Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 286)
Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης
88
30,77%
Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης
69
24,13%
Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης
50
17,48%
Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης
52
18,18%
Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά
27
9,44%

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:27, 29-01-09:

Αχ Fandago... άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.
Κοινώς, το "ξέρει" (από πριν ότι ο σύντροφος της αν αυτή μείνει κατά λάθος έγκυος...) είναι πολύ σχετικό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 14:36, 29-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
μπορώ να υποψιαστώ ότι το "Τάδε Ταδόπουλος του ΑΓΝΩΣΤΟΣ" πρέπει να είναι πολύ σκληρό για το παιδί (πολύ σκληρότερο από το "τάδε ταδόπουλος του Φύτσουλα", ακόμα και αν ο Φύτσουλας που θα μπει ως πατέρας είναι ένα "ξερό" όνομα σε ένα δημόσιο έγγραφο)
Ναι απλά όπως φαίνεται, το να μπει ένα όνομα σε ένα δημόσιο έγγραφο έχει τόσα επακόλουθα, που δεν κάνουν τόσο απλή την απόφαση. Άλλωστε, για το παιδί, το να το έχει απαρνηθεί ο πατέρας του, το ίδιο του κάνει έτσι κι αλλιώς. Όπως είπα όμως, αυτά να τα σκέφτεται η μητέρα του, που πήρε την απόφαση στα χέρια της. Είναι και ΑΥΤΗ που έβαλε τον εγωισμό πάνω από το παιδί της και δεν πρέπει να κατηγορούμε μόνο τον πατέρα.
Αρχική Δημοσίευση από kajira
Aποκλήρωση ισχύει για συγκεκριμένους λόγους μόνο και γενικά είναι δύσκολη. Δεν ξέρω καλά το κληρονομικό, οπωσδήποτε θα υπάρχει κάποιος τρόπος όμως. Και επιπλέον.. ένα παιδί που δεν είχε ποτέ σχέση με τον πατέρα του δεν νομίζω πως εύκολα θα πάει να ζητήσει μερίδιο στην κληρονομιά μετά θάνατον.. και δεν ξέρω πόση ισχύ θα είχε ένα ιδιωτικό συμφωνητικό υπογεγραμμένο από την μητέρα που να λέει πως δεν θα υπάρχουν ποτέ οποιεσδήποτε απαιτήσεις εναντίον του.
Ίσα ίσα που το παιδί αυτό, πολύ πιο εύκολα θα ήθελε να ξεζουμίσει τον πατέρα που τον αρνήθηκε και τον οποίο με την συμβολή της μητέρας του, πιθανότατα να έχει μισήσει απίστευτα.

Οπότε καταλήγουμε ότι ξέρετε ότι με την αναγνώριση, δεν έχουμε απλά ένα όνομα σε ένα έγγραφο αλλά και ένα σωρό άλλες υποχρεώσεις για τον πατέρα που ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ.
Ξέρω πως αυτό που θα πω είναι συναισθηματικό καθαρά, αλλά η αλήθεια είναι πως μου φαίνεται πολύ μικρόψυχος ο άνθρωπος που δεν θα αναγνωρίσει ένα παιδί, για να μη του πάρει ΚΑΠΟΤΕ και ΙΣΩΣ ένα κομμάτι της περιουσίας του (αν αφήσει διαθήκη πχ το παιδί μπορεί δικαστικά να διεκδικήσει το μισό της νόμιμης μοίρας του, δλδ το μισό από αυτό που θα έπαιρνε κανονικά που με δεδομένο πως λογικά ο συγκεκριμένος άντρας θα κάνει κι άλλο παιδί και θα έχει και γυναίκα, στο σενάριο αυτό είναι το 0,1875 της περιουσίας του! Φοβερή κληρονομιά!)
πως προέκυψε το 0,1875; Δες και παρακάτω:
Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Τι να πω...εαν καποιος εχει ενα παιδι, κατω απο οποιες συνθηκες και να ηρθε, και αυτο που τον απασχολει ειναι πως θα διασφαλισει τα περιουσιακα του, τοτε καλυτερα να μη γινοταν ποτε πατερας. Ουτε καν στους τυπους...
Πλακα πλακα, απο εναν τετοιον ανδρα δε θα κρατουσα παιδι, εκτος εαν υπηρχε σοβαρη πιθανοτητα να μην καταφερω ξανα να μεινω εγκυος...
Μα αν είναι ένα παιδί που ΔΕΝ θέλει, σαφώς και ΔΕΝ θέλει να γίνει πατέρας και άρα και τον απασχολούν τα περιουσιακά του σε ένα παιδί που ΔΕΝ βλέπει ως δικό του. Ειδικά μάλιστα αν έχει αργότερα παιδιά τα οποία ήθελε, μεγάλωσε και στα οποία θέλει να μοιράσει την περιουσία του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ (...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου...)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
Ο ...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε στις 14:37, 29-01-09:

Πλακα πλακα, απο εναν τετοιον ανδρα δε θα κρατουσα παιδι, εκτος εαν υπηρχε σοβαρη πιθανοτητα να μην καταφερω ξανα να μεινω εγκυος...
Αναρωτιέμαι ποιό είναι το νόημα τής φράσης "καταδικάζω σε θάνατο ένα παιδί επειδή δεν γουστάρω τον πατέρα".
Ελπίζω να μην το εννοοούσες έτσι, οπότε καλοδεχούμενη η απάντηση

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:51, 29-01-09:

Βασικά μαθήματα κληρονομικού
Αν δεν υπάρχει διαθήκη, η γυναίκα κληρονομεί το 1/4 και τα παιδιά τα υπόλοιπα 3/4 (3/4 διά τον αριθμό των παιδιών). Αυτή είναι η εξ αδιαθέτου κληρονομική διαδοχή.
Αν υπάρχει διαθήκη, αυτή μπορεί να προσβληθεί στο κομμάτι που προσβάλλει την νόμιμη μοίρα. Η νόμιμη μοίρα αντιστοιχεί στο μισό της εξ' αδιαθέτου. Δλδ στο παράδειγμα που παρέθεσα που υπήρχε το αναγνώρισμενο τέκνο και ένα ακόμα τέκνο από γάμο (και η μαμά του φυσικά), το αναγνωρισμένο τέκνο κληρονομεί (αν το επιδιώξει δικαστικά και μόνο) το 1/2 του 1/2 των 3/4 που αντιστοιχούν στο καθένα από τα δύο παιδιά. Δλδ το 0,1875, όπως έβγαλε το κομπιουτεράκι μου. Φυσικά αν έχει κάνει άλλα δύο παιδιά ο συγκεκριμένος, το ποσοστό αυτό είναι ακόμα μικρότερο.

ΥΓ: Η μαμά που μόνη της κρατάει ένα παιδί και δεν ζητάει διατροφές ή κάτι άλλο, παρά μόνο αναγνώριση (ενώ μπορεί να ζητήσει και διατροφή) δεν νομίζω πως θα μεγαλώσει τελικά αυτό το παιδί με τέτοιο τρόπο που θα μισεί τον πατέρα του και θα θέλει μετά θάνατον να του τα πάρει όλα!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 15:04, 29-01-09:

Eσύ θα με τρελάνεις κι έχω να πάω και για ύπνο

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Το ποσοι δεχονται να πληρωσουν την διατροφη ειναι ασχετο. Εδω λεμε αν πρεπει παντα να ζητειται. Και σιγα μην εχεις χιλιαδες παραδειγματα
Ρώτα την Prime που ξέρει καλύτερα τι γίνεται...
Εκτός αν εγώ ζω σε ένα άλλο κόσμο...
Τότε πάω πάσο....

Για να δίνεται όταν ζητείται τα παράπονα στην δικαιοσύνη....

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Και αφού αφήσω την διατροφή....(σοζ αλλά μου βάρεσε άσχημα)
Θα πιάσω το πόσο κακιές...πονηρές κλπ είμαστε που χρησιμοποιούμαι την εγκυμοσύνη εναντίον σας...όποια απόφαση κι αν πάρουμε που δεν συμφωνήσετε εμείς είμαστε οι κακιές.....δεν θέλετε το παιδί...σας εκδικούμαστε που το κρατάμε...θέλετε το παιδί δεν σας δίνουμε σημασία και το ρίχνουμε....
Παλι γενικευεις. Υπαρχει καποιος λογος που δεν τοποθετεισαι στο συγκεκριμενο που εθιξα ;
Να πω τι;
Ότι αν μείνω στα 30...35 φεύγα έγκυος μου είναι πιο δύσκολο να ρίξω ένα παιδί;
Ότι συνειδητά θα κάνω την επιλογή να το κρατήσω μιας και τα περιθώρια στενεύουν;

Κι αν μείνω έγκυος (ευτυχώς την πέρασα αυτή την ηλικία) στα 16 θα μου είναι πιο εύκολο να κάνω έκτρωση γιατί έχω άλλα πράγματα να κάνω και λογικά κι άλλες ευκαιρίες....

Είμαι 25 κι αν τώρα έμενα έγκυος δεν νομίζω ότι θα πήγαινα εύκολα σε έκτρωση...
Αλλά δεν θα το έκανα για να τρέχω τον άλλον....Δεν θα το έκανα (είτε έκτρωση-είτε μη) για να το εκδικηθώ...

Να σου δώσω να καταλάβεις τι;
Πως σκέφτομαι;
Και πόσο με θίγει να είμαι η πονηρή και η κακιά της υπόθεσης....
Λες και μία εγκυμοσύνη από ατύχημα ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ κρύβει ένα απώτερο σκοπό;
Τι ακριβώς να σου εξηγήσω;

Για τα υπολοιπα που λες Vkey, δλδ τα θελετε ολα. Απο τη μια οταν κατι ειναι υπερ σας "ε τι να κανουμε ετσι ειναι η φυση", και απο την αλλη, "γιατι να μην εχω ταυτοχρονα και δουλεια και καριερα και και και "....
Δηλαδή σόρρυ βρε Λόρι..αλλά αν γίνω μάνα πρέπει να παρατήσω την δουλειά μου;
Και στην τελική προσωπικά μίλησα για δουλειά και για ιδιωτικό τομέα...ούτε για καριέρα ούτε φιλοδοξίες....
Και δεν νομίζω ότι η Lugar που περιέγραψε την κατάσταση μίλησε για τις γυναίκες καριέρας αλλά για τις απλές εργαζόμενες....
Και άντε βρες μου μία οικογένεια που μπορεί να ζήσει με ένα μισθό....
Μην τρελαθούμε κιόλας....

Αληθεια, αν τοσο πολυ σας φοβιζει η εκτρωση τοτε γιατι κανετε σεξ, αφου ασφαλης μεθοδος αντισυλληψης περαν της αποχης, δεν υπαρχει ; Καντε σεξ μονο με αυτον που θα παντρευτειτε ρε παιδια...
Τώρα θα μου πεις ότι εσύ κάνεις σεξ μόνο για να γίνεις πατέρας;
Ή μόνο γι' αυτό πρέπει να κάνουμε;
Γιατί προσωπικά μου αρέσει..το θεωρώ σημαντική ανάγκη...είναι απόλαυση....
Και γουστάρω να το κάνω με το σύντροφό μου....
Δηλαδή πρέπει να αναλύσω τα αυτονόητα;

Καταλαβαινεις οτι ακριβως επειδη ειναι στο δικο σου σωμα οφειλεις να εισαι υπευθυνη και να μην μπεις σε τετοια κατασταση ποτε ; Και αν τυχει και μπεις, να κανεις εκτρωση με το χαπι μεσα στις πρωτες μερες και να μη φτασει σε χειρουργειο ;
Πόσες μα πόσες φορές είπα προσέχουμε για να έχουμε.....
Πόσες φορές έχω μιλήσει για αντισύλληψη και για μέτρα προστασίας....
Είπα ποτέ ότι το κάνουμε όπως λάχει;
'Η θεώρησα την έκτρωση ως μέσο αντισύλληψης...
Και το εκτρωτικό χάπι είναι για σύντομο χρονικό διάστημα...
Όταν μαθαίνεις τα μαντάτα...ε...έχει περάσει και κανένας μήνας νομίζω....

Και στην τελική επειδή είμαι υπεύθυνη τόσα χρόνια δεν χρειάστηκε να αγχωθώ ή να τρελαθώ με 2 μέρες καθυστέρηση στην τελική....

Κι αν θυμάμαι καλά ανέφερα για το πότε και πως θέλω να μείνω έγκυος ξεκάθαρα!

(το τελευταίο αναφερόταν στην kaj...αλλά μιας και το έγραψα ας μείνει )

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:06, 29-01-09:

Δλδ το 0,1875, όπως έβγαλε το κομπιουτεράκι μου. Φυσικά αν έχει κάνει άλλα δύο παιδιά ο συγκεκριμένος, το ποσοστό αυτό είναι ακόμα μικρότερο.
Αυτό το 0,1875 δεν είναι του ευρώ. Είναι ποσοστιαίο, άρα για 100.000? πχ παίρνει 18.750? τα οποία ποιος σου είπε ότι είναι διατεθειμένος να δώσει ο πατέρας που προτίμησε να μην έχει καμία σχέση με το παιδί του τόσα χρόνια και ουσιαστικά του είναι ένας άγνωστος;
ΥΓ: Η μαμά που μόνη της κρατάει ένα παιδί και δεν ζητάει διατροφές ή κάτι άλλο, παρά μόνο αναγνώριση (ενώ μπορεί να ζητήσει και διατροφή) δεν νομίζω πως θα μεγαλώσει τελικά αυτό το παιδί με τέτοιο τρόπο που θα μισεί τον πατέρα του και θα θέλει μετά θάνατον να του τα πάρει όλα!
όπως είπε και η roumana:
Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.
Κοινώς, το "ξέρει" (από πριν ότι ο σύντροφος της αν αυτή μείνει κατά λάθος έγκυος...) είναι πολύ σχετικό.
όπου "ξέρει" βάλε "θα θέλει μετά θάνατον να του τα πάρει"

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:24, 29-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
Αναρωτιέμαι ποιό είναι το νόημα τής φράσης "καταδικάζω σε θάνατο ένα παιδί επειδή δεν γουστάρω τον πατέρα".
Ελπίζω να μην το εννοοούσες έτσι, οπότε καλοδεχούμενη η απάντηση
Καταρχας, κανω εκτρωση για μενα δε σημαινει καταδικαζω καποιον σε θανατο. Ειμαι υπερ της εκτρωσης κατω απο προυποθεσεις και οχι ετσι για το "γουστο" μας και λογω ανευθυνοτητας μας.
Εν συνεχεια, οσον αφορα στο "δε θα ηθελα ενα παιδι απο εναν τετοιο ανθρωπο", θελω να πω πως ενας ανθρωπος που τα βλεπει ετσι τα πραγματα, δεν κανει για πατερας του δικου μου παιδιου. Δε θα ηθελα να κουβαλαει το παιδι μου γονιδια ενος τετοιου ανθρωπου. Σιμπλ ας δατ...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:26, 29-01-09:

Fantago τα 18.750 ευρώ μπορεί να είναι σχετικό ποσό αν το δεις μόνο του, αλλά αν το συγκρίνεις με τα 100.000 ευρώ είναι μια .. μη πω τι ε;

Και τεσπά, οκ, αν εσείς θεωρείτε ότι όλες οι γυναίκες έχουν τόσο ανάγκη έναν άντρα και την περιουσία του, τότε μάλλον συναναστρέφεστε λάθος γυναίκες. Γιατί εγώ προσωπικά τα 18.750 ευρώ τα έχω γραμμένα όπου μπορείς να φανταστείς και θα φροντίσω και το παιδί μου να τα έχει. Έχω και δική μου περιουσία ξέρεις, δεν περιμένω σε ποιον θα κολλήσω για να του τα φάω! Έλεος!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:07, 29-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Youki
Δηλαδή τι είναι αυτό που δεν ήθελε? Να υπάρχει κάπου εκεί έξω ένας άνθρωπος με το DNA του? Πραγματικά παίζει ένας άντρας να ενοχλείται επειδή εκεί έξω ζει το παιδί του (το παιδι που δεν ήθελε και κανείς δεν τον ανάγκασε να εχει καμία σχέση μαζί του πέρα από μια υπογραφη που λέει ότι είναι ο βιολογικός πατέρας)? Αυτό είναι πραγματική απορία.
Ναι εγω δε θα θελα να εχω απογονο και να ειναι αλλουνου επειδη δε μπορω να τον εχω, δε τον ζητησα αυτη τη στιγμη στη ζωη μου, και η συντροφος αλλαξε γνωμη και το πηρε κι εφυγε. Σου φαινεται περιεργο ; Αν ναι, αντεστρεψε απλα τους ρολους. Δεν εχει σημασια που δεν ειναι ο αντρας το δοχειο.

Εγώ αν μείνω τώρα εγκυος και δεν το θέλω και υποχρεωθώ ας πούμε να το κρατήσω η ζωή μου θα ρθει τα πάνω κάτω ακόμα κι αν υποθέσουμε πχ ότι κανω συμφωνία με τον πατερα του παιδιου στυλ "οκ το γενναω γιατί έχεις κι εσύ λόγο σε αυτό αλλά μετά την έκανα και δεν έχω καμια σχεση". Γιατί για 9 μηνες θα είμαι έγκυος (με όλα τα καλά και τα κακά μιας εγκυμοσύνης) σε ενα παιδι ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ!
Δλδ το ολο κολλημα ειναι το 9μηνο τωρα ; Μη τρελαθουμε. Παιδι κανουμε οχι αυτοκινητο σε γραμμη παραγωγης. Αν μπορεις χαλαρα να το αφησεις και να μη το ξαναδεις/ξανασκεφτεις μετα το 9μηνο, μαλλον θα εισαι τοσο σκληρη,ανθεκτικη,δε θα σε νοιαζει αρκετα, ωστε το 9μηνο να μην ειναι καμια Οδυσσεια. (θα πληρωνεσαι κιολας χωρις να δουλευεις). Και μιλας για πιο σπανιες περιπτωσεις. Να μην ηθελαν και οι 2 και στο ατυχημα να πορωθει ο αντρας και να αλλαξει γνωμη ξαφνικα και να θελει. Ποσο συχνα το ακους αυτο ; Αν αλλαζει καποιος γνωμη ειναι η γυναικα για τους λογους που ειπαμε.

Αρχική Δημοσίευση από ale3andros
Είμαι απλά κατά της έκτρωσης. Πιστεύω πως τα λάθη δεν "σβήνονται" με άλλα λάθη αλλά με την ανάληψη των ευθυνών μας αλλά και με υπεύθυνες - πλέον - επιλογές.
Κι εγω πιστευω πως τα λαθη δεν σβηνονται με άλλα λαθη. Το θεμα ειναι αν το 2ο ειναι λαθος...Οσο για την υπευθυνοτητα, ας την θυμομαστε εγκαιρως και οχι οταν φτανει ο κομπος στο χτενι. Με την ιδια λογικη να την θυμομαστε αφοτου γινει ενα τροχαιο, και οχι πριν..

Το μωρό που κυοφορείται στην κοιλιά ζεί από την πρώτη μέρα της σύλληψης του και έχει δικαίωμα στη ζωή.
Δεν ειναι μωρο, ειναι κυτταρα και οχι μονο την 1η μερα. Και θα ελεγα οτι περισσοτερο δικαιωμα στη ζωη εχει καποιος που ειναι ηδη ωριμο μελος που προσφερει στην κοινωνια.

Ας αναλάβουν τις ευθύνες τους ο Πατέρας & η Μητέρα του ώστε να μπορέσει να αποφασίσει μόνο του, μια μέρα, αν θέλει τη ζωή ή το θάνατο.
Λες να αποφασισει το παιδι στα 18 να αυτοκτονησει ; Και δλδ εγκρινεις αυτοκτονια, αλλα εισαι κατα της εκτρωσης ;

Κι αν οι ίδιοι δεν το θέλουν αυτο το παιδί, υπάρχουνε άνθρωποι στον κόσμο που ξοδεύουνε όλη τους την περιουσία αλλά και ψυχική υγεία προκειμένου να αποκτήσουν ένα παιδί.
Αυτο ερχεται σε αντιθεση με το επομενο που λες. Να το δωσουν σε υοθεσια. Και αυτοι που δε μπορουν να κανουν γιατι δεν υοθετουν ενα ; Ενα σωρο ορφανα υπαρχουν.

Βασικά μαθήματα κληρονομικού
Αν δεν υπάρχει διαθήκη, η γυναίκα κληρονομεί το 1/4 και τα παιδιά τα υπόλοιπα 3/4 (3/4 διά τον αριθμό των παιδιών). Αυτή είναι η εξ αδιαθέτου κληρονομική διαδοχή.
Αν υπάρχει διαθήκη, αυτή μπορεί να προσβληθεί στο κομμάτι που προσβάλλει την νόμιμη μοίρα. Η νόμιμη μοίρα αντιστοιχεί στο μισό της εξ' αδιαθέτου. Δλδ στο παράδειγμα που παρέθεσα που υπήρχε το αναγνώρισμενο τέκνο και ένα ακόμα τέκνο από γάμο (και η μαμά του φυσικά), το αναγνωρισμένο τέκνο κληρονομεί (αν το επιδιώξει δικαστικά και μόνο) το 1/2 του 1/2 των 3/4 που αντιστοιχούν στο καθένα από τα δύο παιδιά. Δλδ το 0,1875, όπως έβγαλε το κομπιουτεράκι μου. Φυσικά αν έχει κάνει άλλα δύο παιδιά ο συγκεκριμένος, το ποσοστό αυτό είναι ακόμα μικρότερο.
Νομιζω το 0.1875 αν το γραψεις 18.75% ακουγεται πιο σωστα (1/5 σχεδον...αμα ο αλλος δεν ειναι φτωχουλης, δεν ειναι και λιγα...οχι οτι αυτο με νοιαζει τοσο, απλα επειδη αναλυθηκε..)

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 16:21, 29-01-09:

Δλδ το ολο κολλημα ειναι το 9μηνο τωρα ; Μη τρελαθουμε. Παιδι κανουμε οχι αυτοκινητο σε γραμμη παραγωγης. Αν μπορεις χαλαρα να το αφησεις και να μη το ξαναδεις/ξανασκεφτεις μετα το 9μηνο, μαλλον θα εισαι τοσο σκληρη,ανθεκτικη,δε θα σε νοιαζει αρκετα, ωστε το 9μηνο να μην ειναι καμια Οδυσσεια. (θα πληρωνεσαι κιολας χωρις να δουλευεις). Και μιλας για πιο σπανιες περιπτωσεις. Να μην ηθελαν και οι 2 και στο ατυχημα να πορωθει ο αντρας και να αλλαξει γνωμη ξαφνικα και να θελει. Ποσο συχνα το ακους αυτο ; Αν αλλαζει καποιος γνωμη ειναι η γυναικα για τους λογους που ειπαμε.
Lorien, το πρόβλημα δεν είναι ...9 μήνες. Ούτε είναι ότι θα πάρεις χ κιλά και θα χεις μια κοιλιά μέχρι το στόμα, ούτε ότι θα έχεις πρωινές ναυτιες, καούρες, συχνοουρία, υπνηλία, πρησμένα πόδια, πιθανά προβλήματα (βλεπε αποκολήσεις κλπ που μπορούν να σε καθηλώσουν στο κρεβάτι για πραγματικά πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα) κλπ κλπ κλπ...
Το θέμα είναι ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΣΟΥ.
(διότι σε αυτή την περίπτωση είμαι βεβαιη ότι κάθε άλλο παρά ενοχλητικά θα είναι)

Ερώτηση προς τους άντρες. Ας υποθέσουμε ότι η σύντροφός σας ήθελε παιδί κι εσείς δεν το θέλατε. Ας υποθεσουμε επίσης ότι δεν μπορούσατε κιόλας (αυτή, εσείς δεν έχει σημασία). Θα μπαίνατε σε μια επώδυνη σωματικά και ψυχολογικά διαδικασία (πχ θεραπείες κλπ κλπ) προκειμένου να κάνετε ένα παιδί ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΘΕΛΑΤΕ ΕΣΕΙΣ?

Εντιτ: μόλις θυμήθηκα ότι εσείς δεν έχετε περίοδο μια φορά το μήνα, δεν έρχεται το πάνω κάτω μεσα στο σώμα σας μια φορά το μήνα, δεν τρελαινεστε από τις ορμόνες μια φορά το μήνα και άρα είναι πολύ δύσκολο να καταλάβετε τι είναι μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Εσείς μόνο το αποτέλεσμα θα χαίρεστε)
I rest my case.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:37, 29-01-09:

Για να δίνεται όταν ζητείται τα παράπονα στην δικαιοσύνη....
Ειμαστε εδω και συζηταμε ενα θεμα. Αποψεις, τι ειναι σωστο, τι οχι. Το τι ισχυει νομικα, ουτε ασχετο ειναι ουτε απαραιτητως ιδανικό. Δε καταλαβαινω που βοηθαει μια τετοια απαντηση...

Να πω τι; Ότι αν μείνω στα 30...35 φεύγα έγκυος μου είναι πιο δύσκολο να ρίξω ένα παιδί; Ότι συνειδητά θα κάνω την επιλογή να το κρατήσω μιας και τα περιθώρια στενεύουν;
Να μου πεις τι κανεις στο σεναριο που ειπα. Δεν θελουν και οι 2, δεν υπαρχουν οι προυποθεσεις, και η γυναικα σκεπτεται πως αν τυχον γινει ατυχημα θα το κρατησει.

Δηλαδή σόρρυ βρε Λόρι..αλλά αν γίνω μάνα πρέπει να παρατήσω την δουλειά μου;
Εαν πρεπει να κανεις ενα απο τα 2 τι θα κανεις δλδ ; Ποιο εχει μεγαλυτερη σημασια;

Και στην τελική προσωπικά μίλησα για δουλειά και για ιδιωτικό τομέα...ούτε για καριέρα ούτε φιλοδοξίες....
Γιατι η καριερα που γινεται ; Στο δημοσιο μονο ; Τι λες βρε Βικυ ;

Και δεν νομίζω ότι η Lugar που περιέγραψε την κατάσταση μίλησε για τις γυναίκες καριέρας αλλά για τις απλές εργαζόμενες....Και άντε βρες μου μία οικογένεια που μπορεί να ζήσει με ένα μισθό....Μην τρελαθούμε κιόλας....
Εμεις μη τρελαθουμε κιολας. Αμα δεν εχεις προυποθεσεις να κανεις οικογενεια, δεν κανεις οικογενεια εκεινη την περιοδο ! Ειναι εγκληματικο να την κανεις ενω δεν εχεις καλες προυποθεσεις ! Και δε καταλαβα γιατι το πας μονο σε ζευγαρια με οικονομικες δυσκολιες. Γενικα μιλαμε.

Τώρα θα μου πεις ότι εσύ κάνεις σεξ μόνο για να γίνεις πατέρας;
Ή μόνο γι' αυτό πρέπει να κάνουμε; Γιατί προσωπικά μου αρέσει..το θεωρώ σημαντική ανάγκη...είναι απόλαυση....Και γουστάρω να το κάνω με το σύντροφό μου....
Δηλαδή πρέπει να αναλύσω τα αυτονόητα;
Μαλλον δε καταλαβες τι ειπα. Οτι ειναι απολαυση χαιρω πολυ το γνωριζω κι εγω. Αρα κατι άλλο λεω. Και ειναι αυτο : εαν για εσας η εκτρωση ειναι τοσο πολυ out of the question, και αφου δεν υπαρχει σιγουριά στο θεμα "αντισυλληψη", τοτε αφενος θα περιμενε κανείς να ειστε πολυ αγχωμενες, και αφεταιρου, γιατι να αγχνωνετε και τον αλλον ; Για να συμβαινει λοιπον, προφανως ΔΕΝ σας αγχωνει σε τετοιο βαθμο, αρα ισως υπερθεματιζετε εδω στο τοπικ ;

Και το εκτρωτικό χάπι είναι για σύντομο χρονικό διάστημα...
Όταν μαθαίνεις τα μαντάτα...ε...έχει περάσει και κανένας μήνας νομίζω....
Τα τελευταια που ανακαλυφθηκαν , ειναι για μεχρι και 2 μηνες απο την τελευταια περιοδο. Και οχι , τα μαντατα μπορεις, αν εχεις την παραμικρη υποψια, να τα μαθεις μεσα σε μερικες ημερες.

Και για να μην τρομοκρατουμαστε κιολας :

"According to studies of the FDA (Food and Drug Administration) and the National Abortion Federation, there are no known long term risks associated with using mifepristone and misoprostol. Therefore, women may pursue another pregnancy whenever they feel the time is right after having a Medical Abortion." (οκ το fda δεν ειναι και το πιο εγκυρο, αλλά τελοσπαντων).

Η ελειπης ενημερωση ειναι ενδειξη ανεπαρκους υπευθυνοτητας σε τοσο σημαντικο θεμα, δε συμφωνεις ;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:43, 29-01-09:

Lorien, το πρόβλημα δεν είναι ...9 μήνες. Ούτε είναι ότι θα πάρεις χ κιλά και θα χεις μια κοιλιά μέχρι το στόμα, ούτε ότι θα έχεις πρωινές ναυτιες, καούρες, συχνοουρία, υπνηλία, πρησμένα πόδια, πιθανά προβλήματα (βλεπε αποκολήσεις κλπ που μπορούν να σε καθηλώσουν στο κρεβάτι για πραγματικά πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα) κλπ κλπ κλπ...
Το θέμα είναι ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΣΟΥ.
(διότι σε αυτή την περίπτωση είμαι βεβαιη ότι κάθε άλλο παρά ενοχλητικά θα είναι)
Μα και ο αντρας στην αντιστοιχη περιπτωση ΔΕ ΤΟ ΘΕΛΕΙ. Αρα ποια η διαφορά ; το 9μηνο ταλαιπωριας ! Αυτο δεν ειπα ;

Ερώτηση προς τους άντρες. Ας υποθέσουμε ότι η σύντροφός σας ήθελε παιδί κι εσείς δεν το θέλατε. Ας υποθεσουμε επίσης ότι δεν μπορούσατε κιόλας (αυτή, εσείς δεν έχει σημασία). Θα μπαίνατε σε μια επώδυνη σωματικά και ψυχολογικά διαδικασία (πχ θεραπείες κλπ κλπ) προκειμένου να κάνετε ένα παιδί ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΘΕΛΑΤΕ ΕΣΕΙΣ?
Αν εξαρχης ο ενας θελει και ο αλλος δε θελει, εχουν προβλημα και πρεπει να μην κανουν καν σεξ μεχρι να το ξεκαθαρισουν, αν θες να το πω ετσι. Εδω μιλαμε και οι 2 να μη θελουν και εκ των υστερων η γυναικα (γιατι πολυ σπανιο να το κανει ο αντρας) να αλλαξει γνωμη.

Εντιτ: μόλις θυμήθηκα ότι εσείς δεν έχετε περίοδο μια φορά το μήνα, δεν έρχεται το πάνω κάτω μεσα στο σώμα σας μια φορά το μήνα, δεν τρελαινεστε από τις ορμόνες μια φορά το μήνα και άρα είναι πολύ δύσκολο να καταλάβετε τι είναι μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Εσείς μόνο το αποτέλεσμα θα χαίρεστε)
I rest my case.
Αρα επανερχομαστε στο : οταν η φυση ειναι εναντιον του αντρα "ε τι να κανουμε, ετσι ειναι". Οταν η φυση ειναι εναντιον της γυναικας : γκρινια , αδικια, αποζημειωση

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:50, 29-01-09:

Αρα επανερχομαστε στο : οταν η φυση ειναι εναντιον του αντρα "ε τι να κανουμε, ετσι ειναι". Οταν η φυση ειναι εναντιον της γυναικας : γκρινια , αδικια, αποζημειωση
Ρε συ Λορυ, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, η φυση καποιες φορες ειναι "εναντιον" της γυναικας και καποιες "εναντιον" του ανδρα. Αυτο ειναι φακτ και δεν αλλαζει ειτε γκρινιαζουμε ειτε οχι. Οι γυναικες φαινονται να το αποδεχονται, ενω οι ανδρες απο την αλλη πλευρα δε βλεπω να κανουν το ιδιο. Αντε εαν ειναι να αρχισουμε να διαμαρτυρομεθα για τα "αδικα" και γιατι να μην μπορει να τεκνοποιησει και μια 70αρα, οπως μπορει αντιστοιχα ο ανδρας στα 70 του κ.ο.κ.
Ας συνειδητοποιησουμε καποια πραγματα και ας μαθουμε να ζουμε με αυτα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 29-01-09 στις 16:57.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:57, 29-01-09:

Εμεις δε το δεχομαστε ; Και εσεις το δεχεστε ; Μα αν το δεχοσασταν δε θα λεγατε μερικα απο αυτα που λετε. Εμεις δε το δεχομαστε γιατι δε το λετε για ολα αλλα οπου σας συμφερει. (παροντες εξαιρουνται )

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:59, 29-01-09:

Από τη στιγμή που η επιστήμη πολλάκις έχει διορθώσει αδικίες της φύσης, δεν βρίσκω λόγο να τις αποδεχόμαστε. Η αποδοχή ενός fact οδηγεί στη διαιώνιση του.

Όσο για την 70άρα που δεν μπορεί να τεκνοποιήσει Νεραίδα, η επιστήμη έχει κάνει αρκετή πρόοδο ώστε να μπορεί μια 45άρα να τεκνοποιήσει. Στο μέλλον πιθανόν να μπορεί και μια 70άρα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:59, 29-01-09:

Εμεις δε το δεχομαστε ; Και εσεις το δεχεστε ; Μα αν το δεχοσασταν δε θα λεγατε μερικα απο αυτα που λετε. Εμεις δε το δεχομαστε γιατι δε το λετε για ολα αλλα οπου σας συμφερει. (παροντες εξαιρουνται )
Σορρυ, αλλα ανταγωνιστικη διαθεση σε ενα τετοιο ζητημα αδυνατω και να την κατανοησω, αλλα και να τη δεχτω...

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Από τη στιγμή που η επιστήμη πολλάκις έχει διορθώσει αδικίες της φύσης, δεν βρίσκω λόγο να τις αποδεχόμαστε. Η αποδοχή ενός fact οδηγεί στη διαιώνιση του.

Όσο για την 70άρα που δεν μπορεί να τεκνοποιήσει Νεραίδα, η επιστήμη έχει κάνει αρκετή πρόοδο ώστε να μπορεί μια 45άρα να τεκνοποιήσει. Στο μέλλον πιθανόν να μπορεί και μια 70άρα.
Βρισκομαστε στο 2009, αυτα ισχυουν σημερα και με το να ειμαστε ρεαλιστες και να αποδεχομαστε αυτο που συμβαινει, δε σημαινει οτι δε αναγνωριζουμε ειτε τις οποιες αδικιες, ειτε οτι μελλοντικα μπορουν καποιες ή ολες να "διορθωθουν".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 29-01-09 στις 17:11. Αιτία: Συγχώνευση
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:10, 29-01-09:

Δεν ειναι θεμα ανταγωνισμου. Ειναι θεμα να βρεθει δικαιη λυση. Και ειναι δυσκολο, δεκτο. Αλλά σιγουρα δεν προκειται να βρεθει, αν οταν εχουμε 2 μετρα και 2 σταθμα.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 17:15, 29-01-09:

Να ρωτήσω κάτι απλό, επειδή βλέπω εδώ αριθμούς, ποσοστά και δε συμμαζεύεται...
Λόριεν και φαντάγκο και δεν θυμάμαι ποιος άλλος- έχετε σκεφτεί ποτέ πώς θα ήταν να είστε στη θέση των γυναικών;
Δεν το λέω καθόλου με διάθεση να σας κριτικάρω ή να υπερασπιστώ το φύλο μου- δεν έχω περάσει από τέτοια κατάσταση που περιγράφετε και ελπίζω ποτέ να μη χρειαστεί να αντιμετωπίσω μία ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη (ανεπιθύμητη από εμένα, τον σύντροφό μου, το περιβάλλον μου ή όποιον άλλο). Αλλά πραγματικά το θέμα δεν το βλέπετε και πολύ ρεαλιστικά- το κοιτάζετε μόνο επιφανειακά και μέσα από την ασφάλεια που σας προσφέρει το γεγονός ότι δεν πρόκειται να το βιώσετε.
Δεν πρόκειται να σχολιάσω κάτι άλλο πέρα από αυτό

Δεν εχει σημασια που δεν ειναι ο αντρας το δοχειο.

Λόριεν, μόνο με αυτή σου τη φράση τα είπες όλα...

Αν ήσουν εσύ το "δοχείο", ίσως να σκεφτόσουν διαφορετικά. Λυπάμαι που το βλέπεις έτσι.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 18:26, 29-01-09:

Ξέρω πως αυτό που θα πω είναι συναισθηματικό καθαρά, αλλά η αλήθεια είναι πως μου φαίνεται πολύ μικρόψυχος ο άνθρωπος που δεν θα αναγνωρίσει ένα παιδί, για να μη του πάρει ΚΑΠΟΤΕ και ΙΣΩΣ ένα κομμάτι της περιουσίας του (αν αφήσει διαθήκη πχ το παιδί μπορεί δικαστικά να διεκδικήσει το μισό της νόμιμης μοίρας του, δλδ το μισό από αυτό που θα έπαιρνε κανονικά που με δεδομένο πως λογικά ο συγκεκριμένος άντρας θα κάνει κι άλλο παιδί και θα έχει και γυναίκα, στο σενάριο αυτό είναι το 0,1875 της περιουσίας του! Φοβερή κληρονομιά!)
Τι να πω...εαν καποιος εχει ενα παιδι, κατω απο οποιες συνθηκες και να ηρθε, και αυτο που τον απασχολει ειναι πως θα διασφαλισει τα περιουσιακα του, τοτε καλυτερα να μη γινοταν ποτε πατερας. Ουτε καν στους τυπους...
Mα ρε κορίτσια το θέμα δεν είναι ΑΝ θα το κάνουν ή όχι η μητέρα ή το παιδί.
Το θέμα είναι ότι ΜΠΟΡΟΥΝ να το κάνουν.

Μετά την αναγνώριση ένα παιδί ΝΑΙ μπορεί να προσβάλλει τη διαθήκη ακόμα κι αν ο πατέρας δεν το έχει δει ποτέ.. δε θα μελετήσουμε τώρα αν θα το κάνει εν τέλει ή όχι.

Και Neraida μη χαρακτηρίζεις μόνο τη μία πλευρά για μικροψυχισμό, γιατί μπορώ κι εγώ να σου δώσω ένα παράδειγμα στο οποίο και η γυναίκα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί με κάτι αντίστοιχο και χειρότερο.
Έχουμε ένα ζευγάρι στο οποίο ο άντρας έχει πολλά λεφτά, η γυναίκα μένει έγγυος, εκείνος για χ,ψ λόγους δεν το θέλει, εκείνη αποφασίζει να το κρατήσει και ζητάει από αυτόν την αναγνώριση για τον λόγο ακριβώς που λέμε παραπάνω, το βρίσκεις αυτό απίθανο;
Σου δίνω τις ίδιες πιθανότητες να ισχύει με αυτό που ανέφερες κι εσύ, δηλαδή έναν άντρα να τον απασχολήσει αν θα δώσει και στο παιδί που έχει αποκτήσει εκτός γάμου κληρονομιά.
Μην κοιτάμε μόνο τη μία πλευρά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηρώ : 29-01-09 στις 18:33.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:33, 29-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Να ρωτήσω κάτι απλό, επειδή βλέπω εδώ αριθμούς, ποσοστά και δε συμμαζεύεται...
Λόριεν και φαντάγκο και δεν θυμάμαι ποιος άλλος- έχετε σκεφτεί ποτέ πώς θα ήταν να είστε στη θέση των γυναικών;
Δεν το λέω καθόλου με διάθεση να σας κριτικάρω ή να υπερασπιστώ το φύλο μου- δεν έχω περάσει από τέτοια κατάσταση που περιγράφετε και ελπίζω ποτέ να μη χρειαστεί να αντιμετωπίσω μία ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη (ανεπιθύμητη από εμένα, τον σύντροφό μου, το περιβάλλον μου ή όποιον άλλο). Αλλά πραγματικά το θέμα δεν το βλέπετε και πολύ ρεαλιστικά- το κοιτάζετε μόνο επιφανειακά και μέσα από την ασφάλεια που σας προσφέρει το γεγονός ότι δεν πρόκειται να το βιώσετε.
Δεν πρόκειται να σχολιάσω κάτι άλλο πέρα από αυτό

Να με συγχωρείς Καλυψώ αλλά εγώ σε πάρα πολλά μέχρι στιγμής συμφωνώ με τον fandago και τον Lorien (με τον Lorien ίσως όχι σε τόσα γιατί έχει μια τεράστια εμμονή με διάφορα στερεότυπα) και last time I checked ούτε άνδρας ήμουν, ούτε στείρα, ώστε να σκέφτομαι εξ του ασφαλούς.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 18:35, 29-01-09:

Να με συγχωρείς Καλυψώ αλλά εγώ σε πάρα πολλά μέχρι στιγμής συμφωνώ με τον fandago και τον Lorien (με τον Lorien ίσως όχι σε τόσα γιατί έχει μια τεράστια εμμονή με διάφορα στερεότυπα) και last time I checked ούτε άνδρας ήμουν, ούτε στείρα, ώστε να σκέφτομαι εξ του ασφαλούς.
Μα δεν είπα ποτέ ότι μιλάω εξ ονόματος κάποιου βρε Λία.
Έγραψα πουθενά κάτι τέτοιο στο ποστ μου; Η άποψή μου είναι.

πς. και το "δεν πρόκειται να σχολιάσω κάτι πέρα από αυτό" αναφερόταν στο quote με τα λόγια του Λόριεν...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 18:38, 29-01-09:

Ρε συ Λορυ, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, η φυση καποιες φορες ειναι "εναντιον" της γυναικας και καποιες "εναντιον" του ανδρα. Αυτο ειναι φακτ και δεν αλλαζει ειτε γκρινιαζουμε ειτε οχι. Οι γυναικες φαινονται να το αποδεχονται, ενω οι ανδρες απο την αλλη πλευρα δε βλεπω να κανουν το ιδιο.
Νομίζω κοροϊδευόμαστε. Αφού το αποδέχεστε λοιπόν, γιατί ζητάτε άδεια εγκυμοσύνης, επιδόματα κτλ; Αφού η φύση σας έκανε να είστε έγκυες και όταν είστε έγκυες να ΜΗΝ μπορείτε να δουλέψετε για κάποιους μήνες. Παρόλα αυτά, ΑΠΑΙΤΕΙΤΕ ένα σωρό διευκολύνσεις.

Να σας δωθούν δε λέω, αλλά να δωθούν και τα αντίστοιχα στους άντρες.
Συγνώμη, αλλά με ενόχλησε αυτή σου η φράση. Έχω γράψει ξεκάθαρα ότι σας καταλαβαίνω και για να σας καταλάβω, έχω μπει σαφώς στη θέση σας. Απλά δεν θεωρώ ότι και αυτό είναι το σωστό. Όπως καταλαβαίνω την φράση "κάνω κάτι γιατί απλά... μπορώ", αλλά δεν σημαίνει ότι το δέχομαι όταν δεν είναι σωστό.

Θα πρότεινα λοιπόν, να σκέφτεσαι και εσύ πως θα ήταν να είσαι στη θέση των αντρών πριν πεις κάτι τέτοιο

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:42, 29-01-09:

Μα δεν είπα ποτέ ότι μιλάω εξ ονόματος κάποιου βρε Λία.
Έγραψα πουθενά κάτι τέτοιο στο ποστ μου; Η άποψή μου είναι.
Έγραψες ότι οι άνδρες έχουν την άποψη που έχουν επειδή μιλούν εκ του ασφαλούς, ξέροντας ότι ποτέ δεν θα μείνουν έγκυοι. Και σου είπα ότι κι εγώ παρ'ότι δεν είμαι εκ του ασφαλούς (όντας γυναίκα) την ίδια άποψη έχω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 18:54, 29-01-09:

Έγραψες ότι οι άνδρες έχουν την άποψη που έχουν επειδή μιλούν εκ του ασφαλούς, ξέροντας ότι ποτέ δεν θα μείνουν έγκυοι. Και σου είπα ότι κι εγώ παρ'ότι δεν είμαι εκ του ασφαλούς (όντας γυναίκα) την ίδια άποψη έχω.
Σεβαστή.
Και ο φαντάγκο έχει δίκιο σε αυτό που μου είπε- αλλά γνωρίζω πολλά άτομα που θεωρούν τη γυναίκα "δοχείο" και αυτό μου φαίνεται άσχημο. Δεν μπορώ να συζητήσω για ίσα δικαιώματα στο στο να εκφέρουμε άποψη για το θέμα της έκτρωσης, αν βλέπω ότι τα άτομα που έχω απέναντι αντιμετωπίζουν το θέμα έτσι.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:55, 29-01-09:

Nαι. Και το να το κάνει καποιος αυτο δε σημαινει απαραιτητα οτι θα συμφωνησει.

Λόριεν, μόνο με αυτή σου τη φράση τα είπες όλα...
Αν ήσουν εσύ το "δοχείο", ίσως να σκεφτόσουν διαφορετικά. Λυπάμαι που το βλέπεις έτσι.
Αν την απομονωσεις συμφωνω μαζι σου. Αλλά την ειπα μονο για την περιπτωση που μιλουσα στην Youki. Ειπα δλδ :

"Ναι εγω δε θα θελα να εχω απογονο και να ειναι αλλουνου επειδη δε μπορω να τον εχω, δε τον ζητησα αυτη τη στιγμη στη ζωη μου, και η συντροφος αλλαξε γνωμη και το πηρε κι εφυγε. Σου φαινεται περιεργο ; Αν ναι, αντεστρεψε απλα τους ρολους. Δεν εχει σημασια που δεν ειναι ο αντρας το δοχειο."

...δλδ οτι για να δειτε οτι δεν ειναι περιεργο, αντιστρεψτε τους ρολους, μια και στην προσπαθεια αυτη, το ποιος ειναι το δοχειο δεν ειναι το βασικο σημειο.

Hey !! Ποια καλε ;;; That hurt !

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:21, 29-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Και Neraida μη χαρακτηρίζεις μόνο τη μία πλευρά για μικροψυχισμό, γιατί μπορώ κι εγώ να σου δώσω ένα παράδειγμα στο οποίο και η γυναίκα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί με κάτι αντίστοιχο και χειρότερο.
Έχουμε ένα ζευγάρι στο οποίο ο άντρας έχει πολλά λεφτά, η γυναίκα μένει έγγυος, εκείνος για χ,ψ λόγους δεν το θέλει, εκείνη αποφασίζει να το κρατήσει και ζητάει από αυτόν την αναγνώριση για τον λόγο ακριβώς που λέμε παραπάνω, το βρίσκεις αυτό απίθανο;
Σου δίνω τις ίδιες πιθανότητες να ισχύει με αυτό που ανέφερες κι εσύ, δηλαδή έναν άντρα να τον απασχολήσει αν θα δώσει και στο παιδί που έχει αποκτήσει εκτός γάμου κληρονομιά.
Μην κοιτάμε μόνο τη μία πλευρά.
Συγγνωμη, αλλα πουθενα δεν εχω γραψει οτι δικαιολογω μια γυναικα που συνειδητα χρησιμοποιει μια εγκυμοσυνη για σκοπους δικους της, οπως π.χ τα χρηματα. Η εξαπατηση καποιου ειδικα μεσω ενος παιδιου για μενα δεν ειναι απλα μικροψυχο αλλα και ακατανομαστο και οπως θεωρω οτι δε θα πρεπε σε κεινη την περιπτωση καποιος να γινει πατερας του παιδιου μου, ετσι και εγω εαν ειχα τετοια κινητρα δε θα αξιζα να γινω μητερα κανενος παιδιου.
Σε κανενα ποστ μου δεν αναφερθηκα σε περιπτωσεις εξαπατησης. Χωρις να λεω οτι δεν υπαρχουν. Απλα δεν ηταν αυτο που θεωρουσα οτι εξεταζαμε, αφου ολοι φανανταζομαι οτι κατακρινουμε τετοιες συεμπριφορες.

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Νομίζω κοροϊδευόμαστε. Αφού το αποδέχεστε λοιπόν, γιατί ζητάτε άδεια εγκυμοσύνης, επιδόματα κτλ; Αφού η φύση σας έκανε να είστε έγκυες και όταν είστε έγκυες να ΜΗΝ μπορείτε να δουλέψετε για κάποιους μήνες. Παρόλα αυτά, ΑΠΑΙΤΕΙΤΕ ένα σωρό διευκολύνσεις.

Να σας δωθούν δε λέω, αλλά να δωθούν και τα αντίστοιχα στους άντρες.
Δε σε "πιανω"...
Σε τι ακριβως πανω "κοροιδευουμε" ο ενας τον αλλο?
Στο οτι δε γινεται να δουλευει η γυναικα που βρισκεται στο "μηνα" της? Οτι τλχ μεχρι να ξελεχωνιασει πρεπει να βρισκεται σπιτι και δεν μπορει να επιστρεψει στην εργασια της? Ή οτι πρεπει τους πρωτους μηνες να ταιζει το μωρο καθε τριωρο?!
Ο ανδρας μηπως δεν παιρνει επιδομα για τεκνα και βρισκεται στην φαντασια μου?
Τι ακριβως θελεις να δοθει στους ανδρες που αδικως δε διδεται? Οχι τπτ αλλο, αλλα για να σε καταλαβω και να μη γραφουμε γενικα και αοριστα πραγματα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

Ο ...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε στις 19:28, 29-01-09:

Καταρχας, κανω εκτρωση για μενα δε σημαινει καταδικαζω καποιον σε θανατο. Ειμαι υπερ της εκτρωσης κατω απο προυποθεσεις και οχι ετσι για το "γουστο" μας και λογω ανευθυνοτητας μας.
Εν συνεχεια, οσον αφορα στο "δε θα ηθελα ενα παιδι απο εναν τετοιο ανθρωπο", θελω να πω πως ενας ανθρωπος που τα βλεπει ετσι τα πραγματα, δεν κανει για πατερας του δικου μου παιδιου. Δε θα ηθελα να κουβαλαει το παιδι μου γονιδια ενος τετοιου ανθρωπου. Σιμπλ ας δατ...
ΤΟ παιδί σου; ΤΟ παιδί σου;

Τί εννοοείς με αυτό; Το υποθετικό παιδί που κάποτε θα γεννήσεις; Δλδ αν μείνεις έγκυος και το κρατήσεις, αυτό θα είναι "το παιδί σου" ενώ αν το ρίξεις και κάνεις ένα άλλο αργότερα, εκείνο (το δεύτερο) θα είναι ΤΟ παιδί σου;

ΤΟ παιδί σου ορίζεται εκ των προτέρων ως ο καρπός κάποιας κύησης που πιθανόν να αποδεχτείς;

Είπα και προηγουμένως ότι αν θεωρούμε ότι ρεφάρουμε ένα παιδί που ρίχνουμε με ένα άλλο, τότε κατά τη γνώμη μου περνάμε κρίση ανθρωπισμού (ΑΣΧΕΤΑ αν υπό προϋποθέσεις προτιμήσουμε την έκτρωση σε κάποια περίπτωση).

Με την ελπίδα η κόντρα μας να είναι καθαρά γλωσσολογική...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:42, 29-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
ΤΟ παιδί σου; ΤΟ παιδί σου;

Τί εννοοείς με αυτό; Το υποθετικό παιδί που κάποτε θα γεννήσεις; Δλδ αν μείνεις έγκυος και το κρατήσεις, αυτό θα είναι "το παιδί σου" ενώ αν το ρίξεις και κάνεις ένα άλλο αργότερα, εκείνο (το δεύτερο) θα είναι ΤΟ παιδί σου;

ΤΟ παιδί σου ορίζεται εκ των προτέρων ως ο καρπός κάποιας κύησης που πιθανόν να αποδεχτείς;

Είπα και προηγουμένως ότι αν θεωρούμε ότι ρεφάρουμε ένα παιδί που ρίχνουμε με ένα άλλο, τότε κατά τη γνώμη μου περνάμε κρίση ανθρωπισμού (ΑΣΧΕΤΑ αν υπό προϋποθέσεις προτιμήσουμε την έκτρωση σε κάποια περίπτωση).

Με την ελπίδα η κόντρα μας να είναι καθαρά γλωσσολογική...
Πως κατεληξες σε αυτο το πραγμα και τι σε εκανε στα γραφομενα μου να το συμπερανεις?
Εγω αυτο που ειπα ειναι το εξης παρακατω: Σε περιπτωση που κατοπιν "ατυχηματος" μεινω εγκυος απο εναν ανδρα που εξεταζει το θεμα τοσο μικροψυχα, δε θα τον ηθελα για πατερα του δκου μου παιδιου και πολυ πιθανον (το πιθανοτερο δλδ) να προεβαινα σε εκτρωση, εκτος εαν ετιθετο θεμα μελλοντικα μη αλλης δυνατοτητας τεκνοποιησης.

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε στις 19:54, 29-01-09:

Σε περιπτωση που κατοπιν "ατυχηματος" μεινω εγκυος απο εναν ανδρα που εξεταζει το θεμα τοσο μικροψυχα, δε θα τον ηθελα για πατερα του δκου μου παιδιου...

Το παιδί τί φταίει;

Είναι από τις περιπτώσεις που είναι τιμιότερο να παραδεχτεί κάποιος ότι η έκτρωση είναι θέμα δικής του ματαιοδοξίας (όχι πρακτικών δυσκολιών όπως φράγκα κλπ, τουλάχιστον δεν ανέφερες κάτι τέτοιο) και όχι να πάρει κάποια έτοιμη κουλτουριάρικη ατάκα. Απόλυτα το βλέπω (το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ), απόλυτα το λέω. Σόρυ.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 22:38, 29-01-09:

Συγγνωμη, αλλα πουθενα δεν εχω γραψει οτι δικαιολογω μια γυναικα που συνειδητα χρησιμοποιει μια εγκυμοσυνη για σκοπους δικους της, οπως π.χ τα χρηματα. Η εξαπατηση καποιου ειδικα μεσω ενος παιδιου για μενα δεν ειναι απλα μικροψυχο αλλα και ακατανομαστο και οπως θεωρω οτι δε θα πρεπε σε κεινη την περιπτωση καποιος να γινει πατερας του παιδιου μου, ετσι και εγω εαν ειχα τετοια κινητρα δε θα αξιζα να γινω μητερα κανενος παιδιου.
Δεν είπα ότι τη δικαιολογείς.

Άρα ΜΠΟΡΕΙ μια γυναίκα να το κάνει, ανεξάρτητα το πως εμείς εδώ θα το χαρακτηρίσουμε.. μικρόψυχο ή ακατανόμαστο.
Άρα ένας άντρας θα βρεθεί να "χρωστάει" για κάτι που ΔΕΝ ήθελε, μόνο και μόνο επειδή αυτό είναι το δικό της σώμα και αυτή έχει τον τελευταίο λόγο.
Και το βρίσκεις εσύ αυτό δίκαιο;
Μη μου πεις για τη φύση του ανθρώπου, ούτε να μου πεις ας πρόσεχε.
Είναι αυτό δίκαιο;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:45, 29-01-09:

Επειδή έχω μπερδέψει λίγο τα μπούτια μου με ένα θέμα, αν μπορείτε με βοηθάτε?

Εκτός απ τον epote, υπάρχει κάποιος άλλος που να υποστηρίζει ότι ΑΝ η γυναίκα ΔΕ ΘΕΛΕΙ το παιδί, αλλά θα το θέλει ο άντρας, η γυναίκα θα πρέπει να το κρατήσει?

Παράθεση

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΛΑΡΑ7427
H ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H ΛΑΡΑ7427 έγραψε στις 22:58, 29-01-09:

Ναι, γιατί να μη το κρατήσει, για μένα αυτός είναι άντρας, είναι υπεύθυνος, και έχει συνείδηση. Αλλά πολύ σπάνια το έχω ακούσει.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:40, 29-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Επειδή έχω μπερδέψει λίγο τα μπούτια μου με ένα θέμα, αν μπορείτε με βοηθάτε?

Εκτός απ τον epote, υπάρχει κάποιος άλλος που να υποστηρίζει ότι ΑΝ η γυναίκα ΔΕ ΘΕΛΕΙ το παιδί, αλλά θα το θέλει ο άντρας, η γυναίκα θα πρέπει να το κρατήσει?
Εγώ πάντως όχι, υποστηρίζω ότι αν ΔΕΝ το θέλει ο άνδρας και το θέλει η γυναίκα, πρέπει να μην έχει απαιτήσεις από αυτόν (ομοίως και ο fandago αν έχω καταλάβει καλά). Φυσικά δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις όπου ο άνδρας το ήθελε στην αρχή και μετά λάκισε, αλλά που το είχε καταστήσει σαφέστατο εξ αρχής ότι δεν το θέλει.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 23:56, 29-01-09:

Δε σε "πιανω"...
Σε τι ακριβως πανω "κοροιδευουμε" ο ενας τον αλλο?
Στο οτι δε γινεται να δουλευει η γυναικα που βρισκεται στο "μηνα" της? Οτι τλχ μεχρι να ξελεχωνιασει πρεπει να βρισκεται σπιτι και δεν μπορει να επιστρεψει στην εργασια της? Ή οτι πρεπει τους πρωτους μηνες να ταιζει το μωρο καθε τριωρο?!
Θα περίμενα πραγματικά, τουλάχιστον όταν συζητάμε σε μέρος όπου αυτά που λέμε μένουν ως γραμμένα, είτε να έχουν συνοχή, είτε να καταλαβαίνουμε τι λέμε οκ;

Λοιπόν αυτά τα "πρέπει" και τα "δεν γίνεται" ποιος τα καθόρισε; Ο άνθρωπος με νόμους; Όχι... Ποιος; Η ΦΥΣΗ! Τι είπες λοιπόν εσύ σε προηγούμενο post; Για θυμήσου:
Ρε συ Λορυ, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, η φυση καποιες φορες ειναι "εναντιον" της γυναικας και καποιες "εναντιον" του ανδρα. Αυτο ειναι φακτ και δεν αλλαζει ειτε γκρινιαζουμε ειτε οχι. Οι γυναικες φαινονται να το αποδεχονται, ενω οι ανδρες απο την αλλη πλευρα δε βλεπω να κανουν το ιδιο. Αντε εαν ειναι να αρχισουμε να διαμαρτυρομεθα για τα "αδικα" και γιατι να μην μπορει να τεκνοποιησει και μια 70αρα, οπως μπορει αντιστοιχα ο ανδρας στα 70 του κ.ο.κ.
Ας συνειδητοποιησουμε καποια πραγματα και ας μαθουμε να ζουμε με αυτα.
πως ακριβώς λοιπόν αποδέχεσαι ότι η φύση σε κάνει να πρέπει να βρίσκεσαι σπίτι, δεν γίνεται να δουλεύει στον μήνα της και πρέπει τους πρώτους μήνες να ταΐζεις το παιδί κάθε τρίωρο (αυτό ισχύει όντως; ); Με το να ζητάς επιδόματα, άδειες εγκυμοσύνης κτλ; Έτσι το αποδέχεσαι εσύ; Έτσι το αποδέχομαι και εγώ... Με έχει αδικήσει κάπου η φύση; Φτιάξτε έναν νόμο να έλθω στα ίσια μου...

Πως αποδέχεσαι το γεγονός ότι ο άντρας έχει την δυνατότητα να αδιαφορήσει για το παιδί από ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥ; Με τον ΑΝΑΓΚΑΖΕΙΣ να υπογράψει αναγνώριση ή διατροφή;

Όχι μόνο λοιπόν δεν αποδέχεσαι την φύση σου, αλλά επιβάλεις στον άντρα κάτι, για να του αποτρέψεις κάτι στο οποίο θεωρητικά ευνοείται από την φύση του.

ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

υγ: όπως και να το δεις η λογική αυτού που λέω είναι σωστή σαν σύνδεση στοιχείων. Οπότε αν δεν σου αρέσει το αποτέλεσμα, μάλλον τα στοιχεία σου είναι λάθος.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:10, 30-01-09:

Για να διευκρινίσω το +1 που έβαλα στον fandago παραπάνω:
Δεν είμαι καθόλου κατά της νομοθετικής ρύθμισης τυχόν αιδκιών της φύσης. Είμαι υπέρ του να διορθώνει ο νόμος και η επιστήμη τυχόν αδικίες της φύσης. Ωστόσο θα πρέπει να γίνονται ισομερώς και να μην καταλήγουν να αδικούν το άλλο φύλο. Για παράδειγμα, πρέπει η άδεια πατρότητας να είναι εξίσου "υποχρεωτική" με την άδεια μητρότητας. Κι αν θέλουμε να υποχρεώνεται ο άνδρας να στηρίζει ένα μωρό που δεν ήθελε, τότε να υποχρεωνόμαστε κι εμείς να κρατήσουμε ένα μωρό που δεν θέλαμε και να πληρώνουμε και διατροφή. Δεν μας αρέσει; (ούτε εμένα μου αρέσει και ΔΕΝ το προτείνω) Τότε να μην ισχύει και το πρώτο. Μέχρι να βρει λύση η επιστήμη, αυτές είναι οι μόνες δίκαιες λύσεις που βλέπω.

Άλλωστε δεν υπάρχει αδικία που να βλάπτει μόνο το ένα φύλο. Πάντα έμμεσα βλάπτει και το άλλο (μπορώ να το αναλύσω αυτό, αλλά είναι για άλλο θέμα).

Όπως ξέρετε είμαι από τους πιο "φανατικούς" υποστηρικτές της απόλυτης ισότητας μεταξύ των 2 φύλων. Πλέον αρχίζω να διαπιστώνω έναν ακόμα λόγο για τον οποίο δεν έχουμε πραγματική ισότητα: Δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε μια παραχώρηση που να έχουν κάνει οι γυναίκες στα δικά τους κεκτημένα για χάρη της ισότητας. Ούτε μία.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:24, 30-01-09:

πως ακριβώς λοιπόν αποδέχεσαι ότι η φύση σε κάνει να πρέπει να βρίσκεσαι σπίτι, δεν γίνεται να δουλεύει στον μήνα της και πρέπει τους πρώτους μήνες να ταΐζεις το παιδί κάθε τρίωρο (αυτό ισχύει όντως; ); Με το να ζητάς επιδόματα, άδειες εγκυμοσύνης κτλ; Έτσι το αποδέχεσαι εσύ; Έτσι το αποδέχομαι και εγώ... Με έχει αδικήσει κάπου η φύση; Φτιάξτε έναν νόμο να έλθω στα ίσια μου...
Γιατί μπλέκουμε τα μπούτια μας? Θέλουμε (άντρες και γυναίκες) τα παιδιά να γεννιούνται υγιή χωρίς κινδύνους για την μητέρα? Θέλουμε ως κοινωνία την γυναίκα στην παραγωγή? Θέλουμε να μην εξαρτιόνται οι γυναίκες από τους άντρες οικονομικά που είναι ψυχοφθόρο ΚΑΙ για τους δύο? Ε δεν γίνεται αλλοιώς παρά με άδεια εγκυμοσύνης... τι να κάνουμε τώρα...
Στην αρρώστια (ως κατάσταση που δεν σου επιτρέπει να εργαστείς ή ως κατάσταση που δεν σου επιτρέπει να πάς στη δουλειά σου - πχ σπασμένο πόδι) δεν παίρνεις αναρρωτική? Επειδή δεν μπορούμε να σκεφτούμε μια κατάσταση που για θετικό αποτέλεσμα ο άντρας δεν μπορεί να εργαστεί πρέπει να ακυρώσουμε τα αντικειμενικά στοιχεία της εγκυμοσύνης? Τότε να μην φτιάχνουμε δρόμους/ εισόδους/ λεωφορεία και για ΑΜΕΑ για να μπορούν να εργάζονται... όπως παλιά...
Αν το ποσοστό των αντρών που θέλουν να συνεχιστεί μια εγκυμοσύνη χωρίς να συνεισφέρει η γυναίκα μετά την γέννηση του παιδιού είχαν φτάσει την απαιτούμενη κρίσιμη μάζα θα άρχιζαν να συζητιούνται/ νομοθετούνται τα απαιτούμενα για μια τέτοια περίπτωση....

"αυτό ισχύει όντως; "
Τόσο μακριά από την κατάσταση και όμως με τόσο έντονη άποψη!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 11:43, 30-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Γιατί μπλέκουμε τα μπούτια μας? Θέλουμε (άντρες και γυναίκες) τα παιδιά να γεννιούνται υγιή χωρίς κινδύνους για την μητέρα? Θέλουμε ως κοινωνία την γυναίκα στην παραγωγή? Θέλουμε να μην εξαρτιόνται οι γυναίκες από τους άντρες οικονομικά που είναι ψυχοφθόρο ΚΑΙ για τους δύο? Ε δεν γίνεται αλλοιώς παρά με άδεια εγκυμοσύνης... τι να κάνουμε τώρα...
Μα φυσικά και χαίρομαι που οι γυναίκες έχουν αυτή τη δυνατότητα, φυσικά και θα χαρώ όταν η γυναίκα μου με το καλό θα μπορεί να την αξιοποιήσει. Με ενοχλεί όμως που διαβάζω τόσα και τόσα, για το ότι η φύση έτσι μας έκανε και αποδεχτείτε το (στους άντρες) και το ότι πρέπει ντε και καλά να υποχρεώνεται να κάνει κάτι ο άντρας, για να μην αδικείται η γυναίκα.

Θέλεις να έχεις κάποια επιπλέον όταν μένεις έγκυος, όπως σε προόρισε η φύση; Να τα έχεις, αλλά να μην μας βγαίνεις και αδικημένη από πάνω (δεν είναι προσωπικό στη lugar αυτό). Αλλιώς, να πάρει και ο άντρας αντίστοιχα "bonus" και κάνε μετά ότι θέλεις.

Άλλοι είπαν για το πως μας έκανε η φύση και να το αποδεχτούμε, αλλά δεν βλέπω να αναφέρεσαι σε αυτούς.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 11:52, 30-01-09:

πως ακριβώς λοιπόν αποδέχεσαι ότι η φύση σε κάνει να πρέπει να βρίσκεσαι σπίτι, δεν γίνεται να δουλεύει στον μήνα της και πρέπει τους πρώτους μήνες να ταΐζεις το παιδί κάθε τρίωρο (αυτό ισχύει όντως; );
Θα απαντήσω σε αυτό, στη διαμάχη δεν έχω κουράγιο να μπλεχτώ.

ΔΕΝ έχω εμπειρία ακόμα από θηλασμό (προφανώς) αλλά έχω διαβάσει πολύ για το θέμα επειδή με ενδιαφέρει. Το μωρό δεν πρέπει να το θηλάζεις ανά τρίωρο, πρέπει να το θηλάζεις όποτε αυτό θέλει. Το οποίο συμβαίνει πολύ συχνότερα από τρίωρο. Τις πρώτες 40 μέρες μπορεί να είναι στο στήθος μέχρι και 18 ώρες την ημέρα (έπαθα σοκ όταν το διάβασα). Επίσης μπορεί να θηλάζει συνεχόμενα επί ώρες. Αφού περάσουν οι 40 μέρες, τα πράγματα χαλαρώνουν λίγο. Αλλά οπωσδήποτε κάθε 2-3 ώρες πάλι πρέπει να φάει.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:08, 30-01-09:

Να προσθέσω μόνο σε αυτά που είπε η Palladin, πως μετά από κάθε θηλασμό είσαι κομμάτια και οι γιατροί συμβουλεύουν τους πρώτους μήνες, η μητέρα να εκμεταλλεύεται τις ώρες που το μωρό κοιμάται και να κοιμάται κι εκείνη.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 12:36, 30-01-09:

Μα φυσικά και χαίρομαι που οι γυναίκες έχουν αυτή τη δυνατότητα, φυσικά και θα χαρώ όταν η γυναίκα μου με το καλό θα μπορεί να την αξιοποιήσει.
Μεταξύ μας... μην της δείξεις τι λές σε αυτή τη συζήτηση αν θέλεις να κάνετε παιδί!

Με ενοχλεί όμως που διαβάζω τόσα και τόσα, για το ότι η φύση έτσι μας έκανε και αποδεχτείτε το (στους άντρες) και το ότι πρέπει ντε και καλά να υποχρεώνεται να κάνει κάτι ο άντρας, για να μην αδικείται η γυναίκα.
Δεν το κάνει ο άντρας το κάνει το κράτος... και η κοινωνία για τους λόγους που προανέφερα: για να έχει υγιή παιδιά και υγιές εργατικό δυναμικό (αν θες να το πάω πάρα πέρα για να έχει παιδιά και εργατικό δυναμικό)
Θέλεις να έχεις κάποια επιπλέον όταν μένεις έγκυος, όπως σε προόρισε η φύση; Να τα έχεις, αλλά να μην μας βγαίνεις και αδικημένη από πάνω (δεν είναι προσωπικό στη lugar αυτό). Αλλιώς, να πάρει και ο άντρας αντίστοιχα "bonus" και κάνε μετά ότι θέλεις.
Ωραία και τώρα πες μας συγκεκριμένα για ποιό ρόλο προόρισε η φύση τους άντρες που είναι ευεργετικός για το σύνολο και για τον οποίον θέλεις "bonus" ώστε να στο δώσω.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:00, 30-01-09:

Θα περίμενα πραγματικά, τουλάχιστον όταν συζητάμε σε μέρος όπου αυτά που λέμε μένουν ως γραμμένα, είτε να έχουν συνοχή, είτε να καταλαβαίνουμε τι λέμε οκ;

Λοιπόν αυτά τα "πρέπει" και τα "δεν γίνεται" ποιος τα καθόρισε; Ο άνθρωπος με νόμους; Όχι... Ποιος; Η ΦΥΣΗ! Τι είπες λοιπόν εσύ σε προηγούμενο post; Για θυμήσου:

Πως αποδέχεσαι το γεγονός ότι ο άντρας έχει την δυνατότητα να αδιαφορήσει για το παιδί από ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥ; Με τον ΑΝΑΓΚΑΖΕΙΣ να υπογράψει αναγνώριση ή διατροφή;

Όχι μόνο λοιπόν δεν αποδέχεσαι την φύση σου, αλλά επιβάλεις στον άντρα κάτι, για να του αποτρέψεις κάτι στο οποίο θεωρητικά ευνοείται από την φύση του.

ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

υγ: όπως και να το δεις η λογική αυτού που λέω είναι σωστή σαν σύνδεση στοιχείων. Οπότε αν δεν σου αρέσει το αποτέλεσμα, μάλλον τα στοιχεία σου είναι λάθος.
Εχω την εντυπωση οτι καταλαβαινεις ο,τι θελεις.
1ον επιδοματα για τα παιδια παιρνουν εξισου η εργαζομενη μητερα οπως και ο εργαζομενος πατερας. Οπως επισης επιδομα γαμου.
Η αδεια εγκυμοσυνης πριν τη γεννα και μετα επιβαλλεται. Υπαρχουν και γυναικες που παιρνουν και 6 μηνες στο κρεββατι πριν γεννησουν.
Οταν μιλησα για αποδοχη εφερα και παραδειγμα. Πανε και διαβασε το.
Τωρα οσον αφορα σε αυτο:
"Πως αποδέχεσαι το γεγονός ότι ο άντρας έχει την δυνατότητα να αδιαφορήσει για το παιδί από ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥ; Με τον ΑΝΑΓΚΑΖΕΙΣ να υπογράψει αναγνώριση ή διατροφή;"
Εαν ειχες διαβασει αυτα που εχω γραψει δε θα μου το απηυθυνες προσωπικα σε καμμια περιπτωση. 1ον εχω ηδη γραψει οτι ουδεποτε θα ΑΝΑΓΚΑΖΑ καποιον να υπογραψει την οποια αναγνωριση και ποσο μαλλον τη διατροφη. Εγω απο εναν ανθρωπο που θα ειχε τετοιες θεσεις δε θα ηθελα καν να φερω στη ζωη το παιδι του. Και εχω γραψει οτι θα το εκανα μονο στην περιπτωση που θα υπηρχε σοβαρος κινδυνος να μεινω ακληρη. Διοτι για μενα το σημαντικοτερο απο ολα τα πραγματα στη ζωη μου ειναι η δημιουργια οικογενειας, ακομα και εαν αυτη λεγεται μονογονεικη και οχι η καριερα, ο πλουτος, η φημη, η εξουσια κ.ο.κ.

Τωρα το οτι δε βρισκω καν λεξη για να χαρακτηρισω καποιον που αρνειται να αναγνωρισει, αλλα και να εχει σχεση με ενα παιδι του, κατω απο οποιες συνθηκες και εαν ηρθε αυτο εν ζωη, ειναι καθαρα προσωπικη μου θεση και εαν σε θιγει λυπαμαι πολυ. Για μενα ειναι αδιανοητο καποιος να απαρνειται το παιδι του. Ουτε προκειται να τον καταλαβω ποτε, αλλα ουτε και να τον δικαιολογησω.-

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 13:14, 30-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Ωραία και τώρα πες μας συγκεκριμένα για ποιό ρόλο προόρισε η φύση τους άντρες που είναι ευεργετικός για το σύνολο και για τον οποίον θέλεις "bonus" ώστε να στο δώσω.
Αν αποφασίσετε αν τελικά ο καθένας θα έπρεπε να παίρνει μόνο ότι του δίνει η φύση, θα σου απαντήσω.

Επίσης, δεν έχω κανένα πρόβλημα να δει η μέλλουσα γυναίκα μου το thread, ούτε οποιαδήποτε γυναίκα. Αν εσένα σου δημιουργείται αρνητική εντύπωση για μένα από αυτά που διαβάζεις εδώ, πολύ απλά δεν θα μου ταίριαζες σαν υποψήφια γυναίκα μου (το ξέρω ότι είσαι δεσμευμένη παράδειγμα φέρνω ), άρα δεν με ενδιαφέρει τη εντύπωση σου δημιουργούν. Στην τελική δεν λέω τίποτα κακό και ούτε έχω πει τι θα έκανα ΕΓΩ στην προκειμένη περίπτωση. Τόση ώρα λέω για το τι είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ένας άντρας να κάνει.
Η αδεια εγκυμοσυνης πριν τη γεννα και μετα επιβαλλεται.
Από ποιον επιβάλλεται ακριβώς; Από την φύση; Ναι... Ε τότε αυτά που λες δεν έχουν συνοχή... Μέχρι να το καταλάβεις, μην το ανακυκλώνουμε.
Τωρα το οτι δε βρισκω καν λεξη για να χαρακτηρισω καποιον που αρνειται να αναγνωρισει, αλλα και να εχει σχεση με ενα παιδι του, κατω απο οποιες συνθηκες και εαν ηρθε αυτο εν ζωη, ειναι καθαρα προσωπικη μου θεση και εαν σε θιγει λυπαμαι πολυ. Για μενα ειναι αδιανοητο καποιος να απαρνειται το παιδι του. Ουτε προκειται να τον καταλαβω ποτε, αλλα ουτε και να τον δικαιολογησω.-
Καταρχάς, να ξεκαθαρίσω και σε σένα (αν και δεν θα έπρεπε να με νοιάζει, απλά το γράφω για να το διαβάσουν και οι άλλοι), ότι προσωπικά δεν θα αρνιόμουν να αναγνωρίσω το παιδί μου ακόμα και αν δεν ήταν προγραμματισμένο.

Επί τόσα posts προσπαθώ να σας κάνω μάταια να καταλάβετε, ότι δεν θα έπρεπε με το νόμο να είμαι αναγκασμένος να το κάνω. Αν δεν θέλετε να το δεχτείτε (εσύ λες ότι το δέχεσαι, αλλά δεν το λέει ο νόμος), τότε μόνο αρνητικές σκέψεις μπορώ να κάνω για τους λόγους για τους οποίους το θέλετε.

Εδώ όμως δεν καταλήξαμε ποιος θα έπρεπε να παίρνει την απόφαση για την έκτρωση, αλλά συνεχίσαμε στην αναγνώριση, γιατί θεωρείτε δεδομένο ότι την άποψη του άντρα σε αυτό, την έχετε στην καλύτερη περίπτωση κατώτερη από τη δική σας, άρα το παιδί είναι σχεδόν δεδομένο ότι θα το κρατήσετε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fandago : 30-01-09 στις 13:37. Αιτία: αλλαγή ένα όχι σε ναι
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:19, 30-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Θα απαντήσω σε αυτό, στη διαμάχη δεν έχω κουράγιο να μπλεχτώ.

ΔΕΝ έχω εμπειρία ακόμα από θηλασμό (προφανώς) αλλά έχω διαβάσει πολύ για το θέμα επειδή με ενδιαφέρει. Το μωρό δεν πρέπει να το θηλάζεις ανά τρίωρο, πρέπει να το θηλάζεις όποτε αυτό θέλει. Το οποίο συμβαίνει πολύ συχνότερα από τρίωρο. Τις πρώτες 40 μέρες μπορεί να είναι στο στήθος μέχρι και 18 ώρες την ημέρα (έπαθα σοκ όταν το διάβασα). Επίσης μπορεί να θηλάζει συνεχόμενα επί ώρες. Αφού περάσουν οι 40 μέρες, τα πράγματα χαλαρώνουν λίγο. Αλλά οπωσδήποτε κάθε 2-3 ώρες πάλι πρέπει να φάει.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Να προσθέσω μόνο σε αυτά που είπε η Palladin, πως μετά από κάθε θηλασμό είσαι κομμάτια και οι γιατροί συμβουλεύουν τους πρώτους μήνες, η μητέρα να εκμεταλλεύεται τις ώρες που το μωρό κοιμάται και να κοιμάται κι εκείνη.

Να γιατι επιβαλλεται τλχ για "μετα"...
Για "πριν" εξαρταται απο την καθε εγκυμοσυνη και την πορεια της...
Και εαν δε σου αρκουν, ρωτησε καποιες που εχουν ηδη γινει μητερες και ξερουν απο πρωτο χερι. Επιβαλλεται λογω φυσης και ευτυχως που ειναι και θεσμοθετημενο...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 13:25, 30-01-09:

Λοιπόν, θα σου εξηγήσω για τελευταία φορά, γιατί ενίσταμαι στα λόγια σου:
Επιβαλλεται λογω φυσης και ευτυχως που ειναι και θεσμοθετημενο...
Επιβάλλεται λόγω φύσης λοιπόν λες, αλλά ευτυχώς που είναι και θεσμοθετημένο γιατί; Επειδή δεν μπορούσατε να το αποδεχτείτε αλλιώς; Γιατί κοίτα ξανά τι γράφεις:
Ρε συ Λορυ, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, η φυση καποιες φορες ειναι "εναντιον" της γυναικας και καποιες "εναντιον" του ανδρα. Αυτο ειναι φακτ και δεν αλλαζει ειτε γκρινιαζουμε ειτε οχι. Οι γυναικες φαινονται να το αποδεχονται,
Πως αποδέχεσαι λοιπόν το "φακτ" (sic) ότι η φύση είναι "εναντίον" σου με το να σου επιβάλλει να μην μπορείς να δουλέψεις πχ στον μήνα σου; Δεν το αποδέχτηκες λοιπόν, παρά μόνο όταν θεσμοθετήθηκε η άδεια εγκυμοσύνης. Μέχρι τότε λογικά το ζητούσες, ή σύμφωνα με τις δικές σου εκφράσεις, "γκρίνιαζες" για να το πάρεις.

Ε συγνώμη λοιπόν, αλλά αυτό είναι ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ (το να ζητάς να αποδεχτούν οι άλλοι την φύση τους, ενώ εσύ δεν την αποδέχτηκες)!

Αν δεν το καταλαβαίνεις ούτε τώρα, καλύτερα να μην απαντήσεις.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 13:33, 30-01-09:

Αν αποφασίσετε αν τελικά ο καθένας θα έπρεπε να παίρνει μόνο ότι του δίνει η φύση, θα σου απαντήσω.
Όταν οι άνθρωποι ζούσαν στις σπηλιές, η γυναίκα έμενε με το παιδί στη σπηλιά και ο άντρα κυνηγούσε μαμούθ για να τους θρέψει. Σήμερα δεν απαιτούμε να μας κουβαλάτε το μαμούθ, το φέρνουμε μόνες μας δουλεύοντας, αλλά τουλάχιστον επιτρέψετε ημών να μένουμε σπίτι λίγους μήνες όταν γεννάμε! Διότι η φύση από την εποχή των σπηλαίων έτσι πρόσταζε!

Από ποιον επιβάλλεται ακριβώς; Από την φύση; Όχι... Ε τότε αυτά που λες δεν έχουν συνοχή... Μέχρι να το καταλάβεις, μην το ανακυκλώνουμε.
Επιβάλλεται από τα ράμματα που θα 'χουμε πάνω μας, από το στήθος μας που θα τρέχει συνέχεια και από το μωρό που θα πεινάει και θα θέλει να φάει ....

Καταρχάς, να ξεκαθαρίσω και σε σένα (αν και δεν θα έπρεπε να με νοιάζει, απλά το γράφω για να το διαβάσουν και οι άλλοι), ότι προσωπικά δεν θα αρνιόμουν να αναγνωρίσω το παιδί μου ακόμα και αν δεν ήταν προγραμματισμένο.

Επί τόσα posts προσπαθώ να σας κάνω μάταια να καταλάβετε, ότι δεν θα έπρεπε με το νόμο να είμαι αναγκασμένος να το κάνω. Αν δεν θέλετε να το δεχτείτε (εσύ λες ότι το δέχεσαι, αλλά δεν το λέει ο νόμος), τότε μόνο αρνητικές σκέψεις μπορώ να κάνω για τους λόγους για τους οποίους το θέλετε.
Κάποιος το είπε σε προηγούμενο ποστ, νομίζω η Καγίρα.... μπορεί κανείς να αμφισβητήσει την μητέρα ενός παιδιού;; Γιατί να μπορεί να αμφισβητήσει τον πατέρα; Απλά πες μου γιατί ....

Εδώ όμως δεν καταλήξαμε ποιος θα έπρεπε να παίρνει την απόφαση για την έκτρωση, αλλά συνεχίσαμε στην αναγνώριση, γιατί θεωρείτε δεδομένο ότι την άποψη του άντρα σε αυτό, την έχετε στην καλύτερη περίπτωση κατώτερη από τη δική σας, άρα το παιδί είναι σχεδόν δεδομένο ότι θα το κρατήσετε.
Από που συνάγεται ότι θα κρατήσουμε το παιδί, επειδή θεωρούμε "κατώτερη"
τη γνώμη του πατέρα ;;; Την περίπτωση να μη θέλουμε να κρατήσουμε το παιδί κάποιου, που μας φαίνεται τη δεδομένη στιγμή ή και γενικότερα, εντελώς ακατάλληλος για πατέρας του παιδιού μας, πως την αποκλείσαμε;;;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:36, 30-01-09:

Λοιπόν, θα σου εξηγήσω για τελευταία φορά, γιατί ενίσταμαι στα λόγια σου:

Επιβάλλεται λόγω φύσης λοιπόν λες, αλλά ευτυχώς που είναι και θεσμοθετημένο γιατί; Επειδή δεν μπορούσατε να το αποδεχτείτε αλλιώς; Γιατί κοίτα ξανά τι γράφεις:

Πως αποδέχεσαι λοιπόν το "φακτ" (sic) ότι η φύση είναι "εναντίον" σου με το να σου επιβάλλει να μην μπορείς να δουλέψεις πχ στον μήνα σου; Δεν το αποδέχτηκες λοιπόν, παρά μόνο όταν θεσμοθετήθηκε η άδεια εγκυμοσύνης. Μέχρι τότε λογικά το ζητούσες, ή σύμφωνα με τις δικές σου εκφράσεις, "γκρίνιαζες" για να το πάρεις.

Ε συγνώμη λοιπόν, αλλά αυτό είναι ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ (το να ζητάς να αποδεχτούν οι άλλοι την φύση τους, ενώ εσύ δεν την αποδέχτηκες)!

Αν δεν το καταλαβαίνεις ούτε τώρα, καλύτερα να μην απαντήσεις.
Ρε συ Φαν, το οτι εχει θεσμοθετηθει η αδεια εγκυμοσυνης πριν και μετα δε σημαινει οτι αυτο που αναγκαζεσαι να περασεις ειναι περιπατος...Σαφως και ειναι ενα "μειον", αλλα με αυτη τη ρυθμιση της αδειας, τλχ καταφερνεις να το περασεις πιο ανωδυνα. Για σενα δλδ αποδεχομαι τη φυση μου, σημαινει γενναω στο γραφειο και θυλαζω το παιδι 1-2-3 ωρες (οσο χρειαζεται τελος παντων) παλι στο γραφειο?!

Ισως παλι το "ξανθο" της κεφαλης μου να μου καθιστα αδυνατο να συλλαβω τις βαθυστοχαστες παρατηρησεις σου!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 13:45, 30-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Όταν οι άνθρωποι ζούσαν στις σπηλιές, η γυναίκα έμενε με το παιδί στη σπηλιά και ο άντρα κυνηγούσε μαμούθ για να τους θρέψει. Σήμερα δεν απαιτούμε να μας κουβαλάτε το μαμούθ, το φέρνουμε μόνες μας δουλεύοντας, αλλά τουλάχιστον επιτρέψετε ημών να μένουμε σπίτι λίγους μήνες όταν γεννάμε! Διότι η φύση από την εποχή των σπηλαίων έτσι πρόσταζε!
Αντίστοιχα επιτρέψτε και σε εμάς να μην θέλουμε στα χαρτιά να έχουμε καμία δέσμευση για ένα παιδί που ΔΕΝ θέλουμε. Αν ήταν απλά να φαίνεται στα χαρτιά ένα όνομα, δε νομίζω ότι είναι κάτι σοβαρό, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Όπως και να έχει όμως δέχεσαι ότι αν δεν θέλει κάποιος να έχει καμία σχέση με ένα παιδί που ο ίδιος δεν ήθελε, να μην την έχει;
Κάποιος το είπε σε προηγούμενο ποστ, νομίζω η Καγίρα.... μπορεί κανείς να αμφισβητήσει την μητέρα ενός παιδιού;; Γιατί να μπορεί να αμφισβητήσει τον πατέρα; Απλά πες μου γιατί ....
Μα ΔΕΝ μπορεί να τον αμφισβητήσει κανείς πλέον. Παλιότερα ναι, πλέον όχι. Σου είπα, πες εσύ ότι είναι του τάδε το παιδί και ας έρθει ο άλλος να το αμφισβητήσει αν του βαστάει
Από που συνάγεται ότι θα κρατήσουμε το παιδί, επειδή θεωρούμε "κατώτερη" τη γνώμη του πατέρα ;;; Την περίπτωση να μη θέλουμε να κρατήσουμε το παιδί κάποιου, που μας φαίνεται τη δεδομένη στιγμή ή και γενικότερα, εντελώς ακατάλληλος για πατέρας του παιδιού μας, πως την αποκλείσαμε;;;
Μα μην το κρατήσεις αν δεν το θες. Αλλά αν δεν το θέλει ο πατέρας δεν θα έπρεπε να έχει το ίδιο δικαίωμα; Ή εκεί θα μου πείτε πάλι για την φύση μας;
Για σενα δλδ αποδεχομαι τη φυση μου, σημαινει γενναω στο γραφειο και θυλαζω το παιδι 1-2-3 ωρες (οσο χρειαζεται τελος παντων) παλι στο γραφειο?!
Για σένα δηλαδή το να αποδέχομαι την φύση μου είναι να δέχομαι ότι δεν έχω ίσο λόγο στο αν θέλω να κρατήσει η γυναίκα το παιδί ή όχι; Γιατί αν πεις ναι, τότε πρέπει να δεχτείς ΑΝΑΝΤΙΡΡΗΤΑ την δυνατότητα του πατέρα να μην αναγνωρίσει το παιδί, να πει ότι αρχικά το θέλει, αργότερα όχι, μόνο και μόνο γιατί ΜΠΟΡΕΙ! Ούτε τώρα το κατάλαβες;

υγ: είναι ανάγκη να γράφεις με bold; Πως θα κάνω bold κάτι που θέλω να τονίσω στα λόγια σου;

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:49, 30-01-09:

Μα ΔΕΝ μπορεί να τον αμφισβητήσει κανείς πλέον. Παλιότερα ναι, πλέον όχι. Σου είπα, πες εσύ ότι είναι του τάδε το παιδί και ας έρθει ο άλλος να το αμφισβητήσει αν του βαστάει
ρε συ φαν(!). Άμα βγω εγώ και πω ότι το παιδί μου (που δεν έχω) είναι δικό σου, δεν σου ... βαστάει δλδ να το αμφισβητήσεις?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:55, 30-01-09:

Για σένα δηλαδή το να αποδέχομαι την φύση μου είναι να δέχομαι ότι δεν έχω ίσο λόγο στο αν θέλω να κρατήσει η γυναίκα το παιδί ή όχι; Γιατί αν πεις ναι, τότε πρέπει να δεχτείς ΑΝΑΝΤΙΡΡΗΤΑ την δυνατότητα του πατέρα να μην αναγνωρίσει το παιδί, να πει ότι αρχικά το θέλει, αργότερα όχι, μόνο και μόνο γιατί ΜΠΟΡΕΙ! Ούτε τώρα το κατάλαβες;

υγ: είναι ανάγκη να γράφεις με bold; Πως θα κάνω bold κάτι που θέλω να τονίσω στα λόγια σου;
Δεν ειπε κανεις οτι ειναι δικαιο να μην εχεις ισο λογο στη συνεχιση μιας κυησης.
Αλλα επειδη η φυση ειναι τετοια, και το εμβρυο το κυοφορει η γυναικα, ειτε μας αρεσει, ειτε οχι, τον τελευταιο λογο τον εχει εκεινη. Οποτε προσεχουμε για να εχουμε, τοσο οι μεν οσο και οι δε.
Αναρωτιεμαι εσυ εαν με καταλαβαινεις...αλλα ενιγουει...

Σχετικα με τα μπολντ...Δεν ειναι δυσκολο, χρησιμοποιησε χρωματακι, οπως εκανες και σε ενα αλλο ποστ πιο πανω

το εξαντλησα το θεμα...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 13:57, 30-01-09:

Rez: Μα αν όντως δεν είναι δικό μου, φυσικά και μου βαστάει... Δεν σε πιάνω...

Αλλα επειδη η φυση ειναι τετοια, και το εμβρυο το κυοφορει η γυναικα, ειτε μας αρεσει, ειτε οχι, τον τελευταιο λογο τον εχει εκεινη.
Ρη νεράιδα δες το λογικά ΜΟΝΟ. Δεν μπορώ να σου πω και εγώ:
"επειδή η φύση είναι τέτοια και στον μήνα σου δεν μπορείς να δουλεύεις, είτε σου αρέσει είτε όχι, δεν θα δουλεύεις άρα δεν θα παίρνεις λεφτά."

Δεν είναι σωστό αυτό που λες, πως να το κάνουμε...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril, Scandal

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους