Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
χαιρομαι που σου εδωσα μια ιδεα για το τι θα απαντας στις διαφορες σοβαρες συζητησεις ιο-ιο...

οσο για την εδαδ για πες μου εναν καλο λογο να συνεχισω τη συζητηση???βγαζει πουθενα?μονο εκνευρισμο μου εχει προκαλεσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
io-io είναι προφανές ότι τα επιχειρήματα μας στηρίζονται στο συναίσθημα. Προσωπικά δεν ονομάζω την έκτρωση φόνο πάντα, ούτε και ισοπεδώνω όλες τις περιπτώσεις και θέλω να πιστεύω ότι έτσι σκέφτεται και η Αριάδνη. Τι να κένει όμως όταν με το που λέει ότι είναι διαφορετική η περίπτωση αρρώστειας, αρχίζει η αμφισβήτηση της στάσης της. Όταν την ρωτάνε αν "τότε δεν είναι ζωούλα;". Φυσικό είναι να εκνευριστεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Αν μπορεις να δεχτεις οτι μια μητερα δεν εχει τη δυναμη να γεννησει ενα αρρωστο παιδι, γιατι δεν μπορεις να δεχτεις οτι μια αλλη γυναικα μπορει να μην εχει τη δυναμη να φερει ενα παιδι στη ζωη οταν δεν ειναι ετοιμη, οταν δεν εχει συντροφο η οταν δεν εχει χρηματα ουτε για τον εαυτο της καλα καλα?

Το επιχειρημα μου Αριαδνη δεν ειναι οτι δικια μου ειναι η ζωη και οτι θελω την κανω. Ειναι οτι ο καθε ανθρωπος εχει διαφορετικες αναγκες και επιθυμιες, και ξερει καλυτερα το τι μπορει και το τι δεν μπορει να κανει, και πρεπει να εχει το δικαιωμα να αποφασισει αυτος ποτε θα κανει παιδια, γιατι δεν ειναι παιξε-γελασε. Αναγνωριζοντας λοιπον την διαφορετικοτητα του καθενος, δεχομαι το γιατι εσυ κρατησες το παιδι , αλλα και εσυ πρεπει να δεχτεις το γιατι καποιος αλλος μπορει να αποφασισει να το ριξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
ετσι ειναι niniaou,δεν ειπα εγω οτι δεν ειναι ζωουλα οταν ειναι αρρωστο το μωρο απλα οτι θα δικαιολογουσα μια γυναικα που θα αποφασιζε να κανει εκτρωση( η να διακοψει την κυηση)σε αυτη τη περιπτωση...για μενα το ιδιο ειναι fandago...το ιδιο ασχημο μου "ακουγεται"...

αναγκαστικα επαναλαμβανομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
το δεχομαι,απλα θεωρω μαγκα αυτον που αποφασιζει να το κρατησει και να παλεψει με ολους και ολα και δειλο αυτον που προτιμα τον ευκολο δρομο...
αποδεκτα και τα δυο λοιπον...πειραζει που για μενα η μια πραξη ειναι μαγκια και η αλλη δειλια?
πειραζει αποτι φαινεται αλλα τι να κανουμε...ο καθενας εχει τις αποψεις του οπως ειπες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Ίσως να μπορούσα να το δεχθώ και τότε, μόνο που σε τέτοιες καταστάσεις υπάρχουν πολλές λύσεις (με έσχατη το να δώσεις το μωρό για υιοθεσία)... Σε ακραίες περιπτώσεις η παρένθεση, σε άλλες την βρίσκω μάλλον εύκολο βόλεμα και δειλία την έκτρωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Το στείλαμε μαζί Αριάδνη : Δειλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
απορω πως θεωρουν καποιοι οτι δεν ειναι δειλια...στο τελος θα ακουσουμε οτι ειναι και μαγκια...
ναι...το κανουν γιατι σκεφτονται το παιδι...σε τι κοσμο θα το φερουν...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Δε θεωρώ ότι είναι σωστό να ειρωνευόμαστε τους άλλους και τις απόψεις τους όποιες κι αν είναι. Μπορείτε απλά να διαφωνείτε ή να συμφωνείτε. Αν δεν αντέχετε την αντίθετη άποψη απλά μην απαντάτε. Κανείς δεν είπε ότι είναι μαγκιά. Απλά ίσως μερικοί να μην είναι τόσο αισιόδοξοι όσο μερικοί άλλοι και να το βλέπουν σχεδόν ακατόρθωτο να μεγαλώσεις ένα παιδί χωρίς να έχεις να του προσφέρεις τα απαραίτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ πάλι νομίζω ότι είναι μαγκιά το να μπορείς να γίνεις "Φονιάς"
από το να γεννήσεις ένα παιδί άρρωστο που θα το πετάξεις σε ένα ίδρυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αριαδνη4852

Νεοφερμένος

Η αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
μα δε μιλαμε για αρρωστα παιδια...ειπαμε πως ειναι αλλη περιπτωση αυτη.πολυ δυσκολη αποφαση δεν αντιλεγω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι ειρωνευτήκαμε. Η άποψή μας είναι. Και "μάγκας" γίνεται ο καθένας για διαφορετικούς γι αυτόν λόγους. Έχει να κάνει με το τι αυτός θεωρεί "μαγκιά" Σ'εσένα μπορεί η έκτρωση να είναι η υπέρβαση, σε άλλους η δειλία. Κ.Επ. δεν διαφωνώ. Είπα και προηγουμένως ότι δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Θα είμαι η τελευταία που θα ισοπεδώσω τα πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Δεν αναφερόμουν τόσο σε σένα Nininaou όσο στην Αριάδνη και στο μήνυμά της:
απορω πως θεωρουν καποιοι οτι δεν ειναι δειλια...στο τελος θα ακουσουμε οτι ειναι και μαγκια...
ναι...το κανουν γιατι σκεφτονται το παιδι...σε τι κοσμο θα το φερουν...:hmm:

Καλύτερα να λέμε όλοι τη γνώμη μας χωρίς να ειρωνευόμαστε τη γνώμη των άλλων. Είναι πολύ λεπτό θέμα η έκτρωση και πολύ εύκολα μπορούμε να ξεφύγουμε.

Έχω την εντύπωση ότι λέμε τα ίδια και τα ίδια τόση ώρα. Ο καθένας έχει την άποψή του και δε νομίζω ότι αλλάζει τόσο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Συμπληρώνω: Πιστεύω ότι η έκτρωση είναι πιο δύσκολη απόφαση και χρειάζεται σθένος ψυχής και θάρρος και μεγαλοκαρδία και ανιδιοτέλεια και και και... για την κάνεις σε μια περίπτωση δύσκολη(π.χ. αρρώστειας) Σίγουρα τότε ο μόνος που δεν σκέφτεσαι ολοκληρωτικά είναι ο εαυτός σου.
Δεν παύουν όμως να υπάρχουν και τα βολέματα, οι εύκολες αποφάσεις που είναι δείγματα δειλίας και ανευθυνότητας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Τα ίδια λέμε, αφού συνέχεια αντικρούονται οι απόψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kokoriko

Νεοφερμένος

Ο kokoriko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Η έκτρωση είναι φόνος, είτε θέλουν να το δεχτούν μερικές γυναίκες (και άντρες), είτε όχι. Και ονομάζεται “φόνος”· ούτε “φόνος εμβρύου”, ούτε “φόνος εν δυνάμει ανθρώπου”. Σκέτο “φόνος”.
Το γογονός ότι έχουμε φτάσει σε σημείο να δικαιολογούμε ένα φόνο, με εκφράσεις του τύπου "αφού δεν είμαι οικονομικά ανεξάρτητη προτιμώ να το σκοτώσω, παρά να το φέρω στον κόσμο και να μην μπορώ το μεγαλώσω", είναι νομίζω ένα καλό παράδειγμα που χαρακτηρίζει τέλεια τη σύγχρονη κοινωνία της ηδονής. Είμαστε έτοιμοι να απολαύσουμε το σεξ, όπως εμείς θέλουμε και γουστάρουμε, χωρίς να μπούμε στην διαδικασία να σκεφτούμε τα τυχόν 'απρόοπτα' . Διότι όπως πολύ λογικά (sic) σκέφτονται αρκετές, υπάρχει ΠΑΝΤΑ και η λύση της άμβλωσης. "Εάν δεν είμαι έτοιμη, θα κάνω έκτρωση". Δικαιολογούν και αποφασίζουν να διαπράξουν ένα έγκλημα, επειδή πιστεύουν ότι κάθε άλλη περίπτωση θα είναι λιγότερο ζημιογόνος για το παιδί (και κατ' επέκτασιν την κοινωνία). Το γεγονός ότι δεν είσαι έτοιμη αγαπητή φίλη, το σκέφτεσαι εκ των υστέρων και γιαυτό αποφασίζεις με αυτή την αναλγησία. Ο σκοπός σε ένα τόσο σοβαρό ζήτημα είναι να το σκεφτείς πριν καν αποφασίσεις ότι θα κάνεις σεξ.

Επίσης, η περίπτωση στην οποία το παιδί πρόκειται να γεννηθεί άρρωστο, δεν απ ενοχοποιεί τους γονείς που αποφάσισαν να το σκοτώσουν (ίσως να ελαφραίνει λίγο, το βάρος στη συνείδηση τους). Όμως, όπως και σε κάθε περίπτωση φόνου υπάρχουν και τα γνωστά “ελαφρυντικά”, τα οποία και καθορίζουν κατά κάποιον τρόπο το μέγεθος της τιμωρίας που θα υποστεί ο δολοφόνος. [Εδώ, μπαίνει ένα μεγάλο θέμα συζήτησης το οποίο απαιτεί διαφορετικό τίτλο και διαφορετική διάθεση εκ μέρους των θαμώνων]. Φυσικά, στην περίπτωση των γονέων που αποφασίζουν να κάνουν έκτρωση, δεν υπάρχει δικαστήριο, ούτε μάρτυρες, ούτε δικαστής (το γνωστό αμφιλεγόμενο θέμα), ούτε αντίποινα, ούτε η κοινωνική κατακραυγή, ούτε τίποτα. Υπόσχεται απόλυτη εχεμύθεια το ίδιο το επάγγελμα του 'γιατρού', οπότε η κοπέλα και το αγόρι της είναι ελεύθεροι να συνεχίσουν να χαίρονται τον έρωτά τους. Εμείς καλά και αυτοί ακόμα καλύτερα.

Με συγχωρείτε για το λογύδριο, βγήκε αρκετά μεγαλύτερο απ' ό,τι περίμενα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ενδιαφέρουσα τοποθέτηση δεν μπορώ να πω, μόνο που στερείται ρεαλιστικού υποβάθρου

είναι πολύ ρομαντικό όμως να νομίζουμε ότι θα γεννήσουμε ένα πλάσμα που θα έχει τα μάτια του στα μάγουλα, τα αυτιά του στο σβέρκο κι εμείς θα είμαστε "ευτυχισμένοι γονείς" γιατί δεν γίναμε φονιάδες και γιατί έχει ψυχούλα
Για να μη μιλήσω δε για το ίδιο το πλάσμα που θα μεγαλώσει και θα έχει την πλήρη επίγνωση της δραματικής του κατάστασης
Να γεννήσω λοιπόν αυτόν τον ανθρωπο για να μην είμαι φόνισσα?
Χίλιες φορές να είμαι φόνισσα και με βούλα, κι ας είμαι και κατάπτιστη κι ας πάω και φυλακή...
Είναι το ίδιο σαν να βοηθούσα κάποιον να κάνει ευθανασία
Δε χρειάζομαι σε καμία περίπτωση ελαφρυντικά για τη συνείδηση μου γιατί μπορώ να αποδεχτώ την όποια κατηγορία που θα μου πει ο κόσμος για την επιλογή μου με πραγματικά μεγάλη μου χαρά


για να μετριάσω όμως λίγο την απόσταση μεταξύ των υπερ και των κατά... θα πω ότι είμαι κατά όταν χρησιμοποιείται ως μέθοδος αντισύλληψης
το θεωρώ το ίδιο ανεύθυνο με την αλόγιστη χρήση του χαπιού της επόμενης μέρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
εγώ πάντως ακόμα θυμάμαι την περίπτωση της μάνας που πέταξε (κυριολεκτικά) το νεογέννητο παιδί της στα σκουπίδια!!
Χίλιες φορές να μην είχε γεννηθεί αυτό το παιδί! Τι φταίει αυτό αν η μητέρα του δεν μπορεί το μαγαλώσει σωστά και έχει ψυχολογικά προβλήματα! Πόσες ακόμα περιπτώσεις ακούμε για παιδιά που κακοποιούνται από τους ιδιους τους γονείς τους είτε σεξουαλικά είτε ψυχολογικά! Αυτά τα παιδιά σε τι φταίνε??!

Αν δεν είσαι έτοιμος να κάνεις παιδί καλύτερα να το "ρίξεις" το θέμα δεν είναι να φέρουμε ενα παιδι στο κόσμο απλά για να το φέρουμε, γιατί υπάρχει και το μετά, η ανατροφή του! Θα πρέπει πρώτα να δημιουργήσουμε τις καλύτερες προυποθέσεις για να γεννηθει ενα παιδί και να μεγαλώσει σωστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Η έκτρωση είναι φόνος, είτε θέλουν να το δεχτούν μερικές γυναίκες (και άντρες), είτε όχι. Και ονομάζεται “φόνος”· ούτε “φόνος εμβρύου”, ούτε “φόνος εν δυνάμει ανθρώπου”. Σκέτο “φόνος”.
Το γογονός ότι έχουμε φτάσει σε σημείο να δικαιολογούμε ένα φόνο, με εκφράσεις του τύπου "αφού δεν είμαι οικονομικά ανεξάρτητη προτιμώ να το σκοτώσω, παρά να το φέρω στον κόσμο και να μην μπορώ το μεγαλώσω", είναι νομίζω ένα καλό παράδειγμα που χαρακτηρίζει τέλεια τη σύγχρονη κοινωνία της ηδονής. Είμαστε έτοιμοι να απολαύσουμε το σεξ, όπως εμείς θέλουμε και γουστάρουμε, χωρίς να μπούμε στην διαδικασία να σκεφτούμε τα τυχόν 'απρόοπτα' . Διότι όπως πολύ λογικά (sic) σκέφτονται αρκετές, υπάρχει ΠΑΝΤΑ και η λύση της άμβλωσης. "Εάν δεν είμαι έτοιμη, θα κάνω έκτρωση". Δικαιολογούν και αποφασίζουν να διαπράξουν ένα έγκλημα, επειδή πιστεύουν ότι κάθε άλλη περίπτωση θα είναι λιγότερο ζημιογόνος για το παιδί (και κατ' επέκτασιν την κοινωνία). Το γεγονός ότι δεν είσαι έτοιμη αγαπητή φίλη, το σκέφτεσαι εκ των υστέρων και γιαυτό αποφασίζεις με αυτή την αναλγησία. Ο σκοπός σε ένα τόσο σοβαρό ζήτημα είναι να το σκεφτείς πριν καν αποφασίσεις ότι θα κάνεις σεξ.
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο? γιατί κάποιος αποφασίζει να κάνει παιδιά?
για να εκπληρώσει δικές του ανάγκες? γιατι πιστεύει ότι μέσα απο το παιδί του μπορεί να ξαναζήσει, να ξαναγίνει νέος? για ποιο λόγο?
ειλικρινά ειμαι περιεργη να μάθω γιατι ορισμένοι αποφασίζουν να κάνουν παιδιά! Γιατί υπάρχουν και γονείς που απλά δεν θα έπρεπε ποτέ να γίνουν!

Επίσης, η περίπτωση στην οποία το παιδί πρόκειται να γεννηθεί άρρωστο, δεν απ ενοχοποιεί τους γονείς που αποφάσισαν να το σκοτώσουν (ίσως να ελαφραίνει λίγο, το βάρος στη συνείδηση τους). Όμως, όπως και σε κάθε περίπτωση φόνου υπάρχουν και τα γνωστά “ελαφρυντικά”, τα οποία και καθορίζουν κατά κάποιον τρόπο το μέγεθος της τιμωρίας που θα υποστεί ο δολοφόνος. [Εδώ, μπαίνει ένα μεγάλο θέμα συζήτησης το οποίο απαιτεί διαφορετικό τίτλο και διαφορετική διάθεση εκ μέρους των θαμώνων]. Φυσικά, στην περίπτωση των γονέων που αποφασίζουν να κάνουν έκτρωση, δεν υπάρχει δικαστήριο, ούτε μάρτυρες, ούτε δικαστής (το γνωστό αμφιλεγόμενο θέμα), ούτε αντίποινα, ούτε η κοινωνική κατακραυγή, ούτε τίποτα. Υπόσχεται απόλυτη εχεμύθεια το ίδιο το επάγγελμα του 'γιατρού', οπότε η κοπέλα και το αγόρι της είναι ελεύθεροι να συνεχίσουν να χαίρονται τον έρωτά τους. Εμείς καλά και αυτοί ακόμα καλύτερα.

Σ'αυτή την περ'ιπτωση το παιδί που θα γεννηθεί πόσο ευτυχισμένο μπορεί να γίνει?
Η κοινωνία είναι ιδιαίτερα σκληρή σε άτομα που είναι κάπως διαφορετικά. Ιδίως όταν πρόκειται για νοητική υστέρηση αυτόματα τα άτομο χαρακτηρίζεται χαζό ή δε ξέρω γω τι άλλο και τοποθετείται αυτόματα στο περιθώριο! Τι ποιότητα θα έχει η ζωή αυτού του ατόμου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Είμαι υπέρ της έκτρωσης σε κάθε περίπτωση που η μητέρα μετά από αρκετή σκέψη, αποφασίσει ότι δεν θέλει / δεν μπορεί να κρατήσει το παιδί. Πέρα από τους όποιους συναισθηματισμούς, είναι δικαίωμά της και ευτυχώς δεν θεωρείται παράνομη η "έκτρωση".


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top