Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Συμβουλές, οδηγίες, σεμινάρια: Τα πάντα για την οδήγηση!

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 11:41, 17-12-07:

Ε οκ αν την ωρα της συγκρουσης ο οδηγος ετυχε να εχει ενα ξυραφι στο λαιμο του...

Καλα ολα γινονται, το θεμα ειναι αν οι πιθανοτητες να σε βρει ειναι μεγαλυτερες με 10 η με 120 χλμ/ωρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 11:45, 17-12-07:

Aυτο ειναι ταχυτητα μετριου περπατηματος. Αν τσουλησε ενα αμαξι και χτυπησε κατι αλλο και σκουντηξε καμια γιαγιακα και αυτη απο το πεσιμο χτηπησε στο κεφαλι και πεθανε, οκ. Αλλα ειναι η εξαιρεση της εξαιρεσης. Αν οντως εγινε.

Παντως ειναι αληθεια οτι δεν ειναι και απολυτως απαραιτητη η μεγαλη ταχυτητα για να γινει δυσαναλογα μεγαλη ζημια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 11:51, 17-12-07:

η ερευνα ηταν σοβαρη.
ουτε ξυραφι στο λαιμο του ειχε ο οδηγος, ουτε γιαγιακα που επεσε ηταν. συνελθετε.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 11:57, 17-12-07:

Strong claims demand strong evidence dear
Που και ετσι να εγινε οντως, εχει νοημα να το σκεφτομαστε σαν σημαντικο επιχειρημα, απο τη στιγμη που θα ηταν εξαιρεση σπανια ;

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 12:02, 17-12-07:

δεν ειπα ποτε οτι ειναι κατι που συμβαινει καθημερινα, καλο μου. για την ακριβεια ειναι παρα πολυ εξτριμ, αλλα δεν παυει να δινει-σε εμενα τουλαχιστον- ενα μαθημα, για το ποσο απροβλεπτη μπορει να ειναι η οδηγηση. και το ανεφερα εδω, μιας και μιλουσαμε πριν σχετικα.

δε βλεπω φαντασματα, ουτε μου παρουσιαζονται νουμερα.
τωρα το πιστευεις η δεν το πιστευεις, ειλικρινα με αφηνει αδιαφορη, ειδικα μαλιστα που δεν εχω καν το εντυπο στο οποιο το ειχα δει, για να σου δωσω πηγες.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:05, 17-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Α.. και αλήθεια το να οδηγείτε σε εθνική σας φαίνεται πιο εύκολο ή όχι;
χμ...ειναι πιο ευκολο σιγουρα απο το να οδηγεις Αθηνα...απλα πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικος λογω μεγαλων ταχυτητων και συνεχων εναλλαγων λωριδας....αλλα δε με αγχωνει..

περι ταχυτητας παντως...ειχα πει το εξης "κουφο" στο δασκαλο μου ..."ε, εγω δεν μπορω να πηγαινω με 30. Νοιωθω οτι δεν εχω τον ελεγχο του αυτοκινητου!! Ενω με μεγαλυτερη ταχυτητα νοιωθω οτι τον εχω." Και ο καημενος με κοιταξε με το στομα ανοιχτο.
Οπως και να εχει, ακομα το παταω σε σχεση με την εμπειρια μου..αν και την ημερα των εξετασεων δεν αναγνωριζα τον εαυτο μου! Ηταν η πρωτη και η τελευταια φορα που οδηγουσα με 30 και 40, και δεν το προσπαθησα καν...! Ετρεμαν τα πόδια μου!!! Μεχρι και οι εξεταστες το πηραν χαμπαρι!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 12:13, 17-12-07:

Δεν υπονοησε κανεις οτι το θεωρησες κατι καθηνερινο βρε. Θα ηταν αστειο. Απλα οπως το πες νομιζα το ανεφερες θελοντας να αποδειξεις κατι, ενω τωρα καταλαβαμε οτι απλα το ειπες ενημερωτικα.

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
δε βλεπω φαντασματα, ουτε μου παρουσιαζονται νουμερα.
τωρα το πιστευεις η δεν το πιστευεις, ειλικρινα με αφηνει αδιαφορη, ειδικα μαλιστα που δεν εχω καν το εντυπο στο οποιο το ειχα δει, για να σου δωσω πηγες.
Μηπως βλεπεις προτασεις που δεν εγιναν ; Δεν ειπε κανείς οτι βλεπεις νουμερα κλπ. Την εγκυροτητα της ερευνας αμφισβητησαμε, οχι το αν ειδες σωστα τα νουμερα Αυτο θα γινει πιο μετα που θα γερασεις, τωρα μην ανησυχεις !

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:17, 17-12-07:

Δεν είναι τόσο εύκολο. Ειδικά όταν οι καιρικές συνθήκες δεν είναι καλές, μετά από τις πρώτες βροχές ή αν έχει πάγο ο δρόμος γίνεται πολύ ολισθηρός και επικίνδυνος.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:26, 17-12-07:

Ε καλά αν έβρεχε καταρρακτωδώς ή είχε χιόνια, είναι προφανές πως θα απέφευγα να βγω εθνική.. μιλώ για υπό κ.σ.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 12:49, 17-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
λορι νομιζω οτι ειχα διαβασει καπου οτι εχει γινει θανατηφορο ατυχημα με 3.5 χλμ την ωρα. (προφανως εντος πολης)
αυτό νομίζω είχε γίνει στην Αγγλία, πολύ παλιά, τράκαρε αυτοκίνητο με πεζή γιαγιά και η πλάκα είναι ότι δεν υπήρχαν άλλα αυτοκίνητα στο δρόμο (απ'ότι είχα διαβάσει)

Παράθεση

Polyanna

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Polyanna
H Polyanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Polyanna έγραψε στις 13:05, 17-12-07:

αχ, γλυκούλα μου plyllis τι μου θύμισες τώρα! Οδηγάω μόλις ένα χρόνο και χθες σκεφτόμουνα πως οδηγούσα το πρώτο μήνα σε σχέση με τώρα και με έπιασαν τρελά γέλια. Κατ αρχήν απαραιτήτως μου έσβηνε τουλάχιστον μία φορά ημερησίως . Το τι μαρσαρίσματα έκανα στις ανηφόρες δεν λέγεται !! Μια φορά είχα σταματήσει να αφήσω μια μαμά με το παιδάκι της να διασχίσουν το δρόμο αλλά δεν πατούσα πολύ το φρένο με συνέπεια να τσουλάει ανεπαίσθητα το αμάξι. Οπου ξαφνικά βλέπω ένα παιδικό χεράκι να πιάνει το καπώ σαν να ήθελε να σταματήσει το αμάξι ... και τότε κατάλαβα και λέω μέσα μου ..., τι κάνεις χαμένη? Κορυφαίες στιγμές σου λέω. Και δεν λέω πόση ώρα μου πήρε το πρώτο μου παρκάρισμα γιατί ακόμα ντρέπομαι Φαντάζομαι πως αν με ανέβαζε κανείς στο youtube θα έπεφτε τρελό γέλιο. Φυσικά για προσπέρασμα ούτε κουβέντα. Κόλαγα στο λεωφορείο πίσω λες και ήμουν ουρά του. Τη πρώτη προσπέραση την έκανα αναγκαστικά όταν χάλασε το λεωφορείο μπροστά μου κι ΕΠΡΕΠΕ να βγω στο αντίθετο προκειμένου να μη μείνω για πάντα σε κείνο το σημείο . Εκανα τόσα χαζά (όχι επικίνδυνα όμως, περισσότερο ηλίθια που καταπονούσαν το αυτοκίνητο ... ευτυχώς είναι σκυλί και δεν καταλαβαίνει τίποτα!!!!) που τώρα που τα σκέφτομαι αναρωτιέμαι πως κατάφερνα και τα έκανα. Π.χ. όταν είχε μποτιλιάρισμα ποτέ δεν κατάφερνα να υπολογίσω πόσο φρένο έπρεπε να πατήσω για να σταματήσω εκεί που έπρεπε. Συνήθως για κάποιο λόγο σταματούσα αρκετά ποιο πίσω και άντε πάλι 1η να φτάσω ποιο κοντά στο προπορευόμενο όχημα . Πάντως γενικά ήμουν πολύ προσεκτική οδηγός και δεν έφερνα σε δύσκολη θέση τους υπόλοιπους και εξαιτίας αυτού ήταν λίγα και τα μπινελίκια που άκουσα. Χειρότερη είμαι ως πεζή που όλο τούμπες τρώω. , Αυτό που έκανα ήταν κάθε φορά που οδηγούσα στο τέλος όταν έμπαινα σπίτι
καθόμουν αρκετή ώρα και σκεφτόμουν το τρόπο που οδήγησα και πόσα λάθη έκανα. Αν διαπίστωνα λάθος το επεξεργαζόμουν στο μυαλό μου κι έλεγα μέσα μου αυτό ΔΕΝ πρέπει να γίνεται έτσι αλλά αλλιώς. Κι επιπλέον πάντα θυμόμουν κάτι που μου είχε πει ο δάσκαλος μου στην οδήγηση: Σύμφωνα με τις στατιστικές, το πρώτο εξάμηνο όλοι σχεδόν οι νέοι οδηγοί εμπλέκονται σε ένα ατύχημα όχι ιδιαίτερα σοβαρό και στο 2ο εξάμηνο επειδή νιώθουν μεγαλύτερη άνεση εμπλέκονται σε σοβαρά ατυχήματα! Εγώ τότε είχα βάλει στοίχημα πως θα φροντίσω τον 1ο χρόνο να μην προκαλέσω κανένα ατύχημα σε κόντρα των ασφαλιστικών στατιστικών! Κι έτσι κι έγινε. Ενας χρόνος και είμαι καθαρή! Μην ανησυχείς ... όρμα! Σε ένα χρόνο από σήμερα θα τα σκέφτεσαι όλα και θα γελάς!
Ναι είσαι ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ προσεκτική που σημαίνει ότι πρέπει να προβλέπεις και τα χαζά των άλλων (που είναι άπειρα). Να κοιτάς συνέχεια τους καθρέφτες σου και να χρησιμοποιείς όσο περισσότερο γίνεται το αυτοκίνητο γιατί μόνο με την πρακτική βελτιώνεσαι και μαθαίνεις να κυκλοφορείς στους δρόμους.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:51, 19-12-07:

Ψάχνοντας για σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης, βρήκα διάφορα ενδιαφέροντα κείμενα. Αντιγράφω από άλλο δικτυακό χώρο:

Επειδή οι δρόμοι είναι γεμάτοι εκπλήξεις...
...παρακάτω παραθέτουμε μερικές απλές συμβουλές που θα σας βοηθήσουν να είστε περισσότερο ασφαλείς

Θέση οδήγησης
Ρυθμίζουμε το κάθισμα κατά τέτοιο τρόπο, ώστε οι καρποί μας να ακουμπούν στο τιμόνι όταν τεντώνουμε τους βραχίονες. Ρυθμίζουμε το προσκέφαλο του καθίσματος για να καλύπτει ακριβώς το πίσω μέρος του κεφαλιού μας. Καλό είναι να έχουμε και τα δύο χέρια μας στη θέση "9 και τέταρτο" πάνω στο τιμόνι, προκειμένου να μπορούμε να στρίβουμε γρήγορα και με ακρίβεια.
ABS
Αν το αυτοκίνητό μας διαθέτει σύστημα AΒS, μην περιμένουμε να μας συμβεί ατύχημα για να το χρησιμοποιήσουμε για πρώτη φορά. Βρίσκουμε ένα άδειο πάρκινγκ και δοκιμάζουμε να φρενάρουμε απότομα, ώστε να ενεργοποιηθεί το ABS, και έτσι να έχουμε την εμπειρία του πώς θα αντιδράσει το αυτοκίνητό μας τη συγκεκριμένη στιγμή.
Η κίνηση στην αριστερή λωρίδα
Η αριστερή λωρίδα είναι μόνο για προσπέραση και όχι λωρίδα ταχείας κυκλοφορίας. Μην εμποδίζουμε όσους κινούνται σε αυτήν με υπερβολική ταχύτητα. Αφήνουμε την αστυνόμευση στην αστυνομία
Φλας
Χρησιμοποιούμε τα φλας, όχι μόνο όταν θέλουμε να στρίψουμε, αλλά και όταν θέλουμε να αλλάξουμε λωρίδα. Να θυμόμαστε ότι το φλας προειδοποιεί, δεν υποχρεώνει.
Κρατάμε το αυτοκίνητο σε σωστή θέση πριν στρίψουμε αριστερά
Όταν σταματάμε σε διασταύρωση και περιμένουμε να σταματήσει η κυκλοφορία για να στρίψουμε, φροντίζουμε να έχουμε τις ρόδες σε ευθεία θέση μέχρι να ελευθερωθεί ο δρόμος. Όταν σταματήσουμε και έχουμε τους τροχούς στραμμένους προς την κατεύθυνση που θέλουμε να στρίψουμε, υπάρχει κίνδυνος σε περίπτωση σύγκρουσης να βρεθούμε μέσα στην επερχόμενη ροή κυκλοφορίας.
Ελαττώνουμε ταχύτητα πριν στρίψουμε
Επιλέγουμε την πρέπουσα ταχύτητα πριν από τη στροφή. Το απότομο φρενάρισμα και η απότομη επιτάχυνση στη μέση της στροφής μεταβάλλει την ισορροπία του αυτοκινήτου.
Απομακρυνόμαστε από τις ομάδες αυτοκινήτων
Στις εθνικές οδούς απομακρυνόμαστε από τους αργούς οδηγούς (προσπερνώντας με ασφάλεια), ελαχιστοποιώντας έτσι τον κίνδυνο να εμπλακούμε σε ένα δικό τους ατύχημα.
Νυχτερινή οδήγηση
Μην προσηλωνόμαστε στα φώτα των αυτοκινήτων που πλησιάζουν. Μη χρησιμοποιούμε τη μεγάλη σκάλα, όταν υπάρχει αντίθετη κυκλοφορία.
Κινητό και οδήγηση
Πρόσφατες στατιστικές έδειξαν ότι, χρησιμοποιώντας το κινητό μας κατά την οδήγηση, τετραπλασιάζεται ο κίνδυνος να εμπλακούμε σε ατύχημα. Ο κίνδυνος είναι ο ίδιος ακόμη και για τα hands free ή την ανοικτή ακρόαση (car kit).
Πρόβλεψη
Κοιτάζουμε προσεκτικά μέχρι το τέλος του δρόμου και εντοπίζουμε τυχόν εμπόδια πριν ακόμα τα συναντήσουμε. Να κάνουμε συνεχή έλεγχο στους καθρέφτες. Ο οδηγός πρέπει να λειτουργεί σαν παίκτης σκάκι. Πρέπει να προσπαθεί να προβλέψει τις κινήσεις των άλλων και τις πιθανές δικές τους αντιδράσεις.
Υπνηλία
Όταν αισθανόμαστε νύστα, ας μη συνεχίσουμε να οδηγούμε. Η υπνηλία είναι ο συναγερμός του οργανισμού ότι "τελειώνουν" τα καύσιμά του. Μόλις βρούμε ένα ασφαλές σημείο, σταματάμε και κοιμόμαστε για λίγα λεπτά.
Ή οδηγούμε ή καπνίζουμε
Δεν καπνίζουμε όταν οδηγούμε. Αν είμαστε καπνιστές, έχουμε μια καλή "δικαιολογία" κάθε περίπου 2-2 1/2 ώρες να σταματάμε για ένα τσιγαράκι. Το ξεμούδιασμα κάνει καλό στη συνέχεια της οδήγησης.
Καθαρές γυάλινες επιφάνειες
Δε μειώνουμε σε καμία περίπτωση την ορατότητα γύρω μας τοποθετώντας αυτοκόλλητα στα τζάμια. Ακόμα και το σήμα των τελών κυκλοφορίας μπορεί να μπει σε κάποια τυφλή γωνία.
Αίτιο του γλιστρήματος, η ταχύτητα
Όταν ένα αυτοκίνητο γλιστρά, το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε είναι η μείωση (πάντα προοδευτικά) της ταχύτητας.
Εξασφαλίζουμε πάνω απ' όλα τα παιδιά
Τα παιδιά στο αυτοκίνητο είναι άκρως "ευαίσθητο φορτίο". Ενημερωνόμαστε για το σωστό τρόπο (ηλικία, βάρος, ύψος) μεταφοράς τους από τα βιβλία οδηγιών χρήσης (owners manual) που διαθέτουν όλα τα αυτοκίνητα.
Υπεύθυνος ΠΑΝΤΑ ο οδηγός
Μην ψάχνουμε άλλοθι στα αυτοκίνητα ή στους δρόμους. Ο οδηγός που επιλέγει να οδηγεί έχει την απόλυτη ευθύνη τόσο για το αυτοκίνητο όσο και για το δρόμο. Το λογικό ον, ο άνθρωπος, έχει το πάνω χέρι στην υπόθεση της οδήγησης.

Στον ίδιο χώρο έχει και πρόγραμμα για τέτοια σεμινάρια, αλλά μου φάνηκαν πανάκριβα (500?, μισή τιμή αν είσαι κάτω των 24). Έχει κάνει κανείς; Νομίζω θα το δοκιμάσω, γιατί ως νέα οδηγός είναι πολλές οι φορές που νιώθω ψιλοάσχετη και θα ήθελα να κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου για να βελτιώσω τις οδηγικές μου ικανότητες.. Θα ήθελα όμως να ακούσω και άλλες απόψεις.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:03, 19-12-07:

Καλα ολα αυτα, για μηχανες και μηχανακια (που ειναι και πιο επικυνδινα) δεν εχει ομως τπτ;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:22, 19-12-07:

Υπάρχουν και για τέτοια.. μισό να σου δώσω λινκ!

Εδώ!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 14:46, 19-12-07:

Τα 2 που γνωριζω και θα πηγαινα να κανω, ειναι του Ιαβέρη (ασφαλης οδηγηση), και το DrivingAcademy. Το 1ο ειναι πιο πολυ για πως να σκεφτεσαι, και πως να αντιδρας. Το 2ο ειναι λιγο πιο τεχνικο-σπορ. Πως να ελεγχεις το αυτοκινητο στο οριο ή με μειωμενη προσφυση. O Ιαβερης λη καποιο περιοδικο, δε ξερω αν κανουν ακομα.

Σιγουρα ομως δουλευει το Driving Academy, τιμες καπου στα 200 εχει παρει το αυτι μου (το αριστερο). Θελω να το κανω καποια στιγμη.

EDIT: ναι 190+φπα ειναι (δεν τις ειχαν αναρτησει την προηγουμενη φορα που πηγα στη σελιδα)

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:50, 19-12-07:

Για τον Ιαβέρη έψαχνα κι εγώ, αλλά βρήκα μόνο ένα τηλέφωνο που δεν απαντά. Το λινκ που έδωσες, φαίνεται καλό, αλλά δεν είδα να έχει σεμινάρια άμεσα..

Επίσης ένα βιβλιαράκι του Ιαβέρη που φαίνεται πολύ χρήσιμο μπορείτε να το βρείτε εδώ.

ΥΓ: Άμα ψήνεσαι πάμε μαζί; Αλλά όχι στης αγωνιστικής οδήγησης, στο απλό..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oralee : 19-12-07 στις 14:58.
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 15:33, 19-12-07:

kajira πολύ ωραίο θέμα! Ας του δώσουμε όλοι προσοχή!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:19, 21-12-07:

Επίσης, αν ενδιαφέρεστε αρκετοί, ίσως θα μπορούσαμε να πάμε όλοι μαζί σε ένα σεμινάριο και ίσως πάρουμε καλύτερη τιμή!

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 11:33, 21-12-07:

Επίσης, αν ενδιαφέρεστε αρκετοί, ίσως θα μπορούσαμε να πάμε όλοι μαζί σε ένα σεμινάριο και ίσως πάρουμε καλύτερη τιμή!

Αυτο ισχυει σιγουρα. Σε καποιο κλαμπ που συμμετεχω [με θεμα την αυτοκινηση] εχουν διοργανωσει κατι τετοιο ομαδικα, και πηραν πολυ καλυτερη τιμη.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:00, 21-12-07:

E, εκτός από μένα και τον ..Λορέν (), ενδιαφέρεται κανένας άλλος;;;

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 12:07, 21-12-07:

αχμ, ο.. Λορεν [] δεν ξερω αν μπορει να συμμετεχει σε αυτο. Αυτο που σου εδωσα ειναι μονο για κοριτσακια. Εκτος αν κανει τα μαλλια του κοτσιδακια και μπορει να περασει ετσι.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:13, 21-12-07:

Όχι, αν είναι να πάρω και τον ..Λορέν ( - θα με σκίσει λέμε) μαζί, θα κανονίσουμε κάτι άλλο. Απλά ελπίζω να θέλει και κανένας άλλος από εδώ να μαζευτούμε..

ΥΓ: Τα μαλλιά κοτσιδάκια δεν γίνεται να τα κάνει. Είναι σχετικά κοντά.. ίσως αν βάλει περούκα όμως..

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil έγραψε στις 12:23, 21-12-07:

Ισως αν αφησουμε το θεμα μαλλι και κανει κατι αλλο? Να βαλει αϊ-λαϊνερ ή κατι τετοιο? Κι ετσι ισως καταφερει κανει.

Παω να δω αν επιτρεπονται αγορακια κι ερχομαι.

Εντιτ: Λοιπον η ανακοινωση που υπηρχε ηταν για σεμιναρια με κοστος 80,00 ?. Πολυ καλη τιμη για κατι τετοιο, σε σχεση και με τα ποσα που ακουγονται γενικοτερα. Και φυσικα οποια κοπελα ηθελε μπορουσε να παρει παρεα μαζι.
Δυστυχως ακυρωθηκαν ομως γιατι δεν υπηρξε συμμετοχη. Αν μαθω κατι αλλο θα ενημερωσω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη misslittledevil : 21-12-07 στις 12:34.
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:32, 21-12-07:

Καλέ, δεν είναι ανάγκη να πάμε εκεί σώνει και ντε!

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil έγραψε στις 12:37, 21-12-07:

Ναι, το ξερω. Απλα επειδη ηταν χαμηλη το ειπα. Και παλι ομως αφου ακυρωθηκε, τι το συζηταμε?!

Ολο και κατι θα βρω..

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:44, 21-12-07:

Εσύ θέλεις να έρθεις;

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 14:30, 21-12-07:

δε μου τα δίνετε εμένα, να σας κάνω εγώ μαθήματα?

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 14:35, 21-12-07:

Μόλις μου ήρθε μια φαεινή ιδέα! Διοργάνωση all-steki, all-star, all-girl κόντρες! Και drag και driftάκια βεβαίως βεβαίως!

Ποιες είναι μέσα?

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil έγραψε στις 14:43, 21-12-07:

Εσύ θέλεις να έρθεις;
Αμε, αρκει να συμφερει και την τσεπη μου.

Αρχική Δημοσίευση από Idril
Μόλις μου ήρθε μια φαεινή ιδέα! Διοργάνωση all-steki, all-star, all-girl κόντρες! Και drag και driftάκια βεβαίως βεβαίως!

Ποιες είναι μέσα?

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 14:50, 21-12-07:

Κι εμένα με ψήνει, αρκεί να είναι μια φυσιολογική τιμή!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:57, 21-12-07:

Ε άμα μαζευτούμε κόσμος και πάρουμε να ρωτήσουμε, δεν μπορεί, θα μας κάνουν σοβαρή έκπτωση!

Μεχρι στιγμής είμαστε μέσα οι εξής:
  1. kajira
  2. Lorien
  3. misslittledevil
  4. Youki
Άλλος;

ΥΓ: Idril ωραία ιδέα, αλλά εγώ είμαι άσχετη με drift and drag - μόνο στο Need for Speed ξέρω να κάνω τέτοια κι ακόμα κι εκεί παίζεται!

Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 17:24, 21-12-07:

θα με μαθουν η θα τους μαθω;

μεσα σε ολες της περιπτωσεις

Παράθεση

maximos75

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maximos75
Ο maximos75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O maximos75 έγραψε στις 17:58, 30-12-07:

Εγώ πήρα δίπλωμα πριν 10 χρόνια περίπου με την δεύτερη.Καλά με τα διπλώματα θυμάμαι γινόταν ένας χαμός όταν έδινα εγώ.Τώρα δεν ξέρω τι συμβαίνει και εαν έχουν αλλάξει τα δεδομένα. Γενικά την πρώτη φορά πήγα να σκάσω απο το κακό μου.Δεν ξέρω για εσάς αλλά επειδή δεν ξέρω καλά τους δρόμους και θεωρώ επίσης ότι έχω και κακό προσανατολισμό διότι δεν οδηγούσα ποτέ πριν, πάντα ένιωθα οκ με τον εκάστοτε δάσκαλο που μου έλεγε στρίψε εδώ η συνέχισε ευθεία κτλ Έτσι την πάτησα την πρώτη φορά που ενώ όλα πήγαιναν τέλεια βρέθηκα σε μια διασταύρωση και ενώ περίμενα εντολές δεν άκουσα τίποτα και συνέχισα ευθεία όπου δυστυχώς μπήκα ανάποδα σε μονόδρομο και κόπηκα από βλακεία μου..δεν θυμάμαι εάν φαινόταν καλά το σήμα ή οχι πάντως δεν έψαξα για δικαιολογίες.Το θέμα είναι ότι έκτοτε δεν ξαναοδήγησα διότι δεν είχα και αυτοκίνητο διαθέσιμο αλλά και επειδή με πείραξε πολύ το γεγονός.Πιστεύω πάντως επειδή ξέρω τον εαυτό μου ότι είμαι συνετός και όσο μπορώ προσεκτικός οδηγός. Φέτος αποφάσισα να αγοράσω τελικά αλλά σίγουρα νιώθω και σφιγμένος και φοβισμένος δεν το αρνούμαι.Έκανα κάποια μαθήματα μετεκπαίδευσης(πανάκριβα έχουν φτάσει τα μαθήματα γενικά) και απλά αναμένω τώρα μέχρι να το παραλάβω.Το μόνο που εύχομαι καθημερινά είναι να πάνε όλα καλα και να το χαρώ.Δυστυχώς δεν έχω κανένα πιο έμπειρο να μπορεί να διαθέσει κάποιες ώρες να κάνουμε βόλτες μαζί.Με απασχολεί το γεγονός ότι δεν ξέρω και που να πηγαίνω- έτσι είναι όταν έχεις μάθει τόσα χρόνια σε ένα διαφορετικό τρόπο ζωής-Συγνώμη εάν σας κούρασα και ελπίζω σύντομα να διαβάσω την γνώμη σας και τα σχόλια σας.Καλές γιορτές σε όλους!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 18:08, 30-12-07:

τι ειναι αυτο το σεμιναριο?

Παράθεση

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη phyllis
H αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H phyllis έγραψε στις 11:28, 23-01-08:

παιδικια καλημερα!! καθε μερα και καλυτερα παω! σημερα μου ετυχε ενα ψιλοαπροοπτο στο δρομο και καταφερα να το αποφυγω και νομιζω τα πηγα αρκετα καλα. βεβαια σημερα συνεβη το εξης αστειο!εβγαλα φλας για να αλλαξω λωριδα και ενω ηταν ενα σμαρτακι πισω που μαλλον μου εκανε χωρο εγω περιμενα σα χαζη γαιτι δεν καταλαβα οτι με αφηνε να περασω! θα τσαντιστηκε ο ανθρωπος, θα λεει τι χαζο ειναι αυτο μπροστα μου αλλα σε γενικές γραμμές νομιζω τα παω καλα...

Παράθεση

Kargas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kargas
Ο Kargas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Αθλητής . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O Kargas έγραψε στις 22:33, 26-01-08:

LoL εσυ είσαι το αντίθετο του ταξιτζή!

Παράθεση

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

H αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H phyllis έγραψε στις 08:50, 25-02-08:

καλημερα παιδακια!! καθε μερα και καλυτερα μπορω να πω!! χτες το πηρα και πηγα δροσια ( εκει μενει ο φιλος μου βλεπετε, πιο μακρια και αυτος δε θα μπορουσε) και πηγαν ολα μια χαρα ευτυχως!! ε σημερα εκανα και μια βλακειουλα, ημουν στη γειτονια μου πηγα να στριψω δεξια ηταν και ενα παρακαρισμενο πανω στη στροφη και την πηρα λιγο κλειστη ε και ανεβηκα λιγο στο πεζοδρομιο και πισω κουναγε το κεφαλι της μια κυρια ( με τα καμωματα μου)!! αλλα σε γενικες γραμμες μια χαρα ολα!! βεβαια παρατηρω οτι κουραζομαι λιγο οταν οδηγω ( ισως επειδη αγχωνομαι λιγακι ισως επειδη δεν εχω συνηθισει!!! αυτα απο μενα καλη εβδομαδα σε ολους!! πολλα φιλια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

H phyllis έγραψε στις 10:43, 25-02-08:

αχ και κατι αλλο ποιο ειναι το κολπο και δε σας τσουλαει πισω στην ανηφόρα? πραγματικα βλεπω αλλους ουτε εκατσοστο πισω δεν τους παει εμενα παλι, τι πρεπει να κανω? πριν αφησω το φρενο να εχω ηδη αφησει το συμπλεκτη πατωντας λιγο γκαζι??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:49, 25-02-08:

Κατ' αρχήν πάντα τσουλάει λίγο το αυτοκίνητο, μην πτοείσαι και μην πανικοβάλλεσαι!
Αν σου είναι πολύ απότομα, δοκίμασε το κόλπο με το χειρόφρενο.
Κατά τ' άλλα, είναι απλά θέμα εμπειρίας, μέχρι να βρεις την κατάλληλη ισορροπία ανάμεσα στο πόσο έχεις αφήσει το συμπλέκτη και πόσο πατάς το γκάζι. Έτσι, ούτε θα μουγκρίζει το αμάξι, ούτε θα σου φεύγει πίσω!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

H phyllis έγραψε στις 10:56, 25-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Κατ' αρχήν πάντα τσουλάει λίγο το αυτοκίνητο, μην πτοείσαι και μην πανικοβάλλεσαι!
Αν σου είναι πολύ απότομα, δοκίμασε το κόλπο με το χειρόφρενο.
Κατά τ' άλλα, είναι απλά θέμα εμπειρίας, μέχρι να βρεις την κατάλληλη ισορροπία ανάμεσα στο πόσο έχεις αφήσει το συμπλέκτη και πόσο πατάς το γκάζι. Έτσι, ούτε θα μουγκρίζει το αμάξι, ούτε θα σου φεύγει πίσω!

ευχαριστω Γιδάκι!! ναι μωρε μου φαινονται βουνα μερικα πραγματα και ειμαι και λιγο αγχωδης απο τη φυση μου...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:11, 25-02-08:

Ο πανικός στο δρόμο μόνο κακό θα κάνει! Χαλλλλαρά!

Παράθεση

mariann_lia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariann_lia
H mariann_lia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H mariann_lia έγραψε στις 21:38, 01-03-08:

Γεια σας!!!!!!!!!Εδω και 3 μερες εχω βγει στον δρομο και τα εχω βρει σκουρα!!!!Σε σημειο που σκεφτομαι να τα παρατησω και να πουλησω το αμαξι!!!!Εχω διπλωμα εδω και 2 χρονια αλλα τοσο καιρο δν οδηγουσα(ο μπαμπας μου τραβαγε το χειροφρενο στο γκολφακι κ οταν το πουλησε και πηρε μερσεντεσ δεν το συζηταμε καν....) και πηρα ενα αυτοματο αυγουλακι της τογιοτα....Φυσικα το εγκαινιασα με μια γρατζουνια οσο το μηκος του στο μαρσπιε την πρωτη μερα κιολας.....ευτυχως που δν εχω στο κεφαλι μου ταχυτητες,συμπλεκτη κτλ και γι'αυτο ευχαριστω τον πατερα μου που τσιριζε γιααυτοματο!!!!Παντως τα εχω παιξει!!!!Ειδικα οταν προκειται να αλλαξω λωριδα,να βγω παραλιακη(στη σκεψη γιατι δεν εχω τολμησει ακομα) ειμαι σιγουρη οτι θα προκαλεσω ατυχημα...επισης το να βλεπω τα αυτοκινητα απο τουσ καθρεπτες οταν προκειται να αλλαξω λωριδα μου προκαλει ζαλαδα!!Εχετε καμια συμβουλη???Θα μου περασει αυτο?????Αααα και φυσικα παντα μαζι με τον μπαμπα///Κοιμαμαι κ βλεπω στον υπνο μου οτι τρακαρω!!!!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 22:26, 01-03-08:

ΔΕΝ θα τα παρατησεις!
Ειναι μεχρι να παρεις την ολη ιδεα και να συνηθισεις.
Θα γινεις πιο χαλαρη πιο εμπειρη και θα μαθεις οτιδηποτε χρειαζεται ωστε να μην σε πιανει πανικος.
Αλλοιμονο εαν ολοι μας ειχαμε γεννηθει οδηγαρες....
Βεβαια υπαρχουν και παρα πολλοι που το νομιζουν αυτο -οτι ειναι ΟΔΗΓΑΡΕΣ-, ενω δεν ειναι...αυτους απλουστατα τους "γειωνουμε" κανονικα γιατι κανουν το μεγαλυτερο κακο εξω στους δρομους.
Ειναι προκλητικοι,απροσεκτοι, επιτηδειοι(?), προσβαλλουν και αγχωνουν τον αλλο.
Θα σου περασει με τον καιρο αρχει να το παρεις λιγο πιο χαλαρα το θεμα.
Οχι να βγαινεις στον δρομο ζαμαν φου τελειως, αλλα ουτε και να εισαι μεσα στο αγχος.

Μια καλη συμβουλη ειναι να ξεκινησεις σιγα ιγα να οδηγεις χωρις συνοδηγο.Πολλες φορες οι γονεις σαν συνοδηγοι ειναι οτι χειροτερο.
Σε αγχωνουν, σε τσιτωνουν και ειναι κουραστικοι.
Ξεκινα μονη σου εντελως και οποτε εχεις ευκαιρια.Πρωτα σε ωρες μη αιχμης (για να αισθανεσαι πιο χαλαρα) και μετα κανονικα.

Γενικα το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι δεν χρειαζεται να τα παρατησεις.
Γραφεις στην αρχη:
Γεια σας!!!!!!!!!Εδω και 3 μερες εχω βγει στον δρομο και τα εχω βρει σκουρα!!!!
Πιστεψε με μιααααααα χαρα εισαι....
Οταν πρωτοειχα βγει εγω στον δρομο, τα ειχαν βρει οι υπολοιποι σκουρα....

Καλως μας ηρθες κι ολας!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 08:22, 02-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από The Djinn
Μια καλη συμβουλη ειναι να ξεκινησεις σιγα ιγα να οδηγεις χωρις συνοδηγο.Πολλες φορες οι γονεις σαν συνοδηγοι ειναι οτι χειροτερο.
Σε αγχωνουν, σε τσιτωνουν και ειναι κουραστικοι.
Ξεκινα μονη σου εντελως και οποτε εχεις ευκαιρια.Πρωτα σε ωρες μη αιχμης (για να αισθανεσαι πιο χαλαρα) και μετα κανονικα.

Γενικα το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι δεν χρειαζεται να τα παρατησεις.
Γραφεις στην αρχη:

Πιστεψε με μιααααααα χαρα εισαι....
Οταν πρωτοειχα βγει εγω στον δρομο, τα ειχαν βρει οι υπολοιποι σκουρα....

Καλως μας ηρθες κι ολας!
Συμφωνώ με τον The Djinn (καλά το Μάριο ).
Ξεκινα μόνη σου τις βόλτες όταν δεν έχει κίνηση και σιγά σιγά θα του πάρεις τον αέρα.
Το ότι φοβάσαι λίγο στην αρχή δεν είναι λόγος να τα παρατήσεις.Εγώ στην αρχή φοβόμουν στην ιδέα να βγώ σε κεντρικό δρόμο.
Κι οι γρατζουνιές και όλα αυτά μέσα στο πρόγραμμα είναι.Κανείς μας δεν γεννήθηκε τέλειος.Όλοι μαθαίνουμε σιγά σιγά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

H phyllis έγραψε στις 10:50, 02-03-08:

μην κανεις το λαθος και τα παρατήσεις. κανεις δε γεννηθηκε να ξερει να οδηγει.και εγω 2 μηνες ειμαι στο δρομο και στην αρχη ειχα τρομοκρατηθει με την παραμικρη κινηση! μην αγχωνεσαι. ολα ειναι φυσιολογικα. θα το παιρνεις λιγο λιγο μονη σου σε μικρες αποστασεις και μετα πιο μεγαλες.και οπωσδηποτε ΜΟΝΗ ΣΟΥ. μην παιρνεις τον πατερα σου μαζι γιατι θα αγχωνεσαι περισσοτερο! προσοχη χρειαζεται και συγκεντρωση η οδηγηση. ο πανικος δε βοηθησε ποτε κανεναν. και εξαλλου αυτα θα τα σκεφτεσαι μετα απο καιρο και θα λες στον εαυτο σου: εγώ έκανα έτσι? θα δεις που ολα θα πανε καλα!! μην ανησυχεις!!

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 13:26, 02-03-08:

Εγώ πήρα το δίπλωμα το καλοκαίρι και από τότε ζήτημα να έχω πάρει το αυτοκίνητο 3 φορές. Έχουμε 2 αυτοκίνητα και δε μου τα δίνουν γιατί τα χρειάζονται και έχουν συνέχεια δουλειές. Έχω και άλλο πρόβλημα. Το δίπλωμα δεν το πήρα στην Αθήνα αλλά από την πόλη από όπου κατάγονται οι γονείς μου (γιατί ήμουν εκεί το καλοκαίρι) και τώρα μου λένε ότι δεν είναι το ίδιο εδώ και θα πρέπει να κάνω μαθήματα. Λέω κι εγώ στον μπαμπά μου να πάμε μαζί και όλο δουλειές έχει. Μήπως θέλει κάτι να μου πει;;;

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 15:31, 02-03-08:

Κοίτα,είτε βαριέται είτε φοβάται.Το πρώτο το παρατήρησα οταν εβγαλε κι ο αδερφος μου δίπλωμα κι ο πατερας μου εστελνε εμενα μαζι του για παρεα στο αμαξι.Για τη δευτερη περιπτωση μαλλον πρεπει να κερδισεις την εμπιστοσυνη τους σε περιπτωση που προκυψει η ευκαιρία.
Μπορεις επισης να τους το πεις στα ισα.

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 15:51, 02-03-08:

Τους το έχω πει και μου είπαν να πάω σε ένα δάσκαλο εδώ στην Αθήνα να μου μάθει τους δρόμους και για να συνηθίσω σιγά σιγά. Τα Χριστούγεννα μου το είπαν αυτό. Από τότε τίποτα... Βαρέθηκα κι εγώ να γκρινιάζω συνέχεια... Μάλλον το πρώτο λοιπόν ισχύει, βαριέται Τώρα που το θυμήθηκα πάω να γκρινιάξω, ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί να φιλοτιμηθεί!!!!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:16, 02-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από fielda
Εγώ πήρα το δίπλωμα το καλοκαίρι και από τότε ζήτημα να έχω πάρει το αυτοκίνητο 3 φορές. Έχουμε 2 αυτοκίνητα και δε μου τα δίνουν γιατί τα χρειάζονται και έχουν συνέχεια δουλειές. Έχω και άλλο πρόβλημα. Το δίπλωμα δεν το πήρα στην Αθήνα αλλά από την πόλη από όπου κατάγονται οι γονείς μου (γιατί ήμουν εκεί το καλοκαίρι) και τώρα μου λένε ότι δεν είναι το ίδιο εδώ και θα πρέπει να κάνω μαθήματα. Λέω κι εγώ στον μπαμπά μου να πάμε μαζί και όλο δουλειές έχει. Μήπως θέλει κάτι να μου πει;;;
Kοίτα... κι εγώ δεν πήρα δίπλωμα στην Αθήνα (οπότε δεν ξέρω τι τους... μαθαίνουνε ) και πριν φέρω το αμάξι εδώ είχα 8947574287348237427365473279873 φοβίες (με ένα γρήγορο υπολογισμό ). Βέβαια, η διαφορά μας είναι ότι είχα οδηγήσει αρκετά στην πόλη μου πριν βγω...στην παραλιακή (ναι ναι έκανα εντυπωσιακή είσοδο στους δρόμους της Αθήνας )
Θα σου πω τι παρατήρησα εγώ σε σχέση με την οδήγηση σε μια επαρχιακή πόλη.
-Σε γενικές γραμμές θέλει λίγο μεγαλύτερη εγρήγορση ( πάντα υπάρχει ένα 3@$%#@ πίσω σου να ...ορισει το χρόνο του dt με την κόρνα του!). Και δεν στο λέω γιατί πρέπει να είσαι στην τσίτα αλλά γιατί κατά κανόνα έναν νέο οδηγό τον...μπλοκάρουν οι κόρνες .
- Το σημαντικότερο κατ'εμέ είναι να συνηθίσεις την έννοια της ... παράλληλης κίνησης. Οδηγώντας στην επαρχία είχα συνηθίσει τους στενούς δρόμους, τον απέναντι που έρχεται, τις στροφές κτλ. Αυτό που εμένα με ζόρισε ήταν η κίνηση σε 2 λωρίδες (ασυναίσθητα όταν έβλεπα από τους καθρέφτες να πλησιάζει από τις διπλανές λωρίδες ένα αυτοκίνητο έκοβα), και τις αλλαγές λωρίδας. Τόσο από αυτούς που θα μπουν στη δικιά σου όσο και αν θελήσεις εσύ. Αλλά αυτό δεν είναι κάτι που κυκλοφορεί σε οδηγίες χρήσης είναι κάτι που αποκτάς σιγουριά εσύ με τον καιρό. Πχ. την πρώτη φορά που βγήκα σε μεγάλο δρόμο (την παραλιακή που λέγαμε ) ή την πρώτη φορά που πέρασα από Β.Σοφίας κ Ομόνοια είχα πιάσει απο... κμ μακρυά τη λωρίδα που ήθελα για να μην χρειαστεί επουδενί να αλλάξω . Πλέον αυτό δεν μου είναι... επικίνδυνες αποστολές ... Αλλά όλα είναι θέμα εξάσκησης.

Να πω επίσης ότι γιατί το βλέπεις τόσο αρνητικό να πας σε ένα δάσκαλο; Μια φίλη μου είχε αντίστοιχο "πρόβλημα" (είχε να πιάσει τιμόνι από όταν πήρε δίπλωμα στα 18 της) και δεν κατάφερε να ...σύρει τον πατέρα της να της κάνει training όταν πια πήρε απόφαση να πάρει αυτοκίνητο (στα 25 της) κατέφυγε σε αυτή τη λύση. Πήγε σε ένα δάσκαλο κοντά στο σπίτι της και κανόνισε 6-7 μαθήματα για να αποκτήσει λίγο confidence και να βγει στο δρόμο μόνη της. Δεν είναι τόσο κακό νομίζω...

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

H fielda έγραψε στις 19:59, 02-03-08:

Κι εγώ τόσες φοβίες έχω (μη σου πω και περισσότερες) Πάνω κάτω τα ίδια σκέφτομαι και φοβάμαι κι εγώ και επίσης φοβάμαι τα στενά (τις στροφές στα στενά συγκεκριμένα) Δεν έχω πρόβλημα να πάω σε δάσκαλο, κανένα κιόλας αλλά πρέπει να το κανονίσουν οι γονείς μου. Μου είπαν να πάω σε έναν γνωστό τους και πρέπει να τον πάρουνε τηλέφωνο να το κανονίσουνε. Άσε που είναι και το κεφάλαιο οι γονείς και δεν μπορώ να το κάνω μόνη μου Μου είπανε ότι περιμένανε να τελειώσει η εξεταστική μου. Τώρα που τελείωσε να δω τι θα γίνει...

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!!! Η αλήθεια είναι ότι όλα όσα μου είπες τα σκέφτομαι κι εγώ (γέλιο θα έχει όταν θα θέλω να αλλάξω λωρίδα ) αλλά ας ελπίσω ότι θα τα μάθω αυτά τώρα που θα κάνω μαθήματα για να εγκλιματιστώ και μετά θα λύσω το κυκλοφορικό πρόβλημα της Αθήνας. Θα φοβούνται να πάρουν αυτοκίνητο και θα αδειάσουν δρόμοι

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    orange23

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους