Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 286)
Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης
88
30,77%
Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης
69
24,13%
Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης
50
17,48%
Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης
52
18,18%
Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά
27
9,44%

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 20:05, 17-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από loukassss
Παιδιά θα ήθελα να ζήσω αυτή την ζωή με όποιο τίμημα, γιατι είναι το πρώτο και θεμελιώδες δικαίωμα του ανθρώπου για να μπορεί να πραγματοποιήσει και τα άλλα του. Αν οι γονείς όλων μας, μας είχαν στερήσει αυτην την δυνατότητα δεν θα ήμασταν εδώ να μιλούσαμε και να πούμε πως δε θα θέλαμε να μας ξεφορτωθούν αν γεννιόμασταν με οποιοδήποτε ''κουσούρι'' αλλα και με αυτήν την θαυμαστή μοναδικότητα, χαρισματικότητα και αξία της ανθρώπινης ζωής. Και απο ότι ξέρετε ο άνθρωπος έχει την δυνατότητα και τα ψυχικά αποθέματα να υπερβεί την ζωή και νικήσει σε αυτόν τον αγώνα. Τέλος προκατάληψη είναι να δέχεσαι την γνώμη μονάχα λίγων ιατρικών επιστημόνων και να παραβλέπεις όλες τις άλλες συνιστώσες της ανθρώπινης ύπαρξης.
Με όποιο τίμημα loukassss?
Δηλαδή δεν θα σε ενδιέφερε εάν ήσουν το αποτέλεσμα μιας βραδιάς μετά από ένα πάρτυ με πολύ αλκοόλ, ή ενός βιασμού?
Εάν η μητέρα σου είχε υποχρεωθεί να σε κρατήσει παραιτούμενη από άλλα σχέδια και όνειρα, αν ήσουν το αποτέλεσμα μιας επιπόλαιης σχέσης με τους γονείς του πατέρα σου να στραβοκοιτάνε αυτή που τύλιξε το γιό τους?
Εάν ο πατέρας σου κυνηγούσε ό,τι πετάει και ό,τι κολυμπάει (και ό,τι περπατάει φυσικά!) οικτίροντας τον εαυτό του που πήγε και χαντακώθηκε με την πρώτη που πήγε κι έμεινε έγκυος και δεν ήθελε να το ρίξει και υποχρεώθηκε να την παντρευτεί?

Αν είχες ένα "κουσούρι" όχι διανοητικό να μην καταλαβαίνεις την κατάσταση σου, αλλά φυσικό ας πούμε και να βλέπεις την οικογένεια σου να σκοτώνεται για να σε φροντίσει χωρίς μέσα, χωρίς πόρους, χωρίς υποστήριξη και να ξέρεις ότι αν μείνεις μόνος σου την έβαψες, και παρόλα αυτά οι άλλοι να θυσιάζονται για σένα, θα τα άξιζες όλα αυτά με τη μοναδικότητα και χαρισματικότητα της ανθρώπινης ζωής?

Προς αποφυγή κάθε πιθανής παρεξήγησης όλα τα παραπάνω ουδεμία σχέση έχουν με πραγματικά πρόσωπα και καταστάσεις και αποτελούν αποκλειστικά και μόνο υπόθεση εργασίας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:08, 17-01-10:

Για κάποιους η όποια ζωή είναι οκ. Τι να πεις...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:15, 17-01-10:

Ποιος από εμάς μπορεί να προεξοφλήσει τι θα γίνει κάποιος που γεννήθηκε κάτω από τις συνθήκες που αναφέρεις DR?
Ποιος από εμάς μπορεί να αποφασίσει ποιος αξίζει να ζει και ποιος όχι;
Η όποια ζωή είναι μια δυνατότητα παραπάνω από την ανυπαρξία. Για κάποιους αυτό είναι αρκετό:
http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=7006

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:23, 17-01-10:

Ποιος από εμάς μπορεί να προεξοφλήσει τι θα γίνει κάποιος που γεννήθηκε κάτω από τις συνθήκες που αναφέρεις DR?
Οι στατιστικές.

Αυτός που εκ των πραγμάτων θα αγαπάει αυτό το παιδί πιο πολύ από όλους: η μητέρα του.

Η όποια ζωή είναι μια δυνατότητα παραπάνω από την ανυπαρξία.
Υπάρχει όμως και η κάπως καλή ζωή που είναι μια δυνατότητα παραπάνω από την όποια ζωή.

Για κάποιους αυτό είναι αρκετό:
Για κάποιους αυτό δεν είναι:
http://apneagr.blogspot.com/2008/11/10000.html
http://www.hamogelo.gr/default.asp?pid=266&la=1

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 20:28, 17-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Η όποια ζωή είναι μια δυνατότητα παραπάνω από την ανυπαρξία. Για κάποιους αυτό είναι αρκετό:
Για το τί θα γίνει αυτός που γεννήθηκε κάτω από τις συνθήκες που αναφέρω, δε μπορεί να προβλέψει κανείς, έχεις δίκιο σ' αυτό.
Για το τί θα συμβεί σ' αυτούς που θα τον γεννήσουν κάτω από αυτές τις συνθήκες μιλάω και θεωρώ εγωιστικό να λέει κάποιος "εγώ θέλω να ζήσω τη ζωή με όποιο τίμημα" γιατί το τίμημα κατ΄ αρχήν αφορά σε άλλους.

"ποιός αξίζει να ζει και ποιός όχι?" Σύμφωνοι. Αυτό μάλλον δεν είναι δικό μας θέμα.
Ποιος (όχι αξίζει φυσικά, σε αυτή την παγίδα δεν πέφτω) αντέχουν οι γονείς του από κάθε άποψη να φτάσει στο χρονικό - βιολογικό σημείο της ζωής (μέσω της γέννησης) και μετά από αυτό να συνεχίσει την ύπαρξη του με τις όποιες απαιτήσεις της όμως?

"Η όποια ζωή είναι μια δυνατότητα παραπάνω από την ανυπαρξία"
Αρκεί να μην οδηγεί στην "ανυπαρξία" αυτούς που τη γεννούν...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη loukassss
Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O loukassss έγραψε στις 20:40, 17-01-10:

http://ektrosi.com/
Μία χρήσιμη πηγή.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:51, 17-01-10:

Φαίνεται δεν είχε διαβάσει στατιστικές ο Steve Jobs...
http://www.youtube.com/watch?v=UF8uR6Z6KLc

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

loukassss

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη loukassss
Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O loukassss έγραψε στις 21:39, 17-01-10:

όταν κριτήριο έχουμε το εγώ και όχι το εσύ τότε όλα διαστρέφονται. Και το εσύ δεν προβλέπεται.

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη negative
Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 21:49, 17-01-10:

himela θα συμφωνήσω μαζί σου....είναι απίστευτο το πως κάποιοι βρίσκουν βίντεο για το πόσο βίαιη μπορεί να είναι η διαδικασία της έκτρωσης ,αλλά ταυτόχρονα ξεχνούν?εθελοτυφλούν?για τις κακοποιήσεις παιδιών...
Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω όλους εσάς που τάσσεστε κατά... με τι ακριβώς συμφωνείτε?με το να σταματήσουν να γίνονται εκτρώσεις?

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 23:29, 28-09-10:

Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να σώζεις μια ζωή και χειρότερο από το να την αφαιρείς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 01:57, 29-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να σώζεις μια ζωή και χειρότερο από το να την αφαιρείς.

Μπορεί να ερμηνευτεί ποικιλοτρόπως αυτή σού η απάντηση...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 19:18, 14-10-10:

Είχα τις προάλλες την εξής συζήτηση με κάποιον συνάδελφο απ' τη δουλειά και θα ήθελα να τη μοιραστώ μαζί σας:

Ο συνάδελφος λοιπόν, είναι τριάντα ενός ετών και μόλις πρόσφατα έμαθα ότι είχε έναν γιο συνομήλικο της κόρης μου, έντεκα ετών. Υπολόγισα λοιπόν και είδα πως θα πρέπει να έχει γίνει πατέρας σε ηλικία 20 ετών. Έτσι του έπιασα κουβέντα και τον ρώτησα τι και πώς. Μου απάντησε ότι όταν έμεινε έγκυος η γυναίκα του, συνέβη το σχετικά σπάνιο γεγονός να συνεχίσει να έχει έμμηνο ρύση, ενώ κυοφορούσε. Όταν κατάλαβαν ότι ήταν έγκυος, ήταν ήδη αργά, αφού είχαν πλέον φτάσει στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης. Έτσι "αναγκάστηκαν" να παντρευτούν και να κρατήσουν το παιδί, ενώ ακόμη δεν είχαν κλείσει το εικοστό έτος της ηλικίας τους.

"Εάν δεν συνέβαινε αυτό", τον ρώτησα, "θα κάνατε έκτρωση, έτσι δεν είναι;"
"Ασφαλώς!" αποκρίθηκε αυτός.
"Πώς τα βγάλατε πέρα;" ξαναρώτησα εγώ.
"Αρκετά εύκολα. Δουλεύαμε και οι δύο, μας βοήθησαν και οι γονείς μας, δεν παιδευτήκαμε και τόσο πολύ τελικά", μου λέει.
"Η γυναίκα σου με τι ασχολείται;" συνέχισα εγώ την ανάκριση.
"Είναι δημοσιογράφος, δουλεύει στο Τάδε τοπικό κανάλι εδώ κι εννέα χρόνια", απαντάει και πάλι πρόθυμα ο συνάδελφος (εμ βέβαια, με γυναίκα δημοσιογράφο, είχε συνηθίσει ο άνθρωπος στις συνεντεύξεις ).
"Ξέρεις, καλύτερα που έγινε έτσι το πράγμα", συνέχισε μόνος του, χωρίς να τον ρωτήσω τούτη τη φορά. "Δεν το μετανιώνω καθόλου. Αναγκαστήκαμε να μπούμε στη δυσκολία και τα καταφέραμε μια χαρά, δεν ήταν τόσο τρομερό όσο πιστεύαμε. Η δυσκολία μας έκανε δυνατότερους".

Έχει γραφεί συχνά στο θέμα, ότι θα πρέπει να γίνεται μια έκτρωση, όταν οι γονείς δεν είναι ακόμη φτιαγμένοι οικονομικά και δεν θα έχουν να προσφέρουν στο παιδί τους όσα του χρειάζονται. Έφτασε να ειπωθεί ακόμη και ότι η αποφυγή της έκτρωσης σε τέτοια περίπτωση θα ήταν μια πράξη ανεύθυνη, για το καλό του παιδιού!! Οι συγκεκριμένοι άνθρωποι δεν είχαν τίποτε κι όμως κατάφεραν να δώσουν στο παιδί τους ό,τι του χρειαζόταν, όσα δώσαμε κι εμείς που κάναμε παιδιά σε μεγαλύτερη ηλικία.

Άλλοτε γράφηκε ότι η παρουσία ενός παιδιού στη ζωή μιας γυναίκας, σε τόσο μικρή ηλικία, θα εκμηδένιζε κάθε δυνατότητα για καριέρα, η κοπέλα θα ήταν αναγκασμένη να συμβιβαστεί με το ρόλο της μάνας. Η συγκεκριμένη κοπέλα, σπούδασε δημοσιογραφία και δουλεύει στην τηλεόραση εδώ και χρόνια. Αυτήν την καριέρα είχε σκοπό να κάνει, ακόμη κι αν δεν είχε κάνει παιδί.

Μήπως τελικά τα όσα έχουν ακουστεί, φαντάζουν κάπως υπερβολικά;

Δεν είμαι υπέρ της απαγόρευσης της έκτρωσης, δια νόμου. Εντούτοις, κρατώ μια κριτική στάση απέναντι στο ζήτημα. Το σκεπτικό μου ήταν πάντοτε ότι η έκτρωση είναι μια πολύ σημαντική απόφαση και πως δεν θα πρέπει να λαμβάνεται αψήφιστα και με τόση ευκολία, όση στις μέρες μας. Εμπεριέχει θέματα υγείας της ίδιας της γυναίκας, αλλά και σημαντικά ηθικά διλήμματα, στα οποία φιλοσοφία και βιολογία αδυνατούν ακόμη να δώσουν μια απόλυτη απάντηση. Θα πρέπει να δοθεί μεγαλύτερη βαρύτητα στην αντισύλληψη και η έκτρωση να χρησιμοποιείται μόνο ως τελευταία λύση. "Η έκτρωση δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης"...

17 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 19:45, 14-10-10:

[spoiler]
Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Kατ'αρχήν κάντε ενα spoiler στο θέμα.Δεν ξερω πως γινεται.Θα σας πω πρώτα για τους γονείς μου και μετα για μενα.

Οσον αφορα τους γονείς μου λοιπον.Ο Θανασης μπηκε αισίως στα 43 πριν κατι μήνες,κι η Βασω στα 37.Που σημαινει πως εμενα με καναν στα 24 και 18 αντιστοιχα,η μανα μου ηταν πιο μικρη απο ο,τι είμαι εγώ τώρα.Αναγκαστηκε να αφήσει και το ΙΕΚ που άρχιζε,ημουν και περιεργος τυπας εγω,βγήκα και εφταμινητης...Ολα οκ με εμενα παντως.Και με την αδερφη που ηρθε μετα απο εναμιση χρονο.

Ελα σου ομως που μετα απο κεινην ηρθαν άλλα δυο απρογραμμάτιστα.Ο πατερασ μου παραιτηθηκε απο στρατιωτικός,κι επιασε αλλη δουλεια ενω ηταν βολεμενος για να μη μας τρεχει με μεταθεσεις.Οι γονεις μου εμαθαν τη λεξη "δάνειο " απο την καλη και την αναποδη.Αναγκαστηκαν να αλλαξουν σπίτι,και πολλά άλλα,Και φθάνουμε στο σήμερα:Στα 43 και 37 τους εχουν εμενα δευτεροετή χημικου,την αδερφη μου που δινει με στοχο παιδαγωγικά,και τους δυο μικρους να εχουν καιρο ακόμη.Εκτος αυτών,καθε ενα απο τα παιδια τους εχει βγάλει δυο ξένες γλώσσες κι έχει μαύρη ζώνη σε πολεμική τεχνη,το ρεζουμε είναι οτι μιλάμε για ΠΟΛΛΑ λεφτά.Και δεν ειναι μόνο αυτά.Η μανα μου στα 25 της βρεθηκε με 4 παιδια,και χωρις καποιον να βοηθα.Η μια γιαγια στη Σαντορίνη κι η αλλη στα Τρικαλα.Θελει πολλά κότσια για να κουμανταρεις τετοια οικογενεια στην ηλικια που ολες οι γνωστες σου ζουν τη ζωη τους και με τον αντρα ολη μερα στη δουλεια.Αυτοι οι ανθρωποι καθησαν ομως κατω,εβαλαν τις προταιρεοτητες τους,κι επελεξαν συνειδητα.Οταν ο πατερας μου πήγε να παραιτηθει,καποιος του ειπε πως κανει τη εγαλυτερη ανοησια της ζωης του.Εκεινος απάντησε "Μετα απο χρονια,καποτε θα τα βάλω ολα κατω με τα παιδια μου,θα δουμε τι εχουε,και αρα ποιος απο εμας τους δυο εχε δικιο"Δεν το κανει ο καθένας αυτό.Κι αν εμαθα κατι απο εκεινους,είναι να εκτιμαω,να βάζω κι εγω προτεραιότητες,και το κυριότερο,πως η ευκολοτερη λύση δεν είναι πάντα κι αυτή που μακροπροθεσμα σε κανει πιο ευτυχισμένο.Εκτος κι αν καποιος θεωρει ανευθυνοτητα που δε σκότωσαν εμενα η τα αδερφακια μου.

Βεβαια ξερω,δεν ειναι ολοι οι μπαμπαδες κι οι μαμαδες ερωττευμενοι οσο οι δικοι μου και και και...το γνωρίζω.Γι αυτό είπα,εξαρτάται απο τον άνθρωπο,αν μπορεί ή οχι να το κάνει.Ενα παιδι ομως ειναι μια ζωη.Πρεπει να συντρεχουν παρα πολυ σοβαροι λογοι ωστε να μην το κρατησεις.Και για μενα δεν ειναι σοβαρος λογος το οτι εσπασε το προφυλακτικο στα 23 σου.Ας προσεχες.Αν εισαι ανικανος να το αγαπησεις,ΔΩΣ ΤΟ ΓΙΑ ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ,τοσα ζευγαρια δεν μπορουν να κανουν παιδια.

Και περναμε σε εμενα.Ειμαι οπως είπα φοιτητης Χημικου,και σκεφτομαι αργοτερα να παρακολουθησω το Βιολογικο(δεν ξερω τι μου ξηερωνει παντως ηδη παιρνω μαθηματα απο κει.)Ενας παρα πολυ ενδιαφερον κλάδος για μενα,απο καθαρα επιστημονικη,αλλα και κοινωνικη σκοπια,ειναι εκεινος του προγεννητικού ελεγχου.Κοινως του ελεγχου που κανει επιστημονας για να διαπιστωσει αν το εμβρυο που κυοφορει μια γυναικα ειναι υγιες η οχι.Συνηθως η φυση "προνοει",και ενας μηχανισμος της ειναι να αποβαλλουν οι γυναικες που κυοφορουν παιδια με σοβαροτατες γεννετικες ανωμαλιες.Καια φορα ομως παιδια τετοια προκειται να γεννηθουν,και πλεον η προοδος της επιστημης εχει φερει τους γονεις στο σημειο πριν τη γεννηση να το ξερουν.Δυστυχως,δυστυχως ομως,δδε μπορεις να κανεις ενα χρονικο αλμα να πας στο εικοσαχρονο παιδι σου και να το ρωτησεις αν τελικα ηθελε να γεννηθει,οση αγαπη κι αν του δωσεις εσυ.Οποτε για μενα,τελικα ΔΕΝ υπαρχει αντικειμενικη απαντηση οταν συντρεχουν λογοι υγειας.

Αν τελος,κινδυνευε η γυναικα μου,μου ελεγε δηλαδη καποιος γιατρος(εφιαλτικό σεναριο η αληθεια)πως ή θα ζησει εκείνη,ή το παιδι,θα διαλεγα να ζησει η ιδια ακόμη κι αν ηξερα πως δε θα το ηθελε,οποια κι αν θα ηταν η επακολουθη αντιδραση της.

Αυτα.

Εdit:thanks για τη διευκρινηση με τα spoiler

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chemwizard : 14-10-10 στις 20:04. Αιτία: παραγράφους αλλιώς η Comodessina μας κρατά δίκανο :P
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,884 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:52, 14-10-10:

"Η έκτρωση δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης"...
Τώρα είπες την πιο σωστή κουβέντα,κατά την άποψη μου.Ακριβώς αυτό..ξέρω κάποιες περιπτώσεις,που πήγαιναν με τη γνωστή μέθοδο ...που δεν χρησιμοποιούν προφυλακτικό δηλαδη...κλπ...κλπ....,και έχουν κάνει αρκετές εκτρώσεις..η μία μάλιστα πάνω απο 5(δεν θυμάμαι..έχασα το λογαριασμό η δόλια..)Αυτό το θεωρώ απαράδεχτο..
ΟΜΩΣ....σε περιπτωση βιασμού,και περιπτώσεων που έχουν παρθεί φάρμακα απο τη μητέρα,χωρίς να γνωρίζει ότι είναι έγκυος..αλλά και γενικότερα σε καταστάσεις όπου οι πιθανότητες τερατογέννεσης και πάρα πολύ σοβαρών προβλημάτων είναι μεγάλες..εκεί το δικαιολογώ απόλυτα.1ον...δεν είναι δυνατόν να αφαιρέσουμε απο κάποιον το δικαίωμα να ΜΗΝ θέλει να γίνει γονιός(αυτό ισχύει για την περίπτωση του βιασμου..) και 2ον...δεν μπορούμε και πάλι να αφαιρέσουμε το δικαίωμα απο κάποιον να ΜΗΝ θέλει να φέρει στον κόσμο ένα παιδί..που θα βασανίζεται ΤΟ ΙΔΙΟ πάνω από όλα και από όλους...νομίζω ότι αυτό το δικαίωμα το έχουμε...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 20:09, 14-10-10:

.....
Δεν είμαι υπέρ της απαγόρευσης της έκτρωσης, δια νόμου. Εντούτοις, κρατώ μια κριτική στάση απέναντι στο ζήτημα.....
Οι εκτρώσεις που γίνονται κάθε χρόνο στην Ελλάδα είναι τόσες πολλές που το θεωρώ αναγκαίο να δημιουργηθεί σχετική νομοθεσία για να τις περιορίσει. Διαφωνώ με την πλήρη απαγόρευση αλλά μπορεί να εφαρμοστούν πιο ελαστικοί νόμοι (π.χ. από μια ηλικία και έπειτα να επιτρέπεται μόνο μια έκτρωση εφ΄ορου ζωής να κάνει μια γυναίκα).

Οι περισσότερες εκτρώσεις δεν γίνονται από ανήλικα ζευγάρια αλλά από ενήλικα και αυτό πρέπει να μας προβληματίσει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,884 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:38, 14-10-10:

Οι εκτρώσεις που γίνονται κάθε χρόνο στην Ελλάδα είναι τόσες πολλές που το θεωρώ αναγκαίο να δημιουργηθεί σχετική νομοθεσία για να τις περιορίσει. Διαφωνώ με την πλήρη απαγόρευση αλλά μπορεί να εφαρμοστούν πιο ελαστικοί νόμοι (π.χ. από μια ηλικία και έπειτα να επιτρέπεται μόνο μια έκτρωση εφ΄ορου ζωής να κάνει μια γυναίκα).

Οι περισσότερες εκτρώσεις δεν γίνονται από ανήλικα ζευγάρια αλλά από ενήλικα και αυτό πρέπει να μας προβληματίσει.
Διαφωνώ κάθετα σε αυτό...επειδή στην ζωή..όλα μπορούν να συμβούν,πες ότι μια γυναίκα έχει την ατυχία να κάνει έρωτα με προφυλακτικό..αλλά σπάσει και τις 2 φορές..και ΔΕΝ θέλει να γίνει μητέρα..είναι δυνατον να της το απαγορεύσουμε αυτό το δικαίωμα..και να της το επιβάλλουμε;;
Πάντως το θεωρώ γενικότερα απαράδεχτο να σου επιβάλλουν, νόμοι..,τι να κάνεις με το σώμα σου.Ενημέρωση,παιδεία και "ηθική" πρέπει να υπάρχει σε αυτό το θέμα..και όχι νόμοι που θα σου επιβάλλουν κάτι...

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 20:44, 14-10-10:

"Πώς τα βγάλατε πέρα;" ξαναρώτησα εγώ.
"Αρκετά εύκολα. Δουλεύαμε και οι δύο, μας βοήθησαν και οι γονείς μας, δεν παιδευτήκαμε και τόσο πολύ τελικά", μου λέει.
Δηλαδή, σε απλά μαθηματικά,

Δύο γονείς με σταθερή εργασία (το λέω κι ανατριχιάζω) +
δύο οικογένειες backup = 4 γιαγιάδες - παππούδες, τουτέστιν +
8 χείρες βοηθείας και ... (last but not least) τουλάχιστον +
2 μισθοί/συντάξεις επιπλέον (που και το ελάχιστο μετράει έτσι?)

Pas mal du tout!

Υ.Γ.1 Όχι φίλτατε φίλε, τίποτε απ' ό,τι έχει γραφεί εδώ υπέρ των εκτρώσεων δεν είναι υπερβολικό γιατί δεν αφορά στην πράξη αυτή καθαυτή αλλά στο αδιαμφισβήτητο και μη διαπραγματεύσιμο δικαίωμα της γυναίκας σε διαχείριση από την ίδια του σώματος και της ζωής της. (προσωπική άποψη)

Υ.Γ.2 Εγκρίνω κι επαυξάνω με όλη μου την ψυχή την διατύπωση ότι η έκτρωση δεν αποτελεί μέθοδο αντισύλληψης. Απλά θα την υποστηρίξω με μεγαλύτερη θέρμη όταν κάθε νέο κορίτσι στη χώρα μας, (για την οικονομία της συζήτησης περιορίζω τον γεωγραφικό ορίζοντα) θα έχει πλήρη και αντικειμενική πρόσβαση στη γνώση και την ενημέρωση, πλήρη, διακριτική και ανεμπόδιστη πρόσβαση σε ιατρικές / συμβουλευτικές υπηρεσίες ώστε η πρόληψη να καταστήσει πράγματι "υπερβολική" την καταστολή... Σαφώς μιλάω ειδικά για τις νέες κοπέλες και μάλιστα σε ηλικία σχολείου γιατί στις μικρές ηλικίες διαμορφώνονται οι νοοτροπίες που μας ακολουθούν στην υπόλοιπη ζωή μας.

(πώς να διδάξεις νέα κόλπα σε γέρικο σκύλο?)

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 20:59, 14-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Διαφωνώ κάθετα σε αυτό...επειδή στην ζωή..όλα μπορούν να συμβούν,πες ότι μια γυναίκα έχει την ατυχία να κάνει έρωτα με προφυλακτικό..αλλά σπάσει και τις 2 φορές..και ΔΕΝ θέλει να γίνει μητέρα..είναι δυνατον να της το απαγορεύσουμε αυτό το δικαίωμα..και να της το επιβάλλουμε;;
Πάντως το θεωρώ γενικότερα απαράδεχτο να σου επιβάλλουν, νόμοι..,τι να κάνεις με το σώμα σου.Ενημέρωση,παιδεία και "ηθική" πρέπει να υπάρχει σε αυτό το θέμα..και όχι νόμοι που θα σου επιβάλλουν κάτι...
Από τη στιγμή που το επιτρέπει ο νόμος υπάρχει ένα μικρό ποσοστό γυναικών κυρίως χαμηλού μορφωτικού επιπέδου που αντί για το προφυλακτικό προτιμούν την έκτρωση (ως μέσο αντισύλληψης). Αυτό με κάποιον τρόπο πρέπει να σταματήσει. Οι νόμοι υπάρχουν γι αυτό το λόγο. Όσο καλή παιδεία και ενημέρωση να υπάρχει στην κοινωνία θα υπάρχει πάντοτε αυτή η μερίδα (που σε διαβεβαιώνω πως δεν είναι ασήμαντη).

Η γυναίκα δεν αποφασίζει μόνο για το σώμα της, αποφασίζει για μια ακόμα αγέννητη ζωή που δεν της ανήκει.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 21:00, 14-10-10:

Καταστολή αντί για πρόληψη?

Απαγόρευση αντί για εκπαίδευση?

Πιστεύεις πραγματικά ότι αυτό είναι ένα κενό που μπορεί να γεμίσει ο νόμος και όχι η γνώση?

Ή ότι το ζήτημα λύνεται με άμεσα μέτρα στην παρούσα γενιά και όχι με σχεδιασμό αγωγής των επόμενων?

Υ.Γ.1 Η ευθύνη της κοινωνίας είναι να μην υπάρχουν αμόρφωτες γυναίκες, όχι να επιτρέπει την ύπαρξη τους για να τους απαγορεύει την αυτοδιάθεση μετά...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 14-10-10 στις 21:09. Αιτία: προσθήκη υστερόγραφου σε συνέχεια σχετικής ανάρτησης
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:23, 14-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Αυτό ακριβώς εννοώ κι εγώ σιόρα Πουπουλίνα μου. Κανείς νόμος δεν μπορεί να σου πει τι θα κάνεις με το σώμα σου. Αυτοσυγκράτηση χρειαζόμαστε, όχι απαγορεύσεις.

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Δηλαδή, σε απλά μαθηματικά,

Δύο γονείς με σταθερή εργασία (το λέω κι ανατριχιάζω) +
δύο οικογένειες backup = 4 γιαγιάδες - παππούδες, τουτέστιν +
8 χείρες βοηθείας και ... (last but not least) τουλάχιστον +
2 μισθοί/συντάξεις επιπλέον (που και το ελάχιστο μετράει έτσι?)

Pas mal du tout!
Όλοι οι φίλοι μου, όπως κι εγώ προσωπικά, όταν φτάσαμε να κάνουμε παιδιά, είχαμε περίπου τα ίδια. Η διαφορά είναι πως πολλοί άλλοι, που θα μπορούσαν εάν ήθελαν να έχουν τις ίδιες "ευκολίες", σε νεαρή ηλικία, θα προέβαιναν χωρίς δεύτερη σκέψη σε μια έκτρωση, επειδή "δεν θα μπορούσαν να τα βγάλουν πέρα". Το ίδια άλλωστε θα έκαναν αναμφίβολα και οι ήρωες της ιστορίας μου, εάν η τύχη δεν τους είχε αναγκάσει να αποδεχτούν την ευθύνη. Όταν το έκαναν όμως, ανακάλυψαν ότι τα πράγματα ήταν καλύτερα απ' ό,τι υπολόγιζαν. Αυτή είναι και η υπερβολή που διαβλέπω εγώ σε όσα έχω ακούσει.

Α, και τις δουλειές δεν τις είχαν από πριν, μετά τις βρήκαν...

Υ.Γ.1 Όχι φίλτατε φίλε, τίποτε απ' ό,τι έχει γραφεί εδώ υπέρ των εκτρώσεων δεν είναι υπερβολικό γιατί δεν αφορά στην πράξη αυτή καθαυτή αλλά στο αδιαμφισβήτητο και μη διαπραγματεύσιμο δικαίωμα της γυναίκας σε διαχείριση από την ίδια του σώματος και της ζωής της. (προσωπική άποψη)
Από τη στιγμή που έχω ταχθεί ανοιχτά ΕΝΑΝΤΙΟΝ της απαγόρευσης της έκτρωσης δια νόμου, νομίζω ότι έχω καλύψει τα παραπάνω. Δεν υπάρχει έδαφος διαφωνίας εδώ...

Υ.Γ.2 Εγκρίνω κι επαυξάνω με όλη μου την ψυχή την διατύπωση ότι η έκτρωση δεν αποτελεί μέθοδο αντισύλληψης. Απλά θα την υποστηρίξω με μεγαλύτερη θέρμη όταν κάθε νέο κορίτσι στη χώρα μας, (για την οικονομία της συζήτησης περιορίζω τον γεωγραφικό ορίζοντα) θα έχει πλήρη και αντικειμενική πρόσβαση στη γνώση και την ενημέρωση, πλήρη, διακριτική και ανεμπόδιστη πρόσβαση σε ιατρικές / συμβουλευτικές υπηρεσίες ώστε η πρόληψη να καταστήσει πράγματι "υπερβολική" την καταστολή... Σαφώς μιλάω ειδικά για τις νέες κοπέλες και μάλιστα σε ηλικία σχολείου γιατί στις μικρές ηλικίες διαμορφώνονται οι νοοτροπίες που μας ακολουθούν στην υπόλοιπη ζωή μας.
Τα διατύπωσες καλύτερα απ' ό,τι θα τα διατύπωνα εγώ και συμφωνώ απολύτως, ευχαριστώ δε για την συμπλήρωση...

(πώς να διδάξεις νέα κόλπα σε γέρικο σκύλο?)
Πετώντας του γέρικα κόκκαλα; Ληγμένες κροκέτες;;

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 21:38, 14-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Καταστολή αντί για πρόληψη?

Απαγόρευση αντί για εκπαίδευση?

Πιστεύεις πραγματικά ότι αυτό είναι ένα κενό που μπορεί να γεμίσει ο νόμος και όχι η γνώση?

Ή ότι το ζήτημα λύνεται με άμεσα μέτρα στην παρούσα γενιά και όχι με σχεδιασμό αγωγής των επόμενων?

Υ.Γ.1 Η ευθύνη της κοινωνίας είναι να μην υπάρχουν αμόρφωτες γυναίκες, όχι να επιτρέπει την ύπαρξη τους για να τους απαγορεύει την αυτοδιάθεση μετά...

Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα εκπαίδευσης είναι θέμα ηθικής.... Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν ξέρουν τρόπους αντισύλληψης ή ότι η έκτρωση ουσιαστικά είναι αφαίρεση ζωής αλλά ότι δεν τους ενδιαφέρει. Βέβαια αυτό ισχύει για την μειοψηφία (που σε διαβεβαιώνω πως δεν είναι ασήμαντη) και πιστεύω ότι η πολιτεία δεν πρέπει να την αφήσει ανεξέλεγκτη.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:42, 14-10-10:

Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα εκπαίδευσης είναι θέμα ηθικής.... Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν ξέρουν τρόπους αντισύλληψης ή ότι η έκτρωση ουσιαστικά είναι αφαίρεση ζωής αλλά ότι δεν τους ενδιαφέρει. Βέβαια αυτό ισχύει για την μειοψηφία (που σε διαβεβαιώνω πως δεν είναι ασήμαντη) και πιστεύω ότι η πολιτεία δεν πρέπει να την αφήσει ανεξέλεγκτη.
αγαπημενε μου fockos..την "ηθική"..ποιός θα μας την διδάξει;;..η ηθική για κάθε άνθρωπο,ακόμα και για κάθε λαό,θρησκεία κλπ..είναι διαφορετική..άρα..αυτό που μένει είναι η ενημέρωση...και η παιδεία..και όταν λέω ενημέρωση,δεν εννοώ μόνο το απλά.."φοράτε προφυλακτίκό"..αλλά γενικότερη ενημέρωση και παιδεία στο τι εχουμε δικαίωμα να κάνουμε και στο τι όχι,στο να είμαστε υπεύθυνοι.,.στο να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ..το τονίζω αυτο..,κλπ..κλπ...

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 22:56, 14-10-10:

Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα εκπαίδευσης είναι θέμα ηθικής....
"Μη κρίνετε ίνα μη κριθήτε" θα έλεγε ο φίλτατος Νωεύς

Εγώ πάλι θα έλεγα να αφήσουμε κατά μέρος την κινηματογραφική λογοτεχνία των ταινιών για όλη την οικογένεια και να δούμε το θέμα ως έχει:

Απλή και ξεκάθαρη αναπαραγωγική διαδικασία η οποία στα πλαίσια της κοινωνικής εξέλιξης ξέφυγε από τους περιορισμούς της παρόρμησης και τέθηκε κάτω από κανόνες.
Ε, οι κανόνες μεταβάλλονται ακολουθώντας την εξέλιξη σε όλες τις εκφάνσεις της. (κοινωνική, τεχνολογική κλπ)
Αυτό που δεν ήταν ηθικό άλλοτε, είναι ηθικό τώρα, και κάτι άλλο θα είναι ηθικό αύριο.

Συνεπώς η κατάχρηση (έστω) της έκτρωσης δεν καθιστά κάποιον ανήθικο, αλλά απλά "ανεκπαίδευτο" στη διαχείριση των ερωτικών ορμών του, και ανημέρωτο στον τρόπο με τον οποίο μπορεί να απολαμβάνει την ερωτική του ζωή χωρίς να διακινδυνεύει συνέπειες που θα βλάψουν τη ζωή τη δική του και άλλων γύρω του.

Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν ξέρουν τρόπους αντισύλληψης ή ότι η έκτρωση ουσιαστικά είναι αφαίρεση ζωής αλλά ότι δεν τους ενδιαφέρει.
Κι αυτό δεν αποτελεί ζήτημα αγωγής, ενημέρωσης κι εκπαίδευσης?

Μα καλά, πότε επιμορφώθηκαν οι νέες γενιές στις τεχνικές αντισύλληψης και ασφαλούς ερωτικής πράξης και πρόλαβαν να απορρίψουν την ενημέρωση που έλαβαν επιστρέφοντας στον παλιό καλό πάγκο του χασάπη? Τί έχασα? (Λέτε τα αντισταμινικά να σε ρίχνουν σε χειμερία νάρκη?)

Βέβαια αυτό ισχύει για την μειοψηφία (που σε διαβεβαιώνω πως δεν είναι ασήμαντη) και πιστεύω ότι η πολιτεία δεν πρέπει να την αφήσει ανεξέλεγκτη.
Την τελευταία φορά που άκουσα την "πολιτεία" να παρεμβαίνει σε τέτοια θέματα ήταν η απαγόρευση των εκτρώσεων στη Ρουμανία επί καθεστώτος Τσαουσέσκου και η απαγόρευση του δεύτερου παιδιού στην Κίνα... ( η προτελευταία πάλι, ήταν κάτι πειράματα ευγονικής του Γ΄Ράϊχ)

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 08:04, 15-10-10:

Έφτασε να ειπωθεί ακόμη και ότι η αποφυγή της έκτρωσης σε τέτοια περίπτωση θα ήταν μια πράξη ανεύθυνη, για το καλό του παιδιού!! Οι συγκεκριμένοι άνθρωποι δεν είχαν τίποτε κι όμως κατάφεραν να δώσουν στο παιδί τους ό,τι του χρειαζόταν, όσα δώσαμε κι εμείς που κάναμε παιδιά σε μεγαλύτερη ηλικία.
παντως απο τους γιατρους που εχω ακουσει.
βλεπουν συχνα γυναικες να μετανιωνουν για μια εκτρωση..
ομως σχεδον ποτέ να μετανιωνουν για ενα παιδι που αφησαν να γεννηθει,,

αυτο εχω ακουσει και διαβασει εγω..

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 09:27, 15-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Γιατι εδώ που τα λέμε οι γυναίκες τραβάμε το λούκι όχι εσείς. Εσείς μια χαρά τα περνάτε, η κοπέλα όμως είναι που καταστρέφει τη ζωή της. Όποιος είναι έξω απο το χορό πολλά τραγούδια ξέρει...
Πολύ παλιό μηνυμα μα το είδα τυχαία.Οταν ο άντρας αποφασίσει να αναγνωρίσει τις ευθύνες του δε λογίζεται ως ξεχωριστή της γυναικας ύπαρξη,οποτε ειναι καπως αδικο το όλο μηνυμα.

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 00:24, 16-10-10:

Πιστεύω πώς η καθε γυναίκα έχει τη δικιά της προσωπικότητα και ανάλογα με τις προτεραιότητες που βάζει στη ζώη της αποφασίζει αν θα κρατήσει το παιδί ή όχι.Συμαντικό ρόλο παίζει η ηλικία και άλλοι παράγοντες.Εμένα η φίλη μου στα 19 της έμεινε έγκυος και αποφάσισε να το κρατήσει,λίγη πίεση και απο τους γονείς και απο το αγόρι της παντρεύτηκαν.Μετά απο δύο χρόνια που έχουν περάσει το μετανίωνει φρικτά και για το γάμο και για το παιδί.Ίσως είναι οι ευθύνες που έχει ή τα όνειρα που δεν εκπληρώθηκαν και κουράστηκε απ'όλα.Πάντως εγώ θα το κρατούσα το παιδί,με ότι συνέπειες θα μπορούσε να φέρει.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 01:06, 16-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από *natalia5555*
Μετά απο δύο χρόνια που έχουν περάσει το μετανίωνει φρικτά και για το γάμο και για το παιδί.
Απιστευτο.Μενει έγκυος.Περνά τα πολύ δύσκολα.Εχει ενα παιδάκι δυο χρονών.Και ΤΩΡΑ μετανιώνει που το κράτησε?Προτιμώ να πιστεψω πως αυτό που διάβασα ήταν κάτι το επιφανειακό.Εκ μερους σου,ή εκ μερους της επιφανειακό.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:09, 16-10-10:

Πιστεύω πώς η καθε γυναίκα έχει τη δικιά της προσωπικότητα και ανάλογα με τις προτεραιότητες που βάζει στη ζώη της αποφασίζει αν θα κρατήσει το παιδί ή όχι.
πρωτα πρεπει να συναποφασισει με τον ανδρα..
τοπαιδι αλλωστε δεν της ανηκει,,50-50 ειναι..

αν ομως δυστυχως ο ανδρας δεν ενδιαφερεται κλπ..τοτε η αποφαση ειναι πανω της..αλλα ακομα και ο νομος το δεχεται μονο για λογους υγειας..και εγω συμφωνω..

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:19, 16-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Απιστευτο.Μενει έγκυος.Περνά τα πολύ δύσκολα.Εχει ενα παιδάκι δυο χρονών.Και ΤΩΡΑ μετανιώνει που το κράτησε?Προτιμώ να πιστεψω πως αυτό που διάβασα ήταν κάτι το επιφανειακό.Εκ μερους σου,ή εκ μερους της επιφανειακό.
Μερικά γενικά για να ξεκαθαρίσω την οπτική μου γωνία
1.Δεν είμαι μητέρα και δεν χρειάστηκε ποτέ να μπω στο δίλημμα αν...θα γίνω ή όχι. To be honest, αλήθεια δεν πολυκαταλαβαίνω (πλην μεμονωμένων-ειδικών περιπτώσεων) πώς στο καλό "τυχαίνει" αυτό σε ανθρώπους που λένε ότι προσέχουν και δεν θέλουν...anyway.
2. Eίμαι υπέρ της ελευθερίας επιλογής στην έκτρωση
3. Αν έπρεπε να μπω στο δίλημμα (μιλώντας πάντα θεωρητικά μιας και δεν έχω βιώσει το συναίσθημα), πριν 10 χρόνια θα έλεγα "δεν θα το κρατούσα" χωρίς δεύτερη σκέψη, σήμερα (χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω πότε συντελέστηκε εσωτερικά η αλλαγή) πιστεύω ότι θα το κρατούσα.

Μου κάνει εντύπωση που λες ότι τα δύσκολα πέρασαν. Πιστεύεις δλδ ότι όταν γίνεσαι γονιός τα δύσκολα είναι τα πρώτα ξενύχτια? Οι τόνοι από πάνες που θα αλλάξεις και τα ...φορτηγά από γάλα που θα ζεστάνεις? Είσαι πολύ λάθος. Όταν λένε ότι ένα παιδί δεν είναι (μόνο) οι 9 μήνες της αναμονής αλλά τα επόμενα -τουλάχιστον-18 χρόνια πιστεύεις ότι είναι τυχαίο? Μου κάνει τρομερή εντύπωση και μου φαίνεται εμένα πολύ επιφανειακό να πιστεύεις ότι τα δύσκολα είναι τα πρώτα δύο χρόνια και τώρα είναι μια χαρά. Το παιδί δεν είναι ...σκυλί, δεν είναι αυτόνομο για πολλά έτη και η μεγάλη εξαρτηση κρατάει χρονια. ΔΕΝ λέω ότι δεν τα έχουν καταφέρει χιλιάδες μανάδες ανά τον κόσμο/τους αιώνες αλλά δεν μου φαίνεται και παράλογο ένα κοριτσάκι 21 ετών (την ώρα που οι φίλες σπουδάζουν/διασκεδάζουν και βασικά ...παραμένουν παιδιά), ειδικά αν ευθύς εξαρχής είχε ενδοιασμούς και δεν ήταν σίγουρο, μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα [2 έτη] που αναγκάστηκε να βάλει άλλα πράγματα (που οι συμμαθήτριές της κάνουν) στην άκρη να νιώθει πιεσμένη, ζορισμένη. Τη δε σχέση της με τον άνδρα της δεν την ξέρουμε. Δεν ξέρουμε τι συναισθήματα έχει για τον πατέρα, πώς είναι η δική του συμπεριφορά απεναντί της πχ. 1000 πράγματα.
Δεν θεωρώ ότι το ότι το "μετάνιωσε" αναφέρεται στο ότι δεν αγαπάει πχ το παιδί της, αλλά από την άλλη διόλου επιφανειακό δεν μου φαίνεται ένα κορίτσι 20 χρονών να νιώθει πιεσμένο και ζορισμένο από μια τέτοια κατάσταση.
Επιφανειακό μου φαίνεται να θεωρούμε ότι το όλο θέμα "παιδί" περιστρέφεται γύρω από 9 μήνες που αυτό ακόμα δεν υπάρχει ως φυσική οντότητα στον κόσμο μας ή άντε τους πρώτους 18 μήνες από όταν έρθει στον κόσμο που δεν μπορεί να κάνει μόνο του ούτε τα βασικά.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 10:47, 16-10-10:

Από τη στιγμή που το επιτρέπει ο νόμος υπάρχει ένα μικρό ποσοστό γυναικών κυρίως χαμηλού μορφωτικού επιπέδου που αντί για το προφυλακτικό προτιμούν την έκτρωση (ως μέσο αντισύλληψης). Αυτό με κάποιον τρόπο πρέπει να σταματήσει. Οι νόμοι υπάρχουν γι αυτό το λόγο. Όσο καλή παιδεία και ενημέρωση να υπάρχει στην κοινωνία θα υπάρχει πάντοτε αυτή η μερίδα (που σε διαβεβαιώνω πως δεν είναι ασήμαντη).
Η γυναίκα δεν αποφασίζει μόνο για το σώμα της, αποφασίζει για μια ακόμα αγέννητη ζωή που δεν της ανήκει.
Συνήθως οι άνθρωποι χαμηλού μορφωτικού επιπέδου δεν έχουν οικονομική άνεση. Μου φαίνεται παράλογο λοιπόν να προτιμούν την έκτρωση σαν "μέσο αντισύλληψης", όταν είναι πολύ ακριβότερη από τα προφυλακτικά. Ειδικά αν έχουν ενημερωθεί σχετικά με τις μορφές αντισύλληψης και έχουν μια στοιχειώδη γνώση του θέματος, δεν μπορώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό θα μπορούσαν να το κάνουν αυτό. Εκτός των άλλων, υπάρχουν και οι λεγόμενες "φυσικές" μέθοδοι αντισύλληψης, οι οποίες βέβαια δεν είναι τόσο ασφαλείς όσο το προφυλακτικό ή άλλες μορφές αντισύλληψης (π.χ. χάπι)αλλά είναι μια λύση για άτομα με οικονομικά προβλήματα, που δεν έχουν την δυνατότητα ούτε προφυλακτικά να αγοράσουν.

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
παντως απο τους γιατρους που εχω ακουσει.
βλεπουν συχνα γυναικες να μετανιωνουν για μια εκτρωση..
ομως σχεδον ποτέ να μετανιωνουν για ενα παιδι που αφησαν να γεννηθει,,

αυτο εχω ακουσει και διαβασει εγω..
Από γιατρούς ποιων ειδικοτήτων το έχεις ακούσει αυτό;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:05, 16-10-10:

Από γιατρούς ποιων ειδικοτήτων το έχεις ακούσει αυτό;
γυναικολογους,εχω ακουσει οτι αυτο εχουν παρατηρησει..

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 11:25, 16-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
γυναικολογους,εχω ακουσει οτι αυτο εχουν παρατηρησει..
Βέβαια σκέψου και το εξής: ποια γυναίκα θα έλεγε στον γυναικολόγο της ότι δεν θέλει το παιδί της; Ο μόνος γιατρός στον οποίο θα το έλεγε πιστεύω πως είναι ο ψυχίατρος. Γι' αυτό ρώτησα για τις ειδικότητες.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:29, 16-10-10:

ενοω οτι εβλεπαν το ποσο χαρουμενες ηταν μετα τη γεννα ή την εκτρωση..

καταλαβαινουν εμπειρικα οι γιατροι αν ειναι ετυχισμενη ή οχι η μανα απο το παιδι..

και η πλαστιγγα συνηθως γερνει προς αυτες που δεν το εριξαν..

ειναι φυσικο,,η ζωη ενος ανθρωπου ειναι μεγαλυτερη ευτυχια απο οτι ο θανατος μια αδυναμης ζωης στο ξεκινημα της..

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 15:56, 16-10-10:

Δυστηχώς το μετανιώνει γιατί είναι ακόμη μικρή και πιστεύει πως έχασε πολλά απο τη ζωή της.παράτησε σπουδές γιατί δεν μπορούσε ταυτόχρονα να φροντίζει τα πάντα...σπίτι,παιδί,άνδρα.Ξέρεις δεν είναι όλοι δυνατοί χαρακτήρες ώστε να τα καταφέρνουν σε όλα.....Ψυχολογικά έχει πέσει πάρα πολύ,γιατί η ζωή της πήρε άλλη πορεία απο αυτή που σχεδίαζε και ονειρευόταν.....θα έχεις ακούσει για το μητρικό αίνστηκτο.....ε δεν ήταν 'ετοιμη να γίνει μητέρα.θα μου πείς ίδια το επέλεξε,αλλα είναι 22 χρονών και αντί να απολαμβάνει αυτά που είναι της ηλικίας ,έχει να φροντίζει μία οικογένεια.....

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 16:02, 16-10-10:

ακριβώς έτσι....δεν έχει και τη καλύτερη σχέση με τον άνδρα της και περνάει μεγάλο λούκι.Δε λέω πως δεν αγαπάει το παιδί αλλα είναι δύσκολη κατάσταση......

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 17:06, 16-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil

Μου κάνει εντύπωση που λες ότι τα δύσκολα πέρασαν. Πιστεύεις δλδ ότι όταν γίνεσαι γονιός τα δύσκολα είναι τα πρώτα ξενύχτια? Οι τόνοι από πάνες που θα αλλάξεις και τα ...φορτηγά από γάλα που θα ζεστάνεις? Είσαι πολύ λάθος. Όταν λένε ότι ένα παιδί δεν είναι (μόνο) οι 9 μήνες της αναμονής αλλά τα επόμενα -τουλάχιστον-18 χρόνια πιστεύεις ότι είναι τυχαίο? Μου κάνει τρομερή εντύπωση και μου φαίνεται εμένα πολύ επιφανειακό να πιστεύεις ότι τα δύσκολα είναι τα πρώτα δύο χρόνια και τώρα είναι μια χαρά. Το παιδί δεν είναι ...σκυλί,
Οχι δε με κατάλαβες.Εννοω πως στα δυο χρόνια πλέον μπροστά σου δεν εχεις ουτε μια μαζα κυττάρων,ούτε ενα βάρος στην κοιλιά,ούτε εναν ηχο που σε ξυπνα τρεις φορες τη μερα για να ταιστει.Εχεις ενα μικρό ανθρωπάκι.Ενα αθρωπάκι που αρχίζει και μιλάει,γελάει,διαμορφώνει προσωπικότητα με βάση τη δική σου.Είναι δυνατον βλεποντάς το να μετανιώνεις που το κράτησες?Το ανθρωπάκι σου?Τα δύσκολα,αν εννοείς αυτό που εννοώ εγώ,είναι ο "συμβιβασμός",ότι εχεις ενα πλάσμα που για τα επομενα 18 του χρόνια σου ανηκει πρακτικά,θα έχεις τον πρωτο και τον τελευταίο λογο γι αυτό,θα εξαρταται απο εσενα,κι ειδικά αν δεν ηταν προγραμματισμενο και το κρατας,πρεπει να εξοικειωθεις με αυτο,ειδικα στην αρχη της κοινης σας ζωης.Και θα χρειαστει να κανεις θυσίες για αυτό.Περασαν δυο χρονια που ειχε ηδη αποφασισει πως το θελει,κι απο κυτταρα εγινε παιδάκι.Τωρα μετανιώνει?Μονο επιφανειακά συνεχίζω να πιστεύω.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:18, 16-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Τα δύσκολα,αν εννοείς αυτό που εννοώ εγώ,είναι ο "συμβιβασμός",ότι εχεις ενα πλάσμα που για τα επομενα 18 του χρόνια σου ανηκει πρακτικά,θα έχεις τον πρωτο και τον τελευταίο λογο γι αυτό,θα εξαρταται απο εσενα,κι ειδικά αν δεν ηταν προγραμματισμενο και το κρατας,πρεπει να εξοικειωθεις με αυτο,ειδικα στην αρχη της κοινης σας ζωης.Και θα χρειαστει να κανεις θυσίες για αυτό.Περασαν δυο χρονια που ειχε ηδη αποφασισει πως το θελει,κι απο κυτταρα εγινε παιδάκι.Τωρα μετανιώνει?Μονο επιφανειακά συνεχίζω να πιστεύω.
fair, δεν το είχα καταλάβει όπως το εξηγείς τώρα. Παρόλαυτά εξακολουθώ να θεωρώ ότι δεν είναι παράλογο να πει μια 20χρονη κοπέλα που της "έτυχε" και αποφάσισε να το κρατήσει λίγο από δική της απόφαση λίγο από απόφαση του πατέρα/γονιών όταν ακριβώς το παιδί αρχίσει να αυτονομείται (όσο ελάχιστα αυτονομημένο είναι ενα 2χρονο) και έχει finally λίγο χρόνο για τον εαυτό της να δει την ...τροπή της ζωής της να σκεφτεί κάποια στιγμή "αν δεν είχε συμβεί αυτό η ζωή μου θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη/ευκολότερη".
Αν με τον όρο "επιφανειακά" εννοείς ότι τέτοιες σκέψεις δεν αναιρούν την αγάπη της για αυτό το πλασματάκι, ή ότι σίγουρα By now το μητρικό ένστικτο λειτουργεί με τρόπο που -πιστεύω- ότι αν αύριο της έλεγαν "φέρε το παιδί και ζήσε τη ζωή σου σαν να μην υπάρχει" δεν υπήρχε περίπτωση να δεχτεί, τότε οκ, μαζί σου I guess. Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι μπορεί να νιώθει ότι η ζωή της θα είχε καλύτερη εξέλιξη αν τα πράγματα ήταν αλλιώς.

*τα παραπάνω δεν είναι προσπάθεια να ... αναλύσω τη φίλη της natalias την οποία προφανώς δεν ξέρω και δεν μπορώ να ξέρω τι νιώθει, είναι μάλλον περισσότερο πώς πιστεύω εγώ ότι -μάλλον-ερμηνεύεται η ατάκα "οι γυναίκες που κράτησαν το παιδί που "έτυχε" σε μικρή ηλικία μπορεί να μετανιώσουν για την επιλογή τους". Σαφέστατα μπορεί να κάνω λάθος

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 17:44, 16-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από *natalia5555*
Μετά απο δύο χρόνια που έχουν περάσει το μετανίωνει φρικτά και για το γάμο και για το παιδί.Ίσως είναι οι ευθύνες που έχει ή τα όνειρα που δεν εκπληρώθηκαν και κουράστηκε απ'όλα.
Μετάνιωσε; Ας κάνω λοιπόν μια θεωρητική ερώτηση, προς χάριν της συζήτησης: Εάν λοιπόν σήμερα το παιδί πάθαινε κάποιο ατύχημα (χτύπα ξύλο Χάουλα και δάγκωσε τη γλώσσα σου!!!) και πέθαινε, εκείνη θα χαιρόταν; Θα ένιωθε ανακουφισμένη;

Εικάζω πως η απάντηση στην παραπάνω ερώτηση είναι ξεκάθαρα αρνητική: Όχι, δεν θα ένιωθε καλά, αντίθετα θα έπεφτε σε μαύρη θλίψη και δύσκολα θα το ξεπερνούσε.

Εάν λοιπόν η απάντηση είναι όντως αρνητική, τότε ένα έχω να πω: Δεν το έχει μετανιώσει! Απλά κλαψουρίζει, όπως όλοι μας όταν βρισκόμαστε μπροστά σε δυσκολίες. Οι δυσκολίες όμως κάνουν τους δυνατούς χαρακτήρες, ενώ αποτελεί νόμο ότι "η υπερβολική ευκολία δεν έκανε ποτέ καλό σε κανένα".
δεν μου φαίνεται και παράλογο ένα κοριτσάκι 21 ετών (την ώρα που οι φίλες σπουδάζουν/διασκεδάζουν και βασικά ...παραμένουν παιδιά), ειδικά αν ευθύς εξαρχής είχε ενδοιασμούς και δεν ήταν σίγουρο, μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα [2 έτη] που αναγκάστηκε να βάλει άλλα πράγματα (που οι συμμαθήτριές της κάνουν) στην άκρη να νιώθει πιεσμένη, ζορισμένη.
Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο θεωρούμε δεδομένο ότι ένας ΕΝΗΛΙΚΑΣ ηλικίας 21 ολόκληρων ετών, με πλήρη πολιτικά δικαιώματα και στην καλύτερη εκ φύσεως ηλικία τεκνοποίησης, θεωρείται ακόμη ως "Κοριτσάκι" ή "παιδί". Έλεος με τούτο τον παλιμπαιδισμό. Καλά λένε πως σήμερα η εφηβεία θεωρούμε δικαίωμά μας να κρατά μέχρι τα 30. Είναι όμως φυσικό αυτό; Αποτελεί επαρκές επιχείρημα;

Τη δε σχέση της με τον άνδρα της δεν την ξέρουμε. Δεν ξέρουμε τι συναισθήματα έχει για τον πατέρα, πώς είναι η δική του συμπεριφορά απεναντί της πχ. 1000 πράγματα.
Αυτό είναι το σημαντικότερο απ' όλα. Η σχέση με τον σύντροφο και πολύ καλά κάνεις που το θέτεις στη συζήτηση. Θα μπορούσε όμως κάποιος να υποθέσει, ότι εφόσον η ίδια δεν αισθάνεται καλά με τον εαυτό της, εφόσον αυτοοικτίρεται και νιώθει αδικημένη απ' τη ζωή της, τότε φυσικά και η σχέση της με τον άντρα της δεν θα είναι καλή. Τις περισσότερες φορές αυτό ξεκινάει από εμάς τους ίδιους...

Δεν θεωρώ ότι το ότι το "μετάνιωσε" αναφέρεται στο ότι δεν αγαπάει πχ το παιδί της, αλλά από την άλλη διόλου επιφανειακό δεν μου φαίνεται ένα κορίτσι 20 χρονών να νιώθει πιεσμένο και ζορισμένο από μια τέτοια κατάσταση.
Το να νιώθεις ζορισμένος κάπου, είναι απόλυτα φυσιολογικό. Άξιζε όμως μια έκτρωση, απλά για να "μη νιώσουμε πιεσμένοι;". Είναι κατά τη γνώμη σου σοβαρός λόγος αυτός για μια τόσο σοβαρή πράξη; Άλλωστε, η ιστορία γράφεται πολλά χρόνια μετά τα συμβάντα. Μπορεί μετά από τρία ή πέντε χρόνια η ζωή της να της έχει (όπως συνηθίζει) δώσει πίσω όσα της στέρησε προσωρινά. Όταν είμαστε 21 ετών, νομίζουμε ότι όσα συμβαίνουν σήμερα στη ζωή μας, θα κρατήσουν ολόκληρη ζωή, ότι η ζωή τελειώνει εκεί. Δεν είναι όμως τόσο απλά τα πράγματα...

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 17:49, 16-10-10:

Επειδή το θέμα είναι ιδιαίτερα σύνθετο και .. ευαίσθητο δεν μπορούμε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα γενικό με καθολική ισχύ. Οι άνθρωποι διαφέρουμε όπως και οι συνθήκες στις οποίες ενδέχεται το μωρό να μεγαλώσει κτλ..

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:06, 16-10-10:

Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο θεωρούμε δεδομένο ότι ένας ΕΝΗΛΙΚΑΣ ηλικίας 21 ολόκληρων ετών, με πλήρη πολιτικά δικαιώματα και στην καλύτερη εκ φύσεως ηλικία τεκνοποίησης, θεωρείται ακόμη ως "Κοριτσάκι" ή "παιδί". Έλεος με τούτο τον παλιμπαιδισμό. Καλά λένε πως σήμερα η εφηβεία θεωρούμε δικαίωμά μας να κρατά μέχρι τα 30. Είναι όμως φυσικό αυτό; Αποτελεί επαρκές επιχείρημα;
Θες να σου δώσω το τηλ του πατρικού μου να τα συζητήσεις με τη μαμά μου [και με πολλές άλλες μαμάδες επίσης ] αυτά (έστω με κάποια χρόνια καθυστέρηση μιας και δεν έχω μικρότερα αδέρφια) και έλα μέτα να μου πεις γιατί συμβαίνει αυτό . Επίσης θα κρατήσω αυτό το πόστ να το ξανασυζητήσουμε σε καμιά 10αριά χρόνια αυτό με σένα --j/k, j/k μην απαντήσεις σοβαρά σε αυτό

Σαφέστατα και δεν αποτελεί επαρκές επιχείρημα. Έχω υπάρξει με το μέρος σου ("έλεος με την εφηβεία που διαρκεί ως τα 30!") πολλές φορές. Για αυτό και λέω η ίδια πιο κάτω ότι είναι χιλιάδες οι "μικρομάνες" που τα καταφέρνουν θαυμάσια.
Btw, στα 21 δεν μπορείς να μπείς στο καζίνο (παρά μόνο συνοδευόμενος από κάποιον >23 και δεν μπορείς και να παίξεις.. Ορίστε η ίδια η κοινωνία σε θεωρεί "άχρηστο" να διαχειριστείς λεφτά, θα διαχειριστείς παίδί? )
Από την άλλη όμως εσύ πχ, που είσαι πατέρας και σίγουρα ξέρεις καλύτερα από μένα (που δεν είμαι γονιός να τα έχω νιώσει στο "πετσί" μου), πέφτεις από τα σύννεφα ακούγοντας ότι ένας ενήλικας ετών 21 νιώθει πιεσμένος που μπήκε στη διαδικασία να κάνει οικογένεια από αυτήν την ηλικία?
Πρόσεξε δεν λέω ότι είναι αδύνατον σε καμία περίπτωση. Αν μιλάμε πχ. για .. αντοχές (που χρειάζονται μεγάλες αντοχές είμαι σίγουρη) ή για βιολογία, πιστεύω ότι τα παιδιά θα έπρεπε να τα κανουμε (άντρες και γυναίκες) το πολύ μέχρι τα 25 ας πούμε!
Από την άλλη όμως, δεν μπορώ πχ. να μην σκεφτώ, ότι στα 21 μου σκεφτόμουν εντελώς διαφορετικά από σήμερα. Τόσο σήμερα όσο και πριν 8 χρόνια βιολογικά θα μπορούσα να κάνω παιδιά. Αν όμως έκανα πριν 8 χρόνια παιδί είναι σίγουρο ότι θα έκανα χιλιάδες περισσότερα λάθη από σήμερα, δεν θα είχα κάνει πράγματα που θεωρώ ότι με ολοκλήρωσαν ως άνθρωπο (παρόλο που αυτό είναι μια αέναη διαδικασία και δεν μπορείς να πεις ότι τελειώνει ποτέ), θα ήμουν τέλος πάντως πολύ διαφορετικός άνθρωπος και πολύ διαφορετική μάνα από αύριο.
Και οκ, αν μπω τώρα στη διαδικασία να σκεφτώ πώς θα ήταν η ζωή μου αν είχα μείνει με τον (εντελώς ακατάλληλο τελικά για μένα) φίλο που είχα στα 21 μου και πώς θα ήταν να έχω (τουλάχιστον) ένα 8χρονο στο σπίτι είναι κάτι που μπορώ να το κάνω ...εκ του ασφαλούς μιας και δεν "παίζω" με τη ζωή κανενός πραγματικού 8χρονου. Πόσο καλό όμως θα ήταν (για όλους), αν έμπαινα στη διαδικασία να σκεφτώ πώς θα μπορούσε να είχε εξελιχθεί η ζωή μου αν δεν είχα το (με σάρκα και οστά) 8χρονο?

Δεν επιμένω πολύ, μιας και πραγματικά πιστεύω ότι γενικά δεν μας έρχεται τπτ που δεν μπορούμε να αντιμετωπίσουμε και ότι οι άνθρωποι έχουν δυνάμεις και ικανότητες που ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν ότι έχουν μέχρι να έρθουν αντιμέτωποι με καταστάσεις που τις απαιτούν, το μόνο που λέω είναι ότι δεν πέφτω και από τα σύννεφα όταν ακούω ότι μια "μικρομάνα" που 'έτυχε', να νιώθει ζορισμένη από την τροπή της ζωής της.

Και επειδή νομίζω ότι σημαντικότερη είναι η ζωή αυτών που είναι στη γη για αυτό προσωπικά είμαι υπέρ του δικαιώματος επιλογής της έκτρωσης. Αναγνωρίζω ότι όλοι μπορούμε να τα καταφέρουμε σε αντίθετη περίπτωση όμως.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

J.V.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη J.V.
H J.V. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H J.V. έγραψε στις 18:10, 16-10-10:

έκτρωση=δολοφονία

η έκτρωση πιστεύω είναι δολοφονία/////

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria.... : 16-10-10 στις 18:25. Αιτία: merge,greeklish
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 18:22, 16-10-10:

Γιατί το πιστεύεις αυτό?

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 17:48, 17-10-10:

Θες να σου δώσω το τηλ του πατρικού μου να τα συζητήσεις με τη μαμά μου [και με πολλές άλλες μαμάδες επίσης ] αυτά (έστω με κάποια χρόνια καθυστέρηση μιας και δεν έχω μικρότερα αδέρφια) και έλα μέτα να μου πεις γιατί συμβαίνει αυτό . Επίσης θα κρατήσω αυτό το πόστ να το ξανασυζητήσουμε σε καμιά 10αριά χρόνια αυτό με σένα --j/k, j/k μην απαντήσεις σοβαρά σε αυτό
Χα χα, πρόσφατα το συζητούσα με μια κοπέλα της ηλικίας σου, η οποία αποφάσισε να πάει επιτέλους να ζήσει μόνη της και να μη μένει πλέον με τη μαμά και τον μπαμπά και το τι πανηγύρι έγινε από την πλευρά της ΜΑΜΑΣ. Άσε που εγώ έχω σημαντικές πιθανότητες να γίνω ακόμη χειρότερος. Μου θυμίζει μια ατάκα του Κωνσταντάρα: "Πέθανε ο Παπαδόπουλος; Σε τι ηλικία; Σαράντα εννιά;; Παιδί, παιδί!!"

Σαφέστατα και δεν αποτελεί επαρκές επιχείρημα. Έχω υπάρξει με το μέρος σου ("έλεος με την εφηβεία που διαρκεί ως τα 30!") πολλές φορές. Για αυτό και λέω η ίδια πιο κάτω ότι είναι χιλιάδες οι "μικρομάνες" που τα καταφέρνουν θαυμάσια.
Τα έχω δει αυτά που λες, γι' αυτό η αναφορά μου δεν ήταν επικριτική προς τη δική σου μεριά, απλά βρήκα πάτημα για να τα πω κι εγώ...

Btw, στα 21 δεν μπορείς να μπείς στο καζίνο (παρά μόνο συνοδευόμενος από κάποιον >23 και δεν μπορείς και να παίξεις.. Ορίστε η ίδια η κοινωνία σε θεωρεί "άχρηστο" να διαχειριστείς λεφτά, θα διαχειριστείς παίδί? )
Καλά, στο καζίνο δεν έπρεπε να επιτρέπουν κάτω από εξήντα ετών, αλλιώς θα έπρεπε να πουλάν ναρκωτικά στα περίπτερα, αλλά αυτό είναι μια άλλη, πολύ διαφορετική και πολύ πονεμένη ιστορία...

Από την άλλη όμως εσύ πχ, που είσαι πατέρας και σίγουρα ξέρεις καλύτερα από μένα (που δεν είμαι γονιός να τα έχω νιώσει στο "πετσί" μου), πέφτεις από τα σύννεφα ακούγοντας ότι ένας ενήλικας ετών 21 νιώθει πιεσμένος που μπήκε στη διαδικασία να κάνει οικογένεια από αυτήν την ηλικία?
Καθόλου από τα σύννεφα δεν πέφτω, απεναντίας μου φαίνεται ως κάτι εντελώς αναμενόμενο. Απλά βλέπω ότι δεν μπορούμε να βγάλουμε απόλυτα συμπεράσματα, απλά λόγω της ηλικίας και λέω ότι αυτή η σημερινή άβολη θέση, δεν μπορούμε να ξέρουμε (ούτε κι η ίδια μπορεί) πώς θα της φαίνεται μετά από λίγα χρόνια. Συχνά, όπως ξαναείπα, η ζωή έρχεται να σου ανταποδώσει εκείνα που σου στέρησε σε κάποια άλλη ηλικία, ή κατά το κοινώς λεγόμενο "ό,τι δεν έκανες μικρός, θα το κάνεις σίγουρα μεγάλος". Η ζωή δεν τελειώνει στα 21, όσο τουλάχιστον ακόμη ανασαίνουμε...

Πρόσεξε δεν λέω ότι είναι αδύνατον σε καμία περίπτωση. Αν μιλάμε πχ. για .. αντοχές (που χρειάζονται μεγάλες αντοχές είμαι σίγουρη) ή για βιολογία, πιστεύω ότι τα παιδιά θα έπρεπε να τα κανουμε (άντρες και γυναίκες) το πολύ μέχρι τα 25 ας πούμε!
Από την άλλη όμως, δεν μπορώ πχ. να μην σκεφτώ, ότι στα 21 μου σκεφτόμουν εντελώς διαφορετικά από σήμερα. Τόσο σήμερα όσο και πριν 8 χρόνια βιολογικά θα μπορούσα να κάνω παιδιά. Αν όμως έκανα πριν 8 χρόνια παιδί είναι σίγουρο ότι θα έκανα χιλιάδες περισσότερα λάθη από σήμερα, δεν θα είχα κάνει πράγματα που θεωρώ ότι με ολοκλήρωσαν ως άνθρωπο (παρόλο που αυτό είναι μια αέναη διαδικασία και δεν μπορείς να πεις ότι τελειώνει ποτέ), θα ήμουν τέλος πάντως πολύ διαφορετικός άνθρωπος και πολύ διαφορετική μάνα από αύριο.
Και οκ, αν μπω τώρα στη διαδικασία να σκεφτώ πώς θα ήταν η ζωή μου αν είχα μείνει με τον (εντελώς ακατάλληλο τελικά για μένα) φίλο που είχα στα 21 μου και πώς θα ήταν να έχω (τουλάχιστον) ένα 8χρονο στο σπίτι είναι κάτι που μπορώ να το κάνω ...εκ του ασφαλούς μιας και δεν "παίζω" με τη ζωή κανενός πραγματικού 8χρονου. Πόσο καλό όμως θα ήταν (για όλους), αν έμπαινα στη διαδικασία να σκεφτώ πώς θα μπορούσε να είχε εξελιχθεί η ζωή μου αν δεν είχα το (με σάρκα και οστά) 8χρονο?
Κοίταξε, όλα αυτά είναι υποθέσεις. Ωστόσο, και μόνο το γεγονός ότι μπαίνεις στον κόπο να το σκεφτείς από όλες τις πλευρές, να το βασανίσεις ηθικά και πρακτικά μέσα σου, όπως και το γεγονός ότι, όπως μας εμπιστεύθηκες, πρόσεξες αρκετά στη ζωή σου, ώστε να μη χρειαστεί ποτέ να έχεις μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη (όπως έχει συμβεί και στη δική μου περίπτωση), δείχνει ότι μια έκτρωση, παρά το γεγονός ότι σωστά τη θεωρείς ως αναφαίρετη επιλογή σου, ωστόσο τη θεωρείς επίσης και μια επιλογή δύσκολη, την οποία θα προτιμούσες ν' αποφύγεις, εάν μπορούσες. Εάν όλες και όλοι σκέφτονταν με αυτόν τον ισορροπημένο τρόπο, τότε οι εκτρώσεις στην Ελλάδα δεν θα γίνονταν για ψύλλου πήδημα και ο αριθμός τους θα ήταν δραστικά μικρότερος. Τότε θα ήμουν κι εγώ πιο ευχαριστημένος, όπως και η αγαπητή Ονειρεκδίκηση.

Δεν επιμένω πολύ, μιας και πραγματικά πιστεύω ότι γενικά δεν μας έρχεται τπτ που δεν μπορούμε να αντιμετωπίσουμε και ότι οι άνθρωποι έχουν δυνάμεις και ικανότητες που ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν ότι έχουν μέχρι να έρθουν αντιμέτωποι με καταστάσεις που τις απαιτούν, το μόνο που λέω είναι ότι δεν πέφτω και από τα σύννεφα όταν ακούω ότι μια "μικρομάνα" που 'έτυχε', να νιώθει ζορισμένη από την τροπή της ζωής της.

Και επειδή νομίζω ότι σημαντικότερη είναι η ζωή αυτών που είναι στη γη για αυτό προσωπικά είμαι υπέρ του δικαιώματος επιλογής της έκτρωσης. Αναγνωρίζω ότι όλοι μπορούμε να τα καταφέρουμε σε αντίθετη περίπτωση όμως.
Εδώ με καλύπτεις πλήρως, αυτά είναι που θα είχα κι εγώ να πω στην νεαρή μαμά, η οποία νομίζει σήμερα ότι το έχει μετανιώσει...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:16, 17-10-10:

J.V : Eχεις 100 σελιδες διαβασμα ! (το οποιο μπορει επισης να ειναι δολοφονια)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 17-10-10 στις 18:35.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:58, 17-10-10:

To οτι καποιοι, δεν εκαναν εκτρωση και τα καταφεραν, (ή λενε οτι τα καταφεραν, δεν ειναι και βεβαιο), δε σημαινει οτι ειναι υπερβολη το να θελει καποιος να κανει μαλλον το σημαντικοτερο πραγμα στη ζωη του, (απογονους,οικογενεια), χωρις να εχει καποια εφοδια. Τοσο οικονομικά, οσο και ψυχικα, και ωριμοτητος κλπ. Οσα παραδειγματα και να φερετε που το καταφεραν. Που μεγαλο % δε θα ειναι, αυτο ειναι σιγουρο. Αρα ειναι εξαιρεση στον κανονα. Που και παλι, δε μπορουμε να κρινουμε απο μερικες κουβεντες που μας λεει ο αλλος. Μεσα στο σπιτι του και μεσα στο κεφαλι του ιδιου, της γυναικας του και του παιδιου του, δεν ειμαστε. Μονο τοτε θα ξεραμε αν πετυχαν οντως. Αλλοτε εικαζουμε απο τα φαινομενα, και σε πιο στενες περιπτωσεις μονο, μπορουμε να ξερουμε αν ειναι ευτυχισμενοι (αν τους εχουμε ζησει απο κοντα).

Θα πρέπει να δοθεί μεγαλύτερη βαρύτητα στην αντισύλληψη και η έκτρωση να χρησιμοποιείται μόνο ως τελευταία λύση. "Η έκτρωση δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης"...
Εξυπακουεται αυτο, αφου κατα την εκτρωση εχει ηδη γινει συλληψη. Ειναι μεθοδος διακοπης κυησης. Προσωπικά παντως, αυτο τονιζω κι εγω. Οτι η ανευθυνοτητα συνισταται στην αποτυχια αντισυλληψης. Επειδη ομως δεν υπαρχει 100% ασφαλης αντισυλληψη, αυτο αποτελει ακομα ενα λογο για τον οποιο οι θεσεις που ανεφερες, δεν ειναι υπερβολικες. Διαφορετικά, να κανουμε ολοι αποχή (scary thought).

1.Δεν είμαι μητέρα και δεν χρειάστηκε ποτέ να μπω στο δίλημμα αν...θα γίνω ή όχι. To be honest, αλήθεια δεν πολυκαταλαβαίνω (πλην μεμονωμένων-ειδικών περιπτώσεων) πώς στο καλό "τυχαίνει" αυτό σε ανθρώπους που λένε ότι προσέχουν και δεν θέλουν...anyway.
Στη 2η φραση σε εχασα.

3. Αν έπρεπε να μπω στο δίλημμα (μιλώντας πάντα θεωρητικά μιας και δεν έχω βιώσει το συναίσθημα), πριν 10 χρόνια θα έλεγα "δεν θα το κρατούσα" χωρίς δεύτερη σκέψη, σήμερα (χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω πότε συντελέστηκε εσωτερικά η αλλαγή) πιστεύω ότι θα το κρατούσα.
Πρεπει να ξερεις για ποιο λογο θα το κρατουσες. Και αν η απαντηση ειναι ο φοβος της ηλικιας, ανοιγεις πορτα για δρομους που μπορει να ειναι επικινδυνοι. Γιατι μπορει αυτο που λες, να σου συμβει πχ με καποιον που γνωρισες 1 μηνα. Που δλδ δε τον ξερεις καθολου.

Επιφανειακό μου φαίνεται να θεωρούμε ότι το όλο θέμα "παιδί" περιστρέφεται γύρω από 9 μήνες που αυτό ακόμα δεν υπάρχει ως φυσική οντότητα στον κόσμο μας ή άντε τους πρώτους 18 μήνες από όταν έρθει στον κόσμο που δεν μπορεί να κάνει μόνο του ούτε τα βασικά.
Well said.

Μετάνιωσε; Ας κάνω λοιπόν μια θεωρητική ερώτηση, προς χάριν της συζήτησης: Εάν λοιπόν σήμερα το παιδί πάθαινε κάποιο ατύχημα (χτύπα ξύλο Χάουλα και δάγκωσε τη γλώσσα σου!!!) και πέθαινε, εκείνη θα χαιρόταν; Θα ένιωθε ανακουφισμένη; Εικάζω πως η απάντηση στην παραπάνω ερώτηση είναι ξεκάθαρα αρνητική: Όχι, δεν θα ένιωθε καλά, αντίθετα θα έπεφτε σε μαύρη θλίψη και δύσκολα θα το ξεπερνούσε. Εάν λοιπόν η απάντηση είναι όντως αρνητική, τότε ένα έχω να πω: Δεν το έχει μετανιώσει! Απλά κλαψουρίζει, όπως όλοι μας όταν βρισκόμαστε μπροστά σε δυσκολίες.
Υπεραπλουστευμενη η σκεψη αυτη.Εχουμε να κανουμε με ψυχη και συναισθηματα. Δεν ειναι ετσι απλά. Μπορει να μετανιωσε μεν, αλλά ο συναισθηματικος δεσμος εχει εγκατασταθει, επομενως σαφως και ο θανατος θα προκαλεσει θλιψη.

Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο θεωρούμε δεδομένο ότι ένας ΕΝΗΛΙΚΑΣ ηλικίας 21 ολόκληρων ετών, με πλήρη πολιτικά δικαιώματα και στην καλύτερη εκ φύσεως ηλικία τεκνοποίησης, θεωρείται ακόμη ως "Κοριτσάκι" ή "παιδί". Έλεος με τούτο τον παλιμπαιδισμό.
Καταρχας τα πολιτικα δικαιωματα δεν λενε κατι. Δεν κριτηριο ωριμοτητας. Ποσοι κατω των 21...κατω των 25 θα σου βαλω εγω...διαβαζουν εφημεριδες και ενημερωνονται με τα πολιτικα και κοινωνικα δρωμενα, ωστε να εχουν αποψη για να ψηφισουν σωστα ; Αστο καλυτερα αυτο.
Το "καλυτερη ηλικια εκ φυσεως", παλι δε λεει κατι.Αυτο εχει να κανει με το ζωικο κομματι. Η φυση ευελπιστει οτι καποτε, ο 21αρης ή 25αρης, θα εχει φτασει σε ενα επιπεδο ανωτερο. Τοτε λοιπον, ναι, η σωματικη ακμαιοτητα του, θα "πιανει τοπο" στη δημιουργια απογονων. Μεχρι τοτε....εχουμε δρομο...
Για το γενικο σχολιο σου.....απορω γιατι σου κανει εντυπωση. Βλεπεις εσυ πολλη ωριμοτητα γενικοτερα στις μικρες ηλικιες γυρω σου ; Και αν τυχον ειναι περισσοτερη απο παλια, δε νομιζω οτι ειναι αρκετη για οικογενεια. Εδω 30και 35αρηδες κανουν οικογενεια, και απο ωριμοτητα εχουν μεινει στα 15 σε καποιους τομεις.

Το να νιώθεις ζορισμένος κάπου, είναι απόλυτα φυσιολογικό. Άξιζε όμως μια έκτρωση, απλά για να "μη νιώσουμε πιεσμένοι;". Είναι κατά τη γνώμη σου σοβαρός λόγος αυτός για μια τόσο σοβαρή πράξη; Άλλωστε, η ιστορία γράφεται πολλά χρόνια μετά τα συμβάντα. Μπορεί μετά από τρία ή πέντε χρόνια η ζωή της να της έχει (όπως συνηθίζει) δώσει πίσω όσα της στέρησε προσωρινά. Όταν είμαστε 21 ετών, νομίζουμε ότι όσα συμβαίνουν σήμερα στη ζωή μας, θα κρατήσουν ολόκληρη ζωή, ότι η ζωή τελειώνει εκεί. Δεν είναι όμως τόσο απλά τα πράγματα...
Ρε παιδια, τα βλεπετε τοσο απομονωμενα τα πραγματα, απο ολα τα υπολοιπα....λες και δεν εχει 100 βασανα η ζωη (life's a bitch...and then you die"), να προσθεσουμε αλλά 10 επιπεδα δυσκολιας που πιθανοτατα θα μεταφραστουν σε απωθημενα, σε κομπλεξ, σε δυστυχια, σε χαμηλη ποιοτητα ζωηςσε,σε,σε...και τα οποια μαλιστα θα περασουν στα παιδια και θα γινουν οι αυριανοι καφροι της κενωνιας ! Δλδ θα εχουμε εντελως χασει το νοημα του "κανω απογονους". Αμα δε μπορεις να αφησεις πισω σου κατι καλυτερο απο σενα, μη το κανεις καθολου! Μολυνεις τον πλανητη και μαυριζεις τις ζωες των αλλων.

Παράθεση

grotesque_mask (in bianco e nero)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη grotesque_mask
H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 19:09, 17-10-10:

κάθε γυναίκα έχει το ελεύθερο να μεταχειριστεί το σώμα της όπως θέλει. αν θεωρεί ότι θα γεννηθεί ένα παιδί που δεν θα είναι ευτυχισμένο για τον α',β',γ' λόγο, δεν υπάρχει άλλη λύση. αν είναι αποτέλεσμα βιασμού αυτό το παιδί φυσικά και δεν πρέπει να κατακρίνεται η έκτρωση.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 21:12, 17-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Αρχική Δημοσίευση από resident evil
Δεν είμαι μητέρα και δεν χρειάστηκε ποτέ να μπω στο δίλημμα αν...θα γίνω ή όχι. To be honest, αλήθεια δεν πολυκαταλαβαίνω (πλην μεμονωμένων-ειδικών περιπτώσεων) πώς στο καλό "τυχαίνει" αυτό σε ανθρώπους που λένε ότι προσέχουν και δεν θέλουν...anyway.
Στη 2η φραση σε εχασα
Βασικά αυτό που λέω είναι ότι είμαι ευθύς εξαρχής λίγο ...suspicious όταν ακούω ότι "προσέχαμε αλλά μας έτυχε εγκυμοσύνη". Mε τόσες μεθόδους (αντισυλληπτικά, προφυλακτικό τα πιο διαδεδομένα) δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται [τουλάχιστον στη σημερινή εποχή!] να μείνεις έγγυος πραγματικά κατά λάθος. Ακόμα ακόμα (παρόλο που δεν το...συνιστώ ή προκρίνω ως μέθοδο!!!!!!) ακόμα και ατύχημα να συμβεί (πχ. να σπάσει το προφυλακτικό) πλέον υπάρχει το χάπι της επόμενης μέρας.
Κοινώς (και έχω μπόλικες φίλες δεν θεωρώ ότι αποτελώ μεμονωμένη περίπτωση) όταν μιλάμε για ανεπιθυμήτη εγκυμοσύνη στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων μιλάμε για "παιχνίδι με τράπουλα", aka με ανθρώπους που επέλεξαν να παίξουν με τις πιθανότητες. [αφήνω το ενδεχόμενο κάποιας ειδικής περίπτωσης που πιθανόν να υπάρχει]
Ίσως έχει δίκιο η dreamrevenge (και όχι μόνο) που λέει ότι το "κλειδί" είναι η σωστή ενημέρωση. Απλώς δεν ξέρω ρε παιδιά, νομίζω ότι υπάρχει ενημέρωση πλέον (όχι?).
Σε κάθε περίπτωση σίγουρα η έκτρωση δεν είναι κάτι απλό, ούτε κάτι που δεν αφήνει κανένα στίγμα σε όποια κοπέλα μπαίνει στη διαδικασία να την κάνει, για όποιους λόγους και να την επιλέξει. Το καλύτερο θεωρώ ότι θα ήταν να μην χρειαζόταν καμιά κοπέλα, σε καμία ηλικία να μπει σε μια τέτοια διαδικασία.
---
Btw, ο γυναικολόγος μου, σε κάποια συζήτηση κάποια στιγμή μου είχε αναφέρει ότι πλέον σπάνια συναντά κοπέλες της ηλικίας μου [σε ηλικίες γύρω στα 25 βασικά, τότε είχε γίνει η συζήτηση περίπου] να μπαίνουν στη διαδικασία αυτή. Οι περισσότερες κοπέλες-γυναίκες τις οποίες έχει αναλάβει αυτός είναι ηλικιών ως 20 ή παντρεμένες γυναίκες 45+ που αντί για ...εμμηνόπαυση, όπως νόμιζαν τους προέκυψε ...(συνήθως έχουν ήδη μεγάλα πια παιδιά)

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 21:48, 17-10-10:

Απλώς δεν ξέρω ρε παιδιά, νομίζω ότι υπάρχει ενημέρωση πλέον (όχι?).
Σκέψου όμως, από που υπάρχει ενημέρωση; Στο σχολείο δεν υπάρχει οργανωμένη προσπάθεια σεξουαλικής εκπαίδευσης. Αν θυμάμαι καλά υπήρχε ένα κεφάλαιο για την ανθρώπινη αναπαραγωγή στην Βιολογία της Β ή Γ γυμνασίου που το κάναμε επί τροχάδην και ξέρω κοπέλες που ντρέπονταν να το διαβάσουν. Οι γονείς πολλές φορές είναι κι αυτοί στον κόσμο τους. Υπάρχουν βέβαια ειδικά βιβλία (για την αναπαραγωγή) αλλά συνήθως αυτά τα δίνουν οι γονείς στα παιδιά, ένα παιδί από μόνο του δεν νομίζω πως θα πάει να ψάξει για να αγοράσει τέτοιο βιβλίο, ειδικά αν σκεφτεί την αντίδραση των γονέων του αν ανακαλύψουν ότι διαβάζει τέτοια βιβλία. Μία άλλη λύση είναι να μιλήσει η κοπέλα με τον γυναικολόγο της για το σώμα της και τις μεθόδους αντισύλληψης, αλλά ίσως να μην νιώσει άνετα να συζητά για 1η φορά τέτοια θέματα με κάποιον ξένο. Και, άντε πες το κορίτσι μπορεί να ρωτήσει τον γυναικολόγο της, το αγόρι ποιον θα ρωτήσει; Άλλες πηγές (internet, τηλεόραση) πολλές φορές δίνουν λανθασμένες ή ελλιπείς πληροφορίες.

Δεν είναι μόνο στον τομέα της αντισύλληψης που υπάρχουν κενά αλλά γενικότερα στον τομέα της αναπαραγωγής.
Πριν από μερικά χρόνια, όταν ήμασταν Γ λυκείου, εξήγησα εγώ στην κολλητή μου ότι η ουρήθρα και ο κόλπος είναι δύο διαφορετικές τρύπες. Και μιλάμε για κοπέλα που είχε και σχέση (αν και όχι ολοκληρωμένη ακόμα).

Σίγουρα τα πράγματα είναι καλύτερα από παλιά, αλλά ακόμη και σήμερα το θέμα αυτό θεωρείται ταμπού (δυστυχώς).

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:49, 18-10-10:

Βασικά αυτό που λέω είναι ότι είμαι ευθύς εξαρχής λίγο ...suspicious όταν ακούω ότι "προσέχαμε αλλά μας έτυχε εγκυμοσύνη". Mε τόσες μεθόδους (αντισυλληπτικά, προφυλακτικό τα πιο διαδεδομένα) δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται [τουλάχιστον στη σημερινή εποχή!] να μείνεις έγγυος πραγματικά κατά λάθος. Ακόμα ακόμα (παρόλο που δεν το...συνιστώ ή προκρίνω ως μέθοδο!!!!!!) ακόμα και ατύχημα να συμβεί (πχ. να σπάσει το προφυλακτικό) πλέον υπάρχει το χάπι της επόμενης μέρας.
Δικιο εχεις, αλλά λιγο το οτι το προφυλακτικό εχει ενα σεβαστο ποσοστο αποτυχιας, λιγο οτι μπορει να μην παιρνει αντισυλληπτικα λογω καποιας αντενδειξης, λιγο ατυχια , μπορει να γινει. Δλδ σκεψου οτι και 0.005% πιθανοτητα να υπαρχει (τυχαιο νουμερο), δλδ 1 στα 2000 περιστατικά...με τον αριθμο επαφων που υπαρχει στον πλανητη, ειναι σεβαστος ο αριθμος ανεπιθυμητων γονιμοποιησεων.

Btw, ο γυναικολόγος μου, σε κάποια συζήτηση κάποια στιγμή μου είχε αναφέρει ότι πλέον σπάνια συναντά κοπέλες της ηλικίας μου [σε ηλικίες γύρω στα 25 βασικά, τότε είχε γίνει η συζήτηση περίπου] να μπαίνουν στη διαδικασία αυτή. Οι περισσότερες κοπέλες-γυναίκες τις οποίες έχει αναλάβει αυτός είναι ηλικιών ως 20 ή παντρεμένες γυναίκες 45+ που αντί για ...εμμηνόπαυση, όπως νόμιζαν τους προέκυψε ...(συνήθως έχουν ήδη μεγάλα πια παιδιά)
Όντως κι εγω αυτες τις πληροφοριες εχω. Και ειναι και λογικό δλδ αφου οι ενδιαμεσες ηλικιες, εχουν και περισσοτερες πιθανοτητες να μπορουν/θελησουν να συνεχισουν την κυηση.

Παράθεση

Mr Positive

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mr Positive
Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Mr Positive she 's freeeeeee :D ♪ ♫ έγραψε στις 09:12, 18-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από living_doll
κάθε γυναίκα έχει το ελεύθερο να μεταχειριστεί το σώμα της όπως θέλει. αν θεωρεί ότι θα γεννηθεί ένα παιδί που δεν θα είναι ευτυχισμένο για τον α',β',γ' λόγο, δεν υπάρχει άλλη λύση. αν είναι αποτέλεσμα βιασμού αυτό το παιδί φυσικά και δεν πρέπει να κατακρίνεται η έκτρωση.
Δηλαδή, κατά την κρίση σου, η έκτρωση έγκειται στα πλαίσια του ελευθέρου να μεταχειρίζεται το σώμα της όπως θέλει, έτσι; Μήπως σκέφτηκες ότι από τη στιγμή που μένει έγκυος, μεταχειρίζεται ουσιαστικά και μια ζωή επιπλέον; Και το αν θα είναι ευτυχισμένο το παιδί ή όχι αργότερα στη ζωή του, δε μπορείς να το κρίνεις αυθαίρετα από τις συνθήκες υπό τις οποίες συνελήφθη.

Λύσεις φυσικά και υπάρχουν. Η κοινωνία μας είναι που τις κάνει να φαίνονται ουτοπικές.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril, Scandal

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους