Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,818 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 286)
Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης
88
30,77%
Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης
69
24,13%
Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης
50
17,48%
Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης
52
18,18%
Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά
27
9,44%

eyb0ss

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eyb0ss
Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 637 μηνύματα.

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 13:21, 06-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
όσοι είστε κάθετοι στο θέμα της έκτρωσης δείτε απλά το 16 and pregnant. μετά πείτε μας την άποψή σας ξανά. 16χρονες να λένε "μεθύσαμε, κάναμε ένα μικρό "λαθάκι" το οποίο οδήγησε σ' ένα μεγαλύτερο "λαθάκι". είναι ωραίο δηλαδή η μάνα να θεωρεί το παιδί της λάθος? να κλαίει που το κρατάει στην αγκαλιά της?να καβγαδίζει με τον σύντροφό της συνεχώς? να μην μπορεί να συνεχίσει τις σπουδές της? όταν υπάρχει σοβαρός λόγος, η έκτρωση να γίνεται.
Γιατί να δει κάποιος 16 and pregnant? . Τέλος πάντων, το ξαναλέω: Δεν γίνεται να υπάρχει αυτό που λέμε "έκτρωση υπό προϋποθέσεις", ο λόγος: Δεν υποστηρίζετε ότι η έκτρωση είναι φόνος; Δηλαδή με την έκτρωση υπο προϋποθέσεις ο φόνος δικαιολογείται και γίνεται νόμιμος ξαφνικά; Δεν είναι κάπως αντιφατικό να σκοτώνουν έμβρυα υπό συνθήκες αλλά να λένε ότι οι εκτρώσεις είναι άδικες απέναντι στη ζωή του μωρού; Δες και αυτό με τις κρεμάστρες που έβαλα πιο πάνω. Προτιμάς αυτό ή να γίνεται όπως πρέπει; Και σε αυτό το θέμα δεν χωράνε ενδιάμεσες καταστάσεις, ή 0 ή 1, επιλέγεις και αυτοπροσδιορίζεσαι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wherever

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη wherever
H wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 171 μηνύματα.

H wherever έγραψε στις 13:46, 06-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Γιατί γυναίκες μεταξύ 25-30 δεν κάνουν εκτρώσεις;
Ειπα εγω κατι τετοιο; απλα οσο μεγαλωνεις συνηθως λεω συνηθως σκεφτεσαι πιο ωριμα και οχι τοσο απερισκεπτα οπως στα 16 πχ

[QUOTE=meetmeinmontauk;4154559]όσοι είστε κάθετοι στο θέμα της έκτρωσης δείτε απλά το 16 and pregnant. μετά πείτε μας την άποψή σας ξανά. 16χρονες να λένε "μεθύσαμε, κάναμε ένα μικρό "λαθάκι" το οποίο οδήγησε σ' ένα μεγαλύτερο "λαθάκι". είναι ωραίο δηλαδή η μάνα να θεωρεί το παιδί της λάθος? να κλαίει που το κρατάει στην αγκαλιά της?να καβγαδίζει με τον σύντροφό της συνεχώς? να μην μπορεί να συνεχίσει τις σπουδές της? όταν υπάρχει σοβαρός λόγος, η έκτρωση να γίνεται.[/QUOTE
Γιατι να δουν αυτο και οχι το love rosie δηλαδη;; υπαρχει παντα και η αλλη οψη του νομισματος!! Υπαρχει και το ακρως οικογενειακως στον αντ1 αφου πιασαμε τα τηλεοπτικα!!

Ακριβώς αυτό! Ήμουν πραγματικά πολύ κατά της έκτρωσης αλλά όταν είδα 4 γνωστές μου με παιδί στα 18-19 τους φρίκαρα. Σταματάνε σπουδές και τα πάντα. Από εκεί και πέρα πρέπει να είναι γονείς και να έχουν πάνω από ότι κάνουν ένα παιδί. Και δεν μπορούν όλοι να το κάνουν αυτό..
Εσυ φρικαρες γιατι εισαι "απ εξω" στην αρχη θα φρικαραν κι αυτες αλλα απο την στιγμη που αποφασισαν να το κρατησουν μαλλον αρχισαν να νιωθουν και κατι αλλο...Σταματαει η ζωη για λιγα χρονια οχι για ΠΑΝΤΑ!!Οπως και καθε γυναικα οταν γενναει μετα απο χρονια συνεχιζει οτι αφησε στην μεση πριν τη γεννα αν το θελει πραγματικα!!Ξερω κοπελα που γεννησε στα 18 αρα δεν σπουδασε ποτε αλλα σημερα δουλευει σε ινστιτουτο αισθητικης και βγαζει οσα βγαζει αλλος ενα χρονο ολοκληρο απλα πηρε ενα πτυχιο σε μια σχολη δεν θυμαμαι τωρα ακριβως τι ηταν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eyb0ss

Διάσημο Μέλος

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 13:55, 06-03-15:

Και ερωτώ εγώ τώρα: Τα έμβρυα που είναι προϊόντα βιασμού, τι θα τα κάνατε εσείς οι "κατά"; Δεδομένου ότι λέτε πως η έκτρωση είναι φόνος.

Παράθεση

wherever

Δραστήριο Μέλος

H wherever έγραψε στις 14:07, 06-03-15:

[
Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Πόσο στερεοτυπική άποψη αλήθεια. Είναι η κλασσική άποψη πως μια γυναίκα μετά τα 35 το μόνο νόημα που θα έχει στη ζωή της είναι να μεγαλώνει παιδιά και ο άντρας να συντηρεί οικογένεια. Πάτε καλά ρε? Δεν λέω ότι η οικογένεια είναι κάτι κακό και σαφώς μερικοί άνθρωποι έχουν ως όνειρο να κάνουν οικογένεια, αλλά όχι όλοι. Και όταν λες να πατήσει ένα pause κάποιος στα όνειρα του, για να κάνει οικογένεια, αυτά είναι χαζομάρες. Όταν κάνεις οικογένια δεν πατάς pause στα άλλα πράγματα, πατάς stop. Γιατί από εκείνο το σημείο και μετά σε ενδιαφέρει πρωτίστως η ευημερία της οικογένειάς σου. Θα πας στη δουλειά με τα σίγουρα λεφτά κι ας ίναι βαρετή, δεν θα κάνεις τα ταξίδια που θες γιατί έχεις άλλες τρύπες πια να κλείσεις, πρέπει να ζήσεις σε ένα μέρος για να έχουν τα παιδιά σταθερό περιβάλλον και ένα σορό άλλα πράγματα που αμέσως αποκλείεις όταν αποφασίζεις να κάνεις οικογένεια. Και για τις γυναίκες αυτό είναι ακόμη πιο δύσκολο, καθώς ας μη γελιόμαστε αν χρειαστεί ένας απ'τους δύο να σταματήσει τη δουλειά για να μεγαλώσει τα παιδιά, αυτός θα είναι σχεδόν πάντα η γυναίκα.

Επίσης υπάρχουν οι και άνθρωποι που δεν είναι φτιαγμένοι εξαρχής για να κάνουν οικογένεια. Τέτοιοι άνθρωποι υποκύπτουν στις κοινωνικές πιέσεις (όπως οι ηθικολογίες περί έκτρωσης) και αναλαμβάνουν αυτή τη δέσμευση. Αυτοί οι άνθρωποι με μαθηματική ακρίβεια καταλήγουν δυστυχισμένοι και το βγάζουν όλο αυτό και μέσα στην οικογένεια, με αποτέλεσμα να δημιουργούν δυσλειτουργικές οικογένειες με πολλά προβλήματα.

Ένας άνθρωπος θα πρέπει να δημιουργεί συνειδητά οικογένεια διότι αυτό είναι μια απόφαση που σου αλλάζει ολόκληρη τη ζωή, αλλιώς η οικογένειά του αρχίζει να γίνεται η ίδια του η φυλακή.
Ειπα εγω καπου οτι μετα τα 35 πρεπει να κανεις οικογενεια;; Ειπα αν ΑΝ μεινεις εγκυος,το ηθελες η εγινε απο "σφαλμα" να σκεφτεις αν θα κανεις εκτρωσης .Δεν ειναι σκοπος της ζωης η οικογενεια για ολους το ξερω .
Λες εμενα οτι εχω στερεοτυπα αλλα κι εσυ δεν πας πισω!!
Λες δηλαδη οτι απαξ και κανεις παιδι θα μεινεις σε τεσσερις τοιχους να το μεγαλωνεις και θα ξεχασεις και ταξιδια κτλ;;; Θα εχεις προτεραιοτητα αλλα συμφωνω αλλα παντα θα υπαρχει ευκαιρια να κανεις αυτο που θες!!Δεν θα πας ταξιδι στην Βιεννη οταν τρεχουν τα εξοδα αλλα μεχρι το Ναυπλιο /Πατρα θα μπορεις να πας η εστω σε ενα μπαρ με φιλους η το καλοκαιρι σε μια κοντινη παραλια .Παιδι θα κανεις δεν θα μπεις φυλακη !!!Κι αυτα που λες περι δουλειας τα σκεφτεσαι λιγο πολυ και οταν εισαι εργενης απο την στιγμη που εχεις τελειωσει τη σχολη σου αν δεν θες να εισαι μεχρι τα τριαντα με τους γονεις σου!
Και ξαναλεω :πρεπει να ξερουμε τι κανουμε και ποιες ειναι οι ευθυνες των πραξεων μας!!

[
Αρχική Δημοσίευση από mathguy1996
Και ερωτώ εγώ τώρα: Τα έμβρυα που είναι προϊόντα βιασμού, τι θα τα κάνατε εσείς οι "κατά"; Δεδομένου ότι λέτε πως η έκτρωση είναι φόνος.
Εγω θα το κρατουσα παντως!!
Παλι τα ιδια λεμε παντως οπως και πριν χρονια σε αυτο το θεμα!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-03-15 στις 20:21. Αιτία: merge
Παράθεση

eyb0ss

Διάσημο Μέλος

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 14:11, 06-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από wherever
[

Δεν θα μπω στον κόπο να διαβάσω 1500+ μηνύματα, έλεος.
Σίγουρα θα ήθελες να το κρατήσεις; Σκέψου καλά, δεν νομίζω να το ήθελαν οι περισσότερες αυτό.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 14:25, 06-03-15:

Ειπα εγω καπου οτι μετα τα 35 πρεπει να κανεις οικογενεια;; Ειπα αν ΑΝ μεινεις εγκυος,το ηθελες η εγινε απο "σφαλμα" να σκεφτεις αν θα κανεις εκτρωσης .Δεν ειναι σκοπος της ζωης η οικογενεια για ολους το ξερω .
Λες εμενα οτι εχω στερεοτυπα αλλα κι εσυ δεν πας πισω!!
Λες δηλαδη οτι απαξ και κανεις παιδι θα μεινεις σε τεσσερις τοιχους να το μεγαλωνεις και θα ξεχασεις και ταξιδια κτλ;;; Θα εχεις προτεραιοτητα αλλα συμφωνω αλλα παντα θα υπαρχει ευκαιρια να κανεις αυτο που θες!!Δεν θα πας ταξιδι στην Βιεννη οταν τρεχουν τα εξοδα αλλα μεχρι το Ναυπλιο /Πατρα θα μπορεις να πας η εστω σε ενα μπαρ με φιλους η το καλοκαιρι σε μια κοντινη παραλια .Παιδι θα κανεις δεν θα μπεις φυλακη !!!Κι αυτα που λες περι δουλειας τα σκεφτεσαι λιγο πολυ και οταν εισαι εργενης απο την στιγμη που εχεις τελειωσει τη σχολη σου αν δεν θες να εισαι μεχρι τα τριαντα με τους γονεις σου!
Το παιδι ειναι δεσμευση. Τεραστια. Το επιχειρημα δεν θα πας Βιεννη θα πας Αιγινα ειναι απλα για τα σκουπιδια. Θα χρειαστει να κανεις παρα πολλες υποχωρησεις και συμβιβασμους και στο θεμα της δουλειας και στην προσωπικη σου ζωη. Δεν ειναι ετσι απλα ελα μωρε γενναμε ενα παιδι, παιρνουμε και κανα γαλα απο το Supermarket, job done.

Και ξαναλεω :πρεπει να ξερουμε τι κανουμε και ποιες ειναι οι ευθυνες των πραξεων μας!!
Εδω γενικα συμφωνω

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 14:58, 06-03-15:

Σε βίασαν και ξέρεις πως μπορεί να νιώθει μια γυναίκα που ξέρει ότι θα φέρει στον κόσμο το παιδί του βιαστή της;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 15:08, 06-03-15:

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι για κάποιους ανθρώπους δεν αρκεί το ταξίδι στην Πάτρα, διότι το όνειρο της ζωής τους είναι να πάνε στην Βιέννη και στο Λονδίνο και στο Πεκίνο και δεν τους ενδιαφέρει να κάνουν οικογένεια. Και όταν ένας τέτοιος άνθρωπος αναγκάζεται να κάνει οικογένεια θα το κάνει σαν αγκαρία και αυτό θα φέρει τα μύρια προβλήματα. Για τέτοιους ανθρώπους το παιδί είναι φυλακή και είτε θα θυσιαστούν αυτοί για το παιδί και θα νιώθουν φυλακισμένοι, είτε θα κάνουν του κεφαλιού τους και το παιδί είναι δυστυχισμένο.

Το να είσαι εργένης έχει μεγάλη διαφορά απ'το να είσαι οικογενειάρχης, γιατί όταν είσαι εργένης μπορείς να κάνεις ότι μαλακία σου κατέβει στο κεφάλι και θα είσαι ο μόνος που θα γευτεί τις συνέπειες. Και για κάποιους ανθρώπους η ελευθερία του να μπορούν να κάνουν ότι μαλακία τους κατέβει, είναι αυτοσκοπός.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BILL4

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BILL4
Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

O BILL4 έγραψε στις 17:06, 06-03-15:

Μερικοί δεν τρώγεστε με τίποτα, για να ξέρετε δεν γνωρίζουμε καν με βεβαιότητα αν το μωρό θα γεννηθεί ζωντανό, αν θα αποβληθεί, αν θα υπάρξουν επιπλοκές, αν θα θα θα... οπότε δεν μπορούμε με 100% σιγουριά να μιλάμε για ένα πλάσμα με δικαιώματα. Επίσης, το να λέμε ότι έκτρωση=φόνος δεν στέκει επειδή άλλο το να σκοτώνεις έναν άνθρωπο και άλλο το να διακόπτεις μία κύηση, ο άνθρωπος επιβεβαιωμένα ζει και μπορούμε να το δούμε αυτό ενώ για το έμβρυο δεν είμαστε και τόσο σίγουροι. Δηλαδή αν ένα έμβρυο είναι προϊόν βιασμού; Τι θα γίνει; Θα το κρατήσουμε και αυτό; Ή μήπως θα έχουμε "έκτρωση με προϋποθέσεις"; Καταρχήν, τι σημαίνει "εκτρωση υπό προϋποθέσεις"; Θα δίνουμε ένα quiz και αξιολογούμε αν η έκτρωση είναι βάσιμη, δηλαδή θα δικαιολογούμε το φόνο που γίνεται κατά τα λεγόμενα σας, γίνεται όμως να δικαιολογηθεί ένας φόνος; Δεν είναι λιγάκι υποκριτικό να "σκοτώνεις" υπό συνθήκη αλλά και πάλι να θίγεσαι με τη λέξη "έκτρωση"; Τέλος πάντων, θα παραθέσω ένα μήνυμα που είχα γράψει στο ischool στο αντίστοιχο θρεντ.
Προφανώς υπάρχει διαφορά μεταξύ αποβολής και έκτρωσης. Επιπλέον υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να κινδυνέψει η ζωή της γυναίκας είτε κατά τη διάρκεια της κύησης είτε κατά τον τοκετό. Σε αυτές τις περιπτώσεις δυστυχώς πρέπει να γίνει το αναπόφευκτο.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 17:45, 06-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από BILL4
Προφανώς υπάρχει διαφορά μεταξύ αποβολής και έκτρωσης. Επιπλέον υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να κινδυνέψει η ζωή της γυναίκας είτε κατά τη διάρκεια της κύησης είτε κατά τον τοκετό. Σε αυτές τις περιπτώσεις δυστυχώς πρέπει να γίνει το αναπόφευκτο.
Επίσης υπάρχει διαφορά του ανθρώπου που θέλει να κάνει παιδί/οικογένεια και του ανθρώπου που δεν θέλει αλλά πέρα βρέχει μερικοί εδώ μέσα.

Παράθεση

aergos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη aergos
Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 383 μηνύματα.

O aergos έγραψε στις 18:07, 06-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Και τι σημαινει fyi???
for your information

Παράθεση

BILL4

Δραστήριο Μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

O BILL4 έγραψε στις 18:25, 06-03-15:

Επίσης υπάρχει διαφορά του ανθρώπου που θέλει να κάνει παιδί/οικογένεια και του ανθρώπου που δεν θέλει αλλά πέρα βρέχει μερικοί εδώ μέσα.
Το πέρα βρέχει ταιριάζει καλύτερα σε αυτούς που υποτιμούν με τόση ευκολία το πιο σημαντικό αγαθό και δικαίωμα που είναι η ζωή.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

memento_mori

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη memento_mori
H memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H memento_mori έγραψε στις 19:02, 06-03-15:

Ειπα να μην σου απαντησω μιας που εχεις κατασταλαξει και εισαι τοοοοσο σιγουρη για την αποψη σου αλλα δεν αντεξα...
Εσυ θεωρεις οτι οταν μεγαλωνει ο αλλος δεν πιστευει σε ψυχες και δεν ειναι ρομαντικος!!
Εξελισομαστε σε κατι πιο λογικο ναι οχι σε κατι απανθρωπο!Και ξαναλεω μονο σε ειδικες περιπτωσεις μπορει και να γινεται εκτρωση και θελει σκεψη οχι ααα εμεινα εγκυος και η σχολη με περιμενει τι να διαλεξω τι ειναι λογικο;;
Επειδη πληρωνεις και σπουδαζεις νομιζεις οτι μονο αυτα αρκουν στην κοινωνια να την κανεις χαρουμενη οπως λες;; Ανθρωπια συναισθηματα ελπιδα για τους νεους κτλ γενικως το να εισαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ το αγνοεις τελειως μου φαινεται!Φανταζομαι οτι εισαι πολυ υλιστης σε μεγαλο βαθμο κριμα ...δεν σε κρινω ετσι ειναι η εποχη μας δυστυχως
Δεν σου ειπαμε να αρχισεις να γεννας αβερτα παιδια ουτε να αφησεις τα ονειρα σου !αν λεμε αν μεινεις εγκυο να σκεφτεις εστω λιγο το μωρο/οργανισμο η πες το οτι θες εσυ που θα κουβαλας μεασα σου εστω και μια μερα! Ολοι θελουμε καριερες και ταξιδια αλλα τα χρονια περνανε και οταν γερασεις και δεν θα μπορεις να ταξιδεψεις και να "γευτεις"αλλο τη ζωη τοτε δεν θα εχεις κανενα διπλα σου θα αναρωτηθεις τι εχεις κανει για την κοινωνια που τοσο νοιαζεσαι να ειναι ευτυχισμενη περα απο εναν λογαριασμο!Ξερω περιπτωσεις με καριεριστες γυναικες που δεν παντρευτηκαν γιατι ο αντρας ειναι δεσμευση ελεγαν και που να αφηνεις την καριερα και την μεγαλη ζωη τωρα για να πας να κλειστει σε ενα σπιτι και να κανεις την υπηρετρια τωρα!Λοιπον αυτες εχουν φτασει στα 60/50/70 και εχουν γαντζωθει κυριολεκτικα στα ανιψια τους για να μην νιωθουν μονες!!Καλη η καριερα αλλα ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ εχει κι αλλες αναγκες!
Τα ρητα που εβαλες δεν μου λενε κατι μπορω ανετα να σου βαλω αλλα τοσα που να λενε το αντιθετο!!
Παντως κι εσυ κατω απο 25/30εισαι τυχαιο ; δεν νομιζω!!
Δύο ερωτήσεις. Τι ορίζεις ως ψυχή και τι ως ρομαντικότητα;
Λολ,γαμήθηκα εγώ πόσα χρόνια να τελειώσω το σχολείο,να δώσω πανελλ ή ο,τι άλλες εξετάσεις είχα,[στην δική μου περίπτωση,να φύγω έξω] να περάσω Χ μαθήματα και τώρα τα παρατάω για ένα μωρό,που δεν ήταν στα σχέδια μου και δεν το θέλω; Λογικό,ναι,200%,εννοείται.
Λολ γκάιζ,η μία με βγάζει παράσιτο ή άλλη υλίστρια,αναίσθητη και απάνθρωπη. Με ξέρετε; Δύο μηνύματά μου έχετε διαβάσει και είστε έτοιμες να μου γράψετε 10 σελίδες χαρακτηρισμό. Να ήταν έτσι,να πω άι στο διάλο και να το προσπεράσω,αλλά το παρακάνετε.
Μερικοί είναι ευτυχισμένοι και μόνοι τους,χωρίς οικογένειες. Και δεν μιλάμε για 20χρονους,αλλά και 40+.
Μοιραίο.
Το πέρα βρέχει ταιριάζει καλύτερα σε αυτούς που υποτιμούν με τόση ευκολία το πιο σημαντικό αγαθό και δικαίωμα που είναι η ζωή.
Το πέρα βρέχει ταιριάζει καλύτερα σε αυτούς,που δεν καταλαβαίνουν,ότι αυτή η μάζα κυττάρων,που δεν μπορεί να ζει μόνη της,χωρίς την στήριξη της μητέρας,δεν θεωρείται ζωή. Το κάθε κύτταρο είναι ζωή,ναι. Αλλά ως σύνολο,δεν τηρούν τις προϋποθέσεις.-

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 19:11, 06-03-15:

Αν η ζωή είναι δικαίωμα, τότε τι γίνεται με τα τρισεκαττομύρια των οργανισμών ανθρώπινων και μη, που πεθαίνουν κάθε μέρα? Το κοτόπουλο ας πούμε που γεννιέται για να σφαχτεί μετά από 3 μήνες έχει δικαίωμα στη ζωή? Τα παιδιά που πεθαίνουν κάθε μέρα από πολέμους, ασιτία και αρρώστιες έχουν δικαίωμα στη ζωή? Δε βλέπω κανείς να κόπτεται ιδιαίτερα και να κάνει κάτι για όλα αυτά. Όσο σκληρό και απάνθρωπο και αν ακούγεται κανείς δεν έχει δικαίωμα στη ζωή. Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που (ευτυχώς ή δυστυχώς, ανάλογα ποιος είσαι) βρίσκονται τυχαία εν ζωή και κάποια στιγμή θα πεθάνουν όπως όλοι. Το σύμπαν δεν νοιάζεται καθόλου για τα έμβρυα, όπως δεν νοιάζεται για το αν πεθάνεις εσύ κι εγώ.

Τα δικαιώματα είναι ανθρώπινες εφευρέσεις και για να λέμε την αλήθεια τα χρησιμοποιούμε όπου και όταν μας βολεύει και κυρίως σε καταστάσεις ευημερίας, γιατί η ουσία είναι πως όταν γίνεται μια μεγάλη κρίση στον πλανήτη τότε τα δικαιώματα πάνε πακέτο και επιστρέφουμε πίσω στο μοναδικό νόμο, το νόμο του ισχυροτέρου.
Είναι ανώφελο λοιπόν να προσπαθούμε να κατατάξουμε πράγματα σε σωστά και λάθος, γιατί η έννοια του σωστού ή του λανθασμένου είναι μια έννοια τόσο ρευστή και ευμετάβολη, όσο ο κόσμος γύρω μας.

Ο κάθε άνθρωπος αποφασίζει τι είναι σωστό και τι λάθος, σύμφωνα με τα υποκειμενικά του κριτήρια και σαν κοινωνία αποφασίζουμε ομαδικά σύμφωνα με τα ομαδικά υποκειμενικά μας κριτήρια. Η ουσία πάλι είναι όμως πως από τη στιγμή που δεν έχουμε ένα ορόσημο για το είναι σωστό και τι είναι λάθος, δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι καθώς όλοι έχουμε μια εκδοχή της αλήθειας και κανείς την απόλυτη αλήθεια, αν υπάρχει κάτι τέτοιο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 19:11, 06-03-15:

Το έχετε παρατηρήσει πως εσείς που τάσσεστε κατά της έκτρωσης,χρησιμοποιείτε τις τύψεις σαν επιχειρήματα.Προσπαθείτε προκαλώντας το "θύμα" να νιώσει άσχημα μέσω της συναισθηματικής πίεσης να ταθεί υπέρ της άποψής σας.
Δηλαδή,no real arguments at all.
Σαν εκείνους που λένε πως έχουνε βρεί τον έναν και αληθινό θεό.
See the connection?

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eyb0ss

Διάσημο Μέλος

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 19:21, 06-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Το έχετε παρατηρήσει πως εσείς που τάσσεστε κατά της έκτρωσης,χρησιμοποιείτε τις τύψεις σαν επιχειρήματα.Προσπαθείτε προκαλώντας το "θύμα" να νιώσει άσχημα μέσω της συναισθηματικής πίεσης να ταθεί υπέρ της άποψής σας.
See the connection?
Εδώ και το επιχείρημα "έκτρωση=φόνος" αποδεδειγμένα μπάζει. Έχουν μια οπισθοδρομική και μεσαιωνική αντίληψη και το χειρότερο όλων είναι πως δεν μπορούν να την υπερασπιστούν.

Παράθεση

BILL4

Δραστήριο Μέλος

O BILL4 έγραψε στις 19:24, 06-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από memento_mori
Δύο ερωτήσεις. Τι ορίζεις ως ψυχή και τι ως ρομαντικότητα;
Λολ,γαμήθηκα εγώ πόσα χρόνια να τελειώσω το σχολείο,να δώσω πανελλ ή ο,τι άλλες εξετάσεις είχα,[στην δική μου περίπτωση,να φύγω έξω] να περάσω Χ μαθήματα και τώρα τα παρατάω για ένα μωρό,που δεν ήταν στα σχέδια μου και δεν το θέλω; Λογικό,ναι,200%,εννοείται.
Λολ γκάιζ,η μία με βγάζει παράσιτο ή άλλη υλίστρια,αναίσθητη και απάνθρωπη. Με ξέρετε; Δύο μηνύματά μου έχετε διαβάσει και είστε έτοιμες να μου γράψετε 10 σελίδες χαρακτηρισμό. Να ήταν έτσι,να πω άι στο διάλο και να το προσπεράσω,αλλά το παρακάνετε.
Μερικοί είναι ευτυχισμένοι και μόνοι τους,χωρίς οικογένειες. Και δεν μιλάμε για 20χρονους,αλλά και 40+.
Μοιραίο.

Το πέρα βρέχει ταιριάζει καλύτερα σε αυτούς,που δεν καταλαβαίνουν,ότι αυτή η μάζα κυττάρων,που δεν μπορεί να ζει μόνη της,χωρίς την στήριξη της μητέρας,δεν θεωρείται ζωή. Το κάθε κύτταρο είναι ζωή,ναι. Αλλά ως σύνολο,δεν τηρούν τις προϋποθέσεις.-
Το ότι στηρίζεται στη μητέρα δεν αναιρεί το γεγονός πως πρόκειται για αναπτυσσόμενο οργανισμό. Την άποψή μου την ανέλυσα και είναι κουραστικό να επαναλαμβάνομαι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL4 : 06-03-15 στις 22:22.
Παράθεση

BILL4

Δραστήριο Μέλος

O BILL4 έγραψε στις 19:34, 06-03-15:

Αν η ζωή είναι δικαίωμα, τότε τι γίνεται με τα τρισεκαττομύρια των οργανισμών ανθρώπινων και μη, που πεθαίνουν κάθε μέρα? Το κοτόπουλο ας πούμε που γεννιέται για να σφαχτεί μετά από 3 μήνες έχει δικαίωμα στη ζωή? Τα παιδιά που πεθαίνουν κάθε μέρα από πολέμους, ασιτία και αρρώστιες έχουν δικαίωμα στη ζωή? Δε βλέπω κανείς να κόπτεται ιδιαίτερα και να κάνει κάτι για όλα αυτά. Όσο σκληρό και απάνθρωπο και αν ακούγεται κανείς δεν έχει δικαίωμα στη ζωή. Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που (ευτυχώς ή δυστυχώς, ανάλογα ποιος είσαι) βρίσκονται τυχαία εν ζωή και κάποια στιγμή θα πεθάνουν όπως όλοι. Το σύμπαν δεν νοιάζεται καθόλου για τα έμβρυα, όπως δεν νοιάζεται για το αν πεθάνεις εσύ κι εγώ.

Τα δικαιώματα είναι ανθρώπινες εφευρέσεις και για να λέμε την αλήθεια τα χρησιμοποιούμε όπου και όταν μας βολεύει και κυρίως σε καταστάσεις ευημερίας, γιατί η ουσία είναι πως όταν γίνεται μια μεγάλη κρίση στον πλανήτη τότε τα δικαιώματα πάνε πακέτο και επιστρέφουμε πίσω στο μοναδικό νόμο, το νόμο του ισχυροτέρου.
Είναι ανώφελο λοιπόν να προσπαθούμε να κατατάξουμε πράγματα σε σωστά και λάθος, γιατί η έννοια του σωστού ή του λανθασμένου είναι μια έννοια τόσο ρευστή και ευμετάβολη, όσο ο κόσμος γύρω μας.

Ο κάθε άνθρωπος αποφασίζει τι είναι σωστό και τι λάθος, σύμφωνα με τα υποκειμενικά του κριτήρια και σαν κοινωνία αποφασίζουμε ομαδικά σύμφωνα με τα ομαδικά υποκειμενικά μας κριτήρια. Η ουσία πάλι είναι όμως πως από τη στιγμή που δεν έχουμε ένα ορόσημο για το είναι σωστό και τι είναι λάθος, δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι καθώς όλοι έχουμε μια εκδοχή της αλήθειας και κανείς την απόλυτη αλήθεια, αν υπάρχει κάτι τέτοιο.
ΛΟΛ φυσικά και όλοι έχουν δικαίωμα στη ζωή. Είναι γεγονός ότι η ανθρωπότητα είναι σκληρή με αποτέλεσμα κάποια παιδιά να πεθαίνουν και άνθρωποι να υποφέρουν. Αυτό τι σημαίνει; Ότι πρέπει να διαιωνίζεται αυτή η κατάσταση; Η απάθεια και η ικανοποίηση του ''εγώ'' μας έχει φτάσει εδώ. Για τα δικαιώματα και τα αγαθά που λες έχουν γίνει θυσίες και αγώνες. Το θέμα αυτό σηκώνει πολλές συζητήσεις θα βγούμε off-topic.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL4 : 06-03-15 στις 19:42.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 19:40, 06-03-15:

ΛΟΛ φυσικά και όλοι έχουν δικαίωμα στη ζωή. Είναι γεγονός ότι η ανθρωπότητα είναι σκληρή με αποτέλεσμα κάποια παιδιά να πεθαίνουν και άνθρωποι να υποφέρουν. Αυτό τι σημαίνει; Ότι πρέπει να διαιωνίζεται αυτή η κατάσταση. Η απάθεια και η ικανοποίηση του ''εγώ'' μας έχει φτάσει εδώ. Για τα δικαιώματα και τα αγαθά που λες έχουν γίνει θυσίες και αγώνες. Το θέμα αυτό σηκώνει πολλές συζητήσεις θα βγούμε off-topic.
Όχι εδώ κάνεις ένα βασικό λάθος, τα δικαιώματα πηγάζουν από τη δύναμη. Το ότι σήμερα έχουμε ανθρώπινα δικαιώματα πηγάζει από το γεγονός ότι οι πρόγονοί μας μέσω των αγώνων που αναφέρεις κατάφεραν να συγκεντρώσουν αρκετή δύναμη στα χέρια τους ώστε να μπορέσουν να επιβάλουν αυτά τα δικαιώματα για εμάς.
Αν όλοι είχαμε εξ αρχής δικαιώματα τότε δεν θα χρειαζόταν όλοι οι αγώνες, θα βγαίναμε από τις σπηλιές και θα σεβόμασταν ο ένας τον άλλο.

Δεν πειράζει αν βγούμε εκτός θέματος, γιαυτό υπάρχει και το split. Νομίζω πως αυτή η συζήτηση έχει ουσία.

Παράθεση

BILL4

Δραστήριο Μέλος

O BILL4 έγραψε στις 19:41, 06-03-15:

See the connection?
Τα επιχειρήματα είναι αρκετά τόσο ηθικά όσο και ιατρικά-βιολογικά. Αν δε μπορείς να τα διακρίνεις δε μπορούμε να κάνουμε κάτι. Στα μισά σου μηνύματα κάνεις σπόντα σε όσους πιστεύουν στο Θεό. Νομίζω ότι δε χρειάζεται.

Παράθεση

BILL4

Δραστήριο Μέλος

O BILL4 έγραψε στις 19:46, 06-03-15:

Όχι εδώ κάνεις ένα βασικό λάθος, τα δικαιώματα πηγάζουν από τη δύναμη. Το ότι σήμερα έχουμε ανθρώπινα δικαιώματα πηγάζει από το γεγονός ότι οι πρόγονοί μας μέσω των αγώνων που αναφέρεις κατάφεραν να συγκεντρώσουν αρκετή δύναμη στα χέρια τους ώστε να μπορέσουν να επιβάλουν αυτά τα δικαιώματα για εμάς.
Αν όλοι είχαμε εξ αρχής δικαιώματα τότε δεν θα χρειαζόταν όλοι οι αγώνες, θα βγαίναμε από τις σπηλιές και θα σεβόμασταν ο ένας τον άλλο.

Δεν πειράζει αν βγούμε εκτός θέματος, γιαυτό υπάρχει και το split. Νομίζω πως αυτή η συζήτηση έχει ουσία.
Μα αυτό είναι το θέμα. Αν ο καθένας σεβόταν τα δικαιώματα του άλλου (μιλάω για τα βασικά, ζωτικής φύσεως) δε θα φτάναμε στο σημείο να γίνονται αγώνες για να ανακτηθούν αυτά εκ νέου.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 19:52, 06-03-15:

Τα επιχειρήματα είναι αρκετά τόσο ηθικά όσο και ιατρικά-βιολογικά. Αν δε μπορείς να τα διακρίνεις δε μπορούμε να κάνουμε κάτι. Στα μισά σου μηνύματα κάνεις σπόντα σε όσους πιστεύουν στο Θεό. Νομίζω ότι δε χρειάζεται.
I see a correlation between όσων πιστεύουν σε μία θεική οντότητα και όσως τάσσονται κατά της έκτρωσης.
"Το έμβρυο έχει ψυχούλα","Το παιδί είναι ευλογία","Είναι αμαρτία να κάνεις έκτρωση".
I can go on forever

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 19:55, 06-03-15:

Μα αυτό είναι το θέμα. Αν ο καθένας σεβόταν τα δικαιώματα του άλλου (μιλάω για τα βασικά, ζωτικής φύσεως) δε θα φτάναμε στο σημείο να γίνονται αγώνες για να ανακτηθούν αυτά εκ νέου.
Ναι μόνο που είναι πολύ πιο εύκολο να σεβαστείς το δικαίωμα ενός άλλου, όταν το δικαίωμα αυτό δεν απειλεί εσένα. Υπάρχει λόγος που υπάρχει σύγκρουση στον κόσμο, και αυτό είναι πως υπάρχουν πεπερασμένοι πόροι. Όταν υπάρχει ένα μήλο στο τραπέζι και δύο άτομα, όταν και οι δύο γνωρίζουν πως αυτός που δεν θα φάει το μήλο θα πεθάνει, ο λιγότερο δυνατός είναι αναγκασμένος να σεβαστεί το δικαίωμα του άλλου να τραφεί, ο δυνατότερος όχι.
Η κατάσταση είναι παρόμοια και στην έκτρωση. Η κάθε γυναίκα που αποφασίζει να το κάνει βλέπει το μωρό σαν κάτι, που απειλεί την ευημερία της ζωής της και η απόφασή της δεν είναι διαφορετική από την απόφαση του ανθρώπου που θα φάει το μήλο.

Παράθεση

BILL4

Δραστήριο Μέλος

O BILL4 έγραψε στις 20:09, 06-03-15:

I see a correlation between όσων πιστεύουν σε μία θεική οντότητα και όσως τάσσονται κατά της έκτρωσης.
"Το έμβρυο έχει ψυχούλα","Το παιδί είναι ευλογία","Είναι αμαρτία να κάνεις έκτρωση".
I can go on forever
Oκ, αλλά δε νομίζω ότι πρέπει κάποιος να είναι θρήσκος για να ταχθεί κατά.

Ναι μόνο που είναι πολύ πιο εύκολο να σεβαστείς το δικαίωμα ενός άλλου, όταν το δικαίωμα αυτό δεν απειλεί εσένα. Υπάρχει λόγος που υπάρχει σύγκρουση στον κόσμο, και αυτό είναι πως υπάρχουν πεπερασμένοι πόροι. Όταν υπάρχει ένα μήλο στο τραπέζι και δύο άτομα, όταν και οι δύο γνωρίζουν πως αυτός που δεν θα φάει το μήλο θα πεθάνει, ο λιγότερο δυνατός είναι αναγκασμένος να σεβαστεί το δικαίωμα του άλλου να τραφεί, ο δυνατότερος όχι.
Η κατάσταση είναι παρόμοια και στην έκτρωση. Η κάθε γυναίκα που αποφασίζει να το κάνει βλέπει το μωρό σαν κάτι, που απειλεί την ευημερία της ζωής της και η απόφασή της δεν είναι διαφορετική από την απόφαση του ανθρώπου που θα φάει το μήλο.
Εδώ έρχεται και το ζήτημα της δικαιοσύνης. Πχ για το μήλο που λες μπορούν να το κόψουν στη μέση. Επίσης πολλοί πόλεμοι γίνονται για να εξυπηρετηθούν προσωπικές φιλοδοξίες ηγετών ή για καθαρά κερδοσκοπικούς λόγους. Δηλαδή χάνονται άδικα ζωές.
Είναι δύσκολο για τη γυναίκα αλλά μπορεί να αναβάλλει κάποια σχέδια. Η ζωή δίνει πολλές ευκαιρίες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL4 : 06-03-15 στις 22:45.
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos188
Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 926 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 20:18, 06-03-15:

Oκ, αλλά δε νομίζω ότι πρέπει κάποιος να είναι θρήσκος για να ταχθεί κατά.

Εδώ έρχεται και το ζήτημα της δικαιοσύνης. Πχ για το μήλο που λες μπορούν να το κόψουν στη μέση. Επίσης πολλοί πόλεμοι γίνονται να εξυπηρετηθούν προσωπικές φιλοδοξίες ηγετών ή για καθαρά κερδοσκοπικούς λόγους. Δηλαδή χάνονται άδικα ζωές.
Είναι δύσκολο για τη γυναίκα αλλά μπορεί να αναβάλλει κάποια σχέδια. Η ζωή δίνει πολλές ευκαιρίες.
Αυτή είνα μία πολύ "ελαφριά" αντιμετώπιση του θέματος. Η ζωή μπορεί να δώσει ευκαιρίες που λες, μπορεί και όχι. Δεν υπάρχει κάποιος "νόμος" που θα ανταμείψει τη μητέρα επειδή κράτησε το παιδί και δεν έκανε έκτρωση.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:38, 06-03-15:

Το βιντεακι παρακαλουνται να το δουν οσοι ειναι κατα.

Φυσικα και οι υπολοιποι αν θελετε, αλλα φανταζομαι δε θα θελετε. Δε θα σας πει και τιποτα εδω που τα λεμε.

Εγω εχω φυγει απο χθες προχθες απο το θεμα με βαρια καρδια και την ξαναγεμισα αγαπη με τετοια βιντεακια!
Το συστηνω και στους συμφορουμιτες που εχουμε την ιδια αποψη, γιατι το θεμα ειναι πολυ θλιβερο....
Το παρακατω ομως ειναι ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!

Ειδκα αυτο εχει τρελη πλακα!!!!

Μωρε δεν χανω εγω αυτα ουτε για τα πιο τρελα ταξιδια του κοσμου!!!
Η ανθρωπινη ψυχουλα που με οση αγαπη εχεις μεγαλωνεις και τη μαθαινεις να πεταει ειναι το ωραιοτερο ταξιδι και η ωραιοτερη καριερα του κοσμου!!!

Γιαυτο κοριτσια που μας βλεπετε και ορισμενες δεν παραδεχεστε ή δε θελετε να πειτε πως κανατε εκτρωση ή ειστε ετοιμες να προβείτε σε αυτη, ξανασκεφτείτε το. Υπαρχουν τοσα ζευγαρια που δυσκολευονται! Μπορει εσεις να γινετε πολυ ευτυχισμενες ή να κανετε καποιους αλλους ανθρωπους ευτυχισμενους! Και σε αυτα τα πλασματα θα δωσετε το ωραιοτερο δωρο του κοσμου, την ζωη!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-03-15 στις 23:05. Αιτία: merge
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 21:10, 06-03-15:

Αγγελούδι....ψυχούλα.
I rest my case.
Επίσης...ερώτησις προς τους pro-lifers το φόρουμ.
Ας υποθέσουμε πως είτε είστε έγκυες,ή ή συντροφός σας είναι.
Και σας λέει ο γιατρός....ξέρετε κάτι αγαπητό μου ζευγάρι,το έμβρυο έχει σύνδρομο down....ή κάποια άλλη γενετική ανωμαλία ή κληρονομική ασθένεια.
Θα το αφήσετε να γεννηθεί;

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πα.Κ (Παναγιώτης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Πα.Κ
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O Πα.Κ http://www.ischool.gr/member.php?u=8 έγραψε στις 21:22, 06-03-15:

Ο Ζαν-Πωλ Σαρτρ είπε " Ο άνθρωπος είναι καταδικασμένος να ζει ελεύθερος" . Εσύ θα αποφασίσεις για το μέλλον το δικό σου και κατ'ακολουθία του βρέφους...

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:22, 06-03-15:

Εμενα ρωτας?
Εχω ερθει πολλες φορες σε επαφη με παιδια με ιδιαιτερες αναγκες, γιατι ειναι μικρο κομματι της δουλειας μου.
Ρωτησες λαθος ανθρωπο οποτε.

Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,670 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 21:24, 06-03-15:

Ντάξει δε χρειάζεται να είμαστε κάθετοι.Νομίζω ότι το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό και έγκειται στην κατάσταση που βρίσκεται η κάθε εγκυμονούσα γυναίκα. Η γυναίκα το κυοφορεί , προφανώς πρέπει να το συζητήσει με τον πατέρα αλλά πιστεύω πως το μεγαλύτερο μέρος της απόφασης είναι δικό της θέμα.
Δε θέλω να μιλήσω υποθετικά αλλά νομίζω ότι εγώ θα έκανα άμβλωση μονο κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες. Αν η εγκυμοσύνη ήταν ανεπιθύμητη θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα προχωρούσα αν υπηρχαν μεγάλες πιθανότητες το παιδί να μεγαλώσει σε ένα " υγιές " περιβάλλον είτε με εμένα ειτε με κάποιον άλλο. Αν ήταν επιθυμητή και ήξερα ότι το παιδί θα γεννηθεί με κάποια ασθένεια και θα ζήσει ελάχιστα χρόνια και δε θα μπορέσει να περάσει ουτε την παιδική ηλικία πάλι θα το σκεφτόμουν. Σε περίπτωση ασθένειας όμως που δε θα οδηγούσε απαραίτητα σε θάνατο ή έστω οχι βραχυπρόθεσμα δεν νομίζω να το έκανα. Μιλάω βέβαια αν το περιβάλλον που θα μεγάλωνα το παιδί ηταν "υγιές" και μπορούσε να ανατραφεί χωρίς τραύματα και υπερβολικές στερήσεις.

Προφανώς και η άμβλωση δεν ισούται με φόνο. Το έμβρυο είναι μια ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ζωή.

Mindcircus , μπράβο που δε θα έκανες αμβλωση εφόσον θεωρείς ότι μπορείς να μεγαλώσεις σωστά ένα παιδί αλλά μην είσαι απόλυτη.
Ναι πανέμορφα τα βρέφη και τα νήπια που μας έδειξες πιο πάνω και ναι είναι χαρά ζωής . Φαντάσου όμως τα ίδια βρέφη να μεγαλώνουν υπό άθλιες συνθήκες , υποσιτισμένα επειδή οι γονείς τους δεν έχουν να τους προσφέρουν τα απαραίτητα ή παραγκωνισμένα χωρίς την προσοχή της μάνας επειδή το μεγαλώνει μόνη της και έχει άλλες τόσες υποχρεώσεις.Και φυσικά είμαι υπέρ της υιοθεσίας αλλά δεν νομίζω ότι ο καθένας μας έχει το δικαίωμα να υποδείξει σε μια γυναικα να μην κάνει άμβλωση . να χρειαστεί να κυοφορήσει 9 μήνες ένα παιδί , να βγει εντελώς εκτός προγράμματος και γενικά να αναστατωθεί ψυχολογικά και εν τέλει να δώσει το παιδί σε μια άλλη οικογένεια. Ε δεν έχουμε όλοι αυτό το σθένος και αν μια γυναίκα νιώθει ότι δεν μπορεί να υποστεί όλη αυτή την κατάσταση έχει κάθε δικαίωμα να προχωρήσει στην άμβλωση.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

x_xChristine (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη x_xChristine
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H x_xChristine έγραψε στις 21:38, 06-03-15:

Πραγματικά mindcircus απορώ αν έχεις συναίσθηση της πραγματικότητας.
Δεν είναι όλα λουλουδάκια κι ουράνια τόξα, ούτε όλοι απλώς "δυσκολεύονται μωρέ λίγο αλλά μια χαρά θα είναι".
Ξύπνα λίγο, δες τι γίνεται γύρω σου.
Επίσης σταμάτα να προσπαθείς να πείσεις όσους διαφωνούν μαζί σου με επιχειρήματα χρήσιμοποιώντας δήθεν ηθικολογίες, και παρουσιάζοντας όσους κάνουν έκτρωση ως δολοφόνους, άκαρδους ανθρώπους με "βάναυσες" απόψεις.
Σόρρυ κι όλας αλλά θεωρώ τέρμα ειρωνικό να ζητάς απο έναν άνθρωπο που έχει όνειρα, φίλους, συγγενείς, σχέσεις, έναν άνθρωπο ΠΟΥ ΖΕΙ και έχει κάθε δυνατότητα να βελτιώσει την ζωή του να βάλει πάνω απο τον εαυτό του ένα "μωρό" που δεν είναι ΚΑΝ μωρό, ένα έμβρυο που περισσότερη συναίσθηση και συναισθηματική νοημοσύνη απο αυτό έχει ένα κοτόπουλο, το τρως το κοτοπουλάκι ε; αλλά εκεί είναι για να "επιβιώσεις" ε;

Και οι απόψεις ανθρωπιάς σου φάνηκαν και σε ένα άλλο θέμα περί αυτοκτονίας που στην αρχή έλεγες πως δήθεν "νοιάζεσαι" και "δεν ξέρω πως είναι να έχεις κατάθλιψη για αυτό ρωτάω για να μάθω" και κατέληξες στο ότι όσοι έχουν κατάθλιψη είναι "αχάριστοι" και έγραψες ένα κατεβατό προσπαθόντας πάλι να κάνεις τους άλλους να νιώσουν τύψεις. ΑΥΤΟ ΑΓΑΠΗΤΗ δεν είναι "ενδιαφέρομαι για τον συνάνθρωπο" είναι *κακιάλεξηπουδενλεωγιατιυπαρχουνmods*.

Επίσης το επιχείρημα σου "είσαι μικρή δεν ξέρεις" , ποσο χρονων είσαι εσύ κτλ. Είναι για τα σκουπίδια.
Με την ίδια λογική του επιχειρήματος σου, σου λέω μείνε έγκυος, μεγάλωσε το παιδί ΜΟΝΗ ΣΟΥ, χωρίς την ευκολία του να έχεις ένα κάρο άτομα να σε στηρίζουν και μετά έλα πες μας πόσο λάθος είναι η έκτρωση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη x_xChristine : 06-03-15 στις 21:51.
14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wherever

Δραστήριο Μέλος

H wherever έγραψε στις 22:00, 06-03-15:

Εντάξει το θέμα έχει ξεφυγει τελείως όμως!!Την γνώμη μας λέμε όπως λέτε κι εσείς δεν καταλαβαίνω την προσωπικη επιθεση που κάνετε συνέχεια !!Ο καθένας νιώθει έτσι ο άλλος αλλιώς !!Αν θελετε τοσο πολυ να κάνετε την εκτρωση κάντε την δεν σας εμποδίζει κανένας!!Πάντως όλοι παθιαστηκατε τόσι πολύ λες και είστε όλοι σε αυτή την κατασταση σήμερα!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 926 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 22:04, 06-03-15:

@mindcircus
Προσπαθώ να καταλάβω γιατί μπήκες στη διαδικασία να ποστάρεις βιντεάκια με παιδάκια.
Τι νομίζεις; Ότι όσοι είναι υπέρ της έκτρωσης δεν συμπαθούν τα παιδάκια; Ούτε καν.
Είναι ώρα να αρχίσεις να συνηδιτοποιείς ότι η δύναμη της θέλησης δεν είναι πάντα τόσο αποτελεσματική. Το "θέληση να υπάρχει και αγάπη και το μωρό θα μεγαλώσει ευτυχσμένο" δεν ισχύει. Είναι ώρα να κατέβεις από το ροζ συννεφάκι σου.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,075 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 22:05, 06-03-15:

Γιατί να δει κάποιος 16 and pregnant? . Τέλος πάντων, το ξαναλέω: Δεν γίνεται να υπάρχει αυτό που λέμε "έκτρωση υπό προϋποθέσεις", ο λόγος: Δεν υποστηρίζετε ότι η έκτρωση είναι φόνος; Δηλαδή με την έκτρωση υπο προϋποθέσεις ο φόνος δικαιολογείται και γίνεται νόμιμος ξαφνικά; Δεν είναι κάπως αντιφατικό να σκοτώνουν έμβρυα υπό συνθήκες αλλά να λένε ότι οι εκτρώσεις είναι άδικες απέναντι στη ζωή του μωρού; Δες και αυτό με τις κρεμάστρες που έβαλα πιο πάνω. Προτιμάς αυτό ή να γίνεται όπως πρέπει; Και σε αυτό το θέμα δεν χωράνε ενδιάμεσες καταστάσεις, ή 0 ή 1, επιλέγεις και αυτοπροσδιορίζεσαι.
νομίζω έχεις πορωθεί με το θέμα και έχεις πάρει φόρα δεν είπα πως είναι φόνος διότι δεν το θεωρώ φόνο. προσωπικά, ο οποιοσδήποτε λόγος που ωθεί τη γυναίκα στην έκτρωση είναι σημαντικός, δεν είναι εύκολη η όλη διαδικασία και για να το κάνει κάτι παραπάνω θα ξέρει. γενικότερα όμως θεωρώ πως δεν πρέπει να παίρνουμε θέση στο συγκεκριμένο θέμα. η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους στο ίδιο καλούπι και να αρχίσουμε να κρίνουμε απλά για να κρίνουμε.

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,599 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 22:10, 06-03-15:

Το βιντεακι παρακαλουνται να το δουν οσοι ειναι κατα.

Φυσικα και οι υπολοιποι αν θελετε, αλλα φανταζομαι δε θα θελετε. Δε θα σας πει και τιποτα εδω που τα λεμε.

Εγω εχω φυγει απο χθες προχθες απο το θεμα με βαρια καρδια και την ξαναγεμισα αγαπη με τετοια βιντεακια!
Το συστηνω και στους συμφορουμιτες που εχουμε την ιδια αποψη, γιατι το θεμα ειναι πολυ θλιβερο....
Το παρακατω ομως ειναι ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!

Μόνο που όλοι αυτοί στο βίντεο φαίνονται ενθουσιασμένοι για το μωράκι τους και λογικά είναι έτοιμοι και πρόθυμοι να του προσφέρουν ότι χρειάζεται.

Υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις που δεν ισχύει τίποτα τέτοιο. Καλύτερα έκτρωση λοιπόν από ένα παιδί να μεγαλώνει σε τοξικό περιβάλλον.

Το έχω ξαναπει εδώ. Αν είναι μια φορά δύσκολο να κάνεις έκτρωση, είναι 10 φορές πιο δύσκολο να κουβαλάς το παιδί 9 μήνες με ότι συνεπάγεται αυτό και μετά να το δώσεις για υιοθεσία. Και η υιοθεσία δεν εγγυάται ότι το παιδί θα μεγαλώσει σε λιβάδια με πεταλουδίτσες.

Εκ του ασφαλούς εύκολο είναι να κρίνουμε και να δείχνουμε βιντεάκια από ευτυχισμένες στιγμές μιας οικογένειας με το μωράκι της.

Παράθεση

eyb0ss

Διάσημο Μέλος

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 22:48, 06-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
νομίζω έχεις πορωθεί με το θέμα και έχεις πάρει φόρα δεν είπα πως είναι φόνος διότι δεν το θεωρώ φόνο. προσωπικά, ο οποιοσδήποτε λόγος που ωθεί τη γυναίκα στην έκτρωση είναι σημαντικός, δεν είναι εύκολη η όλη διαδικασία και για να το κάνει κάτι παραπάνω θα ξέρει. γενικότερα όμως θεωρώ πως δεν πρέπει να παίρνουμε θέση στο συγκεκριμένο θέμα. η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους στο ίδιο καλούπι και να αρχίσουμε να κρίνουμε απλά για να κρίνουμε.
Ok ίσως πρέπει να κόψω ταχύτητα. Συγχαρητήρια πάντως που είσαι η μόνη που είδε αυτό το επιχείρημα και δεν το αγνόησε. Σαφώς και κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή αλλά αυτές οι περιπτώσεις μπορούν να ταξινομηθούν όμως αν συνεχίσω έτσι θα μπω στο τρυπάκι της έκτρωσης με προϋποθέσεις. Κανείς δεν έκρινε κανέναν εδώ, διότι είναι άσχημο να κρίνεις κάποιον που ήδη βρίσκεται στο δίλημμα της έκτρωσης ή μη, δεν τους βοηθάς καθόλου έτσι. Εδώ απλά συζητάμε το πόσο ηθική και νόμιμη είναι η έκτρωση. Από εκεί και πέρα, τα επιχειρηματά μου βρίσκονται λίγο πιο πάνω και μπορεί να τα δει όποιος θέλει και δεν πρόκειται να τα επαναλάβω διότι φοβάμαι ότι θα παραβαίνω τους κανονισμούς.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,817 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:00, 06-03-15:

Υπαρχουν τοσα ζευγαρια που δυσκολευονται! Μπορει εσεις να γινετε πολυ ευτυχισμενες ή να κανετε καποιους αλλους ανθρωπους ευτυχισμενους! Και σε αυτα τα πλασματα θα δωσετε το ωραιοτερο δωρο του κοσμου, την ζωη!!
Ενταξει,τωρα πλακα κανουμε;

Δηλαδη επειδη καποιοι δεν μπορουν να κανουν παιδια,πρεπει ολες οι υπολοιπες να γινουμε κουνελες ;
Δηκαδη οκ,αυτο δεν ειναι σκεπτικο ουτε λογικη.
ΝΑΙ,η γυναικα ειναι υποχρεωμενη ,κατα την αποψη μου να παιρνει μετρα οταν δεν επιθυμει εγκυμοσυνη.ΝΑΙ..ειναι υποχρεωμενη,διοτι τα παιδια δεν ειναι στραγαλια,για να τα πεταμε στο καλαθι με ανεπιθυμητες εγκυμοσυνες,ΝΑΙ,υπαρχουν πολλες περιπτωσεις ανευθυνιτητας,αλλα ΗΜΑΡΤΟΝ δηλαδη,συμβαινουν και ατυχηματα,βιασμοι,επισης ακτινογραφιες η ασθενειες οταν καποια ειναι εγκυος,επισης ναι,πολυ μικρες κοπελες σαφως ειναια νωριμες,σαφως εκαναν ενα λαθος στην ζωη τους...αλλα θα ειναι ακομα πιο λαθος να κανουν ενα παιδι αν δεν το θελουν.
Και οταν δεμ το θες,ΔΕΝ ΤΟ ΘΕς ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΥΠΟΘΕΣΗ.Τα υπολοιπα ειναι φασισμος και παραβιαση ανθρωπινων δικαιωματων.

Και ΟΧΙ...δεν θα εχει η αλλη 9 μηνες ενα παιδι στο σωμα της ενω δεν το θελει,επειδη καποιοι δεν μπορουν να κανουν παιδια,ειτε ως αποψη,ειτε ακομα χειροτερα για να το δωσουν για υιοθεσια.
Μα τι πραγματα ειναι αυτα;
Δηλαδη σου λεει ο αλλος..κρατα με το ζορυ ενα παιδι,υπεφερε μια εγκυμοσυνη και μια γεννα,για να το δωσεις μετα για υιοθεσια για να γινουν χαρουμενοι καποιοι αλλοι;Συνειδητοποιουμε τι λεμε;

Σορυ,αλλα υπαρχουν και παιδακια στα αζητητα,παιδακια σε ορφανοτροφεια,μια χαρα μπορουν να βρουν παιδακι ατεκνα ζευγαρια.

Και Σορυ,αλλα αυτα ειναι αποψεις ταλιμπανιστικες.Κατι αναλογο με αυτα που γινονται στις δημοκρατικοτατες κοινωνιες μουσουλμανικων κρατων,οπου η γυναικα δενε χει κανενα λογο και κανενα δικαιωμα ουτε καν στο σωμα της.
Το χειροτερο ειναι να τα ακους αυτα απο γυναικες.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 23:57, 06-03-15:

Παιδια, ετσι οπως ειναι οργανωμενη η κοινωνια ...η εκτρωση ειναι παραπανω απο απαραιτητη.Εαν φτιαξουμε εναν κοσμο που ειναι πλασμενος για τον ερωτα, η μια πλατωνικη πολιτεια ,τοτε η εκτρωση δεν θα ηταν απαραιτητη,δυστυχως ομως μεχρι τοτε η εκτρωση ειναι αναγκαια.Φτου μακρυα απο εμας

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,817 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:03, 07-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosAsi
Παιδια, ετσι οπως ειναι οργανωμενη η κοινωνια ...η εκτρωση ειναι παραπανω απο απαραιτητη.Εαν φτιαξουμε εναν κοσμο που ειναι πλασμενος για τον ερωτα, η μια πλατωνικη πολιτεια ,τοτε η εκτρωση δεν θα ηταν απαραιτητη,δυστυχως ομως μεχρι τοτε η εκτρωση ειναι αναγκαια.Φτου μακρυα απο εμας
Καμια σχεση το ενα με το αλλο.
Και την ιδανικη κοινωνια να ειχαμε,παλι κανενας δεν εχει το δικαιωμα να επιβαλλει σε μια γυναικα να γεννησει.Ημαρτον,τι αποψεις ειναι αυτες;
Απο ποτε η κοινωνια πρεπει να καθοριζει αν εγω θα γινω μανα η οχι;

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 00:08, 07-03-15:

Εννοω οτι τοτε θα το αφηναμε στην φυσικη επιλογη....Και οχι στην τεχνιτη επιλογη.Δεν θα χρειαζοταν να κανεις εκτρωση καθοτι καθε παιδι θα ηταν καλοδεχουμενο.
Τωρα για να κατεβουμε απο το συννεφο,ειπα συμφωνω μαζι σου

Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 00:08, 07-03-15:

Παρακολουθώ μέρες τώρα το θέμα, αλλά δεν έχω μπει στη διαδικασία να γράψω. Προβληματίζομαι αρκετά μπορώ να πω. Είναι λογικό νομίζω, όταν τίθενται στο "τραπέζι των συζητήσεων" τέτοιας φύσεως θέματα, που καλώς ή κακώς, δεν έχουν καθορισμένη απάντηση, σωστή ή λανθασμένη, λογική ή παράλογη. Το θέμα της άμβλωσης, είναι πολύ ευαίσθητο. Πολλές, εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις μάλιστα, μπορούν να ειπωθούν και να επιχειρηματολογηθούν ορθώς, με παραδείγματα, τεκμήρια, δεδομένα κλπ. Οπότε ξεκινώντας, θα ήθελα να πω, πως προσωπικά πιστεύω πως δεν πρέπει να είμαστε κατηγορηματικοί σε τέτοια θέματα. Μπορούμε να στηρίξουμε τις απόψεις μας, να τοποθετηθούμε, αλλά δε το βρίσκω σωστό να "επιτεθούμε" σε 'αντίθετες' απόψεις, ή να ειρωνευτούμε αυτές, υποβαθμίζοντας τες. (Το λέω αυτό, επειδή υπήρξαν κάποιες πιο "επιθετικές" τοποθετήσεις, και είναι κρίμα, γιατί και τις δικές μας καρδιές χαλάμε, αλλά και των συμφορουμιστών "υπό στόχο". Δεν είναι άσχημο να στεναχωριόμαστε για μία διαδικτυακή κουβέντα;; -Και το λέω εγώ, που έχω αφήσει τον εαυτό μου να επηρεαστεί αρκετές φορές...)

Διάβασα όλα τα πρόσφατα posts, και όλες τις απαντήσεις σε καθένα από αυτά, και ομολογώ πως δε μπορώ, δε δύναμαι να τοποθετηθώ αυστηρώς είτε στους "υπέρ", είτε στους "κατά". Δεν μπορώ να γίνω απόλυτη σε αυτό το θέμα/thread, γιατί σκεπτόμενη κυρίως 'καθολικά' και όχι ατομικά, προσπαθώντας δηλαδή να μπω στη θέση του εκάστοτε άλλου (empathy), γνωρίζω και βλέπω πως για τον α' ή τον β' λόγο, είμαστε όλοι διαφορετικές προσωπικότητες και είναι φυσικό επόμενο, να διατυπώνουμε απόψεις/κρίσεις ανάλογα με την ψυχοσύνθεσή μας, την προσωπικότητά μας, τη λογική μας(η οποία εδώ δεν είναι κοινή), τα βιώματά μας, τις εμπειρίες μας, τους κώδικές μας, την εν γένει αντίληψη που έχουμε διαμορφώσει για διάφορα θέματα, όπως η άμβλωση καλή ώρα. Λαμβάνοντας υπόψιν μου, όλα αυτά και τις παραμέτρους που τα καθορίζουν, αντιλαμβάνομαι πως αυτό που για μένα μοιάζει "έτσι", για τον άλλο, μπορεί και ενδέχεται να μοιάζει "αλλιώς". Οπότε, δυστυχώς δε μπορώ να τραβήξω τη "γραμμή" μου στο θέμα.

Και για να γίνω λίγο περισσότερο συγκεκριμένη, αυτό που εννοώ, είναι πως πιθανότατα βλέπω το θέμα από μία Α σκοπιά ατομικά (δηλαδή με βάση το τι θα έκανα, ή νομίζω πως θα έκανα εγώ αν βρισκόμουν σε ανάλογη περίπτωση), και από μία πιο εκτεταμένη Β σκοπιά, η οποία αφορά τους γύρω μου και την αντίστοιχη επιλογή/γνώμη τους, και δεν μπορώ, ούτε θέλω να την αγνοήσω αφενός, αλλά ούτε και να τους επιβάλλω αφετέρου τη δική μου Α οπτική γωνία.
Τώρα μάλλον περισσότερο σας μπέρδεψα, παρά το συγκεκριμενοποίησα αυτό που έχω στο νου μου, οπότε επιτρέψτε μου να γίνω πιο αναλυτική, μπας και καταφέρω να αποτυπώσω τις σκέψεις μου εδώ, με μια κάποια λογική συνάφεια και συνεκτικότητα.

Προσωπικά λοιπόν, αν ποτέ βρισκόμουν μπροστά από μία εγκυμοσύνη, η οποία δεν ήταν ακριβώς επιθυμητή εκείνη τη στιγμή, νομίζω (λέω νομίζω) πως δε θα κατέφευγα στην έκτρωση. Βέβαια, κάτι τέτοιο δε μπορώ να το πω με σιγουριά (πώς θα μπορούσα άλλωστε; ), γιατί δε μπορώ να ξέρω για ποιες συνθήκες μιλάμε και τι βαρύτητά έχουν αυτές. Άλλο είναι να προκύψει μία εγκυμοσύνη στα 16 πχ, άλλο είναι να προκύψει από το άθλιο βίωμα του βιασμού, άλλο ανάμεσα σε ένα ζευγάρι αλλά την 'λάθος' στιγμή/περίοδο, άλλο είναι να έρθει από κάποιο 'ατύχημα' (αν και διαφωνώ λιγάκι εδώ με τη λέξη), άλλο είναι να εμπλέκονται λόγοι υγείας της μητέρας πχ που ενδεχομένως να αποτρέπουν μία υγιή κύηση κλπ κλπ κλπ. Επομένως, αν και γνωρίζω πως είναι τέτοια η φύση του χαρακτήρα μου και οι κώδικές μου (όχι μόνο ο κώδικας ηθικής/αξιών και συνείδησης, αλλά και ο συναισθηματικός κώδικας, ο συμπεριφορικός κοκ) που πολύ δύσκολα θα με οδηγούσαν σε μία άμβλωση, δεν μπορώ να αποκλείσω και την τελευταία πιθανότητα, γιατί πολύ απλά δεν βρίσκομαι σε αυτή τη θέση, για να αντισταθμίσω τους παράγοντες και τις συνθήκες. Κάθε "συνθήκη" είναι διαφορετική και για εμάς τους ίδιους, αλλά διαφέρει και για τον καθένα ξεχωριστά. Μακάρι να μη μου τύχει ποτέ ένα τέτοιο ψυχοφθόρο δίλημμα, ούτε σε μένα, ούτε σε κανέναν άλλο. Μπορεί, ατομικά/προσωπικά, να μη θέλω ούτε να ακούσω το ενδεχόμενο πιθανής έκτρωσης για πολλούς λόγους που λίγο πολύ έχουν αναλυθεί διεξοδικά σε προηγούμενες απαντήσεις του νήματος από τους "κατά", αλλά από την άλλη, δε μπορώ να ισχυριστώ πως οι "υπέρ" έχουν άδικο. Σε καμία περίπτωση. Βλέποντας το θέμα εκτενέστερα, και πέρα από τον δικό μου κώδικα και τις ιεραρχήσεις μου, αντιλαμβάνομαι πολύ καλά για ποιους λόγους υποστηρίζεται η διαδικασία της έκτρωσης, είτε αυτή γεννάται από την καθαρά θέληση της 'μητέρας' για άλλες προτεραιότητες, είτε από συνθήκες "ανωτέρας βίας". Είναι απόλυτα αποδεκτό από εμένα, ανεξάρτητα από το αν αυτό θα ταυτίζεται με τη Stavri_ ή όχι. Ξεκάθαρα πράγματα. Το ότι εγώ σκέφτομαι πχ με τον Α τρόπο, δε σημαίνει ότι ο άλλος που σκέφτεται με τον Β, είναι λάθος, παράλογος, ανήθικος, αναίσθητος, ούτε ότι εγώ είμαι μία ουτοπική ροζσυννεφουλική αιθεροβάμων προσωπικότητα που "πατάω" πάνω σε ρομαντισμούς και άλογες σκέψεις. Όλα είναι σχετικά! (να τηνε και η Φυσική πως μπαίνει στο παιχνίδι! ) Όλα έχουν να κάνουν με το "ποιον", το "που" και το "πότε". Δε χωράει μία γνώμη/τοποθέτηση σε τέτοια θέματα.

All in all, ναι μεν προσωπικά δεν μπορώ να "υιοθετήσω" και να ενστερνιστώ τη πρακτική της άμβλωσης στο 100% για τις "διάφορες και διαφορετικές" ισχύουσες συνθήκες/καταστάσεις, αλλά δε μπορώ ταυτόχρονα και να κατακρίνω αυτήν και όσους την επιλέγουν. Λέξεις όπως Δικαίωμα, Υποχρέωση, Ηθική, Λογική κλπ έχουν πολλές προεκτάσεις και διαφορετικές αναγνώσεις.

Υ.Γ: Και επίσης, ήθελα να τονίσω με αφορμή τον έντονο χαρακτήρα της συζήτησης, πως είναι αδιανόητο και αδύνατο να βγάλει κανείς συμπεράσματα για τον οποιοδήποτε, μέσα από μερικές απαντήσεις σε ένα φόρουμ, όπου είμαστε όλοι άγνωστοι, γιατί ασφαλώς και είναι πολύ πιθανό στην προσπάθειά μας να εκφράσουμε/υποστηρίξουμε τα πιστεύω μας, να προβούμε σε γενικεύσεις ή σε λάθος διατυπώσεις, που ενδέχεται να παρεξηγηθούν και να φέρουν/προκαλέσουν αντιδράσεις ή αρνητικούς χαρακτηρισμούς.

Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

O GiorgosAsi έγραψε στις 00:21, 07-03-15:

Σταυρι...πολυ ωραια αναλυση,το συμπερασμα σου ποιο ειναι?οτι το θεμα ειναι πολιτικα θεσμικο και ετσι πρεπει να το δεις.Επιλεγεις πολιτικη θεσμιση και κατευθυνση συμφωνα με το συμφερον/αναγκη σου.

Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 00:56, 07-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosAsi
Σταυρι...πολυ ωραια αναλυση,το συμπερασμα σου ποιο ειναι?οτι το θεμα ειναι πολιτικα θεσμικο και ετσι πρεπει να το δεις.Επιλεγεις πολιτικη θεσμιση και κατευθυνση συμφωνα με το συμφερον/αναγκη σου.
Πιστεύω πως ήμουν αρκετά αναλυτική και εξήγησα το πώς το βλέπω εγώ ως Stavri_. Το συμπέρασμα μου είναι προφανές. Το Ηθικό και το Νόμιμο είναι δύο έννοιες που δεν 'εξαντλούνται' ελαφράν την καρδίαν, δεν είναι από όλους αναγνώσιμες με κοινό τρόπο. Οπότε, θέματα όπως η νομιμότητα/ηθική της άμβλωσης, δεν έχουν εξ ορισμού μία ανάγνωση/αντιμετώπιση. Είτε το δω πολιτικά θεσμικώς, είτε κοινωνικά, είτε ατομικά/συνειδησιακά, μπορώ να 'δώσω' διαφορετικές κατευθύνσεις στο θέμα. Και για να είμαι ειλικρινής, δε σχετίζονται για μένα αυτές με το εκάστοτε συμφέρον. Περισσότερο το βλέπω ως ανάγκη που αναφέρεις, και επιλογή βασιζόμενη σε καταστάσεις.
Θεσμικά, δε θεωρώ πως η έκτρωση πρέπει να 'σημειωθεί' ως νομικώς παράνομη. Υπάρχουν περιπτώσεις όπου είναι αναγκαία. Και επειδή αφενός "έκτρωση υπό προϋποθέσεις" δεν υφίσταται, και αφετέρου τίθεται και το θέμα του σεβασμού της επιλογής, κάτι τέτοιο θα έφερνε πολλές αναταράξεις και τρικυμίες. Και μετά μπαίνουν και στο παιχνίδι ακόμα περισσότερο οι έννοιες Δικαίωμα, Υποχρέωση κλπ. Ωστόσο, αυτό δεν πάει να πει, ότι προσωπικώς "εγκολπώνω" κάθε πτυχή της άμβλωσης στο 100%. Το είπα εξάλλου.
Το να ψάχνεις πολλές φορές να βρεις σύμπλευση νόμιμου και ηθικού, είναι σαν να ψάχνεις σύμπλευση αναρχικού με εθνικιστή. Άμα τη βρεις, σφύρα μου.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

O GiorgosAsi έγραψε στις 01:05, 07-03-15:

Εχεις πολυ δικιο,το νομιμο με το ηθικο ειναι οπως το περιγραφεις!Εγω πλεον εχω ξεχασει τι ειναι ηθικη και συνηθως μενω στο νομιμο,αυτο δηλαδη που σου επιτρεπει να μην σε βρει το μεγαλυτερο κακο...οπως μια ανεπιθυμητη εεγγυμοσυνη

τι ηθικη...η ηθικη ειναι για τους ωραιους ιδεαλιστες!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiorgosAsi : 07-03-15 στις 01:08.
Παράθεση

memento_mori

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη memento_mori
H memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H memento_mori έγραψε στις 09:27, 07-03-15:

Αγγελούδι....ψυχούλα.
I rest my case.
Επίσης...ερώτησις προς τους pro-lifers το φόρουμ.
Ας υποθέσουμε πως είτε είστε έγκυες,ή ή συντροφός σας είναι.
Και σας λέει ο γιατρός....ξέρετε κάτι αγαπητό μου ζευγάρι,το έμβρυο έχει σύνδρομο down....ή κάποια άλλη γενετική ανωμαλία ή κληρονομική ασθένεια.
Θα το αφήσετε να γεννηθεί;
Ας παραλείψουμε τις ασθένειες. Η υποκριτική ικανότητα μερικών δεν σταματάει εκεί.
Όλοι εσείς,που λέτε ότι τα παιδιά είναι ευλογία,θα λέγατε το ίδιο,αν το παιδί σας σε μερικά χρόνια σας έλεγε ότι είναι τρανς/γκέι ή αν επέλεγε άλλο επάγγελμα/σύντροφο από αυτό που του θέλατε;
Στο ένα θέμα είστε "α παιδάκια-αγγελουδάκια,νοιαζόμαστε για το καλό της κοινωνίας" και στα άλλα δέκα,αρνείστε τα δικαιώματα της lgbt κοινότητας,απαξιοίτε άτομα με ψυχολογικά προβλήματα,ρίχνετε ένα θάψιμο στο ροζ μαλλί και δεν αποδέχεστε τίποτα που να διαφέρει παραπάνω από το Χ όριο,που έχετε θέσει. It doesn't work that way. Αν είστε έτοιμοι να κάνετε παιδιά,να είστε και έτοιμοι να αντιμετωπίσετε διαφορετικές συμπεριφορές από τις αναμενόμενες. Έχει γεμίσει το ίντερνετ με ειδήσεις περί αυτοκτονίας ανθρώπων λόγω μη αποδοχής των από τους ίδιους τους τους γονείς.

Ψιλοάκυρο με το θέμα,αλλά δεν άντεξα.

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 11:20, 07-03-15:

Εγώ ας ρωτήσω το άλλο (παρότι δεν τάσσομαι ούτε ξεκάθαρα υπέρ ούτε ξεκάθαρα κατά, συμφωνώ με την Stavri_ παραπάνω).

Αν για τον χ,ψ λόγο ο γιατρός σας σας είχε πει ότι η οποιαδήποτε κύηση θα αποδεικνυόταν επικίνδυνη για την υγεία σας ή ακόμα και για την ζωή σας, και μένατε έγκυος προφανώς χωρίς να το επιδιώξετε, θα το κρατούσατε?
Αν απαντήσετε όχι, αναιρείτε όλα τα προηγούμενα ηθικοπλαστικά επιχειρήματα κατά της έκτρωσης άνευ οποιουδήποτε "ναι μεν αλλά".
Αν απαντήσετε ναι, θα σας ζητήσω να μου πείτε πώς απαντάτε με τόση σιγουριά αφού δεν το έχετε βιώσει, να διακινδυνεύετε τα πάντα για μία μάζα κύτταρα εν δυνάμει εξελισσόμενη σε άνθρωπο. Έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέμε όλοι, αλλά αν δεχτώ ότι θα θυσιάσετε καριέρα, στόχους, όνειρα για ένα παιδί, αν δεχτώ ότι θα καταπιείτε το γεγονός ότι το παιδί είναι προϊόν βιασμού, πρέπει κάπως να με πείσετε να δεχτώ ότι επί 9 μήνες θα θέλετε να κουβαλάτε μία ωρολογιακή βόμβα μέσα σας.

Παράθεση

koukimanster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 13:42, 07-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Bethany
ηθελα να ήξερα τι θα εκανες αν και η μητερα σου σκεφτοταν ετσι...
Mind blown. Πώς δεν το είχαμε σκεφτεί νωρίτερα, σύντροφοι. Γρήγορα όλοι ενημερώστε γιατρούς ερευνητές επιστήμονες νοσοκομεία όλους ότι πολύ θα θέλαμε να ξέραμε τι θα έκαναν αν οι μανάδες τους τους ΕΡΙΧΝΑΝ. Οι άνθρωποι ζουν σε μια πλάνη.

Επίσης όλοι πιάστε από μια γυναίκα που δε θέλει να γίνει μητέρα και πείτε της ότι θα γίνει με το στανιό και καλά να πάθει και να κόψει τον κώλο της (όπως γράφτηκε εδώ μέσα) να γεννήσει και να μεγαλώσει το μωρό. Και αυτή θα είναι σίγουρα η αρχή μιας υπέροχης ζωής για τη νέα οικογένεια! Καλωσόρισες μωράκι!

MIND.BLOWN.CANNOT.EVEN.

Σου λεω ειμαι κατα, δε θα το εκανα και σημερα ειμαι σε ηλικια που θελω να κανω και πολλα παιδια και μου λες θα γινω υπερ της εκτρωσης?
Δε σου λέει ότι θα αλλάξεις γνώμη. Σου λέει ότι κάποιες φορές μπορεί να μείνεις έγκυος και να μη θες να είσαι έγκυος. Οπότε μπορεί να καταφύγεις στην ιατρική για να βοηθηθείς. Αυτό εννοεί. Ότι καμία δεν είναι εκ προοιμίου ΥΠΕΡ ("αχ η έκτρωση είναι τέλεια κορίτσια, να δοκιμάσετε οπωσδήποτε"), αλλά ενίοτε η ζωή και οι συνθήκες μας φέρνουν μπροστά σε μια εγκυμοσύνη την οποία δε θέλουμε.

Να πω κι εγώ τι πιστεύω: χρησιμοποιώ πάντα αντισύλληψη (όχι προφυλακτικό) και θεωρώ ότι είμαι ασφαλής. Όμως αν ποτέ κάτι γινόταν και οι ορμόνες δε με έπιαναν, και ταυτόχρονα ήμουν αρκετά άτυχη ώστε εκείνη τη μέρα να έχω κάνει σεξ, και ακόμα περισσότερο άτυχη ώστε εκείνη τη μέρα ο φίλος μου να είναι απρόσεχτος (τρεις ατυχίες μαζί, αλλά θεωρητικά μπορεί να συμβεί), τότε ναι θα έκανα έκτρωση. Δεν είμαι σε φάση για οικογένεια (λεφτά, δουλειά - θα έχω μέχρι του χρόνου, μετά πάλι στο ψάξιμο) και γενικώς δε θέλω παιδιά, δε νομίζω να θελήσω ποτέ αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Γι' αυτό παίρνω αντισύλληψη (με σωστό τρόπο και όπως πρέπει, όχι μέρα παρά μέρα) και προσέχουμε και έξτρα σαν ζευγάρι.

Αν όμως έρθει ο κόσμος ανάποδα και υπάρξει ατύχημα, τότε θα πιστέψω και θα ακολουθησω την ιατρική που λέει ότι μέσα σε 10 εβδομάδες το έμβρυο έχει μέγεθος φασολιού (kidney bean συγκεκριμένα) και δεν ξεπερνά τα 4 γραμμάρια σε βάρος και τα 3 εκατοστά σε μήκος.

Ναι, είναι δικαιολογίες όταν μιλάμε για μια ανθρώπινη ζωή. Αυτά τα όνειρα μπορούν να περιμένουν σε αυτήν την περίπτωση.
Προφανώς τα όνειρα αυτά θα πρέπει να περιμένουν μια ζωή. Κι αυτό για σένα είναι αποδεκτό. Δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνετε. Κάποιοι δε θέλουμε να κάνουμε παιδιά. Να κάνουμε με το στανιό; Ναι, προσέχουμε, προσπαθούμε να προσέχουμε στο 100%, αν όμως είμαστε άτυχοι; Το αντισυλληπτικό ΑΓΓΙΖΕΙ το 100% προφύλαξης, ΑΓΓΙΖΕΙ. Βιολογία, ορμόνες, παθολογία, μας λένε ότι μπορεί το 100% να γίνει 99%. Και τότε τι κάνεις; Κάνεις παιδί με το ζόρι;! Δηλαδή, εγώ αυτό πρέπει να κάνω, αν μου τύχει κάτι τέτοιο; Να κάνω παιδί με το ζόρι; Αυτό λέτε; Μα είστε καθόλου σοβαροί/σοβαρές;

Μήπως υποστηρίζετε και το να μη γίνονται μεταμοσχεύσεις γιατί "καλά να πάθεις, έπινες, χάλασες το συκώτι σου, τώρα δε δικαιούσαι μεταμόσχευση, θα το πάρει το μόσχευμα ο άλλος";

Έχω τρελαθεί στα edits, lol. Σταματάω. EDIT: Κάνω άλλο ένα, τελευταίο, απευθύνομαι στην mindcircus.

Τα βιντεάκια με τα μωράκια που έχουν πολλή πλάκα και είναι γλυκούλια, γιατί τα χρησιμοποιείς ως επιχείρημα ακριβώς; Είπε κανένας ότι μισεί τα μωρά, ότι δεν έχουν πλάκα, ότι δεν τα γουστάρει μία, ότι ψηφίζουν Χρυσή Αυγή και ακούνε Παντελίδη; Δηλαδή το να είσαι "υπέρ της έκτρωσης" (λολ) χτυπιέται με το επιχείρημα "μα κοίτα τι γλυκό μωράκι!!!" λες και είπε κανείς ότι θα πάρει την καραμπίνα και θα καθαρίσει όλα τα νήπια;

Επίσης, εγώ που είμαι "υπέρ της έκτρωσης" (ξανά λολ) να βάλω βιντεάκια με χεσμένα πάμπερς και μωρά που ουρλιάζουν στις 3 τη νύχτα για να "στηρίξω το επιχείρημά μου"; Γιατί είναι αντίστοιχα γελοίο, ελπίζω να το βλέπεις κι εσύ.

Αν δεν έχετε κανονικά επιχειρήματα (πέρα απ' το απόλυτα αποδεκτό για μένα "εγώ αυτό πιστεύω γιατί ΕΤΣΙ") αφήστε τα ενοχικά, τα ψυχοπονιάρικα, τα θρησκευτικά, τα γλυκουλίστικα. Πιάστε τα κανονικά επιχειρήματα, σα σοβαροί ενήλικες άνθρωποι. Αποδεκτά εδάφια από εμβρυολογία, κοινωνιολογία, όχι απ' το φόρουμ manoules enomenes ούτε απ' την κυριακάτικη κοπή πίτας στον Άγιο Φανούριο. Εμπρός, παράθεση επιχειρημάτων.

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Ενταξει,τωρα πλακα κανουμε;
Δηλαδη επειδη καποιοι δεν μπορουν να κανουν παιδια,πρεπει ολες οι υπολοιπες να γινουμε κουνελες ;
Δηκαδη οκ,αυτο δεν ειναι σκεπτικο ουτε λογικη.
Επίσης ευχαριστώ Πουπουλίνα, είχα ξεχάσει να τραβήξω τα μαλλιά μου μ' αυτό το "επιχείρημα". Που ακόμα κι αν έστεκε σαν επιχείρημα (κάντε παιδιά για άλλες γυναίκες), ξέρουμε πόσο ευτυχισμένα είναι τα παιδιά στα ιδρύματα μέχρι να υιοθετηθούν απ' την υπέροχη, δεμένη, αγαπημένη οικογένεια που θα τους δώσει όλα τα καλά στη ζωή.

Πολλή τηλεόραση βλέπετε κάποιοι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 07-03-15 στις 14:37.
10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 14:52, 07-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από x_xChristine
Με την ίδια λογική του επιχειρήματος σου, σου λέω μείνε έγκυος, μεγάλωσε το παιδί ΜΟΝΗ ΣΟΥ, χωρίς την ευκολία του να έχεις ένα κάρο άτομα να σε στηρίζουν και μετά έλα πες μας πόσο λάθος είναι η έκτρωση.
Όχι το παιδί σύμφωνα με μερικούς εδώ μέσα για να μεγαλώσει θέλει μόνο αγάπη. Με τι θα το ταίσεις και θα του παρέχεις όσα χρειάζεται αν δεν έχεις μία το παραλείπουμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gate4 : 07-03-15 στις 16:38. Αιτία: ορθογραφικό
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos188 έγραψε στις 16:20, 07-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από memento_mori
Ας παραλείψουμε τις ασθένειες. Η υποκριτική ικανότητα μερικών δεν σταματάει εκεί.
Όλοι εσείς,που λέτε ότι τα παιδιά είναι ευλογία,θα λέγατε το ίδιο,αν το παιδί σας σε μερικά χρόνια σας έλεγε ότι είναι τρανς/γκέι ή αν επέλεγε άλλο επάγγελμα/σύντροφο από αυτό που του θέλατε;
Στο ένα θέμα είστε "α παιδάκια-αγγελουδάκια,νοιαζόμαστε για το καλό της κοινωνίας" και στα άλλα δέκα,αρνείστε τα δικαιώματα της lgbt κοινότητας,απαξιοίτε άτομα με ψυχολογικά προβλήματα,ρίχνετε ένα θάψιμο στο ροζ μαλλί και δεν αποδέχεστε τίποτα που να διαφέρει παραπάνω από το Χ όριο,που έχετε θέσει. It doesn't work that way. Αν είστε έτοιμοι να κάνετε παιδιά,να είστε και έτοιμοι να αντιμετωπίσετε διαφορετικές συμπεριφορές από τις αναμενόμενες. Έχει γεμίσει το ίντερνετ με ειδήσεις περί αυτοκτονίας ανθρώπων λόγω μη αποδοχής των από τους ίδιους τους τους γονείς.

Ψιλοάκυρο με το θέμα,αλλά δεν άντεξα.
Από τις πιο σωστές παρατηρήσεις, μπράβο!

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 16:28, 07-03-15:

Όχι το παιδί σύμφωνα με μερικούς εδώ μέσα για να μεγαλώσει θέλει μόνο αγάπη. Με τι θα το ταίσεις και θα του παρέχεις όσα χρτειάζεται αν δεν έχεις μία το παραλείπουμε.
Ξεχνάς βέβαια μια σημαντική παράμετρο, το μάννα εξ ουρανού, που δίνει ο Θεός για να τραφούν όσοι έχουν πολύ αγάπη, όπως οι Ισραηλίτες στην έρημο. Για να τα νεογνά βέβαια που δεν μπορούν να φάνε στέρεα τροφή, έχει προβλεφτεί και το γάλα εξ ουρανού το οποία πέφτει από ειδικά σύννεφα που σχηματίζονται πάνω από τις οικίες των γυναικών που λόγω αγάπης αποφάσισαν να μην κάνουν έκτρωση.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril, Scandal

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους