Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 286)
Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης
88
30,77%
Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης
69
24,13%
Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης
50
17,48%
Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης
52
18,18%
Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά
27
9,44%

koukimanster

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 00:08, 04-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από memento_mori
Με ένα πρόχειρο γκουγκλάρισμα βρήκα τα παρακάτω.
Ευχαριστώ για τις πηγές, έψαχνα απ΄τη δουλειά τελείως "κρυφά", δεν ήθελα να με δουν οι συνάδελφοι να ψάχνω "abortion rates EU" .

Tη σελίδα του WHO τη βρήκα κι εγώ αλλά μου φάνηκε λίγο παλιά - δεν εμφανίζεται η ίδια δηλαδή αν πας κανονικά* μέσα από το σάιτ, γι' αυτό (καλοπροαίρετα) ζήτησα απ' την κοπέλα, που μου διαφεύγει το username της, τις πηγές απ' τις οποίες άντλησε πληροφορίες, μήπως είχε αλλάξει κάτι από τότε.

* Ψάχνοντας τώρα πιο άνετα, απ' την ίδια διαδρομή βρίσκω αυτό κλικ!

edit: Είμαι βλάκας, η σελίδα που παρέθεσες υπάρχει κανονικά στο σάιτ, άρα χαζομάρες που μου φάνηκε παλιά. Χρειάζομαι περισσότερο ύπνο μου φαίνεται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sommerfeld

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Sommerfeld
Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.

O Sommerfeld . έγραψε στις 23:03, 05-04-15:

Νομίζω ότι στο θέμα των εκτρώσεων και γενικά των ανεπιθύμητων εγκυμοσύνων φταίει για όλα η χείριστη παιδεία και ενημέρωση που έχει η χώρα μας επάνω στο εξαιρετικά ευαίσθητο της αντισύλληψης! Αντί να μαθαίνουμε στους μαθητές και της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης τους τρόπους αντισύλληψης όχι μόνο για να μην συμβεί ανεπίθυμητη εγκυμοσύνη αλλά και για γίνει αποφυγή ενός σεξουαλικώς μεταδιδόμενου νοσήματος(βλενόρροια, AIDS, σύφιλη κλπ), καθόμαστε και βαζουμε απλά ένα μικρό ένθετο στο βιβλιαράκι της βιολογίας(πχ Ά λυκείου)το οποίο είναι και εκτός ύλης και νομίζουμε ότι κάτι κάναμε...Είναι αλήθεια όπως προαναφέρθηκε σε προηγούμενο post, ότι η Ελλάδα είναι πρωταθλήτρια(όπως παρατηρώ, σε κάθε τι δυσάρεστο και αρνητικό η Ελλάδα πρωταθλήτρια κοντεύει να γίνει....)στο πλήθος εκτρώσεων που συμβαίνουν κάθε χρόνο..Σύμφωνα με στοιχεία της Εταιρείας Οικογενειακού Προγραμματισμού στην χώρα μας γίνονται κάθε χρόνο 150.000 εκτρώσεις έναντι των 100.000 τοκετών που γίνονται τον χρόνο(και μετά απορούμε για την υπογονιμότητα)και από αυτές οι 10.000 εκτρώσεις γίνονται από κοπέλες κάτω των 18(ο αριθμός των οποίων έχει διπλασιαστεί τα τελευταία 20 χρόνια)...Είναι σοκαριστικό και σίγουρα λυπηρό για τον οποιονδήποτε ό'τι στάση και αν έχει απέναντι στο θέμα της έκτρωσης...Βέβαια δεν θα μπω στον κόπο να ψηφίσω στην δημοσκόπηση επί του θέματος γιατί πολύ απλά είναι ένα τρομαχτικά αμφιλεγόμενο θέμα και δεν είμαι καν και στην ηλικία του να το φιλοσοφήσω, απλά είμαι υπερβεβαιος για ένα και μόνο πράγμα(για το οποίο δεν χρειάζεται να έχεις Νόμπελ Ιατρικής για να το καταλάβεις), ότι αν υπήρχε καλύτερη ενημέρωση(μάλλον, σκέτο ενημέρωση)και από το σχολείο και από την οικογένεια μας περί σεξουαλικής αγωγής(αντί να κάθονται οι νέοι και οι έφηβοι να ψάχνουν <<πληροφορίες>>-και όχι μόνο- στο διαδύκτιο)και γινόμασταν πιό open mind αντί να υπάρχει αυτός ο ψευτοπουριτανισμός των γονιών του στυλ <<θα σου πω κορίτσι μου τι είναι η αντισύλληψη μου όταν μεγαλώσεις>> ή <<μην ρωτάς για το σεξ, είσαι πάρα πολύ μικρός για να μάθεις>>(ασυνείδητα περνάνε και το μύνημα ότι είναι κάτι το <<κακό>> και <<κατακριτέο>> το όλο θέμα) και καταληγουν να πέρνουν το θάρρος να μιλήσουν ευθέως στα πρόθυρα της ενηλικίωσης του παιδιού τους(όταν κατά μέσο όρο γύρω στα 13,5 ξεκινά η πρώτη σεξουαλική επαφή με βάση τα δεδομένα στην χώρα μας-στην Ευρώπη είναι γύρω στα 13 αν δεν απατώμαι), έτσι δεν γίνεται καθόλου μα καθόλου δουλειά...
Η δικαιολογία του στυλ <<δεν βρίσκονταν προφυλάξεις όταν γίνονταν το sex>> μπορεί να ειπωθεί μόνον από κανά ιθαγενή του Τρίτου Κόσμου, όχι σε μία ευρωπαϊκή χώρα...Ακόμη φρικάρω πραγματικά όταν ακούω(στην 3η χιλιετία) για την μέθοδο του <<τραβήγματος>> του άνδρα(διακεκομμένη συνουσία) πριν την εκσπερμάτωση(δεν είναι καθόλου ακριβής αφού υπάρχουν και τα προσπερματικά υγρά ή μπορεί το τράβηγμα να μην συμβεί εγκαίρως και δεν προστατεύει και από τα αφροδίσια νοσήματα) ή για την ημερολογιακή μέθοδο, την λογικήδηλαδή ότι οι γυναίκες έχουν ένα σταθερό εμμηνορυσιακό κύκλο 28 ημερών περίπου και ότι οι γόνιμες ημέρες κυμαίνονται από την 10η ως την 17η(επίσης αναξιόπιστη αφού ο εμμηνορυσιακός κύκλος παρουσιάζει διακυμάνσεις)...Το προφυλακτικό είναι η τελειότερη μέθοδος με απειροελάχιστες πιθανότητες αποτυχίας(να <<σπάσει>> όπως λέμε-η πιθανότητα νομίζω είναι μικρότερη του 2%)που και προφυλάσει από αφροδίσια νοσήματα και από ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες και δεν προκαλεί προβλήματα στην περίοδο των γυναίκων(όπως τα χάπια αντισύλληψης)...Αν δεν χρησιμοποιήται αυτό στην σεξουαλική πράξη, τότε γιατί στο διάολο να απορούμε που έχει γεμίσει η ελληνική κοινωνία(και όχι μόνο βέβαια)αεπιθυμητες εγκυμοσύνες...Βγάλε τις περιπτώσεις βιασμών, τις αιμομιξίες ή έστω του να <<σπάσει>> το προφυλακτικό, πάλι τόσες χιλιάδες εκτρώσεις τον χρόνο δεν δικαιολογούνται απλά....Το χάπι τη επόμενης ημέρας είναι και αυτό εξαιρετικά χρήσιμο(για την ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ φορά που θα υποψιαστεί η γυναίκα ότι κάτι δεν πήγε καλά με την αντισύλληψη) αλλά μόνον για 72 ώρες(και οι πολλές πιθανότητες επιτυχιας-άνω του 90%-υπάρχουν μόνο ις πρώτες 24 ώρες), οπότε πάλι αφήνεται ένα κενό...Γενικώς, το θέμα δεν είναι αν επιτρέπεται ή όχι αλλά η <<ρίζα>> του προβλήματος, η εκπαίδευση....
Αλλά σίγουρα σε καμία περίπτωση δεν θα ανάγκαζα μία γυναίκα να γεννήσει ένα μωρό μόνον και μόνον από σεβασμό στο <<θαύμα της ζωής>>...Να το χέσω το θαύμα της ζωής(το γενικεύω και για την δική μου περίπτωση)αν ένα παιδί δεν έχει σταθερό normal οικογενειακό περιβάλλον, μεγαλώσει με ψυχολογικά προβλήματα, έχει μία μητέρα πιθανότατα αδιάφορη που να μην το σχεδίαζε αλλά απλά την ανάγκασαν να το κρατήσει κλπ κλπ...Είναι πιθανόν η γυναίκα που θα κάνει έκτρωση να αποκτήσει στην πορεία της ζωής της ψυχολογικά προβλήματα στην ιδέα ότι <<έριξε>> το δικό της μωρό ή και προβλήματα στην μήτρα αλλά από την άλλην...δεν είμαι γυναίκα, προφανώς και δεν έχω βιώσει από κάποια σκοπιά μία τέτοια δυσάρεστη κατάσταση αλλά αν ήταν να περάσω 9 μήνες + άλλα 20 ολόκληρα χρόνια με την ζωή μου να περιστρέφεται γύρω από ένα παιδί(θάβοντας όλο το υπόλοιπο μέλλον μου)θα μου πέρνουσε σίγουρα έστω σαν ιδέα από το μυαλό....Άλλωστε δεν υπάρχει ανώτερη ευθύνη και καθήκον από το να είναι κάποιος γονιός, δεν είναι μόνο το να παρέχεις σε ένα παιδί ρούχα, τροφή, νερό κλπ(και αυτό αν υπάρχει οικονομική άνεση-στην εποχή μας δύσκολο)αλλά και το πολυδιάστατο θέμα της αγάπης....Μεγάλωμα παιδιού χωρίς αγάπη, ενδιαφέρον, παιχνίδι κλπ είναι ό,τι χειρότερο, οπότε στο τέλος δεν μένει ευτυχισμένο το παιδί ούτε και οι γονείς του, τι χαρωπή κατάληξη....Λέω απλά ότι είμαι ανοιχτός στο θέμα της έκτρωσης και δέχομαι άνετα τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς αλλά άμα ακούω για εγκυμοσύνη λόγω έλειψης αντισύλληψης και ενημέρωσης κλπ χτυπάει κατευθείαν το καμπανάκι μέσα μου...
Τώρα για τους άνδρες(επειδή όντως, μόνον γύρω από την μητέρα περιστρέφεται η συζήτηση), που προτιμούν να κάνουν σεξ χωρίς προφυλάξεις αναγκάζοντας ίσως την γυναίκα να πάρει τα χάπια αντισύλληψης και στο τέλος σκορπούν τα κοτσούβελα και-γιατί όχι-την κάνουν με ελαφρά πηδηματακια, μπορώ να προτείνω ένα καταπληκτικό μέσο αντισύλληψης για την περίπτωση...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril, Scandal

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους