Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τεστ Παπανικολάου

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 13:25, 09-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Ποιός ο λόγος να πάει κάποιος σε γυναικολόγο; το πάπ που είναι απαρέτητο πήγα μικροβιολόγο, γιατί παραπάνω επίσκεψη;
βρε Μάνια
ο γυναικολόγος θα ελέγξει για κύστες στο στήθος, θα σου κάνει υπέρηχο, και γενικά είναι η ειδικότητά του, όλο και κάτι παραπάνω από τον μικροβιολόγο θα ξέρει. Δεν είναι σωστό να μην έχεις πάει ποτέ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 13:25, 09-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
γιατί κουκλί μου ο γυναικολόγος κοιτάζει και άλλα πράγματα....
κοιτάζει τις σάλπιγκες, την κατάσταση της μήτρας, σου κάνει και ψηλάφιση στο στήθος (αν του το πεις) κι ένα σωρό άλλα θέματα που δεν τα βλέπει ο μικροβιολόγος
Στο νοσοκομείο με την σκουλοκοιδήτη φέραν γυναικολόγο επειδή ήταν κοντά στις σάλπιγγες, με είδε εσωτερικά και όταν τους είπα να πάω σε γυναικολόγο μου είπαν ότι είμαι καλά και ότι δεν χρειάζετε

Αλλα έγινε πρίν 2μιση χρόνια, πρέπει να ξαναπάω; είχα την εντύπωση πώς ο γυναικολόγος ήταν μόνο για γένα και άν χριαζόταν κάτι μετά το πάπ

Καθε πότε πρέπει να πηγαίνουμε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 13:31, 09-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Συμφωνώ με το φοβερό Κουεδέισιον κι επαυξάνω. Το τεστ Παπ πρέπει να το κάνεις μία φορά το χρόνο, ψηλαφίσεις ξεκίνα τώρα κιόλας. Εγώ θα κάνω, δε, και μαστογραφία σύντομα.
Για μαστογραφία πήγα και μου είπε ο γιατρός ότι είναι νωρίς, ψιλαφίζω συχνά και μάλιστα είχα βρεί κάτι στην μασχάλη, αλλα πήγα σε ογγολόγο με ιδικότητα τον καρκίνο του μαστού, γνωστός στην Ρόδο και ήταν κίστη στην μασχάλη, πρίν 6μήνες περίπου, μου έκανε ελέγχους και τώρα είμαι οκ και γιαυτό δεν πήγα σε γυναικολόγο, αφού πάω σε χειρούργο απ'ευθείας

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
βρε Μάνια
ο γυναικολόγος θα ελέγξει για κύστες στο στήθος, θα σου κάνει υπέρηχο, και γενικά είναι η ειδικότητά του, όλο και κάτι παραπάνω από τον μικροβιολόγο θα ξέρει. Δεν είναι σωστό να μην έχεις πάει ποτέ
Απλά θεωρώ ότι ψιλαφίζω και άν βρώ ανωμαλία πάω στον γιατρό που έλεγα, πάπ πάω σε μικροβιολόγο αρα ποιός ο λόγος; με αυτό το σκεπτικό είμαι, κάνω εξετάσεις 1 με 2 φορές τον χρόνο, ψιλαφίζω το στήθος και μασχάλη όπως μου είπε ο γιατρός κάθε 2 ευδομάδες και πάω σε εκείνο, σε ουρολόγο έχω πάει για τοιχών εξετάσεις ή τσούξιμο, αλλα γυναικολόγο δεν το σκέυτηκα, αφού οι άλλοι κάνουν ο καθένας εγγυημένη δουλειά στον τομεα τους

Κουέ σου υπόσχομαι ότι θα πάω, δεν ήξερα ότι πρέπει να κάνω και αυτό, αλλα αφού κάνω τόσα αυτό δεν θα με πειράξει, θα περάσει η αδιαθεσία και θα πάω, εδώ τόσοι και τόσοι με πασπατέυουν, άλλος ένας δεν με πειράζει

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:52, 09-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
εδώ τόσοι και τόσοι με πασπατέυουν, άλλος ένας δεν με πειράζει
λολ!
να πας μάνια μου....
πρέπει να πηγαίνεις μια φορά το χρόνο και δεν χρειάζεται να πηγαίνεις σε μικροβιολόγο για το ΠΑΠ, θα στο παίρνει αυτός το δείγμα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 17:36, 09-01-08:

Οι εσωτερικες πλυσεις δεν ειναι απολυτως απαραιτητες και σιγουρα δε κανουν καλο, οταν δεν υπαρχει προβλημα.

Παντως να ξερετε οτι περισσοτερο το χρησημοποιουν οι Αμερικανιδες (περιπου οι μισες) παρολο που ο Αμερικανικος συλλογος Γυναικολογων ειναι σαφως αντιθετος.

Η φυση εχει προνοησει, με την οξυτητα του κολπου (την οποια δε γουσταρουν τα μικροβια) και με την φυσιολογικη χλωριδα (ηρεμα μικροβιακια που τρωνε το φαι και δεν μενει για τα "ατακτα" ). Αν αυτο παμε και το διαταρασσουμε καθε 3 και λιγο, λογικο ειναι να επαληθευονται τα αποτελεσματα ερευνων, οτι γυναικες που κανουν συχνα πλυσεις, εχουν τοπικα προβληματα πιο συχνα, απο οσες δεν κανουν.

Γιαυτο Γιδακι, εγω θα προτεινα να το κοψεις και να το κανεις μονο οταν υπαρχει καποιο προβλημα ή στο πει ο ιατρός σου. Και αυτο ισχυει για ολα τα κοριτσακια εδω , οκ ;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 17:50, 09-01-08:

Συμφωνώ με το φοβερό Κουεδέισιον κι επαυξάνω. Το τεστ Παπ πρέπει να το κάνεις μία φορά το χρόνο, ψηλαφίσεις ξεκίνα τώρα κιόλας. Εγώ θα κάνω, δε, και μαστογραφία σύντομα.
Η μαστογραφία δεν απαγορεύεται σε μικρές ηλικίες?
Γιδάκι, γτ να το κάνεις αν δεν χρειάζεται? Για πρόληψη?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:52, 09-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Niyia
δεν ξέρω αν απαγορεύται η μαστογραφία πριν τα 40 αλλά ξέρω ότι αν δεν έχει ανιχνευθεί κάτι με την ψηλάφιση, δεν σου κάνουν αν δεν είσαι 40

Παράθεση

olia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη olia
H olia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H olia έγραψε στις 17:55, 09-01-08:

ναί,αυτό το έχω ακούσει κι εγώ.Όχι,ότι απαγορεύεται αλλά ότι πρέπει να το κάνουν όλες οι γυναίκες μέτα τα 50 τους,όμως.
αυτό μου είχαν πεί ...τουλάχιστον.
γιατρό πάντως δεν έχω ρωτήσει.

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 17:57, 09-01-08:

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τον Lorien!
Δεν υπάρχει λόγος να κάνει πλύσεις μια γυναίκα με διάφορα αντισηπτικά υγρά από την στιγμή που δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα... Το ph του κόλπου και η τοξικότητα των υγρών είναι ικανά να καθαρίσουν τον κόλπο. Μια γυναίκα που κάνει συχνές πλύσεις με διάφορα αντισηπτικά, καταστρέφει την χλωρίδα και το ph του κόλπου, κάνει άσηπτη την περιοχή και κατα αυτό το τρόπο κάνει πιο ευάλωτο τον κόλπο στα μικρόβια και τις λοιμώξεις!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 18:01, 09-01-08:

Η μαστογραφία επιτρέπετε απο τα 30+ παρακάτω ο γιατρός επισημένει ότι μπορεί να είναι και βλαβερό για τον γυναικείο μαστό, ο χειρούργος που πάω οταν του είπα για μαστογραφία μου είπε ότι δεν θα κάνει και δεν πρόκειτε, πρέπει να το αποφέυγουμε, παρόλο που υπάρχουν γιατροί που το κάνουν θεωρούν ότι μόνο σε περίπτωση κάποιας ιδιαίτερης ανωμαλίας γίνετε, καλό είναι να αποφέυγετε καθώς και οι γυναίκες άνω των 30 να το κάνουν 1+ χρόνο την φορά όχι στάνταρ ένα χρόνο, είναι λίγο κάπως αυτά που χρησιμοποιούν και είναι λέει καλό να μην το παρακάνουμε με την πρόλυψη.

Ο Γιατρός που πάω είναι εξειδηκευμένος στον Καρκίνο του Μαστού, έχει κάνει έρευνες και έχει γράψει βιβλία πάνω στο στήθος και την λειτουργία του

Παράθεση

Niyia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niyia
H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 679 μηνύματα.

H Niyia έγραψε στις 18:21, 09-01-08:

Αχα κατάλαβα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 18:24, 09-01-08:

Αχα κατάλαβα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια
Ελα να σου πώ, μπορεί να τα είπαμε μαζεμένα αλλα ότι κάνεις είναι για καλό, μάθαμε και οι υπόλοιποι κάτι παραπάνω, μαζί και γώ, οπότε εμείς σε ευχαριστούμε για την ερώτηση

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:28, 09-01-08:

Η μαστογραφία καλό είναι να ξεκινάει, πλέον, από τα 25 μέχρι τα 30, αναλόγως... του μεγέθους και την πυκνότητα του μαστού, ιστορικού, αντισυλληπτικών.
Ο γυναικολόγος μου μού είπε πρόσφατα ότι θερίζει η ασθένεια και ολοένα αυξάνονται οι αισθενείς, άρα να κάνω κι εγώ...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:31, 09-01-08:

Η μαστογραφία καλό είναι να ξεκινάει, πλέον, από τα 25 μέχρι τα 30, αναλόγως... του μεγέθους και την πυκνότητα του μαστού, ιστορικού, αντισυλληπτικών.
Ο γυναικολόγος μου μού είπε πρόσφατα ότι θερίζει η ασθένεια και ολοένα αυξάνονται οι αισθενείς, άρα να κάνω κι εγώ...
προσωπικά διαφωνώ....
πιστεύω ότι είσαι πολύ μικρή για μαστογραφία
ο δικός μου γιατρός πάντως επιμένει.... 40+

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 18:32, 09-01-08:

Αυτό το επιλέγει ο γιατρός άν θέλει να σου κάνει, αλλα καλό είναι να μην βιαστείς άν σου κάνουν ψιλάφιση και δεν υπάρχει πρόβλημα

Γνώμη μου, συγνώμη για την παρεμβαση

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 18:37, 09-01-08:

κοίτα, δεν ξέρω αν θα μου κάνει όντως μαστογραφία...
αλλά επειδή είχα πάντα προβλήματα με τα αντισυλληπτικά, πρηζόμουν αφάνταστα και πονούσα, αλλά και πολύ ευαίσθητους αδένες στις μασχάλες... απλά θα τον ακολουθήσω τυφλά...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 22:07, 09-01-08:

To topic εγινε για ολα τα γυναικολογικα τελικα

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 22:17, 09-01-08:

η μαστογραφια ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στις μικρες ηλικιες.
Νομιζω πανω απο 30-35 πρεπει να ναι, για να μπορει να κανει κανεις.
Μην παμε και στο αλλο ακρο ντε!

επισης, ενα απλο υγρο ειναι, δεν ειναι ουτε αντισηπτικο ουτε αντιμικροβιακο, τι λεμε τωρα! ρωτηστε κανα γιατρο βρε παιδια, πριν αποφασισετε!
το υγρο αυτο για την πλυση του κολπου εκτος του οτι απομακρυνει υγρα η υπολειμματα περιοδου/επαφης, επαναφερει τον κολπο στο φυσιολογικο του ph. δεν ειναι για καθε μερα, δεν ειναι για μια φορα το χρονο.
αλλα και να μη το χρησιμοποιει καποιος, ε νταξ δε θα παθει και τιποτα! πιο πολυ καλλυντικο ειναι παρα φαρμακο. συγκεκριμενα στα φαρμακεια ειναι στην κατηγορια του "παραφαρμακου".

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 22:18, 09-01-08:

αυτο ειναι λαθος.
αν εχεις προβλημα, μπορει να διαγνωσθει με υπερηχο μαστου. η μαστογραφια οχι μονο δεν ειναι απαραιτητη αλλα απαγορευεται σε τετοιες ηλικιες!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 22:27, 09-01-08:

Γιατί απαγορεύεται αλήθεια;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:36, 09-01-08:

Χμ, ναι, μπορεί και να συγχύστηκα, και να είπε υπέρηχο ο άνθρωπος.

Kajira... ξέρεις πώς γίνεται;

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 22:55, 09-01-08:

κατα πασα πιθανοτητα υπερηχο ειπε.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 22:57, 09-01-08:

Νομίζω ότι μια απλή ψηλάφηση του μαστού στην ηλικία που είμαστε απλά αρκεί!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:00, 09-01-08:

Χμ, ναι, μπορεί και να συγχύστηκα, και να είπε υπέρηχο ο άνθρωπος.

Kajira... ξέρεις πώς γίνεται;
Η μαστογραφία; Όχι ακριβώς, περίπου..

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 23:03, 09-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Νομίζω ότι μια απλή ψηλάφηση του μαστού στην ηλικία που είμαστε απλά αρκεί!
και αν στην ψηλαφιση, παρατηρηθει κατι, αυτο συνηως ερευναται κι αλλο με διαφορες εξετασεις
αλλα οχι μαστογραφια-εκτος αν μιλαμε για μεγαλες ηλικιες.

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 02:33, 10-01-08:

Ψηλάφιση πρέπει να γίνεται και σε περίπτωση κάποιου ευρήματος, τότε κάνεις υπέρηχο μαστού.
Όσες έχουν ινοκυστικούς μαστούς θα πρέπει να κάνουν υπέρηχο μαστού 1 φορά το χρόνο.
Μαστογραφία γίνεται μόνο σε άσχημες καταστάσεις (κληρονομικότητα ή κάτι που θέλει παραπάνω ψάξιμο. Αφού έχουν προηγηθεί οι παραπάνω εξετάσεις) ή σε γυναίκες ανω των 35 ετών!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 21:04, 14-01-08:

Μόλις γύρισα από τον γυναικολόγο μου. Τον ρώτησα για ψηλάφιση στήθους και μαστογραφία. Η δεύτερη μου είπε πως γίνεται σε ηλικίες άνω των 38, εκτός αν με ψηλάφιση εντοπίσεις κάτι περίεργο νωρίτερα. Όταν τον ρώτησα αν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να μην κάνεις νωρίτερα, μου απάντησε πως επειδή από τα 40 έως τα 50 πρέπει να κάνεις κάθε δύο χρόνια μία και από τα 50 κάθε χρόνο, ε, καλό είναι να αποφύγεις όση ακτινοβολία μπορείς

ΥΓ: Αν το θυμηθείτε, θυμίστε μου του χρόνου τέτοια εποχή να ξαναπάω. Νόμιζα πως είχε περάσει μόνο ενάμισις χρόνος από το τελευταίο τεστ ΠΑΠ, αλλά είχαν περάσει ..τρία!!

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 21:38, 14-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
ΥΓ: Αν το θυμηθείτε, θυμίστε μου του χρόνου τέτοια εποχή να ξαναπάω. Νόμιζα πως είχε περάσει μόνο ενάμισις χρόνος από το τελευταίο τεστ ΠΑΠ, αλλά είχαν περάσει ..τρία!!
Πειράζει που πέρασε τόσος καιρός; Κάθε πότε πρέπει να γίνεται; Εμένα η μητέρα μου πηγαίνει κάθε χρόνο (είναι 45 τώρα) και όταν γυρίζει είναι πολύ χάλια λες και έκανε κι εγώ δεν ξέρω τι! Υπερβάλλει θέλω να πιστεύω...

Το κακό είναι ότι θέλει να αρχίσω κι εγώ να κάνω Τεστ Παπ και έχω μία γενικότερη αντιπάθεια προς τους γιατρούς... (χώρια που νομίζω ότι δε χρειάζεται να κάνω ακόμα )

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 21:41, 14-01-08:

Τεστ παπ -απ' ο,τι ξερω- πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο από τη στιγμή που έχεις ολοκληρωμένες σχέσεις.
Και το ξαναλέω ΔΕΝ πονάει.
Προτιμώ να κάνω κάθε μέρα τεστ παπ παρά να πηγαίνω οδοντίατρο έστω και για καθαρισμό.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:46, 14-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Πειράζει που πέρασε τόσος καιρός; Κάθε πότε πρέπει να γίνεται; Εμένα η μητέρα μου πηγαίνει κάθε χρόνο (είναι 45 τώρα) και όταν γυρίζει είναι πολύ χάλια λες και έκανε κι εγώ δεν ξέρω τι! Υπερβάλλει θέλω να πιστεύω...

Το κακό είναι ότι θέλει να αρχίσω κι εγώ να κάνω Τεστ Παπ και έχω μία γενικότερη αντιπάθεια προς τους γιατρούς... (χώρια που νομίζω ότι δε χρειάζεται να κάνω ακόμα )
όντως υπερβάλλει
συμφωνώ απόλυτα με το αδέσποτο (έβαλα και +1 )
Αν έχεις ξεκινήσει κι έχεις σεξουαλική επαφή, ναι πρέπει να ξεκινήσεις... δεν είναι όμως κάτι το φοβερό... και αν πας θα μπορείς μετά να "την πεις" στη μάνα σου γιατί πλέον θα ξέρεις από πρώτο χέρι ότι δεν είναι τπτ

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 22:01, 14-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
δεν είναι όμως κάτι το φοβερό... και αν πας θα μπορείς μετά να "την πεις" στη μάνα σου γιατί πλέον θα ξέρεις από πρώτο χέρι ότι δεν είναι τπτ
Καλό, μ' αρέσει!

Ναι, μάλλον πρέπει να αρχίσω να κάνω κι εγώ...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:44, 14-01-08:

Άντε καλέ, σήμερα έκανα καθαρισμό και μου φάνηκε πολύ χειρότερος από το Τεστ Παπ!
Εγώ χαμπάρι δεν παίρνω κάθε φορά, όταν μου παίρνει για το Τεστ Παπ...

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 23:16, 14-01-08:

για πες τι ειναι και πως γινεται ο καθαρισμος... και γιατι!
και επισης, να μετονομασθει το θρεντ γιατι δε συζηταμε εδω μονο για τεστ παπ...
προτεινω "Γυναικολογικες εξετασεις"

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:21, 14-01-08:

Εννοούσα καθαρισμό δοντιών, επειδή αναφέρθηκς ο οδοντίατρος!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 23:22, 14-01-08:

axaxaxaxa!!!!!!!!!!!
loooooooool!!!!!!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:29, 16-01-08:

Ενα ενδιαφέρον άρθρο που βρήκα και νομίζω αξίζει να το διαβάσετε

TEST ΠΑΠ και HPV

Τι πρέπει να γνωρίζουμε, τι πρέπει να μας ανησυχεί.

Από τον Dr. Στέφανο Χανδακά MD MBA PHD

Το τεστ παπ

Το τεστ Παπανικολάου είναι μια εξέταση ρουτίνας, την οποία πρέπει να πραγματοποιούν όλες οι γυναίκες από την έναρξη της σεξουαλικής τους ζωής ( Ή την ηλικία των 18 ετών ) και κατόπιν ετησίως.. Αποτελεί μια από τις εξετάσεις ρουτίνας και screening για τον καρκίνο του τράχηλου ( όπως η μαστογραφια για τον καρκίνο μαστου) ,που εφαρμόζονται σήμερα με σκοπό την εντόπιση πιθανών παθολογικών κυττάρων ή μη φυσιολογικών κυττάρων πάνω στο τράχηλο ΚΑΙ παράλληλα αποτελεί την πρώτη γραμμή εντόπισης του ιού HPV ο οποίος πλέον τείνει να αποκτήσει εικόνα επιδημίας αφού αγγίζει πάνω από 40 με 45 % του γυναικείου πληθυσμού σήμερα.

Eπιπλέον πέρα από τον εντοπισμό τυχόν παθολογικών ή μη φυσιολογικών κυττάρων στον τράχηλο και στον ενδοτράχηλό της γυναίκας με το τεστ Παπανικολάου μπορούμε να εντοπίσουμε ελαφριές κολπίτιδες, τραχηλίτιδες ή πιθανές μυκητιασικές μολύνσεις, αυτό όμως που μονοπωλεί το ενδιαφέρον τα τελευταία χρόνια και αποτελεί ένα επιστημονικο προβληματισμό τόσο για τους ιατρούς όσο και για τις ασθενείς ,αποτελεί ο ιός HPV.

Εχω HPV, τι σημαινει?

Ο ιός HPV( human papilloma virus), ο οποίος συνήθως εντοπίζεται σε ένα τεστ Παπ ρουτίνας και αυτό γιατί δεν έχει κλινικά συμπτώματα ,είναι ένας σεξουαλικά μεταδιδόμενος ιός, ο οποίος μεταφέρεται από τον ερωτικό σύντροφο στην κοπέλα δυστυχώς χωρίς ο άνδρας να έχει κλινικά συμπτώματα. Ο ιός αυτός, όπως και κάθε άλλος ιός στο σώμα της γυναίκας μένει πλέον μέσα στον οργανισμό της και αυτό που πρέπει να τονίσουμε είναι ότι δεν μπορεί να αφαιρεθεί. Οι θεραπείες από εκεί και στο εξής είτε αυτές είναι απλή παρακολούθηση, καυτηριασμός , loop διαθερμία ή το εμβόλιο που πιθανότατα θα βγει στην αγορά σε ένα με ενάμιση περίπου χρόνο, απλά καταστέλλουν τα συμπτώματά του δεν τον αφαιρούν όμως από τον οργανισμό. Αυτός ο ιός παραμένει πλέον στον οργανισμό μας δια βίου όπως για παράδειγμα παραμένει ένας ερπητοιός και απλά εμφανίζεται σε διαφορετικές φάσεις της ζωής μας σε συνδυασμό με άλλα γεγονότα όπως για παράδειγμα stress, κόπωση κτλ.

Τι κανω μετα?

Στη περίπτωση λοιπόν, που το τεστ Παπ μας δείξει HPV αμέσως το επόμενο στάδιο είναι αυτό που λέμε κολποσκόπηση. Η κολποσκόπηση είναι μια γυναικολογική εξέταση η οποία διαρκεί λίγο παραπάνω, είναι πιο αναλυτική. Κατά τη διάρκεια της ο γυναικολόγος με τη βοήθεια ενός μικροσκοπίου το λεγόμενο κολποσκόπιο βλέπει πιο αναλυτικά, χρησιμοποιώντας μια συγκεκριμένη διαδικασία τις αλλοιώσεις που έχει κάνει ο ιός στον τράχηλο και στον ενδοτράχηλο της γυναίκας. Στη συγκεκριμένη λοιπόν περιοχή όπου το λεγόμενο κυλινδρικό επιθήλιο μεταπίπτει στο πλακώδες και στη ζώνη μετάπτωσης πραγματοποιούνται κάποιες αλλοιώσεις από τον ιό. Με βάση το μέγεθος, τον τύπο και τον βαθμό αυτών των αλλοιώσεων θα αποφασιστεί αν χρειάζεται θεραπεία για το συγκεκριμένο ιό σε περίπτωση που οι αλλοιώσεις είναι πιθανής δυσπλασίας low grade ή high grade (CIN I ,CIN II,CIN III) ή LG-SIL, HG-SIL,όπως για παράδειγμα loop διαθερμία, κωνοειδής εκτομή ή απλός καυτηριασμός και βιοψία.

Κονδυλωματα

Σε αυτό το σημείο πρέπει να τονιστεί ότι αρκετοί τύποι κονδυλωμάτων οφείλονται επίσης στον ιό HPV και αν και δεν υπάρχει θεραπεία για τον συγκεκριμένο ιό υπάρχει , υπάρχει θεραπεία και αντιμετώπιση για τα κονδυλώματα αυτά. Η θεραπεία μπορεί να είναι φαρμακευτική ή διαθερμία και καυτηριασμός. Πάλι χρησιμοποιουνται οι ίδιες μορφές ενέργειας όπως laser , loop κτλ. Από εκεί και πέρα επειδή υπάρχει μια άμεση σχέση συγκεκριμένων τύπων HPV (16,18 ) και καρκίνου τραχήλου, βεβαίως πάντοτε μετα πολύ μεγάλες χρονικές περιόδους, αποτελεί δηλαδή το HPV ένα προδιαθεσίκο για καρκίνο του τραχήλου υπό συνθήκες πάραγοντα

Follow up-Facts

πιθανότατα θα σας ζητηθεί να γίνονται τα τεστ Παπ συχνότερα( κάθε 3-6 μηνες). Επίσης μέσω κάποιων ειδικών εξετάσεων DNA η λεγόμενη ταυτοποίηση του ιού μπορούμε να δούμε τους συγκεκριμένους τύπους οι οποίοι έχουν μεγαλύτερη προδιάθεση και μεγαλύτερη συσχέτιση με πιθανή εμφάνιση καρκίνου του τραχήλου σε 20 -25 χρόνια πάντοτε. Αυτό που επίσης πρέπει να γνωρίζουμε για τον ίο HPV είναι ότι μεταδίδεται σεξουαλικά. Μπορεί όμως να μεταδοθεί και με επαφή δέρμα με δέρμα στα γεννητικά όργανα και στην γεννητική περιοχή με αποτέλεσμα υπο συνθήκες, τα προφυλακτικά να μην επαρκούν και αυτό γιατί μπορεί η μόλυνση να βρίσκεται στη περιγεννητική περιοχή. Ωστόσο, αποτελούν τη σημαντικότερη και τη μόνη μορφή προστασίας που έχουμε απέναντι σε αυτό τον ιό. Αυτό που πρέπει πάντοτε να θυμόμαστε είναι ότι ο HPV είναι πλέον πάρα πολύ συχνός, όπως προαναφέραμε σχεδόν 40 με 45 % του γυναικείου πληθυσμού τον φέρει. Περισσότεροι ενεργώς σεξουαλικοί άνθρωποι πλέον έχουν μολυνθεί, δεν έχει καμία κλινική εκδήλωση στον άνδρα πράγμα που το κάνει πιο εύκολο στο να μεταδοθεί, παραμένει δυστυχώς στο σώμα χωρίς ωστόσο να εμφανίζει κάποια συμπτώματα.
Το κάπνισμα ενοχοποιείται για καρκίνο τραχήλου και αποτελεί άλλον ένα προδιαθεσικό παράγοντα μαζί με τον παράγοντα αυτό,

Το εμβόλιο

ενώ ένα πολύ σημαντικό κεφάλαιο που φαίνεται να ανοίγει μέσα στους επόμενους 18 μήνες με πιθανή ημερομηνία έναρξης διάθεσης τον Ιούλιο του 2007 αποτελεί το εμβόλιο για τον ίο HPV.

Τα τελευταία χρόνια αποτελεί έναν από τους σημαντικότερους παράγοντες έρευνας η προσπάθεια ανάπτυξης ενός εμβολίου το οποίο θα εμποδίσει τη μόλυνση με τον ιό HPV και αυτό γιατί ο ιός αποτελεί έναν από τους πιο βασικούς παράγοντες για τον καρκίνο του τραχήλου. Δυο χιλιάδες γυναίκες το χρόνο στο Ηνωμένο Βασίλειο διαγιγνώσκονται με αυτό το τύπο καρκίνου. Έχουμε πάνω από 100 τύπους HPV οι οποίοι έχουν μέχρι στιγμής ταυτοποιηθεί με πιο επικίνδυνους τους τύπους 16,18,31,33 και 35 . H φάση 2 των συγκεκριμένων μελετών το Μάϊο του 2005 έδειξε τα πρώτα σημάδια ότι πιθανότατα ένα εμβόλιο κατά του HPV θα μπορούσε υπό συνθήκες να ελαττώσει την μολυνση από HPV.
Η μελέτη ΠΟΥ ονομάζεται future II. Έβγαλε τα πρώτα αποτελέσματα τον Οκτώβριο του 2005. Αυτή η 3ή φάση της μελέτης η οποία περιλάμβανε πάνω από 12 χιλιάδες γυναίκες ηλικίας 16-26 ετών έδειξε τα εξής :
Οι συγκεκριμένες γυναίκες δεν είχαν HPV και χωρίστηκαν σε 2 ομάδες. Η πρώτη πήρε το εμβόλιο το οποίο ονομάζεται GARDASIL και η δεύτερη πήρε ένα φάρμακο placebo ένα δείγμα δηλαδή το οποίο δεν είχε καμία σχέση με το φάρμακο. Οι συγκεκριμένες 2 ομάδες των 12 χιλιάδων γυναικών παραΚΟΛΟΥΘΗΘΗΚΑΝ τα επόμενα 2 χρόνια έχοντας μια φυσιολογική ερωτική ζωή για το αν θα εμφάνιζαν ή όχι τον ίο ή οποιαδήποτε άλλη μορφή δυσπλασίας ή οποιασδήποτε άλλης προκαρκινικής κατάστασης στον τράχηλο τους. Η ομάδα λοιπόν που είχε εμβολιαστεί δεν εμφάνισε κανένα τέτοιο σύμπτωμα ενώ από τις 5.258 χιλιάδες που είχαν πάρει την ένεση placebo, οι 21 εμφάνισαν κάποια μορφή παθολογίας την επόμενη διετία δηλαδή ένα ποσοσΟΣΤΟ 0,4%
τα πρώτα αποτελέσματα ΕΠΙΣΗΣ δείχνουν ότι έχουμε μια μείωση κατά 1 % σε νέες μολύνσεις από ιούς HPV ΚΑΙ πιθανή προστασία από τον ιό τύπου 6,11,16 .18 . Αυτή τη στιγμή υπάρχουν και άλλες μελέτες ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ εμβόλιο το οποίο πιθανότατα θα βγει στην αγορά ,το cervarix. Η συγκεκριμένη μελέτη περιλαμβάνει 18 χιλιάδες γυναίκες και ονομάζεται μελέτη PATRICIA (PAPILOMA TRIAL TO PREVENT CERVICAL CANCER IN YOUNG ADULTS)
H 2η μελέτη του cervarix ξεκίνησε το Φεβρουάριο του 2006 και αυτή τη στιγμή τρέχει. Αυτή τη στιγμή δε φαίνεται να υπάρχουν κάποιες παρενέργειες από τα συγκεκριμένα εμβόλια ενώ τα αποτελέσματα στη μελέτη είναι πάρα πολύ ενθαρρυντικά για ένα πιθανό μελλοντικό συστηματικό εμβολιασμό απέναντι στο HPV μπορεί να ελαχιστοποιήσει τις πιθανότητες μόλυνσης από το συγκεκριμένο ιό σε γυναίκες οι οποίες δεν έχουν μολυνθεi τα παρά πολύ ενθαρρυντικά αποτελέσματα του εμβολίου και τη πιθανή ανάγκη των γυναικών να εμβολιαστούν στο μέλλον αφορά καταρχήν γυναίκες οι οποίες δεν έχουν μολυνθεί από τον ιό. Επίσης, πέρα από το συγκεκριμένο ιό υπάρχουν μια σειρά παθολογικών καταστάσεων, δυσπλασίες κτλ οι οποίες θα καθιστούν το τεστ Παπ απαραίτητο σε ετήσια βάση που γίνεται σήμερα και παρόλο τον εμβολιασμό των γυναικών από το συγκεκριμένο εμβόλιο. Συνεπώς το συγκεκριμένο δεν θα αντικαταστήσει το τεστ Παπ το οποίο αποτελεί και την καλύτερη μέθοδο screening για πιθανές παθολογικές καταστάσεις του τραχήλου, θα αποτελέσει όμως ένα μέσο ελαχιστοποίησης της μόλυνσης από HPV χωρίς βέβαια να έχει καμία άλλη σχέση με τις άλλες μορφές παθολογίας που έχει ο τράχηλος που καθιστούν το τεστ Παπ ένα αναντικατάστατο εργαλείο για τη πρόληψη του καρκίνου του τραχήλου.
Επίσης το συγκεκριμένο εμβόλιο δεν φαίνεται να βοηθά τις γυναίκες οι οποίες έχουν ήδη μολυνθεί από τον ιό. Πρέπει ακόμα να τονιστεί ότι τα εμβόλια τα οποία βρίσκονται υπό μελέτη και θα κυκλοφορήσουν πιθανότατα στην αγορά σε 12 με 16 μήνες θα είναι για τους τύπους 6 ,11 ,16 και 18. Συνεπώς υπάρχει μια μεγάλη μερίδα των HPV οι οποίοι βρίσκονται ακόμα υπό κλινική έρευνα. Αυτή τη στιγμή έχουν ξεκινήσει και μελέτες εμβολιασμών γυναικών οι οποίες έχουν ήδη μολυνθεί από τον ιό και τα αποτελέσματα αναμένεται να ανακοινωθούν τέλος του 2006.

Πηγή

Παράθεση

JIMMELO15 (Δημητρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JIMMELO15
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O JIMMELO15 έγραψε στις 02:34, 09-08-08:

υπαρχει κ ενα βιντεο στο youtube που δειχνει πως Γινεται Ακριβως....

ειμαι και αγορι παναθεμα με....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 22:14, 29-06-10:

Αν και έχει αναφερθεί και πλέον -θεωρητικά- όλες το ξέρουν θα ήθελα [με αφορμή μια ιστορία πολύ κοντινού μου προσώπου που μας έφερε πολύ άσχημα νέα σήμερα] να υπενθυμίσω σε ΟΛΕΣ μας [myself included] να μην αμελούμε το ετήσιο ραντεβού μας με το γυναικολόγο μας! Σε όποια ηλικία και να είμαστε, να μην θεωρήσουμε ποτέ ότι έχουμε τις πιθανότητες με το μέρος μας, να μην ντρεπόμαστε [ειδικότερα οι μικρότερες σε ηλίκια γυναίκες] και να μην θεωρούμε ποτέ τίποτα δεδομένο!!!!!!

Δεν θέλω να στενοχωρήσω ή να αγχώσω καμία σας και να γίνομαι υπερβολική αλλά πραγματικά είναι κάτι πολύ απλό που δεν πρέπει ΠΟΤΕ να αμελούμε ή να θεωρούμε ότι επειδή είμαστε κάτω από τα 25 ή κάτω από τα 30 "ε, δεν πειράζει μωρέ". Οπως όλοι μας ξέρουμε η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία. Και το συγκεκριμένο τεστ, πιστεψτε με, μπορεί να μας γλυτώσει από μεγάλη και επώδυνη ταλαιπωρία εύκολα και γρήγορα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους