Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,817 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πατρότητα

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:35, 05-01-08:

Είναι σωστό να διεκδικήσουν οι ανυπαντρες μητέρες την αναγνώριση του παιδιού, να ζητήσουν ευθύνες από τον πατέρα, εφόσον πήραν μόνες τους την απόφαση να κρατήσουν το παιδί?

Μιλάω για συγκεκριμένες περιπτώσεις, όπου η μητέρα εξαρχής γνωρίζει ότι η σχέση δεν έχει μέλλον.

(το θέμα ανοίγει με αφορμή την περιπέτεια του γνωστού καλλιτέχνη, που διχάζει την ελληνική κοινωνία.)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

shaman

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shaman
Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O shaman έγραψε στις 11:39, 05-01-08:

Νομίζω έχει να κάνει με την ηθική του καθενός. Βέβαια αν κάποια έχει οικονομικό πρόβλημα, προφανώς θα εκμεταλλευτεί τον ευκατάστατο πατέρα του παιδιού.

Όταν πηγαίναμε μαζί σχολείο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 11:49, 05-01-08:

[Πειτε μου κι εμενα ποιο ειναι το θεμα που διχαζει την ελληνικη κοινωνια γιατι σχολαω απογευμα και δεν προλαβαινω τα κουτσομπολιστικα πλιζ ]

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

shaman

Δραστήριο Μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O shaman έγραψε στις 11:51, 05-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από shaman
Όταν πηγαίναμε μαζί σχολείο...

Δεν το έβαλα τυχαία.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:58, 05-01-08:

Αν σκέφτεσαι όμως ότι το παιδί, ζει σε μια κοινωνία όπου το να μην ξέρεις ποιος είναι ο πατέρας κάνει αυτόματα την μαμά «εύκολη γυναίκα», άρα [το παιδι] θα υποφέρει και θα νιώθει μειονεκτικά για όλη την υπόλοιπου ζωή του…πραγματικά δεν ξέρω τι είναι καλύτερα…
Το να ζητιανεύεις την πατρότητα είναι τρισχειρότερο για μένα. Αλλά και πάλι αν σκέφτεσαι το παιδί…
Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
[Πειτε μου κι εμενα ποιο ειναι το θεμα που διχαζει την ελληνικη κοινωνια γιατι σχολαω απογευμα και δεν προλαβαινω τα κουτσομπολιστικα πλιζ ]
...απλοϊκά...

Μερικοί λένε "καλά να πάθει ο Τραγουδιστής" και μερικοί λένε "καλά να πάθει η ανύπαντρη μητέρα". Και ο ένας και ο άλλος κάνανε τις επιλογές τους. Στη μέση ...ένα παιδί που δεν ρωτήσανε πώς είναι να σε αρνείται ο πατέρας και πώς είναι να ακούς για την μαμά σου ότι είναι τρελή, συμφεροντολόγα ή εύκολη…

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 05-01-08 στις 12:07.
Παράθεση

shaman

Δραστήριο Μέλος

O shaman έγραψε στις 12:04, 05-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Αν σκέφτεσαι όμως ότι το παιδί, ζει σε μια κοινωνία όπου το να μην ξέρεις ποιος είναι ο πατέρας κάνει αυτόματα την μαμά «εύκολη γυναίκα», άρα θα υποφέρει και θα νιώθει μειονεκτικά για όλη την υπόλοιπη ζωή του…πραγματικά δεν ξέρω τι είναι καλύτερα…
Το να ζητιανεύεις την πατρότητα είναι τρισχειρότερο για μένα. Αλλά και πάλι αν σκέφτεσαι το παιδί…
Απαντάς στο δικό μου ποστ?
Αν ναι, δεν είπα πουθενά ότι συμφωνώ με αυτές τις μητέρες. Από τη στιγμή που κάποια πήρε (αν όντως την πήρε) την απόφαση να μεγαλώσει μόνη της ένα παιδί, να αναλλάβει τις όποιες ευθύνες της. Είτε αφορούν τα οικονομικά, είτε το πώς θα μεγαλώσει το παιδί. Και φυσικά θα πρέπει να μάθει στο παιδί να μην νιώθει μειονεκτικά επειδή δεν γνωρίζει ποιός είναι ο πατέρας του.
Ας ζητιανέψει την πατρότητα, αλλά πριν το παιδί της αρχίσει να καταλαβαίνει πράγματα. Η κάθε μητέρα.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 12:10, 05-01-08:

Συγνωμη δηλαδη αλλα κι ο πατερας τι ρολο βαραει? Εκεινος δηλαδη δεν εχει μεριδιο ευθυνης επειδη δεν ρωτηθηκε για το αν θελει να γεννηθει το μωρο ή οχι? Ας φροντιζε να μην το σκαρωσει!

Η μονη περιπτωση που μπορω να τον δικαιολογησω ειναι να ειναι παντρεμενος/εχει ηδη οικογενεια, αλλα και παλι οχι απολυτα. Ας μην εκανε διαολια ή κι αν την εκανε ας φροντιζε να προφυλαχθει.

Εντιτ: Θα μου πει κανεις για ποιον λεμε?

Εντιτ ναμπερ του: Ποιος τραγουδιστης?

Παντως, οπως και να εχει ειναι λιγο περιεργο να φτανεις στο σημειο να παρακαλας για την πατροτητα του παιδιου σου οπως ειναι και χαζο να μην δεχεσαι το παιδι σου, ακομα κι αν εγινε "κατα λαθος".

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:10, 05-01-08:

Απαντάς στο δικό μου ποστ?
οχι.

Παράθεση

shaman

Δραστήριο Μέλος

O shaman έγραψε στις 12:13, 05-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
Συγνωμη δηλαδη αλλα κι ο πατερας τι ρολο βαραει? Εκεινος δηλαδη δεν εχει μεριδιο ευθυνης επειδη δεν ρωτηθηκε για το αν θελει να γεννηθει το μωρο ή οχι? Ας φροντιζε να μην το σκαρωσει!

Η μονη περιπτωση που μπορω να τον δικαιολογησω ειναι να ειναι παντρεμενος/εχει ηδη οικογενεια, αλλα και παλι οχι απολυτα. Ας μην εκανε διαολια ή κι αν την εκανε ας φροντιζε να προφυλαχθει.

Εντιτ: Θα μου πει κανεις για ποιον λεμε?
Έλα ρε διαβολίνα, το quote από το τραγούδι έτσι το έβαλα?

Πάντως, είναι παντρεμένος, και η γυναίκα του τον στηρίζει. Εγώ αυτήν δε καταλαβαίνω.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil έγραψε στις 12:18, 05-01-08:

Έλα ρε διαβολίνα, το quote από το τραγούδι έτσι το έβαλα?

Πάντως, είναι παντρεμένος, και η γυναίκα του τον στηρίζει. Εγώ αυτήν δε καταλαβαίνω.
Οκ, το 'χω. Ολυμπιανς κι ετσι.
Αργω λιγο..

Επιμενω οτι εχει μεριδιο ευθυνης, ακομα κι αν δεν το ηθελε το μωρο.
Τωρα το τι ζηταει η αλλη.. ειναι αλλο θεμα.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:20, 05-01-08:

Για μένα το ζήτημα είναι: τι είναι σωστότερο για το παιδί?. Δεν μου πέφτει λόγο να συζητήσω τι σχέση έχουν η μάνα και ο πατέρας, η ερωμένη και η απατημένη…

Παράθεση

shaman

Δραστήριο Μέλος

O shaman έγραψε στις 12:21, 05-01-08:

Ο ίδιος λέει ότι ήταν λάθος της στιγμής, η μητέρα λέει ότι τα είχαν 4 χρόνια. Ε θα έσπασε το πλαστικό.

Δεν ξέρω όμως αν η Έμμα θέλει να ποστάρουμε για τον Πασχ... εεε για τον γνωστό τραγουδιστή ή γενικά για τέτοιες περιπτώσεις.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:23, 05-01-08:

γενικά για τέτοιες περιπτώσεις.
αυτο.

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 13:08, 05-01-08:

Καταρχήν για μένα έχουν την ίδια ευθύνη και οι 2, όσον αφορά καταρχήν την εγκυμοσύνη. Δεν φταίει μόνο ο άντρας. Και μια γυναίκα θα πρέπει να ξερει πολύ καλά - και μάλιστα καλύτερα από τον οποιονδήποτε άντρα - πως να προστατέψει τον εαυτό της από μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη.
Από κει και πέρα όμως, προφανώς η απόφαση για διακοπή ή όχι μιας ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης είναι αποκλειστικά της γυναίκας, είτε μας αρέσει είτε όχι.
Στο θέμα μας και σύμφωνα με τα παραπάνω πιστεύω πως όχι, δεν μπορεί καμία γυναίκα να ζητάει εκ των υστέρων ευθύνες από τον οποιονδήποτε για μια απόφαση που ήταν καθαρά δική της. Και όσον αφορά στο πως θα νιώθει το παιδί και πως θα μεγαλώσει το παιδί κλπ αυτά κατα τη γνώμη μου πρέπει κανείς να τα σκεφτεται σοβαρά, ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ, προτού αποφασίσει να κάνει ένα παιδί.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:36, 05-01-08:

Aναφερόμενη στη γενική περίπτωση - και όχι σε αυτήν του τραγουδιστή-, δεν καταλαβαίνω τη λογική του "μόνη της το αποφάσισε, ας πρόσεχε". Για να σκεφτώ... την τελευταία φορά που θυμάμαι να διαβάζω για το "πως γεννιούνται τα παιδιά" θυμάμαι που έλεγε για 2 άτομα... Τι πάει να πει το αποφάσισε? ΕΓΩ το θέλω το παιδί.. Ο άλλος είναι απρόσεκτος/άτυχος. Γιατί δλδ επειδή αυτός έχει τη ζωή του/οικογένειά του να πρέπει εγώ να κάνω εκτρωση? Κι αν το θέλω το παιδί? Κι αν ΔΕ ΜΠΟΡΩ να κάνω έκτρωση? Αν είμαι πολύ μεγάλη/ πολύ μικρή/πολύ ταλαιπωρημένη ως οργανισμός? Στην τελική ΜΑΖΙ δεν βγάλαμε τα μάτια μας? Άρα μαζί δεν παίξαμε με τις πιθανότητες να συμβεί? [μικρές ή μεγάλες ανάλογα με την προσοχή που δόθηκε]. Ε μαζί θα αναλάβουμε και τις ευθύνες εφόσον ο ένας από τους 2 μας τουλ το επιθυμεί αυτο.

Δεν μου αρέσουν οι καταστάσεις στις οποίες η μητέρα "ζητιανεύει" την πατρότητα αλλά για μένα είναι ευθύνη στον άντρα αυτό. Να χρησιμοποιήσω μια παλιομοδίτικη έκφραση "τίμα τα παντελόνια σου" και εκτός από το να ... βάζεις αυτό που ξέρεις εκεί που ξέρεις φρόντισε να είσαι αρκετά άντρας να αναλλάβεις τις ευθύνες σου εάν αυτές προκύψουν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 13:56, 05-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
Ε μαζί θα αναλάβουμε και τις ευθύνες εφόσον ο ένας από τους 2 μας τουλ το επιθυμεί αυτο.
Διαφωνώ απόλυτα σε αυτό.
Καταρχήν οι καταστάσεις "Εγώ το θέλω το παιδί, ο άλλος ήταν άτυχος/απρόσεχτος" πάντα μου "βρωμούσαν". Και γιατί ο άλλος θα πρέπει να αλλάξει όλη του τη ζωή για κάτι που ο άλλος θέλει και αποφασίζει? Και γιατί να δεχτεί ο άντρας το θέλω της γυναίκας και όχι η γυναίκα το θέλω του άντρα?
Και σε μια ανάποδη περίπτωση? Ενος πχ μεγάλου σε ηλικία άντρα με μια πιο μικρή γυναίκα, που ο άντρας φοβάται ότι δεν θα έχει και πολλές ευκαιρίες να κάνει παιδιά ενω η πιο νέα γυναίκα θέλει να ζήσει τη ζωούλα της? Τότε τι? Θα πρέπει να κρατήσει η γυναίκα ένα παιδί που δεν θέλει επειδή το θέλει ο άλλος? Η εκει παύει να ισχύει το "μαζί θα αναλάβουμε τις ευθύνες εφόσον ο ενας το επιθυμεί"?

Γενικά είμαι πολύ κατά της έκτρωσης (με εξαίρεση τους λόγους υγείας) και πιστεύω ότι πολύ περισσότερο από τον άντρα που πρέπει να προσέχει που βάζει το πουλί του, πρέπει και η γυναίκα να προσεχει τι βάζει στο δικο της. Το οτι έχει το πάνω χέρι σε αυτή την αποφαση (γιατί σε τελική δικό της είναι το σώμα και κανεις ποτέ δεν θα την αναγκάσει να κάνει κάτι που δεν θέλει) δεν σημαίνει ότι μπορεί να απαιτεί από τον άλλο να συμφωνήσει με την αποφασή της και να ζητάει και τα ρέστα. Ναι μαζί το κάναμε, μαζί παίξαμε με τις πιθανότητες, ΜΑΖΙ θα αποφασίσουμε. Και αν αποφασίσεις κάτι με το οποίο δεν συμφωνώ, μη μου ζητάς τα ρέστα.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:53, 05-01-08:

καταρχάς σε κάθε περίπτωση δεν μπορούμε ποτέ να ξέρουμε το τι έχει παιχτεί στα παρασκήνια...

δλδ... μπορεί το παιδί να συλήφθηκε με τρόπο που ο πατέρας να έχει "ξεγελαστεί"
πχ να του είπε ότι παίρνει αντισύληψη ενώ δεν το έκανε
μπορεί να είχαν ξεκαθαρίσει απ την αρχή το τι μπορεί να δώσει ο καθένας σε αυτή τη σχέση
πχ μπορεί αυτός να είπε, σε θέλω μόνο για σεξ και μέχρι εκεί. Αυτή να δεχτηκε αλλά στην πορεία να άλλαξε γνώμη

μπορεί να έχουν συμβεί χίλια δύο πράγματα παρασκηνιακά οπότε ας μην λέμε καλύτερα φταίει ο πατέρας που δεν πρόσεχε που το έβαζε

απ την άλλη, θεωρώ πραγματικά όπως και η Youki ότι είναι περισσότερο επιλογή της γυναίκας για το αν θα κρατήσει μια εγκυμοσύνη ή όχι
Μια γυναίκα δε θα κρατούσε ΠΟΤΕ μια εγκυμοσύνη επειδή την θέλει ΜΟΝΟ ο πατέρας. Αυτό είναι μια πικρή αλήθεια που καθόλου περήφανη δε με κάνει ως γυναίκα.

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο απ την μη αξιοπρέπεια σε τέτοιες περιπτώσεις
και για μένα είναι μη αξιοπρέπεια να αποφασίζεις μόνη σου για κάτι που αφορά 3 ζωές εκ των οποίων οι 2 γνωρίζεις ότι θα γίνουν μαντάρα
το να ζητιανεύεις την πατρότητα είναι άθλιο αλλά είναι επίσης άθλιο το να μην αναγνωρίζεις τις ευθύνες σου ως μέλος μιας σχέσης (Είτε είσαι άντρας είτε γυναίκα)

Αν ποτέ αποφάσιζα να κρατήσω μια εγκυμοσύνη, θα ενημέρωνα τον πατέρα, κι αν αυτός δεν ήθελε κάποια σχέση... με γεια του με χαρά του.
Δεν κρατάς το παιδί για να έχεις μετά στο χέρι την περιουσία του άλλου....

Στην προκειμένη περίπτωση που ακούγεται τώρα... αν μου έλεγαν ότι αυτή η γυναίκα διεκδικεί ΜΟΝΟ την αναγνώριση του πατέρα θα ήμουν μαζί της...
Αρχισε όμως να δεσμεύει περιουσίες... κάτι που μου δείχνει ότι οι προθέσεις της είναι οικονομικού χαρακτήρα

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 15:11, 05-01-08:

Θα πω τι θα έκανα εγώ σε 1 τέτοια περίπτωση. Αν ήθελα πολύ να κρατήσω το παιδί θα το έκανα, αλλά δεν θα ζητούσα τίποτα από τον πατέρα αν αυτός δεν ήθελε να έχει σχέση. Για μένα να βλέπει κάποιος το ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ σαν ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ και αγγαρεία δεν έχει σχέση με την έννοια γονιός. Γονιός σημαίνει αγάπη, θυσία, προσφορά συναισθηματική και πνευματική και ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΩΣ οικονομική.

Διαφωνώ με την άποψη της XRZ για τον άντρα που πρέπει να τιμάει τα παντελόνια του. Δεν μπορείς να υποχρεώσεις κάποιον να δεθεί συναισθηματικά με 1 παιδί που δεν θέλει να έχει σχέση. Αν βέβαια σε καλύπτει η οικονομική υποστήριξη μόνο πάσο.

Πριν λίγες μέρες 1 γνωστή έκανε έκτρωση, ενώ ο φίλος της ήθελε να το κρατήσουν και να κάνουν οικογένεια. Αυτή ήθελε μεν παιδί μαζί του, αλλά όχι ακόμα. Και σε αυτή την περίπτωση ο 1 ήθελε παιδί. Και φυσικά κανείς δεν θα ρίξει ευθύνες στην κοπέλα, καθώς είναι δικό της το σώμα κι αυτή το ορίζει βέβαια! Αλλά με αυτό θέλω να πω ότι το να θέλει μόνο ο 1 παιδί δεν είναι αρκετό. That is life simply!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:16, 05-01-08:

Κοίτα να δεις σύμπτωση, τις προάλλες σκεφτόμουν κάτι σχετικό με αυτό το θέμα (όχι με το επίκαιρο, αυτό τώρα το άκουσα πρώτη φορά).
Θεωρώ ότι όλο αυτό είναι μια αδικία εις βάρος των ανδρών.
Είναι άδικο να αναγκάζεις κάποιον να βρεθεί με παιδί χωρίς να το θέλει.
Σε τέτοιες περιπτώσεις, η γυναίκα βρίσκεται σε θέση ισχύος και αυτό δεν είναι δίκαιο. Αν θέλει εκείνη το παιδί, το κρατάει που να χτυπιέται ο άλλος, αν δεν το θέλει το ρίχνει, πάλι που να χτυπιέται ο άλλος. Ενώ το παιδί είναι και των δυό τους. Αυτό προσωπικά το θεωρώ πάρα πολύ άδικο.
Βέβαια δεν έχω και να αντιπροτείνω κάτι, το να υποχρεωνόταν η γυναίκα να κρατήσει το παιδί ενώ δεν το θέλει ή να υποχρεωθεί να το ρίξει ενώ το θέλει μου φαίνεται πολύ βάρβαρο.
Πάντως αν θέλουμε ισότητα, πρέπει να βρεθεί κάποια λύση για αυτό. Διότι όπου υπάρχει μια ανισότητα, πολλές έπονται...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:21, 05-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Μια γυναίκα δε θα κρατούσε ΠΟΤΕ μια εγκυμοσύνη επειδή την θέλει ΜΟΝΟ ο πατέρας. Αυτό είναι μια πικρή αλήθεια που καθόλου περήφανη δε με κάνει ως γυναίκα.
Ξέρω τέτοια περίπτωση, σας έχω ξαναμιλήσει γι' αυτόν τον πατέρα που έβαζε το παιδάκι στο στήθος της μαμάς το βράδυ να θυλάσει... Εκείνη δίσταζε να γίνει μητέρα σ'εκείνη τη φάση. Εκείνος όμως το ήθελε πολύ. Οι δύο αυτοί άνθρωποι είχαν περάσει στο παρελθόν ΜΑΖΙ από το μάτι του κυκλώνα και στήριξαν ο ένας τον άλλο έτσι ώστε η τότε κρίση ξεπεράστηκε. Με τον ίδιο τρόπο (δηλαδή ΜΑΖΙ) αποφάσισαν και για το μωρό τους. Εκείνος στάθηκε παραπάνω κι από μητέρα σε όλη τη διαδικασία!
Μόνο μήτρα που δεν είχε ο άνθρωπος να το κυοφορήσει!
Υπήρχε όμως μεταξύ τους σεβασμός, αγάπη, κατανόηση και επικοινωνία...

Να αναφέρω και μια άλλη ενδιαφέρουσα περίπτωση:
Γνωστή μου γύρω στα 18, έχει πάρει διάγνωση από το γιατρό της ότι δεν μπορεί να μείνει έγκυος λόγω σοβαρού γυναικολογικού προβλήματος.
Κάνει έρωτα με το σύντροφό της ελεύθερα και κάποια στιγμή μετά από 3 περίπου χρόνια μένει έγκυος! Ο γιατρός της τονίζει πως αυτή η εγκυμοσύνη ήταν απίθανο να συμβεί και πως αν κάνει έκτρωση οι πιθανότητες να ξαναμείνει έγκυος είναι από μηδαμινές έως ανύπαρκτες.
Έχει δικαίωμα ο σύντροφός της να της ζητήσει να κάνει έκτρωση; Έχει δικαίωμα εκείνη να θέλει να κρατήσει το παιδί; Μεταφυσικά μιλώντας, έχει δικαίωμα ένα ζευγάρι να διώξει ένα παιδί που του έρχεται με τέτοιο τρόπο;
Υπάρχει σε αυτή την περίπτωση σωστή και λάθος απάντηση;

Με δεδομένο ότι όσο κι αν πρόσεξαν και πήραν τις απαραίτητες προφυλάξεις, υπάρχει πάντα η πιθανότητα του ατυχήματος (ακόμα και στα αντισυλληπτικά υπάρχει έστω ένα ελάχιστο ποσοστό αποτυχίας) οι ευθύνες των δύο εραστών είναι τεράστιες ΠΡΙΝ ακόμα φτάσουν στο κρεβάτι, και όχι μόνο λόγω της πιθανότητας ενός μωρού. Κάθε ερωτικός σύντροφος και κάθε ερωτική συνεύρεση θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται με τον δέοντα σεβασμό!
Κάθε ερωτική πράξη θα 'πρεπε να είναι μια ιεροτελεστία και όχι μια "ξεπέτα" με ένα σκεύος ηδονής. Πόσοι το συνειδητοποιούν όμως αυτό, όταν στην εποχή μας ο έρωτας αντιμετωπίζεται σαν καταναλωτικό αγαθό;

Έχουμε ευτελίσει την ερωτική συνεύρεση, άρα και τον ερωτικό μας σύντροφο, άρα την ίδια τη Ζωή!... Αυτό είναι το δικό μου συμπέρασμα.

Όποιος κι αν έχει δίκιο στο συγκεκριμένο κι όπως κι αν έπρεπε να είχαν συμβεί τα πράγματα, αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως μπορεί μια μητέρα να χρησιμοποιεί το παιδάκι της σαν τραπεζογραμμάτιο αλλά και ένας πατέρας να παριστάνει πως το παιδί αυτό, δεν υπάρχει.

Προφανώς δεν φτάνει η ικανότητα της "δημιουργίας" ενός παιδιού για να σε κάνει γονιό.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nefnef
H Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H nefnef έγραψε στις 16:37, 05-01-08:

Είναι σωστό να διεκδικήσουν οι ανυπαντρες μητέρες την αναγνώριση του παιδιού, να ζητήσουν ευθύνες από τον πατέρα, εφόσον πήραν μόνες τους την απόφαση να κρατήσουν το παιδί?

Μιλάω για συγκεκριμένες περιπτώσεις, όπου η μητέρα εξαρχής γνωρίζει ότι η σχέση δεν έχει μέλλον.

(το θέμα ανοίγει με αφορμή την περιπέτεια του γνωστού καλλιτέχνη, που διχάζει την ελληνική κοινωνία.)
Δεν είναι απλά σωστό, αλλά υποχρέωσή τους!!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:02, 05-01-08:

Εγω πιστευω πως ειναι ενα θεμα στο οπιο δεν μπορει να υπαρξει μια γενικη απαντιση.... Εξαρτατε απο την καθε περιπτωση...
Και το να ζητανε μανες την αναγνωριση του παιδιου τους, απλα για τα λευτα, ειναι κατι που με εξωργιζει!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 17:28, 05-01-08:

Σε τόσα λεπτά ζητήματα δεν νομίζω ότι υπάρχει σωστό και λάθος...
Πιστεύω ότι είναι οι δύο όψεις ενός νομίσματός or sth like that...

Μπορώ να απαντήσω μόνο ως Βίκυ... Προσωπικά δεν θα είχα την απαίτηση να μου αναγνωρίσει ο άλλος το παιδί... Γιατί για εμένα μία αναγνώριση δεν μου λέει τίποτα... Δεν θέλω το επίθετο του συντρόφου μου, θέλω τον σύντροφό μου δίπλα στο παιδί μας (εννοώντας να σταθεί ως πατέρας κι ας πάψει να είναι δικός μου σύντροφος)... Δεν μου επιτρέπει η δική μου αξιοπρέπεια- και γιατί όχι- ο εγωισμός μου να το εκβιάσω ή να το πιέσω... Ξέρει την αλήθεια...την αποδέχεται οκ...δεν...πάλι οκ...

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ξέρουμε μόνο όσα έχουν ειπωθεί....
'Ηταν δικαίωμα της γυναίκας να ζητήσει αναγνώριση του παιδιού (από την στιγμή που ο νόμος προστατεύει το παιδί) και για τους δικούς της λόγους το ήθελε..
Το θέμα όμως ήταν ότι ο εν λόγω τραγουδιστής αντί να λύσει το θέμα ήσυχα και ήρεμα γυρνούσε στα κανάλια προκαλώντας συνέχεια... Εμ κάνεις την λαδιά, εμ ξέρεις ότι μπορεί να είσαι ο πατέρας, εμ μου το παίζεις θύμα! Βασικά μόνο για την υποκρισία και για την συκοφαντική δυσφήμιση που μου έκανε θα συνέχιζα να τον τραβάω στα δικαστήρια
Είμαι πολύ εκδικητική το ξέρω

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:42, 05-01-08:

και επειδή δεν έβαλα την προσωπική μου γνώμη. Αν, χωρίς να συντρέχουν λόγοι υγείας, αποφάσιζα να κρατήσω ένα παιδί μόνη μου, τότε δεν θα ζητούσα τπτ από τον βιολογικό πατέρα.

Αλλά δεν μπορώ να θεωρήσω "λάθος" την μητέρα που κυνηγά την αναγνώριση του παιδιού από τον βιολογικό πατέρα όσο "Pathetic" και αν μου φαίνεται. Και μιλάω για τη γενική περίπτωση και όχι για τη συγκεκριμένη του τραγουδιστή που ούτε ξέρω τις λεπτομέριες ούτε και με αφορά να τις μάθω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 08:53, 06-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από nefnef
Δεν είναι απλά σωστό, αλλά υποχρέωσή τους!!
Αν εννοείς ότι το οφείλουν στα παιδιά τους… θα συμφωνήσω μαζί σου.

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Μπορώ να απαντήσω μόνο ως Βίκυ... Προσωπικά δεν θα είχα την απαίτηση να μου αναγνωρίσει ο άλλος το παιδί... Γιατί για εμένα μία αναγνώριση δεν μου λέει τίποτα... Δεν θέλω το επίθετο του συντρόφου μου, θέλω τον σύντροφό μου δίπλα στο παιδί μας (εννοώντας να σταθεί ως πατέρας κι ας πάψει να είναι δικός μου σύντροφος)... Δεν μου επιτρέπει η δική μου αξιοπρέπεια- και γιατί όχι- ο εγωισμός μου να το εκβιάσω ή να το πιέσω... Ξέρει την αλήθεια...την αποδέχεται οκ...δεν...πάλι οκ...
…καταγράφεις τις σκέψεις μου και την συμπεριφορά μου πριν 15 χρόνια. Τότε ήμουν νέα, ωραία και περήφανη πολύ. Οπωσδήποτε είχα άγνοια από τις δυσκολίες της ζωής. Όπως οι περισσότεροι ξέρετε, υπήρξα ανύπαντρη μητέρα. Όχι απλά δεν κυνηγούσα την αναγνώριση-διατροφή, αλλά θα προτιμούσα να πεθάνω παρά να δείξω ότι με προβλημάτιζε η απόφασή του να μην είναι μαζί μας.

Τα χρόνια πέρασαν. Μαζί με λίγες άσπρες τρίχες απόκτησα και δυνατότητα να μετριάσω την περηφάνιά μου. Μετά από 15 χρόνια, όπου εγώ και το παιδί μου (αυτό με καίει), νιώσαμε το ρατσισμό, την απόρριψη, την υποτίμηση, δεν είμαι σίγουρη ότι θα έκανα το ίδιο. Δεν θα διεκδικούσα ποτέ διατροφή (Δόξα το Θεό δεν χρειάζομαι και δεν χρειαζόμουν ποτέ βοήθεια) αλλά το όνομα του παιδιού είναι πολύ πιο σημαντικό απ ότι φαίνεται.
Για όσες δεν ξέρουν, στο όνομα πατρός μπαίνει μια γραμμούλα. Δεν περιγράφεται το συναίσθημα που νιώθεις όταν σε ρωτάνε:
«όνομα πατρός;»
και εσύ, κοιτώντας αόριστα, απαντάς:
… «δεν έχει».

Γιʼαυτό, δεν είναι και τόσο καλή η περηφάνια. Όχι μπροστά στο τι νιώθει το παιδί όταν τον ρωτάνε… «όνομα πατρός;»

... για την ώρα, σε αυτή την κοινωνία ζούμε, σε αυτήν μεγαλώνουμε τα παιδιά μας, από αυτήν πρέπει να τους προστατέψουμε….

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 06-01-08 στις 16:19.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 11:52, 06-01-08:

Ρουμάνα έχεις δίκιο σε αυτό που λες! 1 γονιός πάνω από όλα πρέπει να βάζει την ψυχολογική ισορροπία του παιδιού του κι όχι την περηφάνεια! Νομίζω πως κάποιος που δεν επιθυμεί να αναγνωρίσει το παιδί του έχει φύγει χιλιόμετρα από την ουσία της λέξης γονιός, οπότε αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να μην συμβάλλει οικονομικά. Αν καταλάβει ότι η μητέρα δεν θα διεκδικήσει οικονομικές απολαβές νομίζω θα ''χαλαρώσει'' και θα δώσει με μεγαλύτερη ευκολία το όνομά του (που δεν είναι υλικό!).

Πάντως κατά την γνώμη μου το δυσκολότερο για 1 παιδί είναι η έλλειψη της φυσικής παρουσίας του γονιού και όχι του ονόματος. Στάνταρ Ρουμάνα ξέρεις καλύτερα, αλλά σκέφτομαι περιπτώσεις που γνωρίζω κι έχω βιώσει από κοντά. Και περισσότερο 1 πολύ καλής φίλης που έχει μεν το επώνυμο του πατέρα της, αλλά ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτόν. Και το πόσο την έχει επηρεάσει είναι τρομερό, ακόμα και τώρα που είναι 24 χρονών, με σχέση και πολλά achievements τόσο προσωπικά, όσο μορφωτικά, επαγγελματικά και σε όλους τους τομείς!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:58, 06-01-08:

Εμμα μου έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα γράφεις....
έχω όμως ένα ερώτημα....
πιστεύεις ότι αντί να απαντάς το αόριστο "δεν έχει πατέρα" θα σου ήταν πιο εύκολο αν είχε υποχρεωθεί να δώσει το όνομα του και είχε εξαφανιστεί?
αναρωτιέμαι στα αλήθεια αν είναι πιο εύκολο να πεις
- όνομα πατέρα?
- κύριος Χ
- α ωραία.. και τι δουλειά κάνει?
- δεν ξέρω, δεν ήταν ποτέ μαζί μας

θέλω να πω ότι η κοινωνία μας βρίσκει πάντα τρόπους για να σε κοιτάξει με ρατιτσιστικό τρόπο αν δεν συμβαδίζεις με τα "πρέπει" της

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:23, 06-01-08:

Ρουμανα μου, σωστα αυτα, αλλα οταν μια γυναικα αποφασιζει να κρατισει ενα παιδι ενω ξερει οτι ο πατερας δεν θα ειναι εκει και δεν θα το αναγωρισει (δεν ξερω τι ειχε γινει στην δικη σου περιπτωση, γενικα μιλαω) δεν πρεπει να το σκευτει και αυτο; Δεν ειναι και αυτο ενα φυσικο επακολουθο, μια συνεπια;.... Δεν φταιει ο πατερας για αυτο, η μητερα φταιει....

Παράθεση

Iduna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iduna
H Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H Iduna (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 14:45, 06-01-08:

Αναλογα την περιπτωση.
Και οι 2 μαζι καναν το παιδι. Σε ευρυτερη εννοια πιστευω πως αν το θελει η μανα ο πατερας πρεπει να το αναγνωρισει. Ακομα κι αν αυτη θελει να το μεγαλωσει μονη, γιατι δυστυχως θα ειναι δακτυλοδεικτουμενο σε ολη του τη ζωη. Τωρα, πως θ' αναγνωρισει κι εκεινη το λαθος της (αν εχει) δε μπορω να το εντοπισω. Καλως η κακως εχει δωθει στον πατερα μεγαλυτερη ευθυνη. Οποτε σε πρωτο σταδιο θα πρεπει να το αναγνωρισει. Το δευτερο σταδιο ειναι η προσωπικη περιπτωση του καθενα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Iduna : 06-01-08 στις 14:51.
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 15:51, 06-01-08:

Εγώ πάντως στη συγκεκριμένη περίπτωση υποστηρίζω την μητέρα, αν μη τι άλλο γιατί θεωρώ τελείως άνανδρο ένας άνθρωπος να μην αναγνωρίζει το ίδιο του το παιδί, τον θεωρώ ευθυνόφοβο. Καλώς ή κακώς ζούμε σε μια εποχή που υπάρχουν αρκετές ανύπανδρες μητέρες, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα παιδιά φύτρωσαν από μόνα τους σαν μανιτάρια.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:59, 06-01-08:

εγώ πάντως στην περίπτωση του τραγουδιστή υποστηρίζω τον τραγουδιστή πλέον μιας που πριν λίγο άκουσα ότι η πονοψυχιάρα μάνα ζητάει απ τον τραγουδιστή 4.000.000 για οδύνη και 2.500 μηνιαίως διατροφή....
σα δεν ντρέπεται λίγο λέω εγώ... κι αυτή και κάθε μάνα που χρησιμοποιεί το παιδί της για να κάνει λεφτά... καλά που δεν το βγάζει και στα φανάρια

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 16:25, 06-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
εγώ πάντως στην περίπτωση του τραγουδιστή υποστηρίζω τον τραγουδιστή πλέον μιας που πριν λίγο άκουσα ότι η πονοψυχιάρα μάνα ζητάει απ τον τραγουδιστή 4.000.000 για οδύνη και 2.500 μηνιαίως διατροφή....
σα δεν ντρέπεται λίγο λέω εγώ... κι αυτή και κάθε μάνα που χρησιμοποιεί το παιδί της για να κάνει λεφτά... καλά που δεν το βγάζει και στα φανάρια
Δεδομένου ότι πριν βγει το αποτέλεσμα του τεστ DNA, ο τραγουδιστής της έκανε μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση και ζήτησε 2.000.000?, και ότι την διέσυρε υποστηρίζοντας ότι είναι σχιζοφρενής, εγώ το θεωρώ πολύ λογικό αυτή να ζητάει τα διπλάσια απ' ότι αυτός, δεδομένου ότι αποδείχτηκε ότι εξ αρχής η γυναίκα έλεγε την αλήθεια.
Εφ' όσον αυτός αξιολογεί ότι η δική του οδύνη κοστίζει 2 εκατομμύρια ευρώ ενώ λέει ψέμματα, αυτή γιατί να μην αξιολογήσει την δική της 4 εκατ. ευρώ;

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 17:00, 06-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Ρουμανα μου, σωστα αυτα, αλλα οταν μια γυναικα αποφασιζει να κρατισει ενα παιδι ενω ξερει οτι ο πατερας δεν θα ειναι εκει και δεν θα το αναγωρισει (δεν ξερω τι ειχε γινει στην δικη σου περιπτωση, γενικα μιλαω) δεν πρεπει να το σκευτει και αυτο; Δεν ειναι και αυτο ενα φυσικο επακολουθο, μια συνεπια;.... Δεν φταιει ο πατερας για αυτο, η μητερα φταιει....
Δεν μου αρέσει να εκφράζομαι έτσι κρονακο… «φταίει», «ήταν λάθος της στιγμής»κλπ….
…και δεν έχει σημασία για το παιδί ποιος φταίει.
αναρωτιέμαι στα αλήθεια αν είναι πιο εύκολο να πεις
- όνομα πατέρα?
- κύριος Χ
- α ωραία.. και τι δουλειά κάνει?
- δεν ξέρω, δεν ήταν ποτέ μαζί μας
ΚΕ…δεν ξέρω… πραγματικά δεν ξέρω. Και πάλι, δεν έχει σημασία πώς νιώθει η μάνα, αλλά το παιδί.
Ίσος το παιδί να υποφέρει λιγότερο με το να υπάρχει ένα όνομα.

… τελευταίες πληροφορίες λενε οτι η μάνα ζητάει πολλά λεφτά? κριμα... κατέστρεψε όλο το ηθικό του αγώνα που εκανε…
Αρχική Δημοσίευση από underwater
Πάντως κατά την γνώμη μου το δυσκολότερο για 1 παιδί είναι η έλλειψη της φυσικής παρουσίας του γονιού και όχι του ονόματος.
ετσι ειναι... ακριβως.
Later edit:
Όταν όμως έναν άντρα αρνείται το παιδί του και την γυναίκα που έφερε στον κόσμο το παιδί του, είναι δύσκολο να αλλάξουν τα εχθρικά συναισθήματα που νιώθει(μάνα + παιδί = πρόβλημα γιʼαυτόν) σε συναισθήματα αγάπης… όχι αδύνατον, αλλά δύσκολο.
Ίσως καλύτερα μακριά…

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 06-01-08 στις 19:55.
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 17:11, 06-01-08:

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ο κάθε άνθρωπος είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του. Γι 'αυτό είπα ότι θεωρώ άνανδρο ένας άνθρωπος να μην αναγνωρίζει το παιδί του. Δεν μιλάμε για περιπτώσεις όπου η "τρίτη" ζητά από τον άντρα να χωρίσει την γυναίκα του και να την παντρευτεί, αλλά για περίπτωση που ζητά απλά να το αναγνωρίσει.
Μια γυναίκα που μένει έγκυος έχει κάθε δικαίωμα να κρατήσει το παιδί της, και το παιδί έχει κάθε δικαίωμα να γνωρίζει (και αυτό και η κοινωνία) τον πατέρα του

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:16, 06-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ο κάθε άνθρωπος είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του. Γι 'αυτό είπα ότι θεωρώ άνανδρο ένας άνθρωπος να μην αναγνωρίζει το παιδί του. Δεν μιλάμε για περιπτώσεις όπου η "τρίτη" ζητά από τον άντρα να χωρίσει την γυναίκα του και να την παντρευτεί, αλλά για περίπτωση που ζητά απλά να το αναγνωρίσει.
Μια γυναίκα που μένει έγκυος έχει κάθε δικαίωμα να κρατήσει το παιδί της, και το παιδί έχει κάθε δικαίωμα να γνωρίζει (και αυτό και η κοινωνία) τον πατέρα του
Και ο καθε αντρας ομως, εχει το δικαιομα να μην θελει να γινει πατερας. Τι φταιει αυτος αν το λατεξ δεν ητανε ανθεκτικο, η αν η τρελη γκομενα του θελει να γινει μανα και τριπαει το λατεξ η δεν ξερω και γω τι;...

Να ξεκαθαρισω οτι με την καμια δεν ειμαι υπερ του να κανει καπιος παιδια και μετα να εξαφανιζετε και να μην θελει οπιαδηποτε σχεση, αλλα οταν μιλαμε για τρεις ζωες, παιζουν ρολο και οι 3, και οχι μονο η μια η οι δυο....

Εχουμε λοιπον ενα ζευγαρι, για τον α η β λογο η κοπελα μενει εγκυος, ο αντρας ξεκαθαριζει οτι δεν θελει να γινει πατερας και οτι δεν υπαρχει περιπτωση να το αναγνωρισει (λαθος σταση, και δεν συμφωνω), η κοπελα ομως το θελει και το κραταει. Μετα γιατι να τρεχει και να ζηταει αναγωρισει κλπ; Γιατι να λεει για τον ρατσισμο και τα προβληματα; Δεν εκανε 2 φορες το λαθος του αντρα με το να κρατισει ενα παιδι χωρις να σκευτει το πως θα ειναι τα πραγματα αλλα σκεπτωμενη μονο το "θελω να γινω μανα";

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 17:30, 06-01-08:

Και ο καθε αντρας ομως, εχει το δικαιομα να μην θελει να γινει πατερας. Τι φταιει αυτος αν το λατεξ δεν ητανε ανθεκτικο, η αν η τρελη γκομενα του θελει να γινει μανα και τριπαει το λατεξ η δεν ξερω και γω τι;...

Να ξεκαθαρισω οτι με την καμια δεν ειμαι υπερ του να κανει καπιος παιδια και μετα να εξαφανιζετε και να μην θελει οπιαδηποτε σχεση, αλλα οταν μιλαμε για τρεις ζωες, παιζουν ρολο και οι 3, και οχι μονο η μια η οι δυο....

Εχουμε λοιπον ενα ζευγαρι, για τον α η β λογο η κοπελα μενει εγκυος, ο αντρας ξεκαθαριζει οτι δεν θελει να γινει πατερας και οτι δεν υπαρχει περιπτωση να το αναγνωρισει (λαθος σταση, και δεν συμφωνω), η κοπελα ομως το θελει και το κραταει. Μετα γιατι να τρεχει και να ζηταει αναγωρισει κλπ; Γιατι να λεει για τον ρατσισμο και τα προβληματα; Δεν εκανε 2 φορες το λαθος του αντρα με το να κρατισει ενα παιδι χωρις να σκευτει το πως θα ειναι τα πραγματα αλλα σκεπτωμενη μονο το "θελω να γινω μανα";
Από την στιγμή που έχει επιλέξει να κάνει σχέση με την συγκεκριμένη γυναίκα, και έχει επιλέξει να μην παίρνει επαρκή αντισύλληψη, και δεν είναι μικρός σε ηλικία, ούτε έχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα, για μένα δεν υπάρχει δικαιολογία του στυλ "δεν θέλω να γίνω πατέρας, δεν θα το αναγνωρίσω". Τι θα πει "δεν το αναγνωρίζω"; Θα πει "δεν το έκανες με μένα, πήγες με άλλον". Δηλαδή ότι πιο προσβλητικό για μια γυναίκα

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:36, 06-01-08:

Από την στιγμή που έχει επιλέξει να κάνει σχέση με την συγκεκριμένη γυναίκα, και έχει επιλέξει να μην παίρνει επαρκή αντισύλληψη, και δεν είναι μικρός σε ηλικία, ούτε έχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα, για μένα δεν υπάρχει δικαιολογία του στυλ "δεν θέλω να γίνω πατέρας, δεν θα το αναγνωρίσω". Τι θα πει "δεν το αναγνωρίζω"; Θα πει "δεν το έκανες με μένα, πήγες με άλλον". Δηλαδή ότι πιο προσβλητικό για μια γυναίκα
Και αν επερναν επαρκη αντισυλιψη αλλα εγινε στραβη και δεν το πειρανε χαμπαρι; Λογικο δεν ειναι να σκευτει ο ανθρωπος οτι πηγε με αλλων; Και αν δεν εχουν σχεση αλλα περνανε κανενα βραδυ μαζι αρεα και που οταν δεν εχουν κατι καλητερο να κανουν, η αν ειναι της μια φορας;

Αλα και παλι, με της προηποθεσεις που λες εσυ, ο κυριος ειναι 100% φαουλ, η κυρια ομως δεν ειναι 200% φαουλ απο την στιγμη που ξερει οτι ο αντρας θα αδιαφορισει και δεν θα αναγωρισει το παιδι, οτι η κοινονια θα ειναι αδικη, οτι απο το παιδι θα λειπει ο πατερας και οτι τα οικονομικα θα ειναι χαλια, και παρολα αυτα για τον εγωισμο και το θελω της κραταει ενα παιδι; Στο κατω-κατω το παιδι το ρωτισες;... Μιλαμε για αποφαση μεταξυ 2 ανθρωπων που αφορουν 3 ζωες, γιατι να εχει το δικαιομα η μια να αποφασισει για αυτες της 3 ζωες οπως γουσταρει; Απλα επειδη εχει μο*νι και οχι πουλι;

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 17:58, 06-01-08:

απο την στιγμη που ξερει οτι ο αντρας θα αδιαφορισει και δεν θα αναγωρισει το παιδι
κοίτα, από την πλευρά που το βλέπεις δεν λέω ότι έχεις άδικο, αλλά ξαναλέω ότι για μένα (και για τον νόμο απ' ότι ξέρω) δεν υπάρχει η επιλογή να μην αναγνωρίσει το παιδί. Άλλωστε δεν του ζήτησε κανείς ούτε να παντρευτεί τη μάνα, ούτε να πάρει το παιδί σπίτι του.
Αναγνωρίζω = αναγνωρίζω ότι είμαι ο βιολογικός πατέρας
Δεν αναγνωρίζω = δεν είμαι ο βιολογικός πατέρας, η σύντροφός μου πάει με τον ένα και με τον άλλο. Φυσικά πλέον με το τεστ dna δεν παίζει αυτή η επιλογή, οπότε γίνεται ρόμπα ο ίδιος

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:10, 06-01-08:

Δεδομένου ότι πριν βγει το αποτέλεσμα του τεστ DNA, ο τραγουδιστής της έκανε μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση και ζήτησε 2.000.000?, και ότι την διέσυρε υποστηρίζοντας ότι είναι σχιζοφρενής, εγώ το θεωρώ πολύ λογικό αυτή να ζητάει τα διπλάσια απ' ότι αυτός, δεδομένου ότι αποδείχτηκε ότι εξ αρχής η γυναίκα έλεγε την αλήθεια.
Εφ' όσον αυτός αξιολογεί ότι η δική του οδύνη κοστίζει 2 εκατομμύρια ευρώ ενώ λέει ψέμματα, αυτή γιατί να μην αξιολογήσει την δική της 4 εκατ. ευρώ;

αααααααααα έχει ζουμί η ιστορία! ομολογώ ότι αυτό το κομμάτι δεν το ήξερα! έχεις δίκιο!

Παράθεση

nefnef (Νεφέλη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nefnef
H Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H nefnef έγραψε στις 18:13, 06-01-08:

Αν εννοείς ότι το οφείλουν στα παιδιά τους… θα συμφωνήσω μαζί σου.

…καταγράφεις τις σκέψεις μου και την συμπεριφορά μου πριν 15 χρόνια. Τότε ήμουν νέα, ωραία και περήφανη πολύ. Οπωσδήποτε είχα άγνοια από τις δυσκολίες της ζωής. Όπως οι περισσότεροι ξέρετε, υπήρξα ανύπαντρη μητέρα. Όχι απλά δεν κυνηγούσα την αναγνώριση-διατροφή, αλλά θα προτιμούσα να πεθάνω παρά να δείξω ότι με προβλημάτιζε η απόφασή του να μην είναι μαζί μας.

Τα χρόνια πέρασαν. Μαζί με λίγες άσπρες τρίχες απόκτησα και δυνατότητα να μετριάσω την περηφάνιά μου. Μετά από 15 χρόνια, όπου εγώ και το παιδί μου (αυτό με καίει), νιώσαμε το ρατσισμό, την απόρριψη, την υποτίμηση, δεν είμαι σίγουρη ότι θα έκανα το ίδιο. Δεν θα διεκδικούσα ποτέ διατροφή (Δόξα το Θεό δεν χρειάζομαι και δεν χρειαζόμουν ποτέ βοήθεια) αλλά το όνομα του παιδιού είναι πολύ πιο σημαντικό απ ότι φαίνεται.
Για όσες δεν ξέρουν, στο όνομα πατρός μπαίνει μια γραμμούλα. Δεν περιγράφεται το συναίσθημα που νιώθεις όταν σε ρωτάνε:
«όνομα πατρός;»
… «δεν έχει».

Γιʼαυτό, δεν είναι και τόσο καλή η περηφάνια. Όχι μπροστά στο τι νιώθει το παιδί όταν τον ρωτάνε… «όνομα πατρός;»

... για την ώρα, σε αυτή την κοινωνία ζούμε, σε αυτήν μεγαλώνουμε τα παιδιά μας, από αυτήν πρέπει να τους προστατέψουμε….
RESPECT!!!!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 23:37, 06-01-08:

«όνομα πατρός;»
… «δεν έχει».

Aν και καταλαβαίνω απόλυτα το τι λες... Και δεν έχω προσωπική εμπειρία και κρίνω καθαρά σε θεωρητικό επίπεδο, θέλω να σταθώ στο τι νιώθει το παιδί στο"όνομα πατρός"...

Το παιδί δεν ήρθε μόνο του... Το παιδί έχει πατέρα... έχει όνομα πατρός ανεξάρτητα για το τι έκανε ο πατέρας...

Ο πατέρας για το παιδί ,έχει όνομα, απλά σε τέτοιες περιπτώσεις - απ' ότι κατάλαβα- δεν έχει παρουσία... Και σε μια εκπομπή άκουσα ότι δεν αφήνετε πλέον κενό το σημείο αυτό, βάζεις όνομα...(γιατί είναι φύσιν αδύνατο να μην γνωρίζει η μητέρα τον πατέρα, έτσι κι αλλιώς)

Αλλά πραγματικά πιστεύω ότι ένα όνομα, ένα επίθετο δεν έχει σημασία όταν δεν υπάρχει η σχέση που πρέπει να υπάρχει...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 23:52, 06-01-08:

Και σε μια εκπομπή άκουσα ότι δεν αφήνετε πλέον κενό το σημείο αυτό, βάζεις όνομα...(γιατί είναι φύσιν αδύνατο να μην γνωρίζει η μητέρα τον πατέρα, έτσι κι αλλιώς)
Δεν ξέρω πώς λειτουργούν εδώ τα γραφειοκρατικά. Η αλήθεια είναι ότι ο άντρας μου τα ανέλαβε όταν γεννήθηκε ο γιος μας… αλλά…
Δεν νομίζω ότι είναι έτσι απλά τα πράγματα, διότι όταν δηλώνεις τον πατέρα, αυτομάτως το παιδί έχει και δικαίωμα στην κληρονομιά. Οπότε…αν δηλώνω ότι έκανα ένα παιδί με τον Σάκη Ρουβα… κάπου πρέπει να το αποδείξω... δεν είναι?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 07-01-08 στις 00:29.
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 00:26, 07-01-08:

Δεν ξέρω πώς λειτουργούν εδώ τα γραφειοκρατικά. Η αλήθεια είναι ότι ο άντρας μου τα ανέλαβε όταν γεννήθηκε ο γιος μας… αλλά…
Δεν νομίζω ότι είναι έτσι απλά τα πράγματα, διότι όταν δηλώνεις ένα πατέρα, αυτομάτως το παιδί έχει και δικαίωμα στην κληρονομιά. Οπότε…αν δηλώνω ότι έκανα ένα παιδί με τον Σάκη Ρουβα… κάπου πρέπει να το αποδείξω... δεν είναι?
βασικά το άκουσα...
Αλλά ένας δικηγόρος θα ξέρει καλύτερα νομίζω

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:59, 07-01-08:

βασικά το άκουσα...
Αλλά ένας δικηγόρος θα ξέρει καλύτερα νομίζω
έχω την εντύπωση ότι δεν είναι έτσι, εκτός και αν το παιδί γεννηθεί εντός γάμου, οπότε αυτομάτως βιολογικός πατέρας καταγράφεται ο σύζυγος της γυναίκας [τώρα αν το παιδί είναι του γαλατά... ε, θα φανεί με τα χρόνια ]

Και έχω την αίσθηση ότι αν δεν είναι παντρεμένο το ζευγάρι ο πατέρας πρέπει να κάνει πράξη αναγνώρισης [τουλ κάτι τέτοιο θυμάμαι να είχε συμβεί σε μια ξαδέρφη μου πριν από 7 χρόνια βέβαια] διαφορετικά το παιδί είναι αγνώστου πατρος or s'th... αλλά ας μας πει όντως ένας δικηγόρος καλύτερα...

Παράθεση

gsova (Γιώργος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gsova
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O gsova έγραψε στις 17:05, 07-01-08:

Για τη συγκεκριμένη περίπτωση του καλλιτέχνη (ναί κατάφερα και είδα τιβί το ΣΚ - δεν είχα ιδέα πρίν):

Πιστεύετε ότι η μητέρα του παιδιού θα έκανε τόσο ντόρο εάν επρόκειτο για κάποιον ασήμαντο και χωρίς περιουσία;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:07, 07-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από gsova
Για τη συγκεκριμένη περίπτωση του καλλιτέχνη (ναί κατάφερα και είδα τιβί το ΣΚ - δεν είχα ιδέα πρίν):

Πιστεύετε ότι η μητέρα του παιδιού θα έκανε τόσο ντόρο εάν επρόκειτο για κάποιον ασήμαντο και χωρίς περιουσία;
Φυσικα και οχι...!

Παράθεση

gsova (Γιώργος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gsova
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O gsova έγραψε στις 17:22, 07-01-08:

Και στο φινάλε, γιατί να κάνει ολόκληρο ντόρο στα κανάλια; Εάν απλά και μόνο ήθελε να εξασφαλίσει το παιδί της, οκ ας έκανε όλες τις νόμιμες ενέργειες που προβλέπει και ορίζει ο νόμος. Έτσι κι αλλιώς μετά και το DNA τεστ, καλυμμένη είναι 100%.

Αλλά μας αρέσει να ξεφτιλιζόμαστε και δημοσίως, έτσι είναι. Δε λέω βέβαια ότι δε φταίει και ο άλλος παναθεμά τονε. Τον είχα και σε εκτίμηση...

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 17:27, 07-01-08:

…το γεγονός ότι ζητάει πολλά λεφτά από τον καλλιτέχνη με χαλάει αφάνταστα. Αν στην αρχή την υποστήριξα, τώρα πια αμφιβάλω... δείχνει ένα σχέδιο καλά μελετημένο. Στην καλύτερη περίπτωση έχει άθλιους σύμβουλους-δικηγόρους… Κρίμα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 07-01-08 στις 18:22.
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 17:42, 07-01-08:

εγώ ανήκω σε αυτούς που υποστηρίζουν το παλιο γνωστό ρητό, το ****** σου και την υπογραφή σου πρέπει να προσέχεις πού τη βάζεις -και πώς να τα χρησιμοποιείς , να προσθέσω -.

ένα παιδί δε φυτρώνει.
Όταν κάνεις σεξ χωρίς προφυλάξεις ή γενικότερα δεν προσέχεις κατά τη διάρκεια σεξουαλικών επαφών που δεν επιθυμείς επ' ουδενί να σου αποφέρουν κάτι παραπάνω από ηδονή οφείλεις να είσαι τόσο προσεχτικός όσο δε λέγεται.
Ειδικότερα δε, αν είναι σχέση της πλάκας ή είσαι και παντρεμένος.

Τι να λέμε τώρα...αν δε θες παιδί κράτα το παντελόνι σου on ή προφυλακτικό, τράβηγμα και χάπια αντισύλληψης μαζί ώστε να ελαχιστοποιηθεί κάθε πιθανότητα ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης .
Ακόμα και αν η γυναίκα στοχεύει στην ύπουλη παγίδευση του άνδρα αν αυτός λαμβάνει τα απαραίτητα μέτρα προστασίας δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει στραβή.

Για να το πω και πιο απλά...θεωρώ αδύνατο να μείνει έγκυος μια γυναίκα όσο και αν το θέλει, αν ο άντρας φοράει ή επιμένει να φοράει προφυλακτικό και τραβιέται ταυτόχρονα την κρίσιμη στιγμή..

Δε θεωρώ τις γυναίκες που διεκδικούν τα δικαιώματά τους και τα δικαιώματα των παιδιών τους - ανάμεσά τους και τα οικονομικά- ούτε ανήθικες, ούτε καιροσκόπους, ούτε αναξιοπρεπείς.
Αντίθετα θεωρώ ότι οι άντρες που δε θέλουν παιδί αλλά παρ' όλα αυτά το παίζουν επιβήτορες στο κρεβάτι τόσο ανεύθυνους, τόσο έρμαια της στιγμαίας απόλαυσης και τόσο θρασσύδειλους ώστε τους αξίζει να βρίσκονται αντιμέτωποι με τα νόμιμα που επακολουθούν και όχι μόνο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prime : 08-01-08 στις 10:13.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 05:19, 08-01-08:

Καλως ή κακως ζουμε σε μια κοινωνια που χαρακτηριζεται απο κοινωνικο ρατσισμο και σε αυτον εμπιπτει και η αναγνωριση του παιδιου απο τον πατερα...
Η αληθεια ειναι οτι η γυναικα βρισκεται σε πλεονεκτικη θεση οσον αφορα στην αποφαση συνεχισης ή διακοπης μιας εγκυμοσυνης. Αυτο που μπορει να γινει για την ωρα, ειναι "να προσεχουμε, για να εχουμε".
Στην περιπτωση τωρα που μια γυναικα αποφασιζει μονη της να κρατησει ενα παιδι, για τον οποιονδηποτε λογο και αν το κανει, δικαιωμα της. Η αναγνωριση αυτου απο τον πατερα κανονικα δε θα επρεπε να τιθεται καν ως ζητημα. Λιγη υπευθυνοτητα χρειαζεται και σεβασμος απεναντι στον εαυτο τους και στο παιδι, που προκειται να ελθει.
Δεν ξερω τι θα εκανα, εαν εγω βρισκομουν στη θεση της ανυπαντρης μητερας. Μπορει να ξερω τι επιπτωσεις θα εχει στην ψυχολογια και την κοινωνικοποιηση του παιδιου μου, αλλα δεν ειμαι σιγουρη εαν θα "εξαναγκαζα" τον πατερα να το αναγνωρισει...
Μαλλον η υπερηφανια μου θα ειχε μικροτερη σημασια...αλλά...εξω απο το χορο, λενε, πολλα τραγουδια λεγονται....

Και σε ο,τι αφορα τον μιστερ [...], καλα να παθει, μονο και μονο γιατι φερθηκε ατιμα λεγοντας ψεματα εξ αρχης. Ζητουσε 2 μυρια, βγαζοντας παρανοικη τη μητερα, αρνουμενος οποιαδηποτε ερωτικη σχεση μαζι της. Ας ζητησει και αυτη 4 τωρα για να μαθει να ειναι ειλικρινης και να μη συκοφαντει ενω ξερει οτι εχει λερωμενη τη φωλιτσα του....
Οποιος δεν εχει μυαλο, εχει ποδια....μου ελεγε ο παππους μου! Ας προσεχε και πριν και μετα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 11-01-08 στις 23:18. Αιτία: Αφαίρεση ονομάτων.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους