Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ear Piercing: Βασικές οδηγίες και συμβουλές

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:23, 28-05-12:

Μου την βάρεσε και έκανα μια ear piercing, μην φανταστείτε piercing-piercing αλλά μια απλή τρύπα στο δεξί αυτί. Δεν το φιλοσόφησα πολύ το θέμα, ρώτησα 2 γνωστούς και στο πρώτο κατάστημα κοσμημάτων μπήκα, βέβαια βγήκα επειδή δεν μου άρεσαν οι "μπίλιες", σίγα μην βάλω με στρεσάκι.

Anyway, οι μόνες οδηγίες που έδωσε είναι ότι αν νιώσω τίποτα ή το δω κόκκινο να το πλύνω ...με οινόπνευμα... α και να το κρατήσω για 30 ημέρες . Αρκεί αυτή η φροντίδα ή χρειάζεται και κάτι άλλο; Πάντως μέχρι στιγμής (έχουν περάσει 4-5 ώρες) όλα okey.

Τέλος ντε και καλά πρέπει να το κρατήσω 30 ημέρες την "μπίλια";

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:46, 28-05-12:

Πολοι ειναι αυτοι που την βγαζουν νωριτερα και δεν εχουν παθει κατι. Ο λογος, νομιζω, πως ειναι κυριος για να εχει επουλωσει καλα η τρυπα και να μην παθεις τιποτα.
Καλο ειναι να μην αλλαξεις σκουλαρικι πριν τον μηνα, αν τωρα το αλλαξεις στις 20 μερες δεν νομιζω οτι θα παθεις κατι.

Γενικα δεν ειναι κατι, εγω στην θεση σου θα το επλενα και μια στο τοσο τις πρωτες μερες με οινοπνευμα ασχετα απο ενοχλισεις κλπ, απλος για σιγουρια, αν παει να γινει κατι να το προλαβεις πριν γινει. Δεν θελει ιδιετερη περιποιηση παντως η τρυπα στον λοβο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

phanis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη phanis
Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 171 μηνύματα.

O phanis lass uns tanzen oder ficken oder beides έγραψε στις 16:48, 28-05-12:

το σκουλαρικι που σου περασε πρεπει να μεινει τουλαχιστον ενα μηνα πανω στην τρυπα
συνηθως δινουν και μια αλοιφη να βαζεις τοπικα στη τρυπα αν εχεις δυο φορες τη μερα πρωι βραδυ
μην βγαζεις το σκουλαρικι για υπνο η για καποιο αλλο λογο γιατι θα σου κλεισει η τρυπα τωρα στις αρχες
καθε δυο μερες να καθαριζεις την περιοχη απο το πυον προσεκτικα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 17:37, 28-05-12:

1. Δεν βγάζουμε το δοκιμαστικό σκουλαρικάκι ούτε για λίγο για να μην κλείσει η τρύπα.

2. Πλύσεις με οινόπνευμα τόσο στο "καρφιτσάκι" όσο και το "κούμπωμα" γιατί μπορεί να μαζέψει λιπάκι. Αηδία ναι ξέρω, αλλά συμβαίνει. Εγώ κάνω και την τρύπα με οινόπνευμα, τσούζει λιγάκι αλλά είναι καλό γιατί σταματάνε οι ερεθισμοί.

3. Προσοχή στον ερεθισμό στην τρύπα, άμα δεις τίποτα πολύ ύποπτο δεν το αφήνεις στην τύχη του. Διαλέγεις υλικά στα σκουλαρίκια που να μη σε ερεθίζουν. Επίσης γι αυτό το λόγο, δεν το σφίγγεις πολύ για να παίρνει αέρα η τρυπούλα.

4. Στρίβε το σκουλαρίκι όσο το φοράς, για να μην κλείσει η τρύπα γύρω του. Δεν ξέρω αν γίνεται ποτέ αυτό, αλλά εγώ το έκανα πάντως.

5. Υπάρχουν και σκουλαρίκια που δεν μοιάζουν σα μπλιμπλίκια με στρας, αλλά είναι πιό πλαστικοειδή, καλή ώρα όπως αυτό του Fringe (αν και είναι ear-cuff gadget/cell phone, και αγκαλιάζει όλο το αυτί):

Καλορίζικο!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:45, 28-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Δεν θελει ιδιετερη περιποιηση παντως η τρυπα στον λοβο.
Και εγώ έτσι ξεκίνησα αλλά ακούω και άλλες εκδοχές

Αρχική Δημοσίευση από phanis
το σκουλαρικι που σου περασε πρεπει να μεινει τουλαχιστον ενα μηνα πανω στην τρυπα
συνηθως δινουν και μια αλοιφη να βαζεις τοπικα στη τρυπα αν εχεις δυο φορες τη μερα πρωι βραδυ
μην βγαζεις το σκουλαρικι για υπνο η για καποιο αλλο λογο γιατι θα σου κλεισει η τρυπα τωρα στις αρχες
καθε δυο μερες να καθαριζεις την περιοχη απο το πυον προσεκτικα
Αλοιφή; Και αν δεν μου έδωσε αλοιφή που την βρίσκω;
Αρχική Δημοσίευση από Valder
1. Δεν βγάζουμε το δοκιμαστικό σκουλαρικάκι ούτε για λίγο για να μην κλείσει η τρύπα.

2. Πλύσεις με οινόπνευμα τόσο στο "καρφιτσάκι" όσο και το "κούμπωμα" γιατί μπορεί να μαζέψει λιπάκι. Αηδία ναι ξέρω, αλλά συμβαίνει. Εγώ κάνω και την τρύπα με οινόπνευμα, τσούζει λιγάκι αλλά είναι καλό γιατί σταματάνε οι ερεθισμοί.
Πως μπορώ να πλύνω το καρφιτσάκι και το κούμπωμα χωρίς να το βγάλω;

Επίσης γι αυτό το λόγο, δεν το σφίγγεις πολύ για να παίρνει αέρα η τρυπούλα.
Πάντως το δοκιμαστικό αρκετά σφιγμένο το νιώθω, χωρίς όμως να είναι ενοχλητικό

4. Στρίβε το σκουλαρίκι όσο το φοράς, για να μην κλείσει η τρύπα γύρω του. Δεν ξέρω αν γίνεται ποτέ αυτό, αλλά εγώ το έκανα πάντως.
Το ξανά άκουσα αυτό και μου φαίνεται λογικό.

Υπάρχουν και σκουλαρίκια που δεν μοιάζουν σα μπλιμπλίκια με στρας, αλλά είναι πιό πλαστικοειδή,
Με έναν "απλό" ασημένιο μικρό κρίκο με φαντάζομαι

Thank you

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 17:45, 28-05-12:

Aυτό με το οινόπνευμα το λένε όλοι (κι εγώ το έκανα σε όλες τις τρύπες πλην αφαλού). Αλλά πρόσφατα άκουσα ότι το οινόπνευμα είναι ο,τι χειρότερο σε πληγές και καλύτερα να το πλένεις με Betadine.
Η αλοιφή που δίνουν είναι μούφα, δεν την χρειάζεσαι. Συνήθως είναι τύπου βαζελίνης ή λιπαντικού και απλά ενυδατώνει.
Δεν χρειάζεται κάτι σπουδαίο σε προσοχή (αν πχ είχες μακριά μαλλιά, οκ, να πρόσεχες να μην πιαστούν οι τρίχες έτσι όπως το στριφογυρίζεις ή να μην το θερμαίνεις με το πιστολάκι)

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:49, 28-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Aυτό με το οινόπνευμα το λένε όλοι (κι εγώ το έκανα σε όλες τις τρύπες πλην αφαλού). Αλλά πρόσφατα άκουσα ότι το οινόπνευμα είναι ο,τι χειρότερο σε πληγές και καλύτερα να το πλένεις με Betadine.
Η αλοιφή που δίνουν είναι μούφα, δεν την χρειάζεσαι. Συνήθως είναι τύπου βαζελίνης ή λιπαντικού και απλά ενυδατώνει.
Δεν χρειάζεται κάτι σπουδαίο σε προσοχή (αν πχ είχες μακριά μαλλιά, οκ, να πρόσεχες να μην πιαστούν οι τρίχες έτσι όπως το στριφογυρίζεις ή να μην το θερμαίνεις με το πιστολάκι)
Έστω Betadine ... κατά την διάρκεια του δοκιμαστικού; Χωρίς να το βγάζω;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 17:49, 28-05-12:

5. Υπάρχουν και σκουλαρίκια που δεν μοιάζουν σα μπλιμπλίκια με στρας, αλλά είναι πιό πλαστικοειδή, καλή ώρα όπως αυτό του Fringe (αν και είναι ear-cuff gadget/cell phone, και αγκαλιάζει όλο το αυτί):

Pss...Αυτό είναι γαμάτο,αλλά φαντάζομαι προϋποθέτει μικρό λοβό
Εκτός και άν το κάνεις λιγάκι πιό ψηλά...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:51, 28-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Και εγώ έτσι ξεκίνησα αλλά ακούω και άλλες εκδοχές
Δεν ειμαι και ο guru των τρυπων...! Ο Valder προφανος ξερει καλητερα, ακου τον αρχοντα λοιπον και ασε εμενα! Εγω μια τρυπα εκανα ολη και ολη, και αυτη υπο συνθικες καθε αλλο παρα "καταληλες" και δεν επαθα τιποτα, για αυτο και το βλεπω φλου το θεμα.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 17:52, 28-05-12:

Πως μπορώ να πλύνω το καρφιτσάκι και το κούμπωμα χωρίς να το βγάλω;
Για ένα δυο λεπτά βγάλτο ίσα ίσα να το ξεπλύνεις. Απλά μη το βγάλεις για ώρες τον πρώτο καιρό.

Το οινόπνευμα είναι χειρότερο γιατί σε τσούζει και αφυδατώνει το μέρος εκεί αλλά ταυτόχρονα κάνει δουλειά γιατί καυτηριάζει το σύμπαν από μικρόβια. Το μπεταντίν θα τον βάψει τον άνθρωπο και θα μυρίζει κι όλας κομμάτι άσχημα. Είναι όντως καλό όμως.

Τη λύση του Ampitasol δεν ξέρω αν προτιμάτε. Εϊναι σαπουνάκι υγρό, για πλήρη καθαρισμό (αντισηπτικό). Το χρησιμοποιώ και στην ευαίσθητη περιοχή μου ειδικά τώρα τις ζεστές μέρες.

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Pss...Αυτό είναι γαμάτο,αλλά φαντάζομαι προϋποθέτει μικρό λοβό
Εκτός και άν το κάνεις λιγάκι πιό ψηλά...
Θα ψάξω μπας και το βρω αλλά δε νομίζω. Πολύ πολύ σε κανα Fringe Props μετά το τέλος της σειράς, κι αυτό θα ναι πανάκριβο. Ναι μπαίνει πιό ψηλά.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 17:59, 28-05-12:

Βρε Betadine σαπουνάκι, όχι το βάμμα! (είναι και φτηνότερο από το οινόπνευμα)
Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να το βγάζει κάθε μέρα, γιατί και το πολύ το βάλε-βγάλε δεν θα αφήνει την τρύπα στην ησυχία της να ηρεμήσει.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 18:09, 28-05-12:

Βρε Betadine σαπουνάκι, όχι το βάμμα! (είναι και φτηνότερο από το οινόπνευμα)
Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να το βγάζει κάθε μέρα, γιατί και το πολύ το βάλε-βγάλε δεν θα αφήνει την τρύπα στην ησυχία της να ηρεμήσει.
Καλά ναι, 13 Ευρώ τα 200ml δε λέει το οινόπνευμα. (να τώρα έπλυνα κι εγώ το δικό μου και το ξανάβαλα)

Μπα όχι κάθε μέρα, μια στο τόσο αρκεί. Ακόμα θυμάμαι τι βρισίδια είχα ρίξει και δε μπορούσα να το ξαναβάλω την πρώτη δεύτερη φορά, αλλά οκ έμαθα.

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 18:22, 28-05-12:

Αρκεί αυτή η φροντίδα ή χρειάζεται και κάτι άλλο;

Πρόσεχε μην πιαστεί σε καμιά πετσέτα/μπλούζα/μαλλί κλπ γιατί μετά θα πονάει και μπορεί και να ματώσει (δε θα γίνει κάτι, εσύ θα ανησυχείς μετά).

Εγώ στις πρώτες 2 τρύπες που έκανα στο λοβό (τώρα έχω 7) ήμουν πολύ προσεχτική, έβαζα οινόπνευμα και έστριβα και το σκουλαρίκι αλλά δεν νομίζω να χρειάζεται όλη αυτή η διαδικασία. Απλά να είσαι σίγουρος ότι όταν πιάνεις (αν πιάνεις) το σκουλαρίκι, έχεις καθαρά χέρια.

Α, και θα έλεγα να μην το αλλάξεις για αρχή. Ούτως ή άλλως για 30 ημέρες σου είπε να μείνει, όχι για 3 χρόνια.
Και μετά το κρικάκι που θες να βάλεις, καλύτερα να είναι ασημένιο, όχι καμιά μούφα ασημένιο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:49, 28-05-12:

Εγω πάντως στις τέσσερις τρύπες που έχω στα αυτιά, ποτέ δεν έβγαλα το σκουλαρίκι το πρώτο δίμηνο (ήταν οκ μετα τις πρώτες εικοσι μέρες, αλλά βαριόμουν ) και απλώς έπαιρνα οινόπνευμα, έριχνα λίγο επανω μπρος και πισω, το εστριβα και ..ολα οκ. Όταν έκανα μπάνιο το σαπούνιζα κανονικά και το ξέπλενα κάπως σχολαστικά (το ίδιο κάνω και τώρα αφού στις 2 τρύπες έχω μόνιμα ένα μικρό στρασάκι!) Κρέμα δεν έβαλα ποτέ, δεν νομίζω πως χρειάζεται. Αυτά.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,844 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:42, 28-05-12:

Και εγω το εστριβα παιδια.Και ηταν βασικη οδηγια αυτο,και απορω γιατι δεν του το ειπαν.
Δυο φορες την ημερα αν θυμαμαι καλα.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6,623 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 21:24, 28-05-12:

Καλή αρχή!
Αν κι έχουν περάσει χρόνια από τότε που έκανα τις δικές μου τρύπες, θυμάμαι ότι έστριβα τα σκουλαρίκια όντως κάθε μέρα.
Αυτό είναι καλό ώστε να μην "κολλάνε" και να μην "πετσιάσουν".
Αν θυμάμαι καλά, είχα βγάλει τα πρώτα σκουλαρίκια γύρω στις 15 ημέρες κι έβαλα κρίκους αλλά εφόσον σου είπε να το κρατήσεις για ένα μήνα, άστο τόσο.
Καλό είναι να το βγάζεις που και που και να ρίχνεις οινόπνευμα τόσο στην τρύπα όσο και στο ίδιο το σκουλαρίκι, μπορεί να τσούζει αλλά σκοτώνει τα μικρόβια.
Θέλει πολλή μεγάλη προσοχή όταν κάνεις μπάνιο ή όταν αλλάζεις ρούχα μην πιαστεί κάπου και τραβηχτεί γιατί θα ερεθιστεί η τρύπα, δεν θα είναι ό,τι καλύτερο αν συμβεί αυτό.

Δεν έχω ακούσει πάντως πολλά περιστατικά με το να έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα από τρύπα στο λοβό του αυτιού, για άλλα σημεία (ψηλά στο αυτί, φρύδι κ.λπ.) έχω ακούσει κάποιες περιπτώσεις.
Πλάκα - πλάκα, πιστεύω ότι ίσως να σου πήγαινε στο φρύδι!

Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα ^^
H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,028 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 10:07, 29-05-12:

Εμένα για το tragus μου είχε πει να μη βάλω για κανένα λόγο οινόπνευμα το παλικάρι, αλλά αλατόνερο, για να θρέψει η πληγή. Πάνε χρόνια βέβαια, αλλά αυτό το θυμάμαι χαρακτηριστικά.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:35, 29-05-12:

Όσοι μου προτείνεται να γυρνάω, πως το γυρνάω; Την μπίλια δεν μπορώ να την πιάσω, είπαμε έχω θαυματουργά χέρια αλλά πως να πιάσω μια μπίλια με 1cm διάμετρο και να την γυρίσω;

Αρχική Δημοσίευση από George82
Πλάκα - πλάκα, πιστεύω ότι ίσως να σου πήγαινε στο φρύδι!
Σουτ - σουτ.
Μου το πρότειναν και άλλοι και έχω ήδη πολλά πάθη να αντιμετωπίσω

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 12:30, 29-05-12:

Όσοι μου προτείνεται να γυρνάω, πως το γυρνάω; Την μπίλια δεν μπορώ να την πιάσω, είπαμε έχω θαυματουργά χέρια αλλά πως να πιάσω μια μπίλια με 1cm διάμετρο και να την γυρίσω;

Σουτ - σουτ.
Ή θα το στρίψεις με τις άκρες των δαχτύλων σου (απλά προπόνηση θέλει) ή στην ακραία ανάγκη κράτα κόντρα με τον αντίχειρα πίσω από το λοβό και στρίβε μπροστά με τον δείκτη σα να ανοίγεις φύλλο στη χορτόπιτα, με το σκουλαρίκι να παριστάνει τον πλάστη και το λοβό το φύλλο.

Εγώ έχω τετράγωνο σκουλαρικάκι οπότε βοηθάνε πολύ οι γωνίες στη μεταχείρισή του. Σκέψου το.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6,623 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:55, 29-05-12:

Δεν έχω παρά να προσυπογράψω τη συμβουλή του Λυκούργου!
Βασικά, εύκολο είναι.
Ειδικά αν κρατάς κόντρα, δεν είναι τίποτα.

Σουτ - σουτ.
Τα κάλλη απαιτούν θυσίες!

Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη challenger
Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Ηλεκτρονικός . Έχει γράψει 5,561 μηνύματα.

O challenger έγραψε στις 19:40, 29-05-12:

Οντως αυτα που ειπωθηκαν περι betadine ειναι σωστα!
ειναι πολυ πιο καλο απο το οινοπνευμα, γιατι δεν ξηραινει το δερμα...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,844 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:59, 29-05-12:

ή στην ακραία ανάγκη κράτα κόντρα με τον αντίχειρα πίσω από το λοβό και στρίβε μπροστά με τον δείκτη σα να ανοίγεις φύλλο στη χορτόπιτα, με το σκουλαρίκι να παριστάνει τον πλάστη και το λοβό το φύλλο.

Βαλ...δεν παιζεσαι!!!Λες να ξερει να ανοιγει φυλλο στην χορτοπιτα ο Παναγιωτης;;

Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Ηλεκτρονικός . Έχει γράψει 5,561 μηνύματα.

O challenger έγραψε στις 21:00, 29-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Βαλ...δεν παιζεσαι!!!Λες να ξερει να ανοιγει φυλλο στην χορτοπιτα ο Παναγιωτης;;
να μαθει!

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 21:58, 29-05-12:

Υπάρχει και betadine ointment.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 22:29, 29-05-12:

πες μου λιγο ..... εκανες μονος σου τρυπα ???? Ενιγουέι το σκουλαρικι (αυτο το πρωτο που φορας) το βγαζεις σε 1 μηνα απο την μερα που εκανες τη τρυπα .. 2 φορε την ημερα βαζεις λιγο οινοπνευμα και στριβεις το σκουλαρικι !!! Τωρα , αν δεις τιποτε στυλ πρηξιμο πιον (δε ξερω και εγω τι αλλο) βγαζεις το σκουλαρικι επιτοπου του βαζεις οινοπνευμα και φευγεις τρεχοντας στο γιατρο Βεβαια ειναι λιγοι αυτοι που παθαινουν μολυνση στο αφτι αλλα λεμε μη σου τυχει καμια στραβη και δε ξερεις τι να κανεις !!! Εαν εχεις κανει μονος σου την τρυπα πρεπει να το φροντιζεις λιγο παραπανω και να εισαι λιγο περισσοτερος "ψυρας" εννοω να εισαι προσεκτικος .... Και να ξερεις απο δικη μου πηρα που εχω ενα αφτι σουρωτηρι και εχω διαβασει απειρα αρθρα για το πιρσιν οσο αφορα τη διαρκεια που θα φορας το σκουλαρικι : ΔΕ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΝΩ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 4 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ...
οτι αλλο θες σκουντας εδω ειμαι !!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _fairygirl_ : 29-05-12 στις 22:31. Αιτία: λαθάκια
Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη renia_1995
H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 22:36, 29-05-12:

Σιγά, το σκουλαρίκι στο αυτί δεν είναι τίποτα. Και σε πέντε μερούλες να το αλλάξεις δεν θα γίνει τίποτα.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 22:37, 29-05-12:

Μπεταντιν ????? Καλα αυτο ποιος το ειπε ???? εχω ρωτησει πιρσερ και μου εχει πει με οινοπνευμα (αντισηψια και σταματαει τους ερεθισμους αν και τσουζει τις πρωτες φορες) ή ορο φυσιολογικο ή αλατονερο Εχω δοκιμασει και 3 εκτος απο το αλατονερο (μου φαινεται υποπτο) αλλα για μπεταντιν δεν εχω ακουσει ασε που μπορει να μην επιτρεεπεται κιολλας οσο για τι πιρσινγκ στον αφαλο ...... ειναι πονεμενη ιστορια

Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη renia_1995
H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 13:20, 30-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από ArtemakiMiss
Μπεταντιν ????? Καλα αυτο ποιος το ειπε ???? εχω ρωτησει πιρσερ και μου εχει πει με οινοπνευμα (αντισηψια και σταματαει τους ερεθισμους αν και τσουζει τις πρωτες φορες) ή ορο φυσιολογικο ή αλατονερο Εχω δοκιμασει και 3 εκτος απο το αλατονερο (μου φαινεται υποπτο) αλλα για μπεταντιν δεν εχω ακουσει ασε που μπορει να μην επιτρεεπεται κιολλας οσο για τι πιρσινγκ στον αφαλο ...... ειναι πονεμενη ιστορια
Εγώ σου λέω ότι το αλατόνερο είναι το μόνο το οποίο σίγουρα δεν θα σου κάνει βλακεία, σε κανένα pierc. Ας πούμε εμένα στον αφαλό μου είπε ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να βάλω μπεταντιν, ενώ σε άλλους λένε να βάζουν. Ο καθένας ότι θέλει λέει, τελικά είναι αν θα είσαι τυχερός και δεν πάθεις καμιά μόλυνση.

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 13:37, 30-05-12:

Το αλατόνερο είναι το καλύτερο αντισηπτικό για piercing.
Το έβαζα τον πρώτο μήνα στην τρύπα που είχα στην μύτη.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:49, 30-05-12:

Βασικα και εγω εχω κανει τρυπα στη μυτη (τωρα ειμαι με το 1ο σκουλαρικι μου γιατι την εχω κανει πριν λιγοτερο απο 1 μηνα) αλλα μου ειχε να μην του βαζω τιποτα εκτος απο το να το πλενω με νερο κ σαπουνι και να στριβω του σκουλαρικι ... Αλλα εγω του βαζω και οινοπνευμα γιατι το οποιοδηποτε πιρσιν κανεις μετα απο 1,5 μηνα θεωρειται τρυπα γιατι τοσο χρειαζεται για επουλωθει και να θεωρειται τρυπα μεχρι τοτε κανονικα ειναι μια πληγη (οσο περιεργο και αν ακουγεται) οσο για το αλατονερο αλλοι το ενοχοποιουν ενω αλλοι πιστευουν οτι ειναι καλο ... Εμενα η γνωμη μου εινα οτι ειναι σαν να βαζεις φυσιολογικο ορο στη τρυπα εμενα απλα μου κανει καποια μικρο ενοχληση

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 22:22, 31-05-12:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην επιτρέπεται το Betadine ή το αλατόνερο ή ο ορός (που στην ουσία, αλατόνερο είναι). Η θεωρία μου είναι ότι σου λένε να βάζεις οινόπνευμα γιατί είναι πιό δυνατό από τα υπόλοιπα ώστε να μην τους βρίζεις αμα έχεις κακή υγιεινή και πάθεις καμία μόλυνση. Αλλά το λογικό είναι πως ο,τι αντιβακτηριδιακό που θα έβαζες σε εκδορά/πληγή κάνει την ίδια δουλειά.
Οσο για το πως να το στρίψεις, αν γλιστράνε τα χέρια σου και δεν μπορείς, βάλε υγρή κιμωλία, super grip, dry hands cream ή αντίστοιχη πούδρα (αυτά που βάζουν όσοι κάνουν βάρη, golf, pole dance, κλπ). Μετά και κεφάλι καρφίτσας στρίβεις.

Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

O challenger έγραψε στις 17:01, 02-06-12:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην επιτρέπεται το Betadine ή το αλατόνερο ή ο ορός (που στην ουσία, αλατόνερο είναι). Η θεωρία μου είναι ότι σου λένε να βάζεις οινόπνευμα γιατί είναι πιό δυνατό από τα υπόλοιπα ώστε να μην τους βρίζεις αμα έχεις κακή υγιεινή και πάθεις καμία μόλυνση. Αλλά το λογικό είναι πως ο,τι αντιβακτηριδιακό που θα έβαζες σε εκδορά/πληγή κάνει την ίδια δουλειά.
Οσο για το πως να το στρίψεις, αν γλιστράνε τα χέρια σου και δεν μπορείς, βάλε υγρή κιμωλία, super grip, dry hands cream ή αντίστοιχη πούδρα (αυτά που βάζουν όσοι κάνουν βάρη, golf, pole dance, κλπ). Μετά και κεφάλι καρφίτσας στρίβεις.
Βασικα, το οινοπνευμα είναι αρκετα ισχυσρο αντισηπτικο, αλλα ξηραινει το δερμα, και ισως δημιουργησει προβληματα, το δε betadine ειναι πολυ καλυτερο(εκτός αν εχεις θεματα με τον θυροειδη)
Σε αυτο το περι οτιδηποτε αντιβακτηριδιακου διαφωνω. καθε πραγμα για τη δουλεια του!

Ωστόσο για την υγρη κιμωλια, και τα τοιαυτα, πρωτη φορα το ακουω...

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 17:28, 02-06-12:

Η υγρή κιμωλία απλά κάνει τα χέρια σου να μην γλιστράνε και είναι πιό αποτελεσματική από την στερεή κιμωλία. Επίσης κάνει τα πράγματα να κολλάνε στο χέρι σου, οπότε για ο,τι ασχολία θες αυτά τα αποτελέσματα, την επιλέγεις.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 17:31, 02-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από challenger
Βασικα, το οινοπνευμα είναι αρκετα ισχυσρο αντισηπτικο, αλλα ξηραινει το δερμα, και ισως δημιουργησει προβληματα, το δε betadine ειναι πολυ καλυτερο(εκτός αν εχεις θεματα με τον θυροειδη)
Σε αυτο το περι οτιδηποτε αντιβακτηριδιακου διαφωνω. καθε πραγμα για τη δουλεια του!

Ωστόσο για την υγρη κιμωλια, και τα τοιαυτα, πρωτη φορα το ακουω...
Betadine νομιζω οτι δεν χρειαζεται να βαζεις σε τρυπα (οπουδηποτε και αν ειναι αυτη καλα αν ειναι ειναι καμια τρυπα σε γλωσσα και τετοια το μπεταντιν το ειδικο που κυκλοφορει για το στομα ειναι το καλυτερο) αλλα εγω προσωπικα βαζω ορο και οινοπνευμα ασε που εχω θεματακι και με το θυροειδη (οποτε αστο καλυτερα) Οσο για το αντισηπτικο συμφωνω μαζι σου

Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

O challenger έγραψε στις 17:40, 02-06-12:

εγώ πάντως στο αυτί που έχω δυο, betadine έβαζα.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 18:58, 11-07-12:

Και ας ρωτησω μια απορια που μολις μου ηρθε σκεφτομαι να παω να κανω τρυπα στο πανω μερος του αυτιου
Ακουω διαφορα θα ρωτησω τα εξης: 1) Ποναει ? 2) Ποσο ευκολα μολυνεται? 3) Ισχυει κατι που διαβασα οτι καλυτερα να αποφευγεται εκει ?
αα! Μη μου πειτε να παω να την κανω σε ταττου στουντιο με βελονα διοτι ευχαριστω αλλα δε θα παρω εκανα μια σε ταττου στουντιο και μπορω να πω οτι με πονεσε αρκετα

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 19:31, 11-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Και ας ρωτησω μια απορια που μολις μου ηρθε σκεφτομαι να παω να κανω τρυπα στο πανω μερος του αυτιου
Ακουω διαφορα θα ρωτησω τα εξης: 1) Ποναει ? 2) Ποσο ευκολα μολυνεται? 3) Ισχυει κατι που διαβασα οτι καλυτερα να αποφευγεται εκει ?
αα! Μη μου πειτε να παω να την κανω σε ταττου στουντιο με βελονα διοτι ευχαριστω αλλα δε θα παρω εκανα μια σε ταττου στουντιο και μπορω να πω οτι με πονεσε αρκετα

οταν μιλαμε για ανοιχτη πληγη,μιλαμε και για πιθανη μολυνση αναλογα με τη φροντιδα παντα
αν βαζεις αλατονερακι 2-3 φορες τη μερα με μια μπατονετα,δε θα παθεις μολυνση [αλλο αν εχει χτυπηθει νευρο κλπ]
εγω εχω 3 εκει πανωκαι δεν πονεσα παραπανω απ'οσο ειναι φυσιολογικο
αν εισαι μιγιαγγιχτη ομως τα πραγματα αλλαζουν τα πραγματα

Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

O challenger έγραψε στις 21:54, 11-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Mη μου πειτε να παω να την κανω σε ταττου στουντιο με βελονα διοτι ευχαριστω αλλα δε θα παρω εκανα μια σε ταττου στουντιο και μπορω να πω οτι με πονεσε αρκετα
Το εχω ξαναπει κι εγώ δεν ξέρω ποσες φορες, μα θα το πω άλλη μία: το piercing για να γίνεται χωρις φόβο μόλυνσης, πρεπει να γίνεται ΜΟΝΟ με βελόνα. τα πιστολάκια είναι ανθυγιεινά!
Μόνο βελόνα και έπειτα τακτική φροντίδα!

Παράθεση

Katerina S (Κατερίνα Μουρατίδου)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Katerina S
H Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.

H Katerina S what the water gave me έγραψε στις 22:14, 11-07-12:

Ξερεις κανεις αν το συγκεκριμενο piercing(forward helix) ποναει?

Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

O challenger έγραψε στις 22:17, 11-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Katerina S
Ξερεις κανεις αν το συγκεκριμενο piercing(forward helix) ποναει?
τα piercings αν γινουν σωστα δεν πονάνε.
Το παν είναι η σωστη φροντιδα!

Παράθεση

Katerina S (Κατερίνα Μουρατίδου)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Katerina S
H Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.

H Katerina S what the water gave me έγραψε στις 08:59, 12-07-12:

Μακαρι να εχεις δικαιο!

Παράθεση

Iratus

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iratus
Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η . Έχει γράψει 398 μηνύματα.

O Iratus έγραψε στις 10:25, 12-07-12:

Πολύ μεγάλη προσοχή στο να φοράτε σκουλαρίκι από καλό υλικό και όχι από μαύρους κλπ.Είχα πάρει εγώ ένα φθηνό και μολύνθηκε η τρύπα,με αποτέλεσμα να την αφήσω να κλείσει.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 18:50, 20-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Iratus
Πολύ μεγάλη προσοχή στο να φοράτε σκουλαρίκι από καλό υλικό και όχι από μαύρους κλπ.Είχα πάρει εγώ ένα φθηνό και μολύνθηκε η τρύπα,με αποτέλεσμα να την αφήσω να κλείσει.
Εε ναι ρε συ αυτο εννοειται

Παράθεση

takis123456

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη takis123456
Ο takis123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O takis123456 έγραψε στις 19:37, 05-09-12:

γεια παιδια!

εψαχνα περι μολύνσεως και έπεσα πανω σας και μιας και βλεπω οτι ξερετε καποια πραγματα θελω να ρωτησω:

είχα κανει Piercing στο αυτι πριν περιπου 2 μήνες, άλλαξα μετά από ένα μήνα το σκουλαρικι απο μπίλια σε κρίκο(ασήμι). Σημερα είδα ότι ειχε πριστεί (κοκκινισμα, πύον). Το αυτί είχε γίνει τούμπανο απ το φούσκωμα, οποτε εβγαλα το σκουλαρικι που με εμποδιζε, σκουπισα το πύον και εριξα betadine....

τι προτείνετε περαιτέρω? ποσο καιρο θελει περιπου για να ξεπριστει? καποιος μου προτεινε την αλοιφη fucidin(αντιβιωτική) επίσης....
Την τρυπα να υποθεσω δεν τη σωζω ε? θα χρειαστει να την ξανακανω.....

Thanx εκ των προτέρων και καλως σας βρήκα!

Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

O challenger έγραψε στις 19:51, 05-09-12:

το πιο πιθανό, είναι ότι είσαι αλλεργικός στο ασήμι.
βάλε πάλι πίσω το προηγούμενο καλύτερα και καθάρισε το καλά με μπεταντιν

Επίσης έχε υπόψη πως αν έχεις θέμα με θυροειδη δεν πρέπει να χρησιμοποιείς μπεταντιν (και τότε πλύνε το νερό)
Η fucidin έχει προταθεί πολλές φορές, ωστόσο δεν ξέρω να σου απαντήσω προσωπικά
η fucicort νομιζω πως είναι το ίδιο σχεδόν, αλλά περιέχει κορτιζόνη.

Το καλύτερο υλικό για τον οργανισμό πάντως είναι το χειρουργικό ατσάλι(γνωστό και ως τιτάνιο), στο οποίο ο οργανισμός δεν αντιδρά.

Ελπίζω να σε κάλυψα στα βασικά!

Παράθεση

takis123456

Νεοφερμένος

Ο takis123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O takis123456 έγραψε στις 20:08, 05-09-12:

thanx για την απαντηση!

Στο ασημι δεν νομιζω να ειμαι αλλεργικός, άλλοστε τον κρίκο τον είχα βάλει πριν ένα μήνα σχεδόν, αλλά τώρα μολύνθηκε...

Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

O challenger έγραψε στις 20:10, 05-09-12:

τότε καθάρισε σε πρώτη φάση την τρύπα καλά!

Παράθεση

takis123456

Νεοφερμένος

O takis123456 έγραψε στις 20:38, 05-09-12:

α, ξεχασα να ρωτησω, τρύπα στο ίδιο σημειο ξαναγινεται? ή θα πρέπει να τρυπήσω στο άλλο αυτί?

Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

O challenger έγραψε στις 21:01, 05-09-12:

γιατί; θα την κλεισεις;

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 21:47, 05-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από takis123456
γεια παιδια!

εψαχνα περι μολύνσεως και έπεσα πανω σας και μιας και βλεπω οτι ξερετε καποια πραγματα θελω να ρωτησω:

είχα κανει Piercing στο αυτι πριν περιπου 2 μήνες, άλλαξα μετά από ένα μήνα το σκουλαρικι απο μπίλια σε κρίκο(ασήμι). Σημερα είδα ότι ειχε πριστεί (κοκκινισμα, πύον). Το αυτί είχε γίνει τούμπανο απ το φούσκωμα, οποτε εβγαλα το σκουλαρικι που με εμποδιζε, σκουπισα το πύον και εριξα betadine....

τι προτείνετε περαιτέρω? ποσο καιρο θελει περιπου για να ξεπριστει? καποιος μου προτεινε την αλοιφη fucidin(αντιβιωτική) επίσης....
Την τρυπα να υποθεσω δεν τη σωζω ε? θα χρειαστει να την ξανακανω.....

Thanx εκ των προτέρων και καλως σας βρήκα!
Οπως σου απαντησε πρωτος ο challenger προφανως εισαι αλλεργικος στο ασημι αλλα καλου κακου εισαι σιγουρος οτι προκειται για ασημενιο σκουλαρικι
Αν οντως ειναι ασημενιο τοτε ναι,προφανως μιλαμε για αλλεργια στο ασημι και συγκεκριμενα στο νικελιο (ουσια που περιεχει το ασημι) μην ανησυχεις υπαρχουν πολλα ατομα που εχουν την ιδια αλλεργια.Σε αυτη την περιπτωση μη ξαναφορεσεις ασημενιο σκουλαρικι παραμονο σκουλαρικι απο πλαστικο ή τιτανιο.μεχρι να φυγει το πρηξιμο μη φορας σκουλαρικι.Οσο αφορα για το αν θα πρεπει να βαλεις αλοιφη νομιζω οχι εγω θα σου προτινα λευκο οινοπνευμα ή αλατονερο,δε σου χρειαζεται κατα τη γνωμη μου καποια αλοιφη οσο για τη Fusicort ειναι αρκετα ισχυρη για αυτο που τη θες εσυ.Εγω παντως στη θεση σου θα εβαζα οινοπνευμα ή αλατονερο και αν εβλεπα οτι γινοταν χειροτερα τοτε μονο θα εβαζα Fucidin μονο και μονο για να σταματησει οτιδηποτε περιτερω.Εγω δε βρισκω ομως το λογο να χρησιμοποιησεις αντιβιωτικη.
Την τρυπα μπορεις να την κανεις στο ιδιο σημειο αρκει η τρυπα να εχει κλεισει τελειως.Απλως λαβε υποψη σου οτι ισως αυτη τη φορα σε πονεσει λιγακι παραπανω.Καλη Τυχη

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους