Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,043 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 286)
Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης
88
30,77%
Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης
69
24,13%
Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης
50
17,48%
Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης
52
18,18%
Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά
27
9,44%

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:09, 31-08-09:

Επειδή χρησιμοποιήθηκε δις η έκφρασή μου "τεμαχίζω τη λογική" με λόγο άσχετο από αυτόν που τη χρησιμοποίησα, θα σε παρακαλούσα Great Chaos να ξαναδιαβάσεις το ποστ μου και να δεις τι εννοούσα, ώστε να μη μένουν διαστρεβλωμένες απόψεις στον αέρα. Για το θέμα της έκτρωσης δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:50, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από pote ksana
Αυτή είναι και η ειδοποιός διαφορά. Αν το ζητούμενο είναι να έχεις επιτυχημένη οικογένεια σε βάθος χρόνου και με προγραμματισμό, φυσικά και θα κάνεις έκτρωση μεχρι να βρείς τον σωστό άνθρωπο! Αλλά αυτό ακούγεται απο μόνο του αρκετά υπολογιστικό.
Μόνο το παιδί μέσα σε οικογένεια αξίζει της αγάπης της μητέρας; Το άλλο είναι 'κακό', λιγότερο άξιο να ζήσει;........

Το πότε ένα έμβρυο θεωρείται άνθρωπος,το εξήγησα ικανοποιητικά παραπάνω. Προφανώς δεν είναι τα Νομικά παραθυράκια που σπρώχνουν μια γυναίκα στην έκτρωση,αντίθετα,η νομικές παράμετροι της δίνουν 'συγχωροχάρτι' και κοινωνική 'άδεια' να κάνει αυτό που θέλει ούτως ή άλλως να κάνει. Η οικογνειακή ''επιτυχία'' είναι λοιπόν ο λόγος! Κι αυτό,δεν είναι εγωιστικός λόγος; Μπορεί και να χω άδικο,εντάξει.
Το θέμα δεν συνδέεται απαραίτητα με την ύπαρξη δύο γονιών ούτε με την οικονομική άνεση, συνδέεται με την ικανότητα της γυναίκας κάτω από τις δεδομένες συνθήκες να κρατήσει το παιδί. Και κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ικανότητες, κάποιος μπορεί να λειτουργεί χωρίς σύντροφο, άλλος χωρίς λεφτά, άλλος θέλει τα πάντα... Η ουσία είναι ότι όταν κάνεις ένα παιδί πρέπει να το θέλεις, και όταν το κάνεις αν και από ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, πάλι πρέπει να το κάνεις επειδή το θέλεις, επειδή όταν έμεινες "ανεπιθύμητα" έγκυος άλλαξε η οπτική σου και "είδες" τον εαυτό σου "μητέρα" ή "πατέρα" και χαίρεσαι. Γιατί δεν υπάρχει μεγαλύτερο πλήγμα για ένα παιδί από μια οικογένεια/ μάνα που το έκανε επειδή ΕΠΡΕΠΕ και μόνο.
Θυμάμαι το Χάος να μιλάει για την στιγμή που πήρε στα χέρια του την κόρη του μωρό. Σκέψου ρε Χάος τώρα που το έχεις ζήσει πως θα ήταν για σένα και για την κόρη σου να μην είχες νοιώσει έτσι. Και ναι υπάρχουν άνθρωποι που δεν θέλουν τα παιδιά τους αλλά τα έχουν και τα μεγαλώνουν και τα "κουτσουρεύουν" ψυχικά κάθε δευτερόλεπτο. Ναι στην περίπτωση που οι γονείς δεν θέλουν το παιδί τους προτιμώ την έκτρωση, είναι ή δεν είναι φόνος.
Είναι πολύ ωραίο να σκεφτούμε ότι κάθε άνθρωπος με το που θα δει το παιδί του θα αλλάξει αλλά αν δεν αλλάξει?

Δεν θα παραθέσω τα κείμενα του Χάους αλλά θα πω πως είναι από τα λίγα θέματα που τον έχω βρει ειρωνικό και λόγω "βρασμού ψυχής" να παρερμηνεύει ή να τραβάει από τα μαλλιά τα λεγόμενα των άλλων. Και ενώ τον καταλαβαίνω, αν και δεν συμφωνώ πάντα, θέλω να τον παρακαλέσω να σκεφτεί ότι πρέπει να αφήνει χώρο και για τους ανθρώπους που δεν έχουν νοιώσει το συναίσθημα της μητρότητας/ πατρότητας. Γιατί σε αυτό το θέμα, όσο κι αν χρησιμοποιούμε την λογική στην πραγματικότητα μιλάμε για συγκεκριμένα συναισθήματα ή την άγνοια τους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:58, 31-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Επειδή χρησιμοποιήθηκε δις η έκφρασή μου "τεμαχίζω τη λογική" με λόγο άσχετο από αυτόν που τη χρησιμοποίησα, θα σε παρακαλούσα Great Chaos να ξαναδιαβάσεις το ποστ μου και να δεις τι εννοούσα, ώστε να μη μένουν διαστρεβλωμένες απόψεις στον αέρα. Για το θέμα της έκτρωσης δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.
Πράγματι, αυτή η φράση με χτύπησε κατακούτελα. Έκανα τουλάχιστον τρεις φορές την προσπάθεια να καταλάβω, πριν αρχίσω τον ...εξάψαλμο. Έκανα ακόμη μία, τώρα που μου το επισήμανες. Δυστυχώς, και τις τέσσερις φορές κατάλαβα το ίδιο. Θα μπορούσες λοιπόν να μας διευκρινίσεις τι ακριβώς εννοούσες;

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Το θέμα δεν συνδέεται απαραίτητα με την ύπαρξη δύο γονιών ούτε με την οικονομική άνεση, συνδέεται με την ικανότητα της γυναίκας κάτω από τις δεδομένες συνθήκες να κρατήσει το παιδί. Και κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ικανότητες, κάποιος μπορεί να λειτουργεί χωρίς σύντροφο, άλλος χωρίς λεφτά, άλλος θέλει τα πάντα... Η ουσία είναι ότι όταν κάνεις ένα παιδί πρέπει να το θέλεις, και όταν το κάνεις αν και από ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, πάλι πρέπει να το κάνεις επειδή το θέλεις, επειδή όταν έμεινες "ανεπιθύμητα" έγκυος άλλαξε η οπτική σου και "είδες" τον εαυτό σου "μητέρα" ή "πατέρα" και χαίρεσαι. Γιατί δεν υπάρχει μεγαλύτερο πλήγμα για ένα παιδί από μια οικογένεια/ μάνα που το έκανε επειδή ΕΠΡΕΠΕ και μόνο.
Κατ' αρχήν, θέλω να πω ότι σέβομαι απόλυτα την οπτική μιας γυναίκας που έχει κάνει τρία παιδιά, ακόμη κι όταν διαφωνεί μαζί μου. Σίγουρα οι αιτιάσεις μου δεν ισχύουν στην περίπτωσή σου, αφού γνωρίζεις καλύτερα από μένα για ποιο πράγμα μιλάμε εδώ μέσα. Θα ήθελα ωστόσο να επισημάνω ότι υπάρχει και η ικανότητα του πατέρα να κρατήσει το παιδί, πράγμα που τείνει διαρκώς να παραγνωρίζεται. Η μητριαρχία ρε δεν θα περάσει!! Η αλήθεια είναι ότι παρακάτω περιλαμβάνεις και τον έρημο τον πατέρα στη συνταγή κι έτσι δεν έχω λόγο να παραπονιέμαι.

Συμφωνώ μαζί σου περί του πλήγματος που αποτελεί για ένα παιδί, μια οικογένεια που το έκανε επειδή έπρεπε και μόνο. Θα ήθελα απλά να επισημάνω ότι τέτοιες οικογένειες έχω δει πολλές, μόνο που αυτές τις οποίες έχω στο μυαλό μου, έκαναν τα παιδιά τους ύστερα από προγραμματισμό. Το να κρατήσεις ένα παιδί που έρχεται "άκαιρα", ανακατώνοντας τη ζωή σου, αναπροσδιορίζοντας τις προτεραιότητές σου και βάζοντάς σε σε δυσκολίες που δεν ένιωθες μέχρι τότε ότι μπορείς να επωμιστείς, είναι μια πράξη αγάπης κι ευθύνης και σε καμμία περίπτωση πράξη κοινωνικής υποκρισίας και υποχρέωσης. Συνεπώς, αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο υποστηρίζω το δικαίωμα της επιλογής, ενώ ταυτόχρονα εναντιώνομαι στην ευκολία με την οποία απορρίπτονται τα έμβρυα ως "μη-άνθρωποι", ή ως "μάζες κυττάρων", σε μια πράξη η οποία τείνει να αντικαταστήσει την αντισύλληψη, αφού παρουσιάζεται ως κάτι το "εύκολο" ή "απλό".

Θυμάμαι το Χάος να μιλάει για την στιγμή που πήρε στα χέρια του την κόρη του μωρό. Σκέψου ρε Χάος τώρα που το έχεις ζήσει πως θα ήταν για σένα και για την κόρη σου να μην είχες νοιώσει έτσι. Και ναι υπάρχουν άνθρωποι που δεν θέλουν τα παιδιά τους αλλά τα έχουν και τα μεγαλώνουν και τα "κουτσουρεύουν" ψυχικά κάθε δευτερόλεπτο. Ναι στην περίπτωση που οι γονείς δεν θέλουν το παιδί τους προτιμώ την έκτρωση, είναι ή δεν είναι φόνος.
Είναι πολύ ωραίο να σκεφτούμε ότι κάθε άνθρωπος με το που θα δει το παιδί του θα αλλάξει αλλά αν δεν αλλάξει?
Δεν ξέρω σε ποιο σημείο των κειμένων μου διάβασες περί φόνου και θα ήθελα εάν μπορούσες να μου το επισημάνεις. Βαρέθηκα ν' απολογούμαι γι' απόψεις άλλων, τις οποίες ουδέποτε υποστήριξα.

Επί της ουσίας θα ήθελα να πω, ότι κατά τη γνώμη μου εκείνος που θα πιάσει στα χέρια του ένα παιδί και δεν θα "αλλάξει", όπως το διατυπώνεις, δεν είναι ικανός ν' αγαπήσει ένα παιδί, ακόμη κι αν αργότερα το κάνει από επιλογή. Επιλογή ναι, όμως τι είναι αυτό που επιλέγει; Εδώ εμπίπτουμε στην περίπτωση που ανέφερα παραπάνω, όπου οι άνθρωποι κάνουν παιδιά μόνο για να διαιωνίσουν το υπερτροφικό Εγώ τους και να ικανοποιήσουν τις κοινωνικές νόρμες για τις οποίες είναι προγραμματισμένοι. Όταν λοιπόν κάποιος δεν μπορεί ν' αποδεχτεί ένα παιδί που προέκυψε απρόσκλητο, ενώ το αποδέχεται, μ' επιδεικτική μάλιστα τρυφερότητα και περηφάνια όταν αυτό προέρχεται από προγραμματισμό, η διαφορά έγκειται στο ότι στη δεύτερη περίπτωση το παιδί ικανοποιεί τον αυτολιβανισμό του και το κοινωνικό του στάτους ως "οικογενειάρχη" (θάνατος στην αστική οικογένεια).

Φυσικά, δεν θα ήθελα να είμαι απόλυτος στα παραπάνω. Αναγνωρίζω πως υπάρχουν περιπτώσεις όπου αυτά που λέω δεν ισχύουν, όπου πράγματι η συνέχιση μιας κύησης μπορεί να έχει πράγματι τραγικά αποτελέσματα, να φέρει μια γυναίκα ή έναν άντρα σε απόγνωση και να τους καταδικάσει σε περιθωριοποίηση και μαρασμό. Θεωρώ ωστόσο ότι αυτές οι περιπτώσεις αποτελούν ένα πολύ μικρό ποσοστό του αριθμού των εκτρώσεων που πραγματοποιούνται ετησίως κι όποιος αμφισβητεί αυτό το γεγονός απλά εθελοτυφλεί.

Δεν θα παραθέσω τα κείμενα του Χάους αλλά θα πω πως είναι από τα λίγα θέματα που τον έχω βρει ειρωνικό και λόγω "βρασμού ψυχής" να παρερμηνεύει ή να τραβάει από τα μαλλιά τα λεγόμενα των άλλων. Και ενώ τον καταλαβαίνω, αν και δεν συμφωνώ πάντα, θέλω να τον παρακαλέσω να σκεφτεί ότι πρέπει να αφήνει χώρο και για τους ανθρώπους που δεν έχουν νοιώσει το συναίσθημα της μητρότητας/ πατρότητας. Γιατί σε αυτό το θέμα, όσο κι αν χρησιμοποιούμε την λογική στην πραγματικότητα μιλάμε για συγκεκριμένα συναισθήματα ή την άγνοια τους.
Αρχικά, έχω ξαναγράψει ότι η ειρωνεία χρησιμοποιείται ως λεκτικό εργαλείο για πολλές χρήσεις διαφορετικες του χλευασμού κι όποτε βρίσκω μια τέτοια χρήση γι' αυτό το διαλεκτικό σχήμα, δεν χάνω ευκαιρία να το χρησιμοποιώ. Με ένα ειρωνικό σχόλιο μπορείς να πεις λακωνικά, πράγματα που θα χρειαζόσουν ολόκληρο σεντόνι για να τα γράψεις και πάλι κανείς δεν θα τα καταλάβαινε, ή θα τα προσπερνούσε ελαφρά τη καρδία. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η κατανομή των ψήφων στο ποστ στο οποίο πιστεύω ότι αναφέρεσαι, δείχνει ότι κατάφερα να ταράξω τα λιμνάζοντα νερά της πολιτικά ορθής συναίνεσης του συρμού, πράγμα για το οποίο νιώθω ιδιαίτερα ικανοποιημένος.

Από την άλλη πλευρά, η άποψή μου είναι ότι τα δικά μου κείμενα έχουν υποστεί εκτενή και σκόπιμη παρερμηνεία, η οποία μάλιστα είναι πράγματι τραβηγμένη από τα μαλλιά. Ακόμη κι εσύ δεν έχασες την ευκαιρία να μιλήσεις για "φόνο" απαντώντας μου, κάτι το οποίο υπονοεί πως αυτό το έχω υποστηρίξει εγώ, πράγμα που για πολλοστή φορά θα τονίσω ότι αποτελεί ψεύδος. Η λέξη "φόνος" βρίσκεται κατά συρροή στα ποστ άλλων, οι οποίοι προσπαθούν να μου το φορτώσουν, και που τελικά αποδεικνύεται εξόχως αποτελεσματικό. Ίσως θα έπρεπε να έχεις ταυτόχρονα παρατηρήσει ότι σε κανένα άλλο σχεδόν θέμα δεν έχω υποστεί τόσο δριμεία επίθεση, ενώ από την αρχή υποστηρίζω, τόσο σε αυτό το thread, όσο και στο "Ανθρώπινο δικαίωμα στη ζωή", μια μετρημένη και ισορροπημένη άποψη η οποία αποδέχεται το δικαίωμα επιλογής, ενώ ταυτόχρονα απαιτεί τη συναίσθηση της ηθικής βαρύτητας της πράξης της έκτρωσης και τη συνακόλουθη φειδώ στην εφαρμογή της. Φαίνεται πως οι απόψεις που δεν είναι αποκλειστικά "μαύρες" ή "άσπρες", αναγκαστικά "υπέρ" ή "κατά" είναι οι πλέον δύσπεπτες και δύσκολες στην κατανόησή τους. Οι ακλόνητες βεβαιότητες επί ηθικών ζητημάτων με απωθούν βαθύτατα και δεν θα πάψω ποτέ να προσπαθώ να τις κλονίσω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 00:50, 01-09-09:

Εχω αρχισει γενικως να εκνευριζομαι με αυτα που γραφονται περι υπευθυνης επιλογης και τα τοιαυτα...
Ας υποθεσουμε οτι...
...ειμαι 20 Απριλιων, εχω σχεση που μετραει κατι μηνες και χωρις να το επιδιωκω, λογω κακων συγκυριων μενω εγκυος. Βρισκομαι στην αρχη των σπουδων μου και το μονο σιγουρο ειναι οτι δε νοιωθω ετοιμη για να δημιουργησω οικογενεια και ειναι κατι που σε καμμια περιπτωση δεν αισθανομαι πως θελω. Δε βρισκομαι σε μια σχεση δοκιμασμενη, αλλα ουτε η επαγγελματικη, οικονομικη κατασταση ειναι τετοια για να την κανει δυνατη.
Σε αυτην την περιπτωση τι ειναι φρονιμοτερο να γινει?
Απευθυνομαι σε εκεινους που ειναι κατα της διακοπης μιας ανεπιθυμητης κυησης...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 01-09-09 στις 01:17.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 02:06, 01-09-09:

Έ, κάνε μια έκτρωση να τελειώνεις, ποιος σ' εμποδίζει και γιατί εκνευρίζεσαι τόσο πολύ; Με την ευχή μου προσωπικά. Όπως και για το να ήσουν είκοσι Απριλίων, εσύ ή οποιαδήποτε άλλη.

Από πότε η έκφραση γνώμης αποτελεί απαγόρευση μιας επιλογής κάποιου άλλου;

Αλήθεια, γι' αυτές που τους συμβαίνει συχνά το ...ατύχημα τι έχεις να πεις; Στις τρεις εκτρώσεις μία δώρο;

Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβει κανείς τι σημαίνει η λέξη "Υπευθυνότητα";

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 02:50, 01-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Εχω αρχισει γενικως να εκνευριζομαι με αυτα που γραφονται περι υπευθυνης επιλογης και τα τοιαυτα...
Ας υποθεσουμε οτι...
...ειμαι 20 Απριλιων, [...]
Απευθυνομαι σε εκεινους που ειναι κατα της διακοπης μιας ανεπιθυμητης κυησης...
Νεράιδα μου μην εκνευρίζεσαι γιατί θα κάνεις ρυτίδες και δεν είμαστε πια 20 Απριλίων...

Σε ποιους αναφέρεσαι λοιπόν; Δεν είδα κάποιον να δηλώνει κατά της νομιμότητας της έκτρωσης, άρα και της επιλογής της. Μάλλον έχετε εστιάσει σε λάθος πρόβλημα.

Ιδού λοιπόν η απάντησή:
Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Φαίνεται πως οι απόψεις που δεν είναι αποκλειστικά "μαύρες" ή "άσπρες", αναγκαστικά "υπέρ" ή "κατά" είναι οι πλέον δύσπεπτες και δύσκολες στην κατανόησή τους.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 08:31, 01-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Νεράιδα μου μην εκνευρίζεσαι γιατί θα κάνεις ρυτίδες και δεν είμαστε πια 20 Απριλίων...

Σε ποιους αναφέρεσαι λοιπόν; Δεν είδα κάποιον να δηλώνει κατά της νομιμότητας της έκτρωσης, άρα και της επιλογής της. Μάλλον έχετε εστιάσει σε λάθος πρόβλημα.

Ιδού λοιπόν η απάντησή:
Νοου γουρις, εχω καλα γονιδια...

Με το παραπανω σεναριο δεν εξετασα τη νομιμοτητα της εκτρωσης.
Αφου προθυμοποιηθηκες να απαντησεις, γιατι δε μου δινεις και μια ξεκαθαρη απαντηση στο τι ειναι φρονιμοτερο να κανει μια νεα κοπελα βρισκομενη σε μια τετοια κατασταση?
Να συνεχισει με την ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη ή να προβει σε διακοπη αυτης?

Σε αυτο το θεμα αναφερομαστε στην επιλογη που εχει μια γυναικα ή και το ζευγαρι ακομα εαν θες, στην περιπτωση εκεινη που θα κρινει φρονιμο, να διακοψει τη συνεχιση μιας ανεπιθυμητης κυησης, χωρις να κατηγορηθει οτι φονευσε. Ποιο ειναι το λαθος προβλημα στο οποιο εχω εστιασει?
Κανενας απο ολους εμας που ειμαστε υπερ της εκτρωσης δεν το εκανε ελαφρα τη καρδια και τονισε πως ειναι φρονιμο υπο συγκεκριμενες προυποθεσεις. Ποτε κανεις εδω μεσα π.χ δεν την αντιμετωπισε ως μετρο αντισυλληψης, την οποια συμπεριφορα αμφιβαλλω εαν υπαρχει καποιος που δεν την καταδικαζει. Οποτε, που ακριβως εχω λανθασμενα εστιασει?

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 08:44, 01-09-09:

Πράγματι, αυτή η φράση με χτύπησε κατακούτελα. Έκανα τουλάχιστον τρεις φορές την προσπάθεια να καταλάβω, πριν αρχίσω τον ...εξάψαλμο. Έκανα ακόμη μία, τώρα που μου το επισήμανες. Δυστυχώς, και τις τέσσερις φορές κατάλαβα το ίδιο. Θα μπορούσες λοιπόν να μας διευκρινίσεις τι ακριβώς εννοούσες;
Μιλούσα για το ποστ της Jelipop (No 892) που έλεγε οτι στις περιπτώσεις που ξέρει από γνωστούς της οι προϋποθέσεις για να κάνουν παιδί δεν ήταν καλές και κατονόμασε τους λόγους

1ον λίγο καιρό μαζί , 2ον έτυχε ("συνήθως" κάνεις ένα παιδί γιατι το θές κ όχι γιατι σου έτυχε οπότε μέχρι τότε προσέχεις για να έχεις) ,3ον οχι σταθερή δουλειά κ απο τις δύο πλευρές, 4ον δν υπάρχει κάποιο σπίτι αρα ενήκιο που χωρίς δουλειά ειναι πρόβλημα ... 5ον οι γονείς ειναι ανύμποροι να βοηθήσουν ...

Κ όμως όλοι τα κράτησαν !!
και καθώς βλέπεις το αποτέλεσμα είναι όλοι να κρατήσουν τα παιδιά. Πάνω σε αυτό είπα οτι μου φαίνεται τεμαχισμός της λογικής, γιατί ενώ υπάρχουν όλα αυτά τα αρνητικά στοιχεία, αυτοί σκέφτονται συναισθηματικά

Ειναι πιο ευχάριστο να πηγαίνεις σε ένα μαιευτήριο για γέννα παρά για κάτι αλλο !!
(εδώ πάνε τα φρου φρου κι αρώματα που είπα, γιατί αυτό δεν είναι επιχείρημα να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί) και προσπερνάνε τους σοβαρούς ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΟΥΣ λόγους που είπε πιο πάνω. Συνεπώς η φράση αυτή πήγαινε μόνο για το συγκεκριμένο ποστ και όχι γενικά. Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα...

υποστηρίζω το δικαίωμα της επιλογής, ενώ ταυτόχρονα εναντιώνομαι στην ευκολία με την οποία απορρίπτονται τα έμβρυα ως "μη-άνθρωποι", ή ως "μάζες κυττάρων", σε μια πράξη η οποία τείνει να αντικαταστήσει την αντισύλληψη, αφού παρουσιάζεται ως κάτι το "εύκολο" ή "απλό".
Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα, νομίζω κανείς υποστηρικτής της έκτρωσης δε βλέπει την έκτρωση ως μέσο αντισύλληψης. Νομίζω τελικά οτι συμφωνούμε.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 08:47, 01-09-09:

Έ, κάνε μια έκτρωση να τελειώνεις, ποιος σ' εμποδίζει και γιατί εκνευρίζεσαι τόσο πολύ; Με την ευχή μου προσωπικά. Όπως και για το να ήσουν είκοσι Απριλίων, εσύ ή οποιαδήποτε άλλη.

Από πότε η έκφραση γνώμης αποτελεί απαγόρευση μιας επιλογής κάποιου άλλου;

Αλήθεια, γι' αυτές που τους συμβαίνει συχνά το ...ατύχημα τι έχεις να πεις; Στις τρεις εκτρώσεις μία δώρο;

Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβει κανείς τι σημαίνει η λέξη "Υπευθυνότητα";
Τωρα, αυτη η απαντηση "Ε, κανε μια εκτρωση να τελειωνεις...", θελεις να την εκλαβω ως σοβαρη? Ετσι το παρουσιασα εγω? Ως μια κατασταση που "ελα μωρε και τι εγινε"? Ενιγουει...

Ποτε η εκφραση μιας αποψης επι καποιου θεματος, δεν αποτελεσαι απαγορευση επιλογης καποιου αλλου, αλλα επειδη προσπαθουμε να συζητησουμε, προφανως για να εκανα μια τετοια ερωτηση, ειναι σαφες οτι δεν ειμαι σιγουρη για το τι ακριβως υποστηριζουν εκεινοι που τασσονται κατα της διακοπης μιας ανεπιθυμητης κυησης και ευελπιστουσα σε μια ξεκαθαρη απαντηση.

Περι "συχνου ατυχηματος" δες παραπανω. Εχω απαντησει στη Δημητρα...

Δυσκολο δεν ειναι να καταλαβει κανεις τι σημαινει "υπευθυνοτητα", μονο που καποιοι την οριζουν οπως εχεις πολλακις αναγνωσει διαφορετικα απο ο,τι εσυ. Αυτο δε σημαινει οτι εκεινος που την οριζει σωστα εισαι εσυ.
Γι αυτο το λογο και υπαρχει αυτο το θεμα στο οποιο εχουν γινει τοσες καταχωρησεις μηνυματων. Προσπαθει η μια πλευρα να αφουγκραστει και να κατανοησει την αλλη. Αλλο θεμα βεβαια, εαν κατι τετοιο δε γινεται...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:49, 01-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Σε αυτο το θεμα αναφερομαστε στην επιλογη που εχει μια γυναικα ή και το ζευγαρι ακομα εαν θες, στην περιπτωση εκεινη που θα κρινει φρονιμο, να διακοψει τη συνεχιση μιας ανεπιθυμητης κυησης, χωρις να κατηγορηθει οτι φονευσε.
Νεράιδα, στο δικό μου αξιακό σύστημα δεν τίθεται θέμα φόνου. Δεν ψάχνω πώς θα χαρακτηρίσω την επιλογή και αυτόν που την κάνει. Αναρωτιέμαι κάτω από ποιες συνθήκες γίνεται και δυστυχώς δεν πείθομαι ότι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων πρόκειται για ατύχημα. Δεν είναι το ταμπελάκι πάντως η ουσία της συζήτησης μας, ούτε μπορεί ένας νόμος να προλάβει τις εκτρώσεις που θα μπορούσαν να έχουν αποφευχθεί.

Αυτό που θα ήθελα εγώ θα ήταν να διδάσκεται η αντισύλληψη στα σχολεία καθώς και οι ψυχολογικές και σωματικές παρενέργειες μιας έκτρωσης. Ίσως σε αυτή την περίπτωση να μπορούσαμε να μιλάμε για περισσότερο υπεύθυνα άτομα με συνειδητές επιλογές για το σώμα τους και τη ζωή τους.

Υπάρχουν όλων των ειδών οι περιπτώσεις out there και τα σενάρια που γράφει η ζωή είναι άπειρα. Ξέρω περιπτώσεις γυναικών (πολύ πάνω από τα 20, mind you) που έχουν στο ενεργητικό τους αρκετές εκτρώσεις... Ξέρω άνδρες που χρησιμοποιούν το δικαίωμα της γυναίκας στην έκτρωση για να καλύπτουν τη δική τους ανευθυνότητα. Ξέρω επίσης περιπτώσεις γυναικών που περίμεναν να είναι έτοιμες, συναισθηματικά επαγγελματικά κτλ και όταν θέλησαν να κάνουν ένα παιδί δεν μπορούσαν. Υπάρχουν περιπτώσεις βιασμών, ασθενειών κτλ...

Σαφέστατα πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα μια γυναίκα να αποφασίζει την έκτρωση, χωρίς να στιγματίζεται κοινωνικά. Αυτό άλλωστε έχει προβλέψει και ο νομοθέτης. Το θέμα είναι αν μπορεί κάθε γυναίκα να καταλάβει την ευθύνη που έχει απέναντι στο σώμα της και τον ψυχισμό της και να προλάβει δυσάρεστες καταστάσεις εάν αυτό είναι εφικτό.

Ο Χάος είπε: "Κανένας δεν πρέπει να μπαίνει ανάμεσα σε έναν άνθρωπο και την ψυχή του" και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη.

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη negative
Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 19:21, 01-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Σαφέστατα πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα μια γυναίκα να αποφασίζει την έκτρωση, χωρίς να στιγματίζεται κοινωνικά. Αυτό άλλωστε έχει προβλέψει και ο νομοθέτης. Το θέμα είναι αν μπορεί κάθε γυναίκα να καταλάβει την ευθύνη που έχει απέναντι στο σώμα της και τον ψυχισμό της και να προλάβει δυσάρεστες καταστάσεις εάν αυτό είναι εφικτό.
Για να μπορεί κάποιος άνθρωπος να αντιλαμβάνεται την ευθύνη που του αναλογεί αλλά και το μέγεθος αυτής,πρέπει πρώτα από όλα να του το έχουν μάθει.....να είναι ώριμος.Αυτό είναι ένα πρόβλημα νεοελληνικής πραγματικότητας (χωρίς να υπονοώ ότι οι Έλληνες του παρελθόντος ήταν ποιο ώριμοι) που δεν έχει να κάνει μόνο με ότι αφορά την έκτρωση αλλά με την ευθυνοφοβία......Το εάν κάποια γυναικά ή κάποιο ζευγάρι αποφασίσει να διακόψει μια εγκυμοσύνη είναι νομίζω πια δικαίωμα....το πόσο εύκολα θα παρθεί μια τέτοια απόφαση και γιατί , έχει να κάνει μάλλον με την ποιότητα και αξίες που έχει κληρονομήσει από την οικογένεια η εκάστοτε γυναίκα ή ζευγάρι....

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 12:08, 02-09-09:

Κατ' αρχήν, θέλω να πω ότι σέβομαι απόλυτα την οπτική μιας γυναίκας που έχει κάνει τρία παιδιά, ακόμη κι όταν διαφωνεί μαζί μου. Σίγουρα οι αιτιάσεις μου δεν ισχύουν στην περίπτωσή σου, αφού γνωρίζεις καλύτερα από μένα για ποιο πράγμα μιλάμε εδώ μέσα. Θα ήθελα ωστόσο να επισημάνω ότι υπάρχει και η ικανότητα του πατέρα να κρατήσει το παιδί, πράγμα που τείνει διαρκώς να παραγνωρίζεται. Η μητριαρχία ρε δεν θα περάσει!! Η αλήθεια είναι ότι παρακάτω περιλαμβάνεις και τον έρημο τον πατέρα στη συνταγή κι έτσι δεν έχω λόγο να παραπονιέμαι.
Για χάρη της συζήτησης να σου πω ότι έχω όμως κάνει και έκτρωση και εκούσια αποβολή για γονιδιακό πρόβλημα που οι απόψεις διίστανται για το αν προκαλεί προβλήματα και πόσα (ΧΥΥ).
Πρέπει να παραδεχτώ ότι στα 18 δεν μπορούσα να με δω σαν μητέρα, τα παιδιά μου φαίνονταν από άλλο πλανήτη, οπότε δεν είχα και κανένα κουράγιο να αντιμετωπίσω τις αντιξοότητες που θα σήμαινε ένα παιδί από μια σχέση που δεν ξέραμε αν είχε κάτι να στηριχτεί, πέρα από την τρέλλα του εφηβικού έρωτα και παππούδες που θα σιχαινόντουσαν την οποιαδήποτε επιλογή μας για τους δικούς τους λόγους. Δεν ξέρω πως θα ήμουν αν είχα κάνει άλλη επιλογή τότε αλλά ούτε τότε ούτε τώρα μου φαίνεται σαν λάθος απόφαση. Η απόφαση μου πάρθηκε με καθαρά εγωιστικά κριτήρια (αν και ,αν δεν με άλλαζε η ύπαρξη του παιδιού, θα το είχα τρελλάνει το κακόμοιρο, με το δεδομένο ότι εγώ ήμουν τρελλαμένη). Πόνος υπήρξε αν και πιστεύω ότι δεν ήταν για την ζωή που χάθηκε (ακόμα και τότε δεν θυμάμαι να το ωραιοποίησα) αλλά από το σπάσιμο της εικόνας του εαυτού μου. Και το παιδί δεν μπορούσε με τίποτα να πάρει μορφή στην σκέψη μου, παρέμενε φανταστικό και αδιάφορο.
Πραγματική αγάπη για τα παιδιά (για όλα τα παιδιά) ένοιωσα τι είναι για μένα αφού θέλησα και απέκτησα παιδιά και για αυτό η αποβολή με πόνεσε πολύ. Εκεί ένοιωσα την ντροπή και την αδυναμία του να μην μπορείς να ανταπεξέλθεις στην γνώση της αυξημένης πιθανότητας δύσκολα διαχειρίσιμων καταστάσεων στην Ελλάδα και οικονομικά και χρονικά έχοντας και άλλα παιδιά. Ακόμα και για χάρη του παιδιού που τώρα ήταν πολύ πραγματικό για μένα. Εκεί ένοιωσα το φόβο του να αποδειχτώ πολύ μικρή και για τα υπάρχοντα και για το καινούργιο παιδί που πιθανά θα χρειαζόταν επιπλέον υποστήριξη. Και όλα αυτά ξέροντας ότι η ζωή είναι γεμάτη απρόοπτα και δυσκολίες/ προκλήσεις σου εμφανίζονται καθημερινά. Ε δεν είχα το κουράγιο να προσθέσω συνειδητά κι άλλες στην οικογένειά μου. Συνεχίζω όμως να αναρωτιέμαι αν αυτή μου η απόφαση ήταν σωστή (για την οικογένειά μου, όχι για μένα) και ξέρω ότι θα ήθελα να ένοιωθα περισσότερο δυνατή ώστε να το κρατήσω. Και για μένα αυτή η πράξη έχει καταχωρηθεί σαν βαριά αμαρτία μέσα μου.
Θέλω να σημειώσω ότι ο προγραμματισμός αντιμετωπίζεται ίσως απαξιωτικά γιατί πολλές φορές μοιάζει ή και είναι μανία ελέγχου των πάντων. Όμως η ζωή είναι έτσι κι αλλοιώς ανεξέλεγκτη και δεν ξέρω αν είναι κακό να προσπαθείς να μειώσεις τις δυσκολίες που μπορείς. Γιατί αν εσύ φέρεις συνειδητά την ζωή σου στο όριο της αντοχής σου και η ζωή σου πετάξει την σταγόνα που λείπει για να ξεχειλίσει το ποτήρι τι κάνεις? Θα'θελα να είχα την Πίστη και να είχα φτάσει στο σημείο να αφεθώ στο "ζήτα και θα σου δωθεί" αλλά δεν έχω φτάσει εκεί.
Συμφωνώ μαζί σου περί του πλήγματος που αποτελεί για ένα παιδί, μια οικογένεια που το έκανε επειδή έπρεπε και μόνο. Θα ήθελα απλά να επισημάνω ότι τέτοιες οικογένειες έχω δει πολλές, μόνο που αυτές τις οποίες έχω στο μυαλό μου, έκαναν τα παιδιά τους ύστερα από προγραμματισμό. Το να κρατήσεις ένα παιδί που έρχεται "άκαιρα", ανακατώνοντας τη ζωή σου, αναπροσδιορίζοντας τις προτεραιότητές σου και βάζοντάς σε σε δυσκολίες που δεν ένιωθες μέχρι τότε ότι μπορείς να επωμιστείς, είναι μια πράξη αγάπης κι ευθύνης και σε καμμία περίπτωση πράξη κοινωνικής υποκρισίας και υποχρέωσης.
Συμφωνώ απόλυτα. Απλά λόγοι για να κρατήσεις ένα παιδί είναι και οι ενοχές ή ο φόβος ή η "ηθική".
Συνεπώς, αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο υποστηρίζω το δικαίωμα της επιλογής, ενώ ταυτόχρονα εναντιώνομαι στην ευκολία με την οποία απορρίπτονται τα έμβρυα ως "μη-άνθρωποι", ή ως "μάζες κυττάρων", σε μια πράξη η οποία τείνει να αντικαταστήσει την αντισύλληψη, αφού παρουσιάζεται ως κάτι το "εύκολο" ή "απλό".
Αυτό μόνο αν το νοιώθεις μπορείς να το πεις...πριν ή αφού κάνεις παιδί. Αλλά η ουσία είναι ότι η ευθύνη σε όλα τα επίπεδα (και η αντισύλληψη) θα πρέπει να διδάσκεται ανεξάρτητα από τα συναισθήματα που μπορεί ή δεν μπορεί να νοιώσει ο κάθε άνθρωπος. Γιατί τα συναισθήματα δεν "διδάσκονται" αλλά μεταφέρονται μέσω ώσμωσης από τα βιώματα μας.
Δεν ξέρω σε ποιο σημείο των κειμένων μου διάβασες περί φόνου και θα ήθελα εάν μπορούσες να μου το επισημάνεις. Βαρέθηκα ν' απολογούμαι γι' απόψεις άλλων, τις οποίες ουδέποτε υποστήριξα.....
Ακόμη κι εσύ δεν έχασες την ευκαιρία να μιλήσεις για "φόνο" απαντώντας μου, κάτι το οποίο υπονοεί πως αυτό το έχω υποστηρίξει εγώ, πράγμα που για πολλοστή φορά θα τονίσω ότι αποτελεί ψεύδος.
Αν και η λέξη αναφερόταν στην φράση της Ποτέ ξανά "Πιθανώς και μάλλον σίγουρα να το έριχνα κι εγώ,αλλά ποτέ δεν θα χρησιμοποιούσα δικαιολογίες του τύπου,''ο Νόμος το επιτρέπει'' ή ''σκότωσα άνθρωπο ατελή,άρα δεν σκότωσα''. Ως γνωστόν, οι ψυχολόγοι αυτά τα ονομάζουν 'αμυντικούς μηχανισμούς της συνείδησης'. Άρνηση της λογικής αλήθειας,δικαιολόγηση..." που επίσης δεν εμπεριέχει τη λέξη "φόνος" και χωρίς να έχω το χρόνο να ψάξω όλο το θέμα θυμάμαι φράσεις του τύπου "με την δικαιολογία του "μη ανθρώπου" εξολοθρεύτηκαν ολόκληρες φυλές ... φασισμός κλπ". (Αν κάνω λάθος πραγματικά συγγνώμη)Καταλαβαίνω ότι μπορεί να μην είπατε την λέξη "φόνος" αλλά και η λογική του "σκοτώνεις άνθρωπο" αυτό λέει. Και η άποψη μου είναι ότι με το "θα σκοτώσεις" χτίζεις μόνο ενοχές, ευθύνη δεν χτίζεις.
Εμένα δεν με νοιάζει η λέξη/ φράση, έχω αποδεχθεί ότι έχω σκοτώσει άνθρωπο/ όνειρο/ έναν προηγούμενο εαυτό μου/ ένα άλλο μέλλον διαφορετικό. Αλλά η χρήση της πιστεύω ότι γίνεται για να πονέσει/ φοβίσει/ ενοχοποιήσει και αυτό δεν μου αρέσει.
Επί της ουσίας θα ήθελα να πω, ότι κατά τη γνώμη μου εκείνος που θα πιάσει στα χέρια του ένα παιδί και δεν θα "αλλάξει", όπως το διατυπώνεις, δεν είναι ικανός ν' αγαπήσει ένα παιδί, ακόμη κι αν αργότερα το κάνει από επιλογή. Επιλογή ναι, όμως τι είναι αυτό που επιλέγει; Εδώ εμπίπτουμε στην περίπτωση που ανέφερα παραπάνω, όπου οι άνθρωποι κάνουν παιδιά μόνο για να διαιωνίσουν το υπερτροφικό Εγώ τους και να ικανοποιήσουν τις κοινωνικές νόρμες για τις οποίες είναι προγραμματισμένοι. Όταν λοιπόν κάποιος δεν μπορεί ν' αποδεχτεί ένα παιδί που προέκυψε απρόσκλητο, ενώ το αποδέχεται, μ' επιδεικτική μάλιστα τρυφερότητα και περηφάνια όταν αυτό προέρχεται από προγραμματισμό, η διαφορά έγκειται στο ότι στη δεύτερη περίπτωση το παιδί ικανοποιεί τον αυτολιβανισμό του και το κοινωνικό του στάτους ως "οικογενειάρχη" (θάνατος στην αστική οικογένεια).
Φυσικά, δεν θα ήθελα να είμαι απόλυτος στα παραπάνω. Αναγνωρίζω πως υπάρχουν περιπτώσεις όπου αυτά που λέω δεν ισχύουν, όπου πράγματι η συνέχιση μιας κύησης μπορεί να έχει πράγματι τραγικά αποτελέσματα, να φέρει μια γυναίκα ή έναν άντρα σε απόγνωση και να τους καταδικάσει σε περιθωριοποίηση και μαρασμό. Θεωρώ ωστόσο ότι αυτές οι περιπτώσεις αποτελούν ένα πολύ μικρό ποσοστό του αριθμού των εκτρώσεων που πραγματοποιούνται ετησίως κι όποιος αμφισβητεί αυτό το γεγονός απλά εθελοτυφλεί.
Ή είσαι απόλυτος ή εγώ δεν "αγαπάω" τα παιδιά μου.

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και αυτοί, και ίσως είναι και πολλοί, δεν μπορώ να κρίνω... Αλλά δεν νομίζω ότι μιλάμε για μια γυναίκα λίγο πριν και λίγο μετά την προαγωγή της σε στέλεχος. Και ο χρόνος παίζει πολλούς ρόλους. Δεν μπορώ να μιλήσω για τους άντρες (και ώρες ώρες έχω την αίσθηση ότι μιλάς γι'αυτούς). Σίγουρα δεν είναι ο ίδιος άνθρωπος η 17αρα μαθήτρια με την 25άρα ή την 30άρα γυναίκα που έχει δώσει κάποιες μάχες, έχει γνωρίσει περισσότερο τον εαυτό της, έχει δει ότι μπορεί να επιβιώσει, έχει μια πρώτη εικόνα για τις αντοχές της, έχει σπάσει τα μούτρα της, έχει πληγωθεί και έχει πληγώσει. Η ζωή πολλές φορές βρίσκει μέσα σου και προβάλλει και την τρυφερότητα και την αγάπη και την μεγαλοσύνη. Απλά δεν είναι σίγουρος ο δρόμος, μπορεί να είναι η γέννα, χίλια άλλα πράγματα, ακόμα και η έκτρωση.

.....ενώ από την αρχή υποστηρίζω, τόσο σε αυτό το thread, όσο και στο "Ανθρώπινο δικαίωμα στη ζωή", μια μετρημένη και ισορροπημένη άποψη η οποία αποδέχεται το δικαίωμα επιλογής, ενώ ταυτόχρονα απαιτεί τη συναίσθηση της ηθικής βαρύτητας της πράξης της έκτρωσης και τη συνακόλουθη φειδώ στην εφαρμογή της. Φαίνεται πως οι απόψεις που δεν είναι αποκλειστικά "μαύρες" ή "άσπρες", αναγκαστικά "υπέρ" ή "κατά" είναι οι πλέον δύσπεπτες και δύσκολες στην κατανόησή τους. Οι ακλόνητες βεβαιότητες επί ηθικών ζητημάτων με απωθούν βαθύτατα και δεν θα πάψω ποτέ να προσπαθώ να τις κλονίσω.
Νομίζω ότι στο post σου ότι αποδέχεσαι το δικαίωμα της επιλογής (σε λίγες γραμμές) αλλά εστίασες πολύ έντονα στην ηθική βαρύτητα της πράξης της έκτρωσης (ξαναλέω ότι δεν το έχω πρόσφατο). Σε όλο το μήκος του θέματος βλέπω από όλους μας είτε εστίαση στις τραγικές περιπτώσεις είτε στις "καθαρά βολεψάκικες" (ο Θεός να την κάνει λέξη). Δεν μπορώ να κρίνω, είμαι 40 χρονών και τα παιδιά μου δεν είναι ακόμα σε ηλικία να με διαφωτίσουν ποιές είναι οι πιο πολλές, είμαι στενόμυαλη και δεν μπορώ να αφεθώ στην ζωή, είμαι δειλή-έχω δει και πολύ διαφορετικές περιπτώσεις και δεν μπορώ να δώσω συμβουλές. Όλοι έχουμε ακλόνητες βεβαιότητες επί ηθικών ζητημάτων... ακόμα κι εσύ... και το δικαίωμα στην έκτρωση είναι επίσης φορτωμένο με πολλά χρόνια ενοχών, γιατροσοφιών, και κουτσουρεμένων ζωών με τον ένα ή τον άλλο τρόπο (πολύ "μαύρο") και με πολύ λίγα χρόνια αποδοχής (χωρίς την ανάλογη εκπαίδευση στην ευθύνη). Ίσως πολλοί φοβούνται μην ξαναγυρίσουμε στην προηγούμενη κατάσταση. Γι'αυτό δώσε λίγο χρόνο.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:42, 03-09-09:

Αγαπητή Λούγκαρ ήμουν βέβαιος ότι ήξερες για ποιο πράγμα μιλάς, συνεπώς σωστά το έγραψα. Δεν μου φαίνεται περίεργο που κάποτε κατέφυγες σε έκτρωση, ούτε με σοκάρει ηθικά. Δεν έγραψα όμως για να σ' "εξαναγκάσω" σε κάποιου είδους απολογία, θα ήθελα αυτό να καταστεί σαφές.

Γενικά συμφωνώ με το κείμενό σου. Ωστόσο:

Αρχική Δημοσίευση από Lugar
Καταλαβαίνω ότι μπορεί να μην είπατε την λέξη "φόνος" αλλά και η λογική του "σκοτώνεις άνθρωπο" αυτό λέει. Και η άποψη μου είναι ότι με το "θα σκοτώσεις" χτίζεις μόνο ενοχές, ευθύνη δεν χτίζεις.
Εάν είχες διαβάσει αυτό, αλλά και το αδελφό θέμα, θα έβλεπες ότι υπήρξα ιδιαίτερα προσεκτικός στη χρήση των όρων. Μίλησα για καταστροφή ενός ανθρώπινου οργανισμού (πράγμα που προέκυψε από τη συζήτηση) και διευκρίνισα ότι κατ' αρχάς αυτό δεν αποτελεί "πρόσωπο", σε μια απάντηση προς το Νωέα στην οποία κι εσύ ανταπάντησες. Επίσης διευκρίνισα ότι δεν μπαίνω στη λογική να το αποκαλέσω φόνο, αφού αυτό είναι ένας ορισμός ο οποίος δίνεται από τον εκάστοτε νομικό πολιτισμό και δεν έχει καμμία αντικειμενική αξία. Ο λόγος που αποφεύγω να συνδέσω το αναπόφευκτο συμπέρασμα ότι η έκτρωση είναι καταστροφή ενός ανθρώπινου όντος με την ηθική κατηγορία του φόνου, είναι αυτός ακριβώς τον οποίο αναφέρεις: Έτσι χτίζεις ενοχές κι όχι ευθύνη.

Χωρίς ηθικοπλαστικούς χαρακτηρισμούς λοιπόν, εγώ προτείνω: Αναλογιστείτε τι είναι αυτό που κάνετε, πριν το κάνετε. Έτσι, θα προσέξετε καλύτερα ώστε ν' αποφύγετε να φτάσετε σε τέτοιο δίλημμα. Έτσι θα το κάνετε με φειδώ και δεν θα το καταντήσουμε τελικώς "μέθοδο αντισύλληψης", όπως πολλοί γιατροί έχουν καταγγείλει ότι συμβαίνει στις μέρες μας. Αντίθετα η λογική "ε, δεν βαριέσαι αδερφέ, μια μάζα κυττάρων είναι", "έλα μωρέ, δεν είναι άνθρωπος" κλπ, συντελεί προς την κατεύθυνση της εύκολης καταφυγής σε τούτη την πράξη.

Περαιτέρω: Στο quote που παραθέτεις, εγώ γράφω:

Κι εσύ μου απαντάς:
Ή είσαι απόλυτος ή εγώ δεν "αγαπάω" τα παιδιά μου.
Τώρα τι να πω; Επίτηδες βρε το κάνετε για να με διαολίζετε;

Δεν το αντέχω στην ηλικία μου, έλεος δηλαδής...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 08:53, 04-09-09:

Περαιτέρω: Στο quote που παραθέτεις, εγώ γράφω:
......
Κι εσύ μου απαντάς:......
Τώρα τι να πω; Επίτηδες βρε το κάνετε για να με διαολίζετε;

Δεν το αντέχω στην ηλικία μου, έλεος δηλαδής...
Όχι βρε Χάος απλώς αναφερόμουνα αλλού. Στό:
"Επί της ουσίας θα ήθελα να πω, ότι κατά τη γνώμη μου εκείνος που θα πιάσει στα χέρια του ένα παιδί και δεν θα "αλλάξει", όπως το διατυπώνεις, δεν είναι ικανός ν' αγαπήσει ένα παιδί, ακόμη κι αν αργότερα το κάνει από επιλογή."

Ομολογώ επίσης ότι δεν είχα χρόνο να ξαναψάξω όλο το θέμα και δεν έχω βρει έναν γρήγορο τρόπο να ανοίγω μόνο τα μυνήματα που θέλω, οπότε αν κάπου έχω χρησιμοποιήσει το όνομα σου χωρίς να πρέπει ξαναζητώ συγγνώμη.

Επίσης δεν ήταν απολογία (μην μου αγχώνεσαι), απλώς παράθεση 2 προσωπικών διαφορετικών περιπτώσεων "έκτρωσης", μη τραγικών, με την καραγραφή των συναισθημάτων τους, γιατί χρειάζεται που και που τα πράγματα να μπαίνουν και σε προσωπική βάση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lugar : 04-09-09 στις 09:15. Αιτία: Προσθήκη
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 09:06, 10-09-09:

το παιδι δεν ανηκει στη γυναικα..ειναι μισο μισο..το dna..ετσι λεει η βιολογια..και χωρις την συγκαταθεση του ανδρα δεν πρεπει να επιτρεπει ο νομος η γυναικα να κανει εκτρωση..εκτος αν εκ προοιμιου ο ανδρας ειναι αφαντος και θεωρηθει ετσι οτι δεν θελει να εχει καμια ευθυνη για το μωρο..κατι που γινεται συχνα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη negative
Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 09:11, 10-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
το παιδι δεν ανηκει στη γυναικα..ειναι μισο μισο..το dna..
Το παιδί δεν είναι οικόπεδο να ανήκει πουθενά....δεν ξέρω τι λέει η βιολογία.....αλλά κανένα παιδί δεν ανήκει σε κανέναν .....απλά...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:04, 10-09-09:

Το παιδί δεν είναι οικόπεδο να ανήκει πουθενά....δεν ξέρω τι λέει η βιολογία.....αλλά κανένα παιδί δεν ανήκει σε κανέναν .....απλά...

τοτε γιατι λενε οι γυναικες οτι εχω δικαιωμα να κανω οτι θελω στο σωμα μου και οποτε μπορω να σκοτωσω το παιδι που αφου ειναι στην κοιλια μου μου ανηκει? ?

το παιδι ανηκει ως ενα σημειο στους γονεις..γιαυτο και εχουν ευθυνη γιαυτο μεχρι να ενηλικιωθει..

Παράθεση

todesfuge

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη todesfuge
Ο todesfuge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 51 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O todesfuge έγραψε στις 22:07, 10-09-09:

Θα γινω (για πολοστη φορα) συνηγοροσ του Διαβολου, ομωσ θελω πραγματικα να πιστεψω πωσ η πλειοψηφια των γυναικων που ψηφισε κατα τησ εκτρωσησ αναφεροταν σε καθαρα προσωπικο επιπεδο κ δεν θα στερουσε απο καποια αλη το δικαιωμα..

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 15:36, 13-09-09:

τοτε γιατι λενε οι γυναικες οτι εχω δικαιωμα να κανω οτι θελω στο σωμα μου και οποτε μπορω να σκοτωσω το παιδι που αφου ειναι στην κοιλια μου μου ανηκει? ?

το παιδι ανηκει ως ενα σημειο στους γονεις..γιαυτο και εχουν ευθυνη γιαυτο μεχρι να ενηλικιωθει..

Δηλαδή βασίζεις την άποψή σου στην τρομερά λογική δήλωση "των γυναικών" που παρέθεσες; Ε τότε γιατί να μην το σκοτώσουν κι ενώ είναι 16; Ε; Δεν έχει ενηλικιωθεί ακόμα, άρα σύμφωνα με τα λεγόμενά σου τους ανήκει "μισό-μισό". "Πάρε εσύ τα πόδια, θα πάρω εγώ το από πάνω". Το παιδί δεν ανήκει σε κανέναν, δεν είναι ζευγάρι παντόφλες, άνθρωπος είναι. Δεν είναι καν ταψί παστίτσιο να πεις "το φτιάξανε και οι δυο" για να το μοιράσουν.

Παράθεση

χριστινουλα10494

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη χριστινουλα10494
H χριστινουλα10494 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H χριστινουλα10494 έγραψε στις 11:29, 09-12-09:

Αυτό που λες δεν είναι καθόλου σωστό,και καλύτερα να μην λες τετοια πράγματα γιατί ποτέ δεν ξέρεις τη σε περιμένει και εκτός αυτού δεν θα κρίνεις εσύ την κοπέλα δεν ξέρεις πως πέρασε και πως ένιωσε και ποιος ήταν ο λόγος και αν το πάμε έτσι και εγώ ευχομαι εσυ που λες πολλα να ερθεις καποια στιγμη στην θεση αυτης της κοπελας... που εισαι εσυ αξιος να ευχηθεις να μην μπορουν να κανει παιδια. και μην λετε βλακειες τοθσ πρωτουσ μηνεσ δεν εχι δημιουργηθει τπτ αλλιωσ γιατι να γενναει η γυναικα στουσ 9 μηνες αν απο τησ πρωτεσ ωρες εχει ζωη????δεν λεω οτι ειναι καλο αλλα γτ να το φερεισ και να μην εχεισ την δυνατοτητα να του δωσεισ οτι ζητα και να μην μπορεισ να του προσφαιρεισ μια ωραια ζωη??εσεις ειστε εγωιστεσ που θελετε να φερεται μια ζωη και να υποφερει

Παράθεση

Tsoutsouba

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tsoutsouba
H Tsoutsouba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Tsoutsouba έγραψε στις 12:01, 09-12-09:

Εγω ειμαι υπερ της εκτρωσης!
Καποιες φορες ειναι δυσκολο η και τελειως λαθος για μια γυναικα να φερει στον κοσμο ενα παιδι, και ειναι δικαιωμα της να παρει την δυσκολη αποφαση να το ριξει. Καμμια γυναικα δεν το κανει χωρις να θρυνησει, και το τελευταιο που χρειαζεται ειναι να την καταδικαζουν και οι ανθρωποι που την "αγαπουν".
Ανθρωποι που δεν θα βουρκωσουν καν!... Γιατι την θεση τους στον παραδεισο την κλεισανε, παλευοντας για το... ηθικο...

Ας ευθυμησουμε λιγο...
Οσον αφορα το θεμα μισο-μισο... ειναι γελοιο!
Οχι μονο για τους προφανης λογους (9 μηνες στην μια κοιλια, σωματικη και ψυχολογικη επιβαρρυνση του ενος, ευθυνη που επιβαρυνει -κυριως- τον εναν εφ'ορου ζωης κτλ) αλλα και γιατι οι αντρες εχουν γινει πολυ πονηροι... και μπορει να φανει υπερβολικο αλλα το "μενω εγκυος και σε καπαρωνω" που χρησιμοποιουσαν καποτε οι γυναικες... σαν να το εχουν βαλει σε εφαρμογη και τα αρσενικα...
Οχι, δεν θα παρω!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:21, 09-12-09:

το "μενω εγκυος και σε καπαρωνω" που χρησιμοποιουσαν καποτε οι γυναικες... σαν να το εχουν βαλει σε εφαρμογη και τα αρσενικα...
Πώς ακριβώς το κάνουν αυτό;

Παράθεση

Tsoutsouba

Νεοφερμένος

H Tsoutsouba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Tsoutsouba έγραψε στις 12:26, 09-12-09:

Ε δεν ειναι δυσκολο... Στις περισσοτερες σχεσεις πια, μετα απο καποια περιοδο η μεθοδος αντισυλληψης ειναι η διακοπτομενη επαφη... ποιος την διακοπτει???
Και για να μην παρεξηγηθουμε... ειπα "σαν να αρχισαν" ... αυτο σημαινει οτι εχω δει τετοιο κρουσμα και οχι οτι συνηθιζουν να το κανουν...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:31, 09-12-09:

Μου φαίνεται πολύ παράξενο κάτι τέτοιο. Συνήθως οι γυναίκες θέλουν παιδιά και γάμο κι οι άντρες τρέχουν να σωθούν.

Παράθεση

Tsoutsouba

Νεοφερμένος

H Tsoutsouba έγραψε στις 13:36, 09-12-09:

Ναι συνηθως ετσι ειναι...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 00:00, 10-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Tsoutsouba
Εγω ειμαι υπερ της εκτρωσης!
Κι εγώ υπέρ του Άρη Θεσσαλονίκης!! Και λοιπόν;
Μήπως αυτή η διατύπωση σημαίνει "κάντε εκτρώσεις άφοβα, τσάμπα είναι"; Τότε γιατί θρηνούν οι γυναίκες, όπως λες; Γιατί πολλές που γνωρίζω θρηνούν κυρίως επειδή μετά την εγκυμοσύνη, εάν δεν τη διακόψουν δηλαδή, θα χαλάσει το υπέροχο και θεϊκό τους κορμί.

Οσον αφορα το θεμα μισο-μισο... ειναι γελοιο!
Μα φυσικά είναι γελοιοδέστατο, τι λες τώρα; Το παιδί ανήκει στη μάνα (mine, my own, my precious!!). Ο πατέρας είναι ο μαλάκας της υπόθεσης μάλλον, ε;

Οχι μονο για τους προφανης λογους (9 μηνες στην μια κοιλια, σωματικη και ψυχολογικη επιβαρρυνση του ενος,
Αυτοί οι εννέα μήνες είναι αρκετοί για να δώσουν τίτλους ιδιοκτησίας επί του παιδιού, εφ' όρου ζωής; Δεν έχεις φαίνεται παιδιά, γι' αυτό μπορείς και μιλάς τόσο αβασάνιστα για την ψυχολογική επιβάρυνση μόνο της μάνας, κατά την περίοδο της κύησης. Δεν ξέρεις, και φυσικά δεν σε νοιάζει να μάθεις, ποια είναι η επιβάρυνση του πατέρα κατά την ίδια περίοδο. Αυτός ο γυναικείος ναρκισσισμός με την τεκνοποίηση έχει παραγίνει τελικά...

ευθυνη που επιβαρυνει -κυριως- τον εναν εφ'ορου ζωης
Αυτό κι αν είναι απ' τ' άγραφα (όχι τα βουνά)!! Απαράδεκτη γενίκευση για να υποστηρίξεις την ιδιοκτησία της μάνας επί του παιδιού. Ο πατέρας είναι μάλλον διακοσμητικό στοιχείο, υπάρχει προφανώς μόνο για να πληρώνει τη διατροφή μετά το διαζύγιο (γιατί με τέτοια μυαλά, αυτή είναι η πιθανότερη κατάληξη της ιεράς μας οικογένειας, άλλωστε ο άντρας είναι χρήσιμος μόνο για την γονιμοποίηση, μετά μπορεί να πάει από 'κεί που ήρθε ο άχρηστος)...

Η γυναίκα είναι το παν, ζήτω η γυναίκα και η θεϊκή μητρική της υπόσταση...

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 00:11, 10-12-09:

Η γυναίκα είναι το παν, ζήτω η γυναίκα και η θεϊκή μητρική της υπόσταση...
Μάλλον δεν είναι καθησυχαστικό, αλλά δε χρειάζεται να φοβάστε.
Το πέος δεν απειλείται όσο δεν είναι αιδοίο.

Παράθεση

Tsoutsouba

Νεοφερμένος

H Tsoutsouba έγραψε στις 00:41, 10-12-09:

Θα απαντησω ενα προς ενα τα quote σου.

1.Η ερωτηση ηταν αν ειμαστε υπερ η κατα της εκτρωσης. Εγω σε αυτο απαντησα...
Εσενα παλι σε βρισκω εκτος θεματος....
Δεν φανταζομουν οτι επρεπε να το διευκρινησω, αλλα εννοω φυσικα οταν χρειαζεται! Και οσον αφορα τις γυναικες που λες, εγω δεν τις ξερω αλλα τις λυπαμαι ...!

2.Το παιδι οπως το εννοεις εσυ υπαρχει μετα απο τους 9 μηνες και πατερας τοτε γινεσαι, (πατερας ειναι αυτος που μεγαλωνει το παιδι και οχι ο "δοτης").
Εκτος και αν θες να σας ρωταμε πριν κατουρισουμε (καθαρισουμε-πεταξουμε) το σπερμα σας...

3.Οταν γνωρισω εστω και εναν αντρα μονο του με μωρο ή παιδι στην κοιλια ή στην αγκαλια (και οχι χηρο) θα το ξανασκεφτω σοβαρα. Και περαν αυτου, αν εγω δεν θελω να μπω στη διαδικασια (και να βαλω και εσενα) αυτη, δεν καταλαβαινω γιατι να εχεις το δικαιωμα να με υποχρεωσεις?!

4. Παλι αναφερεσαι στο παιδι και οχι στο εμβρυο, οποτε και παλι θα συμφωνησω... ειναι απο τα αγραφα και δεν θεωρω οτι ο πατερας υπαρχει για να πληρωνει.

Και επι τη ευκαιρια... αρχισε να βλεπεις το παιδι σαν ευθυνη, οχι σαν αντικειμενο! Ιδιοκτησια κανενος δεν ειναι, μονο ευθυνη τους, και αναμεσα στα δυο φυλα θες δεν θες την κυρια ευθυνη ειχε και θα την εχει η γυναικα. Και αυτο μονο επειδη πολλοι αντρες (που θελουν να εχουν και λογο στην εκτρωση) δεν θα κατσουν να γινουν ποτε σωστοι πατερες.

Ελπιζω να σε καλυψα!
Και θα ηθελα να μην με κρινεις με βαση τις κυριες που ξερεις σε παρακαλω, γιατι το μονο που καταφερνεις ειναι να παρεξηγεις τα λογια μου...

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 01:08, 10-12-09:

Θα απαντησω ενα προς ενα τα quote σου. 4. Παλι αναφερεσαι στο παιδι και οχι στο εμβρυο
Ειλικρινά, υπάρχει διαφορά μεταξύ παιδιού και εμβρύου;

Δε μπορώ να καταλάβω αυτή τη λογική...

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsoutsouba

Νεοφερμένος

H Tsoutsouba έγραψε στις 01:10, 10-12-09:

Δεν με προσεχεις...
2.Το παιδι οπως το εννοεις εσυ υπαρχει μετα απο τους 9 μηνες και πατερας τοτε γινεσαι, (πατερας ειναι αυτος που μεγαλωνει το παιδι και οχι ο "δοτης").
4. Παλι αναφερεσαι στο παιδι και οχι στο εμβρυο, οποτε και παλι θα συμφωνησω... ειναι απο τα αγραφα και δεν θεωρω οτι ο πατερας υπαρχει για να πληρωνει.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 01:13, 10-12-09:

Να δω τί άλλο θα μάθω!

Όσο λοιπόν το παιδί είναι στην κοιλιά της μητέρας του, ανήκει μόνο σε αυτήν... Λες και ξεφύτρωσε εκεί μέσα μόνο του...

Ο «δότης» τί ακριβώς είναι; Επιβήτορας μήπως;

Παράθεση

Tsoutsouba

Νεοφερμένος

H Tsoutsouba έγραψε στις 01:26, 10-12-09:

Παρ'το οπως θες... ακρη δεν θα βγαλω.
Την αποψη μου την παρεθεσα!
Μπορεις να μου εκθεσεις την αποψη σου αν θες και να σου πω και εγω τη γνωμη μου!

Ps. Nα υπενθυμησω στο αγαπητο κοινο οτι οι εκτρωσεις συνηθως (και ξερω καλα ποια λεξη χρησιμοποιω) γινονται επειδη τα αγορακια την απαιτουν, και τα κοριτσακια αν δεν εχουν λιγο τσαγανο, δεν εχουν και δικαιωμα γνωμης στο θεμα... Γι αυτο τα αγορακια ας κατσουν λιγακι καλα γιατι οταν ειναι αποφαση τους μια χαρα μας την επιβαλλουν, μονο εμεις θελουμε την αδεια τους...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:57, 10-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από QsLv
Μάλλον δεν είναι καθησυχαστικό, αλλά δε χρειάζεται να φοβάστε.
Το πέος δεν απειλείται όσο δεν είναι αιδοίο.
Ωραίο το σεξιστικό σχολιάκι σου, δεν λέω. Ωστόσο, τα πράγματα στ' αλήθεια γίνονται επικίνδυνα, όταν το αιδοίο επιμένει να ζει μέσα στο μύθο του φολκλόρ του. Τότε περισσότερο απ' όλα κινδυνεύει ο εγκέφαλος...

Θα ήθελα να σημειώσω ότι ο μύθος της ιεράς μητρότητος είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της μητριαρχίας και σε καμμία περίπτωση της ισότητας μεταξύ των δύο φύλων...

Παράθεση

pote ksana (Ούφ!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pote ksana
H Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H pote ksana έγραψε στις 13:38, 12-12-09:

Επανέρχομαι σε αυτό το θέμα, φορώντας.. αλεξίσφαιρο για τα μείον, όπως πάντα.

Κατ'αρχήν θεωρώ δεδομένο οτι και τα δύο φύλα έχουν την ίδια συμμετοχή και ευθύνη για την ύπαρξη του εμβρύου-παιδιού τους. Πρώτον, για τους γνωστούς βιολογικούς λόγους οτι δεν υπάρχει παιδί χωρίς σπέρμα, ή χωρίς ωάριο. Δεύτερον, γιατί το ίδιο το παιδί, δεν κάνει διακρίσεις ανάμεσα σε πατέρα και μητέρα : μπορεί να έρχεται πιο κοντά με την μητέρα, αλλά ποτέ δεν είναι πλήρες χωρίς τον πατέρα. Ας αφήσουμε την λογική του πατέρα και της μητέρας, ποιός έχει το πάνω χέρι, κι ας έρθουμε στην λογική του παιδιού που υποτίθεται είναι αυτό που μας ενδιαφέρει..

Θεωρώ απαράδεκτο να κατηγορούμε τους άντρες όταν δεν θέλουν παιδί. Καθότι πολλές φορές συμβαίνει και οι γυναίκες να μην θέλουν παιδί για δικούς τους λόγους. Είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να μην γίνει γονιός αν δεν αισθάνεται ψυχολογικά έτοιμος. Είτε είναι άντρας, είτε γυναίκα.
Άν μια γυναίκα μείνει έγκυος και θέλει να το κρατήσει είναι δικαίωμά της. Δεν είναι δικαίωμά της όμως να επιβάλλει ευθύνες στον πατέρα, εφ'όσον εκείνος δεν ήταν σε θέση (βιολογικά) να επιλέξει αν θέλει να γεννηθεί το παιδί ή όχι.
Δεν μπορεί ένας άντρας να αναγκάσει την γυναίκα να αποκτήσει ένα παιδί που δεν θέλει, είναι παράλογο! Ανάλογα, δεν μπορεί μια γυναίκα να υποχρεώσει έναν άντρα να αναλάβει ευθύνες που δεν θέλει επειδή έχει την μήτρα και μπορεί να ορίσει την μοίρα του εμβρύου.
Τι σκ**ά ισότητα έχουμε άν οποιοδήποτε φύλο, υποχρεώνει οποιοδήποτε φύλο να κάνει το δικό του; Πού είναι η ελευθερία του ατόμου να κάνει τις επιλογές του; Προσωπικά αν έμενα έγκυος και εγώ το ήθελα, ο πατέρας όχι, θα αναλάμβανα την ευθύνη της επιλογής μου προσωπικά. Θα ήταν αναξιοπρεπέστατο,εκβιαστικό,εγωιστικό έως συμφεροντολογικό το να ζητήσω με το ζόρι να αναλάβει ο άλλος υποχρεώσεις και δή οικονομικές.. πόσο μάλλον συναισθηματικές..

Παράθεση

ellaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ellaki
H ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H ellaki έγραψε στις 14:07, 12-12-09:

ειμαι υπέρ...ειδικά σε περιπτώσεις που έχει διαγνωστεί σοβαρό πρόβλημα υγείας στο παιδί για μένα είναι απαράδεκτη η απόφαση να γεννηθεί...ποιος είσαι εσύ που θα καταστρέψεις τη ζωή ενός παιδιού και της υπόλοιπης οικογένειας ταυτόχρονα...μη γελιόμαστε το έμβρυο ΔΕΝ ειναι παιδί ακόμα... με τη λογική αυτή πώς σκοτώνεις μια κατσαρίδα επειδή απλά σε εκνευρίζει ?? δε θα έπρεπε να νιώθεις τύψεις ή μήπως η ζωή του ανθρώπου αξίζει παραπάνω από των υπόλοιπων εμβιων όντων... σαφώς βέβαια και δεν είναι η εύκολη λύση κυρίως για την επίδοξη μητέρα, καθότι κινδυνεύει η ίδια της η ζωή στην επέμβαση. Στην περίπτωση όμως του βιασμού??? είναι αυτό το μωρό καρπός έρωτα και αμοιβαίας αγάπης....από πού και ως πού!!! ναι οκ δεν μπορεί βέβαια κάθε έφηβο αναγκέφαλο κοριτσάκι να ν=μην παίρνει προφυλάξεις και ύστερα ελαφρά τη καρδία να το ρίχνει στις εκτρώσεις!! αλλά όπως και να χει εγώ είμαι η μάνα, εγώ θα το κουβαλήσω με΄σα μου 9 μήνες, εγώ θα το αναθρέψω, συνεπώς εγώ αποφασίζω πώς θα διαχειριστώ το θέμα. Δηλαδή είναι καλύτερα να το γεννήσω και από οικονομική φερειπείν αδυναμία να το μεγαλώσω να το δώσω για ύιοθεσία??? άνθρωποι είμαστε , όχι μηχανές αναπαραγωγής...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deathpale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη deathpale
H deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H deathpale έγραψε στις 13:32, 13-12-09:

το παιδι δεν ανηκει στη γυναικα..ειναι μισο μισο..το dna..ετσι λεει η βιολογια..και χωρις την συγκαταθεση του ανδρα δεν πρεπει να επιτρεπει ο νομος η γυναικα να κανει εκτρωση..εκτος αν εκ προοιμιου ο ανδρας ειναι αφαντος και θεωρηθει ετσι οτι δεν θελει να εχει καμια ευθυνη για το μωρο..κατι που γινεται συχνα.
Εεε βασικά δεν είναι μισό μισό το DNA γιατί το μιτοχονδριακό DNA είναι αποκλειστικά μητρικής προέλευσης. Ένα παιδί όντως δεν ανήκει σε κανέναν. Ο ρόλος του πατέρα είναι σίγουρα πολύ σημαντικός, όπως είναι και της μητέρας. Κατ' εμέ, όταν μια κοπέλα μένει έγκυος πρέπει οπωσδήποτε να συζητήσει με το αγόρι της-πατέρα του παιδιού το θέμα της εγκυμοσύνης πριν προβεί σε έκτρωση ή οτιδήποτε. Αλλά οκ αυτό που λες ότι δεν πρέπει να έχει το δικαίωμα η γυνάικα να κάνει έκτρωση χωρίς τη συγκατάθεση του άντρα μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο. Και δεν το λέω επειδή πισυεύω ότι το παιδί ανήκει στη μητέρα για όσο ειναι στην κοιλιά της. Κάθε άλλο! Απλά επειδή πρόκειται για το σώμα της και είναι τελικά δική της απόφαση τι θα κάνει με αυτό. Δεν είναι μηχανή αναπαραγωγής η γυναίκα να γεννάει παιδιά όποτε θέλει ο άντρας.

Ps. Nα υπενθυμησω στο αγαπητο κοινο οτι οι εκτρωσεις συνηθως (και ξερω καλα ποια λεξη χρησιμοποιω) γινονται επειδη τα αγορακια την απαιτουν, και τα κοριτσακια αν δεν εχουν λιγο τσαγανο, δεν εχουν και δικαιωμα γνωμης στο θεμα... Γι αυτο τα αγορακια ας κατσουν λιγακι καλα γιατι οταν ειναι αποφαση τους μια χαρα μας την επιβαλλουν, μονο εμεις θελουμε την αδεια τους...
Πώς γίνεται να μην έχουν τα "κοριτσάκια" δικαίωμα γνώμης στο θέμα? Και τι εννοείς τους την επιβάλλουν? Δλδ τις τραβάνε με το ζόρι στην κλινική και τις αναγκάζουν να κάνουν έκτρωση? I don't get it... Μου φαίνεται ότι είναι λιγο άδικο αυτό που λες. Γιατί αν το πάρουμε έτσι υπάρχουν και άντρες που είναι διατεθιμένοι να αναλάβουν πλήρως τις ευθύνες τους και οι γυναίκες "το παίζουν δύσκολες". If you know what I mean.

Αρχική Δημοσίευση από ellaki
αλλά όπως και να χει εγώ είμαι η μάνα, εγώ θα το κουβαλήσω με΄σα μου 9 μήνες, εγώ θα το αναθρέψω, συνεπώς εγώ αποφασίζω πώς θα διαχειριστώ το θέμα. Δηλαδή είναι καλύτερα να το γεννήσω και από οικονομική φερειπείν αδυναμία να το μεγαλώσω να το δώσω για ύιοθεσία??? άνθρωποι είμαστε , όχι μηχανές αναπαραγωγής...
Μου φαίνεται λίγο εγωιστικό αυτό που λες. Στην πρότασή σου αυτή επαναλαμβάνεις συνέχεια το "εγώ", "εγώ", "εγώ". Σίγουρα εσύ εισαι η μάνα, εσύ είσαι αυτή που θα το κουβαλήσει 9 μήνες, αλλά δεν είσαι ΜΟΝΟ εσύ αυτή που θα το αναθρέψει, ούτε είσαι ΜΟΝΟ εσύ που συνέβαλλε στη δημιουργία αυτού του παιδιού. Άρα θεωρώ ότι δεν είναι αποκλειστικά δική σου απόφαση. Και όσο για την υιοθεσία. Εμένα προσωπικά δεν μου φαίνεται τόσο ασχημο να γεννήσεις ένα παιδί και να το δώσεις για υιοθεσία ξέροντας ότι θα κάνεις έτσι μια οικογένεια που δεν μπορεί να κάνει παιδιά ευτυχισμένη και επιπλέον ότι το παιδί σου πιθανότατα θα μεγαλώσει σε ένα ζεστο και κατάλληλο περιβάλλον από το να καταλήξει στα σκουπίδια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 13-12-09 στις 14:04.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:00, 13-12-09:

Εμένα προσωπικά δεν μου φαίνεται τόσο ασχημο να γεννήσεις ένα παιδί και να το δώσεις για υιοθεσία ξέροντας ότι θα κάνεις έτσι μια οικογένεια που δεν μπορεί να κάνει παιδιά ευτυχισμένη και επιπλέον ότι το παιδί σου πιθανότατα θα μεγαλώσει σε ένα ζεστο και κατάλληλο περιβάλλον από το να καταλήξει στα σκουπίδια.
Υπάρχουν χιλιάδες παιδιά σε ορφανοτροφεία αν θα ήθελε κάποιος που δεν έχει παιδιά. Το θέμα είναι να εκλείψει η γραφειοκρατία και να διευκολυνθούν νομικά οι άνθρωποι που θέλουν να υιοθετήσουν παιδιά κι όχι να φέρνουμε νέα ορφανά παιδιά στον κόσμο.

Επίσης: δεν πετάς στα σκουπίδια το παιδί αλλά το ασχημάτιστο έμβρυο. Μην τα ξαναλέμε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:54, 13-12-09:

Εεε βασικά δεν είναι μισό μισό το DNA γιατί το μιτοχονδριακό DNA είναι αποκλειστικά μητρικής προέλευσης.
θα το ψαξω ..

http://en.wikipedia.org/wiki/Mitochondrial_DNA

εχεις δικιο...αλλα απο οτι λιγα διαβαα το μιτdna δεν ειναι τοσο Κυριο και σημαντικο οσο το πυρηνικο δνα..και οτι μεταλλασσετε πολυ....

Although unlike nuclear DNA mtDNA is not specific to one individual,
με αλλα λογια δεν χαρακτηριζει απολυτα προσωπικα τον καθε ανθρωπο ...οπως το κλασσικο dna..
και ειναι και ενα πολυ μικρο κομματι του πυρ.dna..
http://www.pbs.org/wgbh/nova/neanderthals/mtdna.html

There are many variables that can affect the mutation rate of mtDNA, including even the possibility that mtDNA is not always inherited strictly through maternal lines. In fact, recent studies show that paternal mtDNA can on rare occasions enter an egg during fertilization and alter the maternal mtDNA through recombination. Such recombination would drastically affect the mutation rate and throw off date estimates.
συνθως ομως οπως διαβασα..τα μιτοχονδια ειναι στην ουρα του σπερματοζωαριου,που κοβεται φευγει μετα την εκρηξη της κεφαλης και την εισοδο του πυρν.dna του αρσενικου στο θηλυκο αυγο..
η ουρα μας εφαγε ..τα μειδια παντως και οι μελισσες βαζουν το αρσ. μιτ dna κανονικα..
(οτι μπορω να βρω εναντιον του το βρισκω και εγω..τι να κανω?)
Με αλλα λογια(δικά μου ) ο πυρηνας της υπαρξης ενος ανθρωπου κληρονομειται εξισου και απο τους δυο γονεις..

..
σωνει και καλα να δινετε κατι παραπανω απο εμας? δε βαριεσαι.

Η Γυναικα δινει το ζην και ο ανδρας το Ευζην

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 13-12-09 στις 16:27.
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:39, 13-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από ellaki
το έμβρυο ΔΕΝ ειναι παιδί ακόμα... με τη λογική αυτή πώς σκοτώνεις μια κατσαρίδα επειδή απλά σε εκνευρίζει ??
Ωραία, το έμβρυο έχει ήδη παρομοιαστεί με κάμπια εδώ μέσα, τώρα και με κατσαρίδα. Πόσο χαμηλά θα φτάσει ο άνθρωπος προκειμένου να αιτιολογήσει τις επιλογές του; Κανένα πιο χαμερπές όν δεν βρήκατε ρε παιδιά για να παρομοιάσετε το ανθρώπινο έμβρυο;

εγώ θα το αναθρέψω, συνεπώς εγώ αποφασίζω πώς θα διαχειριστώ το θέμα.
Εσύ θα το αναθρέψεις;;;

Από πού προκύπτει αυτό;

Υπάρχουν χιλιάδες παιδιά σε ορφανοτροφεία αν θα ήθελε κάποιος που δεν έχει παιδιά. Το θέμα είναι να εκλείψει η γραφειοκρατία και να διευκολυνθούν νομικά οι άνθρωποι που θέλουν να υιοθετήσουν παιδιά κι όχι να φέρνουμε νέα ορφανά παιδιά στον κόσμο.
Εάν δεν γεννούσαμε τα παιδιά και τους κάναμε μία έκτρωση, τότε πώς ακριβώς θα διευκολύνονταν τα ζευγάρια που θέλουν να υιοθετήσουν παιδιά, πού θα τα έβρισκαν; Νομίζω ότι η δήλωσή σου αυτή είναι άκρως αντιφατική...

Επίσης: δεν πετάς στα σκουπίδια το παιδί αλλά το ασχημάτιστο έμβρυο. Μην τα ξαναλέμε.
Θεωρώ ότι στην πορεία του θέματος, αφού δεν θέλεις να τα ξαναλέμε, αλλά και στο σχετικό θέμα περί Αρχής της Ζωής, έχω αποδείξει με εμπεριστατωμένο τρόπο, ότι αν μη τι άλλο τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά, άσχετα εάν κάποιοι δεν συγκινούνται από επιχειρήματα...

Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη loukassss
Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O loukassss έγραψε στις 11:20, 16-01-10:

http://www.oodegr.com/oode/koinwnia/ektrwsi1.htm

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:53, 16-01-10:

Πιο αντικειμενικη πηγη δε θα μπορουσες να παραθεσεις...
Ελα Δια, Αθηνα και ολο το Δωδεκαθεο μαζι!

Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O loukassss έγραψε στις 14:50, 16-01-10:

Γιατί είσαι προκατειλημένη?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:57, 17-01-10:

Χμμμ...βασει της Βικιπαιδεια "προκαταληψη" ειναι: μια γνώμη ή άποψη η οποία έχει σχηματιστεί κατά έναν μη αντικειμενικό/επιστημονικό τρόπο. Συχνά σχηματίζεται σαν αποτέλεσμα έλλειψης πληροφόρησης ή μειωμένης αντίληψης. Προκαταλήψεις είναι για παράδειγμα διάφορες στέρεες πεποιθήσεις που έχει ο άνθρωπος, όχι μέσα από τη γνώση (δηλ. από την αλήθεια), αλλά από διάφορες κατά καιρούς δεισιδαιμονίες, δοξασίες, μυστικισμούς, θρησκοληψίες, τελολογίες, εσχατολογίες, μεταφυσικές πεποιθήσεις, ρατσισμούς, εθνικισμούς, κ.λ.π.

Ποιος ειναι αραγε προκατειλημμενος? Εγω ή εσυ που υποστηριζεις τα ιδια με τον συγγραφεα του κειμενου της πηγης που παραθεσες?Ο συγγραφεας του κειμενου δεν ειναι ουτε αντικειμενικος αλλα ουτε παραθετει τι υποστηριζει η επιστημονικη κοινοτητα περι θανατου, ζωης μιας ανθρωπινης υπαρξης, παρα επικαλειται στο μεγαλυτερο μερος του κειμενου το συναισθημα του αναγνωστη με πολυ κακογοστο μαλιστα τροπο.
Να με συγχωρεις, αλλα δε θα μπορουσα να αντιδρασω διαφορετικα.
Και μαλιστα τετοιου ειδους κειμενα μονο το επιθυμητο αποτελεσμα δε φερνουν.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:24, 17-01-10:

Μπράβο ρε Νεράιδα, πες τα! Αυτό θα πει έλλειψη κριτικής σκέψης. Αλλά αν τους ρωτήσεις, τι έχεις να πεις που αυτό το παιδί που γεννήθηκε ζει μέσα στη μιζέρια ή σε ορφανοτροφεία ή κλαίει όλη μέρα που οι γονείς του παίζουν ξύλο, θα σου πει "ο Θεός σε δοκιμάζει". Άβυσσος...

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 12:32, 17-01-10:

Μπράβο ρε Νεράιδα, πες τα! Αυτό θα πει έλλειψη κριτικής σκέψης. Αλλά αν τους ρωτήσεις, τι έχεις να πεις που αυτό το παιδί που γεννήθηκε ζει μέσα στη μιζέρια ή σε ορφανοτροφεία ή κλαίει όλη μέρα που οι γονείς του παίζουν ξύλο, θα σου πει "ο Θεός σε δοκιμάζει". Άβυσσος...
θα συμφωνησω κι εγω μαζι σου..αυτο του οτι η θρησκεια πρεπει να εμπλεκεται παντου και παντα δεν το καταλαβα ποτε και ουτε προκειται.. που ειναι η εκκλησια και η καθε εκκλησια οταν ο ανθρωπος εχει πραγματικα αναγκη? οταν θα γεννηθει ενα παιδι επειδη ειναι ''θελημα θεου'' και αυτο το παιδι δεν θα εχει να φαει, θα το κακομεταχειριζονται..κτλ?? πουθενα! Για να μην παρεξηγηθω..ειμαι κατα της εκτρωσης..χωρις αυτο βεβαια να σημαινει οτι ειμαι υπερ της γεννησης ενος παιδιου οταν οι γονεις και οι συνθηκες δεν ειναι οι καταλληλες..

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 12:46, 17-01-10:

Ωραία, το έμβρυο έχει ήδη παρομοιαστεί με κάμπια εδώ μέσα, τώρα και με κατσαρίδα. Πόσο χαμηλά θα φτάσει ο άνθρωπος προκειμένου να αιτιολογήσει τις επιλογές του; Κανένα πιο χαμερπές όν δεν βρήκατε ρε παιδιά για να παρομοιάσετε το ανθρώπινο έμβρυο;
Κανείς δεν χρειάζεται να φτάσει πουθενά χαμηλά αν η αιτιολόγηση των επιλογών του δεν μετατρέπεται σε απολογία από αυτόκλητους προστάτες συνόλων κυττάρων (εντάξει με αυτό τον ορισμό?)
Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα, το ξεκαθαρίζω αυτό, απόλυτα και προς πάσα κατεύθυνση, αλλά εδώ που έχουμε φτάσει ως κοινωνία και ως ελληνικό κράτος (βλ. υποδομές για την υποστήριξη της μητρότητας, των μονογονεϊκών οικογενειών, εκπαιδευτικό σύστημα κλπ) θα έπρεπε να καλούνται σε απολογία όχι οι υπέρμαχοι των εκτρώσεων με μόνη την απόφαση της μέλλουσας μητέρας αλλά οι κατήγοροι αυτών.

Εσύ θα το αναθρέψεις;;;
ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ. Δεν την αναρτώ ως απάντηση σε εσένα προσωπικά, απλά δράττομαι της ευκαιρίας...

(καλούνται να απαντήσουν όχι οι ανεύθυνοι εικοσάρηδες που έκαναν το λάθος, αλλά οι συνειδητοί οικογενειάρχες, καλοί σύζυγοι και στοργικοί πατέρες)
  1. Γνωρίζετε πότε είναι το επόμενο εμβόλιο του παιδιού σας?
  2. Το επόμενο ραντεβού του στον ορθοδοντικό?
  3. Τί εβγαλε μέσο όρο στο 1ο τρίμηνο?
  4. Τί νούμερο παπούτσι φοράει?
  5. Ποιό είναι το αγαπημένο του χρώμα?
  6. Πόσες απουσίες έχει στο σχολείο?
  7. Κάνει κοπάνες και από ποιόν καθηγητή? Το συζητήσαμε στους ελέγχους? Ή μήπως δεν πήγαμε εμείς να τους πάρουμε?
  8. Πώς τη λένε τη φιλόλογο είπαμε?
  9. Πώς τον λέγανε εκείνο το δάσκαλο που του είχε πει ότι δεν ξέρει τίποτα και είχε έρθει με κλάμματα στο σπίτι?
  10. Την επομένη είχαμε πάει στο Διευθυντή δια τα περαιτέρω, έτσι? 'Η μήπως πήγε η μαμά?
  11. Πού είσαστε την τελευταία φορά που ήταν στο κρεβάτι με ίωση?
  12. Ποιό είναι το αγαπημένο του φαγητό?
  13. Μήπως έχει τσακωθεί με τον/την κολλητό/ή του?
  14. Το Σάββατο έχει πάρτυ ο Γιαννάκης. Δεν μας απασχολεί που έχει ποδόσφαιρο στην τηλεόραση έτσι?
  15. Να συνεχίσω?
(...)

Θεωρώ ότι στην πορεία του θέματος, αφού δεν θέλεις να τα ξαναλέμε, αλλά και στο σχετικό θέμα περί Αρχής της Ζωής, έχω αποδείξει με εμπεριστατωμένο τρόπο, ότι αν μη τι άλλο τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά, άσχετα εάν κάποιοι δεν συγκινούνται από επιχειρήματα...
Ναι, σε αυτό έχεις δίκιο, αλλά κάποιες φορές, εφόσον ζούμε σε οργανωμένη κοινωνία οφείλει το κράτος να ορίσει κάποια πράγματα με τους νόμους του και να τα αναθεωρήσει μόνο μετά από δραστική μεταβολή των επιστημονικών δεδομένων πάντα με γνώμονα το συμφέρον των πολιτών του...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 17-01-10 στις 19:49. Αιτία: ...ουπσ! ορθογραφικό και συντακτικό λάθος...
Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O loukassss έγραψε στις 12:47, 17-01-10:

Παιδιά θα ήθελα να ζήσω αυτή την ζωή με όποιο τίμημα, γιατι είναι το πρώτο και θεμελιώδες δικαίωμα του ανθρώπου για να μπορεί να πραγματοποιήσει και τα άλλα του. Αν οι γονείς όλων μας, μας είχαν στερήσει αυτην την δυνατότητα δεν θα ήμασταν εδώ να μιλούσαμε και να πούμε πως δε θα θέλαμε να μας ξεφορτωθούν αν γεννιόμασταν με οποιοδήποτε ''κουσούρι'' αλλα και με αυτήν την θαυμαστή μοναδικότητα, χαρισματικότητα και αξία της ανθρώπινης ζωής. Και απο ότι ξέρετε ο άνθρωπος έχει την δυνατότητα και τα ψυχικά αποθέματα να υπερβεί την ζωή και νικήσει σε αυτόν τον αγώνα. Τέλος προκατάληψη είναι να δέχεσαι την γνώμη μονάχα λίγων ιατρικών επιστημόνων και να παραβλέπεις όλες τις άλλες συνιστώσες της ανθρώπινης ύπαρξης.

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 12:50, 17-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από loukassss
Παιδιά θα ήθελα να ζήσω αυτή την ζωή με όποιο τίμημα, γιατι είναι το πρώτο και θεμελιώδες δικαίωμα του ανθρώπου για να μπορεί να πραγματοποιήσει και τα άλλα του. Αν οι γονείς όλων μας, μας είχαν στερήσει αυτην την δυνατότητα δεν θα ήμασταν εδώ να μιλούσαμε και να πούμε πως δε θα θέλαμε να μας ξεφορτωθούν αν γεννιόμασταν με οποιοδήποτε ''κουσούρι'' αλλα και με αυτήν την θαυμαστή μοναδικότητα, χαρισματικότητα και αξία της ανθρώπινης ζωής. Και απο ότι ξέρετε ο άνθρωπος έχει την δυνατότητα και τα ψυχικά αποθέματα να υπερβεί την ζωή και νικήσει σε αυτόν τον αγώνα. Τέλος προκατάληψη είναι να δέχεσαι την γνώμη μονάχα λίγων ιατρικών επιστημόνων και να παραβλέπεις όλες τις άλλες συνιστώσες της ανθρώπινης ύπαρξης.
μα δεν ειπε κανεις οτι ειναι κατα της τεκνοποιησης.. απλα θεωρω οτι ολα πρεπει να γινονται την σωστη ωρα και με τις καταλληλες συνθηκες.. επαναλαμβανω οτι ειμαι κατα τις εκτρωσης..γι αυτο απλα να προσεχουμε πως και τι κανουμε!

Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O loukassss έγραψε στις 13:00, 17-01-10:

Δηλαδή το έγκλημα να είναι προμελετημμένο. Να προτέινουμε επίσης να ''καθαρίζονται'' και όποια μέλη μιας κοινωνίας πάσχουν απο κάποια μορφή ανικανότητας σωματικής, πνευματικής ή και φυλετικής(βλέπε Χίτλερ). Έτσι θα προάγουμε και την ''ποιότητα'' της ανθρώπινης ζωής.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 13:03, 17-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από loukassss
Δηλαδή το έγκλημα να είναι προμελετημμένο. Να προτέινουμε επίσης να ''καθαρίζονται'' και όποια μέλη μιας κοινωνίας πάσχουν απο κάποια μορφή ανικανότητας σωματικής, πνευματικής ή και φυλετικής(βλέπε Χίτλερ). Έτσι θα προάγουμε και την ''ποιότητα'' της ανθρώπινης ζωής.
ποιος ειπε κατι τετοιο?? αυτο που λεμε ειναι ενα ζευγαρι να αποκταει παιδι οταν ειναι σε θεση να το συντηρησει οικονομικα και συναισθηματικα.. δεν ειπαμε το παιδι να εχει καποιο προβλημα νοηματικο ή σωματικο και να το ''καθαρισει''

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril, Scandal

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους