Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,095 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,084 μηνύματα σε 74,653 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 286)
Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης
88
30,77%
Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης
69
24,13%
Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης
50
17,48%
Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης
52
18,18%
Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά
27
9,44%

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 02:15, 04-02-09:

@ Himela … Ναι ! Θεωρώ την έκτρωση μεγαλύτερο τραύμα .Άποψή μου έτσι ? Δεν προσπαθώ ούτε προσπάθησα να πείσω ποτέ κανέναν γι αυτό, αυτό όμως που λέω πάντα λόγω βιοματικών εμπειριών είναι η υιοθεσία . Δεν νομίζω να ανέφερα πουθενά περί βίαιης αρπαγής ενός μωρού από τη μάνα , απλά είπα ότι αν , αν προκύψει εγκυμοσύνη που δεν είναι επιθυμητή είτε οι γονείς είναι 16, 26, 36, προτείνω την υιοθεσία αυτό είπα , νομίζω ήταν σαφές , κι αν δεν ήταν ελπίζω τώρα να έγινε . Όσον αφορά τα << αν, αν , αν ..>> που ανέφερες είναι θέμα επιλογής οπτικής γωνίας , όλοι μας κατά καιρούς έχουμε << αν >> , προσωπικά έχω αποβάλλει αυτή τη συνήθεια και προχωρώ παρακάτω , βλέποντας τα λάθη μου και προσπαθώντας να τα βελτιώσω . Όποιος ζει με << αν >> , είτε αυτά αφορούν χαζές ευκαιρίες που έχασε είτε άκρως σημαντικά θέματα ,δεν με αφορά , στην τελική αν ... το << αν >> , είναι τόσο ισχυρό μέσα του που τον καθηλώνει τόσο πολύ , ας προσπαθήσει να το ανατρέψει , τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω. Και για να το θέσω πιο συγκεκριμένα στο θέμα που συζητάμε το << αν >> , στην περίπτωση της υιοθεσίας μπορεί να έχει αντίκρυσμα , όταν ενηλικιωθεί το παιδί μπορεί να αναζητήσει τους βιολογικούς του γονείς ή οι γονείς το παιδί , στη περίπτωση της έκτρωσης όμως δεν υπάρχει γυρισμός …
Το θέμα της γραφειοκρατίας στην υιοθεσία είναι μεγάλο αγκάθι του ελληνικού κράτους ίσως από τα πιο βαθιά σφινωμένα και νομίζω πως μπορούμε και πρέπει όλοι να κάνουμε κάτι για αυτό ώστε να αλλάξει .
Τα << καλά χέρια >> , είναι πολύυυυυυυ μεγάλη συζήτηση κι αν επεκταθώ θα ξεφύγουμε από το θέμα έκτρωση και θα πάμε σε θέματα παιδείας , ετοιμότητας των ανθρώπων που επιλέγουν να κάνουν ένα παιδί και πολλά άλλα . Το είπα και χτες δεν είναι ιδεατός ο κόσμος ούτε μπορούμε να περιμένουμε τέλειες συμπεριφορές από ατελή όντα .
Όσον αφορά τα ψυχικά τραύματα , φαντάζομαι όχι περισσότερα από άλλα παιδιά , που κακοποιούνται από βιολογικούς γονείς , που βιάζονται από τον ίδιο τους τον πατέρα κλπ. Προσωπικά δεν έχω κανένα ψυχικό τραύμα , καθώς και άλλα υιοθετημένα παιδιά που γνωρίζω τουναντίον νιώθω βαθιά ευγνωμοσύνη .
Όποιος θέλει να βλέπει τη ζωή με ποσοστά και πιθανότητες είναι δικαίωμά του προσωπικά εγώ και οι αριθμοί .. απλά δεν συναντηθήκαμε ποτέ και δεν με αφορούν .. έχει να κάνει με τον τρόπο που βλέπει κανείς τα πράγματα ! Θέλω να βλέπω τη φωτεινή πλευρά της ζωής γιατί έτσι με βοηθάει ακόμα και την πιο σκοτεινή της να τη φωτίζω , δεν ζω με αν , με υποθέσεις , δεν βασίζομαι σε αριθμούς , σε στατιστικές , δεν προσδοκώ το χειρότερο και η ζωή για μένα είναι υπέροχη ακόμα κι αν έχει τις πιο απίστευτες δυστυχίες γιατί είναι μοναδική και απέραντη. Σου το είπα και πιο πάνω είναι θέμα οπτικής , εγώ έτσι βλέπω τα πράγματα , δεν περιμένω το τέλειο από ατελή όντα , δεν περιμένω κανένας γονιός ούτε ο πιο καλλιεργημένος , ο πιο ευαίσθητος , ο τάχαμου για τις κοινωνικές συμβάσεις << έτοιμος >> προς οικογένεια ότι θα είναι Ο ΤΕΛΕΙΟΣ ΓΟΝΙΟΣ . Στην ατέλεια αναζητώ και βρίσκω πάντα την ευτυχία !!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 03:29, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Όπως το περίμενα...Κανένα επιχείρημα περί του υποκριτικού αυτών των απόψεων, μόνο έπεα πτερόεντα. Πάμε λοιπόν παρακάτω...
Εσυ δε το αναγνωριζεις ως επιχειρημα καν δλδ ; Ε τοτε δε μπορω να σε βοηθησω. Ειναι θεμα λογικης.

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Θα μπορούσε κάποιος να υποθέσει ότι η θέση πως είναι σωστό ν' αποβάλλουμε ένα παιδί "για το καλό του" είναι εξόχως υποκριτική, αφού προφασίζεται το καλό του παιδιού, ενώ στην πραγματικότητα ο μόνος του στόχος είναι να διαφυλάξει την βολή του παρολίγον γονιού, το να μη χαλάσει την καριέρα του, για να πηγαίνει στα κλαμπ και άλλα πολλά που ακούστηκαν, όχι βέβαια από το Λόρυ. Έχει άραγε βάση αυτή μου η αιτίαση;
Κανεις το ιδιο που ειπα, απο την αλλη πλευρα του νομισματος. Να πω κι εγω τωρα αραγε "Όπως το περίμενα...Κανένα επιχείρημα περί του υποκριτικού αυτών των απόψεων, μόνο έπεα πτερόεντα." ; Οχι. Δε το λεω. Θα πω οτι εχει βαση αυτο το επιχειρημα σου. Οπως εχει και το δικο μου. Μονο που το δικο σου εχει βαση μονο στην πολυ συγκεκριμενη περιπτωση που μιλας για γονεις που θελουν καριερα, κλαμπακια κλπ και παραλληλα δεν προσεχουν την αντισσυληψη και παραλληλα έχουν ολες τις καταλληλες προυποθεσεις για να φερουν στον κοσμο το παιδι. Εγω ομως δε μιλησα για τετοια περιπτωση, επομενως φερνεις ενα αντεπιχειρημα που δεν εχει καμια σχεση με το δικο μου. Το δικο μου ομως εχει σχεση, αφου τα σχολιά σας δεν διευκρινησαν αυτην την συγκεκριμενη περιπτωση αλλά ήταν γενικά και αφορουσαν ολες τις περιπτωσεις.

Αρχική Δημοσίευση από Μελιώ
2 ) Υπάρχει πάντα η δυνατότητα υιοθεσίας , κανείς δεν λέει πως ένα παιδί 16 ετών είναι έτοιμο να γίνει γονιός (.. τώρα βέβαια το ποιος είναι έτοιμος και πότε να γίνει γονιός είναι άλλο θέμα … πολύ μεγάλο .. ) ας προτιμήσει λοιπόν να φέρει στο κόσμο αυτό το παιδί από το να βιώσει την έκτρωση .
Ναι...αλλά τα παιδια δεν ειναι και γατακια ρε παιδια ! Αντε μας βγηκε ενα παραπανω, να το πασαρουμε καπου! Δλδ αυτο ειναι σεβασμος προς μια ανθρωπινη υπαρξη ; ΠΡος τη ζωη ναι, αλλά προς την ψυχη του, την προσωπικοτητα του, την οντοτητα του, κατηγορηματικα οχι. (μιλαω παντα για την περιπτωση που δεν το θελουν, δεν θα μεγαλωσει σωστα κλπ)

5 ) Θα ήθελα όλα τα παιδιά να γεννιούνται κάτω από τις καλύτερες συνθήκες , από γονείς που θα τα θέλουν και στη στιγμή που θα τα θέλουν , και μετά ξύπνησα , επειδή λοιπόν δεν ζούμε σε ιδεατό κόσμο , κι όταν εμείς κάνουμε σχέδια , το σύμπαν απλώς μειδιά , καλό είναι ο καθένας μας να ξέρει να αναλαμβάνει τις ευθύνες του .
Αρκει να αντιλαμβανεται οτι η μοναδικη του ευθυνη δεν ειναι να φροντισει να ερθει ενα νεο παιδι στον κοσμο...

Για μένα η φυγή-ο αποχωρισμός-η έκτρωση δεν είναι λύση ίσως να τολμήσω να πω , ίσως , ούτε κάτω και από συνθήκες όπου έχουμε κίνδυνο της ζωής της μητέρας ή γεννετικές ανωμαλίες του βρέφους και ξέρετε γιατί ?
Γιατί πρώτον η έκτρωση δεν παύει να είναι έκτρωση με τα ίδια ψυχοσωματικά αποτελέσματα για μια γυναίκα , δεύτερον γιατί ένα έμβρυο με γεννετικά προβλήματα δεν παύει κι εκείνο να αισθάνεται και να βιώνει την αποπομπή του και τρίτον ίσως και σημαντικότερον όλων το γεγονός ότι οι πιο υπέροχοι , οι πιο δυνατοί , οι πιο μοναδικοί άνθρωποι που έχω γνωρίσει ήταν άτομα , με σύνδρομο ντάουν , με ένα πόδι , χωρίς μάτια και ήταν ακριβώς τα παιδιά που έδωσαν μια ακόμα τρανή ευκαριία στους γονείς τους να γίνουν καλύτεροι και πιο ουσιαστικοί άνθρωποι . Καμιά φορά σε αυτά που λείπουν κρύβεται το μεγαλείο .
Το παχυνες πολυ τωρα....Τα ψυχολογικα προβληματα σε εκτρωση ειναι οταν υπαρχει θεμα υγειας, ή οταν ηθελε να το κρατησει και αναγκαστηκε/πιεστηκε να μην το κρατησει. Το εμβρυο με γενετικα προβληματα αισθανεται την αποπομπη του ;;; Που το διαβασες αυτο ; Και ακομα και να ισχυει, επειδη δλδ για 1 δευτερολεπτο θα νιωσει οτι δε το θελουν, καλυτερα να το κρατησουνε, να γεννηθει και να αισθανεται μια ζωη οτι δε το θελουν! Τα παιδια με γενετικά προβληματα που αναφερεις, σου κανουν εντυπωση διοτι αναγκαστηκαν να δυναμωσουν ως αμυνα για να ζουνε καλυτερα. Και τι δε θα διναν για να μην ειναι οπως ειναι...αλλά δε τα ρωτησε κανείς...

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Κι επειδή λες για ανάληψη ευθυνών, δεν είναι υπεύθυνη μια΄γυναίκα που, ξέροντας οτι οι συνθήκες είναι παντελώς ακατάλληλες για να φέρει στον κόσμο ένα παιδί, αποφασίζει να το προστατέψει από μια ζωή που θα του δίνει μόνο δυστυχίες; (σε αυτό συμπεριλαμβάνω και την περίπτωση ασθένειας). Η φυγή δεν είναι λύση σε περιπτώσεις που υπάρχει περίπτωση τα πράγματα να φτιάξουν αν το προσπαθήσεις. Περιγράφεις περιπτώσεις ευτυχούς κατάληξης που δυστυχώς όμως είναι η μειοψηφία. Μπορείς να βασίσεις τη ζωή του παιδιού σου σε ποσοστά;
Ακριβως. και εδω εισερχεται το θεμα του οτι ειναι κριμα να φωναζουμε και να υπερασπιζομαστε με ζηλο τη ζωη....και να ξεχναμε οτι ζωη δεν ειναι απλα να γεννηθεις...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:00, 04-02-09:

Μελιώ: Σου ξαναλέω πως σκέφτεσαι έτσι γιατί η δική σου ιστορία είχε ευτυχή κατάληξη, κάτι που ίσως δεν έχει για άλλα υιοθετημένα παιδιά, που μπορεί μια ζωή να βιώνουν την απόρριψη της μάνας. Δεν μπορώ να δεχτώ οτι μια έκτρωση θα είναι μεγαλύτερο τραύμα για μια κοπέλα από το να δώσει το παιδί της για υιοθεσία και να αναρωτιέται μια ζωή τι απέγινε και πώς θα ήταν τα πράγματα αν το είχε κρατήσει. Αν και χαίρομαι για την αισιοδοξία που έχεις για τη ζωή, νομίζω όμως οτι βλέπεις το θέμα κάπως ελαφρά, γιατί όπως είπε ο Lorien δεν είναι γατάκι το παιδί, φέρτο στον κόσμο κι έχει ο Θεός, καλώς-κακώς θα μεγαλώσει. Δεν είπα ΄ποτέ οτι "ο πιο καλλιεργημένος , ο πιο ευαίσθητος , ο τάχαμου για τις κοινωνικές συμβάσεις << έτοιμος >> προς οικογένεια ότι θα είναι Ο ΤΕΛΕΙΟΣ ΓΟΝΙΟΣ". Δεν έθεσα ποτέ ως κριτήριο τη μόρφωση, τα πλούτη, το κοινωνικό στάτους για να γίνει κάποιος καλός γονιός. Όμως μια γυναίκα που επιλέγει να βάλει τον εαυτό της σε δεύτερη μοίρα και να αφοσιώσει τη ζωή της σε ένα παιδί, σαφώς θα έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να είναι και ευτυχισμένο το παιδί. Το τέλειο δεν υπάρχει πουθενά. Λες "δεν ζω με αν , με υποθέσεις , δεν βασίζομαι σε αριθμούς , σε στατιστικές , δεν προσδοκώ το χειρότερο". Έχεις κάθε δικαίωμα να έχεις αυτήν την οπτική για τη δική σου ζωή. Μπορείς όμως να κινήσεις τη ζωή του παιδιού σου σύμφωνα με αυτό το (ουτοπικό για μένα) σκεπτικό και να τη βασίσεις σε υποθέσεις;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 11:13, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago προς Isiliel
Άρα διαχωρίζεις το γονιμοποιημένο ωάριο ανάλογα με το αν γονιμοποιήθηκε από ερωτική σχέση ή όχι; Δηλαδή στην ερωτική σχέση, η πράξη η ίδια εκπνέει ζωή στο ωάριο που αλλιώς δεν την παίρνει;
Και αν δηλαδή η γονιμοποίηση ενός ωαρίου, γίνει την περίοδο που το ζευγάρι δεν είναι ερωτευμένο, τι αλλάζει; Επίσης ένα παιδί γεννημένο από εξωσωματική γονιμοποίηση, είναι λιγότερο άνθρωπος από ένα παιδί, αποτέλεσμα μεγάλου έρωτα; Εκτός αν δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Θεωρώ ανθρώπινη ύπαρξη το έμβρυο, από τη στιγμή που έχει αναπτύξει αρκετά τον εγκέφαλο του, ώστε να μπορεί να ζήσει εκτός μήτρας (φυσικά με ιατρική υποστήριξη), κάτι που απ' ότι διαβάζω εδώ είναι από την 23 εβδομάδα και μετά. Με συγχωρείς που δεν έχω καλύτερη πηγή, αλλά η γενική ιδέα είναι αυτή.
Θα μπορούσα να έχω ένα σχολιασμό εδώ, ή να μην περιμένω; Όχι τίποτα άλλο, αλλά το πότε θεωρεί ο καθένας ότι υπάρχει ένα παιδί στα "σπλάχνα" της μητέρας, έχει ενδιαφέρον (στατιστικά πχ)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:10, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Θα μπορούσα να έχω ένα σχολιασμό εδώ, ή να μην περιμένω; Όχι τίποτα άλλο, αλλά το πότε θεωρεί ο καθένας ότι υπάρχει ένα παιδί στα "σπλάχνα" της μητέρας, έχει ενδιαφέρον (στατιστικά πχ)
Ετοιμάζω νέο θέμα ως προς το ξεκίνημα της ζωής, για να "πλατειάσουμε" όσο θέλουμε.

Εκείνο τα "άρα" στο ποστ σου το θεωρώ πολύ αυθαίρετο συμπέρασμα των λόγων μου για να το σχολιάσω και ακόμη κι αν το κάνω, πάλι δε θα συνεννοηθούμε, άρα () καλύτερα να μην το κάνω.

Θα σημειώσω μόνο, ότι η δωρεά ωαρίων, εμβρύων και σπερματοζωαρίων γίνεται με ανθρωπιστικά και αλτρουιστικά αισθήματα, έχει μεγάλο ποσοστό ευθύνης από πλευράς του δότη/τριας, (αφού υποβάλλεται σε μια σειρά εξετάσεων και το ιατρικό ιστορικό του καθώς και πτυχές του χαρακτήρα του, είναι στη διάθεση των ληπτών). Επίσης σε πάρα πολλές περιπτώσεις, έχει συγγενική σχέση με το ζευγάρι των ληπτών. Ο δότης σε καμία περίπτωση δεν είναι αμέτοχος, τουλάχιστον συναισθηματικά.
Στις περιπτώσεις δωρεάς γενετικού υλικού, δεν τίθεται καν θέμα έκτρωσης...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 12:43, 04-02-09:

Δε νομίζω ότι κάποιος "πλατιάζει" στο θέμα έκτρωσης, όταν ορίζει πότε ουσιαστικά "σκοτώνεις" μια ανθρώπινη ύπαρξη και πότε όχι.

Το άρα, έκλεινε στο τέλος με ένα ερωτηματικό, που δείχνει μη σιγουριά. Το μόνο που χρειαζόταν ήταν να επιβεβαιώσεις, να διαψεύσεις ή να μου εξηγήσεις αν αυτό που έλεγα δεν προερχόταν συμπερασματικά από τα λόγια σου. Άλλωστε έχω δείξει ότι χρησιμοποιώ αρκετά τη λογική, χωρίς απαραίτητα να κάνω άλματα.

Ακόμα και με τις εξηγήσεις σου πάντως, εγώ έχω απορίες του στυλ:
  1. πρέπει να υπάρχει συναίσθημα κατά την σύλληψη, για να νοείται ανθρώπινο ον το έμβρυο;
    • Αν ναι, τότε ένα παιδί, προϊόν βιασμού είναι κατώτερο/ανώτερο/ίσο με ένα παιδί ενός μεγάλου έρωτα;
  2. είσαι κατά, οποιασδήποτε περίπτωσης έκτρωσης;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:16, 04-02-09:

Δε νομίζω ότι κάποιος "πλατιάζει" στο θέμα έκτρωσης, όταν ορίζει πότε ουσιαστικά "σκοτώνεις" μια ανθρώπινη ύπαρξη και πότε όχι.

Το άρα, έκλεινε στο τέλος με ένα ερωτηματικό, που δείχνει μη σιγουριά. Το μόνο που χρειαζόταν ήταν να επιβεβαιώσεις, να διαψεύσεις ή να μου εξηγήσεις αν αυτό που έλεγα δεν προερχόταν συμπερασματικά από τα λόγια σου. Άλλωστε έχω δείξει ότι χρησιμοποιώ αρκετά τη λογική, χωρίς απαραίτητα να κάνω άλματα.

Ακόμα και με τις εξηγήσεις σου πάντως, εγώ έχω απορίες του στυλ:
  1. πρέπει να υπάρχει συναίσθημα κατά την σύλληψη, για να νοείται ανθρώπινο ον το έμβρυο;
    • Αν ναι, τότε ένα παιδί, προϊόν βιασμού είναι κατώτερο/ανώτερο/ίσο με ένα παιδί ενός μεγάλου έρωτα;
  2. είσαι κατά, οποιασδήποτε περίπτωσης έκτρωσης;
Το θέμα αξίζει να υπάρχει γενικότερα στο στέκι. Κι αυτό σε πείραξε;

Όσο για τα υπόλοιπα δεν έθεσα ποτέ τέτοιου είδους σύγκριση στη συζήτηση, διότι αδυνατώ να συλλάβω τέτοιου είδους συγκρίσεις. Συζητούσαμε για την αναγνώριση, άρα για το ρόλο του αρσενικού στην αναπαραγωγική διαδικασία. Με το παράδειγμα του δότη, καταλαβαίνω έστω να θες να συγκρίνεις το φυσικό με το γενετικό πατέρα και πάνω σε αυτό σου απάντησα. Αλλά δε καταλαβαίνω πώς θα μπορούσε να γίνει αξιοκρατική σύγκριση μεταξύ παιδιών! Λυπάμαι, μου είναι αδιανόητο και δεν καταλαβαίνω και τι προσπαθείς να επιτύχεις με αυτό.

Όσο για το τρίτο που ρωτάς, έχω απαντήσει λίγα ποστ παραπάνω απευθυνόμενη στον Λόριεν. Δεν θα επεκταθώ περισσότερο. Έχω δηλώσει στο παρελθόν ότι έχω υποστεί τη διαδικασία της έκτρωσης με κίνδυνο να χάσω τη ζωή μου. Είναι ένα θέμα που με πληγώνει βαθύτατα ηθικά και ψυχολογικά, ακόμη και 12 χρόνια μετά.

Παράθεση

necropethamenos (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη necropethamenos
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 181 μηνύματα.

O necropethamenos buuuuuuuuuuurp. έγραψε στις 13:26, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
γιατι στα 17 δεν θα είχα τελειώσει το σχολείο. Όσο να πεις δεν μπορείς να έχεις πανελλήνιες και να ταίσεις και το μωρό ή να πηγαίνεις στο σχολείο με την κοιλιά σαν γενετικά τροποποιημένο καρπούζι απο το μέγεθος!
Ενω στα 18 ξαφνικά θα ήσουν ικανή να μεγαλώσεις παιδιά, να αντιμετωπίσεις τις ευθύνες τα έξοδα και όλο το πακέτο;

Νομίζω πως το θεμα "πανελλήνιες" είναι το μικρότερο που θα έπρεπε να απασχολεί μια 17χρονη έγγυο...

Η άποψη μου είναι πως προφανώς με το που το μαθαίνεις κάνεις έκτρωση - αν δεν είσαι έτοιμη να κάνεις παιδιά. Κακή φάση η επέμβαση κτλ, βεβαίως, αλλά πιο κακή φάση το μωρό που για τα επόμενα 20 χρόνια δεν θα εχεις ιδέα πως να ταϊσεις/ντύσεις/μεγαλώσεις. Στο κάτω κάτω δικό σου λάθος είναι η εγκυμοσύνη, γιατί να το πληρώνει και το παιδί σου;

Τώρα οκ, άδικο που το ζόρι (το οργανικό) το τραβάει η γυναίκα αποκλειστικά, δεν το γλυτώνουμε όμως αυτο, είναι τεχνικώς αδύνατο.

Όσον αφορά το έμβρυο, ε όσο δεν έχει συνειδηση της ύπαρξης του δεν το βρίσκω και τόσο φοβερό που θα πεθάνει, για ένα φυτό δεν το σκεφτόμαστε 2η φορά, για τα ζώα που τρώμε ισχύει το ίδιο - και αυτά έχουν σαφώς μεγαλύτερη γνώση της ύπαρξης τους απο ένα έμβρυο!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 16:02, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Το θέμα αξίζει να υπάρχει γενικότερα στο στέκι. Κι αυτό σε πείραξε;

Με πείραξε; Είδες να με πείραξε; Απλά εξήγησα γιατί δεν θεωρείται ότι ξεφεύγουμε από το θέμα, συζητώντας κάτι τέτοιο. Αν θεωρείς ότι αξίζει νέο θέμα, φτιάξε το και ευχαρίστως να συμμετέχω.
Όσο για τα υπόλοιπα δεν έθεσα ποτέ τέτοιου είδους σύγκριση στη συζήτηση, διότι αδυνατώ να συλλάβω τέτοιου είδους συγκρίσεις. Συζητούσαμε για την αναγνώριση, άρα για το ρόλο του αρσενικού στην αναπαραγωγική διαδικασία. Με το παράδειγμα του δότη, καταλαβαίνω έστω να θες να συγκρίνεις το φυσικό με το γενετικό πατέρα και πάνω σε αυτό σου απάντησα. Αλλά δε καταλαβαίνω πώς θα μπορούσε να γίνει αξιοκρατική σύγκριση μεταξύ παιδιών! Λυπάμαι, μου είναι αδιανόητο και δεν καταλαβαίνω και τι προσπαθείς να επιτύχεις με αυτό.
Συζητούσαμε για την αναγνώριση και μου λες ότι αν μια γυναίκα κρατήσει το παιδί, τότε ο πατέρας έχει την υποχρέωση της αναγνώρισης, γιατί "είτε το ήθελε είτε όχι, δεν παύει να είναι το παιδί του, έστω και αγέννητο". Σωστά;

Ρώτησα λοιπόν εγώ, αν θα πρέπει και ένας δότης σπέρματος να αναγνωρίζει το παιδί του "καρπού" του. Άλλωστε ποια η διαφορά σε κάποιον που ΔΕΝ θέλει το παιδί από κάποιον που δίνει απλά το σπέρμα του;

Εκεί λοιπόν άρχισες να μου απαντάς ότι υπάρχει ένα συναίσθημα που κάνει τη διαφορά. Οπότε εύλογα και εγώ απόρησα αν το συναίσθημα αυτό είναι που δίνει τη ζωή σε ένα έμβρυο, αλλά δεν πήρα ξεκάθαρη απάντηση.

Αν έχω καταλάβει κάτι λάθος, θα ήθελα, αν έχεις τη διάθεση, να μου το εξηγήσεις.

Το πως φτάσαμε στη σύγκριση παιδιών είναι λογική επαγωγή του ως τώρα συλλογισμού μου, με τροφή τις σκέψεις σου. Αν όντως το συναίσθημα δίνει ζωή στο έμβρυο, τότε το παιδί που προήλθε από οποιονδήποτε άλλο τρόπο ελλείψεως συναισθήματος, είναι κατώτερο/ανώτερο/ίσο;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 01:21, 05-02-09:

Συζητούσαμε για την αναγνώριση και μου λες ότι αν μια γυναίκα κρατήσει το παιδί, τότε ο πατέρας έχει την υποχρέωση της αναγνώρισης, γιατί "είτε το ήθελε είτε όχι, δεν παύει να είναι το παιδί του, έστω και αγέννητο". Σωστά;
Λάθος. Κάθε άλλο, είπα πως η αναγνώριση είναι πέρα και πάνω από κάθε υποχρέωση. Κανείς δε μπορεί να υποχρεώσει κανέναν να λειτουργήσει με ανθρωπιά. Αν εσύ ή όποιος άλλος, βλέπει το έμβρυο σαν ένα σύνολο κυττάρων τίποτα και κανένας δε μπορεί να σε υποχρεώσει να το δεις διαφορετικά, αλλά και να το κατάφερνε, δε θα είχε κανένα απολύτως νόημα.
Αυτός είναι και ο λόγος που δε θα ζητούσα από ένα πιθανό τέτοιο σύντροφο αναγνώριση. Θα ήλπιζα ο πιθανός σύντροφός μου να μπορεί να νιώσει ο ίδιος την ανάγκη να το κάνει από μόνος του, χωρίς να χρειαστεί να του το ζητήσει κάποιος άλλος πέρα από τη συνείδησή του.
...Όπως και η δική μου συνείδηση θα μου υπαγόρευε να μην το σκοτώσω.

Είπα επίσης ότι είτε το θέλουμε είτε όχι γενετικά ένα παιδί φέρει γονίδια ενός άντρα και μιας γυναίκας. Δε νομίζω ότι μπορούμε να διαφωνήσουμε επ' αυτού.

Ρώτησα λοιπόν εγώ, αν θα πρέπει και ένας δότης σπέρματος να αναγνωρίζει το παιδί του "καρπού" του. Άλλωστε ποια η διαφορά σε κάποιον που ΔΕΝ θέλει το παιδί από κάποιον που δίνει απλά το σπέρμα του;
Ο δότης σπέρματος δίνει το σπέρμα του με την ελπίδα να γεννηθεί ένα παιδί. Ο εραστής που δε θέλει το παιδί για το οποίο έδωσε το σπέρμα του, έχει την απαίτηση να μη το αφήσει να γεννηθεί. Θα μπορούσε κάποιος να πει, ότι ο συγκεκριμένος δεν "έδωσε" το σπέρμα του γι' αυτό το σκοπό. Γνωρίζει όμως εκ των προτέρων ότι από την πράξη από την οποία αντλεί ηδονή, υπάρχουν σημαντικές πιθανότητες να προκύψει ένα παιδί. Θα έπρεπε λοιπόν ως πολιτισμένος και νοήμων άνθρωπος, να μπορεί να αναλάβει την αυτονόητη ευθύνη του επειδή του το υπαγορεύει η συνείδησή του.

Θεωρώ εξ' αρχής ότι μιλάμε για μια σχέση. Ούτε για βιασμό, ούτε για ξεπέτα, γιατί τότε εκεί μπαίνουμε σε άλλα χωράφια μιλώντας πάντα για την αναγνώριση και όχι για την έκτρωση. Αλλά με τροφή τις δικές σου σκέψεις, θα μπορούσε κανείς να πει, πως ένας ανεύθυνος εραστής, έχει πολλά κοινά με ένα βιαστή. Οι δύο περιπτώσεις, διαφέρουν μεταξύ τους μόνο ως προς τη συναίνεση της γυναίκας. Ως προς τις προθέσεις όμως και οι δύο ζητούν να αντλήσουν ηδονή χωρίς ευθύνη και χωρίς συναισθηματική εμπλοκή.

Εκεί λοιπόν άρχισες να μου απαντάς ότι υπάρχει ένα συναίσθημα που κάνει τη διαφορά. Οπότε εύλογα και εγώ απόρησα αν το συναίσθημα αυτό είναι που δίνει τη ζωή σε ένα έμβρυο, αλλά δεν πήρα ξεκάθαρη απάντηση.
Το συναίσθημα φυσικά και δεν δίνει ζωή στο έμβρυο. Θα ήταν παντελώς ανόητο να είχα υποστηρίξει κάτι τέτοιο και απορώ γιατί ρωτάς το προφανές.
Όμως εξ' ίσου προφανής είναι και ο ρόλος του συναισθήματος σε μια ανθρώπινη σχέση. Αυτό το συναίσθημα θα περίμενε κανείς να κάνει πιο ευαίσθητο τον εν δυνάμει πατέρα απέναντι στη ζωή εν γένει. Εάν κάποιος βρίσκεται σε μια σχέση χωρίς την παρουσία συναισθήματος, τότε υστερεί ακόμη κι απ' το δότη σπέρματος.

Το πως φτάσαμε στη σύγκριση παιδιών είναι λογική επαγωγή του ως τώρα συλλογισμού μου, με τροφή τις σκέψεις σου. Αν όντως το συναίσθημα δίνει ζωή στο έμβρυο, τότε το παιδί που προήλθε από οποιονδήποτε άλλο τρόπο ελλείψεως συναισθήματος, είναι κατώτερο/ανώτερο/ίσο;
Καμία σύγκριση δε μπορεί να γίνει ανάμεσα σε δύο παιδιά περί της αξίας τους. Για την αξία όμως των υποψήφιων γονέων συγκρίσεις μπορούν να γίνουν και μάλιστα εύγλωττα. Για μένα είναι απόλυτα κατανοητό, εύχομαι να είναι και για σένα το ίδιο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 01:32, 05-02-09:

@ Lorien …. Απλά διαφωνούμε … δεκτόν , όπως είπα και στην αρχή δεν προσπάθησα ούτε πρόκειται να προσπαθήσω να πείσω κανέναν . Σέβομαι τις επιλογές των άλλων . Αν εσύ επιλέγεις την έκτρωση ως λύση δεν έχω πρόβλημα δικαίωμά σου , δεν διεκδίκησα ούτε διεκδικώ το αλάθητο . Ούτε συνηθίζω να φανατίζομαι με καμιά άποψη , θεωρώντας στην ως απόλυτη , πολύ δε περισσότερο , με απόψεις τόσο ευαίσθητες που άπτονται της προσωπικής ηθικής και ευαισθησίας που ο καθένας μας έχει .

Αν εγώ σου φέρω 10 έρευνες που δείχνουν πως υπάρχουν ψυχολογικές και αρκετές φορές και σωματικές επιπτώσεις λόγω της έκτρωσης , ενδεχομένως να μου φέρεις εσύ άλλες 10 που θα αποδεικνύουν το αντίθετο , οπότε … δεν έχει νόημα ..

Τα παιδιά με γεννετικά προβλήματα δεν μου έκαναν << εντύπωση >> ( ατυχής η έκφραση ) τα έζησα , τα ζω και ξέρω καταστάσεις εκ των έσω . Δεν έχω δει πιο υπέροχα πλάσματα ξαναλέω … και το κλείνω εδώ!

Προσωπικά και γω δε θα ήθελα να είμαι όπως είμαι … αλλά ας μην το κάνουμε θέμα , κανείς δεν ρώτησε κανέναν για το πώς θα ήθελε να είναι , φαντάζομαι ούτε και οι γονείς οι καθόλα έτοιμοι κατά τα δικά τους δεδομένα , να φέρουν στον κόσμο ένα παιδί ,που για τη δική τους λογική πληρούν όλες τις προυποθέσεις , αλλά για το ίδιο το παιδί καμία …. οπότε … και εδώ κατ΄εμέ αδιέξοδο .

Αν με θεωρείς … γατάκι δε θα το πάρω προσβλητικά , τουναντίον κολακευτικά άλλωστε λατρεύω τις γάτες , προσωπικά δεν θεωρώ την υιοθεσία μια πράξη του τύπου : μου περισσεύει ένα κανελί να στο δώσω ! Τη θεωρώ δείγμα ευαισθησίας και πολιτισμού . Πιθανόν να διαφωνούμε και σε αυτό… πάλι νο πρόμπλεμ !

Όσον αφορά τα ποσοστά και τις .. υποθέσεις δεν έχω να προσθέσω κάτι τα ανέφερα όλα στο προηγούμενο ποστ μου .

@ Himela λες : << ... νομίζω όμως οτι βλέπεις το θέμα κάπως ελαφρά... >>
Δεν συνηθίζω να χαρακτηρίζω τις απόψεις των άλλων με τις οποίες διαφωνώ και ειδικά σε τόσο σοβαρά θέματα με οποιονδήποτε χαρακτηρισμό , συνήθως τις σέβομαι όπως προανέφερα και απλώς εκθέτω τα επειχηρήματά μου . Θα σου ήμουν υπόχρεη αν έκανες κι εσύ το ίδιο !Ευχαριστώ !!

Εν κατακλείδι ....μπορεί Η μοναδική του ευθύνη ( του ανθρώπου ) να μην είναι το να έρθει ένα παιδί στον κόσμο αλλά είναι και αυτό μια σημαντική του ευθύνη , αν πάλι επιλέγει την ατεκνία πάλι δεκτόν. Όλα είναι δρόμος …

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 11:15, 05-02-09:

Λάθος. Κάθε άλλο, είπα πως η αναγνώριση είναι πέρα και πάνω από κάθε υποχρέωση. Κανείς δε μπορεί να υποχρεώσει κανέναν να λειτουργήσει με ανθρωπιά. Αν εσύ ή όποιος άλλος, βλέπει το έμβρυο σαν ένα σύνολο κυττάρων τίποτα και κανένας δε μπορεί να σε υποχρεώσει να το δεις διαφορετικά, αλλά και να το κατάφερνε, δε θα είχε κανένα απολύτως νόημα.
Αυτό που κατάλαβα όμως πιο πριν, είναι ότι είναι υποχρεωτικό από το νόμο για τον πατέρα να αναγνωρίσει το παιδί, ή μήπως όχι;
Επίσης σαφώς και αν θεωρείς ότι το έμβρυο είναι άνθρωπος ολοκληρωμένος από την πρώτη στιγμή της σύλληψης, λογικό είναι να θεωρείς απάνθρωπο να ζητάει κάποιος να κάνει η σύντροφος του έκτρωση.

Είπες πιο πριν αν είσαι υπέρ του "χαπιού της επόμενης ημέρας" να ψάξω;
Ο δότης σπέρματος δίνει το σπέρμα του με την ελπίδα να γεννηθεί ένα παιδί. Ο εραστής που δε θέλει το παιδί για το οποίο έδωσε το σπέρμα του, έχει την απαίτηση να μη το αφήσει να γεννηθεί. Θα μπορούσε κάποιος να πει, ότι ο συγκεκριμένος δεν "έδωσε" το σπέρμα του γι' αυτό το σκοπό.
Όπως είπες, μιλάμε για περιπτώσεις ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης, όπου ο εραστής ΔΕΝ ήθελε να δώσει το σπέρμα του. Αν κάποιος έπρεπε λοιπόν περισσότερο να αναγνωρίσει ένα παιδί, σύμφωνα με αυτά που λες, είναι ο δότης σπέρματος, ο οποίος κατ' εσέ ΘΕΛΕΙ να γεννηθεί ένα παιδί που θα φέρει το γονιδίωμα του. Αν συνεχίσω μάλιστα στο ίδιο μοτίβο, ο δότης σπέρματος είναι ο πιο ασυνείδητος, αφού ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ γονιμοποιεί ωάρια και φέρνει στον κόσμο παιδιά ΤΟΥ, για τα οποία σαφώς ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ. Δεν το βλέπεις έτσι όμως ε;
Άρα αυτή η λογική κάπου πάσχει...
Γνωρίζει όμως εκ των προτέρων ότι από την πράξη από την οποία αντλεί ηδονή, υπάρχουν σημαντικές πιθανότητες να προκύψει ένα παιδί. Θα έπρεπε λοιπόν ως πολιτισμένος και νοήμων άνθρωπος, να μπορεί να αναλάβει την αυτονόητη ευθύνη του επειδή του το υπαγορεύει η συνείδησή του.
Άραγε θα έλεγες το ίδιο και σε μια γυναίκα που για δικούς της λόγους αποφασίζει να μην κρατήσει το παιδί;
Το συναίσθημα φυσικά και δεν δίνει ζωή στο έμβρυο. Θα ήταν παντελώς ανόητο να είχα υποστηρίξει κάτι τέτοιο και απορώ γιατί ρωτάς το προφανές.
Όπως φαίνεται από τις 2 θετικές που πήρε το post μου, δεν ήμουν ο μόνος που δεν κατάλαβε το "προφανές" για σένα. Άρα μάλλον δεν ήταν τόσο προφανές, άρα ίσως φταίει η διατύπωση σου. (εκτός αν πήρα για άλλο λόγο τις θετικές)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 08-02-09 στις 01:06. Αιτία: Αφαίρεση flame
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:40, 05-02-09:

Όσον αφορά τα ποσοστά και τις .. υποθέσεις δεν έχω να προσθέσω κάτι τα ανέφερα όλα στο προηγούμενο ποστ μου .

@ Himela λες : << ... νομίζω όμως οτι βλέπεις το θέμα κάπως ελαφρά... >>
Δεν συνηθίζω να χαρακτηρίζω τις απόψεις των άλλων με τις οποίες διαφωνώ και ειδικά σε τόσο σοβαρά θέματα με οποιονδήποτε χαρακτηρισμό , συνήθως τις σέβομαι όπως προανέφερα και απλώς εκθέτω τα επειχηρήματά μου . Θα σου ήμουν υπόχρεη αν έκανες κι εσύ το ίδιο !Ευχαριστώ !!
Δε μου απάντησες σε αυτό:

[Έχεις κάθε δικαίωμα να έχεις αυτήν την οπτική για τη δική σου ζωή. Μπορείς όμως να κινήσεις τη ζωή του παιδιού σου σύμφωνα με αυτό το (ουτοπικό για μένα) σκεπτικό και να τη βασίσεις σε υποθέσεις;
Αν θες απαντάς.

Για το "ελαφρά" που είπα, ζητώ συγνώμη, έχεις απόλυτο δίκιο, δεν έχω δικαίωμα να δίνω χαρακτηρισμούς.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 05-02-09 στις 13:05. Αιτία: κλείσιμο quote tag
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:59, 05-02-09:

Αυτό που κατάλαβα όμως πιο πριν, είναι ότι είναι υποχρεωτικό από το νόμο για τον πατέρα να αναγνωρίσει το παιδί, ή μήπως όχι;
ΔΞ/ΔΑ.
Κάνε ένα search στο γούγλι που τα ξέρει όλα! Δεν παίρνω την ευθύνη να σε ενημερώσω διότι λόγω του νέου σύμφωνου ελεύθερης συμβίωσης, κάποια άρθρα του οικογενειακού δικαίου έχουν υποστεί τροποποιήσεις τις οποίες δε γνωρίζω με βεβαιότητα.

Επίσης σαφώς και αν θεωρείς ότι το έμβρυο είναι άνθρωπος ολοκληρωμένος από την πρώτη στιγμή της σύλληψης, λογικό είναι να θεωρείς απάνθρωπο να ζητάει κάποιος να κάνει η σύντροφος του έκτρωση.
Άρα λοιπόν δε διαφωνούμε.
Ευτυχώς ούτε εγώ μπορώ να επηρεάσω τη ζωή σου, ούτε εσύ τη δική μου.

Είπες πιο πριν αν είσαι υπέρ του "χαπιού της επόμενης ημέρας" να ψάξω;
Και δε ψάχνεις.

Όπως είπες, μιλάμε για περιπτώσεις ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης, όπου ο εραστής ΔΕΝ ήθελε να δώσει το σπέρμα του. Αν κάποιος έπρεπε λοιπόν περισσότερο να αναγνωρίσει ένα παιδί, σύμφωνα με αυτά που λες, είναι ο δότης σπέρματος, ο οποίος κατ' εσέ ΘΕΛΕΙ να γεννηθεί ένα παιδί που θα φέρει το γονιδίωμα του. Αν συνεχίσω μάλιστα στο ίδιο μοτίβο, ο δότης σπέρματος είναι ο πιο ασυνείδητος, αφού ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ γονιμοποιεί ωάρια και φέρνει στον κόσμο παιδιά ΤΟΥ, για τα οποία σαφώς ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ. Δεν το βλέπεις έτσι όμως ε;
Άρα αυτή η λογική κάπου πάσχει...
Ο Δότης/τρια δε γονιμοποιεί κανέναν. Προσφέρει το γενετικό του υλικό στην υπηρεσία ανθρώπων που το έχουν ανάγκη αφού δε μπορούν να κάνουν παιδιά. Αν για σένα αυτό δεν είναι μια ύστατη ανθρωπιστική πράξη, δε φταίω εγώ, ούτε μου πέφτει λόγος. Ας μην ξεχνάμε πως το γενετικό υλικό δίδεται σε ανδρόγυνα. Έτσι το παιδί αναφέρεται σε κάθε επίσημο έγγραφο, με όνομα πατρός και μητρός.

Δε μου είπες όμως, σε τι διαφέρει ένας βιαστής από έναν αδιάφορο πατέρα;

Άραγε θα έλεγες το ίδιο και σε μια γυναίκα που για δικούς της λόγους αποφασίζει να μην κρατήσει το παιδί;
Θα έλεγα ακριβώς τα ίδια, ναι.
Όπως φαίνεται από τις 2 θετικές που πήρε το post μου, δεν ήμουν ο μόνος που δεν κατάλαβε το "προφανές" για σένα. Άρα μάλλον δεν ήταν τόσο προφανές, άρα ίσως φταίει η διατύπωση σου. (εκτός αν πήρα για άλλο λόγο τις θετικές)
Είναι το λιγότερο αστείο να εμπλέκεις μια γυναίκα 36 ετών με παιδί, σε ένα τέτοιο θέατρο του παραλόγου. Για να σκεφτώ..μμμ το δικό μου, μου το έφερε ο πελαργός. Εντάξει τώρα;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 08-02-09 στις 01:07. Αιτία: Αφαίρεση του quote από σημείο που αφαίρεθηκε
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 01:12, 06-02-09:

Ο Δότης/τρια δε γονιμοποιεί κανέναν. Προσφέρει το γενετικό του υλικό στην υπηρεσία ανθρώπων που το έχουν ανάγκη αφού δε μπορούν να κάνουν παιδιά. Αν για σένα αυτό δεν είναι μια ύστατη ανθρωπιστική πράξη, δε φταίω εγώ, ούτε μου πέφτει λόγος. Ας μην ξεχνάμε πως το γενετικό υλικό δίδεται σε ανδρόγυνα. Έτσι το παιδί αναφέρεται σε κάθε επίσημο έγγραφο, με όνομα πατρός και μητρός.
γονιμοποίηση η [γonimopíisi] O33 : η ενέργεια ή το αποτέλεσμα του γονιμοποιώ· η ένωση του αρσενικού και του θηλυκού κυττάρου για την αναπαραγωγή του είδους
Η γονιμοποίηση είναι σε επίπεδο κυττάρων, οπότε τα/ο σπερματοζωάρια/ο του δότη όσο και αν δεν συμφωνείς, γονιμοποιούν με έμμεσο τρόπο το ωάριο της γυναίκας. Φυσικά και για μένα είναι αθρωπιστική πράξη (όχι πάντα βέβαια, αφού κάποιοι το κάνουν για τα χρήματα), αλλά σύμφωνα με τη δική ΣΟΥ λογική, εφόσον αδιαφορεί μετά για το παιδί ΤΟΥ (αφού το γενετικό του υλικό βρίσκεται στο παιδί), τότε είναι απάνθρωπος.

Είναι η δική σου λογική, που λέει ότι ο εραστής, εφόσον είναι πατέρας του παιδιού από (τυχαία) γονιμοποίηση, πρέπει τουλάχιστον να έχει την ευθύνη να το αναγνωρίσει.
Ο βιαστής κακοποίησε την γυναίκα και έκανε σεξ μαζί της παρά την θέληση της. Τόσο προφανές...
Είναι το λιγότερο αστείο να εμπλέκεις μια γυναίκα 36 ετών με παιδί, σε ένα τέτοιο θέατρο του παραλόγου. Για να σκεφτώ..μμμ το δικό μου, μου το έφερε ο πελαργός. Εντάξει τώρα;
Δεν κατάλαβα που κόλλησε αυτό, αλλά επειδή το πήρες πολύ προσωπικά δεν θα το συνεχίσω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 08-02-09 στις 01:08. Αιτία: Αφαίρεση quote από σημείο που αφαιρέθηκε
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:25, 06-02-09:

Ε νομιζω οτι αυτο ειναι λιγο αδικο..

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 08:08, 06-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Ε νομιζω οτι αυτο ειναι λιγο αδικο..
Αποκομμένο από την υπόλοιπη συζήτηση δεν έχει νόημα.
Η ερώτηση έγινε μέσα σε ένα πολύ συγκεκριμένο context σε αντιδιαστολή με άλλη εξ'ίσου ανυπόστατη σύγκριση.

Θεωρώ εξ' αρχής ότι μιλάμε για μια σχέση. Ούτε για βιασμό, ούτε για ξεπέτα, γιατί τότε εκεί μπαίνουμε σε άλλα χωράφια μιλώντας πάντα για την αναγνώριση και όχι για την έκτρωση. Αλλά με τροφή τις δικές σου σκέψεις, θα μπορούσε κανείς να πει, πως ένας ανεύθυνος εραστής, έχει πολλά κοινά με ένα βιαστή. Οι δύο περιπτώσεις, διαφέρουν μεταξύ τους μόνο ως προς τη συναίνεση της γυναίκας. Ως προς τις προθέσεις όμως και οι δύο ζητούν να αντλήσουν ηδονή χωρίς ευθύνη και χωρίς συναισθηματική εμπλοκή.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 11:36, 06-02-09:

Έψαξα και τα 24 posts σου στο θέμα και δεν βρήκα πουθενά να αναφέρεσαι (τουλάχιστον ξεκάθαρα) σε αυτό. Θα μπορούσα λοιπόν να έχω την άποψη σου;
Ίσως δεν εξήγησα και δικαίως δεν κατάλαβες ότι αναφέρομαι στις περιπτώσεις που η μητέρα αποφασίζει να διακόψει την κύηση λόγω προβλήματος υγείας του παιδιού.
Σε αυτή την περιπτωση συνεχίζω να μην μπορώ να καταλάβω σε σε τι διαφέρουν έκτρωση και ευθανασία.
Προσωπικά (ξέρω ότι διαφωνούμε) θεωρώντας το έμβρυο ως ΜΗ ολοκληρωμένο άνθρωπο (για να μην πω ένα σύνολο κυττάρων που προορίζεται για άνθρωπος, ουπς το είπα ), η διακοπή της κύησης έχει τεράστια διαφορά από την ευθανασία, όπου πεθαίνει ένας ολοκληρωμένος άνθρωπος.
Προσωπικά είμαι υπέρ του δικαιώματος της επιλογής. Να μπορεί να επιλέξει η γυναίκα τι είναι καλύτερο για τη ζωή της όταν πλέον είναι ήδη έγκυος.
Δεν είχα καταλάβει κάτι τέτοιο. Αυτό που εγώ κατάλαβα είναι ότι είσαι κατά της έκτρωσης σε οποιαδήποτε περίπτωση.

Παρατηρώ όμως ότι θεωρείς ότι η γυναίκα πρέπει να επιλέξει τι είναι καλύτερο για τη ζωή της, χωρίς να αναφέρεις καν την θέση του άντρα σε αυτό. Αργότερα όμως ζητάς από τον άντρα να αναγνωρίσει το παιδί του. Δεν είναι άδικο η γυναίκα να έχει την απόφαση και να επιβάλλεται (έστω και ηθικά) στον άντρα να αναγνωρίσει ένα παιδί που δεν ήθελε;
Μου φαίνεται κι εμένα πάντως αδιανόητο να έχει σπείρει κάπου κάποιος ένα παιδί και να αδιαφορεί για την τύχη του, είτε άντρας είναι, είτε γυναίκα.
Σε αυτήν τη φράση μιλάς για σπορά παιδιού, οπότε δεν είναι εύλογο να σκεφτεί κάποιος τον δότη σπέρματος που σπέρνει κατά κόρον;
Πότε επιτέλους θα καταλάβεις ότι είτε το ήθελε είτε όχι, δεν παύει να είναι το παιδί του, έστω και αγέννητο;
Τι είναι αυτό που το κάνει παιδί του, πέραν του γενετικού του υλικού;

Ο λόγος που επανέφερα συγκεκριμένα ερωτήματα δεν είναι για να κάνουμε κύκλους. Είναι γιατί προσπαθώ να βρω απαντήσεις, με μία άλλη προσέγγιση.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:55, 06-02-09:

Πάντως για μένα κάποιος που ενώ υποτίθεται είναι μαζί μου και με αγαπάει, αν όταν μείνω έγκυος του ζητήσω να το αναγνωρίσει και αρνηθεί, καθόλου δε θα με πειράξει, μη σώσει. Σιγά, πού ζούμε; Ένα παιδί χωρίς πατέρα. Σάμπως κι εγώ που έχω πατέρα τι κατάλαβα;

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 03:18, 08-02-09:

Himela με ρωτάς ξανά : << Έχεις κάθε δικαίωμα να έχεις αυτήν την οπτική για τη δική σου ζωή. Μπορείς όμως να κινήσεις τη ζωή του παιδιού σου σύμφωνα με αυτό το (ουτοπικό για μένα) σκεπτικό και να τη βασίσεις σε υποθέσεις; >>

Νομίζω πως είμαι παντελώς εκτός τόπικ και ζητώ συγνώμη αλλά οφείλω μια απάντηση αφού ξαναερωτήθηκα .

Αν και θεωρώ πως μια προσεκτικότερη ανάγνωση των ποστ μου θα σου έδινε την απάντηση ενδεχομένως να μη το έθεσα εγώ σωστά γι αυτό και ξαναπαντώ .

Θα σου απαντήσω με ένα απόσπασμα από το οπισθόφυλλο του βιβλίου του Τατσόπουλου " Η καλοσύνη των ξένων "
<< Κάθε υιοθεσία εμπεριέχει τους δικούς της κινδύνους . Δεν ξέρεις που θα σταθεί η μπίλια Ποιος θα βγει τελικά κερδισμένος . Σε ένα παιχνίδι με ρευστούς κανόνες όπου όλα τα χτυπήματα επιτρέπονται , δεν μπορείς παρά να ευχηθείς να μην σου συμβεί το χειρότερο. Να αφεθείς στις αγαθές προθέσεις των αγνώστων .Στην καλοσύνη των ξένων . >>

Προσωπικά αν αντικαταστήσεις τη λέξη " υιοθεσία " , με τη λέξη γέννα ,παιδιά ,έρωτας , γάμος , σχέσεις , φιλία έχεις μια πλήρη απάντηση για το σημαίνουν για μένα οι "υποθέσεις" και η έννοια της σιγουριάς σε αυτή τη ζωή !!!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:47, 08-02-09:

Θα σου απαντήσω με ένα απόσπασμα από το οπισθόφυλλο του βιβλίου του Τατσόπουλου " Η καλοσύνη των ξένων "
<< Κάθε υιοθεσία εμπεριέχει τους δικούς της κινδύνους . Δεν ξέρεις που θα σταθεί η μπίλια Ποιος θα βγει τελικά κερδισμένος . Σε ένα παιχνίδι με ρευστούς κανόνες όπου όλα τα χτυπήματα επιτρέπονται , δεν μπορείς παρά να ευχηθείς να μην σου συμβεί το χειρότερο. Να αφεθείς στις αγαθές προθέσεις των αγνώστων .Στην καλοσύνη των ξένων . >>

Προσωπικά αν αντικαταστήσεις τη λέξη " υιοθεσία " , με τη λέξη γέννα ,παιδιά ,έρωτας , γάμος , σχέσεις , φιλία έχεις μια πλήρη απάντηση για το σημαίνουν για μένα οι "υποθέσεις" και η έννοια της σιγουριάς σε αυτή τη ζωή !!!

Οπότε εσύ θα άφηνες τη ζωή του παιδιού σου στην τύχη, θα έπαιζες ρουλέτα με αυτήν και θα (προσ) ευχόσουν ( ; ) να μην του συμβεί κάτι κακό, να μεγαλώσει σωστά, να γίνει καλός άνθρωπος, να μην πέσει σε κακές παρέες, κλπ κλπ. Το ίδιο και για τα υπόλοιπα θέματα που βάζεις, αλλά δεν μένω σε αυτά γιατί θα βγούμε εκτός θέματος εντελώς. Και πού πήγε λοιπόν η συνεχής προσπάθεια στη ζωή μας; Στεκόμαστε μοιρολατρικά και παρακολουθούμε τις εξελίξεις; Κι όταν κάτι πάει στραβά, τι λέμε; "Ήταν θέλημα Θεού"; Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη στάση ζωής, δικαίωμά σου βέβαια να την έχεις. Απλά θεωρώ οτι το να μεγαλώνεις ένα παιδί είναι πολύ πολύ πιο σοβαρό από το τι θα συμβεί σε μια φιλία, σχέση, γάμο, επαγγελματική σταδιοδρομία κλπ.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πολύ δραστήριο μέλος

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 00:45, 09-02-09:

1)Παραμένουμε παντελώς εκτός τόπικ κι αν σβηστούν τα μηνύματα θα το θεωρήσω απολύτως λογικό .

2) Από πού προέκυψε η μοιρολατρία και το πώς ακριβώς θα μεγάλωνα εγώ , ένα παιδί απορίας άξιο είναι !!

3)Προσπάθησα με όσο πιο κατανοητούς τρόπους να εξηγήσω ποια είναι η δυναμική των πιθανοτήτων και των
<< δεδομένων >> στη ζωή μας για να σου δώσω να καταλάβεις πως όσα κι αν προβλέψεις, όσα κι αν υπολογίσεις όσες παραμέτρους κι αν πάρεις υπόψιν σου , η ζωή πάντα θα παίζει τα παιχνίδια της και θα γελά με τις δικές μας προετοιμασίες . Αν εσύ δεν το δέχεσαι αυτό και θεωρείς πως μπορείς όλα να τα προσχεδιάσεις δεκτόν έχουμε διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων.

4) Το σταματώ εδώ , νομίζω άλλωστε πως δεν ωφελεί . Αν βρεθούμε σε τόπικ που αφορά την ανατροφή των παιδιών ή σε κάποιο άλλο που θα αφορά την έννοια της τύχης και της μοιραλατρίας με ευχαριστησή μου να το συζητήσουμε ! Τις καλημέρες μου !!!

Παράθεση

poison

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη poison
H poison αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H poison έγραψε στις 01:45, 09-02-09:

Καταρχας καλησπερα σε ολους σας και καλως σας βρηκα μιας και ειμαι καινουργια στο forum.

Εγω ειμαι κατα της εκτρωσης... Ο μοναδικος λογος είναι διοτι δεν ειμαι δολοφονος. Και μαλιστα ειναι φονος εκ προ μελετης...
Δεν θεωρω οτι μοναδικο μεριδιο ευθυνης εχει μονο η γυναικα. Αρα μια αποφαση εκτρωσης αφορα 2 και οχι τον ενα που κυοφορει το παιδι. Απλα ειναι αδικο, ανανδρο και δειλο να υπαρχουν ανδρες που αφηνουν τη γυναικα να αποφασισει για το αν το εμβριο θα γεμμηθει ή όχι. Αντιθετως πιστευω οτι ενα παιδι ειτε ερθει ξαφνικα ειτε προμελετημενα, ειτε γεννηθει σε καθεστος γαμου ειτε οχι ειναι κατι που αφορα δυο-τους γονεις του.
Η αποφαση πρεπει να παιρνεται απο κοινου... Βεβαια πιστευω οτι σε μια "Ανεπιθυμητη" Εγκυμοσυνη, μεριδιο ευθυνης εχουν και οι δυο, οσο αφορα τη μεθοδο αντισυλληψης και αφου εξαντληθουν ολα μα ολα τα περιθωρια για να γεννηθει το παιδι, τοτε ναι ισως η εκτρωση να ειναι η μονη λυση.
Γιατι το θεμα δεν ειναι να φερνεις στον κοσμο ενα παιδι... Αλλα εναν σωστο και αξιο ανθρωπο που θα εχεις την δυνατοτητα να τον κανεις συνεχιστη σου, μια προεκταση του εαυτου σου... Να γινεις ενας μικρος θεος. Για να γινει αυτο απαιτειται ενα καταλληλο και ισορροπημενο περιβαλλον ανατροφης του τεκνου, αν αυτο δεν υπαρχει... Τοτε μαλλον η αμβλωση να ειναι και η μονη εσχατη λυση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 09-02-09 στις 02:12. Αιτία: Απαγορεύονται τα κεφαλαία!
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:15, 09-02-09:

όσα κι αν προβλέψεις, όσα κι αν υπολογίσεις όσες παραμέτρους κι αν πάρεις υπόψιν σου , η ζωή πάντα θα παίζει τα παιχνίδια της και θα γελά με τις δικές μας προετοιμασίες .
Δεκτόν. Αυτό που λέω είναι οτι όταν είσαι ΕΤΟΙΜΗ να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο (τόσο ψυχολογικά όσο και οικονομικά) και το αποφασίσεις και το κάνεις κατόπιν ωρίμου σκέψης κι όχι επειδή σου έτυχε, οι ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ να μεγαλώσει σωστά είναι μεγαλύτερες.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 10:36, 09-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από poison
Εγω ειμαι κατα της εκτρωσης... Ο μοναδικος λογος είναι διοτι δεν ειμαι δολοφονος. Και μαλιστα ειναι φονος εκ προ μελετης...
[...]
Τοτε μαλλον η αμβλωση να ειναι και η μονη εσχατη λυση.
Καλώς ήρθες

Παρατηρείς ότι η πρώτη με την τελευταία πρόταση του post σου (αλλά και το υπόλοιπο post), έρχονται σε σύγκρουση;

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:42, 10-02-09:

Καλώς ήρθες

Παρατηρείς ότι η πρώτη με την τελευταία πρόταση του post σου (αλλά και το υπόλοιπο post), έρχονται σε σύγκρουση;

Συμφωνώ!! Δεν κατάλαβα απολύτως τίποτε...

Παράθεση

necropethamenos (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη necropethamenos
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 181 μηνύματα.

O necropethamenos buuuuuuuuuuurp. έγραψε στις 02:20, 13-02-09:

Καλώς ήρθες

είναι σχετικά απλό. Θέλει να γίνει δολοφόνος μόνο οταν θα θεωρεί πως δεν θα έχει άλλες επιλογές.

(το γεγονός πως αυτό το οποίο θα φονεύσει είναι ζωντανό μόνο με την τεχνική έννοια δεν φαίνεται να παίζει ιδιαίτερο ρόλο στην εν λόγω σκέψη.)

Παράθεση

Simel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Simel
H Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.

H Simel έγραψε στις 22:35, 16-03-09:

Μια γυναίκα η οποία έχει κάνει άμβλωση σβήνει το γεγονός αυτό ποτέ από το μυαλό της ?
Αφού γίνει η σύλληψη η διακοπή μιας ζωής δεν είναι ένας μικρός φόνος?
Ένας βιολογικός θάνατος δεν θα ήταν το ίδιο..
Οι επιπτώσεις (σωματικές-ψυχολογικές)που έχει αυτή η πράξη δεν θα μπορούσαν να προξενήσουν σοβαρά προβλήματα στην υγεία της γυναίκας αυτής?
Γιατί λοιπόν να καταφεύγουμε στις αμβλώσεις?
Λυπάμαι, αλλά δεν το καταλαβαίνω..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pote ksana (Ούφ!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pote ksana
H Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H pote ksana έγραψε στις 14:30, 17-03-09:

Απο εγωισμό οι γυναίκες, απο ανευθυνότητα οι άντρες.

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:06, 31-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από pote ksana
Απο εγωισμό οι γυναίκες
Εγωισμός είναι να επιλέξω να φέρω στον κόσμο ένα παιδί όταν εγώ νιώθω οτι είμαι έτοιμη να του δώσω τα πάσντα κι όχι όταν τύχει;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pote ksana (Ούφ!)

Δραστήριο Μέλος

H Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H pote ksana έγραψε στις 19:34, 31-03-09:

Εγωισμός είναι να επιλέξω να φέρω στον κόσμο ένα παιδί όταν εγώ νιώθω οτι είμαι έτοιμη να του δώσω τα πάσντα κι όχι όταν τύχει;
Δεν μπορούμε πάντα να επιλέγουμε. Υπάρχουν και τα ατυχήματα στη ζωή.
Όταν λοιπόν συμβούν,είναι θέμα ανθρώπου τι θα κάνει. Κ εγώ σου λέω οτι πιθανώς να έκανα έκτρωση για να περάσω πιο καλά στη ζωή μου,αλλά αυτό εκ των πραγμάτων είναι εγωισμός γιατί δεν ρώτησα την άποψη του παιδιού.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:39, 01-04-09:

Δεν μπορούμε πάντα να επιλέγουμε. Υπάρχουν και τα ατυχήματα στη ζωή.
Όταν λοιπόν συμβούν,είναι θέμα ανθρώπου τι θα κάνει. Κ εγώ σου λέω οτι πιθανώς να έκανα έκτρωση για να περάσω πιο καλά στη ζωή μου,αλλά αυτό εκ των πραγμάτων είναι εγωισμός γιατί δεν ρώτησα την άποψη του παιδιού.
Όταν όμως ξέρεις οτι η απόφασή σου θα κάνει καλό στο παιδί; Το θέμα είναι απλά να ζήσει όπως όπως ή να ζήσει μια καλή ζωή;

Παράθεση

pote ksana (Ούφ!)

Δραστήριο Μέλος

H pote ksana έγραψε στις 13:06, 01-04-09:

Όταν όμως ξέρεις οτι η απόφασή σου θα κάνει καλό στο παιδί; Το θέμα είναι απλά να ζήσει όπως όπως ή να ζήσει μια καλή ζωή;
Λίγο οξύμωρο δεν είναι αυτό? Πως θα του κάνεις καλό αν θα το σκοτώσεις? Πιστεύεις οτι αν το παιδί είχε να επιλέξει ανάμεσα σε οικονομική στενότητα και στη ζωή του θα επέλεγε ''καλή ζωή ή θάνατος?''?
Επίσης,πως ορίζεται η καλή ζωή? Θα έκανα έκτρωση αν ήταν να μεγαλώσω το παιδί μου στο δρόμο, θα έκανα έκτρωση αν ήταν να αποκτήσω ένα παιδί άρρωστο, ή αν δεν μπορούσα να του παρέξω τα απολύτως βασικά,μόρφωση,υγεία,στέγη. Τώρα,έχοντας μεγαλώσει με το μισθό του πατέρα μου 1200 ευρώ δεν νομίζω οτι θα έπρεπε να με ρίξει η μητέρα μου γι'αυτό!! Εκτός αν με πείσει κανείς οτι με μισθό 3000ευρώ γίνεται ένα παιδί πιο έξυπνο,πιο εργατικό,πιο ανεξάρτητο.. Δεν ξέρω.
Όπως πιστεύει κανείς...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:08, 01-04-09:

Προφανως καποιοι εχουμε την αποψη πως το να μην γεννηθεις (το οποίο έχει τεραστια διαφορά απο το να πεθανεις παιδι-νεος πχ) δεν ειναι οτι χειροτερο μπορει να σου συμβει.

Οταν λενε "καλη ζωη" δεν εννουν να εχει playstation παντως. Εννουν μερικα απο αυτα που ειπες και που εχουν αναφερθει πιο πριν.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pote ksana (Ούφ!)

Δραστήριο Μέλος

H pote ksana έγραψε στις 15:48, 01-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Προφανως καποιοι εχουμε την αποψη πως το να μην γεννηθεις (το οποίο έχει τεραστια διαφορά απο το να πεθανεις παιδι-νεος πχ) δεν ειναι οτι χειροτερο μπορει να σου συμβει.

Οταν λενε "καλη ζωη" δεν εννουν να εχει playstation παντως. Εννουν μερικα απο αυτα που ειπες και που εχουν αναφερθει πιο πριν.
Kοίτα,σ'αυτές τις περιπτώσεις το πιο υπεύθυνο είναι να μην μείνεις έγκυος καν. Αν μιλάμε τώρα για περιπτώσεις παρατράγουδων,ναι,δεν αξίζει τον κόπο να βασανίσεις έτσι το παιδί. Είναι αυτό που έλεγα πάνω,αν δεν μπορείς να του παρέχεις ένα μεσαίο μορφωτικο-κοινωνικό επίπεδο, καλύτερα να μη ζήσει μια ευτελή ζωή. Μερικοί κάνουν κατάχρηση του δώρου της μητρότητας/πατρότητας.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:14, 01-04-09:

Βρε το ιδανικο ειναι να μην μεινεις εγκυος καν..εξυπακουεται. Αλλα σε αυτην την περιπτωση,..δεν υπαρχει προβλημα...αρα δεν υπαρχει θεμα..αρα δε συζηταμε . εδω λεμε απο την ωρα που θα υπαρξη γονιμοποιηση τι κανουμε..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:59, 01-04-09:

Λίγο οξύμωρο δεν είναι αυτό? Πως θα του κάνεις καλό αν θα το σκοτώσεις? Πιστεύεις οτι αν το παιδί είχε να επιλέξει ανάμεσα σε οικονομική στενότητα και στη ζωή του θα επέλεγε ''καλή ζωή ή θάνατος?''?
Εγώ πάντως θα διάλεγα να με ρίξουν.
(Αν μιλάμε για τέτοια οικονομική στενότητα που δεν θα μου επέτρεπε να έχω τις ευκαιρίες να ξεφύγω από αυτή)

Παράθεση

pote ksana (Ούφ!)

Δραστήριο Μέλος

H pote ksana έγραψε στις 10:55, 02-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Εγώ πάντως θα διάλεγα να με ρίξουν.
(Αν μιλάμε για τέτοια οικονομική στενότητα που δεν θα μου επέτρεπε να έχω τις ευκαιρίες να ξεφύγω από αυτή)
Δε θα συμφωνήσω απόλυτα.. Αν έχει κανείς μυαλό, την οικονομική άνεση την δημιουργεί ο ίδιος.
Και αντίστροφα. Είναι ανεκτίμητο το να ξεκινάς από 'εδώ' και να φτάνεις 'εκεί'.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 11:04, 02-04-09:

Δε θα συμφωνήσω απόλυτα.. Αν έχει κανείς μυαλό, την οικονομική άνεση την δημιουργεί ο ίδιος.
Και αντίστροφα. Είναι ανεκτίμητο το να ξεκινάς από 'εδώ' και να φτάνεις 'εκεί'.
Αν πρόσεξες, έγραψα "Αν μιλάμε για τέτοια οικονομική στενότητα που δεν θα μου επέτρεπε να έχω τις ευκαιρίες να ξεφύγω από αυτή".
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες, και έχω τσακωθεί μάλιστα και για αυτό στο παρελθόν.
Ωστόσο υπάρχουν κάποιες καταστάσεις υπερβολικής φτώχιας (πχ να χρειαστεί να δουλέψεις από τα 12) όπου είναι σχεδόν αδύνατον, όσο μυαλό και να χεις.

Παράθεση

ΕΦΗ!!!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΕΦΗ!!!
H ΕΦΗ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ναύπακτος (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H ΕΦΗ!!! έγραψε στις 12:12, 02-04-09:

Αν το σκεφτούμε καλά η έκτρωση δεν έχει καμια διαφορά από την δολοφονία!Εκτός του ότι δεν τιμωρείται από τον νόμο. Μπορεί να είναι μια σταλίτσα κ να μην ξεχωρίζει στην αρχή αλλά είναι άνθρωπος όπως κ εμείς. Πιστεύω πως αν κάποιος δει σε βίντεο κατά τη διάρκεια της έκτρωσης τις αντιδράσεις του εμβρύου δεν θα το σκεφτεί ποτε ξανά. Το θεωρώ απαίσιο το να πληρώνει μια ανθρώπινη ζωή την απερισκεψία κάποιων. Υπάρχει κ η αντισύλληψη!!!!

Παράθεση

Σίσυφος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Σίσυφος
Ο Σίσυφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Σίσυφος έγραψε στις 12:26, 02-04-09:

Συγγνώμη παιδιά, αλλά αν θεωρείται πως η άμβλωση είναι φόνος τότε τι να πω!

Με την ίδια λογική κάθε φορά που αυνανίζονται οι άνδρες ή που έχουν περίοδο η γυναίκες σκοτώνουν τα παιδιά τους .

Με την άμβλωση σταματάς ουσιαστικά την ανάπτυξη ενός κυττάρου. Τίποτα παραπάνω...

Από εκεί και πέρα το μόνο θέμα που μπορεί να τεθεί είναι η επικινδυνότητα της άμβλωσης για την υγεία της γυναίκας.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 12:35, 02-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Σίσυφος
Με την ίδια λογική κάθε φορά που αυνανίζονται οι άνδρες ή που έχουν περίοδο η γυναίκες σκοτώνουν τα παιδιά τους .

Με την άμβλωση σταματάς ουσιαστικά την ανάπτυξη ενός κυττάρου. Τίποτα παραπάνω...
Ε, μπορεί να συμφωνώ με το δικαίωμα της γυναίκας στην άμβλωση, αλλά μαζί σου διαφωνώ.
Το να παίρνεις ένα τέτοιο θέμα τόσο αψήφιστα και ελαφρά τη καρδία είναι εντελώς ανεύθυνο. ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχει ο αυνανισμός με την έκτρωση () και φυσικά δεν είναι το έμβρυο ένα κύτταρο, αλλά εκατομμύρια ή δισεκατομμύρια.

Παράθεση

gatouni8400 (Χαρά Καλέ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni8400
H Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H gatouni8400 Δεν είναι εδώ για κανέναν εκτός από..... έγραψε στις 12:38, 02-04-09:

Δεν είμαι υπέρ της έκτρωσης,ξέρω οτι είναι άσχημο να μπαίνει μια κοπέλα σε μια τέτοια διαδικασία αλλά είμαι κατά να γεννηθεί ένα παιδάκι σε μια οικογένεια στην οποία θα βιώνει καθημερινά τσακωμούς..εύχομαι να μην βρεθεί καμία κοπέλα σε αυτή τη δύσκολη θέση..

Παράθεση

ΕΦΗ!!!

Νεοφερμένος

H ΕΦΗ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ναύπακτος (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H ΕΦΗ!!! έγραψε στις 12:47, 02-04-09:

Εκτός του ότι μια στραβή αν γίνει ίσως να μην μπορέσει να μείνει ξανά έγκυος. Το ρισκάρεις???

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 12:53, 02-04-09:

Mε την ιδια λογικη να μην τρωμε και χοιρινο γιατι αν δεις πως κανουν τα κακομοιρα οταν τα σκωτονουν ..και μοιαζει και πολυ ο χοιρος με τον ανθρωπο βιολογικα...

Τι θελω να πω : δεν λεει κανείς οτι ειναι ωραιο να γινει εκτρωση, αλλά οτι οσο ασχημο και να ειναι, μπορει να ειναι η καλυτερη λυση.

Και νομικα νομιζω δεν θεωρειται δολοφονια, ας πει καποιος ειδικος.

Παράθεση

Σίσυφος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Σίσυφος
Ο Σίσυφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Σίσυφος έγραψε στις 12:54, 02-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Ε, μπορεί να συμφωνώ με το δικαίωμα της γυναίκας στην άμβλωση, αλλά μαζί σου διαφωνώ.
Το να παίρνεις ένα τέτοιο θέμα τόσο αψήφιστα και ελαφρά τη καρδία είναι εντελώς ανεύθυνο. ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχει ο αυνανισμός με την έκτρωση () και φυσικά δεν είναι το έμβρυο ένα κύτταρο, αλλά εκατομμύρια ή δισεκατομμύρια.
Το ένα κύτταρο ήταν τρόπος του λέγειν

Ο αυνανισμός με την έκτρωση έχουν πολύ στενή σχέση βιολογικά:

1.Σπερματοζωάριο + Ωάριο = Ζυγωτό (πρώτο κύτταρο καινούργιου οργανισμόυ)
2.Το Ζυγωτό με μιτωτικές διαιρέσεις πολλαπλασιάζεται και δημιουργείται το έμβρυο

Πάμε τώρα στις διαδικασίες:

Με την εκσπερμάτωση θανατώνεις σπερματοζωάρια
Με την έκτρωση θανατώνεις το έμβρυο = πολλά κύτταρα = προέρχονται απο το ζυγωτό = Ωάριο + Σπερματοζωάριο.

Εύχομαι να με καταλαβαίνεις...

Παράθεση

ΕΦΗ!!!

Νεοφερμένος

H ΕΦΗ!!! έγραψε στις 12:59, 02-04-09:

Έχει τεράστια διαφορά!!! Ξέρεις ότι μεγαλώνει μέσα σου ένας Άνθρωπος!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:03, 02-04-09:

Εντάξει κι εγώ είμαι υπέρ της έκτρωσης αλλά νομίζω ότι οι υπερβολές, δεν μπορούν να σταθούν σαν επιχείρημα σε μία σοβαρή συζήτηση

Αν ο αυνανισμός είναι ίσος με μία έκτρωση, τότε είναι και η περίοδος της γυναίκας κάθε μήνα!
Θα έπρεπε το ωάριο να γονιμοποιηθεί, κι αφού το πετάμε "άσκοπα".... εεεε είναι έκτρωση

παιδιά, η έκτρωση αφορά ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ωάρια
ο αυνανισμός, όχι

Παράθεση

ΕΦΗ!!!

Νεοφερμένος

H ΕΦΗ!!! έγραψε στις 13:08, 02-04-09:

Συμφωνώ μαζί σου Αναστασία. Ίσως φαίνεται λίγο υπερβολική κ η δική μου θέση βέβαια αλλά είναι από τα λίγα θέματα που...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 13:10, 02-04-09:

Τοτε και οι γυναικες ειναι ολες serial killers γιατι μια φορα το μηνα σκοτωνουν με την περιοδο, εναν εν δυναμει ανθρωπο. (hail G.C). Δεν μπορεις να τα βλεπεις τοσο μαυρα/ασπρα τα πραγματα.

Και το οτι το γονιμοποιημενο ωαριο θα γινει ανθρωπος, συναισθηματικα το βλεπεις. Εκεινη την ωρα παντως δε σκοτωνεις ανθρωπο, γιατι δεν ειναι ανθρωπος ακομα. Αν το δουμε συναισθηματικα μονο, συμφωνω μαζι σου.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril, Scandal

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους