Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,043 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Συμβουλές, οδηγίες, σεμινάρια: Τα πάντα για την οδήγηση!

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη phyllis
H αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H phyllis έγραψε στις 09:02, 14-12-07:

Παιδάκια μου καλά καλημέρα! Λοιπον όπως και όλοι οι νέοι οδηγοί έτσι και εγώ αποφάσισα να βγω με το τουτού μου στο δρόμο. (άργησα δε λέω 27 χρονών γαιδούρα , αλλά όπως λένε κάλλιο αργά παρά ποτέ) τις πρώτες φορές με τον πατέρα μου (για να νιώθω μια ασφάλεια) και μετά μοναχούλα μου. αλλα βρε παιδιά μιλάμε δε σέβονται τίποτα έτσι? βλέπουν ότι έιμαι καινούρια και παρόλα αυτά με βρίζουν λες και όλοι γεννήθηκαν να ξέρουν, να σήμερα μου έσβησε η μηχανή (νομίζω συνηθισμένο φαινόμενο για νέα οδηγό) και ο πίσω μου κόρναρε ασταμάτητα και όταν ξεκίνησα με προσπέρασε γκαζώνοντας και ανοίγει το παράθυρο και μου λεει που πας ρε στραβάδι μαλ... ο? και όπως καταλαβαίνετε οκ αυτός όταν μάθαινε ήταν αστέρι? εσείς βρε παιδιά πως αντιμετωπίζατε παρόμοια περιστατικά (αν υπήρχαν?) για πείτε εμπείρίες να γελάσουμε λίγο..... τι κάνατε συνήθως λάθος? εγώ πατάω το φρένο λίγο απότομα και ολοι κάνουν γκντουπ μπροστά ή μετά πατάω λίγο περισσότερο το συμπλέκτη ( πάει θα το λιώσω) περιμένω να μοιραστούμε τις κοινές μας ιστορίες!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 09:13, 14-12-07:

μη δινεις σημασια, απο μαλ*κες βρωμαει ο τοπος..
αυτο με το φρενο παντως που λες, δοκιμασε λιιιιιιιιιιγο πριν σταματησει το αυτοκινητο να το αφηνεις λιγο και να το ξαναπατας.. σταματαει πιο απαλα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:57, 14-12-07:

Θα μάθεις σιγά σιγά, μην ανησυχείς!
Κι εγώ όσο είχα το Ν, ή που κόρναραν νον στοπ ή που κολλάγανε πίσω μου για να με τρομάξουν- αλλά δεν μάσαγα, πάταγα κι επίτηδες λίγο φρένο να τρομάξουν κι αυτοί! 'Αλλωστε αν πέφτανε πάνω μου, θα με πληρώνανε!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 10:06, 14-12-07:

Καταρχήν όπως έλεγα και στην αδερφή μου ως νέα οδηγό, δεν πρέπει να αγχώνεσαι και να σκέφτεσαι καθόλου το τι λένε οι άλλοι οδηγοί. Αυτό σε κάνει να κάνεις λάθη. Επίσης, νομίζω ότι όλοι μας διασκεδάζουμε το παιχνίδι βρισίματος που γίνεται στο δρόμο, οπότε μην το παίρνεις σοβαρά. Όσο για το Ν, να πω ότι αν και οδηγώ 3 χρόνια, τώρα που πήρε η αδερφή μου το δίπλωμα και το βάλαμε στο αμάξι, χαίρομαι ακόμα περισσότερο την οδήγηση ξέροντας ότι οι περισσότεροι εκπλήσονται που ένας Ν τους προσπερνάει.
Στην τελική, δεν έχει να κάνει αν έχεις ένα Ν από πίσω, αλλά πως εσύ νιώθεις.
Α! και όσον αφορά τον τυπά που σε έβρισε, μάλλον δεν ήξερε γράμματα και γιαυτό δεν κατάλαβε το Ν. Θα μπορούσες άνετα να του δώσεις δε φίνγκερ, αλλά η κορυφαία αντίδραση είναι το ειρωνικό χαμογελάκι που τους αφοπλίζει όλους και μένουν

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

H αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H phyllis έγραψε στις 10:10, 14-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από evouli
μη δινεις σημασια, απο μαλ*κες βρωμαει ο τοπος..
αυτο με το φρενο παντως που λες, δοκιμασε λιιιιιιιιιιγο πριν σταματησει το αυτοκινητο να το αφηνεις λιγο και να το ξαναπατας.. σταματαει πιο απαλα..
βασικά όταν έιναι να σταματήσετε γιατί μπροστά σας έχει κίνηση δεν πατάτε τέρμα συμπλέκτη βάζετε νεκρά και μετά φρένο σιγά σιγά? ο πατέρας μου λέει ότι ναι μεν πατάω συμπλέκτη τέρμα για να βάλω νεκρά αλλα μετά πρέπει να αφήνω τεείως το συμπλέκτη και πατάω φρένο (για να μη λιώσω το συμπλέκτη) αλλά ρε παιδιά αν είσαι ευθεία και βάζεις νεκρά και αφήσεις το συμπλέκτη και πατας μόνο φρένο δε θα σταματήσει η κίνηση του αμαξιού? όχι να σβήσει η μηχανή αλλά να σταματήσει το αυτοκίνητο? σόρρυ για την άσχετη ερώτηση απλά μαθαίνω ακόμη

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:12, 14-12-07:

Θα σταματήσει ανάλογα με το πόσο πατάς το φρένο. Αν το πατήσεις τέρμα μέσα ενώ αφήνεις συμπλέκτη θα κοκκαλώσει. Αλλά αν ενώ αφήνεις τον συμπλέκτη σιγά σιγά πατάς ελαφρά και το φρένο, θα σταματήσει κανονικά

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 10:17, 14-12-07:

Έχω να πω ότι καλές οι συμβουλές, αλλά ο καθένας έχει διαφορετικό τρόπο οδήγησης και σίγουρα βλέπει διαφορετικά τις κινήσεις που κάνει, αλλά σίγουρα δεν μπορεί να περιγράψει ακριβώς τι κάνει σε κάθε περίπτωση.
Στην περίπτωση που περιγράφεις το νόημα δεν είναι να σταματήσει το αυτοκίνητο; Ή μήπως εννοείς τις περιπτώσεις που πάνε τα αμάξια σαν χελώνα και θες απλά να πηγαίνεις με χαμηλή ταχύτητα; Γιατί αν εννοείς αυτό τότε ναι, πατάς συμπλέκτη, βάζεις νεκρά και πατώντας ελαφριά το φρένο προσπαθείς να μειώσεις την ταχύτητα ώστε να πηγαίνεις με την κίνηση, αλλά χωρίς να σταματήσεις τελείως. Είναι θέμα εμπειρίας φυσικά.
Επίσης κάτι τέτοιο δεν ισχύει σε ανηφόρες, είναι πιο εύκολο σε κατηφόρες και μέτριας δυσκολίας σε οριζόντιους δρόμους, όπου από ένα σημείο και μετά (αφού το αμάξι κοντεύει να σταματήσει, ή αν πηγαίνεις πιο αργά απ' όσο πρέπει), πατάς συμπλέκτη, βάζεις πρώτη, αφήνεις συμπλέκτη αργά αργά και πατάς λίγο γκάζι μέχρι να δώσεις μια ελαφριά ώθηση, όπου και πατάς πάλι συμπλέκτη, βάζεις νεκρά και συνεχίζεις στο ρυθμό της χελώνας...

Παράθεση

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

H phyllis έγραψε στις 10:19, 14-12-07:

ευχαριστω!! παιδιά είστε όλοι γλύκες!! γιαυτο μου αρέσει το στέκι! γιατί αποτελείται από ατομα σοβαρά και γενικά ΕΙΣΤΕ ΤΑ ΚΑΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!! ευχαριστώ

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:24, 14-12-07:

Και πάντως έχει δίκιο ο Fandago, σιγά σιγά και κάνοντας πειράματα θα μάθεις πως να χειρίζεσαι συμπλέκτη και φρένο σε κάθε περίσταση.. Βοηθά επίσης να παρατηρείς τι κάνουν οι άλλοι οδηγοί, όταν είσαι συνοδηγός και ό,τι σου φαίνεται περίεργο να ρωτάς

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 10:32, 14-12-07:

Εμπειρια με μια φιλη μου που οδηγουσε για 3-4η φορα:
Της σβηνει σε φαναρι.
Ηταν και ανηφορα οποτε ηταν λογικο κατι τετοιο.
Ενας αστυνομικος που ηταν εκει κοντα, ειδε που τα εχασε η κοπελα και ηρθε και της ελεγε να ηρεμησει και οτι δεν τρεχει τιποτα. (της τα ελεγα κι εγω αλλα που να με ακουσει).
Οταν ενας λαλακας απο πισω πεταξε μια βρισια, ειπε την κοπελα να μην το κουνησει απο εκει και πηγε στο λαλακα και τον αρχισε στο στολισμα. Μιλαμε για Χριστουγεννιατικο δεντρο. (ακουστηκαν και τα γνωστα συνθηματα: "Μπατσοι, λουλουδια, αγγελουδια" κτλ).
Γυρισε μετα το στολισμα και της εξηγησε οτι οσο και να βριζουν αυτοι, να οδηγει πολυ ηρεμα και να μην την ενδιαφερει τιποτα παρα μονο το οδηγημα.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:36, 14-12-07:

ο συμπλέκτης είναι και θέμα αμαξιού: στο Polo και στο audi πχ, πρέπει να τον πατάω τέρμα, ενώ στο fiesta φτάνει και μέχρι τη μέση για να αλλάξει η ταχύτητα.

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 10:39, 14-12-07:

οπως τα λεει ο bisbirikos ειναι, οσο και να σε βριζουν εσυ θα κρατας την ψυχραιμια σου και θα οδηγας με το πασο σου, μην αφηνεις αλλους να σε οδηγουν, οδηγα τους εσυ!

με το περασμα του χρονου θα αποκτησεις πολλες εμπειριες σχετικα με την οδηγηση και μαζι με αυτες θα αποκτησεις και εσυ την ονοτροπια στο πως να οδηγας στην Αθηνα

Παράθεση

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

H phyllis έγραψε στις 10:45, 14-12-07:

παντως είναι αλήθεια αυτό που λένε? ότι λιώνει ο συμπλέκτης?

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 10:47, 14-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από phyllis
βασικά όταν έιναι να σταματήσετε γιατί μπροστά σας έχει κίνηση δεν πατάτε τέρμα συμπλέκτη βάζετε νεκρά και μετά φρένο σιγά σιγά? ο πατέρας μου λέει ότι ναι μεν πατάω συμπλέκτη τέρμα για να βάλω νεκρά αλλα μετά πρέπει να αφήνω τεείως το συμπλέκτη και πατάω φρένο (για να μη λιώσω το συμπλέκτη) αλλά ρε παιδιά αν είσαι ευθεία και βάζεις νεκρά και αφήσεις το συμπλέκτη και πατας μόνο φρένο δε θα σταματήσει η κίνηση του αμαξιού? όχι να σβήσει η μηχανή αλλά να σταματήσει το αυτοκίνητο? σόρρυ για την άσχετη ερώτηση απλά μαθαίνω ακόμη
Phyllis από τη στιγμή που θα βάλεις νεκρά δεν υπάρχει λόγος να εξακολουθείς να πατάς συμπλέκτη. Ο συμπλέκτης έχει σχέση με τις ταχύτητες, οπότε είτε έχεις νεκρά χωρίς να πατάς συμπλέκτη είτε έχεις κάποια ταχύτητα πατώντας συμπλέκτη είναι το ίδιο πράγμα.
Ίσως αργότερα μάθεις να φρενάρεις κατεβάζοντας ταχύτητες αλλά αυτό δε θα πρέπει να σ'απασχολεί τώρα.
Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες από τη στιμγή που το αυτοκίνητο έχει νεκρά, το πόσο γρήγορα θα σταματήσει εξαρτάται μόνο από το φρένο.
Πάντως είναι αλήθεια ότι το "Ν" έχει χάσει εντελώς τη σημασία του, που είναι η κατανόηση και η ιδιαίτερη προσοχή στο νέο οδηγό και έχει γίνει κάτι σαν σήμα για να κοροϊδεύει ο μάγκας οδηγός τον νέο.
Τι ηλίθιος κόσμος που κυκλοφορεί εκεί έξω, είναι δύσκολο να το φανταστεί κάποιος...

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 10:48, 14-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Κι εγώ όσο είχα το Ν, ή που κόρναραν νον στοπ ή που κολλάγανε πίσω μου για να με τρομάξουν- αλλά δεν μάσαγα, πάταγα κι επίτηδες λίγο φρένο να τρομάξουν κι αυτοί! 'Αλλωστε αν πέφτανε πάνω μου, θα με πληρώνανε!

Μην αγχώνεσαι!! Σιγά- σιγά θα μάθεις και θα βρεις το ρυθμό σου! Μην σε απασχολεί τι λένε οι άλλο στο δρόμο! Μην τους δίνεις σημασία!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:50, 14-12-07:

παντως είναι αλήθεια αυτό που λένε? ότι λιώνει ο συμπλέκτης?
Ο συμπλέκτης δε λιώνει, αλλά από την πολλή χρήση φθείρεται!
Άρα έτσι κι αλλιώς μετά από κάποια χρόνια, ενδεχομένως να χρειαστεί αλλαγή.
Αν κάποιος ωστόσο τον χρησιμοποιεί συνετά, πχ ξεκινάει "σωστά", φρενάρει με ταχύτητες και περνάει στο νεκρό γρήγορα, δεν έχει πρόβλημα...

Παράθεση

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

H phyllis έγραψε στις 11:08, 14-12-07:

Σας φιλώ όλους!! ματς μουτς!!

Παράθεση

gsova (Γιώργος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gsova
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O gsova έγραψε στις 11:21, 14-12-07:

Εγώ το είχα για αρκετό καιρό το "Ν" στο πρώτο μου αμάξι, ακόμη και όταν είχα "πάρει τον αέρα" και το πήγαινα άνετα. Θεωρώ ότι είναι καλό να το έχει κάποιος που βγαίνει για πρώτη φορά στο δρόμο και πάντα είχα διαφωνία με τους φίλους μου οι οποίοι ντρεπόντουσαν να το βάλουν στο αμάξι. Γεγονός είναι ότι κυκλοφορούν πολλοί κάφροι, ιδιαίτερα στην Αθήνα οι οποίοι έχουν χεσμένο όχι μόνο το Ν, αλλά και τον ΚΟΚ γενικότερα.

Η σημαντικότερη συμβουλή είναι να μην αγχώνεσαι και να μην επιρρεάζεσαι από την κάθε βλακεία που έχει να πεί ο καθένας στο δρόμο. Επίσης, μην βιάζεσαι. Ξεκίνα λίγο νωρίτερα, αν δείς ότι είσαι πίσω από λεωφορείο και δεν νιώθεις άνετα να προσπεράσεις, μην το κάνεις, κάτσε από πίσω κι ας "φάς" όλες τις στάσεις... Πρέπει πρώτα να εξοικιωθείς με το αμάξι και με τον χειρισμό του πρωτού ανεβάσεις ρυθμούς.

Επίσης: Μάθε να κρατάς σοβαρή απόσταση ακόμη και σε χαμηλές ταχύτητες στην πόλη, ΕΙΔΙΚΑ όταν έχεις ταξί μπροστά σου. Μία και μοναδική φορά έκανα ψιλοτρακάρισμα στα 10 χρόνια που οδηγώ κι αυτό ήταν σε ταξιτζή που κυριολεκτικά κοκκάλωσε για να πάρει πελάτη. Δεν πάθαμε τίποτα, με 20Km/h στην πόλη αν φοράς ζώνη δεν παθαίνεις τίποτα, και ούτε τα οχήματα έπαθαν σοβαρή ζημιά (κάτι ψιλογρατζουνιές) αλλά τον πλήρωσα εφόσον είμουν πίσω.

Το κακό με όλες τις σχολές οδηγών είναι ότι σε μαθαίνουν τα στενά και τα στόπ στην πόλη όπου η μέση ταχύτητα είναι 20Km/h. Δε λέω, χρειάζεται για να μάθεις και τον ΚΟΚ αλλά μετά βγαίνουν όλοι στις Εθνικές όπου δεν μπορείς ακόμη και τέρμα δεξιά να πηγαίνεις με 50 και σκοτώνονται.

Προτείνω: Πήγαινε κάποια Κυριακή μέχρι την Κόρινθο από την παλιά Ε.Ο. (με τις στροφές). Προσπάθησε στροφή με τη στροφή να ανεβάζεις σιγά σιγά ρυθμό. Νιώσε πώς μετατοπίζεται το βάρος του οχήματος σου όταν φρενάρεις πρίν τη στροφή, όταν είσαι μέσα σε αυτή και όταν ανεβάζεις ρυθμό στην έξοδο της. Μάθε να τοποθετείς σωστά το όχημα σου στη στροφή, να φρενάρεις απαλά, να μπαίνεις όμορφα, να νιώθεις "τις γραμμές" του οχήματος. Γύρνα μετά από την νέα Ε.Ο. με σταθερή ταχύτητα περίπου 100Km/h στη δεξιά λωρίδα (όχι την Λωρίδα Έκτακτης Ανάγκης όπως κάνουν πολλοί ). Φρόντισε να έχει νυχτώσει όταν θα επιστρέφεις για να εξοικιωθείς με τις αντιδράσεις σου αλλά και με τα φώτα των απέναντι που στάνταρ θα σε τυφλώνουν.

Σχετικά με το θέμα του σασμάν... μην φρενάρεις με νεκρά γιατί χωρίς την μηχανή συμπλεκταρισμένη, απαιτείται μεγαλύτερη απόσταση φρεναρίσματος και φθείρεις περισσότερο τα φρένα. Νεκρά θα βάζεις λίγο πριν το ρελαντί για να μη σβήσει το αμάξι (θα το καταλάβεις εμπειρικά πότε πρέπει).

Εγώ έτσι και καβαλήσω τώρα χειροκίνητο θα γίνω ρεζίλι μετά από τόσα χρόνια που έχω αμάξι με αυτόματο κιβώτιο. Αμπραγιάζ δεν υπάρχει, στην κίνηση απλά αφήνω και πατάω το φρένο, άμα θέλω να πάω αργά απλά το αφήνω χωρίς φρένο και τσουλάει, στις ανηφόρες βάζω Drive (D), βγαίνω έξω από το αμάξι και εκείνο στέκεται εκεί που είναι! Μειονέκτημα του: +2.5Lt/100 στην κατανάλωση στην πόλη...

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 11:29, 14-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από gsova
Σχετικά με το θέμα του σασμάν... μην φρενάρεις με νεκρά γιατί χωρίς την μηχανή συμπλεκταρισμένη, απαιτείται μεγαλύτερη απόσταση φρεναρίσματος και φθείρεις περισσότερο τα φρένα. Νεκρά θα βάζεις λίγο πριν το ρελαντί για να μη σβήσει το αμάξι (θα το καταλάβεις εμπειρικά πότε πρέπει).
αυτο..
επισης, να σου γινει συνηθεια, μολις αλλαζεις ταχυτητα να τραβας το ποδι απ'το συμπλεκτη.. μην το αφηνεις ακουμπισμενο εκει επανω, θα το ακουμπας αριστερα στην ειδικη θεση που εχει..

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 14:39, 14-12-07:

Το "Ν" στο αυτοκινητο υπαρχει για να βλεπουμε ολοι εμεις οι παλιοτεροι (τρομαρα μας) οτι ο μπροστα απο εμας οδηγος ειναι απειρος και οτι ετσι καλο ειναι να τον "βοηθησουμε" εμμεσα στην οδηγηση του.
Αντιθετα ο καθε ψωνισμενος/κομπλεξικος/καγκουρας (και τα εννοω ΟΛΑ αυτα) βρισκει ευκαιρια να αγχωσει και να την πει και και και στον νεο οδηγο.
Που καναμε εξαγωγη ολους τους παραπανω, θα ειχαν σβηστει τα χρεη τα Ελλαδας!
Α σιχτιρ πια!Μαμουχαλοι ολοι σας!
Προσωπικα το "Ν" δεν το ειχα βαλει γιατι οταν πηρα το διπλωμα εφυγα εξωτερικο και οταν ξαναγυρισα ειχαν περασει οι 6μηνες (τοτε) και δεν χρειαζοταν.
Αλλα στο οποιο λαθος μου -οι περισσοτεροι επειδη εβλεπαν Ματιζ νομιζαν κι εγω δεν ξερω τι θα ημουν- και ετσι και μου ελεγαν κατι, το τι ακουγαν και το τι χαιρετισμο με το μεσαιο δαχτυλο κεραια ειχαν φαει δεν λεγεται.
Αλλα ετσι ειναι...οταν σταματαει να λειτουργει το "φικι φικι", τοτε ξεκιναει η μ@κια να μαζευεται στον κεφαλι!

Phylis μου μην μασας.Οταν οδηγεις κοιταν να εισαι προσεκτικη,ηρεμη και να τους γειωνεις κανονικα!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:48, 14-12-07:

Αυτό με τους έξι μήνες δεν είναι υποχρεωτικό, δλδ μπορείς να το βάλεις το Ν και πολύ αργότερα.. εγώ το έβαλα πριν κάνα 3μηνο για κάνα 3μηνο, παρόλο που έχω δίπλωμα από τα 18, γιατί τότε άρχισα να οδηγώ.. Και το έβαλα πιο πολύ γιατί ένιωθα πιο ασφαλής να ξέρω πως οι άλλοι ξέρουν πως είμαι νέα, ακόμα κι αν επρόκειτο για ..κάφρους!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 14:51, 14-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Αυτό με τους έξι μήνες δεν είναι υποχρεωτικό, δλδ μπορείς να το βάλεις το Ν και πολύ αργότερα.. εγώ το έβαλα πριν κάνα 3μηνο για κάνα 3μηνο, παρόλο που έχω δίπλωμα από τα 18, γιατί τότε άρχισα να οδηγώ.. Και το έβαλα πιο πολύ γιατί ένιωθα πιο ασφαλής να ξέρω πως οι άλλοι ξέρουν πως είμαι νέα, ακόμα κι αν επρόκειτο για ..κάφρους!
Εγώ πήρα δίπλωμα πριν ένα χρόνο και στο βιβλίο με τα τεστ έλεγε οτι είναι υποχρεωτικό να έχεις το σηματάκι "Ν" για ένα χρόνο! Αν σε πιάσει η τροχαία μπορεί ( δεν είμαι σίγουρη για αυτό) να σου κόψει κλήση!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:07, 14-12-07:

Δεν ξέρω για πόσο χρόνο είναι υποχρεωτικό, δεν εννοούσα πως δεν πρέπει να το βάλεις στην αρχή, εννοούσα πως αν για κάποιο λόγο έχεις το δίπλωμα χρόνια και δεν έχεις οδηγήσει, δεν υπάρχει πρόβλημα να το βάλεις όταν τελικά οδηγήσεις..

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 15:20, 14-12-07:

Είναι υποχρεωτικό το Ν???? Δεν το ήξερα.
Πάντως κακό δεν νομίζω ότι κάνει, οπότε άστο!

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 15:36, 14-12-07:

Πάντως έχω ακούσει από πολλούς να λένε ότι με το που έβγαλαν το "Ν" η αντιμετώπιση που είχαν στο δρόμο ήταν πολύ καλύτερη.
Τι να πει κανείς...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:48, 14-12-07:

Ως ζαμανφουτιστρια που ειμαι, δεν παει να χαλαει ο κοσμος, εγω κανω τα δικα μου..το πολυ πολυ να ανταπαντησω στους χαρακτηρισμους...μια συνηθισμενη ατακα μου ειναι "παρε αεροπλανο την επομενη φορα".
Συμπεριφερομαι με αναισθησια και μου αρεσει.....το διασκεδαζω!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:56, 14-12-07:

Εγω δεν κανω ετσι εδω και καποια χρονια πλεον. Ειδικα οταν υπαρχει μια αποσταση σεβαστη, οχι 2 μετρα. Ειναι καλυτερο να μενει μεσα η σχεση, και να αποσυμπλεκεις λιγο πριν σταματησεις (ή αρχισει να τσιναει).

Οσο για αυτους που βριζουν τους νεους, ειναι απαραδεκτοι, ζωα, και μη δινεις σημασια. Δυστυχως εχει καταντησει το Ν να ειναι χειροτερο μερικες φορες να υπαρχει, παρα να μην υπαρχει.

Προσωπικα, επειδη ξερω οτι αγχωνονται, οταν βλεπω Ν, τους αφηνω χωρο και δε τους πιεζω.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:58, 14-12-07:

Αν δεχτούμε οτι στα " Ν " συμπεριφερόμαστε καλύτερα, είναι σαν να παραδεχόμαστε οτι στους υπόλοιπους συμπεριφερόμαστε απαράδεκτα.

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

O faithplus1 έγραψε στις 17:00, 14-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Αν δεχτούμε οτι στα " Ν " συμπεριφερόμαστε καλύτερα, είναι σαν να παραδεχόμαστε οτι στους υπόλοιπους συμπεριφερόμαστε απαράδεκτα.
Μάλλον παίρνουμε ως δεδομένο ότι συμπεριφερόμαστε απαράδεκτα σε όλους, απλά στους "Ν" περιμένουμε καναδύο δευτερόλεπτα πρώτα...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:02, 14-12-07:

E αυτο δεν απεχει πολυ απο την αληθεια.
Νομιζουμε οτι ειμαστε Σουμαχερ και οτι ο δρομος ειναι μονο για εμας.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:52, 14-12-07:

Θα ισχυε αν η φραση ηταν :

"Αν δεχτούμε οτι στα " Ν " συμπεριφερόμαστε καλα, είναι σαν να παραδεχόμαστε οτι στους υπόλοιπους συμπεριφερόμαστε ασχημα".

Το καλυτερα, απο το καλά, αλλαζει ολο το νοημα. Το οτι θα αφησουμε παραπανω χωρο σε καποιον με Ν και θα τον προσεξουμε περισσοτερο (περισσοτερο, απο οσο πρεπει υπο ΚΣ), δεν συνεπαγεται αυτοματως οτι στους υπολοιπους ειμαστε καφροι.

Δηλαδη εγω που ειπα οτι προσεχω παραπανω τους νεους οδηγους , σημαινει αυτοματα, οτι συμπεριφερομαι απαρεδεκτα στους υπολοιπους που ειναι και πλειοψηφια ;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:53, 14-12-07:

Εμενα παντος δεν με εχουν βρισει ποτε... Σαν πεζο με βριζουν, σαν οδηγο οχι....
Ωστοσω, οτι σου ειπαν και τα παιδια... Μην κολας στο τι σου λενε... στα @@ σου... με το πασο σου και την ανεση σου,και πανω απο ολα η ασφαλια!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 23:30, 14-12-07:

xaxaxa!!!

κι εγω θα βαλω Ν αλλα δε θα ειναι ενα συνηθισμενο Ν...
και η που δε θα καταλαβαινουν τι ειναι αυτο που εβαλα, η που θα μου ριχνουν χειροτερα φασκελα

το κακο ειναι οτι απο τοτε που εβγαινα σε κατι κατεχακες και παπαγους, αγχωνομουν η ηλιθια και για τους πισω... μη ξεκινησω μολις αναψει φαναρι και μου κορναρει κανεις, μη μου σβησει..
η αληθεια ειναι οτι με του δασκαλου το αμαξι δε μου σβηνε, το χα μαθει.. ενω με το δικο μου μου σβηνει και δυσκολευομαι με οπισθεν και παρκαρισμα, γιατι ουτε υδραυλικο ειναι, ουτε καινουριο! τεσπα, συνηθεια ειναι. απο τωρα ψαχνω να βρω καλη ατακα για απαντηση, εκτος απο το κλασσικο ξεδιαντροπο "σε γραφω στη μ... μου". παρα ειναι ξεδιατροπο για μια δεσποσυνη σαν και του λογου μου

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 08:53, 15-12-07:

πρέπει να μάθετε να μην απαντάτε, να μη δίνετε καθόλου σημασία, να μην τους ακούτε...διότι, αν απαντάτε με βρισιές, φωνές κλπ, όταν θα κάνετε παιδί και θα το έχετε στο πίσω κάθισμα, τι θα λέει για σας?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 11:39, 15-12-07:

"αγκου" ;

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 18:14, 15-12-07:

"αγκού" με ορισμένη προφορά σημαίνει "πού πα ρε μαλάκα" και δε θέλουμε να λέει τέτοια το παιδί μας, θέλουμε?

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 18:22, 15-12-07:

Tσ...τσ...τσ...
Dooo μου πλεον εισαι μητερα.
Ντροπη βρε αγαπη μου να λες τετοια πραγματα.Αυτα τα λεμε εμεις τα ρεμαλια που δεν εχουμε ακομα παιδι.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:10, 17-12-07:

Και δεν έβαλε και @@ στο μ@λ@κ@! Τς τς τς!

Πάντως εμένα ως πολύ νέα οδηγό (τώρα είμαι απλά νέα ) με δυσκόλευε πολύ το να πρέπει να κινώ το αμάξι σιγά.. είδα κι έπαθα να μάθω να χειρίζομαι ντεμπραγιάζ και ταχύτητες και να τσουλάω απλά (άτιμη κίνηση!)

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 09:26, 17-12-07:

Εγώ θυμάμαι ότι όταν έκανα μαθήματα ο δάσκαλος μονίμως με μάλωνε ότι πάω πολύ γρήγορα, όλο "κόψε" και"κόψε" μου έλεγε. Όταν πήρα το δίπλωμα και άρχισα να κάνω βολτούλες με το dad για να συνηθίσω ο dad γελούσε παρα πολύ και έλεγε "καλά, πως πας έτσι? Με τα πόδια πιο γρήγορα θα φτάσεις! Πατα το λίγο!" Είναι πολύ βλακεία που στα μαθήματα κοιτάνε μόνο αν απέχεις 31 πόντους από το πεζοδρόμιο στην οπισθογωνια αντί να σου μάθουν να οδηγάς σαν άνθρωπος.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:43, 17-12-07:

Α κι εμένα στα μαθήματα μου έλεγε συνέχεια ο δάσκαλος πως τρέχω! Και τελικά ..τρεχαλίτσας έχω γίνει, στην πρώτη ευκαρία το πατάω (φυσικά χωρίς να κινδυνεύω), ενώ το χειρότερό μου είναι να 'χω κολλήσει πίσω από κανέναν που νομίζει πως κουβαλά αυγά και να μη μπορώ να φύγω με κάποιο τρόπο!

Α.. και αλήθεια το να οδηγείτε σε εθνική σας φαίνεται πιο εύκολο ή όχι;

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 10:04, 17-12-07:

E, εννοείται! Θέλει σκέψη για να καταλάβει κανεις ότι το να τρέχει κανεις σε μια ευθεία ο,τι ταχύτητα κι αν έχει είναι πιο εύκολο από το σταματα/ξεκινα, έχε το νου σου μη φρενάρει ο μπροστινός απότομα, ελιγμούς σε στενάκια που λες "ωχ, τώρα θα τους πάρω με τη σειρά όλους και θα κάνω εικαστικές παρεμβάσεις στα φτερά τους" και (my personal favorite!) όπισθεν για να βγείς από αδιέξοδα?

PS: Κι εμενα με έχουν κατηγορήσει πολλάκις ότι έχω λίγο βαρύ πόδι...
(δε φταίω εγώ.... ο μπαμπάς μου έμαθε έτσι!)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Idril : 17-12-07 στις 12:27.
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:21, 17-12-07:

Α καλά η όπισθεν για να βγω από αδιέξοδο ή από οπουδήποτε δλδ, ακόμα με δυσκολεύει..

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 10:27, 17-12-07:

δε θελει καν ερωτημα οτι ειναι πιο ευκολα σε εθνικη..

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:33, 17-12-07:

Oπότε δεν ήταν ιδέα μου, που μου φάνηκε παιχνιδάκι χτες στην Εθνική και τζάμπα είχα αγχωθεί..

ΥΓ: Δεν ξέρω βέβαια αν θα έλεγα το ίδιο αν ήμουν σε καμιά εθνική όπως εκείνη μετά το Αντίριο που είναι μια λωρίδα σε κάθε κατεύθυνση και είναι και γεμάτη στροφιλίκια.. εκεί αν βρεις νταλίκα κάνεις προσευχή πρώτα και μετά περνάς!

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 10:59, 17-12-07:

Η Εθνικη φαινεται πιο ευκολη. Στην πραγματικοτητα ειναι παρα πολυ επικινδυνη για εναν απειρο οδηγο. Ισως φαινεται πιο δυσκολο να στριβεις σε στενακια, να βαζεις μπροστα σε ανηφορα, να κανεις οπισθογωνια κλπ, αλλα ας ειμαστε σοβαροι, κανενα απο αυτα δεν μπορει να σε σκοτωσει. Για να βγεις στην Εθνικη πρεπει να εχεις αντανακλαστικα, να προβλεπεις τι θα κανει ο μπροστα, ο πισω, ο διπλα, να ξερεις τι να κανεις οταν πατησεις λαδια, σκασει λαστιχο, τρακαρει η μηχανη που σε προσπερασε πριν απο δεκα δευτερολεπτα, και διαφορα τετοια ωραια. Οι δρομοι ειναι γεματοι απο οδηγους που δεν ξερουν οτι δεν ξερουν να οδηγουν...

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 11:04, 17-12-07:

δε χρειαζεται να γινει ατυχημα στην εθνικη για να ειναι θανατηφορο.
ακομα και με λιγοτερο απο 10χλμ μεσα στην πολη μπορει να ειναι θανατηφορο ενα ατυχημα.

παντως εχεις δικιο σε αυτο.
φανταζομαι οτι ολοι οι απειροι δε θα κανουν μαγκιες, αλλα θα οδηγουν πολυ συντηρητικα, δεξια κλπ.
κατω απο αυτες τις συνθηκες ναι, ειναι πολυ ευκολοτερο!

οσο για λαστιχα, λαδια κλπ, αν εισαι σωστος τα εχεις τσεκαρει απο πριν, δε φευγεις κι οποιον παρει ο χαρος.

αλλα αυτο που λεει η καγι, αν καταλαβα καλα, ειναι οτι βαζεις μια τριτη τεταρτη και πας. ουτε φαναρια, ουτε διπλοπαρκαρισμενοι, ουτε ταχυτητες ουτε τιποτα. τοσο απλο.

Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 11:09, 17-12-07:

Ο,τι κι αν εχεις τσεκαρει απο πριν, και το λαστιχο μπορει να σκασει οταν θα πηγαινεις με 80, και λαδια μπορει να εχουν χυθει, και παγος και οτιδηποτε.
Φαινεται πιο ευκολο, συμφωνω, και ισως ειναι κιολας, απλα ενα λαθος στην Εθνικη ειναι πολυ επικινδυνο. Και μεσα στην πολη μπορεις να σκοτωθεις, εννοειται, απλα οχι απο τον διπλοπαρκαρισμενο.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:09, 17-12-07:

Πάντως κι εμένα πιο εύκολο μου είχε φανεί να φέρω το αυτοκίνητο από την Κέρκυρα [και αν και είχα δίπλωμα 3 χρόνια όταν πήρα αυτοκίνητο, ουσιαστικά 4 μέρες οδηγούσα όταν το έφερα], παρά να κινηθώ στην Αθήνα (και ήταν και Αύγουστος όταν το πρωτόφερα ).

Ντάξυ μερικά πράγματα μαθαίνονται με την εμπειρία. Πχ. αυτό μετο φρενάρισμα με ταχύτητες, όσο κι αν είχε προσπαθήσει ο μπαμπάς μου να μου το μάθει μόνο μόνη μου το έμαθα με τον καιρό και ειλικρινά δεν ξέρω πώς να το μεταδώσω/εξηγήσω σε κάποιον άλλο.

Από την άλλη ως νεα οδηγός στάνταρ έκανα τις μ@λκιες μου [2 μικρά τρακαρίσματα έχω στο ενεργητικό μου και τα 2 τα έκανα απανωτά με 5 και 15 ημερών αυτοκίνητο και έκτοτε τπτ], απλά αυτό που είδα είναι ότι κάποια από τα κορναρίσματα που έφαγα στην αρχή [δεν λέμε για το dt στο φανάρι ] ήταν απολύτως δικαιολογημένα .

Όσον αφορά το "Ν" και την προσοχή, προσωπικά πάντα δίνω περισσότερο χώρο όταν βλέπω, δεν θυμώνω για τις χαμηλες ταχύτητες (τις αδικαιολόγητες), αφήνω περιθώρια να αλλάξουν λωρίδα όταν θέλουν (Εννοώ συνειδητά κόβω για να μην τον αγχωσω ακόμα και να δεν είναι απαραίτητο για να μπει στη λωρίδα μου) και γενικά ... έχω λίγο το νου μου παραπάνω.

Αυτό που δεν δικαιολογώ [και με εκνευρίζουν εξίσου είτε "Ν" είτε ξε-"Ν"] είναι αυτό το "οδηγώ και είμαι μόνος μου στο δρόμο". Την προηγούμενη εβδομάδα πχ. ήθελα να κατέβω να χώσω μπουνιά στους οδηγούς 2 αυτοκινήτων που βρέθηκαν στο δρόμο μου. Την πρώτη φορά γιατί φτάνοντας μαζί σε διασταύρωση που είχε stop με ανάγκασε να πλακωθώ στα φρένα γιατί απλα... δεν σταμάτησε και τη 2η γιατί την ώρα που πέρναγα αποφάσισε να ...βγει από τη θέση παρκαρίσματος (χωρίς flash χωρίς τπτ)και ας ειναι καλά τα αντανακλαστικά μου που δεν βρεθήκαμε να φιληθούμε για χριστούγεννα!

Πάντως η μεγάλη διαφορά που βλέπω σε μένα σήμερα, 3,5 χρόνια από τη μέρα που οδήγησα σε σχέση με τις πρώτες φορές είναι ότι έχω πολύ καλύτερη ...αίσθηση του γύρω μου σε σχέση με την αρχή, διαβάζω το δρόμο πιο εύκολα και τελευταία συνειδητοποιήσα ότι έχω αρχίσει να είμαι και περισσότερο pro-active δλδ να ... ψυχανεμίζομαι τη μλκ του μπροστινού μου.

Αλλά αυτά, όπως και τα περισσότερα άλλωστε πράγματα, είναι καθαρά θέμα εμπειρίας και εξάσκησης...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 11:30, 17-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
δε χρειαζεται να γινει ατυχημα στην εθνικη για να ειναι θανατηφορο.
ακομα και με λιγοτερο απο 10χλμ μεσα στην πολη μπορει να ειναι θανατηφορο ενα ατυχημα.
Nαι. Αυτοκτονεις απο τη βαρεμαρα μεχρι να σε χτυπησει το αμαξι που παει με 10χλμ/ω

Μεσα στην πολη ειναι πιο πολλα τα ατυχηματα, εξω απο την πολη ειναι πιο βαριά.
Με καλο καιρο, εξω απο την πολη ειναι πιο ξεκουραστα.
Οι πιθανοτητες να τρακαρεις εξω απο την πολη ειναι πιο λιγες, αλλα απο τη στιγμη που θα γινει το κακο, ειναι πιο πιθανο να υπαρχουν μεγαλοι τραυματισμοι, θανατοι και ζημιες.
Βραδυ ειναι μαλλον καλυτερα στην πολη γιατι φωτιζεται καλυτερα.

Φρεναρισμα με ταχυτητες καλο να το ξερεις αλλα δε θα προτεινα να το χρησημοποιεις και πολυ συχνα. Δλδ δε χρειαζεται κιολας. Περισσοτερο θα το χρησημοποουσα σε κατηφορες διαρκειας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 17-12-07 στις 11:42.
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 11:37, 17-12-07:

λορι νομιζω οτι ειχα διαβασει καπου οτι εχει γινει θανατηφορο ατυχημα με 3.5 χλμ την ωρα. (προφανως εντος πολης)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    orange23

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους