Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,095 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,087 μηνύματα σε 74,653 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 286)
Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης
88
30,77%
Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης
69
24,13%
Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης
50
17,48%
Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης
52
18,18%
Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά
27
9,44%

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη EnnisDelMar!
H EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής . Έχει γράψει 602 μηνύματα.

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 01:38, 08-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από μαρινακι96
για μενα αυτο αποτελει εγκλημα... ειναι ο,τι χειροτερο μπορεις να κανεις σε ενα αθωο πλασματακι που δεν φταιει σε τιποτα... καποιοι θα πειτε οτι ορισμενες κοπελες που ειναι 16, 17 και τους τυχαινει αυτο ενα εχω να πω.... δεν πρεπει να βιαζεσαι για τιποτα γιατι στην περιπτωση αυτη το γοργον δεν εχει χαριν....και συνηθως σκονταφτεις... δυστυχως ετσι ειναι. απο την αλλη εαν εισαι σε ηλικια που μπορεις να αυτοσυντηρηθεις αλλα δεν ηταν κατι που πτογραμματιζες καλυτερα να το κρατησεις γτ τα πραγματα αυτα ειναι απροσδοκητα και δεν ξερεις ποτε και ΑΝ θα μπορεσεις να κανεις παιδι μετα απο μια εκτρωση
Είναι καλύτερο δλδ να κρατήσει μια γυναίκα-κοπέλα-whatever ένα παιδί, χωρίς να το θέλει, πράγμα που θα αποτελέσει αίτιο να μην μεγαλώσει σωστα.

καμια σχεση... δεν εννοω αυτο. οντως πρεπει να ειναι υπευθυνος κανεις για να μπορεσει να αναθρεψει ενα παιδι, αλλα μολις τυχει κατι τετοιο και αρχισουν οι δυσκολιες, τοτε τι? θα πρεπει να κανει εκτρωση? δεν πιστευω οτι ειναι το σωστο αυτο. αν ηταν ετσι ολοι εκτρωσεις θα εκαναν. θελει ψυχραιμια και δυναμη για να σηκωσει κανεις τετοιο βαρος, ωστε να μπορεσει να κανει το καλυτερο για αυτον... ο καθενας ξερει καλυτερα τι πρεπει να κανει. ομως σε καμια περιπτωση δεν ειπα αυτο που καταλατε. και ναι... πρεπει να το σκεφεις ΚΑΙ αυτο, γτ μολις περασουν μερικα χρονια και δεν θα μπορει να κανει παιδι θα μετανιωνει για το υπολοιπο της ζωης.
1. Φάσκεις και αντιφάσκεις, πως μπορεί ένα άμυαλο 16-17χρονο να είναι υπεύθυνο για να μεγαλώσει ένα παιδί??
2. Καταλαβαίνεις την διαφορά του "έχω αδυναμία να μεγαλώσω το παιδί μου γιατί είναι δύσκολο οικονομικά" και του "έχω αδυναμία να μεγαλώσω το παιδί μου γιατί είμαι 16 χρονών και: θέλω παράλληλα να τελειώσω το λύκειο, να μπω στο πανεπιστήμιο, να κάνω φοιτητική ζωή, να βρω δουλειά κτλπ" ? Και δεν σου λέω για το κάθε παρτσακλό 16 που πηδιέται μ'ότι βρει μπροστά του και δεν παίρνει προφυξάξεις, σου λέω για το 16χρονο που έχει σχέση και κάποια στιγμή έγινε μια στραβή ξέρω γω.

Αρχική Δημοσίευση από merry poppins
πωπω μπραβο μυαλο, δηλαδη μου λες ειναι μια κοπελα 17 χρονων μενει εγκυος, και το σωστο ειναι να κρατησει το παιδι, αναρωτιεμαι ποιος θα το συντηρει αφου αυτη θα αλλαζει πανες ολη μερα αντι να πηγαινει σχολειο...αν αυτη φτασει στα 30 και δε μπορει πχ ν ακανει παιδι θα λεει πω ρε τι χαιβανι ημουν στα 17 επρεπε να το κρατησω γιατι μωρο εγω μωρο και αυτο θα καναμε καλο παιδικο σταθμο στο σπιτι...εχεις ιδεα τι θα πει παιδι; τι θα πει ευθυνες;
Καλά, μην το κοροιδεύεις, είναι πολύ μεγάλο ψυχολογικό πλήγμα το να μην μπορείς να κάνεις παιδιά ενώ το θες. Και μην αρχίσεις να λες για υιοθεσία γιατί είναι κάτι που το κάνουν ελάχιστοι και δεν είναι και ιδιαίτερα εύκολο για οποιονδήποτε άνθρωπο αν αποδεχτεί οτι δεν μπορεί να τεκνοποιήσει και να μεγαλώσει ένα παιδί που δεν φέρει τα γονίδιά του

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 03:08, 08-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από ImEirini!

Καλά, μην το κοροιδεύεις, είναι πολύ μεγάλο ψυχολογικό πλήγμα το να μην μπορείς να κάνεις παιδιά ενώ το θες. Και μην αρχίσεις να λες για υιοθεσία γιατί είναι κάτι που το κάνουν ελάχιστοι και δεν είναι και ιδιαίτερα εύκολο για οποιονδήποτε άνθρωπο αν αποδεχτεί οτι δεν μπορεί να τεκνοποιήσει και να μεγαλώσει ένα παιδί που δεν φέρει τα γονίδιά του
Ε καλά το να υιοθετήσεις τη στιγμή που δεν μπορείς να κάνεις παιδιά δεν νομίζω να είναι και τίποτα το δύσκολο εκτός και εάν είσαι τελείως ''υπερήφανος'' και θες να διαδόσεις τα γονίδιά σου....θαρρείς και είσαι κανένας βασιλιάς και επιβάλλεται να αποκτήσεις απογόνους!!
(Άλλωστε μερικοί είναι καλύτερα να μην διαδίδουν το είδος τους)
Εάν θες παιδί δεν νομίζω να κολλήσεις σε αυτή τη λεπτομέρεια για μένα...
Με αυτή τη νοοτροπία δεν βρίσκουν ελπίδα τα παιδάκια που βρίσκονται στα ορφανοτροφεία από μάνες που δεν μπορούσαν να τα μεγαλώσουν και τα παράτησαν! Είναι φαύλος κύκλος!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

H EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής . Έχει γράψει 602 μηνύματα.

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 13:05, 08-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από Στο διάολο πάμε
Ε καλά το να υιοθετήσεις τη στιγμή που δεν μπορείς να κάνεις παιδιά δεν νομίζω να είναι και τίποτα το δύσκολο εκτός και εάν είσαι τελείως ''υπερήφανος'' και θες να διαδόσεις τα γονίδιά σου....θαρρείς και είσαι κανένας βασιλιάς και επιβάλλεται να αποκτήσεις απογόνους!!
(Άλλωστε μερικοί είναι καλύτερα να μην διαδίδουν το είδος τους)
Εάν θες παιδί δεν νομίζω να κολλήσεις σε αυτή τη λεπτομέρεια για μένα...
Τότε μάλλον δεν έχεις μιλήσει με ζευγάρια με αντίστοιχη εμπειρία. Δεν είναι υπερηφάνια, είναι ανθρώπινη φύση. Και ο συγκεκριμένος λόγος, δηλαδή η διαιώνιση του είδους, είναι καθορισμένο απ'την φύση να αποτελεί ένα απ'τα πρωταρχικά ζητήματα για τους περισσότερους ανθρώπους.

Με αυτή τη νοοτροπία δεν βρίσκουν ελπίδα τα παιδάκια που βρίσκονται στα ορφανοτροφεία από μάνες που δεν μπορούσαν να τα μεγαλώσουν και τα παράτησαν! Είναι φαύλος κύκλος!
Δεν έχεις άδικο οτί είναι φαύλος κύκλος. Όμως σου ξαναλέω, δεν είναι νοοτροπία, είναι ανθρώπινη φύση

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 13:19, 08-12-13:

Τότε μάλλον δεν έχεις μιλήσει με ζευγάρια με αντίστοιχη εμπειρία. Δεν είναι υπερηφάνια, είναι ανθρώπινη φύση. Και ο συγκεκριμένος λόγος, δηλαδή η διαιώνιση του είδους, είναι καθορισμένο απ'την φύση να αποτελεί ένα απ'τα πρωταρχικά ζητήματα για τους περισσότερους ανθρώπους.

Δεν έχεις άδικο οτί είναι φαύλος κύκλος. Όμως σου ξαναλέω, δεν είναι νοοτροπία, είναι ανθρώπινη φύση
Δεν αμφιβάλλω αν και είναι εγωιστικό! Θα προτιμούσα να σώσω ένα παιδάκι που δεν έχει στον ήλιο μοίρα προσωπικά! Είναι επιλογές αυτές δεν τις κατακρίνω!Αλλά ζευγάρια που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά ποια δικαιολογία έχουν και καταφεύγουν σε εξωσωματικές και σε χίλιες 2 μεθόδους χρονοβόρες και ακριβές, ενώ θα μπορούσαν να βοηθήσουν ένα μικρό παιδάκι που δεν έχει πάρει αγάπη από κανέναν λόγω του ότι το παράτησαν γιατί ίσως δεν θέλαν να το ρίξουν ή ήταν αργά για να το ρίξουν ;;
Βλέπεις λοιπόν ότι τα πάντα ξεκινάν από εμάς τους ίδιους!Ίσως και κάποιος που κατακρίνει την έκτρωση και προτιμά να στέλνονται τα παιδάκια στα ορφανοτροφεία... από κει και πέρα δεν σκέφτεται αυτό το ενδεχόμενο ...!Δεν σταματάνε εκεί όλα! Μερικές φορές είναι καλό να πηγαίνουμε και λίγο κόντρα στην ανθρώπινη φύση γιατί ο άνθρωπος είναι από τα πιο εγωιστικά πλάσματα στον πλανήτη!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

μαρινακι96

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη μαρινακι96
H μαρινακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H μαρινακι96 έγραψε στις 13:25, 08-12-13:

συμφωνω που δεν καταλαβαινετε τι ακριβως εννοω γτ το διατυπωσα λαθος, και για αυτο με συγχωρειτε. συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι πολυ ασχημο αυτο, αλλα οντως σε ολους μπορει να τυχει κατι τοσο απροσδοκητο και να μην εχει αλλη επιλογη περα απο την εκτρωση. αλλα αυτο το πιστευω κυριως για νεαρες ηλικιες κοριτσιων, που πανε σχολειο και εχουν ολο το μελλον μπροστα τους. βεβαια δεν μπορω να το κρινω εγω αυτο, ο καθενας εχει δικους του ενδοιασμους και σοβαρους λογους να μην κρατησει ενα παιδι. δεν ειμαι απολυτη, αλλα εχω διαβασει πως γινεται αυτη η διαδικασια, και για αυτο ειμαι πολυ ευαλωτη στο θεμα αυτο

πιστεψε με εχω πολυ μεγαλη ιδεα τι ειναι το παιδι... ειναι οπως λες και εσυ μεγαλη ευθυνη. το εχω ζησει πολλες φορες αυτο. με την μικρη μου αδερφη, που ουσιαστικα εγω την μεγαλωσα, με τον ανηψιο μου και τις κατασκηνωτριες μου. οσον αφορα τις 17χρονες, δεν φταινε αυτες, αυτα που λες σε μενα, να τα πεις στο κρατος και στην διαπαιδαγωγιση των παιδιων, στα οποια λενε κανε ο,τι θελεις και οπως θελεις. να σε ενημερωσω οτι ειμαστε οι πρωτοι στις εκτρωσεις στην Ευρωπη. τυχαιο? δεν νομιζω... για αυτο εχω αυτη την αποψη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 08-12-13 στις 13:55. Αιτία: merge- συνεχόμενα μηνύματα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 14:49, 08-12-13:

συμφωνω που δεν καταλαβαινετε τι ακριβως εννοω γτ το διατυπωσα λαθος, και για αυτο με συγχωρειτε. συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι πολυ ασχημο αυτο, αλλα οντως σε ολους μπορει να τυχει κατι τοσο απροσδοκητο και να μην εχει αλλη επιλογη περα απο την εκτρωση. αλλα αυτο το πιστευω κυριως για νεαρες ηλικιες κοριτσιων, που πανε σχολειο και εχουν ολο το μελλον μπροστα τους. βεβαια δεν μπορω να το κρινω εγω αυτο, ο καθενας εχει δικους του ενδοιασμους και σοβαρους λογους να μην κρατησει ενα παιδι. δεν ειμαι απολυτη, αλλα εχω διαβασει πως γινεται αυτη η διαδικασια, και για αυτο ειμαι πολυ ευαλωτη στο θεμα αυτο

πιστεψε με εχω πολυ μεγαλη ιδεα τι ειναι το παιδι... ειναι οπως λες και εσυ μεγαλη ευθυνη. το εχω ζησει πολλες φορες αυτο. με την μικρη μου αδερφη, που ουσιαστικα εγω την μεγαλωσα, με τον ανηψιο μου και τις κατασκηνωτριες μου. οσον αφορα τις 17χρονες, δεν φταινε αυτες, αυτα που λες σε μενα, να τα πεις στο κρατος και στην διαπαιδαγωγιση των παιδιων, στα οποια λενε κανε ο,τι θελεις και οπως θελεις. να σε ενημερωσω οτι ειμαστε οι πρωτοι στις εκτρωσεις στην Ευρωπη. τυχαιο? δεν νομιζω... για αυτο εχω αυτη την αποψη.
Δεν ξέρω αν φταίει το κράτος ή η ίδια η ελληνική κοινωνία που στο άκουσμα της λέξης προφυλακτικό ή σεξ παθαίνει ταράκουλο. Νομίζω είναι και τα δύο, αφενός η έλλειψη παιδείας εν γένει αλλά και ενημέρωσης πάνω στο συγκεκριμένο θέμα, αφετέρου ο συντηριτισμός της ελληνικής οικογένειας

Δεν αμφιβάλλω αν και είναι εγωιστικό! Θα προτιμούσα να σώσω ένα παιδάκι που δεν έχει στον ήλιο μοίρα προσωπικά! Είναι επιλογές αυτές δεν τις κατακρίνω!Αλλά ζευγάρια που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά ποια δικαιολογία έχουν και καταφεύγουν σε εξωσωματικές και σε χίλιες 2 μεθόδους χρονοβόρες και ακριβές, ενώ θα μπορούσαν να βοηθήσουν ένα μικρό παιδάκι που δεν έχει πάρει αγάπη από κανέναν λόγω του ότι το παράτησαν γιατί ίσως δεν θέλαν να το ρίξουν ή ήταν αργά για να το ρίξουν ;;
Βλέπεις λοιπόν ότι τα πάντα ξεκινάν από εμάς τους ίδιους!Ίσως και κάποιος που κατακρίνει την έκτρωση και προτιμά να στέλνονται τα παιδάκια στα ορφανοτροφεία... από κει και πέρα δεν σκέφτεται αυτό το ενδεχόμενο ...!Δεν σταματάνε εκεί όλα! Μερικές φορές είναι καλό να πηγαίνουμε και λίγο κόντρα στην ανθρώπινη φύση γιατί ο άνθρωπος είναι από τα πιο εγωιστικά πλάσματα στον πλανήτη!
Έξω απ'το χορό πολλά τραγούδια τραγούδια λένε, αν έρθεις σε τέτοιά φάση, μόνο τότε μπορείς να μιλήσεις πιστεύω. Και οι δυό μας μιλάμε εκ του ασφαλούς.

Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 15:43, 08-12-13:

Έξω απ'το χορό πολλά τραγούδια τραγούδια λένε, αν έρθεις σε τέτοιά φάση, μόνο τότε μπορείς να μιλήσεις πιστεύω. Και οι δυό μας μιλάμε εκ του ασφαλούς.
Αυτή είναι μια εύκολη απάντηση που κολλάει παντού ...το θέμα είναι όταν έρθει αυτή η στιγμή να αναλογιστούμε και αυτές τις περιπτώσεις,,, να μην τα βάψουμε μαύρα με τη μία!

Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 15:56, 08-12-13:

Αυτή είναι μια εύκολη απάντηση που κολλάει παντού ...το θέμα είναι όταν έρθει αυτή η στιγμή να αναλογιστούμε και αυτές τις περιπτώσεις,,, να μην τα βάψουμε μαύρα με τη μία!
ΟΤΑΝ έρθει η στιγμή, δεν αντιδράσεις όπως νομίζεις. Ήταν μια απάντηση που θα με έκανε να αποφύγω να σου πώ το "αφού δεν ξέρεις μην μιλάς" βασικά

Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 16:47, 08-12-13:

συμφωνω οτι ειναι πολυ μεγαλο πληγμα και δεν κοροιδευω κατι, απλα θεωρω παρολογο να κρατησει καποια στα 17 ενα παιδι με το φοβο να μη ξανακανει σε μεγαλυτερη ηλικια...αυτο στο οποιο κολαω με οσους ειναι κατα της εκτρωσης και δεν εχει απαντηθει το ερωτημα μου..οκ πες οτι το κραταει το παιδι; οικονομικα πως θα ανταπεξελθει; πως το μεγαλωνει δηλαδη μια στα 17 η και καποια η οποια δεν εχει καθολου την οικονομικη δυνατοτητα η εχει αλλα θεματα πχ ναρκωτικα κτλ που αποφασιζει να κρατησει ενα παιδι; Και μην ξανακουσω το κρατος θα φροντισει...γιατι θα γελαω μεχρι αυριο

και το νοημα της υιοθεσιας δεν ειναι αν υιοθετουν αλλα ποσο ευκολο ειναι στην Ελλαδα να υιοθετησεις...που ειναι ενα αλλο θεμα...πολυ θλιβερο

Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 18:33, 08-12-13:

ΟΤΑΝ έρθει η στιγμή, δεν αντιδράσεις όπως νομίζεις. Ήταν μια απάντηση που θα με έκανε να αποφύγω να σου πώ το "αφού δεν ξέρεις μην μιλάς" βασικά
Δυστυχώς που θα σου το πω αλλά και αυτό μια εύκολη απάντηση είναι!!
Το ότι είναι ανθρώπινη φύση το να θες ένα δικό σου παιδί δεν αμφιβάλλω άλλωστε σου είπα είμαστε εγωιστικά όντα....δε μας χαρακτηρίζει ο αλτρουισμός σίγουρα!Αλλά να δίνεις μια περιουσία για να κάνεις δικό σου παιδί τη στιγμή που μπορείς να υιοθετήσεις ένα που έχει ανάγκη το βρίσκω ανούσιο! Ο κάθε χαρακτήρας είναι διαφορετικός και αντιδρά αλλιώς! Απλά σκέψου δεν σου μιλάω για αυτούς που μπορούν να κάνουν παιδιά όσο για αυτούς που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά και το προσπαθούν με κάθε τρόπο....και απελπισμένα...
Άλλωστε ποιος μπορεί να ξέρει περισσότερα;;;Με αυτή τη λογική δεν θα μιλούσε κανείς μας!

Τελοσπάντων, πλέον ειδικά στις εποχές που ζούμε θέλει ιδιαίτερη προσοχή δεν είναι εύκολο το ξέρω!Γενικά κάποιος το σκέφτεται αν θα κάνει παιδί ή όχι...πόσο μάλλον το αν θα υιοθετήσει! Άρα όταν οι καταστάσεις δυσκολεύουν αυξάνεται και η βαρύτητα των επιλογών μας και ο αντίκτυπός τους!
Δεν είναι λοιπόν η λύση τα ορφανοτροφεία γιατί μετά από κει και πέρα παίζουν ρόλο άλλα πράγματα!

Παράθεση

child

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη child
H child αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H child Γειά έγραψε στις 20:31, 10-12-13:

όσο μεγαλώνω τόσο τάσσομαι υπέρ της έκτρωσης. Εχω ξεπεράσει το θρησκευτικό κομμάτι και πιστεύω πως είναι μια λύση, αρκεί να μην είναι "ελαφρά τη καρδία".

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

laurentides

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη laurentides
H laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.

H laurentides έγραψε στις 10:01, 28-03-14:

Εδώ μητέρες που μαθαίνουν ότι το παιδί τους θα έχει Down και το κρατάνε έτσι αφαιρείται η ζωή ;; Άλλο να χάσει κάποια το παιδί από φυσικά αίτια η γιατί κάτι στην πορεία δεν πήγε καλά και άλλο από μόνη της. Εν ολίγοις είμαι κατά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gualinh.Velona (Νένα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gualinh.Velona
H Νένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Gualinh.Velona έγραψε στις 11:33, 08-05-14:

...θα αρχισω,απλα αναφεροντας πως ειμαι κατα της εκτρωσης,και πως απ'τις απαντησεις στο θεμα που διαβασα,βρισκομαι στην αγκαλια των αποψεων του Valder..στην τελευταια σελιδα,μπορω να πω πως ενοχληθηκα ιδιαιτερα,με τις ψυχρες αναφορες στην ανθρωπινη φυση...λοιπον θεωρω,πως η ανθρωπινη φυση,δεν τυλιγει τον ανθρωπο,καθως ειναι κατι σαν αμμος,που δεν θα σταθει χωρις το νερο,το οποιο ειναι ο ανθρωπος...τελος παντων,προσπαθωντας να μην βγω εκτος,θα κλεισω λεγοντας,πως ενα ανθρωπινο ον,δεν θα γινει ποτε γυναικα,λογω ενος αιδιου,ουτε λογω ενος μικρου πλασματος που θα αναδυθει απο εκεινη τη σκοτεινη θαλασσα,θα γινει γυναικα,μονο οταν γινει μητερα σαν ανθρωπος...

...και ξεχασα να αναφερω το γλυκυτατο αρθρο,που μου'φερε δακρυα στα ματια,το οποιο διαβασα στο ΑΝΤΙφασιστικο περιοδικουλι του Γεναρη,το οποιο ευχομαι σε ολους να προκαλεσει ταση εμετου,σαν αυτες που φεραμε στις μαμαδες μας μεχρι να ακουσει το κλαματακι μας,γιατι οι μαμαδες ειναι ηρωιδες,γιατι οι μαμαδες ειναι ανθρωποι,και οι ανθρωποι ειναι ηρωες!και το ιδιο υπερηφανη ειμαι και για τους αντρες που μπορουν να αντιληφθουν τι συμβαινει,και ισως και λιγο περισσοτερο οσον αφρα σε συγκεκριμενες περιπτωσεις,διοτι τις αντιμετωπιζω με συγκινηση,καθως μου φερνουν στο μυαλο τους 700 Θεσπιεις..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 08-05-14 στις 12:11. Αιτία: Συγχώνευση διαδοχικών ποστ
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 21:57, 08-05-14:

Έλεος με την ατάκα: "Είμαι κατά της έκτρωσης". Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε και δίνουμε δωρεάν συμβουλές. Όσοι δεν έχουμε βρεθεί στο σχετικό δίλημμα, καλύτερα να μη μιλάμε. Η γυναίκα που θα έχει μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη είναι η μόνη που έχει το δικαίωμα να αποφασίσει για το έμβρυο που δεν είναι παρά μέρος του σώματός της. Όχι, το έμβρυο δεν είναι "ζωή" και ας μην αφήνουμε να μας δηλητηριάζουν με τύψεις οι παπαρολογίες των θρησκειών.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

abakas7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη abakas7
Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

O abakas7 έγραψε στις 22:44, 08-05-14:

Μερικές απλές ερωτήσεις:

- Το έμβρυο (ήδη από το στάδιο του γονιμοποιημένου ωαρίου) είναι μια ζωντανή ύπαρξη ή όχι;
- Είναι ένα κύτταρο με πλήρες γενετικό υλικό ή όχι;
- Το DNA του είναι πανομοιότυπο με του πατέρα ή της μητέρας; Αν δεν είναι πανομοιότυπο με κανενός από τους δύο, τότε μιλάμε για ξεχωριστό ανθρώπινο οργανισμό κι όχι για τμήμα του σώματος της εγκύου.
- Μπορεί να καθοριστεί κατά απόλυτο τρόπο και με ποιά κριτήρια (δηλ. ποια χρονική στιγμή της κύησης) το πότε η ζωή ενός εμβρύου αρχίζει να έχει αξία;

Και δεν νομίζω ότι με τις σημερινές επιστημονικές γνώσεις χρειάζεται κανείς στα παραπάνω ερωτήματα να μπλέξει θρησκευτικές αντιλήψεις για να απαντήσει...

Παράθεση

buffon85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη buffon85
H buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 500 μηνύματα.

H buffon85 . έγραψε στις 23:17, 08-05-14:

κανεις δεν μπορει να εκφρασει γνωμη για την εκτρωση εκτος αν βρεθει σε αυτη την θεση. τοτε φαινεται ποια ειναι η γνωμη για την εκτρωση.
εδω εχω ακουσει γυναικα αφου ειχε κανει εκτρωση 2-3 χρονια πριν να λεει ειμαι κατα. αρα φανταζομαι ηταν εναντιον της εκτρωσης οταν την εκαναν αλλες γυναικες αλλα τελικα οταν βρεθηκε σε αυτην την θεση ηταν υπερ. φυσικα να σημειωσω πως απλα ειχε κανει σεξ χωρις προφυλακτικο, κανενα ατυχημα δεν ειχε γινει.

Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos188
Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 926 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 08:58, 09-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Έλεος με την ατάκα: "Είμαι κατά της έκτρωσης". Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε και δίνουμε δωρεάν συμβουλές. Όσοι δεν έχουμε βρεθεί στο σχετικό δίλημμα, καλύτερα να μη μιλάμε. Η γυναίκα που θα έχει μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη είναι η μόνη που έχει το δικαίωμα να αποφασίσει για το έμβρυο που δεν είναι παρά μέρος του σώματός της. Όχι, το έμβρυο δεν είναι "ζωή" και ας μην αφήνουμε να μας δηλητηριάζουν με τύψεις οι παπαρολογίες των θρησκειών.

Κοίτα, κι εγώ δεν είμαι κατά της έκτρωσης αλλά αυτό το "το έμβριο δεν είναι "ζωή"" δεν είναι τόσο απλό. Χωράει πολύ συζήτηση. Μαζί σου, οι περισσότεροι που είναι κατά της έκτρωσης κι εγώ πιστεύω πως είναι επηρεασμένοι από θρησκευτικά παραλληρήματα αλλά το να θεωρεί κάποιος ένα έμβρυο ζωή δεν είναι πάντα αποτέλεσμα θρησκευτικού επηρεασμού. Εξάλλου, δεν ξέρω γιατί δε θα μπορούσε να θεωρείται ζωή ένα έμβρυο. Και δέκα απαντήσεις να μου δώσουν δέκα διαφορετικά άτομα που να υποστηρίζουν ότι το έμβρυο δεν είναι ζωή, αυτό θα προέρχεται μόνο κα μόνο από το πως ορίζεται κανείς το τι είναι ζωή.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 12:13, 09-05-14:

Δέχεστε ότι το ζήτημα στην έκτρωση είναι η θανάτωση μιας ζωής ενώ δεν είναι έτσι. Υπάρχουν πολλές μορφές ζωής όπως μικρά ( και ενοχλητικά έντομα ) που επιδιώκουμε να σκοτώνουμε ( και δεν τίθεται εκεί και κάνα ηθικό θέμα ). Άρα λανθασμένα αναρωτιέστε αν το εμβρυο είναι ζωή. Το ζήτημα είναι τι μορφή ζωής είναι; Μπορεί ένα έμβρυο να συγκριθεί με ένα ολοκληρωμένο άνθρωπο που έχει πια μια δική του θέση στην κοινωνία;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gualinh.Velona (Νένα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gualinh.Velona
H Νένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Gualinh.Velona έγραψε στις 15:55, 09-05-14:

...επειδη νιωθω πως αυτο που γραφτηκε κατω απ'το μνμ μου,ειναι γραμμενο απο καποιον που απλα εθελοτυφλει εκμεταλλευομενος το οτι χρησιμοποιησα μια φραση τυπικη,για να δηλωσω την γενικη αποψη μου περι αυτου του θεματος,θα απαντησω,πως εγω προσωπικα,με την θρησκεια δεν εχω καθολου καλες σχεσεις,πως αντιλαμβανομαι αρκετα καλα πιστευω τα πραγματα που οφειλω να αντιλαμβανομαι,και πως το ''οποιος ειναι εξω απ'τον χορο πολλα τραγουδια ξερει,χρησιμοποιηθηκε πιο πολυ απ'το ''ειμαι κατα της εκτρωσης

υγ:σορρυ για τον δυσνοητο τροπο γραφης μου,που νιωθει κανεις οτι δεν παιρνω ανασα μεχρι να τελειωσω,αλλα δεν μπορω να γραψω αλλιως,αφου καπως τσι ειναι και οι σκεψεις στο μυαλο μου,...

Παράθεση

Απρόσεχτος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Απρόσεχτος
Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O Απρόσεχτος έγραψε στις 18:00, 09-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Panos188
Κοίτα, κι εγώ δεν είμαι κατά της έκτρωσης αλλά αυτό το "το έμβριο δεν είναι "ζωή"" δεν είναι τόσο απλό. Χωράει πολύ συζήτηση. Μαζί σου, οι περισσότεροι που είναι κατά της έκτρωσης κι εγώ πιστεύω πως είναι επηρεασμένοι από θρησκευτικά παραλληρήματα αλλά το να θεωρεί κάποιος ένα έμβρυο ζωή δεν είναι πάντα αποτέλεσμα θρησκευτικού επηρεασμού. Εξάλλου, δεν ξέρω γιατί δε θα μπορούσε να θεωρείται ζωή ένα έμβρυο. Και δέκα απαντήσεις να μου δώσουν δέκα διαφορετικά άτομα που να υποστηρίζουν ότι το έμβρυο δεν είναι ζωή, αυτό θα προέρχεται μόνο κα μόνο από το πως ορίζεται κανείς το τι είναι ζωή.
Οφείλουμε να πούμε τί δεχόμαστε οτι είναι ζωή και όχι να προσπαθήσουμε να αποποιηθούμε τις όποιες απαιτήσεις μιας συνουσίας, που στην προκειμένη περίπτωση είναι ένα παιδί. Αυτό αφού εμείς δεν φροντίσαμε να φυλαχτούμε, ξεκινά για εμάς μια ανεπιθύμητη κύηση.
Μπορούμε να ψάξουμε νομικές ή άλλες δικαιολογίες, αλλά η ουσία είναι μία και δεν αλλάζει με όποιες λέξεις και αν χρησιμοποιήσουμε.
Αρχόμενη κύηση ισούται με έναρξη μιας ζωής και δεν είναι μόνο σπέρμα ή μόνο ωάριο, παρά έχουν συνδεθεί σε άρηκτο δεσμό.

Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 09:22, 10-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Απρόσεχτος
Αρχόμενη κύηση ισούται με έναρξη μιας ζωής και δεν είναι μόνο σπέρμα ή μόνο ωάριο, παρά έχουν συνδεθεί σε άρηκτο δεσμό.
Πολύ ρομαντικά τα βλέπεις τα πράγματα και εσύ και οι υπόλοιποι που έχουν την ίδια άποψη. Θεωρείτε δηλαδή ότι είναι προτιμότερο η μάζα κυττάρων (τουτέστιν μελλοντικό παιδί) που δημιουργείται κατά την σύλληψη να αναπτυχθεί είτε με μια χάλια οικογένεια π.χ. δύο νέα παιδιά που δεν ξέρουν που τους πάνε τα τέσσερα και δεν μπορούν μόνοι τους να καταφέρουν τα βασικά πόσο μάλλον με ένα παιδί, ή ακόμα να μεγαλώσει σε ορφανοτροφείο γιατί (ας είμαστε ρεαλιστές) τόσα παιδιά ζουν σε ορφανοτροφεία επειδή δεν υπάρχουν γονείς να τα υιοθετήσουν, παρά να μην υπάρξει καν τέτοιο παιδί.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 10:23, 10-05-14:

Πολύ ρομαντικά τα βλέπεις τα πράγματα και εσύ και οι υπόλοιποι που έχουν την ίδια άποψη. Θεωρείτε δηλαδή ότι είναι προτιμότερο η μάζα κυττάρων (τουτέστιν μελλοντικό παιδί) που δημιουργείται κατά την σύλληψη να αναπτυχθεί είτε με μια χάλια οικογένεια π.χ. δύο νέα παιδιά που δεν ξέρουν που τους πάνε τα τέσσερα και δεν μπορούν μόνοι τους να καταφέρουν τα βασικά πόσο μάλλον με ένα παιδί, ή ακόμα να μεγαλώσει σε ορφανοτροφείο γιατί (ας είμαστε ρεαλιστές) τόσα παιδιά ζουν σε ορφανοτροφεία επειδή δεν υπάρχουν γονείς να τα υιοθετήσουν, παρά να μην υπάρξει καν τέτοιο παιδί.
Βεβαίως όταν δεν τους κόβει να αγοράσουν ένα προφυλακτικό επειδή είναι ηλίθιοι και λένε "σε εμάς θα συμβεί;" και όμως συμβαίνει άντε βουρ να γίνει έκτρωση αφού δεν μπορούν να αναλάβουν τέτοια ευθύνη.
Δεν παίρνω μεριά κατά ή υπέρ της έκτρωσης γιατί θεωρώ πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, όμως σε μαλακίες όπως αυτή που ανέφερα δεν φταίει το έμβρυο γιατί οι γονείς είναι απρόσεχτοι και ανεύθυνοι.
Γενικά η δική μου γνώμη είναι πως η προφύλαξη είναι ότι καλύτερο προκειμένου να μη γίνονται τόσες εκτρώσεις..

Παράθεση

buffon85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη buffon85
H buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 500 μηνύματα.

H buffon85 . έγραψε στις 04:08, 11-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Βεβαίως όταν δεν τους κόβει να αγοράσουν ένα προφυλακτικό επειδή είναι ηλίθιοι και λένε "σε εμάς θα συμβεί;" και όμως συμβαίνει άντε βουρ να γίνει έκτρωση αφού δεν μπορούν να αναλάβουν τέτοια ευθύνη.
Δεν παίρνω μεριά κατά ή υπέρ της έκτρωσης γιατί θεωρώ πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, όμως σε μαλακίες όπως αυτή που ανέφερα δεν φταίει το έμβρυο γιατί οι γονείς είναι απρόσεχτοι και ανεύθυνοι.
Γενικά η δική μου γνώμη είναι πως η προφύλαξη είναι ότι καλύτερο προκειμένου να μη γίνονται τόσες εκτρώσεις..
δεν χρειαζεται να μπερδευουμε καποια πραγματα. οποιος ειναι υπερ της εκτρωσης δεν ειναι κατα του προφυλακτικου, ουτε θεωρει πως η εκτρωση ειναι κατι σαν αντισυλληψη.
λες οτι δεν φταιει το εμβρυο που οι γονεις ειναι απροσεχτοι και ανευθυνοι και εχεις απολυτο δικιο. φυσικα και δεν φταιει. ουτε ενα παιδι φταιει ομως να μεγαλωσει με ανηλικους γονεις ή με γονεις που δεν εχουν να φανε οι ιδιοι ή σε ορφανοτροφειο.
ή ακομα χειροτερα ενα βρεφος που θα βρεθει πεταμενο στα σκουπιδια, εγκαταλελειμμενο στο κρυο. εδω αυτα τα περιστατικα τα βλεπουμε σημερα, ας φανταστει κανεις που μπορει να οδηγησει η απελπισια εναν ανθρωπο (εναν ανευθυνο ανθρωπο δεν διαφωνω) και τι συνεπειες θα εχει η απελπισια του για τον μονο αθωο.
ας ξερει κανεις οτι η απαγορευση της εκτρωσης δεν θα οδηγησει τους ανθρωπους να βαζουν προφυλακτικα. οι ανευθυνοι ανθρωποι θα παραμεινουν ανευθυνοι. η απαγορευση της εκτρωσης θα οδηγησει τις γυναικες ή στις παραπανω περιπτωσεις ή σε παρανομες εκτρωσεις με οτι συνεπαγεται αυτο (θανατους, τρομερα προβληματα υγειας, υπογονιμοτητα). ενω μια νομιμη εκτρωση σε ενα νοσοκομειο με τις σωστες συνθηκες δεν δημιουργει κανενα προβλημα . σε αντιθεση βεβαια με αυτο που συνηθιζουν να ισχυριζονται οσοι ειναι εναντιον της εκτρωσης. "δεν θα μπορεσεις να κανεις παιδι" και αλλα τετοια επιχειρηματα τρομου.

τωρα το αν η ανευθυνοτητα ανηκει σε αυτον που δεν χρησιμοποιει το προφυλακτικο ή σε ολους αυτους που δεν φροντιζουν να ενταξουν την σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση στα σχολεια και που δεν ενδιαφερονται να ενημερωσουν καταλληλα τους γονεις ειναι αλλο θεμα. και δεν ειναι μονο η εγκυμοσυνη, ειναι και η πληρης αγνοια πολλων νεων για τα σμν.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

abakas7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο abakas7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

O abakas7 έγραψε στις 01:05, 13-05-14:

Βλέπω πάντως ότι κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι βιολογικά το έμβρυο είναι ζωή και νέος ανθρώπινος οργανισμός ήδη από το στάδιο του πρώτου κυττάρου.

Επιμένω όμως στο ερώτημα του ποιός μπορεί να καθορίσει κατά απόλυτο τρόπο και με ποιά κριτήρια (δηλ. ποια χρονική στιγμή της κύησης) το πότε η ζωή ενός εμβρύου αρχίζει να έχει αξία;

Μήπως θα έπρεπε να μπορεί να θανατωθεί ένα βρέφος και μετά τη γέννηση επειδή:
- διαπιστώθηκε πρόβλημα υγείας;
- οι οικογενειακές και οικονομικές συνθήκες δεν είναι καλές;
- οι γονείς του άλλαξαν γνώμη και δεν το θέλουν επειδή δεν αισθάνονται έτοιμοι;
κλπ.

Γιατί αν κάτι τέτοιο γινόταν μετά τη γέννηση θα εθεωρείτο φόνος ενώ πριν τη γέννηση τότε λέμε "δεν πειράζει" ή "το κάνουμε για να μην ταλαιπωρηθεί" κλπ.;

Παράθεση

Dimitris_Väinämöinen (Δημητρης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris_Väinämöinen
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 966 μηνύματα.

O Dimitris_Väinämöinen Όλα είναι ψευδαίσθηση... έγραψε στις 02:27, 13-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από abakas7
Βλέπω πάντως ότι κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι βιολογικά το έμβρυο είναι ζωή και νέος ανθρώπινος οργανισμός ήδη από το στάδιο του πρώτου κυττάρου.

Επιμένω όμως στο ερώτημα του ποιός μπορεί να καθορίσει κατά απόλυτο τρόπο και με ποιά κριτήρια (δηλ. ποια χρονική στιγμή της κύησης) το πότε η ζωή ενός εμβρύου αρχίζει να έχει αξία;

κλπ.

Γιατί αν κάτι τέτοιο γινόταν μετά τη γέννηση θα εθεωρείτο φόνος ενώ πριν τη γέννηση τότε λέμε "δεν πειράζει" ή "το κάνουμε για να μην ταλαιπωρηθεί" κλπ.;
Στα αρχικα σταδια μεχρι να περασουν καποιοι μηνες ειναι οντως στην ουσια μια μαζα κυτταρων. To εμβρυο θεωρειται ζωντανος οργανισμος μετα απο 23-24 εβδομαδες. Μεχρι τοτε προφανως δεν εχει συνειδηση, δεν νιωθει κτλ

Τωρα οσον αφορα ολους αυτους που κλασσικα εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λενε και καταδικαζουν τις εκτρωσεις κτλ εγω τους συμβουλευω να πανε μια βολτα απο καμια φυλακη ανηλικων, ιδρυμα στηριξης ατομων με εθισμο στα ναρκωτικα/αλκοολ κτλ ωστε να καταλαβουν τι σημαινει να ζεις μια ζωη που δεν την διαλεξες...
Και μην αρχισετε τα παραμυθια οτι δεν ειναι ολοι ιδιοι κτλ γιατι οντως τα περισσοτερα ατομα που βρισκονται εκει προερχονται απο ανευθυνους (το λιγοτερο) γονεις που δεν ηταν σε θεση να μεγαλωσουν ενα παιδι. Γιατι σημασια δεν εχει απλα να φερεις μια ζωη στον κοσμο. Πιο σημαντικο ειναι να τα δωσεις ολα ωστε να ειναι σε θεση να ζησει μια ζωη που θα διαλεξει.

υγ Και εγω στον παρελθον μαλακιες ελεγα εδω μεσα σχετικα με την εκτρωση ομως οταν το ειδα πιο σφαιρικα το ζητημα και οχι στενομυαλα καταλαβα οτι ειχα τελειως αδικο.
υγ2 Οσον αφορα τους πιο σκληροπυρηνικους που επιθυμουν και απαγορευση των εκτρωσεων απλα πρεπει να αναλογιστουν οτι οι εκτρωσεις παντα συνεβαιναν και θα συμβαινουν σε ολες τις κοινωνιες (επομενως ειναι δυστυχως μια κοινωνικη αναγκη) οποτε μια απαγορευση απλα θα εχει ως αποτελεσμα να υπαρχει μεγαλυτερος κινδυνος για την ζωη της μητερας (στειροτητα κτλ) και φυσικα θα αυξησει τα φαινομενα οικονομικης εκμεταλευσης απο συγκεκριμενους γιατρους που θα ζητουν υπερογκα ποσα για να τις πραγματοποιησουν (ειδικα σε κλειστες κοινωνιες)...

Παράθεση

abakas7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O abakas7 έγραψε στις 08:48, 13-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris_Väinämöinen
Στα αρχικα σταδια μεχρι να περασουν καποιοι μηνες ειναι οντως στην ουσια μια μαζα κυτταρων. To εμβρυο θεωρειται ζωντανος οργανισμος μετα απο 23-24 εβδομαδες. Μεχρι τοτε προφανως δεν εχει συνειδηση, δεν νιωθει κτλ
Δηλαδή πριν τις 23-24 εβδομάδες δεν είναι ζωντανός οργανισμός αλλά νεκρός;
Το "δεν έχει συνείδηση", το "δεν νιώθει" και το "κτλ" καταργούν την ιδιότητα του ότι είναι ανθρώπινο ον; Και το νεογέννητο βρέφος τότε μπορούμε να πούμε ότι δεν έχει διαμορφωμένη προσωπικότητα και ότι π.χ. όταν κοιμάται δεν νιώθει, άρα μπορούμε να το θανατώσουμε.
Ποιός μπορεί να καθορίσει κατά απόλυτο τρόπο και με ποιά κριτήρια το πότε η ζωή ενός ανθρώπινου όντος αρχίζει να έχει αξία;

Τωρα οσον αφορα ολους αυτους που κλασσικα εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λενε και καταδικαζουν τις εκτρωσεις κτλ εγω τους συμβουλευω να πανε μια βολτα απο καμια φυλακη ανηλικων, ιδρυμα στηριξης ατομων με εθισμο στα ναρκωτικα/αλκοολ κτλ ωστε να καταλαβουν τι σημαινει να ζεις μια ζωη που δεν την διαλεξες...
Δηλαδή όλοι αυτοί που βρίσκονται στα ιδρύματα και τις φυλακές, είναι εκτρώσεις που κακώς δεν έγιναν; Και πού ξέρουμε αν το μέλλον κάποιων από αυτούς δεν αλλάξει προς το καλύτερο ή αν δεν προσφέρουν στο μέλλον κάτι σημαντικό στην ανθρωπότητα;

Με αυτή τη λογική, αν είχε διαγνωστεί π.χ. για τον Stephen Hawking κατά την κύησή του ότι μεγαλώνοντας θα πάθαινε ασθένεια των κινητικών νευρώνων, θα έπρεπε ποτέ να μην είχε γεννηθεί!

Πώς μπορούμε λοιπόν να προκαθορίζουμε το μέλλον κάποιου και την εξέλιξη της ζωής του (αφού η ίδια η ζωή είναι απρόβλεπτη) και ως θεοί να αποφασίζουμε ότι θα του στερήσουμε το δικαίωμα να γεννηθεί και να έχει κι αυτός την ευκαιρία του στη ζωή;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη abakas7 : 13-05-14 στις 08:54.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 09:04, 13-05-14:

Τα κριτήρια είναι υποκειμενικά, εγώ μπορώ να σου πω ότι και το σπερματιζωάριο ζωντανό κύταρρο είναι και κάθε φορά που τη παίζεις διαπράττεις γεννοκτονία, αλλάζει κάτι? Όχι. Είναι ωραίο πάντως που μερικοί ενδιαφέρονται τόσο φανατικά για τη μέλλουσα ζωή ενός κυττάρου ενώ υπάρχουν ήδη εκατομμύρια παιδιά στο κόσμο που υποφέρουν.

κλπ.

Δηλαδή αν ένα παιδί γεννηθεί τυφλό, ή παραπληγικό, ή με ένα χέρι, ή οτιδήποτε άλλο το να το σκοτώσεις είναι φόνος ή χάρη? Η σωστότερη απάντηση είναι , πως μόνο ο γονιός του μπορεί να αποφασίσει καθώς αυτός θα φέρει το βάρος να το μεγαλώσει και όλοι οι απέξω καλά θα κάνουν να μη μιλάνε. Έχω δει πολλούς υπέρμαχους της ανθρώπινης ζωής να κατακρίνουν μια κοπέλα που κάνει έκτρωση για τον χ,ψ λόγο αλλά δεν νομίζω κανείς από αυτούς να της είπε γέννησέ του εσύ και θα το μεγαλώσω εγώ.

Οι ποντικίνες εάν γεννήσουν και υπάρχει κύνδινος για τη ζωή των μορών π.χ. έλλειψη φαγητού, άμεση παρουσία διόκτη, τα σκοτώνουν μόνες τους δαγκώνοντάς τα στο σβέρκο. Άραγε το κάνουν αυτό γιατί είναι χαζά ζώα ή μήπως εμείς οι έξυπνοι άνθρωποι έχουμε ξεχάσει πως η ζωή δεν είναι γεμάτη ροδοπέταλα?

Με αυτή τη λογική, αν είχε διαγνωστεί π.χ. για τον Stephen Hawking κατά την κύησή του ότι μεγαλώνοντας θα πάθαινε ασθένεια των κινητικών νευρώνων, θα έπρεπε ποτέ να μην είχε γεννηθεί!
Ο Hawking και ο Bethoven είναι οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Για κάθε hawking υπάρχουν χιλιάδες παραπληγικοί άνθρωποι που ίσως θα επέλεγαν να μην γεννηθούν εάν είχαν την επιλογή.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 13-05-14 στις 09:07.
Παράθεση

abakas7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O abakas7 έγραψε στις 09:20, 13-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Τα κριτήρια είναι υποκειμενικά, εγώ μπορώ να σου πω ότι και το σπερματιζωάριο ζωντανό κύταρρο είναι
Με τη θεμελιώδη διαφορά ότι τα πρώτα κύτταρα ενός εμβρύου είναι ολοδύναμα, δηλαδή πρόκειται να εξελιχθούν σε έναν πλήρη ανθρώπινο οργανισμό. Ένα σπερματοζωάριο ή οποιοδήποτε άλλο κύτταρο δεν έχει αυτή τη δυνατότητα.

Δηλαδή αν ένα παιδί γεννηθεί τυφλό, ή παραπληγικό, ή με ένα χέρι, ή οτιδήποτε άλλο το να το σκοτώσεις είναι φόνος ή χάρη? Η σωστότερη απάντηση είναι , πως μόνο ο γονιός του μπορεί να αποφασίσει καθώς αυτός θα φέρει το βάρος να το μεγαλώσει και όλοι οι απέξω καλά θα κάνουν να μη μιλάνε.
Σε ευχαριστώ! Μου έλυσες την αιώνια απορία που γράφω παραπάνω για το ποιός είναι αυτός που έχει τις μαντικές ικανότητες να προγνωρίζει το μέλλον και την εξέλιξη της ζωής του παιδιού και να προαποφασίζει ότι το παιδί αυτό μετά βεβαιότητος δεν πρόκειται να προσφέρει ποτέ τίποτε στην ανθρωπότητα ή ότι δεν πρόκειται ποτέ να βρεθεί θεραπεία για το πρόβλημά του.

Οι ποντικίνες εάν γεννήσουν και υπάρχει κύνδινος για τη ζωή των μορών π.χ. έλλειψη φαγητού, άμεση παρουσία διόκτη, τα σκοτώνουν μόνες τους δαγκώνοντάς τα στο σβέρκο. Άραγε το κάνουν αυτό γιατί είναι χαζά ζώα ή μήπως εμείς οι έξυπνοι άνθρωποι έχουμε ξεχάσει πως η ζωή δεν είναι γεμάτη ροδοπέταλα?
Άρα κι εμείς να μιμηθούμε τα ποντίκια και να σκοτώνουμε τα παιδιά μας όταν βλέπουμε π.χ. ότι τα οικονομικά μας δεν πάνε καλά και υπάρχει κίνδυνος για τη ζωή τους. Αφού ούτως ή άλλως θα πεθάνουν, ας πεθάνουν από τα δικά μας χέρια μια ώρα αρχύτερα.

Ο Hawking και ο Bethoven είναι οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Για κάθε hawking υπάρχουν χιλιάδες παραπληγικοί άνθρωποι που ίσως θα επέλεγαν να μην γεννηθούν εάν είχαν την επιλογή.
Υπάρχει κάποιος μηχανισμός προγεννητικού ελέγχου που να καθορίζει ανά πόσες χιλιάδες παραπληγικών γεννιέται ένας Hawking ή ένας Μπετόβεν; Μήπως αν σαν κοινωνία δείχναμε περισσότερη επιμέλεια σε τέτοια παιδιά, αναδεικνύονταν περισσότεροι Hawking, Μπετόβεν ή έστω ορθές προσωπικότητες; (είναι πάντοτε χρήσιμες ακόμη κι αν δεν έχουν να επιδείξουν κάποιο ιδιαίτερο ταλέντο).

Και το πρώτο βήμα είναι να επιτρέψουμε σ' αυτούς τους υποψήφιους Hawking, Μπετόβεν ή έστω απλές προσωπικότητες, να γεννηθούν, κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες. Αν θέλουμε ως άνθρωποι του 21ου αιώνα να θεωρούμαστε πολιτισμένοι και εξελιγμένοι, εκτός από το τι μπορεί να κάνει το τελευταίο smartphone ας στρέψουμε την προσοχή μας και στο τι μπορούμε να κάνουμε οργανωμένα για να δοθεί σε παιδιά που γεννιούνται μέσα σε δύσκολες περιστάσεις, μια όσο το δυνατόν ισότιμη ευκαιρία στη ζωή κι όχι να ψάχνουμε δικαιολογίες να νομιμοποιήσουμε το πώς θα τα ξεφορτωθούμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη abakas7 : 13-05-14 στις 13:49.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 14:46, 13-05-14:

Με τη θεμελιώδη διαφορά ότι τα πρώτα κύτταρα ενός εμβρύου είναι ολοδύναμα, δηλαδή πρόκειται να εξελιχθούν σε έναν πλήρη ανθρώπινο οργανισμό. Ένα σπερματοζωάριο ή οποιοδήποτε άλλο κύτταρο δεν έχει αυτή τη δυνατότητα.
Και? Κι αυτό ζωντανός οργανισμός είναι, όπως και το μπιφτέκι που έφαγες χτες αλλά και το ρύζι που έφαγες προχτές. Είτε όλες λοιπόν οι ζωές είναι ιερές και δεν σκοτώνουμε τίποτα, άρα είσαι καταδικασμένος να πεθάνεις της πείνας, είτε απλά καταλίγουμε στο γεγονός ότι καμία ζωή δεν είναι ιερή, γιαυτό και ο θάνατος δεν είναι το απόλυτο έγκλημα. Όλα αυτά περί συνείδησης του εμβρίου εγώ τα ακούω βερεσέ. Συνείδηση έχουν και τα ζώα και τα φυτά, τα σκοτώνουμε χωρίς τύψεις όμως.

Σε ευχαριστώ! Μου έλυσες την αιώνια απορία που γράφω παραπάνω για το ποιός είναι αυτός που έχει τις μαντικές ικανότητες να προγνωρίζει το μέλλον και την εξέλιξη της ζωής του παιδιού και να προαποφασίζει ότι το παιδί αυτό μετά βεβαιότητος δεν πρόκειται να προσφέρει ποτέ τίποτε στην ανθρωπότητα ή ότι δεν πρόκειται ποτέ να βρεθεί θεραπεία για το πρόβλημά του.

Οι στατιστικές το λένε καλώς ή κακώς. Ένα τέτοιο παιδί θα είναι μεγαλύτερο βάρος για τους γονείς εφόρου ζωής απότι ένα παιδί δίχως προβλήματα και δεν μπορείς να το ανεραίσεις αυτό, ούτε είναι η θέση σου ή η δική μου να κρίνουμε τους γονείς που δεν θέλουν ένα τέτοιο βάρος.

Άρα κι εμείς να μιμηθούμε τα ποντίκια και να σκοτώνουμε τα παιδιά μας όταν βλέπουμε π.χ. ότι τα οικονομικά μας δεν πάνε καλά και υπάρχει κίνδυνος για τη ζωή τους. Αφού ούτως ή άλλως θα πεθάνουν, ας πεθάνουν από τα δικά μας χέρια μια ώρα αρχύτερα.
Μην εμπαίζεις συγκρίνοντας ανόμιες καταστάσεις. Αν βρισκόσουνα σε πόλεμο και η γυναίκα σου μόλις είχε μείνει έγγυος με πόση σιγουριά θα αποφάσιζες να φέρεις αυτό το παιδί στον κόσμο γνωρίζοντας ότι π.χ. μια έγγυος γυναίκα είναι σε πολύ ευάλλοτη κατάσταση για να ανταπεξέλθει, πράγμα που μπορεί να της κοστίσει τη ζωή? Αν σκεφτείς τελείως ψυχρά σε μια τέτοια κατάσταση το παιδί είνια κύνδυνος για τη μητέρα.

Υπάρχει κάποιος μηχανισμός προγεννητικού ελέγχου που να καθορίζει ανά πόσες χιλιάδες παραπληγικών γεννιέται ένας Hawking ή ένας Μπετόβεν; Μήπως αν σαν κοινωνία δείχναμε περισσότερη επιμέλεια σε τέτοια παιδιά, αναδεικνύονταν περισσότεροι Hawking, Μπετόβεν ή έστω ορθές προσωπικότητες; (είναι πάντοτε χρήσιμες ακόμη κι αν δεν έχουν να επιδείξουν κάποιο ιδιαίτερο ταλέντο).

Και το πρώτο βήμα είναι να επιτρέψουμε σ' αυτούς τους υποψήφιους Hawking, Μπετόβεν ή έστω απλές προσωπικότητες, να γεννηθούν, κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες. Αν θέλουμε ως άνθρωποι του 21ου αιώνα να θεωρούμαστε πολιτισμένοι και εξελιγμένοι, εκτός από το τι μπορεί να κάνει το τελευταίο smartphone ας στρέψουμε την προσοχή μας και στο τι μπορούμε να κάνουμε οργανωμένα για να δοθεί σε παιδιά που γεννιούνται μέσα σε δύσκολες περιστάσεις, μια όσο το δυνατόν ισότιμη ευκαιρία στη ζωή κι όχι να ψάχνουμε δικαιολογίες να νομιμοποιήσουμε το πώς θα τα ξεφορτωθούμε.
Δε διαφωνώ με τα παραπάνω, μακάρι η κοινωνία μας να ενδιαφερθεί περισσότερο γιαυτούς τους ανθρώπους και να τους δώσει μια ισότιμη ευκαιρία στη ζωή. Αυτό δεν σημαίνει πως θα κρίνω μια κοπέλα που κάνει έκτρωση ιδιαίτερα σε μια κοινωνία που δεν δίνει δεκάρα γι'αυτά τα άτομα.

Τέλος πάντων η δική μου οπτική γονία είναι πως έννοιες όπως σωστό και λάθος είναι τελείως υποκειμενικές γι'αυτό δεν πρέπει να κρίνουμε τις επιλογές ενός τρίτου. Η ηθικότητα λοιπόν της έκτρωσης είνια καθαρά υποκειμενική. Σε θέματα όπως η απαγόρευση της εκτρωσης είμαι απόλυτα ενάντιος. Σε μια πολιτισμένη κοινωνία δεν στερείς επιλογές από τους πολίτες. Όταν υπάρχει ζήτηση η απαγόρευση το μόνο που κάνει είναι να δημιουργεί μαύρες αγορές.

Παράθεση

Απρόσεχτος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O Απρόσεχτος έγραψε στις 18:22, 13-05-14:

Εδώ δεν βλέπω ρομαντικούς με ίδιες απόψεις και αντίθετους με διαφορετικές απόψεις.
Βλέπω γνώμες με αποκρυσταλλωμένη άποψη και γνώμες οι οποίες διίστανται ανάλογα με τις ευθύνες της πράξης.

Μας διαφεύγει ο χαρακτηρισμός της πράξης, η οποία είναι η έκτρωση.

Σαφώς και δεν εξετάζουμε την πρόληψη, ούτε και την ηλικία των αυτουργών.
Ούτε και την πιθανότητα να μην ήξεραν ότι μετά από τις αγκαλίτσες και τα υπόλοιπα (δηλ. την εκσπερμάτωση) ξεκινούν αλυσιδωτές και μη αναστρέψιμες διαδικασίες.

Για να επιστρέψω στον χαρακτηρισμό της πράξης – έκτρωση – βίαια διακοπή κύησης – τεμαχισμός ή πολτοποίηση του εμβρύου – ωραιοποίηση της αφαίρεσης μιας εν δυνάμει ζωής.

Γιατι αποτελεί φτηνή δικαιολογία το ότι δύο παιδιά μικρά πρόκειται να αποκτήσουν παιδί, οπότε να επιτρέψουμε την έκτρωση, αντί να ρίξουμε το βάρος στην ενημέρωση και την πρόληψη, με ορθές απόψεις και όχι στρεβλώνοντας αυτή την ίδια την γλώσσα που επικοινωνούμε, παρεννοώντας έννοιες όπως είναι η ζωή.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος . Έχει γράψει 966 μηνύματα.

O Dimitris_Väinämöinen Όλα είναι ψευδαίσθηση... έγραψε στις 20:49, 13-05-14:

Ελπιζω η συζητηση να μην αφορα και περιπτωσεις βιασμου γιατι με ολο τον σεβασμο αν καποιος ειναι κατα της εκτρωσης σε μια τετοια περιπτωση ειναι μεγαλος τραβατρομπας και δεν χρειαζεται δικαιολογηση για αυτο

Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 20:57, 13-05-14:

απόλυτη εμπιστοσύνη στο ένστικτο της υποψήφιας μητέρας.

όσα ξέρει αυτή, δεν ξέρει ο κόσμος όλος.

Παράθεση

selc

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη selc
H selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 489 μηνύματα.

H selc έγραψε στις 21:48, 13-05-14:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η όλη απόφαση της έκτρωσης, αφορά τη μάνα και μόνο. Δικό της είναι το σώμα, αυτή είναι που καλύπτει όλες τις ανάγκες του εμβρύου αλλά σε μια γονιμοποίηση ο πατέρας γιατί έχει λιγότερο ρόλο; Έχουμε εξετάσει περιπτώσεις που η μάνα ήθελε να το ρίξει και ο μπαμπάς διαφωνούσε; Δε λέω πως θα την αναγκάσει να το γεννήσει αλλά είναι γεγονός πως η γνώμη του, τα θέλω του και τα συναισθήματά του δε λαμβάνονται υπόψη. Εάν βέβαια το μωρό γεννηθεί κανονικά και ο πατέρας απουσιάσει, είναι κτήνος. Δεν ξέρω, απλά διαφωνώ στο κομμάτι πως μόνο η γυναίκα μπορεί να αποφασίσει για τη συνέχιση ή διακοπή της κύησης.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Dimitris_Väinämöinen Όλα είναι ψευδαίσθηση... έγραψε στις 22:20, 13-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από selc
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η όλη απόφαση της έκτρωσης, αφορά τη μάνα και μόνο. Δικό της είναι το σώμα, αυτή είναι που καλύπτει όλες τις ανάγκες του εμβρύου αλλά σε μια γονιμοποίηση ο πατέρας γιατί έχει λιγότερο ρόλο; Έχουμε εξετάσει περιπτώσεις που η μάνα ήθελε να το ρίξει και ο μπαμπάς διαφωνούσε; Δε λέω πως θα την αναγκάσει να το γεννήσει αλλά είναι γεγονός πως η γνώμη του, τα θέλω του και τα συναισθήματά του δε λαμβάνονται υπόψη. Εάν βέβαια το μωρό γεννηθεί κανονικά και ο πατέρας απουσιάσει, είναι κτήνος. Δεν ξέρω, απλά διαφωνώ στο κομμάτι πως μόνο η γυναίκα μπορεί να αποφασίσει για τη συνέχιση ή διακοπή της κύησης.
Μηπως γιατι δικο της ειναι το σωμα και το βασανο των 9 μηνων κυοφοριας αυτη μονο θα το τραβηξει;
Λεω εγω τωρα...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

selc

Πολύ δραστήριο μέλος

H selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 489 μηνύματα.

H selc έγραψε στις 22:25, 13-05-14:

Μηπως γιατι δικο της ειναι το σωμα και το βασανο των 9 μηνων κυοφοριας αυτη μονο θα το τραβηξει;
Λεω εγω τωρα...
Μόνη της το έκανε; Μόλις το γεννήσει τις ευθύνες του παιδιού δε θα τις φορτωθούν και οι δύο; Ο πατέρας γίνεται πατέρας με βάση τις επιλογές της μάνας; Ή του το στερεί ή του επιτρέπει να γίνει πατέρας; Βέβαια είναι άντρας, τα φεμινιστικά κινήματα είναι πολλά, χάνει εξαρχής

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Dimitris_Väinämöinen Όλα είναι ψευδαίσθηση... έγραψε στις 22:41, 13-05-14:

Μόνη της το έκανε; Μόλις το γεννήσει τις ευθύνες του παιδιού δε θα τις φορτωθούν και οι δύο; Ο πατέρας γίνεται πατέρας με βάση τις επιλογές της μάνας; Ή του το στερεί ή του επιτρέπει να γίνει πατέρας; Βέβαια είναι άντρας, τα φεμινιστικά κινήματα είναι πολλά, χάνει εξαρχής
Ειναι τραγικο οτι υπερασπιζομαι τα δικαιωματα των γυναικων σε μια...γυναικα αλλα τεσπα
Κοπελια με βαση το νομικο συστημα που εχουμε στην χωρα μας και ισχυει στις περισσοτερες πολιτισμενες δυτικες κοινωνιες εως εναν αριθμο εβδομαδων η εγκυμονουσα εχει το δικαιωμα εαν επιθυμει (για οποιο λογο θελει) να προβει σε αμβλωση. Τον κυριο λογο τον εχει η μητερα γιατι προφανως το εμβρυο εξαρταται αποκλειστικα μονο απο αυτη. 9 μηνες εγκυμοσυνη για ενα ατομο το οποιο δεν επιθυμει (για τους δικους της λογους) πιστευεις οτι ειναι ευκολη υποθεση;
Συνηθως -λεω εγω τωρα- ενα παιδι αποκτιεται οταν το επιθυμουν και οι 2 γονεις. Αρα για να θελει μια γυναικα να κανει εκτρωση προφανως δεν ηταν στα σχεδια του ζευγαριου να συμβει κατι τετοιο. Θα σου φαινοταν λογικο να υποχρεωθει η γυναικα να κρατησει ενα παιδι επειδη ο ανδρας για παραδειγμα εχει ηθικα προβληματα; Και στο κατω κατω που ξερεις εσυ τις προθεσεις του ανδρα; Μπορει να μην ειναι και τοσο αθωες
Και προφανως σε ολη την φυση ειτε το θελουμε ειτε οχι η συνδεση μητερας-βρεφους/εμβρυου ειναι μοναδικη και δεν μπορει να συγκριθει με την αντιστοιχη του πατερα (μιλωντας παντα σε βιολογικο επιπεδο). Παντα η μητερα θα εχει περισσοτερα δικαιωματα οσον αφορα τα παιδια (εκτος εξαιρεσεων).

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

abakas7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O abakas7 έγραψε στις 22:56, 13-05-14:

Και? Κι αυτό ζωντανός οργανισμός είναι ...
Φίλε Ξεχασμένε, για να μη το κουράζουμε το πράγμα, καλύτερα θα ήταν να διαβάσεις λίγο Βιολογία και ειδικότερα Γενετική και Εμβρυολογία για να καταλάβεις τι εστί ολοδύναμα κύτταρα, διότι τώρα χωρίς να το θέλεις είσαι επιστημονικά εκτός θέματος. Γι' αυτό άλλωστε και το συγκεκριμένο επιχείρημα που φέρνεις εσύ, βλέπεις ότι δεν το χρησιμοποίησε κανένας άλλος στη συζήτηση.

Μην εμπαίζεις συγκρίνοντας ανόμιες καταστάσεις. Αν βρισκόσουνα σε πόλεμο και η γυναίκα σου μόλις είχε μείνει έγγυος με πόση σιγουριά θα αποφάσιζες να φέρεις αυτό το παιδί στον κόσμο γνωρίζοντας ότι π.χ. μια έγγυος γυναίκα είναι σε πολύ ευάλλοτη κατάσταση για να ανταπεξέλθει, πράγμα που μπορεί να της κοστίσει τη ζωή? Αν σκεφτείς τελείως ψυχρά σε μια τέτοια κατάσταση το παιδί είνια κύνδυνος για τη μητέρα.
Καταρχήν τη σύγκριση με τα ποντίκια δεν την έκανα εγώ αλλά εσύ. Δεύτερον, αν πιστεύεις ότι σε εμπόλεμη κατάσταση μια γυναίκα πρέπει να ρίξει το παιδί λόγω των συνθηκών, τότε συγχαρητήρια, μόλις σκότωσες το Θεόδωρο Κολοκοτρώνη!!!

Παράθεση

selc

Πολύ δραστήριο μέλος

H selc έγραψε στις 22:58, 13-05-14:

Ειναι τραγικο οτι υπερασπιζομαι τα δικαιωματα των γυναικων σε μια...γυναικα αλλα τεσπα
Κοπελια με βαση το νομικο συστημα που εχουμε στην χωρα μας και ισχυει στις περισσοτερες πολιτισμενες δυτικες κοινωνιες εως εναν αριθμο εβδομαδων η εγκυμονουσα εχει το δικαιωμα εαν επιθυμει (για οποιο λογο θελει) να προβει σε αμβλωση. Τον κυριο λογο τον εχει η μητερα γιατι προφανως το εμβρυο εξαρταται αποκλειστικα μονο απο αυτη. 9 μηνες εγκυμοσυνη για ενα ατομο το οποιο δεν επιθυμει (για τους δικους της λογους) πιστευεις οτι ειναι ευκολη υποθεση;
Συνηθως -λεω εγω τωρα- ενα παιδι αποκτιεται οταν το επιθυμουν και οι 2 γονεις. Αρα για να θελει μια γυναικα να κανει εκτρωση προφανως δεν ηταν στα σχεδια του ζευγαριου να συμβει κατι τετοιο. Θα σου φαινοταν λογικο να υποχρεωθει η γυναικα να κρατησει ενα παιδι επειδη ο ανδρας για παραδειγμα εχει ηθικα προβληματα; Και στο κατω κατω που ξερεις εσυ τις προθεσεις του ανδρα; Μπορει να μην ειναι και τοσο αθωες
Και προφανως σε ολη την φυση ειτε το θελουμε ειτε οχι η συνδεση μητερας-βρεφους/εμβρυου ειναι μοναδικη και δεν μπορει να συγκριθει με την αντιστοιχη του πατερα (μιλωντας παντα σε βιολογικο επιπεδο). Παντα η μητερα θα εχει περισσοτερα δικαιωματα οσον αφορα τα παιδια (εκτος εξαιρεσεων).
Εάν ο πατέρας διαφωνήσει στη συνέχιση μιας κύησης καθώς τα οικονομικά δεν τους το επιτρέπουν, γιατί θα κατηγορηθεί ως πατέρας-τέρας (κλασική ατάκα δελτίων ειδήσεων) κι ανεύθυνος όταν η γυναίκα τρέξει στα δικαστήρια για την αναγνώριση; Θέλω να πω γιατί δεν έχει καμία συμβολή στο ζήτημα παρά μόνο όταν αφορά τις ευθύνες τις οποίες είτε του τις στερούν είτε τις επιβάλλουν; ποιος είπε τώρα ότι θα κλείσουμε τη γυναίκα στο υπόγειο μαζί με όλα τα απαραίτητα, για 9 μήνες μέχρι να γεννήσει και να πάρει το παιδί ευτυχισμένος ο μπαμπάς; Αυτό στις δυτικές τουλάχιστον κοινωνίες δεν πρόκειται να συμβεί. Είναι όλα υποθετικά. Επίσης αναφέρεις πως εάν δεν το θέλει ο ένας από τους δύο το παιδί, συνήθως η κύηση δεν προχωρά. ΛΑΘΟΣ, η γυναίκα κάνει ο,τι θέλει. Δεν είμαι ηλίθια, να μην καταλαβαίνω πως σε βιολογικό επίπεδο έχει ξεχωριστή σχέση αλλά μετά τους 9 μήνες τι γίνεται; Είναι λίγο άδικο για τον άντρα. Επίσης αυτά περί σκοπών και προθέσεων μου φαίνονται τελείως ανώριμα ως επιχειρήματα για τέτοια συζήτηση.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 00:16, 14-05-14:

Φίλε Ξεχασμένε, για να μη το κουράζουμε το πράγμα, καλύτερα θα ήταν να διαβάσεις λίγο Βιολογία και ειδικότερα Γενετική και Εμβρυολογία για να καταλάβεις τι εστί ολοδύναμα κύτταρα, διότι τώρα χωρίς να το θέλεις είσαι επιστημονικά εκτός θέματος. Γι' αυτό άλλωστε και το συγκεκριμένο επιχείρημα που φέρνεις εσύ, βλέπεις ότι δεν το χρησιμοποίησε κανένας άλλος στη συζήτηση.
Φίλε Άβακα εγώ ούτε βιολόγος είμαι ούτε γενετιστής και δέχομαι ότι είμαι επιστημονικά εκτός θέματος. Το επιχείρημά μου όμως ισχύει. Τι διαφορά έχει η θανάτωση του εμβρίου αυτή από τους τόσους χιλιάδες θανάτους που διαπράτει η ανθρωπότητα καθημερινά? Δεν μπορώ να δεχτώ πως είναι ηθικά μεμπτό να σκοτώσει η μάνα το έμβριο αλλά είναι οκ πχ να σκοτώνεις ένα αρνάκι ενός έτους για να το φας το πάσχα. Κι αυτό μωρό είναι.

Καταρχήν τη σύγκριση με τα ποντίκια δεν την έκανα εγώ αλλά εσύ. Δεύτερον, αν πιστεύεις ότι σε εμπόλεμη κατάσταση μια γυναίκα πρέπει να ρίξει το παιδί λόγω των συνθηκών, τότε συγχαρητήρια, μόλις σκότωσες το Θεόδωρο Κολοκοτρώνη!!!
Η μπορεί να σκότωσα το Χίτλερ έχει κάποια σημασία? Η ανθρωπότητα θα επιβίωνε και χωρίς το Θεόδωρο Κολοκοτρώνη και χωρίς τον καθένα. Δεν μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων τι επιπτώσεις θα έχει μια έκτρωση στην ανθρωπότητα οπότε το επιχείρημά σου δεν στέκει. Με την ίδια λογική πριν μια βδομάδα που έκανες σεξ με προφυλακτικό μπορεί να στέρησες από την ανρθωπότητα το πιο λαμπρό της μυαλό, στέκει?

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

abakas7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O abakas7 έγραψε στις 07:40, 14-05-14:

Τι διαφορά έχει η θανάτωση του εμβρίου αυτή από τους τόσους χιλιάδες θανάτους που διαπράτει η ανθρωπότητα καθημερινά? Δεν μπορώ να δεχτώ πως είναι ηθικά μεμπτό να σκοτώσει η μάνα το έμβριο αλλά είναι οκ πχ να σκοτώνεις ένα αρνάκι ενός έτους για να το φας το πάσχα. Κι αυτό μωρό είναι.
Αφού λοιπόν είναι ηθικά ισότιμη η θανάτωση ενός ανθρώπου κι ενός ζώου, τότε όπως εμείς τρεφόμαστε από κρέας ζώων, έτσι να επιτρέψουμε και στα ζώα να τρέφονται με ανθρώπους. Φαντάζομαι επίσης, ότι εσύ στην καθημερινή σου ζωή παρέχεις στα ζώα την ίδια ακριβώς περίθαλψη που θα παρείχες και σε έναν άνθρωπο.

Η μπορεί να σκότωσα το Χίτλερ έχει κάποια σημασία? Η ανθρωπότητα θα επιβίωνε και χωρίς το Θεόδωρο Κολοκοτρώνη
Καταρχήν τον Κολοκοτρώνη δεν τον ανέφερα τυχαία. Αν θες διάβασε λίγο και Ιστορία για να δεις κάτω από ποιες συνθήκες γεννήθηκε για να καταλάβεις. Λυπάμαι πολύ όμως που διαγράφεις ελαφρά τη καρδία μια τέτοια προσωπικότητα. Αν θες διάβασε επίσης και για τη γέννηση του Γεώργιου Καραϊσκάκη. Αν ήταν στη δική μας εποχή, η μητέρα του σίγουρα θα έκανε έκτρωση.

Με την ίδια λογική πριν μια βδομάδα που έκανες σεξ με προφυλακτικό μπορεί να στέρησες από την ανρθωπότητα το πιο λαμπρό της μυαλό, στέκει?
Με τη θεμελιώδη διαφορά ότι στη μια περίπτωση δεν υπήρξε ποτέ, ενώ στην άλλη περίπτωση, ενώ δημιουργήθηκε, το καταστρέφουμε διότι αυθαίρετα αποφασίσαμε ότι δεν έχει ίσα δικαιώματα με εμάς στη ζωή.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη abakas7 : 14-05-14 στις 07:56.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Dimitris_Väinämöinen Όλα είναι ψευδαίσθηση... έγραψε στις 09:05, 14-05-14:

Εάν ο πατέρας διαφωνήσει στη συνέχιση μιας κύησης καθώς τα οικονομικά δεν τους το επιτρέπουν, γιατί θα κατηγορηθεί ως πατέρας-τέρας (κλασική ατάκα δελτίων ειδήσεων) κι ανεύθυνος όταν η γυναίκα τρέξει στα δικαστήρια για την αναγνώριση; Θέλω να πω γιατί δεν έχει καμία συμβολή στο ζήτημα παρά μόνο όταν αφορά τις ευθύνες τις οποίες είτε του τις στερούν είτε τις επιβάλλουν; ποιος είπε τώρα ότι θα κλείσουμε τη γυναίκα στο υπόγειο μαζί με όλα τα απαραίτητα, για 9 μήνες μέχρι να γεννήσει και να πάρει το παιδί ευτυχισμένος ο μπαμπάς; Αυτό στις δυτικές τουλάχιστον κοινωνίες δεν πρόκειται να συμβεί. Είναι όλα υποθετικά. Επίσης αναφέρεις πως εάν δεν το θέλει ο ένας από τους δύο το παιδί, συνήθως η κύηση δεν προχωρά. ΛΑΘΟΣ, η γυναίκα κάνει ο,τι θέλει. Δεν είμαι ηλίθια, να μην καταλαβαίνω πως σε βιολογικό επίπεδο έχει ξεχωριστή σχέση αλλά μετά τους 9 μήνες τι γίνεται; Είναι λίγο άδικο για τον άντρα. Επίσης αυτά περί σκοπών και προθέσεων μου φαίνονται τελείως ανώριμα ως επιχειρήματα για τέτοια συζήτηση.
Eξαρταται την περιπτωση. Πχ αν μια κοπελα εμενε εγκυος και ο συντροφος της ελεγε οτι δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να καλυψει τις οικονομικες αναγκες του παιδιου δεν θα εφερε καποια ευθυνη. Δεν τον υποχρεωνει καποιος νομος να δεχτει ενα παιδι που δεν μπορει να μεγαλωσει
Επισης κανεις δεν ειπε οτι η γυναικα δεν θα πρεπει να ακουσει και την αποψη του ανδρα της κτλ Ομως εφοσον ΑΥΤΗ θα το κυοφορησει στο δικο της σωμα το βαρος της τελικης αποφασης αναμφιβολα πεφτει σε αυτη
Δεν καταλαβαινω γιατι λες οτι ειναι ανωριμο το επιχειρημα μου μαλλον εσυ δεν καταλαβες τι ενοω... Πχ δεν θα μπορουσε ενας ανδρας να επιδιωξε να μεινει η γυναικα του εγκυος προκειμενου να την κρατησει κοντα του; Οπως και για τις γυναικες αντιστοιχα

Για να το θεσω πιο γενικα γιατι πλατιαζουμε και κανουμε ασκοπους κυκλους θα αναφερω επιγραμματικα τις περιπτωσεις που η εκτρωση ειναι αποδεκτη.
1)Εαν η γυναικα εχει πεσει θυμα βιασμου (οποιος διαφωνησει σε αυτο ειναι μεγαλος τραβατρομπας ξαναλεω)
2) Εαν το παιδι πασχει απο καποια γεννετικη ανωμαλια η οποια ειναι ανιατη/θα το κανει να υποφερει σε ολη την ζωη του/ του δινει λιγο χρονο ζωης. Επισης ακομα και αν δεν ειναι τοσο σοβαρη αλλα οι γονεις δεν εχουν την δυνατοτητα να του καλυψουν τις αυξημενες αναγκες.
3) Εαν κινδυνευει η ζωη της μητερας. Καταρχας και λογο δεοντολογιας ειναι υποχρεωμενος ο ιατρος να το πραξει
4) Εαν οι γονεις δεν ειναι σε θεση να μεγαλωσουν το παιδι. Νομικα κανενα ατομο δεν ειναι υποχρεωμενο να αναλαβει την ανατροφη ενος παιδιου που δεν επιθυμει.

* Και νομικα αμα μπειτε στον κοπο να το ψαξετε θα δειτε 1) οτι--> Το έμβρυο είναι εν γενέσει ανθρώπινη ζωή, με σχετική αξία έναντι του γεγεννημένου βρέφους. Γίνεται, συνταγματικώς επιτρεπτό, στάθμιση. Προφανως το πως οριζουμε την αξια της ανθρωπινης ζωης κτλ ειναι θεμα πολυ υποκειμενικο που αντιλαμβανομαι πως καθε ανθρωπος μπορει να το ορισει διαφορετικα (πχ εαν λαβει θρησκευτικους παραγοντες υποψιν του) Ωστοσο με βαση την νομικη επιστημη ισχυει αυτο που ανεφερα. Οντως ενα εμβρυο δεν εχει την ιδια αξια με ενα βρεφος.
2) Αρθρο ποινικου κωδικα-->

Οποτε πολυ απλα δεν υπαρχει θεμα για συζητηση. Προφανως γονεις που δεν επιθυμουν την αποκτηση απογονων θα πρεπει να χρησιμοποιουν μεθοδους αντισυλληψης και εκτρωσεις να πραγματοποιουνται μονο σε περιπτωση ατυχηματος.

Παράθεση

abakas7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O abakas7 έγραψε στις 09:36, 14-05-14:

Οπότε πράγματι, εφόσον είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για αφαίρεση ανθρώπινης ζωής, απλώς το θέμα είναι τεχνικό ώστε να δούμε πότε θα το επιτρέψουμε και πότε όχι. Είναι ισοδύναμο με το ζήτημα κατάργησης ή όχι της θανατικής ποινής.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Dimitris_Väinämöinen Όλα είναι ψευδαίσθηση... έγραψε στις 09:50, 14-05-14:

Οπότε πράγματι, εφόσον είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για αφαίρεση ανθρώπινης ζωής, απλώς το θέμα είναι τεχνικό ώστε να δούμε πότε θα το επιτρέψουμε και πότε όχι. Είναι ισοδύναμο με το ζήτημα κατάργησης ή όχι της θανατικής ποινής.
Το μονο κοινο που υπαρχει μεταξυ αυτων που λες ειναι οτι και τα 2 αφορουν θεματα τα οποια εχουν επιλυθει και δεν προβλεπεται να αλλαξει κατι -τουλαχιστον στο αμμεσο μελλον-.
Κατα τα αλλα δεν βλεπω να εκφραζεις καποια ενσταση στις περιπτωσεις τις οποιες ανεφερα. Αν και εδω που τα λεμε αυτη η συζητηση δεν εχει νοημα. Η νομικη και η ιατρικη επιστημη ειναι ξεκαθαρη σε αυτο το θεμα. Ολα τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε...
Και οσον αφορα αυτη την εμμονη με την ανθρωπινη ζωη ξαναεπαναλαμβανω οτι το θεμα ειναι καθαρα υποκειμενικο (σχετιμα με την αξια της ζωης κτλ) και απολυτη απαντηση δεν υπαρχει. Ακομα και εγω που οντως πιστευω οτι μια μαζα κυτταρων λιγων εβδομαδων δεν εχει προφανως την ιδια αξια με ενα βρεφος και ουτε την οριζω ως ''ανθρωπινη ζωη'' δεν θεωρω απολυτα σωστη την αποψη μου. Βεβαια οι περισσοτεροι επιστημονες συμφωνουν με την αποψη που προανεφερα χωρις να λεω φυσικα οτι αυτη ειναι η οριστικη απαντηση.

Παράθεση

abakas7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O abakas7 έγραψε στις 10:08, 14-05-14:

Και οσον αφορα αυτη την εμμονη με την ανθρωπινη ζωη ξαναεπαναλαμβανω οτι το θεμα ειναι καθαρα υποκειμενικο (σχετιμα με την αξια της ζωης κτλ) και απολυτη απαντηση δεν υπαρχει. Ακομα και εγω που οντως πιστευω οτι μια μαζα κυτταρων λιγων εβδομαδων δεν εχει προφανως την ιδια αξια με ενα βρεφος και ουτε την οριζω ως ''ανθρωπινη ζωη'' δεν θεωρω απολυτα σωστη την αποψη μου. Βεβαια οι περισσοτεροι επιστημονες συμφωνουν με την αποψη που προανεφερα χωρις να λεω φυσικα οτι αυτη ειναι η οριστικη απαντηση.
Πρόσεξε όμως ότι ενώ εγώ αναφέρομαι στην ίδια την ανθρώπινη ζωή ως βιολογική οντότητα (είναι αναμφισβήτητο ότι αφαιρείται / καταστρέφεται / θανατώνεται όταν γίνεται μια έκτρωση), οι υποστηρικτές των εκτρώσεων μεταθέτουν το θέμα στο αν αυτή η βιολογική οντότητα έχει αξία ή όχι.

Και επαναφέρω το ερώτημα που έχω απαρχής θέσει:
Μπορεί να καθοριστεί κατά απόλυτο τρόπο και με ποιά κριτήρια (δηλ. ποια χρονική στιγμή της κύησης) το πότε η ζωή ενός εμβρύου αρχίζει να έχει αξία;

Κι αν τελικά ομολογούμε ότι δεν μπορεί να καθοριστεί, τότε αυτομάτως τα κριτήρια για την έκτρωση καθίστανται αυθαίρετα ή έστω υποκειμενικά και το μόνο απόλυτο σύνορο είναι η στιγμή της σύλληψης. Διότι από εκείνη τη στιγμή κι έπειτα έχουμε έναν ανθρώπινο οργανισμό για τον οποίο δεν μπορούμε κατά απόλυτο τρόπο να δικαιολογήσουμε ότι δεν έχει το ίδιο ακριβώς δικαίωμα στο να ζήσει, σε σχέση με έναν ενήλικο.

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη abakas7 : 14-05-14 στις 10:18.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 11:35, 14-05-14:

Αφού λοιπόν είναι ηθικά ισότιμη η θανάτωση ενός ανθρώπου κι ενός ζώου, τότε όπως εμείς τρεφόμαστε από κρέας ζώων, έτσι να επιτρέψουμε και στα ζώα να τρέφονται με ανθρώπους. Φαντάζομαι επίσης, ότι εσύ στην καθημερινή σου ζωή παρέχεις στα ζώα την ίδια ακριβώς περίθαλψη που θα παρείχες και σε έναν άνθρωπο.
Γεννιόμαστε, ζούμε, πεθαίνουμε και πάλι απ'την αρχή, αυτός είναι ο κύκλος της ζωής και ναι κατ εμένα όλες οι ζωές είναι ηθικά ισότιμες από τον άνθρωπο, μέχρι το σκαθάρι και τη ροδιά. Επίσης δεν πιστεύω στην ιεροσύνη της ζωής, καθώς ο θάνατος είναι ένα αναπόσπαστο κομμάτι της φύσης και απαραίτητο. Τώρα αν σε ρίξουν μέσα στο κλουβί με το λιοντάρι και σε φάει το λιοντάρι θα στενοχορηθεί όσο στεναχοριέσαι εσύ όταν τρως το αρνί, όχι και πολύ δηλαδή. Ο λόγος που τα ζώα δεν τρώνε ανθρώπους είναι πολύ απλά το ότι είμαστε παραπάνω στην τροφική αλυσίδα, αν υπήρχε ένα είδος ανώτερο από εμάς και μας τρώγανε θα ήταν απόλυτα φυσιολογικό. Όσο για την περίθαλψη που λες μέχρι σήμερα με ότι ζώο έχω σχετιστεί, του έχω συμπεριφερθεί σαν να ήταν άνθρωπος. Δεν επιτρέπουμε στα ζώα να τρώνε ανρθώπους γιατί ως ζώο κοινωνικό προστατεύουμε τα μέλη της κοινωνοίας μας, διότι έτσι μας λέει το DNA μας να κάνουμε και όχι γιατί δεν είναι ηθικά σωστό. Και οι πίθηκοι προστατεύουν τους άλλους πιθήκους από εχθρούς για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

Καταρχήν τον Κολοκοτρώνη δεν τον ανέφερα τυχαία. Αν θες διάβασε λίγο και Ιστορία για να δεις κάτω από ποιες συνθήκες γεννήθηκε για να καταλάβεις. Λυπάμαι πολύ όμως που διαγράφεις ελαφρά τη καρδία μια τέτοια προσωπικότητα. Αν θες διάβασε επίσης και για τη γέννηση του Γεώργιου Καραϊσκάκη. Αν ήταν στη δική μας εποχή, η μητέρα του σίγουρα θα έκανε έκτρωση.
Δε διαγράφω κανέναν, απλά επισημαίνω το γεγονός πως η ανθρωπότητα σαν σύνολο, μπορεί να συνεχίσει να υπάρχει και χωρίς συγκεκριμένα μέλη, όσο αξιοθαύμαστα κι αν είναι αυτά. Στην τελική η μη γέννηση του Κολοκοτρώνη ή οποιουδήποτε άλλου μπορεί να είχε πυροδοτήσει μια σειρά γεγονότων που να κατέλιγαν στη γέννηση ενός Εinstein π.χ. πάλι δεν ξέρεις εκ των προτέρων πως θα ήταν ο κόσμος αν δεν είχε γίνει κάτι που έγινε οπότε το να μου αναφέρεις σενάρια του πως θα ήταν ο κόσμος χωρίς τη γέννηση συγκεκριμένων ανθρώπων δεν έχει κανένα νόημα. Μπορεί να ήταν καλύτερος, μπορεί χειρώτερος.

Με τη θεμελιώδη διαφορά ότι στη μια περίπτωση δεν υπήρξε ποτέ, ενώ στην άλλη περίπτωση, ενώ δημιουργήθηκε, το καταστρέφουμε διότι αυθαίρετα αποφασίσαμε ότι δεν έχει ίσα δικαιώματα με εμάς στη ζωή.
Όχι και πριν υπήρχε απλά σε διαφορετική μορφή. Ύλη δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε από το τίποτα, μπορούμε μόνο να τη μεταποιήσουμε και αυτό είναι που συμβαίνει κατά τη σύλληψη. Όσο για τα δικαιώματά του έχει τα ίδια με όλους μας, να γεννηθεί χωρίς να το ρωτήσουν (σύλληψη), να ζήσει όσο ζήσει χωρίς να μπορεί να καθορήσει αυτό το πόσο, και να πεθάνει χωρίς να μπορεί να καθορήσει αυτό το που και το πως. Δεν διαφέρει σε τίποτα από όλους του άλλους ζωντανούς οργανισμούς.

Παράθεση

Απρόσεχτος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Απρόσεχτος έγραψε στις 18:28, 14-05-14:

Ελπιζω η συζητηση να μην αφορα και περιπτωσεις βιασμου γιατι με ολο τον σεβασμο αν καποιος ειναι κατα της εκτρωσης σε μια τετοια περιπτωση ειναι μεγαλος τραβατρομπας και δεν χρειαζεται δικαιολογηση για αυτο
Φίλε συνσυζητητή, όταν αγγίζεις λεπτά θέματα, τότε αποδεικνύεις και τον τρόπο που επιλέγεις.

Οσον αφορά τον τρόπο που εσύ αγγίζεις, φαίνεται ότι είναι εξαιρετικά άγαρμπος, από την ελπίδα που έχεις. Να μην αφορά δηλαδή η συζήτηση και τις περιπτώσεις του βιασμού, διαφορετικά, σέβεσαι μεν, πλην όμως χαρακτηρίζεις αυτόν που εξακολουθεί να είναι κατά της έκτρωσης, μεγάλο τραβατρόμπα.

Σε αναμονή απάντησης σου, σου λέω ότι και μετά τον βιασμό, κυοφορεί η γυναίκα μέσα της ζωή.

Αποφεύγοντας να πάρω ανοιχτά θέση, σε καλώ να μας πεις την δική σου άποψη.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O Dimitris_Väinämöinen Όλα είναι ψευδαίσθηση... έγραψε στις 19:45, 14-05-14:

Πρόσεξε όμως ότι ενώ εγώ αναφέρομαι στην ίδια την ανθρώπινη ζωή ως βιολογική οντότητα (είναι αναμφισβήτητο ότι αφαιρείται / καταστρέφεται / θανατώνεται όταν γίνεται μια έκτρωση), οι υποστηρικτές των εκτρώσεων μεταθέτουν το θέμα στο αν αυτή η βιολογική οντότητα έχει αξία ή όχι.

Και επαναφέρω το ερώτημα που έχω απαρχής θέσει:
Μπορεί να καθοριστεί κατά απόλυτο τρόπο και με ποιά κριτήρια (δηλ. ποια χρονική στιγμή της κύησης) το πότε η ζωή ενός εμβρύου αρχίζει να έχει αξία;

Κι αν τελικά ομολογούμε ότι δεν μπορεί να καθοριστεί, τότε αυτομάτως τα κριτήρια για την έκτρωση καθίστανται αυθαίρετα ή έστω υποκειμενικά και το μόνο απόλυτο σύνορο είναι η στιγμή της σύλληψης. Διότι από εκείνη τη στιγμή κι έπειτα έχουμε έναν ανθρώπινο οργανισμό για τον οποίο δεν μπορούμε κατά απόλυτο τρόπο να δικαιολογήσουμε ότι δεν έχει το ίδιο ακριβώς δικαίωμα στο να ζήσει, σε σχέση με έναν ενήλικο.

.
Για εμενα ναι μπορει να καθοριστει η αξια της ζωης. Εχει απολυτο δικιο ο Ξεχασμενος. Με την δικη σου λογικη και τα κουνουπια που σκοτωνεις εχουν ζωη και τους στερεις την οντοτητα δεν βλεπω να λυπασαι για αυτο ομως Η ζωη εχει αξια διοτι εμεις της την δινουμε. Για ποιο λογο γινεται αυτο; Διοτι ετσι μας συμφερει! Θελω να πω αν πχ αδιαφορουσαμε για την δολοφονια ενος αλλου ανθρωπου και δεν ειχαμε επιβαλει καποιον νομο κτλ που να το απαγορευει τοτε αυτοματα θα διναμε το δικαιωμα και σε καποιον αλλον να ερθει να μας δολοφονησει χωρις κυρωσεις και εμας! Ολα ειναι κοινωνικες κατασκευες με βαση τα συμφεροντα μας. Με την ιδια λογικη και το εμβρυο (μιλαω παντα για τις αρχικες εβδομαδες μεχρι εκει που οριζει ο νομος) δεν θα ηταν δυνατο να εχει τα ιδια δικαιωματα με την μητερα. Αν το καλοσκεφτεις η αξια της ζωης πηγαζει απο το ποσο ''ανθρωπινο'' ειναι ενα ον. Και επειδη ισως καποια πραγματα να μην τα εκφραζω σωστα παραθετω την αποψη ενος πρωην μελους (φοιτητη ιατρικης) που την αποψη του ουσιαστκα δεν αμφισβητησε κανεις--->
Πιστευω στο βιολογικο κομματι τα λεει πολυ σωστα.

Αρχική Δημοσίευση από Απρόσεχτος
Φίλε συνσυζητητή, όταν αγγίζεις λεπτά θέματα, τότε αποδεικνύεις και τον τρόπο που επιλέγεις.

Οσον αφορά τον τρόπο που εσύ αγγίζεις, φαίνεται ότι είναι εξαιρετικά άγαρμπος, από την ελπίδα που έχεις. Να μην αφορά δηλαδή η συζήτηση και τις περιπτώσεις του βιασμού, διαφορετικά, σέβεσαι μεν, πλην όμως χαρακτηρίζεις αυτόν που εξακολουθεί να είναι κατά της έκτρωσης, μεγάλο τραβατρόμπα.

Σε αναμονή απάντησης σου, σου λέω ότι και μετά τον βιασμό, κυοφορεί η γυναίκα μέσα της ζωή.

Αποφεύγοντας να πάρω ανοιχτά θέση, σε καλώ να μας πεις την δική σου άποψη.
Τον χαρακτηριζω ετσι οπως και θα τον χαρακτηριζα αν μου ελεγε ενας οτι ειναι υπερ του βιασμου των γυναικων κτλ Με τετοια γελοια ατομα που το μυαλο τους εχει το μεγεθος ...μπιλιας απλα δεν θελω παρτιδες και λυπαμαι πραγματικα για την υπαρξη τους.
Οσον αφορα το θεμα το ρωτησα γιατι θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις των ατομων που ειναι κατα της εκτρωσης για αυτη την περιπτωση. Οπως και στις αλλες που παρεθεσα μια-προς μια μαζι με την νομοθεσια που ισχυει απο το Ελληνικο κρατος (πχ κινδυνος ζωης μητερας).
Προσωπικα θα με συγχωρεσεις ομως σε ενα τετοιο θεμα δεν χωρανε φιλοσοφικες συζητησεις. Μια γυναικα ειναι ΠΡΟΦΑΝΕΣ οτι στον συχρονο δυτικο κοσμο δεν θα πρεπει να ειναι αναγκασμενη να κυοφορησει και να αναθρεψει ενα παιδι που προερχεται απο μια τετοια αποτροπαια πραξη. Καθε μερα της εγκυμοσυνης και καθε μερα απο την ζωη του παιδιου θα της θυμιζει με τον πλεον ασχημο και τραγικο τροπο την πραξη που υπεστη και ειναι λογικο να μισησει το παιδι που κατα 50% βιολογικα ειναι του ανθρωπου που την βιασε. Τωρα αν καποια χριστιανο-ταλιμπαν επιθυμησει να το φερει στην ζωη (οπως αντιστοιχα και ενα παιδι που εχει διαγνωσει με αδιορθωτες γεννετικες βλαβες που θα το κανουν να υποφερει μια ζωη) ειναι ,δυστυχως για εμενα, ελευθερη να το κανει. Αν και δεν νομιζω οτι τουλαχιστον στην Ελλαδα υπαρχει εστω και μια γυναικα που θα εκανε κατι τετοιο (προφανως μιλαω για την 1η περιπτωση). Σε αυτο το θεμα πιστευω οτι αν μπεις εστω και στο ελαχιστο στην θεση μια γυναικας ή ενος παιδιου που εχει προελθει απο μια τετοια πραξη θα καταλαβεις.

Παράθεση

totentanz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη totentanz
Ο totentanz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 99 μηνύματα.

O totentanz έγραψε στις 20:48, 15-05-14:

"κατ εμένα όλες οι ζωές είναι ηθικά ισότιμες από τον άνθρωπο, μέχρι το σκαθάρι και τη ροδιά."

λογικά να υποθέσω, βάσει του συλλογισμού σου πάντα, ότι αν σκοτώσεις κατα λάθος έναν άνθρωπο και αν κόψεις κατά λάθος μια ροδιά, θα στενοχωρηθείς το ίδιο. ή αν ψεκάσεις έναν ψύλλο μέχρι θανάτου.
σε θεωρητικό επίπεδο οι ζωές είναι όλες ίσες κτλ, ανεξαρτήτως είδους, αλλά στην πραγματικότητα δεν ισχύει αυτό. είναι καλό και κουλ η φάση να δείχνουμε ουδετερότητα στα της φύσης, και πόσο μη-ανθρωποκεντρική σκοπιά έχουν οι απόψεις μας, αλλά αυτά δεν μπορούν να σταθούν σε πρακτικό επίπεδο. ο άνθρωπος υπάρχει για να κυριαρχεί. είναι το κυρίαρχο ον -τουλάχιστον στον πλανήτη μας και στον ορατό τετραδιάστατο κόσμο μας-, είμαστε το είδος που κυριαρχεί λόγω της ανωτερότητάς μας σε καίριους και νευραλγικούς τομείς. τουλάχιστον μέχρι να εμφανιστεί το επόμενο. η λέξη κλειδί πάντως είναι η εξέλιξη.

Στα του θέματος γιατί βγήκα λίγο οφ-τόπικ: η έκτρωση είναι στην διακριτική ευχέρεια της γυναίκας και του άντρα (μιας και τελείως ορθολογικά, η απόφαση πρέπει να είναι από κοινού) κυρίως σε περιπτώσεις που το κρίνουν οι ίδιοι σωστό και έχει να κάνει με θεμελιώδη -προς την ανάπτυξη του παιδιού- προβλήματα, τα οποία τις περισσότερες φορές είναι και αντικειμενικά. σε άλλες περιπτώσεις έκτρωσης, υπάρχει κίνδυνος να χαρακτηριστείς ανέυθυνος το λιγότερο. είναι μια επιλογή την οποια στην προσφέρει η επιστήμη και δεν πρέπει να την δεχόμαστε ή να την απορρίπτουμε δογματικά.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 21:55, 15-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από totentanz

λογικά να υποθέσω, βάσει του συλλογισμού σου πάντα, ότι αν σκοτώσεις κατα λάθος έναν άνθρωπο και αν κόψεις κατά λάθος μια ροδιά, θα στενοχωρηθείς το ίδιο. ή αν ψεκάσεις έναν ψύλλο μέχρι θανάτου.

Ο λόγος που θα στενοχωρηθείς περισσότερο αν σκοτώσεις καταλάθος έναν άνθρωπο είναι η κοινωνία και οι συνέπειές της. Όταν σκοτώνεις ένα σκαθάρι δεν έχεις απολύτως καμία συνέπεια, είναι σαν να μη συνέβη. Αν σκοτώσεις έναν άνθρωπο πέραν από τη φυλακή, βλέπεις τους συγγενείς και φίλους του να κλαίνε, και όλη οι κοινωνία σε αντιμετωπίζει σαν δολοφόνο με ότι αυτό συνεπάγεται. Αν δεν υπήρχαν οι κοινωνικοί φραγμοί ναι το ίδιο θα αισθανόσουνα.

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτής της συμπεριφοράς είναι το ίντερνετ. Πάρα πολλοί άνθρωποι βρίζονται, ανταλλάσουν κατάρες, εύχονται να πεθάνεις εσύ και όλο σου το σώι και άλλα ωραία πράγματα που σε καμία περίπτωση δεν θα τα λέγανε face to face. Τα λένε όμως μέσα από το νετ γιατί δεν υπάρχουν καθόλου συνέπειες. Είναι σαν να βρίζεις ένα σκαθάρι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 15-05-14 στις 21:59.
Παράθεση

Απρόσεχτος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Απρόσεχτος έγραψε στις 18:03, 16-05-14:

Ο λόγος που θα στενοχωρηθείς περισσότερο αν σκοτώσεις καταλάθος έναν άνθρωπο είναι η κοινωνία και οι συνέπειές της. Όταν σκοτώνεις ένα σκαθάρι δεν έχεις απολύτως καμία συνέπεια, είναι σαν να μη συνέβη. Αν σκοτώσεις έναν άνθρωπο πέραν από τη φυλακή, βλέπεις τους συγγενείς και φίλους του να κλαίνε, και όλη οι κοινωνία σε αντιμετωπίζει σαν δολοφόνο με ότι αυτό συνεπάγεται. Αν δεν υπήρχαν οι κοινωνικοί φραγμοί ναι το ίδιο θα αισθανόσουνα.
.... Είναι σαν να βρίζεις ένα σκαθάρι.
Αρχική Δημοσίευση από totentanz
"κατ εμένα όλες οι ζωές είναι ηθικά ισότιμες από τον άνθρωπο, μέχρι το σκαθάρι και τη ροδιά."

σε θεωρητικό επίπεδο οι ζωές είναι όλες ίσες κτλ, ανεξαρτήτως είδους, αλλά στην πραγματικότητα δεν ισχύει αυτό. είναι καλό και κουλ η φάση να δείχνουμε ουδετερότητα στα της φύσης, και πόσο μη-ανθρωποκεντρική σκοπιά έχουν οι απόψεις μας, αλλά αυτά δεν μπορούν να σταθούν σε πρακτικό επίπεδο. ο άνθρωπος υπάρχει για να κυριαρχεί. είναι το κυρίαρχο ον -τουλάχιστον στον πλανήτη μας και στον ορατό τετραδιάστατο κόσμο μας-, είμαστε το είδος που κυριαρχεί λόγω της ανωτερότητάς μας σε καίριους και νευραλγικούς τομείς. τουλάχιστον μέχρι να εμφανιστεί το επόμενο. η λέξη κλειδί πάντως είναι η εξέλιξη.

Στα του θέματος γιατί βγήκα λίγο οφ-τόπικ: η έκτρωση είναι στην διακριτική ευχέρεια της γυναίκας και του άντρα (μιας και τελείως ορθολογικά, η απόφαση πρέπει να είναι από κοινού) κυρίως σε περιπτώσεις που το κρίνουν οι ίδιοι σωστό και έχει να κάνει με θεμελιώδη -προς την ανάπτυξη του παιδιού- προβλήματα, τα οποία τις περισσότερες φορές είναι και αντικειμενικά. σε άλλες περιπτώσεις έκτρωσης, υπάρχει κίνδυνος να χαρακτηριστείς ανέυθυνος το λιγότερο. είναι μια επιλογή την οποια στην προσφέρει η επιστήμη και δεν πρέπει να την δεχόμαστε ή να την απορρίπτουμε δογματικά.
Η γνώμη μου είναι απλή.
Η συμπεριφορά του ανθρώπου σήμερα έχει βρεφική ηλικία.
Και ο λόγος είναι γιατι υπακούει στους νόμους που ο ίδιος έχει θεσπίσει και μη μου πείτε οτι είναι τέλειοι γιατι αμφιβάλω εκ των προτέρων.
Λέει ο άνθρωπος, οτι ζωή είναι μετά την 24 εβδομάδα κύησης.
Τρέχουμε όλοι εμείς οι αργόσχολοι εδώ μέσα να κονταροχτυπηθούμε με τις απόψεις μας.Ομως μας διαφεύγει οτι πέραν των νόμων του ανθρώπου υπάρχει και ένα πορτάκι που ανοίγει ορίζοντες ανεξιχνίαστους.
Και κάπου εκεί υπάρχει και η νομοτέλεια που υπακούει η ζωή.
Οσο και αν τολμήσουμε να φανταστούμε, θα είμαστε εγωϊστές ακόμα και αν πούμε μια οποιαδήποτε γνώμη.
Γιατι είμαστε ατελείς, όχι σαν όντα αλλά για την αποδοχή της κατάστασης που ζούμε και κινούμαστε ως αληθηνή.
Και εδώ η αλήθεια είναι δική μας, άρα απόλυτα υποκειμενική.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril, Scandal

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους