Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,724 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

ΙQ και λειτουργία εγκεφάλου

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:59, 03-01-08:

http://www.clickhere.gr/content/anth...ANTHOGR_ID=319

Βλέπωντας το παραπάνω σάιτ με την λειτουργια του δεξιού ή του αριστερού μέρους του εγκεφάλου αναρωτιέμαι, πιστέυετε ότι ενα νούμερο του iq μπορεί να μας πεί την αλήθεια για την εξυπνάδα μας; ή δεν ξέρω και γώ την μέτρηση της ευφυήας; έχετε κάνει κάποιο τέστ; ξέρετε τον αριθμό του;

Εσείς στο παραπάνω σάιτ πώς βλέπετε να κινήτε η κοπέλα; πιστέυετε ότι είναι λογικό; ξέρετε και άλλα παιχνίδια ή σάιτ που λένε περίπου για τέτοια τεστάκια του εγκεφάλου;

Απαντάτε σε όποια ερώτηση θέλετε και ακούω γνώμες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:23, 03-01-08:

Moυ το είχαν στείλει με μέιλ. Ύστερα από ώρα, κατάφερα να δω την κοπέλα να κινείται ανάποδα απ' ότι την είχα δει εξαρχής. Αλλά δεν το θεωρώ σημάδι εξυπνάδας, γιατί νομίζω η ίδια η εικόνα το έκανε κι όχι ο εγκέφαλός μου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 12:36, 03-01-08:

Εγώ με το που είχα ανοίξει το e-mail που μου το είχαν στείλει, έβλεπα την κοπέλα να κινείται αντίθετα από την φορά του ρολογιού. Λίγο αργότερα την είδα κ ανάποδα. Φυσικά δεν είμαι ο Αϊνστάιν, αν κ θα ήθελα ().
Πιστεύω πως η συγκεκριμένη εικόνα είναι κάτι σαν αυταπάτη, όπως κ η εικόνα αυτή:
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Optical Illusions.png
Εμφανίσεις:  188
Μέγεθος:  4,0 KB
Είναι παράλληλες γραμμές ωστόσο εμείς τις βλέπουμε με κλίση.

Πάντως υπάρχουν πολλά είδη νοημοσύνης, όχι μόνο ένα. [http://www.in.gr/Reviews/placeholder.asp?lngReviewID=38464&lngChapterID=49811&lngItemID=57902]

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 14:19, 03-01-08:

εγω παλι την βλεπω να κανει στριπτιζ..!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 14:26, 03-01-08:

Λεπον. Δε νομιζω οτι ειναι και πολυ καλο τεστ γιατι εγω την ειδα να περιστρεφεται οπως το ρολοι. Ομως, καταφερα να την δω και αναποδα.

Φυσικα και τα 2 ειναι λαθος γιατι δεν εχω εγκεφαλο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:31, 03-01-08:

Κάποια οφθαλμαπάτη είναι ... όπως αυτό που παραθέτει η Niyia ... Απλώς το μάτι υπό κάποιες συνθήκες βλέπει ότι θέλει ..

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:33, 03-01-08:

Μόνο δεξιά την βλέπω....
Έχω χαοτική σκέψη δηλαδή;

Καλά νταξ...δεν το πάλεψα να την δω αλλιώς...

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 14:34, 03-01-08:

Λολ. Η ειμαι διανοια η μας δουλευουν. Γιατι εγω ειδα και να περιστρεφεται απο τη μια και απο την αλλη, εναλλαξ, πολλες φορες.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 14:38, 03-01-08:

Απλα εσενα τα ημισφαιρια πλακωνονται μεταξυ τους !

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 14:42, 03-01-08:

Καλα, τωρα φωναξα και μαμα και αδερφο, και καθομασταν πανω απο τον υπολογιστη και τη βλεπαμε να αλλαζει συχνα πυκνα, αλλα σε διαφορετικες στιγμες!

Ζαλιστηκα....

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:45, 03-01-08:

ρε σεις γελοιο ειναι...
ειναι περα απο εμφανες οτι περιστρεφεται και προς τις δυο κατευθυνσεις...
αμφιβαλλω εαν υπαρχει καποιος που δεν το παρατηρει...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:46, 03-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Λολ. Η ειμαι διανοια η μας δουλευουν. Γιατι εγω ειδα και να περιστρεφεται απο τη μια και απο την αλλη, εναλλαξ, πολλες φορες.
κι εγώ το ίδιο έπαθα
αρχικά την είδα να πηγαίνει δεξιά, διαβάζω λίγο το κείμενο, ξανακοιτάω και με μεγάλη μου έκπληξη την είδα να πηγαίνει ανάποδα

μην κολλήσουμε όμως μόνο στο θέμα με την κοπέλα, κρίμα είναι!
Μάνια μου, υπάρχει αν σε ενδιαφέρει η Mensa η οποία είναι αναγνωρισμένος διεθνής οργανισμός που καταμετρά με διάφορα τεστ το μέγεθος του IQ του καθενός.
Υπάρχει και στην ελλάδα κι αν πας στην επίσημη ιστοσελίδα τους θα μπορέσεις να βρεις τεστάκια στα ελληνικά καθώς και πληροφορίες για το με ποιον τρόπο μπορείς να δώσεις το επίσημο τεστ

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 14:47, 03-01-08:

counter clockwise μονο!!! Δεν κατάφερα ποτέ να την δω να πηγαίνει προς την άλλη!

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 14:47, 03-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
ρε σεις γελοιο ειναι...
ειναι περα απο εμφανες η περιστροφη της και προς τις δυο κατευθυνσεις...
αμφιβαλλω εαν υπαρχει καποιος που δεν το παρατηρει...
Ναι ρε και εγω αυτο ειπα στην αρχη. Αλλα μετα που το ειδα συγχρονως με τους αλλους την βλεπαμε να αλλαζει κατευθυνση σε διαφορετικες στιγμες ο καθενας....

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:51, 03-01-08:

Ναι ρε και εγω αυτο ειπα στην αρχη. Αλλα μετα που το ειδα συγχρονως με τους αλλους την βλεπαμε να αλλαζει κατευθυνση σε διαφορετικες στιγμες ο καθενας....
στην αρχη κινειται δεξιοστροφα και μετα απο λιγο (θεμα 1-2 λεπτων) κινειται και προς την αλλη κατευθυνση...και μετα παλι αλλαζει κ.ο.κ....

σιγα τωρα μην εχει κανει αυτο με το δεικτη νοημοσυνης...μη χ@σω

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 14:51, 03-01-08:

Kι εγώ.Και στην αρχη νομιζα οτι κατι δεν παει καλα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:53, 03-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Youki
counter clockwise μονο!!! Δεν κατάφερα ποτέ να την δω να πηγαίνει προς την άλλη!
μαλλον ξεχασες να βαλεις τα γυαλακια σου!

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 14:53, 03-01-08:

Λολ, κ εγώ ακριβώς το ίδιο έπαθα

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 15:22, 03-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
στην αρχη κινειται δεξιοστροφα και μετα απο λιγο (θεμα 1-2 λεπτων) κινειται και προς την αλλη κατευθυνση...και μετα παλι αλλαζει κ.ο.κ....

σιγα τωρα μην εχει κανει αυτο με το δεικτη νοημοσυνης...μη χ@σω
Ναι, και εγω αυτο βλεπω. Αλλα αν το δεις μαζι με αλλους θα δεις οτι το βλεπετε να αλλαζει σε ασχετες στιγμες. Εγω ας πουμε φωναζα "Αλλαξε, αλλαξε", και η μαμα μου το εβλεπε ακομα να πηγαινει στην ιδια κατευθυνση..

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 15:30, 03-01-08:

Ναι, και εγω αυτο βλεπω. Αλλα αν το δεις μαζι με αλλους θα δεις οτι το βλεπετε να αλλαζει σε ασχετες στιγμες. Εγω ας πουμε φωναζα "Αλλαξε, αλλαξε", και η μαμα μου το εβλεπε ακομα να πηγαινει στην ιδια κατευθυνση..
Κι εδώ τα ίδια...
Μαμά, αδερφός κι εγώ το κοιτάμε σαν χαζά

Αλλά δεν μας αλλάζει ταυτόχρονα!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:32, 03-01-08:

may day may day
το θέμα κινδυνεύει να γίνει chat & fun που αφορά μόνο την κοπέλα και την κίνηση της....

καλό θα ήταν να γινόταν μια γενικότερη κουβέντα και να υπάρξει μια αξιόλογη συζήτηση για να μην χρειαστεί να μεταφερεί όπως είναι στο c&f

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:37, 03-01-08:

Είναι σαν τις οφθαλμαπάτες με τους περίεργους κύβους που τους βλέπεις ανάλογα με το που επικεντρώνεσαι.
Εν προκειμένω, επειδή η φιγούρα αποτελείται απο ένα ενιαίο χρώμα, δεν μπορείς να καταλάβεις αν το πόδι της βρίσκεται κάθε στιγμή μπροστά ή πίσω απο το άλλο (ομοίως και με τα άλλα μέλη της) οπότε υποθέτεις κάτι αυθαίρετα και ερμηνεύεις την υπόλοιπη εικόνα βάσει αυτού. Επειδή ο καθένας υποθέτει διαφορετικό πράγμα αυθαίρετα, γιάυτό και ο καθένας μας βλέπει διαφορετική φορά. Και όχι, δεν αλλάζει κάθε Χ λεπτά φορά η κοπέλα
Αν πιέσεις τον εαυτό σου να το καταλάβει αυτό και να προσπαθήσεις να την ερμηνεύσεις με τον αντίθετο τρόπο θα δεις και την άλλη φορά. Εγώ στην αρχή έβλεπα μόνο την counter-clockwise φορά, μετά απο ώρα που προσπαθούσα να δώσω στο μυαλό μου να καταλάβει το παραπάνω είδα και την clockwise φορά.

There is no spoon.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:06, 03-01-08:

Κρύφτε λόγια...εγώ απλά πιστεύω πως το στέκι έχει χρήστες διάνοιες! Τι οφθαλμαπάτες και πράσινα άλογα...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:11, 03-01-08:

μπορει να εχει να κανει και με την γωνια απο την οπια το βλεπεις

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 16:11, 03-01-08:

Εγώ είμαι του αριστερού ημισφαιρίου.

Είμαι ορθολογιστής εγώ... :p

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 16:37, 03-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Είναι σαν τις οφθαλμαπάτες με τους περίεργους κύβους που τους βλέπεις ανάλογα με το που επικεντρώνεσαι.
Εν προκειμένω, επειδή η φιγούρα αποτελείται απο ένα ενιαίο χρώμα, δεν μπορείς να καταλάβεις αν το πόδι της βρίσκεται κάθε στιγμή μπροστά ή πίσω απο το άλλο (ομοίως και με τα άλλα μέλη της) οπότε υποθέτεις κάτι αυθαίρετα και ερμηνεύεις την υπόλοιπη εικόνα βάσει αυτού. Επειδή ο καθένας υποθέτει διαφορετικό πράγμα αυθαίρετα, γιάυτό και ο καθένας μας βλέπει διαφορετική φορά. Και όχι, δεν αλλάζει κάθε Χ λεπτά φορά η κοπέλα
Αν πιέσεις τον εαυτό σου να το καταλάβει αυτό και να προσπαθήσεις να την ερμηνεύσεις με τον αντίθετο τρόπο θα δεις και την άλλη φορά. Εγώ στην αρχή έβλεπα μόνο την counter-clockwise φορά, μετά απο ώρα που προσπαθούσα να δώσω στο μυαλό μου να καταλάβει το παραπάνω είδα και την clockwise φορά.

There is no spoon.
Ακριβώς!

Φυσικά και πρόκειται για απλή οφθαλμαπάτη και τίποτε περισσότερο. Υπάρχουν εκατοντάδες οφθαλμαπάτες στο διαδίκτυο, μιας και το οπτικό σύστημα είναι πρόσφορο έδαφος για την κατανόηση της λειτουργίας του εγκεφάλου γενικότερα. Δεν υπάρχει απολύτως καμία συσχέτιση της φοράς περιστροφής και κάποιας άλλης ανώτερης γνωστικής λειτουργίας (συναισθήματα, καλλιτεχνική φύση, ορθολογισμός ή... γενικότερο IQ! ). Μιλάμε δλδ καθαρά για το οπτικό σύστημα, το οποίο λειτουργεί ενιαία κ στα δύο ημισφαίρια ειδικά στην περίπτωση αναγνώρισης κίνησης

Όσον αφορά το ερώτημα με το IQ, να πούμε, όπως έχουμε ξαναπεί κ σε άλλα θέματα (νομίζω ) ότι υπάρχουν πάρα πολλές παραλλαγές τεστ, ότι αυτά που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ, και ότι υπάρχει μεγάλη διαμάχη στο πόσο αντικειμενικά είναι αυτά τα τεστ, μιας και ακόμη δεν υπάρχει ξεκάθαρος ορισμός της ευφυίας (η οποία όσο πάει "σπάει" σε περισσότερες υποκλίμακες για να γίνει όλο κ πιο αντικειμενικός ο ορισμός της).

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 19:11, 05-01-08:

Τωρα καταλαβα τι παιζει! Η κοπελα δεν πηδαει απο το ενα ποδι στο αλλο οταν αλλαζει φορα, αλλα φαινεται τη μια να ειναι στο αριστερο και την αλλη στο δεξι. Αλλα μετα παρατηρησα οτι η κοπελα ειναι ακριβως η ιδια, ειτε την κοιταξεις απο μπροστα (τελειως ευθεια, να μην ξεχωριζει στηθος) ειτε απο πισω!

Παράθεση

dimitris883

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitris883
Ο dimitris883 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O dimitris883 έγραψε στις 23:22, 10-01-08:

Δεν ξέρω τι μου λέτε εσείς αλλα εγω την βλέπω μονο δεξιοστροφα να γυρνα!Και εχω χάσει πέντα λεπτά απο τη ζωή μου!

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 23:34, 10-01-08:

Eστίασε για ένα σεκ αλλού και ξανακοίταξε το

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:41, 10-01-08:

Ξέρω ότι θα σας κάνω κακό μ' αυτό που θα σας πω...

Αλλά αν προσπαθήσετε μπορείτε να ελέγχετε εσείς πού θα γυρνάει!

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 23:43, 10-01-08:

θέλω κι εγω να την δω να αλλάζει φορά
όσες φορές και να την κοιτάξω, μόνο δεξιόστροφα την βλέπω να γυρίζει

Παράθεση

dimitris883

Νεοφερμένος

Ο dimitris883 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O dimitris883 έγραψε στις 23:50, 10-01-08:

Και αλλού γύρισα και εξω βγήκα για καθαρό αέρα αλλα σε καμία περίπτωση δεν την βλέπω να γυρνά παρά μόνο δεξιά.

Παράθεση

dimitris883

Νεοφερμένος

O dimitris883 έγραψε στις 23:51, 10-01-08:

Ειλικρινά είμαι θαυμαστής όλων όσων την βλέπουν να γυρνά και αριστερά!

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 00:01, 11-01-08:

Εστιασε στην πατουσα της και κοιτα για πολλη ωρα. Μετα κοιτα κατι αλλο, και ξαναδες την

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 00:04, 11-01-08:

Kατά προτίμηση στο μικρό της δάχτυλο

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 00:05, 11-01-08:

Μην κλεβεις, εσυ λογικα δεν βλεπεις καν κοπελα. ΧΑΑΑΑ χα.

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 00:06, 11-01-08:

Bασικά και γω μόνο δεξιόστροφα την έβλεπα αλλα τελικά το κόλπο είναι στη σκιά. Αν την παρατηρήσεις νιώθεις ότι κινείται διαφορετικά.

Κυκλοφορεί εδώ και καιρό αυτό το κολπάκι. Θυμάμαι ότι την πρώτη φορα που το είδα ειχα ζαλιστεί να το παρατηρώ

Παράθεση

dimitris883

Νεοφερμένος

O dimitris883 έγραψε στις 00:09, 11-01-08:

¨Με δουλευετε όλοι σας! Δεν εξηγείται αλλιως!Μόνο δεξιά συνεχίζω να την βλέπω την κίνησή της!!!!Η εικόνα που έχω βάλει κάτω από το όνομά μου αυτή τη στιγμή με αντιπροσωπεύει απόλυτα!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:19, 11-01-08:

Εδώ είμαστε, λοιπόν προσωπικά την εβλεπα πότε έτσι και πότε αλλιώς, νόμιζα ότι είναι τρίκ αλλα δεν είμαι σίγουρη πιά, έβλεπα την κοπέλα να πηγαίνει αντίστροφα απο την φορά του ρολογιού και σε 2-3 κύκλους επιστροφή, και γυρνούσε αλλιώς, νόμιζα ότι είναι τρίκ αλλα άν ήταν γιατί κάποιοι βλέπουν μόνο την μία φορά;

Τελικά το Iq μας πώς το ξέρουμε; υπάρχει τρόπος μέτρησης; πώς μπορούμε να το δούμε;

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 10:28, 11-01-08:

Υπάρχουν διάφορα ψυχομετρικά τεστ που μετράνε το IQ, αλλά δεν έχει νόημα να το κάνεις αν δεν υπάρχει λόγος, γιατί όσο να' ναι κοστίζει... Φυσικά, τα iq τεστ που κυκλοφορούν στο internet δεν είναι αξιόπιστα σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση (εδώ που τα λέμε υπάρχουν διαμάχες για την αξιοπιστία γενικότερα των IQ test, πόσο μάλλον για τις προχειρότητες του διαδικτύου)

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 11:37, 11-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Υπάρχουν διάφορα ψυχομετρικά τεστ που μετράνε το IQ, αλλά δεν έχει νόημα να το κάνεις αν δεν υπάρχει λόγος, γιατί όσο να' ναι κοστίζει... Φυσικά, τα iq τεστ που κυκλοφορούν στο internet δεν είναι αξιόπιστα σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση (εδώ που τα λέμε υπάρχουν διαμάχες για την αξιοπιστία γενικότερα των IQ test, πόσο μάλλον για τις προχειρότητες του διαδικτύου)

Αρα πρέπει να πάς σε κάποιο ψυχολόγο; ή υπάρχει κάποιος κλάδος για αυτό;

Και άλλη ερώτηση, όταν έχεις iq μικρό ή μεγάλο πώς θεωρήτε ότι το χρησιμοποιείς; σε τί δηλαδη χρησιμέυει; στην καθηερινότητα ή κάτι ειδικευμένο; Εγώ π.χ. παίζω παιχνίδια σκέψης όπως room escape, got of war που έχουν γρύφους και πάντα τους βρήσκω, σημαίνει ότι έχω μεγάλο iq ή απλά είμαι χμε χαμηλό και σκέυτομαι βάση λογικής; η σκέψη έχει iq;

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 11:49, 11-01-08:

Τα ψυχομετρικά τεστ τα αξιολογούν διάφοροι κλάδοι, από σχολικούς ψυχολόγους έως κλινικούς. Είναι βασικά εργαλεία (γενικά τα ψυχομετρικά τεστ, όχι μόνο τα iq τεστ) και σχεδόν όλες οι ειδικότητες μαθαίνουν πως να τα αξιολογούν.

Τώρα, αν κατάλαβα καλά το δεύτερο μέρος της ερώτησής σου, το IQ αναφέρεται σε μια μεγάλη γκάμα ικανοτήτων που αξιοποιούμε στην καθημερινότητά μας. Φυσικά τώρα, αν κάποιος έχει υψηλό μαθηματικό IQ και γίνει μαθηματικός, ακόμη καλύτερα, μιας και το ταλέντο του το αξιοποιεί στο επάγγελμά του, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις το IQ χρησιμοποιείται απλά στην καθημερινότητα...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 11:53, 11-01-08:

Τα ψυχομετρικά τεστ τα αξιολογούν διάφοροι κλάδοι, από σχολικούς ψυχολόγους έως κλινικούς. Είναι βασικά εργαλεία (γενικά τα ψυχομετρικά τεστ, όχι μόνο τα iq τεστ) και σχεδόν όλες οι ειδικότητες μαθαίνουν πως να τα αξιολογούν.

Τώρα, αν κατάλαβα καλά το δεύτερο μέρος της ερώτησής σου, το IQ αναφέρεται σε μια μεγάλη γκάμα ικανοτήτων που αξιοποιούμε στην καθημερινότητά μας. Φυσικά τώρα, αν κάποιος έχει υψηλό μαθηματικό IQ και γίνει μαθηματικός, ακόμη καλύτερα, μιας και το ταλέντο του το αξιοποιεί στο επάγγελμά του, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις το IQ χρησιμοποιείται απλά στην καθημερινότητα...

Οπως τα παιχνίδια που προανέφερα; δηλαδή πρέπει να είσαι έξυπνος για να λυθούν γριφοι;

Ρωτάω γιατί πάντα ο άντρας με φωνάζει να τους λύνω και του λέω ότι δεν είναι θέμα μυαλού αλλα θέμα σκέψης, και εκείνος λέει ότι πρέπει να είναι κάποιος έξυπνος για να πάει το μυαλό του σε κρυφά σημεία, τελικά τι είναι που κάνει εμένα να λύνω προβλήματα και εκείνος να μην μπορεί; αυτό τελικά είναι θέμα εξυπνάδας; παίζει ρόλο το iq;

Και κάτι άλλο, όταν κάποιος είναι κουτοπόνηρος, θεωρήτε ότι έχει τελικά χαμηλό ή υψηλό iq;

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 12:04, 11-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Ρωτάω γιατί πάντα ο άντρας με φωνάζει να τους λύνω και του λέω ότι δεν είναι θέμα μυαλού αλλα θέμα σκέψης, και εκείνος λέει ότι πρέπει να είναι κάποιος έξυπνος για να πάει το μυαλό του σε κρυφά σημεία, τελικά τι είναι που κάνει εμένα να λύνω προβλήματα και εκείνος να μην μπορεί; αυτό τελικά είναι θέμα εξυπνάδας; παίζει ρόλο το iq;
Δεν ξέρω τα παιχνίδια/γρίφους που ανέφερες, αλλά φυσικά χρειάζεται να έχεις κάποιες συγκεκριμένες ικανότητες για να λύσεις γρίφους. Δεν ειναι ακριβώς θέμα γενικότερης εξυπνάδας γιατί με τον όρο "εξυπνάδα" εννοούμε κάτι πάρα πολύ γενικό (όπως το γενικό IQ), ενώ υπάρχουν επι μέρους "εξυπνάδες" (κ αντίστοιχα πολλά IQ). Οπότε η ικανότητα να λύνεις π.χ. λεκτικούς γρίφους, απλά σου λέει ότι είσαι δυνατή σε έναν συγκεκριμένο τομέα ευφυίας, αυτόν της λεκτικής, αλλά αυτό δεν λέει τίποτα για το πόσο δυνατή είσαι σε άλλους τομείς ευφυίας, όπως η κοινωνική, η μαθηματική κτλ

Και κάτι άλλο, όταν κάποιος είναι κουτοπόνηρος, θεωρήτε ότι έχει τελικά χαμηλό ή υψηλό iq;
Δεν γνωρίζω τον ακριβή ορισμό του κουτοπόνηρου... Δηλαδή το λέμε όταν κάποιος προσπαθεί συνεχώς να σε ξεγελάσει με κάποιους δόλιους τρόπους, ενώ είναι ολοφάνερο αυτό που πάει να κάνει, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο σχετίζεται αυτό με την ευφυία... Φαντάζομαι πως όχι, αλλά δεν ξέρω...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:19, 11-01-08:

Τελικά το Iq μας πώς το ξέρουμε; υπάρχει τρόπος μέτρησης; πώς μπορούμε να το δούμε;
θα σε μαλώσω που δε διαβάζεις όλα τα ποστ
για δες τι σου απάντησα στο ποστ νο 12 αυτού του θέματος

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 12:25, 11-01-08:

Δεν ξέρω τα παιχνίδια/γρίφους που ανέφερες, αλλά φυσικά χρειάζεται να έχεις κάποιες συγκεκριμένες ικανότητες για να λύσεις γρίφους. Δεν ειναι ακριβώς θέμα γενικότερης εξυπνάδας γιατί με τον όρο "εξυπνάδα" εννοούμε κάτι πάρα πολύ γενικό (όπως το γενικό IQ), ενώ υπάρχουν επι μέρους "εξυπνάδες" (κ αντίστοιχα πολλά IQ). Οπότε η ικανότητα να λύνεις π.χ. λεκτικούς γρίφους, απλά σου λέει ότι είσαι δυνατή σε έναν συγκεκριμένο τομέα ευφυίας, αυτόν της λεκτικής, αλλά αυτό δεν λέει τίποτα για το πόσο δυνατή είσαι σε άλλους τομείς ευφυίας, όπως η κοινωνική, η μαθηματική κτλ
Σου δίνω ένα παράδειγμα εδώ για τους γριφους που λέμε, τον έλεισα σε 30 λεπτά και απέδρασα απο κεί, ο άντρας μου προσπαθεί απο χτές, χωρίς λύσεις χωρίς τίποτα

Αρα λοιπόν η ευφυία είναι ανα τομαία για τον κάθε άνθρωπο, ο καθένας ευφυής σε κάτι και στα υπόλοιπά απο λίγο, άν όμως κάποιος είναι σε όλα; θεωρήτε ποιό έξυπνος απο κάποιον που έχει "εξυπνάδα" σε ένα πράγμα; π.χ. Μαθηματικά; ή γρήφους; κλπ;

kOYE Οταν διάβαζα τα πόστ δεν το είδα, περίεργο

Θα μπορούσε απλά να έχει ταλέντο και εξυπνάδα και απλά ασχολήτε μόνο σε ένα είδος ασχόλησης; παίζει ρόλο η αγάπη για κάτι π.χ. Μαθηματικά ώστε να "φένετε " ποιό έξυπνος απο τους άλλους;

Δεν γνωρίζω τον ακριβή ορισμό του κουτοπόνηρου... Δηλαδή το λέμε όταν κάποιος προσπαθεί συνεχώς να σε ξεγελάσει με κάποιους δόλιους τρόπους, ενώ είναι ολοφάνερο αυτό που πάει να κάνει, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο σχετίζεται αυτό με την ευφυία... Φαντάζομαι πως όχι, αλλά δεν ξέρω...
Π.χ. Ας πάρουμε τα ανέκδωτα με τις ξανθιές, ακόμα κιάν τις παρουσιάζουν χαζές και σεξομανείς, θεωρούντε καλές στο σέξ, αυτή η γυναίκα δεν ξέρει απο τίποτε άλλο, δεν μελετ΄'αει αλλα όταν ακούσει π.χ. την λέξη πήδηξα τον φράχτη καταλαβένει σεξουαλικό υπονοούμενο, έτσι λοιπόν και κάποιος στο ψυχιατρίο που το είδα με τα μάτια μου, ο ασθενής ενώ ήταν χαμένος στο διάστημα βοηθούσε την θεία μου για τίπ μαγειρηκής(η θεία μου είναι μαγείρησα στο ύδρημα στην Λέρο) της έλεγε πώς δίνει γέυση πώς βράζει κλπ και όταν τον ρωτούσαν πώς τον λένε σε κοιτούσε χαμένος...

Η υπάρχουν άπειρα παραδείγματα με ανθρ'ωπους που ενώ είναι άσχετοι σε όλα όταν κάτι είναι που τους συμφέρει ξυπνάνε και κάνουν πράγματα που κανένας δεν περιμένει...

Σόρυ που σε πρίζω αλλα δεν καταλαβένω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mania : 11-01-08 στις 12:58.
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 22:08, 11-01-08:

Αρα λοιπόν η ευφυία είναι ανα τομαία για τον κάθε άνθρωπο, ο καθένας ευφυής σε κάτι και στα υπόλοιπά απο λίγο, άν όμως κάποιος είναι σε όλα; θεωρήτε ποιό έξυπνος απο κάποιον που έχει "εξυπνάδα" σε ένα πράγμα; π.χ. Μαθηματικά; ή γρήφους; κλπ;
Είναι καθαρά θέμα ορισμού του όρου "εξυπνάδα" ο οποίος δεν ταυτίζεται αποκλειστικά με το IQ και μόνο... Αλλά όσον σε αυτό που λες υπάρχει μια μικρή δόση αλήθειας, μιας και κάποιος που έχει υψηλά IQ στα επι μέρους πεδία είναι επόμενο να έχει και υψηλότερο "Γενικό IQ" (G factor). Αλλά αυτό φυσικά ισχύει μόνο αν κάποιος δεχτεί ότι το Γενικό IQ ταυτίζεται με την εξυπνάδα σε έναν άνθρωπο, κάτι που αμφισβητείται έντονα από τους ειδικούς (υπάρχουν πολλές διαμάχες επί του θέματος).

Προσωπικά δεν συμφωνώ με την ταύτιση αυτή... (Μίλησε κ ο επιστήμονας )

παίζει ρόλο η αγάπη για κάτι π.χ. Μαθηματικά ώστε να "φένετε " ποιό έξυπνος απο τους άλλους;
Το IQ βασίζεται τόσο σε βιολογικούς παράγοντες (ταλέντο), όσο και σε περιβαλλοντικούς (εξάσκηση). Και τα δύο χρειάζονται για να αναπτυχθεί ένα υψηλό IQ. Οπότε κάποιος με λιγότερο έμφυτο ταλέντο στα μαθηματικά αλλά με μεγάλη όρεξη να εξασκηθεί, θα τα πάει καλύτερα με κάποιον με περισσότερο ταλέντο, αλλά που βαριέται να το εξασκήσει.

Π.χ. Ας πάρουμε τα ανέκδωτα με τις ξανθιές, ακόμα κιάν τις παρουσιάζουν χαζές και σεξομανείς, θεωρούντε καλές στο σέξ, αυτή η γυναίκα δεν ξέρει απο τίποτε άλλο, δεν μελετ΄'αει αλλα όταν ακούσει π.χ. την λέξη πήδηξα τον φράχτη καταλαβένει σεξουαλικό υπονοούμενο, έτσι λοιπόν και κάποιος στο ψυχιατρίο που το είδα με τα μάτια μου, ο ασθενής ενώ ήταν χαμένος στο διάστημα βοηθούσε την θεία μου για τίπ μαγειρηκής(η θεία μου είναι μαγείρησα στο ύδρημα στην Λέρο) της έλεγε πώς δίνει γέυση πώς βράζει κλπ και όταν τον ρωτούσαν πώς τον λένε σε κοιτούσε χαμένος...
Με μπέρδεψες τώρα... Για τους κουτοπόνηρους δεν με ρώτησες; Δεν κατάλαβα το παράδειγμά σου

Η υπάρχουν άπειρα παραδείγματα με ανθρ'ωπους που ενώ είναι άσχετοι σε όλα όταν κάτι είναι που τους συμφέρει ξυπνάνε και κάνουν πράγματα που κανένας δεν περιμένει...
Αυτό δεν έχει σχέση με το IQ, εκτός και αν πρόκειται για κάποιο κρυφό ταλέντο που κάποιος ξαφνικά (για Χ λόγους) αποφασίζει να το καλλιεργήσει και να το αξιοποιήσει

Σόρυ που σε πρίζω αλλα δεν καταλαβένω
Κανένα πρήξιμο βρε! Αφου η Ψυχολογία είναι το αγαπημένο μου θέμα... (όταν ξέρω να απαντήσω )

Παράθεση

Archie (Νικος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Archie
Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O Archie έγραψε στις 01:03, 10-03-08:

Εγω την κοιταζα καπου 10 λεπτα και την ειδα να αλλαζει φορα αρκετες φορες, και παρατηρησα οτι πολλες φορες αλλαξε φορα οταν πειρα τα ματια μου απο πανω της για καποια κλασματα δευτερολεπτου, επομενος πιστευω πως η εικονα δεν γυριζει προς καποια συγκεκριμενη φορα αλλα ειναι σχεδιασμενη ετσι ωστε να μπορεις να τη δεις να γυριζει και απ τις δυο φορες αναλογα με το ποτε ξεκινας να την κοιτας (οφθαλμαπατη δηλαδη)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 02:18, 10-03-08:

Μο'υφα! Κινείται και προς τις 2 κατευθύνσεις!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Archie (Νικος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Archie
Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O Archie έγραψε στις 12:17, 10-03-08:

Βασικα δεν γυριζει ουτε με τη μια ουτε με την αλλη φορα, απλα με τον τροπο που αλλαζει μορφη η εικονα μας φαινεται σαν να γυριζει προς καποια φορα αναλογα με το πως σκεφτομαστε την κινηση, δοκιμαστε απο τη στιγμη που τα δυο ποδια ταυτιζονται μεχρι τη στιγμη που το ποδι φτανει στη μεγιστη απομακρυνση του να κοιταξεται προσεχτηκα την εικονα και να σκεφτητε οτι γυριζει προς την αντιθετη φορα απο αυτη που την βλεπατε πριν και θα σας φανει οτι αλλαξε φορα, με αυτον το τροπο καταφερα να της "αλλαξω φορα" καπου 6 φορες σε 1 λεπτο...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους