Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 286)
Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης
88
30,77%
Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης
69
24,13%
Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης
50
17,48%
Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης
52
18,18%
Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά
27
9,44%

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:02, 30-01-09:

Κοίτα εγώ δεν είμαι ξανθιά πια ... ήμουν όμως παλιά, μπορεί να φταίει αυτό
Εξήγησέ μου όμως, πως συνδέουμε τη φύση με το δικαίωμα του πατέρα να μην αναγνωρίσει το παιδί του;;;;

Που ακριβώς θεωρείς ότι η φύση έχει κάποιο λόγο με την αναγνώριση ή όχι;;

Μήπως έχουμε μπλέξει λίγο αυτά που επιβάλλει η κοινωνία με τη φύση.
Διότι Φαν μου, το ότι μια γυναίκα είναι μητέρα ενός παιδιού αυτό το επιβάλει η φύση, το ότι κάποιος πρέπει να είναι ο πατέρας ενός παιδιού κι αυτό το επιβάλει η φύση, μόνες μας δεν μπορούμε (νομίζω το αποδεχόμαστε όλοι αυτό), το ότι μια γυναίκα δεν δύναται να δουλεύει λίγο καιρό πριν και μετά τη γέννα, επίσης το επιβάλει η φύση ......
Το ότι ο άνδρας όμως δικαιούται να μην αναγνωρίσει ένα παιδί .... δε νομίζω πως το υπαγορεύει η φύση, μάλλον ελαστικότητα της κοινωνίας ήταν, η οποία μια και το αναφέρουμε οφείλεται σε γενιές φαλλοκρατικής αντίληψης... ξέρεις τότε που η γυναίκα έκανε μόκο στο σπίτι και ο άντρας ήταν αφέντης, που όταν έμενε καμιά έγκυος ήταν π***** , ενώ όταν ο άντρας γκάστρωνε σωρηδόν ήταν απλά βαρβάτος και καμάρωνε, χωρίς την υποχρέωση να αναλάβει την ελάχιστη των ευθυνών του, να αναγνωρίσει το παιδί .....
Ε αλλάξαν τα δεδομένα, τι να κάνουμε .. εξελίσσεται η κοινωνία. Η φύση όμως εξελίσσεται κάπως πιο αργά και γι' αυτό μέχρι το ανθρώπινο είδος να φτάσει στο σημείο που είτε θα κυοφορούν οι άντρες, είτε τα παιδάκια θα φυτρώνουν σαν μαρούλια, τι να κάνουμε θα έχουμε το πλεονέκτημα να μένουμε σπίτι μας όταν γεννάμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 14:11, 30-01-09:

Να στο πω και εσένα λοιπόν με απλά λογικά βήματα:

Η γυναίκα τίκτει από τη φύση της και άρα το παιδί είναι "δεμένο" μαζί της, κάτι που οι ίδιες δέχεστε.
Ο άνδρας όμως από τη φύση του, πέραν του γονιδιώματος του δεν έχει κάποιο άλλο φυσικό δέσιμο με το παιδί, άρα από τη φύση του έχει τη δυνατότητα να πάει σε άλλα θηλυκά να διαιωνίσει το είδος και να μην τον ενδιαφέρει ποια είναι τα παιδιά του. Η φύση δηλαδή δεν τον δένει με το παιδί του, όπως δένει την μάνα.
Εσύ λοιπόν γιατί θέλεις η κοινωνία να αναγκάσει τον άντρα να κάνει κάτι που δεν του το επιβάλλει η φύση του;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:31, 30-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago

Ρη νεράιδα δες το λογικά ΜΟΝΟ. Δεν μπορώ να σου πω και εγώ:
"επειδή η φύση είναι τέτοια και στον μήνα σου δεν μπορείς να δουλεύεις, είτε σου αρέσει είτε όχι, δεν θα δουλεύεις άρα δεν θα παίρνεις λεφτά."

Δεν είναι σωστό αυτό που λες, πως να το κάνουμε...
Αααααα ... δηλαδή αν κάποιος αρρωστήσει δεν θα πληρώνεται ....οκ!
Επίσης να μην παίρνει ποτέ άδεια κανείς γιατί όταν παίρνει δεν θα πληρώνεται.
Έκτακτα ...

Να στο πω και εσένα λοιπόν με απλά λογικά βήματα:

Η γυναίκα τίκτει από τη φύση της και άρα το παιδί είναι "δεμένο" μαζί της, κάτι που οι ίδιες δέχεστε.
Ο άνδρας όμως από τη φύση του, πέραν του γονιδιώματος του δεν έχει κάποιο άλλο φυσικό δέσιμο με το παιδί, άρα από τη φύση του έχει τη δυνατότητα να πάει σε άλλα θηλυκά να διαιωνίσει το είδος και να μην τον ενδιαφέρει ποια είναι τα παιδιά του. Η φύση δηλαδή δεν τον δένει με το παιδί του, όπως δένει την μάνα.
Εσύ λοιπόν γιατί θέλεις η κοινωνία να αναγκάσει τον άντρα να κάνει κάτι που δεν του το επιβάλλει η φύση του;
Σωστά ... τι δέσιμο και μπούρδες .... κι επειδή έχει απλά το αίμα σου και τα γονίδιά σου .... ποια φύση τώρααα!!!
Όμως θα συμφωνήσω ..... τη δυνατότητα να πάει με πολλά αρσενικά την έχει και η γυναίκα, μην το ξεχνάμε αυτό ... δεν το απαγορεύει η φύση, ίσα ίσα που πρέπει να διαλέξει το καλύτερο (σύμφωνα πάντα με θεωρίες εξέλιξης)... εεε πως θα διαλέξει αν δεν δοκιμάσει ....
Σούμα τώρα ... αν φτάσουμε εκεί κανείς δεν θα ξέρει ποιανού είναι το παιδί. Θα μου πεις "μεγαλώστε τα μόνες σας" ...... δίκαιο ε;;; ή μήπως όχι ... μήπως να μην κάνουμε παιδιά ;;;;
Πάντως αν το βρίσκεις δίκαιο .... μπορεί και να το βρίσκεις... τότε να γυρίσουμε σε κοινωνίες όπως οι Αμαζόνες, που είχαν τους άντρες μόνο και μόνο για αναπαραγωγή ... και μετά ξέρεις ε,
Γιατί αν περάσουμε στη λογική ο άντρας να είναι μόνο δότης σπέρματος ... ποια η περαιτέρω χρησιμότητα και ο λόγος ύπαρξης του στην κοινωνία;;;;
Δεν είναι κακή ιδέα ... θα αρχίσω να συμφωνώ μαζί σου

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 14:58, 30-01-09:

Καλό το χιούμορ δε λέω, αλλά το θέμα της φύσης, το έθιξα με τον τρόπο που το έθιξε η Neraida, με την οποία φάνηκε να συμφωνείτε. Αν δεν συμφωνείτε, πάω πάσο.

Όλα όσα είπα στα τελευταία μηνύματα, στηρίζονται κυρίως σε αυτό, οπότε θα προτιμούσα αντί να τα βάζεις μαζί μου που απλά έβγαλα λογικά συμπεράσματα, να τα βάζεις με την βάση αυτών, την οποία δεν έθεσα εγώ.

Εσείς είπατε για την φύση, εσείς είπατε ότι δένεστε περισσότερο με το παιδί από τον άντρα, εσείς είπατε ότι είστε πιο άξιες από τον άντρα στο να το μεγαλώσετε και όταν εγώ χρησιμοποιώ τα επιχειρήματα σας για να σας δείξω ότι δεν στέκουν, με κατηγορείτε ότι δεν στέκουν τα επιχειρήματα (που όμως πήρα από εσάς).

Πάντως, ενημερωτικά όσο η γυναίκα είναι έγκυος και για ένα διάστημα μετά, ΔΕΝ μπορεί να γονιμοποιηθεί από όσους θέλει, σε αντίθεση με τον άντρα που μπορεί να γονιμοποιεί κάθε μισή ώρα και άλλη. Αλλά αυτό για να γίνεται κουβέντα...

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 15:06, 30-01-09:

Πάντως, ενημερωτικά
1. όσο η γυναίκα είναι έγκυος και για ένα διάστημα μετά, ΔΕΝ μπορεί να γονιμοποιηθεί από όσους θέλει,
2. σε αντίθεση με τον άντρα που μπορεί να γονιμοποιεί κάθε μισή ώρα και άλλη. Αλλά αυτό για να γίνεται κουβέντα...
Πάντα ενημερωτικά:
1. Μέχρι να μείνει όμως;;;; .. και βέβαια και αφού περάσει το διάστημα που ΔΕΝ.... μετά τη γέννα (που δεν είναι και πολύ μεγάλο)

2. Υπάρχει άντρας που δύναται να γονιμοποιεί κάθε μισή ώρα ;;;; ...... Άλλα λένε οι έρευνες!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:55, 30-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Πάντα ενημερωτικά:
1. Μέχρι να μείνει όμως;;;; .. και βέβαια και αφού περάσει το διάστημα που ΔΕΝ.... μετά τη γέννα (που δεν είναι και πολύ μεγάλο)

2. Υπάρχει άντρας που δύναται να γονιμοποιεί κάθε μισή ώρα ;;;; ...... Άλλα λένε οι έρευνες!
Χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερη πηγή (ευχαρίστως να δεχτώ κάποια που να αποδεικνύει το αντίθετο) γνωρίζω ότι ο μέσος άντρας μπορεί να έχει πλήρη στυτική λειτουργία με διάλειμμα μισής ώρας. Για ποιες έρευνες μιλάς εσύ;

Η γυναίκα λοιπόν από τη στιγμή που θα κυοφορήσει είναι δεμένη με το παιδί (εσείς το λέτε αυτό) περισσότερο από τον άντρα, του οποίου δεν είναι στη φύση του κάτι τέτοιο (πάλι εσείς το είπατε).

Το χάσαμε το θέμα όμως ε; Νομίζω ότι έχω γίνει αρκετά ξεκάθαρος ως προς την άποψη μου

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 16:07, 30-01-09:

Γιατί δεν είμαστε μόνο φύση.... είμαστε και κοινωνία.... Η κοινωνία λέει την γυναίκα πόρνη, η κοινωνία έχει δημιουργήσει το κύτταρο της οικογένειας, και η κοινωνία δημιουργεί τους νόμους. Σε μια άλλη κοινωνία με άλλα μοντέλα θα υπήρχαν άλλα ζητούμενα.
Παρεπιπτόντως εγώ δεν ζητάω τίποτα από κανέναν ως υποχρεωτικό αλλά δεν θα είχα και τα κότσια να πάρω την απόφαση να φέρω στον κόσμο ένα παιδί αγνώστου ή απόντος πατρός.

Εσείς είπατε για την φύση, εσείς είπατε ότι δένεστε περισσότερο με το παιδί από τον άντρα (ΦΥΣΗ), εσείς είπατε ότι είστε πιο άξιες από τον άντρα στο να το μεγαλώσετε (τώρα που υπάρχουν τα γάλατα ΚΟΙΝΩΝΙΑ) και όταν εγώ χρησιμοποιώ τα επιχειρήματα σας για να σας δείξω ότι δεν στέκουν, με κατηγορείτε ότι δεν στέκουν τα επιχειρήματα (που όμως πήρα από εσάς).

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:02, 30-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Εγώ πάντως όχι, υποστηρίζω ότι αν ΔΕΝ το θέλει ο άνδρας και το θέλει η γυναίκα, πρέπει να μην έχει απαιτήσεις από αυτόν (ομοίως και ο fandago αν έχω καταλάβει καλά). Φυσικά δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις όπου ο άνδρας το ήθελε στην αρχή και μετά λάκισε, αλλά που το είχε καταστήσει σαφέστατο εξ αρχής ότι δεν το θέλει.
ωραία, εδώ συμφωνούμε νομίζω όλοι
(έτσι για να ξεκαθαρίζουμε λίγο το τι πιστεύει ο καθένας)
υπάρχει μόνο ένα ερωτηματικό στο αν θα πρέπει ο πατέρας να δίνει κι αυτός μαζί με τη μητέρα το όνομα του στο παιδί, ώστε το παιδί να μην είναι "αγνώστου πατρός" μιας που ο πατέρας δεν είναι άγνωστος αλλά απών

Όπως ξέρετε είμαι από τους πιο "φανατικούς" υποστηρικτές της απόλυτης ισότητας μεταξύ των 2 φύλων. Πλέον αρχίζω να διαπιστώνω έναν ακόμα λόγο για τον οποίο δεν έχουμε πραγματική ισότητα: Δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε μια παραχώρηση που να έχουν κάνει οι γυναίκες στα δικά τους κεκτημένα για χάρη της ισότητας. Ούτε μία.
Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει σε ποια παραχώρηση αναφέρεσαι.
Τι είδες στο θέμα που συζητάμε, που πιστεύεις ότι η γυναίκα θα έπρεπε να παραχωρεί ώστε να υπάρχει ισότητα?
Το να μην κάνει έκτρωση εφόσον δεν θέλει, παρόλο που ο άντρας θα θέλει την έκτρωση, δεν είναι μια κατάκτηση των γυναικών στα πλαίσια της ισότητας?
Εκτός αν δεν έχω καταλάβει σε τι αναφέρεσαι

πως ακριβώς λοιπόν αποδέχεσαι ότι η φύση σε κάνει να πρέπει να βρίσκεσαι σπίτι, δεν γίνεται να δουλεύει στον μήνα της και πρέπει τους πρώτους μήνες να ταΐζεις το παιδί κάθε τρίωρο (αυτό ισχύει όντως; ); Με το να ζητάς επιδόματα, άδειες εγκυμοσύνης κτλ; Έτσι το αποδέχεσαι εσύ; Έτσι το αποδέχομαι και εγώ... Με έχει αδικήσει κάπου η φύση; Φτιάξτε έναν νόμο να έλθω στα ίσια μου...
επειδή δεν είμαι σίγουρη και πάλι ότι κατάλαβα καλά, θα ήθελα μια διευκρίνηση Φαν μου και σορρυ
Δηλαδή, εσύ πιστεύεις ότι όταν είσαι 8-9 μηνών μπορείς να πηγαίνεις για δουλειά, ότι όταν γεννάς μπορείς να πας σε 3 μέρες για δουλειά κλπ?
pls κάντο λίγο πιο σαφές γιατί δεν θέλω να απαντήσω σε κάτι που δεν έχω απλά καταλάβει καλά και να γράφω τσάμπα τόση ώρα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:12, 30-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
υπάρχει μόνο ένα ερωτηματικό στο αν θα πρέπει ο πατέρας να δίνει κι αυτός μαζί με τη μητέρα το όνομα του στο παιδί, ώστε το παιδί να μην είναι "αγνώστου πατρός" μιας που ο πατέρας δεν είναι άγνωστος αλλά απών
Οσον αφορά αυτό δεν έχω διαμορφώσει άποψη ακόμα και είμαι λίγο σαν τον Χότζα ("κι εσύ δίκιο έχεις")
Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει σε ποια παραχώρηση αναφέρεσαι.
Τι είδες στο θέμα που συζητάμε, που πιστεύεις ότι η γυναίκα θα έπρεπε να παραχωρεί ώστε να υπάρχει ισότητα?
Το να μην κάνει έκτρωση εφόσον δεν θέλει, παρόλο που ο άντρας θα θέλει την έκτρωση, δεν είναι μια κατάκτηση των γυναικών στα πλαίσια της ισότητας?
Εκτός αν δεν έχω καταλάβει σε τι αναφέρεσαι
Απάντησε μου σε αυτό κουε: Πες μου ΜΙΑ παραχώρηση που έχουν κάνει οι γυναίκες στο όνομα της ισότητας. ΜΙΑ. Κάτι από τα δικά τους κεκτημένα (σε όσο μειονεκτική θέση κι αν ήταν οι γυναίκες ανα τους αιώνες, σε κάποια (λίγα) θέματα είχαν το πάνω χέρι) που να άφησαν να φύγει επειδή αδικούσε τους άνδρες. Εγώ πάντως δεν μπορώ να σκεφτώ κανένα. Δεν γίνεται να πετύχεις ποτέ ισότητα αν συνεχώς απαιτείς και δεν δίνεις τίποτα, και ίσως γι'αυτό μετά από τόσους αγώνες να μην έχουμε επιτύχει ακόμα πλήρη ισότητα και ίσως γι'αυτό τη σήμερον ημέραν οι περισσότεροι (άνδρες-γυναίκες) να θεωρούν τις φεμινίστριες γραφικές και κολλημένες.
Δεν σε ρώτησα ποιές είναι οι κατακτήσεις των γυναίκων, αυτές τις βλέπω (αν και δεν τις θεωρώ αρκετές). Σε ρώτησα ποιές είναι οι παραχωρήσεις που έκαναν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:19, 30-01-09:

Δεν σε ρώτησα ποιές είναι οι κατακτήσεις των γυναίκων, αυτές τις βλέπω (αν και δεν τις θεωρώ αρκετές). Σε ρώτησα ποιές είναι οι παραχωρήσεις που έκαναν.
εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω και δεν κάνω πλάκα ούτε σε ειρωνεύομαι φυσικά

ποιες παραχωρήσεις δλδ πιστεύεις ότι θα έπρεπε να κάνουν?
μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα? ποιο είναι το "άδικο" εναντίων των αντρών και δεν κάνουν πίσω στο όνομα της ισότητας?

Παράθεση

Loupo (π.Δανιήλ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loupo
Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O Loupo έγραψε στις 20:18, 30-01-09:

Ποτέ δεν έφθασες να δεις τον κόσμο
ποτέ δεν κατάφερες να γίνεις το μωρό μου
το αγοράκι μου, το κοριτσάκι μου

Αφιερωμένο στο αγέννητο παιδί μου
που ποτέ δεν έφτασε να χαμογελάσει
και ποτέ δεν έφτασε να νιώσει αγάπη
ας είναι ο Θεός ο γονιός που εγώ δεν έγινα ποτέ
και δεν θα γίνω ποτέ
ας είσαι για πάντα ευτυχισμένο

Αγάπησε τον άνθρωπο που ποτέ δεν έγινε ο μπαμπάς σου ...

Αυτό το έχει γράψει ένας άνδρας ο οποίος έβαλε την κοπέλα του να κάνει έκτρωση.
Μετα τον έφαγαν οι τύψεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 31-01-09 στις 02:03. Αιτία: Μορφοποίηση
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:44, 30-01-09:

Επειδή δεν είμαι κι εγώ σίγουρη ότι έχω καταλάβει, να αναφερθώ μονάχα στο θέμα της αναγνώρισης:

Προσωπικά, δε θα ζητούσα από έναν άντρα που δε θέλει να έχει σχέσεις με το παιδί του, ούτε "Καλημέρα". Η "αναγνώριση" δε γίνεται ούτε στα χαρτιά, ούτε στα μάτια της κοινωνίας. Γίνεται στην ψυχούλα του καθενός και δεν πιστεύω ότι οι γυναίκες δένονται απαραίτητα περισσότερο με τα παιδιά τους. Στην πράξη, ξέρουμε αρκετές που τα άφησαν σε ένα αβέβαιο "πίσω" για να κάνουν τη ζωούλα τους.
Το θέμα είναι να το νιώσεις μέσα σου, ότι μακριά από αυτό το πλασματάκι, δε μπορείς πια να ζεις...

Ο δικός μου πρώην σύζυγος και αναγνώρισε το παιδί μας και το όνομά του του έδωσε, μα πατέρα το παιδί δεν είχε... Κι ας ήταν υπόδειγμα πατρός όσο το παιδί ήταν μωρό και ζούσαμε όλοι κάτω από την ίδια στέγη.

Να 'μαι καλά και να μπορώ να εργάζομαι και δε θα λείψει στο παιδί μου τίποτα, ούτε έχω ανάγκη την περιουσία κανενός!...

Τα δικαστήρια και οι νόμοι ορίζουν πολλά όμορφα και ιδανικά και έχουν σαν κύριο και βασικό τους μέλημα το συμφέρον του παιδιού. Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση πως θα έπρεπε να λειτουργούν διαφορετικά, αλλά στην πράξη, με μια υπογραφή δε μπορείς να εξασφαλίσεις τη στοργή και τη φροντίδα που έχει ανάγκη το παιδί αν αυτός που το έφερε στον κόσμο δε θέλει να του την προσφέρει.

Μπορείς όμως τουλάχιστον να του εξασφαλίσεις λιγότερη ντροπή και απόρριψη μέσα στο κοινωνικό σύνολο.

Γι' αυτή τη ριμάδα την κοινωνία είμαστε ο/η τάδε του Τάδε και της Τάδε (μη ξεχνάμε ότι πριν λίγα χρόνια δεν υπήρχε καν το πεδίο "της Τάδε"...το παιδί που δεν είχε πατέρα ήταν...το μούλικο!). Τόσο φοβερό είναι να αποχωρήσει από τη διαδικασία ένας άντρας, έχοντας κάνει το λιγότερο δυνατό; Δηλαδή επειδή δε το θέλει και δε τον νοιάζει, πρέπει αυτό το παιδάκι να υφήσταται την απόρριψη και τον κοινωνικό ρατσισμό, για να μη βάλει μια τζίφρα ο ατυχής πατέρας; Με ποιό άλλο τρόπο θα πληρώσει το μερίδιό του στο ατύχημα;
Με μια έκτρωση, ούτε γάτα ούτε ζημιά; Και πάμε για το επόμενο ατύχημα;

Είναι εξευτελιστικό για μια γυναίκα να ζητιανεύει την πατρότητα, αλλά είναι περισσότερο εξευτελιστικό μετά από μερικά χρόνια, να τη ζητιανεύει ένα παιδί που πλέον είναι άντρας ή γυναίκα κι αυτή τη φορά είναι εξευτελιστικό από τη μεριά αυτού που δεν την έδωσε.

Μπορεί φαντάγκο να σου φαίνεται πως δεν είναι το όνομα αυτό που ζητούν οι μητέρες μα κάτι "άλλο", αλλά κι εμένα σα να μου φαίνεται ότι υπερασπίζεσαι αυτή τη θέση (εξ΄ονόματος όποιου βρίσκεται σε αυτή) διότι είναι ένας πολύ καλός και έξυπνος εκβιασμός προς μια γυναίκα που θέλει να αναλάβει την ευθύνη να φέρει στον κόσμο το σπόρο ενός "ατυχήματος" χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του ανδρός:
-"Δε το ρίχνεις κυρά μου, δε του δίνω κι εγώ το πολύτιμο όνομά μου. Ζείστε και οι δύο στο περιθώριο, αφού για να εκδικηθώ εσένα, πρέπει να εκδικηθώ κι αυτό".

Άραγε αυτός που αποφασίζει κάτι τέτοιο θα ήταν έτοιμος να υπογράψει ότι σε καμία περίπτωση και για κανένα λόγο, δε θα έρθει ποτέ σε επαφή με το παιδί που αρνήθηκε;

Μου φαίνεται κι εμένα πάντως αδιανόητο να έχει σπείρει κάπου κάποιος ένα παιδί και να αδιαφορεί για την τύχη του, είτε άντρας είναι, είτε γυναίκα.

Μπείτε και ξαναδιαβάστε το θέμα περί Πατρότητας. Έχουν ειπωθεί πολλά σχετικά με τη συζήτηση που έχει ανοιχτεί εδώ.

@Λια: Πολύ φοβάμαι ότι η ισότητα για την ισότητα θα φέρει μεγαλύτερες ανισορροπίες και θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα αντί να λύσει τα υπάρχοντα. Το "τράβα κατούρα όρθια μωρή" του Χ.Κλύνν, δε μου φαντάζει πια τόσο χιουμοριστικό...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 30-01-09 στις 21:09.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 03:05, 31-01-09:

Εκτός απ τον epote, υπάρχει κάποιος άλλος που να υποστηρίζει ότι ΑΝ η γυναίκα ΔΕ ΘΕΛΕΙ το παιδί, αλλά θα το θέλει ο άντρας, η γυναίκα θα πρέπει να το κρατήσει?
Οχι. Ας το κυοφορησει/γεννησει μια άλλη γυναικα και ας το παρει μετα ο αντρας.
Ομως συμφωνουμε οτι αυτο ειναι σπανιο ;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:32, 31-01-09:

@Λία, ο Πέτρος είπε όλα όσα ήθελα να πω με λίγες λέξεις. Ευτυχώς γιατί εγώ θα κατέβαζα μια σελίδα ολόκληρη
Οι ανθρώπινες σχέσεις έχουν πρόβλημα, οι άντρες με τις γυναίκες και η μη κατανόηση του ενός για τον άλλο έχει πρόβλημα κι όχι η Φύση.
Η Φύση έδωσε ρόλους. Εμείς τους θεωρούμε άδικους.
Αν είναι αδικία που γυναίκα κυοφορεί, τότε είναι αδικία που πρέπει να κατεβάσει και τα βρακιά της μέσα στο κρύο στην εξοχή για να κάνει πιπί της και δεν ξεκουμπώνει απλά ένα φερμουάρ να βγάλει τη μάνικα έξω
Καταλαβαίνεις/ένετε τι θέλω να πω φαντάζομαι (και σκέψου ότι το έχει ήδη εξηγήσει ο Πέτρος κι εγώ επιμένω στα ίδια )

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Οχι. Ας το κυοφορησει/γεννησει μια άλλη γυναικα και ας το παρει μετα ο αντρας.
Ομως συμφωνουμε οτι αυτο ειναι σπανιο ;
Ναι, είναι σπάνιο. Στην Ελλάδα τουλάχιστον που ζούμε και συζητάμε.
Νομίζω στο εξωτερικό είναι λίιιιιιιιιγο πιο συνηθισμένο.

Θέλω να πω όμως κάτι που θα θεωρηθεί γραφικό, ότι νιώθω Θεά κλπ κλπ κλπ
Δεν είναι όμως έτσι, είναι η εμπειρία που έζησα το 2007
Οταν ήμουν έγκυος στον Ωρίων, τον τελευταίο ενάμιση μήνα της κύησης μου, είχα πόνους απ το ισχύο, τόσο δυνατούς που έκανα παυσίπονες ενέσεις που δε με έπιαναν
Κάθε μέρα... επί 20 ώρες το 24 ωρο πονούσα. Πονούσα ΠΟΛΥ.
Κάθε μέρα ήταν σαν να περνούσα μία γέννα επί ενάμιση μήνα
Κι αυτό, ναι μεν είναι μία περίπτωση, αλλά δεν είναι δα και η εξαίρεση της εξαιρέσεως!
Πληροφορήθηκα ότι πόνοι ισχυροί στο ισχίο είναι σύνηθες φαινόμενο...

και σε ρωτώ, εσένα κι όποιον άλλον,
πως πιστεύεις ότι θα ένιωθα αν ήμουν σε υποχρεωτική κύηση?
Πως πιστεύεις ότι θα ένιωθα αν θα έπρεπε μετά που θα γεννήσω με καισαρική (που ακόμα με ταλαιπωρεί η τομή μετά από 15 μήνες) να δώσω το παιδί ?

Το να κυοφορήσει μια γυναίκα δεν είναι απλό κι έχει εξαιρετικές δυσκολίες
Υπάρχει μια ρήση που λέει ότι όταν η γυναίκα μένει έγκυος, είναι με το ένα πόδι στον τάφο.
Οκ, σίγουρα δεν ισχύει αυτό στον βαθμό που ίσχυε κάποτε καθότι η επιστήμη και η τεχνολογία έχουν εξελιχθεί πολύ, αλλά.... το τι περνάει μια γυναίκα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, μπορεί ΔΥΣΤΥΧΩΣ να το καταλάβει ΜΟΝΟ μία γυναίκα που έχει ΗΔΗ υπάρξει εγκυμονούσα για 9 μήνες

Αν μιλήσω για αδικία της Φύσης, θα είναι αυτή
Οτι μόνο οι γυναίκες καταλαβαίνουν το τι συνεπάγεται μία εγκυμοσύνη σε όλο της το μεγαλείο
Με τα καλά και τα κακά της γιατί φυσικά, όταν ΘΕΛΕΙΣ το παιδί, είναι ευτυχία, κι ας γεννάς κάθε μέρα απ τους πόνους επί 1,5 μήνα, κι ας σε ταλαιπωρεί η τομή της καισαρικής 15 μήνες μετά
Οχι όμως ότι είναι και περίπατος στο πάρκο όπως ειπώθηκε μερικές σελίδες πίσω...
Κι αυτό δεν το λέω επειδή είμαι η Θεά που έκανα παιδί κι όλοι πρέπει να με προσκηνήσετε...
"άλλος παιδί δεν έκανε μόνο η Μαριώ το Γιάννη" που λέει η παροιμία
Όλοι έχουμε βγει από κάποια γυναίκα... κι αν οι γυναίκες θυμόντουσαν την ταλαιπωρία τους δε θα έκαναν δύο τρία τέσσερα παιδιά η κάθε μία... θα έμεναν με το ένα και την τραυματική εμπειρία
Αλλά είναι το μωρό στην αγγαλιά που σε αποζημιώνει για όλα όσα πέρασες
Αν το δώσεις... τι σε αποζημιώνει?

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:24, 31-01-09:

Παρακολουθώ 3 μέρες αυτό το θέμα, κι είναι ο λόγος που αποφάσισα να εγγραφώ. Είμαι 27 1/2 χρόνων και όταν ήμουν 21 σχεδόν είχα μια παράνομη σχέση με κάποιον. Έμεινα έγκυος από λάθος. Τη στιγμή που το έμαθα δεν πέρασε καν από το μυαλό μου να το κρατήσω, για μένα δεν ήταν ένα εν δυνάμει παιδί, ήταν ένας μπελάς, ένας βάρος που έπρεπε το συντομότερο να διώξω από πάνω μου. Καταλαβαίνετε τις συνέπειες που θα υπήρχαν αν το κρατούσα... Τότε δούλευα μόλις ένα χρόνο σε μια δουλειά χωρίς καμία προοπτική, είχα αυτήν την παράνομη σχέση που μόνο ψίχουλα μου πρόσφερε (αλλά όταν είσαι εξαρτημένος από κάποιον εκλιπαρώντας για λίγη αγάπη δεν τα βλέπεις αυτά) και δεν είχα κανένα σχέδιο για τη ζωή μου, απλά υπήρχα. Η έκτρωση λοιπόν ήταν το αυτονόητο. Δεν ένιωσα καμία τύψη, δε σκέφτηκα ποτέ να το κρατήσω, κι όλα αυτά τα χρόνια ποτέ δε μετάνιωσα ή στεναχωρήθηκα γι' αυτό. Ήταν το φυσικό επακόλουθο, όπως όταν σου σπάει ένα δόντι και πας και βάζεις θήκη. Αυτή τη στιγμή έχω μια σχέση που ακόμα δεν ξέρω πού θα με βγάλει (νόμιμη αυτή τη φορά), είμαι ευτυχισμένη, έχω μια δουλειά που απλά με συντηρεί, κάνω σχέδια για το μέλλον μου και ο κυριότερος σκοπός της ζωής μου είναι να κάνω παιδιά. Θέλω να πω με αυτό οτι το οτι δε νιώθω τύψεις για αυτό που έκανα τότε δε με κάνει μια σκληρή γυναίκα που δε σκέφτεται να γίνει μάνα.

Στις απαντήσεις σας είδα να μιλάτε για δικαιώματα ή μη της γυναίκας και του άντρα, για δικαίωμα του παιδιού να ζήσει, δεν είδα όμως να λέτε για το δικαίωμα που έχει το παιδί να ζήσει όπως του αξίζει. Ειπώθηκε κάπου στην αρχή από την io-io αλλά δεν το συνεχίσατε. Κάθε παιδί έχει δικαίωμα να γεννιέται από μια μάνα που επέλεξε να το φέρει στον κόσμο (αυτό το ρήμα κάνει όλη τη διαφορά για μένα) κι όχι επειδή της έτυχε, της "έκατσε", το κάνει για να "τυλίξει" τον άντρα, να ικανοποιήσει τη μαμά της που θέλει εγγονάκι, να σταματήσει να δουλεύει, να "δέσει" τον άντρα της (το έχω ακούσει και αυτό) και χίλιους δυο άλλους λόγους. Ένα παιδί αξίζει η μάνα του να επιλέξει να το γεννήσει γιατί η ίδια είναι έτοιμη να βάλει τον εαυτό της σε δεύτερη μοίρα, να αφιερώσει τη ζωή της σε αυτό, να του δώσει τον εαυτό της, να του μεταδώσει γνώσεις, εμπειρίες, να το διδάξει, να το μορφώσει, να παίξει μαζί του. Αν λοιπόν μια κοπέλα μείνει έγκυος από λάθος και το κρατήσει από τύψεις ή επειδή είναι αμαρτία να σκοτώσει μια ζωή (έλεος, τι μελοδραματισμοί είναι αυτοί οι παραπάνω προϋποθέσεις δεν υφίστανται. Για μένα καλύτερα να "σκοτώσεις" μια ζωή για μια στιγμή παρά μια ψυχή για χρόνια. Το να υπάρχει, να αναπνέει, να τρώει, να πίνει και να κοιμάται δεν είναι ζωή, είναι απλά επιβίωση. Δεν κάνουμε ένα παιδί για να το αφήσουμε απλά να επιβιώσει, δεν είναι σκυλί.

Θέλω να πω λοιπόν οτι η έκτρωση πρέπει να είναι επιλογή για περιπτώσεις που η μάνα δεν επιλέγει ένα παιδί στη ζωή της, όταν δεν έχει να του προσφέρει κάτι. Και να πω και κάτι στη φίλη μας την Αριάδνη με το ωραίο όνομα που με τόσο σθένος υποστήριζε την άποψη και τελικά επιλογή της να κρατήσει το παιδί από μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη: εσύ μπορεί να το κράτησες γιατί ο τότε φίλος σου δέχτηκε να σου συμπαρασταθεί, οι γονείς σου σε βοήθησαν, η καριέρα σου δε σε ένοιαζε, το οικονομικό δεν ήταν θέμα, δε σε ένοιαζε να κλειστείς στο σπίτι. Όμως τόσο μένος να "ηρωοποιήσεις" τον εαυτό σου και να απαξιώνεις αυτούς που για χ,ψ λόγους δε θα έπαιρναν την ίδια απόφαση με σένα, με βάζει σε πονηρές σκέψεις του τύπου "μήπως κατά βάθος σε ενοχλεί (υποσυνείδητα) που κλείστηκες στα 21 σου στο σπίτι να μεγαλώνεις ένα παιδί την ώρα που συνομίληκές σου χόρευαν στα κλαμπ ή έκαναν καριέρα ή πήγαιναν διακοπές με φίλες ή με γκόμενους;" (με αυτό με τίποτα δεν υπονοώ πως μετανιώνεις ή πως δεν αγαπάς το παιδί σου, προς Θεού!) Δεν είναι ήρωας αυτός που καταφέρνει κόντρα σε όλες τις δυσκολίες να γεννήσει ένα παιδί. Ήρωας είναι αυτός που θα είναι κοντά του να του προσφέρει τα πάντα, ως το τέλος. Και δυστυχώς αυτήν την επιλογή δεν την έχουν όλοι.

Επίσης για κάποια που είπε οτι δεν υπάρχει γυναίκα που δεν επιλέγει καριέρα + οικογένεια. Ξέρω κοπέλες που το επιλέγουν. Δε συμφωνώ με τίποτα, μέσα μου λέω "μα πώς μπορούν;" αλλά αυτή είναι και η έννοια της επιλογής: οτι επιλέγουν να κάνουν κάτι άλλο από μας. Και αυτό τις τιμά σε σχέση με κάποιες που έκαναν ένα παιδί που έτυχε αν και δεν το είχαν επιλέξει και τώρα το έχουν παρατήσει στη γιαγιά ή σε κάποιο ίδρυμα ή ξεσπούν πάνω του για τη χαμένη τους ζωή.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη swamps
H swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.

H swamps έγραψε στις 23:00, 31-01-09:

Κάθε παιδί έχει δικαίωμα να γεννιέται από μια μάνα που επέλεξε να το φέρει στον κόσμο (αυτό το ρήμα κάνει όλη τη διαφορά για μένα) κι όχι επειδή της έτυχε, της "έκατσε", το κάνει για να "τυλίξει" τον άντρα, να ικανοποιήσει τη μαμά της που θέλει εγγονάκι, να σταματήσει να δουλεύει, να "δέσει" τον άντρα της (το έχω ακούσει και αυτό) και χίλιους δυο άλλους λόγους. Ένα παιδί αξίζει η μάνα του να επιλέξει να το γεννήσει γιατί η ίδια είναι έτοιμη να βάλει τον εαυτό της σε δεύτερη μοίρα, να αφιερώσει τη ζωή της σε αυτό, να του δώσει τον εαυτό της, να του μεταδώσει γνώσεις, εμπειρίες, να το διδάξει, να το μορφώσει, να παίξει μαζί του.
Λοιπόν,
Μια γυναίκα πρέπει να θέλει το παιδί πραγματικά και όχι να το φέρνει στον κόσμο για να ικανοποιήσει κάποιους όπως γιαγιαδες, παππούδες κ.α Δυστυχώς όμως όλοι οι λόγοι που φέρνουμε παιδιά στον κόσμο είναι ιδιοτελείς. Οι περισσότεροι φέρνουν παιδιά στον κόσμο για να ικανοποιήσουν κάποια συναισθηματική ανάγκη άλλων ανθρώπων αλλά και πάνω απο όλα ΔΙΚΗ τους ανάγκη. Πόσες φορές γυναίκες θέλουν να κάνουν παιδί γιατί αισθάνονται κάποιο συναισθηματικό κενό? και πιστεύουν ότι το παιδί θα τους το γεμίσει, λείπει π.χ ο σύζυγος πολλές ώρες και αυτές νιώθουν μοναξιά.Αλλος κάνει παιδί για να τον γηροκομήσει, κληρονομήσει κ.τ.λ Υπάρχουν άλλοι πάλι που ζουν τα ανεκπλήρωτα όνειρα τους μέσα απο την ζωή των παιδιών τους δηλαδή πιέζουν τα παιδιά τους να εκπληρώσουν τα όνειρα που δεν μπορεσαν να εκπληρώσουν οι ίδιοι για τον Α Β λόγο.Αυτό σημαίνει ότι δεν σέβονται αυτόν τον άνθρωπο που έχει δικά του όνειρα και σχέδια για την ζωή.
Σεβασμός σημαίνει να στέκεσαι στα πόδια σου και να μην κάνεις παιδί για να εκπληρώσει τα χαμένα σου όνειρα, η για να σε γηροκομήσει, η να σου γεμίσει συναισθηματικά κενά!Τα κενά μας φροντίζουμε να τα γεμίζουμε μόνοι μας με άλλους τρόπους και μετά κάνουμε παιδιά.Το παιδί δεν έχει ανάγκη απο έναν άδειο συναισθηματικά γόνιο που θα στηριχθεί επάνω του αλλα απο εναν γονιό που στέκεται στα πόδια του χωρίς δεκανίκι!Προσωπικά δεν έχω γνωρίσει ούτε ΈΝΑΝ άνθρωπο να μου πει ότι έκανε παιδι επειδή θέλει να προσφέρει στην κοινωνία έναν αξιόλογο άνθρωπο ο οποίος θα προσφέρει και εκείνος με την σειρά του στην κοινωνία .Όλοι μα όλοι παιρνουν την απόφαση επειδή έχουν κάποιο όφελος, κανένας μα κανένας δεν λειτουργεί σε αυτό το θέμα χωρίς το εγώ! Οπότε ας μην ανοίγουμε το θέμα γιατι θα έπρεπε να κάνει μια γυναίκα παιδί διότι οι περισσότερες κάνουν για ανόητους λόγους και μετά την πληρώνει το παιδί.
Όσον αφορά τις εκτρώσεις είμαι υπέρ της προφύλαξης διότι αν προφυλλάσομαι σημαίνει ότι είμαι υπεύθυνη/ος διότι η ανευθυνότητα οδηγεί σχεδόν πάντα στην αμαρτία!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 01:07, 01-02-09:

Εσύ λοιπόν βλέπεις σαν κατάκτηση των γυναικών κάτι που ένας άντρας βλέπει ως αδικία. Εγώ θα ήθελα να μπορώ να έχω ίσης αξίας άποψη ΣΕ ΟΛΑ όσα έχουμε κοινά με τη σύντροφο μου. Και ναι, σε αυτό συνεπάγεται και η απόκτηση ενός παιδιού, του παιδιού ΜΑΣ.

Πραγματικά από την μία λέτε ότι ο λόγος της γυναίκας είναι πιο σημαντικός σε αυτό το θέμα. Και ρωτάω εγώ τώρα. Είναι ή όχι παιδί και των δύο το ίδιο; Γιατί λοιπόν η απόφαση θα πρέπει να παίρνεται από την μητέρα; Δεν έχω καταλάβει τελικά το παιδί νοείται μετά τη γέννηση του οπότε ο άντρας βρίσκεται προ τετελεσμένων γεγονότων; Δεν θα έπρεπε να έχει λόγο σε αυτό;
Δηλαδή, εσύ πιστεύεις ότι όταν είσαι 8-9 μηνών μπορείς να πηγαίνεις για δουλειά, ότι όταν γεννάς μπορείς να πας σε 3 μέρες για δουλειά κλπ?
Όχι Αναστασία μου, δεν πιστεύω ότι πρέπει η γυναίκα να πηγαίνει στη δουλειά, εφόσον δεν μπορεί. Μακάρι να μην χρειαζόταν να πηγαίνει και καθόλου δουλειά όσο ήταν έγκυος και όσο την χρειαζόταν το παιδί στο σπίτι. Απλά σαν άντρας, νιώθω αρκετά αδικημένος που δεν μπορώ ο ίδιος να φέρω στον κόσμο μια ζωή, δεν χρειάζεται να νιώθω αδικημένος που μια γυναίκα μπορεί να αποφασίσει ΜΟΝΗ της αν θα φέρει στον κόσμο ένα παιδί που θα είναι ΚΑΙ δικό μου, αλλά και που εγώ θα δουλεύω περισσότερο, θα έχω λιγότερη επαφή με το παιδί μου και τελικά θα κατηγορούμαι και για αυτό.

Γιατί τώρα, όχι μόνο δεν μπορώ να πάρω ΚΑΙ εγώ μιας αντίστοιχης διάρκειας άδεια, ή επίδομα, αλλά δεν έχω και τον ίδιο χρόνο με τα παιδιά μου όσο η μητέρα τους, αλλά στο τέλος κατηγορούμαι κιόλας που δεν τους αφιερώνω περισσότερο χρόνο. Ε ναι λοιπόν, νιώθω αδικημένος και μου ζητείται τώρα να το δεχτώ ως φυσικό επακόλουθο της εξέλιξης.
Είναι αδικία το ότι η γυναίκα εγκυμονεί ενώ ο άνδρας όχι?
Γιατί όχι;
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Προσωπικά, δε θα ζητούσα από έναν άντρα που δε θέλει να έχει σχέσεις με το παιδί του
Πότε ακριβώς θα συνειδητοποιήσετε ότι μιλάμε για παιδί που ΔΕΝ ήθελε; Το παρουσιάζετε τόση ώρα λες και απαρνήθηκε το παιδί που με τόση στοργή έφερε στον κόσμο και μου κάνει εντύπωση.
Τα δικαστήρια και οι νόμοι ορίζουν πολλά όμορφα και ιδανικά και έχουν σαν κύριο και βασικό τους μέλημα το συμφέρον του παιδιού. Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση πως θα έπρεπε να λειτουργούν διαφορετικά, αλλά στην πράξη, με μια υπογραφή δε μπορείς να εξασφαλίσεις τη στοργή και τη φροντίδα που έχει ανάγκη το παιδί αν αυτός που το έφερε στον κόσμο δε θέλει να του την προσφέρει.
Συγνώμη, αλλά αν το δικαστήριο επιλέγει έναν από τους δύο γονείς με την συντρηπτική πλειοψηφία να είναι υπέρ της μητέρας, εμένα ΔΕΝ μου δείχνει ότι κύριο μέλημα του είναι το συμφέρον του παιδιού. Ειδικά αφού το σύστημα αυτό είναι πλέον αυτόματο και ανεξάρτητο περιπτώσεων. Απλά το παιδί πάει με τη μητέρα και τέλος.
Μπορείς όμως τουλάχιστον να του εξασφαλίσεις λιγότερη ντροπή και απόρριψη μέσα στο κοινωνικό σύνολο.
Μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός ότι σε άλλα θέματα διαβάζω το πόσο δεν θα έπρεπε να μας νοιάζει η άποψη της κοινωνίας για τις πράξεις μας αλλά όπου μας συμφέρει ξαφνικά πετάγεται και αυτός ο παράγοντας. Είναι που όπως είπε κάποια, το να κρατήσει μια γυναίκα ένα παιδί μόνη της δείχνει δυναμισμό στην κοινωνία, ενώ το να το απορίπτει ο άντρας δείχνει εγκατάλειψη, ανεξαρτήτως υπολοίπων παραγόντων. Είναι νομίζω αποτέλεσμα της άποψης ότι η γυναίκα ΠΡΕΠΕΙ να μπορεί να τα κάνει ΟΛΑ μόνη της.
πρέπει αυτό το παιδάκι να υφήσταται την απόρριψη και τον κοινωνικό ρατσισμό, για να μη βάλει μια τζίφρα ο ατυχής πατέρας;
Νομίζω έχει καταστεί σαφές, ότι δεν πρόκειται απλά για μια τζίφρα. Αν ήταν απλά μια τζίφρα δε νομίζω να είχε κανείς πρόβλημα, εκτός αν ήταν κομπλεξικός.
Με ποιό άλλο τρόπο θα πληρώσει το μερίδιό του στο ατύχημα;
Αν δεχτείτε ότι έχει ίσο μερίδιο στο ατύχημα, τότε θα έχει ίσο μερίδιο και στην απόφαση για την "λύση" του. Το θέμα είναι ότι τον παραγκωνίζετε τελείως στο δεύτερο, αλλά τον θυμόσαστε στο τρίτο. Ε δεν πάει έτσι...
Μπορεί φαντάγκο να σου φαίνεται πως δεν είναι το όνομα αυτό που ζητούν οι μητέρες μα κάτι "άλλο", αλλά κι εμένα σα να μου φαίνεται ότι υπερασπίζεσαι αυτή τη θέση (εξ΄ονόματος όποιου βρίσκεται σε αυτή) διότι είναι ένας πολύ καλός και έξυπνος εκβιασμός προς μια γυναίκα που θέλει να αναλάβει την ευθύνη να φέρει στον κόσμο το σπόρο ενός "ατυχήματος" χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του ανδρός:
Αντίστοιχα πολύ έξυπνος εκβιασμός είναι το "έχω τον τελευταίο λόγο στην έκτρωση, οπότε αν θέλω θα σε φέρω υπεύθυνο μπροστά στο παιδί σου!".
-"Δε το ρίχνεις κυρά μου, δε του δίνω κι εγώ το πολύτιμο όνομά μου. Ζείστε και οι δύο στο περιθώριο, αφού για να εκδικηθώ εσένα, πρέπει να εκδικηθώ κι αυτό".
Προτιμάς το "κάνε ότι θες αγάπη μου, εγώ θα είμαι εκεί να σε στηρίξω ακόμα και αν η απόφαση που θα πάρεις είναι εκτός κάθε λογικής και θα καταστρέψει τις ζωές και των δυο μας". Γιατί φυσικά και μιλάμε για περιπτώσεις που το να έρθει στον κόσμο ένα παιδί απρογραμμάτιστα, ανατρέπει καταστάσεις.
Μου φαίνεται κι εμένα πάντως αδιανόητο να έχει σπείρει κάπου κάποιος ένα παιδί και να αδιαφορεί για την τύχη του, είτε άντρας είναι, είτε γυναίκα.
Άρα εντοπίσαμε άλλη μία διαφορά, γιατί εγώ μέχρι κάποιους μήνες δεν θεωρώ ότι η γυναίκα ένα παιδί στην κοιλιά, αλλά ένα σύνολο κυττάρων. Άρα δεν σπέρνει παιδί και αδιαφορεί για την τύχη του, αλλά προλαμβάνει την γέννηση ενός παιδιού.
@Λια: Πολύ φοβάμαι ότι η ισότητα για την ισότητα θα φέρει μεγαλύτερες ανισορροπίες και θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα αντί να λύσει τα υπάρχοντα. Το "τράβα κατούρα όρθια μωρή" του Χ.Κλύνν, δε μου φαντάζει πια τόσο χιουμοριστικό...
Οπότε ας κρατήσουμε την ισότητα που "ευνοεί" τις γυναίκες, γιατί εκεί μόνο επέρχονται οι ισορροπίες.
Αρχική Δημοσίευση από kalypso

Η φύση τα έκανε έτσι για κάποιο λόγο, τον οποίο εμείς απλά μπορεί να μην είμαστε σε θέση να καταλάβουμε. Είτε επειδή δεν έχουμε τις γνώσεις, είτε επειδή δεν μπορούμε να πάμε τη σκέψη μας σε τέτοιο επίπεδο, είτε επειδή δεν θέλουμε (γιατί υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο).
Ωραία, η φύση μας έκανε πιο δυνατούς σωματικά για κάποιο λόγο. Μάλλον για να σας βαράμε με το ρόπαλο και να σας σέρνουμε από τα μαλλιά μέχρι το κρεββάτι. Καταλαβαίνεις βέβαια ότι ο λόγος δεν είναι πάντα προφανής, ούτε σημαίνει ότι πρέπει να δεχτούμε ό,τι απλά μπορεί να συμβεί.

Από εκεί και περα, μιλάς για αδικία της φύσης σε ό,τι αφορά τον τρόπο αναπαραγωγής μας- πραγματικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει "αδικία" σε αυτό. Για να γεννηθεί ένα παιδί χρειάζεται η συμβολή και του άνδρα και της γυναίκας
Ίση συμβολή;
Η Φύση έδωσε ρόλους. Εμείς τους θεωρούμε άδικους.
Η προιστορία που ουσιαστικά μας δείχνει πως μας έχει φτιάξει η φύση και τι ρόλους έχουμε, ουσιαστικά μας λέει ότι ο άντρας βγαίνει και κηνυγάει και η γυναίκα είναι σπίτι και προσέχει τα παιδιά, ετοιμάζει το φαί κτλ κτλ. Δεν είδα να έχετε το ίδιο σκεπτικό όταν η γυναίκα ζητούσε να μπει στην αγορά εργασίας και να έχει ίσα δικαιώματα σε αυτό. Τότε το θεωρούσατε άδικο να μην έχετε το δικαίωμα να δουλέψετε, αργότερα άδικο να μην μπορείτε να μπείτε στις ίδιες θέσεις εργασίας κοκ. Αλλά όπως είπες εσύ, αυτό αποτελεί εξέλιξη του ανθρώπινου είδους και της κοινωνίας μας. Έτσι;

Ουσιαστικά δηλαδή μας λες ότι οτιδήποτε βοηθάει την γυναίκα να προχωρήσει μπροστά είναι εξέλιξη. Μάλιστα υπάρχουν ακόμα πολλά περιθώρια περεταίρω εξέλιξης για τη γυναίκα, αλλά όχι για τον άντρα, αφού δεν υπάρχει (κατ' εσέ) τίποτα στο οποίο η γυναίκα χρειάζεται να κάνει παραχώρηση.

Τι ωραία και παραμυθένια που ακούγονται όλα ε;

(Θα το ξαναπώ αλλά) θα έλεγε κανείς ότι οι άντρες ΑΝ έχουν διαβάσει καθόλου το θέμα, κρύβονται στο καβούκι τους. Ίσως γιατί έχουμε να κάνουμε με δυναμικές γυναίκες που δεν σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους.

Αυτά είπα και εγώ και θα αποχωρήσω στο καβούκι μου σιγά σιγά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fandago : 01-02-09 στις 01:14.
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 01:17, 01-02-09:

Η διαδικασια για την επιμελεια των τεκνων ΔΕΝ ειναι καθολου αυτοματοποιημενη Φαν. Υπαρχει βεβαια προτιμηση στις μητερες, αλλα δεν ειναι απαραιτητα το στανταρντ αυτό. Κι επιπλέον ειναι ελάχιστοι οι άντρες που θέλουν την κηδεμονία. Προτιμούν να τα παιρνουν μονο σ/κ συνήθως, είτε για να μπορουν να κανουν την ζωη τους πιο ευκολα είτε γιατί απλα δεν ξέρουν πως να τα φροντίσουν σωστά. Και οχι δεν το λεω για να κατηγορησω το αντρικο φυλο, απλα ετσι ειναι. Ακομα κι ο δικος μου ο μπαμπας, δεκα μερες με αντεξε πριν ζητησει απο την μαμα μου να με παρει..

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 01:23, 01-02-09:

Όλοι έχουμε βγει από κάποια γυναίκα... κι αν οι γυναίκες θυμόντουσαν την ταλαιπωρία τους δε θα έκαναν δύο τρία τέσσερα παιδιά η κάθε μία... θα έμεναν με το ένα και την τραυματική εμπειρία
Αλλά είναι το μωρό στην αγγαλιά που σε αποζημιώνει για όλα όσα πέρασες
Αν το δώσεις... τι σε αποζημιώνει?
Για την ταλαιπωρία που υφίσταται μία γυναίκα που κυοφορεί ένα παιδί που δε θέλει τι απαντάς, fandago;

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 10:45, 01-02-09:

Δεν πρόσεξα ότι έχεις απαντήσει στην Λία σε αυτό, το εξής:
Μισό για να καταλάβω- τι σε προβληματίζει σε αυτό; Τι δεν την κάνει ίση δηλαδή, κατ εσε;
Άρα εφόσον συμφωνείς ότι είναι ίση συμβολή, θα έπρεπε να συμφωνείς ότι η συμβολή στην απόφαση αν θα το κρατήσουν ή όχι, θα έπρεπε και αυτή να είναι ίσης αξίας.
Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Για την ταλαιπωρία που υφίσταται μία γυναίκα που κυοφορεί ένα παιδί που δε θέλει τι απαντάς, fandago;
Έχω απαντήσει σε αυτό:
Είναι τραγικό το να μην θέλει ο άντρας να κρατήσει σαν ζευγάρι το παιδί και η γυναίκα να του το επιβάλλει, όσο τραγικό είναι και το αντίστροφο σαφώς. Αν λοιπόν μόνο η γυναίκα το θέλει και το κρατήσει (το αντίστροφο δεν μπορεί να συμβεί), τότε δεν μπορεί να έχει ΚΑΜΙΑ απαίτηση από τον άντρα. Πόσο πιο απλό να το κάνω; Να πω ίσως ότι το αποτέλεσμα είναι ίδιο με αυτό που δίνει μια πύλη AND;
Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Με την ίδια λογική, η φύση είναι άδικη:
- που ο άντρας έχει μεγαλύτερη σωματική δύναμη από τη γυναίκα
Ωραία τα λες Πέτρο, αλλά δεν προσέχεις πως ακριβώς φτάσαμε εδώ. Αρχικά στα επιχειρήματα των γυναικών ήταν ότι η φύση έτσι είναι αποδεχτείτε το, όπως ακριβώς το λες και εσύ. Καταλήξαμε λοιπόν στο ότι αφού η φύση είναι έτσι, τότε δεν θα έπρεπε να κάνουμε κινήσεις για να αλλάξουμε οτιδήποτε σε αυτό. Παρόλα αυτά, για να ελαφρύνουμε τα δεδομένα της φύσης για τις γυναίκες ΜΟΝΟ, έχουμε (καλώς) δώσει επιδόματα μητρότητας, άδειες εγκυμοσύνης, ίσα δικαιώματα στις θέσεις εργασίας κτλ.

Δεν γίνεται λοιπόν, να μας λες ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε την αδικία στη φύση σαν επιχείρημα την στιγμή που αφενός οι ίδιες την χρησιμοποιούν και αφετέρου έχουν κεκτημένα (τα οποία θεωρούν και βήματα στην εξέλιξη του ανθρώπινου είδους), με βάση αυτό.

Ουσιαστικά λένε οι γυναίκες, οκ εμείς πήραμε όσα πήραμε για να εξισορροπήσουμε την αδικία της φύσης, πλέον δεν μπορείτε να χρησιμοποιείτε αυτό το επιχείρημα.

υγ: δεν αφήνετε άνθρωπο στο καβούκι του

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:11, 01-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από swamps
Λοιπόν,
Μια γυναίκα πρέπει να θέλει το παιδί πραγματικά και όχι να το φέρνει στον κόσμο για να ικανοποιήσει κάποιους όπως γιαγιαδες, παππούδες κ.α Δυστυχώς όμως όλοι οι λόγοι που φέρνουμε παιδιά στον κόσμο είναι ιδιοτελείς. Οι περισσότεροι φέρνουν παιδιά στον κόσμο για να ικανοποιήσουν κάποια συναισθηματική ανάγκη άλλων ανθρώπων αλλά και πάνω απο όλα ΔΙΚΗ τους ανάγκη. Πόσες φορές γυναίκες θέλουν να κάνουν παιδί γιατί αισθάνονται κάποιο συναισθηματικό κενό? και πιστεύουν ότι το παιδί θα τους το γεμίσει, λείπει π.χ ο σύζυγος πολλές ώρες και αυτές νιώθουν μοναξιά.Αλλος κάνει παιδί για να τον γηροκομήσει, κληρονομήσει κ.τ.λ Υπάρχουν άλλοι πάλι που ζουν τα ανεκπλήρωτα όνειρα τους μέσα απο την ζωή των παιδιών τους δηλαδή πιέζουν τα παιδιά τους να εκπληρώσουν τα όνειρα που δεν μπορεσαν να εκπληρώσουν οι ίδιοι για τον Α Β λόγο.Αυτό σημαίνει ότι δεν σέβονται αυτόν τον άνθρωπο που έχει δικά του όνειρα και σχέδια για την ζωή.
Σεβασμός σημαίνει να στέκεσαι στα πόδια σου και να μην κάνεις παιδί για να εκπληρώσει τα χαμένα σου όνειρα, η για να σε γηροκομήσει, η να σου γεμίσει συναισθηματικά κενά!Τα κενά μας φροντίζουμε να τα γεμίζουμε μόνοι μας με άλλους τρόπους και μετά κάνουμε παιδιά.Το παιδί δεν έχει ανάγκη απο έναν άδειο συναισθηματικά γόνιο που θα στηριχθεί επάνω του αλλα απο εναν γονιό που στέκεται στα πόδια του χωρίς δεκανίκι!Προσωπικά δεν έχω γνωρίσει ούτε ΈΝΑΝ άνθρωπο να μου πει ότι έκανε παιδι επειδή θέλει να προσφέρει στην κοινωνία έναν αξιόλογο άνθρωπο ο οποίος θα προσφέρει και εκείνος με την σειρά του στην κοινωνία .Όλοι μα όλοι παιρνουν την απόφαση επειδή έχουν κάποιο όφελος, κανένας μα κανένας δεν λειτουργεί σε αυτό το θέμα χωρίς το εγώ! Οπότε ας μην ανοίγουμε το θέμα γιατι θα έπρεπε να κάνει μια γυναίκα παιδί διότι οι περισσότερες κάνουν για ανόητους λόγους και μετά την πληρώνει το παιδί.
Όσον αφορά τις εκτρώσεις είμαι υπέρ της προφύλαξης διότι αν προφυλλάσομαι σημαίνει ότι είμαι υπεύθυνη/ος διότι η ανευθυνότητα οδηγεί σχεδόν πάντα στην αμαρτία!
Εγώ πάντως θα προτιμούσα να ήξερα οτι η μάνα μου με έφερε στον κόσμο για να καλύψει κάποια συναισθηματικά της κενά αλλά παρ' όλα αυτά αφοσιώθηκε σε μένα και με μεγάλωσε σωστά, παρά να ξέρω οτι ήμουν μια άτυχη στιγμή και με κράτησε για να μην κάνει έκτρωση και μια ζωή με κάνει να νιώθω υπεύθυνη γι' αυτό. Όμως εγώ είπα παραπάνω οτι μια γυναίκα πρέπει να κάνει παιδί γιατί είναι έτοιμη να του προσφέρει και μόνο αυτός είναι ο σωστός λόγος. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί μου μιλάς για όλους αυτούς τους λάθος λόγους...

Κι επειδή εθιξες το ζήτημα της αμαρτίας, και δεν ξέρω με ποια έννοια το λες, να σου πω και το άλλο: η ξαδέλφη μου έμεινε έγκυος στα 25 με ένα φίλο που είχε τότε και ήταν στα πρόθυρα του χωρισμού. Αποφάσισε να το κρατήσει γιατί ήταν αμαρτία να το ρίξει (από την χριστιανική άποψη). Ο φίλος της της έκανε για πολύ καιρό ψυχολογικό πόλεμο για να το ρίξει γιατί δεν το ήθελε. Αυτή του είπε οτι δεν απαιτεί τίποτα από αυτόν και θα το μεγαλώσει μόνη της. Όταν έφτασε σε μια κατάσταση που πια δεν μπορούσε να το ρίξει (5ο μήνα) κι ενώ είχε περάσει τα πάνδεινα από το φίλο και τους γονείς της, ο φίλος της (καθότι από χωριό) αποφάσισε να την παντρευτεί (ω τι τιμή!) και τώρα έχουν ένα παιδάκι 1 χρόνου. Το αποτέλεσμα; Η ξαδέλφη μου είναι σχεδόν αδιάφορη για το παιδί, το μεγαλώνει η γιαγιά, αυτή συνεχίζει τη ζωούλα της. Ποια είναι λοιπόν η μεγαλύτερη αμαρτία; Να είχε σκοτώσει το παιδί της σε μια έκτρωση ή να μην ξέρει το παιδί της σε λίγο καιρό ποια είναι η μάνα του και να φωνάζει μαμά τη γιαγιά; Να ξέρει το παιδί οτι η μάνα του δεν ασχολείται και τελικά το έχει απορρίψει; Γι' αυτό λέω και ξαναλέω πως μια γυναίκα πρέπει να κάνει παιδί για τους σωστούς λόγους κι όταν είναι έτοιμη να δοθεί σε αυτό.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:45, 01-02-09:

Πότε ακριβώς θα συνειδητοποιήσετε ότι μιλάμε για παιδί που ΔΕΝ ήθελε; Το παρουσιάζετε τόση ώρα λες και απαρνήθηκε το παιδί που με τόση στοργή έφερε στον κόσμο και μου κάνει εντύπωση.
Πότε επιτέλους θα καταλάβεις ότι είτε το ήθελε είτε όχι, δεν παύει να είναι το παιδί του, έστω και αγέννητο;
Αλλά βέβαια, όταν υποστηρίζεις:
εγώ μέχρι κάποιους μήνες δεν θεωρώ ότι η γυναίκα ένα παιδί στην κοιλιά, αλλά ένα σύνολο κυττάρων. Άρα δεν σπέρνει παιδί και αδιαφορεί για την τύχη του, αλλά προλαμβάνει την γέννηση ενός παιδιού.
καταλαβαίνει κανείς ότι ηθελημένα αγνοείς βασικά πράγματα. Την πρώτη φορά που είδα το δικό μου μωρό στον υπέρηχο είχε καρδιά η οποία χτυπούσε όπως χτυπάει και η δική σου!
Στο παρακάτω βιντεάκι μπορείς να το δεις αυτό σε έμβρυο 7 εβδομάδων και 3ων ημερών:

+ Little Bean 7 weeks, 3 days
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

Αλλά κι εσύ αυτή τη στιγμή που μιλάμε συνεχίζεις να είσαι ένα σύνολο κυττάρων, που προέρχεται από το ίδιο αυτό σύνολο που κάποτε η μάνα σου είχε στην κοιλιά της.
Δε με πείθεις ότι το έμβρυο έχει λιγότερη σημασία από ένα γεννημένο παιδί, sorry.

Είναι που όπως είπε κάποια, το να κρατήσει μια γυναίκα ένα παιδί μόνη της δείχνει δυναμισμό στην κοινωνία, ενώ το να το απορίπτει ο άντρας δείχνει εγκατάλειψη, ανεξαρτήτως υπολοίπων παραγόντων.
Μα αντικειμενικά έτσι είναι. Δε καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις εδώ.

Αν δεχτείτε ότι έχει ίσο μερίδιο στο ατύχημα, τότε θα έχει ίσο μερίδιο και στην απόφαση για την "λύση" του. Το θέμα είναι ότι τον παραγκωνίζετε τελείως στο δεύτερο, αλλά τον θυμόσαστε στο τρίτο. Ε δεν πάει έτσι...
Ίσο μερίδιο στη λύση, μάλιστα. Θα πας να κάνεις και την έκτρωση; Θα υποστείς και τις ορμονικές αλλαγές; Θα υποστείς και την πιθανότητα να μην μπορέσεις ποτέ να ξανακάνεις παιδί; Θα δεχόσουν μια τόσο βίαιη παρέμβαση στο σώμα σου, επειδή απλά το επέλεξε κάποιος άλλος; Εκ των πραγμάτων όχι. Άρα ας μη μιλάμε για ίσο μερίδιο στη λύση. Ίσο μερίδιο ζητάς στην απόφαση και όχι στη λύση. Γιατί όποια κι αν είναι η απόφαση, η εφαρμογή της βαρύνει τη γυναίκα.
Και τι γίνεται στην περίπτωση που δεν υπάρχει ταύτιση απόψεων με κανένα τρόπο; Ποιανού η άποψη θα πρέπει να υπερισχύσει; Μήπως να τραβήξουμε και κλήρο;
Θυμάται κανείς ακόμη ότι μιλάμε για μια ΖΩΗ;
Αν ένας άντρας μοιραζόταν μαζί μου τέτοιες απόψεις πριν φτάσουμε στο κρεβάτι, δε θα φτάναμε εκεί ποτέ.

Αντίστοιχα πολύ έξυπνος εκβιασμός είναι το "έχω τον τελευταίο λόγο στην έκτρωση, οπότε αν θέλω θα σε φέρω υπεύθυνο μπροστά στο παιδί σου!".
Αν δεν ήταν ξεκάθαρο αυτό που είπα με το ποστ μου να το ξαναπώ: Το ότι μια γυναίκα δε ζητά τίποτα από τον φυσικό πατέρα, δε σημαίνει ότι εκείνος παύει να έχει μερίδιο της ευθύνης και από μόνος του θα έπρεπε να νιώθει την ανάγκη να την αναλάβει.
Αν πιστεύει κάποιος τόσο ακράδαντα ότι δε φέρει κανένα μερίδιο ευθύνης, θα έπρεπε να έχει το σθένος να υποστηρίξει αυτή την άποψη, κοιτάζοντας στα μάτια το παιδί που έσπειρε.
Μάλλον όμως είναι ευκολότερο να το σκοτώσει...

Οπότε ας κρατήσουμε την ισότητα που "ευνοεί" τις γυναίκες, γιατί εκεί μόνο επέρχονται οι ισορροπίες.
"Η φύση δεν είναι δίκαιη είναι όμως ακριβής" (Aleister Crowley).

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 16:42, 01-02-09:

Όταν ένας άνθρωπος στέκεται μπροστά σ' ένα τόσο μεγάλο ηθικό δίλημμα, όπως το ν' αποφασίσει αν μια ζωή είναι ανθρώπινη ή όχι και περαιτέρω αν έχει το δικαίωμα να την αφαιρέσει, είναι αφενός υποχρεωμένος να πάρει θέση, εξίσου όμως υποχρεωμένος αφετέρου να την εφαρμόσει στον προσωπικό του μικρόκοσμο και μόνο. Κανένας νόμος και καμμία δικαιοσύνη δεν μπορεί ν' αποφανθεί για τον αντίκτυπο που θα έχει μια τέτοια ενέργεια μέσα στην ψυχή του καθενός από εμάς, ούτε φυσικά κανείς από εμάς έχει το δικαίωμα ν' αποφανθεί για την ψυχή κάποιου άλλου. Θα μιλήσω λοιπόν εντελώς προσωπικά, εκθέτοντας τη δική μου άποψη, πράγμα για το οποίο νομιμοποιούμαι εκ των πραγμάτων, αφού με το πέρασμα των χρόνων κατάφερα να είμαι συνεπής με την άποψη αυτή...

Όταν λοιπόν ξεκίνησα τη σεξουαλική μου ζωή, περί τα τέλη της εφηβικής μου ηλικίας, μετά από την πρώτη έξαψη και τον αρχικό ενθουσιασμό, στάθηκα προβληματισμένος ν' αναρωτηθώ περί της σημασίας που έχει η συγκεκριμένη πράξη, στην τρέχουσα αλλά και στη μελλοντική ζωή μου. Το πρώτο συμπέρασμα που έβγαλα, είναι ότι η πράξη αυτή εμπεριέχει αναπόφευκτα ΕΥΘΥΝΗ και ότι δεν μπορεί κανείς να απομονώσει την ευθύνη αυτή από την ευχάριστη ή "παιχνιδιάρικη" πλευρά της πράξης. Κατάλαβα πως η ερωτική πράξη φτιάχτηκε εξ αρχής ώστε να προωθεί την αναπαραγωγή και η ικανοποίηση η οποία τη συνοδεύει, δεν αποτελεί παρά ένα δόλωμα, ή αν θέλετε κίνητρο, προς αυτήν την κατεύθυνση.

Κατά συνέπεια, η προσωπική μου επιλογή να "κλέβω" το σύστημα, απολαμβάνοντας την ευχάριστη πλευρά του και παρακάμπτοντας αυτήν που δεν μου ήταν αρεστή, δεν ήταν παρά ένα παιχνίδι με τη φωτιά, όπως τα καλοκαίρια του Άη Γιαννιού, που συνηθίζαμε παιδιά να περνάμε μέσα απ' τις φλόγες. Είχα κάθε δικαίωμα να παίξω, όμως η πιθανότητα του να "καώ" ήταν αναπόσπαστο κομμάτι της διαδικασίας και δεν μπορούσα σε καμμία περίπτωση να την απεκδυθώ.

Το επόμενο που συνειδητοποίησα, ήταν πως ενώ στο παιχνίδι αυτό παίζουμε δύο άνθρωποι, οι συνέπειες του όποιου λάθους θα ήταν βαρύτερες για τη σύντροφό μου παρά για μένα, πράγμα που ένιωσα ότι με γεμίζει με ακόμη μεγαλύτερη ευθύνη, αφού ένα δικό μου λάθος θα είχε σοβαρές συνέπειες στη ζωή κάποιου άλλου.

Κατόπιν η σκέψη μου άγγιξε το ηλεκτροφόρο σύρμα του να προκαθορίσω τη στάση μου απέναντι στο ενδεχόμενο του "ατυχήματος". Εδώ οι επιλογές ήταν ιδιαίτερα περιορισμένες: Έκτρωση, ή συνέχιση της εγκυμοσύνης, a la carte. Η γνώμη που σχημάτισα τότε, μέσα από τον βαθύ μου προβληματισμό, ήταν ότι το έμβρυο αποτελεί ένα ζωντανό οργανισμό, με ανθρώπινο γενετικό υλικό, κατάλληλο να φτιάξει έναν ολοκληρωμένο άνθρωπο· ότι εγώ, που μπορούσα πια να σκέπτομαι και ν' αποφασίζω, πριν λίγα χρόνια ήμουν επίσης μια τέτοια "μάζα κυττάρων" και ότι στην ουσία, το να είχε αποφασίσει κάποιος να διακόψει την ανάπτυξή μου, θα είχε το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα, όπως εάν αποφάσιζε κάποιος να με σκοτώσει στα δύο μου, στα πέντε μου ή στα δεκαπέντε μου. Η άποψη αυτή ενισχύθηκε αργότερα από τις σπουδές μου στη βιολογία. Η σκέψη ότι το έμβρυο δεν έχει ακόμη αυτοσυνειδητότητα, λόγο ή άλλες λειτουργίες που έχουμε μάθει ν' αναγνωρίζουμε ως "ανθρώπινες", δεν ήταν επαρκής δικαιολογία για να με κάνει να νιώσω καλύτερα απέναντι στην ευθύνη και στη συνείδησή μου.

Το συμπέρασμα που έβγαλα τότε, το οποίο με ακολούθησε αναλλοίωτο καθ' όλη τη διάρκεια της μετέπειτα ζωής μου, ήταν ότι δεν θα έβαζα ποτέ το χέρι μου να αφαιρέσω μια ζωή, άσχετα εάν αυτό ήταν συμφέρον ή όχι για μένα, εάν θα μ' έβγαζε από δυσκολίες ή θα με βόλευε περισσότερο. Η απόφασή μου ήταν λοιπόν, ότι θα έκανα ό,τι μπορούσα για να αποφύγω μια άκαιρη εγκυμοσύνη, αλλά ότι σε περίπτωση που δεν τα κατάφερνα, η ευθύνη ήταν όλη δική μου και της συντρόφου μου κι ότι δεν θα ήθελα να συμμετάσχω σε κάτι που θα με στοίχειωνε σε όλη την υπόλοιπη ζωή μου, ίσως και σε πολλές επόμενες. Θα κρατούσα λοιπόν το παιδί και θ' άφηνα τη ζωή να με πάει εκεί που με οδηγούν οι συνέπειες των επιλογών μου, no matter what!!!

Σε μια κοινωνία που έχει αρχίσει να μιλά για τα δικαιώματα των ζώων της, μεταξύ ανθρώπων που θα "κατασπάραζαν" οργισμένα όποιον κλωτσούσε μια έγκυο γάτα προκαλώντας της αποβολή, ή θα σκότωναν ευχαρίστως κάποιον που βασάνιζε το κατοικίδιο χάμστερ τους (ΤΟΥΣ, προσέξτε το ευαίσθητο σημείο), μου φαίνεται αδιανόητη η ευκολία με την οποία απορρίπτουμε ένα ανθρώπινο έμβρυο. Μου φαίνεται εξίσου αδιανόητο κάποιος που είναι για παράδειγμα χορτοφάγος, επειδή θεωρεί ως "καννιβαλισμό" τη βρώση του σώματος ενός γουρουνιού, να καταφεύγει σε μια έκτρωση χωρίς να τη θεωρεί καθόλου ως μία καννιβαλική πράξη, πράγμα που δυστυχώς το έχω γνωρίσει στη ζωή μου.

Ο Δον Χουάν, ο σαμάνος Δάσκαλος του Κάρλος Καστανέντα, του είχε πει κάποιο πρωί, ξυπνώντας τον με βάναυσο τρόπο από τον βαθύ του ύπνο τα χαράματα: "Το μεγαλύτερο μέρος της κούρασής σου, είναι στην πραγματικότητα η αγανάκτηση που νιώθεις, επειδή κάποιος ή κάτι σ' ενοχλεί...ΕΣΕΝΑ". Παρομοίως κρίνω κι εγώ τον τραγικό τρόπο με τον οποίο είδα να παρουσιάζονται οι δυσκολίες ή τα προβλήματα που θα έχει η απόκτηση ενός παιδιού σε ηλικία μικρότερη από αυτήν που εμείς με αυθαίρετο τρόπο έχουμε καθορίσει ως την κατάλληλη για την απόκτησή του. Ένιωσα κυριολεκτικά ανατριχίλα όταν είδα την ανθρώπινη ζωή να μπαίνει στην ίδια ζυγαριά με τη διασκέδαση, την καριέρα ή την ευκολία μας και να ηττάται κατά κράτος. Οι προεκτάσεις μιας τέτοιας λογικής, είναι πολύ πιο καννιβαλικές από την καταστροφή ενός έστω ατελή οργανισμού, όπως το ανθρώπινο έμβρυο.

Ο αυθαίρετος ορισμός του τι είναι άνθρωπος και τι όχι, παραπέμπει ευθέως σε άλλες περιπτώσεις, όπου Ινδιάνοι, Νέγροι ή Εβραίοι χαρακτηρίστηκαν ως "μη άνθρωποι" από όσους είχαν τη δύναμη να επιβάλουν την "αλήθεια" τους, ώστε να στηρίξουν ηθικά την εξόντωση ή τον εξανδραποδισμό και τη στυγνή τους εκμετάλλευση. Πρόκειται για κλασική μέθοδο δικαιολόγησης εγκλημάτων κατά τη διάρκεια της ανθρώπινης Ιστορίας. Ο ίδιος οργανισμός σήμερα δεν είναι ο Όττο, αλλά μετά από λίγες εβδομάδες είναι ο Όττο κι έχει δικαιώματα. "Now you see it, now you don't", όπως έλεγαν και οι διάσημοι ταχυδακτυλουργοί, μάστορες της ψευδαίσθησης.

Η ερωτική πράξη δεν είναι παιδική χαρά, ούτε προϊόν το οποίο μπορούμε ν' αξιώνουμε να καταναλώσουμε σύμφωνα με κάποιες "προδιαγραφές ασφαλείας". Εάν δε ρωτάτε εμένα προσωπικά, θα προτιμούσα να είχα μεγαλώσει με τη γιαγιά μου, παρά να μην είχα μεγαλώσει καθόλου. Θα μου δινόταν έτσι τουλάχιστον η δυνατότητα να ξεπεράσω τις όποιες μου πληγές, χωρίς να με καταδικάζει στην ανυπαρξία. Άλλωστε, το να πληγωθεί κανείς ψυχολογικά, είναι κάτι που συμβαίνει λόγω χιλιάδων άλλων παραγόντων σε όλους τους ανθρώπους και η λογική της εκ των προτέρων αποφυγής αυτού, θα συνεπάγετο την "ευθανασία" όλου του ανθρώπινου είδους.

Θα τελειώσω λέγοντας δύο ακόμη πράγματα: 1) Η έκτρωση με βρίσκει σύμφωνο μόνο σε περίπτωση σοβαρής γενετικής ανωμαλίας, αφού η ίδια η φύση έχει αποφασίσει πως τέτοιες μορφές είναι θνησιγενείς και απαλοίφονται μέσω της διαδικασίας της φυσικής επιλογής.
2) Το ν' αποφάσιζε η ερωτική μου σύντροφος να προβεί σε μια έκτρωση, ενάντια στη δική μου ευαισθησία, θα ήταν μια πράξη που θα μου στοίχιζε πολύ και δεν θα τη συγχωρούσα ποτέ. Δεν θα ήθελα λοιπόν ποτέ να συνάψω μια ερωτική σχέση με μια γυναίκα που δεν θα ήταν έτοιμη ν' αναλάβει την ευθύνη της με τον ίδιο τρόπο που θ' αναλάμβανα κι εγώ τη δική μου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 01-02-09 στις 20:25.
10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 18:52, 01-02-09:

Ωραία τα λες Πέτρο, αλλά δεν προσέχεις πως ακριβώς φτάσαμε εδώ. Αρχικά στα επιχειρήματα των γυναικών ήταν ότι η φύση έτσι είναι αποδεχτείτε το, όπως ακριβώς το λες και εσύ. Καταλήξαμε λοιπόν στο ότι αφού η φύση είναι έτσι, τότε δεν θα έπρεπε να κάνουμε κινήσεις για να αλλάξουμε οτιδήποτε σε αυτό. Παρόλα αυτά, για να ελαφρύνουμε τα δεδομένα της φύσης για τις γυναίκες ΜΟΝΟ, έχουμε (καλώς) δώσει επιδόματα μητρότητας, άδειες εγκυμοσύνης, ίσα δικαιώματα στις θέσεις εργασίας κτλ.
Ναι, μόνο που αυτά είναι κοινωνικές ενέργειες και όχι βιολογικές (με άλλα λόγια, δεν είναι επέμβαση στη φύση με στόχο κάποιου είδους εξισορρόπηση γυναίκας- άντρα ως προς τη φύση τους, αλλά επέμβαση στα κοινωνικά δρώμενα ώστε να βολευτεί η γυναίκα και το παιδί καλύτερα ως προς αυτά).
Δεν γίνεται λοιπόν, να μας λες ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε την αδικία στη φύση σαν επιχείρημα την στιγμή που αφενός οι ίδιες την χρησιμοποιούν και αφετέρου έχουν κεκτημένα (τα οποία θεωρούν και βήματα στην εξέλιξη του ανθρώπινου είδους), με βάση αυτό.
Το post μου αφορούσε γενικά τον καταλογισμό αδικίας προς τη φύση (συνεπώς σε αυτό εντάσσονται και τα επιχειρήματα των γυναικών που δηλώνουν ότι είναι αδικημένες από αυτή ).
Δε θυμάμαι τα posts τώρα (και βαριέμαι να τα ξανά διαβάσω), ίσως να το ανέφερες ως "ειρωνικό" αντεπιχείρημα στις γυναίκες το περί κυοφορίας του άντρας χωρίς να σημαίνει ότι παράλληλα θεωρείς και εσύ προσωπικά ότι αυτό είναι το δίκαιο. Δε στάθηκα να απευθυνθώ προσωπικά σε κάποιον, ένα παράδειγμα ανέφερα και κακώς - ομολογώ- που το χρησιμοποίησα περισσότερο απ όσο θα έπρεπε ως βάση.
Εγώ πάντως δε μπορώ να σκεφτώ καμία ανθρώπινη ενέργεια που έγινε για να εξισορροπηθεί βιολογικά ο άντρας με τη γυναίκα, σύμφωνα με την ανθρώπινη περί δικαίου αντίληψη.

Η άποψή μου σχετικά με την έκτρωση είναι ότι, εφόσον επιτρέπεται από το νόμο, θα έπρεπε να εγκρίνεται από αυτόν μετά από δήλωση βουλήσεως και των δύο γονιών. Το παιδί ανήκει και στους δύο γονείς, ανεξαρτήτως της θεώρησης του καθένα περί ίσης ή άνισης συμβολής.
Αυτό θεωρώ πιο ορθολογικό σύμφωνα με το "Οι Έλληνες είναι ίσοι ενώπιον του νόμου" που ορίζει και προσπαθεί να υποστηρίζει το Σύνταγμα.

-petros

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:57, 01-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Η άποψή μου σχετικά με την έκτρωση είναι ότι, εφόσον επιτρέπεται από το νόμο, θα έπρεπε να εγκρίνεται από αυτόν μετά από δήλωση βουλήσεως και των δύο γονιών. Το παιδί ανήκει και στους δύο γονείς, ανεξαρτήτως της θεώρησης του καθένα περί ίσης ή άνισης συμβολής.
Αυτό θεωρώ πιο ορθολογικό σύμφωνα με το "Οι Έλληνες είναι ίσοι ενώπιον του νόμου" που ορίζει και προσπαθεί να υποστηρίζει το Σύνταγμα.
Αυτό δεν λύνει το πρόβλημα, διότι τότε ναι μεν για να γίνει έκτρωση θα πρέπει να συμφωνούν και οι 2 γονείς, αλλά για να μην γίνει (δλδ να κάνουν παιδί) θα αρκούσε η σύμφωνη άποψη της γυναίκας.

ΥΓ: Τη συζήτηση περί του αν είναι άδικη η φύση ή όχι εσκεμμένα δεν τη συνεχίζω, διότι είναι τεράστιο θέμα και θα βγούμε πολύ offtopic.

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 19:02, 01-02-09:

Συμφωνώ 100% με τον Great Chaos. Να συμπληρώσω μόνο κάτι με το οποίο πιστεύω θα συμφωνήσει και ο ίδιος, παρότι δεν το έγραψε: ο δεύτερος λόγος για τον οποίο θα μπορούσα να θεωρήσω μια έκτρωση δικαιολογημένη (ο πρώτος όπως είπε και ο Χάουλας είναι να υποφέρει το έμβρυο από γεννετικές ανωμαλίες) θα ήταν η ίδια η κύηση ή ο τοκετός να θέτουν σε κίνδυνο τη ζωή της μητέρας. Σε μια τέτοια περίπτωση είναι αρκετά πιθανό έτσι κι αλλιώς η ζωή του εμβρύου να τερματιστεί πρόωρα λόγω θανάτου της μάνας, οπότε το να ρισκάρεις να γίνει ο τοκετός είναι πολύ πιθανό να οδηγήσει σε δυο θανάτους, ενώ μπορείς να "γλιτώσεις" με έναν.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:59, 01-02-09:

Παρόλα αυτά, για να ελαφρύνουμε τα δεδομένα της φύσης για τις γυναίκες ΜΟΝΟ, έχουμε (καλώς) δώσει επιδόματα μητρότητας, άδειες εγκυμοσύνης, ίσα δικαιώματα στις θέσεις εργασίας κτλ.

Ουσιαστικά λένε οι γυναίκες, οκ εμείς πήραμε όσα πήραμε για να εξισορροπήσουμε την αδικία της φύσης, πλέον δεν μπορείτε να χρησιμοποιείτε αυτό το επιχείρημα.
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το νόημα του επιχειρήματος αυτού. Αφού εμείς μένουμε έγκυες, τι να πάρουν οι άντρες σχετικό με ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ; Παίρνουν άδεια όταν γεννήσει, παίρνουν επίδομα τέκνου κι εκείνοι, ε τι θες; Άδεια λοχείας; Αφού δεν γέννησες εσύ!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:56, 01-02-09:

Συμφωνω με τα σχόλια της Himela. Θα προσεθετα ομως, πως και το να μη θελει ο πατερας, παλι δεν ειναι επιθυμητή επιλογη.Και η μητερα να το κρατησει οχι για χριστιανικους λογους ή τυψεις, αλλά επειδη δε μπορει συναισθηματικα να κανει εκτρωση, παλι λαθος ειναι. Εξηγω παρακατω.

καταλαβαίνει κανείς ότι ηθελημένα αγνοείς βασικά πράγματα. Την πρώτη φορά που είδα το δικό μου μωρό στον υπέρηχο είχε καρδιά η οποία χτυπούσε όπως χτυπάει και η δική σου! Στο παρακάτω βιντεάκι μπορείς να το δεις αυτό σε έμβρυο 7 εβδομάδων και 3ων ημερών:
Ναι οκ σε 1μιση-2 μηνες εχει προχωρησει η εμβρυογενεση και μας πιανουν οι συναισθηματισμοι και λογικο ειναι. Ομως υπαρχουν καταστασεις που οι πολλοι συναισθηματισμοι τελικά φερνουν περισσοτερη δυστυχια, οσο ψυχρο κ να ακουγεται..

Ίσο μερίδιο στη λύση, μάλιστα. Θα πας να κάνεις και την έκτρωση; Θα υποστείς και τις ορμονικές αλλαγές; Θα υποστείς και την πιθανότητα να μην μπορέσεις ποτέ να ξανακάνεις παιδί; Θα δεχόσουν μια τόσο βίαιη παρέμβαση στο σώμα σου, επειδή απλά το επέλεξε κάποιος άλλος; Εκ των πραγμάτων όχι. Άρα ας μη μιλάμε για ίσο μερίδιο στη λύση. Ίσο μερίδιο ζητάς στην απόφαση και όχι στη λύση. Γιατί όποια κι αν είναι η απόφαση, η εφαρμογή της βαρύνει τη γυναίκα.
Οι επιπτωσεις μιας εκτρωσης ειναι διογκωμενες ομως. Επισης δεν λαμβανει υποψιν του πολυς κοσμος οτι το ρισκο αυξανεται απο λαθος χειρισμο και ανευθυνοτητα. Οταν πανε μετα απο 2μιση και 3 μηνες για εκτρωση, μιλαμε για ανοησία.

Μερικα στοιχεια για να τα ζυμωσουμε και να εχουμε καλυτερη εικονα, γιατι πολλα γραφονται αλλά δεν ισχυουν και ολα :

1. Nearly half of pregnancies among American women are unintended, and four in 10 of these are terminated by abortion.[1] Twenty-two percent of all pregnancies (excluding miscarriages) end in abortion.[2]

2. At least half of American women will experience an unintended pregnancy by age 45[4], and, at current rates, about one-third will have had an abortion.

3. The reasons women give for having an abortion underscore their understanding of the responsibilities of parenthood and family life. Three-fourths of women cite concern for or responsibility to other individuals; three-fourths say they cannot afford a child; three-fourths say that having a baby would interfere with work, school or the ability to care for dependents; and half say they do not want to be a single parent or are having problems with their husband or partner.

4. Fifty-four percent of women who have abortions had used a contraceptive method (usually the condom or the pill) during the month they became pregnant. Among those women, 76% of pill users and 49% of condom users report having used their method inconsistently, while 13% of pill users and 14% of condom users report correct use.

5. Forty-six percent of women who have abortions had not used a contraceptive method during the month they became pregnant. Of these women, 33% had perceived themselves to be at low risk for pregnancy, 32% had had concerns about contraceptive methods, 26% had had unexpected sex and 1% had been forced to have sex.

6. When women have abortions (in weeks from the last menstrual period) (2004) :

7. The risk of abortion complications is minimal: Fewer than 0.3% of abortion patients experience a complication that requires hospitalization.

8. Abortions performed in the first trimester pose virtually no long-term risk of such problems as infertility, ectopic pregnancy, spontaneous abortion (miscarriage) or birth defect, and little or no risk of preterm or low-birth-weight deliveries

9. In repeated studies since the early 1980s, leading experts have concluded that abortion does not pose a hazard to womenʼs mental health

10.

88% of abortions occur during the first 6 to 12 weeks of pregnancy.
25.5% of women deciding to have an abortion want to postpone childbearing
21.3% of women cannot afford a baby.
14.1% of women have a relationship issue or their partner does not want a child.

12.2% of women are too young (their parents or others object to the pregnancy.)

10.8% of women feel a child will disrupt their education or career.

7.9% of women want no (more) children.

3.3% of women have an abortion due to a risk to fetal health.

2.8% of women have an abortion due to a risk to maternal health.

( πηγη )

Επισης θεωρω πως η απολυτη θεση περι δικαιωματος της ζωης του εμβρυου σχεδον σε καθε περιπτωση εκτος απο γενετικες ανωμαλιες, ηθικολογει αφου εμπεριεχει συνειδητά ή υποσυνειδητα, επιφανειακη και υποκριτικη αντιμετωπιση του θεματος, αφου αγνοεί κάθε άλλο παραγοντα, και απλοποιει την ζωη και ανατροφη ενος νεου πλασματος στον πλανητη. Προτιμω να γεννιουνται λιγοτερα παιδια , που ομως θα ειναι υπο σωστες συνθηκες (απο καθε αποψη), παρα το αντιθετο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 01-02-09 στις 21:05.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 21:03, 01-02-09:

ΥΓ: Τη συζήτηση περί του αν είναι άδικη η φύση ή όχι εσκεμμένα δεν τη συνεχίζω, διότι είναι τεράστιο θέμα και θα βγούμε πολύ offtopic.
Τα ποστ περί φύσης, αδικίας και αντιστάθμισης μέσω της τεχνολογίας ή των κοινωνικών μέτρων μεταφέρθηκαν εδώ, όπου μπορεί να συνεχιστεί η συζήτηση.

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 21:33, 01-02-09:

Μία καθυστέρηση πριν λίγο καιρό έγινε αφορμή να σκεπτώ σοβαρά το ζήτημα (κάτι που πρέπει να κάνουν όλοι εκ των προτέρων) και κατέληξα σε αυτό που λίγο πολύ είπε το Χάος. Ότι δηλαδή από τη στιγμή που εμπλέκομαι σε σεξουαλικές δραστηριότητες είναι σαν να παίζω με τη φωτιά αφενός και αφετέρου αναλαμβάνω μία ευθύνη. Δε θα επιδιώξω να κάνω παιδί για πολλά χρόνια ακόμη, θα φροντίζω για τα μέτρα προφύλαξης ΑΛΛΑ αν παρόλα αυτά προκύψει εγκυμοσύνη, τότε θα το κρατήσω. Ιδανικά, θα έχει προηγηθεί συζήτηση με τον σύντροφο και εκείνος θα συμμερίζεται την άποψή μου. Αν όχι, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση δεν το βλέπω ως λόγο χωρισμού αλλά σε περίπτωση που μείνω έγκυος θα το κρατήσω ΧΩΡΙΣ να έχω απαιτήσεις από αυτόν μιας και είχε τεθεί το ζήτημα εξαρχής. Αυτά λοιπόν ισχύουν ΓΙΑ ΜΕΝΑ μονάχα και σοφά έπραξε το Χάος και εισήγαγε την έννοια του μικρόκοσμου:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Όταν ένας άνθρωπος στέκεται μπροστά σ' ένα τόσο μεγάλο ηθικό δίλημμα, όπως το ν' αποφασίσει αν μια ζωή είναι ανθρώπινη ή όχι και περαιτέρω αν έχει το δικαίωμα να την αφαιρέσει, είναι αφενός υποχρεωμένος να πάρει θέση, εξίσου όμως υποχρεωμένος αφετέρου να την εφαρμόσει στον προσωπικό του μικρόκοσμο και μόνο. Κανένας νόμος και καμμία δικαιοσύνη δεν μπορεί ν' αποφανθεί για τον αντίκτυπο που θα έχει μια τέτοια ενέργεια μέσα στην ψυχή του καθενός από εμάς, ούτε φυσικά κανείς από εμάς έχει το δικαίωμα ν' αποφανθεί για την ψυχή κάποιου άλλου.
Άρα, όσον αφορά εμένα και μόνο εμένα είμαι ΚΑΤΑ της έκτρωσης αλλά ΥΠΕΡ του να υποστηρίζεται από την ισχύουσα νομοθεσία αφού υπάρχουν άνθρωποι εκεί έξω που για Χ λόγους έχουν διαμορφώσει διαφορετικά το μικρόκοσμό τους. Τέλος, το θεωρώ αδικία της φύσης μία γυναίκα να μπορεί να κρατήσει το παιδί θέλει δε θέλει ο άνδρας ενώ ένας άνδρας μόνο αν το θέλει η γυναίκα και εφόσον δεν μπορούμε να υποχρεώσουμε μία γυναίκα να κυοφορήσει ένα παιδί που δεν θέλει, μοναδική ελπίδα για την άμβλυνση της αδικίας θεωρώ την επιστήμη και την τεχνολογία (τεχνητή μήτρα κλπ).

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 21:35, 01-02-09:

Επισης θεωρω πως η απολυτη θεση περι δικαιωματος της ζωης του εμβρυου σχεδον σε καθε περιπτωση εκτος απο γενετικες ανωμαλιες, ηθικολογει αφου εμπεριεχει συνειδητά ή υποσυνειδητα, επιφανειακη και υποκριτικη αντιμετωπιση του θεματος, αφου αγνοεί κάθε άλλο παραγοντα, και απλοποιει την ζωη και ανατροφη ενος νεου πλασματος στον πλανητη. Προτιμω να γεννιουνται λιγοτερα παιδια , που ομως θα ειναι υπο σωστες συνθηκες (απο καθε αποψη), παρα το αντιθετο.
Κι αυτό ηθικολογία δεν είναι;
(δεν το αναφέρω με την ειρωνική έννοια)

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 01-02-09 στις 21:47.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:53, 01-02-09:

Oχι Πετρο. Ειναι σωστο ζυγισμα και πραγματικος σεβασμος στη ζωη. Διοτι οπως ειπε και η κοπελα πιο πριν, δε μεγαλωνουμε κουταβακι. Δεν το πιστευω επειδη το στηριζω ισοπεδωτικα στο "να μη σκοτωσουμε καμιας μορφης ζωης". Το πιστευω επειδη αναγνωριζω οτι ζωη δεν ειναι απλα να ζεις. Αν καποιος ειναι τοσο ακραιος υπερ ζωης και σοβαρολογει, τοτε ας υοθετησει ενα απο παμπολα παιδια που ειναι ορφανα παρατημενα και δυστυχισμενα, αντι να επιμενει σε πεποιθησεις που τα κανουν να αυξανονται, υπο την ταμπελα του οτι ειναι εναρετος επειδη υποστηριζει τη ζωη (γιατι πολλοι ετσι πιστευουν για τον εαυτο τους).

Και μερικες σκοπιες του ζητηματος σε συνδυασμο με χιουμορ :

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:18, 01-02-09:

Είναι υποκριτικό άραγε το να υπερασπιζόμαστε την ανθρώπινη ζωή, ενώ δεν είναι υποκριτικό να την καταστρέφουμε προβάλλοντας ως πρόσχημα τις όποιες αδιευκρίνιστες δυσκολίες που υποτίθεται πως θα αντιμετωπίσει ένα παιδί, εάν γεννηθεί χωρίς οι γονείς του να έχουν προσχεδιάσει τη σύλληψη; Είναι υποκριτικό να αναλαμβάνει κανείς την ευθύνη των πράξεών του, ενώ δεν είναι υποκριτικό το να ιδεολογικοποιεί κάποιος την αδυναμία ανάληψής τους και την πρόκριση της προσωπικής του ευκολίας επί της γέννησης ενός ανθρώπου;

Ποιος εγγυάται πως ένα παιδί που γεννήθηκε μετά από προγραμματισμό, θα μεγαλώσει σωστά; Ποιος υπογράφει πως ένα παιδί που συνελήφθη τυχαία θα δυστυχήσει; Όλα τα δυστυχισμένα παιδιά αυτής της χώρας γεννήθηκαν κατά λάθος; Ποιες είναι άραγε οι "σωστές" εκείνες συνθήκες που αποτελούν προαπαίτηση για να επιτρέψουμε σ' ένα μωρό να επιβιώσει;

Μήπως η εν λόγω άποψη αντανακλά απλώς την άρνησή μας να προσφέρουμε τα δέοντα σ' ένα παιδί που ήρθε στη ζωή μας χωρίς να ΜΑΣ ρωτήσει; Επειδή απλώς ΜΑΣ χαλάει τα σχέδια;

Ποιος είναι αυτός που θα κρίνει το δικό μας συναίσθημα με βάση το δικό του και κατά πόσο έχει κανείς ένα τέτοιο δικαίωμα;

Τέλος είναι ηθικολογία το να πιστεύεις κάτι και να το εφαρμόζεις στον εαυτό σου, ενώ είναι ηθικό το να χαρακτηρίζει κανείς ως "υποκριτικές" τις απόψεις που αντιτίθενται στις δικές του και μάλιστα απρόκλητα; Μήπως τελικά μας προκαλεί όποιος απειλεί να ξυπνήσει την κοιμισμένη μας συνείδηση;

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη swamps
H swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.

H swamps έγραψε στις 23:37, 01-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Εγώ πάντως θα προτιμούσα να ήξερα οτι η μάνα μου με έφερε στον κόσμο για να καλύψει κάποια συναισθηματικά της κενά αλλά παρ' όλα αυτά αφοσιώθηκε σε μένα και με μεγάλωσε σωστά, παρά να ξέρω οτι ήμουν μια άτυχη στιγμή και με κράτησε για να μην κάνει έκτρωση και μια ζωή με κάνει να νιώθω υπεύθυνη γι' αυτό. Όμως εγώ είπα παραπάνω οτι μια γυναίκα πρέπει να κάνει παιδί γιατί είναι έτοιμη να του προσφέρει και μόνο αυτός είναι ο σωστός λόγος. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί μου μιλάς για όλους αυτούς τους λάθος λόγους...

Κι επειδή εθιξες το ζήτημα της αμαρτίας, και δεν ξέρω με ποια έννοια το λες, να σου πω και το άλλο: η ξαδέλφη μου έμεινε έγκυος στα 25 με ένα φίλο που είχε τότε και ήταν στα πρόθυρα του χωρισμού. Αποφάσισε να το κρατήσει γιατί ήταν αμαρτία να το ρίξει (από την χριστιανική άποψη). Ο φίλος της της έκανε για πολύ καιρό ψυχολογικό πόλεμο για να το ρίξει γιατί δεν το ήθελε. Αυτή του είπε οτι δεν απαιτεί τίποτα από αυτόν και θα το μεγαλώσει μόνη της. Όταν έφτασε σε μια κατάσταση που πια δεν μπορούσε να το ρίξει (5ο μήνα) κι ενώ είχε περάσει τα πάνδεινα από το φίλο και τους γονείς της, ο φίλος της (καθότι από χωριό) αποφάσισε να την παντρευτεί (ω τι τιμή!) και τώρα έχουν ένα παιδάκι 1 χρόνου. Το αποτέλεσμα; Η ξαδέλφη μου είναι σχεδόν αδιάφορη για το παιδί, το μεγαλώνει η γιαγιά, αυτή συνεχίζει τη ζωούλα της. Ποια είναι λοιπόν η μεγαλύτερη αμαρτία; Να είχε σκοτώσει το παιδί της σε μια έκτρωση ή να μην ξέρει το παιδί της σε λίγο καιρό ποια είναι η μάνα του και να φωνάζει μαμά τη γιαγιά; Να ξέρει το παιδί οτι η μάνα του δεν ασχολείται και τελικά το έχει απορρίψει; Γι' αυτό λέω και ξαναλέω πως μια γυναίκα πρέπει να κάνει παιδί για τους σωστούς λόγους κι όταν είναι έτοιμη να δοθεί σε αυτό.
Γνωρίζεις πόσα παιδιά μεγαλώνουν με την γιαγια επειδή οι μητέρες εργάζονται η κάνουν ακόμα και δυο δουλειές? Δηλαδή τι έπρεπε να κάνουν να σκοτώσουν τα παιδιά επειδή δεν μπορούν να ασχοληθούν μαζί τους? Ελεος!Είναι αμαρτία που ένα παιδί μεγαλώνει με την γιαγιά και δεν είναι όταν το σκοτώνουμε?Γιατί σώνει και καλά πρέπει να θεωρούμε απόρριψη το γεγονός ότι το παιδί μας μεγαλώνει με κάποιο συγγενικό μας πρόσωπο? Απόρριψη είναι όταν το σκοτώνεις και όταν το στέλνεις σε ορφανοτροφεία και όχι όταν μεγαλώνει με την γιαγιά! Μου φαίνεται ψάχνουμε δικαιολογίες να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα, για να γλιτώσουμε απο τις ενοχές μας.

Τους λόγους τους ανέφερα επειδή εσύ άνοιξες θέμα για κάποιους λόγους για τους οποίους δεν θα έπρεπε κάποιος να αποκτά παιδιά, και σου είπα ότι πολλές φορές οι λόγοι είναι ανόητοι και ότι στο τέλος την πληρώνει το παιδί.

Όταν ανέφερα ότι η ανευθυνότητα οδηγεί στην αμαρτία δεν εννοούσα μόνο την περίπτωσή της έκτρωσης μιλούσα γενικά.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 01:30, 02-02-09:

Πότε επιτέλους θα καταλάβεις ότι είτε το ήθελε είτε όχι, δεν παύει να είναι το παιδί του, έστω και αγέννητο;
Τυχαίο αντιπαράδειγμα: άγνωστος δότης σπέρματος τυγχάνει επιλογής από γυναίκα η οποία με εξωτερική γονιμοποίηση, αποκτά επιτυχώς το παιδί του. Ο συγκεκριμένος κύριος κατ' εσέ, έχει απαρνηθεί το παιδί του;
Αλλά βέβαια, όταν υποστηρίζεις:
καταλαβαίνει κανείς ότι ηθελημένα αγνοείς βασικά πράγματα. Την πρώτη φορά που είδα το δικό μου μωρό στον υπέρηχο είχε καρδιά η οποία χτυπούσε όπως χτυπάει και η δική σου!
Στο παρακάτω βιντεάκι μπορείς να το δεις αυτό σε έμβρυο 7 εβδομάδων και 3ων ημερών:
Έχω αναλύσει την συγκεκριμένη άποψη μου στις αρχές του θέματος, για να μην επαναλαμβάνομαι, μπορείς να βρεις τα τότε μου posts. Να ρωτήσω μόνο, για στατιστικούς λόγους και μόνο, από πότε θεωρείς εσύ ότι δημιουργείται η ζωή. Από την στιγμή της γονιμοποίησης και μετά; Και τι αλλάζει ακριβώς τότε;
Αλλά κι εσύ αυτή τη στιγμή που μιλάμε συνεχίζεις να είσαι ένα σύνολο κυττάρων, που προέρχεται από το ίδιο αυτό σύνολο που κάποτε η μάνα σου είχε στην κοιλιά της.
Δε με πείθεις ότι το έμβρυο έχει λιγότερη σημασία από ένα γεννημένο παιδί, sorry.
Να σε πείσει ο σπουδαγμένος τότε:
το έμβρυο δεν έχει ακόμη αυτοσυνειδητότητα, λόγο ή άλλες λειτουργίες που έχουμε μάθει ν' αναγνωρίζουμε ως "ανθρώπινες"
ενός έστω ατελή οργανισμού, όπως το ανθρώπινο έμβρυο.
-----
Θα υποστείς και τις ορμονικές αλλαγές; Θα υποστείς και την πιθανότητα να μην μπορέσεις ποτέ να ξανακάνεις παιδί; Θα δεχόσουν μια τόσο βίαιη παρέμβαση στο σώμα σου, επειδή απλά το επέλεξε κάποιος άλλος;
Ορμονικές αλλαγές υπομένετε κάθε μήνα, μόνο τον ψυχολογικό παράγοντα δέχομαι ο οποίος από εσάς εξαρτάται. Αν δεν κάνω λάθος η έκτρωση πλέον είναι μια διαδικασία ρουτίνας και όχι όσο βίαιη όσο θες να την παρουσιάζεις. Επίσης τα στατιστικά δείχνουν ότι πλέον η πιθανότητα να μην μπορέσεις να ξανακάνεις παιδί από μία σωστά εκτελεσμένη έκτρωση, είναι ελάχιστη και μάλιστα μια λοίμωξη μπορεί να έχει μεγαλύτερη.
Και τι γίνεται στην περίπτωση που δεν υπάρχει ταύτιση απόψεων με κανένα τρόπο; Ποιανού η άποψη θα πρέπει να υπερισχύσει; Μήπως να τραβήξουμε και κλήρο;
Το έχω ξαναπεί, αλλά θα στο ξαναπώ, γιατί ίσως σ' αρέσει να το ακούς: ΚΑΝΕΝΟΣ. Αν οποιοσδήποτε από τους δύο δεν θέλει να το κρατήσει, το γονιμοποιημένο ωάριο δεν θα πρέπει να παραμείνει.
Αν ένας άντρας μοιραζόταν μαζί μου τέτοιες απόψεις πριν φτάσουμε στο κρεβάτι, δε θα φτάναμε εκεί ποτέ.
Δεν στόχευα ποτέ εκεί.
Αντίστοιχα και εγώ πάντως, αν μια γυναίκα μου έλεγε εξ' αρχής ότι σε οποιαδήποτε περίπτωση μείνει έγκυος θα το κρατήσει, ΧΩΡΙΣ να υπολογίσει οτιδήποτε άλλο, δεν θα ήταν σίγουρα σύντροφος μου.
Αν πιστεύει κάποιος τόσο ακράδαντα ότι δε φέρει κανένα μερίδιο ευθύνης, θα έπρεπε να έχει το σθένος να υποστηρίξει αυτή την άποψη, κοιτάζοντας στα μάτια το παιδί που έσπειρε.
Μάλλον όμως είναι ευκολότερο να το σκοτώσει...
Διαφωνούμε ριζικά, οπότε οτιδήποτε άλλο δεν έχει νόημα. Να πω όμως, ότι σαφώς έχω ξεκαθαρίσει ότι φέρει ίσο μερίδιο ευθύνης, όπως και ίσο μερίδιο επιλογής.
"Η φύση δεν είναι δίκαιη είναι όμως ακριβής" (Aleister Crowley).
"Άσχετο" (fandago)
Κατάλαβα πως η ερωτική πράξη φτιάχτηκε εξ αρχής ώστε να προωθεί την αναπαραγωγή και η ικανοποίηση η οποία τη συνοδεύει, δεν αποτελεί παρά ένα δόλωμα, ή αν θέλετε κίνητρο, προς αυτήν την κατεύθυνση.
Μην χρησιμοποιείς προφυλακτικά.
αφού ένα δικό μου λάθος θα είχε σοβαρές συνέπειες στη ζωή κάποιου άλλου.
Θα μπορούσε όμως να σκεφτείς αν δεν είχες τόση αγάπη για το αντίθετο φύλο, ότι αντίστοιχα και μια επιλογή και μόνο της γυναίκας, θα είχε σοβαρές συνέπειες στη δική σου ζωή. Αλλά σαφώς την υπολογίζεις λιγότερο (την δική σου ζωή)
Θα κρατούσα λοιπόν το παιδί και θ' άφηνα τη ζωή να με πάει εκεί που με οδηγούν οι συνέπειες των επιλογών μου, no matter what!!!
Άρα είσαι και εσύ γενικώς κατά της έκτρωσης. Δε νομίζω ότι στα τελευταία μου post ασχολούμαι τόσο με αυτό το θέμα. Έχω πει τη θέση μου για το θέμα σε αρκετά posts σε άλλο σημείο του θέματος.
Άλλωστε, το να πληγωθεί κανείς ψυχολογικά, είναι κάτι που συμβαίνει λόγω χιλιάδων άλλων παραγόντων σε όλους τους ανθρώπους και η λογική της εκ των προτέρων αποφυγής αυτού, θα συνεπάγετο την "ευθανασία" όλου του ανθρώπινου είδους.
Άρα καταρίπτεις (και όσοι σου έβαλαν θετική) το επιχείρημα που χρησιμοποίησαν κάποιες κυρίες προηγουμένως αλλά και εσύ, όπως το "γιατί να κάνω εγώ κακό στον εαυτό μου;". Ευχαριστώ
Πως γίνεται τώρα, μέσα στα ίδια άτομα που σου έβαλαν θετική, να βρίσκονται και άτομα που χρησιμοποίησαν αυτό το επιχείρημα, δεν μπορώ να το καταλάβω. Ίσως απλά θεωρούν ότι ό,τι και να πεις, αφού το λες τόσο χαριτωμένα, είναι σωστό.
2) Το ν' αποφάσιζε η ερωτική μου σύντροφος να προβεί σε μια έκτρωση, ενάντια στη δική μου ευαισθησία, θα ήταν μια πράξη που θα μου στοίχιζε πολύ και δεν θα τη συγχωρούσα ποτέ. Δεν θα ήθελα λοιπόν ποτέ να συνάψω μια ερωτική σχέση με μια γυναίκα που δεν θα ήταν έτοιμη ν' αναλάβει την ευθύνη της με τον ίδιο τρόπο που θ' αναλάμβανα κι εγώ τη δική μου.
Δεν είδα κάποιος να συγκρουστεί με αυτό. Τόσες και τόσες θεωρούσαν αδιανόητο να κρατήσουν το "παιδί" μόνο και μόνο επειδή το ζητάει ο άντρας. ΚΑΜΙΑ όμως δεν βγήκε να αντεπιτεθεί σε αυτή τη θέση. Αντιθέτως με τη θετική τους, έδειξαν ότι συμφωνούν. Οπότε τείνω να θεωρήσω ότι το προηγούμενο σχόλιο μου έχει βάση.

Ίσως επειδή το post σου ήταν σε γενικές γραμμές υπέρ των "γυναικείων" απόψεων, αρκετές να μην έδωσαν σημασία σε όλα τα σημεία.
Αρχική Δημοσίευση από kajira
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το νόημα του επιχειρήματος αυτού. Αφού εμείς μένουμε έγκυες, τι να πάρουν οι άντρες σχετικό με ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ; Παίρνουν άδεια όταν γεννήσει, παίρνουν επίδομα τέκνου κι εκείνοι, ε τι θες; Άδεια λοχείας; Αφού δεν γέννησες εσύ!
Παίρνουν άδεια εννοείς τις ημέρες που έχει γεννήσει; Παίρνουν και οι δύο γονείς επίδομα συγχρόνως; Αν η μάνα κρατήσει το παιδί, ο πατέρας πληρώνει διατροφή, θα παίρνει και επίδομα τέκνου; Απλά ρωτάω να μαθαίνω.

υγ: τι να σας κάνω που δεν μπορώ να μην απαντήσω με αυτά που γράφετε. Με τρώνε τα χέρια μου.

υγ2: δεν με ενδιαφέρει η άποψη που μπορεί να σχηματίσει ο γυναικείος πληθυσμός από αυτές μου τις απόψεις. Οπότε θα παρακαλούσα οτιδήποτε σχετικό να μην μπαίνετε καν στον κόπο να το γράφετε.

υγ3: το γιατί είμαι υπέρ της έκτρωσης γενικά το έχω αναλύσει σε προηγούμενα posts οπότε μην απορήσετε αν δεν απαντήσω σε κάτι που ήδη έχω γράψει.

υγ4: στο post μου αυτό δεν έχω κανέναν σκοπό να ειρωνευτώ, οπότε αν σας φανεί κάτι τέτοιο απλά επικοινωνήστε μαζί μου να το αναδιατυπώσω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fandago : 02-02-09 στις 01:36.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:40, 02-02-09:

Είναι υποκριτικό άραγε το να υπερασπιζόμαστε την ανθρώπινη ζωή, ενώ δεν είναι υποκριτικό να την καταστρέφουμε προβάλλοντας ως πρόσχημα τις όποιες αδιευκρίνιστες δυσκολίες που υποτίθεται πως θα αντιμετωπίσει ένα παιδί, εάν γεννηθεί χωρίς οι γονείς του να έχουν προσχεδιάσει τη σύλληψη;
Δε μιλαμε για προσχηματα. Ενα προσχημα ειναι μια δικαιολογια. Ουτε για αδιευκρινιστες δυσκολιες. Για πολυ συγκεκριμενες. Ουτε που "υποτιθεται" θα αντιμετωπισει. Οντως θα τις αντιμετωπισει. Γιατι αλλαζουμε τα στοιχεια;

Είναι υποκριτικό να αναλαμβάνει κανείς την ευθύνη των πράξεών του, ενώ δεν είναι υποκριτικό το να ιδεολογικοποιεί κάποιος την αδυναμία ανάληψής τους και την πρόκριση της προσωπικής του ευκολίας επί της γέννησης ενός ανθρώπου;
Δεν μιλαμε για ενα ζευγαρι που απλα δε θελει να ξεβολευτει ή φοβαται. Και η αδυναμια αναληψης της τεραστιας ευθυνης παιδιου ειναι κατι πολυ πιθανο να συμβει, δεν ειναι κακο να αναγνωριζουμε οτι ειναι ανευθυνο να φερουμε στον κοσμο ενα παιδι, οταν οντως οι συνθηκες δεν ειναι καλες.

Ποιος εγγυάται πως ένα παιδί που γεννήθηκε μετά από προγραμματισμό, θα μεγαλώσει σωστά; Ποιος υπογράφει πως ένα παιδί που συνελήφθη τυχαία θα δυστυχήσει; Όλα τα δυστυχισμένα παιδιά αυτής της χώρας γεννήθηκαν κατά λάθος;
Καμια εγγυηση δεν υπαρχει για τιποτα στη ζωη. Με πιθανοτητες παμε. Επειδη δεν υπαρχει εγγυηση δλδ, αντε κανουμε παιδι οποτε να ναι ;

Τέλος είναι ηθικολογία το να πιστεύεις κάτι και να το εφαρμόζεις στον εαυτό σου, ενώ είναι ηθικό το να χαρακτηρίζει κανείς ως "υποκριτικές" τις απόψεις που αντιτίθενται στις δικές του και μάλιστα απρόκλητα; Μήπως τελικά μας προκαλεί όποιος απειλεί να ξυπνήσει την κοιμισμένη μας συνείδηση;
Μη το βλεπεις σαν κατι που ειναι επιθεση-αμυνα. Και ο ενας και ο αλλος εφαρμοζει αυτο που πιστευει. Και δεν χαρακτηριζει τις αποψεις καποιου υποκριτικες επειδη ειναι διαφορετικες απο τις δικες του,αλλα επειδη.....τις θεωρει υποκριτικες !

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 03:05, 02-02-09:

Τυχαίο αντιπαράδειγμα: άγνωστος δότης σπέρματος τυγχάνει επιλογής από γυναίκα η οποία με εξωτερική γονιμοποίηση, αποκτά επιτυχώς το παιδί του. Ο συγκεκριμένος κύριος κατ' εσέ, έχει απαρνηθεί το παιδί του;
Δηλαδή σε μια ερωτική σχέση ο άντρας παίζει το ρόλο δότη σπέρματος κατά τη γνώμη σου;

Να ρωτήσω μόνο, για στατιστικούς λόγους και μόνο, από πότε θεωρείς εσύ ότι δημιουργείται η ζωή. Από την στιγμή της γονιμοποίησης και μετά; Και τι αλλάζει ακριβώς τότε;
Αντερώτηση: Για σένα σε ποιό ακριβώς σημείο της διαδικασίας δημιουργείται η ζωή;
Σου υπενθυμίζω τι είχες πει:
Fandago: εγώ μέχρι κάποιους μήνες δεν θεωρώ ότι η γυναίκα ένα παιδί στην κοιλιά, αλλά ένα σύνολο κυττάρων.

Να σε πείσει ο σπουδαγμένος τότε:
Έχουμε πολλούς σπουδαγμένους στο στέκι:
Συγχαρητηρια, ευχομαι υγεια ! Και η ανατροφή του αρχιζει από τωρα, οχι οταν γεννηθεί (λενε μερικες μελετες), οπότε προσοχη.
(Από το θέμα για το Παλλαντινάκι)

Ορμονικές αλλαγές υπομένετε κάθε μήνα, μόνο τον ψυχολογικό παράγοντα δέχομαι ο οποίος από εσάς εξαρτάται. Αν δεν κάνω λάθος η έκτρωση πλέον είναι μια διαδικασία ρουτίνας και όχι όσο βίαιη όσο θες να την παρουσιάζεις. Επίσης τα στατιστικά δείχνουν ότι πλέον η πιθανότητα να μην μπορέσεις να ξανακάνεις παιδί από μία σωστά εκτελεσμένη έκτρωση, είναι ελάχιστη και μάλιστα μια λοίμωξη μπορεί να έχει μεγαλύτερη.
Δίνεις με αυτή σου τη θέση μια πολύ καλή δικαιολογία σε κάθε ανεύθυνο.

Το έχω ξαναπεί, αλλά θα στο ξαναπώ, γιατί ίσως σ' αρέσει να το ακούς: ΚΑΝΕΝΟΣ. Αν οποιοσδήποτε από τους δύο δεν θέλει να το κρατήσει, το γονιμοποιημένο ωάριο δεν θα πρέπει να παραμείνει.
Αυτό δεν είναι "ΚΑΝΕΝΟΣ"!! Υπερισχύει η γνώμη αυτού που δε θέλει να το κρατήσει!

Δεν στόχευα ποτέ εκεί.
Σε καμία περίπτωση δε μου πέρασε απ' το μυαλό. Θα ήταν αδιανόητο άλλωστε.

υγ4: στο post μου αυτό δεν έχω κανέναν σκοπό να ειρωνευτώ, οπότε αν σας φανεί κάτι τέτοιο απλά επικοινωνήστε μαζί μου να το αναδιατυπώσω.
Δε χρειάζεται να αναδιατυπώσεις. Το λάβαμε το μήνυμα.
Θυμίζει το "οποιαδήποτε ομοιότητα είναι συμπτωματική"

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 03:11, 02-02-09:

Δηλαδή σε μια ερωτική σχέση ο άντρας παίζει το ρόλο δότη σπέρματος κατά τη γνώμη σου;
Είμαι σχεδόν βέβαιη ότι στο συγκεκριμένο χωρίο ο fandago αναφέρεται κυριολεκτικά σε δότη σπέρματος, ξες, από αυτούς που δίνουν σπέρμα σε τράπεζες σπέρματος.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 03:22, 02-02-09:

Μη το βλεπεις σαν κατι που ειναι επιθεση-αμυνα. Και ο ενας και ο αλλος εφαρμοζει αυτο που πιστευει. Και δεν χαρακτηριζει τις αποψεις καποιου υποκριτικες επειδη ειναι διαφορετικες απο τις δικες του,αλλα επειδη.....τις θεωρει υποκριτικες !
Ώστε θεωρείς τις απόψεις μου υποκριτικές... Ενδιαφέρον!!!

Επειδή μια τέτοια κρίση επί της απόψεως κάποιου είναι αρκετά σοβαρή, θα πρέπει να συνοδεύεται από τις κατάλληλες αποδείξεις. Σε καλώ λοιπόν να παραθέσεις τα περιστατικά και τα στοιχεία που αποδεικνύουν κάτι τέτοιο ή σε παρακαλώ ν' ανακαλέσεις.

Φαντάγκο, δεν προσπάθησα να πάρω τη θέση κανενός, ούτε και να αντιπαρατεθώ με κανένα. Εξέφρασα την τίμια άποψή μου, που την απέκτησα βιωματικά και σκοπεύω να την εφαρμόσω μόνο στον εαυτό μου, όπως έχω κάνει με συνέπεια μέχρι σήμερα. Ίσως όσοι με ψήφισαν απλά προβληματίστηκαν από τα επιχειρήματά μου, σίγουρα πάντως τα κείμενα που είναι αληθινά έχουν πάντα μια άλλη δυναμική.

Εσύ πάλι έχεις τις δικές σου απόψεις. Σου εύχομαι να μείνεις πάντα πιστός σ' αυτές και να αντιμετωπίσεις τις συνέπειές τους, θετικές ή αρνητικές, με ψηλά το κεφάλι. Το ίδιο σκοπεύω να κάνω κι εγώ με τις δικές μου απόψεις και δεν ψάχνω για προσύλητους...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 03:31, 02-02-09:

Είμαι σχεδόν βέβαιη ότι στο συγκεκριμένο χωρίο ο fandago αναφέρεται κυριολεκτικά σε δότη σπέρματος, ξες, από αυτούς που δίνουν σπέρμα σε τράπεζες σπέρματος.
Δεν καταλαβαίνω σε τι αλλάζει η επισημανσή σου αυτό που ρώτησα;
Για δορητές σπέρματος μιλάμε εδώ ή για άνθρωπους που συνδέονται μεταξύ τους με ερωτική σχέση;
Έχει το παράδειγμα αυτό σχέση με τη συζήτησή μας;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 03:45, 02-02-09:

GC : ειπα ακριβως τι θεωρω υποκριτικο και επιφανειακο. Αν εχεις τετοια αποψη, αυτη ειναι η γνωμη μου γιαυτην, τι να κανω τωρα ; Να την αλλαξω για να μην ενοχλει ; Παντως δεν μιλησα για ολες τις αποψεις σου, προς θεου.

Επειδή μια τέτοια κρίση επί της απόψεως κάποιου είναι αρκετά σοβαρή, θα πρέπει να συνοδεύεται από τις κατάλληλες αποδείξεις. Σε καλώ λοιπόν να παραθέσεις τα περιστατικά και τα στοιχεία που αποδεικνύουν κάτι τέτοιο ή σε παρακαλώ ν' ανακαλέσεις.
αποδειξεις ; Για μια πεποιθηση μου ; Οχι δα ! Που ακουστηκε αυτο. Επιχειρηματα , ναι. Και τα εγραψα ηδη. Η υποστηριξη του εμβρυου, σε καθε περιπτωση εκτος απο ασθενειες, δεν εκδηλωνει (για μενα) αληθινο ενδιαφερον για το εμβρυο, αφου ενδιαφερεται να μη το σκοτωσει και μονο, αγνοοντας καθε αλλο παραγοντα της μετεπειτα ζωης του, ή των γονιων του, ή του περιβαλλοντος του γενικοτερα. Το να ανακαλεσω δε το πολυκαταλαβα. Εδω λεμε οτι κρινουμε αποψεις οχι ανθρωπους. Και αυτο εκανα.

Το οτι η ανατροφη μπορει καλλιστα να αρχισει προγεννητικα, δε σημαινει στο μηνα ή στο 2μηνο, αλλά κυριως (αν οχι αποκλειστικα, και παντα αν οι μελετες αποδειχθουν σωστες) πιο μετα στην κυηση. Ακομα και απο νωρις να ειναι, αυτο δε σημαινει οτι μια εκτρωση νωρις, ειναι λαθος σε καθε περιπτωση.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 09:50, 02-02-09:

Άρα διαχωρίζεις το γονιμοποιημένο ωάριο ανάλογα με το αν γονιμοποιήθηκε από ερωτική σχέση ή όχι; Δηλαδή στην ερωτική σχέση, η πράξη η ίδια εκπνέει ζωή στο ωάριο που αλλιώς δεν την παίρνει;
Και αν δηλαδή η γονιμοποίηση ενός ωαρίου, γίνει την περίοδο που το ζευγάρι δεν είναι ερωτευμένο, τι αλλάζει; Επίσης ένα παιδί γεννημένο από εξωσωματική γονιμοποίηση, είναι λιγότερο άνθρωπος από ένα παιδί, αποτέλεσμα μεγάλου έρωτα; Εκτός αν δεν κατάλαβα τι εννοείς.
Αντερώτηση: Για σένα σε ποιό ακριβώς σημείο της διαδικασίας δημιουργείται η ζωή;
Σου υπενθυμίζω τι είχες πει:
Fandago: εγώ μέχρι κάποιους μήνες δεν θεωρώ ότι η γυναίκα ένα παιδί στην κοιλιά, αλλά ένα σύνολο κυττάρων.
Θεωρώ ανθρώπινη ύπαρξη το έμβρυο, από τη στιγμή που έχει αναπτύξει αρκετά τον εγκέφαλο του, ώστε να μπορεί να ζήσει εκτός μήτρας (φυσικά με ιατρική υποστήριξη), κάτι που απ' ότι διαβάζω εδώ είναι από την 23 εβδομάδα και μετά. Με συγχωρείς που δεν έχω καλύτερη πηγή, αλλά η γενική ιδέα είναι αυτή.
Έχει σημασία και ποιον "ακούς" εσύ πιο πολύ, για το αν θα σε πείσει ή όχι. Εκτός αν επιλέγεις να "πιστέψεις" όποιον είναι πιο κοντά στις πεποιθήσεις σου κάθε φορά.
Δίνεις με αυτή σου τη θέση μια πολύ καλή δικαιολογία σε κάθε ανεύθυνο.
Και εσύ αντίστοιχα σε κάθε ανεύθυνη, που θέλει να κρατήσει το παιδί μόνο και μόνο γιατί "είναι ζωή και δεν μπορεί να την σκοτώσει".
Αυτό δεν είναι "ΚΑΝΕΝΟΣ"!! Υπερισχύει η γνώμη αυτού που δε θέλει να το κρατήσει!
Άρα να υποθέσω ότι είσαι υπέρ της άποψης, αν το παιδί το θέλει ο πατέρας και όχι η μητέρα, να το κρατήσουν πάραυτα;
Φαντάγκο, δεν προσπάθησα να πάρω τη θέση κανενός, ούτε και να αντιπαρατεθώ με κανένα. Εξέφρασα την τίμια άποψή μου, που την απέκτησα βιωματικά και σκοπεύω να την εφαρμόσω μόνο στον εαυτό μου, όπως έχω κάνει με συνέπεια μέχρι σήμερα. Ίσως όσοι με ψήφισαν απλά προβληματίστηκαν από τα επιχειρήματά μου, σίγουρα πάντως τα κείμενα που είναι αληθινά έχουν πάντα μια άλλη δυναμική.
Και σε ευχαριστώ για αυτό.
Προσωπικά όντως προβληματίστηκα από τα επιχειρήματα σου, ακριβώς για τον λόγο που ανέφερα προηγουμένως. Περιμένω όμως και την άποψη αυτών των οποίων οι απόψεις τους με τις δικές σου συγκρούονται, όσο και αν παρουσιάζονται πιο όμορφα.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:53, 02-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από swamps
Γνωρίζεις πόσα παιδιά μεγαλώνουν με την γιαγια επειδή οι μητέρες εργάζονται η κάνουν ακόμα και δυο δουλειές? Δηλαδή τι έπρεπε να κάνουν να σκοτώσουν τα παιδιά επειδή δεν μπορούν να ασχοληθούν μαζί τους? Ελεος!Είναι αμαρτία που ένα παιδί μεγαλώνει με την γιαγιά και δεν είναι όταν το σκοτώνουμε?Γιατί σώνει και καλά πρέπει να θεωρούμε απόρριψη το γεγονός ότι το παιδί μας μεγαλώνει με κάποιο συγγενικό μας πρόσωπο? Απόρριψη είναι όταν το σκοτώνεις και όταν το στέλνεις σε ορφανοτροφεία και όχι όταν μεγαλώνει με την γιαγιά! Μου φαίνεται ψάχνουμε δικαιολογίες να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα, για να γλιτώσουμε απο τις ενοχές μας.

Τους λόγους τους ανέφερα επειδή εσύ άνοιξες θέμα για κάποιους λόγους για τους οποίους δεν θα έπρεπε κάποιος να αποκτά παιδιά, και σου είπα ότι πολλές φορές οι λόγοι είναι ανόητοι και ότι στο τέλος την πληρώνει το παιδί.

Όταν ανέφερα ότι η ανευθυνότητα οδηγεί στην αμαρτία δεν εννοούσα μόνο την περίπτωσή της έκτρωσης μιλούσα γενικά.
Όταν η μάνα δεν μπορεί να "ασχοληθεί" με το παιδί της (όπως λες), λυπάμαι αλλά όχι, δεν έχει δικαίωμα να το φέρει στον κόσμο. Γιατί αυτή ακριβώς είναι η έννοια της μάνας, να παραμερίζει τα δικά της θέλω και να έχει σαν προτεραιότητα το παιδί της. Για να γίνει αυτό πρέπει η γυναίκα να είναι συνειδητοποιημένη, να ξέρει τι θα αντιμετωπίσει όχι για λίγο αλλά για τα επόμενα 18 χρόνια (τουλάχιστον). Ξέρεις πιστεύω τι ψυχολογικά προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει στο παιδί να νιώθει την απόρριψη από τη μάνα του. Γιατί εγώ για τέτοιες περιπτώσεις μιλάω, για περιπτώσεις που η μάνα λείπει συνεχώς είτε για να δουλέψει για να ταϊσει το παιδί της (γιατί όταν έμεινε έγκυος κατά λάθος το κράτησε παρά τις οικονομικές δυσκολίες - οπότε τώρα πρέπει να δουλέψει) είτε για να ζήσει τη ζωούλα της (ζωντανό παράδειγμα η ξαδέλφη μου που σας είπα). Δε θεωρείς την απουσία της μάνας "σκότωμα" για την ψυχή του παιδιού;

Δεν έχω καμία ενοχή για την έκτρωση που έκανα γιατί ξέρω οτι έσωσα το παιδί μου από μια δυστυχισμένη ζωή με μια μάνα που δεν ήξερε πού παν τα τέσσερα, δεν είχε να το θρέψει, με έναν πατέρα που θα ήταν απών, και τελικά μια μάνα δυστυχισμένη που μια ζωή (ασυνείδητα) θα του φόρτωνε ευθύνες για την καταστροφή της ζωής της. Δε μετανιώνω στιγμή, αν μου τύχαινε 100 φορές τότε, 100 φορές την ίδια απόφαση θα έπαιρνα. Γιατί το παιδί έχει δικαίωμα να ζει σε μια οικογένεια που νιώθει επιθυμητό κι όχι βάρος. Κι επειδή άκουσα και αυτό, προφανώς και δεν υπάρχει καμία βεβαιότητα οτι κάποιο παιδί που επιλέχθηκε συνειδητά να έρθει στον κόσμο θα είναι σώνει και καλά ευτυχισμένο γιατί οι αστάθμητοι παράγοντες στη ζωή είναι πολλοί. Αλλά σίγουρα έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να ευτυχήσει και να μεγαλώσει σωστά, αφού οι προϋποθέσεις για να γεννηθεί ήταν θετικές.

Και σου ξαναλέω οτι πρώτη εγώ είπα οτι οι λόγοι που μια γυναίκα κάνει παιδί πρέπει να είναι οι σωστοί, δε διαφωνούμε. Ίσως θες να πεις οτι κάποιες νομίζουν οτι κάνουν παιδί για σωστούς λόγους αλλά τελικά το κάνουν για λάθος. Προφανώς και γίνεται αυτό. Και τα αίτια είναι η κοινωνία που έχει κάποιες απαιτήσεις από μας, κάποια πρότυπα ευτυχίας που μας "αναγκάζει" να ακολουθήσουμε, όμως δεν μας κάνουν όλους ευτυχισμένους τα ίδια πράγματα. Ο καθένας πρέπει να αποφασίζει τι τον κάνει ευτυχισμένο και να πορεύεται σύμφωνα με αυτό (αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...). Αν γεννιόντουσαν μόνο παιδιά από γονείς (ή μάνα σε περίπτωση μόνης μητέρας) ευτυχισμένους και συνειδητοποιημένους, ο κόσμος μας θα ήταν καλύτερος.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:02, 02-02-09:

αυτο δε σημαινει οτι μια εκτρωση νωρις, ειναι λαθος σε καθε περιπτωση.
Μα δεν υποστήριξα πουθενά κάτι τέτοιο! Να ξέρουμε όμως ότι μιλάμε για διακοπή της ζωής ενός ζωντανού και πολύ περισσότερο ανθρώπινου πλάσματος. Έτσι, άντρες και γυναίκες μπορούμε να είμαστε περισσότερο υπεύθυνοι απέναντι στις πράξεις μας ως οφείλουμε.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:12, 02-02-09:

αποδειξεις ; Για μια πεποιθηση μου ; Οχι δα ! Που ακουστηκε αυτο. Επιχειρηματα , ναι. Και τα εγραψα ηδη. Η υποστηριξη του εμβρυου, σε καθε περιπτωση εκτος απο ασθενειες, δεν εκδηλωνει (για μενα) αληθινο ενδιαφερον για το εμβρυο, αφου ενδιαφερεται να μη το σκοτωσει και μονο, αγνοοντας καθε αλλο παραγοντα της μετεπειτα ζωης του, ή των γονιων του, ή του περιβαλλοντος του γενικοτερα. Το να ανακαλεσω δε το πολυκαταλαβα. Εδω λεμε οτι κρινουμε αποψεις οχι ανθρωπους. Και αυτο εκανα.
Όπως το περίμενα...

Κανένα επιχείρημα περί του υποκριτικού αυτών των απόψεων, μόνο έπεα πτερόεντα. Πάμε λοιπόν παρακάτω...

Θα μπορούσε κάποιος να υποθέσει ότι η θέση πως είναι σωστό ν' αποβάλλουμε ένα παιδί "για το καλό του" είναι εξόχως υποκριτική, αφού προφασίζεται το καλό του παιδιού, ενώ στην πραγματικότητα ο μόνος του στόχος είναι να διαφυλάξει την βολή του παρολίγον γονιού, το να μη χαλάσει την καριέρα του, για να πηγαίνει στα κλαμπ και άλλα πολλά που ακούστηκαν, όχι βέβαια από το Λόρυ.

Έχει άραγε βάση αυτή μου η αιτίαση;

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:04, 02-02-09:

Επανέρχομαι για να παραθέσω μερικά στοιχεία για το πώς ακριβώς γίνεται η έκτρωση, σε περίπτωση που κάποιος έχει την εντύπωση ότι πρόκειται για μια απλή και αθώα διαδικασία:

Το παρακάτω απόσπασμα, προέρχεται από κείμενο που δημοσιεύτηκε στο φόρουμ Esoterica, από τον Μιχάλη Γεωργιάδη, φοιτητή Πολυτεχνείου του ΑΠΘ, με στοιχεία που προέρχονται από την παρακάτω ιστοσελίδα: http://www.wpclinic.org/abortion/abortion-procedures

Α) Μέθοδοι έκτρωσης στα πρώτα στάδια κυήσεως

Α1) Απόξεση με αναρρόφηση (D&C ή μέθοδος Karman)
Ένας σωλήνας μεγάλης αναρροφητικής ικανότητας εισάγεται μέσω του τραχήλου στη μήτρα. Το αγέννητο παιδί σχίζεται σε κομμάτια πλημμυρίζοντας με αίμα τον αμνιακό σάκκο καθώς απορροφάται τμηματικά από το σωλήνα. Τα κομμάτια (κυριολεκτικά) του παιδιού συγκεντρώνονται ανακατεμένα σε δοχείο όπως ακριβώς τα σκουπίδια απ' την ηλεκτρική σκούπα.

Α2) Μifepristone
Εγχέεται η χημική ουσία Μifepristone που αχρηστεύει τον πλακούντα κι έτσι το αγέννητο παιδί λιμοκτονεί. Η αποβολή του επιτυγχάνεται με τη λήψη χαπιών από την έγκυο και με την εισαγωγή του φαρμάκου Prostaglandin μετά από λίγες ημέρες. Ως τότε πεθαίνει το παιδί από πείνα και ασφυξία.

Α3) Methotrexate
Μια ένεση Methotrexate θανατώνει το παιδί σε αφόρητους πόνους και αυτό αποβάλλεται κατόπιν πάλι με Prostaglandin και χάπια.

Β) Μέθοδοι έκτρωσης σε προχωρημένο στάδιο κυήσεως

Β1) Prostaglandin
Το χημικό αυτό προκαλεί πρόωρο τοκετό και το παιδί γεννιέται ζωντανό αλλά είναι ανώριμο να επιζήσει στο εξωτερικό περιβάλλον. Πεθαίνει, επίσης, με αφόρητους πόνους.

Β2) Ένεση με Digoxin
Το δηλητήριο Digoxin διοχετεύεται με ένεση κατ' ευθείαν στην καρδιά του εμβρύου.

Β3) Έκτρωση με άλας
Εγχέεται μέσω μακριάς βελόνας διάλυμα άλατος στο αμνιακό υγρό το οποίο περιβάλλει το έμβρυο με αποτέλεσμα να καίγονται οι πνεύμονες και το δέρμα του. Εντός 24 ωρών το παιδί «γεννιέται» καμένο.

Β4) Υστεροτομή
Γίνεται όπως ακριβώς η καισαρική τομή, μόνο που εδώ το μωρό εξάγεται πρόωρα και, απλώς, αφήνεται να πεθάνει.

Β5) D&X (partial-birth abortion)
Το έμβρυο τραβιέται από τα πόδια απότομα προς τα έξω κι επειδή το κεφάλι του δεν χωρά να βγει, μένει μέσα στην έγκυο καθώς σπάζει ο λαιμός του. Κατόπιν, με ειδικό σωλήνα, το κεφάλι αδειάζει από τον εγκέφαλο για να μικρύνει σε όγκο και να μπορεί να βγει κι αυτό. Το παιδί «γεννιέται» αποκεφαλισμένο.

Γ) ΑΠΟΞΕΣΗ ή ΕΜΒΡΥΟΤΟΜΗ (D&E)

Είναι η πλέον συνήθης μέθοδος και κρατά μόλις 15 ως 20 λεπτά. Καθώς η γυναίκα είναι ξαπλωμένη στο εξεταστικό κρεβάτι, ο «γιατρός» ανοίγει τον κόλπο με ένα ειδικό όργανο, τον κολποδιαστολέα και στερεώνει μια λαβίδα στο στόμιο της μήτρας. Με λεπτά εργαλεία, σαν ραβδιά, τα κηρία διαστολής, διαστέλλει το στόμιο της μήτρας για να τοποθετήσει εκεί τον ακραίο σωλήνα της απορροφητικής συσκευής. Μπαίνει δηλαδή μια ηλεκτρική σκούπα στη μήτρα για να την «καθαρίσει» από το «ανεπιθύμητο σκουπίδι», δηλαδή το παιδί. Με το σωλήνα τρυπάει τον αμνιακό σάκκο και απορροφά το αμνιακό υγρό μέσα στο οποίο το έμβρυο αιωρείται. Αφού ο απορροφητικός σωλήνας έχει εισβάλει και καταστρέψει την ως πρώτα ασφαλή κατοικία του εμβρύου, στρέφεται άμεσα εναντίον του ιδίου.

Απ' τη στιγμή που η μητέρα έχει μπει στο χειρουργείο, το έμβρυο έχει καταλάβει τα πάντα. Μόλις ο απορροφητικός σωλήνας φτάσει στη μήτρα, προτού καν αγγίξει το έμβρυο, αυτό οπισθοχωρεί και κινείται με ταραχώδη τρόπο ενώ οι σφυγμοί του φτάνουν τους 190 ανά λεπτό (μόνο δρομέας σε εκατοστάρι «πιάνει» τόσους σφυγμούς). Δεν γνωρίζει τον εισβολέα ούτε τι ακριβώς θα συμβεί, αναγνωρίζει όμως την απειλή εναντίον της ζωής του και κινημένο από το ένστικτο της επιβίωσης, μάχεται να αποφύγει το θανατηφόρο όργανο. Μετά ο γιατρός αναζητά με τον απορροφητικό σωλήνα το ίδιο το παιδί το οποίο βλέπει στην οθόνη υπερήχων και ο απορροφητικός σωλήνας ξεσχίζει και αναρροφά το ίδιο το σώμα του παιδιού, κομμάτι-κομμάτι. Πρώτα τα κάτω άκρα. Το παιδί πάει εμπρός-πίσω για να ξεφύγει. Μετά τα άνω άκρα. Κατόπιν, όλο το σώμα του παιδιού έχει αποκοπεί από το κεφάλι, έχει ρουφηχτεί από το σωλήνα και πεταχτεί διά μέσου του σωλήνα σ' ένα δοχείο. Το παιδί καθώς ακρωτηριάζεται ή όσο έχει απομείνει απ' αυτό, ανοίγει το στόμα διάπλατα βγάζοντας μια ΣΙΩΠΗΛΗ ΚΡΑΥΓΗ, το ύστατο μέσον αντίστασής του…
Σαν να μην ήταν όλ' αυτά αρκετά και επειδή το κεφάλι δεν χωρά να περάσει απ' το σωλήνα, ο γιατρός με μια λαβίδα σαν καρυοθραύστη, τον ΚΡΑΝΙΟΘΡΑΥΣΤΗ (ναι, έτσι λέγεται «επιστημονικά»), πιάνει και συνθλίβει σε κομμάτια το κεφάλι ώστε αυτό να μπορεί να χωρέσει και να αναρροφηθεί από το σωλήνα. Ο αναισθησιολόγος ρωτά συνθηματικά (για να μην καταλάβει η γυναίκα) το γυναικολόγο «αν το Νο1 έχει βγει» εννοώντας αν κομματιάστηκε το κεφάλι για να ξέρει κι αυτός ότι η «επέμβαση» έλαβε τέλος...
Ας σημειωθεί ότι από την έβδομη εβδομάδα της κύησης, το έμβρυο έχει ανεπτυγμένο νευρικό σύστημα, όσο χρειάζεται για να αισθάνεται τα ερεθίσματα του περιβάλλοντός του...Εικόνες από Άουσβιτς; 200.000 εκτρώσεις το χρόνο, μόνο στην Ελλάδα, πόσα "Ολοκαυτώματα" μας κάνουν;

Θα ήθελα επίσης να παραθέσω κάποια λίγα στοιχεία περί των συνεπειών της έκτρωσης στη γυναίκα:

Η γυναίκα που δέχθηκε την έκτρωση συχνότατα κινδυνεύει από μόλυνση, ρήξη τραχήλου, πυελική φλεγμονή, εγκαύματα, διάτρηση της μήτρας, ακόμη και από θάνατο ενώ διατρέχει τον κίνδυνο να καταστεί στείρα, να έχει εξωμήτριες κυήσεις ή προβληματικούς τοκετούς. Στον ψυχικό τομέα, συχνότατα υποφέρει από μετατραυματική αγχώδη διαταραχή, μελαγχολία, εμφανίζει προβλήματα συμπεριφοράς, νιώθει βασανιστικές τύψεις, έχει ποικίλα προβλήματα στη σεξουαλική ζωή και διαταραχές στη διατροφή (βουλιμία ή νευρική ανορεξία). Αξιοσημείωτο είναι πως το 58% των γυναικών που υπέστησαν άμβλωση αναφέρει πως ένιωσε έντονο πόνο κατά την «επέμβαση» και πως ο πόνος αυτός είχε την ψυχική και σωματική ισχύ ενός βιασμού. Μία άμβλωση είναι συχνότατα συναισθηματικά καταστρεπτική.
Για όποιον και όποια (κυρίως) ενδιαφέρεται, στο link που παραθέτω παραπάνω αναφέρονται πολλές παρενέργειες των μεθόδων έκτρωσης. Μια απ' τις πιο τραγικές, είναι τα ποσοστά αποτυχίας των μεθόδων που χρησιμοποιούν φάρμακα, αφού εκτός από την υποβολή της γυναίκας στο φάρμακο αυτό, με όλες τις πιθανές παρενέργειες, θα πρέπει κατόπιν να υποστεί ΚΑΙ τη χειρουργική επέμβαση.

Αλήθεια, πόσες γυναίκες έκαναν έκτρωση και κατόπιν κατέφυγαν σε τεχνητή γονιμοποίηση, όταν αποφάσισαν να κάνουν παιδιά; Δεν είναι ειρωνικό αυτό από κάθε άποψη;

Το δεύτερο τμήμα του ποστ, αφιερώνεται σε όλους όσοι πιστεύουν πως μπορεί να υπάρξει ισότητα στην απόφαση και ότι ο άντρας και η γυναίκα έχουν ίσο μερίδιο στις συνέπειες μίας έκτρωσης. Του άντρα, το πολύ πολύ να του πονέσει η...τσέπη.

Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 00:03, 03-02-09:

Είμαι μια παρά τρίχα έκτρωση , ένα παρολίγον κρεατοσκούπιδο σε κάποιο μαιευτήριο , επειδή όμως άγνωστο για ποιους λόγους η βιολογική μου μητέρα αποφάσισε να με φέρει στη ζωή , στη συνέχεια δόθηκα για υιοθεσία σε δύο υπέροχους μοναδικούς ανθρώπους , σε δύο απίστευτους γονείς οι οποίοι είχαν τέτοιο περίσσευμα αγάπης που οφείλω να ομολογήσω σε βιολογικούς γονείς δεν το συνάντησα .Τέρμα το άρλεκιν ! Επί της ουσίας , επειδή λοιπόν το θέμα έκτρωση με αφορά άμεσσα και είναι κάτι που καθόρισε την ύπαρξή μου έχω να πω τα εξής :
1 ) Αντισύλληψη και πάλι αντισύλληψη και πάλι αντισύλληψη και δεν το τονίζω τυχαία ακούω διάφορα παλαβά να συμβαίνουν στις νεαρές ηλικίες παρά την ενημέρωση που γίνεται .
2 ) Υπάρχει πάντα η δυνατότητα υιοθεσίας , κανείς δεν λέει πως ένα παιδί 16 ετών είναι έτοιμο να γίνει γονιός (.. τώρα βέβαια το ποιος είναι έτοιμος και πότε να γίνει γονιός είναι άλλο θέμα … πολύ μεγάλο .. )
ας προτιμήσει λοιπόν να φέρει στο κόσμο αυτό το παιδί από το να βιώσει την έκτρωση .
3 ) Υπεύθυνοι κατ΄εμέ για την συνέχιση ή μη μιας εγκυμοσύνης είναι και θα έπρεπε να είναι και οι δύο ,άσχετα αν συνήθως η γυναίκα αναλαμβάνει όλο το βάρος της απόφασης κακώς κατ΄εμέ. Θα έπρεπε και οι δύο να συναποφασίζουν .
4 ) Δυστυχώς το κράτος δεν διαθέτει ούτε μέριμνα ούτε πρόνοια όσον αφορά τις ανήλικες μητέρες , τους έφηβους γονείς κλπ, ευτυχώς υπάρχει πάντα η ιδιωτική πρωτοβουλία , που όμως δεν μπορεί να καλύψει όλα τα κενά που αφήνει το κράτος σε ένα τόσο σημαντικό θέμα .
5 ) Θα ήθελα όλα τα παιδιά να γεννιούνται κάτω από τις καλύτερες συνθήκες , από γονείς που θα τα θέλουν και στη στιγμή που θα τα θέλουν , και μετά ξύπνησα , επειδή λοιπόν δεν ζούμε σε ιδεατό κόσμο , κι όταν εμείς κάνουμε σχέδια , το σύμπαν απλώς μειδιά , καλό είναι ο καθένας μας να ξέρει να αναλαμβάνει τις ευθύνες του . Για μένα η φυγή-ο αποχωρισμός-η έκτρωση δεν είναι λύση ίσως να τολμήσω να πω , ίσως , ούτε κάτω και από συνθήκες όπου έχουμε κίνδυνο της ζωής της μητέρας ή γεννετικές ανωμαλίες του βρέφους και ξέρετε γιατί ?
Γιατί πρώτον η έκτρωση δεν παύει να είναι έκτρωση με τα ίδια ψυχοσωματικά αποτελέσματα για μια γυναίκα , δεύτερον γιατί ένα έμβρυο με γεννετικά προβλήματα δεν παύει κι εκείνο να αισθάνεται και να βιώνει την αποπομπή του και τρίτον ίσως και σημαντικότερον όλων το γεγονός ότι οι πιο υπέροχοι , οι πιο δυνατοί , οι πιο μοναδικοί άνθρωποι που έχω γνωρίσει ήταν άτομα , με σύνδρομο ντάουν , με ένα πόδι , χωρίς μάτια και ήταν ακριβώς τα παιδιά που έδωσαν μια ακόμα τρανή ευκαριία στους γονείς τους να γίνουν καλύτεροι και πιο ουσιαστικοί άνθρωποι . Καμιά φορά σε αυτά που λείπουν κρύβεται το μεγαλείο .

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 02:14, 03-02-09:

Χάος το ξέρεις ότι το κείμενο είναι φορτισμένο και μεροληπτεί. Όπως και ότι από το νόμο επιτρέπονται οι εκτρώσεις όταν το έμβρυο είναι μέχρι 12 εβδομάδων, οπότε οι σαδιστικά λεπτομερείς περιγραφές εκτρώσεων μεγαλύτερων εμβρύων αναφέρονται σε περιπτώσεις που τίθεται θέμα "ανωτέρας βίας" (πρόβλημα υγείας του εμβρύου ή της μητέρας).

Για τις αντιδράσεις μικρότερων εμβρύων, έχω την αίσθηση ότι οι μηχανισμοί είναι αντανακλαστικοί και συναντώνται ακόμα και σε πρωτόγονα είδη ζωής. Άρα αυτό που αποδεικνύει κανείς είναι ότι πρόκειται για ΖΩΝΤΑΝΟ οργανισμό, χωρίς αυτό όμως να συνεπάγεται την ύπαρξη κάποιας ανώτερης λειτουργίας. Επιπλέον και τα έμβρυα με σύνδρομο Down, είναι ζωντανά, αντιδρούν με τον ίδιο τρόπο αλλά δε φαίνεται να ευαισθητοποιούνται πολλοί.

Επίσης, γνωρίζεις ότι είχε γίνει μεγάλος ντόρος σχετικά με το λεγόμενο Silent Scream και το κατα πόσο αισθάνεται ένα έμβρυο και τα συμπεράσματα που μπορεί να βγάλει κανείς είναι μάλλον αμφιλεγόμενα (για μία μελέτη που υποστηρίζει ότι πράγματι υπάρχει πόνος θα βγουν άλλες δέκα που υποστηρίζουν αντίθετο).

Εν πάση περιπτώσει, αυτό που θέλω να πω είναι ότι με τα υπάρχοντα αντιφατικά επιστημονικά δεδομένα, ο καθένας μπορεί να βρει έρεισμα για την αντίληψη που ο ίδιος θεωρεί σωστή. Εγώ πάντως υποκύπτω στο ηθικό βάρος του μικρόκοσμού μου. Δε θα το έκανα ποτέ.-

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:18, 03-02-09:

Είμαι μια παρά τρίχα έκτρωση , ένα παρολίγον κρεατοσκούπιδο σε κάποιο μαιευτήριο , επειδή όμως άγνωστο για ποιους λόγους η βιολογική μου μητέρα αποφάσισε να με φέρει στη ζωή , στη συνέχεια δόθηκα για υιοθεσία σε δύο υπέροχους μοναδικούς ανθρώπους , σε δύο απίστευτους γονείς οι οποίοι είχαν τέτοιο περίσσευμα αγάπης που οφείλω να ομολογήσω σε βιολογικούς γονείς δεν το συνάντησα .
Χαίρομαι πολύ γι' αυτό κι εύχομαι όλες οι περιπτώσεις υιοθεσίας να έχουν την ίδια ευτυχή κατάληξη με τη δική σου.

1 ) Αντισύλληψη και πάλι αντισύλληψη και πάλι αντισύλληψη και δεν το τονίζω τυχαία ακούω διάφορα παλαβά να συμβαίνουν στις νεαρές ηλικίες παρά την ενημέρωση που γίνεται .
Προφανώς, κανείς δεν έφερε αντίρρηση σε αυτό.

2 ) Υπάρχει πάντα η δυνατότητα υιοθεσίας , κανείς δεν λέει πως ένα παιδί 16 ετών είναι έτοιμο να γίνει γονιός (.. τώρα βέβαια το ποιος είναι έτοιμος και πότε να γίνει γονιός είναι άλλο θέμα … πολύ μεγάλο .. )
ας προτιμήσει λοιπόν να φέρει στο κόσμο αυτό το παιδί από το να βιώσει την έκτρωση .
Δυστυχώς το θέμα υιοθεσίας στην Ελλάδα είναι πολύ πονεμένο, κανείς δεν ξέρει αν αυτό το παιδί θα πάει σε καλά χέρια, πόσο καιρό θα περιμένει για να γίνουν όλα τα γραφεοκρατικά κι αν τελικά θα μεγαλώσει σωστά. Αλλά το σημαντικότερο: θεωρείς μεγαλύτερο ψυχικό τραύμα για ένα 16χρονο παιδί την έκτρωση ή να γεννήσει ένα παιδί που θα του πάρουν από την αγκαλιά του βίαια και θα περάσει την υπόλοιπη ζωή του νιώθοντας τύψεις, αναρωτούμενο αν είναι καλά, αν ζει καλά, τι θα γινόταν αν το κρατούσε, αν, αν, αν...;

5 ) Θα ήθελα όλα τα παιδιά να γεννιούνται κάτω από τις καλύτερες συνθήκες , από γονείς που θα τα θέλουν και στη στιγμή που θα τα θέλουν , και μετά ξύπνησα , επειδή λοιπόν δεν ζούμε σε ιδεατό κόσμο , κι όταν εμείς κάνουμε σχέδια , το σύμπαν απλώς μειδιά , καλό είναι ο καθένας μας να ξέρει να αναλαμβάνει τις ευθύνες του . Για μένα η φυγή-ο αποχωρισμός-η έκτρωση δεν είναι λύση ίσως να τολμήσω να πω , ίσως , ούτε κάτω και από συνθήκες όπου έχουμε κίνδυνο της ζωής της μητέρας ή γεννετικές ανωμαλίες του βρέφους και ξέρετε γιατί ?
Γιατί πρώτον η έκτρωση δεν παύει να είναι έκτρωση με τα ίδια ψυχοσωματικά αποτελέσματα για μια γυναίκα , δεύτερον γιατί ένα έμβρυο με γεννετικά προβλήματα δεν παύει κι εκείνο να αισθάνεται και να βιώνει την αποπομπή του και τρίτον ίσως και σημαντικότερον όλων το γεγονός ότι οι πιο υπέροχοι , οι πιο δυνατοί , οι πιο μοναδικοί άνθρωποι που έχω γνωρίσει ήταν άτομα , με σύνδρομο ντάουν , με ένα πόδι , χωρίς μάτια και ήταν ακριβώς τα παιδιά που έδωσαν μια ακόμα τρανή ευκαριία στους γονείς τους να γίνουν καλύτεροι και πιο ουσιαστικοί άνθρωποι . Καμιά φορά σε αυτά που λείπουν κρύβεται το μεγαλείο .
Συμφωνώ σε αυτά που λες, αλλά επειδή ακριβώς δε ζούμε σε ιδεατό κόσμο, δεν ξέρουμε ποτέ πώς τελικά ο κάθε ξένος γονιός θα μεγαλώσει αυτό το παιδί, τι ψυχολογικά τραύματα θα έχει όταν μάθει οτι η μάνα του το εγκατέλειψε (τρομερή αίσθηση απόρριψης φαντάζομαι), τι ψυχικά τραύματα θα έχει η ίδια (που είπα και παραπάνω). Κι επειδή λες για ανάληψη ευθυνών, δεν είναι υπεύθυνη μια΄γυναίκα που, ξέροντας οτι οι συνθήκες είναι παντελώς ακατάλληλες για να φέρει στον κόσμο ένα παιδί, αποφασίζει να το προστατέψει από μια ζωή που θα του δίνει μόνο δυστυχίες; (σε αυτό συμπεριλαμβάνω και την περίπτωση ασθένειας). Η φυγή δεν είναι λύση σε περιπτώσεις που υπάρχει περίπτωση τα πράγματα να φτιάξουν αν το προσπαθήσεις. Περιγράφεις περιπτώσεις ευτυχούς κατάληξης που δυστυχώς όμως είναι η μειοψηφία. Μπορείς να βασίσεις τη ζωή του παιδιού σου σε ποσοστά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 22:44, 03-02-09:

κατα... η προσεχεις η αναλαμβανεις τις ευθυνες σου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril, Scandal

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους