Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ελευθερία

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skeftomilos
Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 03:42, 26-11-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
άραγε ελευθέρια να είναι μόνο εαν ο φύλακας μας αφήνει να μπούμε κάπου ή μήπως ελευθέρια είναι κάτι πιο βαθύ;
Κατά τη γνώμη μου όχι. Είναι τόσο ρηχό. Έξω από το μικρόκοσμο των ανθρώπων χάνει κάθε νόημα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KostasM

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KostasM
Ο KostasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O KostasM έγραψε στις 23:56, 02-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Φυσικά και δεν προκύπτει απο το ότι υπάρχουμε. Οι γυναίκες στις μουσουλμανικές χώρες για παράδειγμα υπάρχουν αδιαμφισβήτητα. Είναι ελεύθερες? Ρητορικό το ερώτημα...
Σωματικά δεν είναι αλλά τουλάχιστον πνευματικά οι περισσότερες είναι ελεύθερες, που είναι εξίσου σημαντικό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:24, 03-12-05:

Εγώ γιατι αμφιβάλλω για αυτό... αφου δεν "ξέρουν" τι ειναι ελευθερια

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 01:21, 03-12-05:

τουλάχιστον πνευματικά οι περισσότερες είναι ελεύθερες, που είναι εξίσου σημαντικό
Θα αντέλλασες το ένα για το άλλο? Πάω στοίχημα όχι....

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kynofilos
Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 311 μηνύματα.

O kynofilos έγραψε στις 15:07, 03-12-05:

Θέλω να παραθέσω την ετυμολογία της λέξης ελευθερία κατά τους αρχαίους.
Ελευθερία=έλευση του θέρους.
Οι περισσότεροι κάτοικοι της αρχαίας αθήνας ήσαν χωρίς γη και περιουσία και κατά τη διάρκεια του χειμώνα, για να μη πεθάνουν, έβαζαν ενέχυρο τον εαυτό τους (το σώμα τους) στους πλούσιους. Το θέρος που μπορούσαν πάλι να βρουν φυσικά προϊόντα και να τα πουλήσουν εξαγόραζαν την ελευθερία τους. Πολλοί κατέληγαν να γίνουν δούλοι με αυτόν τον τρόπο και γι' αυτό παρουσιάστηκε η Σεισάχθεια, το δικαίωμα ενός δούλου να εξαγοράζει την ελευθερία του με χρήμα ή ηρωϊκή συμπεριφορά στη μάχη.

Η έννοια της απόλυτης αυτοδιάθεσης που εγώ εννοώ σαν ελευθερία, υπάρχει μόνο στη σφαίρα της φαντασίας μας.

Ας μη ξεχνάμε ότι η θρησκεία μας αποκαλεί δούλους του θεού, στην ορθοδοξία όλους ίσους μεταξύ μας και μόνο έναντι του πατρός υπεύθυνους.

Στην δική μου αντίληψη ελεύθερος απόλυτα είναι μόνο ο παντοδύναμος που μάλιστα δεν έχει όμοιό του. Ελευθερία=Δύναμη

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:00, 03-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από kynofilos
Θέλω να παραθέσω την ετυμολογία της λέξης ελευθερία κατά τους αρχαίους.
Ελευθερία=έλευση του θέρους.
Οι περισσότεροι κάτοικοι της αρχαίας αθήνας ήσαν χωρίς γη και περιουσία και κατά τη διάρκεια του χειμώνα, για να μη πεθάνουν, έβαζαν ενέχυρο τον εαυτό τους (το σώμα τους) στους πλούσιους. Το θέρος που μπορούσαν πάλι να βρουν φυσικά προϊόντα και να τα πουλήσουν εξαγόραζαν την ελευθερία τους. Πολλοί κατέληγαν να γίνουν δούλοι με αυτόν τον τρόπο και γι' αυτό παρουσιάστηκε η Σεισάχθεια, το δικαίωμα ενός δούλου να εξαγοράζει την ελευθερία του με χρήμα ή ηρωϊκή συμπεριφορά στη μάχη.

Η έννοια της απόλυτης αυτοδιάθεσης που εγώ εννοώ σαν ελευθερία, υπάρχει μόνο στη σφαίρα της φαντασίας μας.

Ας μη ξεχνάμε ότι η θρησκεία μας αποκαλεί δούλους του θεού, στην ορθοδοξία όλους ίσους μεταξύ μας και μόνο έναντι του πατρός υπεύθυνους.

Στην δική μου αντίληψη ελεύθερος απόλυτα είναι μόνο ο παντοδύναμος που μάλιστα δεν έχει όμοιό του. Ελευθερία=Δύναμη
Έξοχο πόστ αγαπητέ Κυνόφιλε!

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Covenant
Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 475 μηνύματα.

O Covenant έγραψε στις 16:48, 03-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από kynofilos

H ελευθερια μεταξυ των ομοιων για τον Θεο,ειναι ιδια για ολους μας,δεν υπαρχει κανεις καποιος πιο ευνοημενος ή οχι.Αυτο για μενα ειναι το πιο δικαιο.

Φυσικα ο Παντοδυναμος ειναι μοναδικος και χαιρομαι που ειμαι "δουλος" σε καποιον που μας εδινε ελευθερια για τις πραξεις μας και ειναι "προσωπικο" μας θεμα αν τον ασπαστουμε,δεν μας πιεσει κανεις για κατι τετοιο.
Αυτο για μενα ειναι ελευθερια,οσο μπορει να την κατανοησει ο ανθρωπινος νους μου.
Και πανω απο ολα ειμαι ευγνωμων για την ελευθερια που εχω σαν ατομο σε καθε βαθμο,καθως η ελευθερια μας σταματαει εκει που αρχιζουν τα δικαιωματα του αλλου.
Δεν νιωθω ουτε φυλακισμενος ουτε τιποτα,αντιθετως ειμαι ευγνωμων που γνωριζω την εννοια "ελευθερια",με αποτελεσμα να το συζητω σε δημοσια φορα.
Παντως δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να συγκρινουμε τους εαυτους μας με καποιους που πεθαναν για την ελευθερια,καθως εμεις την βρηκαμε ετοιμη απο προηγουμενους που χυσαν το αιμα τους για εμας.
Εγω ειμαι ευγνωμων για αυτους τους ανθρωπους,που με τον ηρωισμο τους ορισαν την εννοια "ελευθερια".
Για μενα αυτοι ησαν οι πιο ελευθεροι απο ολους

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 18:37, 03-12-05:

Όσο μπορώ να έχω ελευθερία επιλογής και ελευθερία στην άσκηση των δικαιωμάτων μου που κατ'ουσίαν σημαίνει την εξούσια που έχω στο να "κάνω" ή να "μην κάνω" κάτι διατηρώντας την ανθρώπινη αξιοπρέπεια μου θεωρώ πως είμαι ελεύθερη. Όμως πέρα από αυτή την ελευθερία υπάρχει και αυτή που όριζετε από τον ίδιο μας τον εαυτό, τα πάθη μας, τις αδυναμίες μας και που αυτή κατακτιέτε εξίσου δύσκολα και με πολύ αγώνα.

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

O kynofilos έγραψε στις 21:31, 03-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Έξοχο πόστ αγαπητέ Κυνόφιλε!
Θένκς

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

O kynofilos έγραψε στις 21:42, 03-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Covenant
H ελευθερια μεταξυ των ομοιων για τον Θεο,ειναι ιδια για ολους μας,δεν υπαρχει κανεις καποιος πιο ευνοημενος ή οχι.Αυτο για μενα ειναι το πιο δικαιο.

Φυσικα ο Παντοδυναμος ειναι μοναδικος και χαιρομαι που ειμαι "δουλος" σε καποιον που μας εδινε ελευθερια για τις πραξεις μας

Για μενα αυτοι ησαν οι πιο ελευθεροι απο ολους
Τι να πώ; Χαίρομαι τόσο πολύ για αυτή τη συζήτηση!!!

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

O kynofilos έγραψε στις 22:29, 03-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Skoulikadera---
Όσο μπορώ να έχω ελευθερία επιλογής και ελευθερία στην άσκηση των δικαιωμάτων μου που κατ'ουσίαν σημαίνει την εξούσια που έχω στο να "κάνω" ή να "μην κάνω" κάτι διατηρώντας την ανθρώπινη αξιοπρέπεια μου θεωρώ πως είμαι ελεύθερη.

Όμως πέρα από αυτή την ελευθερία υπάρχει και αυτή που όριζεται από τον ίδιο μας τον εαυτό, τα πάθη μας, τις αδυναμίες μας και που αυτή κατακτιέτε εξίσου δύσκολα και με πολύ αγώνα.
Αυτή η δεύτερη ελευθερία που ορίζεται από τον ίδιο μας τον εαυτό, μου θυμίζει ψυχική δύναμη (άρα και ψυχική ελευθερία), γενετικό κώδικα, την δύναμη της ψυχανάλυσης, το "συνήθεια δευτέρα φύση", "το γνώθι σ'αυτόν" των αρχαίων, εσωτερικές κατακτήσεις και ένα υποκειμενικό σύμπαν που πλάθει ο καθένας μόνος του.
Κάτι σαν δημιουργία (προϋποθέτει "ικανότητα" δημιουργίας) που αποτελεί και την πραγματική περιουσία του καθενός.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kynofilos : 03-12-05 στις 23:25.
Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

O kynofilos έγραψε στις 01:08, 04-12-05:

οσο μπορει να την κατανοησει ο ανθρωπινος νους μου.
Έχει πει ο Αϊνστάϊν (παραφράζω): "το θαυμάσιο δεν είναι ότι ζούμε σε ένα θαυμάσιο, άπειρο σύμπαν, αλλά ότι ο ανθρώπινος νους είναι σε θέση να το συλλάβει"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kynofilos : 04-12-05 στις 03:21.
Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

O Covenant έγραψε στις 01:12, 04-12-05:

Αλλα ολα ΑΥΤΑ που πρεπει να καταλαβουμε στο απειρο συμπαν μας,δεν γινεται ομως να τα κατανοησουμε απο την μια στιγμη στην αλλη,γιαυτο με την μορφωση και την προοδο κανουμε καλυτερα βηματα για την κατανοηση του οποιοδηποτε "αγνωστου" μεχρι στιγμης,μεχρι να αποκαλυψουμε το επομενο μυστηριο..η θαυμασια ιστορια της εξελιξης.

Για ενα ομως ειμαι σιγουρο,οτι οσα χρονια και να περασουν,δεν θα μπορεσουμε να κατανοησουμε με τιποτα τον Θεο (για μενα δεν υπαρχει λογος να το κανω,εφοσον ειμαι πεπεισμενος οτι οντως υπαρχει).
Μεχρι κ ο κορυφαιος Αλβερτος,ειχε αναφερει για την υπαρξη του και τον θαυμασμο του,απλα δεν θυμαμαι ακριβως πως το ειχε διατυπωσει.

Ακομα και τα κορυφαια μυαλα δειχνουν σεβασμο σε κατι τοσο ανωτερο απο τον ανθρωπινο νου,αυτο δειχνει την ταπεινωση που μπορει να εχει μεσα του ,ακομη μια τοσο κορυφαια προσωπικοτητα

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 02:46, 04-12-05:

η θαυμασια ιστορια της εξελιξης.
Κόψε κάτι....

Μεχρι κ ο κορυφαιος Αλβερτος,ειχε αναφερει για την υπαρξη του και τον θαυμασμο του,απλα δεν θυμαμαι ακριβως πως το ειχε διατυπωσει.
"Δε μπορώ να πιστέψω, ότι ο Θεός παίζει ζάρια με το κόσμο..."

Γι' αυτό και ο αλβέρτος, εισήγαγε στη θεωρία του μια κοσμολογική σταθερά, που θα καθιστούσε το σύμπαν ντετερμινιστικά στατικό.
Λίγα χρόνια μετά, και μετά από τις αντίθετες αποδείξεις, το παραδέχτηκε. "Αυτή η σταθερά ήταν λάθος μου..."

Ακομα και τα κορυφαια μυαλα δειχνουν σεβασμο σε κατι τοσο ανωτερο απο τον ανθρωπινο νου
Αυτόματα, λογοκρίνεις πολλά κορυφαία μυαλά, που επέδειξαν γαργαλιστική ασέβεια απέναντι στη θεότητα... (ένας από αυτούς, βρίσκεται στην υπογραφή σου)

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

O Covenant έγραψε στις 03:07, 04-12-05:

Χαιρομαι που εχεις εναν αντιλογο προς την προσωπικη μου αποψη που εξεφρασα

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
"Δε μπορώ να πιστέψω, ότι ο Θεός παίζει ζάρια με το κόσμο..."
Η αληθεια ομως,περα της προσωπικης αποψεως,δεν παευι να υφισταται ακομα

"I am convinced that He (God) does not play dice."

"God is subtle but he is not malicious."

"I want to know God's thoughts; the rest are details."

"Science without religion is lame. Religion without science is blind."

"God does not care about our mathematical difficulties. He integrates empirically."

"My religion consists of a humble admiration of the illimitable superior spirit who reveals himself in the slight details we are able to perceive with our frail and feeble mind."
Ξενυχτι στο pc με μπολικο αλκοολ

"Whoever undertakes to set himself up as a judge of Truth and Knowledge is shipwrecked by the laughter of the gods."
Μηπως θα επρεπε φιλε Ρεμπεσκιε να συνεχισεις την σαββατιατικη σου διασκεδαση στα μπουζουκια και οχι στο στεκι;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Covenant : 04-12-05 στις 03:17.
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 03:25, 04-12-05:

"Whoever undertakes to set himself up as a judge of Truth and Knowledge is shipwrecked by the laughter of the gods."
Και όμως (λογοκρισία---ήταν φιλική έκφραση...) κόβεναντ, ίδιος κριτής της Αλήθειας γίνεσαι και συ, όταν στέκεσαι με δέος απέναντι στη θεότητα... Τους ρώτησες αν ενδιαφέρονται για το σεβασμό σου?

υγ. Ρώτησες αν μπορώ να βρω μπουζούκια?? Με μεγάλη μου χαρά να τα έσπαγα όλα... , αντί να είμαι μπροστά στο μακ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 04-12-05 στις 03:32.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 03:29, 04-12-05:

αντί να είμαι μπροστά στο μακ...
Έχεις μακ και παραπονιέσαι κιόλας??? Φτού σου αναίσχυντε!

On topic:
Covenant & Rempeske: Οι ειρωνείες δεν είναι απαραίτητες και παρακαλώ να σταματήσουν. Τα επιχειρήματα αρκούν.

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

O kynofilos έγραψε στις 03:30, 04-12-05:

"My religion consists of a humble admiration of the illimitable superior spirit who reveals himself in the slight details we are able to perceive with our frail and feeble mind."

Η θρησκεία μου αποτελείται απο ταπεινό θαυμασμό προς το απεριόριστο ανώτερο πνεύμα που αποκαλύπτει τον εαυτό του στις λεπτές λεπτομέρειες που ήμαστε ικανοί να αντιληφθούμε με το αδύναμο και επιπόλαιο μυαλό μας

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kynofilos : 04-12-05 στις 03:35.
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 03:31, 04-12-05:

και παραπονιέσαι κιόλας??
Να στο πουλήσω... Μου σπάει τα νεύρα

υγ. ....Ποιές ειρωνίες? Ίσα ίσα που θυμίζουμε κατηχητικό σήμερα...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 03:36, 04-12-05:

1. Να στο πουλήσω... Μου σπάει τα νεύρα

2. υγ. ....Ποιές ειρωνίες? Ίσα ίσα που θυμίζουμε κατηχητικό σήμερα...
1. Αμε! Πόσο?

2. Αναφέρομαι κυρίως στον Covenant και τα περι μπουζουκιών.

Παράθεση

Covenant

Πολύ δραστήριο μέλος

O Covenant έγραψε στις 03:36, 04-12-05:

Δεν ειρωνευομαστε βρε,πλακα μεταξυ ανδρων λεγεται αυτο ...με την μια να σου ξυπνησει το πνευμα της admin

Η θρησκεία μου αποτελείται απο ταπεινό θαυμασμό προς το απεριόριστο υπέρτατο πνεύμα που αποκαλύπτεται στις λεπτές λεπτομέρειες που είμαστε ικανοί να αντιληφθούμε με το αδύναμο και επιπόλαιο μυαλό
Με λιγα λογια οπως το βλεπω και το ζω εγω απο την πλευρα μου σαν ενα κοινο θνητο μυαλο,οτι ο Θεος μας δινει λιγα στοιχεια για την υπαρξη του (με θαυματα κτλ) ,σε οσους πιστευουν,με αποτελεσμα να κρατα μια ισορροπια απο την πληρη αφανεια Του και την τωρινη γνωση της ανθρωποτητας (γιατι ολο και κατι περισσοτερο μαθαινουμε με τα χρονια)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 03:40, 04-12-05:

Δεν ειρωνευομαστε βρε,πλακα μεταξυ ανδρων λεγεται αυτο ...με την μια να σου ξυπνησει το πνευμα της admin
Kαλά αφου΄δεν παρεξηγιέστε μεταξύ σας εμένα δεν μου πέφτει λόγος
Μην παραπονεθεί μόνο μετά κανείς, τον έφαγα!

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

O kynofilos έγραψε στις 03:41, 04-12-05:

Τους ρώτησες αν ενδιαφέρονται για το σεβασμό σου
Ο σεβασμός βοηθάει εμένα τον άνθρωπο και οι θεοί καλοπιάνονται γιατί είναι ζωντανά πλάσματα

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 03:47, 04-12-05:

1. Αμε! Πόσο?
1 ? το μακ, 3000 τα μεταφορικά (και λίγα λέω)...

Ο σεβασμός βοηθάει εμένα τον άνθρωπο και οι θεοί καλοπιάνονται γιατί είναι ζωντανά πλάσματα
Επειδή και να σου απαντήσω, θα πεις πως τα λέει ένας ...ρεμπεσκές, δες τι απαντάει σε αυτό ακριβώς το επιχείρημα ο Επικούρος, στο Κύριαι Δόξαι.

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

O kynofilos έγραψε στις 03:57, 04-12-05:

τι απαντάει σε αυτό ακριβώς το επιχείρημα ο Επικούρος, στο Κύριαι Δόξαι.

Πες μου σε παρακαλώ ό,τι θυμάσαι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kynofilos : 04-12-05 στις 03:59.
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 04:07, 04-12-05:

"H θεότητα δεν είναι ούτε εκδικητική, ούτε ευεργετική - επειδή είναι θεότητα, και τα ταπεινά συναισθήματα που ορίζουν τους ανθρώπους δεν μπορούν να ορίζουν ένα τέτοιο ον. Μη κοιτάς λοιπόν το κεραυνό με τρόμο ή τη λιακάδα με ευχαρίστηση, η θεότητα δεν τα απευθύνει σε σένα"

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

O kynofilos έγραψε στις 04:12, 04-12-05:

"H θεότητα δεν είναι ούτε εκδικητική, ούτε ευεργετική - επειδή είναι θεότητα, και τα ταπεινά συναισθήματα που ορίζουν τους ανθρώπους δεν μπορούν να ορίζουν ένα τέτοιο ον. Μη κοιτάς λοιπόν το κεραυνό με τρόμο ή τη λιακάδα με ευχαρίστηση, η θεότητα δεν τα απευθύνει σε σένα"
Με παραξενεύει που ξεχωρίζεις τον εαυτό σου από τον θεό, λες και υπάρχει τίποτε άλλο!!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 04:18, 04-12-05:

Με παραξενεύει που ξεχωρίζεις τον εαυτό σου από τον θεό, λες και υπάρχει τίποτε άλλο!!

εφ' όσον είσαι σίγουρος πως δεν υπάρχει τίποτα άλλο πέρα από τη θεότητα, λογικό είναι να το βρίσκεις παράξενο...

(πάλι οφ τόπικ βγήκαμε )

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

O kynofilos έγραψε στις 04:23, 04-12-05:

εφ' όσον είσαι σίγουρος πως δεν υπάρχει τίποτα άλλο πέρα από τη θεότητα, λογικό είναι να το βρίσκεις παράξενο...

(πάλι οφ τόπικ βγήκαμε )
Βασίζομαι στην κβαντική θεωρία για να υποστηρίξω αυτή την πίστη την θρησκευτική και εμπειρική διαπίστωση. Όλα αποτελούνται από το εν quantum σε πολλαπλότητα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kynofilos : 04-12-05 στις 05:12.
Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

O kynofilos έγραψε στις 04:33, 04-12-05:

τα ταπεινά συναισθήματα που ορίζουν τους ανθρώπους δεν μπορούν να ορίζουν ένα τέτοιο ον.

Είναι η υπερήφανή μου γνώμη ότι τα ανθρώπινα χαρακτηριστικά όλα, καθώς και τα χαρακτηριστικά όλων των μορφών ζωής προσομοιάζουν με χαρακτηριστικά του δημιουργού τους. Όλοι και όλα μαζί κάνουμε εκείνο το υπέρτατο σύνολο που μας χρειάζεται όλους για να εκφραστεί-υπάρξει.

Κάθένας και κάθετί έχουν πάρει από την μοιρασιά των ιδιοτήτων του "συνόλου" (θεού) ένα κομμάτι. Ελεύθερα επιλεχθέν να χαρακτηρίζει το είδος. Εξ' ου "Άνθρωπος ημαρμένος εστί στασιάζειν" (Ο άνθρωπος επέλεξε και άρα έχει στα χαρακτηριστικά του, να στασιάζει)

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 04:41, 04-12-05:

Όλα αποτελούνται από το εν quad σε πολλαπλότητα
"Ολα είναι... ...ένα ψέμα, μια ανάσα, μια πνοή" που έλεγε και ο καζαντζίδης. Εννοείς quantum ίσως? Όπως και να έχει, εκφράσεις του είδους "όλα είναι έτσι" έχουν λίγες πιθανότητες να είναι αληθινές, γιατί αλλάζουν μαζί με την οπτική γωνία.

Είναι η υπερήφανή μου γνώμη
Τέλος του επιχειρήματος.
Γνώμη σου .
Δε μπορείς να είσαι σίγουρος...
Ούτε εγώ.

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

O kynofilos έγραψε στις 04:43, 04-12-05:

Σας βγάζω το καπέλο!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 04:58, 04-12-05:

Σε πόσους;;; Ένας είμαι

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 05:06, 04-12-05:

κάπου εδώ έχασα το ειρμό... που τα απευθύνει;

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 05:15, 04-12-05:

Σε αυτόν που τον ακούει

Δε νομίζω οι "Κύριαι Δόξαι" να απευθύνονται σε κάποιον, όπως άλλα έργα.

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skeftomilos
Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 17:06, 04-12-05:

Αν κάποιος αισθάνεται ευτυχής από την ελευθερία που του παρέχει η Θεότητα να επιλέξει εκούσια την απώλεια της ελευθερίας του γινόμενος δούλος της Θεότητας, τότε - λίγο πριν παραφρονήσω - θα προσπαθήσω να δω το θέμα ως Θεότητα, ή ως μέρος της Θεότητας. Η Θεότητα αισθάνεται ελεύθερη; Είναι ελεύθερη;

Οι Φυσικοί Νόμοι αποτελούν τον πυρήνα ή επέκταση της Θεότητας; Ή μήπως αποτελούν φραγμό που περιορίζει την ελευθερία της; Για να αισθανθεί ελεύθερη η Θεότητα πρέπει να παραβιάσει τους Φυσικούς Νόμους - να κάνει θαύματα; Ελευθερία σημαίνει λοιπόν παραβίαση των Νόμων, παρανομία;

Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

O kynofilos έγραψε στις 18:40, 04-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos
Αν κάποιος αισθάνεται ευτυχής από την ελευθερία που του παρέχει η Θεότητα να επιλέξει εκούσια την απώλεια της ελευθερίας του γινόμενος δούλος της Θεότητας, τότε - λίγο πριν παραφρονήσω - θα προσπαθήσω να δω το θέμα ως Θεότητα, ή ως μέρος της Θεότητας. Η Θεότητα αισθάνεται ελεύθερη; Είναι ελεύθερη;

Οι Φυσικοί Νόμοι αποτελούν τον πυρήνα ή επέκταση της Θεότητας; Ή μήπως αποτελούν φραγμό που περιορίζει την ελευθερία της; Για να αισθανθεί ελεύθερη η Θεότητα πρέπει να παραβιάσει τους Φυσικούς Νόμους - να κάνει θαύματα; Ελευθερία σημαίνει λοιπόν παραβίαση των Νόμων, παρανομία;
Νομίζω δεν υπάρχει απώλεια της ελευθερίας την στιγμή που δεν υπάρχει καν αυτός ο κάποιος, προτού γίνει "δούλος" της θεότητας δηλ. δημιουργηθεί!
Η θεότητα δεν έχει υπαρξιακές ανησυχίες όπως οι ανθρώπινες. Οι φυσικοί νόμοι ισχύουν για τον άνθρωπο και όλο το σχετικό δημιούργημα και σαν περιορισμός της "ελευθερίας" βοηθούν στον καθορισμό της ελευθερίας από το νου μας.
Τα θαύματα είναι σύμφωνα με τους φυσικούς νόμους, η δική μας κατανόηση αυτών των νόμων είναι ελλειπής. Ελευθερία=Να κάνεις τους δικούς σου Νόμους και να τους υπακούς

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:27, 30-03-08:

Ελευθερία ή ασυδοσία΄;
Λέμε:» Ελευθερία ναι, όχι όμως και ασυδοσία!». Η ανοησία αυτή λέγεται συχνά πυκνά, όταν προηγείται ή έπεται λόγος, για δημοκρατία, δικαιώματα και, προπάντων, για «ελεύθερη επιλογή».
Ως γνωστό, ένα κάποιο αληθινό μέτρο ελευθερίας αδιαμφισβήτητα διαθέτει η εξουσία. Αυτή για παράδειγμα, έχει το περιθώριο να «απελευθερώνει». Εκεί όπου εμφανίζεται εξουσία, εκεί σαν μανιτάρια ξεφυτρώνουν, αφενός τα παραπαίδια της ελευθερίας, αλλά και τα αποπαίδια της ανελευθερίας. Στο παιχνίδι μεταξύ τους, ποια άραγε κάνουν κουβέντα για «ασυδοσία»;
Από πρώτη άποψη, η ασυδοσία φαίνεται να είναι το όριο που βάζουν τα παιδιά της εξουσίας, καθώς δίνουνε την «ευχέρεια» προς τα σκλαβάκια, να τους πλησιάσουν, για την ανάγκη του παιχνιδιού. Η τελευταία, η ανάγκη, πάντα είναι ο κοινός τόπος του παιχνιδιού. Χωρίς κοινό τόπο παιχνίδι δεν γίνεται, ούτε μεταξύ φωτός και σκότους. Η ανάγκη του παιχνιδιού είναι μάλλον και η μοναδική αναγκαιότητα της εξουσίας, να αντιπαραβάλλει με όρια, «ελευθερία» και «ασυδοσία». Γιατί είναι γνωστό, επίσης, ότι αποτελεσματική εξουσία είναι εκείνη που μπορεί να ασυδοτεί χωρίς όρια, αρκεί να μην της αμφισβητηθεί το δικαίωμα, να παραχωρεί τόπο στην ανελευθερία. Η ιδία του Παραδείσου, από τέτοιες αντιπαραβολές, φαίνεται να γεννήθηκε.
Από μία δεύτερη οπτική, την «επαναστατική»( από τους δούλους μέχρι τα μελλοντικά ρομπότ), η ασυδοσία παρουσιάζεται ως ένα υποτιθέμενο όριο- «κατάκτηση»!- που βάζουν τα σκλαβάκια(αποπαίδια της ανελευθερίας), προς τα παραπαίδια της ελευθερίας, καθώς τα δεύτερα πολλές φορές το παρακάνουν με τις «ιδιαιτερότητές» τους. Αυτή η εκδοχή αυνήθως είναι εκείνη που επικαλούνται οι ηθικολόγοι και οι θεωρητικοί της ηθικής, ως ιστορικό υπόβαθρο των «ηθικών κανόνων» και «μέτρων». Λίγοι από αυτούς όμως δε λησμονούν, ότι και η ηθική είναι αρετή και προνόμιο της ελευθερίας, ως μία άλλη ένδυση της εξουσίας και των αναγκών που κάθε φορά έχει, για το παιχνίδι της. Τι ηθική μπορεί να έχει ένας πεινασμένος, ένας άρρωστος, ένας φυλακισμένος ή ένας, σύγχρονος, «θεσμικός άνεργος»; Η ηθική, ειδικά, του σύγχρονου «θεσμικού άνεργου» έχει νόημα, μόνον κάτω από τη μηλιά του Παραδείσου. Μπορεί όμως επίσης, να υπάρχει και ηθική εξουσία; Το ασύδοτο της εξουσίας θα ήταν τότε, ένα πρώτο ηθικό χαρακτηριστικό της. Αλλά, (τότε) και της ηθικής. Συνεπώς, είχε δίκιο όποιος είπε, πως το άλλο όνομα της ελευθερίας είναι «ασυδοσία»!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 30-03-08 στις 12:00.
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 14:34, 05-11-08:

Αναγνωρίζω, ότι η ελευθερία (μου) κυμαίνεται, μεταξύ της "εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο" και της "εκμετάλλευσης ανθρώπου από τον Θεό": ανάμεσα δηλαδή σε δύο δουλείες!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νωεύς : 05-11-08 στις 14:39.
Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 22:40, 05-11-08:

Σκέψου μόνο πόσο ελεύθεροι είμαστε από
εξουσίες και αυθεντίες
πρότυπα τρόπου ζωής, διαφημίσεις, Μου Μου Ε
τη γνώμη των άλλων ανθρώπων για μας
κοινωνικές, μεταφυσικές, θρησκευτικές αντιλήψεις
πάθη και συμπλέγματα
τα ένστικτά μας

To είπε και ο Σαρτρ. Είμαστε καταδικασμένοι να είμαστε ελεύθεροι.<!-- / message --><!-- sig -->
ξεκινάμε απ' το μηδέν, δημιουργούμε τον εαυτό μας (εν μέρει), δεν υπάρχει ησυχία και αδράνεια...και...και...
Το σίγουρο είναι ότι για το οτιδήποτε συμβαίνει, ακόμα κι αν δεν το προκαλούμε εμείς, ακόμα και σε λιμούς, σεισμούς, καταποντισμούς..κλπ...κλπ... ακόμα κι έτσι η ευθύνη, η δυνατότητα αντίδρασης βρίσκεται μέσα μας. Η ευθύνη βρίσκεται πάντα μέσα μας ό, τι κι αν γίνει.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:04, 05-11-08:

Εάν κατάλαβα σωστά το παραπάνω, ο αγαπητός Αντώνης ουσιαστικά ταυτίζει την ελευθερία με την ευθύνη.Έτσι είναι φίλε μου;

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 08:31, 06-11-08:

Να σου πω
Κατ’ αρχάς θα έπρεπε κανείς να καταλήξει σε ολιστικούς προσδιορισμούς της μίας και την άλλης έννοιας – πράγμα αδύνατον, ειδικά όταν μιλάμε για την ελευθερία! – κι αφού το κάνει να κάτσει και να ερευνήσει αν γίνεται να υπάρξει και ταύτιση!... Όπως καταλαβαίνεις, για αρχή τουλάχιστον, δεν πρόκειται να αποτολμήσω κάτι τέτοιο. Στο παραπάνω μου ποστ εξέφρασα απλώς κάποιες σκέψεις εκ του προχείρου.

Λοιπόν, ας κάνω μια αρχή:
Δεν τίθεται μονάχα το ερώτημα τι είναι ελευθερία (που αν το βρεις φέξε μου…), αλλά και το ελευθερία από τι;; (έριξα μερικά πρόχειρα παραδείγματα στην αρχή του παραπάνω ποστ μου)

Κι αν εγώ πω ότι η ελευθερία ταυτίζεται με την ευθύνη, κάποιος άλλος μπορεί να πει ότι ταυτίζεται με την αυτογνωσία, αλλά και η αυτογνωσία σχετίζεται με την ευθύνη και …μπλα…μπλα…μπλα…

Έτσι για να κάνω μια αρχή... λίγα λόγια για την ευθύνη:
Ο καθημερινός νους ρίχνει συχνά την ευθύνη αλλού. "Φταίνε οι άλλοι που μας πονάνε και μας βασανίζουν. Φταίνε τα παιδιά μου, φταίνε οι γονείς μου, φταίνε οι κοινωνικές αντινομίες, η ενστικτώδης μας φύση, ο καπιταλισμός, το κάρμα" …κλπ…κλπ… Όλες αυτές οι εξηγήσεις συνοψίζονται στο εξής: "ρίξε την ευθύνη κάπου αλλού, για να μπορείς να νιώθεις καλά και να μπορείς να συνεχίζεις έτσι όπως είσαι, οπότε δεν υπάρχει ανάγκη να περάσεις από καμιά αλλαγή." Όταν όμως λέμε ότι φταίει "κάτι άλλο" κι όχι εμείς, τότε δεν κάνουμε τίποτα για να αλλάξουμε – περιμένουμε πρώτα να αλλάξει (αν αλλάξει) αυτό το "άλλο" για να καλυτερεύσουν τα πράγματα για μας. Έρχεται λοιπόν κάποιος και μου προτείνει ως διέξοδο: "Πάρε την ευθύνη στους ώμους σου! Αν θεωρήσεις τον εαυτό σου υπεύθυνο για τη δυστυχία σου, τότε είναι στο χέρι σου να αλλάξεις, αν κάτι "άλλο" είναι είανι υπεύθυνο για τη δυστυχία σου, τότε τι μπορείς να κάνεις εσύ;; Η υπευθυνότητα", σου λέει, "φέρνει ελευθερία. Το να ρίχνεις την ευθύνη στους άλλους ή σε κάτι άλλο σε κρατάει σκλάβο."
Κι όπως λέει ο σκηνοθέτης:
Ελευθερία σημαίνει ότι μαθαίνεις να έχεις απαιτήσεις μόνο από τον εαυτό σου, όχι από τη ζωή ή τους άλλους.
Α. Ταρκόφσκι

τα παραπάνω δεν αποτελούν σκέψεις που ενστερνίζομαι εξ ολοκλήρου, κυρίως επειδή εκφράζουν μια υπεραπλουστευμένη και εποπτική εικόνα – να αποφύγω και τα σεντόνια-, αλλά δίνουν την ουσία αυτού που θέλω να πω (αρχικά τουλάχιστον και για να χρησιμοποιηθεί ως έναυσμα για κουβέντα), κι αν μου πει κάποιος ότι "μπάζουν στα σημεία", το δέχομαι εκ των προτέρων.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 15:26, 11-01-09:

Μήπως είναι δυνατόν (λογικά αλλά και πραγματικά δυνατόν) να είναι κανείς ελεύθερος και μέσα στην υποτέλειά του, ή δούλος και μέσα στην αυτοτέλειά του;

Κι αν είναι, τι νόημα θα δώσουμε στις έννοιες υποτέλεια και ελευθερία από το ένα μέρος (του δούλου), αυτοτέλεια και δουλεία από το άλλο (του "κύρη του σπιτιού" κατά "ημί" ), για να τις παντρέψουμε;

Οφείουμε να δεχτούμε ότι απόλυτη αυτοτέλεια όπως και απόλυτη υποτέλεια στη ζωή του ανθρώπου δεν υπάρχει κι επομένως ούτε πλήρως να ελευθερωθεί ούτε πλήρως να δουλωθεί γίνεται ο άνθρωπος.

Όλοι ανεξαιρέτως (τουλάχιστον "δυνάμει") είμαστε λίγο ως πολύ ελεύθεροι μέσα στη δουλεία μας και δούλοι μέσα στην ελευθερία μας.

Ο χώρος της "νομικής" ελευθερίας ορίζει τι δικαιούται να απαιτήσει και να πράξει ο κάθε πολίτης άμα το "θελήσει", εως ποιό σημείο μπορεί να κινηθεί ελεύθερα και σε ποιοό φραγμό υποχρεώνεται να σταματήσει.
Η δυσκολία όμως αυτής της οπτικής της ελευθερίας (από τα τζιμάνια της νομικής) βρίσκεται σ'εκείνες τις δύο ιδιότροπες λέξεις, στο "δικαιούται" και στο "μπορεί"...

Μου παραχωρείς εσύ ο καλόγνωμος νομοθέτης το άλφα δικαίωμα, έχω όμως και τη δύναμη, μπορώ να το ασκήσω;
Ή (αντίστροφα) εγώ μπορώ, έχω τις ικανότητες, το θάρρος, την αποφασιστικότητα για τη βήτα συμφέρουσα πράξη (ωφέλιμη και στον εαυτό μου και στο κοινωνικό σύνολο), αλλά δικαιούμαι να την εκτελέσω;

Η διάσταση είναι ανάμεσα στη νομική και κοινωνική ελευθερία, κοντολογής.

Είμαστε νομικά speaking, αλλά είμαστε και κοινωνικά ελεύθεροι στις αποφάσεις και στις πράξεις μας, έστω και στον περιορισμένο βαθμό που μας παρέχεται από το Δίκαιο ο αυτοκαθορισμός;

Αρκεί να αναλογιστεί κανείς ένα μόνο στοιχείο: το χρήμα, γενικότερα την οικονομική δύναμη, και το ρόλο που αυτή παίζει στη διεκδίκηση, πολύ περισσότερο στην έμπρακτη εξασφάλιση των νόμιμων δικαιωμάτων μας για να μπλεχτεί σε πολλές και σοβαρές αμφιβολίες.

Είναι ο άπορος πολίτης της πιο ευνομούμενης στον κόσμο δημοκρατίας εξίσου ελεύθερος με τον "εύπορο"; Ό,τι μπορεί, και με το νόμο, ο εύπορος το μπορεί ο φτωχός;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φωτηs
Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών , επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Φωτηs έγραψε στις 21:23, 11-01-09:

Ελευθερια ειναι να αφηνειs τον συνομιλητη σου να λεει την αντιθετη αποψη απο σενα ελευθερα γιατι οταν τη λεs εσυ ειναι απλα συμφερον.

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 04:12, 04-02-09:

Ελευθερια ειναι να αφησεις το χερι του παιδιου σου, να τρεξει , να φυγει μακρια και να αναζητησει τα δικα του πιστευω τους δικους του κοσμους. Μακρια απ'τις αχρηστες σημβουλες σου, μακρια απ'την υπερπρστασια σου και μακρια από την ανουσια πεποιθυση οτι εισαι ειδικος για να καθδηγησεις εναν ηδη ελευθερο ατομο.

Για μενα αυτο ειναι πραγματικη ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 11:54, 04-02-09:

Βασικά οι συμβουλές ποτέ δεν είναι άχρηστες. Το μόνο που χρειάζεται είναι κριτική ικανότητα για να ξεχωρίσεις αν σου χρειάζονται ή όχι, κάτι που διαμορφώνεται με τον καιρό. Αν δεν ακούσουν έστω τις δικές σου συμβουλές, απλά θα πρέπει να "καούν" για να καταλάβουν ότι κάτι "καίει". Ουσιαστικά θα μηδένιζες την εξέλιξη του ανθρώπου και ο κάθε ένας, θα ανακάλυπτε τον τροχό από την αρχή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 12:57, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Βασικά οι συμβουλές ποτέ δεν είναι άχρηστες. Το μόνο που χρειάζεται είναι κριτική ικανότητα για να ξεχωρίσεις αν σου χρειάζονται ή όχι, κάτι που διαμορφώνεται με τον καιρό. Αν δεν ακούσουν έστω τις δικές σου συμβουλές, απλά θα πρέπει να "καούν" για να καταλάβουν ότι κάτι "καίει". Ουσιαστικά θα μηδένιζες την εξέλιξη του ανθρώπου και ο κάθε ένας, θα ανακάλυπτε τον τροχό από την αρχή.
Τσου

Δεν σημαίνει ότι τον αμολάς στη ζούγκλα. Αλλά θα προσπαθήσεις με οποιονδήποτε τρόπο να μην δημιουργήσεις ένα κλώνο...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 13:10, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Τσου

Δεν σημαίνει ότι τον αμολάς στη ζούγκλα. Αλλά θα προσπαθήσεις με οποιονδήποτε τρόπο να μην δημιουργήσεις ένα κλώνο...
Μα δεν είπε κανείς να δημιουργήσεις κλώνο. Άλλωστε οι συμβουλές που δίνεις μπορεί να είναι του στυλ "μην κάνεις αυτό που έκανα εγώ", οπότε αυτομάτως αποκλείεται αυτό που λες.

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 02:57, 25-05-09:

Μα δεν είπε κανείς να δημιουργήσεις κλώνο. Άλλωστε οι συμβουλές που δίνεις μπορεί να είναι του στυλ "μην κάνεις αυτό που έκανα εγώ", οπότε αυτομάτως αποκλείεται αυτό που λες.
Του λες δηλαδη να μην κανει κατι που εσυ θα ηθελες να μην ειχες κανει ποιο παλια για τη δικια σου ζωη. Σαν να βγαζεις αποθημενα δηλαδη για δικα σου λαθη, για τις δικες σου χαμενες ευκαιριες.
Ουσιαστικά θα μηδένιζες την εξέλιξη του ανθρώπου και ο κάθε ένας, θα ανακάλυπτε τον τροχό από την αρχή.
Ναι, οντως... Απ'τον Κάιν και τον Αβελ η εξελιξη που εχουμε ειναι ανυπερβλυτη.

Καθε ανθρωπος ειναι και μια νεα αρχη.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 21:01, 26-05-09:

πιστευω οτι η ελευθερια εξαρταται και απο εμας....διαλεγουμε αν θα ειμαστε ελευθεροι,αν θα ξεφευγουμε απο τα ταμπου,αν θα ειμαστε καλα με τον εαυτο μας χρησιμοποιωντας οση ελευθερια εχουμε..ακομα και οι συζητησεις που κανουμε τωρα δεν ειναι μια ανταλλαγη ελευθερων αποψεων;εμενα δεν με ενδιαφερουν τα κομματα η το ποσο με περιοριζουν..δεν αξιζει πιστευω να ασχολουμαι με αυτους...ολα αρχιζουν απο μεσα μας ....αν νιωθεις ελευθερος τοτε εισαι καλα..οσο για την πιστη στο θεο νομιζω οτι μας περιοριζει λιγο..μεγαλωνουμε με την πεποιθηση οτι υπαρχει....ομως αργοτερα αμφιβαλλουμε για αυτο(τουλαχιστον μερικοι)ακομα και αυτο ομως ειναι ελευθερια...ομως εμεις ειμαστε μια χαρα,οτι και να λεμε..υπαρχουν ομως ανθρωποι και αναφερομαι στις εμπολεμες καταστασεις που αυτα δεν τους απασχολουν καν απλα και μονο επειδη δεν ειναι ελευθεροι επειδη καποιοι τους περιοριζουν και τους απαγορευουν....νομιζω οτι αν θελουμε να ειμαστε ολοκληρωτικα ελευθεροι δεν πρεπει να στερουμε αυτο το αγαθο και στους αλλους

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους