Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,770 μηνύματα σε 74,631 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αφήνετε φιλοδώρημα; (pourboire)

Αφήνετε φιλοδώρημα; (pourboire)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 67)
Ναι πάντοτε, ή σχεδόν πάντοτε
19
28,36%
Όχι, ποτέ
10
14,93%
Μερικές φορές, ανάλογα την περίπτωση
38
56,72%

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:21, 07-06-12:

Ξέροντας ότι πολλές φορές τα μεροκάματα σε πολλούς ανθρώπους είναι ελάχιστα, και το μόνο που μπορεί να ανεβάσει λίγο το μεροκάματο είναι το φιλοδώρημα, εγώ προσωπικά σχεδόν πάντοτε αφήνω, είτε στην καφετέρια, είτε σε βενζινάδικο, είτε οπουδήποτε πηγαίνω, εκτός εξαιρέσεων, αν π.χ. είναι ένα προϊόν πολύ ακριβό, ή αν είναι αγενής εκείνος που εξυπηρετεί.
Εσείς τι κάνετε συνήθως;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 22:15, 07-06-12:

χμμ....
Δεν είμαι κατά του να αφήσω αλλά πρώτα θα πρέπει να με κερδίσει ο υπάλληλος του μαγαζιού! Γιατί εντάξει εδώ που τα λέμε το να γεμίζεις μια κανάτα με νερό το κάνουμε οι περισσότεροι, το θέμα είναι πόσοι από εμάς έχουμε και τη θέρμη να "μαγέψουμε" τον υπάλληλο ώστε να ξανα ερθει στο μαγαζί που δουλεύουμε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kit-kat
H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε στις 22:36, 07-06-12:

γενικα δεν αφηνω φιλοδωρηματα!ο υπαλληλος τη δουλεια του κανει και γι αυτη πληρωνεται αναλογα!
αν αφησω ομως φιλοδωρημα ειναι γιατι μερικες φορες ντρεπομαι να παρω τα ρεστα,ειδικα αν ειναι λιγα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:05, 07-06-12:

Πάντα, εκτός αν δεν με έχουν εξυπηρετήσει καλά. Συνήθως αφήνω 20% στα εστιατόρια και 10-20% στα κομμωτηρια, κτλ.

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 23:16, 07-06-12:

Αφήνω μόνο όταν είμαι ικανοποιημένη.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 10:24, 08-06-12:

αμα οι ανθρωποι ειναι εξυπηρετικοι γιατι οχι; αμα παλι βαριουντε που ζουν οχι!

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 12:15, 08-06-12:

Παλιά που είχα άφηνα! Τώρα που μετράω τα 2ευρα για να πάω για καφέ πώς να αφήσω?
Άσε που εγώ είμαι και φοιτήτρια!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:46, 08-06-12:

Αφήνω όταν έχω συμπαθήσει τον/την σερβιτόρο/α

Και στους τσιφούτηδες, χαρίζω αυτή την εικόνα ^^

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 23:33, 12-06-12:

Φυσικα και οχι.Ο εργοδοτης μου δεν μου δινει φιλοδωρημα στον μηνιαιο μισθο μου.Γιατι να το κανω εγω?

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 23:44, 12-06-12:

Αφήνω, 20 λεπτά, 40 λεπτά, 50 λεπτά, και σε τρελά κέφια μπορεί να αφήσω μέχρι και ΕΝΑ ευρώ (αυτό εξαρτάται από τα ρέστα, πχ. αν αυτό που θα πάρω κάνει 4,80 ή 9,50 ευρώ κτλ θα αφήσω 5 και 10 αντίστοιχα, αλλά είναι τόσο σπαστικό ο/η σερβιτόρος/-όρα να σου δίνει από 20άρικο ρέστα σε ΨΙΛΑ μόνο και μόνο για να του αφήσεις κάτι, οπότε εκεί δε θα αφήσω τίποτα, για εκδίκηση).

αν και τελευταία δε θυμάμαι να έχω αφήσει τίποτα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 23:46, 12-06-12:

όχι, δεν υπάρχει λόγος

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 00:14, 13-06-12:

Πάντα ἤθελα σὲ ἕνα τέτοιο θέμα νὰ βάλω αὐτὴν τὴ σκηνὴ ἀπὸ τὴν ταινία «Reservoir dogs» τοῦ Ταραντῖνο.

Φοβερὸς διάλογος γιὰ τὸ ἂν θὰ πρέπῃ νὰ δίνουμε φιλοδωρήματα μὲ σοβαρὰ ἐπιχειρήματα! Βέβαια στὴν ταινία λαμβάνεται ὑπ' ὄψιν ἡ κατάσταση στὶς Η.Π.Α. ἡ ὁποῖα εἶναι διαφορετικὴ ἀπὸ τὴν Ἑλλάδα. Ὅπως καταλαβαίνω ἀπὸ τὴν ταινία, ἐκεῖ τὸ νὰ δώσῃ ὁ πελάτης φιλοδώρημα στὸ γκαρσόνι εἶναι μὲ ἕναν ἄτυπο τρόπο ὑποχρεωτικό καὶ μάλιστα ἀναφέρει ὅτι τὸ φιλοδώρημα φορολογεῖται ἀπὸ τὸ κράτος (ἐδῶ βέβαια τὸ φιλοδώρημα στὴν πραγματικότητα περιλαμβάνεται στὴν τιμή). Γι' αὐτὸ καὶ ὁ Mr. Pink (Steve Buschemi) ὁ ὁποῖος δὲ θέλει νὰ δώσῃ φιλοδώρημα, δὲν εἶναι ἀρνητικὸς ἐντελῶς μὲ τὴν ἔννοια τοῦ φιλοδωρήματος, ἀλλὰ πιστεύει ὅτι πρέπει νὰ δίνεται μόνο ὅταν ὁ πελάτης εἶναι εὐχαριστημένος.

Γιὰ νὰ πῶ πάντως καὶ τὴ δική μου ἄποψη, γενικὰ θέλω νὰ δίνω φιλοδωρήματα κυρίως στὰ γκαρσόνια, ἀλλὰ στὴν ὁμάδα στὴν ὁποῖα εἶμαι πολὺ εὐαισθητοποιημένος εἶναι οἱ διανομεῖς καθὼς γνωρίζω πόσο δύσκολη καὶ ἐπικίνδυνη εἶναι ἡ δουλειά τους καὶ πόσα λίγα χρήματα βγάζουν. Δὲν μπορῶ πάντοτε νὰ δίνω, ἀλλὰ ὅταν ἔχω τὴ δυνατότητα, τὸ κάνω χωρὶς κανένα δισταγμό.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 11:47, 13-06-12:

Παντως, απο πολυ κοσμο τα φραγκοδιφραγκα θεωρουνται προσβολη, γι'αυτο εγω δεν αφηνω τετοια. Βεβαια αυτη ειναι μια ερευνα δικη μου, μεσα απο συζητησεις που εχω κανει με αρκετα ατομα που δουλευουν σε τετοιου ειδους τμηματα εξυπηρετησης πελατων. Δεν το βλεπουν ολοι ετσι, δεν ενοχλουνται ολοι, αλλα η πλειοψηφία τουλαχιστον οσων εγω εχω ακουσει αυτο θεωρει και συμφωνω μαζι τους. Κι εμενα θα μ'ενοχλουσε να μου αφηναν τα ''σκατα'' τους, τα μαυρα τα λεπτα τα τσιγκινα εννοω. Προτιμω να μην αφησω τιποτα, παρα αυτα ακομα κι αν βγαινουν 1 ευρω λχ αν τα μετρησεις. Αυτα τα δινω σε σουπερμαρκετς συνηθως

Σε καποιες χωρες του εξωτερικου παλαιοτερα καποτε το 15% ηταν το πουρμπουαρ του σερβιτορου υποχρεωτικο (οπως με επιβεβαιωνει και ο Πατρευς). Σημερα οσο εχω ταξιδεψει, δεν εχω δει να ισχυει. Το καλυτερο κατα τη γνωμη μου παντα, οποιος αποφασιζει να δινει κατι, να δινει το 15% του λογαριασμου που εχει κανει. Τωρα βεβαια λογω κρισης, δεν ειναι εφικτο, γι'αυτο θα εξαιρουσα απο αυτο τους φοιτητες και τους ανεργους. Δικη μου αποψη ολ'αυτα

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
(ἐδῶ βέβαια τὸ φιλοδώρημα στὴν πραγματικότητα περιλαμβάνεται στὴν τιμή).
Οταν λες εδω, εννοεις στην Ελλαδα; Γιατι πρωτη φορα το ακουω...
Oντως; Η αναφερεσαι στις ΗΠΑ, στην ταινια;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 13-06-12 στις 12:07.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rakels (Ράκελ)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη rakels
H Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

H rakels δεν υπάρχουν κανόνες, μα μόνο εξαιρέσεις έγραψε στις 14:04, 13-06-12:

Εγώ αφήνω σχεδόν πάντα, είτε ο λογαριασμός είναι 19,50 ας πούμε είτε 19,10 θα αφήσω τόσο όσο να είναι στρογγυλοποιημένο το ποσό.
Όμως, η εξυπηρέτηση μετράει πολύ για 'μένα. Εάν ας πούμε ο σερβιτόρος είναι αγενέστατος (ναι, μου έχει τύχει πολλέεεες φορές) δεν αφήνω.
Επίσης, όταν βλέπουν άτομα της ηλικίας μου, συμπεριφέρονται με έναν πολύ περίεργο τρόπο, κάτι με ενοχλεί πολύ με αποτέλεσμα από σπάσιμο και μόνο να μην αφήνω.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 14:09, 13-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Οταν λες εδω, εννοεις στην Ελλαδα; Γιατι πρωτη φορα το ακουω...
Oντως; Η αναφερεσαι στις ΗΠΑ, στην ταινια;
Γιὰ τὴν Ἑλλάδα ἀναφρομαι. Τὸ φιλοδώρημα νομίζω περιλαμβάνεται στὸν λογαριασμὸ. Μπορεῖ ὅμως νὰ κάνω καὶ λάθος. Δὲν εἶμαι ἀπολύτως σίγουρος.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 18:27, 14-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Παντως, απο πολυ κοσμο τα φραγκοδιφραγκα θεωρουνται προσβολη, γι'αυτο εγω δεν αφηνω τετοια. Βεβαια αυτη ειναι μια ερευνα δικη μου, μεσα απο συζητησεις που εχω κανει με αρκετα ατομα που δουλευουν σε τετοιου ειδους τμηματα εξυπηρετησης πελατων. Δεν το βλεπουν ολοι ετσι, δεν ενοχλουνται ολοι, αλλα η πλειοψηφία τουλαχιστον οσων εγω εχω ακουσει αυτο θεωρει και συμφωνω μαζι τους. Κι εμενα θα μ'ενοχλουσε να μου αφηναν τα ''σκατα'' τους, τα μαυρα τα λεπτα τα τσιγκινα εννοω. Προτιμω να μην αφησω τιποτα, παρα αυτα ακομα κι αν βγαινουν 1 ευρω λχ αν τα μετρησεις. Αυτα τα δινω σε σουπερμαρκετς συνηθως

Θα' πρέπε να λένε κι ευχαριστώ που αφήνουμε κάτι ρε.
Άκου κει.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aioniosMathitis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aioniosMathitis
Ο aioniosMathitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 67 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O aioniosMathitis έγραψε στις 12:39, 20-06-12:

αν ειναι καμοια ομορφη κοπελα θα αφησω...αν ειναι κανενας κρεμμανταλας όμως δεν αφηνω τίποτα

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:07, 25-06-12:

Το πιο κουλο μου χει τύχει στην Κωνσταντινούπολη. Είχα πάει εκεί για μία βδομάδα και γινόταν το εξής.
Σου έφερναν το λογαριασμό μέσα σε μία δερμάτινη θηκούλα, (που έμοιαζε με τη θήκη του διπλώματος αυτοκινήτου). Την άνοιγες και έβλεπες την αποδειξούλα. Ε εκεί άφηνες και τα χρήματα και ερχόταν ο σερβιτόρος και τα έπαιρνε. Ε, που λέτε, εκεί, έχουν το εξής σύστημα. Όταν έρχεται ο σερβιτόρος να πάρει τα χρήματα, ανοίγει τη θηκούλα. Αν έχεις βάλει παραπάνω, δηλαδή του χεις βάλει και tip, τότε σου πετάει ένα "Ευχαριστώ" στα τούρκικα. Αν δεν του έχεις βγάλει, ΠΑΙΔΙΑ ΜΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ, σου κανει μία απίασια γκριμάτσα, του στυλ ότι είσαι τσιφούτης. Ουσιαστικά, σου ασκεί ψυχολογικό πόλεμο.

Ε όταν πήγαμε εμείς, μας είχε λίγο ενοχλήσει που κανείς δεν μιλούσε Αγγλικά. Μιλούσαν κάποια Ελληνικά βέβαια, όλες τις κοπέλες μας έλεγαν Μαρία, Κατερίνα κτλ. Ε προσπαθούσα να συνεννοηθώ στα Αγγλικά (δυστυχώς Τούρκικα δεν μιλάω) και ο σερβιτόρος μου έλεγε ασταμάτητα "No English!". Ε κι εμείς δεν αφήσαμε τίποτα. Καθόλου δεν το μετανιώνω..

Τώρα γενικά βρε παιδιά, εγώ λίγο διχάζομαι. Ο καλος μου αφήνει πάντα 1-2€. Εγώ στη σχολή είχα μία φίλη που δούλευε σερβιτόρα και έβγαζε πάααααααααρα πολλά λεφτά. Δηλαδή κανείς μας δεν έβγαζε τόσα. Και μας έλεγε ότι ήταν από τα φιλοδωρήματα. Δεν ξέρω, παίρνουν ήδη ένα μισθό οι σερβιτόροι, κι εμείς παίρνουμε μόνο ένα μισθό. Γιατί εκείνοι να παίρνουν φιλοδώρημα?

Πάντα αφήνω κάτι, συνήθως 50 λεπτά ή 1 Ευρώ, αλλά δεν θέλω να νιώθω ότι ΠΡΕΠΕΙ να το κάνω ή ότι είμαι τσιφούτο αν δεν το κάνω. Δεν έχουμε κάποια υποχρέωση, κι ας έχει γίνει παράδοση.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 18:31, 25-06-12:

Πωπω θυμάμαι ο μπαμπάς μου μια φορά σε εστιατόριο είχε αφήσει 20ευρώ πουρμπουάρ.
20 ρε φίλε αν είναι δυνατόν! :Ο

- στάνταρ έφταιγε το ποτό -

[άσχετο, αλλά σχετικό]

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 19:30, 25-06-12:

Οι δικοί μου καμιά φορά ναι..Εγώ λόγω κρίσης..δεν ..

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:56, 25-06-12:

Εγώ συνήθως προσαρμόζομαι στην κουλτούρα και τα έθιμα της εκάστοτε χώρας στην οποία βρίσκομαι.
  • Στην Ελβετία δεν είναι συνηθισμένο να αφήνεις pourboire. Οι μισθοί είναι καλοί γενικά, ακόμα και για τα γκαρσόνια, οπότε δεν περιμένουν να αφήσεις κάτι. Ως εκ τούτου, στην Ελβετία δεν αφήνω συνήθως pourboire. Ορισμένοι μάλιστα μπορεί και να προσβληθούν.
  • Η κουλτούρα στις ΗΠΑ είναι διαφορετική. Εκεί πέρα θεωρείται αυτονόητο να αφήνεις ΠΑΝΤΑ φιλοδώρημα (ή tip). Ακόμα και στο ταξί, για μικρή απόσταση, ο ταξιτζής θα περιμένει τουλάχιστον $1 (ένα δολλάριο) για tip.
    Συνήθως τα tips δεν πάνε με 1-2 δολλάρια παραπάνω, αλλά σαν ποσοστά! Για παράδειγμα, έστω ότι έχεις πάει σε Friday's για φαγητό και σου έρχεται το bill $50. Σου γράφουν ως "προτεινόμενα" tips τα εξής.
    • Καλό service: 15% --> $7.5
    • Πολύ καλό service: 18% --> $9
    • Εξαιρετικό service: 20% --> $10
    Κοινώς, "περιμένουν" πως το tip που θα αφήσεις θα είναι ανάλογο με αυτά που θα πάρεις.

Άλλα μαγαζιά σου ασκούν "ψυχολογικό πόλεμο", βάζοντας μέσα στην τιμή το tip λέγοντας στην απόδειξη: "προτείνουμε τόσο tip, μπορείτε ελεύθερα να το αυξήσετε, μειώσετε ή αφαιρέσετε τελείως".
  • Στην Ελλάδα εξαρτάται από την διάθεσή μου και το service. Αν δεν μείνω ικανοποιημένος δεν θα αφήσω ούτε ένα λεπτό του ευρώ. Αλλιώς θα στρογγυλοποιήσω. Στα delivery boys σχεδόν πάντα στρογγυλοποιώ προς τα πάνω και τους αφήνω κάτι.

Και η χρήσιμη πληροφορία της ημέρας: το "pourboire", ή "pour boire" μεταφράζεται "για ποτό". Κοινώς, pourboire σημαίνει "πάρε για να πιεις ένα ποτό".

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IreneGr
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 20:04, 25-06-12:

Σχεδόν πάντα αφήνω,υπάρχουν ελάχιστες περιπτώσεις που δεν αφήνω είτε γιατί είναι πολύ απότομοι και κρυόκωλοι είτε γιατί δεν έχω ψιλά. Γενικά προσπαθώ να δίνω όμως γιατί ξέρω ότι είναι δύσκολα και οι μισθοί μόνο μειώνονται. Ειδικά τώρα με την ζέστη,τους βλέπω και τους λυπάμαι να τρέχουν σαν τα σκυλιά. Μπορώ να θυμηθώ μόνο μια φορά που δεν άφησα φιλοδώρημα.Είχε πάρει η φίλη μου παγωτό και βρίσκει κάτι σκληρό,προσπαθεί να το δαγκώσει αλλά καπούτ, τότε διακρίνω ότι είναι ένα νύχι (με ωραίο μανικιούρ) ήταν και τεράστιο πανάθεμα το και κάπως σαν φθαρμένο,το εντόπισα καλύτερα μόλις ήρθε η σερβιτόρα και έλειπε το ψεύτικο νυχάκι, ήταν βρώμικα και σαν φθαρμένα. Της το αφήσαμε για δωράκι δίπλα στο πιατάκι, θα θελα πολύ να έβλεπα τα μούτρα της όταν το καταλάβαινε
Αν ήταν οι δικοί μου πάντως,θα της άφηναν φιλοδώρημα όπως και σε όλους.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:45, 25-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^

Θα' πρέπε να λένε κι ευχαριστώ που αφήνουμε κάτι ρε.
Άκου κει.
Ειναι κι αυτο μια αποψη, και σεβαστή. Ομως απο την αλλη, αφηνοντας τετοια ειναι σα να αφηνεις εχμ.. αυτο που καταλαβες.
Αν το συζητησεις με σερβιτορους, αρκετοι απο αυτους φανταζομαι θα εχουν αυτη την αποψη. Τουλαχιστον με οσους εγω εχω συνομιλησει, ειναι των περισσοτερων η αποψη. Γενικώς εγώ 'αφηνω' ή δεν αφήνω. Δηλαδή κάτω απο 50 σεντς δεν αφήνω. Εχω επηρρεαστεί απο την παραπάνω άποψη και με βρίσκει σύμφωνη. Δεν το θεωρώ πως πρέπει να μας λένε ευχαριστώ όταν κυριολεκτικά σκίζονται όλη μέρα ορθοστασία για ένα μεροκάματο. Οι χρόνιες σερβιτόρες (και πωλήτριες) αν τους σηκώσεις το παντελόνι, οι περισσότερες πάσχουν απο φλεβίτιδες. Ολη μέρα στον καπνό και στην μ###κία του καθενός κι αν δουλεύουν βράδια με κλείσιμο, χαλάνε τον οργανισμό τους. Ο καλός ύπνος είναι ο βραδινός τον οποίο χάνουν. Ισχύουν τα ίδια και για τους άνδρες. Ουσιαστικά τα κέρδη τους, τα τιπς είναι. Οι πιο πολλοί απαυτούς καθαρίζουν τουαλέτες, πλένουν τζάμια, πατώματα και γενικώς τα πάντα όλα αν το μαγαζί δεν έχει καθαριστή. Δεχομαι πως λογω κρίσης δεν έχει ο κόσμος ν'αφήνει και είναι απολύτως καταννοητό και σεβαστό.
Αλλά είναι μερικά πράματα και ζήτημα αξιοπρέπειας.
Βεβαια αν δε μ'άρεσει η εξυπηρετηση και γενικότερα δω συμπεριφορά αντιεπαγγελματική δεν αφήνω. Και δεν ισχύει μόνο στους σερβιτόρους. Οποιοσδήποτε επαγγελματίας δηλώσει και δείξει το αντίθετο, την ίδια αντιμετώπιση θα έχει απο εμένα. Δεν αφήνω δηλ ή δεν ξαναπάω. Κάπως έτσι.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 23:52, 25-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από aioniosMathitis
αν ειναι καμοια ομορφη κοπελα θα αφησω...αν ειναι κανενας κρεμμανταλας όμως δεν αφηνω τίποτα

τέτοια κάντε και μετά απορείτε γιατί παίρνουν παντού μόνο κοπέλες

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,424 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 23:54, 25-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Και η χρήσιμη πληροφορία της ημέρας: το "pourboire", ή "pour boire" μεταφράζεται "για ποτό". Κοινώς, pourboire σημαίνει "πάρε για να πιεις ένα ποτό".
Σ' έχω μάθει καλά Γαλλικά βλέπω!

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη εμμα_τριντεντ
H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,120 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 23:55, 25-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
τέτοια κάντε και μετά απορείτε γιατί παίρνουν παντού μόνο κοπέλες
κάποιος ψάχνει για δουλειά και τρώει Χ επειδή δεν είναι κορίτσι...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 23:57, 25-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από εμμα_τριντεντ
κάποιος ψάχνει για δουλειά και τρώει Χ επειδή δεν είναι κορίτσι...

μπα ούτε καν απλά γενικά τ ακούω συχνά

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 00:04, 26-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από aioniosMathitis
λιγούρης κι έτσι;
πφφφ.
Ναι, πληρώστε την ομορφιά ρε μπας και σας κάτσει καμία. [πόσο κακιά μπορώ να γίνω ακόμα;;;;]

Παράθεση

Avicii (Υπόλυττος Βρεττός)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Avicii
Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.

O Avicii there's no going back έγραψε στις 02:17, 26-06-12:

Όταν βγαινω σε ακριβο εστιατορειο αφηνω παντοτε τιπ γυρω στα 10 -25 ευρω

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 00:59, 27-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Avicii
Όταν βγαινω σε ακριβο εστιατορειο αφηνω παντοτε τιπ γυρω στα 10 -25 ευρω
Ισχύει.
Κι εγώ όταν πάω σε κινέζικο εστιατόριο (αγαπημένο) αφήνω αρκετά επειδή είμαι μια παρεξηγημένη καπιταλίστρια.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 03:52, 27-06-12:

Εδώ στην Τσεχία συνηθίζεται να αφήνουμε το 10% του λογαριασμού.Πολλές φορές αφήνω, αλλά αν ο σερβιτόρος είναι αγενής, τότε δεν αφήνω τίποτα.Μάλιστα μια φορά με την παρέα μου είχαμε αφήσει περίπου 6-7%, και όχι 10%, και μία σερβιτόρα επέμενε να της δώσουμε αυτό το 3% παραπάνω επειδή το γράφει στο λογαριασμό και έτσι συνηθίζεται.Ε τελικά τα δώσαμε, πάντως ήταν πολύ αγενής, και το θέμα είναι ότι μετά από αυτό μας κέρασε σφηνάκια το μαγαζί, άρα γιατί κόλλησε σε κάτι ψιλά? Πάντως γενικά είναι ευγενικοί, έστω και κάτι παραπάνω να τους αφήσεις σε ευχαριστούν..

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 12:52, 30-06-12:

Όταν πήγαινα στο λύκειο και δεν είχα καμία επαφή με την ζωή και τα λεφτά, άφηνα όποτε το θυμόμουν! Αργότερα που έπιασα δουλειά και μια φίλη μου εργαζόταν σαν σερβιτόρα άρχισα να αφήνω κάθε φορά που έβγαινα έξω και αν κάποια στιγμή δεν είχα αισθανόμουν άσχημα! Τώρα, που είναι έτσι η κατάσταση, είτε δεν θα αφήσω καθόλου (στις περιπτώσεις που έχω λεφτά ίσα-ίσα για τον καφέ), είτε αφήνω λιγότερα από πριν!
Πάντως όταν πηγαίνω συχνά σε ένα μαγαζί και αποκτάω με τον/την σερβιτόρο/α μια πιο οικεία σχέση, μου είναι πιο δύσκολο να φύγω και να μην αφήσω τίποτα!

Παράθεση

Απολειφάδι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Απολειφάδι
Ο Απολειφάδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Απολειφάδι έγραψε στις 14:32, 23-07-12:

ανάλογα την εξυπηρέτηση. Συνήθως αφήνω ειδικά όταν είμαι πολύ ευχαριστημένος

Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris001
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,167 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε στις 15:00, 23-07-12:

εγώ δεν μπορώ να πω πως αφήνω πάντοτε.....αλλά όταν η εξυπηρέτηση που είχα απο το κατάστημα ήταν άρηστη τότε θα αφησω και κυρίως αφήνω όταν η σερβιτόρα το αξίζει(εμφανισιακά...)

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 22:54, 19-08-12:

ον:παντα αφηνω τουλαχιστον ενα ευρω,μονο μια φορα δεν αφησα σε μια ταβερνα στην ευβοια που ηταν σερβιτοροι 5 μαντραχαλαδες κ αντι να σερβιρουν το κοσμο παρλαραν.
οφ:πηγα στημ ακριβως διπλα(οχι τοσο για σπασιμο δεν τη θυμομουν)κι εφαγα τις ωραιοτερες γαριδες σαγανακι.Πλεον ειναι το αγαπημενο μου φαγητο

Παράθεση

nektariosmakris (νεκτάριος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nektariosmakris
Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 128 μηνύματα.

O nektariosmakris έγραψε στις 19:27, 17-05-13:

αμα παω σε καμοια βλακεια οπως μψντοναλ.. κλπ δεν αφηνω ποτε τιποτα αμα ειμαι σε ταβερνα και στο συνολο με την παερα ειμαστε πολλα ατομα και εχουμε κανει μεγαλο λογαριασμο και οσερβιτορος ειναι αξυπηρετικος τοτε κατι θα αφησω δηλαδη μια στις 89,17%

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 19:39, 17-05-13:

Για ποιον λογο να αφησει καποιος φιλοδορημα? Ας μου το εξηγησει καποιος γιατι ποτε δεν το αντιληφθηκα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

georgia.94

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη georgia.94
H georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 517 μηνύματα.

H georgia.94 έγραψε στις 12:58, 29-06-13:

δεν αφηνω σχεδον ποτε!οι φιλοι μ παντα αφηνουν και απορω!δν μπορω να καταλαβω γιατι θ επρεπε να αφησω κατι..ειναι που ειναι οι τιμες στα υψη θα αφησω και πουρμπουαρ?

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 13:16, 29-06-13:

H δουλειά του σερβιτόρου είναι πολύ κουραστική, παλιότερα έπαιρνε και βαρέα για αυτό τον λόγο. Μετά έγιναν πολλές περικοπές και τώρα οι περισσότεροι σερβιτόροι δουλεύουν χωρίς να έχουν καν τα ένσημά τους (ή αν έχουν, συνήθως παιρνουν τα μισά). 'Οπου και να έχω δουλέψει σερβιτόρα μου έφευγε ο πάτος, πολλές φορές έκανα 12ωρες βάρδιες και κάποιες φορές έιχε τύχει να ανοίξω το μαγαζί το πρωί, να το κλείσω το βράδυ (18 ώρες σερί) και μετά να είμαι πάλι πρωί. Αν είστε δηλαδή 2 άτομα και τύχει να αρρωστήσει ο ένας πολύ άσχημα (γιατί λίγο άρρωστος θα πάει στην δουλειά αναγκαστικά), τότε πρέπει να βγάλεις διπλή δουλειά. 'Εχει πολύ κουβάλημα, μεγάλη ευθύνη με την είσπραξη, χρειάζεται καλή μνήμη και πολύ γρήγορες κινήσεις. 'Ολα αυτά για ένα σίγουρο μεροκάματο των 30 ευρώ και συνήθως χωρίς ασφάλιση. Είχα συναδέλφους που τύχαινε όχι μόνο να μην πληρωθούν αλλά να πληρώσουν και από την τσέπη τους μετά από 12 ώρες εξοντωτικής δουλειάς επειδή ένα τραπέζι αποφάσισε να φύγει χωρίς να πληρώσει και δεν πρόλαβαν να τους "κυνηγήσουν".
Αν δουλέψετε σερβις θα καταλάβετε γιατί πρέπει να αφήσετε κάτι έξτρα στο άτομο που ξεπατώνεται ανασφάλιστο και σας εξυπηρετεί ευγενικά όσο εσείς ξύνεστε και πίνετε χαλαρό καφεδάκι. Η μοναδική εξαίρεση σε αυτό είναι κάτι καφετέριες που απλά παίρνουν κοπέλες-μοντέλα οι οποίες είναι τα ζώα μου αργά και έχουν αγοράκια-βοηθούς να κάνουν όλη την δουλειά. Εκεί δίνετε το φιλοδώρημα στον βοηθό επειδή αυτός ξεπατώνεται.
Και αν εκεί που πάτε για καφέ "οι τιμές είναι στα ύψη", να πάτε σε άλλη καφετέρια. Μόνο αυτές που απευθύνονται σε ψωνάρες είναι ακόμα πανάκριβες.

Παράθεση

georgia.94

Πολύ δραστήριο μέλος

H georgia.94 έγραψε στις 13:25, 29-06-13:

προσωπικα, ουτε ψωναρα ειμαι ουτε μενω σε καμια Εκαλη..δυτικα προαστια βγαινω και οι τιμες ειναι στα υψη ακομα και στις μερες μας..μετραω μεχρι και το 50λεπτο και δεν μ περισσευουν γ φιλοδωρημα..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 30-06-13 στις 13:40. Αιτία: split μηνύματος για μεταφορά μέρους του σε οφφ τοπικ
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 14:30, 29-06-13:

Νομιζω αμοιβεται απο το αφεντικο του αν δεν κανω λαθος. Αν παλι δεν αμοιβεται προβλημα δικο του και του εργοδοτη του, εγω δεν κολλαω καπου. Πληρωνω αυτο που πηρα και τελος. Αν το παμε ετσι ολες οι δουλειες κουραστικες ειναι, οποτε παντου πρεπει να αφηνουμε και απο κατι.

Υ.Σ. Πολυ αλλοπροσαλη αυτη η κοινωνια μας παντως. Απο την μια ολοκληρες ταινιες, μουσικες, λογισμικα να μοιραζονται στο τζαμπε σε ολοκληρο διαδικτιο (torrent) που η δουλεια που πεφτει σε αυτα ειναι τερμα απαιτιτικη και κουραστικη, και απο την αλλη εχεις το σαβουαρ βιβρ και τους καλους τροπους και την ανταμοιβη για την σκληρη δουλεια του σερβιτορου. Niceeeee

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannoutas : 29-06-13 στις 14:39.
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 15:23, 29-06-13:

Όσοι απαντάτε όχι,δουλέψτε ΜΙΑ! μέρα μόνο σε σέρβις(σε μαγαζί που έχει δουλειά,όχι κάπου που ξύνεστε όλη μέρα),και ξανά ελάτε να γράψετε στο θέμα.

ps.Στο εξωτερικό τα tips του σερβιτόρου συμπεριλαμβάνονται στις τιμές των προιοντων(γύρω στο 10%),τα οποία πηγαίνουνε σε όλο το προσωπικό(κουζίνα,βοηθοί,καθαρίστριες)

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Engineer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Engineer
Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O Engineer κάποτε έγραψε στις 16:31, 29-06-13:

Όντως, αυτό το πράγμα για να το καταλάβεις, πρέπει να έχεις δουλέψει.

Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 16:35, 29-06-13:

Τσου, δεν αφήνω.

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 16:48, 29-06-13:

εγώ θεωρώ σωστό το να δίνεις pourboire αν έχεις πολύ καλή εξυπηρέτηση,και μάλιστα σε άτομα τα οποία παίρνουν πολύ μικρό μισθό και καλούνται να δείξουν και κοινωνικές δεξιότητες,και επαγγελματικές ικανότητες,ταυτόχρονα

βέβαια όταν χρειάζεται είμαι και καθαρματάκι.
π.χ. είχαμε πάει κόντα στην παραλία με την οικογένειά μου και την οικογένεια της κολλητής μου να φάμε.ήτανε 5 σερβιτόροι οι οποίοι κυριολεκτικά ξύνονταν.δεν ξερω αν το είχαν μονοπώλιο ορ σαμθινγκ ,αλλά εμάς και όλη την υπόλοιπη ταβέρνα που ήταν φουλ,μας είχαν γραμμένους,λες και είχαν μπει σε slow motion ήταν οι τύποι(όταν λέμε τύποι εννοουμε...........2 μέτρα άνθρωποι ).τέλος πάντων ,κάτι είχαν αφήσει οι μεγάλοι αλλά εγώ τα πήρα και αντί για αυτά άφησα ένα 5λεπτο
ΜΟΙΡΙΑΣΤΕΊΤΕ ΤΟ ΤΏΡΑ ΠΑΛΙΚΆΡΙΑ

πι ες:επέστρεψα τα λεφτά στους γονείς,μη με ππεράσετε για κλεφτρόνι

Παράθεση

Xaris SSSS

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Xaris SSSS
Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε στις 16:53, 29-06-13:

Ναι τις περισσότερες φορές αφήνω γιατί ξέρω πόσο κοπιάζουν στην δουλειά τους, ειδικά σε ταβέρνες που πολλές φορές γίνεται Ο χαμός και στο τέλος της μέρας παίρνουν ψίχουλα.

Παρόμοιος διάλογος περί tipping και στο reservoir dogs

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 17:52, 29-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Όσοι απαντάτε όχι,δουλέψτε ΜΙΑ! μέρα μόνο σε σέρβις(σε μαγαζί που έχει δουλειά,όχι κάπου που ξύνεστε όλη μέρα),και ξανά ελάτε να γράψετε στο θέμα.
Αν δουλεψω και παρολα αυτα η αποψη μου παραμενει η ιδια, περναω το τεστ? Εχω δικαιωμα μετα να λεω οχι δεν δινω?

Παράθεση

georgia.94

Πολύ δραστήριο μέλος

H georgia.94 έγραψε στις 17:54, 29-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Αν δουλεψω και παρολα αυτα η αποψη μου παραμενει η ιδια, περναω το τεστ? Εχω δικαιωμα μετα να λεω οχι δεν δινω?

Παντως το αγορι μου που δουλευει ως σερβιτορος σε καφετερια δεν αφηνει τιποτα οταν βγαινουμε

Παράθεση

Stalker70

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Stalker70
Ο Stalker70 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Stalker70 έγραψε στις 19:56, 29-06-13:

Πάντα αφήνω, εκτός αν η εξυπηρέτηση είναι χάλια και ο σερβιτρόρος/ρα αγενής η αδιάφορος.
Πιο πολλά όμως δίνω στους deliverαδες οι οποίοι πραγματικα αμοίβονται ελάχιστα και τρέχουν χειμώνα καλοκαίρι με τα μηχανάκια στους δρόμους.

Το μόνο που έκοψα είναι να δίνω σε αυτους που μου βάζουν βενζίνη... σόρυ παιδιά.

Παράθεση

thed

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thed
Ο thed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O thed έγραψε στις 20:31, 29-06-13:

μικροτερος δεν εδινα αλλα οταν δουλεψα σε μαγαζι και επαιρνα τα δικα μου φιλοδωρηματα τοτε αρχισα να δινω καθε φορα γιατι καταλαβα ποσο ωραια νιωθουν αυτα τα παιδια που κανουν αυτες τις δουλειες και ποσο τους βοηθαει αυτο το 1-2ευρω που θα τους αφησεις οντας φοιτητες η' δεν ξερω τι

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους