Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,817 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 286)
Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης
88
30,77%
Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης
69
24,13%
Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης
50
17,48%
Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης
52
18,18%
Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά
27
9,44%

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 17:28, 20-08-05:

Δεν ήμουν σίγουρος για το αν έπρεπε να μπει εδώ αυτό το thread,αν είναι μετακινήστε το.Ποια η γνώμη σας για την έκτρωση?Θα την κάνατε ή όχι οι γυναίκες?Θα την ζητάγατε από την κοπέλα σας ή όχι,οι άντρες?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 19:17, 20-08-05:

Χμμμ..παράξενη η αποχή...Το θεωρώ πολύ σημαντικό θέμα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 19:26, 20-08-05:

απαράδεκτο αλλά μερικές φορές δεν γίνεται αλλιώς

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:37, 20-08-05:

Πιστεύω ότι αυτό το θέμα μπορεί μόνο η γυναίκα να αποφασίσει μιας και δεν ξέρουμε τις επιπτώσεις που θα έχει αυτό στην ψυχολογία της εαν δεν είναι έτοιμη για αυτό.

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 19:52, 20-08-05:

Οχι δε θα έκανα ποτέ έκτρωση!!
</joke>
Ομως ναι, θα το ζήταγα ίσως απο την κοπέλλα μου αν συνετρεχαν λόγοι, αναγνωρίζοντας πάντα οτι αυτή έχει τον τελευταίο λόγο. Θεωρώ οτι η όλη διαδικασία είναι ηθικά ισότιμη με την αντισύλληψη.

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:57, 20-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Θεωρώ οτι η όλη διαδικασία είναι ηθικά ισότιμη με την αντισύλληψη.
Αν όμως το ζευγάρι δεν θέλει να αποκτήσει παιδί τι θα κάνουν; Δεν θα κάνουν σεξ; Δεν νομίζω οτι ειναι η καλλίτερη λύση...

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 20:03, 20-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Αν όμως το ζευγάρι δεν θέλει να αποκτήσει παιδί τι θα κάνουν; Δεν θα κάνουν σεξ; Δεν νομίζω οτι ειναι η καλλίτερη λύση...
Ο gademis δεν είπε ότι είναι μέτρο αντισύλληψης η έκτρωση αλλά σε ηθικό επίπεδο είναι ίδιο με τα μέτρα αντισύλληψης τα οποία εμποδίζουν το να μείνει κάποια έγκυος...Αν και νομίζω ότι υπάρχει παρόμοιο θέμα

Τέσπα...είμαι υπέρ και ναι θα έκανα έκτρωση....Ειδικά σε αυτή την ηλικία...Οι λόγοι νομίζω είναι εμφανής...ας μην τους αναφέρω...

-9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:23, 20-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Αν και νομίζω ότι υπάρχει παρόμοιο θέμα
Με μια σύντομη έρευνα δεν είδα να υπάρχει κάτι παρόμοιο.

Τέσπα, εγώ αν και παλιά είχα την άποψη της Vkey τώρα δεν το θεωρώ και τόσο βέβαιο οτι θα έκανα, ειδικά δεδομένου ότι πλέον είμαι ενήλικη. Δεν θεωρώ οτι αυτό το πλασματάκι θα μου εμπόδιζε τόοοοοσο πολύ την καριέρα μου ώστε να το σκοτώσω. Βέβαια αν ήμουν ανήλικη σίγουρα θα έκανα έκτρωση. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει οτι θα ήθελα να μείνω εγκυος σε τόσο μικρή ηλικία! Ίσα ίσα που λαβαίνω τα μέτρα μου ώστε όσο μπορώ να το αποτρέψω. Αλλά μιλάμε για το worst case scenario εδώ.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:31, 20-08-05:

Ο gademis δεν είπε ότι είναι μέτρο αντισύλληψης η έκτρωση αλλά σε ηθικό επίπεδο είναι ίδιο με τα μέτρα αντισύλληψης τα οποία εμποδίζουν το να μείνει κάποια έγκυος.
Εγώ κατάλαβα ότι την αντισύλληψη την κάνει ίσοτιμη ηθικά με την έκτρωση, σορρύ δικό μου λάθος

@michelle δλδ αν ήσουν 17 θα έκανες έκτρωση, σωστά; Ο 1 χρόνος παίζει όμως τόσο μεγάλο ρόλο ώστε να "αξίζει" να αφαιρεθεί μια ζωή;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 20-08-05 στις 20:35.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:39, 20-08-05:

@michelle δλδ αν ήσουν 17 θα έκανες έκτρωση, σωστά; Ο 1 χρόνος παίζει όμως τόσο μεγάλο ρόλο ώστε να "αξίζει" να αφαιρεθεί μια ζωή;
Ναι παίζει μεγάλο ρόλο γιατι στα 17 δεν θα είχα τελειώσει το σχολείο. Όσο να πεις δεν μπορείς να έχεις πανελλήνιες και να ταίσεις και το μωρό ή να πηγαίνεις στο σχολείο με την κοιλιά σαν γενετικά τροποποιημένο καρπούζι απο το μέγεθος! Αν και εγώ δεν το κατακρίνω δεν μπορώ να αλλάξω τον κόσμο. Σκέφτεσαι πως θα αντιμετώσπιζαν την κοπέλα μερικόι "ηθικοί" καθηγητές και πόσο δύσκολη θα έκαναν τη ζωή της?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 21:14, 20-08-05:

Είμαι με μια Χ Ψ κοπέλα σε μια Χ, Ψ ΤΥΧΑΙΑ ηλικία και συνουσιαζόμαστε και μετά απο λίγο καιρό ακούω το "έγκυος". Μένω κόκκαλο; ΝΑΙ! Το βάζω στα πόδια; ΟΧΙ! Θα μου πεις...και τι κάνεις; Διαφωνώ στην έκτρωση και το αναγνωρίζω! Κι αν είσαι σε ευαίσθητη ηλικία; Αδιαφορώ! Όταν έβαζα απρόσεχτα το πουλί μου μέσα της ήταν καλά; Εκεί ήμουν άντρας ώριμος και τώρα που γκαστρώθηκε με πιάσαν οι ευαισθησίες; Αναγνώριση και πάλι!

Και η κοπέλα; Αυτή δε θα τραβήξει το λούκι της εγκυμοσύνης για 9 μήνες; ΦΥΣΙΚΑ! Αρα να κάνει έκτρωση; ΟΧΙ! Έτσι αφαιρεί μια ζωή! Μα θα μου πεις, θα χαλάσει όλη η δική της αν γεννήσει κανονικά. Αδιαφορώ! Όταν άνοιγε τα πόδια και έπαιρνε κρέας δίχως καλή προφύλαξη ήταν καλά; Γιατί να αφαιρέσει μια ζωή; Ούτε ο Θεος δε το κάνει αυτό και θα το κάνει ενα ανθρώπινο πλάσμα;

Για να σοβαρευτούμε λίγο, γιατί καλά το παίζουμε ώριμοι και πηδήκουλες αλλά στα δύσκολα και στα ηθικά σας θέλω....

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antonis_wrx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη antonis_wrx
Ο antonis_wrx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O antonis_wrx έγραψε στις 21:29, 20-08-05:

η τελική απόφαση είναι της κοπέλας αλλά εγώ θα της το ζητούσα, για αυτό προσέχω όσο μπορώ.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 21:59, 20-08-05:

Άρχοντα υποκλίνομαι!

Αυτή ΑΚΡΙΒΩΣ είναι και η δική μου άποψη! Όχι όταν κάνουμε μαγκιές είμαστε όριμοι και όταν έρθει η ώρα των ευθυνών το παίζουμε μικροί και ανίδεοι!
Αναγνώριση και πάλι αναγνώριση!

Υπάρχει όμως και μια περίπτωση που δέχομαι την έκτρωση: Όταν έχει διαγνωστεί ότι το έμβρυο έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα, το οποίο δεν θα του επιτρέψει να ζήσει φυσιολογικά.
Και εξηγούμαι: μιλάω για περιπτώσεις σοβαρής παραμόρφωσης, ανίατης ασθένειας και τέτοια. Τότε ναι, δέχομαι να γίνει έκτρωση, διότι η ζωή που θα έρθει στον κόσμο θα ταλαιπωρείται από την πρώτη στιγμή.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:09, 20-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Ούτε ο Θεος δε το κάνει αυτό και θα το κάνει ενα ανθρώπινο πλάσμα;
Εδω διαφωνώ. Πόσες και πόσες φορες δεν γίνονται αποβολές? Πόσες φορές δεν γεννιούνται νεκρά έμβρυα? Πως λοιπόν λες οτι δεν το κάνει ο Θεός? Το κάνει και το παρακάνει μάλιστα (αν υπάρχει θεός)!

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 22:37, 20-08-05:

Nομίζω ότι το θέμα είναι αρκετά λεπτό...Προσωπικά πάντως είμαι υπέρ της έκτρωσης αλλά με κάποιες προυποθέσεις.Να συντρέχουν σοβαροι λόγοι(αν δεν μπορείς να μεγαλώσεις ένα παιδί καλύτερα να μην το φέρεις στον κόσμο),να υπάρχει πρόβλημα υγείας όπως ανέφερε και ο giostau ή κάτι άλλο τέλοσπάντων.Αλλά διαφωνώ με τις γνώμες κάποιων...Όταν λέμε "ναι" στην έκτρωση δεν σημαίνει ντε και καλά ότι αποφεύγουμε τις ευθύνες μας,τουλάχιστον εγώ δεν το εννοώ έτσι.Και εξήγησα πιο πάνω κάποιες προυποθέσεις.Ό,τι και να γινόταν πάντως θα ήμουν κοντά στην κοπέλα και θα την υποστήριζα 100%.Παρολαυτά,αν και είμαι υπέρ,δεν μπορώ να μην παραθέσω το εξής πολύ ενδιαφέρον......Υποθέτουμε ότι γνωρίζετε μια έγκυο γυναίκα που έχει άλλα 8 παιδιά. Τρία από αυτά είναι κουφά, δύο είναι τυφλά και ένα πνευματικά καθυστερημένο. Η ίδια γυναίκα έχει και σύφιλη. Θα τη συμβουλεύατε να προχωρήσει σε διακοπή εγκυμοσύνης?Αν απαντήσατε ναι,μόλις στερήσατε από τον κόσμο τον Μπετόβεν....

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη O'Zorgnax
Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 22:40, 20-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_
Υποθέτουμε ότι γνωρίζετε μια έγκυο γυναίκα που έχει άλλα 8 παιδιά. Τρία από αυτά είναι κουφά, δύο είναι τυφλά και ένα πνευματικά καθυστερημένο. Η ίδια γυναίκα έχει και σύφιλη. Θα τη συμβουλεύατε να προχωρήσει σε διακοπή εγκυμοσύνης?Αν απαντήσατε ναι,μόλις στερήσατε από τον κόσμο τον Μπετόβεν....
Επίσης σημαίνει ότι διαθέτουμε κοινή λογική. Για την απειροστή πιθανότητα (με τέτοιο ιστορικό της μάνας) το παιδί να γεννηθεί υγιές και μάλιστα ιδιοφυία, δε νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 22:44, 20-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax
Επίσης σημαίνει ότι διαθέτουμε κοινή λογική. Για την απειροστή πιθανότητα (με τέτοιο ιστορικό της μάνας) το παιδί να γεννηθεί υγιές και μάλιστα ιδιοφυία, δε νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο.
Φυσικά και έχεις δίκιο!!!Ωστόσο ήταν πολύ ενδιαφέρον και σχετικό με το θέμα,γι'αυτό το ανέφερα!

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 22:50, 20-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Εδω διαφωνώ. Πόσες και πόσες φορες δεν γίνονται αποβολές? Πόσες φορές δεν γεννιούνται νεκρά έμβρυα? Πως λοιπόν λες οτι δεν το κάνει ο Θεός? Το κάνει και το παρακάνει μάλιστα (αν υπάρχει θεός)!

Επειδή συνεχίζεις να τα ψειρίζεις, τα θέλει ο πωπός σου. Άκου λοιπόν. Η μάνα μου είχε τροχαίο ατύχημα πρίν με γεννήσει. Το επόμενο παιδί δε μπόρεσε να το κρατήσει γιατί ναι μεν είχε πάθει τη ζημιά απο πρίν και φυσικά με μια μικρή κούραση των ημερών (ήταν γιορτές), απέβαλε. Μετά απο 4 χρόνια γέννησε τον αδερφό μου. Παραλίγο να τον χάσει κι αυτόν. Εκει φταίει ο Θεος;

Άντε μην ουρλιάξω!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 22:52, 20-08-05:

Είμαι με μια Χ Ψ κοπέλα σε μια Χ, Ψ ΤΥΧΑΙΑ ηλικία και συνουσιαζόμαστε και μετά απο λίγο καιρό ακούω το "έγκυος". Μένω κόκκαλο; ΝΑΙ! Το βάζω στα πόδια; ΟΧΙ! Θα μου πεις...και τι κάνεις; Διαφωνώ στην έκτρωση και το αναγνωρίζω! Κι αν είσαι σε ευαίσθητη ηλικία; Αδιαφορώ! Όταν έβαζα απρόσεχτα το πουλί μου μέσα της ήταν καλά; Εκεί ήμουν άντρας ώριμος και τώρα που γκαστρώθηκε με πιάσαν οι ευαισθησίες; Αναγνώριση και πάλι!

Και η κοπέλα; Αυτή δε θα τραβήξει το λούκι της εγκυμοσύνης για 9 μήνες; ΦΥΣΙΚΑ! Αρα να κάνει έκτρωση; ΟΧΙ! Έτσι αφαιρεί μια ζωή! Μα θα μου πεις, θα χαλάσει όλη η δική της αν γεννήσει κανονικά. Αδιαφορώ! Όταν άνοιγε τα πόδια και έπαιρνε κρέας δίχως καλή προφύλαξη ήταν καλά; Γιατί να αφαιρέσει μια ζωή; Ούτε ο Θεος δε το κάνει αυτό και θα το κάνει ενα ανθρώπινο πλάσμα;

Για να σοβαρευτούμε λίγο, γιατί καλά το παίζουμε ώριμοι και πηδήκουλες αλλά στα δύσκολα και στα ηθικά σας θέλω....
Συμφωνώ βαλτερ, αλλά έγινε κάποιο ατύχημα στην προφύλαξη τοτε τί; Για σκέψου μια 16χρονή να κάνει έρωτα και να γίνει κάποιο ατύχημα στην προφύλαξη. Δεν σημαίνει ότι ήταν ανευθύνη

Παράθεση

Nessa NetMonster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nessa NetMonster
H Nessa NetMonster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H Nessa NetMonster έγραψε στις 22:57, 20-08-05:

Προφανώς παίρνουμε μέτρα ώστε να μη γίνει το κακό... σήμερα η επιστήμη ευτυχώς προσφέρει πάρα πολλές λύσεις. Ακόμα και να σπάσει ή να φύγει το προφυλακτικό, γι'αυτήν την περίπτωση υπάρχει το χάπι της επόμενης ημέρας, που το παίρνει η κοπέλα εντός 24 ωρών από τη συνουσία και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Άσε που υπάρχει και η αντισύλληψη, που είναι νομίζω το ίδιο ασφαλής με το προφυλακτικό. Ένα χαπάκι την ημέρα και καθάρισες.

Αν παρ'όλ'αυτά σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και βρεθεί το σπερματοζωάριο Superman που θα με γονιμοποιήσει, φυσικά και θα κάνω έκτρωση! Σιγά μην καταστρέψω τη ζωή μου για ένα συνονθύλευμα από κύτταρα που πάει να γίνει άνθρωπος.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 23:00, 20-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Nessa NetMonster
ένα συνονθύλευμα από κύτταρα που πάει να γίνει άνθρωπος.
Αν και συμφωνούμε εν μέρει,νομίζω οτι εδώ γίνεσαι λίγο...άκομψη?...ακραία?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 23:02, 20-08-05:

Συμφωνώ βαλτερ, αλλά έγινε κάποιο ατύχημα στην προφύλαξη τοτε τί; Για σκέψου μια 16χρονή να κάνει έρωτα και να γίνει κάποιο ατύχημα στην προφύλαξη. Δεν σημαίνει ότι ήταν ανευθύνη
Άκου, αν σπάσει το προφυλακτικό φαίνεται!! Μετά πάς στο χάπι της επόμενης μέρας! Και στο κάτω κάτω το ξαναλέω.... Αν είσαι ώριμη να γ@μ...., είσαι ώριμη και για να κρατήσεις και το παιδί.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:06, 20-08-05:

Αν και συμφωνούμε εν μέρει,νομίζω οτι εδώ γίνεσαι λίγο...άκομψη?...ακραία?
Απο πότε ο ρεαλισμός και η επιστημονική αλήθεια αποτελεί έλλειψη κομψότητας? Επίσης διαπιστώνω ότι όπως στα περισσότερα φόρα που έχω δει τέτοιες συζητήσεις, έτσι κι εδώ μόνο οι άντρες είναι τόσο κατά της έκτρωσης. Μήπως αυτό είναι λίγο εγωιστικό? Γιατι εδώ που τα λέμε οι γυναίκες τραβάμε το λούκι όχι εσείς. Εσείς μια χαρά τα περνάτε, η κοπέλα όμως είναι που καταστρέφει τη ζωή της. Όποιος είναι έξω απο το χορό πολλά τραγούδια ξέρει...

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 23:08, 20-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Απο πότε ο ρεαλισμός και η επιστημονική αλήθεια αποτελεί έλλειψη κομψότητας? Επίσης διαπιστώνω ότι όπως στα περισσότερα φόρα που έχω δει τέτοιες συζητήσεις, έτσι κι εδώ μόνο οι άντρες είναι τόσο κατά της έκτρωσης. Μήπως αυτό είναι λίγο εγωιστικό? Γιατι εδώ που τα λέμε οι γυναίκες τραβάμε το λούκι όχι εσείς. Εσείς μια χαρά τα περνάτε, η κοπέλα όμως είναι που καταστρέφει τη ζωή της. Όποιος είναι έξω απο το χορό πολλά τραγούδια ξέρει...
Μα Μichellακι μου,τόνισα ήδη 2 φορές ότι προσωπικά είμαι υπέρ της έκτρωσης!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:09, 20-08-05:

Μα Μichellακι μου,τόνισα ήδη 2 φορές ότι προσωπικά είμαι υπέρ της έκτρωσης!
Ε είσαι η εξάιρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 01:06, 21-08-05:

Αν είσαι ώριμη να γ@μ...., είσαι ώριμη και για να κρατήσεις και το παιδί.
Πειράζει που όταν γίνω μάνα θέλω να είμαι συνειδητοποιημένη τι θέλω να κάνω; Θέλω να φέρω στον κόσμο ένα παιδί και να αισθάνομαι έτοιμη ώστε να μπορώ να το μεγαλώσω; Και μιλάω βέβαια σε περίπτωση ατυχήματος και όχι επειδή τα ήθελε ο κώλος μου!

Τέλος...μπορεί η Nessa NetMonster να το είπε λίγο ωμά...αλλά έτσι είναι...στην αρχή...κύτταρα που μέσω την μίτωσης και της μείωσης δημιουργούν το έμβρυο....

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 01:09, 21-08-05:

Πειράζει που όταν γίνω μάνα θέλω να είμαι συνειδητοποιημένη τι θέλω να κάνω; Θέλω να φέρω στον κόσμο ένα παιδί και να αισθάνομαι έτοιμη ώστε να μπορώ να το μεγαλώσω
Πεσ'τα ντε!!!!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 01:32, 21-08-05:

δεν ειμαι κατα των εκτρωσεων, αλλα πιστευω οτι δε θα επρεπε να γινονται ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ αν υπαρχει σοβαρος λογος. κοινως, να αποφευγονται ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.
αν εμενα εγω εγγυος νομιζω πως θα κρατουσα το παιδι, κι ας με παραταγε ο φιλος μου (στην περιπτωση που ηταν της γνωμης οτι η εκτρωση ειναι η καλυτερη λυση)..
τελος, δε θα επετρεπα σε ΚΑΝΕΝΑ/ΚΑΜΙΑ να μου πει τι θα κανω. δεκτες ολες οι γνωμες, αποψεις, συμβουλες απο μαμαδες, φιλες, δασκαλους και γκομενους, αλλα ΔΕΝ δεχομαι πιεσεις σε αυτο το θεμα- ειναι κατι που το αποφασιζω μονο εγω.
πολυ λεπτο το ζητημα..

Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rattlehead
Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε στις 23:28, 21-08-05:

Γενικά δε μου αρέσει η ιδέα. Πολλές φορές όμως δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Η εγκυμοσύνη η οποία είναι ανεπιθύμητη προφανώς προήλθε από ατύχημα. Το χάπι της επόμενης μέρας δεν πρέπει να χορηγείται έτσι χαλαρά χωρίς να έχει προηγηθεί εξέταση από γυναικολόγο, ειδικά σε μικρή ηλικία.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 08:59, 22-08-05:

Μην ξεχνάμε βασικά και τα προβλήματα που μπορούν να δημιουργηθούν σε μια κοπέλα απο μια εκτρωση. Οι γυναικολόγοι λένε ότι μια έκτρωση ισοδυναμή με 10 γέννες. Και εγώ υπέρ είμαι αφού όμως έχουν εξαντληθεί όλες οι άλλες λύσεις, προκειμένου το παιδί (το οποίο είναι το μόνο που δεν έκανε τίποτα) να ζήσει μια άσχημη ζωή, ίσως να έιναι καλύτερα. Πρόσφατα άκουσα για μια μάνα μόλις 15 χρονών! ο "γαμπρός" είναι στα 19 του και δουλέυει delivery. Οικονομική βοήθεια δεν υπάρχει αλλα γενικά η αντιμετώπιση που έχει όλο το θέμα απο την μαμά της κοπέλας είναι του στύλ... ο γαμπρός μου, θα την βαφτίσουμε και γενικά έχει πάρει τον ρόλο της χαρούμενης γιαγιάς. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Παράθεση

nv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nv
H nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H nv έγραψε στις 03:39, 24-08-05:

Δεν είναι ότι καλύτερο μια έκτρωση και από σωματική αλλά και ψυχολογική άποψη. Αλλά ναι, θα το έκανα αν έβλεπα ότι δεν είχα άλλη λύση. Πλέον στην ηλικία και στην φάση που είμαι, μάλλον θα το κράταγα και χωρίς την υποστήριξη του "μπαμπά". Αλλά γενικά είμαι υπέρ της "πρόληψης". Και σίγουρα δεν θα κατηγορούσα μια κοπέλα που το έχει κάνει. Αρκεί να μην γίνει σύστημα "αντισύλληψης"!
Ατυχήματα πάντα μπορούν να συμβούν όσο καλά και αν φυλάγεσαι και κάποιες φορές είναι η μόνη λύση. Μια φίλη μου είχε ατυχημα΄με τον σύντροφό της(έσπασε το προφυλακτικό) , δεν ήτσν στις γόνιμες μέρες της, πήρε το ΄χαπι της επόμενης μέρας και πάλι αποβλήθηκε μόνο το μισό "έμβρυο" με αποτέλεσμα να κινδυνέψει. Όσες προφυλάξεις και να παίρνεις ποτέ δεν ξέρεις τι σου επιφυλλάσει η τύχη!

Παράθεση

Rattlehead

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rattlehead
Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

O Rattlehead έγραψε στις 11:15, 24-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από nv
Ατυχήματα πάντα μπορούν να συμβούν όσο καλά και αν φυλάγεσαι και κάποιες φορές είναι η μόνη λύση. Μια φίλη μου είχε ατυχημα΄με τον σύντροφό της(έσπασε το προφυλακτικό) , δεν ήτσν στις γόνιμες μέρες της, πήρε το ΄χαπι της επόμενης μέρας και πάλι αποβλήθηκε μόνο το μισό "έμβρυο" με αποτέλεσμα να κινδυνέψει. Όσες προφυλάξεις και να παίρνεις ποτέ δεν ξέρεις τι σου επιφυλλάσει η τύχη!
Τώρα αν σου πω ότι μου έφτιαξες τη διάθεση, ψέμματα θα είναι...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 12:18, 24-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από nv
Μια φίλη μου είχε ατυχημα΄με τον σύντροφό της(έσπασε το προφυλακτικό) , δεν ήτσν στις γόνιμες μέρες της, πήρε το ΄χαπι της επόμενης μέρας και πάλι αποβλήθηκε μόνο το μισό "έμβρυο" με αποτέλεσμα να κινδυνέψει. Όσες προφυλάξεις και να παίρνεις ποτέ δεν ξέρεις τι σου επιφυλλάσει η τύχη!
Πότε το πήρε;

P/s: Καλώς την...που μας χάθηκες το καλοκαίρι...

Παράθεση

nv

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nv
H nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H nv έγραψε στις 19:23, 24-08-05:

Πότε το πήρε;

P/s: Καλώς την...που μας χάθηκες το καλοκαίρι...
Αμέσως μετά το πήρε...

Καλώς σας βρήκα κουμπαρούλα! Σε κάτι ανασκαφές ήμουν κρυμμένη!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:30, 17-05-07:

Το θέμα ήρθε στο προσκήνιο μετά την παρακάτω είδηση:

Κατά της διακοπής κύησης ακόμα και όταν πρόκειται για σοβαρούς λόγους υγείας του εμβρύου (σύνδρομο down, μεσογειακή αναιμία) τάσσεται η Ιερά Σύνοδος, αντιδρώντας στις θέσεις της Εθνικής Επιτροπής Βιοηθικής. Μάλιστα στην ανακοίνωσή της η Εκκλησία κάνει λόγο για κρυπτορατσισμό.

Συγκεκριμένα, η Διαρκής Ιερά Σύνοδος σημειώνει: «η Εκκλησία μας καταδικάζει αυτόν τον κρυπτορατσισμό, τιμά το αγαθό της ζωής ως ιερό μυστήριο ακόμη και μέσα από αναπηρίες. Ο πόνος γεννά την αγάπη και όχι η καλοπέραση του ευγονικού σχεδιασμού.»

Όπως τονίζεται στην ανακοίνωση, «είναι η πρώτη φορά που ένα επίσημο κείμενο θεωρεί, όχι νομικά επιτρεπτή, αλλά ηθικά επιβεβλημένη την άμβλωση. Επιπλέον δε υποστηρίζει ως μη ηθικό το να αρνηθούν κάποιοι γονείς τη διακοπή κύησης σε περίπτωση διάγνωσης παθολογικού εμβρύου».

Η Σύνοδος αναρωτιέται «ποιες είναι οι σοβαρές παθήσεις που επιβάλλουν τη διακοπή της κύησης και ποιες αυτές που δεν τη δικαιολογούν; Αυτό δεν είναι καθαρά ευγονική λογική;».

Μιλώντας στα Νέα της Πέμπτης, ο αναπληρωτής πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Βιοηθικής, ομότιμος καθηγητής Γενικής Βιολογίας στο Πανεπιστήμιο Πατρών Γιώργος Μανιάτης υπογράμισε: «Oι δύο φορείς βλέπουν από διαφορετική σκοπιά τα πράγματα. Η Εθνική Επιτροπή απευθύνεται σε όλους τους πολίτες, ενώ η Εκκλησία στους πιστούς της.»

Ο ίδιος συμπλήρωσε ότι η άποψή του είναι πως η προοπτική να αποκτήσει ένα ζευγάρι ένα παιδί με σοβαρά προβλήματα υγείας τούς δημιουργεί ένα ηθικό πρόβλημα και δίλημμα. «Η επιλογή όμως σε αυτό το πολύ σοβαρό δίλημμα -να διακόψουν την κύηση ή όχι- είναι αποκλειστικά των γονέων. Δεν πρέπει ούτε η πολιτεία, ούτε η κοινωνία ούτε η Εκκλησία να τους εμποδίσει».

Ο κ. Μανιάτης υπενθύμισε ότι στην Κύπρο το πρόγραμμα προγεννητικού ελέγχου για τη μεσογειακή αναιμία πραγματοποιείται σε συνεργασία με την Εκκλησία και έχει ως αποτέλεσμα να μη γεννιέται ούτε ένα παιδί με μεσογειακή αναιμία.

in.gr
Τι λέτε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:34, 17-05-07:

Εγώ γενικά θεωρώ πως δεν θα έκανα ποτέ έκτρωση (γι' αυτό άλλωστε προσέχω πάντα πολύ, φυσικά εξαιρούνται οι ιατρικοί λόγοι), αλλά δεν μπορώ επ' ουδενί να αμφισβητήσω το αναφαίρετο δικαίωμα κάθε γυναίκας σε αυτή. Ειδικά σε κάποιες περιπτώσεις (ανηλικότητα μητέρας, ανικανότητα της γενικά) σχεδόν επιβάλλεται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:39, 17-05-07:

Βάση του άρθρου σου δίνει ένα ελεφριντικό σε εκείνους που δεν θέλουν τα παιδιά τους να έχουν πρόβλημα στην ζωή τους, απο την άλλη όμως θεωρώ έγγλημα το να μην του δώσεις δικαίωμα να ζήσει και να πολεμήσει για αυτό.

Για μένα είναι δολοφωνία η άμβλωση για όποιον λόγο και να γίνετε, υπάρχουν ζευγάρια που πολεμάνε για ένα παιδί ακόμα και άν αυτό έχει πρόβλημα, καμια φορά γίνοντε και λάθη που δεν μαθένουμε ποτέ, με ποιο δηκαίωμα επιλέγουμε εμείς για την ζωή αυτού του παιδιού.

Προσοπικά δεν θα έκανα ποτέ έκτρωση, θεωρώ ότι αξίζει μια ευκερία να ζήσει, αξίζει να πολεμάει για αυτό, όσο για τις ανεποιθήμητες εγγυμοσίνες λυπάμε αυτούς που το έπιλέγουν, είναι δολοφονια που πρέπει να τυμωρήτε

Παράθεση

NINJAKI (ΧΑ!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NINJAKI
H ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 296 μηνύματα.

H NINJAKI έγραψε στις 10:42, 17-05-07:

έκτρωση; κατάρα τι μου το θυμήσατε

οι περισσότεροι άνθρωποι λένε: εγώ ποτέ δε θα έκανα έκτρωση κτλ....

όλοι έτσι λένε μέχρι που έρχεται η στιγμή και συνειδητοποιείς οτι δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.. ότι ο γκόμενος γκρινιάζει... οτι δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να φέρεις στη ζωή ένα παιδί...

εγώ πιστεύω οτι αν ποτέ την πατούσα έτσι δε θα έκανα έκτρωση αν και πρόσφατα είχα ένα τέτοιο φόβο αλλά σύντομα θα δείξει ντοινκ

ξέρω όμως μία κοπέλα που έχει κάνει 3 φορές

και μετά λες .... υπάρχουν άνθρωποι σαυτό τον πλανήτη... τι βλακείες...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:46, 17-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από NINJAKI
έκτρωση; κατάρα τι μου το θυμήσατε

οι περισσότεροι άνθρωποι λένε: εγώ ποτέ δε θα έκανα έκτρωση κτλ....

όλοι έτσι λένε μέχρι που έρχεται η στιγμή και συνειδητοποιείς οτι δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς.. ότι ο γκόμενος γκρινιάζει... οτι δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να φέρεις στη ζωή ένα παιδί...
εγώ πιστεύω οτι αν ποτέ την πατούσα έτσι δε θα έκανα έκτρωση αν και πρόσφατα είχα ένα τέτοιο φόβο αλλά σύντομα θα δείξει ντοινκ
ξέρω όμως μία κοπέλα που έχει κάνει 3 φορές
και μετά λες .... υπάρχουν άνθρωποι σαυτό τον πλανήτη... τι βλακείες...

Καμια φορά νιτζάκι μου το οικονομικό είναι πρόφαση, θέλουν να ζήσουν την ζωή τους, όσο για την ανησιχία που λές να ξέρεις ότι ήρωας δεν είναι αυτός που σκοτώνει το πρόβλημα άλλα αυτός που πολεμάει μαζί του

Η κοπέλα που έκανε 3 φορές είναι δολοφόνα επι 3 και καμια φορά έυχομαι οι γυναίκες αυτές να μην καταφέρουν να ποιάσουν παιδί ποτέ στην ζωή τους για να καταλάβουν ότι αυτό που έκαναν το πλήρωσαν πολλύ ακριβά

Παράθεση

NINJAKI (ΧΑ!!!)

Δραστήριο Μέλος

H NINJAKI έγραψε στις 10:49, 17-05-07:

ναι

το μόνο που με ανησυχεί βασικά σε αυτή την κατάσταση είναι η αντίδραση της κοινωνίας, δλδ τι θα πεί το σόι όταν μάθει οτι έχεις σχέση κ μάλιστα περίεργη και τι θα γίνει μετά από την ανακοίνωση

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 10:52, 17-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από NINJAKI
ναι

το μόνο που με ανησυχεί βασικά σε αυτή την κατάσταση είναι η αντίδραση της κοινωνίας, δλδ τι θα πεί το σόι όταν μάθει οτι έχεις σχέση κ μάλιστα περίεργη και τι θα γίνει μετά από την ανακοίνωση
Πέρνεις την κοιλιά σου και φέβγεις, ο κόσμος καλά θα κάνει να δεί μια μάνα παρά μια δολοφόνο και καλά θα κάνουν να κοιτάνε την καμπούρα τους, εγώ σε αυτά είμαι στάνταρ, θα βοηθούσα όσο μπορούσα προκειμένου να μήν γυνόταν έκτρωση.

Η μάνα μου όταν έμαθε ότι είναι έγκυος σε μένα ήθελε να κάνει έκτρωση, τότε της είπε ο πατέρας μου ότι άν κάνει έκτρωση θα της πάρει τα παιδιά και θα την χωρίσει, ήταν η μόνη φορά που όταν άκουσα κάτι για τον πατέρα μου ένοιωσα περίφανη

Παράθεση

NINJAKI (ΧΑ!!!)

Δραστήριο Μέλος

H NINJAKI έγραψε στις 10:54, 17-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Πέρνεις την κοιλιά σου και φέβγεις, ο κόσμος καλά θα κάνει να δεί μια μάνα παρά μια δολοφόνο και καλά θα κάνουν να κοιτάνε την καμπούρα τους, εγώ σε αυτά είμαι στάνταρ, θα βοηθούσα όσο μπορούσα προκειμένου να μήν γυνόταν έκτρωση.

Η μάνα μου όταν έμαθε ότι είναι έγκυος σε μένα ήθελε να κάνει έκτρωση, τότε της είπε ο πατέρας μου ότι άν κάνει έκτρωση θα της πάρει τα παιδιά και θα την χωρίσει, ήταν η μόνη φορά που όταν άκουσα κάτι για τον πατέρα μου ένοιωσα περίφανη
μπράβο ρε πατέραααααααα!!!

μαζί σου μανία!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 11:10, 17-05-07:

Με στενοχωρεί πολύ η προοπτική της έκτρωσης. Να στερήσω από ένα πλασματάκι αθώο την ζωή δεν μου αρέσει σαν ιδέα, πόσο μάλλον όταν μιλάω για το ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ. Όχι, δεν θα έκανα. Και μικρότερη να ήμουν δεν θα έκανα. Δεν είμαι οικονομικά ανεξάρτητη αλλά οι γονείς μου θα με στήριζαν.

Παρόλα αυτά δεν μπαίνω στην διαδικασία να χαρακτηρίσω δολοφόνο την 18χρονη πιτσιρίκα που έμεινε έγκυος. Ούτε την 30χρονη που ακόμα δεν θέλει παιδί και της συνέβη ένα ατύχημα κατά την πράξη (ναι, συμβαίνουν κι αυτά και στις καλύτερες οικογένειες και δεν μπορούμε να κατηγορούμε!). Αλλά μια γυναίκα που το έχει κάνει σύστημα ή είναι απρόσεκτη και θεωρεί την ζωή του μωρού της ασήμαντη, ναι, την κατηγορώ!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη underwater : 17-05-07 στις 18:47. Αιτία: Ορθογραφία
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 11:30, 17-05-07:

Προσωπικά αν τύγχαινε κάτι τέτοιο θα έκανα έκτρωση λόγω του οτι δεν νιώθω έτοιμη για κάτι τέτοιο. Και επίσης δεν θα δεχόμουν αττάκες του τύπου "Μόνο η μάνα μπορεί να αποφασίσει για τη τύχη του εμβρύου και οι άλλοι απλά θα πουν την γνώμη τους".

Πιστεύω οτι στην ηλικία μου, οπου δεν είμαι καν ανεξάρτητη οικονομικά, δεν έχω ολοκληρωτικά την ευθύνη για ένα παιδί. Δηλαδή αν εγώ αποφασίσω οτι θα το φέρω στον κόσμο θα επηρεάσω σημαντικά και την οικονομική κατάσταση των γονέων μου, και των γονέων του φίλου μου, ή του φίλου μου αν είναι ενήλικας. Επίσης, αν με ενδιέφερε πραγματικά ο φίλος μου, δεν θα μπορούσα να πω "εγώ είμαι έτοιμη ή εγώ δεν είμαι έτοιμη άρα πράττω σύμφωνα αφού μόνο η δική μου γνώμη μετράει επειδή εγώ θα το έχω εννέα μήνες στο σώμα μου" , θα ρωτούσα και θα έπαιρνα υπόψην μου και τη δική του στάση, το πώς νιώθει, πώς θα τον επηρεάσει και όλα αυτά.

Επίσης διαφωνώ κάθετα σε αυτό που γράφει στις πρώτες σελίδες ένα μέλος σχετικά με το οτι αν μία κοπέλα νιώθει ώριμη να έχει σεξουαλικές επαφές θα πρέπει να νιώθει έτοιμη να αντιμετωπίσει και κάτι τέτοιο. Είναι εντελώς διαφορετικό, ειδικά σήμερα όπου υπάρχουν ανεπτυγμένα μέσα προφύλαξης το ενδεχόμενο της εγκυμοσύνης το σκέφτεσαι ως έσχατη περίπτωση και κανένας δεν λέει "θα οδηγήσω το αμάξι μόνο αν είμαι έτοιμος να σκοτωθώ".

Τέλος κάτι που θα ήθελα να αναφέρω: Πολλοί βλέπω και αναφέρουν οτι δεν θα έδιναν σημασία στα λόγια του κόσμου, ούτε κι εγώ προσωπικά, απλά πληροφοριακά, στην κλειστή κοινωνία του χωριού της γιαγιάς μου είναι το πρώτο και πιο σημαντικό απο όλα. Δεν θέλω να αναφέρω συγκεκριμένα απλά κάποτε στον κλειστό οικογενειακό μου ρόλο έτυχε μία γυναίκα να μείνει έγκυος 5 ή 6 μήνες πριν το γάμο και η οικογένεια την ανάγκασε να κάνει έκτρωση γιατί δεν θα ήταν ωραίο να είναι έγκυος στο γάμο και να φαίνεται η κοιλιά.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 11:44, 17-05-07:

Προσέχω όσο μπορώ. Δε νομίζω ότι μπορει να μου συμβεί κατά λάθος γιατί
είναι ένα από τα κύρια μελήματα μου όσον αφορά τη σεξ.ζωή μου η προστασία από οποιοδήποτε "ατύχημα". Αν συνέβαινε παρελπίδα πάντως νομίζω οτι δε θα μου περνούσε καν δεύτερη σκέψη.

Σίγουρα δε θα κρατούσα ένα παιδί τη στιγμή που ούτε τον εαυτό μου δεν μπορώ να κουμαντάρω καλά-καλά. Φανταστείτε παιδί εργασιομανούς μάνας πιθανόν αγνώστου πατρός, σε μία ξένη χώρα! Δε λέει, λέει? (Μη με παίρνετε πολύ στα σοβαρά)

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 12:17, 17-05-07:

Άκου, αν σπάσει το προφυλακτικό φαίνεται!! Μετά πάς στο χάπι της επόμενης μέρας! Και στο κάτω κάτω το ξαναλέω.... Αν είσαι ώριμη να γ@μ...., είσαι ώριμη και για να κρατήσεις και το παιδί.
Μα σου λεει αν και με το χαπι δεν καλυφθει, τοτε τι ; Και το περι ωριμοτητας, κανεις λαθος κατα τη γνωμη μου. Η ωριμοτητα που χρειαζεται για να κρατησεις και μεγαλωσεις παιδι ειναι μακραν μεγαλυτερη απο το να ανοιξεις τα ποδια σου.

Μην ξεχνάμε βασικά και τα προβλήματα που μπορούν να δημιουργηθούν σε μια κοπέλα απο μια εκτρωση. Οι γυναικολόγοι λένε ότι μια έκτρωση ισοδυναμή με 10 γέννες.
Ε βοηθαει κιολας να το λενε αυτο, καθε αποφυγη εκτρωσης ειναι ενα σωρο επισκεψεις

Για μένα είναι δολοφωνία η άμβλωση για όποιον λόγο και να γίνετε, υπάρχουν ζευγάρια που πολεμάνε για ένα παιδί ακόμα και άν αυτό έχει πρόβλημα, καμια φορά γίνοντε και λάθη που δεν μαθένουμε ποτέ, με ποιο δηκαίωμα επιλέγουμε εμείς για την ζωή αυτού του παιδιού.
Και αν δεν μπορει να ανατραφει σωστα, με ποιο δικαιωμα του επιβαλλουμε να ζησει ασχημα ;

Γιατι το λεω ; Γιατι καταρχην καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και 2ον γιατι πολυ ελαφρα νομιζω εχουν παροι μερικοι το θεμα και ειναι απολυτοι στο οτι πρεπει το εμβρυο να ζησει. Το να ζησει δεν ειναι παντα η καλυτερη λυση, οσο ασχημο κι αν ακουγεται αυτο. Γιατι υπαρχουν περιπτωσεις , ειτε ατυχηματων, ειτε που κατι αλλαζει κλπ, και δε θα μπορει να ανατραφει σωστα το παιδι. ειτε λογω οικονομικων, ειτε οποιουδηποτε αλλου λογου, που καταδικαζει μια σωστη ανατροφη. Δεν εχει δικαιωμα αυτο το παιδι να εχει καποιες ευκαιριες ; Δε λεμε να το σκοτωσουμε γιαυτο το λογο, αλοιμονο. Αλλα μια και ηταν ατυχημα, και οι συνθηκες δεν το επιτρεπουν, μερικες φορες ειναι καλυτερα να γινει εκτρωση. Φυσικα και η εκτρωση δεν ειναι κατι σωστο. Αλλα ακομα χειροτερο ειναι να μην εχει επιλογη η μητερα, και να γεννηθει ενα παιδι που μαλλον δε θα αγαπηθει σωστα, δε θα ανατραφει σωστα, και μεθαυριο μπορει να σε σφαξει στο δρομο κιολας !

Περα απο τις συζητησεις για το αν ειναι οργανισμος αυτα τα πρωτα κυτταρα, για το τι επιπτωσεις στη γυναικα και στο κοινωνικο συνολο υπαρχουν κλπ.

Η γνωμη μου εκφραζεται και μεσα απο τα παρακατω :

George Carlin: The longer you listen to this abortion debate, the more you hear the phrase "sanctity of life," "sanctity of life." You believe in it? Personally, I think it's a bunch of shit. I mean, life is sacred? Who said so? God? Hey, if you read history, you realize that God is one of the leading causes of death.
George Carlin: If everything that ever lived is dead, and everything that's alive is gonna die, where does the sacred part come in?
George Carlin: How come when it's with us, it's an 'abortion', and when it's with chickens it's an 'omelet'?
George Carlin: People say life begins at conception, I say life began about a billion years ago and it's a continuous process.
George Carlin: Why is it that most of the people who are against abortion are people you wouldn't want to fuck in the first place?

Garrett Hardin : Society does not need more children; but it does need more loved children. Quite literally, we cannot afford unloved children - but we pay heavily for them every day. There should not be the slightest communal concern when a woman elects to destroy the life of her thousandth-of-an-ounce embryo. But all society should rise up in alarm when it hears that a baby that is not wanted is about to be born.

Edward Abbey : Abolition of a woman's right to abortion, when and if she wants it, amounts to compulsory maternity: a form of rape by the State.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 12:27, 17-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien

Και αν δεν μπορει να ανατραφει σωστα, με ποιο δικαιωμα του επιβαλλουμε να ζησει ασχημα ;

Γιατι το λεω ; Γιατι καταρχην καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και 2ον γιατι πολυ ελαφρα νομιζω εχουν παροι μερικοι το θεμα και ειναι απολυτοι στο οτι πρεπει το εμβρυο να ζησει. Το να ζησει δεν ειναι παντα η καλυτερη λυση, οσο ασχημο κι αν ακουγεται αυτο. Γιατι υπαρχουν περιπτωσεις , ειτε ατυχηματων, ειτε που κατι αλλαζει κλπ, και δε θα μπορει να ανατραφει σωστα το παιδι. ειτε λογω οικονομικων, ειτε οποιουδηποτε αλλου λογου, που καταδικαζει μια σωστη ανατροφη. Δεν εχει δικαιωμα αυτο το παιδι να εχει καποιες ευκαιριες ; Δε λεμε να το σκοτωσουμε γιαυτο το λογο, αλοιμονο. Αλλα μια και ηταν ατυχημα, και οι συνθηκες δεν το επιτρεπουν, μερικες φορες ειναι καλυτερα να γινει εκτρωση. Φυσικα και η εκτρωση δεν ειναι κατι σωστο. Αλλα ακομα χειροτερο ειναι να μην εχει επιλογη η μητερα, και να γεννηθει ενα παιδι που μαλλον δε θα αγαπηθει σωστα, δε θα ανατραφει σωστα, και μεθαυριο μπορει να σε σφαξει στο δρομο κιολας !
Το άσχημα πώς χαρακτηρίζετε για σένα; εξέλου πές ότι είναι υποχρεωτικό να μην γενηθεί λόγο σοβαρού προβλήματος, και η θεία μου είχε παιδί που της είπαν ότι το παιδί θα πεθάνει γιατί έχει αδύναμη καρδιά, όλοι το ίδιο έλεγαν άλλα εκείνη έκτρωση δεν έκανε, το αποτέλεσμα ηταν ότι απλά δεν αμναπτήχθηκε καλά στις αρχές και αργότερα γεννήθηκε με κανονική καρδιά, είναι υγειέστατο κοριτσάκι, είναι 14 χρονών και δεν έχει κανένα πρόβλημα, ποιος λοιπόν μπορεί να μου πεί εμένα ότι αυτό γύνετε και με άλλα παιδιά;

ποιος μου λέει ότι η φύση κανονίζει τις ατέλειες άλλα δεν της επιτρέπουμε να το κάνει; εξάλου ποιος είπαι ότι η ζωή είναι μόνο όσο ζεί π.χ. με τους γονείς; πόσα παιδιά πέρασαν απέσια με τους γονείς τους και βρήκαν την ευτυχία; πόσα έζησαν φτώχια άλλα τα κατάφεραν να είναι ευτυχισμένα;

Γιατί καταδικάζουμε τα παιδιά και όχι τους γονείς; άν αντι έγκυμοσίνες ήταν aids θα γινόταν τόσο συχνά αυτό το ατύχημα; μήπως δεν προσέχουμε αρκετα;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:39, 17-05-07:

Μα αν είναι έγκλημα για τη θρησκεία μας... τότε ο Θεός γιατί δίνει παιδιά σε αυτούς που ξέρει ότι θα τα σκοτώσουν?

Να σοβαρευτούμε λίγο?
Συμφωνώ πάααααααααααρα πολύ με αυτό που είπε η Ιερά σύνοδος....
Για τον κρυπτορατσισμό .... για το ότι Ο πόνος γεννά την αγάπη και όχι η καλοπέραση του ευγονικού σχεδιασμού.... ναι συμφωνώ!
Είναι όμως πολύ ρομαντικό και το λιγότερο αφελές να κατηγορείς κάποιον για μια πράξη του, στην οποία θέση του δεν θα βρεθείς ποτέ...
Η ιερά σύνοδος δεν θα βρεθεί ποτέ μα ποτέ στην δυσάρεστη θέση του να μεγαλώσει ένα άρρωστο παιδί σε μια χώρα χωρίς ουσιαστική παιδεία και κρατική μέριμνα και οικονομική βοήθεια....σε μια χώρα χωρίς υποδομή στην υγεία.... χωρίς καν να βοηθάει τον πολίτη

Η Ιερά σύνοδος μιλάει εκ του ασφαλούς....
Κανένας Αγιος άνθρωπος δεν κρίνει έναν άνθρωπο... είναι πιο εύκολο να μονάσεις έξω απ την πραγματική ζωή.... παρά να μονάσεις ΜΕΣΑ στη ζωή

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 12:50, 17-05-07:

mania περιγραφω το ασχημο. Και απο τα αγγλικα quotes που εβαλα φαινεται τι εννοω. Αλλο το να σου πουν οτι ΜΑΛΛΟΝ/ΙΣΩΣ θα εχει προβλημα υγειας,....και αλλο να γεννηθει παιδι που δε θα αγαπηθει. Σε μια τετοια περιπτωση ΚΑΙ αφαιρεις το δικαιωμα επιλογης της μητερας, ΚΑΙ αφαιρεις το δικαιωμα επιλογης του παιδιου, καθως θα μεγαλωσει ασχημα, χωρις να αγαπηθει, και τα περισσοτερα απο αυτα γινονται οι εγκληματιες του αυριο.Και καποια μερα ισως σκοτωσει μια γυναικα εγγυο στο δρομο, ή ενα παιδι. ειρωνικο , δεν ειναι ;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:55, 17-05-07:

Εγώ δεν ξέρω τι λέει η Ιερά Σύνοδος, σεβαστές είναι όλες οι απόψεις, αλλά ο κάθε ένας από όλους τους εμπλεκόμενους, εκφράζει την άποψή του σύμφωνα από τη δική του οπτική γωνία.
Εγώ είμαι υπέρ των εκτρώσεων παιδιών με γενετικές ανωμαλίες.
Οχι μόνο επειδή κανείς δεν θέλει να μεγαλώνει ένα τέτοιο παιδί, αλλά επιπλέον σε πολλές περιπτώσεις η γέννηση τέτοιων παιδιών θα σημαίνει πολλάπλασιαμό της αναπαραγωγής τέτοιων παιδιών και στο μέλλον (βλέπε παράδειγμα μεσογειακής αναιμίας).
Γιατί λοιπόν έχει θεσπιστεί η διερεύνηση της ομάδας αίματος και πιθανής ύπαρξης στίγματος στα ζευγάρια;
Για να αποκλείσουμε την ενδεχόμενη πιθανότητα κύησης ενός παιδιού με μεσογειακή αναιμία.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril, Scandal

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους