Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,030 μέλη και 2,416,227 μηνύματα σε 75,345 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 207 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ear Piercing: Βασικές οδηγίες και συμβουλές

challenger

Επιφανές Μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Ηλεκτρονικός . Έχει γράψει 5,499 μηνύματα.

O challenger έγραψε: στις 19:40, 29-05-12:

Οντως αυτα που ειπωθηκαν περι betadine ειναι σωστα!
ειναι πολυ πιο καλο απο το οινοπνευμα, γιατι δεν ξηραινει το δερμα...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Τιμώμενο Μέλος

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 17,236 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε: στις 20:59, 29-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
ή στην ακραία ανάγκη κράτα κόντρα με τον αντίχειρα πίσω από το λοβό και στρίβε μπροστά με τον δείκτη σα να ανοίγεις φύλλο στη χορτόπιτα, με το σκουλαρίκι να παριστάνει τον πλάστη και το λοβό το φύλλο.

Βαλ...δεν παιζεσαι!!!Λες να ξερει να ανοιγει φυλλο στην χορτοπιτα ο Παναγιωτης;;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Ηλεκτρονικός . Έχει γράψει 5,499 μηνύματα.

O challenger έγραψε: στις 21:00, 29-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Βαλ...δεν παιζεσαι!!!Λες να ξερει να ανοιγει φυλλο στην χορτοπιτα ο Παναγιωτης;;
να μαθει!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε: στις 21:58, 29-05-12:

Υπάρχει και betadine ointment.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,250 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 22:29, 29-05-12:

πες μου λιγο ..... εκανες μονος σου τρυπα ???? Ενιγουέι το σκουλαρικι (αυτο το πρωτο που φορας) το βγαζεις σε 1 μηνα απο την μερα που εκανες τη τρυπα .. 2 φορε την ημερα βαζεις λιγο οινοπνευμα και στριβεις το σκουλαρικι !!! Τωρα , αν δεις τιποτε στυλ πρηξιμο πιον (δε ξερω και εγω τι αλλο) βγαζεις το σκουλαρικι επιτοπου του βαζεις οινοπνευμα και φευγεις τρεχοντας στο γιατρο Βεβαια ειναι λιγοι αυτοι που παθαινουν μολυνση στο αφτι αλλα λεμε μη σου τυχει καμια στραβη και δε ξερεις τι να κανεις !!! Εαν εχεις κανει μονος σου την τρυπα πρεπει να το φροντιζεις λιγο παραπανω και να εισαι λιγο περισσοτερος "ψυρας" εννοω να εισαι προσεκτικος .... Και να ξερεις απο δικη μου πηρα που εχω ενα αφτι σουρωτηρι και εχω διαβασει απειρα αρθρα για το πιρσιν οσο αφορα τη διαρκεια που θα φορας το σκουλαρικι : ΔΕ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΝΩ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 4 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ...
οτι αλλο θες σκουντας εδω ειμαι !!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _fairygirl_ : 29-05-12 στις 22:31. Αιτία: λαθάκια
Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε: στις 22:36, 29-05-12:

Σιγά, το σκουλαρίκι στο αυτί δεν είναι τίποτα. Και σε πέντε μερούλες να το αλλάξεις δεν θα γίνει τίποτα.
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,250 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 22:37, 29-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Aυτό με το οινόπνευμα το λένε όλοι (κι εγώ το έκανα σε όλες τις τρύπες πλην αφαλού). Αλλά πρόσφατα άκουσα ότι το οινόπνευμα είναι ο,τι χειρότερο σε πληγές και καλύτερα να το πλένεις με Betadine.
Η αλοιφή που δίνουν είναι μούφα, δεν την χρειάζεσαι. Συνήθως είναι τύπου βαζελίνης ή λιπαντικού και απλά ενυδατώνει.
Δεν χρειάζεται κάτι σπουδαίο σε προσοχή (αν πχ είχες μακριά μαλλιά, οκ, να πρόσεχες να μην πιαστούν οι τρίχες έτσι όπως το στριφογυρίζεις ή να μην το θερμαίνεις με το πιστολάκι)
Μπεταντιν ????? Καλα αυτο ποιος το ειπε ???? εχω ρωτησει πιρσερ και μου εχει πει με οινοπνευμα (αντισηψια και σταματαει τους ερεθισμους αν και τσουζει τις πρωτες φορες) ή ορο φυσιολογικο ή αλατονερο Εχω δοκιμασει και 3 εκτος απο το αλατονερο (μου φαινεται υποπτο) αλλα για μπεταντιν δεν εχω ακουσει ασε που μπορει να μην επιτρεεπεται κιολλας οσο για τι πιρσινγκ στον αφαλο ...... ειναι πονεμενη ιστορια
Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε: στις 13:20, 30-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από ArtemakiMiss
Μπεταντιν ????? Καλα αυτο ποιος το ειπε ???? εχω ρωτησει πιρσερ και μου εχει πει με οινοπνευμα (αντισηψια και σταματαει τους ερεθισμους αν και τσουζει τις πρωτες φορες) ή ορο φυσιολογικο ή αλατονερο Εχω δοκιμασει και 3 εκτος απο το αλατονερο (μου φαινεται υποπτο) αλλα για μπεταντιν δεν εχω ακουσει ασε που μπορει να μην επιτρεεπεται κιολλας οσο για τι πιρσινγκ στον αφαλο ...... ειναι πονεμενη ιστορια
Εγώ σου λέω ότι το αλατόνερο είναι το μόνο το οποίο σίγουρα δεν θα σου κάνει βλακεία, σε κανένα pierc. Ας πούμε εμένα στον αφαλό μου είπε ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να βάλω μπεταντιν, ενώ σε άλλους λένε να βάζουν. Ο καθένας ότι θέλει λέει, τελικά είναι αν θα είσαι τυχερός και δεν πάθεις καμιά μόλυνση.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 12,134 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 13:37, 30-05-12:

Το αλατόνερο είναι το καλύτερο αντισηπτικό για piercing.
Το έβαζα τον πρώτο μήνα στην τρύπα που είχα στην μύτη.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 15:49, 30-05-12:

Βασικα και εγω εχω κανει τρυπα στη μυτη (τωρα ειμαι με το 1ο σκουλαρικι μου γιατι την εχω κανει πριν λιγοτερο απο 1 μηνα) αλλα μου ειχε να μην του βαζω τιποτα εκτος απο το να το πλενω με νερο κ σαπουνι και να στριβω του σκουλαρικι ... Αλλα εγω του βαζω και οινοπνευμα γιατι το οποιοδηποτε πιρσιν κανεις μετα απο 1,5 μηνα θεωρειται τρυπα γιατι τοσο χρειαζεται για επουλωθει και να θεωρειται τρυπα μεχρι τοτε κανονικα ειναι μια πληγη (οσο περιεργο και αν ακουγεται) οσο για το αλατονερο αλλοι το ενοχοποιουν ενω αλλοι πιστευουν οτι ειναι καλο ... Εμενα η γνωμη μου εινα οτι ειναι σαν να βαζεις φυσιολογικο ορο στη τρυπα εμενα απλα μου κανει καποια μικρο ενοχληση
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 22:22, 31-05-12:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην επιτρέπεται το Betadine ή το αλατόνερο ή ο ορός (που στην ουσία, αλατόνερο είναι). Η θεωρία μου είναι ότι σου λένε να βάζεις οινόπνευμα γιατί είναι πιό δυνατό από τα υπόλοιπα ώστε να μην τους βρίζεις αμα έχεις κακή υγιεινή και πάθεις καμία μόλυνση. Αλλά το λογικό είναι πως ο,τι αντιβακτηριδιακό που θα έβαζες σε εκδορά/πληγή κάνει την ίδια δουλειά.
Οσο για το πως να το στρίψεις, αν γλιστράνε τα χέρια σου και δεν μπορείς, βάλε υγρή κιμωλία, super grip, dry hands cream ή αντίστοιχη πούδρα (αυτά που βάζουν όσοι κάνουν βάρη, golf, pole dance, κλπ). Μετά και κεφάλι καρφίτσας στρίβεις.
Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

O challenger έγραψε: στις 17:01, 02-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην επιτρέπεται το Betadine ή το αλατόνερο ή ο ορός (που στην ουσία, αλατόνερο είναι). Η θεωρία μου είναι ότι σου λένε να βάζεις οινόπνευμα γιατί είναι πιό δυνατό από τα υπόλοιπα ώστε να μην τους βρίζεις αμα έχεις κακή υγιεινή και πάθεις καμία μόλυνση. Αλλά το λογικό είναι πως ο,τι αντιβακτηριδιακό που θα έβαζες σε εκδορά/πληγή κάνει την ίδια δουλειά.
Οσο για το πως να το στρίψεις, αν γλιστράνε τα χέρια σου και δεν μπορείς, βάλε υγρή κιμωλία, super grip, dry hands cream ή αντίστοιχη πούδρα (αυτά που βάζουν όσοι κάνουν βάρη, golf, pole dance, κλπ). Μετά και κεφάλι καρφίτσας στρίβεις.
Βασικα, το οινοπνευμα είναι αρκετα ισχυσρο αντισηπτικο, αλλα ξηραινει το δερμα, και ισως δημιουργησει προβληματα, το δε betadine ειναι πολυ καλυτερο(εκτός αν εχεις θεματα με τον θυροειδη)
Σε αυτο το περι οτιδηποτε αντιβακτηριδιακου διαφωνω. καθε πραγμα για τη δουλεια του!

Ωστόσο για την υγρη κιμωλια, και τα τοιαυτα, πρωτη φορα το ακουω...
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 17:28, 02-06-12:

Η υγρή κιμωλία απλά κάνει τα χέρια σου να μην γλιστράνε και είναι πιό αποτελεσματική από την στερεή κιμωλία. Επίσης κάνει τα πράγματα να κολλάνε στο χέρι σου, οπότε για ο,τι ασχολία θες αυτά τα αποτελέσματα, την επιλέγεις.
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 17:31, 02-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από challenger
Βασικα, το οινοπνευμα είναι αρκετα ισχυσρο αντισηπτικο, αλλα ξηραινει το δερμα, και ισως δημιουργησει προβληματα, το δε betadine ειναι πολυ καλυτερο(εκτός αν εχεις θεματα με τον θυροειδη)
Σε αυτο το περι οτιδηποτε αντιβακτηριδιακου διαφωνω. καθε πραγμα για τη δουλεια του!

Ωστόσο για την υγρη κιμωλια, και τα τοιαυτα, πρωτη φορα το ακουω...
Betadine νομιζω οτι δεν χρειαζεται να βαζεις σε τρυπα (οπουδηποτε και αν ειναι αυτη καλα αν ειναι ειναι καμια τρυπα σε γλωσσα και τετοια το μπεταντιν το ειδικο που κυκλοφορει για το στομα ειναι το καλυτερο) αλλα εγω προσωπικα βαζω ορο και οινοπνευμα ασε που εχω θεματακι και με το θυροειδη (οποτε αστο καλυτερα) Οσο για το αντισηπτικο συμφωνω μαζι σου
Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

O challenger έγραψε: στις 17:40, 02-06-12:

εγώ πάντως στο αυτί που έχω δυο, betadine έβαζα.
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 18:58, 11-07-12:

Και ας ρωτησω μια απορια που μολις μου ηρθε σκεφτομαι να παω να κανω τρυπα στο πανω μερος του αυτιου
Ακουω διαφορα θα ρωτησω τα εξης: 1) Ποναει ? 2) Ποσο ευκολα μολυνεται? 3) Ισχυει κατι που διαβασα οτι καλυτερα να αποφευγεται εκει ?
αα! Μη μου πειτε να παω να την κανω σε ταττου στουντιο με βελονα διοτι ευχαριστω αλλα δε θα παρω εκανα μια σε ταττου στουντιο και μπορω να πω οτι με πονεσε αρκετα
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,865 μηνύματα.

O diotima έγραψε: στις 19:31, 11-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Και ας ρωτησω μια απορια που μολις μου ηρθε σκεφτομαι να παω να κανω τρυπα στο πανω μερος του αυτιου
Ακουω διαφορα θα ρωτησω τα εξης: 1) Ποναει ? 2) Ποσο ευκολα μολυνεται? 3) Ισχυει κατι που διαβασα οτι καλυτερα να αποφευγεται εκει ?
αα! Μη μου πειτε να παω να την κανω σε ταττου στουντιο με βελονα διοτι ευχαριστω αλλα δε θα παρω εκανα μια σε ταττου στουντιο και μπορω να πω οτι με πονεσε αρκετα

οταν μιλαμε για ανοιχτη πληγη,μιλαμε και για πιθανη μολυνση αναλογα με τη φροντιδα παντα
αν βαζεις αλατονερακι 2-3 φορες τη μερα με μια μπατονετα,δε θα παθεις μολυνση [αλλο αν εχει χτυπηθει νευρο κλπ]
εγω εχω 3 εκει πανωκαι δεν πονεσα παραπανω απ'οσο ειναι φυσιολογικο
αν εισαι μιγιαγγιχτη ομως τα πραγματα αλλαζουν τα πραγματα
Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

O challenger έγραψε: στις 21:54, 11-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Mη μου πειτε να παω να την κανω σε ταττου στουντιο με βελονα διοτι ευχαριστω αλλα δε θα παρω εκανα μια σε ταττου στουντιο και μπορω να πω οτι με πονεσε αρκετα
Το εχω ξαναπει κι εγώ δεν ξέρω ποσες φορες, μα θα το πω άλλη μία: το piercing για να γίνεται χωρις φόβο μόλυνσης, πρεπει να γίνεται ΜΟΝΟ με βελόνα. τα πιστολάκια είναι ανθυγιεινά!
Μόνο βελόνα και έπειτα τακτική φροντίδα!
Παράθεση

Katerina S (Κατερίνα Μουρατίδου)

Δραστήριο Μέλος

H Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.

H Katerina S what the water gave me έγραψε: στις 22:14, 11-07-12:

Ξερεις κανεις αν το συγκεκριμενο piercing(forward helix) ποναει?
Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

O challenger έγραψε: στις 22:17, 11-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Katerina S
Ξερεις κανεις αν το συγκεκριμενο piercing(forward helix) ποναει?
τα piercings αν γινουν σωστα δεν πονάνε.
Το παν είναι η σωστη φροντιδα!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Degen

Βρείτε παρόμοια