Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,043 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Συμβουλές, οδηγίες, σεμινάρια: Τα πάντα για την οδήγηση!

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αννουλα
H Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Αννουλα έγραψε στις 12:41, 03-03-08:

Οδηγάω γυρω στους 6 μηνες τωρα που εχω δικό μου αμαξι και εχω διπλωμα γυρω στους 8.Οταν προτοπηρα το διπλωμα κανεις μα κανεις δεν φιλοτιμοταν να μου δωσει το αμαξι του με εκεινον μεσα να παω μια βολτα να εξικοιωθω!ακομη και ο τοτε ''φιλος'' μου που μου το εδινε πριν παρω καν διπλωμα οταν τελικα το πηρα δεν μου το ξανα εδωσε γτ καποια στιγμη που με ανχωνε γτ φωναζε πηγα να το φερω πανω σε μια μαντρα!!!το πρωτο μου αμαξι ηταν ενα σαραωαλο τελειως ενα φιεστακι παναρχαιο!το οποιο ομως τον πρωτο καιρο που το ειχα δεν ειχα ασφαλεια(λογω καποιων διαδικαστικων που επρεπε να γινουν πρωτα)!για αυτο και δεν το μετακινουσα,Στην αρχη ο αδερφος μου μου υποσχονταν οτι θα πιγαινουμε κοντινες βολτες εστω και χωρις ασφαλεια ωστε να εξικοιωθω!Πραγμα που δεν γινοταν γτ μονιμως βαριοταν!!καποια στιγμη ειχα νευριασει τοσο που με γραφανε ολοι και αποφασισα να το παρω μονη μου εστω και χωρις ασφαλεια!!!Οποτε μπορειτε να φανταστειτε συνδιασμο!νεα οδηγος+σαραβαλο αυτοκινητο+χωρις ασφαλεια+μονη μου+νευριασμενη!!!εκοβα βολτες βεβαια γυρω τα τετραγωνα απο το σπιτι μου αλλα ειχε τοση κινιση που με εκανε να ανχωνομαι ολο και περισσοτερο!βεβαια μεχρι να ασφαλιστει το αμαξι δεν το ξανα εκανα αυτο...Αλλα νομιζω πως ηταν η καλυτερη εμπειρια αυτο το αμαξι γτ ηταν παλιο και μου εμαθε πολλα,και μετα απο ενα μηνα που το αλλαξα και πηρα ολοκαινουριο ηταν παραδεισσος που τα ειχα ολα υδραυλικα και με ολες τις ανεσεις!
σε καμια περιπτωση δεν συγρνεται η οδιγικη μου ικανοτητα τοτε με τωρα!
οσο για το Ν μετα απο ενα μηνα το εβγαλα και μπορω να πω οτι χωρις αυτο οδηγαω πολυ καλυτερα αφου δεν εχω αυτο το κορναρισμα και τον χλευασμο χωρις λογο απο τους αλλους απλα και μονο για να σε υποβαθμισουν επειδη εισαι νεος!
οσο για τους νεους?εχω δει ακομα εστω και αυτο το μικρο διαστημα που οδηγαω παλιους οδηγους να κανουν πολυ χειροτερες γκαφες στο δρομο απο οτι εκανα εγω τον πρωτο καιρο!και το βλεπω καθημερινα στον δρομο!
εχω κανει ηδη δυο ταξιδια και κανω συχνα πολυ μακρυνες αποστασεις!
Παντως πιστεθω ειναι λαθος να περνεις καποιον μαζι σου τον πρωτο καιρο για ασφαλεια!
πρωτον σε ανχωνει περισσοτερο και δευτερον μαθαινεις πολυ καλυτερα μονος σου με το να πειραματιζεσαι και να δοκιμαζεις μονος σου το αμαξι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 13:52, 03-03-08:

Αννούλα έχεις δίκιο. Όσες φορές έχω πάει βόλτα με τον μπαμπά μου με αγχώνει και με νευριάζει Όλο μιλάει και κάνει παρατηρήσεις ενώ δεν κάνω τίποτα. Τον πειράζουν τα πάντα!!! Άσε... Να μη μιλήσω για τον φίλο μου. Την πρώτη φορά που μου το έδωσε εννοείται ότι πήγαμε σε μέρος που δεν υπήρχε κανείς και ήταν πολύ μεγάλος ο χώρος. Δεν έκανα τίποτα, μόνο κύκλους. Ήταν καινούριο το αυτοκίνητό του και φοβόταν μην το χαλάσω και στο τέλος έκανε κάτι που με εξόργισε και εννοείται κατέβηκα από το αυτοκίνητο Είσαι πολύ τυχερή που έχεις δικό σου αυτοκίνητο, εμένα δε μου το δίνουν ούτε για μια βόλτα. Ακόμα και στο σπίτι να είναι και οι δύο μου λένε ότι θα το χρειαστούν μετά. Αν περιμένω να πάρω δικό μου αυτοκίνητο σώθηκα!!! Στην καλύτερη περίπτωση σε 10 χρόνια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

H Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Αννουλα έγραψε στις 15:20, 03-03-08:

Μπορείς να προσπαθησεις για να παρεις ενα πολυ παλιο κατι τελοσπαντων,και αν ουτε και αυτο υπομονη,ξερω πως ειναι να θες να οδηγισεις και να μην στο δινει κανεις...το εχς περασει..και εγω εβαλα το πεισμα μου κατω και ειπα ετσι ειστε ολοι?θα προσπαθησω μονη μου,και εχω καταφερει να παρω πλεον καινουριο αυτοκινητο και μαλιστα μονη μου,χωρις την βοηθεια κανενος και τα χρηματα κανενος!!!Χρεωθηκα μες τα δανεια βεβαιααλλα αξιζε τον κοπο!!
Και στην τελικη αν δεν παρεις δικο σου αμαξι να το οδηγας συνεχεια δεν εξικοιωνεσαι!κανε απλα υπομονη!και οταν βρεις την ευκαιρια και τα καταφερεις μονη σου δειξε σε ολους το ποσο καλη οδηγος μπορεις να γινεις και ας σε φοβοντουσαν καποτε ολοι!! ετσι εκανα και εγω!

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 15:29, 03-03-08:

Κοίτα, κι εγώ το σκεφτόμουν να πάρω ένα αυτοκίνητο αλλά είναι πολλά τα έξοδα. Όχι τόσο να το πάρεις όσο να το συντηρήσεις (βενζίνη, ασφάλεια, ανταλλακτικά, service κτλ). Είναι μακρινό όνειρο ένα αυτοκίνητο καθώς δε δουλεύω και ούτε πρόκειται να έχω μόνιμη δουλειά, τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον. Άρα προς το παρόν έχω μόνο τα αυτοκίνητα των γονιών μου τα οποία όπως προείπα είναι σχεδόν πάντα κατειλημμένα. Θα πρέπει να ασκήσω ισχυρές πιέσεις μου φαίνεται

Παράθεση

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη phyllis
H αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H phyllis έγραψε στις 16:04, 03-03-08:

εννοειται να ασκησεις πιεσεις και να πεις οτι εχω το διπλωμα θα επρεπε να εχω και αυτοκινητο! τοτε πες τους γιατι πηρα το διπλωμα? κοιτα και εμενα ο φιλος μου δε με αφηνει να οδηγησω το δικο του γιατι ειναι και καινουριο και φοβαται οτι θα κανω κατι και θα το χαλασω.... τι να πεις αντρες!!

λοιπον στο θεμα μας τωρα, κοιτα και εγω αργησα να παρω το διπλωμα το πηρα στα 26 και μολις τωρα οδηγω στα 27, αλλα το κινητρο ηταν οτι πηρα και αυτοκινητο δικο μου στο ονομα μου και ολα τα εξοδα δικα μου. ενταξει βοηθησε και ο μπαμπας για να μην παρω δανειο κλπ αλλα ειχα μαζεψει σχεδον ολα τα λεφτα. κοιτα να δεις πρεπει να ξερεις οτι πρωτον το αυτοκινητο θελει προσοχη και 100% αντανακλαστικα. χρειαζεται η αμεριστη προσοχη σου στο δρομο. δεν κανουν μονο λαθη οι νεοι οδηγοι κανουν πολλα και οι παλιοι και πρεπει να προσεχεις. επειτα το αμαξι εχει και εξοδα, ασφαλειες, τελη κυκλοφοριας, σερβις, βενζινες κλπ.
παντως μονο αν το παρεις μονη σου θα μαθεις. διαφορετικα μη στηριζεσαι στους αλλους! ειδικα οι γονεις δεν προκειται να σου πουν ελα παρτο πηγαινε. προσπαθησε να τους πεισεις οτι ειναι δικαιωμα σου να εχεις και εσυ το δικο σου αυτοκινητακι!!

ολα καλα θα πανε θα δεις, ψυχραιμια και προσοχη θελει!! και μαγκια

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη phyllis : 03-03-08 στις 16:25.
Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

H Αννουλα έγραψε στις 16:22, 03-03-08:

συμφωνω psyllis σε ολα..
αυτο ειναι το κινητρο βεβαια που παιρνεις το διπλωμα για να οδηγας φυσικα,αλλα πολλοι δεν καταλαβαινουν την ευχαριστιση που 8α σου δωσει αυτο,λες και δεν περασαν ποτε απο αυτην την φαση!να σκεφτεις αδερφος μου και πατερας μου δεν διανοουντουσαν να μου δωσουν αμαξι,παρολα αυτα η κοπελα του αδερφου μου μου το εδινε απλοχερα!
τι να πεις αντρες!
σιγουρα ενα αμαξι το δυκολοτερο του ειναι η συντηρηση και εφοσον εγω δεν ειχα και καποια βοηθεια απο κανεναν,αποφασισα να παρω ενα picanto που και λιγη βενζινη καιει και φτηνο service εχει και τελη μικρα και ασφαλεια επεισης!
αλλα ακομα και την δυνατοτητα αυτην να μην εχεις στην παρουσα κατασταση,πεισε τουσ οτι ειναι σημαντικο να αρχιζεις να εξικοιωνεσαι απο τωρα γτ οσο πιο μικρος μαθαινεις κατι τοσο το καλυτερο,και καλο ειναι να στο δινουν!οτι αφηνεις σε αφηνει... προσπαθησε σε εμιστευτουν και ζητα το εστω μονο για πολυ μικρεσ αποστασεις,εστω και αυτο 8α σε βοηθησει!!

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

H fielda έγραψε στις 16:43, 03-03-08:

Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια για τη συμπαράσταση!!!! Τώρα περιμένω να γίνω καλά (ωραίο καιρό βρήκα να αρρωστήσω) και θα τους κανονίσω. Θα τους πω να κάνω μαθήματα με αυτόν τον γνωστό τους και μετά όταν βρίσκω ελεύθερο αυτοκίνητο θα το παίρνω. Με ζαλίζουν βέβαια γιατί λένε ότι δεν αξίζει να πάρεις αυτοκίνητο στην Αθήνα. Καλύτερα να χρησιμοποιείς τα ΜΜΜ και ότι δε βρίσκεις να παρκάρεις και ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω το αυτοκίνητο βράδυ γιατί θα τρελαθούν από την αγωνία και το άγχος μπλα μπλα μπλα... Ανυπόφοροι είναι!!!!

Θα πρέπει να μαζέψω λεφτά να πάρω αυτοκίνητο γιατί με αυτούς δε με βλέπω καλά... Αλλά σιγά, πόσα λεφτά μπορώ να μαζέψω τώρα που δε δουλέυω; Α! Το βρήκα!! Θα αρχίσω να παίρνω μέρος σε διαγωνισμούς που δίνουν δώρο αυτοκίνητο

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 17:08, 03-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από phyllis
εννοειται να ασκησεις πιεσεις και να πεις οτι εχω το διπλωμα θα επρεπε να εχω και αυτοκινητο! τοτε πες τους γιατι πηρα το διπλωμα? κοιτα και εμενα ο φιλος μου δε με αφηνει να οδηγησω το δικο του γιατι ειναι και καινουριο και φοβαται οτι θα κανω κατι και θα το χαλασω.... τι να πεις αντρες!!
Ε... Θα χαλάσουμε τις καρδιές μας τώρα...
Ένα αμάξι καινούριο στην καλύτερη περίπτωση να κάνει 10.000?. Με την παραμικρή γρατζουνιά πάνω του, χάνει την συναισθηματική του αξία του καινούριου! Λογικό το βρίσκω λοιπόν να μην σου δίνει ο φίλος σου το αμάξι, ειδικά αφού είσαι καινούρια και ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΟ ΑΜΑΞΙ να παίξεις!

Όσο για την φράση "έχω το δίπλωμα θα έπρεπε να έχω και αυτοκίνητο" τι να πω. Λες και τα λεφτά βγαίνουν από τα δέντρα... Όπως είπε η fielda έχουν ήδη 2 αυτοκίνητα, φαντάσου τα έξοδα να έχουν 3!

Επίσης, όπως και να το κάνουμε, όταν ένας οδηγός ξεκινάει να οδηγάει με φοβίες, δεν σου εμπνέει και τόση εμπιστοσύνη, πόσο μάλλον να του δίνεις καινούριο αμάξι...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

H fielda έγραψε στις 17:18, 03-03-08:

Καλά, δε συζητώ το να μου πάρουν αυτοκίνητο. Δεν είμαι παράλογη, ποτέ δε ζήτησα κάτι τέτοιο. Έχουμε ήδη δύο αυτοκίνητα, δε νομίζω ότι χρειαζόμαστε και τρίτο... Το μόνο που θέλω είναι να μου το δίνουν να πηγαίνω καμία βόλτα, να συηθίσω και τους δρόμους στην Αθήνα.

Όσο για τις φοβίες, δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος καινούριος οδηγός που δε φοβάται. Όσοι δε φοβούνται μετά τρώνε τα μούτρα τους γιατί νομίζουν ότι μπορούν να ελέγξουν πλήρως το αυτοκίνητο ενώ πολλές φορές δεν ισχύει αυτό. Η ασφάλειά σου στο δρόμο δεν εξαρτάται μόνο από σένα αλλά σε πολύ μεγάλο βαθμό και από τους άλλους και δεν μπορείς να ξέρεις ούτε να προβλέψεις την αντίδρασή τους.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 18:02, 03-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από fielda
Καλά, δε συζητώ το να μου πάρουν αυτοκίνητο.
Οκ, συμφωνούμε τότε
Όσο για τις φοβίες, δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος καινούριος οδηγός που δε φοβάται. Όσοι δε φοβούνται μετά τρώνε τα μούτρα τους γιατί νομίζουν ότι μπορούν να ελέγξουν πλήρως το αυτοκίνητο ενώ πολλές φορές δεν ισχύει αυτό. Η ασφάλειά σου στο δρόμο δεν εξαρτάται μόνο από σένα αλλά σε πολύ μεγάλο βαθμό και από τους άλλους και δεν μπορείς να ξέρεις ούτε να προβλέψεις την αντίδρασή τους.
Είναι αλλιώς να έχεις μια ελαφριά ανησυχία και αλλιώς να λες ότι έχεις φοβίες. Οι φοβίες είναι αρνητικές και δεν πρέπει να υπάρχουν. Όταν οδηγάς, πρέπει να είσαι μεν σε εγρήγορση, αλλά να είσαι και άνετος. Αν είσαι σφιγμένος ή περιμένεις να σου την πέσουν από παντού, δεν θα οδηγήσεις ποτέ σωστά

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

H fielda έγραψε στις 18:10, 03-03-08:

Ναι, δεν έχεις άδικο... Δεν είπα ότι τρέμεις απλά νομίζεις ότι έγινε κάτι τρομερό που βγήκες εσύ στους δρόμους Περιμένεις κιόλας οι υπόλοιποι να σε αντιμετωπίσουν με συμπάθεια και κατανόηση και εκεί είναι που τρως φρίκη. Αν για παράδειγμα αργήσεις να ξεκινήσεις στο φανάρι αρχίζουν όλοι και κορνάρουν, εσύ πανικοβάλλεσαι γιατί τους καθυστερείς, βιάζεσαι να ξεκινήσεις και πάνω στον πανικό σου σβήνει το αυτοκίνητο Ε, δεν είσαι και πολύ άνετος μετά... Αρχίζεις να αποφεύγεις τα φανάρια και τους δρόμους που έχει πολλά αυτοκίνητα για να γλιτώσεις το κορνάρισμα και ενίοτε και το βρίσιμο

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 18:22, 03-03-08:

Ναι απλά αν είσαι από την αρχή άνετος και αδιαφορείς για τα σχόλια των υπολοίπων, δεν θα τρέμεις, ούτε θα σου σβήνει το αμάξι από το άγχος. Όταν έχεις άγχος, βγαίνει σε κακούς χειρισμούς και περισσότερο άγχος και πάει λέγοντας.

Παράθεση

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

H αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H phyllis έγραψε στις 11:25, 04-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Ε... Θα χαλάσουμε τις καρδιές μας τώρα...
Ένα αμάξι καινούριο στην καλύτερη περίπτωση να κάνει 10.000?. Με την παραμικρή γρατζουνιά πάνω του, χάνει την συναισθηματική του αξία του καινούριου! Λογικό το βρίσκω λοιπόν να μην σου δίνει ο φίλος σου το αμάξι, ειδικά αφού είσαι καινούρια και ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΟ ΑΜΑΞΙ να παίξεις!

Όσο για την φράση "έχω το δίπλωμα θα έπρεπε να έχω και αυτοκίνητο" τι να πω. Λες και τα λεφτά βγαίνουν από τα δέντρα... Όπως είπε η fielda έχουν ήδη 2 αυτοκίνητα, φαντάσου τα έξοδα να έχουν 3!

Επίσης, όπως και να το κάνουμε, όταν ένας οδηγός ξεκινάει να οδηγάει με φοβίες, δεν σου εμπνέει και τόση εμπιστοσύνη, πόσο μάλλον να του δίνεις καινούριο αμάξι...
αρχικα συμφωνω οτι δε δινεις ενα καινουριο αμαξι σε νεο οδηγο το ειπα χαριτολογωντας το οτι δε μου το δινει ο φιλος μου!!
αλλα πρεπει να σου πω οτι δεν ειπα να παρει καινουριο αυτοκινητο. η φραση μου " εχω το διπλωμα θε επρεπε να εχω και αυτοκινητο" αποσκοπουσε στο γεγονος οτι εφοσον υπαρχει αυτοκινητο στο σπιτι καλο ειναι να της το εδιναν για να εξοικειωθει με την ιδεα της οδηγησης. εννοειται οτι τα λεφτα δε βγαινουν απο τα δεντρα. σε καμμια περιπτωση δεν εννοουσα να αγορασει αυτοκινητο. αυτο που υπαρχει να χρησιμοποιεί. το ειπα σαν επιχειρημα που μπορει να πει στους δικους της για να της δωσουν το αυτοκινητο. αυτα απο μενα!! καλη τυχη fielda!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

H fielda έγραψε στις 12:25, 04-03-08:

Ευχαριστώ πολύ!!!! Θα περιμένω να γίνω καλά και μετά θα ξεκινήσω μαθήματα. Θα σας ενημερώσω όταν γίνει το μεγάλο βήμα

Παράθεση

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

H phyllis έγραψε στις 12:27, 04-03-08:

Ευχαριστώ πολύ!!!! Θα περιμένω να γίνω καλά και μετά θα ξεκινήσω μαθήματα. Θα σας ενημερώσω όταν γίνει το μεγάλο βήμα

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:33, 04-03-08:

" εχω το διπλωμα θε επρεπε να εχω και αυτοκινητο" αποσκοπουσε στο γεγονος οτι εφοσον υπαρχει αυτοκινητο στο σπιτι καλο ειναι να της το εδιναν για να εξοικειωθει με την ιδεα της οδηγησης.
H πρώτη μου εξοικείωση με αυτοκίνητο κόστισε στο μπαμπά μου 550? [κ δεν είχα βγει ΚΑΝ σε κεντρικό δρόμο ]... Οκ... ήμουν 19 και πλέον μου το έχει συγχωρέσει, αλλά ομολογώ ότι δεν του κράτησα πολλά μούτρα που μέχρι τα 22 δεν με ξανάφησε να πλησιάσω το αυτοκίνητό του

[δεν φταίω εγώ ρε παιδιά ο τοίχος ήρθε πάνω μου στη στροφή ]

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

H fielda έγραψε στις 12:38, 04-03-08:

Αχ μη μου λες τέτοια!!!! Δεν πρόκειται να πιάσω ποτέ στη ζωή μου τιμόνι...

Παράθεση

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

H phyllis έγραψε στις 12:41, 04-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
H πρώτη μου εξοικείωση με αυτοκίνητο κόστισε στο μπαμπά μου 550? [κ δεν είχα βγει ΚΑΝ σε κεντρικό δρόμο ]... Οκ... ήμουν 19 και πλέον μου το έχει συγχωρέσει, αλλά ομολογώ ότι δεν του κράτησα πολλά μούτρα που μέχρι τα 22 δεν με ξανάφησε να πλησιάσω το αυτοκίνητό του

[δεν φταίω εγώ ρε παιδιά ο τοίχος ήρθε πάνω μου στη στροφή ]
καλα και εμενα δεν προκειται να μου εδιναν ξανα το αμαξι αν γινοταν κατι τετοιο!!
αλλα συμβαινουν και αυτα, τι να κανουμε! και εγω τις πρωτες φορες που απλα μαθαινα στροφες κλπ με το παλιο μας αυτοκινητο, ενα nissan cherry παναρχαιο αλλα ειχε αντεξει πολλα το καημενο ημουν στην πολυκατοικια και μαθαινα να κανω οπισθεν ε και καθως πηγαινα πισω το καρφωσα σε ενα δεντρακι ( μκρο δεντρακι μη φανταστειτε κανα πευκο κλπ)
και τωρα το σκεφτομαι και γελαω!!

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 12:42, 04-03-08:

Αχ μη μου λες τέτοια!!!! Δεν πρόκειται να πιάσω ποτέ στη ζωή μου τιμόνι...
Καλε μην αγχωνεσαι.
Εγω στα φορτε μου στην αρχη είχα χτυπησει μηχανακι που ηταν δεμενο με αλυσιδα πανω σε σιδερενια πορτα.Εκανα οπισθεν να παρκαρω σε ραμπα και δεν το ειχα δει απο την αρχη και πηγαινα,πηγαινα μεχρι που ακουσα το ντουπ.Ευτυχως δεν εσπασε τιποτα.Ειχαν βγει ολοι εξω και με κοιτουσαν καλα,καλα.

Παράθεση

phyllis (αθηνα)

Δραστήριο Μέλος

H phyllis έγραψε στις 12:51, 04-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Bill
Καλε μην αγχωνεσαι.
Εγω στα φορτε μου στην αρχη είχα χτυπησει μηχανακι που ηταν δεμενο με αλυσιδα πανω σε σιδερενια πορτα.Εκανα οπισθεν να παρκαρω σε ραμπα και δεν το ειχα δει απο την αρχη και πηγαινα,πηγαινα μεχρι που ακουσα το ντουπ.Ευτυχως δεν εσπασε τιποτα.Ειχαν βγει ολοι εξω και με κοιτουσαν καλα,καλα.
εγω εχω τους αισθητηρες παρκαρισματος!! βοηθανε πολυ σε τετοιες καταστασεις! καλα ναι και εγω παρκαρα προχτες και επειδη δυσκολευτηκα λιγο ειχαν βγει 2-3 στο μπαλκονι και με κοιταζαν! δεν πειραζει σιγα καλε που δε θα πιασεις τιμονι ποτε!! μην αγχωνεσαι τοσο πολυ. και εγω φοβομουν και φοβαμαι αλλα καθε μερα βελτιωνεσαι. μην το παιρνεις απο φοβο!! αν προσεχεις θα εισαι μια χαρα!!

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 12:54, 04-03-08:

εγω εχω τους αισθητηρες παρκαρισματος!! βοηθανε πολυ σε τετοιες καταστασεις! καλα ναι και εγω παρκαρα προχτες και επειδη δυσκολευτηκα λιγο ειχαν βγει 2-3 στο μπαλκονι και με κοιταζαν! δεν πειραζει σιγα καλε που δε θα πιασεις τιμονι ποτε!! μην αγχωνεσαι τοσο πολυ. και εγω φοβομουν και φοβαμαι αλλα καθε μερα βελτιωνεσαι. μην το παιρνεις απο φοβο!! αν προσεχεις θα εισαι μια χαρα!!
Καλά τωρα πια έχω μάθει να παρκάρω.(πανε κοντά 3 χρόνια απο τότε)
Τους αισθητήρες παρκαρίσματος τους έχω χρησιμοποιήσει μια φορά(σε αλλο αμαξι).Είναι αρκετά βολικοί.Αν και το μπιπ που ακουγεται συνεχεια ειναι σπαστικό.Ευτυχώς υπάρχουν μερικοί που αρχίζουν να σφυράνε στα κρίσιμα σημεία.

Παράθεση

AthinaMike (αθηνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AthinaMike
H αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H AthinaMike έγραψε στις 18:40, 28-11-08:

Παιδιά χαλαρά, όλοι τα περάσαμε αυτά... στην Ελλαδίτσα ζούμε

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:49, 28-11-08:

Κι αν οι αισθητηρες παρκαρισματος ειναι αναισθητοι και δε δουλεψουν καλα ; Τους εμπιστευεστε ; Εγω δε μπορω να πω πως θα τους εμπιστευομουν. Προτιμω να παω να κανω ασκησεις να μαθω τον ογκο του αυτοκινητου μου, και μετα αν τυχον χρειαστει να κατεβω να δω.

(ποιο χαπακι να παρω τωρα...θα παρω το πρασινο..)

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 19:59, 28-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
[...]ποιο χαπακι να παρω τωρα...[...]
Come on Neo, you know the answer!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Idril : 28-11-08 στις 21:43.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 21:11, 28-11-08:

Πάντως εμένα ενώ στην αρχή οι αισθητήρες παρκαρίσματος με άγχωναν πολύ, πλέον με εξυπηρετούν άπειρα και δεν έχω και τόσο πολύ τον νου μου όσο στην αρχή. Βέβαια έχω μάθει αρκετά καλά και τον όγκο του αμαξιού μου, οπότε δεν είναι και θέμα. Αλλά όταν μπαίνω να οδηγήσω το άλλο αμάξι που ΔΕΝ έχει αισθητήρες, όταν κάνω πίσω ..αγχώνομαι που έχει τόση ησυχία

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 00:26, 29-11-08:

Its like ...a drug perhaps ? huh?

Παράθεση

AthinaMike (αθηνα)

Νεοφερμένος

H αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H AthinaMike έγραψε στις 22:25, 29-11-08:

kαλοι οι αισθητηρεs αλλα και σπαστικοι!

πολυ ωραια φωτο εχειs βαλει στο πλανο σου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 30-11-08 στις 04:31. Αιτία: merge
Παράθεση

AthinaMike (αθηνα)

Νεοφερμένος

H AthinaMike έγραψε στις 14:55, 01-12-08:

εγω τωρα κανω τα μαθηματα μου για οδηγηση.ασυναισθητα παταω τον συμπλεκτη!ο δασκαλοs μου μου ειπε νε αλλαξω και παππουτσια γιατι δεν φοραγα αθλητικα.αλλα ουτε τακουνια βεβαια,γενικωs πηρα μια απογοητευση!

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 17:19, 01-12-08:

Αμεση απάντηση θέλω....
Πήρα το δίπλωμα πριν 2 χρόνια απο τότε δεν οδηγησα ξανα,
Τώρα έποιασα ξανα το τιμόνι..και την Παρασκευή πρέπει να οδηγήσω το
Celica από Καβάλα προς Αθήνα. Να το κάνω η να πάρω το λεωφορείο;
Το μονο που με φοβήζει είναι τα άλλα αυτοκίνητα.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 17:22, 01-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από e-sofia
Αμεση απάντηση θέλω....
Πήρα το δίπλωμα πριν 2 χρόνια απο τότε δεν οδηγησα ξανα,
Τώρα έποιασα ξανα το τιμόνι..και την Παρασκευή πρέπει να οδηγήσω το
Celica από Καβάλα προς Αθήνα. Να το κάνω η να πάρω το λεωφορείο;
Το μονο που με φοβήζει είναι τα άλλα αυτοκίνητα.
ΟΧΙ.
Μην κάνεις κανα αστείο.
Ελπίζω να σε πρόλαβα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 17:25, 01-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
ΟΧΙ.
Μην κάνεις κανα αστείο.
Ελπίζω να σε πρόλαβα
Με πρόλαβες... οκ την Παρασκευή πρέπει να πάω..
Οχι λες ε; Γιατί αφού το έχω... Θα κάνω πρόβες(οδηγηση) μέσα στην βδομάδα

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:27, 01-12-08:

Οχι βρε Σοφια....Σε καμμια περιπτωση...Λεωφορειο και παλι λεωφορειο...
Ειναι μεγαλο το ταξιδι και ειναι πολυ σημαντικο θεμα το οτι δεν εχεις οδηγησει τα τελευταια δυο χρονια και μετα τα μαθηματα που εχεις κανει...σε περιπτωση που συμβει κατι μπορει ευκολα να τα χασεις...αστο να παει αστο....

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 17:29, 01-12-08:

Δεν θα είμαι μόνη μου τελείος.
Απλά επιδει εκείνος(οΓιωργος) δεν έχει δίπλωμα πρέπει να οδηγησω εγώ,
τουλάχιστων σε κάποια σημεία. Φοβάται μην μας σταματήσουν και μετά αστα ναπαν.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 17:29, 01-12-08:

Και πιστεύεις ότι θα είσαι έτοιμη να βγεις σε τέτοιον αυτοκινητόδρομο;
οχι δε θα είσαι, 24 ώρες το 24ώρο να κάνεις πρόβες μέχρι την Παρασκευή.
Δηλαδή απορώ και που το ρωτάς

Δεν είναι καν Καβάλα-Θεσσαλονίκη. Είναι Καβάλα-Αθήνα!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 17:29, 01-12-08:

Και μία ενδιάμεση λύση αν θες σώνει και καλά να ξεσκουριάσεις τις οδηγικές σου ικανότητες:

Καβάλα --> Θεσσαλονίκη (αυτοκίνητο)
Θεσσαλονίκη --> Αθήνα (τρένο)

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 20:34, 01-12-08:

Δεν θα είμαι μόνη μου τελείος.
Απλά επιδει εκείνος(οΓιωργος) δεν έχει δίπλωμα πρέπει να οδηγησω εγώ,
τουλάχιστων σε κάποια σημεία. Φοβάται μην μας σταματήσουν και μετά αστα ναπαν.
Οταν λες τουλάχιστον σε κάποια σημεία, εννοείς πως άνθρωπος που δεν έχει δίπλωμα θα βγει να οδηγήσει στην Εθνική και μάλιστα σε τόσο μεγάλη απόσταση; Και το μόνο που φοβάται είναι μη τον πιάσουν; (Συγνώμη, αλλά μακάρι να τον πιάσουν!)
Επιπλέον με αμάξι που δεν ξέρεις και δεν έχεις οδηγήσει ΠΟΛΛΕΣ ώρες πριν και δεν έχεις ήδη βγει εθνική για μικρότερη απόσταση, δεν το παίρνεις να οδηγήσεις από Καβάλα - Αθήνα. Ειδικά άμα σκέφτεσαι πως υπάρχουν άλλα αυτοκίνητα και φοβάσαι..

Το αυτοκίνητο δεν είναι αστείο. Κι η εθνική ακόμα περισσότερο. Μισό λεπτό να τα χάσεις μπορεί να σκοτωθείς ..έτσι απλά. Και ακόμα χειρότερα να σκοτώσεις και κάποιον άλλον που δεν φταίει. Συνεπώς αν δεν έχεις εμπειρία, δεν βγαίνεις για τετοιες αποστάσεις (βγαίνεις για αποστάσεις του μισαώρου μόνο προκειμένου να μάθεις και εννοείται με άλλον μαζί). Επίσης δεν βγαίνεις ούτε για πλάκα, αν δεν έχεις καν δίπλωμα!!! Όχι δεν έχει σημασία αν οδηγεί δέκα χρόνια χωρίς δίπλωμα στη Καβάλα.. δεν έχει σχέση η Καβάλα και η οποιαδήποτε Καβάλα με Εθνική και Αθήνα.. Και επιπλέον μετά στην Αθήνα ποιος θα οδηγεί; Ξέρεις πόσα φανάρια έχει; Πόσα αυτοκίνητα; Πόσο δύσκολο είναι να βρεις θεση παρκαρίσματος;

Αν σου φάνηκα απότομη, ζητώ συγνώμη, απλά θεωρώ πως αυτά είναι πολύ σοβαρά θέματα που δεν πρέπει να παίρνουμε έτσι αψήφιστα. Ειδικά όταν από τις κινήσεις μας μπορεί να πάθουν και άλλοι κακό..

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AthinaMike (αθηνα)

Νεοφερμένος

H AthinaMike έγραψε στις 20:56, 01-12-08:

παιδια πλακα πλακα το τιμινι θελει θαροs!αλλα με προσοχη.και εγω σε αυτη την φαση βρισκομαι!

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 21:02, 01-12-08:

Αν και με κάλυψε η Ντινα, να σου πω κι εγώ ΠΑΡΕ ΛΕΟΦΩΡΕΙΟ.
Και σορυ κιολας αλλα η στάση "δεν εχει διπλωμα αλλα ξερει να οδηγεί και θα οδηγήσει Καβαλα-αθηνα και θα το παρω κι εγω (που δεν εχω ξαναοδηγησει απο το διπλωμα)" ειναι απιστευτα ανευθυνη.
Και ναι είμαι απότομη και το ξέρω, αλλά και μόνο στη σκέψη ότι αύριο μεθαύριο μπορεί κάποιος με αυτή τη λογική να σκοτώσει εμένα ή καποιον άλλο ανθρωπο με φρικαρει τελειως.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AthinaMike (αθηνα)

Νεοφερμένος

H AthinaMike έγραψε στις 21:02, 01-12-08:

παιδια και εγω κομπλαρω με το τιμονι!σκεφτομαι αρχη ειναι ακομα και ετσι παρηγοριεμαι!εσειs τι λετε?

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 22:24, 01-12-08:

Σοφία μου, εδώ και μερικούς μήνες οδηγώ κάθε μέρα σχεδόν, και μιλάμε για αποστάσεις μισής ώρας και... Ε εθνική δεν έχω βγει ποτέ! Ούτε καν στην Αττική Οδό δεν έχω βγει
Όχι ψέματα-βγήκα μία φορά για 3 λεπτά, με τη μητέρα μου μέσα, για να βγω από Βριλήσσια στο Μαρούσι και να κόψω δρόμο. Ε περιττό να σου πω ότι φρίκαρα! Πήγαιναν όλοι σαν τρελοί- και στην εθνική θα είναι ακόμα χειρότερα
Και να σκεφτείς ότι το δίπλωμα το έχω ένα χρόνο και πάλι δε νιώθω έτοιμη και ασφαλής να βγω σε τέτοιους δρόμους. Δε μπορείς σε μία βδομάδα να βγεις εθνική μόνη σου, με συνοδηγό κάποιον που δεν έχει άδεια οδήγησης- είναι εντελώς απερίσκεπτο αυτό... Για την ασφάλεια τη δική σας και των άλλων οδηγών, θα πρότεινα να πάρετε λεωφορείο ή τρένο. Στην ουσία δε νομίζω να δώσετε κάτι παραπάνω από άποψη χρημάτων, πάνω κάτω στα ίδια θα έρθει, και δε θα χετε και το άγχος.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AthinaMike (αθηνα)

Νεοφερμένος

H AthinaMike έγραψε στις 20:10, 03-12-08:

Καλο ειναι να αποφευγονται τοσο μεγαλεs αποστασειs για την δικη σου ασφαλεια αλλα και των αλλων!εξασκισου πρωτα και μετα ανοιχτα!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 21:53, 03-12-08:

Nαι φυσικα και να το παρεις.
Με αποστασεις 10λεπτων κανενας δεν εμαθε να οδηγει.
Ειδικα αν εχεις και αλλον μεσα στο αυτοκινητο τοτε να ινα το παρεις.
Ειδικα αν ξρει να οδηγι και αυτος/αυτη και θα μπορει να σου δινει μερικα tips κατα την οδηγηση.
Και οταν θα βλεπεις οτι το stress level σου ανεβαινει θα κανεις σταση.

Παράθεση

AthinaMike (αθηνα)

Νεοφερμένος

H AthinaMike έγραψε στις 23:05, 03-12-08:

παιδια σας εχει τυχει να νομιζετε οτι επειδη ειστε αρχαριοι με την οδηγηση
οτι δεν θα τα καταφερετε?ενω πιστευετε οτι παει να φτιαξει το θεμα
κατι κανετε λαθος και απογοητευεστε?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 00:24, 04-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από The Djinn
Nαι φυσικα και να το παρεις.
Με αποστασεις 10λεπτων κανενας δεν εμαθε να οδηγει.
Ειδικα αν εχεις και αλλον μεσα στο αυτοκινητο τοτε να ινα το παρεις.
Ειδικα αν ξρει να οδηγι και αυτος/αυτη και θα μπορει να σου δινει μερικα tips κατα την οδηγηση.
Και οταν θα βλεπεις οτι το stress level σου ανεβαινει θα κανεις σταση.
Μάλλον δεν πρόσεξες πως δεν έχει οδηγήσει απ' όταν πήρε το δίπλωμα πριν δύο χρόνια και πως αυτός που θα την συνοδεύει και θα οδηγεί όταν δεν οδηγεί εκείνη δεν έχει καν δίπλωμα ε;

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 02:17, 04-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Μάλλον δεν πρόσεξες πως δεν έχει οδηγήσει απ' όταν πήρε το δίπλωμα πριν δύο χρόνια και πως αυτός που θα την συνοδεύει και θα οδηγεί όταν δεν οδηγεί εκείνη δεν έχει καν δίπλωμα ε;
Oτι δεν ειχε οδηγησει το ειδα.
Ειδα και οτι ειπε πως θα το παρει μερικες φορες πριν βγει στην εθνικη.(νομιζω γιατι το διαβασα σε χρονο πατ κιουτ)
Γγια τον συνοδηγο οχι δεν το προσεξα...
Φυσικα και ειμαι καθετα αντιθετος στο δευτερο, δεν το συζηταμε.
Αnyway, για να πω την θεση μου στο θεμα γενικα μιλωντας.
Η εθνικη οδος δεν ειναι κανα τερας με μεγαλο στομα που περιμενει να μας κατασπαραξει.
Ναι μεν θελει καποια εμπειρια απο πιο "απλους" δρομους, αλλα αυτο κυριως για να μαθεις το αμαξι και να συνηθισεις λιγο να αντιδρας σε διαφορες καταστασεις.
Εμπειρια για εθνικη οδο θα αποκτησεις μονο στην εθνικη οδο.
1000000 φορες να κανεις βολτα το αμαξι μεσα στην πολη, οταν θα βγεις για πρωτη φορα εθνικη οδο, μονο τοτε θα αρχισεις να πιανεις το νοημα της.
Γνωμη μου ειναι να παρει το αυτοκινητο και να κανει οσες πιο πολλες βολτες μπορει με καποιον μεσα ο οποιος και θα ξερει και δεν θα ειναι νευρικος στο εκαστοτε λαθος (ειναι οτι μεγαλυτερη χοντραδα να πανικοβαλεις με φωνες εναν που ειναι ηδη αγχωμενος) και μετα αν νιωθει καλα να βγει και εθνικη οδο.
Αλλα καλο ειναι διπλα του να εχει καποιον που και να σε βοηθησει θα μπορει με μερικα tips αλλα και σε περιπτωση κουρασης να αναλαβει.Φυσικα με διπλωμα.
Προσωπικα οσα χρονια και να οδηγει ο αλλος οσο καλος και να λειι οτι ειναι κτλ κτλ, αν δεν εχει διπλωμα δεν πρεπει να πιανει τιμονι,

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 10:09, 04-12-08:

Συμφωνώ απόλυτα ότι η εθνική δεν είναι ένας δρόμος με τεράστιο στόμα που θα σε κατασπαράξει, ΟΜΩΣ ένας άνθρωπος που δεν έχει ξαναοδηγήσει δεν έχει ούτε αισθηση του όγκου του αυτοκινήτου, ούτε αίσθηση της οδικής συμπεριφοράς του αυτοκινήτου ιδίως σε περιπτώσεις απότομων ελιγμών, απότομου φρεναρίσματος, ούτε την απαραίτητη εμπειρία για να αντιδράσει σε δύσκολες καταστάσεις. Και μιλάμε και για ένα δρόμο (που επειδή τον έκανα και πολύ πρόσφατα, το καλοκαίρι) σε ορισμένα σημεία του ακόμα κι αν είσαι χρόνια οδηγός σου πάει το σκ*** στην κάλτσα (aka Τεμπη).
Δεν λέω ότι για να βγει κανείς στην Εθνική πρέπει να οδηγεί 30 χρόνια. Όμως από προσωπική πείρα κρίνω ότι αν δεν μάθεις το αμαξι σου μέσα στην πολη όπου οι ταχύτητες είναι πολύ μικρότερες και οι πιθανότητες να εμπλακείς σε ένα σοβαρό ατυχημα λόγω απειρίας μικρότερες και βγεις κατευθείαν στην εθνική είναι λάθος.

Θυμάμαι πάντως τις δικές μου πρώτες μέρες σαν οδηγός που δεν ήθελα να βγω καν ας πούμε στην Κηφισίας προτού συνηθίσω όσο ήταν δυνατόν το αυτοκίνητο σε πιο μικρούς δρόμους. Αν μου έλεγες δε να βγω στην Εθνική το πιθανότερο ήταν να λιποθυμίσω από το άγχος. Και σκέφτομαι...ήμουν τόσο χ*σμενη οδηγός ή απλά είχα αυτογνωσία?

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 10:45, 04-12-08:

Καλημέρα,
Βλέπω το θέμα πήρε διαστάσεις....
Τελικα για να ηρεμήσετε όλοι γιατι σας βλέπω οτι αγχωθηκατε πιο πολύ απο εμένα θα πάρουμε λεωφορειο για Αθήνα.
Σχετικα τώρα με κάποια θέματα που διαβασα στους απο πάνω.
Γνωμη μου είναι ότι το να οδηγησω δεν ήταν τίποτα και ένα λάθος που κάνετε είναι οτι είναι δύσκολα, να σας πω οτι γνωμη μου είναι ότι στην εθνική είναι πιο ευκολη η οδήγιση παρά μέσα στην πόλυ με τον κάθε Μακακα να πετάγετε ή να φρενάρει στα καλά καθούμε, όπως και διαφορες άλλες περιπτώσεις.
Στην εθνική δεν θα πήγαινα και με 120!! αλλά ούτε με 150!! σίγα και σταθερά,
Αλλά επιδη τελικά δεν έιχα χρόνο να μάθω το αμάξι δεν θα το κάνω. Εχω κλείσει ήδη τα εισητήρια και είμαι έτοιμη να κάνω σήμερα βαλίτσα......
Ενα πράγμα που μου την δίνει ενω μου αρέσουν τα ταξίδια, μην μου πεις να φτιάξω τα πράγματα,>>..>>>> τι να πάρω τι να βάλω τι να μην ξεχάσω κ.τλ...

θέλω θέμα για το τι να πάρεις τι καιρο θα έχει, τι παλτο, μπουφαν ή αχ θα τρελαθω μου την δίνει......
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:23, 04-12-08:

Εννοείται πάντως ότι πριν βγεις στην Εθνική, δεν ξέρεις να οδηγήσεις στην Εθνική και εννοείται πως για να μάθεις, θα πρέπει να βγεις. ΑΛΛΑ την πρώτη φορά που θα βγεις καλό είναι νομίζω να μην επιλέξεις διαδρομή που να απέχει πιο πολύ από μία ώρα και καλό είναι να επιλέξεις διαδρομή που θεωρείται εύκολη (πχ Αθήνα - Χαλκίδα που είναι βασικά ευθεία) κι όχι διαδρομή που έχει μεγάλες δυσκολίες, στροφές - φουρκέτες, ανηφοροκατηφόρες τρελές συνδυασμένες με στροφιλίκια και τέτοια.
Κι αφού βγεις μερικές φορές σε τέτοιου είδους Εθνικές και μπορέσεις συνεπώς έτσι να "μάθεις" και τις αντιδράσεις του αμαξιού σου σε τέτοιους δρόμους και σε μεγαλύτερες ταχύτητες, τότε πάρτο και πήγαινε και Σουηδία οδικώς, δεν είναι θέμα

ΥΓ: Και θεωρώ πιο επικίνδυνο στην Εθνική να πηγαίνεις με 60 ή 80 (εκτός κι αν έχει κίνηση), παρά με 100 ή 120. Εκτός αν μιλάμε για Εθνική με δύο τουλάχιστον λωρίδες και πηγαίνεις δεξιά.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:58, 04-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από The Djinn
Η εθνικη οδος δεν ειναι κανα τερας με μεγαλο στομα που περιμενει να μας κατασπαραξει.
Ναι μεν θελει καποια εμπειρια απο πιο "απλους" δρομους, αλλα αυτο κυριως για να μαθεις το αμαξι και να συνηθισεις λιγο να αντιδρας σε διαφορες καταστασεις.
Εμπειρια για εθνικη οδο θα αποκτησεις μονο στην εθνικη οδο.
Nα πω κι εγώ τη γνώμη μου? Ανεξάρτητα από τη Σοφία για το όλο θέμα γενικώς.

Πήρα αμάξι το 2004 (είχα ήδη 4 χρόνια το δίπλωμα) και ως τότε είχα οδηγήσει ... χμμμ...2 φορές? Το πήρα 11 Αυγούστου. 15 Αυγούστου ταξίδεψα από Ηγουμενίτσα για Αθήνα. Όσοι έχετε κάνει τη διαδρομή ξέρετε ότι 1. είναι μεγάλη (>500km) και 2. είναι κ^%$δρομος.

ΟΜΩΣ... Πρώτον, επί 4 μέρες είχα γυρίσει ολόκληρη την Κέρκυρα [που, επίσης, όσοι ξέρετε θα ξέρετε ότι έχει από τους χειρότερους δρόμους στην Ελλάδα] με το μπαμπά μου δίπλα, ο οποίος είναι εμπειρότατος οδηγός και ξέρει καλά κάθε στροφή και κάθε δρόμο και επίσης τα εν λόγω 500 km τα έκανα επίσης με το μπάμπα μου δίπλα [ο οποίος παρόλο που δεν μου το έδειξε προφανώς και έκανε το πιο κουραστικό ταξίδι της ζωής του μιας και έπρεπε να .. οδηγεί χωρίς να οδηγεί], ο οποίος κάνει τη διαδρομή Ηγουμενίτσα - Αθήνα και πίσω το λιγότερο 2 φορές το χρόνο εδώ και..35 χρόνια περίπου. Επιλέξαμε να φύγουμε 15 αυγούστου ανήμερα και όχι κάποια άλλη μέρα για να έχει τη λιγότερη δυνατή κίνηση [πόσοι τρελοί θα ταξίδευαν 15υγουστο- θα σας πω εγώ..ελάχιστοι].

Ναι.. προφανώς οι εθνικές οδοί ΔΕΝ είναι τέρατα που πρέπει να τα φοβόμαστε, αλλά η δικιά μου εμπειρία είναι [πλέον που την έχω κάνει τη διαδρομή μόνη μου και επίσης οδηγώ καθημερινά μέσα στην Αθήνα] ότι ήταν...λάθος του που με άφησε να οδηγήσω τότε. Καλύτερα να το είχε φέρει αυτος Αθήνα το αμάξι. Όχι γιατί κινδυνέψαμε, προς Θεού, αλλά γιατί είχαμε σαφώς αυξημένες πιθανότες να πάθουμε κάτι. Και ΔΕΝ θα έφταιγε ο δρόμος, θα έφταιγα εγώ. Βλέποντας με τώρα, ή ακόμα και το καλοκαίρι του 2005 [με ένα χρόνο οδηγικής εμπειρίας δλδ] που επέστρεφα για διακοπές η αίσθηση του δρόμου, της ταχύτητας, των καταστάσεων στο δρόμο ήταν η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με όταν το πρωτοπήρα (κάτι που σαφώς δεν θα επιχειρούσα ακόμα και με φίλο μου, αν δεν είχα το μπαμπά μου που του έχω τυφλή εμπιστοσύνη στο δρόμο, μιας και φτου φτου με εξαίρεση μία φορά που παραβίασε άλλος φανάρι και ήρθε και ..έβαλε την πίσω πόρτα μέσα στο αμάξι δεν έχει τρακάρει ποτέ).

Και σίγουρα, χωρίς την ευχέρεια να τα "παίξεις" ανά πάσα στιγμή και να δώσει το αμάξι επι τόπου σε άλλον δεν είναι κάτι που συνιστώ να το επιχειρήσει νέος οδηγός.

Φυσικά και δεν έχεις τα κορναρίσματα, τα φανάρια, το κάθε στενάκι που δεν ξέρεις τι θα σου πεταχτεί, αλλά, κατά τη γνώμη μου, για να βγεις σε μεγάλο δρόμο πρέπει πρώτα να έχεις οδηγική συνείδηση [που νομίζω συμφωνούμε όλοι ότι το να έχεις το ροζ χαρτί δεν σε κάνει να την αποκτάς αυτόματα] και εμπειρία και επίσης, αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος [ναι, οκ, άμα κρίνεται η ζωή ανθρώπου από αυτό, θα οδηγήσω και νταλίκα άμα χρειαστεί] καλό είναι στην πρώτη/πρώτες φορές να συνοδεύεσαι από κάποιον νόμιμο και έμπειρο οδηγό.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 13:03, 04-12-08:

ΟΔΗΓΑΩ MHXANH και ξέρω τι θα πει δρομος.

πρέπει πρώτα να έχεις οδηγική συνείδηση

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    orange23

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους