Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,313 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 286)
Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης
88
30,77%
Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης
69
24,13%
Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης
50
17,48%
Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης
52
18,18%
Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά
27
9,44%

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 17:19, 10-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από nancaki@papaki
Δεν ειναι δυνατον να παίρνουμε μια ζωή μόνο και μόνο επειδή δεν το είχαμε σχεδιάσει.Μόνο για πολυ σοβαρους λογους που μπορει να ειναι καποιο προβλημα της μαμας/μπαμπα που δεν θελουμε να μεταφερθει στο πάιδι . Και μαρια μπορει να το χω παρεξηγησει εγω αλλα θεωρεις το παιδι μια ''τιμωρια'' για τον μπαμπα και την μαμα επειδη δεν πρόσεξαν;Μπορει να σας φανω υπεβολικη,μπορει και οχι, αλλα ολα τα παιδια ειναι δωρο,δεν ξερω ποιος το δινει πάντως οι γονεις που το παιρνουν ειναι τρισευτυχισμενοι. Οι φίλοι μπορει να πουν ναι στην εκτρωση ρωτηστε ομως μερικους γονεις,όχι απαραίτητα δικους σας και αμα ακουστε κατι τετοιο τρυπηστε μου τη μυτη τα παντα σουρωτηρι καντε με. Σκεφτειτε οτι γυναικες που δεν μπορουν να κανουν παιδια πληρωνουν πριν καν τη κυηση(παρενθετη μητερα κλπ).
Ναι ρε συ ( σορρυ για το ρε) αν οπως λες τα παιδια ειναι ευτυχία ποιος ο λογος να κανεις εκτρωση; Αν δεν θες παιδι εγω λεω να προσεχεις!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 02:00, 21-09-12:

Απο το βιβλιο "τα 195 πραγματα που δεν θελουν να γνωριζετε", του Τομας Αμπερκορν

Η εκστραρεια οτι τα εμβρυα νιωθουν πονο ειναι αβασιμη

Εδω και πολλα χρονια, η διεθνης εκστρατεια των πολεμιων των εκτρωσεων υποστηριζει οτι απο την εισοστη εβδομαδα της κυησης τα εμβρυα νιωθουν πονο. Στις Ηνωμενες Πολιτειες, για παραδειγμα, το Κογκρεσο προτιθεται να υποχρεωσει τους γιατρους να ενημερωνουν σχετικα τις γυναικες που επιθυμουν να διακοψουν την κυηση, και να τους προτεινουν ναρκωση του εμβρυου. Οι Γερουσιαστες του Αρκανσας και της Τζορτζια υπερψηφισαν την προταση, ενω το παραδειγμα τους σκεφτονται να ακολουθησουν και αλες πολιτειες.
Η προταση να ναρκωνεται το εμβρυο εχει αποτελεσει θεμα προβληματισμου οσον αφορα και τις ενδομητριες επεμβασεις.
Ωστοσο, η αποψη οτι το εμβρυο νιωθει πονο ειναι αβασιμη.Ειναι αληθεια οτι παλιοτερες ερευνες υποστιριζαν πως το εμβρυο αποτραβιοταν πισω τρομαγμενο οταν εβλεπε ενεσεις, κι εκανε μορφασμους κατα τη διαρκεια υποτιθεμενα επωδυνων επεμβασεων, Ωστοσο, οι ιδιες αντιδρασεις παρατηρηθηκαν και σε εγκεφαλικα νεκρους ενηλικους οπως και σε εμβρυα με ανγκεφαλια, τα οποια δεν ειχαν δηλαδη αισθητιριακο φλοιο. Τα νευρικα κυκλωματα του εμβρυου που του επιτρεπουν να αισθανεται πονο δεν αναπτυσονται παρα μονο μετα την εικοστη ενατη εβδομαδα της κυησης. ΑΚομη και τοτε ομως, το εμβρυο ειναι βυθισμενο σε υπνο βαθυ χαρη σε μια ορμονη με αναισθητικη δραση η οποια βρισκεται στον πλακουνται, την πρεγενολονη.
Επιπλεον, η εγχυση καποια αναισθητικης ουσιας οπως η μορφινη θα μπορουσε να εχει καταστροφικες επιπτωσεις σστο εμβρυο στο οποιο σκεφτομαστε να κανουμε επεμβαση.
Η προαναφερθεισα εκστρατεια λοιπον βασιζεται σε λανθασμενες υποθεσεις και, οσον αγορα, τουλαχιστον, τις Ηνωμενες Πολιτειες, καθοδηγειται αποκλειστικα απο ιδεολογικους σκοπους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stiliandreas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stiliandreas
Ο stiliandreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O stiliandreas έγραψε στις 19:20, 19-10-12:

Να σας κανω μια ερωτηση?? αν εχουμε χωρισει για καποιο λογο και μετα εμαθα απο μια φιλη της οτι ειναι εγκυος αλλα δεν μου το χει πει η ιδια και θα κανει εκτρωση... τι να κανω???

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maniavas (Μάνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maniavas
H Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H maniavas έγραψε στις 19:39, 19-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από stiliandreas
Να σας κανω μια ερωτηση?? αν εχουμε χωρισει για καποιο λογο και μετα εμαθα απο μια φιλη της οτι ειναι εγκυος αλλα δεν μου το χει πει η ιδια και θα κανει εκτρωση... τι να κανω???
εσύ τι θέλεις να κάνεις;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ανδρεας1991

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ανδρεας1991
Ο Ανδρεας1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Ανδρεας1991 rock n roll έγραψε στις 20:26, 19-10-12:

οχι οχι οχι οχι και παλι οχι.... ειναι απο τα λιγα θεματα στα οποια ειμαι καθετος.... δεν υπαρχει περιπτωση να ζητησω ποτε απο κοπελα να κανει εκτρωση
1) γιατι ειμαι 21 χρονων και ειλικρινα πρεπει να μαθω να αναλαμβανω τις ευθυνες μου. Δεν μου φταιει σε κατι το εμβρυο αν εγω δεν ειχα την στοιχειωδη λογικη να παρω προφυλαξη.
2) γιατι ειναι αδιανοητο να ζησω με τετοιο βαρος μεσα μου, οτι δηλαδη ενας ανθρωπος δεν θα γεννηθει ποτε επειδη εγω ειμαι ανευθυνος και ασυνειδητος.
3) σε περιπτωση που ειχα παρει προφυλαξεις και τα σχετικα και ειχαμε ατυχημα, τοτε θα το επαιρνα αποφαση... εξαλλου ρε παιδια δεν ειναι και τοσο τρομερο ενα μωρακι....

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:31, 19-10-12:

Πρωτων, μπορεις να εισαι σιγουρος οτι εμεινε εγκυος απο εσενα;
Παρτην ενα τηλεφωνο, πες τις πως το εμαθες και κανονισε να βρεθειτε και να μιλισετε. Αν εισαι υπερ του να γινει η εκτρωση, οφειλεις να την στιριξεις εαν το χρειαστει και να εισαι διπλα της. Αν παλι οχι, πρεπει να το συζητησετε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 20:38, 19-10-12:

βασικά αν θέλει να κάνει έκτρωση δεν του πέφτει λόγος

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:59, 19-10-12:

Αν ειναι αυτος ο πατερας φυσικα και του πευτει!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 22:27, 19-10-12:

Δικός της είναι το σώμα ό,τι θέλει κάνει. Αν ο κύριος θέλει παιδί να πάει να βρει καμιά που να θέλει επίσης. ή μήπως δε μας επιτρέπει ο εγωισμός μας;

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 22:30, 19-10-12:

Σε τέτοια κρίσιμα ζητήματα προτιμώ να κρατάω λιτή στάση... Η άμβλωση σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο για το σώμα και την υγεία της μητέρας και προφανώς για το (άτυχο) έμβρυο αλλά θεωρώ πως ορισμένες φορές επιβάλλεται η ανθρώπινη παρέμβαση στη φυσική ροή των πραγμάτων... για κάποιους ένα μωρό φέρνει χαρά αλλά μπορεί να καταστρέψει τη ζωή κάποιων άλλων... Γι'αυτό και σε περιπτώσεις βιασμού τίθεμαι υπέρ της άμβλωσης... σε συλλήψεις εξαιτίας αμέλειας κλίνω περισσότερο στο να το σκεφτεί σοβαρά μήπως το κρατήσει η μητέρα. Επίσης εννοείται δεν υποστηρίζω καθόλου τον τοκετό κατά τη διάρκεια της εφηβικής ηλικίας... αλλά και πάλι σέβομαι απόλυτα το δικαίωμα της κάθε γυναίκας να κάνει ό,τι θέλει με το σώμα της, της ανήκει άλλωστε. Και δεν μπορώ να ακούω άλλο αυτές τις ψευτοανθρωπιστικές μπούρδες πως και καλά σκοτώνεις μια ψυχή...Bullshit... πολύ συχνά το μωρό δεν έχει καν διαμορφωθεί ακόμα ώστε να θεωρηθεί ανθρώπινο πλάσμα... και αν πρόκειται να προκαλέσει πόνο και δυστυχία στη μαμά του, καλύτερα από κει που ήρθε... Τέλος, διαφωνώ κάθετα με την έκτρωση σε προχωρημένα στάδια εγκυμοσύνης γιατί διατρέχεις μεγάλο κίνδυνο στην υγεία και ίσως επηρεαστεί και η γονιμοποιητική σου ικανότητα, γεγονός που δεν είναι παίξε γέλασε. Χμμ.. αυτά εν ολίγοις.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 22:57, 19-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Δικός της είναι το σώμα ό,τι θέλει κάνει. Αν ο κύριος θέλει παιδί να πάει να βρει καμιά που να θέλει επίσης. ή μήπως δε μας επιτρέπει ο εγωισμός μας;
Τι σχεση εχει ο εγωΐσμος; Εκτος απο το σωμα τις γυναικας μιλαμε και για ενα παιδι, πιος μπορει να απαγορευσει σε καποιων να θελει να ζησει το παιδι του; Πως δινουμε το δικαιωμα στις γυναικες να λενε "δικο μου ειναι το σωμα μου" και να κρατανε ενα παιδι με τον πατερα απων σε καθε φαση, αλλα δεν δινουμε το δικαιωμα σε εναν πατερα να μεγαλωσει ενα παιδι αν δεν το επιθυμει αυτο το παιδι η μανα;
Η ισσοτιτα που εν τελη δημιουργει μεγαλητερη ανισσοτιτα.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 23:28, 19-10-12:

ο εγωισμός είναι αυτός που θα δώσει αξία στην ιδιότητα του πατέρα για να πει ότι "ξες κάτι αυτό είναι και δικό μου άρα..." ενώ στην πραγματικότητα η συνεισφορά του είναι ελάχιστη.

τα περί ηθικής τα αφήνω στην κρίση του καθενός

Παράθεση

Ανδρεας1991

Νεοφερμένος

Ο Ανδρεας1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Ανδρεας1991 rock n roll έγραψε στις 00:13, 20-10-12:

δηλαδη μας λες οτι επειδη το εμβρυο δεν εχει παρει ακομη ανθρωπινη υποσταση δεν αφερεις ανθρωπινη ζωη; και ενταξει σε περιπτωσεις βιασμου εκει ναι παω πασο.... αλλα απο αμελεια; ειλικρινα συγνωμη αλλα θεωρω οτι ο ανθρωπος θα σκεφτει πολλες δικαιολογιες για να πεισει τον εαυτο του οτι αυτο που κανει ειναι σωστο.... και δεν το βλεπω απο ανθρωπιστικη πλευρα, απλα το βλεπω ως μια ζωη που δεν της δινεται το δικαιωμα να ζησει.

Y.Σ. το σχολιο μου απευθυνεται στην dalian, απλα δεν πατησα απαντηση

Παράθεση

stiliandreas

Νεοφερμένος

Ο stiliandreas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O stiliandreas έγραψε στις 19:14, 20-10-12:

Το θέμα είναι οτι το εχει παρει αποφαση κι εγω δεν ειμαι με τιποτα ετοιμος για ενα παιδι και ετσι οπως ειναι τα πραγματα οικονομικα και επισης προσεχα συνεχως...μονο μια φορα θυμαμαι οτι ειχαμε ατυχημα αλλα ειχε περιοδο μετα κανονικα . Δεν θελω και εγω ενα παιδι απο μια κοπελα που δεν θελω να την βλεπω καν.

Παράθεση

Ανδρεας1991

Νεοφερμένος

O Ανδρεας1991 rock n roll έγραψε στις 22:57, 20-10-12:

Το θέμα είναι οτι το εχει παρει αποφαση κι εγω δεν ειμαι με τιποτα ετοιμος για ενα παιδι και ετσι οπως ειναι τα πραγματα οικονομικα και επισης προσεχα συνεχως...μονο μια φορα θυμαμαι οτι ειχαμε ατυχημα αλλα ειχε περιοδο μετα κανονικα . Δεν θελω και εγω ενα παιδι απο μια κοπελα που δεν θελω να την βλεπω καν.
Κοιτα μπορει να εχεις δικαιο οταν λες οτι δεν εισαι ετοιμος, αλλα το γεγονος οτι μπορει να μην θες να βλεπεις την κοπελα δεν σημαινει οτι αυτο πρεπει να επειρεαζει τα αισθηματα σου για το μωρο. Τωρα αφου αποφασισε να το κρατησει (και για μενα μπραβο της) πιστευω οτι πρεπει να την στηριξεις... καλο θα ηταν να ζητησεις και τεστ πατροτητας αφου λες οτι προσεχες για να εισαι σιγουρος. Ξερω οτι ειμαστε στην Ελλαδα και ειμαστε πολλα χρονια πισω αλλα το γεγονος οτι εμεινε η κοπελα εγγυος δεν σημαινει οτι πρεπει και να παντρευτειτε... θεωρω οτι αν το παιδι ειναι δικο σου( χωρις να σε προσβαλλω) πρεπει να το αναγνωρισεις, να σταθεις στην κοπελα και φυσικα και στο παιδι που θα χρειαστει εναν πατερα, ασχετα το τι θα κανεις με την κοπελα...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 23:19, 20-10-12:

Ωραια, απο την στιγμη που δεν θελεις το παιδι, το καλητερο που εχεις να κανεις ειναι απλα να την παρεις ενα τηλεφωνο να της πεις πως το ξερεις και πως αν χρειαστει τιποτα θα εισαι διπλα της. Λογικα, αν εχετε τοσο ασχημες σχεσεις δεν θα θελει και τιποτα παραπανω απο εσενα.

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
ο εγωισμός είναι αυτός που θα δώσει αξία στην ιδιότητα του πατέρα για να πει ότι "ξες κάτι αυτό είναι και δικό μου άρα..." ενώ στην πραγματικότητα η συνεισφορά του είναι ελάχιστη.

τα περί ηθικής τα αφήνω στην κρίση του καθενός
Υπαρχουν και αυτοι που δεν σκεφτονται τις ζωες των υπολιπων με βαση το εγω τους!

Παράθεση

stiliandreas

Νεοφερμένος

O stiliandreas έγραψε στις 17:08, 21-10-12:

Χιλια συγνωμη το διατιπωσα λαθος...εννοουσα οτι το εχει παρει αποφαση να το ριξει γιατι και αυτη εινα παρα πολυ δυσκολα οικονομικα αλλα και ξερει οτι δεν θελω να την ξαναδω...απλα αισθανομαι λιγο ασχημα και θα επρεπε να μου το χει πει και η ιδια απο μονη της, ειμαι σε δυσκολη θεση γιατι η κοπελια που μου το ειπε μου το εμπιστεθτηκε και να μην της κανω κουβεντα...

Παράθεση

Σφεντονας

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Σφεντονας
Ο Σφεντονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Τρίκερι (Μαγνησία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Σφεντονας έγραψε στις 17:18, 21-10-12:

Αρκετες γυναικες (δυστυχως η ευτυχως) ειναι αναγκασμενες να κανουν εκτρωση. Οι μονες επιπτωσεις μπορει να ειναι ψυχολογικες. Σκεφτειτε πως στην Τουρκια ο γυναικειος πληθυσμος ξεσηκωθηκε εναντια στο νομο που ελεγε οχι στις εκτρωσεις. Ακομα και η Χρυση Αυγη εχει πει πως οι εκτρωσεις ειναι εγκλημα κατα της φυλης, δηλαδη -συμφωνα με αυτους- οι γυναικες οι οποιες ειναι ανεργες η χαμηλομισθες θα ειναι αναγκασμενες η να ζησουν την απολυτη οικογενειακη εξαθλιωση η να κανουν παρανομη εκτρωση με εντελως πρωτογονα μεσα, ακομα κι αν υπαρχει ο κινδυνος να χασουν την ιδια τους την ζωη. Οποτε ναι στις εκτρωσεις.

Παράθεση

Ανδρεας1991

Νεοφερμένος

O Ανδρεας1991 rock n roll έγραψε στις 02:07, 22-10-12:

Μια ερωτηση; Στο θεμα της θανατικης ποινης σχεδον ολοι απαντησαν οτι δεν εχει κανενας δικαιωμα να αφαιρει την ζωη ενος αλλου( ακομα και του χειροτερου βαρυποινιτη) αλλα στο θεμα της εκτρωσης παρα πολλα ατομα ειναι υπερ. Φοβερο δεν ειναι; οταν μιλαμε για κατι που δεν μας αγγιζει(θανατικη ποινη) ειμαστε ανθρωπιστες και ολα μελι γαλα, οταν ομως μιλαμε για κατι που μπορει να μας συμβει τοτε τα πραγματα αλλαζουν ( να μεγαλωσει το μωρο μεσα στην φτωχεια; οχι να το σκοτωσουμε γιατι απλα ειναι εμβρυο ακομα οποτε δεν θα το καταλαβει). Λιγο ντροπη! Και μην ακουω για οικονομικο προβλημα γιατι ο ανθρωπος εχει μαθει να ζει με πολλα και εκει ειναι το προβλημα( δεν μιλαω για αστεγους κτλ.). Μιλαω γι αυτους που εχουν οικονομικο προβλημα και ομως συνεχιζουν να ξοδευουν χρηματα σε ανουσια πραγματα.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 11:02, 22-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ανδρεας1991
Μια ερωτηση; Στο θεμα της θανατικης ποινης σχεδον ολοι απαντησαν οτι δεν εχει κανενας δικαιωμα να αφαιρει την ζωη ενος αλλου( ακομα και του χειροτερου βαρυποινιτη) αλλα στο θεμα της εκτρωσης παρα πολλα ατομα ειναι υπερ. Φοβερο δεν ειναι; οταν μιλαμε για κατι που δεν μας αγγιζει(θανατικη ποινη) ειμαστε ανθρωπιστες και ολα μελι γαλα, οταν ομως μιλαμε για κατι που μπορει να μας συμβει τοτε τα πραγματα αλλαζουν ( να μεγαλωσει το μωρο μεσα στην φτωχεια; οχι να το σκοτωσουμε γιατι απλα ειναι εμβρυο ακομα οποτε δεν θα το καταλαβει). Λιγο ντροπη!
Η διαφορα ειναι στον ορισμο της ζωης...! Ενας ανθρωπος που εχει καταδηκαστει, προφανος ειναι ζωντανος. Ενα εμβρυο, χωρις αισθησεις, χωρις σκεψη, χωρις συνηδηση, για εμενα δεν εχει ζωη... Δεν ειναι ζωντανο ων!
Με την δικη σου λογικη και τα σπερματοζωαρια που πανε στραφη ειναι μια δολοφονια!

Παράθεση

Ανδρεας1991

Νεοφερμένος

O Ανδρεας1991 rock n roll έγραψε στις 14:17, 29-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Η διαφορα ειναι στον ορισμο της ζωης...! Ενας ανθρωπος που εχει καταδηκαστει, προφανος ειναι ζωντανος. Ενα εμβρυο, χωρις αισθησεις, χωρις σκεψη, χωρις συνηδηση, για εμενα δεν εχει ζωη... Δεν ειναι ζωντανο ων!
Με την δικη σου λογικη και τα σπερματοζωαρια που πανε στραφη ειναι μια δολοφονια!
Αυτο με τα σπερματοζωαρια ειναι ακυρο γιατι απο ολα τα εκατομμυρια που παραγουμε <<εκεινη την ωρα>> ενα θα τεκνοποιησει, και τα σπερματοζωαρια δεν εχουν ακομα μορφη και ουτε θα παρουν αν δεν βρουν ωαρια( δεν χρειαζεται να συνεχισω ελπιζω να καταλαβαινεις οτι ο ισχυρισμος σου ειναι λαθος). Για το θεμα με την συνηδηση και τις αισθησεις που λες εχεις δικιο, ακομη δεν εχει, ομως αν δεν κανεις εκτρωση θα εχει και συνηδηση και ζωη και σκεψη.... Και θα σου πω γιατι δεν μου αρεσει η εννοια της εκτρωσης. Γιατι η λογικη της ειναι οτι δεν μας αρεσει και οτι δεν θελουμε το πεταμε. και ενα παραδειγμα τελευταιο....

Ξυπνας στο σπιτι σου, και βγαινεις εξω. Μολις ανοιγεις την πορτα βλεπεις ενα μικρο σπουργιτι αβοηθητο. Εισαι πολυ φτωχος και ξερεις οτι για να το φροντισεις πρεπει να περιωρισεις πολλα πραγματα, ομως αποφασιζεις να το κρατησεις. Συναντας τεραστιες δυσκολιες στην πορεια και στην ανατροφη του, ομως προσπαθεις και τα καταφερνεις. Και στο τελος οταν το σπουργιτι μεγαλωνει αρκετα, το βλεπεις να ανοιγει τα φτερα του και να πεταει και απλα εισαι ευτυχισμενος.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:41, 29-10-12:

Μα το ιδιο ακριβως ισχυει... ενα ωαριο που εχει ενωθει με ενα σπερματοζωαριο δεν εχει ζωη, ουτε το σπερματοζωαριο εχει ζωη. Και τα δυο ομως εχουν εν δυναμη ζωη.
Αν βαλεις προφυλακτικο αφαιρεις την δυνατοτιτα απο το σπερματοζωαριο (και ο ωαριο που θα αποβαλει ο οργανισμος μετα το τελος του κυκλου), και αν κανεις εκτρωση αφαιρεις την δυνατοτιτα απο την ενωση αυτων των δυο. Το σταδιο στο οποιο παρεμβενεις αλλαζει, οχι η ουσια.

Το σπουργιτι ειναι ηδη ζωντανο, οποτε δεν ειναι το ιδιο και δεν συγκρινετε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nattii
H Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 162 μηνύματα.

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 17:12, 29-10-12:

Λοιπόν ,κι εγώ είμαι κατά της έκτρωσης.Πρόκειται για μια ζωή , μας αρέσει είτε όχι. Δεν είναι σπερματοζωάριο είναι έμβρυο ,έχει ψυχή.
Είναι μια ζωή που εξαρτάται αποκλειστικά απο εσένα κι εσύ την πληγώνεις. Αν είχαμε οπτική επαφή με το έμβρυο ,θα το σκοτώναμε; Όχι .Γιατί η καθεμιά θα έβλεπε το παιδί της , όχι κάτι που επιλέγει να πιστεύει ότι είναι ασήμαντο.
Ό,τι δεν μπορούμε να δούμε ,δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει .
Κατα τη διάρκεια της έκτρωσης ,το έμβρυο προσπαθεί να αμυνθεί .τραβιέται προς το εσωτερικό της μήτρας . Αλλά δεν μπορεί να το αποφύγει ,κομματιάζεται...
Ειδικά αν είναι 5 μηνών ,έχει τις αισθήσεις του αναπτυγμένες .Υπάρχουν περιπτώσεις που έμβρυα μεγαλύτερα των 5 μηνών ήταν ζωντανά μετά την έκτρωση και τα πνίγουν με τον ομφάλιο λώρο.
Η έκτρωση βέβαια προκαλεί προβλήματα και στην γυναίκα όπως μολύνσεις,αδυναμία τεκνοποίησης και κατάθλιψη.
Ας γίνουμε πιο υπεύθυνοι αλλιώς ας δεχόμαστε τις συνέπειες των πράξεών μας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:36, 29-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Απο το βιβλιο "τα 195 πραγματα που δεν θελουν να γνωριζετε", του Τομας Αμπερκορν

Η εκστραρεια οτι τα εμβρυα νιωθουν πονο ειναι αβασιμη

Εδω και πολλα χρονια, η διεθνης εκστρατεια των πολεμιων των εκτρωσεων υποστηριζει οτι απο την εισοστη εβδομαδα της κυησης τα εμβρυα νιωθουν πονο. Στις Ηνωμενες Πολιτειες, για παραδειγμα, το Κογκρεσο προτιθεται να υποχρεωσει τους γιατρους να ενημερωνουν σχετικα τις γυναικες που επιθυμουν να διακοψουν την κυηση, και να τους προτεινουν ναρκωση του εμβρυου. Οι Γερουσιαστες του Αρκανσας και της Τζορτζια υπερψηφισαν την προταση, ενω το παραδειγμα τους σκεφτονται να ακολουθησουν και αλες πολιτειες.
Η προταση να ναρκωνεται το εμβρυο εχει αποτελεσει θεμα προβληματισμου οσον αφορα και τις ενδομητριες επεμβασεις.
Ωστοσο, η αποψη οτι το εμβρυο νιωθει πονο ειναι αβασιμη.Ειναι αληθεια οτι παλιοτερες ερευνες υποστιριζαν πως το εμβρυο αποτραβιοταν πισω τρομαγμενο οταν εβλεπε ενεσεις, κι εκανε μορφασμους κατα τη διαρκεια υποτιθεμενα επωδυνων επεμβασεων, Ωστοσο, οι ιδιες αντιδρασεις παρατηρηθηκαν και σε εγκεφαλικα νεκρους ενηλικους οπως και σε εμβρυα με ανγκεφαλια, τα οποια δεν ειχαν δηλαδη αισθητιριακο φλοιο. Τα νευρικα κυκλωματα του εμβρυου που του επιτρεπουν να αισθανεται πονο δεν αναπτυσονται παρα μονο μετα την εικοστη ενατη εβδομαδα της κυησης. ΑΚομη και τοτε ομως, το εμβρυο ειναι βυθισμενο σε υπνο βαθυ χαρη σε μια ορμονη με αναισθητικη δραση η οποια βρισκεται στον πλακουνται, την πρεγενολονη.
Επιπλεον, η εγχυση καποια αναισθητικης ουσιας οπως η μορφινη θα μπορουσε να εχει καταστροφικες επιπτωσεις σστο εμβρυο στο οποιο σκεφτομαστε να κανουμε επεμβαση.
Η προαναφερθεισα εκστρατεια λοιπον βασιζεται σε λανθασμενες υποθεσεις και, οσον αγορα, τουλαχιστον, τις Ηνωμενες Πολιτειες, καθοδηγειται αποκλειστικα απο ιδεολογικους σκοπους.
Αρχική Δημοσίευση από Nattii
Λοιπόν ,κι εγώ είμαι κατά της έκτρωσης.Πρόκειται για μια ζωή , μας αρέσει είτε όχι. Δεν είναι σπερματοζωάριο είναι έμβρυο ,έχει ψυχή.
Είναι μια ζωή που εξαρτάται αποκλειστικά απο εσένα κι εσύ την πληγώνεις. Αν είχαμε οπτική επαφή με το έμβρυο ,θα το σκοτώναμε; Όχι .Γιατί η καθεμιά θα έβλεπε το παιδί της , όχι κάτι που επιλέγει να πιστεύει ότι είναι ασήμαντο.
Ό,τι δεν μπορούμε να δούμε ,δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει .
Κατα τη διάρκεια της έκτρωσης ,το έμβρυο προσπαθεί να αμυνθεί .τραβιέται προς το εσωτερικό της μήτρας . Αλλά δεν μπορεί να το αποφύγει ,κομματιάζεται...
Ειδικά αν είναι 5 μηνών ,έχει τις αισθήσεις του αναπτυγμένες .Υπάρχουν περιπτώσεις που έμβρυα μεγαλύτερα των 5 μηνών ήταν ζωντανά μετά την έκτρωση και τα πνίγουν με τον ομφάλιο λώρο.
Η έκτρωση βέβαια προκαλεί προβλήματα και στην γυναίκα όπως μολύνσεις,αδυναμία τεκνοποίησης και κατάθλιψη.
Ας γίνουμε πιο υπεύθυνοι αλλιώς ας δεχόμαστε τις συνέπειες των πράξεών μας.

Ελπιζω να σου απανταει επαρκος

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nattii

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nattii
H Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 162 μηνύματα.

H Nattii Για ένα γενναίο πνεύμα δεν μπορεί ποτέ ν έγραψε στις 17:38, 29-10-12:

http://www.youtube.com/watch?v=GMlW0QM13pE

και ο υπέρηχος επίσης
2:53 και μετά

Όσο για τον Άμπερκορν ήταν δημοσιογράφος,όχι κανένας διακεκριμένος επιστήμονας.Ο καθένας μπορεί να γράψει ένα βιβλίο και να πει ότι τον βολεύει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nattii : 29-10-12 στις 17:45.
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:53, 29-10-12:

Έκτρωση νομικά επιτρέπεται απ' όσο ξέρω μέχρι και την 12η εβδομάδα. Πέραν τούτου επιτρέπεται μόνο αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι υγείας του εμβρύου ή της μητέρας που δεν επιτρέπουν την συνέχιση της κύησης. Συνεχίστε.

Παράθεση

fullface213

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fullface213
H fullface213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H fullface213 έγραψε στις 01:56, 10-05-13:

λοιπόν εγώ έχω να πω ότι ειμαι κατά της εκτρωσης γιατί είναι πολύ κακό αυτό το πράγμα επειδή αφαιρείς τη ζωή ενός ανθρώπου τώρα θα μου πείτε ότι μέσα στη κοιλια δεν είναι άνθρωπος όμως κάνετε λάθος γιατι ειναι λες και σκοτώσεις ένα παιδί βασικά σκοτώνεις ένα παιδί εγώ έχω να πω ότι η μάνα μου έκανε 5 παιδιά κι με μια αποβολή κι τα 2 μου αδελφια τα έχω μεγαλώσει εγώ κι ξερω πως ειναι. εγώ σχετικα ειμαι σε μικρή ηλικία κι άμα μου τύχαινε κάτι τέτοιο ειναι "σιγουρο" ότι δεν θα έκανα έκτρωση γιατι το θεωρώ αμαρτία μεγάλη. έχω να πω πριν κάνετε μια έκτρωση "σκεφτείτε το " ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 10-05-13 στις 09:00. Αιτία: προσαρμογή στους όρους χρήσης - greeklish
Παράθεση

metspanos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη metspanos
Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος . Έχει γράψει 780 μηνύματα.

O metspanos έγραψε στις 08:36, 10-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από fullface213
λοιπόν εγώ έχω να πω ότι ειμαι κατά της εκτρωσης γιατί είναι πολύ κακό αυτό το πράγμα επειδή αφαιρείς τη ζωή ενός ανθρώπου τώρα θα μου πείτε ότι μέσα στη κοιλια δεν είναι άνθρωπος όμως κάνετε λάθος γιατι ειναι λες και σκοτώσεις ένα παιδί βασικά σκοτώνεις ένα παιδί εγώ έχω να πω ότι η μάνα μου έκανε 5 παιδιά κι με μια αποβολή κι τα 2 μου αδελφια τα έχω μεγαλώσει εγώ κι ξερω πως ειναι. εγώ σχετικα ειμαι σε μικρή ηλικία κι άμα μου τύχαινε κάτι τέτοιο ειναι "σιγουρο" ότι δεν θα έκανα έκτρωση γιατι το θεωρώ αμαρτία μεγάλη. έχω να πω πριν κάνετε μια έκτρωση "σκεφτείτε το " ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!!
επι του θεματος: υπαρχει ενα ωραιο βιντεο που αξιζει να το δει κανεις http://www.youtube.com/watch?v=xEZYOUZqOz8

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 10-05-13 στις 09:00. Αιτία: διορθωση παραθεσης και split μηνυματος για μεταφορα σε οφφ τοπικ
Παράθεση

aleχrapak

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aleχrapak
Ο aleχrapak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O aleχrapak έγραψε στις 12:55, 15-05-13:

Προσωπικά, είμαι κατά των εκτρώσεων. Έτσι, μια ζωή χάνεται, δολοφονείται. Η γυναίκα ή -σε πολλές περιπτώσεις η έφηβη- που θα μείνει έγκυος λόγω..."λάθους" να μάθει ότι...τα λάθη πληρώνονται. Η στιγμιαία ηλιθιότητα αυτών δεν θα χρησιμοποιηθεί ως αιτία για δολοφονία μιας ζωής. Βέβαια, είμαι υπέρ των εκτρώσεων σε περιπτώσεις βιασμού, ή κατάχρησης γυναίκας ανίκανης να αντισταθεί σε σεξουαλικό βιασμό, αποπλάνηση, καθώς και σε περιπτώσεις αιμομιξίας. Βέβαια, σε αυτήν την κατηγορία των "υπέρ" μπαίνουν και τα νεογνά που αποδεδειγμένα θα έχουν προβλήματα ανίκανα να αντιμετωπιστούν.

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elepan
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 13:02, 15-05-13:

Δεν μπορείς να απαντήσεις με ένα υπέρ ή ένα κατά, σε ένα τόσο μεγάλο θέμα. Το θέμα της έκτρωσης θα πρέπει να εξετάζεται πάντα κατά περίπτωση. Αυτό που δεν δικαιολογώ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ είναι να γίνεται κατ' επανάληψη ως μέτρο αντισύλληψης. Γνωρίζω γυναίκα που έχει φτάσει τις 7.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:05, 15-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από aleχrapak
Η γυναίκα ή -σε πολλές περιπτώσεις η έφηβη- που θα μείνει έγκυος λόγω..."λάθους" να μάθει ότι...τα λάθη πληρώνονται.
Να την πληρώσει το παιδί το πήδημα της μάνας του!

Ωραία τα λες. Για πες κι άλλα...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 13:51, 15-05-13:

Είμαι υπέρ της έκτρωσης μόνο σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα υγείας που να απειλεί την μητέρα ή το έμβρυο. Αν όχι είμαι κατά και το θεωρώ δολοφονία.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 18:32, 21-05-13:

Κάπου είχα δει ένα βίντεο με μια γυναίκα η οποία είχε επιζήσει μετά απο την διαδικασία της έκτρωσης που υποβλήθηκε η μητέρα της.
Σκληρά φάρμακα, δηλητήρια και δεν κατάφεραν να επιφέρουν τον θάνατο του εμβρύου, με αποτέλεσμα να κάνει εκστρατεία για να ενημερώσει τον κόσμο.
Ναι, ήταν απο τις ποιο συγκλονιστικές στιγμές που μπορώ να θυμάμαι, αυτό το βίντεο.
Η έκτρωση, αποτελεί έγκλημα.
Η σωστή ενημέρωση είναι κάτι το ασύλληπτο... αγνοεί παντελώς το αποτέλεσμα της, αυτή - ός που το πράττει.

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 18:48, 21-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Είμαι υπέρ της έκτρωσης μόνο σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα υγείας που να απειλεί την μητέρα ή το έμβρυο. Αν όχι είμαι κατά και το θεωρώ δολοφονία.
ακριβώς.
και έπειτα πώς μπορείς να σκοτώσεις μια ζωή που μεγαλώνει μέσα σου,που έχει τα γονίδιά σου,που η ύπαρξή του οφείλεται σε εσένα και στον σύντροφό σου;
πως ζεί μία γυναίκα ειδικά,μετά από αυτό;
όταν ξέρεις ότι το παιδί αυτό εάν ερχόταν στον κόσμο θα υπέφερε ή/και θα ζούσε ελάχιστα,στην ουσία το σώζεις και σώζεις και τον εαυτό σου από έναν ακόμη χειρότερο αποχωρισμό.
άλλα μία απόλυτα υγιή ζωή πως μπορείς να τη σκοτώσεις;

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 19:15, 21-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από τρελή φιλόσοφος
ακριβώς.
και έπειτα πώς μπορείς να σκοτώσεις μια ζωή που μεγαλώνει μέσα σου,που έχει τα γονίδιά σου,που η ύπαρξή του οφείλεται σε εσένα και στον σύντροφό σου;
πως ζεί μία γυναίκα ειδικά,μετά από αυτό;
όταν ξέρεις ότι το παιδί αυτό εάν ερχόταν στον κόσμο θα υπέφερε ή/και θα ζούσε ελάχιστα,στην ουσία το σώζεις και σώζεις και τον εαυτό σου από έναν ακόμη χειρότερο αποχωρισμό.
Πραγματικά λυπητερό το γεγονός ότι γίνονται τόσες πολλές εκτρώσεις..

Παράθεση

taketrance (taketrance)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη taketrance
Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 260 μηνύματα.

O taketrance έγραψε στις 19:55, 21-05-13:

Πραγματικά λυπητερό το γεγονός ότι γίνονται τόσες πολλές εκτρώσεις..
Οταν ο κοσμος δε ξερει πως να πηδιεται και σε τι ηλικιες να το κανεις τι περιμενεις να γινεται .

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 19:57, 21-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από taketrance
Οταν ο κοσμος δε ξερει πως να πηδιεται και σε τι ηλικιες να το κανεις τι περιμενεις να γινεται .
Είπα ότι είναι ένα λυπηρό γεγονός.
Εννοείται ότι κατά κύριο λόγο οφείλεται σε ελλιπή ενημέρωση.

Παράθεση

taketrance (taketrance)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη taketrance
Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 260 μηνύματα.

O taketrance έγραψε στις 20:36, 21-05-13:

Είπα ότι είναι ένα λυπηρό γεγονός.
Εννοείται ότι κατά κύριο λόγο οφείλεται σε ελλιπή ενημέρωση.
λυπηρο ναι , αλλα δε το λες και ελλιπης ενημερωση . εγω απο την το γυμνασιο θυμαμαι μας λεγανε με τις ωρες για μεθοδους αντισυλληψης κλπ κλπ

Παράθεση

bkar1997

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη bkar1997
Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O bkar1997 έγραψε στις 12:29, 24-07-13:

Είμαι κατά της έκτρωσης.

Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 12:38, 24-07-13:

Σιγουρα ειμαι κατα της εκτρωσης ομως τη δικαιολογω απολυτα σε περιπτωση οπου η γυναικα (το κοριτσι) επεσε θυμα βιασμου και φυσικα οταν υπαρξει καποιο σοβαρο θεμα υγειας...
Δε δικαιολογω ομως πολλες συνομιληκες μου που "κατα τυχη" εμειναν εγκυες και κανουν εκτρωση...Νομιζω οτι ειναι χρεος της να ωριμασεικαι να φερει στον κοσμο αυτο το παιδι....Εστω βρε αδερφε να το δωσει για υοθεσια...οχι ομως να το σκοτωσει..

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 14:24, 24-07-13:

Ντάξει μερικοί είστε τέρμα απόλυτοι και μιλάτε εκ του ασφαλούς.
Λάθη και ατυχήματα μπορεί να γίνουν και χωρίς να το θες. Μήπως να μη κάνει και κανένας σεξ μέχρι να είναι έτοιμος για παιδί, μιας και καμία μέθοδος δε προσφέρει 100% αντσύλληψη;

Τι λέτε δηλαδή; Μια 16χρονη ή 20χρονη ή οποιαδήποτε, να παρατήσει το σχολείο, τις σπουδές της, τη ζωή της για να μεγαλώσει ένα παιδί που δε το ήθελε εξ' αρχής; Να καταδικαστούν οι ζωές τους από ένα λάθος;
Από τη στιγμή που η κοπέλα/γυναίκα αποφασίζει να κάνει έκτρωση είναι δικαίωμά της και δε πρέπει να κατακρίνεται, είναι η ζωή της και θα κάνει αυτό που θέλει με τη ζωή της και το σώμα της, δε θα τιμωρηθούν 2 ζωές για μια απροσεξία της στιγμής, και προφανώς είναι λογικό να προτιμήσεις τη ζωή σου από ένα κύτταρο.
Shit happens, δε θα τους κρεμάσουμε κιόλας.

φυσικά όταν αυτό προκύπτει από γκαντεμιά και όχι ως μέθοδος αντισύλληψης που το χρησιμοποιούν μερικές.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χημικός . Έχει γράψει 1,819 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 14:37, 24-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από τρελή φιλόσοφος
Καλα , και τα αρνακια και τα χοιρινα που τρως απολυτα υγιη ζωη ειναι ,αλλα δε βλεπω να σε ενοχλει.Και στο σταδιο αυτο , ή νοητικη ικανοτητα του χοιρινου ειναι μεγαλυτερη απο του εμβρυου.

Παράθεση

μαρή claire

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μαρή claire
H μαρή claire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H μαρή claire θέλω τραλαλααα θέλεις τραλαλοοο έγραψε στις 14:55, 24-07-13:

Καμια μεθοδος αντισυλληψης δεν σε καλυπτει 100%!Μιλουσα με μια μητερα τις προαλλες και μου ειπε οτι και τα δυο της τα παιδια τα συνελαβε ενω χρησιμοποιουσαν με τον αντρα της προφυλακτικο!Τα αντισυλληπτικα επισης δεν μπορεις να τα παιρνεις εφ οσου ζωης!Ενα καλοκαιρι που ειχα καθυστερηση(συμβαινει λογω ζεστης συχνα), πηρα τηλεφωνο εντρομη τον γυναικολογο μου και μου ειπε να κανω τεστ εγκυμοσυνης ακομα και αν δεν ειχα κανενα "ατυχημα" με το προφυλακτικο γιατι απλα "πολλα συμβαινουν κοριτσι μου" (μεχρι να το δω αρνητικο παιζει να μου ασπρισαν καποιες τουφες)!Τις περιπτωσεις βιασμου δεν τις συζηταω καν,ποιος θα υποχρεωσει ενα νεαρο κοριτσι να μεγαλωσει ενα παιδι (που το μεγαλωμα ενος παιδιου δεν σταματει ποτε) επειδη καποιος,που δεν βρισκω καν λογια να τον χαρακτηρισω, ασελγησε πανω της?Πως θα νιωθει η ιδια για αυτο το πλασμα?... Η καθε γυναικα εχει δικαιωμα να κανει ο,τι θελει στο σωμα της, αποψεις οπως "τι θα πει η κοινωνια/η εκκλησια" δεν βοηθησαν ποτε κανεναν. Αν μια γυναικα δεν ειναι ετοιμη για μια τοσο μεγαλη αλλαγη στη ζωη της, με τι δυναμη θα δωσει στο παιδακι ολα οσα του χρειαζονται? Οι υιοθεσια και η αναδοχη ειναι μεγαλες συζητησεις...Παντως στις περιπτωσεις των εκτρωσεων, η γυναικεια ψυχολογια ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ απο ενοχες!Ενοχες που δημιουργουνται απο τις προκαταληψεις ολων αυτων που μιλανε "εκ του ασφαλους"! Η μητροτητα θα πρεπει να ειναι μια συνειδητη επιλογη και μια δεσμευση αγαπης και φροντιδας, οχι ενα "ελα μωρε, δεν ηθελα να το ριξω"....

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 15:42, 24-07-13:

Αν δεν κάνω λάθος το λεγόμενο “χάπι της επόμενης ημέρας“ δεν εμποδίζει τη δημιουργία εμβρύου ενώ έχει προηγηθεί σύλληψη; Αν ναι τότε γιατί να προχωράει η εγκυμοσύνη και να οδηγείται η γυναίκα στην έκτρωση;

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 15:56, 24-07-13:

Γιατί δε καταλαβαίνεις πάντα ότι ''κάτι'' έγινε για να το προλάβεις.

Παράθεση

Xaris SSSS

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Xaris SSSS
Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε στις 16:30, 24-07-13:

Και επίσης το χάπι της επόμενης ημέρας αν δεν κάνω λάθος μπορεί να χρησιμοποιείται max 2 φορές τον χρόνο

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:40, 24-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Xaris SSSS
Και επίσης το χάπι της επόμενης ημέρας αν δεν κάνω λάθος μπορεί να χρησιμοποιείται max 2 φορές τον χρόνο
Εγώ ξέρω για μια φορά στη ζωή μας....

Παράθεση

ΑνεξαρτητηΛεμε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΑνεξαρτητηΛεμε
H ΑνεξαρτητηΛεμε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H ΑνεξαρτητηΛεμε έγραψε στις 17:41, 24-07-13:

να γεννησει η κοπελα κι αμα δεν μπορει να το κρατησει ή δεν το θελει,μπορει να το δωσει για υιοθεσια.
ειναι μια ψυχουλα,δεν καταλαβαινω γιατι να μη δωσει χαρα σε αλλους γονεις και να ζησει κιολας..
ΚΑΤΑ της εκτρωσης 100%

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 17:45, 24-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Εγώ ξέρω για μια φορά στη ζωή μας....
Και εγώ έτσι έχω ακούσει. Και ότι γενικά είναι επικίνδηνο.

Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tabby
H Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 617 μηνύματα.

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 19:21, 24-07-13:

Αυτό το θέμα είναι πολύ λεπτό και η απόφαση δίκοπο μαχαίρι. Δε θα θελα ποτέ μα ποτέ να βρεθώ σε τέτοια θέση. Πιστεύω θα τρελαινόμουν.
Κι ενώ στη σύλληψη συμμετέχουν κι οι δύο, το βάρος αυτής της απόφασης πέφτει συνήθως εξ ολοκλήρου στη γυναίκα. Ειδικά αν η σχέση είναι στην αρχή της ή δεν είναι σοβαρή κι ο άλλος είναι στην κοσμάρα του ... τέρμα ζόρικο.
Πιστεύω πως αν μου συνέβαινε μία ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, το πιθανότερο είναι πια να το κρατούσα γιατί δε θα άντεχα το βάρος του να σκοτώσω μία ψυχή μέσα μου. Κι από κει θα ξεκινούσε ένας γολγοθάς βέβαια, αλλά τα πράγματα στη ζωή δεν έρχονται πάντα όπως τα θέλουμε.
Δεν το εύχομαι σε καμία κοπέλα να μπει σε τέτοιο δίλημμα γιατί όποια κι αν είναι η απόφασή της, θα έχει μεγάλο κόστος σίγουρα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril, Scandal

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους