

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Molka
H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε στις 13:37, 21-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
btw που τώρα το πρόσεξα στο αυτί του emo-Hitler:

το stretching το καταχώρησαν στη λίστα τους οι emo?
Η εμπειρία μου στους δρόμους των νοτίων προαστίων μου δείχνει πως δεν το έχουν καταχωρήσει ακόμη, δόξα τον Δία Είναι ακόμη trademark των πιο urban τύπων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:46, 21-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Molka
Η εμπειρία μου στους δρόμους των νοτίων προαστίων μου δείχνει πως δεν το έχουν καταχωρήσει ακόμη, δόξα τον Δία Είναι ακόμη trademark των πιο urban τύπων

κανεις λαθος. Βασικα δεν το εχουν πολυ-εφαρμασει τα Ελληνακια (δεν αφηνει ο μπαμπακας και η μαμακα) αλλα γενικα εχουν ενα μικρο streching. Βεβαια εχουν σχευτει και την αλλη λυση η εταιριες και βγαζουν λευτα... ψευτκο streching, σκουλαρικη κανονικο δλδ που φαινετε σαν να ειναι streching...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 20:28, 21-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
έχει και άλλα πράγματα που δεν δώσαμε βάση. διάβασε πιο προσεκτικά το τελευταίο ποστ του
Great Chaos για παράδειγμα.
Απλά τα κράτησα γιατί είναι αστεία. Έχω διαβάσει με προσοχή όλα τα posts, ειλικρινά.

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Molka
H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε στις 01:50, 22-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
κανεις λαθος. Βασικα δεν το εχουν πολυ-εφαρμασει τα Ελληνακια (δεν αφηνει ο μπαμπακας και η μαμακα) αλλα γενικα εχουν ενα μικρο streching. Βεβαια εχουν σχευτει και την αλλη λυση η εταιριες και βγαζουν λευτα... ψευτκο streching, σκουλαρικη κανονικο δλδ που φαινετε σαν να ειναι streching...
Με τον όρο stretching σε καμία περίπτωση δεν εννοώ τα λίγο μεγαλύτερα από τον μέσο όρο σκουλαρίκια. Εννοώ τις μεγάλες τρύπες, που από μέσα τους μπορείς να δεις τον κόσμο Για τα ψεύτικα δεν υπάρχει λόγος να μιλήσουμε, οπότε εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα δικά μας emoπαιδα δεν το έχουν εντάξει (ακόμα στο στυλ τους.

Παράθεση

Sarah_Fest (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sarah_Fest
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Sarah_Fest έγραψε στις 02:08, 22-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Απόλυτα φυσιολογικός ο μαζωχισμός και το χαράκωμα;;; Μήπως χάσαμε το μέτρο σ' αυτή τη χώρα; Έτσι ήταν και τα άλλα κινήματα στην ηλικία σου αγαπητή μου; Εγώ όπου είδα τέτοια φαινόμενα, ήταν ενδεικτικά παθογένειας πάλι. Διαφωνώ ότι διαφοροποιούνται από αυτό που τους επιβάλλουν οι ενήλικες, μάλλον το αναπαράγουν.
1. Τα ίδια και χειρότερα! Μήπως ξεχνάς τους χίπις, το LSD, τη μαριχουάνα, και τα κάθε λογής ναρκωτικά της εποχής εκείνης που ήταν MUST για κάθε νέο από τα 16-17 και πάνω; Και δε μιλάω για ομάδες νέων μιλάω για ΚΑΘΟΛΙΚΟ φαινόμενο! Αν ήθελες να συγκαταλέγεσαι στη νεολαία της εποχής ΕΠΡΕΠΕ να παίρνεις ναρκωτικά, να πειραματίζεσαι να να να... μόνο το ελέυθερο σεξ δεν είχε την ίδια απήχηση στην Ελλάδα με το εξωτερικό, κι αυτό λόγω των αυστηρών ηθών στο θέμα γάμου και παρθενίας! Πού πήγαν οι χίπις; Πού είναι οι εξοργισμένοι ροκάδες; Πού είναι οι πανκ; Εδώ είναι...ανάμεσά μας...αξιοσέβαστοι οικογενειάρχες, γονείς και παππούδες!

2. Ο μαζοχισμός και το χαράκωμα μπορεί να μην θεωρούνται φυσιολογικά από εμάς φυσικά, αλλά πόσα παιδιά το κάνουν; Ούτε 1 στα 10 σε πληροφορώ! Μπες σε μια καφετέρια, ένα νετ καφέ, ένα σχολείο και δες τις παρέες των παιδιών. Τα περισσότερα υιοθετούν το ντύσιμο και μόνο...φωνάζουν, χαχανίζουν, φλερτάρουν, κάνουν πλάκες... Άντε αν σε δουν να τους παρακολουθείς να πάρουν εκείνο το αόριστο μελαγχολικό βλέμμα, έτσι για να τονίσουν την αντίθεσή τους με τους ενήλικες...

3. Θα μου πεις...μα τόση επιπολαιότητα; Να υιοθετούν ένα στυλ ντυσίματος δήθεν ότι διαφέρουν; ΝΑΙ! Γιατί έτσι κινούν την προσοχή μας! Αν αναπαρήγαγαν όσα τους επιβάλλουμε εμείς, δε θα κάναμε αυτή την κουβέντα! Θα ήταν τα "παιδιά του μπαμπά και της μαμάς"! Ξέρεις πολλούς εφήβους που να το θέλουν αυτό; Σε οποιαδήποτε εποχή!

Παράθεση

Iduna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iduna
H Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H Iduna (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 02:03, 28-12-07:

Ας κανουν οτι θελουν, μοδα ειναι θα περασει. Δεν προκαταβαλομαι με ατομα που αυτοαποκαλουνται emo, αλλα μπορω να καταλαβω οτι ειναι θυματα.
Δε μ' αρεσει να βλεπω κοσμο με οποιοδηποτε τροπο trendy γιατι απλουστατα ειναι ολοι τους ΒΙΤΡΙΝΕΣ. Μαγαζιων, ΜΜΕ κοκ. Των πραγματων που μας πλασαρουν και που μας κανουν μαζα. Αυτο δε μπορω να το καταλαβω. Οχι πως οι emo ειναι τρεντυ, απλα εχει παρει διαστασεις το θεμα απο τους φιλους μας τους ΜΜΕεδες.
Και η μοδα εχει ερθει απο Ιαπωνια νομιζω... δειτε τα καρτουν τους και τους ιδιους! Μαυρα ισια μαλλια, φρατζες, το βαψιμο των ματιων τα κανει "σχιστα", εχουν τασεις αυτοκτονιας (ταχα μου) κτλ.
Βσκ οποιοσδηποτε ταμπελωνεται δεν αντεχει και για πολυ. Του χρονου μπορει να ειναι μοδα τα ρασα και να ειναι οι ιδιοι με ρασα, σιγα.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 03:13, 28-12-07:

Το emo απο οσο ξερω, δεν προηλθε ουτε σαν μοδα απο Ασια.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:52, 28-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Το emo απο οσο ξερω, δεν προηλθε ουτε σαν μοδα απο Ασια.
Ανάπτυξέ το λίγο…άφησες ορφανή την πρόταση…

(αλήθεια, με ενδιαφέρει από πού προέρχεται η μόδα emo)

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:00, 28-12-07:

Ειναι συνδυσμος του look που ειχε το punk των 80s-90s με το gothic look. (Γιαυτο στην αρχη ειπα μεταηυ αστειου και σοβαρου "φλωρέ gothic ).

Παράθεση

BrokenHeart (Evris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BrokenHeart
Ο Evris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 184 μηνύματα.

O BrokenHeart έγραψε στις 16:49, 30-12-07:

Τι να πω κι εγώ... Πιστεύω ότι είναι απλώς μία μόδα, η οποία θα περάσει. Αυτοί που θέλουν να λέγονται emo, είναι κατα τη γνώμη μου άτομα που δε μπορούν να ξεχωρίσουν για τις ικανότητες τους, κι έτσι διαλέγουν τον "εύκολο δρόμο".

Όπως προείπα, μία μόδα είναι... και θα περάσει...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 01:52, 31-12-07:

Λοιπόν χθες είχα βγει έξω, κάπου στην Κηφισιά. Το μαγαζί γεμάτο emo, θα έλεγα πως πέσαμε σε emoφωλιά. Τελικά, μου φαίνεται πως είχαν δίκιο αυτοί που έλεγαν ότι πρόκειται για φλώρια των πλούσιων προαστίων με πόζα και στυλ και καμία σχέση με ιδεολογία ή κάτι τέτοιο, ούτε για χαρακώματα κι αυτοκτονίες τους έκοψα αυτούς. Ο μόνος λόγος για να κόψουν τις φλέβες τους θα ήταν να χαλάσουν τα VANS. Το πιο φοβερό ήταν ένα κορίτσι που είχε φτιάξει (εκτός από το τρομερό τσουλούφι) στα μαλλιά της ένα τεράστιο κέρατο που στεκόταν με άγνωστο τρόπο (πιθανώς με υλικά ΣΙΔΕΝΟΡ) στον αέρα αγέρωχο. Τελικά, πλάκα πλάκα τα κατάφερε: Την κοιτούσαμε όλοι. Θα κερδίσει κι αυτή την καταγέλαστο.

Και ένα "αστειάκι" που άκουσα εκεί: "Πώς λέγεται ένας ήμο που του έκοψαν τη φράντζα; Ήμουν!!!"

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:55, 31-12-07:

Όσον αφορά το ότι είναι "πλουσιόπαιδα", κατ' εμέ είναι λογικό γιατί ο άνθρωπος έχει ανάγκη να εξασφαλίσει αρχικά την βραχυπρόθεσμη επιβίωσή του πριν κάνει οτιδήποτε άλλο. Αν έχει εξασφαλίσει και την μακροπρόθεσμη, είναι επόμενο ότι μπορεί να ασχοληθεί με ό,τι θέλει (ή με τίποτα, εν προκειμένω).

Νυστικό αρκούδι δεν χορεύει, άλλωστε.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 01:57, 31-12-07:

Δεν έχεις καθόλου άδικο Γιώργο...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 06:26, 31-12-07:

Παιδια το "πλουσιοπαιδα" δε το λεει κανείς με αυτην την εννοια, αλλά με την εννοια του καλομαθημενου. Δεν χρειαζεται και να εισαι εφοπλιστης για να καλυπτεις τα ημο-λογικα σου εξοδα

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 14:44, 31-12-07:

Επίσης, καθώς γυρνούσα από Mall σήμερα (πριν λίγο) πέρασε από δίπλα μου μία παρέα emo κ μια κοπέλα έλεγε πως "οι emo θα μαζεύονται στο Χαλάνδρι πλέον".

Υ.γ.: Γιώργο? Ακούς?

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 15:46, 31-12-07:

Λοιπόν τις προάλλες περπατούσαμε με κάτι φίλους μου και έτυχε να μιλάμε για τους emo. Κάποια στιγμή τους εξηγούσα ότι οι emo έχουν το μαλλί να πέφτει πάνω από το ένα μάτι και εντελώς τυχαία το άκουσε αυτό μια emo παρέα εκεί διπλα και άρχισαν να μας βρίζουν! Μόνο που δεν μας δείρανε. Μάλιστα ένας τύπος μου έλεγε "όπου θέλω θα το βάζω το μάλλι μου και στον Κ*** μου αν θέλω" xωρίς να έχω πει κάτι υποτιμητικό γι'αυτούς. Απλώς εξηγούσα τι είναι είναι οι emo.

Μετά από αυτό το γεγονός αποφάσισα ότι οι emo είναι κομπλεξικά παιδάκια και ότι δεν πάνε καλά.
(τουλάχιστον οι συγκεκριμένοι!)

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 15:51, 31-12-07:

Και εγω νομιζα οτι θα εβαζαν τα κλαμματα.

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 15:52, 31-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Και εγω νομιζα οτι θα εβαζαν τα κλαμματα.
Έλα μου ντε. Υποτίθεται ότι οι emo δεν είναι επιθετικοί. Μάλλον ήταν ψευτο-emo αυτοί

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:54, 31-12-07:

Να ρωτησω κατι...?
Το οτι οι "νορμαλ" λεγονται Καβουρες, το γνωριζετε?
Και αν ναι, απο που το βγαλανε?

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 16:10, 31-12-07:

από τον Μπομπ τον Σφουγγαράκη!!!!

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 16:11, 31-12-07:

Εγω μονο τους καγκουρες εχω ακουσει... λαθος το ακουσα???

Ειμαι πολυυυυ πισω τελικα!

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 16:13, 31-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Εγω μονο τους καγκουρες εχω ακουσει... λαθος το ακουσα???

Ειμαι πολυυυυ πισω τελικα!
Κι εγω για καγκουρες ηξερα.Ειχε κανει μια αναλυση ο κρονος σε αυτο το θρεντ.

Αρχική Δημοσίευση από dooo
από τον Μπομπ τον Σφουγγαράκη!!!!
Εσυ ριξε καμια προειδοποιηση πρωτα!Θα μας πνιξεις!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:13, 31-12-07:

καγκουρες λενε τους τρεντυ....αυτο το ξερω!
Οι Καβουρες υποτιθεται οτι ειναι αυτοι που δεν ανηκουν σε καποια ομαδα, αν και με το να τους προσδιδουν ενα χαρακτηρισμο αυτοματως γινονται και αυτοι μια ....αλλα ενιγουει....
Απλα ημουν περιεργη γιατι τους λενε ετσι...και οχι καπως αλλιως..

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 16:49, 31-12-07:

Κάγκουρες και κάβουρες από παλιά λένε τους "αποτυχημένους" τρέντυ. Δηλαδή κάποιος που φοράει γυαλιά Prada είναι τρέντυ ενώ κάποιος που φοράει γυαλιά "Prada" και φαίνεται οτι είναι "Prada" είναι κάγκουρας.

Γιατί ασχολείστε όμως τόσο πολύ με τα ονόματα;

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 16:53, 31-12-07:

Ε, να περναει η ωρα... μολις εκαψα το 10% των εγκεφαλικων μου κυτταρων διαβαζοντας τις μαθηματικες αναζητησεις του Λαμπρου Μαγκλαρα στο νετ. Στους καγκουρες θα κολλησουμε?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:54, 31-12-07:

Γιατί ασχολείστε όμως τόσο πολύ με τα ονόματα;
Περιεργεια, γιου νοου....

Προσωπικα οι τασεις αυτες δε με πολυαπασχολουν...
Μοδα ειναι θα περασει, οπως περασαν και εκεινες της δικης μου εφηβειας...
Απλα, βλεπω πως οσο περνανε τα χρονια, οι νεοι "ξεφευγουν" ολο και περισσοτερο ...οχι πως εμεις δεν ημασταν "φευγα"...

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 20:54, 01-01-08:

Οσονούπω, κ site για τους emo

www.emo.gr

ΛΟΛ?

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 22:48, 10-01-08:

Ύστερα από μερικές μέρες στην πρωτεύουσα, ύστερα από ένα ολόκληρο απόγευμα στο Mall, ύστερα από μία φοβερή συζήτηση σχετικά με το θέμα "emo", έρχομαι -επανέρχομαι καλύτερα- στο θέμα για να συμπληρώσω μία φράση που είπε ένας φίλος μου επί του θέματος:

"Το στυλ των emo είναι έλλειψη προσωπικότητας"

Προσωπικά πιστεύω οτι ο καθένας μας κατά τη διάρκεια της ζωής του προσπαθεί να "βρει το δρόμο του". Προσπαθεί να σταθεροποιηθεί κάπου, να καταλήξει. Σίγουρα όλοι στα "πρώτα τους βήματα" (βλ. εφηβεία) "περνάνε φάσεις" και "αλλάζουν" μέχρι να πάρουν την τελική τους "μορφή".

Προσωπικά έχω επιλέξει να σκέφτομαι και να κρίνω τον κόσμο. Να ψάχνω τις "διάφορες" ιδεολογίες που υποστηρίζονται γύρω μου και να μπορώ να διατυπώνω άποψη για την κάθε μία. Κατά τη διάρκεια της εφηβείας μου, αν έχει τελειώσει ή αν ακόμα βρίσκομαι σε αυτήν, έχω αλλάξει ιδεολογία πολλές φορές και έχω αναθεωρήσεις τις απόψεις μου άλλες τόσες.

Πάντα ο περίγυρος μου με κατηγορούσε οτι είμαι περήφανη -και πιστεύω οτι κάτι ανάλογο σκέφτεστε τώρα κι εσείς- και άκουγα συνέχεια το "είσαι έξω από την ηλικία σου" (με την κακή έννοια) ή οτι το παίζω "δήθεν" και τα σχετικά. Έχω ακούσει μέχρι και οτι έχω κόμπλεξ επειδή δεν ακολουθώ τις συνήθειες "της ηλικίας μου" και προσπαθώ να υποστηρίξω κάτι διαφορετικό.

Προσωπικά πάλι θα μου άρεσε αν όλα τα παιδιά της ηλικίας μου είχαν άποψη. Θα μου άρεσε αν δεν γκρίνιαζαν στο σχολείο για τα μαθήματα γενικής παιδείας, θα μου άρεσε αν δεν επέτρεπαν τις ψεύτικες καταλήψεις, θα μου άρεσε αν έκαναν διάλογο και χωρίς την παρουσία καθηγητή, θα μου άρεσε αν έγραφαν "εκθέσεις ιδεών" και χωρίς να τους ζητείται από το αντίστοιχο σχολικό μάθημα.

Ωστόσο όλα αυτά χαρακτηρίζονται "έξω από την ηλικία τους" ενώ χαρακτηρίζεται "σύμφωνο με την ηλικία τους" να δημιουργούν προσωπικότητα μέσα σε ψεύτικα στυλ και υλικά αγαθά.

Είναι επιτρεπτό όταν τα παιδιά 16-18 χρονών αναπτύσσονται και εξελίσσονται μέσα σε μάρκες, εμπορικά κέντρα, καφετέριες, clubs..

Είναι φυσιολογικό να μιμούνται εικόνες που δεν πιστεύουν (χαρούμενος emo) και ιδεολογίες που ούτε καν γνωρίζουν.

Βέβαια είναι φυσιολογικό ,γιατί ο άνθρωπος που σκέφτεται στα 17 του είναι περήφανος και 'εκτός της ηλικίας του' ενώ ο άνθρωπος που ζει και εξαρτάται από τον καταναλωτισμό και τον υλιστικό ευδαιμονισμό "παιδάκι είναι", "εφηβεία είναι", "φυσιολογικό είναι" και ακολουθεί η ψευδαίσθηση "θα του περάσει"

Και ίσως το emo του περάσει, γιατί το emo είναι ένα προσωρινό στυλ, μία μόδα, όμως ο τρόπος σκέψης που υποστηρίζει το στυλ και τη μόδα δεν είναι κάτι που "ξεπερνιέται" εύκολα και κυρίως δεν είναι κάτι που ξεπερνιέται με την αδιάφορη συμπεριφορά των "ώριμων".

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 22:57, 10-01-08:

Και, for the record, αυτός ο έφηβος καλείται στα 18 του να επιλέξει τι θα σπουδάσει στην Γ' βάθμια εκπαίδευση...

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 22:58, 10-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Και, for the record, αυτός ο έφηβος καλείται στα 18 του να επιλέξει τι θα σπουδάσει στην Γ' βάθμια εκπαίδευση...
και να ψηφίσει επίσης

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 23:02, 10-01-08:

Έβαλα μία μέρα την μικρότερη αδελφή μου να μου εξηγήσει ποιοι είναι ποιοι! Να τι έμαθα:

emo: τα αγοράκια φοράνε θεόστενα μαύρα παντελόνια, παπούτσια σκακιέρες, έχουν το μαλλί ισιωμένο με φράντζα να πέφτει μέσα στα μάτια τους και ενίοτε φοράνε και eye liner. Τα κοριτσάκια από την άλλη, φοράνε μαύρα συνεχώς (άντε και ασπρόμαυρα για να σπάει η μονοτονία), έχουν φιογκάκια στο μαλλί (το οποίο πραγματικά απορώ πώς το φτιάχνουν και στέκεται για ώρες...) και έντονα βαμμένα μάτια. (είχα δει μία που είχε ζωγραφίσει και ένα μαύρο δάκρυ στο μάγουλό της... ήμαρτον κύριε)

trendy: τα παιδάκια της Κηφισιάς. Φοράνε μόνο επώνυμες μάρκες και έχουν τα καλύτερα από τα καλύτερα. Είναι θανάσιμοι εχθροί των emo- αν και προσωπικά δύσκολα τους ξεχωρίζω από τους άλλους!

κάγκουρες: αυτοί που κυκλοφορούν με τα πολύ χαμηλά μηχανάκια, έχουν ξυρισμένο κεφάλι και πουλάνε τσαμπουκά...

Δεν ξέρω αν σας έδωσα μία σαφή εικόνα, αλλά εγώ έτσι τα ξέρω για να μπορώ να τα θυμάμαι!

Α, θυμήθηκα και μία φορά που άκουγα κάτι κορίτσια-emo στο τρένο να συζητάνε για κάποιον άλλο emo φίλο τους που τον έδειραν και πήγε και έκοψε την φράντζα! Και να λέει η μία στην άλλη "Κρίμα μωρέ...Τώρα όλοι κουρεύονται γιατί τρώνε ξύλο!"

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 23:06, 10-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Έβαλα μία μέρα την μικρότερη αδελφή μου να μου εξηγήσει ποιοι είναι ποιοι! Να τι έμαθα:

emo: τα αγοράκια φοράνε θεόστενα μαύρα παντελόνια, παπούτσια σκακιέρες, έχουν το μαλλί ισιωμένο με φράντζα να πέφτει μέσα στα μάτια τους και ενίοτε φοράνε και eye liner. Τα κοριτσάκια από την άλλη, φοράνε μαύρα συνεχώς (άντε και ασπρόμαυρα για να σπάει η μονοτονία), έχουν φιογκάκια στο μαλλί (το οποίο πραγματικά απορώ πώς το φτιάχνουν και στέκεται για ώρες...) και έντονα βαμμένα μάτια. (είχα δει μία που είχε ζωγραφίσει και ένα μαύρο δάκρυ στο μάγουλό της... ήμαρτον κύριε)

trendy: τα παιδάκια της Κηφισιάς. Φοράνε μόνο επώνυμες μάρκες και έχουν τα καλύτερα από τα καλύτερα. Είναι θανάσιμοι εχθροί των emo- αν και προσωπικά δύσκολα τους ξεχωρίζω από τους άλλους!

κάγκουρες: αυτοί που κυκλοφορούν με τα πολύ χαμηλά μηχανάκια, έχουν ξυρισμένο κεφάλι και πουλάνε τσαμπουκά...

Δεν ξέρω αν σας έδωσα μία σαφή εικόνα, αλλά εγώ έτσι τα ξέρω για να μπορώ να τα θυμάμαι!

Α, θυμήθηκα και μία φορά που άκουγα κάτι κορίτσια-emo στο τρένο να συζητάνε για κάποιον άλλο emo φίλο τους που τον έδειραν και πήγε και έκοψε την φράντζα! Και να λέει η μία στην άλλη "Κρίμα μωρέ...Τώρα όλοι κουρεύονται γιατί τρώνε ξύλο!"

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Ότι δουλειά δεν έχουν τα πιτσιρίκια και ψάχνουν να βρουν τρόπους να σκοτώσουν το χρόνο τους.Εμείς τουλάχιστον πηγαίναμε για μπιλιάρδο!

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 23:22, 10-01-08:

εγώ πάντως άμα περάσω βράδυ από σύνταγμα ή αν πάω μωλ, έχω την εντύπωση πως βρίσκομαι στα γυρίσματα του Star Wars: Episode II - Attack of the Clones.

είδα σε μια τσάντα σήμερα γραμμένο emo vs trendy. μου ρθε να βγάλω το μαρκαδοράκι μου και να το κάνω emo = trend :p.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 23:32, 10-01-08:

Γεια σου ρε susp με τα πολύ ωραία σου

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Seniorita.Irene

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Seniorita.Irene
H Seniorita.Irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H Seniorita.Irene έγραψε στις 23:33, 10-01-08:

Οι περισσότεροι το κάνουν για να έχουν στυλ και γιατί είναι πιο απλό να ακολουθείς τη μάζα από το να διαφορποιείσαι. Το θεωρώ μεγάλη βλακεία να αληθορήσεις και να χάσεις τα μισά σου μαλλιά απλά για μια μόδα. Πάντως όπως βλέπω τα παιδιά της ηλικίας μου, δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ emo και "τρεντονιού" (τρεντόνι).
Υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις αυτών που το έχουν και ως φιλοσοφία ζωής πως ο κόσμος τους έχει γυρίσει την πλάτη, η ψυχή τους κλαίει συνέχεια κλπ.
Πρέπει να έχεις ψυχολογικά προβλήματα για να πιστεύεις κάτι τέτοιο στα 13-17 σου. Αν σε αυτή την ηλικία δεν έχεις ελπίδες για το μέλλον, πότε θα γίνεις αισιόδοξος; Στα 40;

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 01:26, 11-01-08:

ε δε παμε καλα. ακου εκει τρεντονι
αυτο το καημενο που την ειπε στην ατζι ανν, πρεπει να κλαιγε πολυ η ψυχη του Btw...
αχ δε τα μπορω αυτα τα εμο!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:41, 11-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Seniorita.Irene
Πρέπει να έχεις ψυχολογικά προβλήματα για να πιστεύεις κάτι τέτοιο στα 13-17 σου. Αν σε αυτή την ηλικία δεν έχεις ελπίδες για το μέλλον, πότε θα γίνεις αισιόδοξος; Στα 40;
Δεν θα έπρεπε να μας παραξενεύει αυτό. Σε μία εποχή που η αισιοδοξία θεωρείται δείγμα ανωριμότητας, ο έφηβος που επιθυμεί να τον θεωρούν "μεγάλο" και να τον εκτιμούν, θα δείξει απαισιόδοξος, ώστε να θεωρηθεί ώριμος. Ο έφηβος φταίει; Ή η μιζέρια των μεγαλύτερων που έχει κάνει έτσι τους έφηβους;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 02:11, 11-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Seniorita.Irene
Ψυχολογικά προβλήματα θα έχεις αν είσαι 40 και έχεις πραγματικά την "emo κοσμοαντίληψη" και όχι αν είσαι 13-17.
Στα 13-17 το άτομο δεν έχει σχηματίσει και τόσο ώριμη άποψη για τη ζωή, άλλωστε μιλάμε για περίοδο εφηβείας. Περίοδο κατά την οποία η ιδέα της αυτοκτονίας ως λύση περνάει πολύ εύκολα από το μυαλό του ατόμου που έχει -ας τα πούμε κι έτσι - "προβλήματα" (με τον εαυτό του, τον κόσμο και δε ξέρω 'γω τι άλλο, χωρίς προφανή αιτία λόγω της εφηβείας).

Δεν μπορώ να κρίνω τόσο αυστηρά ούτε τους emo ούτε τους trendy ηλικίας από ~20 και κάτω. Παιδιά είναι, παρασύρονται εύκολα και μπορούν να δοκιμάζουν τα πάντα μέχρι να μεγαλώσουν, να φιλοσοφήσουν τη ζωή, να ωριμάσουν και να καταλήξουν στο στυλ και τις αντιλήψεις που τους ταιριάζουν.

-petros

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:13, 11-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Σε μία εποχή που η αισιοδοξία θεωρείται δείγμα ανωριμότητας,
τοτε εγω ειμαι η σουπερ ανωριμη.....

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 14:03, 11-01-08:

Δεν θα έπρεπε να μας παραξενεύει αυτό. Σε μία εποχή που η αισιοδοξία θεωρείται δείγμα ανωριμότητας, ο έφηβος που επιθυμεί να τον θεωρούν "μεγάλο" και να τον εκτιμούν, θα δείξει απαισιόδοξος, ώστε να θεωρηθεί ώριμος. Ο έφηβος φταίει; Ή η μιζέρια των μεγαλύτερων που έχει κάνει έτσι τους έφηβους;
Δεν νομίζω γενικότερα οτι οι emo αποσκοπούν να βγάλουν κάτι τέτοιο μέσω της απαισιοδοξίας (μιλώντας πάντα γι αυτούς που έχουν μία κάποια ιδέα περί τίνος πρόκειται το στυλ που υποστηρίζουν) Περισσότερο προσπαθούν να αντιδράσουν την υπερβολική ευτυχία που τους προσφέρεται "άπληστα" κάθε δευτερόλεπτο ζωής.

Καλώς ή κακώς, η "διαφήμιση" έχει γίνει μέρος της πραγματικότητας μας. Αν κάποιος μετρούσε τα διαφημιστικά μηνύματα που δέχεται σε μία μόλις μέρα, από την τηλεόραση, μέχρι τους τοίχους, μέχρι το ραδιόφωνο, μέχρι..μέχρι..μέχρι θα έφτανε σίγουρα σε έναν αριθμό άνω των 100.

Ας αναλογιστούμε όμως οτι η διαφήμιση, από τη διαφήμιση του χυμού μέχρι τη διαφήμιση του καταναλωτικού δανείου, περιγράφει έναν τέλειο κόσμο ευτυχίας και ευμάρειας χωρίς προβλήματα και χωρίς έννοιες. Δεν ξέρω κατά πως αντιδρά σε αυτά τα μηνύματα ένας άνθρωπος ηλικίας 25-35 ετών όπου έχει βγει στην αγορά εργασίας και βιώνει το "άγχος" ή την "ευθύνη" των προβλημάτων, οικονομικών, κοινωνικών κτλπ αλλά εγώ ως 17χρονη, που δεν πληρώνω ούτε ΔΕΗ ούτε θεμέλια σπιτιού, νιώθω μερικές φορές οτι με πιέζουν οι διαφημίσεις. Νιώθω σαν να προσπαθούν να μου επιβάλλουν κάποιο "παράδεισο", σα να με εξαναγκάζουν να χαμογελάω συνέχεια και αυτό μέσω αγοράς προϊόντων που κάνουν την ζωή μου καλύτερη επειδή μπορώ να μιλάω πολλές ώρες στο τηλέφωνο ή επειδή μπορώ να έχω το πιο εξελιγμένο κινητό κτλπ.

Και ας πούμε οτι κάποιοι από τους emo αποφάσισαν να φορέσουν μαύρα ρούχα ή να κάνουν piercings επειδή ήθελαν να αντιδράσουν σε αυτό, όμως αναμφισβήτητα οι περισσότεροι από αυτούς το έκλαβανε αυτό ως "αντίδραση" και το ακολούθησαν ως μόδα.

Το θέμα είναι γιατί η πλειοψηφία να ακολουθεί και να υποστηρίζει κάτι που δεν πιστεύει; Που δεν έχει τεκμήρια και επιχειρήματα να πείσει τον εαυτό της οτι αυτό είναι σωστό;

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Περίοδο κατά την οποία η ιδέα της αυτοκτονίας ως λύση περνάει πολύ εύκολα από το μυαλό του ατόμου που έχει -ας τα πούμε κι έτσι - "προβλήματα" (με τον εαυτό του, τον κόσμο και δε ξέρω 'γω τι άλλο, χωρίς προφανή αιτία λόγω της εφηβείας).
Πιστεύεις πραγματικά οτι κάποιος που είναι πραγματικά δυστυχισμένος, ώστε να σκεφτεί σοβαρά να αυτοκτονήσει ύστερα θα ζωγραφίσει κάποιο δάκρυ στο μάτι του ή θα σηκώσει τα μαλλιά του στα 20 μποφόρ;

Ένας άνθρωπος που ουσιαστικά είναι δυστυχισμένος αντιμετωπίζει συνήθως την κατάσταση του ως "αρρώστια" και επ' ουδενί δεν περηφανεύεται γι' αυτήν!

Νομίζω δεν υπάρχουν αμφιβολλίες για την "δυστυχία" των emo.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη suspiria : 11-01-08 στις 14:08.
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 14:11, 11-01-08:

Αααααα, αυτοί που ζωγραφίζουν τα δάκρυα στα μάγουλα είναι οι σκρίμο και είναι ακόμα πιο θλιμένοι από τους ίμο.

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 14:16, 11-01-08:

Δεν νομίζω γενικότερα οτι οι emo αποσκοπούν να βγάλουν κάτι τέτοιο μέσω της απαισιοδοξίας (μιλώντας πάντα γι αυτούς που έχουν μία κάποια ιδέα περί τίνος πρόκειται το στυλ που υποστηρίζουν) Περισσότερο προσπαθούν να αντιδράσουν την υπερβολική ευτυχία που τους προσφέρεται "άπληστα" κάθε δευτερόλεπτο ζωής.

... αλλά εγώ ως 17χρονη, που δεν πληρώνω ούτε ΔΕΗ ούτε θεμέλια σπιτιού, νιώθω μερικές φορές οτι με πιέζουν οι διαφημίσεις. Νιώθω σαν να προσπαθούν να μου επιβάλλουν κάποιο "παράδεισο", σα να με εξαναγκάζουν να χαμογελάω συνέχεια και αυτό μέσω αγοράς προϊόντων που κάνουν την ζωή μου καλύτερη επειδή μπορώ να μιλάω πολλές ώρες στο τηλέφωνο ή επειδή μπορώ να έχω το πιο εξελιγμένο κινητό κτλπ.
Ειλικρινά αυτό δεν το είχα σκεφτεί ! Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά αυτό μου φαίνεται κάπως αρρωστημένο ! Να θέλεις δηλαδή να είσαι δυστυχισμένος/η; Περισσότερο σε έκφρασεις ζήλια θα το έριχνα παρά σε αντίδραση!

Το θέμα είναι γιατί η πλειοψηφία να ακολουθεί και να υποστηρίζει κάτι που δεν πιστεύει; Που δεν έχει τεκμήρια και επιχειρήματα να πείσει τον εαυτό της οτι αυτό είναι σωστό;

Από την μεριά μου, δεν νομίζω οτι υπάρχει αμφιβολία οτι το κάνουν για να αποτελούν το σύνολο μιας ομάδας, έστω και υποσεινήδητα!

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 14:16, 11-01-08:

Βασικά σε κάποια ταινία ήταν ένας φυλακισμένος που είχε κάνει ένα δάκρυ τατού στο μάγουλο του και προσπαθώ να θυμηθώ σε ποια αλλά μου είναι αδύνατο

Εχώ την εντύπωση οτι ήταν σε American History X ή σε ένα άλλο που δεν θυμάμαι τίτλο, θυμάται κανείς;

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Ειλικρινά αυτό δεν το είχα σκεφτεί ! Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους αλλά αυτό μου φαίνεται κάπως αρρωστημένο ! Να θέλεις δηλαδή να είσαι δυστυχισμένος/η; Περισσότερο σε έκφρασεις ζήλια θα το έριχνα παρά σε αντίδραση!
Μα ακριβώς αυτό, η κατάθλιψη ή η μελαγχολία δεν θεωρείται ψυχολογική ανωμαλία;

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Από την μεριά μου, δεν νομίζω οτι υπάρχει αμφιβολία οτι το κάνουν για να αποτελούν το σύνολο μιας ομάδας, έστω και υποσεινήδητα!
Δεν πρέπει κάποια στιγμή να αλλάξει αυτό;

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 15:30, 11-01-08:

Πιστεύεις πραγματικά οτι κάποιος που είναι πραγματικά δυστυχισμένος, ώστε να σκεφτεί σοβαρά να αυτοκτονήσει ύστερα θα ζωγραφίσει κάποιο δάκρυ στο μάτι του ή θα σηκώσει τα μαλλιά του στα 20 μποφόρ;

Ένας άνθρωπος που ουσιαστικά είναι δυστυχισμένος αντιμετωπίζει συνήθως την κατάσταση του ως "αρρώστια" και επ' ουδενί δεν περηφανεύεται γι' αυτήν!
Βασικά απαντούσα σε αυτό που είπε η Seniorita.Irene για τα παιδιά ηλικίας 13-17 και όχι ειδικά για τους emo

Κατά την άποψή μου, οι περισσότεροι emo στον κόσμο είναι συνηθισμένοι άνθρωποι που επιλέγουν απλά το αντίστοιχο - διαφορετικό στυλ εμφάνισης. Η εμφάνιση είναι κάτι που εύκολα υιοθετήται. Το άτομο όπως και να 'χει δεν μπορεί να υποβάλει στον εαυτό του μια αντίληψη για τον κόσμο την οποία ορίζει μια "θεωρία" - αυτή των emo, επειδή του αρέσει το "σκοτεινό" εμφανισιακό emo στυλ.

Από 'κει και ύστερα δε μου κάνει καμία αίσθηση το κάθε "παιδάκι" που "ντύθηκε" κάτι και το παίζει δήθεν γνήσιος emo λέγοντας πως πιστεύει πραγματικά στην emo κοσμοαντίληψη. Απλά η εμφάνιση αρέσει σε αυτά τα παιδιά.
Είναι σαν να ντύνομαι εγώ αύριο Super Man και να λέω στον κόσμο ότι θα σώσω τον πλανήτη και ότι έχω μιλήσει με εξωγήινους

-petros

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 15:38, 11-01-08:

Βασικά σε κάποια ταινία ήταν ένας φυλακισμένος που είχε κάνει ένα δάκρυ τατού στο μάγουλο του και προσπαθώ να θυμηθώ σε ποια αλλά μου είναι αδύνατο
Νομιζω στο νιπ τακ ηταν ενας που ειχε ενα δακρυ για καθε ανθρωπο που ειχε σκοτωσει, αλλα δεν ειμαι απολυτως σουρ

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 15:43, 11-01-08:

νι, στο νίφτακ ήτο.

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Είναι σαν να ντύνομαι εγώ αύριο Super Man και να λέω στον κόσμο ότι θα σώσω τον πλανήτη και ότι έχω μιλήσει με εξωγήινους
πέτρο, θες να πεις ότι δεν πιστεύεις στον ζούμπερμαν?

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 16:26, 11-01-08:

Συμφωνώ εν μέρη με τα πρώτα και απόλυτα με την τελευταία ρητορική ερώτηση.

Πάντως αδυνατώ να καταλάβω γιατί οι ώριμοι της κενωνίας εξίστανται σε τόσο μεγάλο βαθμό πάνω στο θέμα. Λες και είναι τόσο μεγάλης σημασίας το αν ο άλλος θέλει να ισχιώνει δέκα μέρες τη φράτζα του ή όχι... αν θα είναι πραγματικά δυστυχής ή όχι... αν θα το κάνει για να ρίξει γκόμενες ή γιατί είναι μανιοκαταθλιπτικός λωλ. Τι σημασία έχει;

Γιατί να κινδυνεύει ένας φρατζωμένος να περπατήσει σε χ μέρη επειδή θα πλακώσουν οι hair metal addicts και θα τον μαυρίσουν στο ξύλο λολ; Κοινωνική διάκριση; Τι σκτ δημοκρατία υπάρχει αν ο άτυπος κοινωνικός έλεγχος είναι τόσο ακραίος;

Καλώς ή κακώς, η "διαφήμιση" έχει γίνει μέρος της πραγματικότητας μας. [...]

Διακρίνω κατοχικό σύνδρομο;

(προσωπικά) Δε βλέπω μια ανυπέρβλητη ευτυχία να προσφέρεται καθημερινά ως συσσίτιο... βλέπω μια εν μέρει πεθαμένη πραγματικότητα που αποδεικνύει το πόσο ηλίθιοι είμαστε ως είδος, που μπορεί βεβαίως να μην είναι η δική σου πραγματικότητα.
Γιατί ευτυχία όπως την ορίζεις εσύ σε κάθε δευτερόλεπτο ζωής είναι κάτι που δε συνάδει με ό,τι έχω κατά νουν ως ευτυχία. Διότι δεν ορίζω ως ευτυχία σε κάθε δευτερόλεπτο ζωής να έχω υλική επάρκεια και να έχω ουσιαστική ανεπάρκεια στους άλλους τομείς.-

Η δυστυχία σε άτομα οικονομικά ευημερούσας κοινωνίας μπορεί και αποτελεί συχνά εφαλτήριο για τέχνη imho. Χωρίς να εννοώ οτι οι ήμως κάνουν τέχνη κατ'ανάγκην, τα συναισθήματα σε ακραίες μορφές ενεργοποιούν την ανάγκη για έκφραση i guess. Και η κοινωνία του 2000 δεν είναι σίξτις. Τα πράγματα μοιάζουν να περνούν σε υπερθετικό βαθμό όσο απομακρυνόμαστε απ'τις "ανέμελες" εποχές. Εννοώντας οτι οι δυστυχισμένοι ή δυστυχείς άνθρωποι ορισμένες φορές εξωτερικεύουν τη δυστυχία τους για ν'ακουστούν και δε γίνονται κατατονικοί. Άλλωστε και η ίδια η δυστυχία δεν είναι απόλυτη. Κάποιος μπορεί να θεωρεί δυστυχία το οτι ο διπλανός του διαμελίστηκε από βόμβα και κάποιος δυστυχία το οτι τον παράτησε ο εραστής. Δε χλευάζω καμιά δυστυχία, όσο ηλίθια κι αν ακούγεται. Γιατί και ένα 17 σε τεστ έχει σπρώξει απ'το παράθυρο κάποιους, όσο κι αν οι άλλοι γελούσαν.

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Αααααα, αυτοί που ζωγραφίζουν τα δάκρυα στα μάγουλα είναι οι σκρίμο και είναι ακόμα πιο θλιμένοι από τους ίμο.
Ούτε καν αστείο tbh. Δεν υπάρχει trend "screamo" λωλ, είναι καθαρά μια μουσική σκηνή η οποία συγγενεύει με την hardcore/noise/grindcore. Ως σκηνή δεν έχει περάσει στο mainstream ευρέως και δεν είναι ισοδύναμη της θλίψης υποχρεωτικά, καθώς βρίσκεται μεταπτωτικά στο πεδίο του DIY και συχνά είναι στρατευμένη πολιτικά. Και δεν εννοώ τους Silverstein.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 16:58, 11-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από QsLv

(προσωπικά) Δε βλέπω μια ανυπέρβλητη ευτυχία να προσφέρεται καθημερινά ως συσσίτιο... βλέπω μια εν μέρει πεθαμένη πραγματικότητα που αποδεικνύει το πόσο ηλίθιοι είμαστε ως είδος, που μπορεί βεβαίως να μην είναι η δική σου πραγματικότητα.
Γιατί ευτυχία όπως την ορίζεις εσύ σε κάθε δευτερόλεπτο ζωής είναι κάτι που δε συνάδει με ό,τι έχω κατά νουν ως ευτυχία. Διότι δεν ορίζω ως ευτυχία σε κάθε δευτερόλεπτο ζωής να έχω υλική επάρκεια και να έχω ουσιαστική ανεπάρκεια στους άλλους τομείς.-
Μα ούτε κι εγώ ταυτίζω την ευτυχία με τον υλιστικό ευδαιμονισμό ή την υλική επάρκεια έστω! Γι' αυτό ακριβώς λέω οτι με "στεναχωρεί" το γεγονός οτι κυκλοφορώ καθημερινά στο δρόμο και δέχομαι όλα αυτά τα διαφημιστικά μηνύματα που διατυμπανίζουν το πόσο ευτυχισμένους ενδέχεται να μας κάνουν τα υλικά αγαθά και ο άπληστος καταναλωτισμός.

Υπάρχουν κάποια πράγματα που εγώ προσωπικά πιστεύω οτι θα μου φέρουν την "ευτυχία" ή έστω την ικανοποίηση της ψυχής μου και τα βλέπω να αγνοούνται γενικώς από τις διαφημίσεις και την κοινωνία που αυτές περιβάλλουν, ενώ ταυτόχρονα αυτά που έχουν σπουδαιότητα είναι αυτά που "αντιπαθώ".

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:27, 11-01-08:

Καλώς ή κακώς, η "διαφήμιση" έχει γίνει μέρος της πραγματικότητας μας. Αν κάποιος μετρούσε τα διαφημιστικά μηνύματα που δέχεται σε μία μόλις μέρα, από την τηλεόραση, μέχρι τους τοίχους, μέχρι το ραδιόφωνο, μέχρι..μέχρι..μέχρι θα έφτανε σίγουρα σε έναν αριθμό άνω των 100.

Ας αναλογιστούμε όμως οτι η διαφήμιση, από τη διαφήμιση του χυμού μέχρι τη διαφήμιση του καταναλωτικού δανείου, περιγράφει έναν τέλειο κόσμο ευτυχίας και ευμάρειας χωρίς προβλήματα και χωρίς έννοιες. Δεν ξέρω κατά πως αντιδρά σε αυτά τα μηνύματα ένας άνθρωπος ηλικίας 25-35 ετών όπου έχει βγει στην αγορά εργασίας και βιώνει το "άγχος" ή την "ευθύνη" των προβλημάτων, οικονομικών, κοινωνικών κτλπ αλλά εγώ ως 17χρονη, που δεν πληρώνω ούτε ΔΕΗ ούτε θεμέλια σπιτιού, νιώθω μερικές φορές οτι με πιέζουν οι διαφημίσεις. Νιώθω σαν να προσπαθούν να μου επιβάλλουν κάποιο "παράδεισο", σα να με εξαναγκάζουν να χαμογελάω συνέχεια και αυτό μέσω αγοράς προϊόντων που κάνουν την ζωή μου καλύτερη επειδή μπορώ να μιλάω πολλές ώρες στο τηλέφωνο ή επειδή μπορώ να έχω το πιο εξελιγμένο κινητό κτλπ.

Και ας πούμε οτι κάποιοι από τους emo αποφάσισαν να φορέσουν μαύρα ρούχα ή να κάνουν piercings επειδή ήθελαν να αντιδράσουν σε αυτό, όμως αναμφισβήτητα οι περισσότεροι από αυτούς το έκλαβανε αυτό ως "αντίδραση" και το ακολούθησαν ως μόδα.

Νομίζω οτι είναι η καλύτερη περιγραφή από όλες όσες έχω διαβάσει ως τώρα.
Σαν να λέμε δηλαδή, οτι νιώθω την ανάγκη να κάνω μια επανάσταση, να αλλάξω τον κόσμο, αλλά δεν ξέρω για ποιο λόγο.
Τώρα τελευταία παρατηρώ και άλλη μια τάση μόδας στυλιστικού περιεχομένου:
Μαλί ότι κάτσει, όπως ξυπνήσαμε το πρωί χωρίς να πάμε στον καθρέφτη, μάλινες ζακέτες πράσινες, μωβ, ροζ, άλλα παρδαλά χρώματα καλτσες μέχρι το γόνατο για τα κορίτσια, και παπούτσια κλόουν.
Κάτι σαν τσίρκο δηλαδή. Μα είναι γούστο τώρα αυτό;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 02:10, 13-01-08:

Ποιος ανέφερε τον Μπομπ το Σφουγγαράκη;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους