Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,109 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,365 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Emo

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 02:24, 13-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Ποιος ανέφερε τον Μπομπ το Σφουγγαράκη;

http://www.e-steki.gr/showpost.php?p...&postcount=126

Καλοοο με το ζωωον !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 02:25, 13-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
εγώ πάντως άμα περάσω βράδυ από σύνταγμα ή αν πάω μωλ, έχω την εντύπωση πως βρίσκομαι στα γυρίσματα του Star Wars: Episode II - Attack of the Clones.

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Αααααα, αυτοί που ζωγραφίζουν τα δάκρυα στα μάγουλα είναι οι σκρίμο και είναι ακόμα πιο θλιμένοι από τους ίμο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 22:05, 17-01-08:

Πως λέγεται το emo που έκοψε τη φράντζα του;
Ημουν...

Ποια η διαφορά μεταξύ μιας κανονικής πίτσας και μιας emo πίτσας;
Η emo πίτσα κόβεται μόνη της...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 22:12, 17-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Πως λέγεται το emo που έκοψε τη φράντζα του;
Ημουν...

Ποια η διαφορά μεταξύ μιας κανονικής πίτσας και μιας emo πίτσας;
Η emo πίτσα κόβεται μόνη της...

I wish my lawn was emo so it would cut it self

Η σε απλα ελληνικα

Ευχομαι το γρασιδι μου να ηταν emo ωστε να κοβωταν μονο του

Παράθεση

Poniro Ksotikouli (Allstar)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Poniro Ksotikouli
Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O Poniro Ksotikouli έγραψε στις 09:33, 21-01-08:

Προσωπικά, ακούω από το γυμνάσιο(πάνε..πολλά πολλά χρόνια ) μέχρι και σήμερα διάφορα bands που θεωρούνταν emo(tional punkrock). Ποτέ δεν μου άρεσε το trend που σχετίζεται με αυτό, στυλιστικά δηλαδή, ειδικά στα αγόρια. Περί ορέξεως yadda yadda. Δεν το βρίσκω πάντως απίστευτα διαφορετικό από οποιοδήποτε άλλο εποχιακό trend που, κλασικά, φτάνει στην Ελλάδα με καθυστέρηση.

Anyway, το emotional κομμάτι της μουσικής που γέννησε το trend εκφράζει ερωτική απογοήτευση συνήθως και όχι κοινωνική ή ο,τιδήποτε άλλο, οπότε όλα αυτά τα περί "ιδεολογίας" όσων ακολουθούν την μόδα δείχνουν πόσο μακριά από το φαινόμενο είναι αυτός που σχολιάζει.

Παράθεση

Last Stand

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Last Stand
Ο Last Stand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Last Stand έγραψε στις 01:24, 28-01-08:

Επιτέλους, να και ένα forum όπου η συζήτηση για τους Emo διεξάγεται πολιτισμένα. Λοιπόν, για να ξεκαθαρίσουν μερικά πράγματα σχετικά με το τι είναι Emo: Είδος ροκ μουσικής + στυλ ντυσίματος και χτενίσματος (κυρίως), άντε βάλε και μια φιλοσοφικού τύπου θεώρηση 'να αισθάνεσαι βαθιά'. Όλα τα υπόλοιπα περί κατάθλιψης, απογοήτευσης, χαρακώματος κλπ κλπ είναι σαχλαμάρες και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Γιατί η πραγματικότητα είναι αυτή που καθορίζει την αλήθεια, όχι οι θεωρίες και οι ορισμοί. Πως μπορούμε να διαπιστώσουμε αν έχω δίκιο; Πού απλά, ρωτήστε δειγματοληπτικά μερικούς Emo και δείτε τι απαντήσεις θα πάρετε. Η συντριπτική πλειοψηφία είναι φυσιολογικότατοι άνθρωποι που χαίρονται, διασκεδάζουν, έχουν φίλους, ενίοτε στεναχωριούνται κλπ. Θα σας πουν ότι απλά τους αρέσει το στυλ, πραγματικά όμως θα δυσκολευτείτε να βρείτε Emo με τάσεις χαρακώματος ή αυτοκτονίας που πλέουν σε πελάγη ατελείωτης θλίψης.

Το πρόβλημα είναι ότι οι 'παράξενες' εξαιρέσεις είναι αυτές που ακούγονται περισσότερο (κυρίως λόγω τηλεόρασης - γιατί να προβάλλουν τα κανάλια φυσιολογικούς ανθρώπους-Emo που δεν θα τραβήξουν την περιέργεια των τηλεθεατών. Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι είναι χαρακτηριστικό της ανθρώπινης φύσης (και απολύτως normal) να συγκρατεί και να αναπαράγει το παράξενο, το ασυνήθιστο, και όχι το καθημερινό, την ρουτίνα. Και για του λόγου το αληθές: Την προηγούμενη Παρασκευή πήγα μ' έναν φίλο μου σε Emo πάρτυ. Όταν το ανέφερα σε κάποιον γνωστό μου μου είπε 'καλά δεν μαζεύτηκαν οι αντίθετοι εκεί για ξύλο;' !!!Τι σου κάνει η παραπληροφόρηση... Άλλη δουλειά δεν έχει ο κόσμος από το να πηγαίνει να ρίχνει (και να εισπράττει) κλωτσομπουνίδια! Νομίζω ότι το πραγματικό θέμα προς συζήτηση δεν είναι 'αν οι Emo αποτελούν απειλή για την κοινωνία' αλλά το 'κατά πόσο είναι υγιές να γίνεται τόση φασαρία (και βρισιές και προσβολές και αντιδικίες) για κάτι τόσο επουσιώδες'. Μακάρι το σημαντικότερο πρόβλημα του σύγχρονου κόσμου να ήταν οι Emo. Πραγματικός παράδεισος θα 'μασταν!

Και λίγα πράγματα σχετικά με εμένα γιατί θέλω πάντα οι άλλοι να ξέρουν από ποιά θέση μιλάω για να με κρίνουν πιο αντικειμενικά. Δεν λέω ότι είμαι Emo (ούτε ότι δεν είμαι). Είμαι απλά εγώ και κάνω αυτό που μου αρέσει. Ακούω Emo rock γιατί μου αρέσει (όπως και πολλά άλλα είδη μουσικής). Χτενίζω τα μαλλιά μου Emo στυλ γιατί μου αρέσει (και μου πάει ). Ντύνομαι αρκετά συχνά Emo στυλ γιατί μου αρέσει (κι αυτό μου πάει ). Δεν κάνω piercings κανενός είδους γιατί ΔΕΝ μου αρέσει και δεν με εκφράζει. Δεν θα φορούσα κάποιο ρούχο μόνο και μόνο επειδή θεωρείται Emo απλά και μόνο για να ακολουθήσω το στυλ αν δεν μου άρεσε. Έχω πολλά καλά ρούχα (φίρμες που δεν έχουν καμιά σχέση με Emo) γιατί μου αρέσουν κι αυτά. Εντάξει, δε λέω, είμαι εκκεντρικός (και το χαίρομαι). Είμαι χαρούμενος, εξωστρεφής άνθρωπος που του αρέσει η διασκέδαση και έχει πολλές παρέες. Ο καλύτερός μου φίλος (25αρης) έχει εδώ και καιρό το στυλ των Emo χωρίς καν να το ήξερε (Lol). Όσο για την κατάθλιψη, ναι, έχω περάσει και από κει στα 20 μου, ποτέ όμως δεν θα διάλεγα να γίνω κάτι λόγω της κατάθλιψης, μου φαίνεται τουλάχιστον γελοίο. Όλα μέσα στη ζωή είναι .

Και επειδή είμαι σίγουρος ότι κάποιοι θα σκεφτούν 'καλά, 27 χρονών και ακολουθεί αυτό το στυλ;' απαντώ: Και γιατί όχι; Η φύση δεν έφτιαξε τον άνθρωπο με ρούχα ούτε με συγκεκριμένες μουσικές προτιμήσεις. Δεν παραβιάζει κανείς κανέναν φυσικό νόμο διαλέγοντας κάποιο στυλ (ή μάλλον στοιχεία κάποιου στυλ στην περίπτωσή μου). Η απελευθέρωση της σκέψης βοηθά τον άνθρωπο να δει πιο καθαρά την πραγματικότητα, μακριά από παραμορφωτικούς καθρέφτες και σκούρα παραβάν. :-)

Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε private συζήτηση σχετικά με το θέμα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 28-01-08 στις 01:31. Αιτία: επαναφορά μηνύματος
13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:33, 28-01-08:

Last Stand επανέφερα το μήνυμα σου στο πρώτο απο τα 2 ποστς μιας και το δεύτερο το είχα διαγράψει και γιατί το πρώτο έχει πάρει βαθμολογία +2 ενώ το δεύτερο δεν είχε ψηφιστεί.

Πολύ καλό και εμπεριστατωμένο ποστ! Είναι πολύ χρήσιμο για τη συζήτηση να ακούγεται και η άλλη πλευρά! Ευχαριστούμε και καλωσόρισες!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:53, 28-01-08:

Ψήφισα θετικά το θέμα του Stand... Ωστόσο να τονίσω ότι άλλο σεβασμό έχω προσωπικά απέναντι σε έναν άντρα 27 ετών, που έχει διαλέξει μία στάση ζωής, ή μόδα, ή όπως θέλετε πείτε το.. Κι άλλο απέναντι σε ένα 14χρονο παιδί.
Δεν εννοώ ότι δε σέβομαι τα 14χρονα, που ακούν emo μουσική και φτιάχνουν τα μαλλιά τους κάπως. Αλλά μαζί τους πιο πολύ χαμογελάω συγκαταβατικά, αναγνωρίζοντας την ανάγκη ενός εφήβου να ψαχτεί και να ενταχθεί.

Ωστόσο μπορεί να εκνευριστώ και με κάποιους από αυτό το ρεύμα.

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 13:02, 28-01-08:

Γεια σου Last Stand κ καλωσήρθες

Άλλο να ακολουθείς παθητικά μια ιδεολογία δίχως να την ενστερνίζεσαι (λόγω τάσης-μόδας) κ άλλο να την υποστηρίζεις. Εύγε, μόνο κ μόνο για αυτό

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 20:03, 02-02-08:

210 post για τους emo. Ούτε τρομοκρατική οργάνωση να ήταν. Αθάνατη tv με τις προτεραιότητες που δίνεις.

Δηλαδή αυτοί που σχολιάζουν τα παιδάκια αρνητικά επειδή είναι emo στην ηλικία τους δε την είχαν δει pank, ροκάδες και οτιδήποτε άλλο?(δεν έχω ζήσει στα 80's αλλά υποθέτω κάτι παρόμοιο θα ίσχυε). Πολύ σωστές οι απόψεις του Last Stand!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:15, 02-02-08:

Τι σχέση μπορεί να έχουν τα 210 ποστς με την τιβί ;

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 23:13, 02-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
210 post για τους emo. Ούτε τρομοκρατική οργάνωση να ήταν. Αθάνατη tv με τις προτεραιότητες που δίνεις.
Δε σε κατάλαβα εδώ!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 23:50, 02-02-08:

Aπλουστατα λεει, πως τα ΜΜΕ το εχουν ψιλοπαρακανει με τις συνεχεις αναφορες σε αυτο το νεο ειδος μοδας, με αποτελεσμα να εχει γινει η τριχα, συρματοσκοινο.
Πολυ απλα, πως αν τα ΜΜΕ δεν κανανε λες ανακαλυψαν τον τροχο, κι εμεις τωρα δεν θα καθομασταν Πανελλαδικα να αναλυουμε την μοδα τους.
Παλιοτερα π.χ. που τα ΜΜΕ ηταν πιο "αραχτα", ελαχιστες αναφορες γινονταν σε punk,disco,rock-αδες, χιπιδες κτλ κτλ.
Οχι οτι δεν γινοταν ετσι?
Αλλα οχι και απο το πρωι μεχρι το βραδυ.

"Φαντασμενος", συγγνωμη που απανταω για εσενα, αλλα εγω τουλαχιστον καπως ετσι καταλαβα αυτο που εγραψες...
(με το οποιο συμφωνω)

Υ.Γ.-Φυσικα τοτε η δραση των ΜΜΕ (και ειδικα της Τηλεορασης) ηταν πολυ πιο περιορισμενη.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 23:58, 02-02-08:

Τώρα όμως έγινε όπως έγινε το star channel και δεν έχει με τι άλλο να ασχοληθεί!

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:01, 03-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Ψήφισα θετικά το θέμα του Stand... Ωστόσο να τονίσω ότι άλλο σεβασμό έχω προσωπικά απέναντι σε έναν άντρα 27 ετών, που έχει διαλέξει μία στάση ζωής, ή μόδα, ή όπως θέλετε πείτε το.. Κι άλλο απέναντι σε ένα 14χρονο παιδί.
Δεν εννοώ ότι δε σέβομαι τα 14χρονα, που ακούν emo μουσική και φτιάχνουν τα μαλλιά τους κάπως. Αλλά μαζί τους πιο πολύ χαμογελάω συγκαταβατικά, αναγνωρίζοντας την ανάγκη ενός εφήβου να ψαχτεί και να ενταχθεί.

Ωστόσο μπορεί να εκνευριστώ και με κάποιους από αυτό το ρεύμα.
Αν ένας έφηβος δεν "παίξει" και δεν αρχίσει να "ασχολείται" με ιδεολογίες πως θα αποκτήσει την κατάλληλη εμπειρία έτσι ώστε στα 25+ να διαλέξει μια στάση ζωής; Ωστόσο επειδή αυτή η ενασχόληση περιέχει κάποιους κινδύνους, είναι χρέος του γονέα να παρατηρεί αυτή την ενασχόληση και να επεμβαίνει όταν κρίνει ότι είναι απαραίτητο.

Κολυμπώντας μαθαίνεις να κολυμπάς

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 07:41, 03-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Δηλαδή αυτοί που σχολιάζουν τα παιδάκια αρνητικά επειδή είναι emo στην ηλικία τους δε την είχαν δει pank, ροκάδες και οτιδήποτε άλλο?
Προσωπικά, όχι! Θεωρώ ότι την είχα δει πολύ φυσιολογικό παιδάκι που απλά πήγαινε σχολείο όπως να ναι με μόνη έννοια να φοράει φόρμα όποτε είχε γυμναστική ή σκοπό να παίξει μπάλα και να δει τους φίλους του. Ούτε pank, ούτε rock, ούτε τίποτα άλλο. Ήμουν ανώμαλος;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αννουλα
H Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Αννουλα έγραψε στις 15:02, 07-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Ούτε pank, ούτε rock, ούτε τίποτα άλλο. Ήμουν ανώμαλος;
Σιγουρα υπαρχουν σε καθε εποχη κοινωνικες ομαδες που ειτε ακολουθουν την μοδα ειτε προσπαθουν να κανουν καποια επανασταση.Σιγουρα ομως οι εμο δεν μπορει να συγαταλεχθει ουτε με τους πανκ ουτε χιπιδες ουτε καμια αλλη,εχει εντελος διαφορετικη νοοτροπια!
Δεν μπορω να τους καταλαβω με τπτ!Ειναι δλδ σοβαρα αυτα που κανουν?Δηθεν ομοφυλοφυλοι (που ειλεικρεινα σας μιλαω δεν εχω προβλημα με τουσ ομοφυλοφυλους)...πανε και κλαινε πανω απο ταφους!!!...αν ειναι δυνατον και λενε οτι ειναι θλιμμενοι για τα προβληματα που εχει η ζωη!!! ποια προβληματα ρε παιδια?οτι δεν εχουν διαβασει το επομενο μα8ημα? οτι τι?οτι τα εχουν ολα και δεν εχουν καταλαβει τι ειναι βιοποριστικο προβλημα?Ολα ετοιμα τα εχουν,σε μερικα χρονια θα καταλαβουν τι ειναι προβλημα,οταν θα σπουδασουν και θα καταλαβουν οτι η παιδεια ειναι χαλια!!!!οταν θα δουλεψουν και θα δουν πως τους εκμεταλευονται!!οταν θα τρεχουν τα δανεια οταν θα ψαχνουν για ενα σπιτι..Τι ακρειβως εστερνιζονται αυτα τα παιδια?Εχουν προβλημα μηπως με το χαρτζιλικι του μπαμπα?Η που η τυροπιτα στο σχολειο τους ειναι τετραγωνη και οχι στρογγυλη?Ελεος!
Και δεν λεεω κανενα παιδι ουτε και εμεις καταλαβαιναμε τοτε την ξεγνοιασια της ηλικιας μας και νομιζαμε πως εχουμε προβλήματα!! αλλα συγγνωμη αυτος δεν ειναι τροπος αντιμετωπισης!
Ειναι μια ομαδοποιηση και μια ανουσια τελειως μοδα που θελει να παιδια να χαρακωνονται να κλαινε πανω απο ταφους και λενε οτι η ζωη δεν τους φερεται καλα!!!
Ισως δεν φαινε και τα παιδια,μαλλον σιγουρα δεν φταινε εκεινα,οι γονεις φταινε που δεν τους αφιερωνουν χρονο και που δεν τους δινουν προτυπα!

λετε αν αρχισουμε ολοι να ξανουμε το μαλλι μας και αν αρχισουμε να κλαιμε και να ντυνομαστε στα μαυρα να λυσσουμε τα προβληματα μας????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:14, 07-03-08:

Πάντως το θέμα έχει φύγει από την επικαιρότητα - όπως άλλωστε θα γινόταν κάποια στιγμή - τώρα έχουμε τους κομιστές!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αννουλα
H Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Αννουλα έγραψε στις 16:02, 07-03-08:

Βασικα εχω μια απορια...Τωρα τις αποκριες τι θα ντυθουν οι εμο?? τρεντυ???

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 03:11, 09-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αννουλα
Βασικα εχω μια απορια...Τωρα τις αποκριες τι θα ντυθουν οι εμο?? τρεντυ???
Κούρεμα.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 03:57, 01-08-08:

Αν και θεωρώ ότι η μόδα τον Emo έτσι κι αλλιώς τείνει να εξαφανιστεί, για δείτε την εξής είδηση:Emo and goth to be made illegal in Russia
[Οι Εmo και οι Gothάδες τείνουν να απαγορευτούν στην Ρωσία]

Η Βουλή της Ρωσίας έχει υπό συζήτηση μια πρόταση της κυβέρνησης κατά την οποία οι Emo και οι Goth νέοι δεν θα επιτρέπονται στα σχολεία της χώρας και τα κυβερνητικά κτήρια.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 06:35, 01-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
στην δική μου εποχή είχαμε τους μοϊκανούς, τους σκινάδες, τους ντισκόβιους, τους ροκάδες κλπ... Οκ, οι εποχές αλλάζουν και πλέον λέγονται emo trendy κάγκουρες κλπ
Σωστα, καποιοι πάντα θέλουν να ξεχωρίζουν με εντυπωσιακο τρόπο. Άλλοι κοιτάζουν τη δουλειά τους και ξεχωρίζουν στη ζωή. Πιστεύω ότι οι άνθρωπόι πόυ γίνονται φάν, είναι δύσκολο εως απίθανο να γίνουν πρωταγωνιστές. Ακόμη και οι χιπιδες που είχαν μια φιλοσοφία, τελικά κατρακύλησαν στα σκληρά ναρκωτικά, άφησαν το χορτάρι, τη ροκ και το σεξ, και χάθηκαν ή τρελλαθηκαν. Το μεγαλύτερο μέρος των σημερινών πορωμενων είναι παιδιά της αδικημένης γενάς του 60.

Η επανάσταση γινεται μέσα μας. Είναι η επανάσταση απέναντι στο κτήνος μέσα μας, το ζώο. Νομίζω ότι είναι ουτοπία να νομίζουμε οτι θα γίνουμε τόσο εύκολα μέλη μιας τέτοιας επανάστασης, κάνοντας λιγο πιερσιγκ, με ενα κατάλληλο κτενισμα ή λιγα κατάλληλα ρουχα.

Ειδα αυτό και έφρηξα. Αν το παιδι μου γινόταν έτσι θα το έλεγα απερίφραστα αποτυχημενο. Δεν ξέρω τιποτα για τους ΕΜΟ περαν αυτών που έχω δει περιστασιακά στην τι βι, και όσων διάβασα εδώ. Αυτά περί ομαδικής αυτοκτονίας, ότι είναι ο σκοπός της ζωής τους, τί ειναι; Μπορει κάπόιος να δώσει περισσότερες πληροφορίες;

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 10:22, 02-08-08:

Να έχεις ιδεολογία (δήθεν) και να καταλήγεις σε μεσημεριανό-απογευματινό σόου της Άννας Δρούζα στο star channel... Ω φευ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 18:45, 30-08-08:

Ω φευ.

how emo is that?

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 21:04, 30-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Η Βουλή της Ρωσίας έχει υπό συζήτηση μια πρόταση της κυβέρνησης κατά την οποία οι Emo και οι Goth νέοι δεν θα επιτρέπονται στα σχολεία της χώρας και τα κυβερνητικά κτήρια.
....ούτε στα σχολεία;;!!

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 21:47, 30-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης
....ούτε στα σχολεία;;!!
Πάλι καλά. Αντε να τους διώξουν και απο τα δικά μας

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 22:00, 30-08-08:

Bρε μια κακία. Τι σας έχουν κάνει τα παιδάκια?
επειδή έχουν 'λαθος' πρότυπα?
όποιος δεν είχε -κατα τους άλλους- 'λάθος' πρότυπα, ας δαγκώσει την μύτη του

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 23:20, 30-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Ειδα αυτό και έφρηξα. Αν το παιδι μου γινόταν έτσι θα το έλεγα απερίφραστα αποτυχημενο.
Ίσως αν σταματούσες να κατηγορείς τα παιδιά και έριχνες τις ευθύνες πάνω σου, να βοηθούσε να δεις λίγο διαφορετικά τα πράγματα.

[...]

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 31-08-08 στις 01:28. Αιτία: Όρος #1
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 23:58, 30-08-08:

Αν το παιδι μου γινόταν έτσι θα το έλεγα απερίφραστα αποτυχημενο.

Εχμ, νομίζω ότι οι έννοιες "παιδί" και "αποτυχημένος" είναι ασυμβίβαστες.
Αυτό που καθιστά τα παιδιά αξιοζήλευτα είναι ο απέραντος ορίζοντας από δυνατότητες και επιλογές.

Ναι, και τα ιμάκια.

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Delfis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Delfis
H Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Delfis έγραψε στις 15:52, 06-09-08:

Emo; Μα φυσικά και είναι (καημένα) γεννήματα του σύγχρονου μαζανθρωπισμού!

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 21:33, 06-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Delfis
γεννήματα του σύγχρονου μαζανθρωπισμού!

Λολζ εμείς δηλαδή τι είμαστε...

Παράθεση

Delfis

Νεοφερμένος

H Delfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Delfis έγραψε στις 21:39, 06-09-08:

Ξαδέρφια των Emo's...

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 21:45, 06-09-08:

Θα σου πω εγώ τι είμαστε. Είμαστε ένα άλλο κομμάτι της μάζας. Αυτό είμαστε! Κι όμως λέμε τους άλλους μαζανθρώπους, ειρωνικό ε; Στο τέλος διάολε όλα αυτά τα δάκρυα είναι ίδια, είτε προέρχονται από μεταλλάδες είτε από Emo... Αλλά έτσι είναι το πιό εύκολο, σήκωσες το κεφάλι σου και ξεχώρισες; Στο πήρανε φαλάγγι.

Ο κόσμος αδυνατεί να καταλάβει ότι ακόμα κι αν κάποιοι άνθρωποι θέλουν να ανήκουν σε μια φράξια, είναι επιλογή τους. Ακόμα και οι υπόλοιποι ανήκουμε στις δικές μας φράξιες κι ας μη θέλουμε να το πιστέψουμε και στο τέλος είμαστε ένας σωρός από μυρμήγκια σε μια τεράστια συνομοταξία που έχει μια και μοναδική μανία στο πέρασμα των αιώνων: Να θέλει ο καθείς να νιώθει ανώτερος από τους άλλους.

Ε λοιπόν ναι, μπορεί κάποιος να γίνει ανώτερος από τους άλλους. Ας μας δείξει όμως τις δικές του αρετές πρώτα και ύστερα ας κρίνει τα μείον των άλλων. Όσον αφορά εμένα πχ. ποτέ δεν απαγόρεψα να μου πουν τα κουσούρια μου, αρκεί να μου πουν κι αυτοί τα κουσούρια ή τα προτερήματά τους.

Αν μπορείς να μιλήσεις κύριε Μήτσο, κυρία Ευτέρπη, κύριε Χ για τους Emo, μίλα για όλα ευθέως, γιατί μια στο ίσιο και μια στο πλάγιο, θα σε πετάξει στα άκρα, σε ένα ΛΑΟΣικο μοντέλο απόλυτων απόψεων που απλά θα είναι εκεί για να κατακρίνει και όχι για να κρίνεται.

Δείξε μου έναν άνθρωπο που πρώτα είπε "είμαι βλάκας" και μετά "είσαι στραβάδι" και όχι μόνο το 2ο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Delfis

Νεοφερμένος

H Delfis έγραψε στις 21:54, 06-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
...Δείξε μου έναν άνθρωπο που πρώτα είπε "είμαι βλάκας" και μετά "είσαι στραβάδι" και όχι μόνο το 2ο.
Κατά κάποιον τρόπο, ο Σωκράτης!

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 11:32, 16-09-08:

Είσαι emo;
Πάνε στον Τέρενς

"ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ". Έτσι απλά, χωρίς πολλά λόγια 2 γράμματα επαναλαμβάνονται και είναι αρκετά για να εκφράσουν αυτό που νιώθω όταν παρακολουθώ τηλεόραση.

Και ποτέ το κάνω αυτό?

Στο άκουσμα "emo" στο άκουσμα "gothic" και σε πολλά αλλά τέτοια, υπερκουλά.

Το μεγάλο αυτό θέμα είναι ένα κουφάρι μες το μυαλό μου, ειλικρινά δε ξέρω πώς να το ξετυλίξω. Γι' αυτό λοιπόν θα το κόψω, και όπου βρεθώ βρέθηκα.

Μια ωραία έκθεση αρχίζει με ιστορική ανάδρομη. Now? Shall we?

Ήταν κάπου στις εποχές του '80, που ένας άσχημος-(παύλα, έτσι να το διαβάζετε, ακούγεται πιο cool) έξυπνος, έφηβος Αμερικανός σκέφτηκε την απόλυτη λύση για να δώσει τέλος στην αγαμία του, "θα γίνω η φίλη που μια γυναίκα πάντα θέλει για σύντροφο". Και έτσι δημιούργησε μια ψεύτικη δήθεν συναισθηματική εικόνα που θα συγκινούσε κάθε γκόμενα (χαζό). Πρώτη προσπάθεια να κινήσει τα βλέμματα? Πνίγηκε. Γιατί? Επειδή μπορεί εσύ να υιοθέτησες την συμπεριφορά, η άλλη όμως που δε σε πλησιάζει λόγο κιλών σπυρακίων οστεοπόρωσης και δυσκοιλιότητας, πώς θα καταλάβει ότι εσύ είσαι ο ευγενικός πρίγκιπας που ονειρεύεται τα βράδια και ξυπνάει στο βρεγμένο μαξιλάρι?

Μα δεν υπάρχει πρόβλημα που να μην επιδέχεται λύση.

ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΝΑ ΣΕ ΚΟΙΤΑΞΕΙ. Πώς? Γίνε παράξενος. Τράβα τα βλέμματα πάνω σου με μια ηλιθιότητα. Δυστυχώς... όχι μόνο μια τελικά.
Και δώσ' του τα μαλλιά, και δώσ' του τα ρούχα, και δώσ' του τις τρύπες, και δώσ' του το βάψιμο (καλέ μου Θεέ). Όπως καταλαβαίνετε, η λέπρα και η μόδα εξαπλώνονται με γεωμετρικούς ρυθμούς.

Όχι όμως στην Ελλάδα, όχι καλέ μου, στην Ελλάδα τα πάντα έρχονται με καθυστέρηση. Αλλά δεν πειράζει, περάσαμε και πόλεμους εμείς, λογικό να υπάρχει καθυστέρηση στην εξέλιξη του πολιτισμού.

20 χρόνια μετά ΠΑΡΑ ΤΑΝ-ΤΑΝ...ΠΑΡΑ ΤΑΝ-ΤΑΝ, ΤΑΝ-ΤΑΝ !

ΤΟ ΕΜΟ ΗΡΘΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΛΑΕ ΝΑΙ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΡΟΝΟΗΣΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΞΙΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΟΙ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ. ΟΧΙ. ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ. ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΟΒ, ΣΤΑ ΞΥΡΑΦΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΜΟΝΟΦΘΑΛΜΙΣΜΟ.

Ή μήπως όχι?

Τί είναι το emo? Το emo προέρχεται από την αγγλική λέξη emotional (ναι, σας είπα κάτι που δε ξέρετε). Είναι ένα κίνημα ανθρώπων που έχουν αγγίξει βαθύτερα συναισθήματα μέσα τους, που εκφράζουν τη διαφορετικότητα τους με την παράξενη εμφάνιση τους.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Πάμε ξανά.

Τι είναι emo? ΑΡΧΙΔΙΑ.

Emo είναι παιδιά με ψυχολογικά προβλήματα, γεννημένα σε πλούσια επί το πλείστον σπίτια, που επειδή ο εσωτερικός τους κόσμος είναι άδειος, και επειδή δεν έχουν ουσιαστικά προβλήματα μιας και γεννήθηκαν στα πούπουλα, γεμίζουν το κενό της προσωπικότητας τους με την εμφάνιση. Έτσι έχεις και ΣΥ καλέ μου καταθλιπτικέ κάτι να συζητάς, μιλάς για τα καταθλιπτικά μπρατσάκια που αγόρασες μόλις χθες. Μιλάς για τα 200 ευρώ κορδόνια που σου χάρισε μια φίλη σου. Έχεις κάτι να πεις βρε αδερφέ. Όσο για τα προβλήματα, διογκώνουν την τελευταία πετρούλα που πέταξε η ζωή στο δρόμο τους (το 'χω το ποιητικό ρε γμτ ) την βλέπουν σα βράχο, σταυρώνουν τα χέρια, κάθονται οκλαδόν, και κλαίνε που δε μπορούν να σκαρφαλώσουν.

Οι emo ήταν αρκετά όμορφοι, στα μικρά μυαλά των άβουλων εφήβων, είδαν την πέραση που έχουν και είπαν "I can be a star".

Δεν ήξεραν όμως την βαθιά αλήθεια που κρυβόταν πίσω απ το eyeliner.

Έτσι αντέγραψαν πιστά ό,τι είδαν, έχασαν όμως την ουσία. Έχασαν τα χαρακώματα, τα κλάματα στις κηδείες. Έτσι λοιπόν έγινε το σχίσμα Σε true emos a.k.a οι κλινικά ηλίθιοι και posers fakes ή wannabez (διαλέξτε το επίθετο της αρεσκείας σας) a.k.a οι παθητικά ηλίθιοι, αλλιώς πρόβατα.

Βασική αρχή της φυσικής όμως είναι η εξής: "Για κάθε Δράση, υπάρχει αντίδραση"

Έτσι λοιπόν για αυτό το στην Ελλάδα ραγδαία εκκολαπτόμενο κίνημα, δεν άργησε να εμφανιστεί η αντίδραση.

Τι εννοώ?

Υπάρχουν κι άλλες πολλές. Και εννοώ ΠΟΛΛΕΣ ομάδες παιδιών. Άντε να τις αναλύσεις. Τέσπα. Κάποιες από αυτές, μόλις προ ολίγου έμαθα πως τις ονομάζουν κάγκουρες τα Μ.Μ.Ε (τραγικό λάθος, αυτή η σημείωση όμως μας δημιουργεί 2 νέα παρακλάδια που θα αναλύσουμε παρακάτω). Τι είναι αυτοί? Εγώ δε θα τους πω κάγκουρες.

Θα προτιμήσω τον όρο NoLifers. Δηλαδής. Άτομα χωρίς δική τους ζωή. Αυτοί λοιπόν εύχονται να μπορούσαν να είναι emo. Αλλά δε μπορούν, μιας και οι γονείς τους δεν τους δίνουν τα απαραίτητα χρήματα για τα εξοπλιστούν με τα ρούχα που πρέπει. Έτσι.. όσα δε φτάνει η αλεπού? Τα κάνει κρεμαστάρια

If you can΄t be like them, just vanish them!

Ρε φίλε κάγκουρα, ροκά, μεταλλά ή ό,τι σκατά είσαι. ΤΙ πας και κάνεις? Άστα παιδιά στον πόνο τους, άστα στη μιζέρια τους. Άντε γέλα λίγο με την πάρτη τους. ΑΛΛΑ ΦΤΑΝΕΙ. Είναι ανάγκη να κάνεις ΤΕΤΟΙΑ σκηνικά? Ντομάτες αυτά και πιπερίτσες? ΡΕ ΣΤΗΝ ΚΕΝΥΑ ΠΕΙΝΑΝΕ ΡΕ ΚΑΙ ΣΥ ΧΑΡΑΜΙΖΕΙΣ ΤΑ ΖΑΡΖΑΒΑΤΙΚΑ ΣΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΡΕ? Δεν καταλαβαίνεις? ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΙΒΑΛΙΣΜΟΣ!

Κάν' καμία δουλειά... Βάλε καμία κονκάρδα στην τσάντα σου, αγόρασε κάνα δερμάτινο παντελονάκι, μάζεψε λεφτά για το F1 σου, και άστον τρελό στην τρέλα του. Αλλά βλέπετε οι No Lifers, που κατά καιρούς πάντα βρίσκουν κάποια ομάδα να ενοχλήσουν (ανάλογα με την μόδα της εποχής), είναι σαν τους πρόσκοπους. Πώς ο πρόσκοπος οφείλει να κάνει μια καλή πράξη την ημέρα, έτσι και ο No Lifer οφείλει να κυνηγήσει έναν emo την ημέρα.

Για να μην φλυαρούμε και επαναλαμβανόμαστε, θα σταματήσω την ανάλυση ταμπελών κτλ. Απλά τονίζω πως δεν ασχολούνται ΜΟΝΟ οι κάγκουρες με τους emo. Δεν ασχολούνται όλοι οι κάγκουρες με τους emo. Για ανατρέξτε το αρχείο του kamenoi.gr για να μάθετε τί είναι ο κάγκουρας.. ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ, ΦΙΛΕ ΚΑΜΕΝΕ.

Anyhow?

Και ενώ υπάρχουν οι έφηβοι, πάντα υπήρχαν, και ενώ όλα γίνονταν underground όταν οι προβολείς σβήνουν, όταν ο Chuck Norris ξεκουράζει τα μάτια του, ήρθαν οι κάμερες. Δεν ξέρω αν το έμαθες αγαπητέ νυσταγμένε αναγνώστη, αλλά ο κόσμος δεν έχει πλέον προβλήματα. Το ασφαλιστικό λειτουργεί τέλεια, η παιδεία είναι σε άψογη κατάσταση, η υγεία αψεγάδιαστη, η καθαριότητα είναι τέτοια που μπορείς να φας μουσακά στο πεζοδρόμιο, και έτσι ασχολούμαστε με ανούσιου περιεχομένου γεγονότα.

Μα για μισό λεπτό. Παραπληροφόρηση. Η δημοσιογραφική μου δεοντολογία δεν το επιτρέπει. Ας κάνουμε μια ιστορική αναδρομή στην δράση των Μ.Μ.Ε. πάνω στο πιο καυτό θέμα των ημερών. Τους emo.

Ημέρα Χ και ώρα όταν παίζει η εκπομπή TvΤiglon. Η Μαρία και ο Φώτης, ένα από τα πιο πετυχημένα δίδυμα της ελληνικής τηλεόρασης δίνουν το πράσινο φως και την αρχή μιας νέας εποχής στα δημοσιογραφικά δεδομένα. Φέρνουν στην εκπομπή τους 3 emo.

Τους κλινικά ηλίθιους όπως αναφέραμε πιο πάνω. Αυτούς που κλαίνε σε κηδείες άσχετων είναι bisexual χαρακώνονται κτλ. ΣΑΛΟΣ ΧΑΜΟΣ, ΟΛΟΙ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ. Και όχι άδικα. Είχε ενδιαφέρον. Το ομολογώ. Άλλωστε είναι ελαφρού περιεχομένου εκπομπή, λογικό να παρουσιάζονται τέτοια θέματα. Ειδικά όταν έχεις πάρει συνέντευξη από την τελευταία κάμπια, και δεν τα αποτελέσματα του test DNA ενός γνωστού τραγουδιστή που μου διαφεύγει το όνομα του αυτή τη στιγμή, εκκρεμούν, επιτρέπεται το emo θέμα.

Μέρα δεύτερη. Η εξέλιξη

Σε μεσημεριανή κοτσομπολίστικη εκπομπή. Η Λαμπίρη ζήλεψε. Έκλαψε. ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ούρλιαξε. Βέβαια τα ηνία ανήκουν δικαιωματικά στο δίδυμο. Παρόλα αυτά, μια φορά δεν είναι ποτέ αρκετή. Έλληνες είμαστε, αν μη τι άλλο η αντίληψη μας είναι λίγο χαμηλή.

Μέρα τρίτη. Το παράχεσμα.

Ξυπνάω και ετοιμάζομαι για το σχολείο. Ήταν Τρίτη θυμάμαι, την επόμενη μέρα θα γινόταν η απεργία ΓΕΣΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ και ήθελα να μάθω τι παίζει με τους καθηγητές. Βάζω λοιπόν τις πρωινές-πρωινές ειδήσεις και ΤΙ ΝΑ ΔΩ? Ο κύριος ΤΕΡΕΝΣ ΚΟΥΙΚ αντί για να μιλάει για απεργίες, αντί να διαβάζει τίτλους από εφημερίδες, αντί να αναλύει τα θαύματα του Άγιου Ραφαήλ μεγάλη η χάρη του, είχε καλεσμένο ένα emo και του έπαιρνε συνέντευξη. Ε άει στο διάολο.

Και όχι τίποτα άλλο, τουλάχιστον το Μαράκι και ο Φωτάκης ήξεραν τι τους γίνεται, ο άλλος δεν ήξερε τη μια του. Του λέει το άλλο "η μουσική μας έχει στοιχεία hardcore" και αυτός απαντάει "μα αυτό είναι σκληρό πορνό." Εύγε κακάο μας, μόλις έγινες θέμα στο ΟΛΑ. Ο Κουίκ την έψαξε καλύτερα τη δουλεία από τη Λαμπίρη. Λέει emo, nemo, hemo θα βαρεθούν. WE GOT TO KEEP IT ROLLING! Το λοιπόν? έκανε τη διαφορά, πήγε ένα βήμα μπροστά. Ήταν το ασύρματο τηλέφωνο μετά το σταθερό. ΕΦΕΡΕ ΤΑ GOTHAKIA. Και πάλι... βλακείες.

Και ρε φίλε, δεν πα να φέρεις και κατσαρίδες να μιλήσουν, χεστήκαμε, αλλά ένα πράμα που δε μπορώ να αφήσω ασχολίαστο είναι το εξής. ΟΛΟΙ? ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ όσοι μιλάνε για emo στην τηλεόραση, από κοινωνιολόγους και ψυχολόγους μέχρι γιαγιάδες και λεμόνια, ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΩΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ.

ΩΡΑΙΟΙ ΕΙΣΤΕ ΡΕ. ΚΑΝΤΕ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ. ΡΙΞΤΕ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΣΚΑΤΑ ΛΙΠΑΣΜΑ

Εδώ μέσω hi5 & my space και έχουν αγγίξει αστρονομικά νούμερα, τώρα που τους προώθησε και η τηλεόραση, θα εξελιχθεί σε πανδημία.

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΜΟ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕ ΚΟΥΙΚ ΨΑΞΕ ΛΑΓΟΥΜΙ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙΣ

Από πότε είναι επανάσταση ο υπερκαταναλωτισμός και η μαζική υιοθέτηση μιας ανούσιας μόδας? Από πότε η διόγκωση κλασικών εφηβικών προβλημάτων και η άρνηση της πραγματικότητας, με κλάματα και αυτοτραυματισμό επιφέρει λύση?

Και από πότε προκαλεί αυτό αίσθηση σε κάποιον ώστε να κάνει κάτι ουσιαστικό πέραν του να γελάει με την πάρτη τους?

Αλήθεια, δεν πέταξα ποτέ αυγά σε emo. Αλήθεια δε ζήλεψα ποτέ τίποτα που έχουν. Αλήθεια δεν είχαν ποτέ κάτι που να θέλω.

Και γιατί έγραψα 3 σελίδες για αυτούς? Γιατί ασχολήθηκα?

Γιατί έχει πλάκα.

Καληνύχτα
www.kamenoi.gr

Παράθεση

Stargazer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stargazer
H Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H Stargazer έγραψε στις 20:45, 26-10-08:

Δεν έχει παρατραβήξει αυτή η ανοησία? Ποιός ήξερε τους emo πριν τους δείξει η τηλεόραση? Επειδή ορισμένα 15χρονα δεν ξέρουν πως να τραβήξουν την προσοχή, πρέπει να ασχοληθούμε και οι υπόλοιποι?
Αλλά έτσι είναι... όταν είσαι κενός περιεχομένου, αυτοπροσδιορίζεσαι μέσω της εμφάνισης... και μετά παριστάνεις πως πρεσβεύεις και ''στάση ζωής''...

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 21:24, 26-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από ForzaJuve
Δεν έχει παρατραβήξει αυτή η ανοησία? Ποιός ήξερε τους emo πριν τους δείξει η τηλεόραση? Επειδή ορισμένα 15χρονα δεν ξέρουν πως να τραβήξουν την προσοχή, πρέπει να ασχοληθούμε και οι υπόλοιποι?
Αλλά έτσι είναι... όταν είσαι κενός περιεχομένου, αυτοπροσδιορίζεσαι μέσω της εμφάνισης... και μετά παριστάνεις πως πρεσβεύεις και ''στάση ζωής''...
Συμφωνώ απολύτως μαζί σου, με τη διαφορά ότι τουλάχιστον στον Πειραιά τους emo τους ξέραμε από αρκετά πριν τους δείξει η τηλεόραση, όπως τους ήξεραν και στη Γλυφάδα πχ.

Παράθεση

Stargazer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Stargazer έγραψε στις 21:30, 26-10-08:

Εγώ είμαι από επαρχία και πραγματικά δεν είχα ιδέα τι ήταν οι emo πριν τους δείξει η tv... ούτε πως η νεολαία υποτίθεται χωρίζεται σε emo, trendy, κάγκουρες και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Με το που τους ανέφεραν Τέρενς και λοιποί, αρχίσαμε να βλέπουμε εδώ όλα αυτά τα ποζέρια...

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 22:06, 27-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από ForzaJuve
Αρχική Δημοσίευση από Tetragrammaton
Συμφωνώ απολύτως μαζί σου, με τη διαφορά ότι τουλάχιστον στον Πειραιά τους emo τους ξέραμε από αρκετά πριν τους δείξει η τηλεόραση, όπως τους ήξεραν και στη Γλυφάδα πχ.
Παιδάκια είναι ρε παιδιά...

Το αν είναι κενά περιεχομένου δε νομίζω πως μπορούμε να το κρίνουμε απλά και μόνο επειδή έχουν φράντζες ή βάζουν πολύ αι λάινερ

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 22:16, 27-10-08:

Εγω παλι αντι να απορω με το στυλ ντυσιματος "emo" και το οτι ειναι λιγο "ποζερια" πολυ περισσοτερο απορω με τα εντελως ηλιθια καναλια που αντι να ασχοληθουν με κανα σοβαρο θεμα ασχολουνται με το αν ο ενας ειναι emo, με το αν ο αλλος ειναι trendy και με το αν η Β.Λαμπρου φοραει βρακι.
Λες και ανακαλυψαν την Αμερικη ολα τα καναλια και οι δημοσιογραφισκοι ασχολουνταν με το πως ντυνονται αν βαζουν λακ και αν εχουν ιδιαιτερο στυλ.
Μοδα ειναι μωρε οπως ειπε και η Καλυψω.
Μοδα ηταν και οι Punk, μοδα και το εντελως χυμα, και το ντυσιμο disco style και παει λεγοντας.Αλλες εχουν πιο σοβαρες βασεις, αλλες λιγοτερο.
So F@ckin what?
Αλλα τοτε δεν ειχαμε τα μπουμπουκια της ΤV να ασχολουνται με το καθε τι απιστευτο και ανουσιο θεμα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 22:20, 27-10-08:

Μάριέ μου, απλά δεν έχουν θέμα και καταπιάνονται με όλα τα πιθανά και απίθανα προσπαθώντας να "γεμίσουν" τον τηλεοπτικό χρόνο. Το θλιβερό είναι ότι δεν τους καίγεται καρφάκι για τα παιδάκια (ή τον οποιονδήποτε βασικά) και το τι έχουν αυτά να πουν...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 22:32, 27-10-08:

Kαλυψω μου αν το εχεις δει, στην Ελλαδα εχουμε φτασει οι "ειδησεις" να ειναι 2 ωρες το βραδυ και μια το μεσημερι.
Ε που να γεμισει ο χρονος...εχουν και ολους τους τηλεlovers να αναλυουν τα πααααντα και με τις ωρες.
24/7 σε ενα πανελ ειναι.Τετοιο ψωνιο ο Ελληνας με το να βγει σε πανελ πουθενα αλλου.
Αλλα αυτο δεν ειναι "ειδησεις".
Κους κους για τα παντα κατανταει.
Ειδηση ειναι να σου μεταφερουν τα γεγονοτα.ΤΕΛΟΣ!
Στην Ιταλια που κρατανε 10 με 15λεπτα μια χαρα προλαβαινουν να μου πουν ολα τα σημαντικα γεγονοτα.
Αν και το θεμα μας δεν ειναι τα ΜΜΕ, απλως στο θεμα των emo εδειξαν ποσο αστειοι μπορει να ειναι για μερικα ζητηματα.

Μετα την νυχτα των ζωντανων νεκρων εχουμε πλεον την νυχτα των "emo με λακ".
Ασε που στο φιναλε παιζει να ειναι και το μοοοονο στυλ το οποιο πραγματικα δεν σε ενοχλει και δεν ασχολειται με την παρτη κανενος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 27-10-08 στις 22:53.
Παράθεση

Stargazer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Stargazer έγραψε στις 13:38, 28-10-08:

Ας ντύνονται και ας βάφονται όπως θέλουν. Δεν είναι εκεί το θέμα. Είναι ενοχλητικό που παριστάνουν πως η εμφάνισή τους δείχνει μια κοσμοθεωρία (?).

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 14:13, 28-10-08:

Kαι πως το δειχνουν αυτο ακριβως?
Αλλα και να το δειχνουν, και τι εγινε?
Και ποιος που ακολουθει εντονα μια μοδα δεν πιστευει κατι αναλογο?

Παράθεση

Stargazer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Stargazer έγραψε στις 14:29, 28-10-08:

Έτσι λένε αυτοί. Ότι η εμφάνισή τους δείχνει πως ο κόσμος είναι χάλια και η φράντζα κρύβει από τα μάτια τους την αθλιότητα κτλ κτλ...
Απλώς μου τη δίνει η αφέλεια ορισμένων νέων και η δυσανάλογη έκταση που έχει πάρει το θέμα από τα μμε.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 12:56, 30-10-08:

η φράντζα κρύβει από τα μάτια τους την αθλιότητα κτλ κτλ...

Λολ,
και πάλι τους μένουν ακόμα 4 αισθήσεις απροστάτευτες

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Depo0

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Depo0
H Depo0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Depo0 έγραψε στις 12:20, 24-03-09:

τα παιδια μια χαρα ειναι...αλανια κ καλα κανουν κ υποστιριζουν αυτη τν ιδεα τους!!!!Δεν ειναι μ οοοολους μελανχολικα κλπ. μονο μ αυτους που θελουν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

valeria (ελλη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη valeria
H ελλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H valeria έγραψε στις 17:11, 20-09-09:

ολα εχουν να κανουν με την ψυχολογια και ολοι οσοι ειναι πραγματικα emo εχουν διαφορα προβληματα γιατι επειδη ετσι ειναι η μοδα θα αυτοκτονισουμε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους