Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,032 εγγεγραμμένα μέλη και 2,853,377 μηνύματα σε 82,299 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 674 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Συμβουλές, οδηγίες, σεμινάρια: Τα πάντα για την οδήγηση!

Sweet_Butterfly

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sweet_Butterfly
H Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H Sweet_Butterfly έγραψε στις 11:22, 19-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
700 ευρώ χωρίς, 900 με τη "λίπανση" και το (ατράνταχτο) επιχείρημα ότι αν "κοπείς" θα πληρώσεις πολύ περισσότερα να ξαναδώσεις, ενώ αν λαδώσεις τα γρανάζια της κρατικής μηχανής, η επιτυχία σου (ο χάρος βγήκε παγανιά) είναι εξασφαλισμένη!
εγώ 970 έδωσα στο δάσκαλο,χωρίς λάδωμα...24 ευρώ το μάθημα .....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 16:35, 19-02-10:

Η τιμή που ανέφερα συμπεριλαμβάνει μόνο κάποια υποχρεωτικά μαθήματα, μήπως έχεις κάνει περισσότερα;
Tελικά το πήρες το δίπλωμα ;;; (να ξέρουμε να ...φυλαγόμαστε)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sweet_Butterfly

Δραστήριο Μέλος

H Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H Sweet_Butterfly έγραψε στις 22:51, 19-02-10:

Η τιμή που ανέφερα συμπεριλαμβάνει μόνο κάποια υποχρεωτικά μαθήματα, μήπως έχεις κάνει περισσότερα;
Tελικά το πήρες το δίπλωμα ;;; (να ξέρουμε να ...φυλαγόμαστε)
η αρχική τιμή για τα 20 θεωρητικά μαθήματα και τα 20 οδήγηση ήταν 970.....έδωσα εξτρα αλλα 150 ευρω για τα 6 επιπλεον μαθηματα............το πηρα το διπλωμα ναι

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 01:42, 20-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Sweet_Butterfly
το πηρα το διπλωμα ναι
Συγχαρητήρια, κάτι μου λέει ότι το άξιζες πραγματικά!! Φυσικά, υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που έχεις να μάθεις ακόμη, για να διαμορφώσεις οδηγική συνείδηση αλλά αυτό θα γίνει στην πορεία, αρκεί να συνεχίσεις να έχεις διάθεση να μαθαίνεις και όχι να οδηγείς μηχανικά!
Η οδήγηση είναι μια διαδικασία όπου λαμβάνουν μέρος όλες μας οι αισθήσεις και οι συνδιασμοί τους, και δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση ο έλεγχος του αυτοκινήτου, ειδικά όταν ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα!!!

Αν μου επιτρέπεις, χωρίς να θέλω να παίξω τον άχαρο ρόλο του συμβουλάτορα, κατά τη γνώμη μου να δώσεις βαρύτητα σε δυο πράγματα τώρα στην αρχή....το αυτοκίνητο έχει την τάση να αντιδρά "αλλεργικά" σε απότομες και άτσαλες εντολές, γι αυτό να του φέρεσαι γλυκά και με ήρεμες κινήσεις στα χειριστήρια, και δεύτερον να μη μπαίνεις σε διαδικασία "αναμέτρησης" -σε όποιο επίπεδο- με τους άλλους οδηγούς, ακόμη κι αν προκαλείσαι εσύ να να κάνεις τον....κινέζο!

Καλές & τέλειες διαδρομές!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,889 μηνύματα.

H mindcircus Open mind, open heart έγραψε στις 05:56, 20-02-10:

Το αμαξι είναι εργαλείο και το ελέγχουμε εμείς. Δεν είμαστε στο fast & furious, δεν το παίζουμε μάγκες και το πατάμε όταν νιώθουμε ασφαλείς κι εφοδιασμένοι με σιγουριά κι αυτοπεποίθηση και ποτέ με συνεπιβάτες. Δεν είναι όλοι της ''ταχύτητας''.
Κατά τη διάρκεια της οδηγήσης ακολουθείται συγκεκριμένη τακτική. Ολα τα υπόλοιπα... μόνο σε ταινίες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,404 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 06:01, 20-02-10:

Επίσης να προσθέσω ότι οι δρόμοι - και ιδιαίτερα η Κηφισίας και η παραλιακή - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πίστες του Need for Speed.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18,480 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 14:45, 20-02-10:

εγώ θυμάμαι τον ένα εξεταστή να μου το παίζει μάγκας και να με κάνει άσχετες ερωτήσεις προσπαθώντας ματαίως να κάνει καμάκι..............και να μου σφυράει για να κοιτάζω μέσα απο το καθρέπτη....οκ αυτό καλό μου έκανε με βοήθησε!!!!!!

εγώ είχα επιλέξει για δική μου ασφάλεια να κάνω διπλά μαθήματα από αυτά που απαιτούνταν......το είχα ζητήσει και συζητήσει από την αρχή με τον δάσκαλο μου.....

Παράθεση

Sweet_Butterfly

Δραστήριο Μέλος

H Sweet_Butterfly έγραψε στις 17:04, 20-02-10:

Συγχαρητήρια, κάτι μου λέει ότι το άξιζες πραγματικά!! Φυσικά, υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που έχεις να μάθεις ακόμη, για να διαμορφώσεις οδηγική συνείδηση αλλά αυτό θα γίνει στην πορεία, αρκεί να συνεχίσεις να έχεις διάθεση να μαθαίνεις και όχι να οδηγείς μηχανικά!
Η οδήγηση είναι μια διαδικασία όπου λαμβάνουν μέρος όλες μας οι αισθήσεις και οι συνδιασμοί τους, και δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση ο έλεγχος του αυτοκινήτου, ειδικά όταν ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα!!!

Αν μου επιτρέπεις, χωρίς να θέλω να παίξω τον άχαρο ρόλο του συμβουλάτορα, κατά τη γνώμη μου να δώσεις βαρύτητα σε δυο πράγματα τώρα στην αρχή....το αυτοκίνητο έχει την τάση να αντιδρά "αλλεργικά" σε απότομες και άτσαλες εντολές, γι αυτό να του φέρεσαι γλυκά και με ήρεμες κινήσεις στα χειριστήρια, και δεύτερον να μη μπαίνεις σε διαδικασία "αναμέτρησης" -σε όποιο επίπεδο- με τους άλλους οδηγούς, ακόμη κι αν προκαλείσαι εσύ να να κάνεις τον....κινέζο!

Καλές & τέλειες διαδρομές!
σε ευχαριστώ! ναι πάντα προσέχω....δεν χρησιμοποιώ νευρικά και άγρια το αυτοκίνητο, ούτε κάνω κόντρες ντάξει.....δεν είναι γενικά τέτοιο το στυλ μου ώστε αν με προκαλέσουν να ορμήσω, οπότε..

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 18:47, 20-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Επίσης να προσθέσω ότι οι δρόμοι - και ιδιαίτερα η Κηφισίας και η παραλιακή - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πίστες του Need for Speed.
αυτό είναι αλήθεια

στο Need for Speed προσέχουνε όταν κάνουνε προσπέραση

Παράθεση

dardana

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dardana
Ο dardana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O dardana έγραψε στις 17:03, 03-06-10:

Καλησπέρα παιδιά!
Είμαι σε αναζήτηση δασκάλου οδήγησης και δεν ξέρω κάποιον καλό...
Βασικά, έχω δίπλωμα εδώ και κάποια χρόνια και χρειάζομαι λίγο φρεσκάρισμα όσον αφορά στο παρκάρισμα, καθώς άργησα πολλά χρόνια να πάρω το τιμόνι στα χέρια μου(λόγω φόβου κυρίως...)!!! Ξέρετε τώρα....Γυναίκες!!!
Ξέρει κανείς να μου προτείνει κάποιον καλό σε αυτό το θέμα...(εννοώ που να σου μαθαίνει όσο το δυνατόν ρεαλιστικές τεχνικές και όχι ίσα ίσα όσα χρειάζεται το αμάξι του για να περάσουν οι μαθητές τις εξετάσεις!)...

Όποιος ξέρει ας μου στείλει ένα πμ!
Ευχαριστώ!

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 559 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 17:23, 03-06-10:

Υπάρχει μια βασική τεχνική για το παρκάρισμα και απ'όσο ξέρω είναι καθολική.

Αντί να πληρώσεις κάποιον, μπορείς να πεις σε κάποιο φίλο/συγγενή που ξέρει να οδηγάει να σε βοηθήσει. Εκτός αν βέβαια πήρες το δίπλωμα με τρόπους ανομολόγητους και δεν έχεις ιδέα από οδήγηση, οπότε χρειάζεσαι να κάνεις τα μαθήματα από το μηδέν...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:03, 05-06-10:

Σε ποια περιοχή είσαι dardana? Αν είσαι νότια προάστια Αττικής, ίσως μπορώ να σε βοηθήσω.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,404 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:09, 09-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από QsLv
Υπάρχει μια βασική τεχνική για το παρκάρισμα και απ'όσο ξέρω είναι καθολική.
Όχι πάντα. Σε περιοχές όπως το Παγκράτι απαιτούνται ιδιαίτερες ακροβατικές τεχνικές.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,889 μηνύματα.

H mindcircus Open mind, open heart έγραψε στις 15:00, 28-08-10:

Να σας ρωτησω κατι?
Κανονικα στο αμαξι κανουμε σερβις καθε χρονο (για τα βασικα, φιλτρο αερα, λαδια, μπουζι κλπ) ή συμφωνα με καποια χιλιομετρα.
Προσωπικα εχει περασει χρονος και.. που δε του χω κανει αλλα εχω ακομα 7000 km για να πω πως περασαν τα απαιτουμενα 15000.
Το αμαξι μου ειναι καινουριο και λαδια και φιλτρο λαδιου του αλλαξα προσφατα. Πρεπει να το παω επειδη περασε χρονος? Τι λετε?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,380 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 19:13, 28-08-10:

Στο manual γραφουν οτι πχ επομενο σερβις σε 1 ετος ή χ χιλιομετρα, οποιο ερθει πρωτο! Βεβαια λιγοτερο ανησυχητικο ειναι να μην εχεις κανει τα χιλιομετρα και να περασε ο χρονος, παρα το αναποδο. Δλδ εκανες στο 1ο ετος το μικρο σερβις, και τωρα πας για το 2ο ; Και σου υπολειπονται 7000km, αλλα συμπληρωθηκε και το 2ο ετος ; Λογικα, αν τους ρωτησεις, θα σου πουν να πας. Και πηγαινε καλυτερα, μη σου γκρινιαξουν και περι εγγυησης τιποτα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tolaras

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tolaras
Ο tolaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O tolaras έγραψε στις 17:33, 20-05-11:

Βασικά η ταχύτητα βγαίνει και χωρίς συμπλέκτη, χωρίς να προκαλεί τίποτα στο αυτοκίνητο.... Δοκιμάστε το!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 20-05-11 στις 17:38. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish =)
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:46, 20-05-11:

Μήπως όμως αυτό προκαλεί φθορά στον δίσκο; λέω, δεν ξέρω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,219 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 19:26, 20-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από tolaras
Βασικά η ταχύτητα βγαίνει και χωρίς συμπλέκτη, χωρίς να προκαλεί τίποτα στο αυτοκίνητο.... Δοκιμάστε το!!
Ναι, κι άμα θες ξεκινάει και με τρίτη!!!

Μην το δοκιμάσετε!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:26, 21-05-11:

Τι αυτοκινητο προτεινετε για αρχαριο οδηγο; Σε λιγες μερες θα βγαλω διπλωμα και θα παρω συντομα αυτοκινητο . Τα αυτοματα μου φαινονται πιο ευκολα, οποτε σκεφτομαι να παρω ενα αυτοματο. Επειδη το κεντρο βαρους ειναι διαφορετικο σε καθε αυτοκινητο θελω να ξερω αν ενα SUV, πχ ford escape ή toyota rav4, ειναι πιο ευαλωτο σε ατυχηματα, ειδικα στις στροφες (δεν θα τρεχω, αλλα καλο ειναι να ξερω). Επισης θα ηθελα να ξερω αν ενα SUV ειναι γενικα πιο δυσκολο στην οδηγηση για αρχαριους οδηγους απο οτι ενα μη SUV.

Να ρωτησω και κατι ακομα... η οδηγηση στην βροχη ειναι πολυ δυσκολη; Τι θα πρεπει να προσεχω;

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,219 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 09:52, 21-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Τι αυτοκινητο προτεινετε για αρχαριο οδηγο; Σε λιγες μερες θα βγαλω διπλωμα και θα παρω συντομα αυτοκινητο . Τα αυτοματα μου φαινονται πιο ευκολα, οποτε σκεφτομαι να παρω ενα αυτοματο. Επειδη το κεντρο βαρους ειναι διαφορετικο σε καθε αυτοκινητο θελω να ξερω αν ενα SUV, πχ ford escape ή toyota rav4, ειναι πιο ευαλωτο σε ατυχηματα, ειδικα στις στροφες (δεν θα τρεχω, αλλα καλο ειναι να ξερω). Επισης θα ηθελα να ξερω αν ενα SUV ειναι γενικα πιο δυσκολο στην οδηγηση για αρχαριους οδηγους απο οτι ενα μη SUV.

Να ρωτησω και κατι ακομα... η οδηγηση στην βροχη ειναι πολυ δυσκολη; Τι θα πρεπει να προσεχω;
Wow... Με την μία στα βαθιά θες να μπεις...
Βασικά αυτό που ξέρω εγώ είναι, πως αν το πρώτο σου αμάξι είναι αυτόματο, δεν θα μπορέσεις μετά ποτέ να πάρεις αυτοκίνητο με χειροκίνητο κιβώτιο...
Τώρα για το SUV που κοιτάς... Πού θες να το έχεις??

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:14, 21-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Wow... Με την μία στα βαθιά θες να μπεις...
Βασικά αυτό που ξέρω εγώ είναι, πως αν το πρώτο σου αμάξι είναι αυτόματο, δεν θα μπορέσεις μετά ποτέ να πάρεις αυτοκίνητο με χειροκίνητο κιβώτιο...
Τώρα για το SUV που κοιτάς... Πού θες να το έχεις??
Ωχ βαθια ακουω και τρομαζω!
Δεν παιζει να παρω με κιβωτιο... δεν ξερω γιατι αλλα φοβαμαι πως δεν θα εχω καλη σχεση μαζι τους. Ακομα και τωρα που διαβαζω τον Κ.Ο.Κ. δεν εχω παρει με καλο ματι την αλλαγη ταχυτητων
Τι εννοεις που θελω να το εχω; Για την πολη το θελω κυριως και για καμια εκδρομη στο βουνο/εξοχη Δεν ξερω γιατι, αλλα τα SUV μου φαινονται πιο ασφαλη

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 10:31, 21-05-11:

Ωχ βαθια ακουω και τρομαζω!
Δεν παιζει να παρω με κιβωτιο... δεν ξερω γιατι αλλα φοβαμαι πως δεν θα εχω καλη σχεση μαζι τους. Ακομα και τωρα που διαβαζω τον Κ.Ο.Κ. δεν εχω παρει με καλο ματι την αλλαγη ταχυτητων
Τι εννοεις που θελω να το εχω; Για την πολη το θελω κυριως και για καμια εκδρομη στο βουνο/εξοχη Δεν ξερω γιατι, αλλα τα SUV μου φαινονται πιο ασφαλη
Βασικά, ποτέ δεν ξέρεις πότε θα χρειαστεί να οδηγήσεις αυτοκίνητο με χειροκίνητο κιβώτιο... Και μην ψαρώνεις βασικά, δεν είναι καθόλου δύσκολο... Θέμα συνήθειας είναι...
Ναι, στην πόλη... Αλλά σε ποια πόλη?? Αυτό ρωτάω....
Για βουνό εξοχή και γενικά για road trips τα SUV είναι ό,τι καλύτερο... Θα πρέπει όμως να έχεις στο νου σου την κατανάλωση, γιατί καίνε ποοοοοοολύ... Και γενικώς έχει υωηλό κόστος...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 11:46, 21-05-11:

Αφου λες οτι διαβαζεις τον ΚΟΚ, φανταζομαι πως δεν εχεις φτασει ακομα στα μαθηματα οδηγισεις. Κατσε λοιπον να οδηγισεις πρωτα και θα δεις οτι δεν ειναι κατι τραγικο... Απο καθε αποψη η ταχυτιτες ειναι καλητερες, σου προφερουν περισσοτερο και καλητερο ελενχο του αυτοκινιτου, ειναι πιο φτηνα στην συντιριση... Απλα η ταχυτιτες εξυπιρετουν οσους βλεπουν την οδηγιση σαν αγγαρια και θελουν να αραξουν, και οσους βαριουνται να μαθουν εξ αρχης να οδηγανε με ταχυτιτιες. Αλλα αφου ουτος η αλλος θα μαθεις για να παρεις το διπλωμα, γιατι να μην το εκμεταλευτεις;

Περαν αυτου, Απο οτι βλεπω θες SUV, οποτε γιατι δεν πας απλα για αυτο; Πιο ασφαλεις δεν ειναι... Μας εχουν βαλει στο μυαλο οτι επειδη εισαι ψηλα ειναι πιο ασφαλες, αλλα στην πραξη δεν εχει καμια σημασια... το μονο που ησχιει ειναι οτι σε μικροτρακαρισμα ισως παθεις λιγοτερη ζημια στο αμαξι.
Σαν οδηγηση, θα σε δυσκολεψει λιγο παραπανω. Αλλο πραγμα να χειριζισε ενα μικρο, αλλο ενα θυριο... Για προσπαθισε να το παρκαρεις και να μην βλεπεις καλα γυρο-γυρο επειδη ειναι μεγαλο το αμαξι... Επεισεις σε στροφες με μεγαλη ταχυτιτα θα εχεις λιγη λιγοτερη ευσταθια λογο υψους.
Γενικα δεν ειναι τραγικες η διαφορες, ολα μαθενονται και ολα οδηγουνται.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:52, 21-05-11:

Ναι ξερω οτι καινε πολυ γι' αυτο και σκεφτομαι να παρω ενα μικο SUV... γυρω στα 2.5Λ... αντε 3Λ το πολυ... δε λεει να κυκλοφορω με μπετονια βενζινης στο πορτ μπαγκαζ Αν ανεβει και αλλο η τιμη της βενζινης σιγουρα την εκατσα, αλλα απο την αλλη δε νομιζω να το χρησιμοποιω συχνα γιατι προτιμω τα ΜΜΜ

Δεν ξερω για τα μη αυτοματα... τα φοβαμαι Το αλλο που φοβαμαι ειναι το παρκαρισμα

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Αφου λες οτι διαβαζεις τον ΚΟΚ, φανταζομαι πως δεν εχεις φτασει ακομα στα μαθηματα οδηγισεις. Κατσε λοιπον να οδηγισεις πρωτα και θα δεις οτι δεν ειναι κατι τραγικο... Απο καθε αποψη η ταχυτιτες ειναι καλητερες, σου προφερουν περισσοτερο και καλητερο ελενχο του αυτοκινιτου, ειναι πιο φτηνα στην συντιριση... Απλα η ταχυτιτες εξυπιρετουν οσους βλεπουν την οδηγιση σαν αγγαρια και θελουν να αραξουν, και οσους βαριουνται να μαθουν εξ αρχης να οδηγανε με ταχυτιτιες. Αλλα αφου ουτος η αλλος θα μαθεις για να παρεις το διπλωμα, γιατι να μην το εκμεταλευτεις;
εχμ, εχω διαβασει για την οδηγηση, αλλα ακομα δεν εχω παρει μαθηματα Βασικα αν περασω τα γραπτα μπορω να οδηγω απο τις 5 το πρωι μεχρι τις 12 το βραδυ παντα με συνοδηγο (ατομο που ειναι 25 ετων και εχει κανονικο διπλωμα). Δεν προκειται να μαθω να οδηγω με ταχυτητες αν δεν το επιλεξω. Στο τεστ οδηγησης θα μου δωθει η επιλογη να οδηγησω με αυτοματο ή με ταχυτητες Αυτο που με τρομαζει με τις ταχυτητες ειναι το οτι πρεπει να δρασω αμεσως σε περιπτωση που συμβει κατι. Νιωθω μεγαλυτερη σιγουρια σε αυτη την περιπτωση με το αυτοματο

Περαν αυτου, Απο οτι βλεπω θες SUV, οποτε γιατι δεν πας απλα για αυτο; Πιο ασφαλεις δεν ειναι... Μας εχουν βαλει στο μυαλο οτι επειδη εισαι ψηλα ειναι πιο ασφαλες, αλλα στην πραξη δεν εχει καμια σημασια... το μονο που ησχιει ειναι οτι σε μικροτρακαρισμα ισως παθεις λιγοτερη ζημια στο αμαξι.
Σαν οδηγηση, θα σε δυσκολεψει λιγο παραπανω. Αλλο πραγμα να χειριζισε ενα μικρο, αλλο ενα θυριο... Για προσπαθισε να το παρκαρεις και να μην βλεπεις καλα γυρο-γυρο επειδη ειναι μεγαλο το αμαξι... Επεισεις σε στροφες με μεγαλη ταχυτιτα θα εχεις λιγη λιγοτερη ευσταθια λογο υψους.
Γενικα δεν ειναι τραγικες η διαφορες, ολα μαθενονται και ολα οδηγουνται.
Αυτο φοβαμαι.. την οδηγηση... αν ειναι να με δυσκολεψει καλυτερα να παρω κατι αλλο. Για να παρω το κανονικο διπλωμα θα πρεπει να οδηγω τελεια για ενα διαστημα 3 ετων. Αν γινει καμια στραβη θα πρεπει να κανω το 2ο σταδιο (2 χρονια) απο την αρχη (μενω εξωτερικο γι' αυτο και ολη αυτη η διαδικασια)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 21-05-11 στις 12:08. Αιτία: merge
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 12:29, 21-05-11:

Προφανος μιλας για αλλη χωρα, οποτε δεν ξερω τι ακριβος παιζετε με τους νομους και το πως θα παρεις το διπλωμα.
Περαν ομως απο το οτι μπορεις να δωσεις εξετασεις με αυτοματο, αφου μπαινεις που μπαινεις στην διαδικασια να μαθεις κατι (την οδηγιση) δεν ειναι κριμα για μια μικρη λεπρομερια που βαριεσε η φοβασε να μαθεις να χασεις μιση γνωση; Αν δεν ξερεις να οδηγας με ταχυτιτες θα ερθουν πολλες φορες που θα λες "γμτ, μακαρι να ηξερα".
Και περα απο το πρακτικο του θεματος, αν ξερεις ταχυτιτες, θα καταλαβενεις πολυ καλητερα την λειτουργεια του αυτοκινιτου σου, και θα εχεις και περισσοτερη ασφαλεια για τον ευατο σου.
Αυτο το να δρασω αμεσως που λες δεν ειναι λογικο... Δλδ με το αυτοματο τι παραπανω χρονο εχεις;... Ισα-ισα με της ταχυτιτες εκτος απο το φρενο, που ειναι αργα δεν κανει τιποτα, εχεις την δυνατοτιτα και να κατεβασεις ταχυτιτα και να φρεναρει απο μονο του το αμαξι... Σε περιπτωση που συμβει κατι δεν εχεις χρονο οτι και αν οδηγας, η αντιδραση πρεπει να ειναι αμεση, αλλιως θα ειναι αργα...

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 13:44, 21-05-11:

Οι ταχύτητες δεν είναι απολύτως τίποτα. Κι εγώ όταν δεν οδηγούσα, έβλεπα τους άλλους να αλλάζουν τις ταχύτητες με τέτοια ευκολία και απορούσα πώς το κάνουν... Τώρα πια η κίνηση της αλλαγής ταχύτητας είναι για μένα ενστικτώδης κίνηση. Δεν τη σκέφτομαι καν. Κι εσύ το ίδιο θα νιώθεις. Εκτός των άλλων, τα αυτόματα (ιδίως τα πιο οικονομικά αμάξια που δεν έχουν υψηλή τεχνολογία) εκτός του ότι κόβουν επιδόσεις, έχουν και μεγαλύτερη κατανάλωση. Το ακόμα χειρότερο είναι ότι δεν έχεις τον απόλυτο έλεγχο του αυτοκινήτου. Μπορεί σε κάποια περίπτωση να χρειάζεται να αλλάξεις ταχύτητα αλλά ο εγκέφαλος να δώσει εντολή να ανεβάσει με αποτέλεσμα να έχεις πρόβλημα... Δοκίμασε να μάθεις με μηχανικό κιβώτιο. Θα σου φαίνεται αστείο...

Τώρα, ως προς το τί αμάξι θα πάρεις, αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Ο πρώτος και κυριότερος είναι τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις. Ο δεύτερος είναι ο τρόπος οδήγησης που θέλεις να κάνεις. Βάλε όλους μαζί τους παράγοντες και σκέψου το. Άμα θέλεις να πηγαίνεις εκδρομές στα βουνά, τότε να πάρεις SUV. Αν θέλεις κοντινές διαδρομές και χαλαρά μέσα στην πόλη, ένα μικρό είναι ό,τι πρέπει. Αν θέλεις γκάζι και τα μυαλά στα κάγκελα, παίρνεις ένα πιο σπορ κλπ. Πάντως ρώτα και άλλους που ξέρουν καλύτερα. Είναι κρίμα να κάνεις λάθος επιλογή...

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 15:09, 21-05-11:

Από τότε που πήρα αυτόματο, δεν το αλλάζω με τίποτα, προσηλώνεσαι μόνο στην οδήγηση, ανάλογα με το πως πατάς το γκάζι καταλαβαίνει μόνο του και αλλάζει ταχύτητα (π.χ. σε μία προσπέραση), και είναι η μεγαλύτερη απόλαυση στο να οδηγείς.

Στο συνιστώ ανεπιφύλακτα, εξάλλου στις άλλες χώρες όλα σχεδόν τα αυτοκίνητα είναι αυτόματα, μόνο στην Ελλάδα οδηγούμε ακόμα με ταχύτητες.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:19, 21-05-11:

χμ, ψηνομαι για αυτοματο... αν ειναι μαθαινω αργοτερα με ταχυτητες... αλλωστε μεχρι να παρω το κανονικο διπλωμα θα πρεπει να περιμενω 3 χρονια. Για αρχη ομως κατι πιο ευκολο μαλλον θα ηταν καλυτερο. Μικρο αυτοκινητο, δηλαδη κατω απο 2Λ δεν παιζει να παρω γιατι οι αποστασεις ειναι τεραστιες και οι καιρικες συνθηκες μπορουν να αλλαξουν αποτομα (σε μια περιοχη της πολης μπορει να βρεχει και στην αλλη να χιονιζει). Κατι αλλο που με απασχολει ειναι η βροχη και η ομιχλη. Λογικα θα πρεπει να κραταω μεγαλυτερη αποσταση απο τα γυρω αυτοκινητα Αλλα φοβαμαι μηπως δεν δω κατι, πχ καποιον με ποδηλατο και τον χτυπησω σε καμια στροφη Οτι αυτοκινητο και να παρω το σιγουρο ειναι ενα... δεν προκειται να τρεχω

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:43, 22-05-11:

Τα SUV δεν ειναι για πολη. Επισης δεν ειναι πιο ασφαλη. Οπως ειπε ο Κρονος, ειναι εντυπωση, επειδη εχουν ογκο και υψος.

Επειδη το κεντρο βαρους ειναι διαφορετικο σε καθε αυτοκινητο θελω να ξερω αν ενα SUV, πχ ford escape ή toyota rav4, ειναι πιο ευαλωτο σε ατυχηματα, ειδικα στις στροφες (δεν θα τρεχω, αλλα καλο ειναι να ξερω). Επισης θα ηθελα να ξερω αν ενα SUV ειναι γενικα πιο δυσκολο στην οδηγηση για αρχαριους οδηγους απο οτι ενα μη SUV.
Εχει υψηλοτερο κεντρο βαρους οπότε σιγουρα θα εχει μεγαλύτερες κλίσεις στις στροφες. Αλλά αν δεν τρεχεις δε σε ενδιαφερει αυτο.Παντως γενικα δεν ειναι για αρχαριους οτι πιο ευκολο.

Περισσοτερο το προβλημα ειναι ορατοτητας. Να βλεπεις εσυ αλλους και αλλοι εσενα. Δεν κρατουν ολοι σωστες αποστασεις, και δεν λογαριαζουν οτι η αποσταση ακινητοποιησης ειναι πολυ μεγαλυτερη. Η προσφυση ειναι μικροτερη αλλά περισσοτερη προσοχη χρειαζεται στο ξεκινημα της βροχης, και στην ψιλη αραιη βροχη, οπου τα ελαστικά εχουν την μικροτερη προσφυση, και δεν μπορουν καν να πετανε το νερο.

Ναι ξερω οτι καινε πολυ γι' αυτο και σκεφτομαι να παρω ενα μικο SUV... γυρω στα 2.5Λ... αντε 3Λ το πολυ... δε λεει να κυκλοφορω με μπετονια βενζινης στο πορτ μπαγκαζ Αν ανεβει και αλλο η τιμη της βενζινης σιγουρα την εκατσα, αλλα απο την αλλη δε νομιζω να το χρησιμοποιω συχνα γιατι προτιμω τα ΜΜΜ
Τα 2.5 λιτρα και 3 λιτρα κινητηρας ειναι μικρο ; Μηπως μενεις Αμερικη ; Γιατι οπουδηποτε αλλου, ουτε κατα διανοια δεν ειναι μικρο ενα τετοιο αυτοκινητο. Υπαρχουν και SUV με μικροτερους κινητηρες. Αλλωστε η ιπποδυναμη σε ενδιαφερει, και ειδικα εσενα οχι και ιδιαιτερα αφου δεν το παιρνεις για σπορ οδηγηση.

Αυτο που με τρομαζει με τις ταχυτητες ειναι το οτι πρεπει να δρασω αμεσως σε περιπτωση που συμβει κατι. Νιωθω μεγαλυτερη σιγουρια σε αυτη την περιπτωση με το αυτοματο
Αν συμβει κατι, το τελευταιο που σε ενδιαφερει , θα ειναι αν θα βγαλεις την ταχυτητα για να μην σβησει το αυτοκινητο. Τα υπολοιπα που πρεπει να κανεις σαν αντιδρασεις, ειναι κοινα και στα 2 ειδη οχηματων.

Για να παρω το κανονικο διπλωμα θα πρεπει να οδηγω τελεια για ενα διαστημα 3 ετων. Αν γινει καμια στραβη θα πρεπει να κανω το 2ο σταδιο (2 χρονια) απο την αρχη (μενω εξωτερικο γι' αυτο και ολη αυτη η διαδικασια)
Φιλανδια ; Νορβηγια ; Σουηδια ; Η φιλανδια ξερω οτι θελει 3 χρονια παντως.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:27, 23-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Τα SUV δεν ειναι για πολη. Επισης δεν ειναι πιο ασφαλη. Οπως ειπε ο Κρονος, ειναι εντυπωση, επειδη εχουν ογκο και υψος.

Εχει υψηλοτερο κεντρο βαρους οπότε σιγουρα θα εχει μεγαλύτερες κλίσεις στις στροφες. Αλλά αν δεν τρεχεις δε σε ενδιαφερει αυτο.Παντως γενικα δεν ειναι για αρχαριους οτι πιο ευκολο.

Περισσοτερο το προβλημα ειναι ορατοτητας. Να βλεπεις εσυ αλλους και αλλοι εσενα. Δεν κρατουν ολοι σωστες αποστασεις, και δεν λογαριαζουν οτι η αποσταση ακινητοποιησης ειναι πολυ μεγαλυτερη. Η προσφυση ειναι μικροτερη αλλά περισσοτερη προσοχη χρειαζεται στο ξεκινημα της βροχης, και στην ψιλη αραιη βροχη, οπου τα ελαστικά εχουν την μικροτερη προσφυση, και δεν μπορουν καν να πετανε το νερο.

Τα 2.5 λιτρα και 3 λιτρα κινητηρας ειναι μικρο ; Μηπως μενεις Αμερικη ; Γιατι οπουδηποτε αλλου, ουτε κατα διανοια δεν ειναι μικρο ενα τετοιο αυτοκινητο. Υπαρχουν και SUV με μικροτερους κινητηρες. Αλλωστε η ιπποδυναμη σε ενδιαφερει, και ειδικα εσενα οχι και ιδιαιτερα αφου δεν το παιρνεις για σπορ οδηγηση.

Αν συμβει κατι, το τελευταιο που σε ενδιαφερει , θα ειναι αν θα βγαλεις την ταχυτητα για να μην σβησει το αυτοκινητο. Τα υπολοιπα που πρεπει να κανεις σαν αντιδρασεις, ειναι κοινα και στα 2 ειδη οχηματων.

Φιλανδια ; Νορβηγια ; Σουηδια ; Η φιλανδια ξερω οτι θελει 3 χρονια παντως.
Ευχαριστω για τις απαντησεις!!!
Καημενοι Φινλανδοι... 3 χρονια και αυτοι; Αυριο θα παω να δωσω το τεστ, ελπιζω να το περασω Ως τωρα εχω περασει οσα practice tests εχω κανει, οποτε μαλλον ειμαι σε καλο δρομο
Η ομιχλη ειναι ενα προβλημα. Μαλλον θα παιρνω το λεωφορειο οταν θα βρεχει μεχρι να αποκτησω αρκετη εμπειρια .

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:25, 24-05-11:

Για να αποκτησεις εμπειρια παντως, οταν βρεχει, κανε βολτες σε διαδρομες που ξερεις, κοντα στο σπιτι κλπ, γιατι εμπειρια αλλιως δεν θα αποκτησεις.
Καλη επιτυχια!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 05:45, 25-05-11:

Το τεστ το περασα Τωρα αρχιζουν τα δυσκολα ομως! Οσο φοβομουν να οδηγησω μεχρι χθες, αλλο τοσο δεν φοβαμαι τωρα που πηρα το 1ο διπλωμα

Ασχετο, με την ασφαλεια αυτοκινητου τι παιζει; Να υποθεσω οτι οσο πιο καινουριο ειναι το οχημα τοσο περισσοτερο πληρωνεις;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 16:12, 25-05-11:

Όσο πιο νέος οδηγός είσαι, τόσο πιο πολλά πληρώνεις.

Παράθεση

World_is_Maths (Τασος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη World_is_Maths
Ο Τασος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O World_is_Maths Μαθητης β λυκειου έγραψε στις 21:33, 07-06-11:

Μήπως ξέρετε αν μπορώ να δώσω τα σήματα για την οδήγηση πριν τα 18 ;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Avicii : 07-06-11 στις 21:36. Αιτία: μετατροπή σε μικρα
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,536 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 14:06, 21-06-11:

Τι εννοείς;

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:44, 05-10-12:

Από τις πιο στιγμές της οδήγησης.
Η εικόνα είναι κινούμενη. Αν βγάλετε άκρη, στείλτε μου μήνυμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:36, 11-10-12:

Παιδιά είμαι πολύ στενοχωρημένη.
Σήμερα πήγα να στρίψω σε ένα στενάκι, ήταν παρκαρισμένο ένα παλιοφορτηγό και το στένευε ακόμα περισσότερο, εγώ τα υπολόγισα λάθος και δεν είδα το υπερυψωμένο πεζοδρομιο και έγδαρα λίγο τον μπροστινό προφυλακτήρα.

Όλη μέρα μ έχει πάρει από κάτω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 15:37, 11-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Παιδιά είμαι πολύ στενοχωρημένη.
Σήμερα πήγα να στρίψω σε ένα στενάκι, ήταν παρκαρισμένο ένα παλιοφορτηγό και το στένευε ακόμα περισσότερο, εγώ τα υπολόγισα λάθος και δεν είδα το υπερυψωμένο πεζοδρομιο και έγδαρα λίγο τον μπροστινό προφυλακτήρα.

Όλη μέρα μ έχει πάρει από κάτω.

....Ποσοι νεκροι και τραυματίες?

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:39, 11-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
....Ποσοι νεκροι και τραυματίες?
Κανείς ευτυχώς. Μόνο ο προφυλακτηρας που γδάρθηκε.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 15:47, 11-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Κανείς ευτυχώς. Μόνο ο προφυλακτηρας που γδάρθηκε.

και στεναχωριεσαι μηπως πονεσε πολυ;
...

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:55, 11-10-12:

Αν προσπαθείς να μου πεις ότι δεν πρέπει να στενοχωριέμαι για τον προφυλακτήρα, ξέρω τι θες να πεις. Σημασία έχει που δεν χτύπησε κανείς.
Απλα όσο να ναι, ε είναι στενάχωρο ..

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 00:52, 12-12-12:

Εντάξει το καταλαβαίνω. Η αμυντική οδήγηση σε προστατεύει από πολλά παρατράγουδα. Σωστό αυτό. Αλλά μερικοί πόσο μα πόσο μα πόσο αργά πηγαίνουν; Και γιατί όλοι αυτοί πρέπει να τυχαίνουν πάντα μπροστά μου; Γιατί; Κάθε φορά 4-5 σλάλομ θα τα κάνω. Και αν δεν μπορώ, τους κολλάω από πίσω. Κάνε στην άκρη ή σταμάτα να περάσω. Κοίτα λίγο και τον καθρέφτη. Είναι εκείνο το ορθογώνιο πραγματάκι που γυαλίζει,κολλημένο ακριβώς στη μάπα σου μπροστά για να βλέπεις τι γίνεται από πίσω σου. Μην τρομάξεις αν δεις καμιά ουρά 150 χμ. Εξαιτίας σου είναι. Κάνε δεξιαααααααααααά!
Νι και ξενι. Δε με νοιάζει. Βαρέθηκα. Κάποιοι βιαζόμαστε. Τι κατάσταση είναι αυτή; Όλοι την είδαν οδηγοί. Άμα φοβάσαι να οδηγήσεις να κάτσεις σπίτι σου. Άντε κάθε κυράτσα παίρνει ένα τιμόνι και πάει λες και κουβαλάει αυγά. Δέκα ώρες να πάρει μια στροφή. Ήμαρτον. Τις μοίρες υπολογίζει; Σχεδόν σταματάει το αυτοκίνητο και μετά στρίβει. Αφού δεν ξέρεις να οδηγείς. Παραδέξου το. Τι μου το παίζεις και καλά ο Ευρωπαίος που τηρεί τα όρια ταχύτητας; Την τύφλα σου δεν ξέρεις.
Το φανάρι πράσινο, εννοείται πάει σαν κότα, ρεμβάζει χαλαρά την ανατολή του ηλίου από τα δεξιά ,λες και βρίσκεται πάνω σε κρουαζιερόπλοιο...και φυσικά ποιον θα πιάσει το φανάρι; Εμένα που είμαι από πίσω.
Ενώ αυτός θα έχει προλάβει να περάσει. Πάτα το βρε (άντε μην πω) λίγο να προλάβει να περάσει και κανένας άλλος.
Άσε τις ευγένειες και προχώρα και μην αφήνεις όλον τον ντουνιά να χωθεί μπροστά σου. Πάρτο χαμπάρι. Εσύ έχεις προτεραιότητα και η στιγμή για να δείξεις τους καλούς σου τρόπους δεν είναι η κατάλληλη.
Μάθε επιτέλους τον ΚΟΚ. Όταν έχεις προτεραιότητα σε αφήνω να περάσεις. Όταν έχω εγώ, με αφήνεις εσύ να περάσω.Μην μου το παίζεις κύριος και μου παραχωρείς την προτεραιότητά σου. Δεν τη θέλω. Το αμάξι μου ούτως ή άλλος έκανα τον κόπο και το σταμάτησα για να περάσεις. Τελειώνε και προχώρα. Ή μήπως θα κοιταζόμαστε πενήντα ώρες σταματημένοι και οι δυο ποιος θα περάσει; Είναι απλά τα πραγμάτα. Είσαι από τα δεξιά, άρα περνάς εσύ πρώτος. Και αν δεν ξέρεις ποιο είναι το δεξί σου χέρι, βάλε ένα σημάδι να τα ξεχωρίζεις. Καραγκιοζάκο.
Και ναι εγώ είμαι αυτή που θα σου κορνάρω από το τέλος της ουράς για να ξυπνήσεις. Το φανάρι είναι πράσινο εδώ και μισή ώρα... κι εσύ σκαλίζεις σκυμμένος εκείνη την ώρα το ντουλαπάκι του αυτοκινήτου σου. Είσαι πρώτος στην ουρά, έχε τα μάτια σου στο φανάρι,βάλε πρώτη και ξεκίνα.

Παράθεση

venividivici43946

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,207 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 00:58, 12-12-12:

Ενώ οι έξυπνοι που είναι μόνιμα στην αριστερή λουρίδα γιατί βιάζονται; Και καταλήγει να είναι η πιο αργή;

Παράθεση

xrictian

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xrictian
H xrictian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H xrictian έγραψε στις 23:43, 18-11-13:

να ρωτησω τωρα κατι?εμενα μου εχουν πει οτι στην οπισθογωνια πρεπει να κοιτας μονο πισω κι οχι στον πλαινο καθρεφτη.το θεμα ειναι οτι εγω δεν μπορω να την κανω αν δεν κοιταω στον πλαινο καθρεφτη!!!Δεν ειμαι τοσο σιγουρη για το ποσο ισχυει αυτο και θα θελα να μου πειτε τη σωστη μεθοδο με την οποια γινεται η οπισθογωνια. ευχαριστω!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    arnold, Elef8eria_Ad

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους