Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 286)
Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης
88
30,77%
Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης
69
24,13%
Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης
50
17,48%
Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης
52
18,18%
Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά
27
9,44%

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:26, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Αν λοιπόν μόνο η γυναίκα το θέλει και το κρατήσει (το αντίστροφο δεν μπορεί να συμβεί), τότε δεν μπορεί να έχει ΚΑΜΙΑ απαίτηση από τον άντρα.
Μπορει να αξιωσει τλχ την αναγνωριση του παιδιου. Και απορω ειλικρινα με εκεινους τους αντρες που εναντιωνονται ακομα και σε αυτο.
Αλλα καλο ειναι, εκεινη που θα θελησει να το κρατησει χωρις τη θεληση του συντροφου να ειναι συνειδητοποιημενη και σιγουρη οτι μπορει να το μεγαλωσει μονη της κ.ο.κ.

Προσωπικα, εαν ηθελα να το κρατησω, θα το εκανα χωρις δευτερη συζητηση με τη διαφορα οτι οχι μονο δε θα διεκδικουσα οικονομικη ή ψυχολογικη υποστηριξη, αλλα ουτε καν το ονομα του για το παιδι.

Και ειλικρινα, δε μπορει να χωρεσει ο νους μου, πως γινεται καποιος ανθρωπος να απαρνηθει το ιδιο του το παιδι, να μη θελει να εχει καμμια σχεση μαζι του και ολα τα συναφη... Οσο και να προσπαθω να το χωνεψω μου φανταζει αδιανοητο...Μα το Δια και ολοκληρο το Δωδεκαθεο! Αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:27, 28-01-09:

Βρε Φαν, το αν ο άντρας θέλει το παιδι ή όχι, δεν αλλάζει το γεγονός πως είναι πατέρας αυτού του παιδιού! Γιατι λοιπόν η γυναίκα να μην επιδιώξει τουλάχιστον την αναγνώρισή του από εκείνον; Ας μη συμμετέχει πουθενά αλλού, ας μη το βλέπει αν δεν θέλει, ας μη πληρώνει τίποτα, παιδί του όμως θα συνεχίσει να είναι, θέλει, δεν θέλει! Τι δεν καταλαβαίνεις;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:30, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Μπορει να αξιωσει τλχ την αναγνωριση του παιδιου. Και απορω ειλικρινα με εκεινους τους αντρες που εναντιωνονται ακομα και σε αυτο.
Μα συμφωνώ ότι θα μπορούσε να το κάνει αυτό ο πατέρας, απλά η γυναίκα δεν μπορεί και δεν θα έπρεπε να το απαιτεί. Από τη στιγμή που ο πατέρας δεν το ήθελε πριν γεννηθεί, σημαίνει ότι το έχει απαρνηθεί ήδη...

υγ: για εξηγήστε μου γιατί είναι τόσο σημαντική η αναγνώριση, μπορεί να χάνω κάτι.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:34, 28-01-09:

Νομικά πάντως (κι εντελώς πληροφοριακά) μια γυναίκα μπορεί (αν το επιθυμεί) να υποχρεώσει έναν άντρα να αναγνωρίσει το παιδί κινούμενη δικαστικά. Και με βάση την λογική που παρέθεσα πριν, ορθώς είναι έτσι ο νόμος.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:34, 28-01-09:

Πιθανόν η λύση να ήταν να πρέπει να συμφωνήσουν και οι 2 για να κρατήσουν το παιδί, και όλο αυτό να γίνεται επίσημα, με αιτήσεις κλπ.
Υπαναχώρησες κύριε και άποφάσισες κατόπιν εορτής ότι δεν σου "πάει" το μωρό; Πλήρωνε.
Πας να φορτώσεις κυρία μου παιδί με το ζόρι σε κάποιον που δεν το θέλει; Κάνε έκτρωση.
Φυσικά το δεύτερο δεν θα ίσχυε αν δεν υπήρχε καμία απαίτηση από τη μεριά της γυναίκας (ώστε να μπορεί κάποια να μεγαλώσει μόνη της παιδί, να μην της το απαγορεύει ο νόμος).
Τα λέω λίγο μπερδεμένα (το κεφάλι μου έχει JavaScript μέσα τώρα ) ελπίζω να μην παρανοηθώ

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:37, 28-01-09:

Μα συμφωνώ ότι θα μπορούσε να το κάνει αυτό ο πατέρας, απλά η γυναίκα δεν μπορεί και δεν θα έπρεπε να το απαιτεί. Από τη στιγμή που ο πατέρας δεν το ήθελε πριν γεννηθεί, σημαίνει ότι το έχει απαρνηθεί ήδη...
Καλα, δεν ειναι το ιδιο να εχεις αρνηθει τη συνεχιση μιας κυησης με το να απαρνηθεις εστω και το ονομα σου στο παιδι που εχει γεννηθει και γνωριζεις οτι ειναι δικο σου.
Και ας μην ξεχναμε οτι τις περισσοτερες φορες ο αντρας καθ'ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν το εχει συνειδητοποιησει καλα καλα οτι γινεται πατερας...ποσο μαλλον στην αρχη οταν τιθεται επι ταπητος το θεμα εγκυμοσυνης. Και μονο μεσα απο αυτο, ας πουμε, μπορω να καταλαβω μεχρι ενος σημειου τις αρνητικες αντιδρασεις των ανδρων, ενω για τη γυναικα που μεγαλωνει μεσα της ειναι φανερο οτι ειναι μια τελειως διαφορετικη κατασταση.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:42, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Νομικά πάντως (κι εντελώς πληροφοριακά) μια γυναίκα μπορεί (αν το επιθυμεί) να υποχρεώσει έναν άντρα να αναγνωρίσει το παιδί κινούμενη δικαστικά. Και με βάση την λογική που παρέθεσα πριν, ορθώς είναι έτσι ο νόμος.
Αυτό λοιπόν είναι παράλογο και εξηγούμαι:

Επί τόσα posts προσπαθείτε να με πείσετε ότι το παιδί είναι περισσότερο δικό σας (αν όχι ΕΝΤΕΛΩΣ δικό σας) ακριβώς γιατί μεγαλώνει στο σώμα σας. Με το (να αναγκάζεται μάλιστα) να υπογράφει ο άντρας για ένα παιδί (ακόμα και αν δεν το θέλει), ουσιαστικά θα έπρεπε να αποκτά τα ίδια δικαιώματα πάνω στο παιδί, κάτι που φυσικά ΔΕΝ ισχύει. Άρα όλο αυτό είναι ένα αστείο και απορώ γιατί το ζητάτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:45, 28-01-09:

Αυτό λοιπόν είναι παράλογο και εξηγούμαι:

Επί τόσα posts προσπαθείτε να με πείσετε ότι το παιδί είναι περισσότερο δικό σας (αν όχι ΕΝΤΕΛΩΣ δικό σας) ακριβώς γιατί μεγαλώνει στο σώμα σας. Με το (να αναγκάζεται μάλιστα) να υπογράφει ο άντρας για ένα παιδί (ακόμα και αν δεν το θέλει), ουσιαστικά θα έπρεπε να αποκτά τα ίδια δικαιώματα πάνω στο παιδί, κάτι που φυσικά ΔΕΝ ισχύει. Άρα όλο αυτό είναι ένα αστείο και απορώ γιατί το ζητάτε.
Εαν αυτος θελει να εχει δικαιωματα πανω στο παιδι που γεννηθηκε, να τα εχει αφου εχει αποφασισει να το αναγνωρισει κ.ο.κ., αλλα να ξερεις, μαζι με τα δικαιωματα πανε πακετο και οι υποχρεωσεις.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:53, 28-01-09:

Φάνταγκο, καμία δεν νομίζω πως είπε πως το έμβρυο είναι μόνο δικό της. Το μόνο που ειπώθηκε είναι πως επειδή το έμβρυο τυχαίνει να βρίσκεται μες στο σώμα της γυναίκας, κανείς δεν μπορεί να την υποχρεώσει να κάνει ή να μη κάνει κάτι αν εκείνη το θέλει και άρα συνεπώς η γνώμη της γυναίκας μετράει περισσότερο σε οποιαδήποτε τέτοια σχετική απόφαση. Προφανώς το έμβρυο όμως βρέθηκε εκεί επειδή και οι δύο συνέβαλλαν. Και προφανώς έχει και μπαμπά, εκτός από μαμά. Αν λοιπόν δεν τίθεται θέμα υιοθεσίας, οπότε δεν τίθεται και θέμα αναγνώρισης, το γεγονός της ύπαρξης επιθυμίας από την μεριά του άντρα για γέννηση του παιδιού είναι άσχετο από το ευκολοαπόδεικτο και αδιαμφισβήτητο γεγονός πως ο συγκεκριμένος άντρας είναι ο πατέρας αυτού του παιδιού.
Με δεδομένο λοιπόν πως όταν γεννηθεί κανείς δεν θα αμφισβητεί πως η μητέρα του είναι αυτή που το γέννησε, γιατί ο νόμος να δίνει στους άντρες περιθώρια για μη αναγνώριση; Επαναλαμβάνω πως αναφέρομαι σε τυπική αναγνώριση πατρότητας και μόνο και όχι και σε οικονομική υποστήριξη κλπ. Δλδ αν εσείς κυοφορούσατε κι εμείς όχι, θα σου άρεσε να μη μπορείς να διασφαλίσεις για το παιδί σου την μητρότητά του;

(Έχω αρχίσει να κουράζομαι πραγματικά. Ίσως να μην έπρεπε, αλλά για μένα αυτά είναι τόσο πολύ αυτονόητα που πραγματικά δεν ξέρω τι δεν μπορείς να καταλάβεις!)

ΥΓ: Είναι σαν να μου λες πως επειδή δεν θες να δουλεύεις, ενώ δουλεύεις, δεν είσαι εργαζόμενος. Τραβηγμένο το παράδειγμα, αλλά προσπαθώ να καταλάβεις πως το θέλω σου ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ με το αν είσαι όντως ο πατέρας ή όχι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 16:03, 28-01-09:

Ας πρόσεχε που έμπλεκε λοιπόν και η κοπέλα, με τον άντρα που βρήκε. Τώρα γιατί δεν το λες; Γιατί δηλαδή τη μία τονίζουμε το ένα, την άλλη το άλλο;
Ο οποίος, όταν τέθηκε το θέμα αν θα κρατήσουν ή όχι το μωρό, αν δεν κάνω λάθος όπως είπε η ΚουΕ έδινε ένα σωρό εγγυήσεις, .... άρα τη δεδομένη στιγμή το ήθελε. Και εγώ σου λέω, σου τυχαίνει να μείνεις έγκυος και ο σύντροφός σου θέλει να το κρατήσετε. Και το αποφασίζετε και το κρατάτε, που να ξέρεις εσύ ότι μετά θα του θυμηθεί ότι τελικά δεν το θέλει. Ενώ αν είχες πάρει μόνη σου την απόφαση να το κρατήσεις, τουλάχιστον δεν θα μπορούσες να του καταλογήσεις κάτι.
Και πέραν τούτου, αν ένας άντρας μπλέξει με κάποια η οποία θα μείνει έγκυος για να τον καπαρώσει, δεν είναι υποχρεωμένος να μείνει μαζί της και μπορεί να συνεχίσει τη ζωούλα του μια χαρά. Μια γυναίκα που έμπλεξε όμως με έναν καραγκιόζη, ο οποίος αποφασίζει ότι τελικά δεν το θέλει, μένει με το παιδί και με όλες τις υποχρεώσεις αυτού.
Που ακριβώς είναι η ομοιότητα;;;

Ακριβώς! Γιατί είπαμε είστε... ανώτερες! Είστε ικανότερες για κάτι τέτοιο. Μα τι λες ρε σίμπυ...

Εγώ σου λέω ότι αν οι άντρες είχαν την ίδια δυνατότητα, θα ίσχυαν ακριβώς τα ίδια και για τους δύο. Δεν έχει να κάνει με τίποτα άλλο, ούτε με την ωριμότητα, ούτε με την εξυπνάδα, ούτε με τίποτα άλλο.

Πολύ απλά, αν μια γυναίκα μείνει έγκυος, ακόμα και αν αποφασίσει στον 3-4 μήνα ότι δεν θέλει να το κρατήσει, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ! Ξέρει λοιπόν από πριν, ότι αν αποφασίσει να το κρατήσει, ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ, γιατί δεν έχει άλλη επιλογή αργότερα. Δεν έχει να κάνει με την ωριμότητα, ή με το ότι είναι καλύτερη του άντρα.
Δεν έπιασες μάλλον το πλαίσιο στο οποίο το είπα, αλλά δεν πειράζει. Όταν ακούω όμως περιστατικά σαν αυτό που είπε η ΚουΕ ή όταν ακούω ότι τα δικαιώματα στο παιδί από την πλευρά του πατέρα προκύπτουν από το γεγονός ότι φροντίζει την "ανίκανη να φροντίσει τον εαυτό της έγκυο" ... τι να πω;;;
Και επίσης κάτι άλλο ... ακριβώς επειδή δεν μπορούμε ανά πάσα στιγμή να ξεφορτωθούμε ένα παιδί και το ξέρουμε αυτό, όταν αποφασίζουμε αν θα το κρατήσουμε, το κάνουμε συνειδητά και δεν αλλάζουμε γνώμη μετά... άρα δεν παίζει μετά να πούμε ότι τελικά το κρατήσαμε επειδή δεν είχαμε άλλη επιλογή.
Εσείς πάλι έχετε την πολυτέλεια να αλλάξετε γνώμη, όπως βλέπεις.

Και, για να μην παρεξηγούμαι, ξαναλέω: σαφώς και έχει και ο άντρας δικαιώματα, σαφώς και το παιδί ανήκει και στους δύο, σαφώς είναι μια απόφαση που θα πρέπει να την λαμβάνουν από κοινού .... αλλά κανένας δεν μπορεί να υποχρεώσει τον άλλο. Άρα η γυναίκα από την πλευρά της έχει το δικαίωμα να αποφασίσει, αν θα συνεχιστεί ή όχι η κύηση, και ο άντρας έχει την πολυτέλεια όπως βλέπουμε, να αλλάξει γνώμη και να μην είναι παρών.
Θα μου πεις, ναι αλλά αν ζητάει διατροφή;;;
Ας πρόσεχε ο άντρας, αν δεν ήθελε παιδιά να λάμβανε τα μέτρα του ... ή και η γυναίκα, αν δεν ήταν σίγουρη γι' αυτόν!
Όμως βλέπεις από ένα και μόνο παράδειγμα (και υπάρχουν άπειρα) ότι στην περίπτωση που ο άντρας αλλάξει γνώμη, ως προς την ξαναλέω ΚΟΙΝΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΑΣΗ ...., τότε τις συνέπειες τις έχει μόνο η γυναίκα, που μένει αμανάτι με ένα παιδί. Είναι δίκαιο; Ή θα μου πεις "ας πρόσεχε"; Μα και αυτός συναποφάσισε να το κρατήσουν, τι άλλο δηλαδή να προσέχουμε .... μήπως να σας βάζουμε να υπογράφετε;;

Και τέλος πάντων ρε παιδί μου, τι σόι παντελόνια φοράτε, αν δεν μπορείτε να αναλάβετε τις ευθύνες σας, έστω και για κάποιο λάθος σας. Γιατί μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη είναι λάθος και των δύο, μην τρελαθούμε δεν είμαστε μωρά .... δεν μένεις έγκυος από τον κρίνο!

Και δεν στα λέω προσωπικά όλα αυτά...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 16:14, 28-01-09:

Και ας μην ξεχναμε οτι τις περισσοτερες φορες ο αντρας καθ'ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν το εχει συνειδητοποιησει καλα καλα οτι γινεται πατερας...ποσο μαλλον στην αρχη οταν τιθεται επι ταπητος το θεμα εγκυμοσυνης.
Α γεια σου! Σα να μου φαίνεται ότι δικαιολογείς κάπως τον τυπά που ανέφερε πιο πριν η ΚουΕ ε;

Το γεγονός λοιπόν ότι είναι στο σώμα σας, σας κάνει να συνειδητοποιήσετε πιο γρήγορα τι συμβαίνει. Αυτό δεν σας κάνει απαραίτητα πιο σωστές για δέκτες του παιδιού.
Εαν αυτος θελει να εχει δικαιωματα πανω στο παιδι που γεννηθηκε, να τα εχει αφου εχει αποφασισει να το αναγνωρισει κ.ο.κ., αλλα να ξερεις, μαζι με τα δικαιωματα πανε πακετο και οι υποχρεωσεις.
Δεν θέλει να έχει απλά δικαιώματα, αλλά ΙΣΑ δικαιώματα. Και πες μου εσύ, ποιες γυναίκες οι οποίες δέχτηκαν να κρατήσουν ένα παιδί, ενώ ο σύντροφος τους το αρνήθηκε, το έκαναν μόνες τους τελικά θα δεχτούν να έχουν ίσα δικαιώματα πάνω σε αυτό το παιδί και οι πρώην (λογικά) σύντροφοί τους. ΚΑΜΙΑ! Γιατί λοιπόν να δεχτεί κάποιος να υπογράψει αναγνώριση; Για την φουκαριάρα τη μάνα του;
Φάνταγκο, καμία δεν νομίζω πως είπε πως το έμβρυο είναι μόνο δικό της.
Κι όμως. Θέλεις να σου κάνω quote;
Προφανώς το έμβρυο όμως βρέθηκε εκεί επειδή και οι δύο συνέβαλλαν.
Συνέβαλλαν εξίσου; Ή θα μας πείτε ότι η γυναίκα κατέβαλε περισσότερη προσπάθεια και ενέργεια;
ευκολοαπόδεικτο και αδιαμφισβήτητο γεγονός πως ο συγκεκριμένος άντρας είναι ο πατέρας αυτού του παιδιού.
Είναι όντως ευαπόδεικτο. Την υπογραφή τι την θέλετε; Για τα μάτια του κόσμου;
Με δεδομένο λοιπόν πως όταν γεννηθεί κανείς δεν θα αμφισβητεί πως η μητέρα του είναι αυτή που το γέννησε, γιατί ο νόμος να δίνει στους άντρες περιθώρια για μη αναγνώριση;
Α ναι ξέχασα. Μετά τη γέννα πρέπει πάλι να επαναφέρουμε την ισότητα...
Δλδ αν εσείς κυοφορούσατε κι εμείς όχι, θα σου άρεσε να μη μπορείς να διασφαλίσεις για το παιδί σου την μητρότητά του;
Δλδ αν ΜΟΝΟ εμείς κυοφορούσαμε, θα σου άρεσε να παίρνουμε ΜΟΝΟ εμείς τις αποφάσεις;
(Έχω αρχίσει να κουράζομαι πραγματικά. Ίσως να μην έπρεπε, αλλά για μένα αυτά είναι τόσο πολύ αυτονόητα που πραγματικά δεν ξέρω τι δεν μπορείς να καταλάβεις!)
Εγώ να δεις... Και εγώ έχω να απαντάω και σε 15 κιουρίες, εσείς μόνο σε έναν άξεστο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 16:28, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Και πέραν τούτου, αν ένας άντρας μπλέξει με κάποια η οποία θα μείνει έγκυος για να τον καπαρώσει, δεν είναι υποχρεωμένος να μείνει μαζί της και μπορεί να συνεχίσει τη ζωούλα του μια χαρά. Μια γυναίκα που έμπλεξε όμως με έναν καραγκιόζη, ο οποίος αποφασίζει ότι τελικά δεν το θέλει, μένει με το παιδί και με όλες τις υποχρεώσεις αυτού.
Που ακριβώς είναι η ομοιότητα;;;
Πρώτον, αν ο άντρας δεν το θέλει το παιδί, αλλά πληρώνει διατροφή, δεν συνεχίζει μια χαρά τη ζωούλα του, δουλεύει για κάποιον άλλο που ΔΕΝ ήθελε, όσο σκληρό και αν ακούγεται αυτό.

Η ομοιότητα έγκειται στο ότι όπως λέτε και εσείς, και στις δύο περιπτώσεις, θα έχουμε λάθος επιλογή συντρόφου.
Και στις δύο περιπτώσεις όμως υπάρχει κάποια (έστω και ελάχιστη) κάλυψη για την γυναίκα. Για τον άντρα όμως;
Και επίσης κάτι άλλο ... ακριβώς επειδή δεν μπορούμε ανά πάσα στιγμή να ξεφορτωθούμε ένα παιδί και το ξέρουμε αυτό, όταν αποφασίζουμε αν θα το κρατήσουμε, το κάνουμε συνειδητά και δεν αλλάζουμε γνώμη μετά... άρα δεν παίζει μετά να πούμε ότι τελικά το κρατήσαμε επειδή δεν είχαμε άλλη επιλογή.
Εσείς πάλι έχετε την πολυτέλεια να αλλάξετε γνώμη, όπως βλέπεις.
Δε μου λες κάτι καινούριο, το ίδιο ακριβώς λέω. Γιαυτό ακριβώς λέω ότι αυτό από μόνο του, δεν σας κάνει πιο άξιες (όπως είπαν κάποιες)
Και, για να μην παρεξηγούμαι, ξαναλέω: σαφώς και έχει και ο άντρας δικαιώματα, σαφώς και το παιδί ανήκει και στους δύο, σαφώς είναι μια απόφαση που θα πρέπει να την λαμβάνουν από κοινού .... αλλά κανένας δεν μπορεί να υποχρεώσει τον άλλο. Άρα η γυναίκα από την πλευρά της έχει το δικαίωμα να αποφασίσει, αν θα συνεχιστεί ή όχι η κύηση, και ο άντρας έχει την πολυτέλεια όπως βλέπουμε, να αλλάξει γνώμη και να μην είναι παρών.
Όλα καλά ως εδώ, συμφωνούμε. Αλλά:
Θα μου πεις, ναι αλλά αν ζητάει διατροφή;;;
Ας πρόσεχε ο άντρας, αν δεν ήθελε παιδιά να λάμβανε τα μέτρα του ... ή και η γυναίκα, αν δεν ήταν σίγουρη γι' αυτόν!
Ε ας πρόσεχε και η γυναίκα λοιπόν, όφουυυυυ
Και τέλος πάντων ρε παιδί μου, τι σόι παντελόνια φοράτε, αν δεν μπορείτε να αναλάβετε τις ευθύνες σας, έστω και για κάποιο λάθος σας. Γιατί μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη είναι λάθος και των δύο, μην τρελαθούμε δεν είμαστε μωρά .... δεν μένεις έγκυος από τον κρίνο!

Και δεν στα λέω προσωπικά όλα αυτά...
Συμφωνώ ότι κάποιος ο οποίος έδινε εγγυήσεις αρχικά και μετά άλλαξε άποψη οριστικά, είναι πολύ λάθος. Είναι σίγουρο ότι άλλαξε οριστικά άποψη όμως; Όπως είπες και εσύ, ο άντρας έχει αυτή τη δυνατότητα και μπορεί να εξωτερικεύει και την οποιαδήποτε σκέψη του προς αυτή την κατεύθυνση. Η γυναίκα, δεν το κάνει, γιατί δεν μπορεί καν να το διανοηθεί. Αυτό δεν σημαίνει ότι αν μπορούσε, δεν θα το έκανε.

Θα κάνω ένα διάλειμμα, δεν νομίζω ότι θα απαντήσω σε άλλα posts σύντομα. Μη νομίζετε δηλαδή ότι σας γράφω

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:34, 28-01-09:

Α γεια σου! Σα να μου φαίνεται ότι δικαιολογείς κάπως τον τυπά που ανέφερε πιο πριν η ΚουΕ ε;
Το οτι καταλαβαινω οτι ισχυει κατι τετοιο δε σημαινει οτι αυτο τον δικαιολογει κιολας. Κακως ισχυει και η πλακα ξερεις ποια ειναι, καποιοι δεν προσπαθουν να αντιληφθουν τι εχει συμβει.
Και τον τυπο στον οποιο αναφερθηκε η ΚΕ δεν τον σχολιασα, διοτι η αποδοση ενος χαρακτηρισμου με αρνητικη εννοια ειναι το λιγοτερο που μπορει να του προσαψει καποιος. Για μενα ειναι αναξιος οποιουδηποτε χαρακτηρισμου και αρνουμαι να τον πιασω καν στο στομα μου...

Το γεγονός λοιπόν ότι είναι στο σώμα σας, σας κάνει να συνειδητοποιήσετε πιο γρήγορα τι συμβαίνει. Αυτό δεν σας κάνει απαραίτητα πιο σωστές για δέκτες του παιδιού.
Ε μα τι θες να γινει τωρα?! Ο αντρας γενναει και η γυναικα τικτει. Να αλλαξουμε τους νομους της φυσης?!

Δεν θέλει να έχει απλά δικαιώματα, αλλά ΙΣΑ δικαιώματα. Και πες μου εσύ, ποιες γυναίκες οι οποίες δέχτηκαν να κρατήσουν ένα παιδί, ενώ ο σύντροφος τους το αρνήθηκε, το έκαναν μόνες τους τελικά θα δεχτούν να έχουν ίσα δικαιώματα πάνω σε αυτό το παιδί και οι πρώην (λογικά) σύντροφοί τους. ΚΑΜΙΑ! Γιατί λοιπόν να δεχτεί κάποιος να υπογράψει αναγνώριση; Για την φουκαριάρα τη μάνα του;
Εαν το αρνηθηκε στην αρχη και μετεπειτα με την αναγνωριση του παιδιου θελει να εχει ισα δικαιωματα ας τα εχει...Αρκει να μην ξεχνα και τις υποχρεωσεις του....Ειπαμε, αυτα πανε πακετο. Η γυναικα που δε θα δεχτει απο τον πρωην της να ειναι μερος της ζωης του παιδιου τους, εφοσον εκεινος πλεον το θελει, θα το κανει απο εγωισμο και χαζομαρα και δεν ειναι σωστο. Τλχ εγω ετσι το αντιλαμβανομαι.

Είναι όντως ευαπόδεικτο. Την υπογραφή τι την θέλετε; Για τα μάτια του κόσμου;
Πρωτος απ ολους θα επρεπε να τη θελει ο πατερας του παιδιου...Παιδι εχει στον κοσμο, δεν εσπειρε ρεβυθια. Οπως και να ηρθε στη ζωη, το παιδι αυτο υπαρχει, ειναι φακτ .-

Δλδ αν ΜΟΝΟ εμείς κυοφορούσαμε, θα σου άρεσε να παίρνουμε ΜΟΝΟ εμείς τις αποφάσεις;
Ρε συ Φαν, δεν καταλαβαινεις οτι δεν ειναι ενα θεμα στο οποιο ανταγωνιζομεθα τα δυο φυλα.
Η κατασταση εχει ως εχει. Καλως ή κακως τον τελευταιο λογο τον εχει η γυναικα, διοτι εκεινη το "κουβαλαει".

Εγώ να δεις... Και εγώ έχω να απαντάω και σε 15 κιουρίες, εσείς μόνο σε έναν άξεστο
Το πτωμα σας εχει κανει μεγαλη ζημια!

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:39, 28-01-09:

Γραφεις "Γιαυτό ακριβώς λέω ότι αυτό από μόνο του, δεν σας κάνει πιο άξιες (όπως είπαν κάποιες)"

Ξερεις για ποιο λογο ειμαστε ισως πιο αξιες?
Διοτι υπαρχουν πολλοι περισσοτεροι τετοιοι "πατεραδες" απο οσο θα επρεπε να υπηρχαν. Και εννοω τους παρακατω που ανεφερες.
"Πρώτον, αν ο άντρας δεν το θέλει το παιδί, αλλά πληρώνει διατροφή, δεν συνεχίζει μια χαρά τη ζωούλα του, δουλεύει για κάποιον άλλο που ΔΕΝ ήθελε, όσο σκληρό και αν ακούγεται αυτό."

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 16:44, 28-01-09:

Εγώ θα πω μόνο τρία πράγματα ακόμα και θα προσπαθήσω να μη ξαναγράψω γιατί προφανώς δεν πρόκειται ποτέ να συμφωνήσουμε.

1. Αν ΜΟΝΟ εσείς κυοφορούσατε, μπορεί να μη μου άρεσε που θα παίρνατε ΜΟΝΟ εσείς τις αποφάσεις, αλλά θα καταλάβαινα πως ΜΟΝΟ έτσι μπορεί να γίνει, αφού ΜΟΝΟ για το δικό σας σώμα θα μιλάγαμε. Για χιλιοστη φορά, ποτέ δεν είπε κανείς πως είναι δίκαιο αυτό, απλώς έτσι είναι!

2. Η ισότητα δεν μπορεί να υπάρξει σε άνισες καταστάσεις. Αυτό δεν αλλάζει την ύπαρξη της πατρότητας όμως. Δες αν θες, ξανά το παράδειγμα που σου παρέθεσα στο ΥΓ πιο πάνω.

3. Τα αδιαμφισβήτητα γεγονότα επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να μην επικυρώνονται και νομικά. Αν δλδ δεν αναγνωρίσει κάποιος το παιδί του, δεν είναι παιδί του;

4. Η ζωούλα των αντρών συνεχίζεται κανονικά, ακόμα κι αν πρέπει να δουλεύουν πιο πολύ, πίστεψέ με. Πολύ πιο εύκολα βρίσκει γυναίκα ένας άντρας με παιδί από άλλο γάμο (που συνήθως δεν το 'χει μαζί του συνέχεια, αφού μένει με την μαμά), παρά μια γυναίκα σε αντίστοιχη θέση. Εκτός αν για σένα η ποιότητα ζωής μετριέται ΜΟΝΟ από το πόσα σου μένουν καθαρά στη τσέπη αφού πληρώσεις όλες τις υποχρεώσεις σου. Και για του λόγου το αληθές, αρκει να κοιτάξεις γύρω σου πως είναι μερικά χωρισμένα ζευγάρια με παιδί..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 17:57, 28-01-09:

Εαν θελει να μεινει εγκυος, μπορει, οσες προφυλαξεις και να παρθουν? Συγγνωμη, αλλα εδω σε τι ακριβως αναφερεσαι? Στην εξαπατηση? Π.χ. παιρνω αντισυλληπτικα χαπια, αλλα στην ουσια λεω ψεματα?
Φυσικα και δεν υπαρχουν 100% σιγουρες προφυλαξεις. Ειτε τυχαια, ειτε με εξαπατηση.
Μπορει μια γυναικα να εχει μιλησει με το συντροφο της και οι δυο να εχουν καταληξει στο οτι δεν ειναι ετοιμοι για ενα παιδι, αλλα με το που θα τυχει κατι τετοιο η ψυχολογια ειτε του ενος εκ των δυο, ειτε και των δυο να αλλαξει επ αυτου...
Εγω το μονο που ευχομαι, ειναι τα παιδια να ερχονται σε αυτους που πραγματικα τα θελουν...
Η ψυχολογια μπορει να αλλάξει, αλλά αυτο δε σημαινει οτι ειναι ετοιμοι για μια τετοια κινηση οπου αλλαζουν τελειως οι ζωες.
Τι ακριβώς μπορώ να συζητήσω; Αφού παίρνεις σαν δεδομένο πως δεν είμαστε έντιμες κι ευθείς και πως ό,τι κι αν λέμε, πάντα μπορεί να αλλάξουμε γνώμη. Άρα κάθε μη έκτρωση με βάση αυτό το δεδομένο συνιστά και εκβιασμό προς τον άντρα. Ε τι να πω εγώ λοιπόν;
Σε μη-εκτρωσεις οπου ο αντρας δεν το ηθελε, τι άλλο μπορει να συμβαινει δλδ ; Ανωριμοτητα που δεν καταλαβαινει τις συνεπειες και συνθηκες και ακολουθει τυφλα το μητρικο ενστικτο ;

Και σε όλα αυτά δεν έχει σημασία αν η εγκυμοσύνη είναι ευλογία ή όχι. Γιατί νομίζω οι περισσότερες γυναίκες θα σου απαντούσαν πως είναι μεν ευλογία, αλλά δεν είναι και βόλτα στο λούνα παρκ..
Συγνωμη τιθελατε δλδ ; Και ευλογια και να εχετε το μοναδικο προνομιο της δημιουργιας ζωης, ...και να ειναι σαν τριπακι απο 1ης ποιοτητας μαριχουανα ; Ειπαμε, καθετι καλο, εχει και τα μειονεκτηματα του.

Αρχική Δημοσίευση από Youki
Ισο δικαίωμα στην απόφαση...Αν "αναγκάσεις" μια γυναίκα που δεν θέλει ένα παιδί να το κρατήσει...που είναι το ίσο δικαιωμα στην απόφαση?
Αναπόφευκτα σε μια περίπτωση οπου 2 άνθρωποι διαφωνούν για το πως να προχωρήσουν (με μια εγκυμοσύνη στην περίπτωση που συζητάμε) η απόφαση που θα παρθεί θα παρθεί από τον έναν από τους 2. Δεν είναι προφανές ότι θα ληφθεί από αυτον που επηρεάζεται αμεσότερα και περισσότερο? Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνετε....
Αυτο ειναι σα να λετε : ε η φυση μας εκανε ενα ωραιο δωρο...αλλά εχει και μειονεκτηματα, οπότε ...θα την πληρωσει το αλλο φυλλο ! Τοτε να μας αποζημειωνετε για υπερταση (γκρινια), παθησεις προστατη, αλωπεκία, εγκεφαλικα και καρδιακα προβληματα

Βρε Φαν, το αν ο άντρας θέλει το παιδι ή όχι, δεν αλλάζει το γεγονός πως είναι πατέρας αυτού του παιδιού! Γιατι λοιπόν η γυναίκα να μην επιδιώξει τουλάχιστον την αναγνώρισή του από εκείνον; Ας μη συμμετέχει πουθενά αλλού, ας μη το βλέπει αν δεν θέλει, ας μη πληρώνει τίποτα, παιδί του όμως θα συνεχίσει να είναι, θέλει, δεν θέλει! Τι δεν καταλαβαίνεις;
Και τοτε γιατι εχει τοση σημασια να δεχθει οτι ειναι δικο του ; Σιγουρα με την αναγνωριση δεν ερχονται και "παρελκόμενα" ;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:54, 28-01-09:

γιατι η κωλοκοινωνία που ζούμε, φροντίζει να γράφει στα χαρτιά του παιδιού "αγνώστου πατρός" κι όχι "του Μήτσου που δεν δέχτηκε να είναι πατέρας"

γιαυτό είναι σημαντική η αναγνώριση
γιατί ο πατέρας δεν είναι άγνωστος ΠΟΤΕ, όμως φροντίζουν να "ξεφτυλίζουν" με δύο λέξεις μια γυναίκα η οποία αποφάσισε δυναμικά να μην κάνει έκτρωση
Γιατί το όνομα του πατέρα προφυλάσσεστε με τη λέξη "άγνωστος" την ίδια ακριβώς στιγμή που με τον ίδιο τρόπο η γυναίκα κατατάσσεται σαν "ιερόδουλη"
Μόνο μια ιερόδουλη θα μπορούσε να πει "δεν ξέρω ποιος είναι ο πατέρας, είναι αγνώστου πατρός"

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 20:15, 28-01-09:

Αφού αποφάσισε δυναμικά να κάνει έκτρωση, θα έπρεπε να έχει λάβει όλους τους παράγοντες υπόψιν. Αν πραγματικά έχει ξεπεράσει όλα τα άλλα προβλήματα και της μένει μόνο αυτό, τότε δεν θα την ένοιαζε. Ας συνεχίσει για λίγο να είναι δυναμική, άλλωστε αυτοί που θα το μάθουν θα είναι οι γιατροί και όσοι κάνουν τα γραφειοκρατικά. Όχι;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 20:20, 28-01-09:

Aρνούμαι να κάνω παραθέσεις απλά αρνούμαι

Και αρχίζω....

Σε 7352920 διαβάζω ότι ναι...μένει έγκυος...εμείς δεν θέλουμε...σκάσε την διατροφή... Λες και όλοι όσοι ανέλαβαν τις ευθύνες τους πληρώνουν πάντα διατροφή.... έλεος με την διατροφή... Μπορώ να αναφέρω χιλιάδες παραδείγματα νόμιμων-αναγνωρισμένων παιδιών που γεννήθηκαν και σε γάμο...οι γονείς χώρισαν και αυτή η διατροφή που έχει γίνει καραμέλα δεν έρχεται ποτέ...και σκάσε κι άλλα λεφτά στο δικηγόρο για τα νόμιμα δικαιώματα....

Επιπλέον οι γυναίκες που κρατάνε το παιδί ακόμα κι αν ο πατέρας αντιτίθεται δεν είναι "οι κακές που θέλουν να τυλίξουν τον άντρα" και επειδή δεν το κατάφεραν σκάσε (&(_)&%$ την διατροφή....

Και αφού αφήσω την διατροφή....(σοζ αλλά μου βάρεσε άσχημα)
Θα πιάσω το πόσο κακιές...πονηρές κλπ είμαστε που χρησιμοποιούμαι την εγκυμοσύνη εναντίον σας...όποια απόφαση κι αν πάρουμε που δεν συμφωνήσετε εμείς είμαστε οι κακιές.....δεν θέλετε το παιδί...σας εκδικούμαστε που το κρατάμε...θέλετε το παιδί δεν σας δίνουμε σημασία και το ρίχνουμε....

Το θέμα για εμένα είναι το εξής...και θα μιλήσω προσωπικά....
Η εγκυμοσύνη είναι ευλογία...είναι δώρο...είναι χάρισμα (πείτε όπως το θέλετε)...αλλά για να είναι όλα τα παραπάνω για εμένα πρέπει να είναι συνειδητή επιλογή και των δύο.... Να θέλουν και οι δύο και να πιστεύουν ότι ήρθε η ώρα να γίνουν γονείς.... simple as that....

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δημιουργεί προβλήματα.... Και ναι τα προβλήματα κατά κύριο λόγο τα έχει η γυναίκα.... Μην μου πείτε ότι η κοινωνία μας είναι ανοιχτόμυαλη και αποδέχεται την ανύπαντρη μάνα με τον άγνωστο πατέρα.... και όλα βαίνουν καλώς.... ή μη μου πείτε ότι η κοινωνική πρόνοια είναι τόσο αναπτυγμένη και βοηθάει της μητέρες...ή ότι οι εργοδότες καταλαβαίνουν απόλυτα τι σημαίνει μονογονεική οικογένεια...μεταξύ μας...δεν τους νοιάζει....αυτοί πληρώνουν και απαιτούν...
Και άντε πήγαινε...εσύ και ο οποιοσδήποτε εσύ και εξήγησε ότι θα λείψεις από την δουλειά επειδή το μωρό είναι άρρωστο και περίμενε να σε καταλάβει 100%...

Και ότι γίνεται στο δικό μου σώμα με αφορά....Δεν είναι η εγκυμοσύνη βόλτα στο λούνα παρκ και δεν σκοπεύω να την κάνω για την πλάκα μου ή για την εμπειρία μου ή απλά μου έτυχε....

Και δεν σημαίνει ότι θα μείνεις έγκυος πάντα από τον έρωτα της ζωής σου...ατυχήματα συμβαίνουν....γι'αυτό προσέχουμε για να έχουμε....
Αλλά αν μας κάτσει η στραβή θεωρώ δικαίωμα μου να έχω το πρώτο και το τελευταίο λόγο....

Δεν γίνεται εσείς να μπείτε στην θέση μας και ούτε εμείς στην δικιά σας....
Και αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό....

Ξέρω...ξέρω ήμουν απότομη αλλά I couldn't help it

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φωτηs
Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών , επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Φωτηs έγραψε στις 20:25, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
γιατι η κωλοκοινωνία που ζούμε, φροντίζει να γράφει στα χαρτιά του παιδιού "αγνώστου πατρός" κι όχι "του Μήτσου που δεν δέχτηκε να είναι πατέρας"

γιατί ο πατέρας δεν είναι άγνωστος ΠΟΤΕ, όμως φροντίζουν να "ξεφτυλίζουν" με δύο λέξεις μια γυναίκα η οποία αποφάσισε δυναμικά να μην κάνει έκτρωση
Γιατί το όνομα του πατέρα προφυλάσσεστε με τη λέξη "άγνωστος" την ίδια ακριβώς στιγμή που με τον ίδιο τρόπο η γυναίκα κατατάσσεται σαν "ιερόδουλη"
Μόνο μια ιερόδουλη θα μπορούσε να πει "δεν ξέρω ποιος είναι ο πατέρας, είναι αγνώστου πατρός"
Γιατι φιλη μου αναστασια σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει καποιοs να αποδειξει επισημα την πατροτητα του παιδιου. Εαν δεν το αναγνωρισει ο φυσικοs του πατεραs θα επρεπε μετα να επιληφθει η δικαιοσυνη κατι που θα δημιουργουσε προβλημα καθημερινηs συμφορησηs στα δικαστηρια με αναβολεs και κοντρα αναβολεs η καθε ξεχωριστη υποθεση. Επειτα θα επρεπε να γινει και η λεγομενη εξεταση dna ισωs και πανω απο μια φορα για να αποδειχθει η πατροτητα του παιδιου. Ολη αυτη η διαδικασια ειναι χρονοβορα πολυδαπανη και το κρατοs δεν εχει αυτην την δυνατοτητα οπωs φαινεται να ανταποκριθει στιs απαιτησειs που θελει η αλλαγη αυτηs τηs νομοθεσιαs. Εχειs απολυτο δικαιο παντωs να οργιζεσαι.

Παράθεση

pote ksana (Ούφ!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pote ksana
H Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H pote ksana έγραψε στις 20:29, 28-01-09:

Αφού αποφάσισε δυναμικά να κάνει έκτρωση, θα έπρεπε να έχει λάβει όλους τους παράγοντες υπόψιν. Αν πραγματικά έχει ξεπεράσει όλα τα άλλα προβλήματα και της μένει μόνο αυτό, τότε δεν θα την ένοιαζε. Ας συνεχίσει για λίγο να είναι δυναμική, άλλωστε αυτοί που θα το μάθουν θα είναι οι γιατροί και όσοι κάνουν τα γραφειοκρατικά. Όχι;

Όταν ακούω τέτοιες απόψεις,εύχομαι πραγματικά τα παιδιά να τα αποκτούσαν οι άντρες. Ένα επίθετο θα δώσει,δεν είναι τίποτα. Η ελάχιστη απαίτηση του παιδιού δηλαδή. Τα παρελκόμενα,μια γυναίκα που έχει αξιοπρέπεια και λίγη ανωτερότητα,απλά δε θα τα ζητήσει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pote ksana : 28-01-09 στις 20:36.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 21:00, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Φυσικα και δεν υπαρχουν 100% σιγουρες προφυλαξεις. Ειτε τυχαια, ειτε με εξαπατηση.Η ψυχολογια μπορει να αλλάξει, αλλά αυτο δε σημαινει οτι ειναι ετοιμοι για μια τετοια κινηση οπου αλλαζουν τελειως οι ζωες.
Σε μη-εκτρωσεις οπου ο αντρας δεν το ηθελε, τι άλλο μπορει να συμβαινει δλδ ; Ανωριμοτητα που δεν καταλαβαινει τις συνεπειες και συνθηκες και ακολουθει τυφλα το μητρικο ενστικτο;
Καταλαβαίνεις πως το έμβρυο είναι στο δικό ΜΟΥ σώμα; Και πως δεν μπορώ να υποχρεωθώ να κάνω ένα χειρουργείο (που πιθανά να μη μου επιτρέψει να κάνω άλλα παιδιά) αν δεν το θέλω; Και γιατί δλδ αποκλείεται απλώς να αλλάξει η ψυχολογία και πρέπει να κρύβονται άλλα από πίσω; Δλδ πραγματικά εξοργίζομαι όταν νιώθω πως έχετε τέτοια άποψη για το σύνολο του γυναικείου πληθυσμού! Ναι οκ, υπάρχουν και τέτοιες, αλλά απ' όσα διαβάζω, καταλαβαίνω πως θεωρείτε ΔΕΔΟΜΕΝΟ πως μια γυναίκα που δεν κάνει έκτρωση ενώ ο πατέρας δεν θέλει το παιδί, το κάνει μόνο και μόνο για να κερδίσει κάτι άλλο! Το γεγονός πως μπορεί πχ να είναι 30, να μη θέλει να ρισκάρει επιπλοκές από την έκτρωση, να θεωρεί πως μπορεί να το μεγαλώσει και μόνη της, αποκλείεται ε; Να μη θέλει στο φινάλε να σκοτώσει αυτό το πλάσμα που είναι ΚΑΙ παιδί της!

Αυτο ειναι σα να λετε : ε η φυση μας εκανε ενα ωραιο δωρο...αλλά εχει και μειονεκτηματα, οπότε ...θα την πληρωσει το αλλο φυλλο ! Τοτε να μας αποζημειωνετε για υπερταση (γκρινια), παθησεις προστατη, αλωπεκία, εγκεφαλικα και καρδιακα προβληματα
Τι ακριβώς πληρώνετε είπαμε αν απλά αναγνωρίσετε ένα παιδί;
Και η λογική σου μπάζει. Οι γυναίκες, αν ήταν έτσι, πρέπει να ζητήσουν αποζημίωση και για την οστεοπόρωση, την περίοδο και τις ημικρανίες.
Και τοτε γιατι εχει τοση σημασια να δεχθει οτι ειναι δικο του ; Σιγουρα με την αναγνωριση δεν ερχονται και "παρελκόμενα" ;
Νομικά μπορείς να ζητήσεις και διατροφή αργότερα αν θες. Πρακτικά οι διατροφές που επιδικάζονται είναι της πλάκας (περίπου 300 ευρώ).
Το θέμα με την αναγνώριση όμως δεν έγκειται εκεί. Έγκειται στην ηθική πλευρά του θεμάτος και στο ότι υπάρχουν και διάφοροι άλλοι λόγοι που είναι καλό ΝΟΜΙΚΑ να είναι γνωστός ο μπαμπάς του παιδιου. Τον πιο απλό θα σου πω.. εκείνος κάνει άλλο παιδί. Θα είναι αυτόματα αδερφάκι του. Και μη μου πεις τώρα τι σημασία έχει αυτό..

Αρχική Δημοσίευση από Φωτηs
Γιατι φιλη μου αναστασια σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει καποιοs να αποδειξει επισημα την πατροτητα του παιδιου. Εαν δεν το αναγνωρισει ο φυσικοs του πατεραs θα επρεπε μετα να επιληφθει η δικαιοσυνη κατι που θα δημιουργουσε προβλημα καθημερινηs συμφορησηs στα δικαστηρια με αναβολεs και κοντρα αναβολεs η καθε ξεχωριστη υποθεση. Επειτα θα επρεπε να γινει και η λεγομενη εξεταση dna ισωs και πανω απο μια φορα για να αποδειχθει η πατροτητα του παιδιου. Ολη αυτη η διαδικασια ειναι χρονοβορα πολυδαπανη και το κρατοs δεν εχει αυτην την δυνατοτητα οπωs φαινεται να ανταποκριθει στιs απαιτησειs που θελει η αλλαγη αυτηs τηs νομοθεσιαs. Εχειs απολυτο δικαιο παντωs να οργιζεσαι.
Η αναγνώριση πατρότητας γίνεται στα δικαστήρια εκουσίας δικαιοδοσίας που σημαίνει πως δεν καθυστερεί πολύ (περίπου ένα χρόνο, με μια αναβολή). Το δικαστήριο διατάζει να διεξαχθεί εξέταση dna κι αν ο πατέρας αρνηθεί, η άρνησή του συνάγεται ως παραδοχή της πατρότητας. Τελεία.
Το εξηγείς αυτό λίγο περισσότερο. Αν κάνει έκτρωση σε τι να συνεχίσει να είναι δυναμική;

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 21:13, 28-01-09:

Το εξηγείς αυτό λίγο περισσότερο. Αν κάνει έκτρωση σε τι να συνεχίσει να είναι δυναμική;
Αν ΔΕΝ κάνει έκτρωση και είναι δυναμική για αυτό το λόγο, τότε ας συνεχίσει να είναι για λίγο ακόμα δυναμική και να μην την απασχολεί το τι θα πουν οι άλλοι, οι οποίοι άλλοι στην χειρότερη να είναι το νοσοκομείο στο οποίο γέννησε. Οι υπόλοιποι του περιβάλλοντος της θα ξέρουν την αλήθεια και δεν θα έπρεπε να την ενδιαφέρει κανένας άλλος.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 21:20, 28-01-09:

Tο να μην κάνει έκτρωση δεν είναι θέμα δυναμισμού, είναι θέμα θέλω και προτεραιοτήτων. Και μη ξεχνάς πως το να δηλώνεται ως αγνώστου πατρός δεν έχει τόσο αντίκτυπο στην ίδια, όσο στο παιδί, που όπως μπορείς να φανταστείς, είναι πιθανό να αντιμετωπιστεί διαφορετικά από την κοινωνία. Επιπλέον η αναγνώριση δεν σημαίνει καν πλέον πως πρέπει να έχει και το επιθετό του, μπορεί να έχει της μητέρας του. Απλά θα είναι ο Γιαννάκης το γένος τάδε του τάδε κι όχι ο Γιαννάκης το γένος αγνώστου. Δλδ τι τραγικό βρίσκεις σε αυτό τη στιγμή που ο τάδε είναι ΟΝΤΩΣ ο μπαμπάς του, έστω βιολογικά και μόνο;

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 22:03, 28-01-09:

Tο να μην κάνει έκτρωση δεν είναι θέμα δυναμισμού, είναι θέμα θέλω και προτεραιοτήτων.
Δεν κατάλαβα που κόλλησες, σχολίασα αυτό:
Και μη ξεχνάς πως το να δηλώνεται ως αγνώστου πατρός δεν έχει τόσο αντίκτυπο στην ίδια, όσο στο παιδί, που όπως μπορείς να φανταστείς, είναι πιθανό να αντιμετωπιστεί διαφορετικά από την κοινωνία. Επιπλέον η αναγνώριση δεν σημαίνει καν πλέον πως πρέπει να έχει και το επιθετό του, μπορεί να έχει της μητέρας του. Απλά θα είναι ο Γιαννάκης το γένος τάδε του τάδε κι όχι ο Γιαννάκης το γένος αγνώστου. Δλδ τι τραγικό βρίσκεις σε αυτό τη στιγμή που ο τάδε είναι ΟΝΤΩΣ ο μπαμπάς του, έστω βιολογικά και μόνο;
Ενώ το ότι αποφάσισε η μάνα να μεγαλώσει ένα παιδί χωρίς πατέρα, δεν έχει αντίκτυπο για το παιδί. Αλλά ξέχασα... οι άντρες δεν "το 'χουν" άρα είτε υπάρχουν είτε δεν υπάρχουν το ίδιο μας κάνει. Ας ξέρει όμως ο κόσμος με τη βούλα ποιανού είναι το παιδί, γιατί αλλιώς θα περάσει δύσκολα χρόνια...

Αν η γυναίκα αποφασίσει να κρατήσει μόνη της το παιδί, δεν έχει καμία σημασία αν ο πατέρας βάλει την υπογραφή του. Αν θέλετε μπορείτε να λέτε ποιανού είναι και αν έχει τα κότσια ο πατέρας ας το αρνηθεί.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Σαφώς και αν ο πατέρας νοιάζεται πραγματικά για την μητέρα, ακόμα και αν δεν θέλει το παιδί, θα είναι εκεί και θα την στηρίξει, θα αναγνωρίσει το παιδί και όλοι θα είναι ευτυχισμένοι. Αν χρειάζεται κιόλας και μπορεί, θα δίνει και την οικονομική του στήριξη. Αν πάλι η θέλω_να_γίνω_μάνα σύντροφος νοιάζεται πραγματικά για τον δεν_θέλω_να_γίνω_πατέρας σύντροφό της και το ίσως_έρθω_στον_κόσμο παιδί της, τότε δεν θα φέρει στον κόσμο ένα παιδί το οποίο με τη γέννηση του θα έχει αυτήν την άρνηση γύρω του.

Παρόλα αυτά οι γυναίκες, φαίνεται ότι παρασέρνονται τόσο πολύ από το μητρικό τους ένστικτο, που δεν υπολογίζουν καθόλου τον άντρα σε όλο αυτό, αλλά ούτε βάζουν πάντα (σημαντικό αυτό) την λογική τους να δουν αν αυτό που θέλουν να κάνουν είναι το σωστό. Άλλωστε, τόση ώρα δεν είχαμε κολλήματα του στυλ "δεν θέλω να σκοτώσω την ψυχή που έχω μέσα μου", αλλά "δεν θέλω να κάνω κακό στο σώμα μου", "δεν θέλω να κάνω χειρουργείο", "εγώ γεννάω το μωρό εγώ αποφασίζω". Δεν είναι κάπως εγωιστικό λοιπόν όλο αυτό;

Μάλιστα, όχι μόνο είναι εγωιστικό, αλλά κατηγορείται και ο άντρας που δεν λαμβάνει τις ευθύνες του, άσχετα αν το πιθανότερο είναι ότι οι ίδιες, έχουν παραγκωνίσει όλες τις υπόλοιπες δικές τους, τα υπόλοιπα θέλω τους, την υπόλοιπη ζωή τους. Κατηγορείται που δεν τις ακολουθεί σε αυτήν την δραματική αλλαγή ζωής.

Δεν είναι ότι δεν σας καταλαβαίνω, σας καταλαβαίνω απόλυτα. Απλά διαφωνώ. Γιαυτό δεν έχει νόημα να συνεχίσω να ανακυκλώνω τα όσα τόση ώρα λέω.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φωτηs
Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών , επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Φωτηs έγραψε στις 22:18, 28-01-09:

Η αναγνώριση πατρότητας γίνεται στα δικαστήρια εκουσίας δικαιοδοσίας που σημαίνει πως δεν καθυστερεί πολύ (περίπου ένα χρόνο, με μια αναβολή). Το δικαστήριο διατάζει να διεξαχθεί εξέταση dna κι αν ο πατέρας αρνηθεί, η άρνησή του συνάγεται ως παραδοχή της πατρότητας. Τελεία.
Τοτε που ειναι το προβλημα μηπωs στο οτι και μετα την αναγνωριση του παιδιου ο φυσικοs πατεραs του παιδιου εαν το θελησει δεν θα αναφερεται το ονομα του σε δημοσιο εγγραφο ωs πατεραs του ιδιου του παιδιου: Εξηγησε μου εαν θελειs αναστασια.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 03:04, 29-01-09:

Η Αναστασία δύσκολο να σου εξηγήσει, δεν ήταν καλή στα νομικά
Η Κωνσταντίνα πάντως έχει να σου πει πως δεν νομίζει πως υπάρχει επιλογή για τον μπαμπά που αναγνώρισε ένα παιδί ως δικό του να μη φαίνεται στα δημόσια έγγραφα ως μπαμπάς του.

Φανταγκο, σχεδόν με έπεισες. Αλλά εγώ όσο έγραφα αναφερόμουν σε γυναίκες που κάνουν παιδί σε μεγάλη σχετικά ηλικία και οι οποίες, ναι μεν θα προτιμούσαν να του παρέχουν κανονική οικογένεια, νιώθουν όμως πως ίσως δεν έχουν ποτέ ξανά παρόμοια ευκαιρία και αποφασίζουν πως το "ατύχημα" αυτό δεν πρέπει να πάει χαμένο. Εννοείται πως σε κάθε περίπτωση θα ήταν καλύτερο να είχαν και την στήριξη του άντρα, εννοείται πως δεν είστε διακοσμητικοί, απλώς μερικές φορές τα πράγματα απλώς δεν έρχονται όπως θα έπρεπε..

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 05:02, 29-01-09:

Αν ειναι μονο γιαυτο τοτε συμφωνουμε.

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Σε 7352920 διαβάζω ότι ναι...μένει έγκυος...εμείς δεν θέλουμε...σκάσε την διατροφή... Λες και όλοι όσοι ανέλαβαν τις ευθύνες τους πληρώνουν πάντα διατροφή.... έλεος με την διατροφή... Μπορώ να αναφέρω χιλιάδες παραδείγματα νόμιμων-αναγνωρισμένων παιδιών που γεννήθηκαν και σε γάμο...οι γονείς χώρισαν και αυτή η διατροφή που έχει γίνει καραμέλα δεν έρχεται ποτέ...και σκάσε κι άλλα λεφτά στο δικηγόρο για τα νόμιμα δικαιώματα....
Το ποσοι δεχονται να πληρωσουν την διατροφη ειναι ασχετο. Εδω λεμε αν πρεπει παντα να ζητειται. Και σιγα μην εχεις χιλιαδες παραδειγματα

Επιπλέον οι γυναίκες που κρατάνε το παιδί ακόμα κι αν ο πατέρας αντιτίθεται δεν είναι "οι κακές που θέλουν να τυλίξουν τον άντρα" και επειδή δεν το κατάφεραν σκάσε (&(_)&%$ την διατροφή....
Γενικευεις ενω εγω μιλησα πολυ συγκεκριμενα...

Και αφού αφήσω την διατροφή....(σοζ αλλά μου βάρεσε άσχημα)
Θα πιάσω το πόσο κακιές...πονηρές κλπ είμαστε που χρησιμοποιούμαι την εγκυμοσύνη εναντίον σας...όποια απόφαση κι αν πάρουμε που δεν συμφωνήσετε εμείς είμαστε οι κακιές.....δεν θέλετε το παιδί...σας εκδικούμαστε που το κρατάμε...θέλετε το παιδί δεν σας δίνουμε σημασία και το ρίχνουμε....
Παλι γενικευεις. Υπαρχει καποιος λογος που δεν τοποθετεισαι στο συγκεκριμενο που εθιξα ;

Για τα υπολοιπα που λες Vkey, δλδ τα θελετε ολα. Απο τη μια οταν κατι ειναι υπερ σας "ε τι να κανουμε ετσι ειναι η φυση", και απο την αλλη, "γιατι να μην εχω ταυτοχρονα και δουλεια και καριερα και και και "....

Και ότι γίνεται στο δικό μου σώμα με αφορά....Δεν είναι η εγκυμοσύνη βόλτα στο λούνα παρκ και δεν σκοπεύω να την κάνω για την πλάκα μου ή για την εμπειρία μου ή απλά μου έτυχε....
Αληθεια, αν τοσο πολυ σας φοβιζει η εκτρωση τοτε γιατι κανετε σεξ, αφου ασφαλης μεθοδος αντισυλληψης περαν της αποχης, δεν υπαρχει ; Καντε σεξ μονο με αυτον που θα παντρευτειτε ρε παιδια...

Καταλαβαίνεις πως το έμβρυο είναι στο δικό ΜΟΥ σώμα; Και πως δεν μπορώ να υποχρεωθώ να κάνω ένα χειρουργείο (που πιθανά να μη μου επιτρέψει να κάνω άλλα παιδιά) αν δεν το θέλω;
Καταλαβαινεις οτι ακριβως επειδη ειναι στο δικο σου σωμα οφειλεις να εισαι υπευθυνη και να μην μπεις σε τετοια κατασταση ποτε ; Και αν τυχει και μπεις, να κανεις εκτρωση με το χαπι μεσα στις πρωτες μερες και να μη φτασει σε χειρουργειο ;

Και γιατί δλδ αποκλείεται απλώς να αλλάξει η ψυχολογία και πρέπει να κρύβονται άλλα από πίσω; Δλδ πραγματικά εξοργίζομαι όταν νιώθω πως έχετε τέτοια άποψη για το σύνολο του γυναικείου πληθυσμού! Ναι οκ, υπάρχουν και τέτοιες, αλλά απ' όσα διαβάζω, καταλαβαίνω πως θεωρείτε ΔΕΔΟΜΕΝΟ πως μια γυναίκα που δεν κάνει έκτρωση ενώ ο πατέρας δεν θέλει το παιδί, το κάνει μόνο και μόνο για να κερδίσει κάτι άλλο! Το γεγονός πως μπορεί πχ να είναι 30, να μη θέλει να ρισκάρει επιπλοκές από την έκτρωση, να θεωρεί πως μπορεί να το μεγαλώσει και μόνη της, αποκλείεται ε; Να μη θέλει στο φινάλε να σκοτώσει αυτό το πλάσμα που είναι ΚΑΙ παιδί της!
Κάνεις γενικευση, εγω μιλησα πιο ειδικα. Και συμπεριελαβα και την απλη αλλαγη της ψυχολογιας και οχι δολο. Επομενως λαμβανοντας ολα αυτα υποψιν, αφου μπορει μια γυναικα να μην το κανει απο δολο αλλά απλα να φοβαται τυχον επιπλοκες ή οτι θα αλλαξει η ψυχολογια της και θα το κρατησει, τοτε ειτε πρεπει να παιρνει το μεγιστο των προφυλαξεων, ειτε πρεπει να μην κανει σεξ με διεισδηση!

Και η λογική σου μπάζει. Οι γυναίκες, αν ήταν έτσι, πρέπει να ζητήσουν αποζημίωση και για την οστεοπόρωση, την περίοδο και τις ημικρανίες.
Αυτα που αναφερεις αφενος ειναι πιο ακακα, αφεταιρου υπαρχουν κι αλλα για τους αντρες

Έγκειται στην ηθική πλευρά του θεμάτος και στο ότι υπάρχουν και διάφοροι άλλοι λόγοι που είναι καλό ΝΟΜΙΚΑ να είναι γνωστός ο μπαμπάς του παιδιου. Τον πιο απλό θα σου πω.. εκείνος κάνει άλλο παιδί. Θα είναι αυτόματα αδερφάκι του. Και μη μου πεις τώρα τι σημασία έχει αυτό..
Δε θα σου πω. Θα σε ρωτησω.

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 10:25, 29-01-09:

'Εγραψα...
Ισο δικαίωμα στην απόφαση...Αν "αναγκάσεις" μια γυναίκα που δεν θέλει ένα παιδί να το κρατήσει...που είναι το ίσο δικαιωμα στην απόφαση?
Αναπόφευκτα σε μια περίπτωση οπου 2 άνθρωποι διαφωνούν για το πως να προχωρήσουν (με μια εγκυμοσύνη στην περίπτωση που συζητάμε) η απόφαση που θα παρθεί θα παρθεί από τον έναν από τους 2. Δεν είναι προφανές ότι θα ληφθεί από αυτον που επηρεάζεται αμεσότερα και περισσότερο?
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνετε....
Πως από αυτό που έγραψα κατέληξες στο....
Πάμε πάλι...Αν μια γυναίκα μείνει έγκυος, ο σύντροφος της δεν το θέλει κι εκείνη το κρατήσει με μόνη "απαίτηση" την αναγνώριση του παιδιού από τον πατέρα (ούτε διατροφές, ούτε επισκέψεις, ούτε ευθύνες ουτε τίποτα) έχουμε πρόβλημα? Φαντάζομαι όχι. Διότι και οι 2 καταλήγουν να έχουν εκπληρωσει τα "θελω" ή "δεν θελω" τους.
Τωρα αν η γυναίκα απαιτεί κι άλλα είναι ένα άλλο θέμα συζήτησης και σίγουρα δεν έχει να κάνει με το ποιανού η γνώμη θα έπρεπε να βαρύνει περισσότερο σε περίπτωση διαφωνίας.
Αν μια γυναίκα μείνει έγκυος και δεν το θέλει ενώ ο πατέρας το θέλει...δεν είναι ένα σκαλάκι πιο πάνω η γνώμη της γυναίκας? Τι θα γίνει θα την υποχρεώσει να κάνει κάτι που δεν θέλει???

Πραγματικά στο θέμα δεν καταλαβα πως μπλέχτηκαν διατροφες, δικαστικοί αγώνες και όλα τα άλλα...

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 11:34, 29-01-09:

Πραγματικά στο θέμα δεν καταλαβα πως μπλέχτηκαν διατροφες, δικαστικοί αγώνες και όλα τα άλλα...
Ειναι θεμα του πως ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΑ απαιτουν οι γυναικες την ισοτητα...και πως πρακτικα εχει γινει.

Οι αντρες απεναντι στη ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ τον εχουν φαει, δεν ειμαστε ισοι εχουμε σαφως λιγοτερα δικαιοματα και πολυ περισοτερες υποχρεωσεις απο οτι οι γυναικες.

Βεβαια επι της ουσιας και στην πραξη αυτο δεν γινεται, αλλα μιλαμε θεωρητικα.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 11:38, 29-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από epote

Οι αντρες απεναντι στη ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ τον εχουν φαει, δεν ειμαστε ισοι εχουμε σαφως λιγοτερα δικαιοματα και πολυ περισοτερες υποχρεωσεις απο οτι οι γυναικες.
Θες να δώσεις συγκεκριμένα παραδείγματα? Διότι εμένα δεν μου φαίνεται να ισχύει κάτι τέτοιο...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 13:04, 29-01-09:

Πάμε πάλι...Αν μια γυναίκα μείνει έγκυος, ο σύντροφος της δεν το θέλει κι εκείνη το κρατήσει με μόνη "απαίτηση" την αναγνώριση του παιδιού από τον πατέρα (ούτε διατροφές, ούτε επισκέψεις, ούτε ευθύνες ουτε τίποτα) έχουμε πρόβλημα? Φαντάζομαι όχι. Διότι και οι 2 καταλήγουν να έχουν εκπληρωσει τα "θελω" ή "δεν θελω" τους.
Οχι, διοτι στα θελω του πατερα ξεχνας να βαλεις το οτι δεν ηθελε να κανει παιδι (και μαλιστα να του το παρει καποιος αλλος) ! Δεν ειναι απλα το να μην πληρωσει χρηματα γιαυτο ! Μου φαινεται δε σκεφτεστε καθολου καποια πραγματα. Δες παρακατω....

Τωρα αν η γυναίκα απαιτεί κι άλλα είναι ένα άλλο θέμα συζήτησης και σίγουρα δεν έχει να κάνει με το ποιανού η γνώμη θα έπρεπε να βαρύνει περισσότερο σε περίπτωση διαφωνίας.
Αλλά ; Με τι εχει να κανει ;

Αν μια γυναίκα μείνει έγκυος και δεν το θέλει ενώ ο πατέρας το θέλει...δεν είναι ένα σκαλάκι πιο πάνω η γνώμη της γυναίκας? Τι θα γίνει θα την υποχρεώσει να κάνει κάτι που δεν θέλει???
Εδω ειμαστε στο αναποδο απο την 1η παραγραφο σου. Η μοναδικη διαφορα ειναι η γεννα/εκτρωση. Αρα εσεις στηριζετε ολη την επιχειρηματολογια σας στο γεγονος οτι ειστε το "δοχειο". Και εδω ερχεται αυτο που λετε για τοσα άλλα : ε ...τι να κανουμε ..ετσι ειναι η φυση δε φταιει ο αντρας...

Γιατι δε σκεφτεστε οτι ο αντρας μπορει να μη θελει να κανει παιδι, να δωσει ενα κομματι του εαυτου του, ενα απογονο, τον οποιο ειτε δε μπορει να εχει, ειτε δεν ηθελε να εχει με τη συγκεκριμενη συντροφο (προφανως μιλαω για ατυχηματα) ; Ειναι σαν να παιρνει η γυναικα με το ετσι θελω, ενα κομματι του ανδρα, και να αποφασιζει επ αυτου ! Αμα το αναλυσουμε περι "ειναι σωμα μου", τοτε και τα σπερματοζωαρια και το μισο ωαριο που γονιμοποιηθηκε ειναι "σωμα Του" και πρεπει να εχει αυτος τον τελευταιο λογο. Και για να το συνδεσω με κατι που ειπε η Michelle αν ειδα καλα : Θα ειχατε προβλημα να γινεται νομιμο συμφωνητικο ή να προβλεπεται νομικα, εαν και οι 2 δεν ηθελαν παιδι (για οποιους λογους την δεδομενη χρονικη περιοδο) και μετα αλλαξε γνωμη η γυναικα, να υποχρεουται να κανει εκτρωση ; (νωρις φυσικα).

Το προβλημα τυχον υγειας σε περιπτωση εκτρωσεως το εχετε εσεις. Επομενως εσεις πρεπει να φροντιζετε να μην μεινετε εγγυες. Ο ανδρας μονο 2 πραγματα μπορει να κανει. Προφυλακτικο και εκσπερματιση εκτός. Thats it! Ολα τα υπολοιπα εξαρτωνται απο εσας. Εαν εσεις δεν προσεξετε και μετα ουτε κοιτατε αν ειστε εγγυος απο νωρις, ουτε κανετε απο νωρις εκτρωση με χαπι, ...και περασουν 2 και 3 μηνες...ε νομιζω οτι ειναι πολυ αδικο να την πληρωσει οποιοσδηποτε άλλος με οποιοδηποτε τροπο..

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki έγραψε στις 13:36, 29-01-09:

Οχι, διοτι στα θελω του πατερα ξεχνας να βαλεις το οτι δεν ηθελε να κανει παιδι (και μαλιστα να του το παρει καποιος αλλος) ! Δεν ειναι απλα το να μην πληρωσει χρηματα γιαυτο ! Μου φαινεται δε σκεφτεστε καθολου καποια πραγματα. Δες παρακατω....
Δηλαδή τι είναι αυτό που δεν ήθελε? Να υπάρχει κάπου εκεί έξω ένας άνθρωπος με το DNA του? Πραγματικά παίζει ένας άντρας να ενοχλείται επειδή εκεί έξω ζει το παιδί του (το παιδι που δεν ήθελε και κανείς δεν τον ανάγκασε να εχει καμία σχέση μαζί του πέρα από μια υπογραφη που λέει ότι είναι ο βιολογικός πατέρας)? Αυτό είναι πραγματική απορία.

Εδω ειμαστε στο αναποδο απο την 1η παραγραφο σου. Η μοναδικη διαφορα ειναι η γεννα/εκτρωση. Αρα εσεις στηριζετε ολη την επιχειρηματολογια σας στο γεγονος οτι ειστε το "δοχειο". Και εδω ερχεται αυτο που λετε για τοσα άλλα : ε ...τι να κανουμε ..ετσι ειναι η φυση δε φταιει ο αντρας...
Μπορεί να είναι η μοναδική διαφορά αλλά είναι σημαντική. Εσύ αν γεννηθεί το παιδί σου και δεν το θες και δεν σε υποχρεώσει/αναγκασει με οποιοδήποτε τρόπο η μητέρα να έχεις οποιαδήποτε ευθύνη/σχέση/υποχρεωση με ποιο τρόπο αλλάζει η ζωή σου????
Εγώ αν μείνω τώρα εγκυος και δεν το θέλω και υποχρεωθώ ας πούμε να το κρατήσω η ζωή μου θα ρθει τα πάνω κάτω ακόμα κι αν υποθέσουμε πχ ότι κανω συμφωνία με τον πατερα του παιδιου στυλ "οκ το γενναω γιατί έχεις κι εσύ λόγο σε αυτό αλλά μετά την έκανα και δεν έχω καμια σχεση". Γιατί για 9 μηνες θα είμαι έγκυος (με όλα τα καλά και τα κακά μιας εγκυμοσύνης) σε ενα παιδι ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ!

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 13:38, 29-01-09:

Θες να δώσεις συγκεκριμένα παραδείγματα? Διότι εμένα δεν μου φαίνεται να ισχύει κάτι τέτοιο...
Εμ αυτο δεν συζηταμε τοση ωρα?

Για την εκτροση τον λογο τον εχει ΜΟΝΟ η γυναικα (νομικα) ενω για ολα τα αλλα ειμαστε ισοι.

Επισις σε περιπτωσεις διαζυγιων τα παιδια πανε με τη μαμα (εκτος αν ειναι εθισμενη στο κρακ και παλι το συζηταμε), εχετε αδειες εγγυμοσυνης (μετ αποδοχων) κτλ κτλ

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki έγραψε στις 13:52, 29-01-09:

Εμ αυτο δεν συζηταμε τοση ωρα?
Για την εκτροση τον λογο τον εχει ΜΟΝΟ η γυναικα (νομικα) ενω για ολα τα αλλα ειμαστε ισοι.
Επισις σε περιπτωσεις διαζυγιων τα παιδια πανε με τη μαμα (εκτος αν ειναι εθισμενη στο κρακ και παλι το συζηταμε), εχετε αδειες εγγυμοσυνης (μετ αποδοχων) κτλ κτλ
Τα σαφώς λιγότερα δικαιώματα και οι πολύ περισσότερες υποχρεώσεις που είναι???? Πραγματικά δεν τις βλέπω...
Σε περιπτωσεις διαζυγίου τα παιδιά πάνε με αυτόν που το δικαστήριο κρίνει πιο κατάλληλο και υπάρχουν περιπτώσεις που τα παιδιά πάνε με τον πατερα τους. Αν έχεις πρόβλημα με τις δικαστικές αποφάσεις γκρίνιαξε για τη δικαιοσύνη. Πάντως αυτό δεν είναι δικαίωμα των γυναικών. Αν ήταν δεν θα χρειαζόταν δικαστική λύση.
Την άδεια εγγυμοσύνης τι την αναφέρεις? Θεωρείς ότι είναι ενα δικαίωμα που σου στερεί κάτι εσένα? Κι ο πατέρας δικαιούται άδεια 2 ημέρες όταν γεννήσει η γυναικα του. Γιατί? Η γυναικα θα είναι στο νοσοκομείο χ μερες, και μετά θα πρέπει να θυλάζει το μωρό αρα έχει ένα νοημα η αδεια της. Η αδεια του πατερα τι νοημα εχει? Να βγει να γιορτάσει?
Πωπω, δεν το πιστευω ότι γράφω τόσο ηλίθια πράγματα αλλά πραγματικά το να θεωρείτε ότι είστε "ριγμένοι" γιατί περνουμε άδεια για να γεννησουμε μου φαίνεται αστείο.

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ale3andros
Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 13:54, 29-01-09:

Είμαι απλά κατά της έκτρωσης. Πιστεύω πως τα λάθη δεν "σβήνονται" με άλλα λάθη αλλά με την ανάληψη των ευθυνών μας αλλά και με υπεύθυνες - πλέον - επιλογές.

Το μωρό που κυοφορείται στην κοιλιά ζεί από την πρώτη μέρα της σύλληψης του και έχει δικαίωμα στη ζωή. Ας αναλάβουν τις ευθύνες τους ο Πατέρας & η Μητέρα του ώστε να μπορέσει να αποφασίσει μόνο του, μια μέρα, αν θέλει τη ζωή ή το θάνατο. Κι αν οι ίδιοι δεν το θέλουν αυτο το παιδί, υπάρχουνε άνθρωποι στον κόσμο που ξοδεύουνε όλη τους την περιουσία αλλά και ψυχική υγεία προκειμένου να αποκτήσουν ένα παιδί.

Αντι λοιπόν να πετάξουν το παιδί στα απορρίματα, ας το δώσουν σε μια θετή οικογένεια την οποία μπορούν να επιλέξουν ώστε το παιδί τους να έχει μια φυσιολογική ζωή.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 13:57, 29-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από ale3andros
Αντι λοιπόν να πετάξουν το παιδί στα απορρίματα, ας το δώσουν σε μια θετή οικογένεια την οποία μπορούν να επιλέξουν ώστε το παιδί τους να έχει μια φυσιολογική ζωή.
στην θεωρία καλό είναι αυτό, στην πράξη απαγορεύεται από το νόμο.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:03, 29-01-09:

Παρακαλείστε να διατηρήσετε το επίπεδο της συζήτησης σε ανεκτά και πολιτισμένα επίπεδα, διότι αλλιώς το θέμα θα πρέπει να κλειδωθεί.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:03, 29-01-09:

όχι
θα το μάθουν και στο σχολείο, και στο νηπιαγωγείο, και στον παιδικό σταθμό, και στο Δημαρχείο όταν θα πάει για ταυτότητα, και όταν θα πρέπει να δώσει πανελλαδικές, κι όταν θα πρέπει να γεννήσει η ίδια (αν είναι γυναίκα) και ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ πάρει στα χέρια του μια απλή συμπληρωμένη αίτηση του Ν 105 (δεν ξέρω πως τη λένε πλέον, παλιά το λέγαν 105 ) που απαιτεί στην συμπλήρωση στοιχείων όνομα πατρός
Σε ένα σωρό υπηρεσίες, ΠΑΝΤΟΥ και ΠΑΝΤΑ συμπληρώνεις για το παραμικρό, "όνομα πατρός"
Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο, θα πρέπει κάποιος για όλη του τη ζωή να βάζει εκεί μία παύλα
Φαντάσου τον εαυτό σου παιδί και να είσαι "αγνώστου πατρός"
Κι επιπλέον, εφόσον η μητρότητα είναι αυταπόδεικτη (έτσι λέγεται? ) μιας που όταν θα μπει η άλλη στο νοσοκομείο, θα της χώσουν βραχιολάκι και με το που θα ξεμυτίσει το μωρό, θα του χώσουν επίσης βραχιολάκι, δεν καταλαβαίνω για ποιο ακριβώς λόγο δεν υπάρχει όνομα πατέρα, τη στιγμή που δεν φύτρωσε στα λάχανα ούτε το έφερε ο πελαργός.
Υπήρξε ΚΑΠΟΙΟΣ άντρας στο κόλπο. Το όνομα του, πρέπει να υπάρχει.-

Ειναι θεμα του πως ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΑ απαιτουν οι γυναικες την ισοτητα...και πως πρακτικα εχει γινει.

Βεβαια επι της ουσιας και στην πραξη αυτο δεν γινεται, αλλα μιλαμε θεωρητικα.
και αν ο γυναίκα πιεστεί από οποιονδήποτε (άντρα, σύντροφο, περιβάλλον, νόμο) να κρατήσει ένα μωρό το οποίο η ίδια ΔΕ ΘΕΛΕΙ, η ισότητα τότε ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ, που ακριβώς είπαμε βρίσκεται?

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 14:07, 29-01-09:

Αυτό το παιδί όμως δε θα έχει νομικά δικαιώματα με την αναγνώρισή του από τον πατέρα;
Για παράδειγμα δε θα δικαιούται μέρος της περιουσίας του πατέρα μετά θάνατον αν κινηθεί νομικά;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:08, 29-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Αυτό το παιδί όμως δε θα έχει νομικά δικαιώματα με την αναγνώρισή του από τον πατέρα;
Για παράδειγμα δε θα δικαιούται μέρος της περιουσίας του πατέρα μετά θάνατον αν κινηθεί νομικά;
ας το αποκληρώσει, υπάρχουν τρόποι για να καλύψει κάποιος τα περιουσιακά του από διάφορες επιτήδειες τσουράπες

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 14:12, 29-01-09:

ας το αποκληρώσει, υπάρχουν τρόποι για να καλύψει κάποιος τα περιουσιακά του από διάφορες επιτήδειες τσουράπες
Νομίζω πως δεν είναι εύκολο να αποκληρώσεις το νόμιμο τέκνο. Πρέπει να συντρέχουν λόγοι. Ας τα πει καλύτερα η δικηγόρος.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:14, 29-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Νομίζω πως δεν είναι εύκολο να αποκληρώσεις το νόμιμο τέκνο. Πρέπει να συντρέχουν λόγοι. Ας τα πει καλύτερα η δικηγόρος.
Συγγνωμη, αλλα με μια διαθηκη δε διευθετουνται ολα και τελος?!

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 14:16, 29-01-09:

Δε νομίζω να είναι τόσο απλό.
Ένα παιδί το οποίο δε συμπεριλαμβάνεται στη διαθήκη μπορεί να κινηθεί δικαστικά και να δικεδικήσει ό,τι του αναλογεί.. το αν θα τα πάρει τελικά φαντάζομαι πως έχει να κάνει με διάφορους παράγοντες.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:19, 29-01-09:

Εντάξει είναι νομικό το θέμα κι όντως η διαθήκη "προσβάλλεται" αλλά νομίζω ότι είναι "εύκολη" η διαδικασία αποκλήρωσης

ας μας πουν οι διγηγορέσσες μας όμως

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 14:20, 29-01-09:

http://www.kee.gr/attachments/file/1837.pdf

Δείτε εδώ. Λέει για σωματικές κακώσεις, επιβουλή ζωής, άστατο βίο, δεν μπορώ να κάνω copy-paste, είναι pdf.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:20, 29-01-09:

Σε ένα σωρό υπηρεσίες, ΠΑΝΤΟΥ και ΠΑΝΤΑ συμπληρώνεις για το παραμικρό, "όνομα πατρός"
Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο, θα πρέπει κάποιος για όλη του τη ζωή να βάζει εκεί μία παύλα
<....>
Έχοντας μιλήσει με την μητέρα μου που μέχρι και το απολυτήριου Λυκείου (της εποχής της) κουβάλαγε σε όλα τα δημόσια έγγραφα το 'σετάκι': "Τάδε Ταδεπούλου του ΟΡΦΑΝΗ" (ναι, είχαν αυτές τις εξυπνάδες παλιότερα λες και άμα πέθαινε ο πατέρας έπαυε η πατρότητα ) και πόσο άσχημα την έκανε να νιώθει ως παιδί μπορώ να υποψιαστώ ότι το "Τάδε Ταδόπουλος του ΑΓΝΩΣΤΟΣ" πρέπει να είναι πολύ σκληρό για το παιδί (πολύ σκληρότερο από το "τάδε ταδόπουλος του Φύτσουλα", ακόμα και αν ο Φύτσουλας που θα μπει ως πατέρας είναι ένα "ξερό" όνομα σε ένα δημόσιο έγγραφο)

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:23, 29-01-09:

Aποκλήρωση ισχύει για συγκεκριμένους λόγους μόνο και γενικά είναι δύσκολη. Δεν ξέρω καλά το κληρονομικό, οπωσδήποτε θα υπάρχει κάποιος τρόπος όμως. Και επιπλέον.. ένα παιδί που δεν είχε ποτέ σχέση με τον πατέρα του δεν νομίζω πως εύκολα θα πάει να ζητήσει μερίδιο στην κληρονομιά μετά θάνατον.. και δεν ξέρω πόση ισχύ θα είχε ένα ιδιωτικό συμφωνητικό υπογεγραμμένο από την μητέρα που να λέει πως δεν θα υπάρχουν ποτέ οποιεσδήποτε απαιτήσεις εναντίον του.

Ξέρω πως αυτό που θα πω είναι συναισθηματικό καθαρά, αλλά η αλήθεια είναι πως μου φαίνεται πολύ μικρόψυχος ο άνθρωπος που δεν θα αναγνωρίσει ένα παιδί, για να μη του πάρει ΚΑΠΟΤΕ και ΙΣΩΣ ένα κομμάτι της περιουσίας του (αν αφήσει διαθήκη πχ το παιδί μπορεί δικαστικά να διεκδικήσει το μισό της νόμιμης μοίρας του, δλδ το μισό από αυτό που θα έπαιρνε κανονικά που με δεδομένο πως λογικά ο συγκεκριμένος άντρας θα κάνει κι άλλο παιδί και θα έχει και γυναίκα, στο σενάριο αυτό είναι το 0,1875 της περιουσίας του! Φοβερή κληρονομιά!)

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:25, 29-01-09:

Τι να πω...εαν καποιος εχει ενα παιδι, κατω απο οποιες συνθηκες και να ηρθε, και αυτο που τον απασχολει ειναι πως θα διασφαλισει τα περιουσιακα του, τοτε καλυτερα να μη γινοταν ποτε πατερας. Ουτε καν στους τυπους...
Πλακα πλακα, απο εναν τετοιον ανδρα δε θα κρατουσα παιδι, εκτος εαν υπηρχε σοβαρη πιθανοτητα να μην καταφερω ξανα να μεινω εγκυος...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 14:26, 29-01-09:

όχι
θα το μάθουν και στο σχολείο, και στο νηπιαγωγείο, και στον παιδικό σταθμό, και στο Δημαρχείο όταν θα πάει για ταυτότητα, και όταν θα πρέπει να δώσει πανελλαδικές, κι όταν θα πρέπει να γεννήσει η ίδια (αν είναι γυναίκα) και ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ πάρει στα χέρια του μια απλή συμπληρωμένη αίτηση του Ν 105 (δεν ξέρω πως τη λένε πλέον, παλιά το λέγαν 105 ) που απαιτεί στην συμπλήρωση στοιχείων όνομα πατρός
Κι επιπλέον, εφόσον η μητρότητα είναι αυταπόδεικτη (έτσι λέγεται? ) μιας που όταν θα μπει η άλλη στο νοσοκομείο, θα της χώσουν βραχιολάκι και με το που θα ξεμυτίσει το μωρό, θα του χώσουν επίσης βραχιολάκι, δεν καταλαβαίνω για ποιο ακριβώς λόγο δεν υπάρχει όνομα πατέρα, τη στιγμή που δεν φύτρωσε στα λάχανα ούτε το έφερε ο πελαργός.
Ευχαριστώ για τα παραδείγματα που έδωσες, δεν τα είχα σκεφτεί

Και πάλι όμως δεν αλλάζει κάτι δραματικά στην άποψη μου. Ίσα ίσα που θα πω ότι η γυναίκα θα έπρεπε να έχει έναν παραπάνω λόγο για να σκεφτεί για το παιδί που θέλει να φέρει στον κόσμο, παρά την θέληση του πατέρα του. Αφού τόση ώρα μας λέτε ότι αυτή είναι η κύρια υπεύθυνη για την απόφαση, θα πρέπει να το λάβει και αυτή υπόψιν. Ακόμα και η αναγνώριση λοιπόν, είναι ένας τρόπος ελάφρυνσης της απόφασης της γυναίκας για να το κρατήσει.

Είμαι σίγουρος, ότι αν μία γυναίκα ξέρει από πριν ότι ο σύντροφος της αν αυτή μείνει κατά λάθος έγκυος:
  1. θα είναι εκεί να τη στηρίξει σε όλα
  2. ή αν δεν είναι:
    1. θα της δώσει διατροφή
    2. θα αναγνωρίσει το παιδί (με ότι αυτό συνεπάγεται)
    3. θα έχει τη στήριξη των δικών της οι οποίοι θα κράζουν τον "πατέρα" αν αυτός δεν σταθεί δίπλα της
    4. θα έχει την στήριξη του κράτους και των νόμων
πολύ ευκολότερα θα πάρει την απόφαση να το κρατήσει και ας είναι και λάθος, γιατί πολύ απλά καταβάλλεται από τα συναισθήματα της (και όπως φαίνεται και τον εγωισμό της) και τα βλέπει όλα ρόδινα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril, Scandal

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους