Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,945 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Δωρητές οργάνων

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 09:14, 20-08-05:

Ποιά είναι η γνώμη σας. Θα είσασταν υπέρ αν κάποια μερα τα "τινάζατε" να δορίσετε τα όργανα σας σε άλλους. Επίσης σε αυτό το τοπικ θα ήθελα την γνώμη σας για την απόφαση που πήγε να περάσει απο την βουλή, που όποιος δεν δήλωνε κατά, το κράτο θα τον θεωρούσε αυτόματα δορητή οργάνων δηλαδή αν δεν έχεις δηλώσει ότι θέλεις να μην είσαι δορητής οργάνων το κράτος θα είχε το δικαίωμα να σου αφαιρέσει τα όργανα χωρίς την συγκατάθεση συγγενών σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 10:27, 20-08-05:

Συγνώμη για το off-topic αστείο(και είναι και σοβαρό το θέμα),αλλά αν δεν το πω θα σκάσω!Στην ερώτηση "Θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων" η απάντηση "Πάρε τ'αρχι*** μου" θεωρείται θετική ή αρνητική???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 10:30, 20-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_
Συγνώμη για το off-topic αστείο(και είναι και σοβαρό το θέμα),αλλά αν δεν το πω θα σκάσω!Στην ερώτηση "Θέλετε να γίνετε δωρητής οργάνων" η απάντηση "Πάρε τ'αρχι*** μου" θεωρείται θετική ή αρνητική???
αλεξ ντροπή σου!

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 10:31, 20-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
αλεξ ντροπή σου!
Ναι,ντρέπομαι,αλλά είναι πολύ πετυχημένο το ρημάδι!!!

Παράθεση

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kaimaktsalan
Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

O Kaimaktsalan έγραψε στις 16:32, 20-08-05:

καλα τρελη ειναι οι ανθρωποι

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:22, 20-08-05:

Ποιά είναι η γνώμη σας. Θα είσασταν υπέρ αν κάποια μερα τα "τινάζατε" να δορίσετε τα όργανα σας σε άλλους.
Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα...

Επίσης σε αυτό το τοπικ θα ήθελα την γνώμη σας για την απόφαση που πήγε να περάσει απο την βουλή, που όποιος δεν δήλωνε κατά, το κράτο θα τον θεωρούσε αυτόματα δορητή οργάνων δηλαδή αν δεν έχεις δηλώσει ότι θέλεις να μην είσαι δορητής οργάνων το κράτος θα είχε το δικαίωμα να σου αφαιρέσει τα όργανα χωρίς την συγκατάθεση συγγενών σου.
Αν και πρώτη φορά το ακούω θα είμαι υπερ για αυτή την απόφαση αν παιρνούσε

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 17:27, 20-08-05:

Νομίζω ότι θα ήθελα αν πεθάνω εγώ και μπορεί να σωθεί κάποιος άλλος (ειδικά αν πρόκειται για παιδί σίγουρα) να δωθούν τα όργανά μου.

όσο για την απόφαση της βουλής, δεν είμαι σίγουρος. Από τη μια είμαι υπέρ, καθώς μπορεί να σωθούν ζωές, από την άλλη όμως αν οι συγγενείς δεν θέλουν, γιατί να τα πάρει με το έτσι θέλω η πολιτεία;

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 17:30, 20-08-05:

Θα γινόμουν κι εγώ δωρητής,είναι πολύ σημαντικό.Όσο για την απόφαση της βουλής που πρώτη φορά την ακούω,την θεωρώ απαράδεκτη.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 17:50, 20-08-05:

H απόφαση της Βουλής είχε πολύ περιέργο παρασκήνιο. Άτομα που ασχολούνται με το εμποριο οργάνων θα είχαν βγάλει δισεκατομμύρια απο μια τέτοια κίνηση. Σιγά μην βλέπαμε μετά άστεγο στους δρόμους. Με την πρόφαση ότι τα όργανα του είναι στην διάθεση του κράτους, όλο και απο κάποιο "φυσικό" αίτιο θα πέθαινε. Αν αυτό σας φαίνετε υπερβολική σκεφτείτε ότι ένα νεφρό μπορεί να πουληθεί μέχρι και 10.000 € (απο ρεπορτάζ καναλιου) σκεφτείτε άλλα όργανα.

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 17:55, 20-08-05:

H απόφαση της Βουλής είχε πολύ περιέργο παρασκήνιο. Άτομα που ασχολούνται με το εμποριο οργάνων θα είχαν βγάλει δισεκατομμύρια απο μια τέτοια κίνηση. Σιγά μην βλέπαμε μετά άστεγο στους δρόμους. Με την πρόφαση ότι τα όργανα του είναι στην διάθεση του κράτους, όλο και απο κάποιο "φυσικό" αίτιο θα πέθαινε. Αν αυτό σας φαίνετε υπερβολική σκεφτείτε ότι ένα νεφρό μπορεί να πουληθεί μέχρι και 10.000 ? (απο ρεπορτάζ καναλιου) σκεφτείτε άλλα όργανα.
Αυτό δεν το σκέφτηκα όταν διάβασα το τόπικ!
Πάντως δεν ακούγεται καθόλου απίθανο σενάριο, ειδικά αν σκεφτούμε τι κόσμος κυκλοφορεί ελεύθερος, και πόσο αδίστακτοι είναι κάποιοι προκειμένου να βγάλουν χρήματα!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:58, 20-08-05:

Εγω θα μπορουσα να δοσω τα ματακια μου (τυχερος αυτος που θα επερνε τοσο ομορφα ματια) κανα συκωτακι, καμια καρδουλα αλλα ποτε τα μαλια μου.... σε αυτο ειμαι καθετος!

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:46, 20-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από giostau
από την άλλη όμως αν οι συγγενείς δεν θέλουν, γιατί να τα πάρει με το έτσι θέλω η πολιτεία;
Όμως δεν θα ήταν κρίμα να χαθεί κάποιος γιατί κάποιοι έχουν κόμπλεξ;

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 19:17, 20-08-05:

Αν πεθάνω υγιής τα δίνω φυσικά.

Παράθεση

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη antonis_wrx
Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O antonis_wrx έγραψε στις 21:59, 20-08-05:

θα τα έδινα έτσι και αλλίως άχρηστα θα μου είναι αφού πεθάνω.. Σχετικά με την πρόταση στην βουλή σε τέτοια θέματα προτιμώ να μην φτιάχνω θεωρίες συνομωσίας περί εμπορίου οργάνων κλπ και δηλώνω υπέρ.

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη O'Zorgnax
Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 22:23, 20-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από antonis_wrx
Σχετικά με την πρόταση στην βουλή σε τέτοια θέματα προτιμώ να μην φτιάχνω θεωρίες συνομωσίας περί εμπορίου οργάνων κλπ και δηλώνω υπέρ.
Ε όχι και θεωρία συνωμοσίας το εμπόριο οργάνων! Το να το αγνοείς δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει!

Παράθεση

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη antonis_wrx
Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O antonis_wrx έγραψε στις 23:35, 20-08-05:

ok, δεν το εννοούσα έτσι. απλά προτιμώ να δω την θετική πλευρά της όλης κίνησης ότι δηλαδή λογικά θα σωθούν αρκετές ζωές... Κανείς δεν αμφισβητεί ότι το εμπόριο οργάνων υπάρχει..

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη O'Zorgnax
Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 23:41, 20-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από antonis_wrx
ok, δεν το εννοούσα έτσι. απλά προτιμώ να δω την θετική πλευρά της όλης κίνησης ότι δηλαδή λογικά θα σωθούν αρκετές ζωές... Κανείς δεν αμφισβητεί ότι το εμπόριο οργάνων υπάρχει..
Είναι πολύπλοκο το θέμα. Εσύ προτιμας να δεις την θετική πλευρά (και λογικό είναι) αλλά υπάρχει και η αρνητική που είναι ότι σαφέστατα θα γίνει αυτό που είπε ο yiannis. Δηλ. θα ανθίσει το εμπόριο οργάνων με θύματα τους άστεγους/μετανάστες/μειονότητες κτλ κτλ. Ουσιαστικά θα σωθούν ζωές με αντίτιμο κάποιες άλλες. Πιο ουσιαστικά θα σωθούν οι ζωές αυτών που έχουν φράγκα να παρακάμψουν τις λίστες αναμονής στα νοσοκομεία με αντίτιμο τις ζωές του Χασάν και της Σβετλάνα.
Είναι απαισιόδοξο αλλά έτσι είναι.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 08:45, 21-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax
Είναι πολύπλοκο το θέμα. Εσύ προτιμας να δεις την θετική πλευρά (και λογικό είναι) αλλά υπάρχει και η αρνητική που είναι ότι σαφέστατα θα γίνει αυτό που είπε ο yiannis. Δηλ. θα ανθίσει το εμπόριο οργάνων με θύματα τους άστεγους/μετανάστες/μειονότητες κτλ κτλ. Ουσιαστικά θα σωθούν ζωές με αντίτιμο κάποιες άλλες. Πιο ουσιαστικά θα σωθούν οι ζωές αυτών που έχουν φράγκα να παρακάμψουν τις λίστες αναμονής στα νοσοκομεία με αντίτιμο τις ζωές του Χασάν και της Σβετλάνα.
Είναι απαισιόδοξο αλλά έτσι είναι.
Και να σημπληρώσω σε αυτό που λές, ότι εδώ μετά το τσουνάμι ανοίξαν βεβιασμένα τα σχολεία γιατί παιδιά άρχισαν να εξαφανίζονται με γρήγορους ρυθμούς. Άλλα για εμπόριο οργάνων και άλλα για παιδική πορνεία. Τα κέρδη είναι τεράστια απο το εμπόριο οργάνων, ένας πατέρας θα έριχνε τρελλά εκατομύρια για να σωθεί το παιδί του. Σιγα να μην πέρναγε ανεκμετάλευτο αυτό!

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 10:45, 21-08-05:

Εγώ πραγματικά δεν έχω πρόβλημα αμα τα τινάξω με καννιβαλίσουν για τα spare parts. Αλλά πώς μπορώ να είμαι σίγουρος οτι αμα πάθω ποτέ τίποτα δεν θα με στείλουν μια ώρα αρχίτερα στο νοσοκομείο για το σηκώτι;

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 15:59, 18-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από giostau
Νομίζω ότι θα ήθελα αν πεθάνω εγώ και μπορεί να σωθεί κάποιος άλλος (ειδικά αν πρόκειται για παιδί σίγουρα) να δωθούν τα όργανά μου.
Κι εγώ μαζί σου

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
ένα νεφρό μπορεί να πουληθεί μέχρι και 10.000 € (απο ρεπορτάζ καναλιου) σκεφτείτε άλλα όργανα.
Αυτό το έχω ακούσει κι εγώ
Και κάποιοι που έχουνμεγάλα οικονομικά προβλήματα πουλάνε το ένα τους νεφρό(ζωντανοί είναι και το κάνουν)
Κουφό και όμως αληθινό

Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ines
H Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ines έγραψε στις 20:30, 18-12-05:

το τρελο το μαθατε;
λοιποοον,μικρο παιδακι τρυφερης ηιλικιας γυρναει σπιτακι του,οταν μια γριουλα ερχεται και του λεει τρεμουλιαστα (υποθετω) να παει αυτο το σημειωμα στην ταδε διευθυνση,και του τη σημειωνει.οποτε το μικρο δεχεται,αλλα πρωτα παει σπιτι του να αφησει την τσαντα.εκει το λεει στη μανα του και αυτη δαιβαζει το σημειωμα αφου το ανοιξει.και τι ελεγε;
"του παιδιου που θα σας παει αυτο το σημειωμα,παρτε του και τα 2 νεφρα"!!!
παει εκει η αστυνομια και ανακαλυπτε πως ηταν.....χειρουργειο (!!!)
για να ξερουμε κιολας πως και να μη θελεις.....

alex,αγαπουλα,εκεινο το θεμα με τα @@....ποιος λες να ηθελε τα @@ σου;;;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:33, 18-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από ines
το τρελο το μαθατε;
λοιποοον,μικρο παιδακι τρυφερης ηιλικιας γυρναει σπιτακι του,οταν μια γριουλα ερχεται και του λεει τρεμουλιαστα (υποθετω) να παει αυτο το σημειωμα στην ταδε διευθυνση,και του τη σημειωνει.οποτε το μικρο δεχεται,αλλα πρωτα παει σπιτι του να αφησει την τσαντα.εκει το λεει στη μανα του και αυτη δαιβαζει το σημειωμα αφου το ανοιξει.και τι ελεγε;
"του παιδιου που θα σας παει αυτο το σημειωμα,παρτε του και τα 2 νεφρα"!!!
παει εκει η αστυνομια και ανακαλυπτε πως ηταν.....χειρουργειο (!!!)
για να ξερουμε κιολας πως και να μη θελεις.....
Kλασσικό Urban Legend, μη φοβάσαι

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 12:48, 19-12-05:

Όντως το θέμα με την δωρεά οργάνων είναι πολύπλοκο.
Η πιο σωστή άποψη είναι να αποφασίσουν οι συγγενείς όταν θα είναι ο ασθενής κλινικά νεκρός.Το να προσυπογράψεις ότι δέχεσαι να γίνεις δωρητής οργάνων είναι δίκοπο μαχαίρι καθώς υπάρχει ο κίνδυνος να σε "θεωρήσουν" κλινικά νεκρό μόνο και μόνο για να αφαιρέσουν τα όργανα σου.Ξέρω πως σας ακούγεται πολύ ακραίο όμως πέρα απο την αλτρουιστική πλευρά στη δωρεά οργάνων κρύβεται ολόκληρο κύκλωμα παρεμπορίου καθώς ζωτικά όργανα πουλώνται και αγοράζονται σε υπέρογκες τιμές παγκοσμίως.Βλέπετε όπου υπάρχει ανάγκη πάντα θα υπάρχουν κάποιοι να την εκμεταλλευτούν.
Το νομοσχέδιο είναι απαράδεκτο και σίγουρα κάτι κρύβει.Μην ξεχνάτε πως έχουν γίνει πλήθος απαγωγών μόνο και μόνο για να αφαιρεθούν όργανα.
Μια φίλη μου νοσοκόμα μου είχε πει το εξής:Ένας νεαρός γνώρισε μια κοπέλα σε ένα μπαρ,πήγε σπίτι της,ήπιε ένα ποτό και το πρωί ξύπνησε πάνω σε ένα χειρουργικό τραπέζι.Τον είχαν ναρκώσει και αφαιρέσει το ένα του νεφρό.Μιλάμε για ολόκληρο κύκλωμα,οπότε τίποτε δεν είναι αθώο.

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 13:02, 19-12-05:

υπάρχει ο κίνδυνος να σε "θεωρήσουν" κλινικά νεκρό μόνο και μόνο για να αφαιρέσουν τα όργανα σου
CART MASTER: Bring out your dead!
CUSTOMER: Here's one.
CART MASTER: Ninepence.
DEAD PERSON: I'm not dead!
CART MASTER: What?
CUSTOMER: Nothing. Here's your ninepence.
DEAD PERSON: I'm not dead!
CART MASTER: 'Ere. He says he's not dead!
CUSTOMER: Yes, he is.
DEAD PERSON: I'm not!
CART MASTER: He isn't?
CUSTOMER: Well, he will be soon. He's very ill.
DEAD PERSON: I'm getting better!
CUSTOMER: No, you're not. You'll be stone dead in a moment.
CART MASTER: Oh, I can't take him like that. It's against regulations.
DEAD PERSON: I don't want to go on the cart!
CUSTOMER: Oh, don't be such a baby.
CART MASTER: I can't take him.
DEAD PERSON: I feel fine!
CUSTOMER: Well, do us a favour.
CART MASTER: I can't.
CUSTOMER: Well, can you hang around a couple of minutes? He won't be long.
CART MASTER: No, I've got to go to the Robinsons'. They've lost nine today.
CUSTOMER: Well, when's your next round?
CART MASTER: Thursday.
DEAD PERSON: I think I'll go for a walk.
CUSTOMER: You're not fooling anyone, you know.
Ολη η σκηνη

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gademis : 19-12-05 στις 18:30.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:55, 19-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Μια φίλη μου νοσοκόμα μου είχε πει το εξής:Ένας νεαρός γνώρισε μια κοπέλα σε ένα μπαρ,πήγε σπίτι της,ήπιε ένα ποτό και το πρωί ξύπνησε πάνω σε ένα χειρουργικό τραπέζι.Τον είχαν ναρκώσει και αφαιρέσει το ένα του νεφρό.Μιλάμε για ολόκληρο κύκλωμα,οπότε τίποτε δεν είναι αθώο.
Αυτό είναι κλασσικότατο Urban legend. Πάλι καλά που δεν είπες οτι ξύπνησε σε μια μπανιέρα με παγάκια! 90% ψευδεται η φίλη σου.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:59, 19-12-05:

Και εγώ ξέρω μια ιστορία για μια Εθνική ομάδα που δοκίμασε να πάρει το παγκόσμιο κύπελο και πήρε τα αρχ**** μου! Και δεν το είπε η ψεύτρα φίλη της κλέφτρας!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 16:08, 19-12-05:

Εγώ πάλι όταν μου το είπε την πίστεψα
Θες λόγω της δουλειάς της (με το σκεπτικό ότι ακούνε πολλά) θες επειδή γενικότερα τίποτε δεν είναι πλέον απίθανο το πίστεψα.Μάλλον είμαι πολύ αφελής............ή πολύ κινδυνολόγος...δεν ξέρω

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 16:11, 19-12-05:

Εγώ πάλι όταν μου το είπε την πίστεψα
Θες λόγω της δουλειάς της (με το σκεπτικό ότι ακούνε πολλά) θες επειδή γενικότερα τίποτε δεν είναι πλέον απίθανο το πίστεψα.Μάλλον είμαι πολύ αφελής............ή πολύ κινδυνολόγος...δεν ξέρω
Έλα βρε, μην στεναχοριέσαι δεν σου αλλάξαμε και την χορίστρα!
Δεν φταίς εσύ που το πίστεψες! Εσύ αθώο είσαι! Μια γιαπωνέζικη παροιμία λέει:

sufy i hatzo jew ortiszd ba
Την μετάφραση δεν την ξέρω αλλα για να το λένε οι γιαπωνέζοι κάποιο νόημα θα βγάζει!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 17:28, 19-12-05:

Τhanks Γιαννάκη Κι εγώ σε συγχωρώ που με μπέρδεψες με άλλη.....

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 21:25, 19-12-05:

Προσωπικά δεν φοβάμαι μήπως με απαγάγουν για να κλέψουν τα οργάνα μου ή μήπως πέσω θύμα παράνομων κυκλωμάτων που θα "με φάνε λάχανο" και άλλα τέτοια συναρπαστικά....
Είμαι υπέρ της δωρεάς οργάνων χωρίς ίχνος δισταγμού, και μπορεί να μην έχω κάρτα δωρητή αλλά όσο και να ακούγετε μακάβριο έγω συζητησει με τους δικούς μου και τους έχω δηλώσει πως αν ποτέ βρεθούν μπροστά στο δίλημα αυτό (να δωρήσουν τα οργανά μου) τότε να ξέρουν ότι εγώ θα ήθελα να το κάνουν....

Παράθεση

Skeftomilos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skeftomilos
Ο Skeftomilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Skeftomilos έγραψε στις 22:51, 21-12-05:

Υπάρχει ένα λογικό σφάλμα σε αυτή τη συζήτηση, αρκετά συνηθισμένο και σε άλλα παρόμοια θέματα. Ο λόγος που τα όργανα είναι ακριβά δεν είναι ότι είναι πολύτιμα αλλά ότι είναι δυσεύρετα. Αν μια νομοθετική αλλαγή προκαλέσει μεγάλο πλεόνασμα διαθέσιμων οργάνων, οι τιμές στη μαύρη αγορά θα πέσουν ή και θα μηδενιστούν. Κανείς δε θα έχει λόγο να πληρώσει για κάτι που μπορεί να βρει δωρεάν.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 14:27, 22-12-05:

Αρχική Δημοσίευση από Skeftomilos
Υπάρχει ένα λογικό σφάλμα σε αυτή τη συζήτηση, αρκετά συνηθισμένο και σε άλλα παρόμοια θέματα. Ο λόγος που τα όργανα είναι ακριβά δεν είναι ότι είναι πολύτιμα αλλά ότι είναι δυσεύρετα. Αν μια νομοθετική αλλαγή προκαλέσει μεγάλο πλεόνασμα διαθέσιμων οργάνων, οι τιμές στη μαύρη αγορά θα πέσουν ή και θα μηδενιστούν. Κανείς δε θα έχει λόγο να πληρώσει για κάτι που μπορεί να βρει δωρεάν.
Θεωρητικά είναι λογικό πρακτικά όμως είναι ανεφάρμοστο.Δεν να υπάρξει ποτέ μεγαλύτερη προσφορά απο την ζήτηση οργάνων ώστε να διμιουργηθεί πλεόνασμα.Πέρα απο την ύπαρξη δότη υπάρχουν κι άλλες συνθήκες για να βρεθεί ένα μόσχευμα(πχ.να είναι κατάλληλο).Ακόμη μην ξεχνάς πως υπάρχουν λίστες αναμονής οπότε πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα επείγεται για μόσχευμα και θα ακολουθήσει τον "πλάγιο" τρόπο.
Εδώ κλέβουμε την σειρά των άλλων στα ταμεία για να κερδίσουμε 10 λεπτά δεν θα το κάνουμε όταν πρόκειται για τη ζωή μας;

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 11:24, 03-07-06:

Ναι θα γινόμουν δωρητής οργάνων με την έννοια ότι θα ήθελα οι δικοί μου στην περίπτωση που ... να προβούν στην κίνηση αυτή..Κάρτα δωρητού οργάνων δεν σκοπεύω να βγάλω..
είχα ακούσει στον Μάκη ότι οι γιατροί μπορεί να σε αφήσουν και να πεθάνεις αν ξέρουν από πριν ότι είσαι δωρητής για να πουλήσουν τα όργανα σου..

άσχετα πάντως με την απαράδεκτη και πρόστυχη εμπορευματοποίηση των ανθρωπίνων οργάνων και την εκμετάλλευση του ανθρώπινου πόνου είναι ένα ανεκτίμητο δώρο ζωής προς τον συνάνθρωπο που έχει ανάγκη..

Ξέρω να πω σίγουρα ότι τα ποσοστά θνησιμότητας στους χρόνια νεφροπαθείς είναι πολύ μεγάλα..κάθε χρόνο πεθαίνει 1/4 !!!!!! και οι περισσότεροι είναι σε μια λίστα και περιμένουν μόσχευμα από πτωματικό δότη..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 17:29, 06-07-06:

Δεν ξερω τι θα εκανα αν επρεπε να παρω εγω την αποφαση για καποιον δικο μου ανθρωπο, αλλα στην δικη μου περιπτωση (φτου, φτου) θα ηθελα να δοθουν τα οργανα μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 17:39, 06-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Ποιά είναι η γνώμη σας. Θα είσασταν υπέρ αν κάποια μερα τα "τινάζατε" να δορίσετε τα όργανα σας σε άλλους
Εγώ είμαι υπέρ έτσι και αλλιώς νεκρός θα ήμουνα οπότε...

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 00:23, 10-07-06:

Διαβαζω οτι η (συντριπτικη; ) πλειοψηφια θα γινοταν δωρητης οργανων. Ποσοι ομως οντως ειναι δωρητες; Μηπως η διαφημιση που ειχε βγει προ ετων (αν δεν τη θυμαστε πειτε το) ηταν παρα πολυ ευστοχη;

Αρχική Δημοσίευση από prime
Ναι θα γινόμουν δωρητής οργάνων με την έννοια ότι θα ήθελα οι δικοί μου στην περίπτωση που ... να προβούν στην κίνηση αυτή..Κάρτα δωρητού οργάνων δεν σκοπεύω να βγάλω..
είχα ακούσει στον Μάκη ότι οι γιατροί μπορεί να σε αφήσουν και να πεθάνεις αν ξέρουν από πριν ότι είσαι δωρητής για να πουλήσουν τα όργανα σου..

άσχετα πάντως με την απαράδεκτη και πρόστυχη εμπορευματοποίηση των ανθρωπίνων οργάνων και την εκμετάλλευση του ανθρώπινου πόνου είναι ένα ανεκτίμητο δώρο ζωής προς τον συνάνθρωπο που έχει ανάγκη..

Ξέρω να πω σίγουρα ότι τα ποσοστά θνησιμότητας στους χρόνια νεφροπαθείς είναι πολύ μεγάλα..κάθε χρόνο πεθαίνει 1/4 !!!!!! και οι περισσότεροι είναι σε μια λίστα και περιμένουν μόσχευμα από πτωματικό δότη..
Θες να πεις δηλαδη οτι επειδη εχεις ακουσει εναν αστικο μυθο, δεν εισαι διατεθειμενη να γινεις δωρητης οργανων; Καταρχην δεν ισχυει, κατα δευτερον και αν ισχυει προφανως δεν θα ισχυει για την πλειοψηφια των περιπτωσεων, και κατα τριτον...Ακομα και να ισχυει, παλι τη ζωη καποιου αλλου δεν θα εσωζες; Γιατι αν δεν τα δωσεις καθολου τα οργανα σου, θα σου χρησιμευσουν μετα θανατον;

EDIT: Sorry, τα παραπανω ισχυουν σε περιπτωση που απλα εννοουσες οτι τα πουλανε μετα το θανατο σου. Απλα δεν θυμομουν οτι εννοουσες οτι θα σε αφησουν να πεθανεις κιολας...Το οποιο θεωρω ακρως απιθανο: Μια ολοκληρη ομαδα γιατρων και νοσοκομων, ανθρωπων, να καθονται και να σε βλεπουν να πεθαινεις; Ποσο πιθανο ειναι να συμβαινει αυτο, και μαλιστα συχνα; Α! Διαβασε και αυτο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Insomniac : 10-07-06 στις 00:27.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 08:30, 10-07-06:

Insomniac ... συμφωνω απολυτα μαζι σου ... Παντως να ξερεις οτι ισως μερικοι δεν εχουν βγαλει καρτα ειναι οτι δεν ξερουν πως ... εγω παντως οταν μπω στα 18 λογικα θα βγαλω ... δεν πιστευω σε μεταθανατων καταστασεις οποτε μου ειναι αχρηστα ... για τι να αχρηστεψω τελειως ...

Υ.γ.: Παντως οποιος θα παρει τα πνευμονια μου ... θα ειναι φοβερα ατυχος

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 11:35, 10-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Insomniac ... συμφωνω απολυτα μαζι σου ... Παντως να ξερεις οτι ισως μερικοι δεν εχουν βγαλει καρτα ειναι οτι δεν ξερουν πως ... εγω παντως οταν μπω στα 18 λογικα θα βγαλω ... δεν πιστευω σε μεταθανατων καταστασεις οποτε μου ειναι αχρηστα ... για τι να αχρηστεψω τελειως ...

Υ.γ.: Παντως οποιος θα παρει τα πνευμονια μου ... θα ειναι φοβερα ατυχος
Δυσκολο μου φαινεται παντως καποιος ο οποιος πχ μπαινει σε φορα και γραφει, να μην ξερει να κανει ενα google search για "δωρητης οργανων". Αν το κανει πηγαινει απευθειας στο site του Εθνικου Οργανισμου Μεταμοςσχευσεων, και μαλιστα στο Link που λεει πως μπορεις να γινεις δωρητης. (Παρεμπιπτοντως γινεται και online ) Επισης αν εισαι ασχετος και ενδιαφερεσαι, πας σε οποιοδηποτε νοσοκομειο και θα σε εξυπηρετησουν...

Οσο για τη μετα θανατον ζωη, πιστευεις δεν πιστευεις, δεν νομιζω οποιαδηποτε θρησκεια να απαξιωνει/κατακρινει/απαγορευει τη δωρεα οργανων ωστε να βοηθησεις το συνανθρωπο σου...Ή τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευω!

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη briki
H briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H briki έγραψε στις 19:40, 10-07-06:

εχω βγαλει καρτα, ειμαι υπερ, παρολα αυτα επιφυλασσομαι για ορισμενες ενεργειες γιατρων σε τετοιες περιπτωσεις, διοτι "ειναι πολλα τα λεφτα Αρη...!" (οποιος καταλαβε, καταλαβε...)

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 02:13, 16-07-06:

Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο θα πρέπει να βγάλεις ανακοινωθέν ότι είσαι δωρητής οργάνων.....
Πιστεύω ότι αρκεί το ότι ξέρει ΟΛΗ η οικογένεια μου ότι αν (φτου φτου) κάτι μου συμβεί, ότι θέλω να δοθούν τα όργανά μου καθώς και το σώμα μου για τους φοιτητές της ιατρικής αν γίνεται.

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη briki
H briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H briki έγραψε στις 20:26, 16-07-06:

την καρτα εννοεις ανακοινωθεν;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:23, 17-07-06:

κυρίως την κάρτα ναι....
μπορεί να ακούγεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας σε κάποιους ότι είναι πιθανό ομάδα γιατρών-νοσοκόμων να σε αφήσουν να πεθάνεις για να πουλήσουν τα όργανα σου αλλά απ τη στιγμή που υπάρχει έστω μια μικρή υποψία, γιατί να το ρισκάρεις?
Προσωπικά έχω ΑΠΟΛΥΤΗ εμπιστοσύνη στην οικογένεια μου ότι απ τη στιγμή που γνωρίζουν τις επιθυμίες μου, θα κάνουν και αυτό που πρέπει όσο κι αν πονάνε!

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KOULA
H KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H KOULA έγραψε στις 10:45, 26-11-06:

Εγώ είμαι υπερ του να δίνουμε τα όργανα μας αλλά το θέμα είναι ότι μήπως υπάρξει εκμετάλευση από κάποιους?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κακή Επιρροή : 26-11-06 στις 11:38. Αιτία: Απαγορεύονται τα κεφαλαία σε όλο το ποστ
Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 13:49, 26-11-06:

Θα το έκανα και μάλιστα το έχω συζητήσει και με τον άντρα μου πως αν μου συμβεί κάτι κάποια στιγμή και δεν υπάρχει επιστροφή να δώσει το οκ. Αλλά για την καρτούλα που λέτε δεν συμφωνώ! Υπάρχει πολύ μεγάλη εκμετάλευση και δεν έχω εμπιστοσύνη. Πολλά γίνονται για το χρήμα και δεν θα το διακυνδήνευα!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 13:52, 26-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Πιστεύω ότι αρκεί το ότι ξέρει ΟΛΗ η οικογένεια μου ότι αν (φτου φτου) κάτι μου συμβεί, ότι θέλω να δοθούν τα όργανά μου καθώς και το σώμα μου για τους φοιτητές της ιατρικής αν γίνεται.
Είσαι εκδικητικός τύπος έτσι;
(Αρκας rules)

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:43, 26-11-06:

Είσαι εκδικητικός τύπος έτσι;
(Αρκας rules)

Παράθεση

crazy lover

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazy lover
H crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.

H crazy lover έγραψε στις 14:58, 26-11-06:

Ναι ειμαι υπερ κ πιστευω οτι ολοι μας πρεπει να βοηθησουμε τους ανθρωπους που εχουν αναγκη.Βεβαια κ εγω δεν προκειται να βγαλω καρτα γιατι δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στους γιατρους...Το να το ξερει η οικογενεια πιστευω αρκει...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:22, 18-05-07:

Ειμαι υπέρ στην δωρεα οργάνων άλλα όχι δηλωμένος, θα ήθελα να το γνωρίζουν οι δικοί μου, να τους ΄γράψω ένα χαρτί με συγκατάθεση να τα δώσουν όπου νομίζουν άλλα μόνο εκείνοι, άν δηλωθείς κανένας δεν γνωρίζει τι γίνετε μετά, θέλω τουλάχιστον οι άνθρωποι που θα πάρουν τα όργανα να είναι άνθρωποι που δεν τα χρυσοπλήρωσαν για να τα κάνει φράγκα ο κάθε γιατρός άλλα ελπίδα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 21:45, 26-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Ειμαι υπέρ στην δωρεα οργάνων άλλα όχι δηλωμένος, θα ήθελα να το γνωρίζουν οι δικοί μου, να τους ΄γράψω ένα χαρτί με συγκατάθεση να τα δώσουν όπου νομίζουν άλλα μόνο εκείνοι, άν δηλωθείς κανένας δεν γνωρίζει τι γίνετε μετά, θέλω τουλάχιστον οι άνθρωποι που θα πάρουν τα όργανα να είναι άνθρωποι που δεν τα χρυσοπλήρωσαν για να τα κάνει φράγκα ο κάθε γιατρός άλλα ελπίδα
ακριβος ετσι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 23:29, 26-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Τι εννοειτε; Αν καταλαβα καλα, λετε να μην δηλωθειτε, αλλα να το ξερουν οι γονεις σας οποτε σε περιπτωση που γινει κατι να το δηλωσουν οιιδιοι στους γιατρους ετσι;

Αλλα ετσι:

Μπορει οι γονεις σας να διαφωνουν με αυτη σας την αποφαση και να μην το δηλωσουν, ή να μην το σκεφτουν εκεινη τη στιγμη, ή απλα να μην αποδεχονται οτι εχετε πεθανει κλινικα οποτε να χαθει η ευκαιρια.

Τελικα, παλι σε γιατρο δεν θα πρεπει να ειπωθει οτι ο νεκρος θελει να γινει δωρητης οργανων; Αρα ο γιατρος και παλι δεν μπορει να σας εξαπατησει;

Δεν γνωριζω αν πρεπει να γνωριζουν εξαρχης οι γιατροι οτι ειναι το ατομο δοτης, ωστε να ειδοποιησουν τις αρμοδιες αρχες και τα αλλα νοσοκομεια, ωστε να ειναι ετοιμα, κτλ...

Στα επειγοντα, κατα τη διαρκεια μιας εγχειρησης δεν νομιζω να ειναι μεσα μονο ενας γιατρος. Λογικα βρισκονται κανα δυο, και αρκετες νοσοκομες, κτλ...Τοσο ποια να ειναι ολοι "στο κολπο";

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους